KOČKY: Postřelená Salma z hájku

Jak lidské, tak kočičí osudy jsou leckdy nevyzpytatelné. Jde jen o to, být ve správný čas na správném místě. Anebo mít prostě kliku. Anebo – ale kdo ví, jaká ruka vlastně tahá za křehké nitky osudu.

Salma z hájku bohužel není ani kočka hollywoodská, natož kočka šlechtěná. Salma už totiž měla být kočkou uspanou navždy. A to dokonce dvakrát v jednom dni. Poprvé, když nic netušící turista našel při svých toulkách zkrvavené bezvládné tělíčko. Chlupaté cosi připomínající kočku, hodně špinavou a vyhublou. Chumáček slepených špinavých chlupů.

Tohle cosi ale ještě dýchalo, tedy turista změnil trasu a místo pěšmo do lesů zamíříl autmo do nejbližšího útulku. Zde údajně stačil jeden letmý pohled k vynesení rozsudku. Takto zubožené zvíře nelze přijmout, není žádná šance na uzdravení, je konec. I kdyby prý nějakým zázrakem přežila, zůstane nezvratně postižená a co pak s ní? Žádný pokus, žádná naděje.

Jenže onen turista to nevzdal, za což mu patří dík. Prostě to ještě zkusil. A tak jsme se setkali se Salmou z hájku. Kromě krvavé rány na hlavě, ucha na cáry, z nichž volně vytékal hnis, byl zřejmý zapáchající zánět dásní, bezvládně svěšený ocas s nateklou boulí, též plnou hnisu. Lehounká kostřička na odpis.

Jenže – z těch krvavých slepenců se dívaly dvě kulaté oči a prosily. Ty oči nebyly přivřené ani apatické. Živě sledovaly děj. Ty oči byly natolik zvláštní, že nešlo odolat. Kočka v bolestech, vyhublá, zkrvavená, zmasakrovaná, prosící očima o pomoc.

Jelikož situace vyžadovala okamžité řešení a Salma okamžitou pomoc, zkusili jsme nejbližšího veterináře. A zde byla Salma odepsána podruhé. Veterinář – „řemeslník“ na ni zběžně pohlédl, nezúčastněně konstatoval, že do ucha nakladly masařky vajíčka a není cesty zpět. Konec, hotovo dvacet. A jestli to teda chceme zkusit jinde, tak ať to teda zkusíme, ale že on má jasno. Ostatně, my už také – této veterině se budeme zdaleka vyhýbat. Hotovo dvacet. Ale ty oči nás pořád sledovaly a čekaly. Jelo se tedy dál.

Následoval týdenní boj, nezbytná operace, denně několik injekcí a podpůrné léky. Jelikož Salma byla vzhledem ke svému stavu delší dobu bez potravy, projevilo se to na játrech, neléčený zánět ji dal též zabrat, žluté měla už nejen oční bělmo, ale i kůži. Několik dní to skutečně vypadalo na „hotovo dvacet“.

Dokonce si dovolím tvrdit, že jsme zasáhli do dění osudu už v momentě, kdy už byla „na cestě jinam“ a fakt, že jsme nezvolili milosrdné uspání, opět svědčí o našem bláznovství. Její totálně vyčerpaný organismus nemusel léčbu snést, naše snaha mohla být marná, pohled na to zubožené cosi skutečně moc nadějí nedával. Jenže, vzdejte to, když vás sledují dvě doufající oči.

Příčina Salmina utrpení? Staré známé „za vším zlem hledej člověka“. Ránu na hlavě a rozcupované ucho s následným zánětem způsobil brok, prostě průstřel. To ostatní už se tak nějak přidalo. Bez okamžité pomoci by to nezvládla, krom toho měla štěstí v neštěstí, že brok neprolétl přímo do hlavy.

Zda to byl záměr či náhoda, kdo ví? Jestli si nějaký ubožák léčí mindráky tím, že si zastřílí na živé terče, se lze jen domnívat. Bohužel, po veškerých zkušenostech na náhody už příliš nevěříme, zvláště pak, když jednu kočku postihne průstřel hned na dvou místech (hlava, ocas). Ostatně, toulavé kočky, to je přece „škodná“. A že ta postřelená „škodná“ umírá v bolestech někde u lesa, koho to zajímá?

Salma z hájku ale bojuje dál. Léků a diety se hned tak nezbaví, ucho jí zřejmě zůstane deformované, stejně jako část ocasu, ale s tím se dá žít. Protože žít – to je to, oč tu běží. Zvláště, když vás o to prosí kočičí oči. Ty oči, které viděly ruku, která vystřelila.

Fotky jsou poněkud drsné, protože (bohužel) skutečné. Kdo chce shlédnout důsledky lidských hrátek se střelnou zbraní, může tak učinit zde.

Salma však dělá pokroky. Dokonce už dokáže sama vystrčit hlavu z přepravky a prozkoumat obsah misky. A světe div se, začíná i komunikovat. Taková nepodstatná malichernost, řeklo by se.

Kočka vyleze z přepravky a jde se najíst. No to je toho. Jenže my to vidíme jinak. Tentokrát zlo způsobené člověkem nezvítězilo a ty oči kočičí dostaly šanci. Protože dostat šanci – to je to, oč tu běží.

Víme, jaká je doba a že každý má svých věcí k řešení habaděj. Přesto – dokud je naděje, cesta vede dál. Pokud vám není příběh Salmy lhostejný, udělejte sobě či svým blízkým radost dárečkem z WWW.ARTCAT.CZ . Třeba má zrovna někdo ve vašem okolí zrovna narozeniny či svátek a dárek se hodí… Přispět lze i na účet číslo 1002015761/2700, variabilní symbol 72562

Děkujeme vám.

Za FELIX GREY o.s., Majka Šrámková, dobrovolník

Aktualizováno: 4.7.2010 — 19:53

39 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
  1. Shari, díky moc za zájem !
   Vždy potěší, že to někoho zajímá, fakt že jo (cat)
   Salmina pokračuje v léčbě, zůstane kočka domácí čili bytová, v žádném případě neuvažuji o vypuštění kamkoliv, kde by se mohla opět setkat s čímsi jako je lidská bytost, zítra dokončíme zákrok na ocásku, a začne se piplat zákrok ušní – teda on se piplá, ale nelze vše drasticky naráz, neboť je to kočičí tintítko bezocasé a brzy i bezuché … díky za pomoc i za (y)

 1. Také přeji Salmě uzdravení, za svou odvahu si ho opravdu zaslouží.
  Mám doma 5 kočičích nalezenců a už jsem také ledacos léčila. Naštěstí ne postřelení, ale jiné úrazy ano.
  Mám výborné zkušenosti s hojením ran s homeopatiky Arnika Montana (ředění 9 CH) Dávám rozpustit 5 kuliček do stříkačky s převařenou (chladnou) vodou. To jsou tak 2 dávky – ráno večer, na začátek i vícekrát. Zachránila jsem tak i vřed na oku, když to oko doktorka chtěla odepsat. Prostě jakékoliv hojení a záněty. Kamarádka si to teď nezávisle donesla pro hojení po operaci pro sebe.

   1. Moje ruce vem čert (devil)
    dík za tip, pozjistim …

    dnes jedem k vet zkoumat, co udělal pahýlek pod obvazem, pokud se zánět ohraničí, z jedné strany dobrý …
    horší je to v uchu …
    ale začíná s chutí jíst, tak snad (u)

 2. Statečné Salmě tááák moc přeji plné uzdravení a hlavně nové milující doma (h)

 3. Jakožto sportovní střelec (výhradně na neživé terče) si myslm, že tohle úmysl nebyl, pokud jste našli pouze dva broky. Broky totiž letí v úzkém kuželu a navíc jich je v nábojnici několik desítek až stovek. Spíš si myslím že kdosi vystřelil po ptactvu a kočka seděla třeba na větvi a dostala odraženým brokem či tak. Držím palce, sami tu máme 5 psů, 2 ovečky a 3 dospělé kocoury a 4 koťata (máma se jim ztratila, nenašli jsme ji, ale přejetá nikde nebyla a v okolí nikdo nestřílel)

   1. Já to taky moc nechápu, protože stavy ptáků jsou pořád mizerné. Totéž zajíci, králíci…. pochopím to třeba u vysoké, která je přemnožená nebo u prasat. Jenže pokud se pohybuje spousta hovad zvaných „lidoví myslivci“ po lesích, tak do lesa chodím výhradně se zbraní pod kabátem. Jediné řešení je profesionalizace myslivosti, kdy v lese budou smět střílet výhradně profesionální správci revírů, důkladně vybraní, nejlépe psychologicky prověření.

 4. Ach jo. Co obcas lidi natropi. A pak pridou lidi jak vy a napravuji… (h) Dik za vasi praci.

 5. Jsme stejné krevní skupiny, víc slov není třeba, snad jen povzdychnutí, že mi nestačí se stydět za to, že patřím taky lidskému rodu a po první výplatě pošlu tolik, kolik mi vyjde a zkusím propočítat i trvalý příkaz. Držte se a především vydržte!!!

 6. Tedy obdivuju a děkuju turistovi, že to nevzdal a samozřejmě veliké poděkování vám. Musím se zase podívat na vaši nabídku, strakáče asi na hrnečku nemáte, ale to neva, pošlu něco i bez hrnečku 🙂 A Salmě držím palce, ať se brzy uzdraví (y) (y) (y) .

  1. Asteris – když arcatům pošleš mejlíkem fotku strakoška, tak ho budeš mít i na hrnečku nebo skleničce nebo na čem budeš chtít – opravdu holky vyhoví – mně udělaly dva dárky k padesátinám (návrhy na obrázky byly velice všeobecné a přesto se trefily) a oba udělaly obdarovaným radost.

   1. Vyhovíme a rádi …
    salma už je kočka kupírovaná čili bezocasá (cat)
    uhnívající pahýl na půl žerdi dnes odstraněn, zbyl pahýl obvázaný, počne proces hojení …
    hlavní je, aby se zánět nešířil, hlavně ne ten od ucha
    Vím, jsme cvoci, kdesi dodýchává kočka a my zboříme svět, aby tentokrát aspoň jedna nedodýchala (whew)

    1. Salmo,Salminko, kočičko ndherná zakuklená,bojuj,bojuj..život je krásnej,když máš teď konečně ty správný lidi… (y) (h)

   2. Diky, proberu se fotkami a domluvím se. Salmo, beruško, bojuj. (h) Tolik lidí se snaží Tě udržet při životě…

    1. Držím fest, moc přeju Salmě, aby se uzdravila. Je neuvěřitelné, jaké zrůdy jsou někteří lidé. Ten pohled na to zvířátko mluví jasně.
     Proto už také nepouštím kočky ven, měla jsem podobné, sice méně drastické, ale ošklivé případy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN