POHÁDKY: O mlsné mašince

Byla jednou jedna mašinka a ta se jmenovala Lízinka. Byla to velká motorová lokomotiva, červená, se slušivým žlutým pruhem. Od samého začátku s ní jezdil pan strojvůdce Havrda, který s velkou trpělivostí snášel její rozmary. Byla to velice zvídavá mašinka, ráda se učila, ale málokdy se spokojila s obvyklými způsoby, jak dělat věci.

Proč musím jezdit po kolejích? Vždy vedou někam jinam, než by Lízinka chtěla. Proč bývají nádraží tak daleko od měst? Lízinka chtěla vidět náměstí, trhy, kostely, obchody, tramvaje, děti i psy. Chtěla se smočit v řece, jezdit po polních cestách a vidět zblízka pouť. 

Pan strojvůdce Havrda se jí snažil všechno vysvětlovat a zároveň ji učil věcem, které jako správná lokomotiva musela umět. Tahat nákladní i osobní vagony, plynule se rozjíždět, pomalu i rychle brzdit, nebo projíždět zatáčky tak, aby panu strojvůdci nevyšplíchla ani kapka z čerstvě uvařené kávy. A také hvízdat před železničním přejezdem, vědět, co říká rameno návěstidla, a číst správně barvy na semaforu.

Lízinka byla učenlivá mašinka a brzy postoupila od nákladních vlaků k osobním. Jezdila z Jaroměře do Pardubic, občas do Trutnova a sem tam do Staré Paky. Líbilo se jí to. A moc. Ale ne tolik, aby přestala vymýšlet neplechy. A s tou největší začala jednoho nedělního dopoledne. Pan Havrda se připravoval na odpolední směnu a přinesl si s sebou do práce kastrůlek s obědem. Paní Havrdová byla totiž báječná kuchařka a ten den se opravdu vyznamenala – uvařila voňavou svíčkovou s křehoučkými knedlíky. Vonělo to tak, že mašinka na kolejích doslova nadskočila.

„Tak tohle má být nějaká spravedlnost?“ rozčilovala se. „Já musím pít tu odpornou nechutnou naftu, zatímco pan strojvůdce si pochutnává na … na něčem tak voňavém?“ Zmatená Lízinka opravdu nevěděla, jak se lidská jídla nazývají, ale jedním si byla jistá – ode dneška už si nafty ani necucne. Kdepak, ona už bude jezdit jedině na omáčku s knedlíky!

Pan strojvůdce Havrda jen pokrčil rameny. Byl na Lízinčiny vrtochy zvyklý a pomyslel si: „Proč to nezkusit? Však ona sama přijde na to, co je pro ni nejlepší.“ A vzal dvě plastová vědra a vyrazil do jídelny. Tam si kuchaři dělali legraci, co prý toho pan Havrda najednou sní, ale zrovna jim zbyla spousta koprové omáčky, tak mu ji i s knedlíky bohatě nandali.

Mašinka byla nadšená. Koprovka nebo svíčková, ona to stejně nepoznala, hlavně že to nebyla nafta! A tak začalo zvláštní období. Lízinka se brzy seznámila s kuchaři z Jaroměře, Pardubic, Hradce Králové, Trutnova i Staré Paky. Ti si panečku libovali! Nikdy neměli vděčnějšího strávníka. Jenom kdyby toho nemuseli vařit tolik. Jenom knedlíků bylo potřeba na jednu porci 20 šišek!

Bylo to začátkem listopadu, když se od pana strojvůdce dozvěděla úžasnou novinu: nejpozději do dvou týdnů začne tahat rychlíky z Pardubic až do Liberce! To byl velký úkol a Lízinka byla velmi vzrušená. Poveze lidi v hezkých moderních vagonech, nebude muset stavět na každé zastávce a výpravčí v červených čepicích ji budou zdravit s plácačkou pod paží. A ona pojede a pojede, přesně podle jízdního řádu. A poveze i rychlou poštu!

„No nevím, kolik těch knedlíků budeš muset v Pardubicích sníst – do Liberce je daleko…“ poznamenal pan Havrda jen tak mimochodem. Rozzářená mašinka se trošku zarazila. Je pravda, že na naftu se jezdí přece jen trošku snáz, ale ta chuť, fuj! Však ona to zvládne. A znovu začala s panem strojvůdcem opakovat předpisy, časový plán a další povinnosti, které ji čekaly.

Večer před tím vytouženým dnem mašinka dlouho koukala na nebe a zkoumala počasí. Nebe bylo jasné a hodně se ochladilo. Slabý mráz postříbřil koleje, které se tiše leskly mezi temnými pražci. Potom ji už pan strojvůdce zavezl do pardubického depa a popřál jí dobrou noc. Mašinka sice byla přesvědčená, že neusne, ale za chvilku už pochrupovala.

Když ráno vyjeli, nestačila se Lízinka divit. Celý svět zbělal! Sníh pokryl krajinu nadýchanou peřinou a pořád padal a padal. Hravý vítr honil sněhové vločky, nafukoval závěje, štípal do tváří a fičel do uší: „Zima je tady! Schovejte si uši a nazujte teplé boty! Omaluju vám tváře a nosy načerveno, profouknu každou škvírku a shodím sníh za krk! Zima je tady!“

Mašince se to úžasně líbilo, byl to první sníh, který viděla, a změněný svět ji fascinoval. Ale ouha! Zjistila, že to má i své odvrácené stránky. Kola ji zábla, na zasněžených a namrzlých kolejích jí prokluzovala a mašinka se jen stěží pořádně rozjela. A ty stěrače! Nemohla je zastavit ani na chviličku, okna jí zamrzala a Lízinka musela zapnout všechny síly, aby se dokázala pohybovat a pořádně zahřát.

Netrvalo dlouho a připojili ji před řadu čekajících vagónů. Když ohlásili, že na druhém nástupišti je připraven k odjezdu rychlík do Liberce přes Jaroměř a Starou Paku, tak mašinka div nepukla pýchou. Ten rychlík – a jak si vychutnávala to slovo rychlík – to byla ona! Cestující si hledali místa ve vyhřátých vagonech, děti se hádaly o místa u okénka, zatímco babičky a dědečkové jim mávali z nástupiště. Nakonec přišel pan výpravčí v červené čepici a svojí plácačkou ukázal zelenou. Mašinka se rozjela tak polehoučku, že si lidé ani nevšimli, že se už jede.

A jelo! Lízinka si vychutnávala rychlost a s hrdostí sledovala, jak jí návěstidla stavějí volnou cestu. Když projela první stanicí, kde nemusela zastavit, jako by o pořádný kus povyrostla.  V Hradci Králové byla na minutu přesně, stejně jako v Jaroměři. Ale když tam čekala na nádraží a poslouchala, o čem si povídá pan strojvůdce s výpravčím, trochu zneklidněla. Blížila se k horám a sněhu pořádně přibylo. Už jí nepřipadal jako krásná hračka, ale stával se hrozbou. Nakonec byla ráda, že může vyjet. Ať ji čekalo cokoliv, chtěla to mít za sebou.

I když se to nezdá, trať z Jaroměře do Dvora Králové stoupá pěkně do kopce. Lízinka si toho nikdy pořádně nevšimla, protože těch pár vagonků osobáčku tam vždy vytáhla bez jakýchkoliv potíží. Teď to ale bylo jiné. Namrzlé koleje podkluzovaly, vítr je co chvíli zavál sněhem a ty krásné moderní rychlíkové vagony byly tak těžké! Lízince docházely síly. Ráno sice snědla mimořádně velkou porci rajské omáčky a knedlíků bylo také dost, ale jak se zdálo, co stačilo pro pana strojvůdce, nemohlo stačit lokomotivě.

Přestože ji pan Havrda povzbuzoval jak mohl, nedojeli ani ke Kuksu. Kousek od zastávky vlak zastavil a Lízinka byla ráda, že ho dokázala pořádně zabrzdit. „No to je mi nadělení,“ bručel si pod fousy pan strojvůdce. „Prvně s rychlíkem a takhle to dopadne. Nezbývá, než abych volal o pomoc.“ Mašinka tiše stála a hrozně se styděla. Slyšela cestující, jak se rozčileně ptají: „Proč stojíme? Co se stalo?“ A někteří se už zlobili: „Co je to za pořádek? Takhle nestihneme přípoj ve Staré Pace!“

Ale pan Havrda neztrácel čas a už telefonoval: „To jsi ty Jardo? Mám malér, jedeme s libereckým rychlíkem a stojíme před Kuksem. Potřebujeme hodit aspoň do Dvora a řekl bych, že to bude chtít nějakou naftu… Dobrá, připravíme se.“ A otočil se k Lízince. „Máš kliku, Jarda má volno, takže bere svůj lokotraktor a jede. Odtáhne nás a ty si ve Dvoře dáš tolik nafty, kolik se do tebe vejde. Když si pospíšíš, tak to do Paky stihneme ještě před časem běžného odjezdu.“ Nakonec zvýšil hlas: „A o knedlíkách už nechci slyšet ani slovo, je to jasný?!“

To se ví, že bylo. Lokotraktor Vojta byl starý, oprýskaný, původně zelený a kromě posunování už jenom tahal vlečku do teplárny. Politoval Lízinku a ochotně táhl celý vlak. Moc rychle mu to nešlo, ale netrvalo dlouho a zastavili na nádraží ve Dvoře Králové. Cestující ještě chvíli reptali, ale nakonec se uklidnili, když jim pan průvodčí slíbil, že za chvilku se pojede. A Lízinka? Ta pila naftu, až jí v nádrži žbluňkalo. Nakonec motor zahučel, světla se rozsvítila a Lízinka se připojila k vagonům. Cítila, jak ožila. Frajersky si pískla, pan výpravčí ukázal zelenou a mašinka vyjela. Co je to sníh, co je to led, když máte plno sil? A vlak uháněl zasněženou krajinou, lidé si povídali, spali, děti si hrály a všichni byli zase spokojení.

Díky plánované pauze ve Staré Pace se mašince podařilo dohnat zpoždění a do Liberce přijela zase přesně na čas. Pan Havrda Lízinku pochválil, ale když jeli do depa, ještě dodal: „Zítra ráno vypiješ všechnu naftu, kterou dostaneš. A když budeš hodná a nebudeš se ošklíbat, přinesu ti švestkovou buchtu!“ Mašinka ráda souhlasila, ale hlavou jí vrtala taková malá myšlenčička: „Jakpak by se asi jezdilo na cukroví?“

Aktualizováno: 2.7.2010 — 16:17

173 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Hojky, plšíci! (h) Hlásím, že deky „duhovky“ pro Lucku a Tomáše jsou došité. (flex) Jedna už se vypraná suší a druhá je v pračce, zítra je chci předat. 🙂

  Děvčátka krásná americká, užijte si pěkně svůj svátek (f) – a ten stejk, ten bych si dala hed! 🙂

   1. Zejtra vyfotím, než pojedeme k Lucce. (nod) Teď se suší. 🙂 Mám pocit, že jsem složila vagón uhlí. :O

 2. My mame svatek, vy mate svatek. A taky mame zitra volno. Den nezavislosti se musi oslavit kusem masa hozenym na gril. K teto prilezitosti se mi marinuji dva pekne vysoke stejky v nalevu z oliv.oleje, cerstve rozmaryny, tymianu, ostrych papricek (jenom trocha), neco cesneku a hrubeho pepre. Krom toho budu experimentovat. Mame krasny sladky meloun. Videla jsem na televizi platky melounu lehce potrene balsamikovym octem, soupnute rychle na gril a servirovane s vanilkovou zmrzlinou. Ne, ze bych chtela kazit dobry meloun, ale je ho dost, tak to stoji za pokus. Budeme letos slavit jen my dva s Jakeym a kockama, protoze spousta znamych je na mejdanu, ale je to v baraku, kam se musi do kopce a po dost schodech a to ta orteza pres celou nohu nezvladne.

  1. Milá první jmenovkyně, přeji krásné užívání si. Jako nesmělý nováček si asi dovolím dost, když popřeji krásný den se stejky a vlastními kočičkami (h)

  2. Hančí, tak ať se to povede 😛 To se mlsně olizuju 🙂 My jsme měli oslavu včera. Prostě se u nás dělají kumulované svátky a konec školního roku. Já jsem 23., Petr a Pavel jsou 29. a k tomu ta vysvědčení stála taky za oslavu. Dělali jsme kuřecí špízy a ve finále byla zmrzka s jahodami a grilovaným banánem. A to byla veliká mňamka. (dance)

  3. Přeju hezké prožití 4. července a následného volného dne – a my máme svátky dva – zvěrozvěsty (promiň mami, ale vždycky si na to vzpomenu), tedy věrozvěsty Cyrila a Metoděje a Mista Jana – sláva všem třem.

   1. Pry kdyz jsem byla mala, tak jsem jim taky rikala zverozvesti. Dokonce jsem to napsala do nejakeho domaciho ukolu, ktery ma mma jeste nekde schovany.

 3. .;) R O Z V E R N Í Č E K . .;)

  .(*) Gluckmann navštívil rabína, aby se vyznal ze svých hříchů, ale styděl se do té míry, že promluvil takto: „Nejsem tu sám za sebe, rebe, zastupuji svého přítele.“ Jaký hřích spáchal tvůj přítel?“ „To víš, rebe, často bere jméno Boží nadarmo, kromě toho spočinul žádostivým okem na manželce svého souseda a pak ještě…“ „Počkej,“ přerušil ho rabín. „Proč je tvůj přítel tak pošetilý? Proč za mnou nepřišel sám? Kdyby se styděl, mohl mi klidně povědět, že přichází jménem svého přítele, a tebe by tak ušetřil rozpaků!“ .(*)

  ~o) Vinšuju všem klidný večer, hezké sny a pěkně se vyhajejte. ~o)

 4. Během psaní příspěvku o vyhánění molic mi naskočila jiná příhoda s vyháněním. Před cca 4 lety obdrželi děda a babi obsílkou předvolání k přestupkové komisi našeho města ve věci sousedského sporu. Naše z toho téměř trefil šlak (babi Dr., děda celoživotní poctivý ůčetní). I vzájemně se podpírajíce předstoupili před soudný orgán. Tam jim bylo sděleno, že jsou obviněni z cíleného vyhánění krtků z jejich zahrady na pozemek jisté sousedky ( interně zvané ježibaba). Naštěstí i ctěné přestupkové komisi cukaly koutky a po vybídnutí k narovnání sousedských vztahů byly obě strany propuštěny do domácího léčení. A přísahám, že to není smyšlenka, protokol z této kauzy je dodnes hýčkán v archivu naší samosprávy.
  Krásný den všem.

  1. (y) (rofl) (rofl) (rofl) A vyléčili se? Myslím hlavně sousedku z ježibabovství? (chuckle)

  2. Cílené vyhánění krtků… to je nádhera. Neměli to postoupit patentové komisi? Tam by se určitě rádi dozvěděli metodu (rofl) (rofl) (rofl)

   1. No mimo záznam: pět karbidových patron nacpaných do krtičincú a synchronizovaně odpálených vyvolá nejen hromadný exodus krtkú, ale i otřesy cca 1,7 Richtera a oprýskání omítky na přilehlém stavení 🙂 babi má geny po Marii Curie … 🙂

  3. Pane Boze!! to musela byt krasa,tu jezibabu bych strasila systematicky.teda cilene az do jej skonu.Inak krtky sa najlepsie / a cielene/vyhanaju Naftalinom.dve -tri tbl a trochu vody a oni hned pelasia k susedom.Vysledok je :na zaciatku sezony v mojom travniku 1-2 kopceky-zasah a potom celu sezonu slova nespisovne z oblasti druhotnych sexualnych znakov v dvoch jazykoch spoza plotu od suseda

   1. Tak ten naftalin poslu prednostu zkusit. My jsme letos pod utokem krtku – takovi jini, nez u vas. Operuji tajne – nestaveji si krtince, ale vyryvaji chodbicky as tim i koreny kytek i mensich keru. Patrony jsme zkouseli -,ovsem ne tak zcela koordinovane jako babi od HanyDu. Na tak velkou populaci to jaksi nestacilo.

 5. dotaz na zdravotníky (Dalmi a jiní…) Prosím může alergická mamina něco užívat když kojí? Mlaďaska pláče a smrká kudy chodí… normálně jí stačí běžné léky na alergii, v těhotenství jí alergie netrápila, ale teď se mrcha vrátila…

 6. Jestli můžu ještě k molicím – stará babi dělá hodně silný výluh z rozmarýnu a šplíchá rozprašovačem. Rozmarýnový smrad prý ty mršky nesnáší a dobrovolně se přestěhují k sousedům. Vzhledem k tomu, že máme něco jako prosperující zeleninové plantáže a žádné molice, stará babi asi ví, co dělá. Krásný den všem.

   1. Já myslím, že rozmarýn by se měl dát koupit- buď v zahradnictví nebo v nějakém supermarketu v oddělení zeleniny, kde mívají bylinky v květináči (teda tady jo, nevím jak v Anglii). 🙂

    1. Ale to je náhoda – dneska jsem byla u našich – teda teda vlastně u mamky, neb taťka se momentálně lázní – a ona vařila rozmarýnový výluh (či jak to nazvat) – prý ji to poradil můj milovaný švagr jako domácí repelent proti komárům – no, smrdělo – teda vonělo to v kuchyni jako v dobře vykadidlovaném (chtěla jsem původně napsat vykaděném, ale to mi asociovalo něco úplně jiného (chuckle) ) kostele, tak je možné, že to na komáry, ale i molice, zabírá.

     1. Ony ty domácí odpuzovače asi opravdu fungují. Jiní sousedé ( ne ježibaba) si během dvou let vypěstovali z jedné kočky koček devět. Jelikož mají vybetonovaný dvorek, všechny košišky chodí konat k nám na záhony. I poradila známá sprejovat okraje plotů neředěným octem každý večer. Funguje to jako chemický ohradník, i když si připadám, že žiju v láhvi od octa. Bohužel se učím nenávidět košišky… Smutné…

      1. A pokud sousedé nebudou kastrovat, bude hůř – bohužel. Já kočky miluju, ale je pravda, že zas nemám ty záhony.

      2. HANI, DU, TUHLE RADU JSEM UŽ DÁVALA DO PLACU NEDÁVNO. NEMUSÍŠ STŘÍKAT POUZE NEŘEDĚNÝM OCTEM.STAČÍ I MENŠÍ MNOŽSVTVÍ OCTA) CCA 2 LŽÍCE V 1,5 LITROVÉ FLAŠCE, ABY TO ČIČINY CÍTILY A PLOT NEPŘELÉZALY. MIMOCHODEM, TOHLE ŘEDĚNÍ( A STAČÍ I JEN JEDNA POL. LŽÍCE DO TOHO 1,5 LITU VODY, ABY SE DAL TŘEBA NASTŘÍKAT KMÍNEK RŮŽIČKY NEBO STROMKU, KTERÉ SI KOČOČÁK VYBRAL JAKO BROUSEK DRÁPKŮ. VÍM, JAK BYLA N ZOUFALÁ JANIČKA JOVÁSKŮ, KDYŽ JIM SOUSEDČIN KOČIČÁK CHODIL ZNAČKOVAT VCHOD DO DOMUA RÁČIL SI DĚLAT Z JEJICH ZÁHONKŮ VENKOVNÍ WC. STAČIL OCET A JE KLÍDEK. OBČAS SE VYPLATÍ(ZEJMÉNA PO DEŠTI) PROCES ZOPAKOVAT.JÁ JSEM PROTI KOČKÁM, KTERÉ MI CHODILY DĚLAT DO KOMPOSTU, BOJOVALA NEJPRVE MLETÝM OPEPŘEM. TEN VŠAK NEFUNGOVAL, JAKMILE PADLA ROSA NEBIO SPRCHLO. OCET JE PROTI KOČIČÁKŮM STOPROCENTNÍ. KOČKY MÁM DOCELA RÁDA, ALE JEJICH VÝKALY MOČ PÁCHNOU INTENZIVNĚ, TAKŽE DO KOMPOSTU MI CHODIT NEMOHLY.

 7. Zdravím do nedělního odpoledne – u nás před jedenáctou dopoledne. Je pod mrakem, ale včera odpoledne jsme zahlédli kolibříka, jak se třepetá nad květem verbeny. Tak jsem dneska snesla z půdy krabici plnou krmítek, svařila asi dva litry cukrové vody, naplnila a roznesla 5 nejmenších krmítek na jejich stálá místa. Zatím žádný kolibřík, ale jelikož se v tuhle dobu každý rok vracení, tak ten první byl určitě jen předvoj těch ostatních. Jedno krmítko věším i před garáží. Ale většinou na něj zjara zapomenu a vždycky mě na to kolibříci upozorní. Jeden se třepedá přesně v tom místě kdemá krmítko viset, čímž mě sdělí, že jsem zapomněla. I v rohu záhonu, kde dříve rostl „Kotětin keř“ (a už není) jsem musela zapíchnout tyč s krmítkem, protože ti vzdušní piloti si to v ta místa vždycky namíří a hledají.

  Dede moc roztomilá pohádka mlsné mašince – holt nezapřela původ, ty knedle s omáčkou jí prostě šmakovaly, ale nafta je nafta – že bych jí také zkusila pro extra dávku energie 🙂

  Ostatním děkuji za info, že „whitefies“ je česky molice – není o tom pochyby. Sotva jsem viděla první obrázek, jasně jsou to ty dotěrné bílé mušky. Také s nimi každoročně zápasíme, ale je to beznadějné. Záhon mám hned vedle živého plotu z keřů tzv.“privets“, který je těmito muškami obalený. Postřik je beznadějný, to by bylo na hektolitry. Ale zjistili jsme jednu věc. Molice milují citrusy. Měla jsem na záhoně dva keříky mandarinky – vyrostly mi z pecek, nekvetly a tak neměly ani plody, ale měla jsem ráda vůni rozmnutých lístků a tak jsem je tam nechávala. V zimě skoro vždy oschly a omrzly, já je zjara sestříhla k zemi a vyrazily nové listy. A právě na těch šťavnatých lístkách tyhle molice sázely vajíčka, zrodily se a přesídlily na ty privety. Když jsem se kolem těch citrusů ochomejtla, byl to doslova bílý mrak, co se z lisů zvednul. Později jsem co nejrychleji ty lístky chňapsla do dlaní, rozetřela a zabila jak vajíčka, tak mušky – ale moc to nepomáhala. Nakonec jsme ty mandarinkoé keříky vyhodily a dost to pomohlo, molic je mnohem méně, ale jsou. A ano – také mi ničily rajčata, přesně podle popisu Dede. Takže – nemáš tam někde poblíž nějaký citrus ? Jestli ano a rajčata jsou v květináčích, přenes je jinam. Pokud to nejde, nešlo by přes ně přehodit nějakou síťovinu (když jsou jen 2) ?

  Vave – jsem ráda, že už nejsi protinožec, napadlo mě totiž, jestli jsi se v tom šicím zápalu (navíc v hřejívých rukavičkách) sama nevědomky nesvalila na zem a bylas to ty, kdo se díval vzhůru nohama a obvinila chudinky nevinnou počítač.

  HankoW – předevčírem jsme se dívali na „Bebe“ – díky za doporučení, roztomile mluvící zvířátka a mlčenlivým farmářem a jeho „That will do pig. That will do“ 🙂 V bonusech ukazovali, jak ta všechna zvířátka „rozmluvili“ – děsně titerná práce.

  Efko, gratuluji k feničce (ano foť!!!), Xerxová hezký B.týdeníček a Vilímek je krásný klučík.

  A užívejte si (sun) podle slov písně „bylo léto, horké lééto, lééto tak jak má být“ – věřím, že to musí být úmorné (hlavně ve městech a v domě bez klimatizace), ale vždyť už je první týden července pryč a než se otočíte bude „svatá Anna, chladna zrána“.

  Američani slaví 4.July – Independence Day, což tady znamená rachejtle. I když je to v domkových čtvrtích už roky zakázané, střílí je všude dál – včera večer a určitě i dneska. Opravdu to namám ani malilinko ráda, chudáci zvířata. (fubar) (punch)

  1. Jejda Maricko, my uz tady mame kolibriky skoro mesic – stabilne, nejenom letos. To je divny..

   Jsem rada, ze se Babe libilo.

 8. PRO EFKU VYCHYTÁVKY:
  vychytávka č. 1: Na bobky kupuju levné, ale pevné sáčky v roličce po 100 ks, natrhám je, poskládám a dám do vysokého kulatého košíčku nad botník, kde jsou v pohotovosti pro přednostu, který nepoužívá mou
  vychytávku č. 2, tedy psí tašku. Je to od vietnamců taková malá taštička přes rameno (něco jako vetší pouzdro na foťák), a v té mám v jedné kapse spoustu poskládaných pytlíků, dále pak papírové kapesníky, samozřejmě odměnky a jak se začne dřív stmívat, tak i BB (bobkací baterku). Taštička visí v předsíni stále v pohotovosti. Vejde se mi do ní i samonavíjecí vodítko, když pouštím v rokli Anku na volno. Vřele nějakou takovou psí taštičku doporučuju.

  1. Vave, děkuju, sáčky i venčicí taštičku vlastním a mám je nachystané u dveří, ale zatím to probíhá tak, že Baysha (někdy s varováním předem, jindy bez) přičupne, já ji rychle lapnu, letím ven a MOŽNÁ si vzpomenu, že mám mít klíče:D:D ale to se poddá…
   během dneška byl největší zádrhel v tom, že jak je vedro, tak malá nemohla pořádně usnout, vždycky to zalomila na deset minut a pak zas chvilu bloumala sem a tam a toto pořád dokola – a nějak mi zatím nejde rozlišit normální bloumání od toho předloužičkového:D kdyby spala hodinu v kuse, tak ji odchytím po probuzení, ale jak se budí co pár minut, tak moje pozornost rychle ochabne:D

   1. Joj milá Efko, kdyby jen v kabelce do divadla! Já mám teď kvůli Berry s*ací pytlíky i v kapsách od županu 😛 To když vybíháme ven v půl páté ráno… Jo a Martin je tuhle našel i v kapse od saka v parádním obleku, který nosí na nejdůležitější jednání (chuckle)

 9. Pracně jsem to zrestartovala, ale jsem vzhůru nohama stále. Vypínací a startovací nápisy byly správně, ale teď to mám stále otočené. SOS! To se nedá nic číst psát!!!

  1. Uff, tak jsem volala svému IT Báďovi a poradil mi, je to vpravo dole, Intel, tam to jde otočit a hlavně jdou vypnout zatracené klávesové zkratky.
   Už nejsem protinožec! (clap)

 10. Lidi, jak šiju a vedle mám klábosnici, do něčeho jsem šťouchla a mám obrazovku vzhůru nohama. Teď píš opticky z levého spodního rohu deleva a vzhůru, písmena jseu na hlavě a šipky fungují naprosto opačně. Nevíte, do čeho mám šťouchnoute , abych se zase otočila?

 11. Drobne OT: vychytavka do kuchyne, aneb jak dostat co nejvic stavy z citronu. Soupnete citron na par vterin do mikrovlnky.

 12. OT – dotaz pro znalé 🙂 Mám dvě rostliny rajčat, hezky kvetly, jsou na nich už tři zelená rajčata. Ale – žloutnou jim listy a kolem poletují takové malé mušky – co by to mohlo být? Dá se s tím něco udělat? Jo a listy jsou žluté odspodu rostliny… ty čerstvé nahoře jsoupořád zelené. jinak jsem je coby úplný neznalec nezastřihlka, takže to jsou adély – mají skoro dva metry každá… (už jsou zastřižené 😛 )

   1. Hm, slovník mi odmítá říct, jak se řekne molice anglicky 🙁 Doufám, že se ukážou americká děvčata, nebo budu kupovat přípravky podle obrázků 😉 Jinak máme někdo zkušenost s doporučovanou terapií olej-tekuté mýdlo-voda a postříkat rostlinu? Tyhle věci doma mám 🙂
    Jinak milí Vave, ony ty potvory – jak jsme se bavily onehdá – samy ustoupily, teď je to už útok č. 2. Že by jim lahodilo to teplé počasí?

     1. Dede, a to zakrácení rajčat jsi provedla sama, nebo se už slečna Ostružinka ujala části svých domácích povinností, tedy zahradničení. (chuckle)

    1. hele:
     http://www.skudci.com/molice

     tam je to i anglicky (i když já ti chtěla najít latinský název…)

     Jinak opravdu na spoustu potvor stačí pravidelné rosení – ony to vlhko naradi. Ale zase nastoupí plísně a houby… a máš taky po rajčatech (rofl) Prostě těžký je život zemědělce… Jdu píct – vůbec mě to v tom vedru netěší, ale přistěhuje se mladík a tak bude vše vzhůru nohama… i upečeno v naší rodině bude, aby jeho maminka nestrádala (chuckle)

     1. Hm, asi bude po rajčatech 🙁 Ty prognózy tam nejsou moc veselé. Jinak jsi vzorová babča – napéct, když se zároveň pečou všichni kolem – to je výkon! 😀 Koukala jsem na Betíček a Vilík moc hezky roste, takže se nedivím, když jeho maminka jen skočí po něčem na zub, když ho musí vyživit! (inlove)

      1. o tom nepochybuj, že zkrátka nepřijde… Ráno dostala povidlovou buchtu, a na granule se ošklíbala, že by raději potřebovala další buchtičky… Ty nedostala, zato klusala do hor. A když přišla zpátky, tak se hnala k misce jak tajfun, jestli na ni granulky počkaly (rofl)
       Jinak se docpala melounem (miluje ho) kusem hrušky (miluje ji), olejem z tuňáka (k obědu jsme měli salát – tudíž dostala i kus papriky, mrkve, vajíčka, sýra…) Nedá se říct, že by ji vedro připravilo o chuť k jídlu. Ale to mě taky neee (rofl)

       1. JJ, to mě taky bohužel ne. (shake) Jsem na tom s apetýtem podobně jako slečna Bety; jen k těm granulím jsem se ještě nepropracovala. Ale není vem dnům konec. (wasntme) (chuckle)

        Tak mladý pán přijede na své letní sídlo? 🙂 To budeš mít rušno! (inlove)

    2. Nahodou postrik z vody, tekuteho mydla a oleje se mi na whiteflies docela osvedcil. Mne se obcas daji na gardenie. I kdyz misto tekuteho mydla jsem pouzivala mistni verzi JARu. Ozvlaste dobre mi tohle fungovalo na msice.

 13. Já nevím, co si všichni stěžujete na vedro (shake) – no kdy jindy by mělo být horko než na začátku prázdnin (rofl) .
  Já včerejšek zasvětila úklidu včetně oken – potit jsem se začala v sedm ráno a kapat ze mne přestalo v deset večer (a to jsem už hodinu seděla zdrchaná na stoličce). Na záclony došlo až dneska – než jsem je pověsila – prosím pouze čtyři kousky neb mám jen čtyři okna – mohla jsem jít pod sprchu zas.
  Ale v bytě máme celkem přijatelně – naštěstí okna kuchyně a obýváku jsou na severozápad, takže nemusím mít ani zatažené žaluzie – a v noci bylo velice příjemně – k večeru začlo pofukovat, takže se ložnice hezky vychladila.
  A teď za oknem panáčkuje zajíc v poli slunečnic – asi užívá sluneční lázeň (chuckle) .
  Jedu k našim, ale Toyu nechám doma, přece jenom v autě to momentálně pro pejsky není to pravé ořechové – bude s Jendou kontrolovat, jak to jde Berdychovi ve Wimbledonu (nod) .
  A nezapomínejte na pitný režim (beer)

 14. Hlásím návrat- je vedro…. Včera jsme se nakonec s bráchou dohodli, že i oni zůstávají doma, tak jsem bleskově naložila maso a odjela grilovat. Maso bylo dobré, vínko taky, akorát Borůvka s Barnym blbošili do půl jedné v noci, než jsme šli všichni spát. Ráno v šest se už na sebe zase dobývali, že světlo je a spát netřeba. V deset oba odpadli. Teď se tady Borůvka volně plouží z jednoho místa na druhé a spát bude asi do večera 🙂 Jo a včera jsem ji vzala do bazénu- plavat teda umí, ale nadšení se nekonalo, drala se ven. Nicméně ji to zchladilo natolik, že se pak s Barnym honili asi hodinu v kuse 😉

  1. Musel na ně být krásný pohled – večer 😛 O ranním vstávání vím své, ale jinak vidím, že si holky užíváte (inlove)

 15. A asi budu za vyvrhele zdejší chladnomilné společnosti, ale přiznám se – miluju toto počasí, teplo, sluníčko, čím víc, tím líp (sun) . Ferda trpí už při teplotách mírně nad 20, já začínám ožívat a cítit se fajn při minimálně 25 ( venku, ne doma-tam mám ráda chládek). Při 30 je mi fakt skvěle.
  Mám vlastní teorii-prostě jsem se lokálně blbě narodila a ještě hůř přestěhovala 😉 (od Praděda k Ještědu), ale měla jsem se narodit někde na jihu, hodně na jihu (sun)

  1. Už mám v pokoji 27,5. 🙁 To by se Ti mohl líbit, milá Týno. (wasntme)
   Mmch., řekla jsem vám někdy, že deky se quiltují ve speciálních rukavicích, aby neprokluzovaly? Nikdy jsem netušila, z jak hřejivého materiálu se ty rukavičky vyrábějí. :O 🙁

   1. právě, že nelíbilo. Teplíčko je fajn venku, doma taky stíníme a zatahujeme, aby byl chládeček. A bez rukaviček 😀

   2. „Nikdy jsem netušila, z jak hřejivého materiálu se ty rukavičky vyrábějí.“

    Vavíííííís, právě jsi mě zabila (rofl) (rofl) (rofl) (rofl) (rofl) (rofl) (rofl) (rofl) (rofl) (rofl)

    přeju všem krásný teploučký letní den

    P.S. týno, vyvrhelé všch zemí světa, spojte se!! (chuckle) (inlove) … příliš vewlký horka už teď k stáru snáším hůř (ale spíš že se zpotím jak… ) a taky teda mám celoživotně veeeeelice nízký tlak, takže se mi motá hlava a jsem na omdlení – ale furt je to lepčejší než zimice, grrrrr (shake) (doh) :@ (puke) (punch)

   3. Já věděla, že pačvorkářky nejsou zcela to … z tohoto světa. Venku třicet ve stínu a ona je zabalená v prošívané dece a v rukavicách (wasntme) !

 16. Hezkou neděli přeju. Včerejší výlet se povedl. Jen v Turnově místo granátů se nakupoval klobouk. Andulka totiž zabrzdila u prvního stánku a s výkřikem Klóbec kuásnej si začala na hlavu skládat všechny klobouky, na který dosáhla. Slečna ze stánku byla trpělivá, držela zrcadlo, Andula odmítala odejít, tak jsme museli jeden klóbrc zakoupit, na hlavičku umístit a nikdy už nesundat. Ale musím uznat, že si vybrala dobře a slušivě 😉 .
  jo, a včerejší dotaz, co Ferda na skály – není nadšen. Vůbec není nadšen (shake) . Nejistí a brblá. A radši ani nekouká (chuckle) . A hádá se s horolezcema, že jsou blázni a že to není normální a tak. Ale nezakazuje. Jen frflá a tváří se 8-|
  Andulce se naopak velice líbilo. Svátě to bylo ještě celkem fuk, hlavně, že nebyl hlad a v lese se dobře spí.
  A byli tam fajn lidi a spousta pesů různých velikostí a dvě kočičí dámy na vodítku (psi z nich byli vykulení, kočkám byli úplně ukradení a krásně je ignorovaly 😀 )
  A taky byla trochu kultura hudební a vůbec. Povedený den to byl

  1. (chuckle) (inlove) Andulí má recht! Klóbec kuásnej je totiž šperkem na každé ženě, kam se hrabou granáty, byť by byly české. (chuckle)
   Jste báječné baby! (h)

   1. no joooooo – Vave a kloboučky 😉 (chuckle) …. příběhu „Kotevnímu“ se směju ještě dnes (rofl) (rofl) (rofl) (šiš já to snad půjdu dohledat a někam si to zkopčím (nod) 😛 (f)

  2. Jasně že klobouk- bez toho nedá dáma ani ránu. Kačka si v klobouku slušivém slaměném šla dokonce pro poslední vysvědčení 🙂 Spolužáci jí neustále vyčítali, že se obléká jinak a prý jim dělá ostudu, tak to udělala i mírně natruc. Nicméně slušivé kloboučky má dva a nesmírně je miluje- jó, Týno, to tě čekají věci…. 😀

 17. Zdravím fšecky Zvířetníky!
  Trošku jsem poslední dobou nestíhala, zvládla jsem pročítat články a sem-tam kousky diskuzí… jsem ráda, že tu můžu být s vámi (h)
  Novinka největší: včera jsme si domů přivezli Bayshu. Je to neuvěřitelný vykutálený labradoří skřítek s úsměvem od ucha k uchu a je moc šikovná, venku už za námi chodí a na zavolání přiběhne, umí si říct o vyvenčení, i když panička to často nepochopí (chuckle) fakt jsem netušila, že kousnutí jehličkami do palce u nohy ve tři ráno je sdělení „já chci ven“ 😀 Chovatelka o ní prohlásila, že je to „výlet s překvapením“, tak jsme obě zvědavé, co z ní vlastně vyroste. Zatím můžu s jistotou prohlásit jenom to, že ukrutně chrápe:D

  1. Milá Efko (inlove) , tak konečně! (clap) Jeje, labouší skříteček (dog) bude určitě senzační (h) – i na povídání a focení pro nás, sím! (nod)

   Hele, to jehličkování v noci – to je přeci jasné, ne? 😉 Musíš se ještě moc a moc učit! (chuckle) 🙂

  2. Jé, mimouch už je doma! Chi, jehličková terapie je naštěstí dostatečně důrazná vysvětlovací metoda, takže panička bude rychle vycvičená. Užívejte se a hlaste, ať z překvapení taky něco máme (inlove) .

  3. neboj – i když je to první štěník u vás – všechno zvládnete a bude vám všem krásně. Maličká tě bude novýma dovednostma překvapovat neustále – a však ty se jí naučíš rozumět. Mimochodem každé probuzení a aktivita vede k loužičce – tudíž jakmile otevřeš oko (po prokousnutí prstu to jde snadno), tak popadnout malou ještěrku do náručí (tam se ti nepočůrá) a vynést ven … a chválit a chválit a chválit… (inlove)
   Těším se na další hlášení o mimilabradorce

    1. Už mě cvičí vcelku solidně:D Teď na mě zkouší novou hru: jsme doma – řádí – vezmu ji ven – lehne si – vezmu ji domů – začne řádit – vezmu ji ven – tváří se jak před smrtí. A to máme doma větší horko než venku! 😀

     1. Efi – doufám, že lovíš – eh – že fotíš 😉 ! Štěňátka obvzlášť milujeme – a letos se jich tady taky urodilo!

      1. Fotit budu až zítra, musíme nejdřív zprovoznit foťák, má vybitý baterky a nějak není čas hledat nabíječku:p

       1. Jé, štěnítko- to je bezvaaaa, štěňátka jsou krásná, milá, příšerná, bláznivá a vůbec báječná!!!!! (inlove)

        1. Nabíječku už jsem našla, ale zjišťuju, že každý úprk ven s hrozící katastrofou v náručí je natolik překotný, že zapomenu vzít i pytlíky na hovínka a musím si pak vypomáhat listím. Vzpomenout si ještě i na foťák nevidím jako reálné – aspoň než se rutina trošku zaběhne:D

         1. zásada číslo jedna – pytlík hovňák je v každé kapse (rofl) Brzy je budeš mít i v kabelce do divadla (rofl)
          Zásada dvě – foťák se nechává v botě (tak se nezapomene, když se vybíhá…) Podmínkou je, že boty a hlavně foťák nejsou v dosahu psí ozubené tlamičky (chuckle)

          1. Pytlíky nosí po kapsách všichni venčiči, ale dětičky je zapomínají vytáhnoout, když se oblečení pere. Takže z pračky vytahuju vyprané rifle- mokrý igeliťák- mikina- tričko- mokrý igeliťák… 🙂 Jo, fakt je mám po všech kapsách, nejlepší je, když hledám kapesník a místo něj vytáhnu jen tři pytlíky- a do těch se teda nevysmrkám (chuckle)

          2. Proč tyhle důležitý věci nepíšou v žádný chytrý knížce?:D

 18. Ahojky a dobré ránko všem! (h)
  Přes zabednění a použití všech žaluzií a závěsů je v mém východním pokoji 26,2. (v noci teplota klesla na fantastických 24,1) Jdu zalévat před dům, to je západní strana, tak je tam teď přijatelně. Přes den si zřejmě vyvrtám noru. (whew) Tyhle teploty jsou prostě nad můj limit v zimě plus deset, v létě plus 25. 🙁

  1. Milá Vave, s dovolením se připojím s přáním krásného dobrého rána Tobě i všem milým Zvířetníkům. U nás ve vísce máme dnes odložený dětský den, všechno nám pěkně vyschlo a horka máme plné necky. Dočítám po ránu všechna minulá povídání a je mi fajn. Přeji všem krásnou letní pohodu a díky všem za nádherná počteníčka. Taky jsem konečně s paní mudrou oční vybraly tu správnou léčbu, takže se mi nesmírně ulevilo od urputných bolestí hlavy. Jsem jak na novém světě. Čita s Miou leží vedle mně a Daník mi pucuje nohy.Každý večer jak se trošku ochladí hrajeme s čičinama na hoňku, Čitu musím honit do schodů, tak dlouho mně tlapkou jako rukou pohání až to několikrát zopakujeme, pak se připojí Miuše a musím ji tahat z krabice, dokud ji to baví. To vedro je děsný, nejlíp je v chladných bílých peřinách.
   Zdravím z našich Kotěhůlek všechny tady zde žijící a tvořící smečky , všem potřebným držím palečky a dnešním oslavencům Cyrdovi a Metůdovi díky za písmo a volníčko 🙂 .

   1. Milá Jenny (h) , to jsem moc ráda že máš konečně chvilku času a že už je Ti lépe. Sláva doktorce! (y) Mávám do Kotěhůlek a přeju Ti krásný den. 🙂

 19. Ahoj z netradičně rozpálených a suchých Ostrovů 🙂 (Tímto dáváím navědomí nešťastníkům spalovaným horkem, že s nimi držíme basu – Atlantik někde ztratil mraky 🙂 ), hlásím, že se tu zastavili Zanovi a bylo to moc pěkné. Kosatka II zrovna prochází manickou fází (ještě není úplně vedro), tak zatím mávám a zdravím (inlove)

  1. Děkuju za zprávu, milá Dede (inlove) , a prosím, drbni ušatou mrňu na kožíšku. (h)

  2. Milá Dede, zdravím na Ostrovy, pohlaď za mne prosím Berynku, berušku malou. Těšíme se s přednostou hlavně na soužití Kazana s Beruškou. Kazan je pro mně srdeční záležitostí, ze smutného pesa se stává opatrovatelem a učitelem té malé nezbedy. Je vidět, že mu to svědčí i když mu dává Ostružinka asi zabrat. My starší už holt potřebujeme někdy klídek. Pozdrav za mne celou smečku a přejeme krásné letní dny. Na mojem PC má Beruška modrý oči , vypadá to krásně.

  3. Jen jestli Atlantik neztratil mraky po tvé domluvě, milá kalamity Dede (rofl) . Krásnou neděli na Ostrovy (inlove) . A díky za hlásání, jsem myslela, že Zana už se toulá Skotskem…

  4. Kosatka I. je zcela odpadlá – vzali jsme to velmi svižnou chůzí z Maliníku na přehradu na Černé Nise… a zpět. Takže těch Jizerek bylo dneska po ránu docela velký kus. Nebudou tam borůvky 🙁 , ale přehrada je ke koupání (tak teplou vodu tam snad nepamatuju) – já brodila ke kolenům, Betka jen po bradavky – dál by to prý mohlo být nebezpečné (rofl)

 20. hezkou neděli všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat nějaké bolístko na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Je vedro dusno hnusno (sun) chci zimu vítr lijavec (rain) Ani buchty k snídani mě náladu nezlepšily. Jedeme s Betkou do lesa – ať si poběhá.

  1. Milá Xerxová (inlove) , oficiální fotky Viléma Pvního 🙂 (nebo kolikátého ?????) jsou skvělé, ale musím silně protestovat u poslední popisky. Jaképak Buzení je odporné! Vidím tam značnou ostražitost a velkou přemýšlivost, jako když se osměluješ do vody oalcem u nohy, tak i Vilémek jedním okem zkoumá přijatelnost vůkolního světa. 🙂 (h) Bude to vědec! (clap)

  2. Milá Xerxová, Betynka a mimísek, jako vždy úžasný fotky, jj Vave má pravdu,mimísek je myslitel, to hned pozná . 🙂 (h)

 21. Dobré ránko!
  Sluníčko svítí, ptáčci zpívaj, komáři žerou …. a zvěřinec s úžasem sleduje blbnoucí paničku – v takovém horku se přece nedá dělat nic jiného, než spát… 😀

  1. Milá Rputinko, samozřejmě máš pravdu, jak říkám, dokud peřinky příjemně chladí, nevstávat. Komáři jsou největší predátoři na světě, upřímně ale opravdu upřimně je nenávidím, nemůžu si pomoct. (rofl) (wave)

 22. Krásne skoré dobré ráno všetkým vinšujem. Sedím na lavičke, čumím na zeleň a užívam si to, že sa teraz dá dýchať. Slnko sa ale šplhá hore, tak to za chvíľu bude ináč . V noci sa spať nedalo – jediný spáč bol peso ktorý sa večer okúpal a tak spal zaslúženým spánkom unavených. Ale tých komárov čo večer bolo – okrem tepla ďalšia pohroma ! (h) (dog)

  1. Milá Maťo, to ráno ti přávidím, vstala jsem až v 7:30 a už se zabedňujem.
   V pátek jsme měli akci a zapálili jsme louče s protikomárníkovým olejem, bylo to fakt učinné. Komár v místnosti, znamená bezspánková noc dokud není uloven. Pozdrav pesa od naší celé smečky. (wave)

 23. DEDE, I KDYŽ JSEM UŽ ZNALA, ČETLA JSEM PŘECE S NAPĚTÍM A POBAVENÍM. AŽ DO KONCE. A NYNÍ JEDNO OT PRO LIDSKÉ NEŠŤASTNÍKY, KTEŘÍ HAVĚTI KOMÁŘÍ CHUTNAJÍ.
  NETUŠÍM SICE, JAK POMOCI VAŠIM ZVÍŘATŮM, ALE LIDEM(ASPOŇ PROTI KOMÁRŮM) POMÁHÁ VELMI JEDNODUCHÝ I FINANČNĚ ZCELA BEZPROBLÉMOVÝ OPROSTŘEDEK, KTRÝ NAJDETE ZCELA DOLE. MÁM ODZKOUŠENO NA SVÉM JIŘÍM, KTERÝ KOMÁŘÍ POPULACI OBZVLÁŠTĚ CHUTNÁ. JÁ OSOBNĚ S TOUHLE HAVĚTÍ(K S VÝJIMKOU OVÁDŮ , KTEŘÍ SI MĚ VŽDYCKY VYCHUTNAJÍ),PROBLÉMY NEMÁM, JELIKOŽ MUSÍM DENNĚ BRÁT DOSTI LÉKŮ NA SRDCE A JINÉ NEMOCI, TAKŽE KOMÁR NA MNE SICE USEDNE, ALE VZÁPĚTÍ OTRÁVENĚ ODLETÍ PRYČ, ANIŽ BY MNE OCHUTNAL.
  TAKŽE PROTI KOMÁRŮM ZKUSTE TOTO: VEZMĚTE VĚTŠÍ LÁHVIČKU FRANCOVKY ALPY, TROŠKU Z NÍ ODJIJTE , PAK DO NÍ NASTRKEJTE CO NEJVÍCE HŘEBÍČKOVÉHO KOŘENÍ. A NECHTE 3 DNY ULEŽET.PŘED VYCHÁZKOU SI NATŘETE VŠE, CO ČOUHÁ Z OBLEČENÍ , A MŮŽETE SI I TO OBLEČENÍ POSTŘIKOVAČEM NA KYTKY TROŠKU OROSIT. PODOTÝKÁM, ŽE TOHLE FUNGUJE JEN NA KOMÁRY, NE VYZKOUŠELA JSEM NA KLÍŠŤATA. VY SAMI SOBĚ BUDETE PŘÍJEMNE VONĚT, ALE KOMÁR OHRNE SVŮJ SOSÁK ODPOREM A ODLÉTNĚ VYSÁT JINOU , NENATŘENOU A NEOROSENOU OBĚ’T. KRÁSNÝ DLOUHÝ VÍKEND VŠEM, KDO JEŠTĚ NEDOVOLENKUJÍ.

  1. MILÁ LENKO S, DÍKY ZA RECEPT, UŽ JDU ZALOŽIT NA KOMÁRY FLAŠU S HŘEBÍČKEM. ENEM PŘEMÝŠLÁM SELI BY TEN HŘEBÍČEK NEBYL LEPŠÍ DO SLIVOVICE ALE TO BY ASI NEŠLO PŘEŽÍT (rofl) (chuckle) (wave)

   1. Na komáry pomáhá i důkladné se cpaní béčkem (vit. B, třeba jako B komplex), nemají to rádi.

   2. MILÁ JENNY, OMLOUVÁM SE ZA POZDNÍ ODPOVĚĎ, ALE DŘÍVE JSEM SE K NETU NEDOSTALA. DO SLIVOVICE BY TO OPRAVDU NEŠLO, JELIKOŽ SE TO MAŽE NA HOLOU POKOŽKU, KDE BY ALKOHOL DOST NEPŘÍJEMNĚ PÁLIL. VŠK VYZKOUŠEJ A UVIDÍŠ SAMA.
    A OT PRO AIDU. UŽÍVÁNÍ BÉČEK MUSÍ BÝT DLOUHODOBĚJŠÍ, ABY SE DOSTATEČNÝ ÚČINEK PROJEVIL A TAKY TO BÉČKO JE DOSTI DRAHÉ.ZATO AVPU MÁ VĚTŠINA LIDÍ, KTEŘÍ TROCHU DODÍ, DOMA A HŘEBÍČEK SE VYSKYTUJE SNAD V KAŽDÉ KUCHYNI.ALE NIKOMU NEVNUCUJI. JE DO SLIVOVICE BYCH HO NENAKLÁDALA.

 24. ;;) R O Z V E R N Í Č E K . ;;)

  .(*) Detektiv prolistoval složku recidivisty, kterého vyslýchal, a povídá: „Hmm, docela pěkné čtení. Krádeže v obchodě, vykradená auta, veřejné pohoršení, ozbrojená loupež, sexuální obtěžování, znásilnění, znásilnění…“ „No jo, já vím, trvalo mi docela dlouho, než jsem zjistil, co mi jde nejlíp.“ .(*)

  ~o) Vinšuju všem přítomným hezký pozdní večer. Pěkně se vyspinkejte. ~o)

  1. (y) (rofl) (rofl) (rofl)

   A hurrrrááááá! Rozverníček se nám nevařil v tom vedru! (h) Zdravím Janičku a doufám, že jí je dobře. (h) (nod)

 25. Vplímek je kouzelné mimčo a jak vyrostl ! A Betynka to bere s přehledem. Moc se mi líbí ta poslední fotka.

   1. Taky jsem řešila tohle dilema – rozsvítit a zavřít okno, aby nelítali komáři, a pařit se nebo psát potmě u otevřeného okna? Zvolila jsem to druhé, ale jde to ztuha! 🙂

 26. O mašince Lízince si s dovolením vytisknu a schovám pro Aničku, za rok, za dva přijdou pohádky na řadu, tak abych si začala budovat repertoár. A jestli jí vydrží sympatie k vláčkům – už nějaký čas patří procházka na nádraží k nejoblíbenějším – mohla bych s mlsnou mašinkou zabodovat.

  Jé, já jsem tak ráda, že zase můžu na Zvířetník! Skoro celý červen jsem měla absenci, občas jsem nakoukla pozdě večer nebo v noci v rámci – jak se tomu říká odborně? jo, prokrastinace :), ale spousta čtení mi utekla a už to asi nikdy nedoženu. 🙁 Vždyť jsem neměla pořádně čas ani na Denisovy 1. narozeniny! Potřásli jsme mu tlapkou, dostal pytlík žvýkacích čtverečků z buvolí kůže a gumovou činku, ale dortík mu nikdo neuplácal! Ještě že nečte Zvířetník a tím pádem se nedozví, jak se slaví jinde, jinak by si připadal jako ubohej zanedbávanej psíček!

 27. mam starosti,nie je mi velmi veselo,ale i tak mi chybaju Jovaskove rozvernicky.Blizi sa 22 hodina/som v praci/davam jeden k dobru:
  povzdychne si vydata zena:som strasne rada,ze mi manzela vybrali rodicia.Pri pomysleni,ze by som si takeho debila vybrala sama,by ma slahlo.
  Prijemnu noc-ak nemate take hnusne horucavy ako my.

  1. Verenko! (inlove) (y) (rofl) (rofl) (rofl)

   V pokoji mi klesla teplota na 26,4, v tom se spát nedá (shake) , tak šiju šiju deku a čekám, až se ještě trochu ochladí. Chtělo by to (rain) .

   Verenko, jestli máš chuť, písni mi! (h)

   1. Zajtra mam volny den-splnim vsetky predsavzatia-a budem aj pisat.Pozdravujem do Prahy.Nesila by som,nesila,len by som sa volne potila-co prave robim,pri tom riesim vyberanie kliestov/!!/ stupidne otazky ci sa vyberaju v smere alebo proti smeru pohybu hodinovych ruciciek-prosim dajte vediet v Cechach:JE TO JEDNO!!-najskor ho zabite-najlepsie uduste,/mydlom,mastou,vonavkou a potom vykrutte.

    1. Aha, díky, Verenko. (inlove) . Mám taková prima podebírátka z veteriny, ve dvou velikostech, ale klíšťata jsem předtím nezabíjela. Někde jsem četla, že při umírání právě vstříknou infikovanou tekutinu do těla. 8-|

  2. 😀 😀 😀 😀 chudinko verenko,v takovým vedru v noci v práci. Jováska nezastoupím ale hele, jedna hádanka z první obecné, poradil mi ji pan Alzheimer – po mostě šly dvě osoby. jedna povídá druhé – ty jsi má dcera, ale já nejsem tvá matka. Kdo to byl? A nemlátit do hlavy!! 😡 (wave)

  1. Krásné fotečky! Vilík má takové myslitelské čelíčko, jestli on nebude ten vědecký typ! A děda, co neumí chovat, je taky dobrej, chichi, ale odvážil se, to MLP čerstvě narozenou Aničku ani pochovat NECHTĚL !

  2. Tak generálka s bořením ozónu a klecovým lůžkem? (clap) (rofl) Moc pěkný! Včetně dokumentace vzácné návštěvy. Jj, silná trojka Vildy, páníka a kosatčí chůvy nemá chybu!

  3. Joj, Betíček (inlove) s Vilémkem (inlove) , to je prima! (clap) 🙂
   Rodinné foto páník-Beta-mimi je naprosto senzační. (y)

   Závidím Betynce houby! (nod)

 28. Dede, díky za připomenutí – krásná pohádka na sobotu (inlove) . A jj, připomínka sněhu a mrazů přišla vhod 🙂 .

  Pomóóc, ať už hice přestanou (sweat) . Vynucené ranní ptákovství mi nevyhovuje. Nic proti východům (sun) , ále zase každej den vidět netřeba 😛

  1. Proč vstáváš tak brzo, milá Louk? (inlove) Máš to dělat jako (bat) a chodit spát až ráno, až ráno, až bude bílý den, … (music) (dance) (music)

   Mám v pokoji 28,3 stupně Celsia a šiju deku – asi jsem (fubar) .

   Přeju všem krásný večer! (h)

   1. vzkazuje (bat) , kterej právě začal vařit hovězí polívku – nepomáhá to, celou noc je hic.

    1. No právě. Nadechnout se dá venku – mezi čtvrtou a sedmou. Jak si v tomhle může někdo libovat? A najdou se (wasntme) .

     Mno, Baty, aspoň že se nemusíš pražit u státnic (inlove) . To je takový pokus o optimismus (rofl) .

  2. Milá Louk, myslím na Pedrouška, ti s těmi kratšími čumáčky trpí dvojnásobně. Prosím Tě pořádně se chlaďte a čůrat jen ve stínu . Pac a pusu Pedroškovi. 🙂 (h) (hug)

   1. Jenny, soudě podle toho jak trpím, mám asi čumák vmáčklej do hlavy (rofl) . Jj, jsme na tom s buldočíkem stejně – jen brzy ráno v rose se dá chodit, pak už zbývá jen zemljanka…

    Máváme celé smečce k východu (wave) (h) . Fajn, že jste vychytaly léčbu, oči dokážou hlavu děsně potrápit. A hele, nepředbíhej s Cyrilem (chuckle) .

 29. Jo, pohádky o mašinkách. Nejoblíbenější pohádečky mé malé holčičky (příští rok jde ke státnicím). Kde jsou himbajs všechny ty roky? Snad se dožiju vňoučat, jak JÁ jim budu sypat pohádky z rukávu… Jen jestli do té doby už nebudou na mikročipy (vňoučata..) Ach jo. Jsem ráda, že si tady můžu pěkně počíst. Hezký den všem.

  1. Tady se objevil zase jeden zabukista. Zdravím, vítám. (f) Nezapomeň se objevit častěji.

 30. Moc hezká pohádka, v letním vedru (teď je na teploměru ve stínu 33 stupňů) je docela osvěžující číst o sněhu.

 31. Pavel Nauman má taky jednu pohádku o mlsné mašince, není-liž pravda? No dobře, tak tohle je variace, parafráze. To se v umění může. Takových případů je i v oblasti vážné literatury spousta. Před časem jsem o tom něco na webu četl a nestačil jsem se (já, neznalec) divit, kdo všechno se nerozpakoval.

  Zajímavé je, že v hudbě se takové věci veřejně přiznávají, viz „Variace na Diabelliho téma“ a podobně. V literatuře nikdy.

 32. Heč, já měla pohádku na dobrou noc, páč jsem tady byla po půlnoci.
  Hezký den všem. :* Jedu nakoupit, přijede celá rodina, bude nás tady … hodně (whew)

 33. Jéjéjé! Dedepohádka! (clap) (h) (clap) (h) (clap) Tu mám moc ráda. (nod)

  Děkujůůůůů! A přeju všem krásný den! (h) a neuvařte se! (shake)

 34. Cvičně jsem strčila Sváťu do pytle. Líbí se jí tam a hned usnula. A jedem na výlet (wave) – nejdřív na šperky do Turnova, pak se to protáhne kousek za Adršpach a do skal na Bišíku. A já jdu zjitit, zdali se mi podaří zapnout sedák. A taky botky musím vyhrabat.

  1. jé malá horolezčata jdou trénovat (chuckle) (inlove) Co na to říká chudák tatík Ferda ??

   1. Noco, Ferda bude jistit, ne? (chuckle) Věděl do čeho jde (rofl) . Týno, jste skvělí (inlove) .

 35. já mám taky pohádku. 😉
  když jsme nechtěly spát a bylo už pozdě, měla pro nás maminka krásné pohádky:
  Byl jednou jeden král a královna a ti měli dceru, byla to krásná princezna a ta si vzala krásného prince a měli se moc rádi a zazvonil zvonec a pohádky byl konec. (rofl) (rofl) (rofl)

 36. Báječná netradiční pohádka. Je z rodu pohádek o mašinkách (pamatujete se na kouzelníka Zababu a pana Blahoše z výtopny?) (inlove)
  Bude pařák. Děti odjely na tábory- složitou logistiku dopravy na dva různé tábory s pomocí jednoho auta pro 4 děti a jejich batohy a spacáky se podařilo zvládnout. Je tady divně ticho- já na to fakt nejsem zvyklá! Ještě že tady mám Borůvku- pro bezpsové maminky to asi musí být ještě podivnější, když zůstanou doma úplně samy. 🙂

  1. No, já jsem taky sama. MLP seká zahradu, dcéra odjela na víkend ke kamarádovi někam za Brno a synek dnes, zítra a pozítří závodí na MČR v Račicích. A jako již tradičně, v první rozjížďce jede se synkem s velkým S.

   1. Zapomněla jsem poprosit o palcodržnu (ale tentokrát opravdu mohutnou), ten synek s velkým S je Ondra (a pak tam jedou ještě další naši a slovenští nejlepší). Ono tenhle víkend se rozhodne o klukově sportovní budoucnosti, do kterého klubu po prázninách půjde a jak to bude dál. Prosím, myslete na něj, díky moc předem.

     1. Díky moc, bude to opravdu potřebovat, tenhle víkend se rozhodne vše, na cca 10-15 dalších let. Mě je z toho tak blbě, jak tu furt držím pěsti a myslím na něj. On je snad v pohodě, na závodní stres je zvyklý.

      1. My taky držíme. (y) (y) (y) Do Račic náš synek nejede, oni jezdí Český pohár a to je asi něco jinýho, já nevím, zatím jsem do toho moc nepronikla. (wave)

    1. Aido, držím od rána (y) . Uff, pro rodiče je ta nečinnost určitě horší než pro samotného aktéra…

     1. držíííím (y) a dopadne to tak, jak má, aby to bylo pro mladýho to nejlepší do života, ať už to dopadne jakkoli. (y) Na rodičovský nervy je dobrý (^) nebo (d)

      1. Tak prý postoupil do semifinále (před ním dojel mistr ČR, mistr SR a druhý nejlepší v ČR, takže prosím o palcodržnu i nadále. Kromě skifa jel i párovku a dvojskifa, taky dobře.

  2. Chápu a palcodržím. S mladou jsem na tábory léta jezdila coby kuchařka a náčelník přes ptákoviny. Teď juniorka s přítelem jedou na dva týdny autem do hor na Balkán a já drbu psa geronta a tiše kvílím… Co už taky, ne? Většina lidí se přece z dovolené vrátí zdravá a živá…

 37. Krásne sobotné ráno všetkým želám. To je krása, že píšeš aj rozprávku, Dede. Asi by som takéto niečo nevedela.
  Bude dnes pekelný deň, už je teplo. Vyženiem synka s Astorom k vode. Pes už má oko skoro v poriadku, len neviem či už môže do vody. (h) (f) (f)

 38. hezkou sobotu všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat nějaké bolístko na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  jééé – pohádka o mašince a o svíčkové (inlove) První zvířetnická Dedí pohádka… moc hezká (nod)

  Vzbudila jsem polovičku (tedy byli jsme domluvení) a jedeme si zagolfit – nebudou lidi na hřišti, nebude vedro, bude tam krásně (wave)

  1. Jezdíte na Malevill nebo taky za Ještěd? Ještěže takhle z rána , dneska bude pěkný pařák. Psi jsou celý den chcíplí, my taky. Večer ožijí a my ne. A to bydlíme ve starým baráku a u vody. Zato klíšťat a klošů je letos snad víc než jindy ani do lesa s pejsama nechodíme. Už nevím co s tím Don je alergický na ty lezací klíšťata, vždycky se mu udělá červený flek pak si to rozkouše a máme co ošetřovat a to mají pěkně drahé obojky. To je snad jedna nevýhoda dlouhý srsti, že se to moc špatně hledá.

   1. Xerxovic jezdí na Malevill 🙂 Dlouhá srst je fakt na houby- ta kavalíří je navíc dost jemná, takže prý nejsou dobré zkušenosti s antiparazitními obojky, takže dáváme spoty 🙂

   2. jo jo – jezdíme na Malevil – neb tam máme členství a můžeme na hřiště i dávno před otvírací hodinou 😉 Bylo krásně – zahráli jsme si jen devítku, pak doma vyměnili hole za Betku a zajeli ještě na chvilku do lesa. Betuše se vylítala, my nasbírali pár hub do polívky a pod maso a kávičku o desáté stíháme (chuckle)
    Pravda – vstávala jsme hodně brzo, ale zase jsme všechno stihli při rozumné venkovní teplotě a bez davů…

   3. ještě k těm klíšťatům a jiným savým potvorám… ani jedna z našich dog nebyla sběratel těchto krvežravců. Navíc na hladkém kožíšku jsou dobře vidět a většinu stihnu posbírat ještě lezoucí. No a pokud se nějaký kousne – tak ho buď zahubí chemie (dosud funguje ošetření povinné před přejezdem do Británie) no a nebo na něj přijdu a vykroutím ho. A kupodivu ani když se mi tu mrchu podaří přetrhnout (většinou jsem šikovná, ale někdy to holt nevyjde…), tak se žádná reakce nekoná a po pár dnech to „vyhnije“

    1. Borůvka zatím taky neměla reakce na klíšťata- nemívá jich moc. Když s etři dny válí na chalupě v trávě,, donese tak dvě. To poslední měla na tváři, tak mi uniklo, než se nacucalo tolik, že z těch chlupů vykouklo… 😉

     1. Na klíšťata alergický není, to mu Jana sem tam nějaké najde ale na kloše jelení. To vypadá jako klíště, ale nepřisaje se jen leze v chlupech nebo i nám ve vlasech je hodně rychlé a hóóódně nepříjemné a dělá to červené fleky které svědí. Možná, že se to rozmnožuje na ovcích, kterých tady je celkem dost nebo na srnkách. Já jsem dost dlouho něvěděla jak se to jmenuje ale pí.vet to takto pojmenovala a pak jsem si to našla někde v encyklopedii nebo na int. Možná, že se to tam u Vás ani nevyskytuje. Není to všude, asi jen někde, protože jsme hodně chodili a jezdili s Donem na procházky ale málokde jsme se stím setkali. Možná bude vědět Eva Ž. a samozřejmě Jindra. protože to je chodící encyklopedie.

        1. Díky Aido, na tom prvním odkazu jsem nebyla a na tom druhém jo. Jsou to opravdu strašné potvory. Opravdu si musíme vybírat místa procházek.

      1. Tfuj, tak konečně mi někdo chytřejší identifikoval tu potvoru, o které už vím nějakou dobu a která způsobovala mým psům ty ošklivé rudé fleky, které si pak lízaly až do krve.

       1. U Vás jsou také? Dcera to ošetřuje Donovi Betadinem vodičkou a docela se to dobře hojí.

        1. Jo – kloši jsou i na jihu Moravy (my tu máme taky kde co 🙁 ). Toya má štěstí, že na ni nejdou – asi ten protiklíštěcí obojek je fakt dobrý, protože nemá problémy ani s klíšťaty a dokonce ani s komáry!

         1. Milá Ygo, to bude asi tím, že Toya je kratší. Don by musel mít jeden obojek asi ještě na ocase. Klíštata na něj moc nejdou tak jedno dvě ale ti kloši to je pakáž. My jsme mezi lesy, kde je to zarostlé jak v pralese a břehy Mohelky jakbysmet. On je strašlivá citlivka a rád se nechá ošetřovat ale tohle opravdu nehraje. Malý zatím odolává, na něm se hned chytí protoče nemá tolik srsti.

 39. Je, Dede, ta je moje oblibena. To se prece muselo Andymu a Markovi moc libit. Mne a brachovi se take moc libily pohadky, co nam vymyslel tata – obcas to byly cele serialy – no, televize nebyla.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN