ČLOVĚČINY: Báseň i pravda

Už to tak na tom světě chodí, že dohady, prognózy, výpočty a předpoklady, vykonstruované třeba i na základě solidních a ověřených znalostí, nemusí vyjít. Tím nechci zlehčovat předvolební průzkumy tzv. veřejného mínění a připomínat, jak se někdy výrazně liší od později zjištěné reality, neberu je vážně a věřím, že v tom nejsem ani zdaleka sám. Ne, nic takového. Chci se jen pokorně vrátit k příběhu, který jsem kdysi vylíčil.

Bylo to prvního května 2009, a upozorňuji, že to datum je zcela náhodné a ve vlastním vyprávění nemá žádný význam. Vyprávěl jsem tu o tom, jak náš kocourek, jinak milé a mazlivé stvoření, zahnal do našeho bytu myšku, a ta mu utekla pod nábytek. Od té chvíle se o ni ale už moc nezajímal, kočky jsou sice šelmy, byť nevelké, ale pokud nemají hlad, a to náš kocourek určitě nemá, nejsou na lov odkázány, a tak se mu věnují jen příležitostně a spíše sportovně. Využili jsme tedy toho, že kocourkův zájem o myšku opadl, kocourka jsme vyhnali na chodbu a otevřeli jsme dveře na zahradu, abychom myšce umožnili bezpečný útěk.

Po několika dnech jsme ale zjistili, že myška měla na nabízenou svobodu vlastní, od našeho poněkud odlišný, názor. Neutekla ven, jak jsme předpokládali, ale zůstala v bytě a zalezla do menšího volného prostoru za kuchyňskou linkou, mezi sporákem a ledničkou. Tam na ni sice kocourek nemohl, my ovšem také ne. Vzali jsme na vědomí, že máme doma podnájemníka, a rozhodli jsme se, že ho nebudeme nikde hlásit, zato mu budeme přispívat na stravu.

Prostor za kuchyňskou linkou, kam se myška nastěhovala, je prakticky uzavřený, myška, podle našeho názoru, mohla odejít jedině do komína, který se ovšem jako komín už dávno neužívá, jsou jím protaženy koaxiální kabely televizního příjmu. Naše nová podnájemnice měla tedy sice byt, ale tak trochu i vězení. Dvířka pod kuchyňskou linkou jsou stále zavřená, je za nimi jenom malá komůrka, kde máme láhev oleje a octa, a teprve za zadní stěnou této komůrky byl úzký myší byteček, o němž jsme věděli jen tři: Má Lepší Polovina, já, a jeden náš velmi dobrý přítel téhož zvířomilného vyznání… Něco tušil možná i náš kocourek: občas sedávával před kuchyňskou linkou jako by poslouchal…

Nyní bych ale měl osvětlit, proč jsem nazval toto své vyprávění „Báseň i pravda“. Často se také užívají původní Goethova slova: Dichtung und Wahrheit. Doslova by to sice znamenalo báseň a pravda, častěji se to ale překládá jako výmysl a skutečnost… A co to má všechno společného se mnou? Asi dost. Já jsem totiž toho prvního května 2009 napsal doslova, „Že život myšky je krátký, prý jednaapůl roku. Naše myška žila zřejmě déle, asi dvojnásobek, ale i její život musel jednou skončit: přestalo mizet zrní, přestaly mizet piškoty. Kocourek u kuchyňské linky už neposlouchá. Tam někde, v prostoru, do něhož nevidíme, vysychá nejspíš malé myší tělíčko, které se asi nikdy nenajde.“

A toto byl zřejmě výmysl. Pravda je trochu jiná. Bylo to přesně na Silvestra, tedy posledního dne v roce. Byla u nás na návštěvě naše příbuzná a my jsme, podle jejího přání zůstali s ní sedět v kuchyni. Bylo to odpoledne, dodávám, a byli jsme všichni střízliví, když tu najednou po podlaze přicupitala myška a zaběhla pod ledničku vedle kuchyňské linky. Protože to bylo odpoledne, my jsme opravdu byli střízliví a myška nebyla bílá, došla naše návštěva a dcera k závěru, že nás neklamou smysly, ale že skutečně máme doma živý přírůstek.

A zde se znovu objevuje básnění a pravda: dcera došla k závěru, že myšku musel někdy v nedávných dnech zahnat do bytu náš kocourek, a že myška mu zřejmě utekla. Nechali jsme příbuznou, která u nás byla na návštěvě, i naši hygieny dbalou dceru věřit vlastnímu výmyslu. Pravdu, že máme doma myšku už nejméně tři roky, jen nevíme, čím se poslední dobou živila, jsme si moudře nechali pro sebe.

Nevíte, jak dlouho žije myš? Asi nevíte. Ten údaj jeden a půl roku, který mám z nějakého naučného slovníku, je zřejmě jenom Dichtung, tedy výmysl. A já upřímně doufám, že to určitě není Wahrheit, tedy že to není pravda.

Aktualizováno: 1.7.2010 — 15:33

19 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Mily pane Pavle – vy jste basnik prozy a zivota. dekuju za usmevne povidani a zamysleni. Tesim se na dalsi.

 2. Tak jsem si vzpomněla na myšku Ginger z filmu Zelená míle. A protože ne myslím, ale vím, že existuje cosi nepojmenovatelného a pro většinu lidí ne zcela pochopitelného…ano takové to „universálno“ máte doma možná Ginger, jež kdysi uvězněna dnes již s dobře zmáknutou cestou ven využívá nabídky podnájmu a kdoví jak dlouho se jí tam bude líbit. Moje kočka jež je nepochybně po smrti (17 let), ale neobtěžovala se nám přijít říct, že to balí, občas proběhne domem. Vím to, protože se mi zavlní okraj šatů, stejně jako by se mi o něj otřela a úplně nejvtipnější je důlek po ránu na jejím oblíbeném křesle. Někdy na to koukáme a jen očima si s mužem říkáme, jestli nejsme zralí na psychiatra. Někdy nám do života vstoupí silní a nezapomenutelní… takže : Dichtung und Wahrheit ? 😉

  1. Možná se mnou některé čtenářky a někteří čtenáři nebudou souhlasit, ale já si myslím, že to, co jste napsala, je nejen svědectvím mimořádné lidské citlivosti, ale že je to i velice moudré, byť na pomezí nesdělitelna. Přiznávám, že sám mám také zkušenost s podobnými zážitky. Vím že jsou, pro nás skutečně existují… A o psychiatrovi neuvažujte, zjistili byste, že ví méně než Vy. (h) (cat) (h)

  2. Podobné zážitky mám s naším zmizelým, a tudíž skoro stoprocentně uhynulým kocourem. Na psychiatra zralá nejsi, jenom se to nemůže vyprávět kdekomu. Vítám novou zabukistku.

 3. Moc krásné povídání o vytrvalé myši, pane Pavle 🙂 Mohla to být ta samá, nemusela. Cesty myší bývají nevyzpytatelné. Ale konec konců – hezké je vědět, ale hezčí je snít, jak se zpívá v jedné pohádce. Já třeba naprosto objektivně vím, že ten pavouk, co nám už patnáctý rok bydlí zvenku za oknem a vytrvale souká sítě, není ten samý Adam, co tam byl, když jsem si ho všiml poprvé a začal mu chytat mouchy. Ale pořád je to Adam.
  Díky za ten „stříbrný vítr“, jak tu psala verenka, a zdar Vašim myším 🙂

  1. Prolétlo mi hlavou to samé, ale nějak jsem to nedokázala tak pěkně zformulovat.
   Takže ať ta původní,nebo (spíš) její nástupkyně, myška je milé zpestření domácnosti

  2. Dobrý večer,
   upřímně děkuji Vám všem, kdo jste na můj článeček reagovali připomínkou nebo poznámkou. Autora to potěší. Zároveň Vás ale musím ujistit, že myš, která se nám poslední den minulého roku přišla ukázat, je ta původní, tvoreček, žijící u nás už asi tři roky. To, že jsme nevěděli o způsobu jejího stravování lze vysvětlit: v pro ni přístupném místě jsme jí nechávali zrní a piškoty. Letos jsme naši myšku už několikrát zahlédli a v prostorách jí obývaných nacházíme při úklidu stopy její činnosti. Žije, a my se snažíme, aby nehladověla. Délka jejího života může se zdát udivující, ale co my víme? Znám paní, jejíž kocourek se dožil dvaceti tří let. A že ho ta paní stejně oplakala, snad ani dodávat nemusím.
   Mějte se všichni pěkně i v tomto parném létě, Vy, Vaši blízcí a Vaše zvířátka.
   (rose1) (h) (handshake)

 4. Mam rada ludi,ktori stale pocuju „strieborny vietor“-bez ohladu,kolko jari uz videli ich oci.A Vy ten vietor stale pocujete.Vdaka za prijemne „poctenicko“

 5. Tajemná myš! Myš, co prochází zdí! To hned tak někdo nemá, takový to úkaz pod kuchyňskou linkou. 🙂
  A konec konců, proč by Dichtung nemohla být zároveň i Wahrheit.

 6. U článku jsem si vzpomněla na písničku od Nohavici Myš na konci léta- …škodíš-li, neškodíš, kdo posoudí to, a tak ti nabízím azyl….
  Mou babičku by z myši ranila mrtvice- myšóři a potkiši jsou podle ní to nejhorší na světě 😉 U nás do pokojíčku dětí vstoupí jen ke dveřím k neškodné kleci s kanaárem- dál už jsou ti potkiši (rofl)

  Ale povídání o myši bylo moc pěkné, děkuji.

 7. Milane!
  To je tak krásné povídání – jsem ráda, že se myška ukázala a vy jste mohli vkročit do nového roku s vědomím, že jste v plném počtu.

 8. Ať žije nesmrtelná myš! (y) (clap) (h)

  Věřím, že je to ta samá – nebo si někde pečlivě našla nástupce a vycvičila ho. Případně to také může být myš-duch; o těch také není známo, čím se živí, a přesto žijí. (wasntme)

  Hezký pátek před dlouhým volnem přeju všem! (h)

 9. Pane Milane, jak dlouho žijí myši sice nevím, ale důležité je, že ta vaše je stále s vámi, dělá vám radost.

  My jsme tak jednou měli myší nájemnici, bohužel ale už mrtvou a zjistili jsme to až nosem. Bylo to v Německu, dveře ven na trávník bývaly otevřené a Kotě musela dovnitř přinést už polomrtvou myš (a my to neviděli). Protože si s myšmi někdy „hrála“ a nadhazovala js, téhle se zřejmě podařilo utéci a zalezla pod velký koberec. A Kotě o ni ztratila zájem. Koberec byl dost těžký a zraněná myš asi neměla sílu nejen vylézt, ale ani kňíkat či se jinak hýbat a pošla tam. Zalezla kupodivu dost daleko pod koberec a na místo, kde se moc nešlapalo. Venku teplo a tak nám za pár dnů došlo, že je něco v obýváku cítit, ale nemohli jsme zjistit co. Až když jsem se – jako ta kočka – snížila na všechny čtyři, obcházela obývák a nechala se vést nosem – podařilo se nám tlející myš najít. Vlastně mě jí přišlo líto,jak tam ležela stočená téměř do kolečka, asi ze strachu, jak slyšela nad sebou zvuky a pohybu. Ale na druhé straně jsme na ní také mohli přes ten koberec šlápnout a to by určitě nebylo příjemné.

  1. V našem domečku mívaly myši pré a hlavně vzimě byl dům jejich. A jedna z těch myší si zalezla do polštáře – asi jí chutnalo peří nebo co. Ono v domě toho v zimě ke konzumaci také mnoho nebylo. Dlouho jsme na to nepřišli, ta díra v polštáři mezitím už byla zašitá a zapomenutá, ale v pokoji pořád něco divně páchlo a dlouho jsme si to nedokázali vysvětlit. A táta pořád spal na polštáři, ve kterém byla uhnízděna již dávno mrtvá myš. Nakonec jsme na to přišli… polštář byl samozřejmě vyhozen – ono to peří už k použití nebylo. Ale „stálo“ to za to. Brrrrrrrrrrrrrrrr

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN