PSI: Psotěsnost, výchova a ovčí dny

Napsala jsem žertovný článek o tom, jak si naše čubizna, česká strakatá slečna Bony, vyběhla na ovečky a jak to, naštěstí, dobře dopadlo. Ovečky to přežily ve zdraví a čubizna na ně dnes jen zvědavě kouká, vědoma si toho, že ještě krok k sousedovic plotu a bude zle.

Ovšem není radno příliš žertovat a vážné věci opominout. Ona taková výchova – ať už dětí, manžela nebo psa, vůbec žádná legrace není, i když se to dá zvládnout buď s vtipem, nebo s rákoskou, nejlépe však kombinací obojího.

Myslím si, že chovatel kteréhokoliv výše zmíněného druhu by měl stanovit jasné mantinely, kam až lze přimhouřit očko a co už se vůbec nesmí, přičemž rodnou sestrou úspěšné výchovy je důslednost.

S dětmi se mi to jeví býti jednoduché: od určitého věku jim vysvětlíte, proč se něco nesmí, a pak už je jen na nich, jak to v praxi dopadne. Kamna pálí – spálíš se. Odstavená houpačka může spadnout – zabije tě to. Nepřijdeš včas z večírku – bude mazec. Nechceš studovat? Šup na brigádu do skladu.

U manželů fakt nevím, rozumné vysvětlení je vhodné, leč děti naslouchají pozorněji. Na návštěvu k tetičkám nepřijedeme včas – jedna tetička se urazí a nemluví, druhá hodinu pláče, co se nám cestou zlého stalo. Výsledek ? No nic moc, řeknu vám… zrovna můj manžel má talent zdržet každý odjez na návštěvu, kam se mu nechce, sakra kreativním způsobem.

Se psy je to nejjednodušší: jasné povely, jednoznačná reakce. Jen se nesmí do cesty připlést zajíc, který vystartuje psíkovi tří metry od tlapek. A tak člověk rozumný, resp. normální ženská, předvídá a preventuje.

Dítěti se podrží ručička u horké trouby, aby cítilo sálání, a pochopí. Manželovi se mazaně řekne, že na návštěvu máme přijet už v 10 dopoledne, byť jde o panrodinný oběd začínající s údery poledních zvonů. Tak vyjedeme v 11 a je to. Psům se připne vodítko a zajistí se, aby někdo spravil plot. Pokud plot mít můžete.

Když jsme si pořídili štěně (tedy přesněji řečeno: když jsme s dětmi manželovi pořídili štěně k narozeninám, přičemž on to opravdu netušil), začali jsme se o malou psí holčičku starat, jak to vlastní děti snad ani nezažily. Inu jako starší rodiče, znáte to. Na chalupě se štěňátku líbilo, ona byla zvědavá jak veverka, všechno jí zajímalo, a aby neutekla, pořádně jsme prohlídli a vyspravili plot.

Byly to dny, kdy jsme se míjeli ve dveřích chalupy a předávali si zprávu, kde je právě teď pes. A najednou pes nebyl, zato my byli v šoku, voláme, hledáme a pesinka si to přiběhne po příjezdové cestě. Celá šťastná, že nás vidí a protáhla se pod vraty!

To vám byla akce – všechno jsme přerušili, vypnula jsem vaření a manžel sundal vrata i vrátka z pantů a přetloukal plaňky a dolů přivrtal ještě ochranné prkno. Na to nikdy nezapomenu – velikost škvíry pod vrátky jsme měřilli tak, že na jedné straně byl manžel s kladivem, na druhé já se štěnětem, a protože čubička manžela MILOVALA od prvního čuchnutí, vždycky se za ním protáhla na cestu. Tak se plaňky posouvaly a posouvaly, najednou se čubička nemohla protáhnout, tak si kecla na tlustý štěněčí zadek a začala kňučet a brečet a nedala pokoj, dokud se jí manžel na tu zahradu nevrátil.

Jak čubizna rostla, občas v pubertě objevila díru v plotě nebo pod plotem, vytuněnou od ježků a zajíců. Jakmile nám předvedla, kudy by se dalo zmizet, hned jsme plot spravili a naposledy jsme tak činili po povodňové vlně, která nám vzala kus zahrady i s tím plotem. Teď je to, doufám, zas dokonale psotěšné a může přijet návštěva i s trpasličím jezevčíkem.

No jo – ale co když plot mít nemůžete? V chatové osadě dělí zahrádku od zahrádky v nejlepším případě živý plot, jinak je vše přístupné, nikde žádná vrata. Pak už zřejmě zbývá jen ta důsledná výchova. Nebo pořádné vodítko.

Občas navštěvujeme kamarády v takové osadě, je to podél břehu řeky, je tam krásně a vlídno, ideální na výlety, pak posedíme, popovídáme, kartičky pohrajeme a přenocujeme. To vše s čubiznou a bez těch plotů! Naše Bony ví, že na zahrádku může jen s někým z nás, jinak se musí držet v chatě a na verandě. To se jí, holčičce zapomnětlivé, musí občas připomenout, ale respektuje to a vykoná, protože jinak následuje vykrákání za kůži a to ona nerada.

Samozřejmě že to není stoprocentní. Co když po cestě jde jiný pes anebo co když kolem kráčí kočka? To záleží na tom, kdo vidí tohle psí pokušení jako první. Když jsme to my, lidé, stačí zavřít dveře. Když je to Bonynka, je to horší a končí to i uvázáním vodítka k zábradlí verandy.

Vůbec nevím, jak majitelé psíků v chatové osadě vysvětlují svým zvířatům, že tohle je JEJICH a tohle už SOUSEDOVO a tam se nesmí. Pravidelně se tu potkáváme s několika psy, kteří – když jdeme kolem po cestě – vystartují na naší čubiznu a běhají přitom na SVÉ zahradě, po SVÉ cestě a nijak nás nepronásledují, dokonce ani nechodí k sousedovi zkontrolovat grilování! Kdybychom si takovou chatu pořídili, asi bychom to museli nějak vyřešit – ale fakt nevím jak. A tak jsem zvědavá, jak to vyřeší naši kamarádi, protože ti o pořízení psíka velmi, velmi vážně uvažují, přitom dosud žádné zvíře neměli, chichi…

A nakonec: víte, že máme OVČÍ CHLADNA a PSÍ DNY? Ovčí chladna se objevují v polovině června a netrvají déle než tři týdny, zato psí dny jsou úmorná vedra mezi červencem a srpnem a mohou trvat i měsíc.

Aktualizováno: 1.8.2010 — 19:02

99 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Chata bez plotu, to mame take. A je to opravdu neustale hlidani, obzvlast kdyz vsichni sousedi jsou pritomni. Ale take zalezi na tom kdo kdy dal moji Fru Hansen pamlsek. To je pak ten clovek jako magnet. Ja uz jsem vytvorila z bambusovych „tycinek“ zakouti blizko chaty, ktere je jiz zarostle , jsou tam i dvirka, ale kazdy week-end musim zjistit, jestli jsou vratka z bambusu take v poradku. Kdyz jsou sousedi nepritomni, nemam zadne problemy, akorat tedy kocky, zajice a jezky si nepreju. 🙂 Kdyz se musi brat snura na zavazani venku, stane se z me Fru Hansen ten nejsmutnejsi pejda na svete, a vubec ji nebavi byt venku. To chce dovnitr. 🙂

 2. Podávám okurkový raport : se luhují a čekají, lák je nachystaný na svaření a chutná dost slibně 😛 i nesvařený.
  Psina je v naší rodině pověstná tím, že sežere i mrtvýmu z ucha. To jsme si tak jednou výletovali u tetičky v Pze. Ona je též vychovávána a vlastněna psem a tak Přednosta a tetička po ránu netočlili klikou lanovky,ale venčili na Parukářce psy. I přišli a hned u dveří jsem dostala instrukce, že Psina je po snídani a že měla rohlík s kuřecí šunčičkou a sýrem. A že byl jeden pán tak hodný, že jí ten rohlík dal. No teda dal. Nevím, které řízení osudu mu našeptalo, aby začal lovit věci z tašky, když šla kolem smečka o dvou hladových psech. A jak tak loví věci, svačinku dal do ruky a ruku spustil do úrovně pasu a čirou nááááááhodou psina kolem něj prošla. A jen pak tvrdila. „Ten rohlík mi čirou nááááááhodou,ale opravdu úúúúplnou nááááhodou upadl sám do tlamy. No tak jsem jako slušně vychovaná mladá dáma snědla, co se mi naservírovalo až pod nos :*

 3. ;;) R O Z V E R N Í Č E K . ;;)

  .(*) Policejní prezídium vydalo senzační tiskovou zprávu: „Podle výzkumů našich laboratoří je na Měsíci život!“ V odůvodnění zazněl jediný, zato silný argument: „Celou noc se tam svítí!“ .(*)

  ~o) Vinšuju všm přítomným hezký večer a pozor na měsíc! ~o)

  1. Asi tam má chatu náš soused? Když je doma, tak se mu nikdy nepovede zhasnout v koupelně. (clap)

  2. 🙂 (y) Roztomilá logika, milý Jovásku (inlove) – taková Tádošovská! (chuckle) (clap)

  1. Ještě než se kouknu, tak musím ocenit, jak rychle jsi prorazila se dvěma odkazy. (dance)

  2. Matýsek je klučík jako bučík a fotky s Ankou jsou rozkošné. A určitě časem i ty rozesmáté fotky budou, vždyť už pokus o úsměv tady je.

   A ty houby !!!!!!! Úplně tu vůni cítím až sem k nám a hned bych si také dala.

 4. Jinak se omlouvám víkendovým autorům (inlove) , kterým dlužím maily – mám tady milou návštěvu a spolu s Berriným smyslem pro humor, kterým mě dostatečně zaměstnává, jaksi nestíhám. (blush) Ale polepším se!

  1. Dede, prosím, jsem bubec a poslala jsem komentář se dvěma odkazy na fotky – můžeš ho nějak pustit ven? Děkuju Ti. (bow) (h)

 5. Ano „Dog Days of Summer“ se tady běžně říká a my je právě prožíváme nejméně dva měsíce – už jsem z toho opravdu vyčerpaná (sweat) (whew) a skutečně takhle horké léto zde nepamatujeme.

  Zdeno, moc hezké povídání a zdejší rčení „Good fances make good neighbors“asi platí všude, ať už se vztahuje na děti, dospělé či zvířata. Hmm, teď nevím, jaký by byl nelepší český znějící překlad …“dobré ploty dělají dobré sousedy“ je sice přesně, ale nějak se mi to nezdá. „Chceš mít dobré sousedy – postav si dobrý plot“….má někdo přesnější překlad ?

  Dede, koukám, že ti VT+NS připravuje denní dávku povyražení – ale zase té zábavy, co si při tom všichni užijete (rofl)

  Aredhel – babičce držím palce, zdí se. že má zdraví kořínek a čipernou mysl – a to je už polovina boje vyhraná. A jak tobě, tak Zdeně b.p. přeji hodně úspěchů u zavařování okurek a prosím podejte zprávu.

  YGo – jak už napsal Jenda, asi bych také tu kartu zkusila nahrát přes čtečku, ta je neutrální a měla by brát všechny karty. Ale POZOR – pokud se ti to podaři otevřít, tak klikni na „COPY“ a ne „MOVE“, protože při tom druhém by sis to z karty vymazala a kdyby se to nakonec nepovedlo, fotky by byly pryč. Při tom „copy“ ti to na kartě zůstane a můžeš zkoušet dále něco jiného. A možná (jak už také bylo řečeno), nemáš nový foťák správně registovaný v počítači, tak to zkus znovu.

  1. Maričko, já dnes musím hlavně vypáčit dvě cukety (ó Tojefuku, do hlavy nééé) a pak zalít. Mám do středy noci docela nabitý program, tak okurky budou čekat na čtvrtek. Děťátka mají jako každý rok tábor pro nejmenší, při kterém asistují puboši. Jestli si někdo vzpomínáte, tak předloni jsem na tento tábor pekla vánoční cukroví při cca + 30 (no, ani nevím, proč jsem neudělala dokumentaci) a loni jsem zase bojovala u trouby s „dubihady“ (Proč dubihady? Ony se nedělají klasicky každá zvlášť, ale při tomhle kvantu se uválejí žížaly, prolejou se olejem a špachtlí se příčně nasekají. A prvně se takto pekly v Dubičné.) Tady: http://zdenabp.rajce.idnes.cz/Dukatove_buchticky/ Co si vymyslí „ředitelka“ tábora letos, ještě netuším. A ve středu večer musím vypravit puboše s jejich maminkou na Slovensko. Takže 20 – 30 řízků 😛

   1. Jé Zdeno b.p. – buchtičky se šodó bych si moc ráda dala. Já sice ráda peču, ale buchty nejsou moje „paleta“. A při tom je mám moc ráda. Jenže, ty velké, když se jich udělá pekáč, tak pak už druhý den to není ono (jako vlastně všechno kynuté). Kdysi jsem buchtičky se šodó udělala, ale můj choť jimi tenkrát nebyl moc nadšen a tak jsem je znovu nedělala. Ale když byly na jídelníčku ve školních jídelnách, už předem jsem se olizovala.

    Ad cuketa. Já jí nejraději jako přílohu dělám s mrkví (cuketu neloupat). Oboje nakrájím na tenčí „pomfrity“, nejprve podusím mrkev a pak na pár minut přidám tu cuketu. Případně ještě posypu jemně krájenou petrželkou. Barevně to velice hezky ladí a je to dobré.

    1. Maričko, já nejsem zrovna nadšená kuchařka a pekařka. Já to dělám ráda jen kvůli adresátům. A kynuté těsto, pokud ho chceš servírovat druhý den (což tyhle buchtičky, nebo svatební koláče děláš) se zadělává s droždím a zárověň se tam dává i trocha PRDOPEČ. Pokud chceš mít zásobu na rychlé pohoštění, tak se po upečení a schladnutí zabalí koláče (vždy se stejnou náplní) a zamrazí. Pokud budeš mít zájem, můžu poslat recept, který nezklame. Určitě ti neuniklo to svatebně – koláčové šílenství s Bedou. To jsem si udělala světovou ostudu s prastarým sporákem, protože Beda byla nemilosrdná a tu babičku troubu zabírala pěkně MAKRO. Jenomže já měla strach vyměnit sporák před takovou akcí. A taky se mi to potvrdilo. S novou troubou jsem se kamarádila až po 4. pokusu. To by to dopadlo.

     1. Tak nevim. Mama pekla roky tak dva pekace vsemoznych buchet a kolacu tydne a urcite v kynutem teste zadny prdopeč nebyl.
      My jsme celkem buchtovi a kdyz jsme byli s brachou na koleji tak dokonce fungoval „buchtovod“. Stridali jsme se v jezdeni k nasim a vzajemne si vozili buchty.
      Sice jsem pri peceni obcas asistovaval, ale zadny trik neporadim. Ja fungoval jen jako pomocna sila … zamichej, vymaz pekac, naklaď na to meruňky/švestky/…, …

 6. Trochu OT – ale jen trochu 🙂 Vládkyně Temnot a Ničitelka Světů přeed chvilkou přilítla do zimní zahrady, kde jsem připravovala zítřejší vydání, a byla úplně kompletně mokrá a děsivě páchla po bahnu, žabinci a exkrementech vodních ptáků. Vyděsila jsem se, že šlo opět o nedovolené opuštění posádky a vletěla někam do rybníka, nicméně jsem zjistila že VT+NS pouze proběhla jednou (vcelku povolenou) brankou a šla si zaplavat do tůně v potoce (Eden River), kterou má ovšem přísně zapovězenou (haha 😛 ). V návaznosti na toto vítané vzepjetí adrenalinu dostala běhavku – prosím, nespojovat s průjmem 😉 , v případě VT+NS jde o nutkavou touhu šíleně běhat a mezi tím přeskakovat případně poskákat kohokoliv, koho má v dosahu. (fubar) S tím, jak děsivě páchne jsem jí prozatím uzavřela přístup do domu a až se vrátím z nádraží, bude vykoupána. Chudák já! (whew)

  1. Chi chi chi (clap) ono přece jen Ostružinka je malinko pichlavá, kdyby se jmenovala Jahůdka……Třeba by se pak mohla přezdívat Paní Andělů nebo tak nějak 😛 (rofl) (rofl) (rofl)
   Jinak jdu se pustit do Mariččiných okurek, semínka tu neejsou, tak mám tu nať. A už jsem dostala pokyn od svých štamgastů, že budu muset donést na ochutnání, případně i s receptem. Už jsem je pojmenovala Mariččiny okurky (h)

    1. Tak to mám jednodušší, buď koupím nebo nekoupím, ty okurky teda. Ale v tuto chvíli jsem monumentálně stižena ještě mentálnější lenóóóórou nebo jak je to s těmi písmenky. Piju kafe, okurky a zbytek čeká v kúchni a serfuju na netu |-) . Teda asi (rofl)

   1. S tou Ostružinou a trny mě to napadlo už tehdy, když jsem to jméno zvažovala 🙂 Jo a proč jí říkám Vládkyně Temnot a Ničitelka Světů (bat) ? Inu když zlobila, tak jsem jí říkala vuvuzela – to pro ten její černej ksichtík s dlouhatánským čumákem… ten pohled… no vuvuzela 😛 Jenže Dalmi řekla, že je to takřka žalovatelné k té nejvyšší komisi přes práva zvířat na vlastní důstojnost, a že tak příšerce říkat prostě nesmím. (wasntme) Tak jsem to pojmenování zlobivé psice pojala ve větším stylu (rofl)

    1. Ovšem vuvuzela je naprosto rozkošné (rofl) Tak to nechápu, co to má s důstojností Ostružinky společného (chuckle) , vždyť ona je to důstojnost sama :* .
     Babičku dnes kvůli ještě nějakým dalším lékům neoperovali, či -li napětí trvá a Maričkóóóóóó help, nenašla jsem kolik vody má být do láku, pochybuju, že by se to dělalo jen s octem????? (sweat)

  2. (inlove) AAAAAA VT+NS je naše zlatíčko a rozjařovadlo a vůbec je s ní sranda (chuckle) a ani trošku nůďo. Kde já četla takovou zhůvěřilost, že se štěně nemá do 7. měsíce koupat (rofl)

  3. Žjůůva, ta ti ale umí udělat život zajímavej (rofl) (dog) (rofl) . Čte se o tom moc hezky 😉

  4. hahaha trysk zmáchaného čokla známe – říkáme tomu syndrom mokrých tlapek (rofl) (rofl) (rofl) Co chceš po kosatce, nebo že by už došlo na plískavici kříženou se sviňuchou (chuckle) ??

   1. Huhu, dnes to byla plískavice i sviňucha… ta dvakrát!!! Ale zase při koupání byla hodná a tak jsem ji ještě dokázala umýt v tom velkém dřezu, který je u zadního vchodu. Ovšem potom jsem ji už málem neunesla a celý zadek jí už vyčuhoval z osušky!!! :O Martin musel na ten přebývající kus mokré psice použít další ručník! (whew)

    1. Jsme včera šli po silničce podle Mumlavy, je tam asfalt. A na asfaltu občas mokrý flíčky – no tak, co to může, sakra, bejt… Přece v asfaltu ta voda nepramení, že?
     Vysvětlení jsme se dočkali, když jsme viděli pejska, jak vylejzá z vody (chuckle) . Chodilo jich tam docela dost (happy)

  5. Milá Dede (inlove) , od té doby, co maličké berušce černé říkáš Vládkyně Temnot a Ničitelka Světů, tak je Tvé vyprávění o ní mnohem akčnější a veselejší. (wasntme) To by jedna neřekla, co jméno zmůže! (chuckle) Možná bys na to měla dát trošku pozor, jak jí říkáš. (wait) Bacha hlavně na jména typu Vichřice či Tornádo. (wasntme) (chuckle)

   1. No, to rozhodně pozor na to. Jak zní Borůvčino původní jméno? Borrasca- španělsky bouře. Radši jsem vyměnila za mírumilovnější Borůvku. A Vládkyně temnot a Ničitelka světů- co za film mi to připomíná? Že by Muži v černém II. ? Ale jistá si fakt nejsem…

    1. Chichi, Borůvková bouře (rofl) Jinak nevím, co ti to jméno může připomínat, protože já jsem neznalec a radši jsem si ho vymyslela (i když někde v povědomí něco mám… že by nějaký Prattchet???) (Zase 7+8 – co jsem komu udělala??)

 7. Děkuji za palcodržnu, zprávu zatím nemám z nemocnice. Ona babí je lehce nevyzpytatelná 😀 , Před pěti lety spražila doktora, když vrátil zpět z cesty ze které není návratu, prý ho div nepropleskla. A teď když byla pod léky tak se stihla pohádat se svojí mladší sestrou , seřvat naše, že to a tamto jo,a le tam už zase nee (rofl) . Jinak v kondici. Tady se to komplikuje jen slepotou, diabetem a hodně špatným srdíčkem. Dám vědět.
  Jinak to štěně, hodila jsem špatné info, četla jsem ten letáček jen z rychlíku.
  Je to16 měsíční labrouš, bez PP a je uvázaný na špagátě, s tím, že pokud se rychle nenajde řešení, nastoupí řešení definitivní (n) :@ . Inzerát tam dala jedna dobrá duše a na ni je i ten telefonický kontakt.
  A do třetice čubina začala opět kulhat a teď už tak, že příští týden jdeme na rtg. Pokud mi může někdo poradit, co můžu pětatřicetikilovému drobečkovi lupnout za lék od bolesti budu ráda. Veta jsem se nestihla zeptat a v tuhle chvíli je to i pro ni daleko

 8. Perfektní podání, krásně se to čte, jistě hůř realizuje. Každý pes chatařský nepochopí princip, sousedovic jorkšír u sestry se domníval, že jeho je to od přehrady až na kopec, a navíc, že ta baba já tam naprosto nemá co dělat a je potřeba ji pokousat vždycky a za každou cenu. Totálně frustrovaný pan soused pak s totálně otráveným synovcem pořídili hustý plůtek, skrytý v živém plotě. Pan soused je frustrovaný dodnes, synovec co majitel předškolních dítek si nemůže plot vynachválit, neboť Didinka „prostě pochopte, nemá ráda děti a potřebuje se proběhnout“. Tak hryže leckde, ale u našich díky plotu ne.
  Jo, psí dny, canis dies, vot kanikuly – prázdniny, pamatujete si ještě z jazyka ruského pro čtvrtý ročník základní školy?

  1. Mám fakt ráda psy, i kdy je nemohu mít. Ale to, co popisuješ, je skutečné obtěžování sousedů. V tomto případě bych osobně vzala po hlavě ty páníčky pořádnou palicí (tedy kdyby tohle vlastně nebyl trestný čin 🙁 ), třeba by se jim rozsvítilo v hlavinkách. Ten jorkšír za to vlastně nemůže, chová se stejně jako páníčci. Ti by měli pochopit, že pes do lidí nemá co kousat, ať je malý jak chce. Těm dětem může opravdu ublížit, protože ty jen zpanikaří a začnou utíkat, což by pro psa byla ještě lepší zábava. Ještě, že tam máte ten plůtek.

  2. A ještě: Va vremja kanikul ja katalas na kaňkách. Po těch letních se učitelka trochu divila, tak jsem jim na rychlo vymýšlela kolečka….

 9. Já tak nějak s tím učením nemám zkušenosti. Fila jako správný hovík věděla velmi přesně, kde je naše. Dokonce i na výletech okamžitě chápala, který prostor okupujeme a na výstavách apod. jsme jí dávali tašku nebo batoh k misce jinak byla nervozní – nevěděla, co hlídat. Pak už věděla.
  Naučila to i Příšeru, takže když nám vítr zavíral a otvíral vrata dle libosti (a my to nevěděli), psice ležely přesně na prahu brány a hlídaly to naše. Příšera perfektně odhlídala i loňskou dovolenou v Českém ráji. Fila hlídala doma – na vycházky byla už stará a chtěla mít svůj klid.

 10. Jo a pokud jde o výchovu štěněte, že s emu člověk věnuje pomalu víc, než s evěnoval dětem, tak s tím bych souhlasila. Kája to aspoň říká pořád. Jenře u štěněte jsou ty pokroky jaksi rychlejší a navíc je úžasné, že ho lze zanechat doma- od malička je trochu víc parťák, i když je to psí mimi. Nejlepší ovšem je, jak se psovi věnují hlavy rodiny a nejmenší členové rodiny. Páník najednou dokáže lézt po čtyřech a nejmenší člen rodiny je psem brán jako jakési větší štěně- pes sice dotyčného poslouchá, ale blboší s ním úplně jinak než s dospělými. 🙂

 11. HURÁÁÁÁ – ZROVNA MI PŘIŠEL FURMINÁTOR – DĚKUJU TI, DOBRÁ VÍLO LUCYNKO!!!

  A JEŠTĚ POMOC, HELP, HILFE!
  No co se mi nestalo – teda co se mi stalo. Jak už určitě všichni víte, mám nový foťák (však jsem ho tu inzerovala a chlubila se jím), ke kterému je i paměťová karta. Já zatím používala tu ze starého foťáku a všecko bylo O.K. Až do minulého týdne, kdy jsem nutně potřebovala použít i tu novou. Ono mi to sice hlásilo, že ji mám naformátovat, jinak mi na počítači nepujde video, ale já si to spojila s tím, že mi nepůjdou pohyblivé obrázky (které stejnak nedělám) a tak jsem nic neformátovala a fotila a fotila do omdlení. Na foťáku mi to ukazuje, leč počítač s náma nemluví … Nevíte, zda se s tím dá ještě něco udělat a fotky zachovat (jsou tam některé mi milé), anebo je všecko v háji zeleném, kartu budu muset sformátovat tak, že přijdu o den své třídenní dovolené (chuckle) ?!

  1. Tak tohle, co píši, je zcela bez záruky. Hledala jsem řešení nenaformátované karty po internetu a prý by měl pomoci program DriveRescue, kterýá je freeware a k sehnán í je zde:
   http://www.slunecnice.cz/sw/drive-rescue/
   Ale nemám s tím vůbec žádné zkušenosti, tak doporučuju velkou opatrnost a brát to jako poslední možnost.

  2. A to s tebou pocitac nemluvi, kdyz mu tu kartu nacpes do ctecky? Nesel by ten tvuj fotak propojit s pocitacem kabelem?

   1. Nóóó – do čtečky! Ten gábl mě teda nenapadl (já už jsem od přírody taková nenápaditá (chuckle) ). Tak já to zkusím propojit napřímo a uvidíme, řekl slepý. A když to nepujde takto, tak to zkusím přes ten veramin program (no zkusím – já to pohodím asi Jendovi, on je přece jenom s počítačem větší kámoš). Děkuju vám oběma, dobré víly.

  3. YGO, to co píše veram a propojit foťák gáblem s PC, možná budeš muset nainstalovat program foťáku z CD, které u něj bylo a když ne tak se poradit s internetem, podle typu foťáku. Ty fotky jsou možná na interní paměti foťáku, když nějakou má a to je dostaneš do PC jenom pomocí gáblíku. Jinak každá nová karta by se měla naformátovat, alespoň u toho mého foťáku. On to pokaždé (nové karty) žádá.

  4. Sem taky podlehla všeobecné euforii a otevřela peněženku na ten vychvalovaný furminátor. A on fakt funguje a to tak, že z retrívra zlatáka se nějak udělal retrívr labrador (sweat). A vybylo chlupů na ještě jednoho psa :S . Kocour také dostal jednu rundu a to už se manžel sunul z dosahu a křičel silným hlasem mně nééé!! Takže doporučuji.

   1. (rofl) Ono, jak kde. Mně trvalo 4 dny pokusů, než se Mouryn rozhodl stoicky vydržet to hrablo. Ale Mína? Povedlo se mi jen 3x něžně přejet její frizúru. Další pokus byl rázně utnut s temnou výhružkou, že emigruje do sklepa a budu si spát sama. (sun). Ale pevnou vůli máme obě (inlove)

 12. Moc fajn článek – jojo, výchova se nesmí zanedbat ani u jedné výše jmenované komodity (hlavně u manželů velice záhy platí, že starého psa novým věcem nenaučíš, nebo-li „Ohýbaj ma mamko (čti právoplatná a milovaná ženo), dokial som ja Janko (čti mladoženáč). Až ja budem Jano (čti staroroženáč – většinou tato přeměna už po půl roce), neohneš ma mamo (čti tá moja).

  Jo a co se naučení ctění teritoria týče, tak zde musím vyzvednout Toyu (opět 😛 ). Ta moc dobře ví, kde je doma a kde venku. Např. u našich chodí pěkně po chodníčku a nešlápne do zahrádky ani jednou ťapkou. Protože jsou taky bezplotoví, tak moc dobře ví, kde končí Krakonošovo a začíná Trautenberkovo (chuckle) . A ani ji to nikdo nemusel moc učit – jo to je ta přirozená inteligence kníračů (chuchuchu). No – já za to nemůžu, že IQ rodiny příchodem psa vysoce povýšila (rofl) (rofl) (rofl) .

  1. YGO, musím s Tebou jenom a jenom souhlasit. Jak s první částí (chuckle) (zde jsem ohýbání poněkud opomenula (envy) ), tak zvláště s tou přirozenou inteligencí kníračů 😉 !

  2. Hele Ygo moc se nevytahuj , (chuckle) 😀 , jo, já vím, že knírači jsou chytří, kolie jsou také psi učenliví. My jsme léta neměli nic oploceného ani žádnou bránu, z jedné strany máme dost frekventovanou silnici, z druhé potok a ze dvou stran les a Don přesně ví kam až může. Ne že by nikdy neopustil pozemek když hárá sousedovic rotwailerka ale je to na stejné straně takže nemusí přes silnici. A stačí jen zavolat a jde domů a to pak máme místo kolie šeltii jak je maličký a ,,neviditelný“. Doufám, že něco naučí také Luxíka. I když Luxík momentálně někdy neví ani jak se jmenuje, začíná s ním mlátit puberta.

  3. Výchovu zanedbávat se nevyplácí…… To je jasná věc. U manžela, dětí i zvěře.

   Naše čuba přesně ví, kde jsou hranice. U mamky na zahrádce (v zahrádkářské kolonii) se zdržuje na našem dílku a vedle jde maximálně přivítat nově příchozího, ale to se dá odvolat. Na Úpě na chalupě už druhý den věděla, že po tyhle keře je to naše a pokud si tůristi chtějí zkrátit cestu přes naši loučku, spustila řev (a tůristi se fofrem vraceli na cestu).
   A teď na vodě? Přesně věděla, který stan je náš a kdo jsou lidi z party a prostě byla s námi. A pokud ne, byla v řece. Zvlášť když se jí přinatrefil 3,5 měsíční výmarák Cecil. To byla smršť!

   Teď na vodě se Bára potkala s ovečkama a kozičkama. Byl tam výběh s ohradníkem a uvnitř stádo ovcí a koz. Strašně Báru zajímaly (není agresívní, chtěla si čuchnout). Jenže jsem byla na stráži a „nechoď tam, ty káčo, mají tam ohradník, dostaneš pecku. nech je, jsou hodné!“ Nedala si říct a najednou se ozval kňuk a Bára se mi opřela o nohu div jsem se nezkácela a čučela „auauauau, paničko, to byla rána, zachraň mě, nedej mě….“ Zachránila jsem ji a se slovy „vidíš, káčo?! já ti to říkala, že dostaneš přes držku. už tam nepolezeš, co?“ jsem ji podrbala, pohýčkala. Zbytek čekání se Bára obezřetně ovečkám vyhýbala, doufám, že si to bude pamatovat. Ovečky si ani nevšimly.

   1. I kočičí národ má povědomí, co je domácí hřiště, a kam nikdo z cizích nesmí strkat čumec, ani packu. Mína dokázala vystupovan suverenně i při odstraněném plotu. Seděla přesně za hranicí na domácím a kolem šel dogák jako kůň. Byli od sebe cca 30 cm, ale Mína necouvla a ještě si na „pejska“ zasyčella. Minulou sobotu byla otevřena vrata a Mouryn ležel u sloupku na domácí půdě. Šel kolem veeelmi drzý (mně velmi milý) labrador a když byl vtíravý, tak dostal od kočičího ostrahy po čumáku. Podle reakce Borka bych hádala, že na meče nedošlo. Ale od Mouryna bych to opravdu nečekala. (cat)

    1. Jo, to kočky umějí, dát psovi po čumáku (rofl) (rofl) Nedávno mi vyprávěla sousedka, že její dost ostrý pes, který naši kočku přímo nenáviděl pro její provokace, ji jednou načapal na zemi. Ona totiž, potvora, ho zpravidla provokovala na sloupku plotu, kdy ještě tlapičky sesouvala co nejníže a celou dobu mu vysvětlovala něco o úplně hloupém a neschopném psovi. Pes z ní býval úplně hysterický. Štěkal, až se zalykal a museli ho od plotu odtrhávat na pokraji infarktu a Micka se přitom v klidu protahoval an plotě. A teď najednou Micka na zemi a pes se k ní žene, že si to s ní konečně jednou provždy vyřídí. Sousedkana něj nedosáhla a už se viděla, jak u nás vysvětluje, proč máme zakousnutou kočku. Až mdlo jí bylo. Jenže Micka se posadila na zadní, psovi dala z každé strany ťafku do čumáku a než se vzpamatoval, byla pryč. Tak sousedka jen psovi řekla: „Tak a máš to. Zase tě dostala.“

   1. Nebuď bláhová – on i Janko brzo zdřevěněl a neohl se a neohl (rofl) – já to přece musím vědět, já ho mám doma 😉 !

 13. Krásne ránko pondelkové želám. Dnes bude (sun) .
  Kým boli buldočíci dvaja, chodili popod plot na prieskum a dva razy musel pre nich majiteľ do útulku. Náš pes sa pod plot nezmestil – ani ako štendo. Chvála bohu. Už je plot opravený takže kľud. A pes sa naučiť dá – na kadečo. Len to chce systém a nepoľaviť. (inlove)

 14. Máme u chalupy zahradu bez plotu, ohraničenou jen travnatou mezí. Pak už jsou jen pole, sousedovic dvorek z pravé strany plot má. Měla jsem strach, jestli Borůvka nebude utíkat do polí, ale od mala jsme jí vtloukali do hlavy, že „její“ teritorium končí tou mezí, pokud našlápla dál, okamžitě někdo houkl „Tam ne“, což respektuje. Takže si hlídá plotuprostou zahradu, aby na ni nevlezla cizí kočka nebo pes- je tam jeden místní frajer, kterého majitelé nechají lítat po všech okolních zahradách a polích. Až když mě jednou slyšeli na něj ječet potřetí a psová na něj štěkala, laskavě se obtěžovali psa zavolat a zavřít na jejich zahradu- ano, mají zahradu s plotem, psa nechávají lítat čistě z plezíru. Chudáci majitelé všech fen v okolí. Bráchův Barnabáš by klidně odešel mimo zahradu, ale drží se Borůvky, a tak zůstává. Doufám, že mu to vydrží, jinak má brácha problém.
  Takže naučit to jde.

 15. O.T. prosím o palcodržení. Babička má no bude mít za 14 dní 90 let a zlomila si nohu v krčku, Jde dnes na operaci. No a je i smířená s možností, že se neprobere. Jen, že nechce moc trpět. Tak prosím, jen ať je to v každém případě, co nejméně bolestívé ;(

  1. Ajaj, ať to dobře dopadne. Doufám, že to byla předtím čilá babička. Čím dříve se postaví na nohy, i na berlích, bude lépe. Držím palečky. (y) (y) (y) (y) (y)

  2. Bohužel to bolestivé bude, s tím se nedá nic dělat. Hlavně, aby nenastaly komplikace po operaci, přeci jen ten věk tu je, ale může vše u babičky probíhat lépe, nežli u mladších ročníků, to je závislé na odolnosti jedince a také jeho vůli se uzdravit. Držím moc a moc (y) , hlavně následná rehabilitace je velmi důležitá a nelze ji podceňovat. (h) Ať vše dobře dopadne. (rose1)

  3. Naša bábička (rozlišovat! ne babička, bábička … tedy moje prababička) tu byla do osmadevadesati. Takze preju jeste nejmin tech osm let!

  4. Můj děda (85) si loni tři dny před ježíškem, po opakovaných výzvách, nechť dřží základnu, neb venku to klouže, zlomil nohu v krčku, protože nutně musel na poštu (došel 150 m od baráku). Po třech měsících v nemocnici. Se vrátil domů a po třech týdnech doma upadl a… ano, zlomil si ten druhý krček.

   Při obou operacích mu píchli subarachnoidální blok – při svodné přecejen hrozí menší riziko, než při celkové anestesii. Všechno dopadlo dobře.

   Držím babičce palce, ať se vše v dobré obrátí.
   (h) (h) (h)

  5. Jsem zpět na značce a držím! (y) (y) (y) (h)
   Bohužel v tomhle věku to dobře dopadnout nemusí – moje babí měla 95 let, když ji potkalo totéž a do měsíce byla pryč. Operaci zvládla, ale pak to šlo od desíti k pěti. Takže ať to dobře dopadne….

   1. Mojí babičce se stalo přesně to samé – bylo jí 96, do úrazu čilá, soběstačná, dokonce chodila pravidelně okopávat zahrádku. Po operaci bolestivá rehabilitace, která se začala protahovat a babí to po 3 měsících vzdala. Ale tvojí babičce přeji, aby to dopadlo lépe (y) (h) .

  6. Držíme!!! (y) (y) (y) (y)
   Operaci by zvládnout měla, dneska jsou v narkózách a léčebných postupech všelijaké vymoženosti. Hlavně, ať to nevzdá pak, při rekonvalescenci a rehabilitaci.

  7. Drzim palce kamaradko jesenicka. (y) (h) V tomhle veku myslim hodne zalezi na psychice. A taky aby dlouho nelezela naplacato, protoze to muze zpusobit u starych lidi zapal plic.

   1. Nejen to. Nebezpečné jsou dekubity – proleženiny. Nevím, jak je na tom s hmotností, ale proleženiny mohou mít silní i velmi hubení lidé. Nesmí dlouho ležet, musí se snažit vstávat, rehabilitovat, chodit………. nebude to v tomto věku jednoduché! Takže ještě jednou (y)

    1. Doufám, že dá Aredhel vědět. Ten věk je vysoký. Co se týká dekubitů, ty bys mohla asi nejlépe z nás poradit s různými antidekubitními podložkami a i jinými rehabilitačními pomůckami a Aredhel nasměrovat. To hlavní ale bude asi záviset na té staré dámě, pokud se rozhodne bojovat, viděla bych tam dobrou šanci. Ale nebude to vůbec jednoduché, toho jsem si vědoma. Bude to hodně o psychice, věřím, že doktoři si svou část zvládnou.

  8. Držím (y) . Mé babičce bylo 81, když jí potkalo totéž – nakonec na té noze téměř bez problémů chodila dalších 8 let.

   1. Držím. Dneska se už po operaci moc dlouho neleží, ale nebezpečí proleženin hrozí tam, kde by to člověk nečekal – na patě!!
    Aredhel, pozor na paru (pod patu např. kolečko z molitanu s dírou uprostřed).
    Moje maminka měla všechny možný pohybový potíže a několik nemožnejch navrch, ale zlomeninu krčku zvládla docela v pohodě (až na ten dekubit…)

 16. Zdeno (sun) , jen prosím tě manžel nesmí znát správnou dobu oběda 😛 (rofl) .
  Včera jsem byla na celodenním výletě v Tojefukových milovaných horách. Tak jsem škytla (h)

 17. Óóó! XERXOVÁ ZASPALA? :O (wasntme)
  Milá Zdeno (inlove) , tentokrát je to na vážnější notečku. (wait) Ale to je dobře, život s pejsky přináší větší odpovědnost do našeho života – zrovna tak jako život s dětmi. 🙂
  Co se týče teritoria, nejlépe se to dalo pozorovat na vodě. Jelikož jsme byli ranní vodáci, do nového kempu jsme přijížděli v době, kdy ho opouštěli poslední spáči, tedy silně odpolední vodáci. (nod) Vybral jsme si tedy to nejhezčí místo a já jsem se jala vymetat a do hloubky čistit ohniště – dokud jsem vařila na ohni, byla to pro mě přímo nezbytnost, a i jen na malé posezení se snažím ho očistit co nejlépe. No, a Píďa si našla své místo (ehm, občas i v právě vyčištěném ohništi) a začala náš „tábor“ hlídat. Jak přijížděli lidé, tak se k její nelibosti její teritorium zmenšovalo, ale vždy se s tím popasovala. Pokud moc ječela nebo si vyšlápla o krok dál, okřikli jsme ji. Jedinou výjimkou bylo, když se nějaký neandrtálec vydal cestou mezi naším a dětským stanem, přímo přes ohniště, středem našeho místa. To jsme ji ječet nechali – nikdo nestojí o vykopané kolíky, že? (shake)
  Když byly čuby dvě, umístily se většinou naproti sobě a jistily tábor ze dvou stran. Bylo to dost výchovné – právě pro ty procházeče, hihi, když se zpoza stanů ze stran vyřítily dvě černé řvoucí obludky, měl asi ledaskdo hodně nahnáno. Možná mi někdo namítne, že jsem měla zajistit, aby psi byli v klidu. Ale já myslím, že ne. Psi jsou hlídači a soukromí by se ctít mělo, byť je to jen plac před stany v kempu – čuby totiž opravdu ctily neviditelné cesty za stany i placy před dalšími stany. Pokud je tedy někdo nezavolal a nedal jim kousek buřta. (wasntme)
  Přeju všem krásný den! (h)

  1. Nooo, než jsem se vykecala, Xerxová (inlove) je na značce – tudíž svět je v pořádku! (nod) (y)
   Dnes se chystám na Betíček a taky dělat fotky – HanoW (inlove) , ano, Tádoš bude! (nod) Včera jsem až do večera měla práce na pozemku a než začnu s pracemi v dílně, musím vyrelaxovat u počítače. (nod)

  2. On ten prochazec vetsinou nemuze vedet ktere stany patri k sobe a ktere jen shodou okolnosti stoji pobliz.

   1. No, když jsou dva stany postavené do „véčka, přičemž spojnici tvoří ohniště, tak je to poměrně zjevné. Nikdy jsme taky nestavěli na cestě, jenže pro mnoho lidí je zřejmě normální přecházet přes prostor před stany, prostě proto, že to je nejblíž, i když to jde jinudy. Asi jsem nenapsala, že už kvůli dětem a psům jsme vždycky stavěli stany trochu bokem, daleko od kelímkárny, daleko od cest.

 18. hezký den všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat nějaké bolístko na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Jak to vysvětlí psisku ?? Pokud jim na tom opravdu bude záležet, tak to budou od prvního dne vyžadovat a ten pes to (dřív nebo později) pochopí. Jen musí být důslední – není možné jednou říkat „dneska tady nikdo ze sousedů není, můžeš si to tam jít očuchat“ a jindy řičet – „fujnesmíšzůstaňpojďzpátkyneleztam“ A pokud půjdou třeba na návštěvu k sousedům, pak to musí odlišit – třeba vodítkem a odložením na deku (jako by byli u cizích lidí bez možnosti průzkumničení)

  Ale hodně lidí to řeší třeba i tou dlouhou stopovačkou někde přivázanou. Pak doporučuju ne obojek, ale kšíry … a je nutná častá kontrola psa (aby se nezamotal, aby mu tam nepralo sluníčko…)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN