ROZCESTNÍK: Britské prázdniny (2) – Londýnské léto

Když jsem večer před odletem nacpala věci do batohu, připustila jsem si, že mám na krku malér. Měla jsem velmi akutní pocit, že ho NEUZVEDNU, natož abych s ním někam chodila. Naštěstí je to na světě zařízeno tak, že člověk, když musí, tak i může. Ke konci dovolené jsem ani nevnímala, že něco nesu.

Synek mi dal poměrně podrobné instrukce, jak v Londýně na letišti najdeme autobus, kterým popojedeme a přestoupíme na další autobus a už tam budeme. No, zas až tak rychle to nebylo, trochu jsme nedocenili fakt, že pojedeme po té okružní dálnici, co o ní tuhle procítěně psala Dede. Nakonec jsme nicméně dojeli…  řekněme do Pákistánu. Synek v tomhle zařízení na podzim spal a pravil, že na Londýn, resp. londýnské ceny hotelů, je to tam príma. Měl pravdu, ale zapomněl se zmínit, že je to čtvrť, kde budeme téměř jediní bílí. Ne že bych s tím měla nějaký problém… ale trochu nezvyk to na začátku byl.

Náš hotýlek měl pokoje maličké, ale vybavené vším, co člověk může potřebovat. U toho bych se trochu zastavila. Je zajímavé, že Brit asi požaduje jiné věci, než Čech. My jsme byli místy vyděšeni úžasnou minimalizací (občas spíš miniaturizací) prostoru, který jsme měli obývat. Pokoje byly malé až malinkaté, příslušenství až na jednu výjimku zrovna tak. Naopak všude byly k dispozici žínky, papírové kapesníky, rychlovarné konvice, čaj a káva + sušenka. Pochopitelně televize, ale ta je mi fuk.

Vybalili jsme (tentokrát ještě důkladně, později už jsme ze zavazadel vyndávali jen tzv. „technologické minimum“, tedy kartáčky na zuby, pyžama a případně dvě až tři další věci). A hned jsme vyrazili, měli jsme spoustu důležitých úkolů. Např. Franta nutně musel do Ferrari Store, tedy do obchodu, kde prodávají autíčka, trička, čepice, lžičky … vpodstatě cokoliv s touhle značkou. Jako potrefený sběratel modýlků aut jeden bolestně postrádal (ani tady ho neměli).

Na nábřeží Temže kousek od budov Parlamentu jsme obdivovali památník Bitvy o Británii. Vůbec Britové na svoje válečné hrdiny nezapomínají, to jsme viděli ještě mnohokrát. No a pak jsme se motali po Londýně a bylo tam ještě víc lidí, než v Praze a horko a … zkrátka jsme se rozhodli, že do toho Hampton Courtu pojedeme.

S touhle myšlenkou jsme si hráli už déle, jako milovníci Tří mužů ve člunu jsme vyloženě toužili po tom bludišti (proklik na http://www.oook.cz/library/jerome-boat/k06.html – na konci). Zároveň jsme se s bušícím srdcem odhodlali pokusit se vytisknout si jízdenky na vlak na všechny následující cesty. Já se tak bála! Těch peněz, co v tom bylo. A co dál, kdyby to nevyšlo? Za čtvery jízdy (Londýn – Edinburgh, Edinburgh – Inverness atd.) jsem zaplatila přes internet kartou a dostala kód. Ten kód jsem měla na nádraží zadat do nějakého automatu a prý že to vytiskne potřebné lístky. Hm.

Ještě že jsme na to byly dva, asi bych to sama nezvládla – ale jenom kvůli tomu, že jsem byla hrozně nervózní. Jinak samotná operace je jednoduchá a přístroj je schopen správně vést i vystresovaného ňoumu z bývalé lido-demo. Legrační je akorát to, že dva lidé na jednu cestu dostanou čtyři (!) lístky: jízdenku, místenku, potvrzenku… a ještě něco, nevím už co. Prostě při čtyřech jízdách jsem měla zaděláno na další nervy, a to že se nám pomíchají J.

Tak jsme si rovnou koupili i další na zítra. A šli hledat, kde je u nás v Pákistánu nádraží. Bylo nám jasné, že tam někde být musí (vlaky byly slyšet), ale nějak jsme ho nemohli objevit. No, nakonec se podařilo – mělo společnou stanici s metrem, jen jiný vchod, který se na noc zamykal (a otevřeli ho až chvíli před naším, tedy prvním ranním, vlakem). Že tak mizerné vlaky jako u nás se hledají špatně, to jsme věděli. Ale stejně nás okouzlil ten obyčejný příměstský vlak – s perfektními sedadly, čistý, pohodlný, nepřeplněný, s transparenty, které ohlašovaly názvy stanic (a ještě je hlásili)…

Hampton Court je správný anglický hrad z červených cihel, se střechou ježatou komíny a s nádhernými sochami heraldických zvířat před vchodem. Úžasné zahrady: docela obyčejné kytičky, ale seskupené tak, až člověk neví, co dřív fotit. Koňské spřežení, tahající kočár a ještě za ním malou cisterničku, která kropí cestu… Bludiště – jeden z postupných cílů naší cesty. Upřímně řečeno, zabloudit se v něm nedá, je i dost malé. Ale viděli jsme i ten žebřík, z kterého nakukoval nezkušený zřízenec 🙂

A protože ještě zbývalo trochu času, rozhodli jsme se, že místo domů pojedeme do centra Londýna. Měli jsme zpáteční lístky, ale do centra to bylo kratší, takže jsme usoudili (teda hlavně já – vždycky jsem ta oprsklejší půlka naší dvojice), že to nevadí. No… V Londýně (i leckde jinde) se na nádraží vchází – a taky z něj vychází – stejně jako v metru, tj. přes turnikety. A turnikety dobře poznaly, že nevycházíme tam, kde bychom měli, a samozřejmě nás ven nepustily… Takže co teď? Nezbylo, než si vyhlédnout nejsympatičtějšího zřízence (na britských drahách je vždycky někdo vidět a ten někdo je – aspoň podle mých zkušeností – ochotný se s vámi bavit. Dost často mu i rozumíte 🙂  No, zkrátka po ukončení etudy na téma „já, hloupá cizinec“ nás pustil ven.

A protože ještě nebylo tak pozdě a Franta se chtěl projet automatickým metrem do Docklands, udělali jsme si projížďku metrem, co nemá řidiče. Já mezitím někde zahlídla, že v jedné stanici metra má být zakotvená plachetnice Cutty Sark. Natěšeně jsme se vrátili, zjistili, že tam sice asi je, ale opravují ji, takže vidět není. Ale venku bylo hezky, tak jsme šli dál a objevili podchod pro pěší… pod Temží… ze začátku 20. století.

Úžasný. Jdete po schodech dolů (na protější straně se dalo i sjet výtahem, tady nefungoval), pod zemí je chladno, ticho, vlhko – a tunelem pod vodou. Je to docela dlouhé. Ostatně tunel je čistý, nepočmáraný, cyklisti v něm opravdu vedou kolo. Líbil se nám tolik, že jsme se spodem i vrátili a šli jsme do Greenwiche. Trochu jsme bloudili, takže než jsme se dostali na místo, měla Hvězdárna už bohužel zavřeno, ale aspoň jsme se prošli po okolí a snažili se v parku fotit veverky. Až v Británii jsem si uvědomila, jak u nás muselo ubýt veverek… Taky jich tu přece bývalo spousta v každém parku.

V sobotu jsme se vypravili znovu na chvíli do centra – chtěla jsem vidět Leadenhall Market (to je tržnice z konce 19. století, krásná veliká budova – spíš celý areál – z litiny a skla). Znala jsem ji z obrázků a konečně byl čas ji najít a prohlédnout. Bohužel ji zrovna opravují a všude bylo zavřeno, ale stejně je krásná.

Pak jsme museli ještě na několik míst. Předně podívat do Baker Street na Muzeum Sherlocka Holmese. Pak vedle do Regent´s Park na vodní ptactvo. London Bridge – Franta se po něm potřeboval projít. Je to vážně úžasné, kdo by si před lety dokázal vymyslet něco takhle bláznivého, tenhle most jsme přece znali jenom z pohlednic.

Pak jsme museli notně přidat (ke konci už jsme spíš utíkali), protože bylo třeba stihnout vlak na návštěvu k Dede. Ta vám má krásné pejsky! A Berrynka vůbec není tak ozubená, jak ji panička líčí. Na nás teda byla úplně sametová. Ale živá, to zase teda je 🙂  A na Kazanovi visela fakt kouzelně a Kazan byl na ni vyloženě zlatý. Dede pro mne měla ten bolestně postrádaný balíček od druhé cestovky, takže už jsme mohli opravdu zodpovědně vyrazit na cesty.

Dojeli jsme zpátky dost pozdě; balení přišlo na řadu až ráno (zjistili jsme, že nám to jde líp od ruky s vědomím, že to prostě musíme stihnout). Hloupé je, že jsme si ani jeden nevšimli, že na ten jediný autobus číslo 18 musíme mít z neznámého důvodu lístky koupené předem – jinde se kupují u řidiče. No, do třetího autobusu už jsme měli všechno v pořádku…

Ale na nádraží jsme dojeli včas, akorát i na našich místech ve vlaku seděl kdosi, kdo měl úplně stejné místenky jako my. Naštěstí byl vagon poměrně volný a tak nakonec všechno dopadlo dobře.

Kdybych to byla bývala věděla, mohla jsem si na tu čtyřapůlhodinovou cestu do Edinburghu vzít notebook. Tyhle vozy mají i wifi! Teda notebook jsem měla, neměla jsem redukci na zásuvku (resp. měla – někde v útrobách velkého báglu). Ale koukat z okna bylo taky fajn.

Další fotky najdete zde

Aktualizováno: 29.7.2010 — 17:51

147 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Zano,
  potvrzuji, že Londýn není téměř vůbec počmáraný nejapnými kresbami sprejerů. Toho bych se chtěl dožít v naší republice. Jenže my nejsme v království… Ale i tam se najdou různí frajeříï. Např. takoví, kteří jezdí v autobusu „na lano“. Zažil jsem revizi jízdenek v patrovém autobusu kolem 23. hod. Postavili se před nás dva krásní obrovití černoši, bílé košile, vyholení, navonění, v ruce přístroj na kontrolu jízdenek a s úsměvem velmi slušně požádali o jízdenky ke kontrole. U nás bez problémů, many thanks atd.
  Jenže pár sedadel za námi byla nějaká mladá generace a tam to bylo naprosto jiné. Jeden z revizorů zařval dolů na řidiče, aby zavřel dveře. Autobus z nerozjel (zrovna byla zastávka) a milí černoušci se změnili ve tvrdé vymahače pořádku. Ukázali hochům jakého přestupku se dopustili (měli na to výtisk přepravního řádu), zavolali rádiem asistenční vozidlo, které tam bylo v cuku-letu s blikajícím majáčkem (oranžovým) a asi 3 nebo 4 dorostence naložili do antona a odvezli. Teprve potom náš krásný patrový červený autobus pokračoval v jízdě. To byl pro mne fascinující zážitek. Mimochodem, na ten patrový autobus jsem se těšil od měšťanky, kde nám pan učitel Slouka (češtinář a tělocvikář) vyprávěl o Londýně – byl tam zpívat se Sborem moravských učitelů. Psal se rok 1951, takže mi trvalo 59 let, než jsem se tím londýnským busem svezl. (Já vím, máme tu zájezdové patrové Neoplany a pod., ale ty londýnské městské busy, do nichž se nastupuje zleva, to je jiné kafe. A večerní projíďka Londýnskými uličkami (jak se tam ty busy dokážou procpat?), to byla nádherná podívaná. Téměř všechny jednopatrové domky, které jsme viděli, mají černé vstupní dveře á la Downing Street číslo 10. Jen jeden dům má dveře sytě karmínové. Snad tam bydlí nějaký Číňan. Uf, to jsem se rozkecal. Promiň.
  73 Karel OK2BEW

  1. Ahoj OK2BEW !!! Nejsem Zana, ale neodolám, abych nepozdravila radioamatéra 🙂 Ačkoli, u mne to je jen taková zamrzlá puberta, která mi ovlivnila profesní život. Na pásmu jsem se objevovala jen do mateřství. Pak už nebyl čas, ani příležitost. (wave)

 2. 2. srpna 2010
  Určeno pro redakci tohoto sdělovacího prostředku:
  Nevím proč moje pochvala pro Zanu za její reportáž z Londýna při kontrole neprošla. Co jsem napsal vulgárně, rasisticky a pod?
  Nebo snad někomu vadila moje značka OK2BEW ex OL16B ?
  Obě jsou přece kontrolovatelné na http://www.qrz.com – jak jsem uvedl.
  Vyjádřil jsem se zde poprvé a tuším asi naposled.
  Karel Pažourek

  1. Nejsem sice redakce, ale vím, proč příspěvek zpočátku neprošel. Byly v něm totiž dva odkazy a v tom případě tento příspěvek čeká na schválení. Schválen byl a my jsme se mohli s povděkem pokochat krásnými snímky z Londýna. Díky.
   A jestli mohu poprosit, budu ráda, když vaše psaní nebude poslední.

  2. Tady redakce 🙂 Příspěvěk zadržel antispam coby podezřelý, protože měl v sobě dva odkazy (upozornění na to, že se to stane, najdete veřejně dostupné v textu nad komentářem, pod smajlíky 🙂 ). Jakmile jsem ho našla, tak jsem ho schválila a uvolnila. Byl prázdninový víkend a mám doma návštěvu – u počitadla skutečně nejsem celý den.

  3. A když se podíváte dolů, tak zjistíte, že se na Váš příspěvek ozvalo několik Zvířetníků, a pěkně Vás přivítali. Budu upřímná. Já Vám tam tykala, ale teď už nemám moc odvahu. (sun) K těm dvěma odkazům, kdo to zná, udělá 2 příspěvky a do každého dá vždy jen jeden odkaz 🙂 . Doufala jsem, že mi prozradíte, jaká pásma se svojí radioamatérskou značkou brázdíte. Krásný den 🙂

   1. Beru zpět. Než jsem to tu nadatlila, tak jste mi dole odpověděl 🙂 Na Skype jsem pod nickem, se kterým straším i zde. Asi málo fantazie. 😛

 3. Zano, ještě jednou velechválím povídání i fotky a těším se na další a další pokračování.

  A mám to za 18 – tak takhle vysoký součet jsem myslím zatím neměla (whew)

 4. Milá Zano, parádní povídání i fotky! Zrovna nedávno jsem četl článek na téma, co navštívit v Londýně, když má na něj člověk necelý den času (tedy ne že bych se tam chystala). Ale tu šťávu jako tvůj Rozcestník to zdaleka nemělo! (y)

 5. ;;) R O Z V E R N Í Č E K . ;;)

  .(*) Malý Samuel přinese vysvědčení a starý Izák se nestačí divit. Samé čtyřky a sem tam pětka. A hned se rozlobí: „Takhle by to rozhodně nešlo. Od příštího roku půjdeš na křesťanskou školu.“ Jak Izák rozhodnul, tak se stalo. Když Samuel přinesl další vysvědčení, byl Izák úplně paf. „Jak je možný, že teď máš dvojky a dokonce i jedničky? To Tě to tam tak baví?“ Samuel mu odpoví: „To zrovna ne, ale přijdeš do chodby, jeden ukřižovanej, přijdeš do třídy, tři ukřižovaní a v jídelně dokonce čtyři! Tam se s nikým nepářou!“ .(*)

  ~o) Vinšuju všem klidný večer a hezky se vyspinkejte. ~o)

 6. Pekny pozdrav zo Slovenska.Dovolenka skoncila,som doma a zacinam dohanat resty-citam,tesim sa,smejem na vycinoch psikov,Vilimkovi blahozelam k dosiahnutej vahe,obdivujem fotky z Anglie,bolA som nakupit uhorky-skusim ten recept/ak sa nepodari,budem mlcat ako hrob/

  1. Pěkně vítám doma, jak bylo na ostrově? Bez stávkových komplikací? A nějaký článeček s fotkama by nebyl, prosím!

  2. Verenko, držím palce, aby se okurky povedly a tys mohla podat zprávu. Ale podej i když se nepovedou, třeba budu moci s chybou poradit pro příští pokus.

 7. Zano, užívám si vyprávění a fotky z míst, kde jsem nebyla a kam se stěží kdy podívám. Díky. (rose1)
  (A fotky z dalších míst si mlsně nechávám k dalšímu vyprávění

 8. Dobré ráno z Ostrovů 🙂 Tak musím říct, že se Zanou moc ráda cestuju i já a její povídání si mlsám. V tomto případě je to zajímavější o to, že si říkám – jo, kolem téhle hospody jsem šla kolikrát taky a muselo to být v foceno pátek odpoledne, páč to je tu čas závěrečného piva po týdenní práci 😛 A těším se na další díly – ano, máme moc hezký seriál! (inlove)

  Jinak si musím postěžovat na Vládkyni Temnot a Ničitelku Světů (bat) ! Poté, co jsem s pomocí rad LenkyS reorganizovala a k dokonalosti vyladila, čti nakoupila a nakonec správně zasadila na svůj propachtovaný minizáhonek pět sazenic rajčat k bylinkám, které se tam již nacházely, rozhodla se VT+NS, že právě tam je to místo, kde je třeba vyhrabat dvě jámy na mamutka (na mamuta je můj záhon přece jen malý), ukrást originální mnou vlastnoručně vyrobené bambusové podpůrné tyčky (čerstvý bambus jejím zoubkům zatím odolal) a přitom jen tam mimochodem zničit tři sazenice rajčat, podupat bazalku a pod vyhrabanou zeminou přidusit petrželku normální a částečně i kudrnatou. Řádění jejích nenechavých tlap a zločiné tlamy zatím odolala jen máta, a to nejspíš proto, že si jí zatím nevšimla (devil)
  Ovšem ani to jí nastačilo, a byvše pokárána, neuchýlila se k množství potenciálních hladičů a hračkopánečků (kromě Marka je tu i můj synovec a jejich kamarád 🙂 ), ale prošla zavřenou brankou k domu našich domácích (ano, ještě se vejde) a pokračovala návštěvou právě probíhající svatby. Byla přivedena Zodpovědnou Pracovnicí v elegantním kostýmu (v kostýmu byla pracovnice ne VT+NS) a předána k pečlivějšímu uzavření. No a teprve dnes ráno jsem se dozvěděla (chystá se další svatba), že se včera neomezila jen na svatbu, ale předtím si zaskočila na kus řeči ještě do kuchyně cateringové firmy! (tmi)
  Dá se tedy říct, že VT+NS zažívá náročné dny, kdy bezebytku plní své předsevzetí, že panička se nemá zabývat jinými hloupostmi, než je všestranná péče o blaho svého štěněte!

  1. Jak jste asi poznali, ňouma jsem tentokrát já (punch) , holt je příliš mnoho uživatelů na jednom počitadle 😀 (A navíc mám 5+8!!)

   1. No, jak ta Berrynka je společenská! Vždyť mohla jít za družičku, to je nenapadlo? Tak se snažila družit. A možná, že jen chtěla ochutnat jestli je to jídlo k jídlu. Vždyť mohla být ozdobou svatby, pokud by měla nevěsta dlouhý závoj, tak jistě by ho ráda nesla-tahala.

   2. Jak krásně se to čte….tentokrát se můžu smááááát jáááá…. (rofl)
    PS: pozdrav Tobě i Berince. (sun) (wave)

   3. Milá Dede, krásně jsem si představila Berrinku v akci. Jak jistě víte, tady se v sobotu vdávala Chelsea Clintonová a tak jsem přes očima viděla scénku, kde malá Berry způsobuje rozruh právě na tého honosné a veledrahé svatbě (rofl)

  2. Milá Dede:
   1) nejdříve omluva (f) za bod 2
   2) 😀 😀 😀 😀
   3) jsi těžce zkoušená žena ( a ještě k tomu ten součet (doh) )
   4) Berruška jest značně společenská mladá dáma a přispívá k navazování přátelských vztahů s okolím
   5) a umíš dění přepychově popsat

  3. Nejsem zlomyslná, ale přečetla jsem to doma nahlas 😀 Obzvlášť návštěva svatby a cateringové firmy pobavila (rofl) Kája dřív nechápal, čemu se tak řehoním, ale dneska ho to pobaví taky- holt sdílená zkušenost udělá svoje- a to se Borůvce ještě nepovedlo se zúčastnit svatby 😀

  4. (rofl) chá chá (rofl) vůbec se ti nesměju (rofl)

   Kosatka dravá II. se mi líbí stále víc (inlove)

   1. Viď (rofl) moc se mi ta holka líbí. Přece by Kazan neměl vedle sebe nějakou „Mouchy snězte si mě“ (rofl) (inlove) A to je slečna nejen vysoce společenská, ale ještě k tomu hravě bilinguální (dance) (sun)

  5. Dede, žádná hrůza, ber to s nadhledem, jde vlastně o perfektní socializaci štěněte (wave) !

  6. šmankote, já si málem překousla cigáro (inlove) (rofl) (rofl) (rofl) Ostružinka je moc šikovná slečna štěňátková 🙂 Dede, užívej si, miminkovský období je tak strašně krátký a je potřeba ho vstřebat naprosto celé (h)

  7. Chicht, Dede: jeste nez jsem dnes rano cetla posledni dobrodruzstvi VT+NS, tak kdyz jsem koukala na Zaninu fotku s Kazanem a Berry (MMCH – krasna fotka), tak jsem si rikala, ze to stene ma takovy ctveracky podvojny vyraz. (1) Podivejte se, jsem hodna, roztomila, vzorna holcicka a umim pozovat. (2) Ale z oci ji kouka neco jako „a co bude moje dalsi zabavna akce?“

   Rada k zahradce. Mala Grizzlinka byla taky zahradni nicitelka. A navic vydatne okusovala kamelie a azalky, ktere jsou ponekud toxicke pro psy. Udelala bych pro mou zver leccos, ale kacet pres 30 let stare kere a skoro stromy – nee. Tak jsme bylinkove a rajcatove zahony obehnali plutkem asi pulmetrovym,levne postavenym ze zelenych kovovych tycek, na ktere jsme namotali zeleny mekky drat. Nerusilo to vizualne, a Grizzly pres to nesla. A totez kolem azalek a kamelii. Jeden zbytek toho plutku mam u kamelii, sla jsem to prave vyfotit a behem dne to dam do pocitadla. Pokud Berrynka zahradnici ted, tak asi bude zahradnicit i pristi rok.

   1. Jo, a jeste mi to pripomnelo. Grizzly si v mladi vyhrabavala tunely pod plotem. Zejmena bylo-li destive pocasi, tak se ji darilo. Kdyz jsme koupili nas domecek, tak vzadu na pozemku byla spousta starych cihel a tvarnic. Jak jsme zjistili, ze Grizzly je tunelarka, tak jsem s olomouckym synovcetem, ktery tady tehdy chodil do skoly, zakopali cihly a tvarnice kolem celeho oploceneho pozemku – a mela smytec. A takove ty uzke pauzy mezi branou a plotem jsme zabezpecili kusy drev zarazenych do zeme a pripoutanych k plotu. Levna a lehce odstranitelna ochrana.

    1. Milá Hanko, těsnost téhle zahrady se zařídit nedá, průchodů je moc, nejen skrz ozdobné leč netěsné branky… Pokud jde o její zahradničení, tak se zatím (naštěstí!) hrabe jenom v mém propachtovaném záhonku, tedy tam, kde se hrabu i já. Horší je její snaha opouštět bez povolení posádku – myslela jsem, že to má vývojově přijít až s pátým měsícem věku – holt je naše holčička předčasně vyspělá. (chuckle) Ono tady v okolí je hodně bezpečno, jsme dokonce i za vesnicí a není tu jiná cesta než příjezdová, ale přesto asi nezbude, než pro nutné případy nedohledu uvazovat psici na šňůru…(Už vidím, jak ji VT+NS překusuje a já ji navazuju a navazuju…:) ) Ale ono to skončí s teplým počasím, kdy je pořád otevřený dům, potom to holt budou už zase jen vycházky s doprovodem 🙂

     1. MiLá Berry, milá Dede… 😀 teda já se nesměju, miimálně se nesměju nahlas 😉 ale tak nějak si to představuju a, jestli slzím, tak je to určitě dojetím (rofl) (clap) (rofl) .

  8. Uvííííííííí! Achichichouvej-jouvej! (whew) Ufffff! To se dělá, todlecto po obědě? Vždyť je to o zdraví! (chuckle)
   Ach, milá Dede, vidím to živě v barvách a širokoúhle, achichich! i slzu jsem zatlačila! Vidím, jak neohrožená Berrušinka vkráčí na vizitu do kuchyně a pak na svatbu – je chytrá, ta holčička černá, nebude přece kupovat zajíce v pytli, co kdyby jídlo nebylo podle jejího gusta. (nod)
   Myslím, že svatebčanům učinila jejich den ještě nezapomenutelnějším. 🙂 No, a ta rajčata? Hele, možná by se do nich stejně daly molice, a v tom případku je zas lepší, že Berry zasáhla včas a odstranila původce všeho zla, totiž provinilé rajče. (nod)
   Mávám za kanál a posílám Berrušce wellké podrbáníčko a Tobě pohlazení. Jste úžasná dvojka! (h)

  9. Ano, moje Beerinka rovněž velmi ráda navštěvuje sousedy, štěká na kolemjdoucí a loví cyklisty. Ještěže naše ulice je v pěší zóně a je tu malý provoz (chuckle) Sousedé původně nechtěli plot, myslela jsem, že na to budu sama, ale teď už se nabídli, že by přispěli (happy) . Tak na zahradu chodím obtěžkána pamlsky, abych ji dokázala odvolat od hranic pozemku a pro utlumení energie musím s pesany absolvovat procházky. Má to svá pozitiva, už jsem zhubla 5 kg (ne, že by to bylo vidět, ale poznám to na oblečení (rofl) . Aještě jeden objev jsem učinila – shodou okolností mluvili dnes v televizi, že se opět objevily kruhy v obilí. A já vím, kdo je dělá – žádní ufoni, ale psi! Ta moje, jen vidí lán obilí, už v něm mizí a kruhem se vrací. Zatím nás nikdo nepřistihl (nod)

  1. Milý Karle P. – díky za fotky a hlavně díky za popisky. Moc se mi líbila fontána princezny Diany – hlavně to, že se v ní dá brouzdat. A přijďte častěji pobejt.

   1. Hallo YGA.
    Ta Dianina fontána je opravdu velmi půvabná. Dno má střídavě různý povrch. Místy hladký, jinde mírně pichlavý, následují i velké kameny a konečný skluz do klidné vody. Tak jak šel Dianin život.
    Fontána má průměr snad 50 m nebo i víc. Je ve zvláštním oploceném pozemku v Hyde Park. Oficiálně se předpokládá, že lidé do vody nebudou vstupovat, ale jak vidíš, při tom krásném červencovém dni mnozí neodolali. Ale chovali se způsobně.
    GB, Karel

  2. Karle P., skvělé fotky. Povzpomínala jsem si – bohužel, když jsem byla v Londýně, ještě jsem neměla foťák a tak dokumentaci nemám. A neměla bych tam ještě Oko Londýna ani Okurku, ale zato by tam byla Cutty Sark v plné kráse – shořela asi tři měsíce po mém návratu. (Takže za to opravdu nemůžu 😀 )
   Jen malinká poznámka – nebude fotka č.31 spíš dar z Asie? Mi to připadá jako samurajské brnění.
   No a pro Zanu – já už to ani nekomentuju, pořád bych jen musela opakovat “ skvělé“, „nádhera“, „výborný postřeh“ a podobně. Ale přece ještě: Zano, díky. Moc.

   1. Mně to taky připadá jako samurajská zbroj (šermíři říkají, že brnění můžeš mít leda v noze, když si ji přesedíš). Ale můj nejdražší si úplně jistý nebyl. Jinak moc moc pěkné fotky (y)

  3. Ale, ale? Ahoj Karle P. Na fotky jsem se ještě nedostala (latifundie měly přednost) ALE PTÁM SE na jakém pásmu se proháníš? Víš, já jsem taková radioamatérská fosilie 🙂 . Kdysi jsem jako jedna z mála YL vysílala na 145 MHz vč. polních dnů. 🙂 Ale to je opravdu pravěk. Tak velice zdravím. (sun)

   1. NZ Zdeno. Kterápak Ty jsi?
    Vysílám většinou CW na 7 -14 -21 MHz. Loni v září jsem to zkusil také na 145 MHz FM, ale ten mikrofon – to není taková zábava. A navíc na těch 2 m se daleko nedovoláš. Telegrafie a vzácné zámořské země, to je moje velká láska.
    Pokud by Tě zajímaly moje začátky, tak v r. 1955 jsem dělal první zkoušky a vysílal jsem z radioklubu OK2KLI, později OK2KBR. Oba radiokluby QTH Brno. Soukromou koncesi jsem dostal v r. 1962. Později jsem soutěžil v rychlotelegrafii a ve víceboji radiotelegrafistů – mj. byla v našem družstvu také Bambína OK2BHY. Tu bys mohla znát ?
    Pokud bys chtěla diskutovat podrobněji, tak bychom zde nemuseli házet odbornými výrazy a mohli bychom přejít na nějaký jiný „nosič“. ICQ ? Nebo Skype?
    73 Karel

    1. Já kdysi od dvanácti let patřila do OK1KBL 🙂 Ale to je opravdu dávno. Na svoji koncesi jsem nemohla ani pomyslet. A tak jsem se rozhlédla a koníčků jsem si osedlala opravdu řadu a každý měl jinou barvu. Na Skype mne najdeš pod “ Zdena b.p.“

     1. Dobré ráno Zdeno.
      Dovolil jsem si požádat o zařazení do Tvého seznamu na Skype. Uznáš-li to za vhodné, tak se příležitostně ozvi.
      GB, Karel

  4. Milý Karle, že tys ten, na jehož fotky párkrát poslal odkaz Jirka Švehla??? Tak vítej na Zvířetníků, fotíš úžasně a fotky by si zasloužily i nějaké obšírnější doprovodné povídání „pro veřejnost“. A ano, tyhle londýnské skvěle doplňují Zaniny. Děkuji.

   1. Milá Maričko,
    ano, jsem ten Karel Pažourek. Jirka Švehla a jeho žena Míla jsou osoby mně velice blízké, i když na matičce Zemi stále visí hlavou dolů.
    A odkupak jsi Ty, Maričko?

    1. Marička ze strašně daleka, ale já si Tě dovolím přivítat mezi brněnské Zvířetníky s kamarády, co visí na zeměkouli hlavou dolů, příští Brnění (poslední byl společný posez s Mílou Švehlovou) snad poctíš svou přítomností.

    2. Ano, opravdu z daleka – z horké Jižní Alabamy (rovnoběžnou přes Atlantický oceán bydlím vlastně v Marrekeši (rofl) )

     1. Mariško, dříve v těch končinách (Alabama, Tennesee) řádíval Ku-KLux-Klan. Vzpomene si tam na to ještě někdo?
      GB, Karel

      1. Samozřejmě, že na KKK si tu lidé pamatují, ale už jsou to pouze zlé vzpomínky a kdyby něco podobného začalo vystrkovat růžky, brzy by na to dotyční zle doplatili. Ale já osobně si myslím, že zde na Jihu dnes lidé žijí mnohem více integrovaně, než kdekoli jinde v USA.

 9. Zano, Tvoje fotky i psaní jsou opět báječné, připojuji se k tomu co tady psala Yga. Po Tobě by hrábly redakce všemi deseti. A mohly by si Tě vydržovat.

 10. PRO HANU DU:
  Včera jsem na Tebe moc myslela, Hani (h) . Na Tvou otázku „. Moje chyba, že jsem si čoklíka nechala přirůst k srdci víc,než jsem tušila. Proč to sakra tak bolí, když je to jen pes?“

  Ono je to tak, že když má člověk doopravdy rád, tak si prostě nenechává rezervy a do vztahu (lhostejno, zda ke člověku nebo „jen“ ke zvířeti) dává všechno, celé srdce i duši. Vztah ke zvířeti, nebo spíš lépe řečeno se zvířetem dokáže být nesmírně silný a domnívám se dokonce, že zasahuje ty části duše, kam se jiná lidská bytost nedostane. Za tuhle sílu a krásu prostě musíme čas od času zaplatit svou daň.

  Na Tvém místě bych se snažila k pejskovi chovat stále stejně, neronila mu slzy do kožíšku, ale naopak poskytovala jistotu, na jakou je zvyklý. A pomáhala mu, aby byl bez starostí a bez bolestí až do chvíle, kdy to nepůjde dál. Tu chvíli poznáš určitě.

  K operaci jsem se vyjadřovala už včera: šla bych do ní, kdyby třeba pejskovi bylo pět, ale v těch třinácti už ne. Doprovodná rizika jsou příliš velká a výsledek příliš nejistý.

  Ještě máte slunné dny před sebou, tak si je užívejte. Hladím Tě po tlapce, milá Hano Du. (h)

  Všm přeju krásný den. 🙂 (h) (f)

  1. Milá Hanko (inlove) , Vave má pravdu a většina z nás si tímto rozhodováním už prošla. A nikdy neříkej – je to jen pes! Je to přítel, a strach o přítele a jeho ztráty vždy velmi bolí, a je jedno, kolik má přítel nohou. (h)

 11. Krásne nedeľné ránko všetkým vinšujem. Tak – tešila som sa akého máme nekonfliktného pesa – a včera sa s buldočkom Štoplíkom kvôli hračke teda fest porafal, dokonca mladému prekusol prst keď ich od seba odtrhával. No, zúrivý golden – to je sila! Ešte že to nedopadlo pre buldočka horšie! Má len ranku na líci. Mrchy psačie! :@

   1. Milá Louk, sú horší ako malé deti ( tie aspoň nemajú také zuby!) A Astora teraz strážime aby malému psovi neublížil. Štoplíka je mi ľúto. Mamľas malý!

 12. hezkou neděli všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat nějaké bolístko na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Vstáááávat a cvičit 😉 … ehm – ne cvičit, ale jít do lesa se proběhnout. (sun) svítí, bude krásný den, tak klušeme ven.

  1. už jdeme 🙂 , i tady svítí a kopečky jsou krásně zelený, do dálky našedle mlhavý a zblízka modrý vřesem. Paráda (h) .

  1. To je tentokrát povedenej Betíček 😛 Moc! Jen to prvočíslo…. (wasntme) Ještě si to nechám projít kebulí. (headbang)

   1. má tam chybu… Betka jedna zbrklá – rychleji píše, než počítá (chuckle) Předchozí měl před šesti lety….

    1. Mně to pořád nevycházelo…. protože řada prvočísel je 73, 79, 83, 89, 97. Tak to potom jo.

  2. Tak tohle teda nespočítám, ale jinak je vyprávění pěkný a Betyka krásná a tak. Ať se dědovi dobře daří. (d)

  3. Betíček je jako obvykle skvělý a má všechny náležitosti, jak se sluší a patří. Bezvadné mlžné lesní fotky, vtipné vyprávění, mozkovou rozcvičku i pomlouvání navigátorky (rofl) . Dík!

   1. náhodou (wait) dneska byla navigátorka pochválená 😉 Našla jsem krásnou lesní cestu (mimochodem mapy jí neznají, ale mají namalované cesty, které neexistují), která se nám bude hodit. A ještě u ní rostly malé hříbky praváky…
    Jinak souřadnice Krabice z mapy se shodují se souřadnicema v mobilu. Takže ta stěna malých žulových balvanů (minulou neděli mlžná, dneska sluncem zalitá) je fakt skalní útvar Krabice. Příště začneme pátrat po něčem novém (chuckle)

 13. Odvezla jsem poslední hosty z mejdanu, naházela holky do postýlek, ještě uklidíme stoly a půjdu omdlít do peří |-)
  Dort se povedl, ale ne jsem ho stihla vyfotit, tak ho rozkrájeli a zmizel. A ani jsem nestihla ochutnat 😛 . Někteří z návštěvíků viděli Sváťu poprvé, tak se celej den u někoho chovala
  A zítra si přečtu o ostrovním putování a budu se váálet 😀

  1. k povedenému dortu blahopřeju. Já dělala ten meruňkový koláč a šel za stálého míchání tam, ano, přesně tam, do popelnice (headbang) :@

   1. Li, to je škody. (Myslím ta meruňky) Ale ten hrnkový je fakt jednoduch
    á tutovka. Jaký jsi dělala?

    1. Já jsem skoro nepečící. Protože MLP má slabou cukrovku , tak většinou se sladidlem nebo s ovocným cukrem, ale ovědčila se mi BZZ BUCHTA , kterou jsem opsalal z článku od Petry K, bylo to o Kostíkovi loni k podzimu.

  2. 🙂
   Dneska byll nejaky mimouš na milonze. Hodne mrnavy, jen se tam tak choval u taty v naruci a koukal co se to kolem nej deje 🙂

 14. Zano, nerada se furt opakuju, ale cestování s tebou mě prostě vždycky náramně těší a baví, a to kupodivu i v případě velkoměst. Fotky jsou senzační! (Chi, nejen Xerxová vidí alba dřív než autor (chuckle) ). Díky, moc se těším na další díly (inlove) .

 15. ;;) R O Z V E R N Í Č E K . ;;)

  .(*) „Mistře,“ osloví kata Mydláře konšel, „ta poprava bude zítra!“ „Už zítra? Tak to je pěkně šibeniční humor!“ .(*)

  ~o) Vinšuju všem přítomným hezký zbytek večera, a zítra si užijte neděličku na sluníčku. ~o)

 16. Krásný podnět k putování. Chtěla jsem jet ve stopách J.K.J. lodí, je to můj sen.
  Bohužel čiperný geont Adys nemá zánět anální žlázy, ale rektální karcinom včetně výhřezu. Kde jsem udělala chybu? Jak to řeknu mladé, která si užívá slunné Dalmácie? Mám jít do léčby za tisíce, které jsem nakřečkovala na to, aby mladá dostudovala? Omlouvám se za brečení, jsem na to sama a je to fakt dost drsné. Máte prosím někdo zkušenosti s touto diagnózou u třináctiletého malého psa (Papillon). Dík, budu koukat.

  1. ach jo ;( – chtělo by to sehnat Lucíška – jako vetka určitě ví, jaké jsou možnosti a výhledy…
   Já znala s touto diagnózou bígla – prodělal náročnou operaci (hlavně pooperační péče byla nesmírně náročná) a bohužel se nádor brzy vrátil a pes musel být uspán
   Držím palečky, rozhodnutí nezávidím (u)

   1. Dík za podporu, dnes už nepíšu. Jezdím po netu a není to dobré. Moje chyba, že jsem si čoklíka nechala přirůst k srdci víc,než jsem tušila. Proč to sakra tak bolí, když je to jen pes?

    1. Milá Hano Du (inlove) , v tomto věku bych se spíš asi zajímala o to, jak pejskovi ulevit. Nechala jsem Píďulku operovat po cca 3,5 měsících, ale jen proto, že doktorka říkala, že to je pooperační kýla vzniklá po operaci nádoru mléčné žlázy. Bohužel se ukázalo, že to je recidiva, a to tak agresivní, že se Píďa dva dny po operaci začala doslova rozpadat. Nikdy bych jí nenechala operovat znovu, kdybych tohle věděla. Bylo jí deset a čtvrt roku. (u)

     1. Ano ano ano. Hanko, můj Ajvík žil s touto chorobou několik let a umřel v 16 letech. Veterináři operovat chtěli, ale náš starý, dobrý jelení vet mi řekl, ať Áju operací netrápím 🙂 Dala jsem na starého praktika a dobře jsem udělala a kdybych se s touto chorobou opět sešla, udělám to stejně. Nádor bude nějakou dobu narůstat, pak praskne, vyteče z toho krvavá hmota a vše se zatáhne. Nějakou dobu bude pejsek v pohodě, pak to zase začne narůstat. Je to tak dokolečka. Chce to aby měl zadeček čistý, po kadění omýt, při rupnutí dezinfekci. Až ho to začne bolet, to poznáš… Držte se 🙂 (h)

      1. Li, u nás to bohužel bylo úplně jinak. Stejná rada, ale rozpadlý nádor znamenal díru do břicha o průměru asi 20 cm. Mokvající kráter plný čehosi neidentifikovatelného. Fila se s tím odmítla smířit, bylo vidět, že moc trpí. Sakra, je to skoro 2 měsíce a furt to bolí…

   2. Díky za podporu, jezdím po netu a smiřuji se s tím, že lepší to už nebude. Holt jsem to neměla nechat dojít ad extremum, že mi čokl bude substituovat lidské vztahy. Je to sakra jen pes, ne?
    Dnes už nebudu psát, jsem hodně down a nechci slintat nesmysly. Ještě jednou dík. HanaDu.

  2. Poradit neumím, je mi líto…
   Myslím na tebe a na Adyse, snad se objeví někdo znalý. Chtělo by to Lucíška. Můžeš na Hady? Mohla bys jí poslat soukromou zprávu, jestli nemáš mail.
   (y) (h)

  3. MIla Hano – chybu jsi neudelala nikde – to se proste stane, a cim je pes – a v tomto pripade i clovek starsi, tim vetsi pravdepodobnost, ze nejaka cast proste vypovi. Pak si musis rozebrat v hlave co dal. A neni to jen otazka penez. Je to i otazka kvality zivota, ktery zbyva. Jestli nakladne leceni 13-ti leteho milovaneho psa by melo byt narocne na jeho psychicky a fyzicky stav, ale zatim je spokojeny, tak ja – a to neni rada – mluvim jen a jen za sebe – bych to nechala byt v tom pripade, ze by mi rekli, ze operace, chemoterapie, atd by dostala psa do stavu krajni nepohody a s pochybnou moznosti uplneho vyleceni. Spis bych davala leky na ulehceni. Prosla jsem tim uz nekolikrat. Lecila jsem, pokud to slo a pes/kocka byly relativne v pohode. Ale kdyz doslo na lamani chleba, tak jsem dala na vahu svou lasku a uctu k tomu zvireti a mou -opet mluvim za sebe – sobeckou potrebu mit milovane zvire kolem sebe JESTE par tydnu, dnu… A myslim, ze jsem zvolila spravne, ac to v tom momente strasne bolelo. (u)

   1. HanoW, prošla jsem si tím před půl rokem a ještě teď to moc bolí – ale bohužel není lepší řešení. Napsala jste to moudře, souhlasím do posledního písmena.

  4. HanoDu, je mi vás obou líto. Ale hlavně se, prosím, z ničeho neobviňuj. Nádorových onemocnění u lidí i zvířat je poslední dobou strašně moc. Volba to není snadná. Ale jak už bylo řečeno, po poradě s veterinářem je asi nejdůležitější zvážit kvalitu života a zbytečně netrápit. Hodně sil (h) .

  5. Ahoj,
   tohle měla kámoše kníračka, na operaci neměli,manželka byla tehdy už druhej rok bez práce a on čerstvě také,ale bez Majdy být nechtěli, takže s tím nádorem žila ještě 3 roky a nebylo na ní vidět,že by nějak trpěla,pak tiše odešla po duhovým mostě, když si po dobrým obědě šla dát šlofíka do pelechu…(na cestu měla kuřecí řízek), ořvali jsme ji všichni….

    1. ahoj Louk,
     ještě se máme, já přijela do civilizace jen vyprat – přece jen s deštivou dobou jsme tak moc nepočítali, když nás ladili na tropy a ono to zase bylo jinak..takže fotky jsou, ještě přibudou další a z civilizace dneska odpoledne prchám zpět. Až do další neděle..a příhod je…však se dočkáš….. (wave)

 17. Krásný podnět k putování. Chtěla jsem jet ve stopách J.K.J. lodí, je to můj sen.
  Bohužel čiperný geont Adys nemá zánět anální žlázy, ale rektální karcinom včetně výhřezu. Kde jsem udělala chybu? Jak to řeknu mladé, která si užívá slunné Dalmácie? Mám jít do léčby za tisíce, které jsem nakřečkovala na to, aby mladá dostudovala? Omlouvám se za brečení, jsem na to sama a je to fakt dost drsné. Máte prosím někdo zkušenosti s touto diagnózou u třináctiletého malého psa (Papillon). Dík, budu koukat.

 18. Zano,jste úžasná cestovatelka,fotografka a skvělá glosátorka svých fotografií. Krásné počteničko i pokoukáníčko.
  Jen tak dál, už se těším.

  1. Díky.
   Ono je hezky všude. Teď v Krkonoších dozrávají borůvky (jsou teda mrňavý, ale je jich hodně) a už kvete vřes. Je tu moc krásně a uvědomuju si, že mám hroznou kliku, že se můžu podívat i jinam a ujistit se, že se mi tu fakt pořád líbí.
   Ehm, některý služby by se ale vyměnit mohly….

   1. Jo,jo taky mám ráda „doma“ ale podívat se za vrata taky není špatné a s vaším povídaním a fotkama se podívám i tam kam sama ne .Díky

 19. Zano!!!
  Tak si říkám, že až tě nebude bavit se furt hrabat v prašulích (hehehe), tak se mážeš dát na cestovatelsko-spisovatelskou dráhu a tvé cestopisy včetně fotek budou ozdobou každé veřejné i soukromé knihovny! Tleskám a těším se na pokračování!

  Jo a fotky – tak fotky jsou bez komentáře (ale jako správný grafoman jsem neodolala (shake) – a pak, ty fotky si o to samy říkaly (nod) ).

   1. Taky hledam sponsora. Je, to by se psalo. Dej mi vedet, jestli na nejakeho narazis – ty s Frantou by jste to odchodili, ja bych mezitim patrala po kulinarnich zajimavostech a vsechno bych to odridila. (rofl)

    1. Jé, marně hloubám, s jakou funkcí bych se vetřela do cestovního kolektívu. Jedině jako specialista na nábližky (wasntme) .

 20. Zano, Zano, Zano (y) i ty jedna…. podezřívám se , že ti dost silně závidím. Ne ten výlet, ne to povídání, ne zážitky. Ale to jak sis to úžasně zorganizovala a hlavně, že ti ta organizace vyšla na jedničku. Aspoň pro začátek. Mám takovým dojem, že jsem snad musela někdy, někde s někým uzavřít dohodu, že když někam vyjedeme tak určitě ne normální. Chorvatsko s Bettynou…kolmá dovolená. O loňské jsem se ještě nezmiňovala 😛 Nenapadlo mě nic lepšího než zorganizovat celou rodinu vybrat finance pro neteře a synovce další tetičku s mikrobusem a vyrazili jsme do Chorvatska pod stan. Na jednoho dospělého připadly dvě děti, takže to nakonec až zas taková hrůza nebyla. Jen devět a psina pro tentokrát prázdninovala u babičky

  1. Jo, ta perfektni organizace mne taky dostava. A to jsem si myslela, ze jsem obcas nejake dovolene naplanovala docela slusne – ze jsem vedela, kudy a kam a co. Ale ono je to jednodussi jet po vlastni ose a mit pro jistotu stan a kempingovou vybavu v aute. Ovsem tvoje dobrodruzstvi by taky stala za popsani.

   1. Hani akorát loňsko není. Zbytek pod Mámou Vlčicí :S anebo ještě vůbec s pod jménem než se u nás začalo vyšilovat :@ No stane se

  2. Milá Aredhel … máš pravdu, ta organizační část byla děsná… A měla jsem velkou kliku, že to fakt klaplo.
   Možná – až zapomeneš to strašlivý 😉 , tak bys mohla popsat to veselý… těm malérům se člověk s odstupem nasměje.
   Ale někdy ten odstup musí bejt dost velkej 😛

 21. tak jsem dodatečně k svátku dostala Furminátor. Když jsme ho nesehnala na jaře v Británii, tak mi ho mlaďasové objednali u neteřinek v Karolíně. No a protože „amíci“ dorazili na prázdniny, dorazil mi i dárek (nebo Betce? 😉 ) Takže objednaný jsem ho měla určitě ze Zvířetníků nejdřív (když pominu profíka Pitríska) a mám ho skoro poslední (rofl)
  Mimochodem Vilémovi jsou zítra dva měsíce (taky Svátě a Vilíkově sestřenici Magdalence) a už zdvojnásobil porodní hmotnost. Dohání to dohání (inlove)

  1. Zdravim do Krkonos! Londynske povidani bezvadne. O nekterych tech mistech si jeden cetl a slysel, ale na vlastni oci to musi byt neco jineho. Docela se mi libila ta ulicni scenka u Sherlocka, jak tam lidi postavaji s pivkem. Pohoda. No a pak ty zahrady. Prijde mi, ze prave v te casti Anglie co zasadis, tomu se zadari.
   Jo, a jeste by mne zajimalo, co jidlo. Ja jsem prozranec a na novych mistech rada zkousim mistni veci. Takova ta predstava prumerne anglicke kuchyne je ponekud … mno… nic moc. Ale asi je to zavadejici. Miluju nektere anglicke syry – Stilton, napr. Za ten rada utratim, a pak si ukrajuju tenke platecky a necham je rozpoustet na jazyku. Nebo Devonshire double cream – ne pro lidi na diete – s ovocem a scones. I kdyz muj synovec byl pred lety na nejake vymene v Anglii, tak, ac pazravec, se vratil vyhladly a s rozjetym zaludkem.
   Tesim se na pokracovani. Skotsko mne laka – takova tajemna krajina.

   1. Hanko, hospod jsme vymetli poměrně dost. Přišlo mi, že v Británii umí skvělý dušený hovězí, občas se vydaří ryba, a ta je pak výborná.
    Ovšem pokud se rYba nevydaří, což je tak 50:50, tak je to divný, bez chuti a bez zápachu. Oni solí obezřetně a koření ještě o něco míň. Což říkám já, která solím a kořením tradičně málo….
    Překvapivě výborný espreso, hnusný capuccino. No, čaj je jasnej, že (happy)

  2. Vilem plni zadany ukol zjevne na jednicku (h) Jist, spat, hodit okem, co se kolem deje, pritulit se a obcas si procvicit plice.

   Blahopreju k furminatoru – nevim, jak na kratkosrstych, ale co jsem dostala z chlupace Jakeyho a kocek je neuveritelne. A ani neprotestujou.

  3. Sláva, Vilík se blíží k pomyslné cílové pásce, držím dál (y) !
   Jak se daří Betynkovic tlapátku?

   1. už je to dobré (nod) – ještě předevčírem večer to trošku teklo, včera už vůbec a dneska už ji to ani nekontroluju… Klika byla, že to bylo z boku tlapátka – takže na to přímo nešlapala – pokud tedy nelítala tryskem v příkrém břehu pod azalkama…

    1. Príííma, už jsem se obávala 😉 , ale neber to vážně, já po všech těch zkušenostech s úrazy a ochořením zvířectva jsem velký plašan 😛 .

  4. Xerxová, nejsi s furminátorem zdaleka poslední 😉 . Heleď, písni, co prístroj dělá s Betčiným kožichem. Kosatka má zřejmě chlupiska nejpodobnější buldokovi, tak jsem zvědavá.

   Vilda se má k světu (inlove) .

   1. opravdu to zbytky podsady vyčeše. Funguje to 😛 Jen ten velký typ (na velepsy) mi přijde zbytečný – nějak by mi asi líp vyhovoval užší – pro snadnější vyčesání krku, bůčků…
    Děvenka (bat) se drobátko po česání rozjela (a taky se předváděla – bylo nás tam dost…) a tak mám šrámy na noze a hlavně dvě modřiny na předloktí… Takže furminátorování skončilo tím, že jsem zula pantofli … a už nebylo koho česat (ani se s kým prát), neb dáma věděla, že musí rychle zmizet z mého dosahu. Už tou pantoflí dostala párkrát po tlamě a pamatuje si to dóóóst dobře. Ale stejně bestie Kosatkovitá se občas ráda zapomene… (fubar)

    1. Díky 🙂 . Koukám, že vyčesávání vyžaduje jistý oběti. Jestli ti denně přibudou další šlince a modřiny… (rofl) No, bez obecenstva se snad děvenka tak nerozparádí.

  5. Ahoj na sever! Jsem nadšená, že se už nevyskytuje termín kostliveček, ale má to mimi jméno. A moc krásný. (h) A co FUR- fujfuj? Dneska jsem dostala od Míny ultimátum 😛 Prý, jestli jí ještě jednou budu tím hrablem vyhrožovat, tak emigruje (wasntme) . Mouryn se s hrablem smířil. Je to hodnej kočičí kluk. (cat)

 22. To Cutty Sark po tom požáru ještě neopravili? Vždyť je to cca pět let…. Pravda, loď byla vážně poškozena.

 23. Zano, to je absolutní nádhera, Londýn pro lidi, co celej život o Anglii čtou a chtějí si ho osahat přes ty knížky, jak vypadá doopravdy, je to takové to mezipatro mezi turistikou a všedním životem, ty prostě nezklameš. Vytisknu si to a budu mít druhé Anglické listy, v něčřem mi budou ještě bližší, než ty první. (y)

 24. To je nádhera. (inlove) Zani, díky moc. K tvému článku se budu přes víkend vracet, protože na první přečtení je to málo. A fotky tajně uloupávám jako ten pověstný perníček. Podle počítání na Rajčeti (někdy nepočítá) je nás víc 🙂 Krásný víkend v „Kokrnoších“ (sun)

 25. Zano, že to bude krásné povídání o Vašem cestování po Albionu, to jsem čekala, ale skutečnost předčila očekávání. Tvoje povídání nečtu, ale studuji, protože nakonec přijdou fotky a tak se vracím k textu. I když popisy fotek stojí za to 🙂 . Vše muselo dát spoustu práce, díky za ni. Je to velmi příjemné sobotní dopoledne (h) .

  1. Díky moc, Alex (inlove) , máš pravdu – věděla jsem, že to musím napsat (a popsat fotky) rychle, dokud si to ještě pamatuju, byla to docela honička.
   Fotek bylo přes patnáct stovek…. s takovejma je to těžký, že jo 😉

 26. Zuzanko, to je krása. Až jsem si zapomněla jít uvařit kafe. Jsem teď chviličku sama doma ( (dance) a tak si užívám. Jen z pohledu na tvé fotky si uvědomuji, jak mám zanedbanou zahradu, chjo.
  Díky zano, piš, piš, zajímáš nás (nod)

  1. Ty zahrady (h) …víš, že existuje cestovka, která dělá samostatnej zájezd do anglickejch zahrad (f) (f)

 27. Zano, parádní. Do Londýna se chystám celý život- ehm, zatím se jaksi nezadařilo. Mimo jiné proto, že jediným parťákem, který by o cestování po Británii se mnou stál, jsou děti- no a jsou místa, kam bych radši s někým dospělým…. Stejné to mám s Paříží.
  Máš nádherné fotky- moc se mi líbí ty překrásné zahrady. U nás jsem mívala jako měřítko upravenosti Lednici a dneska už to taky není pravda. A překvapilo mě, že podchod pod Temží není počmáraný- zajímalo by mě, jak toho dosáhli. U nás je počmárané snad úplně všechno.
  Jinak Brno hlásí pod mrakem a vypadá to, že bude pršet.

  1. Matyldo, kupodivu Londýn moc počmáranej nebyl. Nevím, čím to je… Závidím.
   Ten podchod byl úžasnej..já bych se u nás do něčeho takovýho bála vlízt, tenhle byl ….vlastně hezkej,
   NO A TY ZAHRADY… (f) (sun) (rain) tam je orostě vidět, že se s nima pracuje, pořád, soustavně a s citem, málem bych řekla s láskou.
   Ono to bude takový to přerůstání kvantity v kvalitu. Řekla bych, že v Británii asi není zvykem mít hnusnou zahradu ani u baráku – ve vesnicích jsme viděli u plotů úžasný věci. Pak už to jde nejspíš nějak samo…

   1. Zano,
    potvrzuji, že Londýn není téměř vůbec počmáraný nejapnými kresbami sprejerů. Toho bych se chtěl dožít v naší republice. Jenže my nejsme v království… Ale i tam se najdou různí frajeříï. Např. takoví, kteří jezdí v autobusu „na lano“. Zažil jsem revizi jízdenek v patrovém autobusu kolem 23. hod. Postavili se před nás dva krásní obrovití černoši, bílé košile, vyholení, navonění, v ruce přístroj na kontrolu jízdenek a s úsměvem velmi slušně požádali o jízdenky ke kontrole. U nás bez problémů, many thanks atd.
    Jenže pár sedadel za námi byla nějaká mladá generace a tam to bylo naprosto jiné. Jeden z revizorů zařval dolů na řidiče, aby zavřel dveře. Autobus z nerozjel (zrovna byla zastávka) a milí černoušci se změnili ve tvrdé vymahače pořádku. Ukázali hochům jakého přestupku se dopustili (měli na to výtisk přepravního řádu), zavolali rádiem asistenční vozidlo, které tam bylo v cuku-letu s blikajícím majáčkem (oranžovým) a asi 3 nebo 4 dorostence naložili do antona a odvezli. Teprve potom náš krásný patrový červený autobus pokračoval v jízdě. To byl pro mne fascinující zážitek. Mimochodem, na ten patrový autobus jsem se těšil od měšťanky, kde nám pan učitel Slouka (češtinář a tělocvikář) vyprávěl o Londýně – byl tam zpívat se Sborem moravských učitelů. Psal se rok 1951, takže mi trvalo 59 let, než jsem se tím londýnským busem svezl. (Já vím, máme tu zájezdové patrové Neoplany a pod., ale ty londýnské městské busy, do nichž se nastupuje zleva, to je jiné kafe. A večerní projíďka Londýnskými uličkami (jak se tam ty busy dokážou procpat?), to byla nádherná podívaná. Téměř všechny jednopatrové domky, které jsme viděli, mají černé vstupní dveře á la Downing Street číslo 10. Jen jeden dům má dveře sytě karmínové. Snad tam bydlí nějaký Číňan. Uf, to jsem se rozkecal. Promiň.
    73 Karel OK2BEW

 28. Ahojky a krásný den přeju už ze slunečné Prahy. (h)
  Zano (inlove), bezva cestovní vyprávění i fotky, už se těším na další! Co se týče zahrad, určitě jsi fotila, žejo? A nějaké dojmy máš, žejo? Nemusíš hned u všeho mrskat názvy, hihi, jsem si přivezla z dovolené bedničku kytek (potkala jsem zahradnictví, no!) a teď sedím uprostřed knih a dohledávám a pak kontroluju na internetu – a stejně si nejsem jistá. Ovšem, jak praví klasik, co po jméně …. hlavně, že to je hezký na voko, žejo? (chuckle)
  Papa, jdu pověsit prádlo, ulovit chleba a sázet bezejmenné kvítí. (wave) (h)

   1. Bludiště mám – bylo jich tam deset. :O Paráda! Taky mám skanzen, středověkou vesnici a přilehlé zahrady, nejen bylinkové, i malou ZOO v Chlebech (vřele doporučuju … vlastně všechno jmenované), kde jsem si hladila gepardici, bydlící v jednom výběhu s barzojem. Až zasadím kytky, pokusím se udělat alba a článek. (nod)

 29. Zano, kouzelný fotky jako vždycky! Koukám, že jste si to oparvdu užili. Ale za psaní o anglických zahradách bych se docela přimlouvala. (sun)

  1. Rputi, fakt užívali (sun) .
   Víš, na zahrady si bohužel netroufnu, obdivný vzdychání mi jde pěkně, ale napsat něco rozumnýho, to by bylo horší…

 30. hezkou sobotu všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat nějaké bolístko na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  No „konečně“… (rofl) Moc jsem se těšila. Zana ví, že jsem jí Rajče kontrolovala průběžně a tak fotky mám nastudované už dáááávno. Těším se na další díly…

  Tak ať se vám v Krkonoších líbí. Jste jen na víkend?

  1. Nazdárek, budeme tu do pondělka – co furt doma, že jo 😉
   Jsme na Dvoračkách, včera večer jsme koukali směrem k vám a na Ještěd svítilo sluníčko a vysílač se krásně lesknul (dokonce jsem chvíli uvažovala, že bych si došla pro foťák, ale lenora zvítězila 😀 ).
   Doufám, že bude hezky.

 31. Tedy Zano – mé přání je tvým příkazem (rofl) Já se ti v mailu zmíním, jak se těším na povídání a fotky a abrakadabra, huš to tady je (clap) – Díky Dede. A jako všechny tvoje fotky – krása a nádhera, prohlédli jsme si je s manželem oba (on tam žil deset let), jedna hezčí než druhá. A ty zahrady ! Kolik zahradníků se na nich uživí, aby vytvořili takovéhle květinové mozaiky. Vždyť si na to někdy musí brát div ne nůžky na manikúru.

  Já svůj večerní počítačový posed musím dneska zkrátit a nemohu se tu více rozplývat, ale já se zítra vrátím. Takže jen znovu tleskám a chválím (clap) (clap) (clap)

  1. Maričko, k těm nůžkám na nehty: právě v Hampton Courtu jsme je viděli (rofl) . Chodil tam chlapík, měl v ruce pákové nůžky a stříhal s nima trávu :O . Dodatečně jsme teda zjistili, že je jenom zastřihuje trávník na kraji u obrubníku, aby nepřečuhoval 😉
   Jo, o anglickejch zahradách by se dalo psát … (inlove)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN