PSI: Zachránění psi ze Lhoty

Jsme „kočičí“ organizace, zachraňujeme kočičky, ale přece se jen občas setkáme s pejskem, který nutně potřebuje naši pomoc… Čas od času. Tentokrát nám však osud přivál do cesty pejsků hned pět najednou. Vše bylo dílem náhody…

V ten den, jako skoro každý den, jsem byla s jedním ze svých kočičích svěřenců na veterině a tam jsem na nástěnce uviděla fotku dvou dospělých psů s velkou prosbou. Zděšeně jsem četla, že pejskům v nejbližší době hrozí velké nebezpečí, dokonce snad to největší…a ještě ke všemu, že pejsci nejsou sami, ale narodilo se jim pět štěňat. Letáček byl staršího data, ale k nám na veterinu se dostal až dost pozdě.

Rasta

Jako všichni, kdo se věnují záchraně koček, máme celoročně starostí až nad hlavu a na jaře ještě víc. Přesto jsem na ohrožené psy musela celou noc myslet a nakonec mi to nedalo a začala jsem shánět informace, kde se dalo. A dozvěděla jsem se smutný příběh o tom, že více než před rokem se jakási paní, ujala dvou psů z útulku – Baka a Rasty. Dále se o ně příliš nestarala, nechala je bez dozoru, a tak se zhruba před rokem Rastě narodilo 5 štěňat.

Paní situaci vyřešila tak, že všech sedm psů bez slitování opustila a odjela do ciziny. Dvě štěňata si kdosi vzal, pět zbylých psů však zůstalo zavřených v domě… Jelikož pán, který za psy z vedlejší vsi dojížděl, krmil je a nechával proběhnout po zahradě, odjíždí rovněž do ciziny, začal hledat pomoc, ale žádnou nenacházel. Nakonec bylo rozhodnuto – starší psi se budou muset utratit a dvě štěňata si snad vezme jeden nechvalně známý útulek, co se třetím štěnětem zatím rozhodnuto nebylo.

Protože bylo nutné situaci urychleně řešit, celý příběh jsem přednesla svým obětavým kolegyním z našeho OS. Ty mne – a hlavně pejsky – nenechaly na holičkách a domluvily jsme se, že si pejsky nějak mezi sebou prozatím rozdělíme… ač všechny máme doma spoustu kočiček a každá i psa – a víme, že takovéto řešení je jen dočasné.

A pak už vše postupovalo rychle. S dotyčným pánem jsem několikrát telefonovala, on naši pomoc velice a s povděkem přivítal. Dohodla jsem se s ním, že pejsky doveze ke mně do Hradce Králové a ode mne se s kolegyněmi rozjedou do svých prozatímních domovů. A tak v sobotu, 17. 4. 2010 dopoledne, ke mně dorazil tříletý táta Bak a jeho tři jedenáctiměsíční děti – fenky Sisi a Blanca a psí kluk Curly. S jejich příjezdem mne čekalo několik překvapení. Jednak pejsci byli mnohem větší, než mi pán popisoval, také jejich váha byla dvojnásobná (kolegyně Pavla vtipně poznamenala, že štěňata si představuje opravdu jinak J ), a jednak jsem byla dost vyděšená, když jsem viděla, že všichni psi jsou bez obojků a vodítek v nákladním prostoru naštěstí uzavřeného auta, takže i jejich přemístění k nám na zahradu bylo značně obtížné, navíc v autě mohlo lehce dojít k nějakému úrazu.

Ale největším a velmi nemilým překvapením bylo to, že nedorazila máma Rasta. Když jsem se vyptávala, kde je, pán odpověděl, že ji k naší kolegyni Lence ještě ten den odveze sám. Jenže – ani ten den, ani další tři dny fenka nedorazila. S Lenkou jsme mu několikrát telefonovaly, ale pán buď nebral telefon nebo „mlžil“ a vymlouval se, ale nakonec jsem se dozvěděly, že čtyřletá máma Rasta je vysoce březí a pán se rozhodl ji nechat utratit (aby nám ušetřil starosti, jak sám řekl.).

Prostě, ač nechápu proč, vždyť, i když to situaci poněkud zkomplikovalo, jsme s kolegyněmi slíbily, že se postaráme i o březí Rastu, necháme ji v klidu porodit a štěňatům budeme hledat nové domovy – dostat Rastu do bezpečí bylo velmi obtížné, stálo nás to spoustu nervů, bezesných nocí – doslova – a strachu o její život. Vždyť právě Rasta byla tím nejsmutnějším pejskem ze skupiny…

Rasta se štěňaty

Neustále jsme s Lenkou přemýšlely, jak ho donutit, aby Rastu přivezl. A moc jsme se bály, zda je ještě na tomto světě…Ale nakonec se podařilo se a Rasta do nového prozatímního domova dorazila – skutečně na poslední chvíli. Hned druhý den totiž vystresovaná fenečka v noci porodila tři štěňata – Terezku, Lucinku a Kubu.

Všichni pejskové budou hledat nový domov, do kterého odejdou naočkovaní a načipovaní. Veterinární vyšetření již mají samozřejmě za sebou.

Ač jsou pejskové u nás dost krátce, a ač jejich vzhled je velmi rozdílný, již teď můžeme říci, že všichni jsou velice hodní, VELMI vstřícní k lidem, mazliví a pokud před nimi kočky bezhlavě neutíkají, shodnou se i s nimi (kromě Baka, který nemůže být ani s kočkami neutíkajícími J ). Je to až s podivem, že mají tak úžasnou povahu, neboť je zatím nikdo nevychovával, nikdo se jim nevěnoval, vlastně od lidí zatím nic dobrého nezažili.

Všichni pejskové mají u nás prozatímní domov s kvalitním krmením, veterinární péčí a možností proběhnout se po zahradě.

Tříletý táta Bak bydlel v bytě u slečny Vendulky N. v Praze, čtyřletá máma Rasta se svými dětmi bydlí u paní Lenky Š. v Polici nad Metují, Curly u paní Dáši M. rovněž v Praze, Sisi u paní Pavly H.v Sezemicích a Blanca u mne v Hradci Králové.

A jak pejsky jednotlivě popsat?

Máma Rasta je rasou chlupatý „voříšek“. Svůj prozatímní domov našla u skvělé paní Lenky, která o ní vypráví takto: „Rasta byla od začátku přítulná a milá. A hlavně strašně hodná. Pořád chtěla hladit. Bylo však na ní vidět, že je vystrašená. Doma zalezla pod lavici a vylezla jen na pomazlení. Druhý den jsme ji seznámili se zbytkem naší zvířecí smečky. Nevadili jí psi, kočky ani další zvířátka, která máme. Venku mohla běhat bez vodítka. Přiběhla na zavolání.

Měli jsme ji doma dva dny a třetí den ráno na nás čekalo překvapení. V pelíšku nebyla sama. Bohužel jsme zpočátku nemohli zjistit, kolik štěňátek tam vlastně je. Rasta na nás začala vrčet a my ji nechtěli nervovat. Nechávali jsme ji v klidu. Bylo jasné, že potřebuje čas na všechno si zvyknout. Pořádně nás ještě neznala. Ale každý den byla vidět obrovská změna. Čím dál víc nám důvěřovala a my jsme se jí snažili dávat najevo, že ji máme rádi a že je u nás v bezpečí.

Sisi

Dnes už je Rasta u nás jako doma. Všechna tři štěňátka – Terezka, Lucinka i Kuba, vesele rostou a věřím, že všechno trápení už mají za sebou. Teď už zbývá jen najít hodné lidičky, kteří je budou mít rádi a přijmou je za členy rodiny. „Není divu, že byla Rasta vystresovaná, vždyť doteď moc dobrého nezažila, protože lidé ji zatím vždy zradili a opouštěli ji. Ale jak vím, nyní již dokonce začala přijímat i návštěvy, které se chodí na štěňátka dívat. Z té první návštěvy měli všichni trochu strach, ale Rasta v klidu vylezla z pelíšku a nechala všechny pokochat se svou Terezkou, Lucinkou i Kubou, ze kterých jistě vyrostou tak skvělí pejsci, jako jsou její předchozí děti – Sisi, Blanca a Curly.

Sisi je asi roční kříženka labradora a německého ovčáka. Podobou se vyvedla spíš po německém ovčákovi. Je o něco menší než německý ovčák, zbarvení černá s pálením. Sisi je velice přátelský pes – má ráda všechny lidi bez rozdílu. Je neagresívní, k ostatním psům přátelská a snese se i s kočkami. Je velice mazlivá – občas se snaží i vecpat na klín. Ráda se rozvaluje na zádíčkách a nastavuje bříško k pomazlení. Celkem poslouchá, musí se dovychovat – ale je učenlivá, bystrá a chápavá. Myslím, že by se hodila k člověku, který by s ní vyvíjel nějakou činnost – agility, turistiku se psem. Má ráda přítomnost „svého člověka“ a nebo „svých lidí“ – není to pes, který by byl šťastný sám v kotci nebo uvázaný u boudy.

Roční Blanca má vizáž černého labradora, zcela podědila vzhled svého táty Baka, jen je podstatně menší. My jí něžně říkáme „labrador bonsai“, protože je a zůstane velká asi jako půlroční štěně labradora. Je nesmírně přátelská, vděčná, přítulná. Na zavolání přiběhne, umí si na povel sednout a někdy i lehnout J. Stejně jako její sestra Sisi miluje lidi, velké i malé, má ráda děti a je k nim velmi přívětivá a trpělivá. Má v sobě něco, čím každého okouzlí, dokonce i mého dvouletého vnoučka, který se zvířat bojí. Ale Blancu si bez problémů hladí a válí se po ní.

Blanca

A stejně jako její sestra i Blanca potřebuje svého člověka, kterého by mohla milovat, na kterého by čekala a kterého by vítala. Nehodí se být hlídacím psem u boudy nebo v kotci, tam by byla velmi nešťastná, je ráda doma a i v bytě je zcela bezproblémová, čistotná a tichá. Téměř neštěká, snese se i s dalšími psy a dokonce i s kočkami.

Roční Curly je dlouhosrstý dobráček, hravý a veselý. Za ty dva týdny, co bydlí s paní Dášou, se z něj stal „závislák“. Je šťastný, že je v rodině, že si s ním někdo hraje a věnuje se mu. Je velice vděčný za pohlazení, je mazlivý, věčně nastrkuje bříško k podrbání. Nadšeně spapá všechno, co se nabídne, není vybíravý. Stejně, jako jeho sestry, je přátelský k jiným psům i kočkám, hned se s každým chce seznámit, ale jeho chování je spíše submisivní. K cizím lidem sám nejde, jen se svou prozatímní paničkou, není vůbec agresivní nebo bojácný, jen obezřetný.

Má rád pohyb venku tak, že je občas i lehce neposlušný, nechce se mu domů, miluje běhat bez vodítka, je hodně aktivní. V bytě se chová slušně, je čistotný, tichý a neštěká – i když ostatní psi ano. Vždy přijde ke dveřím radostně vítat. Je odčervený, vakcinovaný a čipovaný a jako ostatní jeho sourozenci nutně potřebuje svého páníčka, kterého by mohl milovat a s kterým by mohl být co nejvíce. V kotci nebo u boudy by šťastný nebyl.

Tříletý táta Bak je stejně, jako ostatní psi z této rodiny, velmi vstřícný, přátelský, oddaný a vítací. Jen, jako jediný, se nesnese s kočkami, takže jsme mu museli hledat takový domov, kde by tito nádherní tvorové nebyli. A hlavně díky slečně, která si miláčka Baka vzala k prozatímnímu pobytu do svého pražského bytu, se Bakovi již podařilo domov najít. Bydlí v Praze u mladé rodiny s malými dětmi, rodinným domem a velkou zahradou a dle zpráv, které dostávám, se navzájem všichni velmi milují. Moc si přejeme, aby Bak již mohl až do konce svých dnů žít šťastným psím životem a aby ho už nikdy nikdo neopustil.

Kdosi slavný kdysi řekl, že kdyby věrnost zcela zmizela z povrchu zemského, na dně psí duše se přesto vždy najde. Prosíme, pomozte nám najít pro tyto zachráněné vděčné pejsky nové trvalé domovy, domovy, kde si jejich psí věrnosti, lásky a oddanosti budou všichni vážit a kde již nikdo nikdy jejich věrnou dušičku nezradí.

 Pokud byste chtěli přispět na péči o tyto pejsky, číslo transparentního účtu Kočičí naděje je 4906049001/5500, s variabilním symbolem 555.

Hana Smejkalová

Kočičí naděje o.s.

www.kocicinadeje.cz

 (zaslala LucYnka)

Curly

Aktualizováno: 13.6.2010 — 20:14

96 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
  1. na webu Kočičí naděje je krásná zpráva – že už i maminka Rasta bude mít domov (jen se musí ještě postarat o miminka). Všechny „staré“ děti mají své domovy, ten chybí už jen jedné malinkaté psí slečně.
   Takže Blanca už je doma (inlove)

  1. No pravdu měla Efka, je to Brusel.
   Včera mi spadl na hotelu 2x internet, vždy asi po hodině napsal, že je Expired a já si musel na recepci pro nový login/heslo. A to jsem si objednal pokoj o 25 € dražší s neomezeným internetem! Je to otrava! Takže jsem to v 11 už zabalil a tím pádem odpovídám až teď, když máme n práci přestávku 🙂 (coffee) . Zkrátka je to výspa (eu) 😉

   Jinak je tu (sun), ale my jsme stejně v místnostech bez oken s umělým osvětlením, zak je to jedno.

   Zdravím do (cz) (wave)

    1. Já jsem zájemce – a doufám, že nám ještě připravíš další bojovky „Kde je jakkel“, jsou moc prima!

    2. Já jsem taky zájemce 🙂 Fotky jsou skvělé, v Bruselu jsem nebyla, ale v tom případě dává smysl i ta fotka s francouzským nápisem – mohlo mě to napadnout. Ano přidávám se k Renatě – ty foto-hádanky jsou moc fajn.

 1. Hanco a Ri: Vsechno nejlepsi k narozeninam. (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1)

  1. No, Rumunsko…To by muselo být trochu výš položené. Podle velikosti natě těch brambor.

  2. Další fotky nemám, ale je to významné hlavní město a dnes tam bylo (sun)
   Ty fotky nejsou z centra a jsou schválně z bočních uliček, asi jako byste se prošli na Žižkově.

   1. Kouká mi tu přes rameno rádce a tvrdí, že ten četník z plakátu je typicky francouzskej.

  3. Tak dneska až takhle pozdě i když články jsem si už přečetla včera večer. Kvůli Rastě jsem si tenkrát – jako spousta jiných – pěkně procvičila pravý ukazováček a doufám, že se jí dostane nějaké odměny.

   Já bych ty Jakkelovy fotky odhadla na Německo – buď to „západní“ někde na severu, nebo bývalé východní. To podle těch Rolladen – rolet na oknech, které jsou v Německu tak běžné a také podle těch brambor – ty se skoro „povinně“ sází kolem nových domů, protože prý zkypří půdu a snad jí i vyživí a ta plocha tam neleží jen tak ladem. Ale trochu mě mate ten francouzský policajt s nápišem (nedá se rozluštit, co tam je). A je tam všude čisto, na což si Němci potrpí (tedy dříve ano).

   1. Ten nápis začíná „tenez cet…“, tedy francouzsky „držte tento…“. Kurňa, to je napínavý (rofl)

  4. Kde je to nevím, ale u toho policajta bych četla první dvě slova jako “ Tenez cet
   esprit ( ?), a SPZ na autě tipuju jako ELP-452, mýlit se je lidské, obě oči mám dvakrát operované na šedý zákal, tak za nic neručím.

  5. Na Paříž bych si netipovala – byla jsem tam několikrát a v obytných čtvrtích jsem nezahlídla ani náznak zeleniny v zahrádkách – zahrádky mají mnohem menší a vyloženě okrasné. Myslím, že by to mohl být Brusel, Kodaň nebo Amsterdam.

 2. ;;) R O Z V E R N Í Č E K . ;;)

  .(*) Šéf měl přednést dvacetiminutový projev na důležité pracovní schůzi, a tak uložil jednomu z podřízených, aby mu ho sepsal. Když se ze schůze vrátil, byl vzteky bez sebe. „Člověče co jste mi to tam dal? Ten projev trval hodinu! Polovina posluchačů nevydržela do konce!“ „To opravdu nechápu, ten projev byl skutečně na dvacet minut. Ale přiložil jsem tam ty dvě kopie, jak jste si přál!“ .(*)

  ~o) Vinšuju všem klidný večer a kezky se vyspinkejte. ~o)

  1. (chuckle) (rofl) (rofl) (rofl) (y)
   Jojo, milý JoVo (inlove) – tak tenhle je opravdu ze života. (clap)

 3. to se to dobře četlo, když člověk předem díky komentářům věděl, že všichni hafani už mají svoje doma a Rastu už taky čeká její nový pelíšek (y)

  Hezký večer všem 🙂

 4. Přeju všechno nejlepší k narozeninám milé Hanče a Ri! (d) (^) (party) (f) Ať se vám daří a je vám fajn! (sun) (rose1)

  1. Jéé, ještě že tě, Blážo, máme :* .

   Milé oslavenkyně, hodně štěstí zdraví, hodně štěstí zdraví… (d) (^) (h)

  2. Milá Hančo, milá ri!
   V dnešní slavnostní den Vám přeji hodně štěstí, zdraví, spokojenosti a úspěchů v osobním životě a hlavně, splnění jednoho tajného přáníčka!
   (rose1) (h) (rose1)
   Čin čin (d) (d)

  3. (f) (sun) Stavíme se do fronty pozdních gratulantů. Hančo a Ri přejeme vám oběma hodně štěstí, zdraví a krásných dnů. (sun) ;(

   (f) Kytičku sice máme připravenou, ale Rajče a infernet se nějak nemohou dohodnout. Zkusíme to později. (sweat)

  4. No páááni! Tady je takových narozenin – a já nic nevím! (blush)

   Milá Ri (inlove) a milá Hančo (inlove) , alespoň teď zvečera vám nesu každé po (f) (f) a přeju vám hodně (sun) (sun) a ještě víc (h) (h) . Dejte si nějakou dobrou (d) (d) a pusťte (music) (music) a trošku si (dance) (dance) .
   Obě vás (hug) (hug)

  5. Milá Hančo a Ri, užívejte si života spokojeně, ve zdraví a s nějaký radostným překvapením za každým rohem (inlove) (party) (f) (dance)

   1. Ajta, krajta. Tak opožděně, ale snad to ještě pla… 🙂 Milá Hančo (h) a milá Ri (h) : Všechno nejlepší (sun) a nejlepší (sun) a nejlepší (sun) vám oběma 😀 (^) (d) (dance) (rose1) (rose1)

  6. Milá Hančo (h) , milá Ri (h) , užijte si krásně dnešní den a ať se vám daří (rose1) (y) (rose1)

  7. Jé holky, tak to posílám véééliké a puntíkaté blahopřání, protože to k vám patří 😉 (d) (d)

  8. Děkuji moc a moc za milá blahopřání (h) , bohužel, nestíhám, nestačím, neslavím – počítám a mastím čísla do kolonek a už skoro ani nevím, jak se jmenuju. Ale vlastně (d) tady mám, tak čin čin!

 5. Milá Efko, je kouzelná a roztomilá tím nejhezčím způsobem. 🙂 (h) Naše čertička medvědí tento půvab jaksi postrádá, ale ono není divu – retrívří, labradoří a španělí oči jsou velké a neuvěřitelně výmluvné. To bude teď dlouhé čekání, co? 😉

 6. Zdravím fšecky Zvířetníky, nějak nestíhám, tak jen se zpožděním dočítám články a komentáře.
  Berrinka je úžasná, báječný chlupatý štěník (h)
  Rastina smečka taky nemá chybu, ti psi mají všichni obrovská srdce, přeju jim v životě už jen hodné pánečky a teplé pelíšky (h)

  Včera jsme se byli zase podívat na štěňulku, už má měsíc, fotečky jsou tady:
  http://www.facebook.com/album.php?aid=2040689&id=1403017985&l=12ea31e5d4

  1. Efko (inlove) , to je takový kouzelný labradoří skříteček! (h) Vůbec se nedivím, že jsi pro ni ztratila nejen hlavu, ale málem i noc! (wasntme) (chuckle) (h)

     1. Šiš, Efko! (inlove) To byl ale matoucí překlep! (fubar) Jasně, nos tam mělo být, promiň. (chuckle)

  2. To štěňátko je takový krásný plyšáček- ale když to tak rychle roste a pak nevíte kam dát oči abyste to uhlídali ach jo! :^)

 7. Velmi mě těší, že se najdou lidé, kteří vedle sebe nepotřebují mít papírového psa (i když proti nim nic nemám) a ujmou se i voříška. Sisi podle obličeje vypadá přesně jako pes, kterého našla dcera zabláceného ve škarpě jako několikatýdenní štěně, evidentně vyhozené z auta. Dnes je z něj urostlý dobrák a pokud ho někdo nezná, tak i respekt umí vzbudit.

 8. Haničko, prosím, předejte pozdrav Vladimírovi od Jany z Norska. A díky za vaši práci (y) .

 9. Doufám, že všichni pejsci najdou svoje DOMA a že to naše klikání k něčemu bylo- aspoň pořádnej pytel dobrých granulek kdyby z toho kápnul…

  1. Mimochodem, SUPERFINÁLE se blíží rychlostí Blesku. Musí tam i všichni pejsci z útulků? Mysím, že tam byla podmínka, že se pejsci mají účastnit. A mimochodem, snad Blesk ozářil sám „Velký blesk“ a už tvrdí, že mají připraveny ceny pro PEJSKY! (množné číslo!) z útulků. Tak doufejme, snad to naše klikání opravdu bylo k něčemu.
   http://www.blesk.cz/clanek/nejpes-psi-svet-nejpes-2010/137516/superfinale-nejpsa-2010-uz-20-cervna.html

 10. Protože moje psavá Norinka, je taky od Hanky z Kočičí naděje, není mi osud pejsků a kočiček od ní lhostejný a protože jinak v současné době přispět a pomoci neumím, pošlu nějaké penízky na účet…. (nod) (y) (h) (cat) (dog)

 11. O Rasty a její rodině jsem si už četla na stránkách Kočičí naděje. Všichni pejsi vypadají moc hezky – a mě se nejvíc líbí Curly. Vypadá jakoby na vlčákoidní tělíčko (a zrovna mě napadá choďák) nasadili hlavu velkého knírače (nod) – je to sympaťák.

  Jsem ráda, že už většina pejsků má své doma. Věřím, že se i Rasta dočká – vždyť kdo by nechtěl mediální hvězdu!

   1. No dobrá, že jsi to ty – znovu jsem si ho prohlídla a hlasuju pro úplně jinou rasu – a to pro border kolii. Ale hlava je furt spíš kníračová (chuckle)

    1. Ygo,já jsem ale blbka, neumím psát, to je tím, že musím mít oči i vzadu. Prve sebral ze stolu chleba s máslem a plátkem cihly, jsem zírala jak blázen, protože Doník mi to nikdy neudělal ani kdyby tam byl řízek. Omlouvám se za písmenko (bow)

    2. Ygo,já jsem ale blbka, neumím psát, to je tím, že musím mít oči i vzadu. Prve sebral štěnda ze stolu chleba s máslem a plátkem cihly, jsem zírala jak blázen, protože Doník mi to nikdy neudělal ani kdyby tam byl řízek. Omlouvám se za písmenko (bow)

 12. Dobré ránko!
  Krásný pejskové! Já jen doufám, že to naše klikání k něčemu bude a vyleze z toho aspoň pytel granulí pro další chudítka.

 13. Hezký den všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat nějaké bolístko na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Heleme se – Rasyty rodinka se představuje (inlove) Rastu známe tady moc dobře, vždyť jsme se mohli uklikat…

  Co vím aktuálně ze stránek Kočičí naděje, tak už se na většinu pejsků ze Lhoty usmálo štěstí. Své DOMA našel táta Bak i všechna tři „stará“ štěňata. Myslím, že zamluvené je i nějaké to malinké… takže se to zúží na hledání domova pro smutnou maminku Rastu (h) a malé oříškovaté miminko.

  Dík za článek – alespoň se „klikači“ dozví, komu že to vlastně pomáhali (wave)

  1. Už je zamluvená i Rasta – to je dnešní novinka, takže zbývá jenom jedno štěňátko 😉

   1. Děvčata, vy jste úžasná parta. Moc vám děkuji za všechny čtyřnožce plyšové. (h) (sun)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN