PŘÍRODA: Představuji vám Zlobici

O našich zkušenostech s pejskaři a pejsky jsem vám napsala před časem tak trochu spontánně a ani jsem nepředstavila podrobněji areál a zvířata, o kterých v prvním článku píšu. Zlobice je bývalý vojenský prostor kousek od Brna, dostanete se k nám po silnici na Svitavy, v Lipůvce odbočte na Malhostovice (Tišnov) a hned za vsí doleva do lesa po panelové cestě.

Je to jen tři kilometry, ale když jsme se tam poprvé kodrcali tunelem z větví a listí, připadalo mi to podstatně dál. Naštěstí se nedá nikam odbočit a cesta končí parkovištěm před vstupem do areálu. Jenom pozor – nevěřte zas tak moc navigaci GPS, zavede vás do obce Zlobice u Kroměříže. Naše Zlobice není obec, naše Zlobice je kopec.

Zlobici tvoří vlastně dva kopce – Velká a Malá Zlobice. V minulém století tu byla oblast se spoustou malých polátek, ovocných sadů a pásly se tu ovečky Státního statku Kuřim. V sedmdesátých letech oblast zabrala armáda, stavby zbourali, postavili jiné, takové správně socialistické, a přes dvacet let tu cvičili vojáci z Vojenské akademie Brno. Zbylo tu po nich území zarostlé pichlavými náletovými křovinami, rozryté zákopy a okopy pro ležícího střelce, plné ostnatých drátů a podobných lahůdek. Jako památník tu máme i dva mosty odnikud nikam, kde se záškodníci učili klást nálože. Milují je naše kůzlata, která se na nich vyhřívají a předvádí svoje „tanečky“.

V roce 2003 přešel areál od armády do majetku obce Malhostovice, která ho nabídla naší společnosti k pronájmu s tím, že budeme udržovat a zvelebovat zanedbaný prostor pasením malých přežvýkavců. Tak se sem v létě 2004 nastěhovalo stádečko dost různorodých ovcí a strakatých barevných koz, které se ihned pustily do údržby a činí tak dodnes. Samozřejmě bylo nutné areál oplotit, což bylo obzvlášť pikantní, protože vojáci neměli žádné mapy ani plány a pokud je měli, tak si je dobře schovali. Jen pro představu – je to 35 ha…, procházka kolem plotu v členitém terénu vám zabere skoro hodinu a půl.

Kojení

Na další radovánky jsme narazili při rekonstrukci elektrického vedení, vrtání studny, stavbě čističky – prostě je tu za námi sedm let práce a zdaleka není vše hotovo. Ale máme v provozu rychlé občerstvení Koliba na místě staré vojenské jídelny, rozhlednu vzniklou rekonstrukcí věže protiletecké obrany Brna, malé dětské hřiště s houpačkami a snažíme se alespoň jednou za měsíc uspořádat akci pro veřejnost. Ale přijít můžete kdykoliv, jen prosím za sebou zavřete branku.

Momentálně tu rozvážným krokem chodí asi osmdesát rozšafných ovčích mamin a třicet rohatých koz. Na jaře se narodí jehňata a kůzlata a to je potom kopec plný tenkých miminčích hlásků. Teď, koncem července, už jsou některá jehňata větší než maminy, ale přesto několikrát denně se s dramatickým nářkem sápou po mámině vemínku. Viděli jste někdy ovčí a kozí kojení? Malé jehně ducne hlavičkou mámu do vemínka, ta spustí mléko a jehně roztočí ocásek jako vrtulku – to je znamení, že mléko teče.

U předpubertálních jehňat to probíhá stejně, jen po „ducnutí“ vyletí matce zadek a zadní nohy do výšky a macek se dobývá pod mámu, kterou tím málem převrátí. Však už se před nimi mámy schovávají. Protože mlékachtiví beránci a kozlíci už začínají mít i jiné choutky, budeme je tento týden už od stáda oddělovat, abychom se nedočkali nechtěných potomků. Dospělí berani a kozli bydlí ve zvláštní ohradě a do stáda jsou vpouštěni až v říjnu, tak aby potomstvo nepřišlo na svět v době velkých mrazů.

Kromě oveček a koz tu bydlí také tři prasátka – Olda, Žofinka a Boženka II. Mají domek v ohradě a momentálně tráví dny povalováním, koupáním v kališti a nácvikem dlouhotrvajícího spánku. Až se podruhé narodím, chtěla bych být aspoň chvíli prasátkem na Zlobici. Kanec Olda po dosažení dospělosti začal být chování problémového a stáli jsme před volbou – buď přijdeme o Oldu, nebo Olda o své mužství. Z Oldy je tedy vepřík, ovšem majestátního vzezření, a holky nám utěšeně tloustnou, protože už nejsou permanentně březí.

Dalším miláčkem návštěvníků je oslička Márinka. Je to tříletá krásná oslí slečna a v nejbližší době nás obdaří prvním potomkem. Doufáme, že to bude holka, aby u nás mohla zůstat.

Ovečky už nemáme různorodé, šestý rok připouštíme berany plemene suffolk, takže začínají převládat bezrohé černé hlavy. Ale ještě pořád na stádě máme několik původních mamin, které s námi začínaly, například charollačku Ufona. Je chudinka hrozně ošklivá, má růžovou lysou pihovatou hlavu a skoro vůbec už jí neroste vlna, ale každoročně se jí narodí dvojčata, která vzorně odchová.

Naše první flekaté kozy už za ta léta vystřídaly búrské kozy, masné rohaté plemeno s hnědozrzavou hlavou, z původních divošek už máme jen dvě, Kamzíka a Jitku. Obě dvě jsou zlobickou legendou.

Jitka k nám přišla jako vychrtlé, uřvané kůzle, které zbytek stáda odstrkoval a šikanoval. O jejím původu nic nevíme, ale myslím si, že to byl sirotek. Nakonec se jí ujala manželka tehdejšího kolegy a Jitka vyrostla jako polštářová koza vykrmená psími granulemi. Po návratu na Zlobici už se nikdy necítila být kozou, chodí sama a při každé příležitosti se snaží vetřít do společnosti lidí, protože „…já mám lidský vychování, su schovanka z podkomorské myslivny…“, na ostatní kozy shlíží s pohrdáním.

Kamzík

Při akcích, kdy je na Zlobici hodně lidí, je Jitka ve svém živlu. Je u všeho, vše monitoruje, také všude vleze a hlavně kouká, kde co zbaštit. Bere všechno – chleba, rohlíky, brambůrky, špek… Díky Jitce jsme byli nuceni oplotit prostory kolem Koliby a správní budovy, protože terorizovala návštěvníky hospody, lezla do kuchyně, kradla hostům křupky a nejmenovaného kolegu navštívila až ve sprše.

Takže až přijedete na Zlobici, určitě potkáte žlutou bezrohou kozu, která se k vám bude chovat velmi familiérně. Ale navzdory svému pohnutému dětství je Jituš vzornou mámou, každý rok nás obdaří klukem a holkou. Na letošního Jitušáka už mám spadeno – z původně roztomilého kozlíka vyrostl pihovatý zrzoun, který předčasně dospěl a momentálně šíří ve stádě erotické dusno. Naštěstí se zatím kozám zrzci nelíbí ;o))

Kamzík je pravý opak Jitky. Veliká, tmavá koza s bílými znaky, sebevědomá a tak divoká, že jsme ji první roky nedokázali ani odčervit. Nebyl plot, který by nezdolala. Měla to nahnuté, děvenka, kdybychom byli dobrými ekonomy, asi by už dávno po Zlobici nechodila – dvakrát se jí nepovedla březost a po potratu měla nemocné vemínko. Dokonce už se na ni řezník chystal, tenkrát jsem poprvé použila právo veta, protože mi bylo líto zabít krásné, jinak zdravé zvíře.

Kozu jsme chytili, nemocné vemeno ošetřili, aplikovali antibiotika a pustili Kamzíka zpátky do stáda. Dodnes si myslím, že dobře věděla, co se na ni chystalo, protože odcházela a pořád se po nás ohlížela: „Fakt? Můžu? Není to fór?“ Na jaře pak porodila tři krásné holky a všechny je odchovala, letos měla dva pěkné kozlíky. Už není taková divoška, ale pomazlit se nepřijde ani dnes.

Jitka v akci

Aby to nevypadalo jen jako permanentní idyla, problémy samozřejmě řešíme denně. Psí potíže jsem vám popsala, další jsou krmiči. Krmič přijde s taškou bílého pečiva a s utkvělou představou, že bez něj zvířátka umřou hlady. Většinou je doprovázen dětmi, které také chtějí krmit a muckat nejlépe miminka. Ovce a kozy už jsou natolik zpovykané, že po spatření igelitky útočí a domáhají se laskomin.

Pokud krmiči takhle rozdělí pečivo mezi více zvířat, nic se většinou nestane a opouští areál otřesení, pošlapaní, oslintaní a zmazaní od bobků. Viděla jsem i střemhlavý útěk doprovázený hysterickým jekotem, protože když se na vás nahrne stádo urostlých, v případě koz rohatých zvířat, s vykulenýma očima, strkající se mezi sebou, to je menší scéna z hororu.

Horší situace nastane, když jsou ovce a kozy v buši, prasata spí v domečku a nereagují na mlaskání a povykování. Krmiči se přesunou k ohradě s kozly a berany nebo s osličkou a mají hroznou radost, jak zvířátka pěkně papají. Bohužel zvířátka nemají „záklopku“ a skutečně se nafutrují k prasknutí, takže jsme zrovna dnes volali veterináře k vysokobřezí Márince s průjmem a podezřením na schvácení kopyt… Chjo.

Nejvíce krmičů je mezi akčními babičkami a dědečky, kteří u nás venčí vnoučata. Žádné tabule ani zákazy na ně neplatí, přece oni dělají zvířátkům dobře a my jim ani nažrat nedáme, jinak by přece neloudili, chudáci hladoví. Babičky krmivé…

Nejbližší akcí budou 14. -15. srpna ovčácké slavnosti Ovenálie 2010. Můžete u nás vidět národní výstavu plemen ovcí a koz, stříhání ovcí, pasení psem. Určitě se najde něco dobrého ovčího a kozího na zub a můžete si třeba zkusit uvařit v kotlíku pravý kotlíkový guláš z jehněčího masa, či uplstit figurku z ovčí vlny. Nudit se u nás rozhodně nebudete.

Márinka

 

Kozel Honza

Aktualizováno: 4.8.2010 — 18:02

173 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Ahoj. Díky za představení Zlobice, chtěly jsme zavítat, ale určitě to nezvládneme. Ale pro pobavení, je to nakažlivé (Sedlčany), Alča už má objednaný kolovrat a já musela schovat zásoby vlny z kříženek, počítala jim obloučky 🙂

  1. To mám radost, tuto nákazu šířím ráda 😀 . Tak si můžeme příští rok sednout v Sedlčanech s kolovratem spolu.

 2. tak jsem se koukla na odkazy, které jste napsaly a děkuju moc …. fakt teda peněz jak za kozu 🙂 ale pokud je to účinné určitě se to vyplatí. Pudl nepelichá a celkem ani kočka, zato kocour … se divím že není plešatej 🙂
  Vave děkuju za mail, napíšu, objednám

 3. Ještě k tomu zázračnému hřebenu o kterém se tu hodně mluví. Opravdu by mě zajímalo, jaký je rozdíl mezi ním a takovýmhle malým všiváčkem- odkaz dole? Ten můj hřeben mám stejné „zuby“ jen je obdélníkového tvaru, v červeném provedení a „Made in England“. Je velký akorát tak do dlaně a používám ho už dobře deset let na obou kočkách s velkým úspěchem – hlavně Dixie se moc ráda češe. Koupila jsem ho původně opravdu na blechy (říká se mu „flea comb“) protože normálním hřebenem tyhle mrňavé potvory proklouznou – a tímhle ne. A přestože kočky blechy už nemají, občas je i tak kontroluji, ale hlavně je tím pročesávám, právě proto, že hřeben zajede hodně hluboko a večeše i tu spodní jemnou srsť. Stejný jsem kdysi měla na Kotě a z těch jejich vyčesaných chlupů jsem si mohla naplnit polštář. Pročesávám s ním i oba psy, abych se občas přesvědčila, že ani oni blechy nemají.
  Nevím, jestli se nějaké podobné „všiváčky“ dají koupit i u vás, ale tenhle můj funguje skvěle. Jenže už mi z něj bohužel před časem vypadl jeden zub a obávám se, že časem začnou padat další. Abych měla do zásoby, tak jsem si už tenkrát koupila nový (hodně podobný tomu na obrázku), ale ten byl „made in China“ a byl to šmejd. Za ten anglický jsem kdysi dala myslím necelé dva dolary, tenhle byl dražší a po asi třetím česání z něj vypadl jeden zub, pak další a v krátké době jich chybělo tolik, že jsem ho vyhodila a doufám, že tenhle poctivý anglický mi ještě nějakou dobu vydrží. Možná to právě ten „Furminator“ má ty zuby „železně pevné“ a nevypadávají, stejně jako to solidní držadlo – jinak po pravdě nevím, proč je u něj ta vysoká cena, když „zubatý hřeben“ vypadá stejně jako můj (i délkou zubů). Jinak všem, kdo si ho koupili přeji, aby sloužil, já se jen tak zvědavě ptám, protože jsem o Furminatoru dříve neslyšela (tedy asi proto, že jsem se po podobném hřebenu nesháněla).

  http://www.amazon.com/dp/B000MVVID0/ref=asc_df_B000MVVID01203152?smid=AV9AW5IE9W42P&tag=dealtmp462567-20&linkCode=asn&creative=395105&creativeASIN=B000MVVID0

  1. Taky netuším, proč to je tak drahý, v čem je lepšejší, nemohu porovnávat, ale hele, šímlasisi, že na Tvém odkazu furminátor je? 😉

   1. Chi chi, tak to jsem si nevšimla. Já jsem jen hledala odkaz na ten hřebínek, co mám, nenašla ho a tohle tomu bylo nejblíže.

  2. Je to právě o zubech- tohle jsou hladké husté zoubky, ten zázrak je má u základny jinak tvarované, proto zachytí tu podsadu.

 4. Takže milá Mirko – pozdě, ale přeci děkuji za hezké a zajímavé povídání. Já jsem si po přečtení názvu myslela (vedle hlava kozy), že nám ve svém povídání představíš kozu „jménem“ Zlobice (rofl) No po přečetní už vím, že tam těch koz a oveček máte poněkud více. A děkuji za upřesnění „změn jména“ čtyřnohých kastrátů. Musím říci, že výraz „je fešák“ používám často a ráda, ale odteď se asi při tom budu červenat (chuckle) To je jako v angličtine, slovo „gay“. Když jsem s angličtinou začínala, tak tohle slovo opravdu znamenalo něco veselého, že je někdo veselý. Pak, někdy v ´70 letech získalo ten nový význam, mně to jaksi minulo a používala jsem ho dál „podle svého“. Pak k nám v té bobě přijela návštěva se dvěma velice milými a úžasně vychovanými teenagery. No a při konverzaci jsem o někom řekla, že je „gay“ (ve významu „veselý“). Ti dva mládežnící se uchychtli, ale jejich matka je sjelal pohledem, takže hanbou sklopili zraky. Později jsem se téhle matinky zeptala, co jsem řekla špatně, že dětičky sjela a že se ráda poučím. Přiznávám, že od té doby slove „gay“ v původním významu už nepoužívám.

  A Li – gratuluji, že krevní rozbor dobře dopadl.

 5. fuminátor bude asi užitečný chlupolap 🙂 ale mohl by mi to někdo více přiblížit? Díky

  1. Skáčou mi pupínky u každé reklamy, na schránce mám nápis „nevhazovat letáky“ – ale když jde o kočky, zpozorním, zvlášť po doporučení vážených zdepřítomných kolegyň.
   Je to (zřejmě ocelový) hřeben (hrablo), který šikovně vyčesává podsadu a mrtvé chloupky, které by zviřátko samo slízalo (zejména kočky). Nebolí je to, líbí se jim to – aspoň těm mejm. Tvářej´se (aspoň ty mé), jakože bezva masáž a kdy znova. 🙂

   Samo to jde i na pejsky nebo třeba i králíčky, odkazů mnoho, stačí pogooglovat, hlavně to řeší průběžné línání; nejenže se nevznesou chloupky při každém pohlazení, ale hlavně, v mém případě, kočky při čištění nepolykají tolik chloupků a pak neblinkají – tedy my furminátorujeme první den, takže zatím DOUFÁM, že tak to bude. 🙂

   Je to mrcha pekelně drahá – ale pekelně účinná. Za tři pohlazení vyčesal víc, než jsem obyčejným hřebenem vyčesala za tři tejdny. Zde se vzdávám a hlásím, že reklama v tomto případě nad spotřebitelem skutečně zvítězila. 😀

   1. Milá Ewo (inlove) , ten hřeben se dá objednat v zahraničí za lepší cenu, velmi dobře Ti poradí (nebo objedná) LucYnka, písni jí na emil: lucia13uk na seznamu českém. (adresu dávám s jejím předchozím souhlasem)

   1. Dyk to tu píšu nadšeně celý vodpoledne, co vodjela pošta a rozkuchala jsem balík. Mám velikost S (si myslím) a kočky jsou nadšený, akorát máme všude fůry chlupů, protože jsem nečekala, kolik toho po pár fakt jemných tazích vytahám. 🙂
    Rozhodně potřebuju mít po ruce sběrný pytlík, lépe PYTEL, a tam opatrně klást – za mýho mala se u nás dralo, tak je to trochu podobný: nedejchat, nekejchat, nacpat chumáč rychle někam, odkud už nevzlétne.

    1. Bětuláskovo děkuju, já jsem četla až teď a přiznávám, že v poklusu, takže jen poslední diskusní příspěvky a tudíž se omlouvám, že jsem mimoň. Shodou okolností jsem na ten kartáč koukala předevčírem na netu a říkala si, jak to asi vypadá při česání koček. Takže nevypelichají? 😉

     1. Milá Blážo (inlove) , před časem tu Matylda pěla chválu na ten zázračný hřeben, pak se zmínila Xerxová, že LucYnka ho kupuje pro kočky, tak jsme ho všichni začali všude možně objednávat a jsme všichni nadšeni. (y) (nod)
      Kousek výš odpovídám Ewě a píšu tam kontakt na LucYnku. Myslím, že zrovna u sebe nějaký volný má, tak jí písněte.
      Budeš nadšená – i když, pravda, z Bubíčka a Krejga toho moc nevyčešeš. (wasntme) (chuckle) (h)

      1. Vave, díky za tip. Ještě že ty nahatce doma máme, protože Mařenka vydá chlupů za všechny tři (blush) takže srovnává průměr (chuckle)

     2. Já nemůžu nic říkat, už nejsem objektivní, právě jsem objela ocásky Puse a Babí zdola a Babuška mi rozvalila celou pičulku, že to tak sprostě napíšu, tak jsem jí něžně objela i její černou „hvězdičku“, přibrala jsem podkrčkové partie, jako když se holí pán… je to bláho, krásně to tahá chloupky na cestě do pryč a kočinkám se to líbí. Kdyby mi bejval dnes nepřišel veselej balíček, asi bych si to musela sehnat inak. (cat)

 6. ;;) R O Z V E R N Í Č E K . ;;)

  .(*) Dva staří přátelé se potkají po delší době. „Poslouchej, můj syn se příští neděli žení. Takže tě srdečně zvu na svatbu.“ „Milerád přijdu. a kde se to koná?“ „U nás v Maislovce. Projdeš od nábřeží druhou doprava, pak doleva a pak zase doprava, najdeš číslo devatenáct a v druhém patře zaklepeš čelem na dveře.“ „Proč zrovna čelem?“ „Přece nepřijdeš s prázdnýma rukama.“ .(*)

  ~o) Vinšuju všem přítomným klidný večer a hezké sny. ~o)

 7. Milá paní Mirko!
  Děkuji za krásné povídání – mít více času, tak se rozjedu na Zlobici zase, protože po našem pobytu na kurzu předení se nám všem u Vás velice zalíbilo. Děcka dodnes vzpomínají na Oldu – prasata totiž doma momentálně nemáme, tak to byl pro ně ten největší zážitek.
  A musím zde napsat i ohromnou pochvalu všem, kteří se o návštěvníky na Zlobici starají – zde se potvrzuje pravidlo, že kdo má rád zvířata, má rád i lidi! (h) a díky (f)
  Nightlily
  neboli Joanna 😉

  P.S. byla jsem hodná, 1+2 😀

  1. Jojky, klučínci, jak se mají? Pozdravujte babičku, vy jste byli opravdu moc příjemní hosté. A co, předete, předete?

 8. Krčím se pod výstražným pohledem Kozla Honza (chňa!), neboť jsem OT, potřebuji totiž nutně podat Vaví hlásání:
  Klika cvakla, dveře letí, do dveří nevchází Polednice a Polední kočičí strejda s fotícím mobilem, tak šup šup honem něco nafotit, klika necvakla, drnčí zvonek a vona to Poštovní Polednice.
  Jen jsem vybalila Furminátor predátora Terminátora a roztáhla holkám deštníček (bude zřejmé, až uvidíte fotky), zaplnila jsem paměťovou kartu a tak máme po focení (teď musím počkat, až Polední strejda časem někam srozumitelně přesype obrázky, ale galerie bude, bude) a tak že aspoň počísnu. No čísla jsem po každé kočce nejvýš dvacetkrát a v dřezu, v němž jsem se pokoušela topit haldy chloupků, je skoro plno. Budu muset vymyslet nějakej chluposběrnej koš, jsou toho KVANTA, to by jeden netušil, co je pod srstí podsad! Kočičky děkují a klaní se Vaví až k zemi (jéžiš, škoda, že už nemůžu fotit, Poledničí strejda chrní na gauči a na opěradle nad ním ho střeží Pusinka, teď si opřela bradičku a těžko posoudit, kdo chrápe hlasitěji…) a já taky a já taky! (inlove)

  1. Ále – mělo bejt „… nevchází Polednice, ALE Polední kočičí strejda…“ a místo závorky mi to udělalo ksichtík 😉
   – tudíž já nechrápu, já klaním, halt přemíra nadšení – ále to už si domyslíte, dyk jste chápani. :*

  2. Chichi, to je lavina 🙂 Mně došel furminátor z Amazonu předevčírem a Kazan se už rozhodl, že tohle nářadí nenávidí! Když srovnám výsledky svého hustého hrabílka a terminátora 😛 , tak druhý jasně vede, leč kazan nedbá, kazan je ochoten odejít, kdybych na něm ležela. Asi budou muset nastoupit úplatky (tmi) 🙂 Berry s tím nemá problém, ta ho prostě loví a mě s ním! (bat)

   1. chicht – není to tak dávno (no vlastně už tři měsíce), co jsme se o furminátoru bavili u vás v předsíňce… a už ho máme všichni doma. Betka taky není nadšená, gumový kartáč má radši. Ale drží. Ona ale byla už dost vylínaná, takže efekt není veliký. Jinak jsem psala, že první setkání s Furminátorem ji tak „rozveselilo“, že modřiny mám viditelné ještě teď. Prostě mě ze srandy přepadla a zakousla… (bat)

   2. To je dobře, že dorazil a že funguje, milá Lásková. (h)
    Mikešek ho má docela rád, jen když češu na jeho vkus příliš dlouho, tak odejde. Bertík vydrží pár tahů a pak mě uloví. Ví, že nesmí, takže pak provinile uteče a potom se přijde usmiřovat, ale holt to nezvládá. Však ono se to někdy změní – jde to u něj všechno hodně pomalu, ale já nespěchám. 🙂

    1. Tak to musím říct, že holky to sice napoprvé překvapilo (přeci jen znají pouze „lidské“ hřebeny, které jsou umělá hmota a používala jsem je namočené), ale držej´jinak všechny tři, zrovna jsem ještě přejela Babetce, že se mi zrovna nachomejtla u dřezu k ruce, opatrně pupíček a to podpaždí u zadních tlapek (podkyčlí?), akorát než jsem ulovila ze vzduchu všechny vznášející se bílé macaté vločky, přestalo ji to bavit a odběhla. Ale nejvíc se těším, že Pusinka přestane krkat a říhat válečky chlupů (ona jak věčně olizuje sebe i dcéru, tak je vopravdu blinkací).

     1. Jo terminátor je superiozní vyčesávadlo. Na Toyu si teda nyní nepřijdu, neb ji psí chlupodravka Pitrýsek vzala dočista dočista dohola – jenom nožičky a fousy a kštice zůstaly a na ty je lepší hřeben a rozřezávač chlupů (taky moc prímovní věc – hlavně pro psi, kteří mají tendenci si do chlupů zamotávat vlky a jiné travní neřesti).
      Ale zato Zikmund – kdyby držel, jak bysme potřebovaly, tak je taky holej. Ale jemu se to moc nelíbí (asi jsme v mládí zanedbali česání, tak teď je to vždycky boj) – ještě že jsme na něj dvě! Já držím, domlouvám a nechám se hryzat a Terka nekompromisně odchlupuje. Hmm – včera jsme ho furminátorovaly na balkoně a ráno byly chumáče chlupů kolem celého bloku (;o))). Jo – a ocásek má teď jako větší kryska – kdepak je jeho kartáč na lahve od mlíka (wasntme) (wasntme) (chuckle)

      1. Píšou v návodech nečesat na stejném místě opakovaně a jen pomalu jedním tahem táhnout a takový ty rady – abysme si nevyrobily plešatce.
       Ale ocásky jsem přetáhla všem třem, zatím jen zhora, a z každýho ocásku se terminátor málem udusil! 😀
       17 – asi za trest že řečním a nečešu! 😉

      2. Hihi! Klobouk dolů (y) , milá YGO (inlove) : …. včera jsme ho furminátorovaly na balkoně … (inlove) – úžasný nový termit! (chuckle) (clap) (nod)

       1. Všichni nám přestanou rozumět, áno. Je to jak ze Star Treku:
        „Budete asimilováni. Warp 3. Opusťte habitat ring, každý do svého gridu. Furminátory a diggery do kapes!“ Chňá chňá!! (clap)

 9. Škoda že to máme k vám daleko, jinak bych příští víkend stála před branou i se psem. A malým kousíčkem rohlíku. Pro kozu, mojí jmenovkyni, to se musí, na seznámení 😀

 10. Milá Mirko! Moc krásné představení zlobického společenství mě přesvědčilo, že musíme navštívit letošní Ovenálie, protože tu navíc budeme mít návštěvu našich slovenských svatov – dívala jsem se na www stránku Zlobic, ale nenašla jsem tam info, od kdy do kdy a jaký zhruba bude v jednotlivých dnech program.
  Bylo by možné to nějak zjistit – třeba krátkou informací tady na Zvířetníku? Díky moc a přeji všem dvou i čtyřnožcům ve zlobickém areálu krásné dni!!

  1. Odkaz na webovky a informaci o programu ovenálií dodám co nejdřív, dnes nejsem „v centru dění“ 🙂

 11. Zdravím šécky z nenadálého návratu z dofči.

  ….Naštěstí se zatím kozám zrzci nelíbí …..
  holky nevědí o co přicházejí (rofl) (rofl) co zrzek to originál

  doufám, že se mi někdy podaří dorazit, protože – nutně se musím seznámit s Jitkou (y) .
  Hošíček jest vychován, takže potíže dělat nebudeme, housky ni chléb nebudou – to u nás sežere prasátko Hošíček :D, takže tady taky nebezpečí nehrozí 🙂 , tak snad to někdy klapne.

  1. Copak copak, že „nenadálý návrat“? Nestalo se nic?
   V oblasti „zrzků“ s Tebou musím jen souhlasit! Můj Zrzínek tedy originál opravdu je! (cat)

   1. No druhá půlka expedice si nenasytně pořídila anglínu 🙁 – pokud se z toho nevyklube teda nakonec ještě abces ;( . Dovolenou vem čert, ale že je mu fest blbě mě štve.

    No jo Zrzínci – mají šťávu (y) . S nima se jeden rozhodně nenudí, mají v sobě nějaký gen na ptákoviny 😀

    1. Ale fujtajxl! To je mi ho, potažmo Tebe, moc líto! Tak držím (y) moc a moc!
     Zrzínek nedělá žádné vylomeniny, ale je to osobnost! Je to kocourek, který si vytrpěl a teď se pořád ještě není schopen orientovat v lidech – ublíží mi, neublíží mi? Já už jsem povýšila na tu, která neublíží, ale občas jí cvičně kousnout nebo po ní vyjet tlapkou se musí, co kdyby náhodou a aby teda jako věděla, že „mně nedostane“! Ale pak se zase jdeme mazlíkovat a nastavovat ouška, bradičku a už jsme si nechali párkrát sáhnout dobrovolně i na ten pupíček. Už jsem ho i držela v náručí, asi setinu vteřiny! Pak kousnul a zajel pod pohovku, odkud na mne cosi nezdvořilého prskal! Ale dnes jsou to přesně 2 měsíce, co je u mne, tak i to je pokrok obrovský! A je čím dál tím krásnější, zesvětlal, je plavý, má puntíkatý pupík, mourovatá zádíčka, hlavičku, tlapky, je to prostě už dneska krásný „pan kocour“.

     1. …………Ale dnes jsou to přesně 2 měsíce, co je u mne, tak i to je pokrok obrovský!………

      (y) (y) Karolíno TO JSOU MEGAPOKROKY (y)
      však on se usadí a ujistí se v tom, že svět není jeden velkej parchant.
      Máš radost viď?? (h)

      1. Obrovskou, to se snad ani nedá vypsat. Nejšťastnější jsem, když sebere odvahu a vyskočí si na postel. To většinou ráno, když se přijde Melíšek v 5.00 pomazlíkovat. Našlapává si mně, já si lehnu na záda, on se mi rozprostře po hrudníku a břiše, tlapičkami mne hladí po obličeji a vrní jak motorek. Pak se mi projde po močáku, to je obzvlášť zajímavé a jde se natáhnout k mé hlavě. Nejdříve sedí, tlapičkou mi hladí obličej a ducá. Pak se natáhne, lehne si mi zádíčky na obličej, vyšpulí bříško, vrní a otírá se hlavou o mojí hlavu a nechá si drbat pupík. Obvykle usne. Já ne. Zrzínek nás pozoruje z křesla a občas se stane, že když vidí to Melíškovo labůžo, tak seskočí a vleze si k nám. Opatrně se nechá hladit a drbat, když má náladu, nastavuje různě hlavičku, pak mne kousne a zmizí. To „kousne“ ale není, že bych krvácela jak vepř při porážce. Jen tak zoubky naznačí, že už nechce a jde si po svých. Ale nikdy mne nekousl doopravdy.
       Teď nevynechá jedinou příležitost, aby se mi motal okolo nohou, seděl hned vedle mne, hleděl na mne oddaně, jak jdu do kuchyňky, hned se žene za mnou a dokonce dá přednost hlazení a drbkání před plnou mističkou. Až když je dost vymazlený se jde nabaštit, obvykle toho, co mu Melíšek v obou mističkách nechá.
       Je to otázka času, kdy se bude mazlit zcela běžně, přestane utíkat před fénem, návštěvou, vysavačem nebo se lekat při pádu knihy neb panička je občas pěkný nešika. Druhý Melíšek to nebude, to je opravdu klon plyšáka, ale určitě mazlení bude jeho velmi silná potřeba.

       1. Noo, Zrzeček to rozjíždí slibně (y) , je to šikovnej hošíček, to se hned pozná. Počkej, počkej za chvíli, budou Ti ducat do hlavy každej z jedný strany 🙂

        1. No jo Petro, ale to mi vysvětli, jak kocour jako je náš Micánek může být tak neuvěřitelně nedůvěřivý k lidem? Narodil se u nás, vyrostl u nás, žije u nás 14 let (12.8. má 14. narozeniny). Prostě nemá ty zlé zkušenosti jako Karolínin Zrzínek. My ho celá ta léta hýčkáme, milujeme, chlupek nezkřivíme a výsledek? Ano nám důvěřuje v pořadí máma, potom hodně dlouho nic, potom já a pak už nikdo. Prostě cizí osoba rovná se úprk. Chybí táta, toho uznával, ale on byl hodně opatrný už předtím. Jeho mamča Micinka se k lidem měla až příliš. Tak kde tu nedůvěru bere? O tom pořád přemýšlím – jestli mu někdo ublížil na jeho toulkách, jestli ho někdo zranil (2 x přišel hodně potlučený), proč se to zvíře pořád tak bojí? Do jaké míry v tom hraje roli ztráta Micinky, ale to je 2 a půl roku, pro kočku dlouhá doba.

         1. To nemusí být záhada, prostě geny….. pamatuji se na vrh kotíkú, narodili se březí mamce už u mě. Čtyři byli v pohodě, hraví, důvěřiví, a to jedno bylo prostě opatrné, ač jsem se specielně na něj soustředila. Prostě už se s takovou povahou narodilo.

         2. No – a třebas náš Zikmund. Jako kotě byl absolutně důvěřivý – však jsem ho odlovila tak, že prostě ke mne přišel, já ho vzala pod triko a tak jsme šli kilák domů a on byl úplně v pohodě. A teď, když k nám přijde návštěva, zmizí na celý den do svých úkrytů. Kdybysme neměli v obýváku škrabadlo a na zemi různé provázky a myšky, tak nikdo neví, že máme kočku (no – pominu ty chlupy, protože ty se Toyku tedy svést nedají – ty myšky by se daly (rofl) ). A přitom vím na beton, že mu nikdo cizí neublížil a nám důvěřuje. Takže taky záhada.

         3. Apino, Ygo – však u lidí jsou taky společenští tvorové a pak ti co o společnost nestojí. A nemusí jít o špatný zážitek, prostě je to z povahy toho tvora no.

       2. Víš co? Ty jsi v tomto případě druhotná – prvotní je, aby si Zrzín vzal Melíška za bráchu, mazlení v Tvé náruči počká, hlavně se nejdřív musejí kluci snášet spolu. Při vší úctě k milujícím rozevřeným náručím. 😉

        Chachá, nebudeš věřit, mám 11!!

  2. Petro, doufam, ze nenadaly navrat z dovolene neni pruserovy. Jitku bych taky rada videla. Akorat to mam krapet z ruky.

   1. PetroK, nepochybně je zrzavý hošíček k sežrání, jedno z mých dětí je v držení zrzavé vižlice Baily, takže si to dovedu živě představit. Úplně nejlepší by byl schuk obou zrzavců na Zlobici, ale jak tak znám Bailu, měli by z toho asi naši přežvýkavci dost silný kulturní zážitek. Mmch, to je ten psík, co jsem o něm psala v prvním článku, jak byl vyplacen dvěma ovečkami, co nerozuměly srandě. Také kozí bobky jsou příjemnou alternativou nudným granulím, sečteno a podtrženo, Baila je na Zlobici ráda.

    1. Mirko – dovedu si tu potrhlou zrzavou střelu představit (rofl) , no jo, děvucha nepočítala s tím, že ne každej má vižlí náhled na humor a hry (rofl) (rofl) (rofl)

     1. No je to sluníčko moje zrzavý, ale prosím, jak to děláte s ocáskem? Čubajzna je natolik vítací, že mě vítá i při příchodu z toalety, a mydlí celou půlkou psa tak vytrvale, že krev z ocásku občas stříká a my máme nohy samé jelito.

      1. jojojo, pomlázka 😀 to známe. Jau. No snažím se vítat ve volným prostoru a to spíše klidnější formou, Hošíček se časem dopracoval k tomu, že když se vítá s námi dvěma udělá preclík, kterej se motá prostorem a nastavuje zadel, do který my ho „řežeme“ 😀 a vedeme dialog typu: Hooošičku, copaks dělal celej den?? byla to šichta?? Joooo??? A copak dostanu za dáreček??? No???“ a Hošíček se dopreclíkuje do hračkárny a něco popadne do kušny a proudí prostorem :D. Máma ta ho má ošéfovanýho na větu: „Copak já to tady mám!“ Což zpravidla uvede Hošíčka do tranzu a hopíkuje na místě, stepuje a čeká co z mámy vypadne. Ségra nedala kdysi na mé rady a když se u nás objeví, má Hošíčka na hlavě a po chvíli vypadá jak servanej plakát (rofl) , ale to je o tom, že nedala na moje rady, když byl malilinkatý štěndo.

       Rozbitý ocásky jsou problém no, jak říkám, směruju vždycky radostnýho psa do volnýho prostoru, zatím se nám daří bez ztráty desítky 🙂

       1. No jo, když už není zbytí, zachytím ocásek a jsem vrtěna i se psem. Chce to větší byt….. To se pak preclík ještě točí a kouká, proč nemůže rozšiřovat svoje vůně prostorem. Je fakt, že vižla je úplně jiný živočišný druh než jiná plemena, ta radostnost a naprosto nezdolný temperament, s vižlou se člověk nenudí.

        1. …………………No jo, když už není zbytí, zachytím ocásek a jsem vrtěna i se psem. Chce to větší byt….. To se pak preclík ještě točí a kouká, proč nemůže rozšiřovat svoje vůně prostorem. ………………..

         (rofl) (rofl) (rofl)
         škytám tady smíchy, představivost pracovala. A navíc jako bonus přihodila záběr na hošíčka, jenž zrovna plynatě unikl a s významým pohledem s rozhlíží kolem, KDOŽETOBYLZATOHROZNÝPRASE? 😀

         ……….. Je fakt, že vižla je úplně jiný živočišný druh než jiná plemena, ta radostnost a naprosto nezdolný temperament………..

         (y) Joj, tos krásně napsala, je to fakt. Oni jsou úplně jiný živočišnýn druh (rofl)
         Já huž si jinýho psa představit nedovedu. A až jednou budu stará, tak největším trestem pro mě bude, že nebudu mít vedle sebe vižlu.

         1. 😀 😀 😀 A taky se Ešátor tak strašně rád koupe? Čubajz dostaneme z vody, jedině když se jí schováme, to pak zvítězí závislák nad vodomilem a s nářkem vyběhne z vody, kde že to má svou milovanou rodinu!!!!! Koupe sew ud doby, kdy sleze sníh, do nového sněhu, koupala by se i v mrazu, kdyby se prokopala. Ale to zase plave ve sněhu.

          1. jojoooo, vodičkááááááá vodíčkááááááá to je naše potěšení!!! A hlavně si v ní hrát – schovávat tenisák pod vodu, schovávat klacky pod vodu….. pravda ve vodě se blbě předstírá, ale zase to má jiný kouzlo, dá se tlapou třískat do tenisáku furt dokolečka :D. A taky pouštět bubliny do vody…. 😀

   2. Hanko – no průserový , jak se to vezme. Velkej průser to není, je to angína, ale může se to zvrtnout do abcesu a navíc David má alergii na hodně moc ATB, tak uvidíme, co s ním udělají tyhlety. zatím jen teplota, žádná horečka. Jsou horší věci než je angína, ale tak jestli to bude ten blbej abces, tak je mi ho líto, budou do něj řezat ;(

    Jo Jitka bude prímovka, doufám,že budu mít někdy tu čest, pak podám raport 🙂

     1. No jo, no. nejni každej den posvícení, snad ty mnou neoblíbený ATB zaberou.zatím teda mluví naprosto příšerně. Jen ho slyším, bolí mě v krku (rofl)

 12. Ad „v Lipůvce odbočte na Malhostovice (Tišnov) a hned za vsí doleva do lesa po panelové cestě“
  Za kterou vsí – za Lipůvkou nebo za Malhostovicemi (když si blbé, tož se zepté (fubar) „? To víte, nám s dlouhým vedením, navíc přišláplým, nám se to musí dávat polopatě, jinak bloudíme (chuckle) .

  1. Soudím, že za Malhostovicemi, neb Lipůvku bych si i přes zdrobnělé jméno netroufla označit za vesnici 🙂 .

    1. Jo jo, Lipůvka JE vesnice. Kamarád tam bydlel, tudíž mám informace. Často to není o velikosti, ale o lidech.

   1. V Lipůvce se odbočuje (když jedete od Brna, je to odbočka za restaurací Formanka, ono jich tam vlastně snad ani víc není….), směr Malhostovice. Za Lipůvkouu najedete na kopeček do lesa (asi 1 km) a hned v tom lese je ta panelová odbočka do lesa .

    1. Ja – tož za Lipůvkami. Já si myslím, že možná, možnááááá bysme tam v sobotu mohli dojet – leč tentokrát ne do Brna, ale od Mor.Krumlova, protože v pátek chceme jet za švagrem do Rouchovan, a v sobotu bysme to mohli vzít přes Zlobici domů (chich – Jenda pojede na kole (whew) – snad nebude pršet). Já totiž nutně potřebuju vidět oslíka Márinku!

     1. Nejsem si s Márinkou tak úplně jistá – protože už sotva chudák pro to těhotné břicho chodí, pořebuje svoje soukromíčko, po havárce s překrmením rohlíky to vypadalo dost špatně, ale spravila se, ale teď už ji do výběhu nepouštíme, protože máme strach, že bychom ji neuhlídali. Ale slibuji, že jakmile se oslátko narodí, dám zprávu.

       1. Já sem dám fotky a povídání. Máme strach, jak to dopadne, je to naše první oslátko, já jsem se naposledy přichomýtla k hřebení (tehdá kobylky), když mi bylo 18, a to už je sakra dlouho. Útěchou je, že Márina je oslová kypící zdravím, kromě excesu s rohlíky nezastonala, celou březost běhala (honila ovce na pastvině, oni jsou v tomto oslíci trošku prevíti 🙂 ) teď ji denně provádíme, ale už aby to bylo… Problém je, že jsme u aktu zplození nebyli, tak pouze odhadujeme čas porodu podle ultrazvuku maminy. Tak nám všichni držte palce!

 13. Jojo, paní Dvořákovu znám, občas si zavoláme, na návštěvu je to dost daleko. Měli před časem velké problémy s pozemky, snad už se to vyřešilo.
  Dee, je to tak. Vykastrovaný kaneček je vepř, býk je vůl, hřebec valach, beran skopec, kohout kapoun a vykastrovaný pes se jmenuje fešák. Vždycky mě to píchne, když tohle slovo slyším v souvislosti s tím, jak to někomu sluší, případně s hudební skupinou.

  1. A kocouři jsou frajeři 🙂 Teď si tady tak přemýšlím, jak by se říkalo jelenům (rofl)

   1. Asi taky skopec? Nevím. Ale fešák je opravdu zootechnický terminus technicus 😀

    1. No dyť jo 🙂 Frajer taktéž. A na jeleny by se muselo něco teprve vymyslet, až by tu skutečně kastráti byli.

  2. A jak říkal pan veterinář, vykastrovaný kocourek je vomelík, vomelíček. 🙂

   Milá Mirko (inlove) , Vaše vyprávění jsem přečetla jedním dechem s velkým obdivem a úctou k lidem jako jste Vy. Práce v zemědělství je těžká, pracovní doba je vlastně stálá a o lukrativnosti takového podnikání se mluvit nedá. Ale když se ta práce dělá s láskou, která je cítit z každého Vašeho slova, je to něco víc než jen práce, zaměstnání – je to život. (h) (f) (h) Moc ráda bych se k Vám podívala, ale to dost z ruky. 🙁

   Hlásím návrat zpět na značku, ufff, včera jsem po dlouhé době jezdila na koni a pak byla na dlouhém výšlapu, dnes se sotva šinu, a Anka? Ta odpadla docela, ačkoli se vůbec netrápila s paličatým huculem Karlem. Měla jsem za úkol natočit a vyfotit jezdící rodinu, včetně 82 letého tchána. Všichni koně bez ohledu na své jezdce chodili za tím švagrovým, mimo Karla, který si chtěl chodit úplně jinak, a švagr mi dělal naschvály, takže mám mnoho záběrů koňských zadků a pak takové „umělecké záběry“ Karlových a mých nohou – to když se polekal osla a roztančil se. 🙂 Ale nespadla jsem! (y)

   Přeju všem krásný den! (h)

   1. Vavísku tyhle fotky znám. I z Řeckého Nissyrosu máme natočený půlhodinový snímek mého pravého kolene – to když jsem nevypnula v autobuse do kráteru kameru. Včera jsem podlehla naléhání Bedy – FOŤ FOŤ FOŤ jak si Melíšek se Zrzínkem krásně hrají, Melda olizuje Zrzínkovi hlavičku, pak spolu leží na křesle, tak jsem fotila, jenže foťák má slabé baterky, musí se vyměnit a spouští strašně pozdě. Z asi 30 fotek jsou použitelné tak 4. Jinak jsou tam: ouška, ocásek, pahýlek, tlapičky, kousek hlavy atd., ale hrající si kocourci ani omylem.

  3. Už skoro dvacet let pracuji v kolektivu čítajícím něco přes dvacet „muských“ – absolventů zeměd. univerzity, takže když chci někoho z nich fakt vytočit, tak ho pochválím, jaký je dnes fešák – a je to, jako když ho píchne včelička….

 14. Moc hezky to tam máte zařízené. Bydlet blíž, příjdem vás navštívit.
  Ale zaujala mě zmínka o vepříkovi. To když prase příjde o svoje mužství, stává se vepřem? Člověk se pořád učí…

 15. Mirko, už se těším, chystám se na Ovenálie také. Nějak si Vás tam najdu 😉 . Tak to byl adax a Ještě je u Vás! Jo a také jsem přede dvěma lety, (když jsme se jeli podívat do Lužických hor) navštívila kozí farmu pana Dvořáka v Žofíně a celou jsme mu ji s pánečkem prohlédli, rád nám ji ukázal, bylo to bezvadné a ty sýry, co jsme si nakoupili ještě lepší (y) !

 16. Alex, nevím který mejl máte na mysli, ale 13. až 15. července budu na Zlobici bydlet, takže stačí se zeptat. Sýry budou od Sedláků ze Šošůvky, nevím jestli taky něco přiveze z Hlubokých Dvorů pan Korenek. Jo antilopák, o tom jsem ani nenapsala, o Ferdovi, to je adax. A je to pěknej zmetek náladovej. Přišel k nám ze ZOO na přechodnou dobu asi na dva měsíce a už ho tu máme tři roky, to je něco jako sovětská vojska….
  Ygo, máte pravdu, už Čapek kdesi psal, že kůzlata mají ze všech mláďat až nespravedlivě mnoho krásy a roztomilosti, jsem moc ráda, že my je nevraždíme, páč většina jehňat a kůzlat se prodá živých a co už musí jít na maso, veze se k řezníkovi – pro mě je problém i to nakládání na auto. Brečí to jako mimina.
  Emtesko, Vaška Brandejse znám, i jeho ovečky, ale my nakupujeme berany většinou z Opatova u Třebíče – máme to méně z ruky.

   1. No jo, samozřejmě, jsem tupec…. A ještě to hezky vypíšu slovem, chjo…. Ovenálie jsou skutečně 14.-15. srpna, my už to tam samozřejmě budeme chystat dřív. Děkuju za upozornění!

 17. Teď číst nestíhám, ale moc se těším na večer, až k tomu v klidu sednu. Takové hospodářství byl můj sen. Stihla jsem jen jednu kozu, ale byla nezapomenutelná, dodnes mě zabolí u srdce, když je vidím.

 18. MIlá Mirko, díky za krásný článek o Zlobici. Jsem nedaleko od ní a je to můj velmi oblíbený vycházkový „revír“. Protože jsem vyrůstala mezi hospodářskými zvířaty, snažím se chovat v areálu velmi nenápadně. Klérka chodí na vodítku, sice si zvířat nevšímá (spíše jejich produktů na zemi 😛 ). Fotky o řádění nevychovaného psa jsem viděla. Vážím si Vaší práce, není lehká a každé jaro mám radost z přírůstků. Márinku jsem ještě nikdy neviděla. Jednou jsem se byla podívat na samce antilopy myslím, že to byla kudu. Areál je opravdu krásný, udělali jste hodně a hodně práce. Za deset dnů si pojedu na Zlobici pro další ovčí sýry, ráda bych Vás poznala. Tento týden jsem jela přes Hluboké Dvory tak jsem se na nějakou dobu zásobila 😛 (to má být mlsný jazyk). Mohu Vás kontaktovat přes zlobický mejl?

 19. Milá Mirko, přiznávám poctivě, že jsem babka krmivá, na dovolené ,na Bečvách jsme chodily s vnučkou krmit kozy. No ale jen jeden rohlík a všem kousek. Krásný vyprávěníčko, po ráno poetické a taky je fajn, když nás někdo upozorní na chyby, které děláme, to je dobře.
  Pozdravuj ovečky a kozenky, Márinku taky i prasátka. Jak dáš jméno , je jasný, že nezabiješ, teda většinou. Mám doma pavouka Emila, večer ho vidím drandit přes pokoj,je užitečný, chytá muchy a komáry,tak ho nechávám, doufám, že se mně bude chytře vyhýbat. (rofl)

  1. Jo jo, pavouci jsou velmi užitečná zvířátka 🙂 A k tomu krmení jenny, jeden suchý rohlíček mezi stádo by samozřejmě nevadil, ale Ty nevíš kolik lidí před Tebou a po Tobě jim v lepším případě dá taky jeden rohlíček, který jim přece ublížit nemůže. V tom je veliký problém 🙁

   1. Li, samozřejmě máš pravdu, bylo to poprvé a naposledy. Úplně jsem zapomněla na našeho Daníka, ten by sežral pomalu i enono pod sebou i kdy měl prasknout.
    Rozumní musíme být my, ne zvířátka. Já se polepším. (wave)

    1. Pokud se dá do stáda pár rozlámaných suchých rohlíků či kousků tvrdého chleba, opravdu to zvířatům neublíží. My pečivo používáme i jako korupci, když potřebujeme některé zvíře chytit či jako bolestné po nějakém nepříjemném zákroku. Ale někteří lidé opravdu nejsou soudní a jsou schopní nafutrovat kůzle rohlíky s máslem a salámem….. A ten opačný případ, totiž konzumace „milánské směsi“ pejsky návštěvníků – je to pro psy naprosto neodolatelná lahůdka, takový kozí bobek, ale kamarádi tvrdí, že je po tom pěkná srst 😀 Akorát je třeba na to myslet při odčervování psů, protože někteří parazité mohou být společní. Někde jsem četla, že vlci v zimě běžně žerou bobky přežvýkavců, když jim nestačí maso ulovených zvířat, takže ani pro ty psy to není nic nepřirozeného.

 20. Krasne, a jen jen na okraj – pro zajemce – dneska je na NP fejeton od od Petrusky Sustrove s nazvem „sedm kocicich“ , tak se na nej kouknete a vsem preji pekny den.

  1. Díky za upozornění, dočetla jsem ten sugestivní článeček a přesto, že vím, že okna mám přivřená na bezpečnou škvírku – zmenšila jsem ji, Melíšek totiž protáhl hlavičku, to už bylo nebezpečné, kam kočka hlavu protáhne, tam vleze celá! Vše je jištěno drátky, které drží kliky, aby se škvírky nemohly samozvětšit, vše je jištěno i zvenčí, i přesto jsem mazala nahoru zkontrolovat svoje plyšáčky. Bydlím v přízemí, dolů jsou to s bídou 2 metry a ještě tam stojí zaparkovaná auta, ale i tak mne polil studený pot a raději jsem vykonala kontrolu. Chudáček kocourek, hlavně, že to přežil, ale muselo to být hrozné pro něj i pro paničku. (h)

  2. No, Petruška mě pěkně nadzvedla ze židle – to problém s okny řeší až po DRUHÉ vypadlé kočičce? :@ (punch) :@ Nemůžu tomu věřit! Je neskutečné, jak jsou lidi někdy nepoučitelní a pitomí! ;( Až se mi udělalo špatně. :@

   1. (headbang) Souhlas milá Vave, to bylo první, na co jsem všude dbala – v Praze i v Maršově – zavřená a jištěná okna i dveře!

   2. No – mne to taky dostalo. Chudák kocour, který měl tu pochybnou čest, vypadnou z okna dvakrát. (envy)

    1. YGO, mám pocit, že tento kocourek nevypadl dvakrát – poprvé to byla jiná kočička a nepřežila – soudím z věty: “ … jak by mohl Davídek přežít pád ze šestého patra vysokého domu?“
     (punch) (punch) (punch)

     1. Aha – přečetla jsem si to ještě jednou a tam to fakt není jasný. Ale je fakt, že dvakrát z šestýho patra a bez ztráty života – to už by bylo velikánské štěstí. Já si spojila to dvojí vypadnutí s úvodní větou, že koucourek má už třetí život.
      Ale v každém případě je paní Šusterová velice nezodpovědná a měla by zvážit aspoň ty sítě (přes veškerý její odpor, ale když má kočky skokany!)
      Od té doby, co máme Zikmunda, taky větráme jenom ventilačkou a balkonovými dveřmi. A při letošních vedrech jsme ani nemohli dělat průvan, aby Zikiho nenapadaly nějaké blbosti a nechtěl se v noci procházet po parapetu.

 21. Mirko – díky za představení vaší – já nevím, je to farma? Zkrátka vašich oveček a koziček.

  Kozy mám taky moc ráda – když děti odešly z domova, tak si naši pořídili kozu – bílou a rohatou a moc hodnou. Bohužel se museli kozí (k Líze přibyla Bělka) vzdát. Ne proto, že by je neuživili nebo proto, že by je nezvládli – ale zkrátka to každoroční vraždění neviňátek nemohli vydržet. Mamka, jako správná moravská hospodyňa, dokázala zabít kačenu, slepici či králíka, u zabíječky prasátka asistovala od krvavého začátku do voňavého konce, ale kůzlátka musel chodit zabíjet soused, když naši odešli plakat do hájku (kůzlata byly taťkovi miláčci).

  Tak doufám, že se k vám na Zlobici taky podívám a slibuju, že nebudu krmit (stejnak sušené pečivo schovávám pro králíky) a nebudu pouštět Toyu navolno (ne, že by honila zvířata, na to je už moc postarší dáma, ale pořadek musi byt!). Možná na podzim, až se začnou lesy barvit – to tam u vás musí být moc krásně.

  P.s.: já už minule Zlobici hledala a nenašla (jenom tu hanáckou), tak jsem ráda, že jsi upřesnila „souřadnice“ (nod)

  1. Milá YGO, tak Toyenka už bude mít letos 11 roků, toto letí, škoda, že jsme se na těch Bečvách nepotkali. Potkali jsme tam sice 3 dámy s pejsky ( jako je Borůvka) ale asi to nebyl nikdo od Zvířetníků, navíc byly dámy jakési neusměvavé, vrkala jsem na pejsky a nic. No, tak někdy příště.

   1. Jenny – pořád lituju, že jsem se o dovolené v Horní Bečvě nezmínila dřív, ale já do posledku nevěděla, jestli pojeden či nikoli. Mohly jsme si k večeru dát spolu kafíčko. Budiž mi to výstrahou.

    A proto hlásám, že ve středu 18.srpna vyrážíme na tradiční Jeseníkování – a středeční večer mám volný. Tak kdyby někdo z vás náhodou trajdal kolem Karlova, tak dejte vědět! (clap) .

    1. No já se budu potulovat kolem už ze své podstaty (blush) , tak bychom se snad mohli domluvit. Sice jezdíme do Studánky na bazén ve čtvrtek a přes Vrbno (protože je Studánka uzavřená – stále ještě není hotová cesta), ale změna je život.
     I když teď mě napadá: v kolik hodin budete přijíždět? Co kdybyste se stavili ve městě a dali bychom si sraz někde tady? Tím mám na mysli třeba i farmu v Kočově, tam je hezky, nebo méně oficiálně u nás na zahrádce…
     Domů si vás nedovoluji pozvat, protože jsem přesvědčena, že by se Toyence v paneláku moc nelíbilo… (shake)

     1. Alčo – na tebe jsem teda ve skrytu duše myslela (chuckle) .Já ještě nevím, jak to bude s dojezdem – on totiž Jeni vyrazí ráno na kole, já za ním v poledně autem a kde na něj narazím, tam ho naložím a pak pokračujeme v cestě – no, a protože téměr vždy bloudíme (je to s podivem, do Karlova už jedeme minimálně po desáté a možná i vícekráté), tak nevím, kdy to stihnem. Ale můžu ti pak písnou a domluvíme se přesně, kdy a kde. Teda – já počítám tak kolem čtvrté hodiny a někde ve městě na kafe by to bylo fajn.

 22. To bylo krásné povídání, já tamtudy občas jedu, když se vracím z Brna a jedu horem přes HK a Svitavy. Docela ráda bych někdy zbrzdila a stavila se, pokud to najdu. Ale bývalá závodnice v orientačních silničních jízdách by snad mohla, ne? I když – v poslední době mám občas problém najít i to auto. (fubar)
  U nás se na krkonošských loukách pasou stáda krav, ale už je pastva prováděna podstatně kulturnějším způsobem, nežli za dob hlubokého míru. To to těm blbům bylo naprosto jedno, kam krávy zahnali, takže zničili co se dalo – louky, prameniště, cestičky, zahrádky, protože krávy utekly, neb se nikdo moc o ohrazení nestaral…. Takové ranní probuzení, otevření dveří v noční košili – tehdy jsme měli ještě sucháč v kůlně a pohled do kravské tlamy, stojící 10 cm ode dveří a přežvykující úrodu mrkve ze zahrádky, která vypadá jako po výbuchu granátu, to byl šok na celý zbytek dne. Tak to už není. Zaplať pánbu to mají dnes na starosti rozumní lidé, kteří vědí, co potřebují krávy, ale také co potřebují horské louky. Ale přibývají nám tam i další stádečka – v poslední době někdo dole v údolíčku na městečkem pěstuje takové malé strakaté kozy. Je tam dost prudká stráň k nádrži (tam jsou zase vysazeny ryby, pořádají se tam rybářské závody a tiší blázni tam v desítkách vysedávají po celou dobu povolení lovu) a tam jich je plno. Občas zastavím, když jedu ráno s novinami a rohlíky a dívám se na ně, jak šplhají po té stráni, jsou úžasně roztomilé. A úplně nahoře nad námi v dost nepřístupných loukách nad bývalým kamenolomem a nad bývalými kravíny se pase poměrně velké stádo oveček. Mám radost, že se jim tam daří, je to hezký pohled, když jdeme do lesa nebo na procházku.

 23. A ještě drobnost přátelé, jedli jste někdy puding z kozího mlíčka ? To je tááákovááá mňamka (blush) Pročpak tady není olizující se panáček? 🙂 (rofl)

  1. Li, já kdy jsem byla malá, tak jsem jezdila na prázdniny na Šumavu k mé tetě. Pravidelně jsme se stavovali v Kamenném Újezdu před Č Krumlovem, kde stávala fronta zaparkovaných aut. Dva staří manželé tam vyráběli zmrzlinu z kozího mléka. TA BYLA!!!!!!

 24. Milá Mirko, no to bylo pošušňáníčko 🙂 (h) Etě prosííííím (clap) 🙂 Ducající mláďátka jsou kouzelná, však i naše laně lítají vzduchem, no a kolegyně, která několik koloušků odchovala doma na flašce, tak té ducající koloušek vyrazil zuby (whew) A o krmičích snad ani nemluv… Kdyby dávali zvířatům alespoň vždy pečivo usušené. Takový čerstvý rohlík to je pěkný průšvih. O Vánocích pár let zpět laním kdosi naházel čerstvé vánočky :@ Bohužel, ne všechny laně to přežily (envy)

  1. No jo, čerstvé pečivo, lidi, jak se vzdalují stále více od přírody vůbec nechápou, co to dovede udělat s laními nebo kozími, i ovčími žaludky. Kdysi jsem ale slyšela o opravdu hrůzostrašné story. Jestli je to pravda, nevím. Prodávám, jak jsem koupila. To se za dob hlubokého socialismu v jedné pekárně prý nepovedlo těsto na chleba. I pekárna, aby to nepřišlo úplně vniveč, to nabídla místnímu kravínu. Prý ani zootechnikovi na tom nepřišlo nic divného (což se mi skoro nechce věřit) a tak to těsto dali kravám do žlabu. No byla z toho sabotáž proti socialistickému zřízení, neb ty krávy to samozřejmě nepřežily. Kvásek v bachorech udělal své. Opakuji, nemám to ověřené, ale při uvažování nebo spíše neuvažování některých lidí bych byla ochotna tomu i věřit.

    1. Já jen, když si představím ta strašně nafouknutá zvířata a jaké bolesti z toho musela mít ;( Docela totiž věřím, že se to opravdu mohlo stát. Když se vrátím k tvým laním (vím, že nejsou tak docela tvé, ale v srdci jistě ano), tak je asi strašně těžké, aby jim lidi nic nedávali. Nevím, zda tam máte nějaké cedule jako „Prosím nekrmit“ nebo něco takového. Ale oni by na to stejně dbali jen někteří. Viděla jsem to sama v Itálii u jedné daňčí farmy. Tam lidi také běžně nosili pečivo (co jsem viděla tak naštěstí opravdu tvrdé) a daňci už na to byli tak naučení, že jen viděli zastavit v blízkosti ohrady auto, tak už se sbíhali. A dětičky okolo byly v sedmém nebi. To je strašně těžké jim nic nedat. Snad to ti daňci nějak přežívali, alespoň nemocné kusy jsem tam neviděla, čímž neříkám, že bylo všechno v pořádku.

     A dávej na sebe pozor!!! (h) (h) (h) Snaž se nepřepínat, pořád na tebe i Jirku myslím a pokračuji v držení palečků i při rekonvalescenci.

     1. Ono by mozna spis nez „Nerkmit!“ fungovalo „Krmit jedine SUCHYM pecivem a jen trochu!“, ono je dost tezke odolat uplne, hlavne kdyz na tom trvaji deti, takze je mozna lepsi to vzdat a jen omezit to cim je budou lidi krmit. To uz neni takovy problem splnit.
      Hlavne pokud tam jeste napisete, ze z cerstveho peciva byva zviratum spatne.

  2. Li, jsem ráda, že jsi alespoň trochu v pořádku, ono se řekne odpočívej ale ty myšlenky moc odpočinku nedopřejí. Chce se to alespoň trochu vyspat, o tom bych také mohla psát.
   S tím kolouškem to docela věřím. Takhle jsem nejednou odchovávala tele a jednou mě tak nabralo pod bradu do hrtanu, že jsem si myslela, že je po mně. To byla taková rána a to nebylo první tele… potom jsem si dávala setsakra dobrý pozor a už jsem se nad tele neshýbala. Oni mají děsnou sílu.

   1. (rofl) Telecí sílu dobře znám 🙂 Ono stačilo, když si duclo do flašky s mlíkem (chuckle)

   2. Jo, jo, modřin a monoklů od telat a hříbat, těch bylo, přece jenom mají tahle mláďata pořádnou sílu. (sun)

  3. Lidunko (h) , jsem moc ráda, že krev je v pořádku. (y) musíš si ale nutně odpočinout! Nešlo by to odjet alespoň na nějaký relaxační víkend? Nebo alespoň relaxační den – masáže a klidně i kosmetika a kadeřník, prostě aby se o Tebe někdo celý den staral a pečoval o Tebe. Nutně to potřebuješ.

 25. Máme to kousek, tak se na vás určitě přijedeme podívat, i když na Ovenálie budeme zrovna v Jizerkách. (wave) Je dobře, že u nás přibývá oveček a koz, aspoň se bude na těch úhorech něco pást, až vyvraždíme všechny krávy a na polích nastavíme fotovoltajky. (~)
  Ovečky suffolk jsou velice líbivé, ty černé bezrohé hlavy přímo vyzývají k mazlení. A nemáte náhodou chovné berany od Vaška Brandejse z Ekooilu Lično ? Tam mají šlechtitelský chov suffolek a nedávno si jeli pro chovného berana myslím, do Holandska nebo Belgie. (sun)

 26. Ajaj střídání turnusů na táborech, no uvidím. a navíc začíná pro mě houbobraní, abych se aspoň jednou nevydala do lesa s košem, tak to ee 😀
  Jinak Mirko klobouk dolů. (y)

 27. Krásne dobré ránečko všetkým vinšujem. Kozy boli srdcová záležitosť mojej nebohej maminy – bola na kozom mlieku odchovaná a bývam na „kozom vršku“. Byť mladšia určite nejakú kozičku mám. Ach jaj. (f) (h)

 28. hezký den všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat nějaké bolístko na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Krásné povídání – dík za něj (však jsem hned u reakce na první článek žebrala o „představení“ 😉 ) Máme to dóóóst z ruky, ale protože občas je naším cílem Česká (a to není daleko), tak je možné, že se jednou u vás černobílá Kosatka dravá na procházce objeví. Nebojte – na volno rozhodně nebude i když ovce a kozy a oslíky zná. Když přežila pochody ovčími ohradami a vrátky ve Skotsku, tak ji „moravská sekce“ nemůže rozhodit (wave)

 29. Tak tam se půjdu někdy podívat… v termínu akce to nestihneme, máme jiné důležité, ale pak jo. Kozy mám v oblibě, jsou to taková vlezlá mazaná trdla (většinou).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN