KONĚ: IíHááá frk z mnohopsína, Marcelka a Komtesa

Jak jsem k téhle smečce obludek přišla, už jsem psala minule. Dneska jsem si vybrala ty dvě nejmenší, Komtesu a Marcelku. Nejmenší, to vůbec neznamená nejmladší, ačkoliv si někteří lidé pletou shetlandské pony s hříbětem, pro mne nepochopitelně, vždyť mají úplně jiné proporce.

Pro info a pochopení. Výška koně se měří „v kohoutku“, což je přechod mezi hřbetem a krkem. I naše Tereza je v podstatě pony, ale z těch o trochu větších. Hřbet má tedy tam (alespoň před časem to ještě platilo), kde já prsa. No, vlivem neúprosné gravitace se mi každým rokem zvětšuje kůň. Tihle malí poníci mají hřbet asi v metru výšky, jsou to ti, co chodí na poutích dokola v té kulaté ohrádce a tahají děti. (Tyhle dvě nikdy v žádné ohrádce dokola chodit nebudou!!)

Marcelka

Marcelka je nejstarší a taky často odstrkovaná stádem. Uvedla se „de luxe“ hned první den, kdy mě řičíc snožmo skopala (no snad dvacet ran do holení, stála jsem naštěstí těsně u ní), ale od té doby je vzorná. Kulhá na zadní nohu, prý si snad kdysi zasekla nohu do hrazení a zničila si kloub v kyčli. Bez problémů chodí, vstává i popoběhne a vyřešit už moc není co, žije tedy jako kulhavá a docela to zvládá.

Na spaní a odpočinek si lehá a nebojí se, že by nevstala, tak zas není tak zle. Není samozřejmě možné na ní jezdit, nanejvýš na ní posadit opravdu maličké, lehoučké dítě na pár koleček po sadu. Marcelka je zkrátka kůň na dožití, je nejstarší, je jí jednadvacet let, je to už oprávněně koňský důchodce. O jejím původu nic nevím, jen to, že je někde z okolí původní stáje, protože prý došla „po noze“ přes les, nejela předtím nikdy v koňáku.

Vypadá jako strašidlo, celá obrostlá zimní srstí, místy jak okousanou, je to světlejší hnědka a vůbec není hezká. Občas jí vydávám za divnou ovci a ona je nenáročná podobně jako ty ovce. Ale hlásek má pronikavý, řinčivý jak plech. Jen musím hlídat, aby ji ostatní pustili k vodě, jádru nebo chlebu, pokud dostanou. Už se jí snad podařilo komplet „odbodlákovat“. On první návrh zněl žíně ostříhat, ale to by se nemohli ohánět v létě po mouchách, tak jsme nakonec ty potvory lepivý s háčkama vyčesali.

Vybočené kopýtko potřebuje častěji upravit a po zásahu kováře se kobylka v chůzi dost vylepšila. Nesmí moc ztloustnout, aby nohu nezatížila příliš, ale zatím máme spíš opačný problém, potřebovala by nabrat nějaké svaly. Takže Marcelka se tu láduje senem, courá po pastvině a zkouší se pást na první travičce a mé stádo má svého nejstaršího, kulhavého, naprosto bezcenného, ale snad spokojeného koníka.

Komteska

Komteska má osud o trošku složitější a dokládá ho jizva na hřbetě a navíc, já si tu roky starou „story“ živě pamatuju. Když byla malinká, patřila těm, jejichž poníci chodí na pouti dokola. Její máma byla v říji (kobylky se nejlépe připouští hned při první říji, jen pár dnů po porodu a neděste se, ony mají jinou placentu než lidi, takže „šestinedělí“ u nich neplatí.

Pokud se to nepovede, říje se opakují, ale hříbě chodí s matkou několik měsíců a u připouštění je potřeba ho ohlídat, aby se dospělým „do toho nepletlo“. No a hříbě při připouštění neuhlídali, hřebec ho kousl do zad. Jeho majitele nenapadlo nic jiného, než pokusit se ho, poraněné, tedy bezcenné, „oběsit“.

Kamarádce tehdy ruply nervy a koupila to poničené zvířátko a pak strávila spoustu času na telefonu sehnáním veterináře, který by byl ochoten hluboké rány, zasahující až do dělohy, zašít. Nakonec musel přijet mistr řemesla z Chuchle a Komtesku zachránil. Stálo to samozřejmě nemálo péče, peněz i mnoho bolesti, ale Komtesa bez následků „funguje“ a po poranění jí zůstala jen velká, šeredná a lysá, ale dávno zhojená jizva na zádech u kořene ocasu. Vzhledem k hloubce tehdejšího poranění se ale u ní nikdy nepočítalo s případným hříbátkem.

Komtese je šestnáct let. Je celkem čilá, ráda se rozběhne s ostatními po pastvině o závod, je milá. Jen při kování (strouhání kopyt) mi předníma skočila za krk. Má černý základ a bílé odznaky a kopýtka má pruhovaná, černorůžová. Vypadá oproti Marcelce trošku víc jako koníček a je o kousíček vyšší. Také je v lepší kondici.

Je schopná povozit děti a s menšími si i trošku zaběhat, vyjížďka by pro ni nebyla problém. S Marcelkou jsou na sebe dost zvyklé, většinou spolu „drží basu“. Když se jedna někde zapomene, druhá se jí dovolává. A když jednu pustím do sadu a druhou ne, je to velká křivda.

Milují samozřejmě obvyklé pochoutky, jako je tvrdý chleba, jablko, mrkev, jemně je odeberou z malých ručiček… a celkem klidně a rozumně obejdou pár koleček po sadu s dětskými návštěvníky. Zatím pro ně nemám uzdečky ani malé sedlo (v nouzi jedno menší, až koupíme vhodný podbřišník), ale máme krásný řemen s okem, kterého se maličké dětské tlapičky radostně lapnou a cítí se tak na hřbetě bezpečně. Holky kobylí tak občas povozí nějakou dětskou návštěvu netroufající si na hřbet Terezky a nezapomínají tak snadno na slušné vychování, jako kdyby byly úplně „bez práce“.

Jsou nejmenší, nejstarší a na sebe zvyklé a dostaly, jako zatím jediné ze „starých“ i „nových“ koní, prostě z celého stádečka, definitivu u nás. Pokud se nestane nějaká převratná katastrofa, dožijí v klidu tady a spolu. Na krmení náročné nejsou, s veterinou už je to horší, nožičky potřebují ošetřovat samozřejmě také, ale… snad to zvládneme.

Vždyť co je „šetla“? Větší ovce. Skromné, „trvanlivé“ a nenáročné kobylky. Alespoň doufám, zatím to zdárně předstírají. Shazují postupně zimní srst a díky pobytu venku se jim stav kůže (původně jsem se hrozně bála, že si neseme domů nepěkné choroby) výrazně vylepšil. Už trošku „hezknou“.

Tak to byly Marcelka šeredka a Komtesa pruhované kopýtko.

Příště třeba o bláznivce Betě, o opatrníkovi Juráškovi či o zlodějce psích granulí Tereze, nebo o zpupníkovi a mazlidlu Taně, nebo… sakra už dost, už žádné jednokopyto mi nesmí do vrat, naopak někdo musí z kola ven. Chybí ruce i zadky na ježdění. Dokud… dokud nebude ten můj vysněný „chlaďák“. Jenže do té doby tu bude, znám se, asi domov důchodců. Dobře mi tak.

Aktualizováno: 29.6.2010 — 18:15

108 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Hlásím se v rychlosti, týden jsem měla PC v opravě, snad Vás doženu osvátcích. Pokud jde o štěňátko Korinku – Dede by pro mě mohla psát přes kopírák 😀 . Jen průšvihy bych mohla přidat – rozbitá keramická miska s vodou, několikrát vylitá umělohmotná (už mám neuchopitelnou nerezovou), převržená konev na zalévání, strvale kradené boty atd. Alánek její temperament nese dost těžce. Ale jinak je to holka šikovná, rychle chápe, ale řekla bych, že zhusta jsme jí pro srandu. Až přijede syn, požádám o fotodokumentaci. (whew)

 2. Milá Báro, dočetla jsem a jako obvykle po přečtení Tvých článků si uvědomuji jakou máš obrovskou zásluhu pro zvířata pronásledovaná nelehkým osudem (většinou zaviněným hloupým a hamižným člověkem). Včera přijel k nám do vesnice pidi cirkus, ani nevím jak se jmenuje. Jenom jsem zahlédla nějakého koně, nějakého velblouda. Právě nyní rozhlašují a nabízejí jízdu do kolečka na ponících….. Nevěřím, že tyhle atrakce probíhají pod přísným okem veterinářů a chovatelů. Raději se tam nejdu ani podívat, protože bych mohla způsobit nějakou ostudu. Na tohle jsem velmi kritická. Kdysi před padesáti lety mne vychovávali bývalí sedláci pod heslem „napřed musím obstarat zvířata a potom sebe“. A tím se řídím celý život. Takže když vidím jenom náznak zlatokopčení na zvířatech bez snahy jim poskytnout pohodlí, chytá mne vztek a způsobuji ostudy. Jak stárnu, tak se těmto konfliktům vyhýbám. Díky Ti za vše, co pro čtyřnožce děláš.

  1. před pár lety jsem chtě nechtě musela každý den okolo jednoho takového „kolečka“ chodit ze školy. Pár nebohých do kozelce zprůvlečkovaných (aby se pokud možno nemohli hýbat jinak než kroužením za sebou ) koníků hlídala dvě náctiletá děvčátka s dlouhým bičem v ruce. Nedalo mi to, tak jsem jim promluvila do duše, ale bylo to – samozřejmě – úplně zbytečné (envy). Dokonce jsem volala i na ministerstvo a na ochranu zvířat, chtěla jsem, aby tam někoho poslali a dali jim pokutu nebo něco… Řekli mi, že o tom vědí, ale že je mohou pouze napomenout a že na to, aby je chodili napomínat denně-tak dlouho, až se poučí, že nemají dost lidí, takže s tím nic dělat nemohou, rozuměj nebudou. (headbang) (headbang) (headbang)

 3. Úplně OT – Jak se říká: Opožděně, ale o to upřímněji !! Chci poděkovat všem, se kterými jsem měla možnost si popovídat na Brnění s Mílou z Klokánie, že vůbec nezklamali mé představy o lidech ze Zvířetníku, ba naopak!! Chtěla jsem to vypsat hned druhý den, ale „nechodil“ mi mail a další den jsem se musela transferovat do spřátelených slovenských lázní, odkud jsem se vrátila až teď, zato už bez francouzské hole! Ale aspoň se mi tam podařilo si zhruba připravit představení našich tří psích gerontíků na Zvířetníku, takže teď už jen zbývá přidat fotečky a poslat na Dede, jestli to tak bude možné vůbec otisknout. Moc hezký den ze slunečného Brna přeje všem Laďka

  1. Milá Laďko, jsem ráda, že jsi vylázněná do „bezberlí“ a vítám Tě tímto doma (wave) . Doufám, že kloub už nebolí, i když se říká, že po lázních je to kolikrát horší než před nimi.

  2. Laďko to je príma, že jsi už bez hole, asi Ti ta terapie ve spřátelených slovenských lázních pomohla, to ráda slyším – tedy čtu. A určitě se moc všichni těšíme na povídání o gerontech psích, zaslouží si to. Tak ještě hodně hodně sil při další rehabilitaci a uvidíš, za chvíli budeš běhat jako mladá holka. (h)

  3. Jůů Laďko, to je fajn, že jsi se tu objevila – a dokonce bez berličky. Moc se těším na povídání o pejskách a doufám, že se letos ještě sejdeme – minimálně bude předvánoční Brnění a pak ještě věříme, že vyjde Svatováclavské putování po LVA.

   A pro ty, kteří tě ještě neznají musím říct, že jsi mezi nás moc dobře zapadla (ale doufám, že příště si pokecáme – zrovna tak s Baty (nod) )

 4. za prvé – už mám až do 18. dovču – huráááá (wave)
  za druhé – krásně hřmí a dokonce už spadlo i pár kapek vody (rain) . Doufám, že budeme mít zalito (rain) (f) (rain)
  za třetí – u ukousaných štěníků taky tvrdím, že facka je skvělý výchovný prostředek (nod) . Jen mně trošku překvapilo, že jsem ji musela praktikovat dneska u Betky… ta bestie vždy slušně čeká, až dojím (aby pak dostala talíř s nějakým tím drobným zpestřením jídelníčku…) Ale dneska mi normálně začala olizovat kraj talíře, když jsem ještě jedla… Koupila tu facku ihned a zase z ní byla vzorně čekající a slintající obludka…

  1. Jóóó, tak tohle znám. Občas výjiměčně některé z holek ujedou nervy a objeví se čenich nad hranou stolu (smí ke hraně stolu, dál ani o milimetr). Ale ony to dobře vědí a rychlý facan je okamžitě usměrní. Žebrají hlavně u snídaně – to je rituál, že smí. U oběda se to nerado vidí, tak čekají většinou pod stolem. Jenže někdy je to láááákavé.
   Tady je vedro a dusno, dovolenou mám sice také do 18., ale až od soboty. Tak si užij.

   1. Lidičky, vzpomeňte si, jak lidstvo nadávalo, když bylo v květnu pomalu ještě někde okolo 0°C! Člověk je stále nespokojen. Buď je moc vedro nebo je moc zima, pořád něco. Já naprosto nesnáším a tudíž nenávidím tahle vedra, tedy vedra jakákoliv, pro mne je vedro už 25°C, zato chladno mi vyhovuje. Letní pobyt u moře je pro mne takový očistec, že bych to nepřála ani největšímu nepříteli, taky tam proto nejezdím, asi bych se zbláznila nudou a vedrem. V tomto počasí jsem naprosto paralyzovaná, neschopná cokoliv dělat, větrák tu mám puštěný na stupeň 3, všichni hučí, že na ně táhne, mně je vedro i v sebelehčím oblečení. V zimě chodím, přivírám topení, aby tu v kanceláři nebylo 28°C, protože všem okolo mně je v nižší teplotě zima a nosí tlusté ponožky, svetry ke krku a já tu chodím v halence bez rukávů. Ostatní mne následují a zase topení otevírají. Asi jsem divná nebo mám práh chladu položen někde jinde, ale zima mi nevadí, spíš naopak, tohle mne ubíjí!
    Dneska se na mne počítání domluvilo – 3 příspěvky a 3x 11!

     1. No, jenže mám ten pocit, že jsme prapodivné vyjímky. Znám jen jednoho člověka – souseda z chalupy, který chodí v -10°C v rozedraných montérkách s ustřiženými rukávy a přes to má lehkou vestu, přeci jen, záda jsou trochu choulostivější. Vstoupí do místní osvěžovny, kde se u rozpálených kamen tetelí pár zbloudilých zmrzlých běžkařů a těm se při pohledu na něj udělá okamžitě špatně. On se jen otřepe, prohlásí, že je tam strašné vedro, okamžitě se začne potit a svůj drink si vyjde vypít do toho příjemného počasí ven. Já tedy v podobném oblečení nechodím, ale mráz mi nevadí, chladno také ne a temperatura okolo +22°C by mi vyhovovala úplně skvěle, zato by mohla být po většinu roku. V kanceláři jsou v zimě všichni nabalení jak pumpy sotva klesne teplota k nule, mají k tomu zavřená okna a topení přitom jede na plné pecky. Nechápu to. Halt – každý jsme jiný.

    1. Karolíno, já jsem hodně zimomřivý člověk, ale ty přechody z 10 C do 30 C během jednoho dne mě decimují. To přece není normální mít jeden den 10 C a druhý 30 C. (fubar) V zimě jsem si zvykla mít v bytě do 20 C (a to ještě kvůli mámě), neb kdybych to topení pustila, tak se v našem činžáku opravdu nedoplatíme díky dost pitomému způsobu odečtu spotřeby tepla. Tak jsem se naučila nosit svetry a teplé ponožky. Asi by ti bylo dobře u mé italské kamarádky, která si v zimě v kuchyni stěžovala na vedro při 18 C. Do smrti nezapomenu, jak 15 C v obýváku hodnotila jako příjemnou teplotu. Já skoro cinkala, jak jsem byla zmrzlá na rampouch a třeba něco napsat na počítači jsem skoro nezvládala. Zato, kdykoli mám nějaké nápady si přitápět a vůbec plýtvat teplem, tak si na tuto lekci pokaždé vzpomenu.

     1. Přechody ze zimy do vedra jsou opravdu extrémy a lidem všeobecně nesvědčí. Proto bych vítala tu stálejší teplotu třeba tak okolo +22°C. No, to jsem si ovšem vybrala špatné místo k narození. +18°C v mistnosti, pokud se člověk pohybuje, si myslím, že stačí, při sedavém zaměstnání je to málo, to uznávám. Ale nám do kanceláře při přestavbě domu naprosto nesmyslně, podle nějakých starých projektů, nainstalovali o 6 topných těles víc, nežli tu bylo. Původně to totiž byla rehabilitace, kde byly vany a mokré prostředí. Pochopitelně, potřebovali lidé k tomu víc tepla. Teď jsou z toho kanceláře a např. na minizáchůdku máme 2 obrovská topná tělesa navíc. Když se pustí, dokáže se teplota vyšplhat až na ušlechtilých +40°C! Když na to zaměstnanci zapomenou, tak tam těch +40° je celý víkend! Naprosto zbytečně, protože ráno v pondělí přijdu a otevřu všechna okna, akorát nadávám. Neumíme šetřit, o tom to je. Ale máme tu běžně vypnutá 3 tělesa, hřeje jedno napůl a jedno se dá regulovat. Ostatní jsem vypnula a přísně zakázala jejich puštění. I tak je tu nějakých +24-26° a jim je zima! Ale už jsem se snad i přestala divit!

  2. Ano, hned je vidět, že Betynka (inlove) (bat) je distingovaná dáma. Olízne jen okraj talíře, přitom má hubu … ééé … hubinku na talíř celý, a možná i na celý stůl. (chuckle) (wasntme)

  3. Mno, že seš to ty, tak ti zaslouženou dovču přeju :* . Pořádně se užijte s Vildou (h) . Jj, výchovný lepanec je náramně efektivní. Akorát se mi nezdá košér, že otloukáš noblesní Betynku 😛 .

   A u nás je dvacetjedna, heč! Už ráno hodinu pořádně lilo, během dne sem tam poprchávalo. Sice prádelna, ale přeci jen šly teploty dolů. Uff (whew) . Se hlásím do klubu vedro neoblibujících. By mi stačilo celoročně 15-18, ale bojim se to řikat 😡 .

   1. přede mnou to říkat můžeš (wave) a před Betkou taky… Žádné vedřince nemusíme – není na liberecké (nebo skotské) počasí (rain)
    Právě tu opět hřmí a možná se ještě trošku zaleje (clap)

    1. Zdravím lid zvířetnický a všem co se chystají na dovču či prázdniny přeji ať jim to vyjde dle přání a představ.Přilípnu se pod názor,že vedro teda ne.Jsem spokojená při plus mínus 22st.C.Přes zimu topím jen na 21 a po bytě chodím v krátkých rukávech.Teď jedou větráky stále a to v práci i doma.Tady po 16 hod. byla bouřka a lilo.Teď je venku prádelna.

   2. Taky nemám vedro ráda, jak je víc než 25, tak říkám, že to letošní léto už nepřežiju. Mám ráda jaro a podzim i když: co to je jaro?

 5. Šikovná Bára, šikovné kobylky, šikovný článeček = přijemný den.
  Báro díky. (h)

 6. Milá Báro, holky jsou miloučké a Ty o nich umíš nejen pěkně napsat, ale což je hlavní, umíš a chceš se o ně dobře postarat a to je úžasné a díky Ti za to. Moc ráda čtu o Tvém hospodářství a doufám, že se tam konečně někdy vypravím, abych to viděla na vlastní oči. (toivo)

 7. Teda Báro! Žádný ošklivky a strašidýlka! Holky jsou prostě tak ošklivé, až jsou krásné. 😉
  Děkuju a opatrujte se. (h)

 8. Báro 🙂 🙂 🙂 , díky.
  Díky za hezký čtení, dokonalý portrét obou holek a díky za to, že jsou u Tebe (y)

  1. tak nevím, co ti pochválit dřív – jestli to černé huňaté nebezpečné zvíře s ušima stojacíma (noo (rofl) stojacíma tak trošku), a nebo fotošikovnost tvého mladšího synka …

    1. nevyděs se, pokud jí v době výměny zubů ušiska zase trošíčku „zvadnou“… (wave) Sice si myslím, že to u ní nehrozí, ale bude to veliká psice a někdy to ten organismus má starost stíhat

     1. Díky za upozornění 🙂 Mě samotnou překvapuje, že si s ušiskama docela pospíšila, dnes teprve začíná 11 týden. Jestli to není tím, že musí mít vždycky co Kazan, tak dostává každý den trošku Aptoflexu, který má Kazan na klouby – chrupavky by tedy měla mít ošetřené slušně 😛 Jinak už se ukáznila, nesnaží se Kazanovi vylízat sirup rovnou z tlamy (jak ho stříkačkou dostává), ale ve vzorném, leč napjatém posezu čeká, až na ni přijde řada 😀

      1. Nejhezčí jsou stejně ušiska na půl cesty. (inlove)
       A ty fotky jsou super. Moc se mi líbí roztomilé strašidýlko na obrázku 13.

       1. Taky se mi líbila ušiska napůl stojací- byla děsně roztomilá, s ušiskama stojacíma je už přece jen vlčkovitější, ale pořád je to ňuhmací ňuňátko!

  2. Holky, jestli Vy chováte dravé kosatky, tak my máme doma piraňu. U nás už včera tekla krev a už jsem ho musela krotit. Luxík mě dokonce štípá do špeků na žebrech a žere nám uši, ruce a všechno co lze chytit do zubů. Už je značně voprsklej.

   1. A zaječíš nebo aspoň vykvikneš, když rafne moc? A „urazíš“ se potom? Berry kousala strašlivě, teď sice kouše taky skoro pořád, ale už jemně, málokdy ječím! (chuckle)

    1. Ječíme s Janou obě, na tátu si tolik nedovoluje a včera jsem ho /psa/ musela mírně vytahat za srst za hlavou a vyhubovat a tak byl chvilku pokoj.

     1. Lze použít i výchovný pohlavek, zvaný facka. Je rychlý (často dřív seknu, než přemýšlím, tak jsem párkrát dala pohlavek i cizímu psovi a jen koukala, co na to pán nebo panička – pes je obvykle jen překvapený a respektuje to) a účinný. S výchovným zamračením a komentářem „fuj“ (protože kousat do krve se nesmí nikdy!!). Není pravda, že se pes nemůže praštit rukou (tedy míním toho facana, ne nějaké bušení).

      1. Oni se mu mění špičáky a teď má ty zuby takové dvojité jehličky. Je to jako když štípneš nějakými kleštěmi. To já si ho nenechám přerůst přes hlavu, ani když to je takový miláček. On se strašně rozblbne a lítá, skáče a štípe a když už toho je dost tak musím zakročit. Jsme moc rádi, že už není takový zakřiknutý a ustrašený i když to má v sobě pořád trochu. Jak někdo někde huláká tak se bojí. Už jsme viděli někde na rajčeti jeho bráchu a ten vypadal ustrašenější než Luxík. Hlavně asi nebyli zvyklí venku, já říkám, že by byl asi spokojený v paneláku. Ale naučil se už hodně věcí, tak se naučí i další.

   1. Asi nemáš flash player, říká Marek. Ona je to photoshopová fotogalerie… Jesli je to ěco jiného, tak neporadím. Každopádně se to hrozně dlouho načítá (aspoň mně)

    1. Flash player samozřejmě mám, to by moji vnuci kluci si u mě na počitači správně nezahráli. 😀
     Ale hlásí mi to nějaký přechod na nezabezpečenou stránku a tam se to kousne…

     1. Tak prý jestli nepoužíváš Mozilu, ta to prý dělá. Marek radí zkusit jiný prohlížeč…

      1. Včera večer jsem si to pustila na Mozille a bez problémů. Ale samozřejmě nejsem u Veram doma.
       Jinak Beruška je prima štěndo a ušiska má prima, řekla bych, že teď je má nejroztomilejší. Až se narovnají, to už z ní bude vlčice. A postřehla jsem ten světlejší proužek nad obočím, tak to vypadá, že ve svém černém obličejíčku bude mít apartní linky.

  3. (chuckle) Milá Dede (inlove) , už jsem na tu strašliváckou mrňu koukala včera. (h) Všechny obrázky jsou krásné, ale fotka č. 3 a č. 21 se mi líbí snad nejvíc. (nod) A č. 10 je úžasná.

   Zdravím ctěného M-W-M! (inlove) Jen jsem si zatím stačila párkrát kliknout, ale i tak je mi jasné, že si se svou novou hračkou umíš hrát opravdu pěkně! (clap) (nod)

  4. Krásná slečna psová, krásné fotky!
   Jen nemůžu přijít na chuť té photoshopácké galerii. Nezdá se mi, že by měla nějaké vychytané funkce. Myslím, že existují lepší.

  5. Nádherná čubinka. V tomhle věky jsou nejkouzelnější. Za chvíli začne nohatět a pa vyroste a bude po roztomilosti. Krásná bude pořád (h)

  6. Není tam „jen ještě zajímavé album ze ZOO“, je tam spousta zajímavých alb a to nemám čas si je prohlídnout, ale už je odkaz v záložkách. Kosatka medvídkovitá je samozřejmě úžasná, člověk by se s ní hnedle ňuhňal 🙂 …

   1. ano – ten Markův kurz fotografie vypadá jako velmi povedený (nod) A Marek je zdá se velmi šikovný studentík (nod)

  7. V práci jsem opatrně nakoukla – tam to jde. Tady nee (devil) . Ale malou ušatou jsem viděla, hurá (inlove)

  8. Konítka jsou krásná a hlavně opečovávaná, což vo to, ale když jsem se konečně proklubala na Vraní oko, párdon, Ostružinku, musím konstatovat, že tu zrovna připoslali z peklíčka a ani ji na cestu neučesali. 😉
   No ale ksichtík je zvídavej jak dítěcí a vočka říkají: „Honem si mne něčím zabaftéé nebó KOUFNU!!“

  9. Dede, jak už jsem psala včera – je krááásnááááá (h) (h) (h) a v pohybu nezachytitelná (rofl)

  10. Dede, Berinka je kouzelné štěně, fotky jsou výborné. Jak je vidět, Marek už je s Photoshopem jedna ruka (y) 🙂 . Klérka mě baští Aptoflex z takové velké lžícové naběračky. Stačí zavolat „Sirupek!“ a už sedí předpisově přede mnou (happy) .

  11. Ja uz jsem vydatne Berrynku a Marka chvalila vcera. Nejkrasnejsi je snad ta strapata mokra. A Marek ma fantasticke fotky.

  12. Marek má všechny fotky krásné, ale ta malá čertice s koketně zalomenými ušisky a jiskřičkami v očích je prostě nejhezčí (inlove)

   A se zpožděním gratuluji všem Šárkám (a za duhový most posílám pohlazení Šárikovi (u) )

  13. Jupíí, konečně mě fotošop pustil a mohla jsem prošmejdit všechna Markova alba. Je talent! A řekla bych, že úplně nejvíc mu jdou portréty (y) (happy) .

   Jj, končí medvídkovská éra, odteď je Berrynka regulérní vlčka 🙂 .

 9. Ahoj Báro a koňové!Teď máme ještě nabitý program, ale určitě se k vám zase s Péťou vypravíme a koníky vezmeme ven. Už se na vás všechny těšíme! 🙂

 10. oškliví koníci? kdo viděl nějakého ošklivého koníka(poníka) u Báry na dvorečku, já teda nene 🙂 každá má svoje kouzlo a jsou krásné , protože všichni koníci, stejně jako všechny kočičky jsou sami o sobě krásná zvířátka…booože, že nemají ještě výstavní srst, to se nepočítá, ony s létem rozkvetou:-) zdravíme Báru a její velkou smečku a klaníme se s obdivem k tomu, co všechno dokáže pro svoje ( vlastní i procházející ) zvířátka udělat… (wave) (sun) (h)

  1. Evo, řekla jsi přesně to, nač myslím také. Bára si zaslouží obdiv za to, co pro zvířátka v nouzi dělá. (rose1) A koničky jsou hezké a budou ještě hezčí, až teď v létě nebudou muset být celou dobu ve stáji.
   OT: Lidičky, co se vyznáte v koních, poraďte, prosím, ať nehlásám obludy. Jakou vzdálenost asi může urazit jezdec na koni za jeden den, pokud opravdu hodně spěchá, ale zároveň není necitlivý ke svému tátošovi? Jde mi o dobu, kdy ještě nebylo slechu dechu po asfaltových silnicích a autech – konkrétně o 9. století… Moc děkuji

   1. Jak to bylo kdysi, to bych musela doma dost pátrat v knížkách. Koně to měli vždycky těžké, byli spotřební zboží, když kurýři spěchali, hnali je co to šlo a pak vyměnili…
    V pravidlech dnešních distančních dostihů je myslím 160km (100mil) v jednom dni. Dobře trénovaný koník jistě zvládne ve zdraví víc. Lepší odborník na distance je LuckaV.

    1. Já myslím, že tady je třeba hodně dělit – kurýr byl o hodně rychlejší, protože mohl střídat koně a hnát ho cvalem. Klidně 100 a více km mohl udělat. Zato takový kupec s nákladem musel pomaleji, ale zato jistě.
     Nejsem odborník na distanční dostihy, ale nejezdí to převážně s Araby? Ti by na přiměřenou vytrvaost dokonce měli být testováni, když si vzpomenu na 5 mohamedových klisen.

    2. S těmi 160 km při vytrvalostních závodech je to pravda. Ti dobří to zvládají tak okolo 10 hodin, ovšem při tom projdou několika veterinárními kontrolami, v případě sebemenší pochybnosti je koník ze závodu vyřazen.
     No a k těm arabským koním – u nás se na vytrvalost opravdu netestují, přestože jsou to úžasní koně, jsou pořád tak trochu na okraji zájmu. Jinak i ostatní plemena mohou být dobrými vytrvalci – já jsem měla trakénského hřebce, se kterým jsem zkoušela i military a nakonec se nejlépe prosazoval právě v endurance.

     1. Myslím, že tvé zkušenosti s vytrvalostními závody i o tvém trakénovi by určitě stály za povídání. Šlo by to? Já znám pouze tvou Šeherezádu a nyní Ráchelku s Mufem a vlastně i Šerylku. Ale o některých věděch zase tolik nevím. Ráda se poučím.

      1. Ale jo, možná něco sepíšu, vlastně jsem zažila ty úplné počátky endurance v ČR. Bylo mi sedmnáct, rozumu na rozdávání (rofl)… Jsou to zajímavé vzpomínky, i když vyústily v jednu z mých největších chyb v životě… No a trakénský hřebeček Apollón byl kapitola sama pro sebe (h)

   2. Pokud mluvíme o dobách, kdy jiná možnost rychlejšího posunu než koňmo nebyla, tak průměrný denní pochod byl přibližně okolo 50 km za den (zvířata v zápřahu, s jezdcem, s nákladem). K tomu připočti nějakou nutnost nechat zvířata občas oddechnout, okovat a podobně, pokud nebyla možnost je střídat v nějaké přepřahací stanici. To ale platilo spíše později třeba pro pošťáky. Takže na opravdu dlouhé trase (kupecká stezka), ten denní průměr mohl být nižší. Také někdy ti lidé šlapali pěšky se zvířaty, tak záleželo také na nich, co ujdou. Záviselo to samozřejmě na mnoha dalších okolnostech.

    1. Přesně, je důležitý uvážit, jestli by to měl být jednorázový výkon (když to jinak nejde, dokážu za den ujít 40 km, ale druhej den se nehnu), nebo mnohodenní cesta (pak bych pro sebe viděla tak 20 km). Kůň jistě zvládne víc, ale tyhle poměry tam určitě budou taky.

     1. Přesně, na jednorázový výkon se jistě i tenkrát hledělo jinak než na dlouhodobý. Také je rozdíl mezi rychlým a výkonným kurýrem (viz nahoře) a třeba chudým rytířem, který třeba měl právě toho jednoho koníka, na kterého musel brát alespoň trochu ohled, zvláště pokud nebyla v dohledu bitva, kde by třeba ukořistil jiného. Nicméně těch 50 km jako průměrný výkon (+- něco) vidím u koně reálně. U sebe pěšky teda nee 😀 Koneckonců i takový Karel IV., když vyrazil z Hradu, tak za jeden den se na Karlštejn dostal. Akorát nám dnes ten Karlštejn připadá nějak blíže než tenkrát.

      1. Víš co, Apino? Mě fascinujou takový ty cesty … třeba jak se chudý chlapec chtěl stát malířem, tak si sbalil raneček a vydal se pěšky do Říma. Nebo kajícníci, kteří šli pěšky k Božímu hrobu. Vůbec ta představa krajiny bez drátů a bez silnic, kde po setmění byla tma.
       Ne že by mi nedocházelo, že to mělo spoustu stinnejch stránek, ale – ráda bych to viděla.

 11. Krásné minikobylky s pohnutými osudy. Marcelka už je důchodkyně, ale Komteska je v 16 letech skoro dáma ve vyšším středním věku 😉

 12. Bohumínský klub důchodců zdraví střapulky na odpočimnku! Moc jim přeju, aby měly své doma u Tebe až do konce. Krmení, výběh, společnost, péče – nic jiného kůň ke štěstí nepotřebuje. Jen cítím povinnost Tě trochu varovat. Nepovažuj poničku v jednadvaceti letech za stařenku nad hrobem. Když bude mít to co potřebuje a neskolí ji nemoc nebo úraz, může to její „dožití“ být klidně 15-20let (rofl) . Svou dvacetiletou huculku rozhodně nepovažuju za starou, ta by mě hnala 😛 ! No a Punc, ČT na dožití, je náš už 9 let…Akorát máš výhodu, že je máš na svém. Takže držím (y) a (h) .

  1. Ne, že bych se šetlenďáky měla zkušenost, ale podle toho co vím, 30 let není žádný věk. Doižjí se hodně přes 30 let, když jsou zdraví, vož oběma kobylkám upřímně přeju.

  2. Ap, znala jsem kobylku ČT z kladrubského sportovního chovu (za život dala šest hříbat) Dožila se 28 let v plném zdraví a kráse. Byla milována a opečovávána. Lehala a vstávala do posledních dnů, ale potom ji zradilo srdce a už nevstala. Zemřela ve svém boxu, v kruhu lidí, kteří ji milovali.

 13. Barunka, ako koňskému človeku mi to nedá – pohladí to na duši. Poznala som takého koníka, čo bol v zime ako medveď zarastený a v lete hladkosrstý hnedý krásavec! To sa to čistilo! A tvoje zvieratká sa majú u vás suprovo, všetky. Obdivujem. (h) (rose1)

 14. Barunko, ty jsi nádhernej vzácnej človíček a jednou Ti za to dají křídla…..moc ti za ten tvůj ráj na zemi děkuju…

 15. hezkou středu všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat nějaké bolístko na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Krásně ošklivý koňítka (chuckle) – určitě jsou to potvůrky s odvahou velekoně (nod) … Dík za ně (inlove)

  1. „Krásně ošklivý konítka“ – to je ten přesnej termín! A bezva panička k tomu, chce se dodat. (sun)

   1. Připojuju se 🙂 milá Báro (inlove) , díky za tebe, jen aby se někde neobjevil potřebný slon (chuckle) Už vidím, jak si zdůvodňuješ, že takový slon se doma hodí na manipulaci s těžkými náklady a nakonec, když už krmíš tu všechnu svoji havěť, tak co je to jeden slon (wasntme)

 16. Milá Báro (inlove) , Za všechny ty pejsky, kočenky a koníky, co u Tebe našli dočasné nebo trvalé doma, Ti moc děkuju. (h)
  Někdy je to vlastně jen na chvilku, jako to třeba měla Poncha, ale často to doma u Tebe bylo pro zvířata to nejkrásnější, co zažili. (h)
  Děkuju Ti. (h)

 17. Baro a jini (ne)konsti lide. Zde je krasna skotska pisnicka o posledni ceste zemedelskych koniku domu, kdyz uz nejsou potreba. Zpiva Davy Steele a jeho Battlefield Band – ze Skotska. Davy uz je taky za duhovym mostem. Muj milovany vers z to je „steady boys, go home, your work is almost done“.

  http://www.youtube.com/watch?v=kKCbJSNNIYY

  Slova v anglictine pridam v dalsim komentari. Na slusny cesky preklad nemam talent, ale jsou to slova krasna. A Baro, konske holky na penzi u tebe – jsi fantasticka a verim, ze laskavost prokazana se jednou oplati. Kdyz nicim jinym, tak pokojem a mirem v dusi.

  1. Slova jsou tady: (nez jsem to sem prilepila, tak jsem usnula. |-( )

   THE LAST TRIP HOME
   Davy Steele and John McCusker

   A’ve ay worked on farms and fae the start
   The muckle horses won ma heart,
   Wi‘ their big broad backs they proudly stand,
   The uncrowned kings o a‘ the land,
   An‘ yet for a‘ their power and strength,
   They’re as gentle as a summer’s wind.

   CHORUS :

   So steady boys walk on,
   Oor work is nearly done,
   No more we’ll till or plough the fields,
   The horses‘ day is gone,
   An‘ this will be oor last trip home,
   So steady boys walk on.

   You’ll hear men sing their songs of praise,
   Of Arab stallions in a race,
   Or Hunters that fly wi‘ the hounds,
   To chase the fox and run him down,
   But none o‘ them compare I vow,
   Tae a workin‘ pair that pulls the plough.

   CHORUS

   A’ the years I’ve plied ma trade,
   An’ a’ the fields we’ve ploughed and laid,
   I never thought I’d see the time
   When a Clydesdale’s work wid ever end,
   But progress runs its driven course
   Noo tractors hae replaced the horse.

   CHORUS

   As we head back our friends have lined
   The road tae see us one last time,
   Not one o‘ them will want tae miss,
   The chance tae see us pass like this,
   They’ll say they saw in years tae come,
   The muckle horses‘ last trip home.

   CHORUS

   1. Tady je ukázka toho fonetického psaní, při kterém by (vedle zmíněný) bloček Zaně moc platný nebyl. (talk) Ale jinak krásná písnička.

    Tady si každý spojuje Claydesdalské koně se šestispřežením pro pivovar Budwaiser. Jednou jsem je viděla ve skutečnosti jet v průvodu a je to opravdu nádhera – a samozřejmě nesmí na kozlíku chybět dalmatin (který je vlastně i maskotem am. hasičů)

    http://simplymarvelous.wordpress.com/2008/02/17/about-the-budweiser-clydesdales/

 18. Milá Báro, jaképak, že Marcelka vypadá jako stršidlo – vždyť je hezoučká. Stejně tak Komteska. Další pohuté osudy zvířátek, která nakonec našla svoje doma. Díky ti za veškerou obětavost k něm němým tvářím. (h)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN