VZPOMÍNKY STARÉHO ZBROJNOŠE: Můj první vandr

Tedy on to ani nebyl tak vandr, jako měsíční skautský tábor brněnských skautů a vlčat v Tatranské Lomnici. Byly letní prázdniny, úspěšně jsem ukončil první třídu chlapecké obecné školy a psal se rok 1948, kdy skaut byl ve svých posledních smrtelných křečích, než ho komanči úplně zavřeli včetně jeho vedoucích. To jsme tehdy ale netušili, byli jsme vlčata plná ideálů a starosti žádné. Až daleko později jsem ocenil odvahu a nasazení těch co nám tehdy tuto poslední velkou skautskou akci umožnili.

Z Brna jsme odjížděli, velká tlupa skautíků, bylo nás kolem stovky, z hlavního nádraží rychlíkem do Veselí nad Moravou, kde jsme přesedli do toho, co nás dovezl až do Popradu. Odtud už to bylo električkou do Tatranské Lomnice, co by kamenem dohodil. Odtud jsme se vydali po svých na krásné místo v okolí vily Stálé Zdraví. Krásné louky, hájky vysokých smrků a nedaleký potok dokresloval tuto letní idylu.

Starší skauti a vedoucí se dali do stavby stanů na podsadách na louce, z předem přivezených materiálů. „Hlavní stan“ našeho vedení a ubytování pro nás vlčata však bylo ve vile Stálé Zdraví. Byl jsem poprvé na delší dobu „mezi cizími“ i když mezi dobrými kamarády. Tím myslím, že doposud, když jsem někam na týden nebo i měsíc jel, tak to bylo vždycky k příbuzným.

Hotel Morava v Taranske Lomnici

Druhý den při nástupu, při vztyčování vlajky, jsme byli rozděleni do jednotlivých družin a každá dostala jméno a svého vedoucího. Jména družin byla podle různých zvířat. Vlci, Jestřábi, Káňata a my jsme byli Lišáci. Každá družina měla svůj „pokřik“, který prováděla při ranním a večerním nástupu. V paměti mě zůstal ten Jestřábů a náš, Lišáků.

Ať je léto nebo zima, jestřáb létá vždycky prima!

Naše jméno lišáci, všude světem burácí!

S čilostí vlastní klučinům od 6 do 10 let, což byla vlčata, jsme se hned od začátku ve volných chvilkách vydávali na průzkum okolí. Zjistili jsme, že po větvích vysokých smrků, které sahaly až skoro na zem, je možné se vyšplhat až skoro do špičky stromu, odkud byl nádherný pohled do okolního kraje a dokonce i přes střechu nedaleké, jednopatrové vily Stálé Zdraví.

Také jsme nalezli houštinu vytvořenou z kopřiv, které nám připadaly ohromně vysoké. Každopádně byly dvakrát tak vysoké jako tehdy my. Tam jsme se odvážili jen chránění v teplákové soupravě a uprostřed této houštiny jsme si vytvořili místo našich tajných schůzek. Měli jsme jistotu, že nás tam nikdo hledat nebude. Jedna z největších atrakcí byla místnost v jakémsi přístavku, či závětří vily Stálé Zdraví. Byla více jak z poloviny plná voňavého sena a my jsme se tam v tom seně váleli a do něj s výšky skákali.

Vila Stálé Zdraví v Tatranské Lomnici v r. 1948

Všichni jsme se stravovali v další vile, jménem Stará Morava, kde nám vařilo několik kuchařek. Ovšem jedlo se na „směny“, všichni najednou jsme se do relativně malé jídelny nevešli, tak jsme se naučili pěkně rychle se naládovat. Ostatně to nebyl problém, na čerstvém vzduchu nám vyhládlo a strava byla chutná.

Chodili jsme na výšlapy po okolí, dokonce jsme vyjeli lanovkou ke Skalnatému plesu a prohlédli si hvězdárnu, které se nyní říká astronomická observatoř. Do plesa nikdo nezahučel a tak to byl úspěšný výlet. Jak nás naši vedoucí uhlídali, to dodnes netuším. Zvlášť při dalším výletu kolem Studené vody a Studenovodských vodopádů. Toto bylo to pravé dobrodružství. Dva čilí skautíci hopsali po balvanech v korytě potoka a podařilo se jim do jedné tůně zahučet.

Zde nám bylo dvěma vedoucími názorně demonstrováno kterak zachraňovat tonoucí. Neváhali, skočili do ledové tůně a milé skautíky vytáhli. Jistě nikomu ze zúčastněných na zpáteční cestě moc teplo nebylo. Při večerním nástupu nám bylo promluveno do duše hlavním vedoucím, jako že máme dělat jen to, co nám je dovoleno nebo řečeno. Bylo to jako by hrách na stěnu házel. Hned druhý den jedno z vlčat spadlo s jednoho vysokého smrku a zlomilo si ruku. To, že se mohlo rozplácnout dočista, nám tehdy nedošlo.

Vyhlidka na Lomnický Štít z tábora

Abychom snad příliš nezvlčili, tak jsme občas pořádali soutěže družin ve zpěvu a nebo i krátkých „uměleckých“ výstupů. Dokonce nám bylo zorganizováno pravé kulturní vyžití, kdy nás jeden večer vpustili do sálu nedalekého a nóbl hotelu Morava, kde vystupoval kouzelník, varietní umělci a také brněnští bratři Kozderkové, kteří hráli na harmoniky a zpívali. Jednomu z nich, Ladislavovi, se za rok potom narodila nejmladší ze tří dcer, pozdější populární zpěvačka a herečka, Laďka Kozderková, která ve svých 37 letech předčasně podlehla zákeřné chorobě.

Táborový pobyt byl u nás, účastníků, výrazným úspěchem. To že jsem se domů vrátil s černým kašlem mě jaksi, na rozdíl od rodičů, vůbec nevadilo. Tento poslední skautský podnik na mě zanechal nesmazatelnou stopu a tak se celý život rád toulám, hlavně po krajinách kde ani lišky dobrou noc nedávají. Tím myslím krajiny divoké a neobydlené, jako Ohňová Země, Patagonie, Antarktida a v poslední době rudé pouště Klokaního vnitrozemí.

Než jsme opustili klec, co zbudovali komanči, tak jsem stačil intimně poznat všechny hory v tehdejším Československu, s důrazem na Vysoké Tatry, kde jsem se i po skalních stěnách sápal, pod převisy či ve sněhu přespával, na chaty vynášky prováděl a všemožně si ničil tělesnou schránku, která by asi už nefungovala, kdyby nebylo moderních náhradních dílů co dnes jednomu vmontují do těla aby mohlo fungovat dál.

Aktualizováno: 12.7.2010 — 13:01

221 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Pro aidu – jasně, v komentářích ty dobrůtky vysypeš. Ale přesvědčit tě, že to stojí za samostatnou publikaci, to je makačka. Nabídka – napiš, já nafotím a budeme mít Mlsotník 8)

 2. ;;) R O Z V E R N Í Č E K . ;;)

  .(*) Jde babička kolem drogerie a vidí frontu. Protože je stará frontová bojovnice, postaví se do ní a čeká, co mají nového. Když na ni dojde řada, prodavačka se zeptá:“Taky, babičko; taky?“ „Taky, děvenko, taky.“ Dostane krabičku za padesát korun, vyleze před obchod a vytáhne obsah krabičky. Kouká na to a ptá se kolemjdoucího mladíka: „Mladý pane, můžete mi říct, na co to je?“ „Milá babičko, teď už je to na nic, ale předtím to byl barevný film!“ . .(*)

  ~o) Vinšuju všem přítomným klidný večer, hezké sny
  a krásně se vyspinkejte. ~o)

 3. Mily Jiri, krasne vzpominani na letni radosti taboreni. Ja si toho teda moc neuzila. Jen jednou. Nasi se krapet bali mne samotnou poustet v tom veku na tabor, protoze jak jsem rostla, tak se muselo dohlizet na kycelni kloub, abych si ho netriskla. To neznamena, ze jsem posedavala, otec mne honil jak nadmutou kozu 😀 ,ale delaly se veci, o kterych vedel, ze je muzu delat. Nase zakladni skola z duvodu uz mne nejasnych vlastnila/spravovala (?) vysoko v Jesenikach na Nove Vsi u Rymarova byvaly vyletni hostinec. Bylo to prejmenovano jako Pion. chata Holice u Olomouce, duverne po vsi znama ovsem jako spion chata. Skola taky vlastnila staricky rezavy autobus a tim jsme na spionku jezdili na lyze, skoly v prirode a tabory. To bylo zajimave zejmena v zime, protoze jeden z tatinku skolnich deti to ridil a bral to tam z Olomouce vzdycky pres Valsovsky zleb. Dlouhe, velmi dlouhe stoupani a chudinka autobus obcas varil vodu. A zastavit v puli stoupani, vychladit motor a pak to s nakladem decek a par rodicu na snehu a ledu do kopce rozjet – to byla sranda. Ale bylo tam nadherne – chata byla na vyspe u prvni vlny opravdovych hrebenu – jedna z nejvyse obydlenych lokalit v Jesenikach. Pozdeji jsem tam vydatne trajdovala na bezkach.

  Dnes je ze spion chaty docela slusny penzion Na vyhlidce a nasi maji kousek pod ni vlastni chalupu.

  http://www.vyhlidka.net/

 4. Dneska jsem odnaučovala Borůvku odporu k přírodní vodě. V těch vedrech jsem ji občas šoupla do řeky- nehodila, jen šoupla na mělčinu, aby si aspoň namočila tlapky- a dneska na to namočení tlapek tam vlezla skoro sama. Pak jsem v gumových pantoflích vešla do řeky a psová nakráčela za mnou, jen hlava a krk z ní koukaly. Pak jsem stála na břehu a Borůvka už tam lezla sama. Byl tam i jiný malý pes, ale ten byl plavací vodník, nicméně Borůvka tam lezla taky, i když neplavala- ale šla tam sama! 😀

 5. Moji milí,
  moc a moc všem děkuji za přání. Udělali jste mi velkou radost. Omlouvám se, že vás trochu zanedbávám, ale já se polepším. Tedy doufám.
  Ale pilně čtu a doufám, že jsem celkem v obraze.

  1. Dodatečně opožděně všechno nejlepší, oslavy pokračují! (inlove) (^) (d) (dance) (*)

  2. Uff, je to o fous, ale ještě stíhám (blush) .

   Dalmi, všechno nejlepší! Ať ti sluníčko co nejvíc svítí (sun) (h)

 6. (rose1) BLAHOPRANI (rose1) k svatku Dalmatin a vsem dalsim Marketam. Dalmatin, ty ruzicky tam jsou proto, ze jsem kdysi shledla krasne fotky tvych ruzi. Tak at se ruzim i jejich pani dari. (h)

 7. Je mi vás všech „pečících, potících a vařících se“ upřímně líto, bez možnosti schladit se (ve vodě či v klimatizované místnosti) to musí být opravdu utrpení. (sweat) (sweat) (sweat)

  ALE – nezapomínejte nejen hodně pít ale PŘEDEVŠÍM slané nápoje (třeba obyč. vodu trochu osolit). Také tonik je výborný, ten se dříve navíc pil v tropech proti malarii, jelikož obsahuje quinine – chinín – my kupujeme Schweppes, ten ho stále má a já si ho navíc osolím . Jak známo, pot je slaný a tak s potem z vás vytéká i ta sůl a její ztráta pak celkově oslabí celé tělo.V zimě a dokud není hic, v kuchyni používám sůl dost málo, ale v těch vedrech si jí tělo (tedy alespoň moje) přímo žádám, cítím, jak mi něco slaného dělá dobře. Takže se láduji slanými rajčaty – rozkrájím je na kousky, dost osolím a jím (třeba 4 na posezení). Také dělám (zase dost slané) rajčatové a okurkové saláty, studené z lednice pak krásně ochladí. Nebo si k snídani chleba s máslem posolte. Opravdu vím z letité zkušenosti, že sůl je ve vedru velice důležitá (tedy vyjma těch, kterým přímo škodí na zdraví). Vždy, když vařím oloupané brambory (dávám do nejen sůl ale i kmín), tak si pak tu vodu sleji, dám do lednice a studenou druhý den s chutí vyžunknu.

  Gratuluji všem Markétkám, dále držím (y) potřebným

  Milá Zano – užívej si „bezpuchýřovou“ dovolenou, neztraťte se a šťastně se vraťte zpět.

  1. tak to u nás v tomto vedru vede studená polévka: vychlazenej rajčatovej džus 1l, do něj se nadrobno nakrájí cherry rajčata – 250g, osolí se to,opepří se to,přidá se worchester -pár kapek, promíchá se to,naleje se to do misek a posype natrhanný, lístkem bazalky (není nutná) a strouhaným parmazánem. Někdo nahrazuje lžící zakysané smetany. Jí se to, chutná to a hlavně: Osvěží to! :*

   1. Jo, Sharko, to je taky moje stalice. Sice v krapet jine podobe, ale efekt je tentyz – osvezi. Ja do toho dam jeste na kousky nakrajenou odseminkovanou okurku, drobne nakrajenou cervenou cibuli, neco utreneho cesneku a zakapnu olivovym olejem – a mas neco jako spanelske gazpacho.

    Anebo: studena okurkova polevka – spis tekuty salat? Jeden receptik tady. Ja to delam bajvoko. Ovsem misto maty tam davam kopr.

        1. Dik, to si musim poridit. Uz pisu synovcovi, at mi to obstara. A ze bychom zpoza buku vylezli??? 🙂

          1. No, to teda budeš mít hodně velkou sbírku, budeš-li je chtít všecky. Já mám asi jedenáct epizod, ale už mi je sebrali vnuci.
           Tady prý jsou všecky (v češtině) ale pozor, nemám to prověřené, jestli to třeba není zavirované. Doufám, že ne, ale jistá si nejsem.
           http://www.trpajzl.cz/

         1. V ČR vyšly všechny Trpaslíci na levných DVD…mám je, patří k mým velice oblíbeným….

       1. Jé Hančí, je vidět, že nemáš v domácnosti puboše. Hvězdná brána a Červený trpaslík (cca 180 dílů 😀 ) tak to je pro ně pohádka na brou noc.

       2. Hano, to moje je z jednoho filmu od Pedra Almodóvara (Ženy na pokraji nervového zhroucení), ale chtělo by to vidět celé, to byl jen konec.

      1. Už jsem si to pustila odpoledne, pěkně jsem se řezala (rofl) . Jen jsem si nemohla vzpomnět odkud to znám. Ha, už jsem doma. Červenej trpajzlík,to byl nářez, škoda, že to bylo v TV , vždycky tak pozdě. (y)

    1. jojo Hani děkuju za inspiraci..ještě dělávám Tarator – nakrouhané okurky s česnekem,koprem,solí a podmáslím (mě to s jogurtem nechutná) 😉

     1. Jééé – tarator, tak to dělá švagrův švagr – obrovskou mísu a každý, kdo k nim přijde, dostane óbrporci. Jelikož letos opět pojedeme do Šparadiči ve stálé sestavě (my+švagr se sestrou+švagrův švagr se švagrovou sestrou) myslím, že nás tarator nemine (a taky utopenci – těch vozí pětilitrovku) – jedeme až začátkem září, ale už se těším.

      1. Tarator? Ten jsem coby dítko dělával invalidní babičce. Asi bych si ho měl zase někdy udělat. A utopence taky rád.

       1. Tarator – tak to je pro mne nový název 🙂 Tady se téhle omáčce (dip) říká Tzatziki. Pokud vím, je řecká a polévají s ní jejich gyros (tak jsem se s ní prvně setkala já a přímo se do ní zamilovala). Teď jí dělám hodně často, dokonce mám právě půl litrový kelímek v lednici, hned vedle podobné omáčky s pálivých papriček. Dokonce si mrazím kopr, abych měla čerstvý vždy při ruce – tedy dokud jsou i čerstvé okurky, ty zimní nemají tu správnou chuť. Jen já ty okurky strouhám půl na hodně jenmno a půl hruběji a tu šťávu z nich trochu vymačkám, aby to pak nebylo příliš vodnaté. A přikápnu i trochu citronové šťávy a červě mletý pepř. Vychlazené si do toho máčíme brambůrky, ale ráda si tím pokecám třeba rýži. Dávám do toho zakysanou smetanu, jelikož bílý jogurt mi v tom také moc nechutná. Vlastně teď mi dochází – ten váš tarator je asi spíše řídká polévka, ne? Zato to moje (Tzatziki) je hustší omáčka „na pokecání“ nejen gyros.

        A díky za připomenutí Gazpacha, úplně jsem na tuhle letní polévku zapomněla (fubar) Při tom jeden čas jsem jí často dělala z našich rajčat. Nejprve jsem na každý talíř dala pár kostek ledu a přes ně tu studenou polévku přelila – moc dobré, půjdu se prohrábnout recepty, někde ho mám schovaný.

        1. Tarator je bulharská verze téhož.
         My doma přes léto jedem v šopském salátu, verze ze Sandanski od MLP, který tam s přestávkami 5 let pracoval.

         1. Nenech se přemlouvat a dej receptík. Já funguju v tomhle počasí hlavně na šopák a bulharskou polívku. Ale na ni potřebuju domácí rajčata.No, už jsem hluboko klesla a dnes nakoupila tašku zeleniny a zítra ráno ji udělám.

          1. Hihi, aidu musíš přemlouvat až do úplného přemluvení, jinak to nejde!

          2. Renato, snad ne – mám pocit, že jsem tu ty dva naše domácí základní recepty na bulharská letní jídla už napsala nejmíň 100 x?
           A dobrou, už spím v sedě.

        2. Maričko, ono je to v podstatě totéž, jen s tím podmáslím je to řidší- jako hustá polévka, ale mňamózní…. (blush)

      2. Šparadiči? Vy syčáci (dělám si legraci). Nicméně do HR bych jela, až bych brečela, ale kam že letos pojedeme na dovolenou? Hádejte, můžete třikrát. Do Amstru, na ME – dcera a MLP jsou již opět nominovaní do české repre. Já jim to přeju, koneckonců jedu s nima jako doprovod, ale jih to prostě není. Fňuk.

 8. Jiříku, krásně jsi vzpomínal. Krásně. Já měla tábory od ČSTV v Krkonoších a rozhodně to nebylo tak poetické. To až starší, tak od 12 roků jsem vyjížděla jako háček na vodu. Moje první byla Sázava.

 9. jen na minutku probíhám. Nejdřív bych chtěla poděkovat všenm, co se včera ke mně přidali s držením palců. Bude to běh na dlouhou trať, který natvrdo odstartoval dnes a já věřím, že se podaří doběhnout do cíle.
  A pak volám – hurá, hurá Tatry – příjemné to osvěžení ve vedrech. Byla jsem tam na školním výletě a bylo to super. Když opominu fakt, že jsem se díky pití vody z horský říčky připravila o hlas, což bylo pro mě dost trestem 😀 . Hezký den přeju.

 10. Milá puntíkatá , všechno nejlepší přeji za celou naši smečku. (rose1) (h) (rose1)

  PetroK, včera jsem tu nebyla a tak se dnes o to více připojuji k držení tlapek, snad to pomůže (y) (y) (y) (y)

  Milá Zano, přeji krásný zbytek dovolené, moc se těším na fotky. (wave)

  Zdravím z Moravy všechny Zvířetníky, ráno bylo pekelně, musela jsem na rozpálenou cestu, jsem uvařená.
  Před chvíli se zatáhlo , asi sa volačo chystá , uvidíme.
  (wave) (wave) (wave) (wave) (wave) (wave) (wave)

  1. :@ Vedro je tu přímo děsné, kousek od nás, v Kyjích, lilo jako z konve, tady NIC!!!! Fujtajxl! Opravář mi přišel opravit ledničku. Včera slíbil, nehodilo se mu to, dneska tu měl být v 11.00, přišel ve 14.00, opravil, skasíroval a zmizel. Až po jeho odchodu jsem dílo zkontrolovala a objevila následující: ulomený kousek rohu misky na odkapávání vody, kolečko na regulaci stupňů teploty narvané opačně, nezajištěné, nesvítí světlo, lednička spustí, běži pár vteřin a zase vypne. Díky tomu opačně nasazenému kolečku ani netuším, jestli lednička jede na první stupeň nebo na poslední, ten to ale, vzhledem k jejímu výkonu, určitě nebude! Sakra, řemeslník neumětel. Práce kvapná, málo platná. Pořád nadával, jak je to složité, jak nic nestíhá, jak je utahaný, ale pokud dělá takhle a všude se 2-3x vrací, aby to po sobě zase opravil, tak se nedivím! Já mít takového technika, tak tu bude tak týden a má smůlu! Tak už jsem si teda servítky do telefonu nebrala a myslím, že reklamu mu dělat nikde nebudu!

   1. Ať žije soukromé podnikání!
    Fušer, kterého by za komančů nepustili ani k lopatě si dnes bez problémů založí firmu a škodí na plný úvazek, bez toho, že by mu za ničení majetku zákazníků hrozil jakýkoli postih! Ještě štěstí, že si tyhle věci umím udělat sám. A zvykejte si, bude hůř. Učňovské školství ,,osvícená“ Klausova vláda v 90. letech zdevastovala, takže staří, co ještě něco uměli, odcházejí a mladá náhrada za ně není a nebude!

     1. Ne každému je příjemné, když je nucen si uvědomit, co všechno podělal a jaké jsou následky. Po Sametu se stal přesný opak toho, co se mělo stát. To dobré, co po komunistech zbylo, jsme honem rychle zrušili, rozkradli či jinak zdevastovali a s ještě větším nadšením převzali to, s čím se kapitalismus beznadějně a marně potýká od doby, kdy vznikl. Ale hlavně, že jsme zdraví a chutná nám. Bohužel na následky naší blbosti v 90. letech teď krutě doplácí zejména staří lidé a ještě krutěji na ně doplatí a už brzy, právě ti, kteří nedávno s takovým gustem zvolili ,,pravicové“ partaje. Jenže až dojde na lámání chleba, bude pozdě bycha honit.

      1. No – a za ty, co volili komanče v sedmačtyřicátém, honily marně bycha i ti, co se narodili v pětašedesátém.

    1. Zatímco umětel za komančů by si to přihasil už za měsíc, po vypití piva na to kouknul, oznámil, že nemá náhradní díly a zmizel.
     Jediné s čím by se dalo souhlasit je ta likvidace učňovského školství. Jen nevím jestli do toho tahat zrovna Klause. Nevím, kterého ichtyla tehdy napadlo prodloužit základku o rok, zkrátit o rok povinnou školní docházku, aby to vyšlo a blekotat cosi o tom jak si soukromníci budou brát učně do firem. Ale určitě měl rád pohádky.

     1. Za komančů byli meloucháři. Jenom idiot si na opravy čehokoli sháněl oficiální firmu. Já jsám jsem v 70. a 80. letech úspěšně, kvalitně a za polovinu oficiálních cen opravil desítky automatických praček, přestože jsem se oficiálně živil úplně jinak.

      1. Nepovazuju sve rodice za idioty. Ale jak v tom vasem bajnem komancskem svete zrucnych remeslniku mel clovek, ktery pilne pracoval v podfinancovanem zdravotnictvi, jeste shanet melouchare, aby mu pomohl vyresit jak splachnout hajzl ten vecer nebo druhy den? Tisknul jste si vizitky? Byl jste coby melouchar v telefonnim seznamu? Protirecite si.

       1. Hančí, buď si to domácí lidičkové ubastlili sami, nebo musel přednosta vyrazit do určité putyky, aby rozhodil sítě a když hezky žadonil, tak se možná národní umělec přes WC uvolil a přišel to ubastlit. Ale dlužno říci, že zdatný melouchář uměl vyšašit náhradní díly, které dávno neviděl ani výrobce. (sun)

  2. My jsme tu měli zataženo po poledni, a tak jsem vyrazila s Borůvkou na veterinu na zvážení, zakoupení odčervení a Frontline (nám teda funguje, letos měla zatím asi 3 nebo 4 klíšťata), vyčištění análních žlázek a když jsme tam byli, tak vet na ni koukal a říkal, že dost přibrala. No jo, 40 dkg, ale hlavně má děsný chlupy a pořád z ní padají. Tak nám předvedl jakýsi chytrý hřeben, co to fakt vyčeše, jmenuje se Furminator. Já ji češu blešákem nebo plastovým hodně hustým hřebenem, ale tímhle to šlo neuvěřitelně dolů! tak jsem vyplajzla 850 za hřeben, ještě že se to kupuje jenom jednou, že… a doma jsem mrkla na net, kolik za něj chtějí tam a bylo to stejně. Ale po 1-2 použitích prý omezí padání chlupů o 90%, to jsem žádostiva, protože už máme ty chlupy zase všude. A to prý kastrovaným fenám chlupy nepadají- cha! :S

   1. kastrovaným fenám nepadají chlupy? To musím říct naší Stelině. Určitě to neví, a proto denně zametám lopatku bílých chlupů…

   2. furminátor se nesmí kupovat v Čechách… všude jinde vyjde alespoň o polovičku levněji. Chtěla jsem si ho přivézt ze Skotska – ale tam ho neměli v obchodě a tak mi přijede za pár dní z USA… Ta největší velikost pod 20 dolarů…
    Co vím, tak na skoro všechna plemena (s výjimkou pudlů a podobných plemen) i na kočky to funguje přesně podle reklamy – rychle skvěle dokonale…

    1. To jsem netušila, jsem v tomto směru naprostý neznalec…. ale mám učesaného půl psa a byla to velká koule chlupů, takže to asi funguje, protože blešákem nešlo skoro nic….

     1. Ježkovyoči holky, to bych zrovna potřebovala na naše psy! Ani nevím jak to vypadá, natož jak to funguje- dvě kolie doma – achjo. A ještě se neradi češou, asi je to tahá. Já jsem vyplázla tři stovky za kartáče.

    2. Slyším o tom prvně a jsem neználek. Proč asi to není na pudloše? Žeby proto, že nemají podsadu? A jak to vlastně vypadá? Na nabídse je to takové hrablo na ruletu. (think) A hodí se to i na číči? Já, že s tím pelicháním máme fakt problém. Nejde o úklid, ale o Mourynovy spečené dredy na zadku. Ale už jsme to vybojovali. Byl nesmírně trpělivý. (sun)

     1. Já mám malý a prý je to i na kočky. Dred pod krkem jsem tím vcelku snadno odundala. Je to na dlouhosrsté i krátkosrsté psy. Mám hrabítko s otáčecími zuby, blešák na husté česání, ale tohle mě fakt překvapilo. Mám o kousek hubenějšího psa 😀 Myslela jsem, že dostatečně vylínala na jaře, ale v těch vedrech to z ní zase jede dolů. 🙁

     2. Furminátor se dá nejlíp koupit přes Aukro, tam vyjde bratru tak na tři stovky, v „oficiálních“ obchodech od osmi set výš. Ještě ho nemám osobně vyzkoušený, malá zatím nelíná (chuckle) , ale ze svého okolí na něj slýchám samé kladné reference. Na pudly ale opravdu není, je určený na krátkosrstá plemena s podsadou – třeba labradory (mm) . V téhle diskuzi jsou zkušenosti lidí, dá se tu i domluvit na hromadné objednávce, ušetří se za poštovné: http://www.cz-pes.cz/diskuse/7_9257_0.html

      1. Je i na kočky, záleží jenom na velikosti hrabla, jsou pěkně rozlišené podle hmotnosti chlupáče.

      2. Téééda, kdyby se tu organizoval hromadný nákup, tak se hlásám. Fakt to Mouryn nezvládá a tenhle udělátor vypadá schopně. Já už dávno pochopila, že na rozdíl od Míny, on si na zadek nedosáhne. Zatím to řeším mokrýma rukama a hřebenem. (sun)

    1. Taky děkuju, potřebuju něco na (cat) (cat) , to je děs běs, kolik je všude chlupů. (nod)

     1. ten odkaz od Efky směřuje na kočičí LucYnku. Tak se s ní spoj, jednak má furmík doma (na kočky) a jednak je objednávala ze zahraničí hromadně za rozumnou cenu. Emaila na ni najdeš pod jménem na cz-psu nebo na webu Kočičí naděje… a Boxíková na ni má spojení určitě – dohadovala to předplacení kastračního programu pro kočindy.

      1. Áááá, děkuju! Na LucYnku mám možná i majla, mrknu se na to. U nás jsou chlupaté snad i igelitové pytlíky. (wasntme)

    1. Jsem to slyšela od dvou lidí (cvičitelky a chovatelky), kterým prý borderka a kavalírka po kastraci skoro nelínaly, tu kavalírku dokonce museli stříhat strojkem, protože vůbec nepustila chlup. Tak jsem si to myslela, ale chlupy máme všude a Borůvice zrovna líná jako o život, tak to asi neplatí na všechny psice. Zatím, jak tak Borůvku pozoruju, mám dojem, že kastrace v mladém věku (po prvním hárání) je pro psice lepší, protože se s ní líp srovnají.

     1. Jenom jestli to nepatří do stejného ranku jako řeči o tom, že kastrovaná kočka nechytá myši. Neteř má kastrovanku a každý den má před prahem minimálně tři hlodavce (no a někdy i okrasné karásky z jejich rybníčka) – a moje mamka je z toho na větvi „jak je totok možný, když vykastrovaná kočka jenom tloustne a válí se za pecí“ – některé věci nevysvětlíš, to chce prostě vidět na vlastní oči.

      1. File se po kastraci v 8 letech vrátila štěněcí „krepová“ srst a my s tím bojovali až do jejího konce. Povaha se ale nezměnila ani o fous. Povaha koček totéž.

      2. Já mám kastrované všechny tři kočky – 2 kocoury a 1 kočku – chytají jak myši, tak i jiné hlodavce – nedávno jsme našli na dvorku zbytky potkana, občas i nějakého ptáčka uloví, potvory jedny! a rozhodně nejsou tlusté, spíš naopak. Ale pověry jsou zakořeněné dost silně, obzvlášť na venkově. Když jsem se o tom bavila tak různě se sousedkama, co mají kočky, tak mi to tvrdily svorně všechny do jedné.

       1. Pověry jsou zakořeněné úplně všude – já na to narážím denně jak na velkém sídlišti v Brně, tak na chalupě. A potvrzuji, že dvě kastrované fenečky línají ve svých 14 a 16 letý stejně jako jejich nekastrovaný 16letý psí kámoš – nějak jsme nezaregistrovali, že by se objem vylínaných chlupů lety snížil – zato se nám zdá, že línají na jaře a na podzim výrazně více a mezitím přes časté vyčesávání v podstatě permanentně!!

 11. Jiří, krásné vzpomínky na vandrování z dob, kdy slovo skaut znamenalo být čestný, neúplatný, rovný, vstřícný, ohleduplný, ctít kamarádství bez falše a být odolný nejen na těle i na duchu.
  Vám se to podařilo. Dík za vzpomínání.

 12. Jiří, to je krása! A to mi uteklo! Naše světluškovo-skautské vedoucí už to v osmačtyřicátém, kdy jsem měla konečně jet, dost pochopitelně vzdaly. MLP vozil svoje vlčata na Vysočinu až do dvaapadesátého včetně, už tajně, ale pak to taky zapíchl, když se kolem něj začalo hustě zavírat. Dodnes potkáváme pár vděčných staříků, kteří vzpomínají.

 13. Nemám přečteno vůbec nic už děsně dlouho, jen chci zvolat:

  PRŠÍ!!!!! (rain) (f) (dance) (rain)

  Jdu vařit oběd, dokud to jde a neni vedro. Včera sme byli na koupališti a byla nás tam pěkná kupa. Rysík, a dvě sestřenice a bratranec a tak různě se tam střídali dospělí. Já ta teda byla celou dobu 😉

 14. Milý pane Jiří, díky za další z krásných příběhů 🙂 Jen si říkám, jak se tak dějiny dovedou hloupě opakovat. Když Junák zažil své první chvilkové vzkříšení, stihl jsem ve věku časně vlčecím první (a poslední) skautský tábor na říčce Střele těsně před tím, než vzal skauting u nás podruhé smutný konec (stalo se roku 1970 tuším). Téhož roku byl vyzmizíkován z mapy republiky. Oddíl zmizel v ilegalitě pod názvem TOM, část nás na dlouho našla ochranná křídla ve čtenářských klubech časopisu ABC… Daleko později nám došlo (a jistě ne úplně), jak si ti, kdo naší generaci tenhle únik od socreality umožnili, museli často dávat doslova „nohu za krk“… Mějte se tam v Klokánii všichni krásně (f)

  1. Díky Vavís, mám to zadarmo, eeee za 7. Teda o té volbě datumu oslav „zvěrozvěstů“ jsem opravdu netušila. A pak jsem si (nevím proč) myslela, že Metod byl starší. A ještě něco, co jsem zapomněla 🙂 Vzpomínám na úžasné čtení na pokračování na ČRo 2. Svatí kacíři od Jindry Jarošové se moc povedly. Bylo to tenkrát s Jiřím Štěpničkou a Borisem Rösnerem.

    1. Hee, lepčí – vošum. Jsem špatně umístila Husinec a nevěděla, že chtěl umřít radostně (sweat)

    2. Já mám taky 2 špatné, taky jsem nevěděla, že chtěl radostně umřít a ještě jsem popletla čím byl na univerzitě – jsem (headbang) . Vave, díky alespoň vím co nevím. Ještě něco vymysli nebo
     najdi holka šikovná.

     mám oblíbenou 11, tak to se mnou nebude tak zlý.

      1. Testíky, to je moje., ale jak jsem dopadla u bráchů to se radši ani neptej, tam to bylo skoro opačně. Protože já hlava – jsem vyplnila něco jiného než jsem si myslela aby to bylo jó dobře ;( a nebylo.

       1. Chichi – se Soluňskými bratry jsem dopadla jako sedláci u Chlumce – už první otázka byla pro mne chytákem. Za to s Mistrem Janem jsem dopadla úplně naopak – takže nejrpve to bylo 2:8, podruhé 8:2 – za to první se stydím, za to druhé jsem celkem pyšná. Jo – testíky taky mám ráda.

 15. Ahoj Georgi,

  posílám pozdrav z Liptovské Tepličky pod Královou holou. Až dnes vylezeme na kopec, dovolím si od Vás vyřídit pozdrav Vysokým Tatrám.
  My jsme naposledy huntovali tělo v sobotu rychlým odpoledním výstupem na Rysy.

  Lili

 16. Milý Georgi, krásně jsem si početla a zavzpomínala. Díky!
  Mimochodem – Míla už je doma, nebo ještě na cestách?

  1. Jsem vopožděná a vy už dávno v Čudu. Tak hezky koukejte a fotit, a fotit, a fotit. (sun)

 17. Ahoj všichni, přejíždíme ze Skotska do Anglie, dnes jsme vstávali v půl šesté 😉 a teď z vlaku koukáme na krásnou krajinu Skotské vysočiny. Na kopcích leží docela dost sněhu.
  Tam kam jedeme, má být dnes 14 stupňů (chuckle) … prosím netlouct 😀
  Mějte se fajn a neuvařte se (a už s tím vedrem něco udělejte!).
  Milá Puntíkatá, k svátku přeju všecko nej (h) (rose1) (h)

  1. Že 14 °C – co bych tě tloukla, v létě to není žádné terno (chuckle) . Marný platný, když je červenec, musí být horko (whew) – ať se nám to líbí či nikoli (nod) .
   A přeji krásné pokračování dovolené – už se těším na reportáže, protože předpokládám, že do jedné se ti povídání nevleze! Papapá – a mažte si pod koleny francovkou (wave) !

   1. No, kdybychom dali dohromady našich 14 a vašich 34, tak dostaneme všeobecně líbivej průměr 24 stupňů.

    1. Ať žije geniální Zana (inlove) a její teplotní průměr – sem s ním! 🙂 Mávámm do Škótska a užij si to a nenastydni tam! (wasntme)

    2. Ahoj všichni, ten průměr bych taky brala. Včera jsem si vzala do práce jen tak pro legraci teploměr a naměřila jsem na svém pracovním stole 34,5 C, pod stolem 36 C. A to v tom sedíme s kolegyněmi 10 hodin. A zaměstnavatel? Ten nám slavnostně poslal 1,5 l lahev perlivé vody. Takže až si někde přečtete, že jsme my úředníci tady pro lidi a placeni z jejích daní (jako kdyby jsme ty daně my neplatili) – a to jste neviděli naši výplatní pásku, tak si vzpomeňte na mě. Večer jsem už málem omdlívala. Teď je trošku líp, před chvílí sprchlo, ale zítra to budeme mít znovu.

     1. To by měl pan stát snad vědět, když to nařizuje soukromým zaměstnavatelům, že je i on snad povinen se postarat zaměstnancům i o vyhovující pracovní prostředí ( stínění, větráky, sprcha), jak včera citovaly z příslušných předpisů všechny televize. Když může doprpodnik přistavit aspoň cisternu a polejvat pořád dokola zem kolem venkovního pracoviště…chudáci malí, vzpomínky na pracovnu s obrovským secesním oknem k jihu bez rolety (tu jsem si pak koupila sama) a na letní služby vědeckého pracovníka v době, kdy pedagožstvo mělo prázdniny, mi spolehlivě zaplaší jakoukoli touhu nebýt v důchodu (sweat) (sweat) (sweat) posílám (rain)

      1. Strýček Sam to samozřejmě ví, ale ohání se nejoblíbenějším zaklínadlem dnešní doby: Je málo peněz, příp. peníze nejsou. Tak se snaží šetřit tam, kde je to nejsnažší – na svých zaměstnancích. A to nám ještě sníží plat o 10 %, pokud nás rovnou nevyhodí 🙁 . Nemáme odbory a tak se nikdo neodváží moc hlasitě protestovat, aby na sebe neupozornil a nebyl první na řadě… Takže si zanadáváme mezi sebou, něco málo pustíme směrem nahoru a to je tak vše.

      1. No, to se snad ani slušně komentovat nedá. Vydržte, my se taky budeme snažit. Je ráno a máme tu 29, nechci ani myslet na to, jak tu bude v 17 hod.

       1. Benevolence zákoníku práce umožňuje zaměstnavateli pustit své zaměstnance domů při překročení teploty 28 stupňů. Povinnost to však není.
        ;(
        MF poslalo zaměstnance domů: „Vzhledem k mimořádně teplému dni, kdy venkovní teplota je opakovaně vyšší než 30 ºC, a s přihlédnutím k vládnímu nařízení a zákoníku práce, je možné dnes od 13:30 hodin opustit pracoviště.“
        :O
        !!! Daleko častějším případem je podle zákoníku práce situace, kdy zaměstnavatel musí zdarma zajistit svým zaměstnancům „ochranný nápoj“. Tak včera postupovala například firma Hyundai, která podle Lidových novin zajistila svým zaměstnancům bezplatně balenou minerální vodu.
        (beer)

        1. Tak to nás nepustí ani náhodou, už vidím, jak vedení města vysvětluje rozvášněným občanům, proč si nemůžou vyřídit OP či CD, že nejsou schopni zajistit odpovídající pracovní podmínky (smirk) .

  2. no – protože sedíte ve vlaku, tak zdá se místenky automat úspěšně vydal (wave)
   Tak ať i ta poslední část dovči dopadne – pobřežní pěšotrasu s hrady a útesy si určitě užijete (nod)

   A to počasí ti zááávidííím (chuckle)

  3. Zano, šťastný zbytek cesty – myslím, že za organizaci máš už teď 1* 🙂 Smečka se těší, jak si počte – letos to asi zase bude jediná exotická dovolená se Zvířetníkem, protože nejmíň do září máme práce nad hlavu, a až to začne vypadat, že jí trocha ubyde, však ona se zase nějaká objeví… Ale nesmím se rouhat. Tuhle práci dělám rád… jen o vzdálených krajích si s MLP už nějakou dobu jen čteme… Takže díky předem i zadem všem píšícím cestovatelům (h)

  4. Ahoj Zano, ráda vidím, že zdatně pokračujete podle plánu 🙂 Užívejte si, opatrujte se (nenastydněte!) a už v duchu piš (inlove)
   A už se vůbec nedivím té odvěké averzi mezi Skoty a Angličany – s tím jejich strašným počasím museli být předem napruženi prakticky na každého, protože jestli je praštěné anglické počasí o tolik lepší než jejich, tak holt byly tyhle dva deštěm zalévané národy náchylné k cenění zubů a ke rvačkám (Ostatně – ono furt prší i v Irsku, že? Že by to byl další případ hojně zalévaného temperamentu? 😛 )
   Jo a znáte tenhle vtip? Angličan se vytahuje před Skotem a povídá: Jo, vy se živíte samým ovsem, kdežto my ho u nás dáváme koním! A Skot odpoví: Jasně, proto jsou Skoti a angličtí koně nejlepší na světě! (rofl)

  5. Přávidím zážitky, teplotu si tam klidně nech, mě těch 30+ vyhovuje. Asi jsem byl v minulém životě odněkud z teplých krajin (nebo hutník u pecí (chuckle) ).

   1. Me by taky vyhovovalo, Kdyby me furt jeste nezlobily nasledky toho vytrzenyho moudraku. Bych vyrazil k vode a bylo by.
    Ale pristi tyden bych prosil ochlazeni. Pretty please! Ja mam saunu rad, ale travit v ni cely den a jeste tancovanim to fakt neni zdravy. A on i waltz je pekna makacka kdyz se to dela poradne (t.j. co takt to tak dva metry a tak podobne).

    1. Mi to o waltzu povídej! Ale pořádné pocení ještě nikdy nikomu neublížilo (když dostatečně pije a solí), spíš naopak. Kdysi se pocením léčilo.

 18. Milý pán Švehla.
  Rada by som si svoj nick ponechala. Vymyslite si niečo iné.
  Zuzana Yetti Originál.

  1. já myslím, že to je jen vsunutá skautská přezdívka… jinak doufám, že George zůstane Georgem a neudělá nám v tom guláš (rofl)

  2. Hihi, milá Yetti (inlove) , počítám, že George je kapánek starší yetti než Ty – už jako malý blonďatý chlapec se tak jmenoval, jak jsem pochopila. (nod)
   Ale to jméno asi patří jen ke vzpomínání, je to přece náš milý George z Klokánie. (inlove)

  3. Jaksi jsem Yetti od roku 1948, tak nevím… Ale nehodlám tuto moji přezdívku tady používat, to jen mezi starými kamarády, turisty, horolezci a trampy. Takže žádný strach

 19. OT – dělám kousek od magistrály na Pankráci, už dobře 20 minut, možná i déle to tu houká a houká, podle mě hasiči, policajti i sanitky, jedno za druhým, huhu, mám husí kůži, muselo se někde stát něco opravdu velikého. Tohle je fakt nezvyklé i na prahu. 🙁

    1. Nevím, nikde nic nehlásí, ale houkalo to ještě pěknou chvíli, pak už víc v dálce – a vlastně doteď se sirény ozývají víc než v jiné dny. Každopádně to bylo moc divné a znepokojivé.

     1. Vavísku tady po Sokolovské ječí sirény od rána, zřejmě jsou nějaké nepříznivé podmínky, protože směrem k bývalé Vysočanské poliklinice, dnešnímu Clinicu, směřuje spousta sanitek. Včera jsme měli úmrtí ve svobodárně, kde zkolaboval pán, 73 let, mrtvice, ale skončená smrtí. Tohle počasí je vražedné. Snad to nebude nic vážnějšího!

      1. Trošku odlehčím. 🙂 Když jsem jela kolem osmé ze zalévací a krmící služby (kamarád si vyrazil na 2 týdny do Turecka a já pečuju o jeho latifundie a čičinku – Baronku), tak jsem se při cestě stavila v Penny. A celou dobu, než jsem si srovnala nákup do báglu a tašek, tůroval někdo kozí dech (tak se doma říká motokolu) a troubil a túroval a zase troubil. Ozývalo se to za boudou na vozíky, tak jsem si jen říkala, aby už na toho puboše hodili síť. Bane, ve finále vyrazil (no… velmi rozvážně a důstojně se vyšinul) kmet s vousem. Tvářil se veledůležitě a troubil a sunul se hrdě vpřed. (rofl)

       1. To mi připomíná ČTN na jejím motokoštěti. Taková ta elektrická koloběžka. Pořídila si jí ač nikdy neměla vůdčí list na nic většího než dětský kočárek a jezdí na ní v rámci obce. Fór je v tom, že koště má blinkry se zvukovou signalizací, takže už z dálky slyšíme píp-píp-píp-píp a teprve potom se objeví ne Rákosníček, ale ČTN. Tedy pokud si nesplete levou a pravou ruku – levá blinkry, pravá klakson, to ji identifikujeme ještě z větší dálky. (rofl)

        1. ČTN na motokoštěti – si představuju svoju vlastní a jsem na huhuhumřítííííí – ta představa je jen pro silné nátury (ale před jejím synem psssst (tmi) ).

  1. To je normální, to se jen senioři ,,přizpůsobují“ zvýšeným teplotám. Na to, aby si pořídili a provozovali doma cosi, jako klimatizaci jim totiž důchody absolutně nestačí a voda je tak ,,levná“ že napustit si plnou vanu už je víckrát, než jednou za měsíc opravdu luxus. Navíc u nás tento týden teplá voda, kvůli pravidelné revizi výměníku, neteče.

   1. Cosi, čárka, jako klimatizaci, čárka, má, čárka, málokdo. Vcas zavrit okna a zatahnout zavesy napadne taky malokoho. A s tou vanou silne prehanite. Vy luxuse.
    Kolik z tech co nemaji na plnou vanu (na co plnou) vickrat mesicne, vyhuli krabicku cigaret denne?

    1. Z loňska na letošek jsme zaplatili za vodné a stočné, při stejných odběrech o 4.000 Kč víc! Máme velké štěstí, že se nás netýká připravovaná deregulace nájemného, to bychom se nejspíš stěhovali pod most. Okna máme naštěstí na sever, jinka už by nás asi vezla houkačka taky, takže zatažené závěsy jsou při takovýchto parnech na dvě věci.

     1. Jo, to má problém jen ten, kdo nemá individuální odpočet nebo byt spravovaný obcí. Kdo bydlí ve vlastním či družstevním je na tom lépe. Nebo to chce jednat. Buď s vodárnmi nebo se správci domu. Ale jen tak plivnout je snazší!

     2. Jenom na jednu. Na snizeni teploty v mistnosti. Mam okna na jih drahousi, kdybych vcas nezatahl a nezavrel okna tak se tu upecu. Takhle se (v minimalnim obleceni) da celkem klidne delat. Stejne to chce to vic pit, ale je to setsakra rozdil!

 20. Jé – Yetti – to je krásná vzpomínka na skautský tábor! Jsem ráda, že jsi se s námi o ni podělil.

  Jo – Vysoké Tatry byly – a doufám, že stále jsou – krásné. V devítce jsme tam byli na školním výletě – náš třídní byl totiž posedlý horskou turistikou. Dodnes si vzpomínám na to blaho, když jsem konečně slezla ze sněhu na obyčejnou zem – zdálo se mi, že z ní přímo sálá teplo (nojo, botky pionýrky moc od chladu nechránily, nota bene když byly už od včerejška notně promočené).

 21. Díky za vlčácké vpomínky. Já byla ve čtyřicátém osmém na sokolském táboře, nejmenší (já) ubytováni ve starém mlýně, starší v „osadě“ – dřevěná prázdninová ubytovna, kde byla taky jídelna a velmi důležitá část – ošetřovna (byla hodně v permanenci) 😀 (například když jsem lovila myš, tak mě hryzla do ruky 😀 ) a nejstarší u Dyje ve stanech. A co bylo nejdůležitější – kilometřík od nás skautský tábor – a tak denodenně probíhala snaha o uzmutí vlajek, soutěže, olympiáda, kde se soutěžilo skauti versus sokoli. Noční shazování stanů soupeřů, zajetí bojových skupin a podobně. Zřejmě se vedoucí obou táborů velice radili, jaké akce lze ještě povolit a jaké už v rámci bezpečí už stopnout. (rofl) (Hlavní vedoucí obou táborů byli, myslím, bratranci).
  Ale přežili jsme vše skoro bez úhon, jen skauti jedna zlomená ruka a jeden vyvrknutý kotník a u sokolíků dvě polámané ruce – a to nebylo ve společných bitvách, ale při jiných alotriích.

  A Markétky milené a další slavící, všecko nejlepší, hodně zdraví, pohody, radosti.
  Posílám fotku, která mě dost ohromila. Co já se načetla fantastik o lítání kolem planet a rozumně to brala jako pohádky pro větší – a teď mohu vidět fotky v reálu:
  http://www.astro.cz/apod/ap100712.html

  1. Fotka je úžasná, a všem Markétám přeji všechno krásné k svátku (rose1) – a až budete házet tím srpem, tak opatrně. Co kdyby v tom obilí někdo byl? 🙂

 22. Tábory jsou nejlepší- jezdila jsem jako dítě, pak jako praktikantka, jednou jsem dokonce pomáhala v kuchyni- no a pak jsem začala dělat historický šerm a jezdila na tábory dělat dětem program. Divím se, že si většina dětí na táboře nic neudělá- mívají totiž tak neuvěřitelně telcí nápady, až to mlátí dveřma. Na táborech jsem byla na různých- od ubytovny přes chatky až po stany a stany bez elektřiny- no a ty poslední byly bezkonkurenčně nejlepší a nejvíc se na ně vzpomíná. Můj muž na tábory nejezdil, protože jeho rodiče byli toho názoru, že tábory jsou jen pro ty lidi, co se chtějí dětí na tři týdny zbavit a o prázdninách si ho předávaly babičky a tety. Dneska ví, že o dost přišel.

  1. Jo tábory – ty školní byly bezvadné. Spali jsme ve velkých stanech pro čtyři s dřevěnou podlážkou, kuchyň s vlastnoručně uplácanými kamny (i s píckou!), taktéž latríny jsme si sami vykopali (no – to teda dělali kluci), zásobovací stan a „sklep“ pořídili – a těch her a soutěží … vzpomínek na dva dlouhé večery.

   To Terka byla na dvou táborech – v osmi letech na skautském (spali v týpí na vlasnoručně vyrobených rohožích z proutí a já zněj byla unešená) – a tam byla nešťastná jak šafářův dvoreček – asi byla na taková dobrodružství ještě moc malinka (ty srdceryvné dopisy, které jsme dostali až při příjezdu domů, protože „to byste pro ni přijeli hned ten den!“). Za to ten druhý, na koňské farmě v krásném prostředí Bílých Karpat, ten byl pro ni to pravé ořechové. Byla už starší (13 roků) a koně jsou její životní láska. A tam se naučila zaplétat hřívy a ocasy, takže z toho těží dodnes (nod) . A má diplom nejen z úpravy koně, ale i z „rozborky“ uzdečky – bezkonkurenčně první (clap) .

   1. Školní tábory? To existovalo? Ve velkých městech asi ne- já to vůbec neznám. Já jsem jezdila na tábory ROH- buď od rodičů, nebo si nás vzali s sebou mamčini kolegové, kteří dělali vedoucí na táborech jiných fabrik. Vždycky měli určitý počet dětí, co mohli vzít na sebe, když rodiče nepracovali v dotyčném podniku. A to byly většinou ty stanové- veeelmi oblíbené. Kačku mám doma s angínou, musela jsem ji dovézt ze skautského tábora- vztekle čučí ještě dneska a jenom vysedává u počítače, protože tenhle tábor má v oblibě. Byla už loni. Loni jsem trošku zaváhala, když jsem ji dovezla na sraz- hlavní vedoucí má asi 22 let, její pomocnice a zdravotnice taky tak- zato jsem zírala, jak to holky zvládají a perfektně se starají. Je pravda, že větší holky jaksi zároveň mírně dozírají na menší, protože jsou ve věkově smíšených družinkách, což je oproti jiným táborům rozdíl- tam jsou děti v oddílech podle věku. Ale řekla bych, že je to ku prospěchu všech. Kačka líčila, jak byli na celodenní výpravě po okolí s mapou, kde se museli zorientovat, případně zeptat, vyptat si vodu na pití, když jim došla a tak. Když jim navečer došlo jídlo a malé holčičky už měly fakt hlad, jedna větší holka si vzpomněla, že si koupila oplatky nebo co a daly to všechno prckům, protože větší holky přece něco vydrží. Tak takhle nějak si představuju, že by to mělo být. Jenže většina lidí řekne, že takhle si péči o děti nepředstavují a měl by s nimi být někdo, kdo jim to jídlo dá a postará se o ně.

    1. No – on to byl vlastně pionýrský tábor, ale pionýr byl organizován při škole (ach – „měsťanka“ v Kobylí!). A stany jsme měli nádherné – s předsíňkou a ložnicí pro čtyři – ty nám koupil místní kolchoz. A každý rok jsme jezdili jinam – nezapomenutelné je Dářko (protože jsem hned třetí den ztratila peněženku s veškerými penízky (chuckle) ) a pak ten poslední Krhov na Vysočině (ale to by bylo na knížku!).

     1. Prázdniny? kolo, vlak, pěšky a po celé ČR. Sám od 9. let. strčil jsem do kapsy 2 – 3 stovky, doma jsem řekl: jedu na výlet, vrátím se asi tak za týden a vyrazil tam, kde to podle mapy a knížek mohlo být zajímavé. Naštěstí jsem vlastnil režijní průkazku, čili rychlík Praha – Brno za 5,60 Kč, spalo se pod širákem, nebo ve stohu a v baťůžku na zádech vše potřebné. Kam se hrabaly všechny tábory! Na ty jezdila ségra a když se vrátila, povídala horory o nástupech, povinném učení budovatelských písní a jiné horory tehdejší doby.

       1. Navíc – tenkrát mělo devítileté dítě k dispozici dvě – tři stovky?! Jsem si jistá, že Krakonoš není můj rovník a i pro mne do převratu byly tři stovky majlant! Proto dost pochybuju, že by rodiče dítku dali tolik peněz a „děj se s ním vůle páně!“ Krakonoši, Krakonoši, vy nás tady kapánek taháte za fusekli (chuckle) .

    2. školní..no, pokud škola měla svoji schopnou Pionýrskou vedoucí, tak ta zařizovala pro děti tábory..my měli v Děčíně (dokud jsem tam bydlela) takovou,jmenuje se Vlasta Fousová a výměnné tábory se slovenskými dětmi z Vinného u Zemplínské Šíravy, to bylo něco parádního. (rose1)

    3. skvělé školní tábory jsem zažila od třetí třídy až do osmičky… Byly to pionýrské tábory organizované „skupinovou vedoucí“ při ZDŠ. Už jsem psala, že naše skupinářka byla skvělá – tábory byly úžasné, každý rok jinde, velcí pomáhali malým – stany s podsadou, polní kuchyně s jednou kuchařkou…
     Mimochodem ta základka ty tábory organizuje stále – a stále jsou prý stejně oblíbené – jak by ne, když vlastně nynější organizátoři je zažili jako dítka…

     1. máš pravdu , byla to skupinová…já si nemohla vzpomenout….ale byla skvělá a je fakt,že díky ní,spousta dětí měla nádherný prázdniny….pro ni Pionýr nebyl politika..ona dělala pro děti…. (f)

     2. Ahoj Xerxová, kdysi před léty /asi někde před 90 / skupina libereckých vysokoškoláků ze strojní fakulty založila pionýrský tábor Studánka na Náchodsku, tábory se konají do dneška, a jsou též velmi oblíbené. Je to bezvadná parta nadšenců, dnešních už čtyřicátníků, obětují část dovolené, také někteří berou sebou už své děti a scházejí se nejen o prázdninách. Nevíš o tom něco? Jeden z vedoucích je i manž. synovec.

      1. neznám (shake) Ono těch aktivit vznikalo kolem školy víc… třeba i příměstské tábory mají skvělou pověst

    4. Vetsina lidi nema rozum. Ja tech taboru moc neabsolvoval, ale takhle nejak bych si to taky predstavoval. No snad … pokud nekdy dojde k tomu, ze bych si poridil nejake to potomstvo … bude sance najit nejaky ason trochu takovy tabor.
     A ne jen asepticke, vypolsrovane, 150% bezpecne „tabory“.

 23. hezké úterý všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat nějaké bolístko na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Opravdu máš Georgi dobrého pamatováka (nod)
  Na tábory jsem jezdila spoustu let – nejprve jako dítko, pak jako praktikant, nakonec spoustu let jako vedoucí. Nejdřív na tábory ROH, pak na tábory vodních skautíků na přehradu Les Království. Vlačata a žabičky – to je radost (wave)

 24. Krásne dobré ráno všetkým! Ľudia, trochu od veci – večer po ôsmej bolo u nás pod lesom 35 stupňov a dnes ráno o šiestej 22 a pol. Nenormálne.
  Článok fajn, fotečky tiež, ale na staré kolená mám radšej Nízke Tatry, sú divšie a menej preturistované. Tak – a ideme sa piecť! (sun) (f) (f) (f)

  1. My jsme s Péťou byli o víkendu závodit na in-line bruslích v Maďarsku. Na dráze a v okolí teploměr ukazoval 38 stupňů, v noci to trochu pokleslo, ale už v neděli v osm ráno bylo zase 26. Nedělala jsem nic jiného, než že jsem neustále kontrolovala naše závodníky, jestli dost pijí, není jim špatně atd. Kupodivu to zvládali dobře. Ovšem na závěr cesta domů – 450 km za volantem – mě málem zahubila.
   Dneska je krásně pod mrakem, v noci trochu pršelo, tak snad takové vedro nebude.

   1. já od rána hypnotizuju radar, aby ten slušně se zvětšující dešťový mrak dorazil nad Liberec… Ale teď to vypadá, že se mrcha nakonec vyhne (devil)
    Chci zimu a déšť a mlhu. A Kosatice si myslí totéž… že prý kde je vyhlášené liberecké počasí, když už i stanice Desná-Souš hlásí jeden rekord za druhým. A ne v množství srážek (tak je dlouhodobě v popředí tabulek), ale v teplotách nad 30 stupňů. Sobotní rekord se posunul o 4 stupně – a to je solidní nárůst…

    1. Neboj, až bude zima, (rain) a mlha, budeme všichni zase chtít (sun) a teplíčko! Člověk je tvor neustále s něčím nespokojený! (envy) Já jsem teda naprosto vyřízená. Pouštím na sebe větrák, zotvírala jsem, co se dalo, už mám v sobě litr vody a nejsem vůbec schopná ani myslet, natož pracovat a něco počítat, nedej bože napsat anglickou objednávku dodavateli. I na chalupě bylo o víkendu brutální vedro. V altánu jsem naměřila přes 30°C, a to jsme hodně vysoko v horách. Nedalo se venku na zahradě dělat vůbec nic! Nakonec jsem skončila v kamenné části domu u žehličky a dožehlila resty. Tam bylo kráááásně chladno. Zbytek víkendu jsem bohapustě proflákala.

     1. Na Gomeře je teď, pokud jste na správném místě kolem 24 °C. V zimě 21. Ceny stejné, nebo nižší, než u nás a rodinný domek tam ve vesnici koupíte za našich 1,2 – 1,8 mega. Není nad to, přestěhovat se, za 35 Kč měsíčně cestovního pojištění mít veškerou lékařskou péči, včetně poplatků za recepty a léky zdarma a důchod, kterým vám tady bude chodit na konto v mBank bez jakýchkoli poplatků si tam vybírat v bankomatech rovněž bez poplatků. Z penze, se kterou tady s bídou vystačíte tam ještě ušetříte.

      1. La Gomera, Guatemala? Nebo Urbanizacion la Gomera, Venezuela? To prvni mozna, netusim jak je na tom Guatemala, stehovat se do Venezuely je … nerozumne. Proti Chávezovi je i Paroubek rozumny clovek.
       Nebo ze by La Gomera, Kanarske ostrovy? Na duchod mozna.

    2. Pardubice a Přelouč hlásí pod mrakem, fouká příjemný větřík, není vedro,tak do 25°C..to jde, taky vyhlížíme ty dešťové mraky, ale nějak nejdou…. ;(

    3. Mrcha mrak se patrně vyhnul nad Oslo. V noci tu byla bouřka, že se třásla okna a můj statečný ochránce mi s rychlostí blesku vlítnul do postele. Bouřku jsem přečkala pod 40 kily psa.

     1. To je nádhernej popis,jak tě psí kamarád brání před bouřkou,hromy a blesky 🙂
      můj mě taky bráníval…když to začalo,odvedl si mě Šarik do koupelny – umakartové jádro (asi tušil,že je nevodivé), donutil mne si sednout na podlahu,vlezl mi do klína a objal mne packama, vydržel,dokud boouřka neskončila…měl 42kg…a když to bylo v parném létě, lily ze mne hektolitry potu…a byla jsem lehce podušena ve vlastní šťávě… (wasntme)

      1. Sharinko, Tvé vzpomínky na Šarika jsou úžasné, je vidět, že to byl osudový pes. Ale nějak mi uniklo, byl to německý ovčák?

        1. Sharinko, moc hezké fotky. Prosím Tě, myslíš, mohly by kuličky Arniky fungovat i na dásně našeho Doníka?

         1. myslím,že ano,pokud jsou pro likvidaci příčiny.Homeopatika hledají příčinu ,aby ji rychle proběhly a zbavily se jí…jen mu nedávej nic kořeněného,s mentolem, jiné pilule. Globulky Arniky mu nasyp do tlamy-ne sobě do ruky,to se u homeopatik nesmí a on je rozcucá nebo spolkne,cucání je lepší,ale to nevím,jak provedeš. Pak nastane urychlenéí reakce probíhajícího procesu…(kolegovi vyléčil homeopat neštovice za 3 dny, ale ten průběh byl děsivej,jako při každým zrychlení) napiš mi na mail svůj mail….bude se to lépe vysvětlovat.

  2. Trocha provokace: mi totiž tohle počasí maximálně vyhovuje. Odpoledne trávím v bazénu a večer pak mám dost sil dovléct se do nálevny na pivečko (a dětičky musí na zmrzlinku, že? (chuckle) ). Nechte mi, prosím, ještě chvíli to teplíčko!

 25. DNES MÁ SVÁTEK PUNTÍKATÁ! (h)
  Všechno nejlepší, milá Markétko! Ať se plní sny a přitom neubývají. (h) (f) (h)

  Přeju všem krásný den! (h)

  (Georgi, omlouvám se, budu číst později).

  1. Moje kolegyně čeká Markétku. Je to „stará“ prvorodička, začal jí stoupat tlak, další sledované hodnoty taky lezou pomalu vzhůru a tak to vypadá, že možná malá Majda bude slavit narozeniny a svátek najednou. Od včerejška jsou v porodnici, a prý se dlouho čekat nebude… malá musí do světa
   Obrovský šedý dogák Monty dostane mimíška (inlove) . Tak ať všechno dobře dopadne (h)

   Koneckonců náš Vilém má taky svátek a norozeniny skoro nastejno…

    1. Moje dcera Jana a manžel Jiří – oba jsou sdruženáři jak říká Vave – vždy po týdnu mají svátek a pak hned narozky. A já jsem byla tatínkův celoživotní dáreček k narozeninám.

     1. Můj brácha a jeho žena mají narozeniny ve stejný den, liší se jen letopočet- a navíc jsou Petr a Petra… 😀

    2. I já jsem sdruženář, slavím po 13 dnech. A Bezhřívnatec je supersdruženář, slaví po 9 dnech a kdo ví, jak se jmenuje, tak taky ví, proč supersdruženář (rofl)

  2. No ne? No jo! Dneska je Markéty, co mrskla srpem do žita (že tam následovalo i kladivo, tak o tom se prameny nezmiňují).
   Milé Markétky, ať už s puntíky či bez, užijte se dnešní letní den ke své spokojenosti … a splňte si aspoň jedno tajné přáníčko. A posílám letní kytičky (f) (f) (f)

  3. (rose1) (rose1) (h) (f) (f) I já se připojuji s kytičkou a přáníčkem všem Markétkám. (h)

  4. Tak vsechno nejlepsi 🙂
   Kdepak je konec tem Marketam co jsem z nich kdysi silel? 🙁 Kvuli te prvni to jmeno doted trochu boli.

  5. Všechno nejlepší Markétkám – nechte srpy srpy a běžte někam na zmrzku a mojito (party) (d) (dance) Milá Puntíkatá, oslav to důstojně s tvojí malou (no dobrá menší 😛 ) puntíkatou dcerkou a už si konečně pořiď nějaké ty chlupaté puntíky! Každá záminka dobrá, ne? (inlove)

   1. Všechno nejlepší MARKÉTKÁM a zejména puntíkatým. (rose1) (h) (rose1) (sun) (rose1)

  6. Milá Markétko puntíkatá i vy ostatní Markéty a Markétky, přeji krásný svátek! (rose1) (rose1) (rose1)

  1. Laďka Kozderková byla zřejmě i báječný člověk, protože kdokoli na ni vzpomíná, tak vždycky jen v dobrém. Já poslouchám Český rozhlas Brno a tam na ni nezapomínají a pouští její krásné písničky. Jo a v Trháku byla neodolatelně krásná poštovní doručovatelka (nod)

   1. a v HD v Karlíně, ty nádherný role… a kromě Trháku ji mám moc ráda v pohádce, kde hraje služtičku Stázičku,co chodí s vodníkem Jemelkou(toho hraje Pepa Dvořák)… (rose1)

     1. Nejen do historie. Do slovniku spousty lidi. „Zatim mame jenom techtle, k mechtlim jeste nedoslo.“ Nebo v mem pripade spis … „ani ty techtle, jako obvykle“ :-}

      17? Tak malo zas ne.

     2. Tohle všechno se mi vybaví, když uslyším její jméno. Byla asi nejlepší Dolly vůbec a … a je mi moc líto, že tady byla tak krátce. (h)

 26. Milý Jirko, u všech tvých vzpomínkových článků žasnu, jakou máš obdivuhodnou paměť, nejen na jména tvých kamarádů z dětství, ale i na místa, která jsi v mládí navštívil – a že jsou krásná. Ale jak vidíš „co ses v mládí naučil…“ ti teď přijde moc vhod, dokážeš svého skautského vycviku plně využívat a hravě se vypořádáš s nepohodlím i v australské buši (o té se ti jistě ve věku „vlčete“ ani nesnilo). A ano, děti si vůbec neuvědomují nebezpečí, které na ně za každým rohem čeká a dovedu si představit, že táboroví vedoucí to někdy neměli lehké. I já si zpětně uvědomuji, kolikrát ty moje různé pády mohly dopadnou zle. Naštěstí jsem si až dosud žádnou kost v těle nezlomila, jen 2x vyvrkla kotník. A jednou pádem ze stromu vyrazila dech, že jsem ho opravdu moment nemohla popadnout a dost jsem vylekala bratra, vedle něhož jsem žuchla, ležela a jen naprázdno lapala. Ale na stromy jsem lezla nesmírně ráda. Pokud to šlo, vylezla jsem až do té nejvyšší špičky,dokázala jsem se protáhnout i mezi uzkými větvemi. Tam jsem se zaklínila mezi větve (někdy se podezřele houpaly), jen tak koukala a cítila nepopsatelný pocit blaha. Dnes vylezu akorát tak na číhanou, do špice stromu už bych se asi neodvážila (no on je už i ten vahový rozdíl dost značný). Za chatou byla vysokánská borovice a z jejího vršku nádherný rozhled přes celou louku u chaty. Pamatuji se, jak jsem odtamtud z plných plic vyvolávala těm dole stojícím „Monika zase neséééé myyyš“ – tedy kočka z mého dětství – Monika nesla z louky domů potravu svým koťatům.

  Přeji všem krásný den

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN