BTW: Jaký bude Náš Zvířetník?

Milí Zvířetníci, dnes vám píšu, protože s vámi potřebuju něco probrat – něco důležitého. V tomto případě budoucnost naší staronové hospůdky.

Náš Zvířetník má za sebou pět měsíců samostatné existence. Po přesazení na nové místo se hezky ujal, zakořenil, mezi starými lístečky se ukázaly i nějaké nové. Takže je čas na to, aby se nám také trochu rozrostl.

Já sama mám mnohé plány – některé jsou rozmyšlené a čekají na spuštění, jiné jsou ve fázi příprav. Tak například co nevidět spustíme novou relativně samostatnou rubriku, která se bude zabývat historií. Bude se jmenovat Zvědavé Historično a povede ji Andy. Možná vás to překvapí, ale i tato rubrika bude interaktivní – rozhodně nečekám, že budete jenom pasivně číst, co někdo jiný napíše.

Dějiny se totiž zdaleka netýkají jen států a jejich významných představitelů, jak by se mohlo zdát, když nahlédnete do učebnic dějepisu. Dějiny tvoří lidé, významné události nechávají své stopy v rodinných historiích, jsou osobní. Jen tak nebývají moc často zachycovány. A já bych tady ráda otevřela prostor i pro právě takto viděnou historii!

Mnohé věci pamatujete vy sami, další pamatují vaši rodiče a prarodiče, jiné se v rodinách po léta vyprávějí. Jsou to pohledy na historii takříkajíc zevnitř, často vidí jen nějakou výseč z dějinných zvratů, ale vidí ji pravdivě, většinou bez nánosů ideologie, která obvykle vede ruku tvůrcům oficiálních učebnic. A právě takové příběhy, či jejich střípky by nám měly otevřít nový – a velmi zajímavý a užitečný – pohled na naše dějiny.  

Jak doufám, nezůstane Zvědavé Historično dlouho samotné a časem přibudou další větve, díky kterým se Náš Zvířetník rozkošatí. Mám například v plánu zavést ještě rubriku zahradnickou, ale to nemusí být všechno. Tady totiž přicházíte na řadu vy – čtenáři Zvířetníku. Zajímá mě váš názor, co byste na Našem Zvířetníku rádi našli zrovna vy a proč. Případně – co byste pro takové rozkošacení mohli udělat. 🙂

A tak vás všechny – myslím tím opravdu všechny (!), včetně mlčících čtoucích – vyzývám: Napište mi prosím, jak byste si zrovna vy představovali další rozvoj Našeho Zvířetníku. Existuje něco, co vám tu chybí? Vyznáte se v nějakém zajímavém oboru a myslíte si, že by to ostatní také zajímalo? Znáte pozoruhodné lidi, jejichž názory by nás obohatily? Hledám nové nápady, hledám autory specializovaných textů – líbila by se mi třeba i rubrika zabývající se vědou a vůbec lidským poznáním…

A nyní další věc: Pošlete mi prosím svoje názory mailem, kde do předmětu zprávy (subject) napíšete Náš Zvířetník. Samozřejmě uvítám i diskuzi na stránkách, ale pokud se mám vašimi náměty seriózně zabývat, chci s vámi komunikovat jednotlivě. Díky jednotnému předmětu zprávy budu moct vaše maily snadno vytřídit od ostatní pošty… Vy, kdo mě zatím neznáte, buďte ubezpečení, že ochranu osobních údajů beru vážně, takže osobní mail neznamená, že bych něco zveřejnila bez vašeho souhlasu.

Když už vás tu mám, tak bych ráda oznámila ještě jednu věc: Od začátku července do konce srpna přechází NZ na prázdninový režim, což znamená obvykle jeden článek denně s tím, že o sobotách se bude střídat Chatník s články z archivu. Víkendová čtenost v létě obvykle hodně klesne (aby ne, dají se dělat mnohem zajímavější věci než vysedávat u PC 🙂 ), takže „sobotní“ autoři přicházejí o zaslouženou pozornost.

S tím souvisí moje váhání, pokud jde o Rádio Dede. Opravdu bych ráda věděla, jestli je o jeho vysílání zájem, nedělní vydání ho již dnes odsouvá na pokraj zájmu a tak si nejsem jistá, jestli s ním v letních měsících pokračovat. Ocením, když svůj názor napíšete do mailu… 🙂

A na závěr bych vám, milí Zvířetníci, ráda poděkovala za váš zájem, za vaše příspěvky, za vaše diskuze. Protože je to vaše zásluha, že jsme si dokázali vytvořit náš ostrůvek pozitivní deviace, naši hospůdku, kde je nám fajn.

Vaše Dede

Aktualizováno: 23.6.2010 — 00:19

181 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Nad ostatním se pokusím zamyslet 😛 .
  Rádio Dede mám moc ráda, akorát chápu, že je to technicky strašná dřina. Ale stojím o něj určitě moc (y) .
  Ehm – co taková rubrika „Život štěněte“ ? Určitě by se příspěvky našly (inlove) . Pokud by někdo doplnil i koťata, mohla by to být třeba „Mláďátka“ :*

 2. Za radio Dede se také přimlouvám – ano nemusí být každou neděli, což třeba každou poslední neděli v měsíci takové „shrnutí“ co je nového u Berry a Kazana atp.

  Gratuluji všem co to zaslouží a držím palce těm, co to potřebují (lidé i zvířátka).

  1. Ja se za Radio Dede take moc primlouvam. Jednak jsem vseobecne rozhlasovy zavislak – muzu si u dobre story predstavit veci, aniz bych je nutne videla. A druhak, Dede to umi podat a prednest. Chapu, ze to treba je pro Dede casova zatez, ale treba 2x do mesice? Ono treba se k tomu moc nenakomentuje, protoze je to tak hezky, ze co rict, krome toho, ze je to hezky… (h)

   1. Možná bychom ale komentovat nějak měli. (nod) Došlo mi to dneska – je s tím tolik práce a jediná zpětná vazba pro Dede je právě náš ohlas. Chjo, to je ale zapeklité! 8-| 🙂

    1. Děkuju za pochvaly, já se budu snažit 🙂 Pokud bude Martin na blízku, tak se pokusím termíny dodržet – ale bez zvukaře to nepůjde 🙂 Trochu zdržuje to psaní, ale chápu, že když to někomu nejde, tak není jiná možnost, jak ho s obsahem povídání seznámit 😡 Jinak psaná podoba povídání bude vždy druhý den na http://www.zviretnik.com 🙂

 3. Dede, rádijko neruš, alespoň někdy nám dopřej abychom mohli poslouchat Tvoje vyprávění, jak už tu někdo napsal, tak alespoň za to, že budeme hodní. Dík.

 4. Milá Dede,
  nejsem právě psavec, ale Zvířetník patří mezi mé nejoblíbenější a čtu pravidelně. A na rádio Dede čekám každou neděli. Obzváště teď na vyprávění o Berry.
  Vloni jsme zažili také smrt drahého pejska a teď máme ročního puboše – takže pokračovat, pokud to půjde.
  Bohužel nemám 2 měsíce dovolenou a neděle se od zbytku roku zas tak moc neliší, léto neléto.
  Díky a moc zdravím.

   1. To potvrzuji, také jsem byla zabukistka a když jsem se konečně odhodlala se připojit, tak přijetí bylo velmi přívětivé (nod) (handshake) (nod).

  1. Nick „studeny cumak“ mě nadchl! (chuckle) Prosím, písni nám o sobě něco víc, a hlavně o svém pubošovi. 🙂 ¨
   A vítáme Tě mezi námi, milý studeny cumaku. (inlove)

 5. Gratuluju vsem zviretnickym potomkum k prijeti na skoly, kam chteli. Pokud jeste nekdo ceka, tak drzim palce. Jeste dodnes si pamatuju nervy s myma ruznyma akcema na prijeti v Cechach i tady. tgakze deti, jak se rika v USA – Sky is the limit. Prospivejte a uzivejte si prilezitosti. (h)

  1. Jé, Hani, když jsi mládežníky takhle pěkně shrnula, tak se připojím 🙂 .

   Veliká gratulace všem šikovným Juniorům a Juniorkám! A rodičům taky 😉 (h)

  2. Taky se dovolím připojiti, když jsem dorazila až teď. Sláva všem úspěšným juniorům a hodně štěstí na cestě do života (f) Ale že tu máme šikovný dorost co? 😉

  3. Sky is the limit – to je krásný heslo! Všem, nejen juniorům, pověsit na nástěnku (y) 🙂 A juniorům gratulace k další školní dřině (chuckle)

    1. Myslim, ze to uz by tam musel byt clen. „Sky isn’t a limit.“ A nejspis bych tam nezkracoval ten zapor a nechal „Sky is not a limit.“.
     Kazdopadne „Sky is no limit.“ zni lip a mluvnicky spravne to je.

     (Sakra, zase 19. To uz je dneska potreti. Co tim ksakru zviretnik mysli? Tak je o …náct let mladsi, NO A?)

 6. Ještě se tu občas mihnou v diskusích pozvánky nebo komentáře na nějaké zajímavé výstavy a kulturní akce – nějaké kulturní rozcestníčky by byly (pro nás, co se hned tak někam nedostanem) taky moc fajn. Nepředstavovala bych si pod tím žádnou veleodbornou záležitost, jen vlastní názor, jsou tu lidé celkem podobných zájmů, myslím, že by to mohla být taky zajímavá pidirubrika.
  Čeho si moc ve zvířetníku vážím, je to, že v každém (i rozhledníkovém) článku je vždycky kus „člověčin“ (stačí si přečíst třeba včerejší ovečkové vyprávění), není to suchopárná teorie a to byla moc ráda, kdyby spolu s novejma rubrikama nezmizelo.
  Jo a rádio určitě JO! Já vím, že s tím je spousta technickejch problémů, ale opravdu to stojí za to. (stačí jednou za čas, jen když budem hodný (blush) )
  Jo a gratulace všem úspěšným studentíkům (clap)
  A díky za další rozvíjení zvířetníku (f)

  1. Kultura – to je prima nápad (y) (y) (y) Divadelního kritika tu asi nemáme, ale za kulturou přece alespoň občas chodíme!! A bylo by zajímavé kulturní dění z celé republiky.

 7. DĚKUJI MOC ZA PALCODRŽENÍ. 🙂 🙂 🙂
  Zkoušku Juniorka-Hanka udělala za B (party) (party)
  Ročník uzavřený a teď huráá prázdniny

  1. Gratuluju, dcérenka je šikulka šikovná.

   A já mám taky radost, Juniorovi přišlo psaní z VŠCHT, že ho vzali (na FCHI i na paliva), takže si může vybrat. Ufff. Zase jeden krůček.

   1. Další úspěšná matka 🙂 jak to milá Bubu oslavíte? Když ono se to u Juniora dalo čekat – po robotovi, maturitním výkonu… 😉

   2. Bubu, gratuluju, nám furt nic – a zítra odjíždí… :-/ Že je přijatý, to víme, na FS ČVUT se přijímačky dělají až v prvním semestru, ale ten papír poslat mohli, ach jo.

    1. To mohli. Šmejdi liknaví….
     A slavit moc nebudeme (i když mám opravdu velkou radost). Ještě není co. Zatím má jen dobrou startovní pozici. Ten boj teprve přijde.

 8. Dobrý den,
  moc ráda si zde čtu, ale nepíšu – zvířátka nevlastním, akorát babička má kočku Micinku.
  K tomuto příspěvku mne inspirovala Dede se svým plánem na Historično. Pokud budou uveřejňovány glosy z různých pohledů, od různých autorů, ráda si přečtu. Teď se jen trochu bojím, aby to nebyly články jen z pohledu jednoho… Ale to je věc Dede, co si tu bude chtít uveřejňovat, tak se omlouvám.

  1. Alp, dodej si odvahy, sem píší i lidé, kteří zvířata nemají. Určitě se i u tebe něco zajímavého najde. A Historično se určitě bude zajímavě vyvíjet, o to nemám starost.

   Jen možná zauvažuj, prosím, nad nickem – já si tu říkám Apina a jsem kočičí, pak je tu psí a koňská Ap, ty bys byla Alp…… možná už by to mohlo být pro některé těžko k rozpoznání, která jsme která…

  2. Milá Alp, já také doufám, že zvědavé Historično nebude one man show, tedy dílo jen jednoho autora – popravdě to záleží na tom, jak se Zvířetníci k rubrice postaví 😉 Já doufám, že tu brzy budeme mít zajímavou mozaiku, kterou tak krásně začala Yga se svojí dcerou Terkou (Ygo! Pochvala na obě ramena a jen tak dál 🙂 ) Už jsme tu měli i vzpomínky na rok 1968… prostě doufám, že se nám to hezky rozvine

 9. Taky bych uvítala veterinární chlíveček. Kdyby Lucka mohla vyrobit nějaký rozcestník s odkazy na své články, aby my líní nemuseli pracně googlit 🙂

 10. Taky jsem se lekla, že se vyskytly nějaké problémy, která nám omezí Zvířetník. Naštěstí to tak není a můj milý (a taky váš, samozřejmě) Zvířetník se naopak rozroste. Jen ať bobtná a roste. Fascinuje mě množství profesí, které se tady vyskytují. Ač jsem neuvěřitelně tupá na matematiku, dala jsem si tu práci a všechny články o ní a statistice jsem si přečetla (několikrát, než mi docvakly některé souvislosti…). Stejně tak jsem četla i články o bankách. Každoranní čtení Zvířetnku patří k mým radostem všedního (a nevšedního) života. Děkuji, že vy všichni mi rozšiřujete obzory, bohužel nemám moc možností pravidelně přispívat do diskuzí (v práci máme vééélmi omezený přístup k internetu a doma je pomalý), ani mě nenapadá, čím bych mohla přispět. Když já nic zajímavého neumím. Možná bych mohla zkusit sepsat cestopis o loňském putování po Rumunsku na motorkách, kdyby byl zájem. Jenže když tady čtu ty poutavě napsané rozcestníky, tak se už dopředu stydím za svůj neumělý článek. Ale možná bych svůj telegram mohla poslat MaRi a ta by z něj vytvořilautavý článek . Zkrátka, tímhle semletým příspěvkem páté přes deváté jsem Vám chtěla sdělit, že jsem moc ráda, že tady jste a moc zajímavě píšete, tak jen tak dál a víc.

  1. Nahodou Rumunskem na motorkach bych si precetla moc rada. (y A nerikej, ze nic zajimaveho neumis. Kazdy ma svou trosku do mlejna a svou osobnost. Chce to jen se zamyslet a otevrit se. Zviretnik je toho krasnym dokladem.

   1. Nabídka MaRi je velkorysá, ale proč nepublikovat věci tak, jak je autor sám napíše? Přeci nejsme žádná extra češtinářská rubrika, abychom si neodpustili nějaký ten úlet a 99% příspěvků sem má krásnou češtinu, sloh, vypravěčské umění, prostě je to každého samostatný, osobní projev. A nějaká ta chybička se snad odpustí, ne? Např. mé všudypřítomné vykřičníky! 😀

    1. Myslím si to také!!!!!!! :* Můj návrh je míněn jen jako „odzbrojení“ těch, kdo by si řekli: Vždyť já neumím psát

     1. Jasně! (nod) Myslím, že jde jen o poprvé, jde o to se osmělit – vylézt zpoza buku nebo poslat první článek. 🙂 A pak už to jde samo! (clap)

      A náhodou, pamatuju některé (kupř.) toulavé jedince, kteří říkali, že na psaní moc nejsou – a prosím, o kolik bychom (kupř.) byli ochuzeni půvabných Rozcestníků, kdyby u svého původního prohlášení setrvali.
      (Všimněte, že jsem nikoho nejmenovala! (shake) (wasntme) (chuckle) )

   1. 🙂
    Treba se jeste objevi video z jine kamery z vetsi blizkosti.
    A doufam, ze nekdo natacel i predvadecku z nedelni milongy, tam byly na parketu vsechny ctyri pary a vsichni se mixovali se vsemi. Uzasne! Hlavne to jak na nich bylo videt, ze si to uzivaji.

 11. Milá Dede, toto nakonec bude komplexní fórum a bude zahrnovat celou řadu oborů. To je prima. Do té historické části budu schopna napsat něco přímo z naší rodiny a dokonce jeden z mých vzdálených příbuzných smutně doplatí na veliký milostný vztah (ve své době jistě značně skandální) někoho úplně jiného. Ale nebudu prozrazovat, jen že už to bylo o několik politických režimů nazpátek a jsou to malé dějinné střípky jedné velké historické události.
  Co se týká vědecké rubriky – mohla by vycházet jako občasník – vždy, když někdo z nás něco napíše. Pro pravidelné příspěvky je nás tu asi moc málo a také času není nazbyt. Také mám něco v hlavě. Pokud toho bude tak málo, že by nestálo za to dělat kompletní novou rubriku, možná by stálo za úvahu pouze rozčlenit Rozhledník na několik Podrozhledníčků a mít ho hodně flexibilní. Přimlouvám se za pokračování Vetníku. Popřemýšlím, a pokud budu mít nějaký převratný nápad, ráda ti ho mailem napíšu.

 12. Podobně jako Kaštan jsem začínala číst v obavách, jestli paní vedoucí nemíní tuto hospůdku zmenšit nebo dokonce zavřít. Naštěstí je tomu naopak. (rose1)
  Soudím, že je nás víc, kdo si po přečtení myslíme, že nemáme co nabídnout, protože naše znalosti, obory naší práce, naše koníčky jsou všední a nezajímavé, nebo naopak příliš odborné, takže lidi mimo obor nebudou zajímat. To ovšem nemusí být pravda. Dřív bych nikdy neřekla, s jakým zájmem budu číst např. povídání zany o bankovnictví nebo Xerxové o statistice (to jen za mnoho dalších). I když Dede požádala, abychom jí své návrhy psali do mailu, nebude možná špatné, když i sem do diskuse napíšeme, co by nás zajímalo – třeba to bude pro někoho inspirací, o čem by napsal.
  Jo, a když jsem před chvílí napsala, že nemám co nabídnout, uvědomila jsem si, že mám – a to pro ty, kdo by měli obavy psát, protože si nejsou jisti svým písemným projevem. Pokud by někdo chtěl, mohu mu pomoci s pravopisem (a trochu i stylisticky, i když by se tím mohla kapku ztratit autenticita). Mohla bych tak pomoci Dede uvolnit ruce pro jiné věci, na které se třeba nedostává času či sil.
  A abych byla konkrétní – kromě už navržených rubrik jako Vetník, Historično, Zahradník a dalších – bych velmi přivítala povídání podobná tomu od George – o běžném životě v jiných zemích. Sotva se mi podaří na delší dobu žít v zahraničí (tedy stěží se dostanu kamkoliv do zahraničí i jen na výlet ;( ) a není nad zkušenosti konkrétních lidí. Ten skutečný život se mnohdy liší od popsaného v knihách apod.

  1. S dovolením se přílípnu, neboť to vyjadřuje i můj názor. Co já moc ráda čtu a co bych přivítala číst častěji, je cestování. Moc se mi líbily popisy výletů od Zany, Xerxové a dalších, kteří cestují sami pro radost, nebo s pejskem, přiloží svoje fotky. Přijde mi, že klasické cestovatelské servery nabízejí spíše články „velkých“ cestovatelů a ti ostatní se spíše sdružují na diskusních fórech, nebo píší recenze hotelů apod. Já myslím, že každý čtenář Zvířetníku si občas někam vyrazí pro radost. A já bych si ráda častěji přečetla kde byl, co se mu tam líbilo a inspirovala se pro vlastní výlety:-)

   1. Jen se podívej na Rozcestník – i na starý Zvířetník. Je tam toho docela dost a některé destinace jsou opravdu velmi zajímavé – namátkou třeba Albánie už ani nevím od koho. A třeba Xerxová je úpný rozcestníčkový expert – vnitrostátní i zahraniční. A určitě zase někdo něco napíše, teď se bude zase hodně cestovat 😉

 13. Na http://www.zive.cz mají fórum, kde jsou kategorie. To, co se do nich z jakéhokoli důvodu nevejde, řadí se do chlívku s názvem Smetiště a v tomto fóru, byť jde o odbornou záležitost, se semele téměř všechno, někdy i supervýkvět lidské blbosti! Možná by nebylo na škodu, udělat něco podobného i tady; tedy nějaké Fórum, Drbárnu či něco na ten způsob. Kdo bude chtít hodit něco do placu, vybere si kategorii a vloží příspěvek, ke kterému se pak následně otevře diskuse.

 14. Dobrý den všem Zvířetníkům,

  prosím, prosím o palcodržení.
  Juniorka dělá dnes poslední zkoušku (z biologie) a bude mít hotovo…. Teda uzavřený 1. ročník, takže 1 schůdek, z řady schodů, zdolaný 🙂 🙂

  1. Držím! (h) (y) (h) Malá epulka zaboduje stejně jako velká epulka před časem! (flex) (y) (clap) (h)

 15. Dede, královničko naše, toto se dělá? spatřivši titulek, wellmi jsem se zarazila, že snad nějaká mocnost nekalá chce znovu do chodu Zvířetníkové Hospůdky zasáhnout!!! ufff (whew) 😀 😉 ale takto nepíšu mailík dlouhý, protože nějak vůbec nestíhám, ale s rozkošatěním a nápady předestřenými souhlasím bez výhrad 🙂 podrbání Ostružince a strejdovi Kazanovi!! (inlove)

   1. zdravíme terrovic kočičí doupátko a všechny v něm!!! a když už píšu, vezmu to řadou a zdravím taky Janu Bu. a Karolínku s kocoury, kterým dlužím už dosti mailíků o životě a díle Kočičína ( se zvláštním přihlédnutím k jedné černoocáskové tečkované (cat) pro Janu Bu) :* (nod) (f) (sun) (^) !!!
    jak tak čtu závěr přípisu Dede… napadlo mě, že každý z nás Zvířetníků má doma svůj malý ostrůvek pozitivní deviace a ten se tady v hospůdce vždycky připojí do kontinentu dobrých (h) nemyslíte?

 16. Milí Zvířetníci, děkuju za první ohlasy 🙂 Takže ještě se upřesním – Zvědavé historično bude samostatná rubrika se samostatným redaktorem (vše samozřejmě dohadujeme, konec konců i rubriku jsem vymyslela já), s podrubrikami a tolika autory, kolik se podaří najít. Vycházet bude tak jednou týdně.
  Na stejné úrovni bych ráda viděla onu zahradnickou rubriku, leč nemám redaktora (shake) Jinak by to byla (zatím?) normální rubrika, jako každá jiná. Frekvence článků – jak to vyjde… přece jen tohle já opravdu nenapíšu. Já patřím spíš do skupiny dychtivých čtenářů. Velmi ráda bych sehnala i autory z řad odborníků – ehm, neznáte někoho?? 😉
  Ta „něco jako věda“ – tam bych zahrnula současné rozhledníky + cokoliv zajímavého, včetně seznámení s různými povoláními (pokud by to samozřejmě někdo napsal 🙂 ) To je ale zatím pustá teorie, i téhle rubrice by do budoucna slušel vlastní redaktor. Zatím bych prostě pokračovala s Rozhledníky.

  Každopádně moc děkuju a těším se na další maily (inlove)

  1. Milá a pracovitá Dede, (h) popřemýšlím a napíšu mail – ale jedno už teď: jeden odborník na historický vývoj zahrad a zahradní architekturu sedí asi tak pět metrů ode mne v našem miloučkém firemním open space budoárku. Opatrně se ho pokusím vyzpovídat, třeba by něco spáchal…

   1. Hurá! A buď přesvědčivý, milý Terro 😉 (inlove) Jo a vy dva s Terrou-san jste oba studnice mnoha zajímavých znalostí, takže když občas kápne… Já vím, ten čas… ale když splašíš pár svých milých kolegů, tak ti bude stačit něco spáchat třeba jen dva-třikrát do roka 😛

    1. No… jak bych to řekl… splašovat kolegy je někdy horší a trvá to déle než něco napsat. Ale ne, dělám si legraci. Promyslíme to.

  2. Žádný velký odborník-zahradník tedy nejsem, ale poté, co jsem letos přeskládala za 4 víkendy skalku na chalupě už vím, jak se skalky správně zakládají, aby neprorostly plevelem a aby se drobné skalničky správně uchytily a příliš nerozrůstaly. Také se poměrně dobře vyznám v naší krkonošské květeně, takže mohu podat podrobnější hlášení. Má zahrada je natolik velká a plná rostlin, že by to bylo na hodně ZAHRADNÍKŮ. A zahradničení je moje vášeň, zvláště když už zahrada vypadá, že by letos mohla být skoro podle mých představ.

   1. Karolíno, teď tedy sprostě závidím. Jak rád bych se dočkal zahrady podle svých představ! Zatím je mezi skutečností a tou představou dost hustá džungle, a to doslova – jen to druhové složení je malinko jiné než v tropech: bezinky, hlohy, ostružiníky… Tak třeba jednou…

    1. Terro já na tom byla stejně. Ta skalka, kterou jsem znovicírovala od základů, byla 10 let stará. Zakládal ji tehdy kamarád, který mi tam dělal zapuštěné ohniště a chodníčky, další pán, který se mi stará o sekání trávy ji pak osázel, byla nádherná. Jenže časem prorostla plevelem a tím, jak jsem v minulosti na chalupě jen prala, vařila, uklízela, žehlila a moc ostatního nestíhala, jsem ji nechala strašně zarůst. Takže teď jsem prosta těchto činností, tím pádem jsem se věnovala prakticky 4 víkendy jejímu rozebrání, vyčištění a znovupostavení. Navzpírala jsem strašných metráků kamenů, drnů, kamínkové drtě a já nevím, čeho ještě, ale vyplatilo se. Snad se mi to podaří udržet. Zrovna tak bezúdržbový prostor, vyložený fólií a vysypaný mulčovací kůrou jsem dělala po chvilkách, čas mi kradly jiné činnosti. Ty teď odpadly, takže po skalce jsem se vrhla na tuhle část zahrady a hodlám ji co nejdříve dokončit tak, aby byla použitelná pro další „hrátky“ – různě rozmístěné zajímavé pařezy, osazené skalničkami, hezké kameny s netřesky, nádoby s letničkami, to vše by mělo postupně přijít do prostoru a vytvořit tak pestrou směs od jara do podzimu kvetoucích rostlin. Poslední část bude předzahrádka, která se změní na bezúdržbový prostor s drobnými koniferami a čarověníky. Až to dodělám, tak se snad dostanu i na procházku do lesa! Doteď nebyl čas.

     1. Tak metráky kamenů mě snad nečekají – jsme na rovině u řeky 😀 Ale! Té biomasy! Těch náletových keříčků a stromečků (některé už zvící tří metrů,no)… Naše zahrada je založená vcelku dobře a většina „kosterní“ zeleně tam zůstává – jenže jsme pět let z gruntu opravovali domeček, do toho semo tamo nějaký ten potomek – a příroda nás porazila na lopatky… Teď jsme se dali do těch náletů a někdy zažíváme zajímavá překvapení – například jsem objevil úplně zarostlé pivoňky, o kterých jsem nevěděl – a v tom houští ta hrdinná květena dokonce kvetla. MLP prohlásila, že kvetou z pudu sebezáchovy – aby se stihly reprodukovat, než je zahubíme úplně… Něco na tom mohlo být, ale už jsme je našli, to je první krok k přežití (jejich).
      Jinak jsi dobrá, Karolínko – rozebírání skalky musí být ještě horší „duchamor“ než přepisování vlastního článku…

      1. Pro mne je to terapie! Když jsem mohla chodit bez problémů dlouhé tůry i v nebezpečných terénech, ráda jsem třeba denně chodila mezi Vánočními svátky a Novým rokem pěšky z chalupy dolů do vsi pro noviny a čerstvý chleba, je to 12 km tam i zpět, dobrá procházka, mrzlo, to mi nevadí, nevyrazila jsem jen tehdy, když bylo obzvlášť ošklivě. Hlavně se jde do hodně vyvýšeného terénu, v zimě ve zmrazcích to bylo občas až nebezpečné. Ale parádně jsem si vyčistila mozek! A cestou tam i zpět se povedlo kolikrát najít řešení nějakého problému, nad kterým jsem si dlouho marně lámala hlavu. A rozchodila jsem vánoční kila navíc. Po úrazu už nikam nejdu, bojím se, že uklouznu a děkuji, půl roku po špitálech a 3 operace – to mi fakt stačilo! Při dolování šutrů, přenášení z místa na místo a ukládání zpět mám také čas na přemýšlení a někdy se opravdu najde řešení i pro něco, co zdánlivě řešení nemá! Práce na zahradě mne odreaguje a hlavně baví. A s těmi zarostlými rozkvetlými pivoňkami – raději zkulturní plochu kolem nich, ale moc nepřesazuj, nemají to rády! A jestli kvetou, tak jsou tam spokojené.

       1. Taky musím letos rozebrat skalku ve stylu „celé znovu“. Už se na to těším, skalničky letos v zimě až na pár kousků vymrzly, tak můžu vymýšlet. A při loňské rekonstrukci jezírka přibylo dost šutrů, trochu se rozmáchnu 8)

 17. Zcela OT. Tak jsme se dočkali výsledku přijímaček. Bára byla přijate na přírodovědeckou fakultu hned 3x (na 3 obory). Chemii vyloučila a teď je jak Buridanův osel, protože neví, který směr si má vybrat. Neznáte někoho, kdo má přehled o PřF UK? Já odtud znám jen parazitology.
  Zdá se, že ta medicína nevyšla tak trochu plánovitě, tady se umístila velmi dobře (taky se mírně učila 😉 )
  Takže vše je dobré a na Derby jedem jen si to užít. Tam opravdu o nic podstatného nejde (i když dobrý výsledek by potěšil – aspoň u jedné z černých potvor)

    1. Když ona měla napsanou chemii životního prostředí a tu jí pak někdo rozmlouval 😉 jinak chemii nezavrhla. Jen si napsala tu podle jejího názoru horší, tak když jí vyšly obě biologie, chemii holt zavrhla.

     1. Tedy, já doufám, že Kaa je „čistý“ chemik, tedy přednáší na chemických oborech 😀 Pokud ne, omlouvám se předem. Tu chemii životního prostředí bych tvé slečně nejspíš rozmlouval taky. Z více důvodů, ale hlavně proto, že jakoukoliv specializaci na „životní prostředí“ už od prvního semestru pokládám za vysoce předčasnou. A pro budoucí uplatnění v oboru nešťastnou, byť momentálně módní. Takže ještě jednou – hodně štěstí.

      1. Mno, neznám detailně studijní plán CHŽP, ale osobně na mě dělá dojem takového trochu neorganického slepence. Takže vlastně s vaším postupem docela souhlasím… a doufám, že to tu nečte garant oboru 🙂

  1. Třikrát sláva třikrát výborné Báře! (y) (clap) (y) (clap) (y)
   (f)

   Jojo, CD si náš kočíruje promyšleně, i když my z toho jsme někdy na prášek. (wasntme) (nod)

  2. Gratuluji k úspěchu (y) (rose1) Asi to dopadlo tak, jak mělo (y) Mezi kterými obory si dcera momentálně vybírá?

   1. Mezi obecnou biologií a ekologicko evoluční. Dostala se na obě. Láká ji spíš právě ekologie , ale i zoologie (SOČ dělala z etologie hrabošů a dost ji to bavilo).
    Na nikoho za zmíněných nemám bližší kontakt. (můj mail je mimo jiné na stánkách – ten trojlístek vedle na liště – kdyby někdo mohl, tak díky)

    1. Aha, pardon – tak to jsem přehlédl. Osobně bych volil obecnou biologii, protože se mi zdá být výhodnější získat obecně biologický základ, bez kterého se ta evoluční ekologie stejně dělat nedá. Ten ekologicko-evoluční směr je na oboru biologie nebo životní prostředí (už tu Karolínku fakt neumím)? Přiznávám ale bez mučení, že jsem zaujatý – mám obecnou biologii (chuckle)

     1. Je na oboru biologie. Pokud vím, je dost předmětů v bakalářském studiu tří směrů (třetí je molekulární biologie) společných, jen se liší procentem povinných zkoušek z jednotlivých okruhů. Myslím, že i obory jsou hodně prostupné mezi sebou, alespoň v bakalářské části. Je přijatá na obě, na obecné je větší nával (takže na ekologii byla snad dokonce 2.). No a teď zjistí, že se bude muset přece jen poněkud učit (i když maturitu brala zodpovědně, zodpovědněji než její matka 😉 😛
      Dík za radu – předám

      1. Ano, to je pravda – ten společný základ je hodně široký, což je podle mého mínění moc dobře a je to asi tradiční, protože to tak fungovalo i za mých studií, a já už přece jen mám pár roků od promoce 😀 Mnohokrát jsem konstatoval, jak moc se mi to v praxi hodilo… Ať už se slečna rozhodne pro cokoliv z toho, držím palce. Vlastní zkušenost mě přesvědčila, že když člověk píše diplomku z oblasti biochemie rostlin, neznamená to, že už do konce života neuvidí jinou kytku než pšenici nebo tykev a jinak než zmrazenou v tekutém dusíku (rofl)

      2. Tak ještě jednou, nějaký trpajzlík zauzloval dráty a nepropustil příspěvek. Napadá me, že by dcera mohla v bakalářském studiu začít studovat obecnou biologii (souhlasím s Terrou), to jí dá dobrý všeobecný základ. Poté v magisterském by se mohla dát na ten ekologicko-evoluční směr, pokud ji to ještě bude lákat. Asi by stálo za to si zjistit, zda to pravidla Přf připouštějí a případně za jakých podmínek. Eventuelně bych se pokusila zjistit, zda je možné si přibrat nějaký předmět, který se na obecné biologii nevyučuje a je pouze na tom ekologickém směru – to pro případný lehčí přechod z bakalářského na magisterské studium. S kontakty na fakultě pomoci neumím.

      3. Taky myslím, že to je dobrá volba a to kombinování oborů si myslím, že opravdu jde dobře.
       Kamarádka dělala biologickou fakultu v Budějovicích (je to teda jiná škola a taky deset let zpátky, ale myslím, že to bude podobný), tam se to nechalo nakombinovat v rámci kreditovýho systému docela dost. Takže nakonec měla nějakýho obecnýho biologickýho bakaláře pro postup do magisterskýho studia, pak si ve čtvrťáku dodělala bakaláře na životní prostření (na což jí stačilo pár zkoušek, spoustu věcí z tý obecný biologie uznali) a skončila magistrem na zoologii (nebo přímo v etologii, nevím přesně).
       Jinak moc gratuluju. (rose1)
       A co se týče přijímaček na medicinu, vůbec si nemyslím, že by je holčina pustila jen tak – ony jsou ty školy hodně různý – dělala jsem tehdy (dávno tomu dávno) v rozmezí přibližně týdne ty přijímačky troje. Na jedný škole jsem byla mezi dvacítkou nejlepších, na jedný těsně pod čarou a na jedný (v praze na 1.LF) naprosto bez šance hluuuuboko pod čarou. Každá škola má ty testy na něco jinýho a pokaždý se na to člověk trochu jinak vyspí…

     2. (y) Gratuluju velice! (handshake) (f)
      My jsme právě ve stádiu čekání, v tomto týdnu mají rozesílat vyrozumění a ještě nic nepřišlo. Tak jsme poněkud nervés.
      Juniorovi jsem radila už při výběru oboru na přihlášce, aby si pro bakalářské studium vybral něco obecnějšího s širším záběrem, ať má pro magisterský výběr lepší pozici. Takže bych radila jako Terra – obecnou biologii. Ale ať je to co je to, hlavně aby se jí tam líbilo a aby ji to bavilo. 🙂

      1. Bubu, kam se nakonec junior hlásil,? Nějak mi to uniklo…
       Nám taky zatím nic nepřišlo, což je vzhledem k tomu, že kluk zítra na cca 15 dní mizí z domu a žádosti o koleje doložené rozhodnutím o přijetí se mají posílat do konce června, poměrně veselé. Sice mi včera na poště vyřídil průkaz zmocněnce, ale pokud to bude dopis do vlastních rukou, stejně mi ho nedají…

       1. Hlásil se na VŠCHT do Prahy, na FCHI a na paliva. Obory si přesně nepamatuju. A do Pardubic na chemicko technologickou fakultu na cosi s farmakologií. Zatím nevíme nic.

        1. V Pardubicích je krásně, koleje mám cca kilásek od bytu…na druhé straně Polabin 😉

         1. Já vím, ale… Znáš to. Proč chodit ke kováříčkovi, když můžeš ke kováři? Navíc ta pražská už je tak nějak v rodině. Oba mí rodiče, sestra, já, Můj nejdražší….. A teď snad i Junior. To je už třetí generace. 😉 Ano, cáklí jsme všichni.

  3. EvoŽ., a kteréže jsou to ty dvě kupky sena, mezi kterými si vybírá? Jinak gratuluji šikovné slečně dceři ( a kolegyni in spe 🙂 ) – ostatně mám dojem, že na biologické sekci PřFUK je většina oborů kvalitních, na každém se dá najít něco (nebo někdo) co stojí za poznání. Pokud budu vědět, nebudu se názorem tajit…

  4. Blahopřeju moc, milá Evo, vám všem (inlove) Užijte si tedy s chlupaticemi Derby a nezapomeň nám dát vědět, jak to dopadlo! 🙂 Věřím, že ať se dcerka s oborem rozhodne jakkoliv, tak se bude do školy jen těšit 😉

  5. JUPÍÍÍ ! Co k tomu dodat? Určitě to tak mělo být. Gratuluji ratolesti. Tohle rozhodování je opravdu radostné. A derby? Moc se těším na hlásání. (sun)

 18. Milá Dede, určitě se ještě zamyslím ( (whew) ), ale předběžně nadšeně kývám na Andyho historii. Onehdy mi v krátkosti velmi přiblížil jednu kontroverzně vnímanou osobnost, a jeho články na Nekorektně jsou velmi zajímavé a vždycky tam najdu něco nového – pokud se k nim dostanu. Takže jsem moc ráda, že hora přijde k Mohamedovi. (wasntme) (clap)
  Jakékoli poznání je prima – staré vědomosti jednak zastarávají, jednak v rozporu se zákonem o zachování hmoty mi mizí kamsi do nenávratna. 8-| Zahradnický koutek určitě bude zajímat spoustu lidí – ehmmm, nevyskytuje se tady někde nějaký malý mladý zahradníček? (f)
  Rádio Dede – mám ho hrozně moc ráda. Bohužel snad jen dvakrát se mi ho podařilo vyslechnout vysněně v posteli s kafem, Tvé vyprávění je však kouzelné kdykoli. Myslím si, spolu s předřečníky, že nás každým prázdninovým mimořádným speciálem velice potěšíš, ale určitě si z toho na sebe nepleť bič. Máš malou Ostružinku, se kterou musíš objevovat svět. To je teď to nejkrásnější a nejdůležitější. (h)
  K tomu rádiu bych ještě podotkla, že mi občas schází z naší strany nějaká větší zpětná vazba vůči Tobě. Možná je to tím, že Tvé vysílání hodně lidí vnímá jako opravdické rádio – a tam se moc nepíše. Ale mělo by! (wait)
  Vetník zpět! Vetník zpět! Vetník zpět! (nod)
  A nějaká odborná psí a kočičí stálá rubrika, jak ji zmiňuje Eva Ž, ta by byla prima. Často se v diskusích řeší nějaký akutní zdravotní nebo výchovný problém – a pak to úplně zapadne. Je to obrovská škoda! (nod)

  Ufff – neslíbila jsem si, že tohle napíšu do požadovaného mailu? (fubar) Slíbila! Tak to pak udělám! (nod)

  Přeju všem krásný den! (h)

 19. Rádio je úžasné, samozřejmě se na něj všichni těšime. Dcery nejprve nechápavě nade mnou kroutily hlavou, když jsem rodinu žádala o ticho, teď ztichnou sami při zaslechnutí zvonů. 😀
  A nemusí být každou neděli, jen když vyjde čas, my si ho poslechneme přeci taky tehdy, když nám vyjde čas. (rofl)

 20. Ano, pančelko, domácí úkol splníme. A pokud jde o Rádio Dede- nemusí vycházet každý týden, ale občas by mohlo. Kubu vytáhne od rozehrané počítačové hry máloco, ale zvony Rádia Dede ano 🙂 Vetník se mi moc líbil, stejně jako báječné bylo pojednání o psím a kočičím krmení. A článek o chřipce jsem rozdávala po rodině, abych zahnala hysterii (happy) což zafungovalo dokonale. Mlsotník je mi stálou inspirací (a diskuze za ním bývají mňamózní). Hmmm, nějaké vylepšení ještě vymyslíme, uvidíme…

 21. Dede,
  domácí úkol splním a zamyslím se…. vždyť si můžeme psát i o knížkách, protože jsou mezi námi tací, co rádi čtou….a těch zlepšováků a vychytávek, co máme a nedělíme se o ně jen proto,že nás ani nenapadne, že by je někdo neznal…také se těším. Rádio je fajn, ale souhlas s Xerxovou, věnuj se Berince…my ti to přes léto odpustíme a budeš-li mít potřebu nám něco říct, tak to udělej 😉 (rose1) (sun)

  PS: a všem Zvířetníkům: Piš,piš, piš – nebo Tě sní myš!!!!

   1. V kulturní rubrice by se mihla míli literární kritika a vlastní povídková tvorba, co vy na to?

    1. No, já si osobně myslím, že každé povídání v sekci „kočky“, „psi“ atd. je vlastně samo o sobě už povídkou.

    2. Mno, nápad s vlastní tvorbou je skvělý, jen aby se našlo dost „šuplíkářů“. Dobře bych si uměla představit čtenářský deník jakýsi, kde bychom zdrbli či doporučili právě čtené.

 22. Hezkou středu všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat nějaké bolístko na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Jééé – to je panečku domácí úkol – napsat Dede dlouhý emailík (wasntme) Určitě napíšu (nod) Myslím, že by se nikdo neměl bát, že musí reagovat na všechny nové rubriky. Prostě co mě nezajímá, toho si nevšímám. Na Andyho historii se těším – určitě to bude v diskuzích trošku rozbouřenější moře, než poklidná hladina našeho zvířetnického rybníčku. Ale potřebujeme i tu školu diskuze – a zase, stačí zcela jistě číct howgh, domluvil jsem 😀

  Přimlouvala bych se za „psí praxi“ – mám představu, že do této části hospůdky by šly napsat kratičké články třeba na téma obojky x kšíry, co proti klíšťatům, jaké pelíšky, jak vozíte psa v autě… a v diskuzi (a to i trvale aktualizované) by se psaly zkušenosti pozitivní i negativní… aby se majitelé pejsanů dozvěděli, co někomu funguje a co si raději nepořizovat…

  Lucko – prosím, vrať se k veterinárním článkům – byly moc hezky psané a potřebné

  Dede – letní režim je jasný – čatník to jistí (mimochodem i tam by šly dávat ty praktické psí (kočičí) otázky…) Já rádio poslouchám, ale vždyť nemusí vyjít každý týden. Pokud máš pocit, že ho nestíháš, tak ho vynech. Máš-li čas a chuť nám něco říct, posluchači se najdou – neboj. Jen si z toho neudělej bič na sebe… Slečna Berry ti v následujících týdnech bude nechávat málo času… (rofl)

  1. Chovatelská praxe, to je dobrý nápad (nemyslím jen odchovy štěňat, ale cokoliv o chovu psů a koček případně jiných potvůrek. ) Vědecká rubrika – neco jako rozhledník? Čistě vědecká rubrika je dost sousto. Spíš občasník nebo prostřídat s jínými. Prostě abychom se za pár týdnů nevyčerpali.
   Ale budu přemýšlet, mailík napíšu a v případě zájmu i přispěji článkem podle šéfredaktorky.

   1. Samozřejmě, že bych brala chovatelskou rubriku!!! Ano prosím, jen si ji sama nenapíšu 🙁 Takže pokud se naše chovatelky zapojí, hned jim nechám vyrobit logo 😀 (inlove)

   2. Jasně že chovatelskou rubriku- vzpomeňte si, jak jsem vás tady trápila v předborůvčím a časněborůvčím období haldou dotazů 🙂 Možná by nebylo od věci leccos napsat, co chovatelé vědí a jinde se to člověk nedočte (wait)

    1. Já snad raději ani nemluvím! Už jsem pak měla výčitky svědomí, že pořád otravuju s obavami atd., všem, co byli na hromadném mailu dodatečně díky za trpělivost s jednou bláznivou ustaranou ženskou. (handshake)

     1. Bláznivou? Takovou neznám. (rofl) Každému je jasné, že když někdo měl jen plyšáky a najednou si pořídí skutečné zvíře, tak je z počátku ze všeho paf. Ale nemysli si, já mám psy už asi 30 let a pořád mě má co překvapit. O kočkách nemuvě. 😀
      A určitě je lepší se ptát než něco zapinkat.

   3. Chovatelská rubrika je prima nápad. Rady a porady se tam budou lépe hledat. Stává se mi, že si vzpomínám, že o tom problému, který právě řeším jsem na zvířetníku něco četla, ale v diskusích se to nedá najít.
    A Radio Dede mi vždycky rozjasní den, ale nesmí Tě to Dede svazovat jako nutnost. My budeme vždycky rádi, když se ohlásí (clap)

  2. To je vynikající nápad. Jako člověk nepsí, ale kočičí, bych to uvítala i o kočkách. Určitě se nás najde víc. (cat)

   1. Ahoj Karolíno, mám dneska večer manžela v čudu, někde na fotbalu nebo co… Nemáš chuť se stavit na skleničku bílého a něco na zub? Kdyžtak písni smsku…

    Nad dnešním titulkem se mi ouplně zastavilo (h) Bála jsem se, že se třeba bude redukovat bo dokonce rušit… Ale to skvělé překvapení, že se bude rozšiřovat a ještě dokonce o historickou rubriku! Je to bezva nápad. Sice jsem v poslední době furt někde v luftě, ale když se pak na pecko dostanu, sednu a dočítám alespoň články, když už nestíhám diskusi. A pak si nad tím v klidu, třeba nad žehlením hloubám…

    1. Výborný nápad! Přijdu moc ráda. Jen mi pošli majlíka, kudy kam. Jsi sice ode mne pár desítek metrů, ale to sídliště je přeci jen velké!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN