CHATNÍK: Prázdninová mlsání

Přemýšlela jsem, o čem bychom si mohli tenhle víkend povídat, a zavrhovala jeden nápad za druhým. Všechny byly prázdninové, to ano, ale v horku přes třicet stupňů o nich bylo těžké jen přemýšlet. A tak jsem přišla na něco, co je osvědčené a s horkem se jen mění, ale nemizí – tedy na mlsání.

Mlsotník nám nějak poslední dobou nějak uvadá (tedy… ehm… to je nenápadná připomínka psavým kuchařinkám/kům, kdybyste si toho náhodou nevšimly/i 🙂 ), tak si pojďme o jídle aspoň povídat. Když já si řeknu prázdninové mlsání, tak jsou mé první okamžité nápady pořád stejné – prázdniny u babičky 🙂

Přestože mamina vařila skvěle a na tu dobu jsme jako rodina hodně cestovali, a tedy i ochutnávali zvláštnosti, prázdninová jídla jsou v mé mysli pevně spojena s pobytem u babičky Růženky ve Dvoře Králové, kde pravidelně páchala zázraky, vaříc na propanbutanovém dvouvařiči a pečíc v troubě starší než moje matka. Počet strávníků kolísal od čtyř do šestnácti a voda na chatě nad městem kvůli vadnému potrubí, nízkému tlaku a zvýšených letních nárocích tekla obvykle jen v noci.

Ale babička byla bojovník a tvrdošíjně čelila okolnostem, aby dostála svému přesvědčení, že děti musejí mít dvě teplá jídla denně, o svačinách a druhé pozdní večeři nemluvíc. Vzhledem k tomu, že jsme s bratrem a bratrancem (a později s houfem sestřenic) žili v permanentním pohybu, tak málokdy zbylo něco od oběda k večeři, a babička tak musela věčně čelit našim hladovým obličejům rozjasněným nadějí na něco na zub. A jen málokdy byla tato naděje marná.  

Jako dospělá a odpovědná za nasycení své vlastní smečky jsem tisíckrát v duchu smekla klobouk nad tím, jak tohle dokázala zvládat a ještě se radostně usmívala, že nám chutná! A chutnalo 🙂

A co jsme vlastně jedli? Vlastně ty nejobyčejnější jídla. Milovali jsme řízky, ale kde na ně brát pořád maso, že… šlo o konec šedesátých a sedmdesátá léta. Tak jsme nejčastěji jedli bůček ve všech podobách, a protože jsme chtěli řízky, tak nám ho babička i smažila – a šlo to! A protože v té době se začínaly kopat rané brambory, tak býval nejčastěji s novými bramborami a zeleným salátem čerstvě uříznutým ze záhonu, nebo okurkovým – to když babička sklízela z fóliáku první okurky. Často jsme měli jako přílohu dušené rané zelí, mňam!

Babička nám hodně dělala sladká jídla – milovali jsme blbouny plněné tím, co zrovna na zahradě dozrálo, s prvními meruňkami potom nastoupily knedlíky z tvarohového těsta. Pokud se nás podařilo v lese donutit sbírat borůvky, následovala ke svačině borůvková bublanina. Ale pozor, ne koláč! (To byla jiná, mňam mňam kapitola 🙂 ) To byla ta litá, svítková, pečená v remosce… Často jsme mívali nudle s mákem – jak my jsme je milovali a s nekonečnou sveřepostí poměřovali, jestli někdo nemá o mikrogram víc než druhý! Bože, zasloužili jsme si pohlavek a ne trpělivé rovnání dokonale stejných porcí…

Babička celý život učila (a později léta ředitelovala) v mateřské školce, takže měla na výživu dětí svůj názor. Nejen že jíst se má pravidelně, ale třeba taky to, že děti milují omáčky, tedy je to forma, jak do nich dostat potřebné živiny, aby při tom příliš nereptaly… Všechno dělala „jedlé“, aby to dětem nejen chutnalo, ale aby se jim to i dobře jedlo.

Jediné, co nás popuzovalo, byly doby, kdy naše mladší sestřenice byly mimina a batolata. To se jim schovávaly jahůdky a malinky, míchalo se jim to tvarohu a holčičky to s chutí dlabaly a na nás, starší vlčáky, už nikdy nezbylo! Popravdě když občas nahlédnu na server rodina.cz a čtu, co dnes miminka mohou a nemohou jíst (a od kdy), tak se divím, že jsme my i naše malino- a jahodovo žravé sestřenice přežili… Vždyť do nás se první polívčičky (v babiččině podání opravdu polívky, ne nějaký vývar z mrkve a brambor) ládovaly někdy od pátého měsíce…

Těch jídel bylo samozřejmě mnohem víc, ale když si řeknu prázdniny, tak se mi prostě vybaví tento „dobrý základ“. Později v životě jsem hodně cestovala a vždy ráda jedla, takže jsem ochutnala spoustu fantastických (i méně fantastických, zato velmi zvláštních) jídel. Ale jídla mých dětských prázdnin zůstávají v mé mysli stále živá. Bohužel jen v té mysli – když si je sama uvařím, tak to nějak není ono.

Protože to není od babičky a nejsou to ty úžasné prázdniny, kdy všechno vonělo létem, svobodou, důvěřivostí, bezpečím a láskou. 

A tak se ptám – co jste rádi o prázdninách mlsali vy? Jaká jsou jídla, která se vám nesmazatelně vryla do duše, i když se třeba vaše dnešní chuťové buňky ptají – proč vlastně? Pojďme si povídat o jídle a vzpomínkách 🙂

Aktualizováno: 16.7.2010 — 20:52

234 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
  1. Ještě na jednu dobrůtku jsem si vzpomněla. Rybařili jsme se strejdou jednoho kamaráda a pak jsme si udělali ohýnek a upekli vykuchané „trůmany“. Na pánvičce, po mlynářsku. Tak se říkalo americkým sumečkům. Jednou se náš lov protáhl a táta mne scháněl na kole. Nebyla jsem odvolána, táta si dal s námi. 😛

  2. Oslavencům přeji všechno nejnejnej a ať se jim daří, jsou zdraví a splní se jim všechna přání 🙂
    Článek mě přenesl zpátky a když jsem zavřela oči, viděla jsme před sebou babiččinu zahradu a dlouhé záhony jahod a ranní závody, jestli budu rychlejší než slimáci a nasbírám ten 3litrový kameninový hrnec… šlo to těžko, ujídala jsem hooodně 😀

  3. ;;) R O Z V E R N Í Č E K . ;;)

    .(*) V Káhiře chytili dva izraelské špiony a postavili je ke zdi. Napochodovala popravčí četa. Egyptský kapitán se zeptal prvního zvěda: „Máte poslední přání?“ „Cigaretu. “ Kapitán mu dal zapálenou cigaretu a ukročil ke druhému. „Nějaké poslední přání?“ Druhý špion mu beze slova plivl do tváře. „Izáku!“ zhrozil se první. „Nedělej přeci potíže!“ .(*)

    ~o) Vinšuju všem přítomným klidný večer, krásné sny (Vave (chuckle) ) a pěkně se vyhajejte. ~o)

    1. (y) (clap) Jovásku! (inlove)
      Děkuju za přání a nápodobně. 🙂 .. a kdybych měla hlad, chleba máš? (chuckle)
      Zdravím Janičku a přeju jí dobrou noc. (h)

      1. (chuckle) Dnes je chlebíček z Tesca, ale dá se jíst s máslíčkem a salámkem. Dobrou noc. (wave)

    1. A ještě jedno OT
      Takhle zvířátka trávila horké dny – hlavě Zikmund. Jo – to jsou Terčiny fotky (hlavně na stojato (chuckle) )

    2. Ygo, ty slunečnice jsou krásné, nešly by tři do vázy poslat emailem? Já mám na zahrádce jen dvě a to ještě malé, nesila jsem je asi se mi odměnily sýkorky.

    3. Krásné fotky, milá YGO (inlove) – pokouším se to sem napsat už asi dvě hodiny, ale dneska mi to pořád padá. 🙁
      Dobrou noc všem. (h)

  4. Milá Dede, to je velmi zajímavé téma, a při čtení článku se mi začaly sbíhat vzpomínky na prázdninové pobyty na chatě…. Bramborová houbová polévka, bílková pěna z lesních jahod, ale hlavně – fantastické zatočené křupavé rohlíky zapíjené mlékem z bandasky, která se do venkovského krámu musela přinést den předem, aby do ní prodavačka ráno mohla nalít mléko přímo z konve….. To mňam mléko se někdy ještě dá sehnat, ale ty rohlíky, ty asi ne 🙁

    1. Jej, ja jsem si pred par lety privezla takovou tu starou bandasku na mliko, smaltovanou, sedivou, otlucenou, s kterou jsem chodila do mlikarny. Pak bandaska bydlela dlouho ve sklepe, az jsem si ji vsimla a zachranila ji. Rodice zas spinali ruce – Hanci, no k cemu ti to bude, takovej kram s sebou tahat do Ameriky. Ale mam ji tady a mam ji rada. Je to kus meho detstvi. 🙂

  5. Lidi, ja se snad zvencnu. Potreti za vikend mi po odeslani komentare server sdelil, ze byl BUSY a sezral to. Asi jsem se trefila pokazde do doby, kdy bylo vic aktivity. Zajimave, ze pokazde jsem reagovala na neco co Vave predtim napsala, jako shaneni plavek, sen o ropusnici a JoVovi s chlebickem, a opakovani tehoz. Tak vam nevim – asi mne to nema uz rado 🙁 A poctyjsem mela v poradku.

    1. No Hanko, jestli ti to příspěvky zblajzlo vždycky, když jsi odpovídala na Vave, tak by sis to měla vyřídit s Vave – kdoví, čím to, čím to, čím to je (chuckle) (rofl) . Možná, že Vavís tak vyhládla z toho svého hororsnu, že baští i výživné příspěvky (clap) .

  6. Tak reaguji na připomínku: Nedávno ke mě doputoval recept na letní moučník: (^) ušlehá se 1 kelímek šlehačky se 4 vanilkovými cukry a poté se přimíchají 3 kelímky zakysané smetany (pokud možno opravdu husté). Formu na dort (nebo jinou vhodnou nádobu) vyložíme alobalem nebo folií (kvůli lepšímu vyklápění) poklademe piškoty, navršíme polovinu hmoty, hustě posypeme libovolným zralým ovocem, přikryjeme zbytkem hmoty a opět vrstva piškotů. Necháme přes noc ztuhnout v ledničce. Poté vyklopíme, ozdobíme šlehačkou, čokoládou, ořechy,… nebo sníme jen tak. Vhodné na horké letní dny – osvěžující a jen minimálně sladké. A mohou i (dog) (cat) (heidy) (bat)

    1. A kdo je líný, jako třeba já, ani nic nešlehá a dá tam rovnou kyselou smetanu bez úprav. Vrstva piškotů, smetany, ovoce (osobně mám nejradši banány), piškotů, smetany atd, končím smetanou. Mňam. Opravdu vřele doporučuji.

    2. A kdo to chce pojmout lehce dietně, vyšlehá šlehačku se ztužovačem a pak po lžících zamixuje velkou bílou hollandii 😉

      1. Já nevím, co proti tak krásné rybě máte 😀 Že prej šilhá! To vám tedy dnešní krevety asi radši ani neukážu, ty maj zase černý očíčka (rofl)

          1. (rofl) To je tak – do našich končin se dovážejí krevety v podstatě pouze již vařené (syrové se strašně rychle kazí, výjimka snad jsou tygří krevety, které se transportují letecky, ale nevím to přesně). A ty jsou dvojího druhu – vyloupané (jen masíčko) a nevyloupané (s očičkama, nožičkama a fousama). Vyloupané jsou obvykle mražené nebo vakuované, ale já jsem tentokrát koupila nevyloupané (tj. uvařené, ale s krunýřky a dalším příslušenstvím). Vyloupat si je musíš sama. Já jsem je vyloupala, na každou porci jsem nechala jednu natural nevyloupanou na ozdobu, všechny minutku orestovala na česnekovém másle a podávala s celozrnnou houstičkou a dipem z jogurtu a majonézy, ochuceným česnekem, pepřem a muškátovým oříškem. Za tento předkrm jsem od exíka získala příslib neprodlené opravy osvětlení předsíně. Jako druhý chod byl filet z pstruha lososovitého (takovej menší losos) s bylinkami, citrónem a olivovým olejem. Po hlavním chodu byl komentář „tak zejtra, až koupím tu pojistku, tak to spravím“. Nejen, že jsme se dobře najedli, ale snad i bude fungovat osvětlení předsíně (chuckle)
            Jo, a zapomněla jsem na dezert! Exík nadějně sáhl po piksle od pětikilové Nutelly (napřed se ozbrojil dlouhou koktejlovou lžičkou). Jen pár vteřin jsem si vychutnávala vědomí, že v piksle už nic není – než jsem ho přesměrovala na standardní balení o poličku níž (rofl)

            1. Ještě připodotknu, že s exíkem máme mnoho společných zájmů a styčných bodů, a dobré jídlo je jeden z nich 🙂 O dětech ani nemluvím 8)

              1. Mořské plody miluju na každý způsob a už se nemůžu dočkat, až vyrazíme na dovolenou do jižní Francie. Nejenom moře, přívětiví lidé, ale to jídlo a všechno, co s tím souvisí!

  7. tak jsme byli v lese – mokro, zima, ze stromů pršelo velmi vydatně – prostě konečně parádní procházka (nod) . Teploměr ukazoval celých 14 stupňů – ani „dole“ u nás to ještě rozhodně nezdolalo dvacet stupňů. Prostě solidní ochlazení (clap)

    Betka si to děsně užívala – jestliže normálně je pohyblivá a akční, tak dneska byla jak tajfun křížený s tornádem – občas se bavila i tím, že se nás snažila srazit k zemi (fubar) – a to už ji dlouho nenapadlo… Asi už se taky těšila na chladno (rofl)

  8. Mlsání,mlsání ,všechny smutky zahání tralala…
    Zůstaly mi vzpomínky na babiččiny tažené štrůdly,bratr s kámošem Vencou zase vypíjeli vejce aby nashromáždili bílky na babiččiny půlmetrové vynikající pusinky,celý podzim vonělo u nás v domečku sušené ovoce a pod stolem bublali rybízáky. O masopustu se smažily myši, byly jako koblihy ale tvar jako přerostlá myš. Ananasový dort mojí maminky byl širokodaleko vyhášen. Ten jsem nosívala o narozkách do školy a tajně jsme se cpali po lavicí.
    Ale ta jedna vzpomínka na maminku, která měla za celý svůj život asi tak třikrát dobrou náladu,je krásná. Pustily jsme se jednou spolu do tažených štrůdlíků, z ničeho nic to máti navrhla, no a pak jsme udělaly asi tak 20 malých štrůdlíčků, to kvůli rožkům, ty jsme milovaly obě, vzpomínaly jsme na časy minulé a všechny rožky jsme ještě teplé snědly. Tož tak. (h) (wave)

    1. Všechno nejlepší milá Alimo (inlove) , ať se na tebe sluníčko denně usmívá, ale nepálí! (sun) (party) (f) (^)

    2. Přidávám gratulaci velikou, krásné narozeniny přeje celá smečka
      z Moravy (toivo) (party) (cat) (cat) (dog)
      (rose1) (rose1) (rose1) (d)

    3. Sice mezi posledními, leč přesto od srdce:
      Milá Alimo a milá Týno – vám oběma přeji všechno nejlepší – zdraví a spokojenost a veselou mysl. A posílám oběma po pugétu (rose1) (rose1)

  9. Tak jsem na chvilku v Praze, včera jsem sem sjela z chalupy něco vyřídit, za chvíli vyrážím zpátky. Aspoň jsem zkontrolovala plyšáky, oba jsou v pohodě, vedra nějak přežili. V pátek jsem dojela dopoledne na chaloupku a udělalo se mi tam z vedra tak špatně, že jsem myslela, že je moje poslední hodinka. I tam bylo 32°C, dusno a nedýchatelno. Snad jsem chvíli byla i trochu mimo, protože najednou bylo o půl hodiny více, nežli když jsem si do toho altánu se sklenicí vody sedala. Včera bylo snad ještě hůř, protože se to sbíralo k dešti, nakonec ale pršelo až po mém odjezdu večer a prý celou noc. Však už bylo zapotřebí. Kočičáci včera po mém příjezdu vyrazili OBA! na mazlení, Zrzínek dokonce dneska ráno automaticky vyskočil na postel a nacpal mi hlavičku pod ruku. Pak mne ovšem hryznul! Ale jen přátelsky, to aby dal najevo, že mazlit jo, ale tedy jen když on bude chtít. Melíšek to neřešil, seděl mi na klíně, oddaně na mne hleděl a nechal se drbat na pupíčku, to on má moooooc rád. Zbaštili mlsků jako 4 kocouři, ne 2, pak padli, bylo nedýchatelno a příšerné vedro. V noci se ale deštěm ochladilo a tak pěkně řádili, chlapečkové.
    Jen jsem sem nahlédla, když už mám tu možnost a téma „mlsání v dětství“ je úžasné. Já mám dětství spojené s chalupou a Krkonošemi. Do 7 let celé ty roky s maminkou, to jsme tam žily, pak prázdniny s tatínkem. Ten byl úžasný kuchař a naučil mne vařit, improvizovat v kuchyni a nebát se netradičních spojení chutí. Byl gurmán a známý mlsoun, takže ten se tedy opravdu neošidil. Maminku naučil vařit také, když se naši vzali, maminka vařit neuměla. Pak z ní byla skvělá kuchařka. Jedlo se u nás velmi střídmě, peněz bylo zoufale málo a využívalo se všeho, co tehdy louky, lesy, pole vydaly. Taky jsem lítala po všech čertech, byla jsem spíš kluk, nežli děvče a věčně hladová. Chléb s čerstvým sádlem, hořčicí a sekanou jarní cibulkou – balada. Chléb s medovým máslem, sypaný skořicí – úžasné spojení. Vždycky to byl takový obrovský krajíc z kulatého bochníku zprostředka, dnes bych to měla nadvakrát, já pak obvykle ještě dál šilhala hlady. Lesní i domácí jahody, borůvky a maliny s kyselou smetanou, kyselé mléko, k tomu měkký chléb a domácí tvarůžky s kmínem – to byly nezapomenutelné mňamky. Tatínkovy dokonalé palačinky a omeletky – nasladko i naslano, maminka v kachlácích pekla buchty a koláče – rybízu máme na zahradě spoustu, pěstovala se rebarbora, jahody, chodily jsme na maliny a borůvky, brusinky, prostě co bylo, to jsme zpracovali na cokoliv jedlého. Bramborové placky na tálech plotny, domácí tenký chléb z pece v síni, maminka si škvařila sádlo a škvarečky, i když chudí, měli jsme se dobře. Ráda na své dětství i dospívání vzpomínám.
    Tak já jdu pomuchlat plyšáky a jedu, do středy mám zasloužené volno, ochladí se, zase budu pěkně pracovat na dokončení zahrady. Už se na to docela těším, v těch vedrech se nedalo dělat vůbec nic!

  10. Mlsotníkový horor aneb co se mi zdálo
    Teda Renato, Tys mi s tou vošklivou rybou dala! Prohlížela jsem jí ještě před spaním, už moc unavená na nějaké komentáře, a tak za trest se mnou ryba vplula do snu. Seděla jsem u stolu a tála nade mnou ta zlá kuchařka ze školky, co jí učitelky posílaly strašit děti, které nemohly dojíst svou porci. Měla v ruce v vařečku a střídavě ukazovala na červenou zubatou potvoru, mlíkovou polívku s nudlemi a na lečo; jen z těch pachů se mi dělalo zle. Nakonec jsem se zachovala nespolečensky, tak mě všechny vyhodily ven a nakonec jsem seděla na školkové skalce, kde byl můj kamenný koníček, seděla jsem tam na kameni s Jováskem a jedli jsme chleba se salámem. 🙂 Takže snový happy end. (inlove)
    Prosím proto napříště, aby takové fotky byly v noci zveřejňovány jen s řádným varováním! Co kdybych napříště nepotkala Pepánka s chlebem? Byla bych o hladu až do bílého rána. :O (chuckle) (rofl) (Jo, a ten chleba byl hranatý a s anýzem. (nod) )
    (wave)

    1. Milá Vave, to jsem ráda, že to dobře dopadlo 🙂 Zvlášť proto, že mlíková polívka je mnohem strašidelnější, než ta moje dobrota (rofl)

    1. Moc pěkná deka, milá Matyldo (inlove) . Sladěná, hezky proquiltovaná, joooo, čím dál líp! (y) (clap) (h) Kuba bude mít radost. 🙂

    2. Milá Matyldo, jsi moc šikovná , krásné všechno ale nejvíc se mi líbili ty deky pro rodiče, protože vyjadřují ten vztah, ne každý dnes investuje čas a vlastní práci pro rodiče .
      Díky za pokocháníčko. (h)

    3. Holky, já z vás mám normálně mindrák – jste šikovné, až to není snesitelné! 😛 Asi půjdu zametat dvorek, to mi jde taky moc hezky, heč! (rofl) Jinak Matyldo, klobouk dolů, trefit se s piškvokrem do vkusu dvanáctiléto mladého muže není jen tak a tys to zvládla na jedničku (inlove)

  11. Brno hlásí pod mrakem. Ráno ještě pršelo, snad máme zalito (rain) ale stejně je 20 stupňů. V dešti to Borůvka i panička zalomily v posteli do tři čtvrtě na devět, tak máme dneska zpoždění. Ale je nedělě, tak to nevadí 🙂

  12. Hezkou neděli všem. Tady prší od 2.38 a to tak,, že furt a docela dost. Ve 2,31 mě totiž vzbudila Andulka a trvala na tom, že má hlad a potřebuje jogurt 😛 .
    A protože Ferda je od čtvrtka fuč a bude zpátky až večer, tak jsem se rozhodla, že když je mi s Váma tady dobře, tak s Váma oslavím narozeniny. K obědu bude bábinčena sváteční česnečka a barkesy, tak jste zvaní (dance)

      1. barkes je letní druh bramboráku – s uzeným a zeleninou, co kde roste, se zelím kyselým, může být i s mátou nebo šalvějí (to se všecko přidá do těsta a pak na sádle a je to úža ). a dělávala ho bábinka právě a jen v létě. a na vyžádání ho občas dělá pořád.

        1. Tak to znám, to dělávala moje slovenská babička, ale bez bylinek a říkala tomu erteplové placky. A byl na sádle, protože olej se tehdá nepoužival. Výborné to bylo.

        2. Ale bramborákové těsto v pekáčku , pokladené švestkami a upečené v troubě asi neznáte, anebo někdo ano? Dělávalo se to u nás asi tak v době války a chvíli po ní. Nevím, proč se tomu říkalo „Žid“ a uvádím to jen pro zajímavost, nerada bych byla za antisemitu- nejsem – a bylo to moc dobré.

    1. Všechno nejlepší k narozeninám, milá Týno! (h) Co Ti jen přát? Školu máš skoro hotovou, dvě krásné princezny, šikovného Fandu – tak snad jen ten plot a pejska. 🙂 A hodně hodně zdraví pro všechny a radost a pohodu a životní (sun) .
      (f) (dance) (music) (d)

      Hele – a co Jája na druhé mimi? (cat) 🙂

      Přeju všem krásný den (h) a hlásím celonoční příjemný déšť – prší krásně! (dance)

      1. Ferda není Fanda 😀 (ale nevadí, slyší skoro na všechno), plot bude-ale jinde a jindy (a pes tamtéž)
        Jája Pupo byl nejdřív zmaten a zděšen, schovával se u Andulky, pak se odváil, očuchal, dloubnul hnátkem, a teď už chodí pravidelně při kojení lehat za krk (mně) a čuchat k hlavě (Svátě), postýlky střídá vcelku spravedlivě a chodí hlásit, když se mimouch budí. Prostě má zdvojenou šichtu, chudák on bílej.

        1. Šiškote! (fubar) Nejdřív jsem pletla Jáju s Ferdou a teď zas Ferdu s nějakým Fandou, kterého nota bene ani neznám! (wasntme) (blush)
          Tak Ti přeju brzo to „jinde“, i splotem a pejskem. 🙂
          A drbni ustaraného Jáju (inlove) , musí to být děsná fuška hlídat dvě okaté slečny. (h)

          1. Mi ani nemluv,taky se mi povidlo udělat ze Sváti chjapečka, já hlava…. (headbang)
            Milá Vave, já jen znovu a znovu žasnu nad tvou šikovností. Zahrádka je naprosto epesní a oddechová a nádherná a u paneláku, no to je v našich končinách div divoucí. Je dobře, že i v rozpálené betonové džungli jde vytvořit oázu lidské duše. Těm co ti něco občas čmajznou přeju fakt velkou radost z kradeného (bat) . Taky jsem viděla ty nádherné patchworky,moc si vážím každé lidské práce ale zejména té ruční, moje tchýňka ,když se mně ptala co má připravit na Vánoce, jen jsem poprosila o nějakou její ruční práci. Pozdrav za mně celou smečku , kosourci a Vaví strom , jasně taky Anku. (h) (wave)

    2. abych tě nevzala za slovo (rofl) , zas tak daleko to k vám nemáme … a česnečku my rádi…

      Ale vážně – přeji ti spokojeného mimoucha Sváťu, Anduličku, která dostane chuť na jídlo a bude jí fajn a návrat tatíka Ferdy – abys měla rodinu hezky pohromadě (inlove)
      Pohlaď holky i bílého tygra Jarmila (cat)

    3. tak co nejnádhernější narozeniny, z nebe ti prší štěstí,tak co víc si přát..zdraví a nějakou tu chvilku na Zvířetníku…. (h) a (f) a (rain) a (sun) a :*

    4. Týno, tak všechno nejlepší a ať se všechno daří a mrňata (i to chlupatý) ti dělají jen radost! (f)

    5. Tak všechno nejlepší, Týno, zdravé děti, pečujícího Ferdu a kocoura (u toho Jája Pupo jsem si vzpomněla na neteřčino jméno pro polštářek ve tvaru sluníčka Okopupa- měl vyšité výrazné oči a pusu). Pochutnej si na polífce (jak se dělá sváteční česnečka?) a barkesech (hergot, to musí být mňamka!) (h) (f) (d) (^) (cat)

      1. Nejen sváteční, ale bábinčena sváteční. Je tam moc věcí, je nahusto je skvělá. Mlsotník mám v plánu, takže bábinku poznáte a její dobroty virtuálně ochutnáte

      1. Lokše se dělají stejně jako bramborové placky, někde bez vejce 🙂 Vyvalují se hodně dotenka a pečou na sucho na tálu, v městských podmínkách pak na suché pánvi.

    6. á, u týnů se slaví 🙂 . Všechno nejlepší k narozeninám (f) (^) (d) i hodně radosti z hladu na jogurt.

    7. Všechno nejlepší milá týno (inlove) ať jsi spkojená, holčičky ti rostou ve zdraví a v pohodě a Ferda je pořád tvým zlatým Ferdou (sun) (^) (d)

      Jo a termín barkesy jsem ještě ani neslyšela, takže kdyby se ti chtělo napsat aspoň krátký receptík, tak sem s ním! 🙂

      1. Týno, jsem sice vopožděná (jako vždy (blush) ), ale přání je upřímné. Jsi velice bohatá. Tak ať to vydrží mnoho, mnoho let. Nejlépe celý život. (rose1) (h) (^) (d) (rose1) (dance)

  13. Krásné mokré ránko!
    Tady pršelo už od večera, ale velice rozumně, takže se krásně vsáklo a je příjemných 15°. Kéž by chvíli vydrželo! (rain)

  14. Krásne nedeľné ránko všetkým vinšujem. Konečne je slnko fuč, krásne sa mračí, ale popršalo len málo. A dom je stále rozpálený ako kachle. No uvidíme. Hlavne že už nie je taká spara, to už išlo o hubu. Chudáka psa musel mladý dobre osprchovať na dvore hadicou a ja som sa rozhodla že keď budú zas tie hice, pôjdem k vode – kamarátka má chatičku v Senci. Tak dôchodkyňa ide na dovču – aj s pesom.
    Tak to všetko pekne prežite! (f) (rain) (f) (f) (f) (rain) (f) (f)

  15. hezkou neděli všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat nějaké bolístko na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

    Celou noc prší (rain) většinou vytrvale, ale mírně… jen občas přišel větší lijavec. Zahrádka se dosyta napila a ještě stále pije… Bouřky a krupobití nás zcela minuly – a to je fajn.

    Jinak k těm Betím fotkám – laskavě si povšiměte, že mám na jedné fotce i dogu zcela bez bílých punčošek… Pravda – to neměla ani bílý pupek – to byla od toho černého bahna až po krk (rofl) Spoustu našich „sportovních“ fotek jsem zcenzurovala – nějak mi nedošlo, že přiléhavé tílko a staré kraťásky moc to špekovlnění nezamaskují (rofl) To vůbec nebylo publikovatelné (think)
    Ano – Vilík už není kostliveček – ono když to tělíčko nabere skoro kilo a půl… tak to je pořádná flákota masa, co na něm vyrostla (chuckle)

  16. To jsem ráda, že u vás sprchlo k hromadné spokojenosti. U nás sice taky, ale bylo to jen tak „to settle the dust“ jak se takovému občasnému sprchnutí říká a akorát tím stoupla vlhkost vzduchu a těch skoro + 40 tu máme dále. Ale dny se začínají nemile krátit, už v 8 večer je tma. Tedy my tady nikdy nemáme tak dlouhé letní noce jako v Evropě, i v ty nejdelší dny je tma v devět. Ale na druhou stranu zase nemáme ty vaše kraťoučké zimní dny, tak se to vyrovná, že každý, ať kdekoli na zeměkouli máme toho světla a tmy za rok stejně, jen jinak rozdělené.

    Ale ještě jsem si vzpomněla na „prázdninovou mlsku“ 😉 Pečené brambory v popelu táboráku (chuckle) No ano, není to přímo mlska, dneska by to spíše spadalo pod ty hřebíčky do rakve, ale jako děti jsme to milovaly. O prázdninách, když počasí dovolilo jsme měly táborák skoro každý druhý večer. Jsme velice zpěvné příbuzenstvo, k tomu 3 bratranci hrají na kytaru a jeden jí u ohně střídal s dřevěnou flétničkou. Byla to krása a zpívaly jsme div ne do rána. Často se tak nechali přilákat (a přidat se zpěvem) sousedi z okolních chat. Dřevo na táborák jsme si ale musely nanosit samy z lesa a podle toho kolik jsme ho přitáhly, tak dlouho nám táborák vydržel plápolat, pak už jsme i s rodiči seděli jen u skomírajících polínek a žnoucího popela. No a do žhavého popela jsme si my děti pak hodily bramboru (nebo dvě) a snažily si pamatovat přesně kam, abychom si pak vzaly tu svoji. Když popel vyhasl, klackem se brambory vyhrábly, jen tak mírně „odpopelily“, pak přehazovaly z ruky do ruky, až se do nich dalo kousnout a následně jsme snědly tu černo-šedou spečeninu sakumprásk. A chutnalo nám náramně, uvnitř krásně běloučké „masíčko“ a křupavá kůrčička. Nevím, jestli bych dneska ještě tu odvahu našla. Jednak bych si asi tu suchost šla vylepšít máslíčkem a ani tehdy by mi asi tolik nešmakovala. Vědomí, že si to žaludku cpu tu spáleninu by mi asi na chuti dost ubralo. Při tom brambory pečené v troubě máme tak jednou za dva týdny a milujeme je. Jenže ty jsou hezky odrbané pod vodou a pečené v čisté troubě. Ale ta vzpomnínka na ty vyhrábnuté z ohně zůstává a je hýčkaná.

    Přeji všem krásnou neděli a Zano vítej zpět doma (clap) (party) , mám dojem, že tohle mělo být datum vašeho návratu.

  17. OT – mám velice úspěšný den. Nejenom, že jsem povečeřela ropušnici, což je ryba, o které sním od té doby, co jsem poprvé četla Durrella. Ale ještě k tomu se exíkovi podařilo pro mě na Aukru vydražit myčku jako náhradu za zdechlou nad Dalmatinovem. A do třetice všeho dobrého konečně i v Dejvicích prší 🙂

      1. Šiš to je příšera! :O To by mě nesmělo domů, joj, to bych se bála 😀 Jinak blahopřeju k myčce, to je potvora, která se pro změnu opravdu hodí 🙂
        Jinak hlásám, že jsem byla dnes se pséky na hrádku Hever – a spolu s námi tam bylo několik tisíc dalších lidí 🙂 Dnes se tam totiž konal rytířský turnaj 🙂 Malá vuvuzela se chovala slušně, přidržela jsem ji, aby neletěla za každým dítětem (fuj to bylo zklamání, ale už má přes 11 kilo, to není nejméně a některé děti se jí i leknou), ale dovolila jsem jim vykoupat se v jezeře, což si ohromně užili. A nakonec jsem na parkovišti zastavila u rytířských koní – právě je sedlali, už byli vystrojení, tak jsem poprosila, jestli bych je mohla ukázat štěněti:))) Koukali na mě jako na idiota, ale pak pochopili, takže Berry byla nucena obdivovat koně. No blíž jak na tři metry jsem ji nedostala, ale po počátečním couvání je potom už „vyseděla“:)) Klečela jsem u ní a řeknu vám, takový nastrojený rytířský kůň nahlížený odspodu… to je prakticky dinosaurus! Ani mě neudivila ta nezvyklá ochota ohrádku s koňmi opustit…

        1. Ehm, jako na idiota na mě koukali rytíři, koňům to bylo fuk… (chuckle) Jinak to byli nádherní vysocí bělouši, a s těmi barevnými rytířskými hábity vypadali úžasně 🙂

        2. Jj, ropušnice je taková dramatická ryba, žádný uhlazený pstroužek (rofl) Ale jak je dobrá! Bílé masíčko, ze své půlky jsem vylovila asi tak osm kostí. Zítra bude pstruh lososovitý a krevety – akci na Čerstvých rybách fakt nešlo odolat. A ještě další kousky čekají v mrazáku, ty už bych čerstvé nestihla sníst.

        3. Milá Dede, malá Berrynka na zadečku poblíž naparáděného bělouše – to se museli usmívat všichni, kdo toho byli svědky (inlove)

      2. Tedy Renáto – to je opravdu příšerka ]:) Vypadá jak opařená. Nikdy jsem takovou rybu neviděla, natož jí jedla. Možná, kdyby mi jí dali porci na talíř a jestli je tak chutná, jak píšeš, tak bych si pochutnala, ale takhle v celku… No důležité je to, že ty sis splnila hned tři přání jako Popelka a v chuti ryby ses nezklamala.

  18. Máme tu druhou bouřku, leje jako z konve, ale je to s větrem, zak nejdou otevřít okna – stejně jako u Ygy 🙂

    1. U nás ani kapka, bezvětří a v pokoji mám 26,5 stupně 🙁 , za oknem cvrkají cvrci, div se nepominou. (wasntme)

      1. Začalo v 22:00 hodin a od té doby prší a prší,jen se leje – takovej ten vytrvalej zahradnickej déšť, toje nádhera tohlůe při spaní poslouchat a při probuzení..jen je poořád strašný vedro..asi jak se domy maakumulovaly,tak to jen tak nepustí, kočky děsně ožily, celou noc tu klusají a koulí se a skáčou na okno a nasávají vůni deště..já si to užívám vleže… 😉

  19. Počasohlásání z jihu Jižní Moravy:
    tak už deset minut prší – přišla dnešní druhá bouřka. První byla kolem šesté odpoledne, ale ta začala krupobitím, takže jsem stačila sklidit suché prádlo, protože kroupy bubnovaly na novou plechovou střechu na budce E-Onu. Naštěstí se hned na to rozpršelo, takže snad škody nebudou.
    No a teď prší – leč v paneláků je nedýchatelno (protože okna nejdou otevřít, šlahá do nich déšť). Až přestane, nebo se otočí vítr, okamžitě otvírám okno.

  20. Dede,toto je krasna tema!!!Ani som nedocitala vsetky komentare,musim hned napisat svoje spomienky na maškrtky od babiciek.Cerstvo podojene mlieko a mliecnu polievku s takym nejakym struhanim som neznasala a neznasam!!Ale lokse a kusacou ci kacacou mastou-to je dobrotka-to nevaham casto len par/asi tak 4-5 si urobit aj ked som velmi ustata.A studene smotanove ovocne polievky a mašinkove /strojčekove/ keksiky-ale to uz bol teda luxus a panske obycaje.A nedelne holubäcie polievky so šiflikmi.A chleba!-ti jednoduchi luidia presne vedeli,ze je to Bozi dar.Spominam si ako sa babicka vzdy prezliekla,prezehnala a az potom sa pustila do priprav y cesta.My deti sme dva dni predtym isli k pekarovi-volal sa Zlatohlavek a bol strasne tucny-ale strasne-„opovedat“chlieb:dva velke a jeden poplamuch.Napisali sme cedulky/aby nam ho nevym,enili/ a v slamennych osatkach ho tam babicka niesla.Cukriky sme nemavali casto-stali „hotove“peniaze-len krumpli cukor-za 20 halierov z tablicky a potom „hromy-upaleny cukor s makom alebo orechami-milovala som s orechami.Pekne to bolo.

    1. Verenko, to jsou zajímavé dobrůtky. Já nikdy nejedla holoubě, natož z něho polévku. A prosím Tě, šifliky jsou těstovinové flíčky? To jen hádám (sun)

      1. Ale tos o ni nepřišla. Můj děda choval holuby a nadbytečná holoubata cpali ve formé polévky a dušeného masa mně- do dneška si pamatuju, jak mi to moc nechutnalo. Zabité holoubě s etotiž muselo oškubat a ty takové chloupky opálit, což dělala babička v kuchyni. Ten smrad se tam držel strašně dlouho a mám to spojené s těmi holoubaty. Jak říká s úsměvem můj muž- taková honóra, že už jí nejely ani holoubata 🙂 Nicméně- je to tmavší maso než kuřecí a chuťově výraznější.

    1. Xerxová jukající s Betou za keříkem vypadá jako odvážná školačka 🙂 (inlove) , Vilémek se vyloupl v krásně zaobleného mimíse a Betynka řádácí s vodítkem nemá chybu. (y) (h)
      Zase za jedna, Xerxová! (clap) 🙂

      1. A kdeže je ten kostliveček??? Já tam vidím krásnýho mimoucha a všem to i ve vedru sluší. (inlove)

  21. OT PRO YGU:
    Milá Ygo (inlove) , děkuju Ti za vlídné a vtipné komentáře a taky za krušpánek, to je o hodně hezčí název než buxus. Ještě nikdy jsem to neslyšela.
    Co se týče latinských názvů, tak si je samozřejmě nepamatuju, kolikrát si nepamatuju ani ty české. (blush) Naštěstí si zatím většinou pamatuju v které knize na kterém místě to najdu. 🙂 Ovšem kam jsem si napsala názvy svých javorů, na to si ne a ne vzpomenout. (fubar)

    1. (whew) Ahojky, Vave, v dávných dobách jsem měl sešit, kam jsem zapisoval rostlinky pod pořadovým číslem s latinským i českým názvem. Na jmenovky v záhoncích jsem napsal číslo souhlasné s číslem v sešitě. Botanický a český název nechyběl. Spoustu kytek, stromků, keřů jsem si i pamatoval. Po delším časovém období se z celé té krásy stal „galymatyáš.“ Jmenovky ptáci zpřeházeli, moje šedé buňky zakrněly a tak se často stává, že koukám na stromek v zahrádce a ani náhodou si nemohu vzpomenout na jeho jméno. Pak sahám ke knihám, sešitu, fotografiím, internetu a občas se podaří zjistit, co to vlastně je a jak se to jmenuje. Hlavně, že je to hezké a pěkně to roste. Nejdůležitější je, že se zatím dívám na kytky shora, až to bude zespodu, tak už to nebude ten správný zážitek. 😡 (chuckle)

        1. ;;) Verenko, jeden můj známý říká, že nejhorší je, když se člověk ráno probudí a zjistí, že je mrtvej. (chuckle)

            1. Z čehož lze učinit jen jeden závěr, drazí přátelé (inlove) : dokud je nám blbě, je to náramně dobře! (chuckle)

      1. Milý JoVásku – máš pravdu, dávejte na sebe v té Plzni pozor, protože kytičky z té spodní strany nejsou moc atraktivni (h)

  22. Zdravím zvířetníčci, a přeji klidný večer.
    Nahlídla jsem cosi o zahrádce, to mě asi kvete růže. Bohužel jen na noze. Dnes jsem tu jen s potížema (headbang).

    Promiň Dede, číst nestíhám, vůbec stihnu to je málokdy, ale občas načumuju a podržím palec, komu třeba, případně uložím do hlavy třá příchod Viléma nebo Svatavy a pošlu jim blahopřání myšlénkou. Dnes nakoukla do seznamu komentářů a krom dalších zvířetníčkůa i Bětulásku zdravím (na meil nepíšu).

    Prosba č.1 – moc bych si přála HCHO kdybys mi poslala kontakt email na radatečkanovaáčkovsáčkunaseznamu, moc bych se potřebovala zeptat na něco ohledně ozařování v obličëji, kamarádka je po operaci, ještě včera po obědě jsme se radovaly, že prý vše vyoperováno,včera večer výsledky histolky invaz a jde i na ozař, achjo. Prý to může ohrozit oči!!!Znáš o tom něco?

    A něco o zvířátkách – dnes jsme byli na dlouhý vycházce v Milíčovským lesev Kateřinkách či Hájích, pak jsme se smočili v Hostivařský nádrži a teď bolí noha jak čert nejen mě ale i Daníka, kulhá nebo neužívá pravou zadní, počkám do zítra, na hmat nic, možná něco nataženo.

    Prosím radu č.2 – po cestě domů z výletu, kousínek před domem koukám u silnice holub, křídla roztažený a zaplácá, posune se, zaplácá. No vrátila jsem se vzala ne holuba, ale Hrdličku zahradní do krabice, ještě přede mnou vylítla do keře a chytla se větve spárkama tam jsem ji odlovila a zjistila že je úplně bez ocasních per, zadeček ušpiněný výkaly, ale nějaká rána vidět není, jak ji očistit nevím, jestli to může dorůst taky ne. Může? Nebo je to konečná. Je vnímavá, kontaktní, do slunečnicových semínek, pohanky a nadrobených granulí se pustila s vervou. Je v poho v kukaňce ne trávě, přemýšlím jak jí zřídit bidílko.Třeba by se očistila.

    Prosba č.3- spíš dotaz, do kdy se ježčí maminy starají o mládež, v noci jsem našla mrňouse tak 200g na ulici, všude kolem nějaý silnice, nevydržela jsem a odnesla do křoví u louky co je lesík a teče potok a teď přemítám jestli jsem mu šance zvětšila- vyloučením autz jeho bezprostředního okolí nebo zhoršila odnosem od trenéra životních situací?

    1. zkus zavolat o radu do nějaké záchranné stanice. Já jim nedávno odvezla dospělého rorýse (do záchranné stanice Archa Liberec) – a přístup byl velmi profesionální. A myslím že Apina našla potrhaného drozda a dokonce si přijeli (to nevím, kde se stalo)…
      Ale telefonicky by ti poradili asi i z toho Liberce http://www.zooliberec.cz/archa/cz/zachranna-stanice/ zeptej se na ježčata (mám pocit, že mamina se dlouho nestará) i na tu hrdlu…

      1. Xerxová děkuju, já jsem už fakt total zabržděná(inlove). Se nedivte až tu budu dotazovat místo na idosu nějakej vlak (think) .

        V liberecký ZS moc milá paní říkala že ježek je už určo dost starej aby se obstaral a hrdličky prej ocasek pouští v ohrožení dost rychle.Asi jako ještěrky. A DORŮSTÁ. Prej pohanka a slunečnice ok, granule jsem si měla odpustit, a prý bude nejlíp odvést do Jinonic. Vždyť o Jinonicích tu byl článek a řešilo se jak to tam chodí.

        A jak déšť do LBC dorazil? U Čakovic padaly prody vody kolem zpráv a buřina a je tu fajn. Díky Všehomíre (happy) .

        Neodolala jsem práci zas upustila a komentáře pročítala na dobrůtky u bybiček zavzpomínala.
        Přeslicová vařila skvěle, rozmanitě, dost pekla(leta i v Pekárnáchg v Tanvaldě) u ní se to tloustlo, měla jsem tam ráda cokoli a tak si na jednotlivosti moc nevzpomenu, to si víc pamatuju babičino rozkošnický mlaskání a pak děsně nenápadný „sání zubů“. Do konce v téměř sedmdesáti měla svoje moc hezký zoubky, ty bych tak ráda podědila.Babička Anne Frida byla Němka, přišla s dědou z rozbitých Drážďan, když ten se vracel z pracovního nasazení. Sebou syna a ještě nenarozenou dceru, vdova z prvního manželství s německým vojákem co padl na Sibiři za Říši.S dědou se potkali, zakoukali, on byl krásnej mužskej a větroplach s velkým srdcem, jak Anniny sousedi zjistili, že se baví s Čechem dávali jí takový kapky že se bála zůstat, přišla sem a tady se mohla začít bát znovu. Dědova rodina ji moc nepřijala. No nějak to zvládli. Umřela nám babička s náturou co všechno ustojí jako první z prarodičů. Já do osmnácti měla všechny prarodiče a vůbec žádnou zkušenost s úmrtím v rodině. No sem se dostat nechtěla.
        Babička mečová vařila dle mého tak aby se hlady neumřelo ale nějaký párání se s baštou nenosila. O to víc v hlavě zarytá nudlovka hovězí s širokýma nudlema tak hustá že v ní lžíce stála, plátky brambor pečený přímo na plotně, nebo plátky chleba taktéž jen vylepšeno slabě máslem, než se máslo rozteklo byla horká skorotopinka v žaludku, nebo drobenice( to je asi ta mléková- do talíře hlubokého na kolečka tvrdší rohlík, troška soli a zalít horkým mlékem) MŇAM, MŇAM, MŇAM.

        Hned je večer lepší.

    2. Psala jsem až teď (nebyla jsem na počítači), tak kdyby nedošlo, tak jsem zmotala adresu (na to jsem dyslektik prvotřídní 🙂 ) a prosím o upozornění.

  23. ;;) R O Z V E R N Í Č E K . ;;)

    .(*) Na samém konci přístavní hráze v Tel Avivu se jistý muž chystal vrhnout do rozbouřeného moře, ale vtom přiběhl policista a volal: „Ne, ne! Jak může člověk jako vy, v rozkvětu života, jenom pomyslet na to, že se utopí?“ „Když já to dál nevydržím! Nechci žít!“ „Pane, vyslechněte mne, prosím vás. Když skočíte do vody, budu muset skočit za vámi, abych vás zachránil. Jasné? A jak se věci mají, já neumím plavat. Víte, co to znamená? Mám ženu a čtyři děti a nepochybně se, jako člověk dbalý své povinnosti, utopím. Chcete mít na svědomí takovou strašnou věc? Určitě nechcete. Takže – jako dobrý Žid mi udělejte opravdovou micve. (Záslužný čin.) Jděte hezky domů a tam, v soukromí a pohodlí svého domova, se můžete klidně a nerušeně oběsit.“ .(*)

    ~o) Vinšuju všem přítomným hezký sobotní večer, hezké sny a pěkně se vyspinkejte. ~o)

    1. Chichi – milý JoVásku – někteří lidi neví, co se sluší a klidně se zasebevražďují na veřejnosti – trochu studu by to chtělo (chuckle) .
      A ani nevím – je to židovský nebo policajtský (wasntme) ?!

      Pana Wasermanna zastaví dopravní policie. „Pane řidič, vy jste pil!“ … „To není pravda, Bůh je mi svědkem!“ … „To si řekneme na stanici, vystupte si oba!“

      1. (chuckle) (clap) (clap) (chuckle)

        .;) No je to z knihy židovských vtipů, ale klidně to může být i policejní. ;;)

        (headbang) S těmi řidiči i policajty je to náročné. (headbang)

        .(*) Zastaví policajt auto a povídá: „Počtvrté jsem vás dnes zastavil a počtvrté vám říkám, že vám teče chladič!“ Řidič se vykloní z okna a odpoví: „A já vám počtvrté říkám, že jsem kropící vůz!“ .(*)

  24. Tak hřmí, ochladilo se, chvílema fouká, ale jinak pořád nic a jiřičky vysoko na obloze, tak nevím, jestli nemám MLP poslat zalívat.

    Letní mlsání je hlavně ovoce. Jak to tak postupně zrálo u nás, u babičky či v lesích. A koláče a knedlíky postupně z každého toho ovoce. A mražená ovocná pěna. Když jsem byla malá, rostlo kolem cesty do školy ostružiní. Máma nás vyhnala s hrnečkem a za chvilku byl plný a odpoledne už byla pěna mražená. Nebo z malých jahod, co jim říkáme trávnice. Ale z ostružin byla lepší. A ty hodiny v lese nad borůvčím a modrá pusa, ruce i kalhoty. Jen brácha neměl modrou pusu, on je jen tak nerad, on se těšil až na ten výsledek. Byl to nejlepší česač, protože neujídal. Babičku jsem měla jen pražskou, takže žádné zvláštní vesnické zážitky nemám. Ale právě babička dělala všelijaké ovocné knedlíky: jahodové, višňové, meruňkové, borůvkové, švestkové .. teď mne další nenapadají.
    Jdu si hrát s klukama, Rysík s ochlazením ožil.

  25. Tady začalo fučet tak strašně, že jsem šla a sundala truhlíky s pelargoniemi a petuniemi, co mám zavěšené na verandě – a jen jsem to zvládla, vítr se utišil a skoro ani nezafouká. Grrrr :@

  26. Jéé – prázdninové mlsání … tak to taky neznám, neboť jsa celá rodina z jedné pidivesničky (teda kromě kmotřenky z Podivína, ale tam jsme musely být unášeny – viz můj příspěvek s předvčerejška), nikam se na prázdniny nejezdilo. No – a mamka vařila svůj báječný repertoát celoročně (;o)). Akorát že v prázdniny se zavařovalo ovoce a vařili se marmilády.

    Ale tady si musím zavzpomínat na jídlo na opačném konci hodnocení. Totiž – jak jsem jezdívala na stanové tábory, tak hodně roků tam coby kuchařka jezdívala kmotra Grejgrová (biřmovací kmotřenka mého taťky – ale jinak školnice) – no, hezký bylo, že jak celý život chodila „v sukňách“, tak i na tom táboře se ráno z stanu šmrdolila drobná tetka v šátku, kacabajce, dvoch spodničkách a jedné vrchní sukni, zástěře a tlustých pančocháčách (ale to je odbočka). No a táto kmotra měla specialitu – pomazánku ze sádla a sýrů. A to bylo tak hnusné – ač na jídlo se to nedělá, ale tady musím (puke) !

    Tak tam nahoru vzkazuju – teti, všecko, co ste nám na táboře uvařily, bylo moc dobrý, ale tú sádelnú pomazanku by ani pes nežral!

    1. ráno se ten bouřkový mrak před Libercem rozestoupil a odešel do Jizerek oklikou… A teď hřmí, blejská… podle radaru tu máme liják… ale nic z nebe nepadá… :O (fubar) A pak má člověk věřit technice
      Ségra se vrací z dovči a u Prahy vjeli do lijavce, jsou u Boleslavi a prý celou dobu jedou v děsné bouřce a lijáku… tak doufám, že to dovezou až sem

    2. v Děčíně ráno okolo 8 hpdiny průtrž a plavák, Pardubice slaboučký deštík okolo 16té hodiny,v Chrudimi průtrž…bouří,je černo,dusno a vedro…děs! Takže zase jen vana a kočku mokrej ručník,když jsem si odtáčela vodu na pití,Pitina mi pod ten proud z kohoutku narvala hlavu a sprchovala si ji…

      1. Tady to je ještě zajímavější. Hrozilo to mocně, ale jak jsem psala 60 kapek na hektar. (sun) 7 km vedle plavák jako z obráceného kbelíku. (rain)
        Asi vyrazím zalejvat :@

    3. Počítáček furt funí a tak jsem stihla fotky Tvé skalky. Achbóže (praví zřetelně závistivý hlas v mé lbi/lby/lebu – prdim na leby), jsem na sebe tak hrdá, když v daném termínu se jednou za 4 měsíce chopím úklidu kolem našeho vchodu, vysbírám pár vajglů, seberu pár pytlíků, zametu trochu listí, vypleju pár dlaždic a ometu pár pavučin sklepním oknům a když je nejhůř, 6x denně odhazuju sníh.
      No na Vaví skalku tady široko daleko nikdo nemá emanaci, ať už to znamená, co to znamená. Tady o ulici dál si jeden pán přivlastnil stráňku a pečuje na ní roky o květenu, akorát strašně stříhá a pleje a když jde jeden vokolo, tak se stydí; no je to lepší, než volně rostlé bezy, ale vypadá tak strašidelně (ten pán), že jsem se ho nikdy ani neodvážila požádat o ostříhané větvičky, které by doma nadělaly eště plno parády.
      Třeba se u příštího střihání pochlapím, jesiste všici vy skalkaři tak vstřícní jako Ty. 😉

      P.S. Babulka Jagulka se lepší, ale zatím si netroufám do pošty, obvykle mi to scípne, když lezu do pošty totiž. Tak jesi je tam Vavípsaní, tak v pondělí, snad. 😉

      1. Vavípcaní je, konečně jsem se pochlapila, Lásková milá (inlove) . 🙂

        Děkuju všem za chvály zahrádky. 🙂 Budu se muset do budoucna vynasnažit, aby tam nebyla taková ta děravá místa. (blush) Joo, a jste se ptali, jaktože to vydrží. No já myslím, že lidi mají většinou rádi kolem sebe hezky. 🙂 A taky se snažím nemít tam moc květin k řezu, aby to nepokoušelo. 🙂

        Jeden čas mi někdo bořil studánku a kálel na lavičku – ale to dělal na všech lavičkách v lesíku, asi nějaký duševně nemocný, protože většinou nechával u svých výrobků vzkazy místním zastupitelům. Buď se vyléčil nebo ho zavřeli, protože už několik let je klid (ťuk ťuk ťuk). A sem tam někdo něco vydloubne, ale opravdu málo, maličko. Lidi jsou na zahrádku hodní. (nod)

        1. Vavís, připomněla jsi mi souseda. Už odešel 🙁 Měl před domem mezi chodníkem a silnicí pruh, který osázel několika zakrslými smrčky a na kraji toho záhonku zasadil kosatce. Nádherné. A jdu ráno s nákupem a on sedí na schodech a zadumaně kouká na ty kosatce. A mně došlo, že někdo ořezal ty kvetoucí. Kouknu na souseda a on neměl vsteka ani malinko. Prý to nemohl být blbec, protože květy velice slušně uříznul nožem. Mohlo jich být tak 5 a pan soused si představoval, jak s nimi ten zloděj byl určitě velmi úspěšný u obdarované. (inlove)

    1. To vůbec není hrozná představa, ale vinný krém zabaglione. Nesmíš si představit, že se našlehá Frankovka s vejcem (chuckle)

          1. To si piš, 😛 do šodó taky příjde vínečko. Teda má přijít. U nás se dělal jen obyč. krém. (chuckle)

                1. TSSS, když to nejde klikací, tak takhle:
                  Amaretový krém s jahodami a šodó
                  recept je určen pro 4 osob(y)
                  Ingredience:
                  příprava asi 45 minut, chlazení asi 2 1/2 hodiny,
                  na osobu asi 600 kcal, 2510 kJ, 16 g b1kovin, 29 g tuků, 59 g sacharidů
                  amarettový krém:
                  50 g hořké čokolády,
                  3 plátky želatiny,
                  3 čerstvá vejce,
                  50 g cukru,
                  1 vanilkový cukr,
                  60 ml amaretta (mandlový likér),
                  200 ml smetany
                  šodó:
                  3 žloutky,
                  50 g cukru,
                  200 ml bílého vína,
                  1 lžička strouhané citronové kůry,
                  1 lžička škrobové moučky
                  mimoto:
                  400 g jahod,
                  2 lžíce cukru
                  Příprava:
                  1. Čokoládu dáme na 10 minut do mrazicího boxu a potom ji na struhadle nastrouháme. Želatinu namočíme do studené vody. Z vajec, cukru, vanilkového cukru, a amaret­ta buď metlou na sníh, nebo metlou elektrického šlehače ušleháme hus­tou pěnu.
                  2. Želatinu rozpustíme podle návo­du na obalu. Pak ji smícháme se 3 lžícemi krému a vmícháme do zby­lého krému. Necháme chladit asi 30 minut. Jakmile krém začne želíro­vat, ušleháme smetanu. Krém důkladně promícháme, zamícháme šle­hačku a nastrouhanou čokoládu.
                  3. Amarettový krém rozdělíme do 4 pohárů, přikryjeme a uložíme alespoň na 3 hodiny (nejlépe přes noc) do chladu. 1/2 hodiny před podáváním poháry vyndáme z chlad­ničky. Jahody omyjeme, necháme okapat, nakrájíme na plátky nebo na poloviny a posypeme cukrem.
                  4. Na šodó dáme do nerezové misky žloutky, cukr, bílé víno, strouhanou citronovou kůru a škrobovou moučku. Šleháme v horké vodní lázni do husté pěny. Dáváme pozor, aby se omáčka nevařila. Do pohárů na amarettový krém rozdělíme jahody a podáváme se šodó.

            1. vždyckuy jsem jedla buchtičky se šodó (a později zjistila, že to šodó,šodó nebylo, že to byl klasickej řidší pudink,ochucenej rumem…) , tak jsem si jednou dala pravý šodó a nechutnalo mi to… ;(

    1. Tady zatím nic. Už jsme uklidili úplně všechno ze zahrady (Rysík zase část hraček vyházel), napustili kbelík vody (chystáme se na výpadek proudu) a pořád nic. Hřmí čím dál víc, káply dvě kapky a nic. Aspoň se ochladilo.
      K mlsacímu tématu později, teď se jdeme projít k řece, dokud to jde.

  27. A né a né si vybavit víc, než tatranku na plovce a sem tam za odměnu nanuka – všechna má oblíbená jídla se u nás vyráběla celoročně. Když byla po jeden čas zahrádka, jahody a rybízy se „šetřily“ do kompotů a džemů, což mi vždycky připadalo jako děsný mrhání ovocem. 😉
    Nemám letní jídlo. Snad slavně proslulý můj první pokus v devíti o táborový guláš (se kupodivu povidl) a možná tak ještě, vlastně, aha, tak asi štrúdl, divte se jak divte, to už jsme zahrádku neměli, prodána byla matně tuším kvůli svatbě první sestry, mne máma, ale o něco později než je dnešní čas, posílala na kole loupit jablka podél cest tajdle k vesničkám, tam rostla ta letní, slaďoučká, lehoučká, já nadšeně naloupila několik tašek a přejedla se jimi (míním jablka) a pak v neděli odpoledne se umyla kuchyň po obědě, vytřelo se, a my seděli na zavřených sporákokamnech, klátili nohama a čekali, až máma dovolí vrhnout se na šest až osm šišek štrúdlu. Sourozenci se porvali o patky, já se naládovala mně milejším rozblemcanějším středem a pak jsem nejvdanější sestře vezla desátek a v hlavě jsem ještě měla dopolední „svobodný lov“ jablek, jak jsem si projela okolní silničky a koukala, kde zraje kukuřice a nebude-li někde slunečnice a toho jásotu, když jsem si objevila pole hrachové.
    Před chvílí nám tu zapršelo a malinko jsme teplotně poklesli, po době jsem zas rozběhala počítač, kočky jsou pořád ještě malátné stejně jako já, vždycky přeplouhají od vedle do vedle a zinknou sebou kamkoli, kde cítí trochu průvanu. Babetce nateklá pusinka zas malininko splaskla a vzorně pastujeme, akorát s tím naším koťátkem prasátkem je potíž: rozhodla se, že jí léčivá pasta chutná a zkouší mi ji slízat z prstu i tuby, přestože pastní princip spočívá v tom, že máme pomatlat dásně, aby se musela olizovat a pusovat. Ha, překlep, puCovat!

    1. To čtu ráda, že Tě šelmy nekoušou a mají pastičku rády 😀 U nás se nějak moc sladká jídla nedělala. Když byly děti malé a já chtěla vyniknout s jahodovými knedlíky, tak byl sborový nářek, proč chci tak dobré jahůdky vyvařit. Tak jsem zavedla knedle uvařené bez náplně a na ně ovocnou majdu (jahody, borůvky i meruňky). A na vršek přišla zakysanka, nebo šlehačka. A stal se z toho zvyk. Štrůdlíček dělávám na 2 etapy. Kamarád mi navozí padaná nádherná jablka, která oloupu a nakrouhám do zavařovaček. Na mošt, který mi z tohoto procesu zbývá se řadí fronta. (yawn) A v zimě je štrůdl hned na plechu. 😛
      Tak tu spadlo asi 60 kapek na hektar 🙁

  28. Tedy dneska je to téma vyloženě lahůdkové 😛
    Na prázdniny jsme jako děti jezdívali s rodiči na chatu na Vysočinu. No, chata – spíš chajdaloupka, dřevěná stavba s podezdívkou nasucho vyskládanou z kamenů a velikosti asi 3×4 metry (později se k ní přidal přístavek 2×2 m s palandami, abychom se tam ve čtyřech vešli) mezi loukou a lesem, široko daleko ani živáčka. Voda se nosila ze studánky dva kilometry vzdálené, vaření na kamnech, svítilo se svíčkami nebo petrolejkami, v pozdějších letech pak přibyl luxus – ze smetiště zachráněná historická lednička na propan-butan (neměla termostat, takže v chladnějším počasí jsme z ní pytlíky mléka vytahovali ve formě ledových kvádrů) a dvouplotýnkový vařič. Maminka nebyla a není nijak extrémně skvělá kuchařka, ale těch pár jednoduchých prázdninových jídel dovedla k dokonalosti. Lívance s borůvkovým tvarohem (vždycky jsem vidličkou borůvky rozmačkávala, se skvrnami na tričku se počítalo 😀 ), borůvkové knedlíky z tvarohového těsta sypané strouhanou tatrankou, houbová smetanová omáčka s novými brambory, houbová smaženice s domácími vajíčky od známých z vesnice, obalované smažené klobouky z růžovek…

    a taky dlouhé míchání borůvkové marmelády ve velikém hrnci na rozpálených kamnech, v malé chatičce bylo ukrutné vedro…
    luční jahody, které se daly hledat na dálku podle vůně…
    voda ze studánky, pramen měl dřevěnou stříšku a kolem vyskládané otlučené hrnky pro žíznivé výletníky, ty hrnky tam myslím ještě jsou…
    čaj z natrhané mateřídoušky, voněla trochu po citrónech…
    sladké maliny, trpké brusinky a spousta a spousta borůvek, já i brácha jsme byli modří zvenku i zevnitř (opravdu, i zevnitř – babička žasla nad modrým… ehm… na latríně 😀 )…

    Prostě práááázdniny! Děkuju, Dede, že jsi mi tohle všechno dneska připomněla 🙂

  29. Tak k těm prázdninovým jídlům – u babičky mečové jednoznačně beleše nasladko i naslano, letní jabka z besídky na horní zahradě, lesní jahody u plotu na dolní zahradě, třešně ze školní zahrady (tetě natruc zapitý mlíkem), buchta lijavec s ostružinama.
    U bábinky celoročně masný jabka s domácím podmáslím, krupice s hodně máslem a skořicí, šulany s makem (já bez máku, bez cukru, zato s perníkem nebo tvarohem), bábinčen chleba se solou, bezová sodovka, trupan s malinoým vrchem,…
    Uá, hned jak pojedu domů, znárodním bábinku a bude mi muset něco uvařit

  30. Dneska ráno jsem si zaskočila na Zelňák (brněnský trh se strašně dlouhou tradicí, cca od 13. století). Prodávali výborné třešně (tay já můžu pořád a v jakémkoliv množství ), koupila jsem borůvky na táč, domácí vajíčka, čerstvou pažitku, papriky a rajčata a pak chodila mezi stánky a okukovala co kde mají.

    Hodně se mluví o plánované stavbě podzemního parkoviště, právě pod Zelňákem. Zmáhají se protestní skupiny, protože pod náměstím je část brněnského podzemí a jsou obavy, že při výkopových pracech se náměstí i s kašnou propadne nebo se opravené sklepení poškodí a hlavně by to omezilo nebo úplně znemožnilo fungování trhu (aspoň po dobu trvání stavby)
    Teď je takové vedro, že nic nedělám a jen ležím a jím ty výborné trešně
    Minulý týden jsem udělala nevařenou šťávu z černého rybízu. Naředěná vodou a s ledem – mňam

    1. Jé Epulko, připomněla jsi mi moje pohostinské vystoupení v Nitře (něco přes 4 měsíce od půlky dubna). Chodila jsem si tam na trh pro oběd. Prožila jsem tam dobu jahod, meruněk a třešní a kedlubnů a hrášku a…. A nejradši jsem chodívala úplně do dazní řady, kde sedávaly tety s maďarským přízvukem. Ty měly stánky nejnačančanější s nejkrásnějším ovocem a samy byly jako kytičky. A kousek od nich byla skvělí pekárnička. Několik neděl jsem nepomyslela na vařené jídlo. Maximálně kafe (chuckle)

      1. Zdeni, ta madarska cast nitranskeho trhu mi pripomnela jeden z dodnes nejvetsich kulinarnich zazitku -velika trznice v Budapesti, kryta, blizko centra, nekde pobliz reky, nepletu-li se. Byla jsem , koncem 70. let na mesic v Budapesti na stazi a tahle trznice byla blizko, kde jsem bydlela. Smarja, tam byly dobroty. Uzene stavnate kachnicky, uzene husi rolky, zelne zavitky – teprve az sestra Zuzka (h) dodala recept, tak jsem se teto lahudce opet priblizila – , pastiky, halaszle… Zelenina nadherna cerstva, festival paprik, masa tak krasna, ze i od uplaceneho reznika na Morave jeden tohle v te dobe nesehnal. Prochazela jsem tam v naprostem okouzleni, jako nekdo by prochazel narodni galerii. Brala jsem to systematicky, abych ode vseho neco ochutnala. Ale ani za mesic jsem se tou trznici zcela neprozrala. Kdyz jsem se vracela do Ceskoslovenska, tak jsem byla jak tetina s kufrem dobrot, kolik jsem toho vezla domu. Dik Zdeni za pripomneni.

        1. Hani, tak na to jsem si ani nevzpomněla. Já byla v téhle tržnici cca v šedesátém pátém. A měla jsem po celou dobu pusu otevřenou údivem. Ty girlandy z maličkých papriček (czeresne) a úžasný rybí trh a fantastické vyrovnané řady ředkví a jablek a, a taky.. Já vím, že teď stačí zajíta je, ale tehdy se vozily i poslední ředkvičky do velkoskladu a do krámu se dostalo všechno uválené a zvadlé a strašné. A v tom roce jsem viděla na vlastní oči cukrárnu v centru Budapešti, kde měli 18 druhů zmrzliny. No, to byl p ro mne kulturní šok.
          POZOR, už tu zahřmělo :S

  31. Už jste tu vzpomněli hodně dobrůtek, ale jednu moji prázdninovou ne. Když jsme vyrazili na začátku prázdnin do Krkonoš, bylo tam všechno opožděné. Taky bezinka, která v Polabí už nabírala na bobulky, tak tam teprve kvetla. A my si je ostříhali, vymáchali od různých nájemníků broučkatých ve velkém kastrólu a máčeli do těstíčka. Po usmažení jedné strany mamka ostříhala stopičky a dosmažila z druhé strany. Bylo to jediné jídlo, na které byly potřeba nůžky (mm)

      1. Jejda holky, kosmatice ja taky rada – takovou zvlastni do horka chut to melo. To se u nas delalo moc. 🙂

    1. kosmatice, zase jsme se jich letos přejedli..a ze zelenejch bezinek,když je naložíš do soli a octa vznikne taková socialistická náhražka za kapary..asi jako červenej rybíz ala brusinky, no a bezová limonáda,to bylo fantastický pití…. :*

    1. Vavísku,výjimky potvrzují pravidlo, se svejma bokama, bych musela být už dávno negramot a šťastnej blbec (rofl)

  32. Ďakujem za želania. Tu je Martiny 9. 9., ale voľakedy vôbec nebola v kalendári, iba Martin na bielom koni. Mala som byť chlapec ale akosi to nevyšlo. A to meno preto lebo som sa na Martina narodila. Tak dve muchy jednou ranou. Ale zato ešte raz díky. (beer) (^) (d) 😀

    1. To nic, taky jsem měla být Zdeněk a matička to rozdejchávala celé šestinedělí 😀 Tak všechno nejlepší, protože si 9.9. těžko vzpomenu. (rose1) (^) (d) (dance) (rain)

      1. Taky jsem měla bejt Zdeněk,po tátovi,on to nerozdejchal nikdy, že jsem holka…
        a mám to za 3…

        1. Pchchch – Petr měla být už nejstarší sestra. No – a jsme tři sestry, které mají dohromady pět dcer a jedna z nich má taky dceru. Ale naštěstí na nás taťka nezanevřel ani jednu hodinu (nod) .

  33. Tak tohle neni tak uplne primo o jidle ale … porad se mluvi o tom jak lide pribiraji a jak by meli zmenit stravovani a podobne … houbeles lidi nepribiraji, protoze se nejak zmenilo jidlo nebo se rozhodli min hybat. Ono jim drazi pozustali nic jineho nezbyva.
    Byl jsem ted nakupovat, obleceni. Des a hruza. Tedy prvni vec ktera me „nepotesila“ bylo uz to, ze jsem vyrazil driv, abych se stihl vratit, nez se tam udela siiilene vedro … hmm, kdyz ty kramy nemaji od desiti tak maj od jedenacti. Máj, tedy My, otevreny byl. Pominme to, ze tam z toho udelali totalni chaos, ve kterem se naprosto nahodne propleta panske a damske obleceni, ale tam nebyla jedina kosile kterou bych kolem sebe neomotal dvakrat. Tuny XL, XXL, XXXXXL, ani jedine S a M dvakrat kolem pasu. Kosile velikost 39-40, u krku to zapnu, pres ramena celkem dobre, v pasu metry latky navic. Doprkvancic, vzdyt lidem nic jineho nez zrat nezbyva, jakmile clovek nema kolem pasu pres stovku tak nesezene obleceni! O tom, ze vetsina panskych kalhot je strizena na cloveka, co ma hulcicky a pupek nemluve. Pokud uz by nedejboze nekde meli dostatecne male kalhoty (t.j. stale jeste potrebuji pasek, ale nemusim kolem pasu poskladat do varhanku tricet cisel latky), tak se mi do toho nevejde zadek a pres stehna a lytka to mam jak elastaky.
    Vykasli se drahy state na presvedcovaci akce propagujici zdrave stravovani a hubnuti a donut vyrobce obleceni, at vyrabi obleceni, ktere sedi tem co se hybou a nemaji vsude patnact ozdobnych tukovych pasu, a dosahnes tim mnohem vic.
    Kdyby mladeznice musely do obleceni hubnout a ne pribirat, tak se budou setsakra vic snazit. A mladeznici taky.

    1. Jendo, můj problém je přesně opačný. Neseženu oblečení, protože všechno je ve velikosti 38-40, a s větším se počítá jen pro babičky. Jenže já do toho nenacpu ani ramena, bo jsem jaksi víc narostla v kostech. Hubená ramínka a pupek- to se ještě nějaký volný hábit koupit dá, ale oblečení ve velikosti 46, které sedí a nemaskuje špeky metrem látky navíc- fakt ještě nemusím- téměř neexistuje. V této velikosti totiž všichni jsou už nezřízeně tlustí a mají aspoň 60 let. Rozhlédli se někdy výrobci po ulici? Kolik českých bab je vychrtlých? Jo, jsou, ale je taky spousta udělanějších a často to není o sádle. Mám kamarádky v mém věku a oděvní velikosti, které chodí jen v džínách a tričku čistě proto, že na sebe nic jiného neseženou, všechno už je lodní plachta sešitá okolo. Přitom to jsou ženské, co cvičí, jezdí na kole a v zimě lyžují, prostě jen nejsou hubené, ale bohužel pro nás trh ani tlusté. V podstatě nevím, co se na našem trhu prodává, mám pocit, že jen oblečení pro teenagery a pak jakési záhadné nadměrné velikosti. Já jsem mezikus. 🙂

      1. On neni az tak uplne opacny. On je ve skutecnosti dost podobny. Oba neodpovidame predstavam vyrobcu odevu, ze nejsirsi cast tela je pupek.

        Ono je to proste delane pro lidi co se nehybou. A bud jsou kost a kuze nebo kost, tuk a kuze. V pripade muzu se ani s tim typem kost a kuze moc nepocita. A pokud je zrovna v mode „volnejsi“ obleceni, tak je to uz vubec na houby. Bud se nevejdou ramena nebo je to kolem prostredka na omotani dvakrat dokola.

        1. v něčem souhlasím, v něčem musím oponovat. Jsem naneštěstí ten případ, co se nehýbá a je kost, tuk a kůže, ale stejně na sebe odění seženu jen velmi těžce. A v čem souhlasím? S tím pupkem. To, co bych zapnula nahoře, má v oblasti pupíku tolik materiálu, že bych se mohla omotat skoro třikrát. A nejčastěji je to tak, že co mi chybí nahoře, přebývá v oblasti pasu.

    2. Jendo, já mám stejný problém jako Matylda a MaRi a souhlasím s Tebou, že je to o výrobcích a střizích se kterými pracují. Kdysi jsem si šila, všechno a jak to vypadá, budu muset do toho zase jít. Protože konfekční velikosti mají opravdu velmi divné střihy. Koupila jsem si halenku, dokonce většího čísla a k mému údivu až doma jsem zjistila že prsní záševky jsou eskamotérsky včleněné do jakéhosi princes střihu, který se bohužel jen tak tváří. No prostě ta halenka je mi malá!!!

      1. Teď jsem sháněla plavky vcelku a byla jsem až vyděšená, co nabízejí. Velikost, co mi seděla na těle, měla vršek plavek na objem nula nula nic. Nahoře odpovídající plavky dole vypadaly jako jakési divné šaty, nepochopitelně sešité v rozkroku. Jediné, které mi báječně a lichotivě seděly, byly italské plavky za téměř dva a půl tisíce. To se mi ale platit nechtělo vzhledem k tomu, že na sluníčko ani nesmím, ani na něm nevydržím, a tudíž se koupu jen výjimečně.
        Stejný problém, jako mám s plavkami, mám vlastně se vším oblečením. Halenku ani projmuté sakona sebe prostě nekoupím, mám rovná široká ramena a slovanský hrudník i pas, střihy se ale dělají na mnohem rovnější figury, typu 90-90-90 nebo 120-120-120. (chuckle)

    3. Milý Jendo, soucítím s Tebou. Můj manžel má podobný problém. Je menší postavy,konfekční košile – u krku dobře ale ostatní vlaje vyřešil tak, že si nechává košile šít. ´Tuto službu nabízí u Blažka. (nebo u Markse a Spencera narazil na projmutý střih)
      Boty velikosti 39-40 se v obchodech taky moc nevyskytují, takže pokud na nějaké narazí tak zakoupí více párů.
      Saka a kalhoty si nechává šít, pokud zakoupí v obchodě, tak nechává zkracovat a zmenšovat

      1. V tomhle má Mušketýr jiný problém- sotva začne cvičit, narostou na něm další svaly, takže teď už má figuru málem do čtverce- bohužel je navíc menší. Takže sháníme obleky ve zkrácené velikosti, což k nám třeba Italové vůbec nevozí. Šije je OP Prostějov (jen ať proboha nezkrachuje), v malé míře Blažek a někdy se dá něco koupit v CaA (pokud zrovna tenhle sortiment vedou, ale je to dost nízká kvalita, nicméně na běžně nošení do kanclu a ne na jednání to jde) a v Marks and Spencer. Njede totiž jen o rukávy a nohavice, ale je mu dlouhé sako na těle a vypadá pak jako krátkonohý trpajzlík 🙂

        1. Zrovna u OP Prostejov jsem nakonec nejaky katata koupil. Prodejna ve Vodickove, poloprazdna a pani povidaly, ze uz to tam asi dlouho nebude 🙁
          Skoda. Kupovaval jsem delvinky. Lnene (prestali vyrabet – tech jsem za poslednich par let koupil tak sest, sedm kousku) i cerne (prestali vyrabet z normalni latky a „eslasticky“ se mi krasne rozpustily na zadku takze jsem je prestal kupovat). Mozna kdyby neblbnuli s neustalou obnovou produktu a soustredili se na to aby to co delaji delali porad a dobre …
          Koupil jsem treba pred par lety od nich tenisky. Krasny design, celkem prijemne se to nosilo … dokud se ta guma nezacala rozpadat. Pristi rok uz jaksi nebyly v kolekci. Ne ze by vybrali trvanlivejsi material a pokracovali. Proste nemame. A pani (ja vim, ze pisu bez nabodenicek, ale to „i“ je v tomhle pripade fakt kratky) se tvarila jak kdybych se zblaznil, ze by snad mohli mit neco co uz delali loni. Grrr.

          1. Brácha si kupuje tzv. „pracovní oblečení“ v nějakým velkým outletu na kraji Prahy (bohužel si nepamatuju, kde to je – pro mě je Praha prostě Praha – ale můžu se zeptat), právě v OP Prostějov mívá docela úspěch a ceny tam jsou taky poněkud příznivější než v normálním krámě. Říká, že tam obvykle zůstávají právě ty méně obvyklé velikosti. Asi na tom něco bude – brácha je hubenej, ale jinak asi celkem konfekční velikosti, ale švagrová je ještě menší než já (a to i já mám problém občas něco koupit) ta by v normálním krámě opravdu nakupovala těžko a společenský oblečení má od tamtud opravdu moc pěkný.

            1. Toho by bylo skoda. Nejen, ze jejich obleceni rade lidi vyhovuje (i kdyz pamatuju obdobi tesiloveho festivalu, kdy by mne nasi museli zabit abych na sebe soupla tesilovy kostymek z OP Prostejov – zacala jsem si radejc sit sama z latek a stareho obleceni z predkomunistickeho Prostejova – ulozeneho na pude), ale je to i ohromny kus historie toho kraje. Maminky rodina je z Prostejova.

  34. Svoji jedinou babičku, kterou jsem poznala, jsem si moc neužila, tedy ani těch mlsotek od ní moc nebylo. Ostatně mám dojem, že jí byla bližší motyka než vařečka. Ani nevím, jestli se mám zmiňovat o jídle, které mi od ní snad nejvíc chutnalo a na které vzpomínám, protože v dřívější době se tady v diskusi o neoblíbených jídlech vícekrát objevilo – ale risknu to, snad nikomu nezkazím chuť. Moc ráda jsem měla její mlékovou polévku se strouháním.
    Ovšem ve vzpomínkách jsem se vrátila do dětství prožitého ve starém činžáku s nepříliš udržovanou zahradou plnou starých stromů, o jejichž ovoce – s výjimkou ořechů, o které se některé ženské dokázaly hrozně zhádat (doh) – moc zájem nebyl. Celé léto jsme se krmily (děti) postupně zrajícími jablky, rynglemi a hruškami… a rybízem.

    1. mlíkovku si vždycky uvařila moje maminka pro sebe a synovce a hrdě ji baštili mezi spolustolovníky, kteří měli nějakou jinou a nešetřili prudce inteligentními komentáři. Vztah k této polévce je prostě zásadní. 😀

      1. Moje dcera a muž ji milují, já a Kuba máme vztah slabě vstřícný. Prostě nic moc. Ale to patří mezi věci, které Kája zná z dětství a dodneška může- patří k nim taky salám Junior v těstíčku, bramborové meruňkové knedlíky a lečo koupené ve sklenici, kde ten buřt už je hodně prosáklý šťávou z té zeleniny.

  35. O.T. ještě není jedenáct a už je třicet stupňů – na kolikpak to vyleze do večera?????

  36. nevím, jak to mají na SLovensku, ale tady v ČR má dnes jmeniny Martiny, tedy i Maťa. Všem Martinám (f)

    1. Bratia to mají určo jinak, ale právě proto, Maťo a všechny Martiny (rain) (rain) (rain) (rose1) (^) (d)

    2. Ano ano! Všechno nejlepší všem Martinám a Martinkám všude na světě. (h) (f) (h) Doma máme taky jednu, teprve před chvílí jsem to zjistila. (blush) Teda ne, že ji máme, ale že je dnes Martiny. (chuckle)

  37. Milá Dede, už po půlnoci při prvním čtení mi bylo jasné, že tenhle článek a diskuse mi tu sobotu pomůže přežít. A taky že jo! Co na tom že od desíti je tu už devětadvacet stupňů, studený mlíko s čerstvýma houskama, lívance s pěnou, superpolívky, moučníčky a všechno ostatní se dají pěkně vyvzpomínat a splácat dohromady bez jakýchkoli zažívacích následků a ještě se to vedro promění na takové to jiné, dětské prázdninové, senzační, kterého navíc ve čtyřicátých letech zas až tolik nebývalo. Krásné letní pláště a paleta maminek a tet ze šantungového hedvábí nebo „Sochorova plátna“ se nosily furt a přešívaly ještě v padesátých a šedesátých zase na nás, když jsme byly slečinky, HanoW, vzpomínáš? (i když jsi proti mně zajíc!)
    A přidám ještě jeden výhradně prázdninový dort – jsouc postižena narozeninami a svátkem ve dvou po sobě jdoucích ch dnech, nebyla jsem ošizena. Ořechový dort byl na narozeniny a na svátek pak mouřenín – piškotový korpus s džemem, nahoře kopec šlehaného bílkového sněhu a přes něj neopakovatelná čokoládová poleva, za války kouzlená z přísně obhospodařované zásoby prvorepublikového kakaa, které bylo ve špajzu v malované krabici spíš jen ke koukání a čuchání a k takovýmto slavnostním příležitostem (prádelní hrnec rýže jsme za těch pět let tak akorát snědli).

  38. Babička mých bratranců pocházela ze Slovenska a u ní jsem jako dítě na prázdninách jedla lokše – dělala je na kamnech, mázla máslem, posolila a složila na čtvrtiny. Slané máslo steklo do špičky, ach, okusovala jsem shora lokši a těšila se na ten mastný konec. Nezapomenutelná dobrota. 🙂
    Babička mých sestřenic, babička haratická, tak u ní to byly letní ovocné knedlíky, sejkory, čaj se šťávou a jahody ve všech podobách, v zimě pak nakládaný květák, okurky a maličké patizonky. Nikde jsem nejedla tak výborný naložený květák a nikdy jsem ho nesnědla tolik. O zimních prázdninách praskla denně jedna sklenice. (blush)
    Babička mečová (h) – to je králík pečený v remosce s bůčkem, houskové knedlíky a hlávkové zelí, dušené v obrovském hrnci. To zelí jsem ujídala po celou dobu procesu, a potom ještě po obědě. Taky pamatuju na letní krouhání zelí, šlapala jsem ho malýma nohama ve velké nádobě a pak v zimě s chutí pojídala. 🙂
    Babička přeslicová (h) se mi opojí s třešněmi ze stráně nad Miličínem – byly JZD, tedy ničí, a celá ves na ně chodila. Borůvky neboli černé jahody, jak se tam říkalo. Skvělý koláč nebo borůvková bublanina. Lečo, které jsem na rozdíl od celé široké rodiny tehdy nesnášela tak, že mi bylo zle, jen jsem ho cítila, a proto jsem pojídala k obědu chleba s máslem a se salámem na trávě za rohem. 🙂 A houby – smaženice ve velekastrolu smažená a obalované houby a hlavně a především kulajda, které jsem už tehdy dokázala sníst litry, což mi zůstalo dodnes.
    Než postavili nákupní středisko Česká Sibiř, chodily jsme ráno do konzumu po betonových chodníčcích s bandaskou pro mléko, chleba a čerstvé housky. Ty housky byla věc, kterou jsem z Města na kříži neznala – veliké, pletené, křupavé, makové a slané a hlavně ještě teplé. Snídaly jsme je s máslem a jahodovým džeme, nic se tomu nevyrovná, slaná houska a jahodový džem a mléko z velkého hrnku se zlatými kytičkami. (h)

    1. Kulajda se u nas nedelala 🙁
      Ale oni ji obcas i v nekterych restauracich nebo „zavodkach“ delaji celkem dobrou. Jedna z mala polivek ktere si davam.

  39. 😕 Je to cca 70 let co jsem jezdil na prázdniny k babičce, do Petrovic u Sušice. Ta vůně pečeného chleba z domácí pece je stále cítit. Pec byla v takové předsíni, proti vchodovým dveřím. Vlevo, vedle vchodu byly schody na půdu. Na těch jsem vysedával, sledoval jak babička v peci zatápí, vymetá popel smrkovými větvičkami a pak vkládá jednotlivé bochníky . Po upečení je opatrně vytahovala, lehce potírala smrkovými větvičkami, namočenými ve vodě. Příčina té vůně spočívala v tom, že babička přidávala do těsta fenykl a anýz. Krajíček chlebíčku, posoleného a zapíjeného kyselým mlékem, to byla ňamninka. Dnes, když peču chléb, tak přidávám do těsta, mimo další ingredience, fenykl a anýz. Během pečení se line z domácí pekárny stejná vůně, jako byla u babičky v Petrovicích. Rozdíl je v tom, že u celého procesu nesedím na schodech na půdu, ale koukám okénkem do pekárničky na stole. 😕

    1. jé, chleba s fenyklem a anýzem, ten byl vždycky, když se objevili stréček z Nuvé vsi (to je kus na sever od Brna, tam se chodí „ke kopcovi za kupec – čili ke kupci za kopec). Byl, ten chleba, hodně světlý, takový spíš sušší, s droboulinkými póry, pecen jak kolo od vozu a dlouho vydržel. Totálně něco jiného, než v Brně z obchodu, však stréček říkali rituálně:“tož si déte, brňáci, naša mama pekla, tak vezo kus teho Božího dárku“.

      1. Milá baty, ono těch Nových Vsí je i okolo Brfna jako máku, ale jestli se jedná o tu nedaleko Křižanova, tak tam je dobrý chleba jako místní kolorit. Když jedu přes Křižanov, nezapomenu se zastavit v jejich místní pekárně. Už před Listopadem, jsem zastavovala na každé služební cestě.

        1. jo, je to ona! Jeden tamní bratránek proslul výkřikem na ochranu malých kuřátek, se kterými jsem se chtěla pomazlit „maminko, nedávété jí to, deť vona to hopiple“!!! Nikoli snad upiplá, upatlá do špinava, ale ubezduší, aby bylo jasno.

  40. Teta ze Zábřežska měla taky chatu na takové louce u lesa. O prázdninách jsme tam jezdili. Sbírali jsme lesní maliny a ostružiny. Dávaly se do výkupu, ale teta z nich dělala výbornou šťávu, která se pak pila ředěná vodou. Dělala to nějak tak, že obrátila židli vzhůru nohama, doprostřed postavila kbelík, na nohy židle uvázala nějakou plachtu a do té plachty se sypaly maliny s cukrem a kapalo to několid dní do kyblíku a asi i kvasilo. Pak se to dalo do flašek.
    Ale hlavně tam byly houby. Neuvěřitelné množství a různé druhy. Každý den jsme měli k jídlu něco s houbami. Alespoň jednou. Úžasné pražené bedly nebo muchomůrky (růžovky, ale oni říkali muchomůrky) s kmínem, dušené křemenáče, hřibové řízky, polívky, omáčky, smaženice. (y) No prostě paráda.

    1. Vzdyt to taky je Muchomurka Ruzovka. U nás se jí říkalo Masák. Jen teda vlastně nevím které „u nás“ to bylo. Já už jsem (přinejmenším z otcovy strany) třetí generace naplavenin, takže mám v tom odkud jaké slovo pochází trochu bordel.
      Masák, obalený a osmažený … dobrota. A když byly i nějaké bedle a holubinky aby to nebylo všechno stejné …

  41. A jejda to je téma! Jak jsem přečetla předchozí příspěvky, tak dnes mají zakázán přístup dietologové (chuckle) ! (Ale, že jsme proti všem jejich zákazům docela zdravě narostly!) Dámy já se k Vám musím přidat, protože léto a prázdniny a jejich chutě, to je nádherné téma. Opakovala bych všechny ty lahůdky, co jste psaly přede mnou. Já mám ještě jednu „lahůdku“ v paměti. Když jsme se vraceli s bandou kamarádů z koupaliště ve Šlapanicích dlouhou ulicí k trolejbusu. Tenkrát dlouhou , do dnešního dne se nějak zkrátila :O , tak jsme řádně vychlazení a vyhládlí kupovali v Sokolovně u výčepu slané tlusté tyčinky sypané solí a kmínem. Ty nám přesně vystačili k cukrárně, kde jsme si dali dvojitopu porci zmrzliny, tenkrát ještě do takových mělkých oplatkových mystiček, kornoutky ještě nebyly. Několik mých kamarádek chodilo do známého dětského sboru Kantiléna a měly sbormistrem panem Sedláčkem zmrzlinu zakázánu. Proto ty velké porce, protože tyhle cácorky z něj měly špundus a tak ulizovaly z našich mystiček, co kdyby je pan sbormistr načapal!

    Už nyní je venku 25 stupňů, sluníčko svítí přes opar a bude pařák-dušák.

    1. Alex, je vidět, že jsi menší pamětnice. 🙂 Jak šel čas, tak jako malá jsem zažila kornoutkové oplatky (dost podobné těm dnešním), pak nastoupila doba „mističková“ a po ní se vrátila kornoutková móda. Jen ta rozmanitost byla spíš k pláči. V dětství si u nás na maloměstě pamatuju 3 druhy. A nikdy nebyly všechny najednou. Vanilková, jahodová a kakaová.

    1. Maťo, je vidět, že ta fronta postupuje od západu, u nás to vypadá zase na vedro-brněnsko.

  42. Mávám a zdravím z Prahy konečně pod mrakem! (h) Musím na chvíli pryč, ale vrátím se a zavzpomínám na všechny své dobré babičky – všude se totiž mlsalo jinak. (nod) 😛
    Přeju všem krásný den. (h)

    1. Na Kladně začala v 6 hod. bouřka, pořád prší, a trochu i bouří. Ale ne, beru to zpět, to mi chrápe pes pod počítačem. 😀 Teplota 19 stupňů, tak se snad konečně trochu zchladíme.

      1. Na Nymbursku to ráno vypadalo, že bude děsná bouřka, zatáhlo se, foukal vítr, ale pak se to vyčasilo a teď je polojasno, sucho. 🙂 😛

  43. Maminka nám na chalupě dělala vdolky s malinovou pěnou. Z lesních byly lepší, ale to se muselo rozpáleným polem a pískovou cestou „do Dola“ a tam se dali potkat divočáci. Navíc jedné zimy tam maliny vymrzly a už se dělají jen ze zahradních. Posledně je maminka dělala před týdnem, tuhle vzpomínku na dětství tvrdě vyžaduje můj táta. A taky jsme jedli všechno z hub- smaženici, řízky, na kmíně a zeleninovou polífku „co zahrada a les daly“. Do dneška si pamatuju, že oblíbený byl na pánvičce opečený čínský lančmít- bůh suď proč 🙂 k tomu brambory a salát, lupeny pěkně polité roškvařeným sádlem- o ty škvarečky a srdíčka salátu jsme se s bráchou rvali.
    Pokud jsme byli u babičky, ta nám dělala pomyšlení. Kynuté knedlíky s meruňkama sypané perníkem, velké koláče, koprová omáčka, bramborové šulánky s mákem a bramborové placky. Maso bylo málokdy, ale to nám nevadilo. Jednou děda zrušil výběh pro slepice a na tom místě zasadil květák. Ten rok jsem pak květák nemohla ani vidět, narostly veliké převeliké. A taky průsvitná letní jablka- číhali jsme na první zralejší. Dneska už nějak tu chuť nemají. No a taky rybíz a angrešt, všechno otrhat pěkně rovnou do pusy, aby to přehnanou hygienou postižená babička neviděla- všechno pořád chtěla umývat, že je na tom prach, jenže jablko opucované jen tak o tričko chutnalo líp.
    Vůbec si myslím, že masa jsme jedli málo, cpali jsme do sebe mraky ovoce a zeleniny a od mlíka nám chutnaly pribináčky, vařil se pudink a jedly sýry. Přesto si myslím, že nás to nijak nepoznamenalo, i když dietologové by dneska vřeštěli nad tím množstvím buchet a palačinek a knedlíků, co jsme snědli. Jenže u babičky na okraji Brna jsme třeba jen s bráchou hráli badminton nebo plážový tenis, kopali a házeli balónem a na chalupě prostě jen lítali po polích, lezli po pískovcové skále (a padali z ní) a šplhali po stromech. Koupaliště bylo málokdy, protože bylo děsně daleko, v tom místním plavaly utopené myši. Takže to jistila dětská vanička s vodou.

    1. O Lančmítu už jsme se tu bavili. Taky bych si dal. Jenže to co se teď jako lančmít prodává … 🙁

  44. hezkou sobotu všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat nějaké bolístko na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

    Nestíhám… ale já se vrátím (wave)

    Jedno moje letní ujíždění – od malinkata do dnes – OVOCE (až na černý rybíz všechno) … ve velkém a stále 😛

    1. Já zase černý rybíz, jostu a angrešt miluju. Černý rybíz ani neochutnám – ten všechen snědí ptáci ale jostička to je ovoce ,které u nás hojně plodí.

      1. angrašt miluju (už začíná měknout 😛 ), rybíz miluju (červený a bílý), ještě teď mám maliny a zbytky jahod… na o už za pár týdnů budou blůmy a švestky a hrušky a jablíčka… jojo – teď ráno místo procházky chodíme s Betkou ožírat zahrádku (rofl)

        Jen ten černý a jostu (taky je černá) nemusím… ale na to jsou doma jinčí strávníci

      2. Tak jsem se musela podívat, co je josta, to my u nás neměli. A zjistila jsem, že je to prostě černá srstka, to máme taky. Takže to já ráda, moc

          1. Josta má velikost angreštu, ale chuť spíš černého rybízu. Já černý rybíz můžu (ale i červení či bílý), ale je dost lidí, kterým smrdí „po kočičincích“ (chuckle)

  45. Dobré ráno,milí Zvířetníci a zvířátkům ranní poňufání.
    Jé mlsání od babičky, to je téma!!! Já žila u babičky do sedmi let a byla to úplně skvělá bábinka, což neznamenalo, že mě rozmazlovala. Zastupovala rodiče, takže režim byl a muselo se poslouchat, ale ony byla fakt úžasná a dala mi to, co každé dítě potřebuje – spoustu času a lásky. No a moje nejoblíbenější jídlo od ní? Bylo jich hodně, ale nejraději vzpomínám na bramborové placky- dělala je tenounké, pekla na kamnech, hotové pomazala medem a obalila v mletém máku. Skládala je na sebe a baštily se s meltovým kafem. Mňams! Samozřejmě jsem jí je ubírala z hromady už při pečení a bábinka se na oko zlobila, že jí to pečení nejde, že placky nepřibývají. Nedávno jsme je dělali doma na staré pánvi a přivedli k slzičkám bratránka, kterého jsme tím vrátili do dětství, kdy ty placky mlsal se mnou, když přijel za Slaného. No a poctivá kulajda taky neměla chyb. A lívance s borůvkama. A husí játrová paštika ( bábinka chovala husy, chodila jsem jim na kopřivy a učila se je krmit šiškama). A a a …

  46. Mlíko! Mlíko od Stračeny na Šeráku, čerstvě nadojený, se škraloupem smetany na prst tlustým! 🙂
    To by dietologové řvali…!

    1. Celých 35 let jsem toužila znovu cítit na jazyku chuť čestvě nadojeného mléka. Nikdy jsem neměla přístup ke krávě a proto se mi to splnilo až minulý týden, kdy na Kladno konečně nainstalovali automat na mléko. Přiznám se, že jsem nejdřív opatrně ochutnala a po zjištění, že je to ono!, jsem nedbajíc výstrah o průjmech apod. následcích vypila na ex půl lahve a druhou půl další den. A nic mi nebylo. Ale vlastně bylo – ta splněná touha je nepopsatelný pocit.

      1. Mlíko bereme od souseda (tedy skoro – z vedlejší vesnice), má asi 40 krav. Normálně prodává do mlíkáren, ale i lidem z okolí v malém každý den večer. Nevím, jak jsem mohl dřív (bydleli jsme ve městě) pít mlíko z obchodu. A když si vzpomenu na pozdně socialistické sáčkové – brr.

        1. Sáčkové bylo, podle mě, ještě ucházející, ale to krabicové trvanlivé je humus, který nevezmu do pusy, fuj. Jak tohle někdo může prohlásit za mléko?

      2. 🙂 Taky si chodím do automatu pro čerstvé mléko a piju syrové. Zatím jsem žádné příhody nezaznamenala. Ale ten cholesterol, ten se bude mít. Jako malá holka jsem jezdila n prázdniny k tetě do Přítočna u Unhoště. Tam jsem se zase živila kozím mlékem. To byla taky dobrůtka. Jo to už je ale moc dávno. (doh)

  47. Tak jsi mne po ránu milá Dede naladila z upocené noci a úklidu po řemeslnících,co včera u maminky měnili okna, do vzpomínek na mamčinu sestru- tetu Božku z Hlíny (u Vrbatova Kostelce), která v květnu zemřela a na nepočítané prázdniny-léto u ní a strejdy Fanouše. měli králíky,slepice, husy,velkou zahradu. Na ní maliny,rybíz,angrešt,brambory,zeleninu,jabloně,třešně…pro mne ráj. A okolo lesy,kam jsem chodili na houby a že tenkrát rostly a hodně a na šišky na zátop…a na klestí…a vyžínat příkopy jsme se strejdou chodívali…A když jsem se chtěla ráchat ve vodě,vyndal strejda fanouš plechové necky a napumpoval mi do nich vodu. Nikdy jsem se nekoupala sama, zásadně s housaty nebo kachňaty..co si ke mě do necek vlezlo,to se mnou plavalo. Koně jsem měla,hnědýho,houpacího,vypadal jak pravej,ale malej,žádněj hybrid. Teta vařila ve staré kuchzni na kamnech (plyn u nich není ani nyní) a nádobí se mylo v myčáku – ve dvou velkých lavorech, co byly v takovém obrovském šupleti a stará kredenc a malé štokrdle,tam bylo pokladů…a gaučík pod okny,co ten pamatoval her a snění.
    teta byla polívková a vařívala velice ráda.Moc mi u ní chutnalo a protože jsem byla dítě,co ochutná všechno,tak jsem kolikrát večeřívala krmení pro moje malé kamarády,co se se mnou koupali v neckách. Prostě mi ten šrot s bramborama,vejcema na tvrdo,zelenejma kopřivama a vařenou zeleninou chutnal….
    Dělávala kapustové karbanátky, houbové smaženice,řízečky z hub,knedlíky s vajíčkem míchané i jako omeletu…ale nejvíc mi chutnal její chleba s máslem a solí…tu jeho chuť cítím i po těch letech…a polívky, Baba Maggi z pohádky Strach má velké oči , byla proti ní břídil. Její skvělá bramboračka,nudlovka s domácíma nudlema,celestýnské nudle, zeleninové polévky a chuchvalcová (na tu dám co nevidět receptík,ale musím ji uvařit,abych ty poměry surovin neměla od oka a nepřesné…,kroupová, dršťková, česnečka na mnoho způsobů, podmáslová,koprová,kulajda,z chlebového kvásku,drožďová…..
    Syn mojí sestřenice tam jezdil také,polívkovej nebyl a tak na něj platil takovej fígl: v polévkovém dětském talířku měl velkou veverku v zástěrce,jak vede malou veverku v šatečkách někam na procházku…a teta mu sadisticky říkala,že jestli tu polívku hned nezačne jíst,že se ty veverky utopějí…a ten blbec tomu věřil. A já se bavila, (jsem o 2 roky starší) a tetě jsem to nekazila, jen jsem si říkala,kdy mu dojde,že by se taky veverky mohly tou horkou polívkou opařit…a kdy mu dojde,že jsou jen kreslené…došlo,ale až když už se z tohoto rčení stal rituál…
    Tak děkuju Dede,bylo to fajn ráno a teď jedu pokračovat v tom úklidu,už teď mám na teploměru 26 stupňů…a sluníčko pálí …

  48. Moje maminka je ze 4 sester,všechny se měly moc rády. Nejmladší (moje kmotra) zemřela když jí bylo 39let, tři ostatní si postavily chaty (tedy přemluvily k tomu svoje muže) od sebe, co by kamenem dohodil. Nás velký srub tatínek dostavěl, když jsem byla v půli cesty na svět. Takže o víkendech a prázdninách jsme byli taková jedna veliká rodina a vyrůstala jsem v opravdu příbuzenském prostředí. Už žije jen maminka, ale vzpomínky nestárnou, i já svoje tety milovala. Jedna teta (chata hned naproti naší) uměla skvělý štrůdl a když z jejích oken zavoněl, už jsme se s bráchou olizovali, protože jsme věděli, že také dostaneme, teta dělala i jeden pro nás. Druhá teta naproti přes malou rokli zase pekla výborné drobenkové koláče s ovocem, co dala jejich ohromná zahrada (o jejím synu-zahradníkovi jsem psala včera). Takže stačilo zaběhnout osobně „jen tak pozdravit“ a věděla jsme, že neodejdu s prázdnou pusou. Moje maminka zase uměla (krom jiných dobrot) výborný svítek,velký přes celý plech, ale tenoučký a křupavý, jen s osmahlou cibulkou či pažitkou navrch a rozkrájený na čtverečky.A moc dobré „boží milosti“sypané skořicovým cukrem. Můj tatínek zase vařil výborný guláš, jen jsme se olizovali. Vařil ho, když s námi jel do chaty nejprve sám. Cestou od autobusu zakoupil u známého řezníka maso a na neděli navařil guláš. Když maminka v neděli odpoledne také přijela, zlobila se, kolik tam toho masa tatínek zase dal, že je to hřích a že guláše navařil jak pro regimen. Jeho odpověď byla „ale vždyť se to sní“. To maminku zlobilo..“bodejď že se to sní, co myslíš, že to vyhodíme“. Milovala jsem lívance, maminka je dělala v litinovém lívanečníku, takové skoro jednohubky a kecali jsme si na něj do tuha vyšlehaný sníh s cukrem a rozmačkanými jahodami či malinami (jako HankaW). Mám tadyu sebe jak ten lívanečník, tak i ten klasický bachratý džbánek do kterého jsme sbíraly maliny. Ale i když jsem si parkrát lívanečky udělala, není to ono. Tenkrát to byla letní dobrůtka, dnes běžně dělám waffle a jako bych chuťově „zestárla“, prostě ty moje nikdy už nebudou chutnat jako ty „chatovské“.
    O prázdninách na chatě jsme chodili ráno do blízké vesnice pro mléko do 2 litrové hliníkové bandasky (ještě na chatě je). V prodejně ho lili odměrkami na dlouhém držadle, zavěšeném v konvici. A k tomu jsme koupili právě dovežené voňavé a křupavé housky a rohlíky. Cestou domů jsme zkoušeli odstředivou sílu“mléka“ a bandaskou bez víčka točili vzduchem dokola na důkaz, že se nevyleje. Pak jsme si sedli na mez, slupli housku či rohlík a zapili ledovým mlékem přímo z bandasky. Divím se, že jsme vůbec něco domů donesli – ale asi naši věděli, že takhle „při blbnutí“ se alespoň dobře nasnídáme. Tahle kombinace čerstvého mléka a housky mi v „chuťové paměti“ utkvěla asi nejvíce. Peču si svoje housky s mákem a jakmile dostatečně prochladnou, jednu si dám s hrnkem ledového mléka a hned se mi ty vzpomínky živě vybaví. Jako děti jsme se uvnitř chaty držely jen když pršelo, jinak jsme lítaly celý den někde venku. A to jednomu safra vyhládne. Když se pak až do hloubi lesa doneslo mlácení vařečky na dno pánvičky (každá rodina měla svůj bimbací signál), věděly jsme, že to znamená „jííídlo“ a pelášily domů. Vyhládlému žaludku pak chutnalo všechno, ale když to byly třeba ty milované lívance s malinovou pěnou (ráno jsme je donesly), tak to utkvělo v paměti více, než třeba pravidelnější a „obyčejný“ knedlík s omáčkou.

  49. Je, Dede, to je tema!!! Mam zasneny vyraz. Velkou cast prazdnin jsme travili na chate na zacatku Drahanske vrchoviny kousek za Prostejovem – Belecky Mlyn se to jmenovalo. Tehdy naprosto bukolicke, dnes (udajne) preplacane chatarskym (ne)rajem. Nad chatou byl les, kde rostly houby vsemozne v mnozstvi vetsinou znacnem. Hned za chatou pod smrkama lisky. Bylo jich tolik, ze nekdy zastinena stran byla dozluta. Tak to nas decka pred obedem vyhnali do kopce a prinesly jsme dost na smazenici za par minut. Varilo se v temne kuchyni a pokud neprselo, jedlo se na verande. A ta vune. Kolem lesni cesty rostly lesni jahody. Tech se v sezone nasbiral za den klidne dzbanek. A jak vonely! Babicka je rozmackala do vyslehaneho snehu s cukrem – rikala tomu pena. Na louce pod chatou u potoka rostla spousta malin – velikych a neobvykle sladkych. A taky rybiz. To slo taky do peny a do kolacu. Na louce za potokem mel spolumajitel dedeckovy chaty – ona to spis byla vila – vceliny. A kdyz se v tmave kychyni stacel med – zas tu vuni citim. A takovy krajic chleba s maslem a medem – lahudka. V ricce Romzi, ktera tekla hned pod chatou se v zakrutech krasne chytali raci do podberaku. Taky byli casto na jidelnicku. Nejblizsi misto na nakup bylo Pteni. To byl docela pekny kus pesky, slo se polnima cestam a zas ta vune dozravajiciho obili. Ve Pteni byl takovy kram na vsechno (vsechno malo, co jsme potrebovali) a zlatym hrebem programu bylo, ze mi vzdycky koupili kvasenou okurku z drevene kade. Pak jsme se stavili u pana farare, ktery mel kolie a vedli s tatou reci a ja si cucala okurku. Mene radostna chut a vune Belaku byla u pani, co mela kozi chlivek – muselo se pres les, pani nadojila, mleko bylo teple a obcas v tom byl kozi chlup – a to jsem nenavidela. A kousek od nas mel chatu pan Pecinka a ten pestoval nadhernou zeleninu a nechal nas decka ozirat hrasky z lusku, a zahradni jahody a jine dobroty – byly jsme jak kobylky. Pana Pecinku jsem nevidela od svych 14 let, kdy Belak pro nas skoncil. Kdyz v prosinci 1999 mel muj tata pohreb, tak tam prislo spousta lidi a nektere ty z mladi jsem si uz podle tvare nepamatovala. Ale pana Pecinku a jeho syna jsem v tom davu vyhmatla hned. A v tom mrazivem smutku mi zavonely prazdniny z Belaku. Toz tak.

    Tady je prazdninova fotka s dedeckem a ptenskym panem fararem u nas na chate na Belaku. … Those were the times my friends …., jak rika ta pisnicka.

    http://hanaw.rajce.idnes.cz/Baby_pics_Hana/#belak.jpg

    1. Hanko, moc hezká fotka a přestože tě znám jen z fotek, hned jsem tě jako holčičku poznala, svoje rysy nezapřeš 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN