KOČKY: Kočky – příběh pokračuje

Už jsem se zmínila, že jsme v majetku tří kočkounů – Chipa, Lízy a Matese. Začnu vyprávět o Chipovi, který je u nás ze všech tří nejdéle.

 Jednoho dne před čtyřmi lety přišla dcera domů s brekem, že sousedi jejího přítele mají ve stodole čerstvá koťata, kterých se chtějí zbavit ne zrovna humánním způsobem. Protože jsme v té době měli jenom jednoho kocoura – Čikiho, tak jsem souhlasila s tím, že si koťátka vezmeme my. Naštěstí prý byla jenom dvě, takže to nebyl problém.

Problém se nakonec objevil úplně jinde. Když dcera chtěla koťata přivézt, zjistila, že jsou absolutně nekontaktní – první dva měsíce života prožila ve stodole bez přímého kontaktu s člověkem. A jistě si mnozí dokážou představit, jak probíhal odlov plachých koťat v ohromné stodole. Bohužel se podařilo odchytit pouze jedno kotě – našeho Chipa, který nebyl tak rychlý jako to druhé.

Až u nás doma jsme zjistili, proč byl pomalejší – měl nafouklé bříško plné parazitů. Takže proběhla zkrácená socializace – vzpouzející se kotě hladit tak dlouho, dokud se mu to nezačne líbit a až potom mohlo následovat důkladné odblešení a odčervení, vše pod dohledem naší skvělé veterinářky. Později jsme se dozvěděli, že sousedi se ujali toho druhého kotěte a prý dokonce došlo i na kastraci matky – asi jejím majitelům došlo, co by museli absolvovat několikrát ročně.

Náš dospělý kocour Čiki, který se bohužel asi půl roku poté ztratil, se ukázal být jako skvělý vychovatel a ochránce. Při krmení vždy trpělivě čekal, až Chip zkontroluje, případně ochutná, co je v jeho misce, potom ho důkladně umyl a odešel ven. Z Chipa se vyklubal velmi přítulný a nezáludný kocourek menšího vzrůstu, typický mourek se zašpičatělým čumáčkem. Později se u něj projevila alergie na blechy, což pro nás znamená pravidelně aplikovat spot proti vnějším parazitům minimálně každé dva měsíce. Zatím se nám to daří držet pod kontrolou.

Bylo to pro nás všechny těžké, když jsme po delším hledání pochopili, že se Čiki už nevrátí. Ale jako vždy zapracovala centrální distribuce a dohodila nám další poklad – tříbarevku Lízu. Vzali jsme si ji od maminky mé kamarádky, která se stará v průměru o 10 koček – vlastně má takový malý neoficiální útulek.

Lízu a její dva sourozence přivedla jejich matka – bezdomovkyně coby měsíční koťata k jejímu domu na poslední chvíli – Líza měla zhnisané očičko a zánět se už začal rozšiřovat dále. Vet při čištění přišel na příčinu zánětu – zarostlé vnitřní víčko. Kočička se podrobila operaci, očko se podařilo zachránit, vlastně nebýt občasného slzení, nic byste nepoznali.

Lízu jsme si přivezli, když jí bylo 7 měsíců. Po nezbytné aklimatizaci okamžitě putovala na kastraci, protože se mi zdálo, že se i přes aplikovanou antikoncepční tabletku začala mrouskat. Operace dopadla dobře, kočička to snášela bez problémů, nebýt jizvy, za dva dny by už o ničem nevěděla. Ovšem ne tak po psychické stránce. To byla uražená, nemluvila s námi, a když jsme ji po dvou dnech konečně pustili ven na sluníčko, hupla na půdičku od garáže a strávila tam další dva dny. Potom ji to trucování přestalo bavit a přišla bydlet domů.

Líza je velice chytrá, ale trošku odtažitá kočka. Pokud nejsou otevřené vchodové dveře, tak kočky pouštíme domů kuchyňským oknem, což je pro nás lidi pohodlnější a i rychlejší. Líza se naučila při příchodu mňouknout, tzn. pozdravit: „Čau, už jsem tady, co jste mi dali do mističky dobrého? Pche, pořád to samé, kdy se už konečně polepšíte?“ A s dalším mňouknutím se posadí na okraj samostatně stojící části linky, která je vyhrazená pro kočičí stravování, a významně se po mně dívá.

Kočkám jsme zvenku ke kuchyňskému oknu, které je dost vysoko, přistavili dřevěný žebřík, vlastně úzké prkno se zarážkami, aby se bez problémů mohli dostat nahoru na parapet. Pro neobeznámené návštěvy to musí být dost bizarní pohled: proč ty lidi mají, proboha, žebřík jak pro slepice, přistavený u okna do baráku?!?

Líza, která je z větší části bílá, je za tmy za oknem vidět, ale mourek Chip to musel vyřešit, jinak by jsme si ho nemuseli všimnout. Velice rychle přišel na to, že když se postaví na zadní nohy a ukáže světlé bříško, tak si ho všimneme rychleji. A pokud jsme natvrdlí, začne dělat sportovního fanouška – ve stoje na zadních se komíhá zprava doleva, což zaručeně nepřehlédneme a kocourka vpustíme dovnitř.

Líza vyloženě nemá ráda, když se s ní v náručí chodí. To zatne drápky do živého a snaží se seskočit. A když se náhodou rozhodne, že se nechá pomazlit, tak jenom ode mě nebo od nejmladší dcery – manžela ignoruje. To potom vypadá tak, že když si sednu do křesla, Líza zaujme pozici „tváří v tvář“, přičemž si hlavičku položí na přední tlapky umístěné mezi… a kouká mi do očí. A já přímo vidím, co se jí v té hlavičce honí za myšlenky. Jsem za každou takto strávenou chvilku ráda, protože Líza svojí přízní šetří jako šafránem.

Zato Mates – náš nejmladší, nyní dvouletý kocour – je mazlící a líbací typ. Jak jsem už psala v předchozím portrétu našich psů Šeri a Jesie, našli jsme ho pohozeného v keři před domem. To byl na pokraji smrti vysílením a prochlazením a byly mu možná tři týdny. No, ještě měl holé, srstí nezarostlé bříško, takže možná ani to ne. Podařilo se ho vypiplat – za pomoci všech, i zvířecích členů naší rodiny – a dnes je to statný mourek s kulatou hlavou a zvláštní kresbou kožíšku – trochu mi to připomíná pruhované krovky.

Ten kdykoliv je příležitost, tak se přijde pomazlit. V jeho provedení to probíhá tak, že se otře o nohy, potom skočí do klína a úplně nejlépe, když může svým drsným jazýčkem olíznout bradu či špičku nosu. Touto výsadou jsem ale poctěna pouze já. Manžel má zase to štěstí, že byl jmenován vrchním lazebníkem – pouze on ho smí vyčesávat drátkovým kartáčem, co máme na psy. To se před ním labužnicky svalí za záda, vystrčí bříško a užívá si to. Dokonce se naučil, kam kartáč ukládáme, a když se manžel k ničemu nemá, tak si sám dokáže postáváním a zíráním na poličku s kartáčem říct o vyčesání.

Jinak je v jídle skromný a nevybíravý. Stane se, že když něco zbude od snídaně, tak ty první dvě kočky už ohrnují nos, ale Mates to bez problémů dojí a v klidu čeká na další příděl. To samé s granulemi, vůbec mu nevadí, když máme nasypáno dva dny ty samé.

Netuším, jestli si může pamatovat, jakým způsobem se k nám dostal, ale faktem zůstává, že se zdržuje převážně doma nebo na dvorku. Také velmi rád tráví své dny spánkem na půdě ve slámě. Za to jsme velice vděční, protože nás alespoň zbavil, za vydatné pomoci Chipa a Lízy, potkanů, kteří si zřejmě mysleli, že na naší půdě našli ideální místo na bydlení a výchovu mladých.

A pokud vím, navštěvuje jenom sousední zahradu, která patří k trvale neobydlenému, víkendovému domku. Ale možná to bude i tím, že je, stejně jako ostatní naše kočky, vykastrovaný, a tudíž nemá toulavé tlapky. Kdo ví?

Aktualizováno: 21.6.2010 — 19:33

89 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Moc díky za pochvaly, potěšilo mě to. Se Šerinkou jsme byli včera na veterině a máme vyhlášený stav bdělosti. Ta bulka, co jsem našla já, je jenom zdeřená žlázka, ale vetka našla jinou – pod mléčnou žlázou – zatím malinkou. Takže budeme sledovat její růst a pravděpodobně bude následovat odstranění druhé mléčné žlázy a kastrace. Jinak je prý v dobrém stavu. Díky za palcodržnu, pomohlo mi to zvládnout stres.

 2. ;;) R O Z V E R N Í Č E K . ;;)

  .(*) „Pokračujte v jízdě, pane poslanče,“ pokynul rukou hlídkující policista. „Jste opilej, jak imunitní zákon káže!“ .(*)

  ~o) Vinšuju všem hezký pozdní večer a verence zvlášť. Hezky se vyspinkejte. ~o)

 3. Mila Ldu, zapomnela jsem ti pochvalit mazlicky macicky. Hlavne mne dojmul Matysek, v tak ranem veku pohozeny, zapomenuty. Preju, at se vam vsem dobre spolunaziva a ze s Sheri bude vsechno OK.

 4. Chyba mi rozvernicek.Tak davam toto:Idu dvaja cigani/romovia/.Jeden spadne do vapna.Vylezie z neho a zacne bedakat:Co teraz budem robit? Druhy odpovie:len minutu si biely a uz chces robit!!
  Dobru noc.

 5. O.T. Prosím, kdo všechno dával fotky z Australského pražení s Mílou? Shrnuju to na Hadech a mám tam zatím jen Vave, Zdenu b.p. a moje.
  Prosím, jsou někde další? Nějak nic nemůžu najít.

  1. Tradicne pekne fotky. Mne se nejvic libi ta posledni – pole obkrouzene maky. Uplne z toho to leto citim.

  2. Zano, bych se furt opakovala (inlove) (h) (inlove) (h)

   O.T. jsem ráda, že fenka od paní na vozíčku se našla a při tom mě napadlo. Ví někdo, jak se daří bígličkám z výzkumného ústavu?

   A držím Kubíčkovi i když už doufám, že už je z JIPky zpět na normálním pokoji (nebo doma).

 6. Tak, Kačka má dneska za sebou obhajobu deváťácké absolventské práce (nijak se to neznámkovalo, šlo jen o to deváťáky zaměstnat a nechat je vyzkoušet si práci na projektu i s obhajobou). Je škoda, že to nebylo povinné- přestali by otravovat, takhle měla práci jen ta část, co byla ochotná něco dělat i v normálním vyučování. Na jiných školách je to povinné pro všechny deváťáky. Témata vypisují učitelé, aby si žáci mohli vybrat- myslím, že dějepisářka chtěla Kačce kápnout do noty, když vypsala historii módy. Na textové části pracovala se spolužačkou a obrázky kreslila sama. Jelikož češtinářka byla na školním výletě zrovna minulý týden, dělala jsem jim jazykovou korekturu já. Ale byly pochváleny, že to mají pěkné 🙂

 7. O.T. (omlouvám se Ldu)

  INFORMACE O AUKCI 2010 NALEZNETE TADY:
  http://forum.hadopasi.org/viewtopic.php?p=13993#13993

  Část z vás již dostala i mail ze speciální seznamové adresy. Jen část proto, že seznam protestoval proti příliš velkému počtu příjemců, a když jsem tedy poslala mail jen polovině s tím, že potom ho pošlu polovině druhé, tak mi to hlásí, že jsem překročila nějaký limit, bohužel nevím jaký. Kdyby mi to nešlo ani večer poslat ze seznamu, pošlu vám to ze své adresy. Děkuju za pochopení.

 8. Ldu promine vrchnímu Matlovi, který tady celý den matlá a matlá, tak to zkusím znovu a podle návodu od XERXOVÝ.
  MÁM PROSBU NA LIDI BRNĚNSKÝ – stala se nehoda -paní na vozíčku, při ní se ztraila fenka, můžete se někdo zapojit a taky mít oči na stopkách?? Já tady v Prahé nezmůžu nic. Tak a teď se pokusím ve dvou částech zkopírovat to co jsem sem už dávala asi tak 60xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx, chjo. Když někdo umí, tak halt umí 😀

  kopíruju:
  Dobrý den,ruce se mi třesou a prosím Všechny o pomoc.Moje maminka jezdí na elektrickým invalidním vozíku a jela přes přechod pro chodce někde u Hlavního nádraží v Brně-autobus ji dal přednost,ale auto ne řítil se jak blázen-porazil mamku i s vozíkem(ta je v nemocnici)policie přijela, měla sebou fenku Jacka Russela…ta šokem utekla směrem Hlavní nádraží a nevíme kde je-prosím,pomozte maminka bez Glorky bude strašně smutná,bojíme se o ni.Tel: 608 88 77 69 nebo mejl ivettt111@seznam.cz
  MOOOOOOOOOOC prosímmmmm!!!! stalo se to odpol.Jakékoliv info hodně pomůže

      1. Podívám se, proškolila jsem i děti nad fotkou, kdyby někdo zahlídl… ale kolem nádru je děsnej provoz a děsnejch bezdomovců….

       1. Xerxová mě předběhla s radostnou zprávou, že je fenka už doma. HURÁÁ, mám radost, alespoň něco pozitivního v tý situaci.

  1. Za nezastaveni na prechodu na viceproudovce v situaci kdy vuz ve vedlejsim pruhu zastavuje bych bral ridicak. Okamzite. To je jednoznacne nejlepsi zpusob jak nekoho zabit. A rozhodne se ten blbec v aute nemuze vymlouvat, ze si nevsiml, ze ten autobus brzdi, ten uz musel davno stat, kdyz ta pani stihla na voziku prejet az do dalsiho pruhu.
   Kdyz nehodla zastavit auto v krajnim pruhu tak si toho clovek ma sanci vsimnout a i kdyz ma oficialne prednost do vozovky nevstupovat. V tomhle pripade tu sanci nema a ani si nestihne vsimnout co hozabilo. (n)

   1. No mě tady na přechodu cestou k práci už takhle asi dvakrát skoro sejmul idiot netrpělivý, který, když někdo před přechodem zastavil, tak on vyjel z fronty, vlítnul do pruhu pro autobusy a řítil se na mě na přechodu :@ :@ Šmejd všivej. Mít náklaďák, udělám z něj placku :@

   2. Jo, takhle mi dvoupatrový autobus málem zabil mámu. Jedno auto jí zastavilo, druhý pruh prázdný, tak začala přecházet a najednou měla před sebou akorát zelenou stěnu. K neštěstí scházel jeden krok. Ten chlap v autobusu se prostě nemůže vymlouvat, že ze svého vyvýšeného sedadla neviděl, co se děje před stojícím autem a že tam jde starší paní :@ :@ :@ , za ní šla celá rodina s dětmi, byli v šoku všichni včetně toho stojícího řidiče. Ten byl chudák také úplně tuhý.
    Tak si máma ještě ten den šla koupit blůzičku a jarní kabát. Měla recht. (y)

  2. Fenka se našla – lehce zraněná dokázala přeběhnout půlku Brna… ale už je snad doma (nod)
   Paní měla dvě rasličky – obě na vodítku. Jedna zůstala u paničky, druhá v šoku zdrhla…

 9. Ldu promiň, ale dost nutně potřebuji Zvířetnickou palcodržnu, takže sem vetnu O.T.
  Milí Zvířetníci, kdo máte volné palečky nebo tlapky, prosím, přidržte je pro malého Kubíka kamarádky, který se dnes ráno ocitl na JIP. Kubík má 7 týdnů a hned po narození poněkud bojoval se zdravotními problémy – silná žloutenka, pokles cukru v krvi, už tehdy se ocitl na JIP v Porubě. Stabilizoval se, pustili je po 10 dnech domů. Za necelý 3 týdny byli zpět v nemocnici – špatný krevní obraz. Za dva dny domů. No a včera opět do nemocnice, tentokrát na hematologii – špatná srážlivost krve. Dostal ATB a něco na ředění krve + transfúzi. Podle rozboru krve prý nějaký zánět, večer se ukázalo, že zánět středního ucha. No a před hodinou skončil Kubík znovu na JIPce ;( Je to dobré oddělení s kvalitním personálem a špičkovou péčí, ale tak často by ho malý zkoušet nemusel 🙁
  Zvířetnická palcodržna mívá posilující účinek, proto prosím, kdo můžete, přidržte Kubíkovi palečky, ať je brzo zase v pořádku a zpátky doma. Díky všem.

  1. Milá tosco (inlove) , držím malému Kubíkovi všechny palce.
   (h) (y) (h) (y) (h) (y) (h) (y) (h)

  2. Taky se připojuji k držícím (y) . Ten drobeček bude brzo doma a v pořádku, uvidíš, na příčinu se přijde a odstraní ji.

  3. (h) (y) (h) (y) (h) Kubíčku, držím ti palce a posílám sílu tobě i tvé rodině. (h) (h) (h)

  4. (y) (h) Možná, že má vybráno na dlouhou dobu dopředu, to bych mu moc přála! (rose1)

  5. (y) (y)
   Radsi at si ho tam par dni nechaji a zkontroluji vsechno, nez aby se jim tam porad vracel. Snad uz toho rajzovani po nemocnicich bude dost.

  6. Držíme intenzivně!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

   1. Modlím se za Kubíčka i za ošetřující. Kubíčkovi hodně síly a lékařům moudrosti.

  7. Spolehni se (h) (y) pupík malinkej… aby mu bylo brzy dobře a na nemocnice zapomněl (inlove)

 10. sakra, rychlý prsty zase, vypadnuly mi otazníky, mělo to být

  Ldu – prosím promineš za jedno důležitý O.T.???

  Tak jak je to napsaný původně to vypadá hrozně nezdvořile :O

  1. hele, Petro (wasntme) – že ty jsi zapomněla, že smí být v komentáři jen jeden odkaz. Vypadá to, že tvůj příspěvek čeká u Dede na schválení a je tu jen podivný komentář… (think)

   1. To vidím normálně?? :O :O Někde v Metrixu je chyba. Co mám udělat, aby to ostatní viděli?
    Díky za upozornění pro počítadlovýho trupce 😀

    1. pokud tam byly dva či více odkazů – tak to vidíš jen ty a je tam poznámka „čeká na schválení“ nebo tak něco… Dej to sem ještě jednou a po kouskách… Maximálně to tam pak bude vícekrát

     1. Xerxová, no takže jsem to zmatlala si podruhý :@ , jsem zkrátka matla, tak to předělám znovu

  2. Za co že se omlouváš? Nic jsem nezaregistrovala. A všem děkuji za milé reakce, moc to potřebuji. Podrobnosti později, až budu vědět víc.

   1. Ldu – dělej, že nic nevidíš 😀 . Já jsem zkrátka Matla, no.
    Co se děje, že máš smutek na důši?

    1. V něděli jsem pri stříhání objevila na Šerince v třísle další bulku (v lednu se podrobila odstranění jedné mléčné žlázy – nádor) a zatím jsem se nedostala na veterinu, snad dnes. Ale přestává mít chuť na jídlo, hodně jí zřídla srst na zádech, ztmavla kůže a v místě, kde se začínají od páteře rýsovat „boky“, má na každé straně hrbol. Nejsem vet, ale vidím to černě.

     1. Ldu – držím palce,vím jak Ti teď asi je. Ale – hele hodně podobný nervy měla nedávno jedna známá. A dopadlo to dobře. Tak já držím všechny palce, ať to dopadne dobře i tady. Ano? (y) (y) (y) (y) (y)

 11. ………………..pokud jsme natvrdlí, začne dělat sportovního fanouška – ve stoje na zadních se komíhá zprava doleva, což zaručeně nepřehlédneme…………….

  (rofl) (rofl) (rofl) (rofl)

  ……………..přičemž si hlavičku položí na přední tlapky umístěné mezi… a kouká mi do očí. A já přímo vidím, co se jí v té hlavičce honí za myšlenky………………… (h) (h)

  ………..tak si sám dokáže postáváním a zíráním na poličku s kartáčem říct o vyčesání…………. (y) (y)

  ………..Netuším, jestli si může pamatovat, jakým způsobem se k nám dostal,………….
  a já si myslím, že jo, že si to moc dobře pamatuje a váží si dobrýho bydla, které u vás všichni mají.

  Díky za hezký článek, který je nejen vtipný, ale pro člověka bezkočkovýho i poučný.

  1. Na rozdíl od Petry, mne tyhle situace nepřekvapují. Ale stejně je to nádherně popsané. Díky. Hodně nádherných a pohodových let s takovou smečkou. 🙂

 12. K soužití s kočenkami jsem přišla hodně pozdě, znám jen maličko své kosourky, a tak si každé kočičí vyprávění moc užívám, protože kočičí svět mě fascinuje čím dál víc. (h)
  Milá Ldu (inlove) , všechna vaše zvířátka měla velké štěstí, že se dostala právě k vám. Tak ať se vám ve smečce stále tak dobře daří. (f) (sun) (f)

  1. S dovolením se přilípnu sem, neb mám podobné pocity. V majetku našeho kocourka jsem teprve od září, a nestačím se divit, jak je kočičí svět okouzlující. A právě zvířetník mi pomahá porozumět některým zátočinám kočičího uvažování. A po pravdě, také se tu ujišťuji, jaké zlatíčko to doma vlastně máme – zazlobí jen vyjímečně, a jeho lumpárničky jsou spíš k pousmání, než pro zlost. Přeji všem krásný den a spoustu drobných milých zážitků pro radost. 🙂

   1. Já mám kočičí svět doma už skoro šest let, ale taky jsem si na něj musela počkat hooodně dlouho, skoro čtyřicet let. Pak přišel tříměsíční Matýsek, po dvou letech starý Pepíček a po jeho letošním odchodu za duhový most teď ke skoro šestiletému Matýskovi přibyla tříletá Rozárka. A ten jejich kočičí svět mě hrozně baví, jsem pyšná na to, že mě do něj čas od času pustí. Život s kočkami je prostě strašně fajn.

 13. Myslím, že „pamatovat“ si to může – hlavně to hrozící nebezpečí a samotu. Naše Lízinka také chodí jen kolem domu a dál se nepouští.

  1. Náš Ferda kdysi dávno také doprovázel paničku k samoobsluze a zpět. Panička šla po chodníku, Ferdík po plotech. Pak ho srazilo auto, následovala operace, sdrátování roztříštěné stehenní kosti a sedm týdnů rekonvalescence. Vyhojil se dokonale, ale na ulici od té doby už nikdy nevystrčil ani nos a zůstalo mu to dodnes, i když už bydlí úplně jinde. Na cestování autem už si zvykl, zejména proto, že do přepravky vždy dostane misku se syrovým hovězím, ale auta na cestě před zahradou nemusí, jak se venku něco pohne, hned je doma.

  2. Zrzínek si asi také pamatuje rány, když pořád tak urputně utíká před mou rukou, která ho chce ale jen pohladit a podrbkat. Musel si toho hodně vytrpět.

 14. Hezké úterý všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat nějaké bolístko na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)
  Dík za představení kočičí části smečky (inlove)
  Je tu krásné ráno – jdeme ven (wave)

 15. Milá Ldu – krásné portréty, hladím celou tvoji smečku čtyřnožců mňoukajících a štěkajících. Ať je vám všem spolu ještě hodně dlouho dobře.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN