ROZCESTNÍK: Britské prázdniny (1) – Já chci sedět doma!

Do Británie se toužím dostat na dovolenou už roky. Byla jsem tam několikrát služebně, ovšem to slouží hlavně k tomu, aby se člověk užíral přemýšlením, co všechno by mohl vidět a stihnout, kdyby nebylo těch otravných pracovních povinností.

Když jsem tu myšlenku nadhodila, Franta nebyl proti; taky pošilhával po výletu, nejlépe do Skotska (zatímco mne lákala spíš ta jižní část). A tak jsem někdy v lednu začala uvažovat jak na to.

Nejdřív jsem prohledala cestovky, protože – co si budeme povídat – dobře jsem věděla, kdo to v opačném případě bude muset celé vymyslet a zorganizovat. Cestovky vhodný výlet nenabízely. Nezbývalo než se do toho pustit. Původní myšlenka byla: týden ve Skotsku, týden na jihu. Měla jsem už jakž takž nástin Skotska hotový, když mi došlo, že přihodit k tomu jih Anglie a Cornwall (možná kousek Walesu), jak jsem si původně představovala, je nápad hodný totálního zeměpisného analfabeta. No však. Ale už jsem do toho vložila tolik času, že jsem s těžkým srdcem usoudila, že teda dodělám to Skotsko a jih nám snad neuteče.

A tak jsem vymýšlela, organizovala, mailovala, hledala, zamlouvala, odříkala, platila a dohledávala ztracené a neprovedené platby – patero ubytování, příslušné vlakové přesuny (a tři krásné jednodenní autobusové zájezdy na severu Skotska, které nabízela místní cestovka, která o dva měsíce později ukončila činnost. Ale peníze už vrátili).

Na radu šikovných cestovatelů (díky, Xerxová) jsem nám zařídila dva pěší výlety. To je tak: v Británii mají řadu dálkových turistických tras, většinou víc než sto kilometrů dlouhých, které vedou hezkými a zajímavými místy. A existují kanceláře, které se živí tím, že vám tu cestu zorganizují, tj. dodají itinerář, mapy, na vybrané trase zajistí ubytování a hlavně – převezou zavazadla každé ráno z místa, kde jste spali, na místo, kam přijdete dnes večer.

Takže chodíte pohodlně s malým batohem a možná ani moc nebloudíte. Tuhle službu nabízejí dokonce i jen pro části tras, protože chápou, že každý nemá možnost vyrazit na týdenní nebo i delší pochod. Tedy zaplatit jim taky nebylo jednoduché, ale nakonec stačilo pár infarktových dnů a bylo to a oni přislíbili poslat všechno potřebné.

Zážitky se vůbec hromadily spíš ty náročnější. Třeba server VisitBritain prodá „permanentku“ na vlaky komukoliv kromě Čechů (prý měli potíže s podvodnými kartovými transakcemi). To už byl červen a já měla více méně všechno v kupě, kromě těch vlaků a pak taky ty autobusové zájezdy bych ráda přece jen absolvovala.

Mezi tím došel balík k první pěší trase. Druhý je zatím stále nezvěstný, už jsem ho urgovala, snad se to stihne… Čeká nás devadesát osm britských kilometrů.

Z došlých informací jsem objevila britskou cestovku, která prodává jednotlivé jízdenky na vlak do ciziny (dokonce i Čechům). Tak jsem je rovnou objednala, zaplatila – a sháněla, jestli transakce řádně prošla, protože jsem nedostala avízo mailem, které slibovali. Dobře, potvrdili mi, že je vše v pořádku, teď už jen nevím, jestli se nám podaří jízdenky v příslušném samoobslužném automatu v Británii vytisknout). Poněkud nepříjemné je, že vlaky se tímto způsobem musí kupovat s místenkou, tj. na konkrétní hodinu, ale ta sleva je příliš lákavá…

Zatím se mi nepovedlo zařídit si palubní vstupenku pro let zpátky. Samozřejmě aerolinky chtějí vědět, jaký cestovní doklad máme – ale nabízejí na úrovni občanského průkazu na výběr Identity Card A, Identity Card C, nebo Identity Card L. Kromě nich nikdo (včetně konzulárního oddělení britské ambasády) netuší, o co jde. Na dotaz zatím nereagují, asi si vybereme možnost A.

Objednala jsem dva nové autobusové výlety – placení se táhlo dva dny, obsáhle jsem si psala s příjemným Skotem, kterému moc nevadilo, že se platba kartou nedaří (mezitím jsem bouřila u svojí banky), prý v Česku už byl a moc se mu tu líbilo.

V neděli jsme měli zavazadlovou generálku, protože balení na takhle dlouhý výlet nemáme vyzkoušené. Takže jsme si lámali hlavu s minimalizací šatstva, počítali, kolikrát si můžeme umýt hlavu z šamponu, který vezeme – a vážili to a říkali si, jak by nám bylo pěkně doma někde na horách.

Tak nám držte palce, ve čtvrtek 1. července vyrážíme na trasu Londýn – Edinburgh – Inverness – Berwick upon Tweed – York – Manchester.

Aktualizováno: 30.6.2010 — 18:06

116 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Zdravím po návratu ze sladké Provance a Zano, klobouk dolů, jsi sqělý organizátor, já bych brala radši ty Brdy (rofl)
  Přeju, ať dovolená vyjde podle tvých představ! 🙂

 2. Zano, príma, žes sepsala předvoj. Chi, takové přípravy a složitý itinerář si málokdo z nás umí představit (whew) . Pak i se depka a myšlenkový odklon k Brdům jeví v určité fázi přirozeně a zákonitě. Moc vám přeju, ať všechno organizačně a časově klapne a ať si užijete pohodovou dovču na krásných místech. Odpočiň si (aspoň na duchu (chuckle) ), řádně foť a šťastně se nám vrať! (inlove)

 3. Zani, jak jsem už psala, myslím včer: „Suchou stezku, jen krásné zážitky a vraťte se úplně celí a zdraví.“ (sun) (h)

  1. Dík 🙂 Po poněkud naléhavější 😛 urgenci se SNAD objevil i ten poslední slíbený balík s propozicemi (zatím nepotvrzeno (shake) ).

   1. No, i já dělávala logisticky náročnější dovči, ale proti vám jsem žabař. Tam šlo o to, že půlka dovolené byla v Tatrách a druhá bez návratu domů na Malši. Přejezdy byly stopem, vlaky a různě, doprava lodí byla kapitola sama o sobě a nejfikanější bylo pro mne čisté prádlo. Na trase byly zvoleny 2 pošty (jedna na Slovensku) a tam poslány balíky „poste restante“ s přebalením. Velmi se mi to osvědčilo a od té doby jsem nikdy nebalila na víc, jak týden. Papír na balíku byl použit z druhé strany, už s nadepsanou adresou dom. Ale tohle, co podnikáte vy, tak tohle bude napínavý i pro nás. (flex) Jsi (*)

 4. Zano, obdivuju tvou výdrž! Za tohle si zasloužíš tu nejkrásnější dovolenou! Přeju hodně sluníčka! (sun)

 5. Zano, šťastnou cestu a užijte si to. (wave) Těším se na fotky, ale rovnou říkám, že budu bohapustě závidět, Skotsko je můj sen. Ale já bych radši na podzim.

   1. už máš zabalená všechna lejstra, potvrzení, letenky, pasy, peníze, karty… nabíječky, redukci na zásuvku (tu jsme kupodivu nezapomněli), kabel na stahování fotek (pokud vezeš noutbůčka…)… prostě takové ty koniny, co se nejvíc zapomínají??

     1. A co nemáš, to nepotřebuješ! (wasntme) (naše staré vodácké heslo z dob, kdy se kolem řeky nedal koupit snad ani chleba)

  1. Sarkam vsechno nejlepsi!!!! Doufam, ze jste si svuj den uzily s (f) , (^) (d) . Hodne stesti!!!

 6. Zano, přávidím tento výlet, krásně si ho užij. Hlavně hodně foť, zvláště „výškovky“ a budu se těšit na podrobný referát.

 7. Zanoooooooooooooooooooooooooooooooo , tak ZÍTRA ŠČASTNOU CESTU, UŽIJTE SI TO A POZDRAVUJ OD NÁS FRANTIŠKA

 8. Uf, při čtení článku si znovu libuji, jak se mi povedlo místo organizování plánu naší cesty do Holandska zakoupit poznávací zájezd, který obsahoval přesně to, co jsme chtěli. A vydařil se. Přeji, ať se vám vynaložené úsilí vrátí a máte úžasné zážitky! Taším se na jejich popis.

  1. No, však já jsem taky původně chtěla – tohle je na míru , ale práce a nervů s tím bylo fakt dost.
   Holandsko je moc príma 🙂

 9. Tak šťastnou cestu!!!!! Držíme palce, budem koukat po mapě a internetu a těšíme se na fotky. A nezapomeňte, že v Manchesteru neznají manšestr!

 10. Milá Zano, tohle tedy bude cesta! Moc přávidím a těším se na Rozcestníky Skotské.

 11. Milá Zano, tu dovču ti právidím, i když jsem se opotila při představě jednání s bankami a jinými neústupnými úředníky, i s těmi v dopravních společnostech. Mívám pocit, že moje logika funguje jinak. Ale ty nové botičky vypadají jako lákavý příslib 🙂

  1. Botičky choděj dobře, aspoň v Dobříši jim to šlo pěkně, doufám, že se jim v Británii bude líbit.

 12. Milá Zano, obdivuju Tě a tiše závidím, jak to umíš krásně naplánovat a zařídit. Krásně si to užijte, ať vám všechno klapne a přeju spoustu úžasných zážitků. No, a samozřejmě se těším na fotky a vyprávění. Šťastnou cestu!

 13. Milá Zano, ať ti botky dobře šlapou, všechno vyjde podle plánu, počasová proměnlivost bude od krásně po obstojně,… a vůbec si to užijte. 🙂 (sun) (wave)
  Klobouk dolů, naplánovat a zajistit takovouhle tůristickou dovolenou bez auta!

 14. Zano přeju krásnou dovolenou. Ta příprava určitě stála za to a dovča bude prima (emo) 8) (dance) (sun) (sun) (sun)

  1. JiLe, fakt stála… upřímně řečeno, kdybych to byl bejval věděl… tak jsem jela do Brd (rofl)

 15. Uf, Zano, já jsem úplně vyčerpaná jen z tvého popisu přípravných akcí. (sweat) Tak ať to vyjde! (y)

  1. Abyt, víš jak jsem tenhle článek napsala? To se mne vylítlo samo, když jsem v hluboký depce přemejšlela, jestli třeba náhodou nejsem úplnej magor 😛

 16. Milá zano!
  V mých představách se tvá osoba mísí s Emilem Holubem, Vojtou Náprstkem a dalšími odvážnými českými cestovateli!!! Bože – tolik dobrodružství ještě před samotnou cestou – to by mne už sklátilo do hrobky (whew) .
  Takže si nezapomeňte přibalit alpu (víš, jak je tady propaguje JoVo) a pořádně si namažte pod koleny.
  A přeju suché cesty a dobré světlo!!! (y) (sun)

 17. všem Šárkám, sharkám, Šárinkám a Šáríííí všecko nejlepšíííííí (rose1) (f) (h) (sun) (wave) z Pětikočičína !!

  1. Tak milé Šárky, Šárinky i Sharky, užijte si krásný svátek, přeju všecko nejlepšejší! (h) (rose1) (^) (d)

 18. Teda Zano, tomu říkám výlet! Tak si to pořádně užijte a moc prosím o co nejobsáhlejší fotodokumentaci!
  P.S. Všem místním Šárkám přeju vše nej nej nej!

 19. Zano, jak já ti přávidím! (eu) Šťastnou cestu a šťastný návrat. Už se těším na skotský cestopis.

  1. Budeme se pohybovat převážně na protější straně než na jaře Xerxovi, tak bude Skotsko hezky zmapovaný (f)

 20. AAAAAAA! Dnes slaví Šárky i Sharky – tak DNES ještě jednou všechno nejlepší! (sun) (f) (dance) (music) (^) (d) (h)

  1. I já se připojuji a hned musím volat i svým Šárkám-kamarádkám! (h) (rose1)
   Zani upřímně Ti tuhle dovolenou závidím, hned bych jela do Skotska, Irska nebo jižní Anglie, tam jsme měli v roce 2003 závody WIMA a bylo tam překrásně. Ale zrovna tak Ti ji přeju, ať vše vyjde podle plánů! (h)

  2. Milé Šárky i žraločí Sharky (inlove) užijte si krásný den plný (sun) a různých potěšení (party) (d) (dance) (^)

  3. Jedna zdejší Šárka děkuje….. (inlove)
   Od Prachovky jsem dnes dostala kytí – hupla do záhonu s liliemi tak razantně , že jednu ulomila. Krásnou tmavě červenou s právě pukajícími poupaty. Tak jsem kočenu vyrazila z lilií, poděkovala jí za kytku k svátku a lilii mám v práci na stole a kochám se. 😉

 21. Zano (y) (y) (h) moc si to užjite, a pozdravuj skotskou vysočinu a Rob Roye, snad se tam taky někdy dostanu
  Všem Šárkám k dnešnímu svátku vše nej.
  A hlásím, že včerejší miniakcička proběhla úžasně, děkuji za palečky 🙂

 22. Milá Zano! Tohle je dobrodružství už teď! A což teprve až skutečně vyrazíte na cestu! Tak pleasant journey!

  Kupodivu my problém se zaplacením ubytování převodem z české banky do Itálie neměli, (díky Zano za pomoc) ale docela by mě zajímalo, jak Italové přepočítávají platby kartou z EUR do Kč – nějak mi připadá, že máme strženo z účtu víc.
  Co se však týče převodu SIPA z jednoho účtu v ČR na druhý, to je tedy horor.

  1. Blážo, možná ten rozdíl dělá poplatek za výběr z bankomatu v cizině, bejvá vysokej.
   Převod SIPA je jedna z nejstrašnějších akcí, jakou si umím představit.

 23. Zdravím cestovatele!
  A klobouk dolů – jsem neskutečný zápecník a dodnes nerozumím tomu, jak se stalo, že jsme se já i manžel (taky zápecník) ocitli v Irsku. Když jsem tak četla vaše přípravy, jen jsem se opotila. Tohle bych tedy asi nedala. Plánování ještě v pohodě, ale to hlídání plateb přes internet a neustálá nejistota, jestli člověk naněco fatálního nezapoměl!!

  Přeju, ať vyjde počasí a vše se zadaří! Šťastnou cestu!!!

 24. Těším se na další díly velké skotské cesty (nod) Doufám, že vám všechno klapne podle plánu tak, jako to klaplo nám. Uznávám, že naše autocestování je proti tomu vašemu pohodička pohoda (happy)

  Neboj – všechno vyjde (nod) Pozdravuj ve mlejně na jihu (wave) i na skotských pláních (wave)

 25. Milá Zano (inlove) , klobouk dolů, jsi prostě odvážné děvče. (y) Já jsem jen jednou v životě zvládla koupit letenku – a zabloudila jsem hned na letišti v Ruzyni. (whew) (blush) Nakonec jsem teda řádně odletěla, ale kdyby mě laskavá přítelkyně v cíli nevyzvedla a nevodila celý víkend jako pejska na provázku, nevím nevím, milé děti, zda bych tady s vámi ještě dnes byla. (wasntme)
  Zkrátka, jsi nejen odvážná, ale i velmi výkonná a šikovná. (clap) Už se těším na obrázky krásných cest, kterými projdeš ve svých půlmedvědích botkách. 🙂
  Tak ať se vám vytisknou všechny jízdenky a vlaky nemají zpoždění. Ať máte počasí výletové a šampon ať vám vydrží. (chuckle) Užijte si to s Frantou krásně. A hodně foť, prosím! (nod)
  Přeju všem krásný den! (h)

 26. Zano (y) (f) (sun) (o) (h) (h) (h)

  Jen při čtení vašeho cestovního rozvrhu se mi perlilo čelo a upřímně žasnu nad tvou odvahou se s tím poprat. Ale zvládlas to a tak teď už jen festovně držím palce i pěsti, aby vše podle toho naplánovánéh rovzrhu klaplo, žádný spoj vám neujel, nikde jste nezabloudili a ucabrtani, ale nadmíru spokojení jste se navrátili zpět domů. Ta služba převážení zavazadel je úžasný vynález. Však taky skoro sto letních britských kilometrů je pořádné sousto.

  Doporučuji vzít s sebou nějaký silnější bloček, kdybyste náhodou nerozuměli skotskému přízvuky (a asi nebudete), tak si to nechtě napsat – písmo přízvuk nemá (tedy pokud se nepíše foneticky, že).

  1. Teď jsem dočetla i Bářino hezke povídání a to mě připomnělo. Prosím Zano, snaž se udělat i nějakou tu fotečku „highland cattles“ (h) Já tyhle úžasné krávy s dlouhatánskou ofinkou a velkými rohy miluji, nikdy jsem je sice na vlastní oči neviděla, ale když je vidím v nějakém filmu tak se na ně nemohu vynadívat, přimo mě fascinují. A ta jejich roztomilá telata (h)

    1. To telátko vypadá jako frajer se sirkou v zubech (jo – dívala jsem se v sobotu na Kobru (wasntme) – a Sly tam byl taky takový fešák (chuckle) ).

    2. Díky Xerxová za připomínku, tvoje skotské fotky jsem si prohlížela, ale tohle mi nějak uniklo (mm)

   1. Určitě budu fotit jako blázen. Mým snem je fotka papuchalka, ale to teda fakt nevím – sice je horem dolem slibujou, ale …
    A telátka doufám budou (a jejich taťkové nás snad nepoženou … musím přiznat, že …. vona ta kráva je taková velká 😛 ).

    1. No nééé, opravdu na Šumavě ? Nádherná fotka a ta levá zadní kráva – to je tedy kolos (i bez té hlavy) 🙂

 27. Šťastnou cestu, ať vše klape, počasí ať funguje na povel – poručíme větru, dešti – zážitky jen krásné a ty horší jen na to, aby bylo o čem povídat po návratu. A držím palce, aby sloužilo zdraví, foťák fotil, mobil fungoval, radost na každý den.
  Upřímně přeji tu nejkrásnější dovolenou.

  1. Díky, už počasí chvíli sleduju a – jak už se tu říkalo – to správný slovo je proměnlivost.

 28. Zano, preju vsechno nejlepsi na cestu, urcite se vam bude libit. Pamatuj na pametove karty a jina prislusenstvi k fotaku. Ovsem mas nervy, devce. Mne by z tech ruznych plateb zrusenych i nikoliv, asi uz tekly nervy. Tak at se vam dobre slape. (y)

  Jo, a pokud chces uplne vniknout do taju Skotska – pamatuj, ze mistni tradicni pochoutka :O je haggis. Ovci mocovy mechyr naplneny jakymsi masem. Na mistnich skotskych festivalech, kam obcas zavitame skrzeva hudbu, to obcas podavaji. Jeste jsem se neodvazila – a to jsem odvazny a dobrodruzny jedlik.

  1. Klidně se odvaž, nám to tu uvařili na skotských dnech (praví Skoti)…a bylo to skvělý, já to jedla i když mi řekli z čeho toje..napřed se ochutnávalo,to chutnalo všem, pak se řeklo, zbylo nás pár..a to bylo taky dobře…od té doby jsem ho nejedla, tady není kde… ;(

  2. Já to jedla, je to něco mezi krvavou tlačenkou (bez velkých kusů masa – je to vše mleté) a prejtem, jen je to asi skopové. Nezaujalo to. Ale já zabijačkové pochoutky nemám ráda ani v české variantě. Močový měchýř by mě neznepokojil, jitrnice jsou ve střevě, tlačenka v žaludku, tedy vepřovém….

  3. Nám ho připravili na uvítanou ve Skotsku v rodině,kde jsme byli ubytovaní. Koukali po očku, jestli vím, co to je. Věděla jsem – a moc mi to chutnalo. Milanovi míň a to jsem mu prozíravě neprozradila, z čeho to je.
   To bylo nádherných devět dní… ale to jsem ještě neměla foťák a tak myslím, že povídat o tom bez fotek by nemělo smysl, to teď zvládne Zana.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN