ČLOVĚČINY: Střípky ze zvířetnického setkání v Doksech

Nečekejte objektivní zhodnocení, tohle je pohled čistě z mého úhlu a navíc jsou to střípky na přeskáčku jako v kaleidoskopu.

Při přípravě setkání jsme se my, piškvorkářské nadšenkyně, rozhodly vyrobit dárečky pro děti. Dlouze jsme rozebíraly druh látkové zvěře, až jsme se na miminčích hračkách tak úplně nedohodly (ale asi to nevadilo).

Zato medvídky jsme šily podle stejného střihu. Mně byla medvídková kvóta snížena, protože jsem se rozhodla ušít psí deku do soutěže sympatie podle Borůvčiny deky (čímž jsem pořádající Louk způsobila těžkou hlavu, co bude dělat v případě, že vyhrajeme. Co bychom dělali s další psí dekou?)

Očekávala jsem, že Borůvka bude předvádět, jak umí počítat do čtyř (členů rodiny), ale dotáhla to do dokonalosti. Mňoukala jako kočka a vřeštěla jako páv, sotva své lidi ztratila z dohledu. Dokonce po proběhnutí Pájiny agility dráhy zdrhla ke coursingu – jenže nelezla do dráhy, zastavila se na dece svých lidí a nechápavě zírala, proč za ní běžím, hulákám a nazývám je jménem jistého mléčného skotu.

Vím, že se bojí psů vlčákového typu, ale v pátek tak dlouho obcházela v restauraci Kazana, až se s ním nakonec vydala na průzkum přilehlé místnosti. Tam Kazan šťastně objevil kusanec rohlíku a já jsem ho práskla Dede, protože jsem věděla o jeho dietě. Výraz psa, kterému trčí z huby dlouhý rohlík a on se tváří: „Cože? Já? A kde se tady vzal ten rohlík? Vůbec není vidět… kam bych ho tak dal?“ mě dokáže rozesmát ještě při té vzpomínce.

Borůvka si dala ranní hrátky s Pedrem – při venčení psa i paničky se strakatice zastavila na společenskou návštěvu, potancovala s donem Pedrem a navštívila přilehlý budoár, odkud spokojeně vylovila tenisák a odnesla ho ven ke společnému použití.

Nádherní byli mrňousci dětičky, kteří se batolili mezi naprosto neznámými psy, chodili je hladit a hrát si s nimi – a psi stáli naprosto trpělivě a nechali ty neobratné dětské pacinky dělat co chtějí. Samozřejmě pod nenápadným dohledem dospělých z obou zúčastněných stran…

Psi mezi sebou vycházeli velice dobře, jen v sobotu navečer už bylo cítit, jak jsou unavení, avšak díky důkladnému dohledu k žádnému konfliktu nedošlo. Myslím, že se bavili všichni pesani – ti, co dělají nějaký psí sport i ti, co se ničemu nevěnují a vyzkoušeli vše jen svátečně. Zrovna tak se bavili lidé – psí i nepsí. Všichni se totiž přišli setkat s přáteli, se kterými se většinu roku potkávají jen virtuálně.

Po coursingu byli psi tak unavení, že většina z nich byla odvelena na pelech a páníci si odešli popovídat se zbytkem osazenstva. Ani Borůvka neremcala a v klidu ulehla na jednu z našich postelí v chatce. Listí a jehličí vypadané z kožichu jsme před vstupem do lože setřepali.

V přilehlých oblastech byl neustále narušován časoprostor – po okolních lesích se potloukaly fantastické bytosti různorodých ras ozbrojených středověkými zbraněmi. V neděli jsme zaskočili ještě na návštěvu přilehlého tábořiště, a přestože prodavači elfských ozdob už tam nebyli (ach jo!!!), byl tam obchodník s jinými šperky, polními lahvemi obalenými kůží a skřetím a elfím makeupem – bylo možné zakoupit plastové konečky špičatých uší, kontaktní čočky všech barev, upíří i skřetí zuby a jiná zajímavá vylepšení jinak fádního civilního vzhledu.

Nakonec jsme nekoupili ani nalepovací uši, ani dřevěný luk, ale jen náušnice pro Kačku ve tvaru ještěrek. Dostala je k MDD a druhý den dívčí osazenstvo jejich třídy mámilo informaci, kde se dají koupit. Obávám se, že vysvětlení je neuspokojilo.

No a ráda bych podotkla ještě jednu věc – štěkající coursingoví nadšenci naučili Borůvku štěkat. Brblala si potichu i při běhu, při skocích přes překážky a nakonec v neděli ráno vyběhla z chatky a z vrcholu kopce štěkla na Fíbí dole – a dostala ode mne vynadáno, ať neřve. Sklapla, ale ten vítězoslavný pohled se přehlédnout nedal…

Aktualizováno: 15.6.2010 — 21:40

81 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Matyldo, moc hezké střípky – mě se holt nikdy nepoštěstí se vašich zvířetnických setkání zůčastnit, tak si je užívám alespoň takhle virtuálně a každá nová sada fotek (a videa od Ri) a každé další povídání mi to více přiblíží – jako bych tam byla. Děkuji. (y)

 2. Matyldo prosím Tě čím si umyla Kačka ty barevné spraye z vlasů? Na Terrynkovi to docela drží a už bych potřebovala, aby už nebyl lehce lila…..už jsem ho koupala 2x, vyzkoušela jsem citron a furt se to drží….. :O

  1. Ronymu modré puntíky vybledly, růžové stále má (chuckle). Asi mu tam dorůstají růžové chlupy.

   1. Lidská zkušenost: na jakkoliv narušených vlasech (barvené, odbarvené) ty spreje drží jak helvétská víra. Ze zdravých nenarušených lidských vlasů se to smyje při druhém, max. třetím mytí. Sorry, na pejscích jsme to v předstihu nezkoušeli 8)

  2. Při prvním mytí to prostě slezlo. A to používáme jakýsi jemný šampon od Yves Rocher s vilínem, který Kačce moc nedráždí atopický ekzém.

 3. Matyldo, pěkné střípky (y) 🙂 . Je to podobné jako u fotodokumentace – část vjemů shodných, jiné úplně odlišné… a dohromady je ze všeho bezvadná mozaika. Díky!

  1. Těch 17 štěňátek je trochu podfuk. Je to po dvou matkách a dvou otcích, jedna jich má 10 a jedna 7. Nechat 17 štěňat jedné feně by bylo buď na 24 hodinovou službu nebo na strhání feny.
   Paní chovatelka je pokud vím slušná, psy má docela pěkné, dobře odchované, ale tohle je tak trochu „novinářský“ trik – senzační titulek a za ním běžný chov s dvěma běžnými vrhy. Takových chovatelů bylo u fletů letos několik….
   Hnědý flet není zase tak vzácný, asi 10-15% štěňat. Vzácněji má ale krásnou správně sytou čokoládovou barvu, většinou je „vyšisovaný“.
   Paní chovatelka prostě potřebovala reklamu (nic ve zlém). Jen když už uváděla, kdy byli fleti dovezeni, mohla uvést i kým – dobře to ví. Jenže patří ke „konkurenčnímu“ klubu. Tyhle tahanice, kdo je „lepší chovatel“ a „lepší klub“ nějak nechápu…

   1. V článku píší pouze o jedné psí mamině, alespoň tak jsem to pochopila já. Tak jsem se hodně divila. V každém případě je dobře, že jsi to uvedla na pravou míru (y) . Senzace je prostě trochu menší senzace a v Blesku by to nevyznělo až tak úžasně. Možná ale majitelka potřebuje štěňata udat a třeba nemá zatím dost zájemců a 17 opravdu není málo. Však udat jich 11 do dobrých rukou nebylo pro tebe určitě vůbec lehké. Tak možná chovatelka zkouší možné i nemožné a v Blesku si to určitě přečte hodně lidí. Ale to už jsou pouze mé hypotézy, nechci nikomu křivdit.

    1. Já si to ještě před napsáním odpovědi ověřovala na webovkách chovatelky 😉 . I když mám dost přehled, vše nevím. Ostatně má na stránkách odkaz na Blesk a velkou upoutávku, že jsou štěňátka mediální hvězdy… Jo, každý prodává, jak může, nelze jí to mít za zlé. Je trošku nefér nechala omyl (nebo „omyl“) novinářů bez vysvětlení, ale jinak je na jejích stránkách, že má štěňata od dvou fen.
     Jo a ještě jednu zásadní chybu tam má. Píše, že je Flat vyšlechtěn z labradorského retrívra. To je dost zásadní blbost. Labrador je jako plemeno podstatně mladší (skoro o 50 let). Jsou vyšlechtěni ze společného předka, nejstarší z moderních retrívrů je kudrnatý (curly coated), potom flat, oba ve druhé polovině 19 století. Labrador a Golden (zlatý) vznikli až ve 20 století. Na stránkách Klubu chovatelů loveckých slídičů, sekce rerívrů se to lze dočíst přesně (pro zájemce http://www.retriver.cz)

     1. Trochu jsem se na těch stránkách retrieverů podívala. Děkuji za odkaz. Opravdu zírám, že máte u fletů dva kluby. Já tomu nerozumím, snad tomu rozumí alespoň vedoucí jednoho nebo druhého a doufám, že mezi sebou neválčíte. Pokud jsem to dobře pochopila, Ája pochází vlastně ze zakladatelské stanice chovu fletů u nás. Fleti se mi líbí opravdu velice, jsou to krásní elegantní psi a vždy si ráda přečtu o jejich zkouškách. Ale i ten hnědý kudnatý, který s tam u nás občas vyskytuje, je krásný a je vidět, že je to šlechtic, jak tak plavně jde nebo běží a nevšímá si nikoho. Je už na něm vidět, že to není mládenec. Když jsem ho tuhle pochválila jeho pánovi, tak bylo vidět, že je opravdu rád.

 4. Díky za připomenutí krásného pobytu v Doksech. Bylo to moc fajn. Obdivovala jsem všechny pejsky jak se v pohodě snášeli. Obdivovala jsem pohodové děti a samozřejmě pohodové Zvířetníky. Nakonec přálo i počasí a prase se nakonec také upeklo. Vřelé díky za připomenutí té pohodové atmosféry.

 5. Díky Matyldo. Hezky se to čte. A vzpomíná. Když ty počty lidí a pesů a dětí někomu řeknu, tak se dočkám jen vyděšeného pohledu a představy vřavy a bitek mezi hafy. 🙂 Nevěří mi, že se tam nic takového neděje Krásný den všem. Já pádím a zase sem zavítám až navečer. Pápá. (sun) (dance) To víte, my rentiéři se jen válíme a máme fůru času. 😛

  1. No, jednu nebo dvě diskuse o stanoviscích mezi psy jsem tam během soboty zahlédl (a zaslechl) ale krev netekla, jen zaklapaly zuby. 😀

   1. Pes coby smečkové zvíře si musí ujasnit hierarchii smečky. Není problém, když se potkají dva z poačných konců, problém je, když se potkají dva zhruba stejně vysoko postavení – musí si ujasnit kdo je výš. Je to jako na vojně ( (chuckle) ) – i když jsou něčím pověření jen 2 vojáci, musí se určit velitel. A pejsci so ho určují sami.

    1. Tedy tvorba psí (vlčí asi taky) smečky je cosi jako bleskový přeechod od anarchie k absolutistické monarchii ? 😀

     1. Bleskový ani ne. Ono je to spíš volné dobrovolné společenství. A každý, kdo se přidá, doufá ve svůj postup vzhůru.

      1. V Curwoodových dobrodružných románech o jednom Kazanově jmenovci je poměrně zajímavě popsán mechanismus „přesunu moci“ ve vlčí smečce, zajímalo by mně zda tomu tak opravdu je. Vůdce smečky se rve s protikandidátem a ostatní kolem nich udělají kruh. Ten kdo ve rvačce poleví natolik, že padne (ne nutně mrtvý, prostě padne), ten kruh se na něj vrhne a roztrhají ho. Mně se ty romány líbily, ale tohle se mi nějak nezdá.

       1. Nevím, jak u vlků (Terro?), ale mám dojem, že vůdce klesne jen pod úroveň vítěze. Ale ono je to složité a já nejsem etolog. Zabít by ho ale asi nezabili – dokud může lovit, je platným členem smečky a i kdyby lovit nemohl, smečka se postará o něj – četl jsem, že v přírodě po určitou dobu přežívala díky smečce i zvířata bez končetiny či jinak zraněná a nemocná.

        1. taky mi to prijde jako nesmysl. Krome pripadu silneho premnozeni se maticka priroda snazi zabijeni v ramci druhu zabranit. Treba i tim ze souboje zritualizuje, nacpe kolem nich spoustu predvadeni a zkouseni … a diky tomu pokud je to mozne ani k tomu souboji nedojde. Druh ktery by prilis mnoho energie zbuhdarma vyplacal na souboje by vyhynul.
         Samozrejme jsou vyjimky ale ty nebyvaji vysledkem souboju. U hmyzu (kde se o potomky stara tak maximalne matka) obcas samecci slouzi jako pridavny zdroj potravy pro oplodnenou samicku a u selem obcas novy „vedouci samec“ zabije cizi mladata, aby mohl mit driv vlastni. Ale to je neco jineho.

        2. U šelem je zabití v souboji výjimkou. Ostatně je výjimka i opravdová rvačka. Nejčastější jsou demonstrace síly, výměny názorů, ale vždy mezi zvířaty v hierarchii sousedícími. Rozbroje mezi zvířaty v hierarchii vzdálenými často utne šéf (a potrestá toho vyššího, asi jako kdyby ředitel sprdl zástupce za to že příliš buzeruje poslíčka – je to pod úroveň). Proto se také štěňata vlichocují silným zvířatům. U vlků je samostatná hierarchie samčí a samičí, jsou na sobě nezávislé. Smečkové šelmy mají výrazný blok agrese, když pes ukáže krk nebo dokonce břicho, agresor se zastaví. Tedy vlk – psi mohou být různě zpotvoření špatnou socializací (pes, který napadne fenu je úchyl). Daleko pravděpodobnější je smrtelné zranění při souboji býložravců – ti nemají takové zábrany. U vlků se (pokud vím, nesleduji to intenzivně) nepopisuje ani kanibalizmus (snad až na extrémy) a infanticida (zabití mláďat poté co uhyne šéf teritoria – a otec mláďat, aby přišla matka znovu do říje – což je běžné u kočkovitých). Smečku psovitých často tvoří příbuzní samci, tak své geny nelikvidují. Kdyby byl opravdu člověk člověku vlkem, nebylo by to tak špatné.
         Ale Curwood se čte pěkně, biologicky správnější je F. Mowat a v řadě případů i Seton.

         1. Evi (inlove) , díky! Moc ráda čtu o vlcích a divokých psech, jejich smečky mě fascinují. Alfa páry a tety a tak – nechtěla bys pro nás napsat nějaký článek? Moc moc prosím! 🙂

          1. Nooo, to by bylo príma. A třeba by tam mohlo bejt i pár slov o psech-neplavcích 🙂

          2. Z psaní o etologii vlků se nevidím. Párkrát jsem se pokoušela o popularizaci toho – proč náš pes dělá to a to (etologické vysvětlení některých prvků chování psa), ale zatím se mi to nepovedlo tak, abych to byla ochotna dát z ruky. Tak kdyby, budu na vás myslet…

         2. Tak jsem nakoukl a zjistil, že jsem byl vyvolán 😀 . Jen pár poznámek, protože většinu už toho napsala EvaŽ. – u vlků se popisuje zabití mláďat alfa-fenou, která pečlivě hlídá, aby si jí podřízené feny „nepořizovaly“ štěňata. Důvod je tedy zcela odlišný od kočkovitých (další říje), a u koček také obvykle není „zabijákem“ samice, ale kocour. Zabití v souboji o dominanci, jak se občas popisuje v románech, je etologicky silně mimo.
          Malá pomluva E.T.Setona – přes to, co dokázal, ho jako člověka rád nemám. Proč? Coby zneuznaný biolog i umělec (měl malířské ambice) se nechal najmout jako profesionální zabiják vlků, a aby dostal toho nejlepšího, Loba, neštítil se prakticky ničeho, včetně toho, že „dostal“ Lobovu alfa-fenu Bianku (byla mimořádně světlá) a tu pak použil jako návnadu. Je to hodně silný a hodně ošklivý příběh – Seton se na něm hodně naučil, a myslím, že se pak změnil i jako osobnost. Už nikdy žádného vlka nezabil a mám pocit, že se vlastně celý zbývající život sám před sebou očišťoval. Jsem asi divný, ale v mých očích se mu to nepovedlo dodnes…
          Jinak se omlouvám všem Zvířetníkům, pročítám pokud mám čas a myslím na vás na všechny, (h) ale beznadějně nestíhám – roháči a lekníny mají přednost… (f)

          1. Terro, jsi jako Fantomas v Arabele – objevíš se v poslední chvíli. (rofl) O tom Setonovi jsme to nevěděl. mo se tím u mne shodil. (n) Já od něj znal jen Dva divochy a podobné věci. Kdysi dávno jsem povídání o Yanovi hltal a považoval za nejlepší knížku vůbec.

          2. Seton byl Angličan a tak, jako většina jeho krajanů, považoval lov za příjemný sport pro obě strany. Ale taky mě ten podraz s Biancou na něj celej život mrzí. Ale pak opravdu dělal co mohl, jestli se mu podařilo ospravedlnit se i ve vlastních očích, věděl jen on sám.

          3. Ano, o Lobovi a Biance jsem kdysi četla, zřejmě přímo od Setona, ale už si nepamatuji, je to strašně dávno. Už tenkrát jsem to považovala za hrozný podraz a pamatuji si, že jsem na konci regulérně brečela. Jestli si to Seton sám v sobě někdy ospravedlnil, to je otázka, na kterou by mohl odpovědět pouze on sám.

          4. Jasně, infanticida štěňat podřízené samice alfa samicí (pokud má alfa štěňata)je popisovaná u psů hyenových (van Lawick) u vlků díky oddělování páru v reprodukci je asi vzácnější, ale možná. Smečka uživí jen jeden vrh a alfa pár má přednost (jenže jiná samice se do reprodukce dotane jen výjimečně). Ale o tomto vím a Ginnina štěňata budu ze začátku pečlivě hlídat (Ája je alfa, vlastně JÁ jsem alfa 😉 ) – u psů se to také vyskytlo, ale jen u „přírodních“ plemen. Jenže když člověk ví, tak nikdy neví….
           Setona a historii Loba znám. Brečela jsem, kdykoliv jsem to četla (tedy více než jednou…). Také mu ji nemohu odpustit. Nicméně se aspoň snažil svou chybu odčinit, napravit nešla.

          5. Jejej, van Lawick a Nevinné bestie! Tohle byla taky moje oblíbená knížka kdysi dávno. Oni byli Hugo a Jane stejně nádherně praštěný pár jako manželé Adamsonovi. Vlastně ani netuším, jestli se stejně jako oni rozešli nebo spolu zůstali. Ale tehdy, před nějakými 30+ lety jsem jejich povídání hltal a miloval. Jo, za totáče byly knížky o přírodě asi jedna z mála necenzurovaných věcí. Ale v malinkatých nákladech.

          6. Van Lawickovi se rozešli, Jane stále vystupuje pod dívčím jménem Goodalová. Infanticidu popisuje v knize Štěně Solo, kdy v neobvykle bohatém jaru měla vůdčí fena a druhá fena štěňata a vůdčí zabila všechna štěńata podřízené feny, kromě malé Solo. Nutno říci, že doba hojnosti rychle skončila a smečka nedokázala uživit ani všechna štěňata alfa feny, natož dva vrhy. Příroda nemá moc času na city, když je nutné přežít…

          7. Ad seton byl Angličan – a to jsem nevěděla, vždycky jsem myslela, že Američan – nevím, jestli to bylo ve Dvou divoších zmíněno, ale já jsem vždycky četla až část dvě a tři, ta první – kde píše o své rodině, mě velice nebavila (chuckle) . Vždyť tam byl vždycky Ian za otloukánka a to mne rozčilovalo.

          8. Podle wiki se Seton narodil se v Anglii jako Ernest Evan Thompson, s rodici se prestehoval do Kanady v roce 1866 a naturalizovanym americanem se stal az v roce 1931.

 6. Bylo tam krásně. Ale žádné náušnice jsem si nekoupila. Natožpak ještěrčí. aaaach jo ;( Ale zato jsme stihli v neděli Báru vymáchat v Mácháči. 😉

  1. Já myslela, že se Bára máchá kdykoliv a kdekoliv sama, jako správnej labík. U nás je procházka bez vody (a bez aportu) braná jako odfláknutá. No, možná, když je zamrzlo a sníh, tak ta voda být nemusí 😉

   1. Ale jistě že se máchá sama a radostně při každé příležitosti. 😉 Jenže Termitiště je na opačné straně Doks než Mácháč. Takže jsme v neděli ráno sedli do auta a vyrazili k Mácháči. Vymáchala se okamžitě a my šli pomalu po pláži a Bára šla vodou. A prej, kde jsou klacky, já chci lovit klacky z vody. (chuckle)

    1. Aha, já měla nějak pocit, že voda je nedaleko.
     Klacky nehážu od té doby, co jsem poznala 2 pány, kterým se málem zabil o hozený klacek pes. Tedy, jeden se zabil úplně. Pes letěl za klackem, klacek se zapíchl do měkčí hlíny a pes se napích, propíchl si průdušnici a jícen a přes veterinární pomoc uhynul. Druhý si propíchl stejným mechanizmem nějakou cévu a měl docela problémy (obrovská podlitina, pár stehů, asi podvázání cévky a tak), ale přežil. Od té doby před klacky všechny na potkání varuji. Když si něco najdou samy a tahají to, no prosím, vidím to nerada, ale toleruji. Ale nehážu, při prdlosti našich holek se bojím, že bychom byli další.

     1. Ze stejných důvodů mně jíme děs když vidím psa vášnivě rejdit nosem v hlubokém sněhu….

      1. Já vím, že klacky nejsou úplně bezpečné, štípou se, můžou se zapíchnout do tlamy, vzpříčit mezi zuby…. Házím jen vybrané klacky a jen do vody. A daleko a do proudu, aby dopadl dřív a Bára k němu musela doplavat. Ve vodě není tak rychlá. U nás koupeme v řece, rybníky v pěšmo dosahu jsou chovné a tudíž pro koupání nevhodné. Na tohle dáváme pozor, obojek taky sundáváme. Když ona ty klacky ve vodě tak miluje. Aporty na louce už tak zajímavé nejsou, tam je spousta věcí k čuchání. Takže aportuje míčky, hračky, házecí talíř,…. cokoli na zahradě (a přináší mi polínka na topení, ta nehážu, ta uklízím do košíku za dveře a mám nachystané topení)

     2. To jsem nevěděla, že klacek může být až takové nebezpečí. Budu si pamatovat pro případ, že bych nějakému psu měla házet cokoli do vody.
      Já si spíše vzpomínám na jinou dost odpornou věc. Tak, kde máme domeček, bývala za časů před převratem posádka pohraničníků – no hodně velká. Chlapci se svými psy chodívali cvičit a i na různé vycházky. Asi je měli učit aportovat z vody, tak jsem na ně jednou natrefila u jednoho rybníka. Byli dva a měli dva krásné ovčáky. Jeden ty klacky naprosto vzorně a s ohromnou chutí aportoval, druhý ani za nic nechtěl do vody. Na suchu mu to šlo. I co učinili dva vojáčci? Přivázali vodítkem toho, který do vody nechtěl, k obojku toho ochotného a hodili aport. Ochotný ovčák se vrhl do vody a druhého stáhl s sebou. Ten bázlivý sice plaval, ale bylo vidět s jakým odporem. Dostali ho do vody pouze a jedině přivázaného na toho druhého a to několikrát. Samotný prostě nešel. Po letech se domnívám, že to byla pitomost. Podle mě toho bázlivého stejně nemohli tímto způsobem odnaučit se bát vody, spíše naopak. A ještě mohli při troše smůly utopit toho druhého ochotného.

      1. Ve vodě klacky tak nebezpečné nejsou, tohle bylo jen všeobecné upozornění. U Bubu jsem přesvědčená, že to mají zvládnuté a jsou na svoje zlatíčko opatrní (h)
       Vojáci (a někdy i myslivci, ale i sportovní „kynologové“) dělali a dělají různé blbosti a používají různé formy násilného výcviku. Uznávám, že při výcviku musí být přísnost,občas se musí použít i trest, ale hlavně se musí pracovat hlavou a citem. Máš pravdu, mohl by jeden pes druhého utopit (v tomhle případě by asi skončili špatně oba). Donucením se většinou pes strachu z vody neodnaučí. Lepší je získat důvěru, viz krásný článek Lucky V o koních. Ve vodě je blbé, když do ní pes bezhlavě skáče . Ája už to nedělá, jednou si namlátila o kameny, ale Ginny skáče do vody jak blázen. Bojím se, aby nebyl pod hladinou klacek nebo nějaký kůl a ona se nenapíchla. Ale odnaučit ji to nejde, je cvok.
       I pes se může utopit. Jednak existuje malé procento psů – neplavců. Jednak znám případ, kdy v zápase o aport utopil jeden pes druhého. Kromě toho jsou rizika jako u lidí – jezy, vyčerpání…

 7. Matyldo, díky za připomenutí. Když si tak vaše vyprávění spojím, mám pocit, že jsem tam byl s vámi.
  Jak dopadlo letadlo po koupeli?

   1. Na elektróniku se nesmí pospíchat. Všechny serva, motorky a ostatní pičičárny se musí nechat pořádně vyschnout. Jinak by se mohly rovnou vyměnit.

    Nemohu nevzpomenout nákupu náhradních dílů k Filipovi. To jednou Můj nejdražší půjčil éro Juniorovi a ten si popletl řízení výškovky. Chtěl si nastoupat, jenže Filip se zapíchnul nosem do oranice a bylo potřeba vyměnit ledacos. A tak Můj nejdražší zajel k Pelikánovi a poroučel si: servo…. na Filipa …. vrtuli…. na Filipa… motorek… na Filipa… náběžnou hranu… na Filipa… folii na potažení křídla…. červenou….. Na Filipa? (nevydržel prodavač a cukali mu koutky) Jo na Filipa. To musela být prda. (vyprsknul prodavač) Byla…. (chuckle)

    1. Ano nechat vyschnout, to je nejlepší řešení. Připomněla jsi mi moment, kdy nám povodeň utopila sklep. Největší škoda byly vánoční ozdoby, které byly k nepoužití. Holt jsem musela vyhodit vzpomínky na nejútlejší dětství a nebylo mi nejlépe (slzičky opravdu ukáply), ale vždy jsem si připomněla, že hodně lidí přišlo o celé domovy. To ale pro tohle není podstatné. V bahně se topily také elektrické vánoční řetězy – ty s malými žárovčičkami. Tak jsem je zkusila pořádně vykoupat. Aniž bych si dělala jakékoli iluze o jejich dalším osudu, tak jsem je namočila do kýblu, vymáchala, vyměnila vodu, strčila do kýble, vymáchala…… opakovala jsem to tak dlouho, dokud voda nebyla čistá. Pak jsem je dala sušit. Před vánoci jsem jen tak z legrace zkusila, zda by mohly svítit a nedělala jsem si iluze, ona i jedna žárovička stačí k tomu, aby řetěz nesvítil a musí se hledat ta prasklá. To překvapení a radost, když se na první pokus OBA řetězy rozsvítily!

     Tak ať letadélko brzy uschne a opět zdárně létá (y) (h) (y) (h)

    2. Elektronika utopená ve špinavé vodě je velký problém. Ono to třeba vyschne, ale čištění je strašně pracné a udělat to dokonale prakticky nemožné. A pokud to po vysušení a vyčištění fungovat začne, tak stejně se časem začnou množit náhodné, nevysvětlitelné poruchy…voda je prevít. Ale na druhou stranu ději se zázraky. Kamarád například regulérně vypral mobil, takový ten lepší, s displejem na který se ťuká tyčkou a umí přehrávat filmy a podobné věci typické vysloveně p :O ro telefon. A funguje mu. :O

      1. No samozřejmě že v Perwolu. Je jako nový! A bez namáčení! Aj proti najšpinavším fľakom!

      2. V pračce, takové té malé, takřka „kempingové“. Nicméně je na elektriku, voda v ní je horká, buben se točí. Jestli užil Perwoll nemám ponětí, ale nějaký prášek jo. 😀

 8. Matyldo, zase jsem se vrátila v čase do těch šťastných dnů. Bylo to krásné a bylo to krátké. A už se těším na další setkání.

  Ale zapoměla jsi zmínit jednu důležitou věc, která nás véééélice potěšila – a to počasí. Bylo to jako v té písničce (music) Všady zamračené, nad naším je jasno … (music) Prostě Svatý Petr nás má rád (nod) a proto dešťová stavidla zastavil a pustil sluníčko (sun) na procházku.

  1. A veram – moc mě potěšily. Je na nich vidět ta pohoda, která tam panovala (i když Dede se nad pangasem tvářila velice … udiveně (chuckle) ).

  2. Veram, fotky jsou krásné a už visí i na Hadech… Doufám, že jsem tam dala odkazy na fotky všech, co zveřejnili svá alba – jestli se tam někdo nenašel, tak se prosím připomeňte!!!

   A veram, chci ti poděkovat speciálně za fotku „utahaný Bodie a Murphy dělá polštářek“ – oni se kluci k sobě moc často netulí (Murphy to nemá rád), tak je zvěčnění téhle situace o to vzácnější a záslužnější (inlove)

   1. Mě ta fotka vysloveně překvapila – výšepostavený pes nechá mladšího… Ale máš parádní pejsánky, fakt. (y)

      1. No zatím ne, ale Murphy mu hodně ustupuje.. asi to dost brzo Bodie převezme.. Murphymu vadí téměř jakýkoli fyzický kontakt s jinými zvířaty, pokud ho nevyhledá sám.. nemá rád, když se o něj otře Barnabáš, když se k němu Bodie přitulí nebo mu olízne čumák.. asi je to tím, že vyrůstal jako jedináček.. přitom venku měl kontaktů se psama hodně a dobře zvládá psí komunikaci.. je nekonfliktní dobrák.. ale jako (skoro) každý kavalír lne především k lidem…

 9. jo jo – vrátila jsem se o pár týdnů zpátky. Dík za připomínku – vzpomíná se hezky.

 10. Tak slečna Borůvková se naučila na setkání štěkat! (chuckle) (clap) (y) No to je kouzelné, stejně jako celé Matyldino (inlove) střípkování. 🙂

  OT – prosím o palce pro jednoho Zvířetníka, dnes ho čeká velmi důležité vyšetření. Děkuju a držím. (h) (y) (h)

  Přeju všem krásný den! (h)

  1. (y)
   P.S.: Ceka mi tu uz od pulnoci na schvaleni prispevek … nejak jsem se rozjel s odkazama … 🙂

  2. DĚKUJU VÁM MOC ZA PALCE – POMOHLY! Vyšetření dopadlo dobře, uff! (clap)
   (h) (dance) (sun)

 11. (OT) Ve ctvrtek zacina ctvrty rocnik Prazskeho festivalu Tango Alchemie (http://www.tangoalchemie.cz/). Milongy (plesy po argentinsku) s ukazkami zahranicnich ucitelu argentinskeho tanga a koncerty tangovych orchestru jsou samozrejme otevrene i netanecnikum! I kdyz uznavam nejsou zrovna levne.
  Čtvrtek: Černá Milonga: Česky Autoklub, Opletalova 29, Praha 1 – ukázky všech párů (300Kč)
  Pátek: Bílá Milonga: Clam-Gallasův Palác, Husova 20, Praha 1 – hraje Sin rumbo (http://www.sinrumbo-tango.com/), tančí Cristian & Lilach (http://www.youtube.com/watch?v=GSkONA7UPVE), Homer & Cristina (http://www.youtube.com/watch?v=MMpoIv9S_-A) (400Kč)
  Sobota: Červená Milonga: Na Marjánce, Bělohorská 35/262, Praha 6 – hraje SEXTETO MILONGUERO (http://www.sextetomilonguero.com.ar/), tančí Martin & Maurizio (http://www.youtube.com/watch?v=MvyCboafqFo), Ismael & Maria (http://www.youtube.com/watch?v=6–e0GvMezU) (500Kč)
  Neděle: Zlatá Milonga: Klub Lávka, Novotného lávka 1, Praha 1 – ukázky všech párů (350Kč)
  Všechny milongy jsou od devíti (no, přibližně) do tří! Nejmíň. A pokud by toho nekdo nemel dost (nebo mu nejelo metro domu) tak se do sesti pokracuje v Teatrinu, Bořivojova 53, Praha 3.

  A aby toho nebylo malo tak jeste dnes ve stredu je „predfestivalova“ milonga ve Vinicnim altanu v Grebovce. Teeeezka romantika. Uz od sedmi.

  Pro nově příchozí, článek o minulém ročníku je tady: http://neviditelnypes.lidovky.cz/cloveciny-it-takes-two-to-tango-d3m-/p_zviretnik.asp?c=A090719_172036_p_zviretnik_dru

  1. Mimochodem pro začátečníky tanga a velmi mírně pokročilé jsou extra kurzy sobotu a v neděli během festivalu Tango Alchemie – s výbornými lektory ze Švýcarska – učí Lia& Jens& Lio, vždy v sobotu a neděli od 12:00 do 13:30, zájemci prosím registrujte se ve středu na Gröbovce nebo ve čtvrtek během dne v hotelu …Theatrino, případně i v den konání na místě v Goethe Institutu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN