ROZHLEDNÍK: Vyšší odborná a Střední zahradnická škola Mělník

Zahradnická škola v Mělníku stojí nad soutokem řeky Labe s Vltavou. V letošním roce oslaví 125. let od svého založení. Rád bych vás provedl touto školou, na které studuji již třetím rokem.

Než vstoupíme do školního areálu, projdeme okolo květinové síně Na Polabí. Zde se prodávají nejen výrobky ze školní vazárny, ale také spoustu dalších dekorací, květin a doplňků do interiéru. Dají se zde dohodnout různé květinové výzdoby oslav a také svateb. Projdeme-li bránou dál do školního areálu, spatříme nepřeberné množství dřevin, trvalek, letniček sukulentů a dalších rostlin, které tu slouží nejen jako dekorace ale především pro výuku na poznávání rostlin pro studenty.

V areálu, hned vedle školní jídelny, kde se dají zakoupit snídaně a obědy, stojí hrázděná budova – stáčírna vína. Škola obhospodařuje okolo 18 ha vinic, ze kterých vyrábí vlastní víno, jako je např: Ryzlink rýnský, Svatovavřinecké, Muller Thurgau, Rulandské bílé, Neuburské a další. Vína koupíte nejen zde, ale také v květinové prodejně. Vedle stáčírny, v přístavku, je učebna na výuku autoškoly skupiny B a T. Škola má vlastní autoškolu, dvě osobní auta a jeden traktor s valníkem.

A nyní se přesuneme do starší budovy školy, kde se nachází ředitelství pro Střední zahradnickou školu. Mimo tříd, které jsou vybaveny datovými projektory a některé i interaktivními tabulemi, jsou zde i tři moderní učebny výpočetní techniky, učebna IT, chemická laboratoř a učebny německého a anglického jazyka. Hned vedle staré budovy stojí přístavba neboli budova nová.

Do ní se dostaneme spojovací chodbou, kde uvidíme skleníky rozdělené podle typu pěstovaných rostlin, např: kaktusy a sukulenty, pokojové rostliny a rostliny pro řez. V nové budově projdeme kolem školního kiosku, nejnavštěvovanějšího místa studenty.

Po vystoupání do prvního patra se před námi otevře krásně prosvětlený a moderní ateliér pro výuku sadovnictví a sadovnických projektů. Ale vraťme se zpět o patro níže do přízemí, abychom nezapomněli na školní aulu, kam jsou zváni rodiče budoucích žáků školy při Dnech otevřených dveří. Pořádají se zde různé přednášky se zahradnickou tematikou, ale také semináře a další akce. V přízemí školy se nachází tělocvična.

Po průchodu nově zbudovanou spojovací chodbou se dostáváme do druhé poloviny nové budovy, bývalé základní školy, kde sídlí Vyšší odborná škola zahradnická. V budově je umístěna školní knihovna, místnost na poznávání rostlin a veliká moderně vybavená posluchárna.

Prošli jsme celý školní areál i s budovami. Nesmíme však zapomenout na další součást školy a to je školní statek Neuberk. Najdeme ho na druhé straně Mělníka, směrem na Kokořín. Studenti sem chodí na školní praxe. Statek je rozdělen do několika odvětví: zelinářství, květinářství, vinařství, sadovnictví, ovocné a okrasné školky a samozřejmě i zahradnické centrum pro širokou veřejnost.

Každé středisko je vybaveno stroji a hospodaří na několika ha půdy. Pro příklad: středisko zelinářství vlastní necelých 7 ha půdy, malotraktory, postřikovače, vyorávač, atd. V areálu statku je i chlapecký a dívčí internát. Chloubou Neuberku je park, ve kterém jsou k vidění stromy staré i stovky let.

Na závěr bych vás chtěl pozvat na oslavy 125. let založení školy. Oslavy se budou konat ve dnech 11. -12. 6. 2010 v areálu školy a školního statku.

Budete se moci zúčastnit degustace školních vín, koupit almanach s cd, na kterém je film o škole, projít se po statku Neuberk, který pořádá Den otevřených dveří a kde můžete zavítat i do vinařského sklepa, u školy pak budou vystavovat produkty a výrobky firmy z Mělníka a okolí, hrát bude muzika, květinová prodejna připravila módní přehlídku a i květinovou show. Program bude opravdu pestrý. Podrobnosti naleznete na webových stránkách školy: www.zas-me.cz

Doufám, že se vám virtuální prohlídka líbila.

Pozn. red.: Zde se musím Malému Blážovi omluvit – nevšimla jsem si a tedy nezapsala, že je v článku odkaz na konkrétní datum a nechala jsem článek čekat frontu, která je bohužel v tyto dny opravdu dlouhá. Mrzí mě, že jste kvůli tomu přišli o možný program na víkend, ale víc než omluvu nyní bohužel nabídnout nemůžu.

Dede

Aktualizováno: 14.6.2010 — 00:02

50 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Gratuluji mladému Blážovi, že dělá, co ho baví. Musí to být skvělá škola, přiznávám, že jsem vůbec nevěděla, že v Mělníku existuje, má navíc tak krásnou budovu a ještě krásnější zahrady. A to, že letos slaví už 125 let je důkazem, jak si úspěšně celá ta léta vedla a vede. Třeba o těch oslavách někdo z Blážových něco napíše, jistě tam byli.

 2. Pridavam se k pochvale a konstatuju s ostatnima, ze ma kluk stesti, ze muze delat co ho bavi. A docela se tesim na dalsi povidani a poznatky a fotky. Fakt jo. (y)

 3. Verenko, s tímto problémem zatím poradit neumím, ve středu se na to zeptám odborníků ve škole a dám vědět. (wave)

 4. Mily.maly,mlady Blaza.Skola vyzera fajn,clanok je presny a tesim sa na fotky.Hned teraz,ako taka pijavica mam tento dotaz:mam zahradku,krasnu a milujem ju.taky maly utulny parcik-ale chyba:zacala mi hynut visteria a to takto:malo kvitla a teraz jej zltnu listy a opadavaju?No a ten dotaz:co s tym?da sa to zvratit nejakym hnojivom,ci dobrym slovom,ci cakat ako to skonci?

  Vsetko, vsetko najlepsie dnesnym oslavencom,drzim palce tym,co to potrebuju,pekny vecer.

  1. Žloutne jak? Celé listy rovnoměrně, nebo zůstávají zelené žilky? V druhém případě má moc zásaditou půdu a proto jí chybí železo…

  2. Verenko, proc ti zloutne visterie nevim. Ale tady u nas rostou doslova jak plevel a vim, ze jim svedci kysela puda – coz je tady v podstate norma.

 5. Děkuji všem za kladné komentáře k mému článku, jsem rád, že se vám líbí. Dávám dohromady foto a informace k některým projektům zahrad, které jsem dělal. (f) Rád je zde zveřejním. 😉

 6. Mladý Blážo, super, zajímavé čtení, díky. Pro mne zajímavé i tím, že starší dcera studuje tutéž školu, jen na jiném konci země. Tedy, školu téhož zaměření.Ale také je v ní velmi spokojená a jsouc ve 2.ročníku, oplývá už celkem slušnými znalostmi a dovednostmi. Nejvíc ji baví floristika a praxe a plánování výsadby zahradní i parkové.

 7. Milý Peťo, máš nádhernou školu a práci a je skvělé, že sis vybral to, co tě baví. Vím, o čem mluvím – sama dělám, co mě baví a ono je to pak spíš hraní než práce a dneska jsem byla na promoci Kačce a ta to má naštěstí také tak. A tobě ta práce jde skvěle, viděla jsem krásné kytice a adventní věnce, které jsi dělal, máš můj obdiv (h) .

  1. Huráááá! Kačka je šikulkáááá! (clap) (h) (y) Blahopřeju, Myšiško! (inlove)
   (a zdalipak dbáš všech dobrých rad, které jsi obdržela v Doksech? hmmm????) 🙂

 8. no teda!!!
  je vidět, že tady byla dokonalá trefa do studia a to jsem moc ráda a Malému (? hihi) Blážovi to moc přeju!!! zajímá ho to, baví ho, umí o tom zaníceněš psát (y) (h) (nod) (inlove)

  ovšem Bláža dolejc píše, že „Už dělal i nějaké projekty, které zrealizoval“ – což se s námi podělit??? nějaký odkaz, kde to je a kde to je k vidění? nebo aspoň sami jste si to snad fotlili, ne? tož teda – sem s tím prosíííím 🙂

  1. Jasně, kde jsou ty projekty k vidění ? My mu uděláme reklamu, že z něj bude nejslavnější zahr arch v zemi. 🙂 Vybral si Malý Bláža moc pěkný obor a když někdo dělá/studuje to co ho baví, tak to je výhra na druhou.

   OT: toto nesouvisí s článkem a Malým Blážou, jen se často, když je řeč o zahradnících vzpomenu na vedoucího zahradnictví v mém rodném městečku – pana inženýra Kozla… 😀

   1. Myslím, že příhodnější jméno ani nelze mít (rofl) (rofl) (rofl) (rofl) (rofl) Ale věřím, že uměl (y)

   2. Projekty budou, fotí se průběžně a až se zazelená vyseté, aby byl vidět rozdíl, zveřejní se, no (blush)

 9. Je to bezva, když si člověk najde, co ho baví a může to dělat. Moc pěkné povídání o zajímavé škole.
  Naše mladá má dnes a zítra přijímačky na vysněnou školu. Po neúspěchu na medicínu volala poněkud vystresovaná, že dnes zblbla testy. Zítra má ještě test studijních předpokladů. Tak nevím, zatím jí to letos moc nevychází. Snad neměla poslední kliku u maturity.
  Já dnes nestíhám. Tátovi se v noci udělalo blbě. Teď je mu líp, jen se trochu pomlátil, ale my lítáme mezi prácí a hlídáním doma (psi bohužel telefonovat nedokážou).

  1. Držím mnohonásobné palečky – pro tvého tatínka, ať je mu brzy lépe (y) (y) (y) (y) (y) (y) a i tvé dceři, bylo by krásné, kdyby se dostala tam, kam chce. Tak ať to vyjde (y) (y) (y) (y)

  2. Ať je v klidu, když jedno místo má jistý- v háji to nebude nikdy, může si jenom polepšit. Já vím, že mě se to radí, když já už mám letos ty nerváky se školama za sebou (whew)

  3. Tak palečky pro tatínka (y) (y) (y) , a další pro mladou – smůla se musí prolomit (y) (y) (y)

 10. Achich, záviděníhodný obor. S přibývajícími roky mám čím dál tím silnější dojem, že na tom japonském? přísloví „Chceš-li být šťasten…“ je hodně pravdy (happy) .

  Mladý Blážo, díky moc za představení školy! Myslím, že musí být radost v ní studovat (sun) .

 11. Tak se spožděním se nedá nic dělat, nikdo nejsme neomylný, nechávala jsem v pátek u článku alespoň odkaz s pozvánkou. Péťa si vybral zaměření na sadovnictví a vinařství, floristika není jeho z nejoblíbenějších, chtěl by se věnovat zahradní architektuře. Už dělal i nějaké projekty, které zrealizoval, nápady má dobré 🙂 Pokračovat ve studiu by chtěl, ale zatím se nerozhodl pro co, možností škola nabízí celou řadu, řekla bych jako jedna z mála, od dosažení DiS, přes Bc až po Mgr ve spolupráci se Zemědělskou fakultou a mnoho cíleně zaměřených specializačních kurzů. Denní dojíždění do školy mu nevadí. Taky ve škole funguje jako diskžokej, například tento týden pořádá už třetí diskošku 😉

  1. Blážo (inlove) , zahradní architekturu bych chtěla dělat ve svém příštím životě. V létě zahradu, v zimě piškvorek. 🙂 (nod)
   Myslím, že to je povolání, které nikdy neomrzí, krásné.

  2. Blážo, ať není Péťa smutný, že jsme nepřijeli na oslavu školy. Myslím, že z našeho hlediska jsou daleko zajímavější jeho práce. Moc se těším, že se pochlubí alespoň fotkami. Je úžasné, když člověk ve věku, kdy neví ani to, že nic neví, příjde na nápad, co bude dělat a líbí se mu to napořád. Nestává se to často. (h)

 12. Hmmm, zahradnická byla pro Kačku případná druhá volba- návrhářství oděvů bylo prostě number one. Ale myslím, že i na zahradnické by se jí líbilo- kytky má ráda a vázání kytek se jí líbí, dokonce jsme se při diskuzi o volbě povolání byly spolu podívat na floristickém veletrhu v Brně. Ehm, docela bych ochutnala to školní víno 🙂 Je fajn, že Blážovic dítko vybralo dobře (inlove)

 13. Ahoj Blážo – určitě nějakej návštěvní den zase přijde, tak dej vědět, ano? Jak to popisuješ, tak bych se docela zašla podívat (f) (d) . A třeba by se našla i nějaká procházka po okolí 😉 .

 14. Je prima, že se tehdy Blážům povedlo vybrat ten pravý obor a že se na něj Malý, dnes již Mladý Bláža dostal. (clap) (h) (páááni, jako by to bylo včera, co jsme drželi palce!)
  Není nic lepšího, než když člověk dělá to, co ho baví. Pak je v tom i dobrý – a Bláža určitě bude dobrý zahradník a dobrý florista. (h)

  Přeju všem krásný den! (h) Praha od večera (rain) .

  1. Tady bylo během noci několik bouřek- při té jedné nám prásklo těsně nad hlavou, Borůvka vyletěla a začala štěkat a chvilku se nedala utišit. Zatím máme šedou deku, dusno a občas mrholí.

   1. Co letadlo? Dej vědět, zda to dobře dopadlo, prosím. Víděla jsem v televizi, jak se valí Brnem voda, myslela jsem na všechny odtud.

 15. Jůů – Malý Blážo, moc hezky jsi popsal svoji školu – je vidět, že tam opravdu chodíš rád. A fotky mě nadchly – hlavně pohled na budovu přes tulipány – myslím, že je radost studovat v tak krásném prostředí.

 16. hezké představení školy (nod) Je fajn, když mládežník najde obor svému (h) blízký a škola mu jeho iluze a sny nevezne (nod) Co plánuješ dál ?? VOŠku, nebo vysokou školu ??

 17. Omlouvám se , ale přejmenuju Malého Blážu na Mladého Blážu. A Mladému Blážovi napíšu – Jsi moc šikovnej, díky!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN