VZPOMÍNKY STARÉHO ZBROJNOŠE: Setkání

Koncem šedesátých let minulého století jsem pracoval v konstrukci australské odnože společnosti BMC. Tedy British Motor Corporation, blahé paměti. Společnost se už dávno odebrala směrem, kterým se i ty největší společnosti po své smrti odebírají. My, co jsme tam kdysi pracovali jako mravenci na mraveništi, jsme tu furt.

Konstrukční kancelář tehdejšího australského BMC byla mohutná záležitost. Byla rozdělena na jednotlivé skupiny, které se specializovaly na určité části navrhovaného automobilu. A tak byla skupina, co designovala karoserii, podvozek, náhon s převodovkou a pak ti co dělali motor. Ti, co dělali veškerou elektriku, byli jaksi mimo. Všeho všudy kolem 150 lidiček. Velká většina pracovala v jednom patře administrativní budovy, kde nebyly stěny a celé patro tvořilo jakousi halu plnou rýsovacích prken, stolů a pracovních míst inženýrů té které sekce. Pak tu byla jakási elitní sekce, která pracovala na návrhu prototypu, zvaná „Advaced Design Group“, ve které jsem jaksi pracoval i já. Tato byla umístěna v odděleném prostoru a její osazenstvo se skládalo povšechně z Evropanů z celé Evropy. Na karosérii pracovali Italové, Češi na podvozku a náhonu, Němci, Rakušané a Švýcaři na motoru. A jak nám to šlo dohromady!

Právě zde jsem se spřátelil s příjemným Švýcarem, Denisem. Denis Perrin, jak se tento sympatický mladík jmenoval, byl z francouzské části Švýcarska. V Austrálii byl jen pár týdnů, společně se svojí mladou, příjemnou ženou Francois. V těchto zlatých dobách, tedy létech šedesátých a první půlce let sedmdesátých minulého století, měla Austrálie nedostatek pracovních a hlavně kvalifikovaných sil. Tak rozjela akci zvanou „assisted passage“. Co to bylo?

Míla, Denis a Francois

Australská federální vláda se rozhodla zaplatit letenku nebo tehdy také lodní lístek, protože se do Klokánie ještě jezdilo i lodí, těm, kteří se zavázali dojet do Austrálie, kde po dva roky zůstanou a budou pracovat. Po dvou letech mohou pak dělat a jet kam se jim zlíbí. Toto tehdy inzerovaly australské zastupitelské úřady po celé Evropě. Také tehdy byla stále v platnosti „white only policy“ tedy pouze pro bílé. Takže Asiatů, černochů a jiných ras se to netýkalo. Celé toto schéma bylo v tehdejší Evropě velice populární mezi dobrodružně naladěnými mladými lidmi.

Za administrativní poplatek dvaceti dolarů se dostali zadarmo do Klokánie, kde dostali okamžitě práci a ve svém volném času cestovali a poznávali světadíl „down under“. Většina se po dvou letech vracela zpět tam, odkud přijeli, nebo cestovala dál kolem světa. Avšak 15 % tu uvázlo, Klokánie jim přirostla k srdci a zvolili si ji jako zemi kde chtějí žít. Toto schéma se Austrálii pochopitelně vyplácelo, získávala tak ročně tisíce hotových kvalifikovaných odborníků. Ti, co po dvou letech odcestovali, zaplatili svoji letenku či lodní lístek formou daní a ti co zůstali, byli třešnička na dortu.

A právě do této kategorie mladých lidí Denis a Francois spadali. Začali jsme se stýkat i mimo práci a podnikali společné akce. Přátelství kvetlo dále i přes to, že jsem změnil práci a v zaměstnání jsme se s Denisem nesetkávali. Po čase, téměř po dvou letech, to už se nám narodil první kluk Petr, uspořádali Francoise s Denisem seznamovací večírek. Ze Švýcarska mu dojel jeho bývalý spolužák z techniky a dobrý kamarád. Dovezl i svoji fungl novou, mladičkou manželku. Setkání nechali Denis a Francoise jako překvapení.

Bylo ukuchtěno sýrové fondue, jak jinak, byli tam tři Švýcaři. Při papuškání ze společného kadlubu jsme se seznamovali s Alfredem Siegenthalerem, tento byl z německé části Švýcarska s takovým pěkným švýcarským jménem a jeho pohlednou ženou Agátou, která byla z Košic, právě odmaturovaná studentka. Byl horký letní večer. Za míchání roztopeného sýru v kadlubu, pojídání chleba v sýru namočeným a popíjení vína se rozběhla zábava jako v Babylonu. To proto, že Agáta tehdy ještě neuměla anglicky. Se svým mužem Alfredem se dorozumívali německy. My s Agátou česko/slovensky a Denis, Francoise a Alfred francouzsky. A jak jsme si rozuměli!! Tak vzniklo další pevné přátelství, které trvá doposud.

Denis s Francoise pobyli v Klokánii skoro 5 let a pak, tuším v roku 1973, odjeli lodí do jižní Ameriky aby se vrátili zpět do Švýcarska. V přístavu jsme se s nimi rozloučili, uspořádali „cabin party“ už na lodi. Alfred s Agátou zůstali mezi klokany více jak 10 let. Nebýt Agáty, tak Alfred by tu zůstal nafurt, ale ona tíhla k Evropě a návštěvám rodiny v Košicích. Přesto ale stihli mít v Klokánii dvě děti, Richarda, kterému jsme byli za kmotry a Karolínu.

Celá rodina získala australské občanství a tak se z nich stali Australané. Alfredovi se zpět do Švýcarska moc nechtělo, zdejší způsob života a společnost mu vyhovovaly lépe než v jeho vlasti. Po návratu do Švýcarska pracoval Alfred pro leteckou společnost Swiss Air a tak si občas zalétli na dovku mezi klokany na režijní letenku a navštívili i náš domeček. Ve Švýcarsku ještě stihli mít nejmladší dceru Gabrielu. Takže jsme se občas všichni viděli a setkávali. Když byla Míla v Evropě, tak se u nich ukázala v Curychu a tak podobně.

S Denisem a Francoise byl styk jen občas písemný a pak žádný. V roce 2000 se však Denis z ničeho nic ozval e-mailem, že dojede do Sydney na olympiádu. A navíc ještě se svými bývalými svěřenci co trénoval ve vodním polu. A tak k nám dojéchalo skoro celé bývalé mužstvo i s trenérem a v domečku bylo hned veselo. Pak zase na deset let nic moc, až zase asi před dvěma měsíci e-mail od Denisa, že se objeví v Sydney a že by se stavil.

A tak jo. V neděli 16. května dopoledne dojel Denis i s Francoise v půjčeném autě. Francoise byla naposledy v našem domečku když se ještě stavěl, a měli jsme společný piknik na staveništi v roce 1972. Po pravdě řečeno, Francoise jsme po 38 letech nepoznali, trochu se změnila, matka dvou dcer a babička šesti vnoučat. Avšak po chvilce se rozproudila živá zábava jako dříve.

Denis je nyní v penzi, je mu 66 let a toulá se po světě. Francoise za ním přiletěla do Austrálie a pak zas letí domů, ve stejný den jako Míla do Brna, ale Denis bude pokračovat v toulkách někam do Asie. Při loučení jsme se společně vyfotili, abychom se na příštím setkání poznali. Doufám, že se nebude konat za dalších 38 let.

Další fotky najdete zde

Aktualizováno: 31.5.2010 — 18:21

22 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Tak šel život. Osud tří skutečně lidských rodin. Věřím, že právem šťastných.

 2. Jeste k tomu setkani po letech. Ja jsem se svou sestrenici, s kterou jsme si jak sestry a kamosky tak od mych 15 let. nevidela od ledna 1981 az do srpna 1989, kdy jsem odjela (castecne dobrodruzne) do Madarska, kam zas prijela cela rodina. Sestrenice neni moc na psani. Jeste furt ma v supliku rosepsane dopisy z doby pred emailem. Ale jak jsme na sebe narazily v tom Zalakarosi, objaly se a zaslzely a pak zacaly kecat, jako bychom se nevidely par mesicu. Jeji manzel byl naprosto fascinovanej – oni ty holky jak kdyby prerusily rec a vzaly to nekde tam, kde prestaly a neni v tom poznat, ze jsme se nevidely tolik let. A tak je to dodnes. 🙂

 3. Krasne a mile ako vzdy.Je mi l,ze zajtra sa nezucastnim brneni.Tak aspon pozdravujem.A ozaj:kupila som si toTawny Port a tiez pomerne rychlo vyschlo-asi to bude jeho prirodzena vlastnost.

 4. Jé, Jiří, to je hezké vzpomínání. A i já se musím přidat. Moc ti to fousové maskování sluší 🙂

 5. Krásné vyprávění, naprosto přesně se hodící do rubriky „člověčiny“. Kouzelné, člověčí… a ty fotky… No, pokochal jsem se, tak zas mizím – díky moc za osvěžení ducha, pane Jiří.

 6. Hmm, fousy sluší, na fousatý chlapy jsem zatížená 😉 Báječné fotky- na jedné mě zaujalo dítko v tepláčkách- takové jsem na chalupě vylovila před čtvrnácti lety ze skříně, když byla Kačka malá a už tehdy byly použité- jo, tepláčky jsou na celém světe stejné (chuckle)

 7. Moc pěkné povídání, krásné fotky a vousy musím jenom pochválit! (y)
  A na zítra přeji do Brna hezké počasí, dobrou náladu a příjemnou atmosféru… (sun)

 8. Jiří, opět jsi mě dostal těmi krásně vedenými starými fotkami. A protože já jsem s MLP stavěla také, ale o něco později, koncem 70-tých let. Moc mě to zaujalo. Musím se pochlubit, že máme též album celého průběhu stavby. MLP fotil a já skládala fotky, lepila a popisovala.
  Je krásné, že přátelství setrvává vlastně celý váš život a nezáleží na tom jestli se vidíte každý týden nebo po třicetiosmi letech.
  Těším se na zítřejší setkání s Mílou, snad bude mít čas se při své návštěvě podívat i do obce, kde trávila své prázdniny u tetičky. Ráda se jí ujmu.

 9. Ale Jiří, co to povídáš – vždyť vy jste se téměř nezměnili. Z očí vám pořád září entuziasmus a to je důležité. Jo a opravdu dobří přátelé se nemusí vidět roky – a když se zase potkají, tak ta léta se rozplynou a pokračují tam, kde před časem skončili.

  A tady je vhodné si ohřát polívčičku (chuckle) :
  UPOZORNĚNÍ – středa 2.6.2010 cca v 17.00 Brno, Thalia (Rooseveltova ul.) – BRNĚNÍ S KLOKANEM – nezapomeňte a dostavte se v hojném počtu, pokecáme (talk) , popijeme (d) , pojíme (pi) a bude nám dobře (dance) !

  Ehmm – Jiří, jestli chceš, tak já budu Mílu od tebe pozdravovat 😀

  1. IGO

   předem moc děkuju za pozdrav Míle. A dej na ni pozor aby pak trefila domů…To víš, ženský když se rozšoupnou…. Nechám bez komentáře. Podržím ale palečky aby to vyšlo a lidičky došli v hojném počtu.

  2. Taky si dovolím (za Zanu) přihřát pražskou polífčičku:

   Historicky druhé Klokánské Pražení, tentokrát s milou velvyslankyní Mílou, se koná dne 17. června – místo a přesný čas (předběžně od 16 hodin) budou ještě upřesněny na Hadech, podle počtu přihlášených. Prosím, hlaste se, aby Zana mohla včas zajistit nějakou šikovnou rezervaci. Vítáni jsou zvířetničtí štamgasti i zabukisté! 🙂

   1. Uvidime, uvidime. To zrovna zacina Tango Alchymie, tak jestli nebude moc napilno v praci, tak bych se stavil nez se vrhnu do viru tance. Ale to taky zalezi na tom kdy mi vlastne dorazi ti nemci co u me budou prespavat. Festivalova turistika 😉

   1. Jéje, aido, to mě mrzí – schválně jsem to domluvila na středu, že abys neměla trénink. No to se nedá nic dělat – tak snad na podzimek (nod)

    1. No, moc se omlouvám, dozvěděla jsem se to teprve někdy v pátek a MLP jít nemůže, jednak tam nikoho nezná (chodívám tam vždycky já), jednak je pryč.

 10. Jirko, hezké vzpomínkové povídání. Ono pevné přátelství nemusí vždycky znamenat, kolikrát do roka si píšete, nebo jste v osobním kontaktu (a dříve dopis z USA do Evropy trval třeba i dva týdny). My máme také dva, tři manželské páry,se kterými (i při dnešním e-mailu a levném tf) o sobě „nevíme“ často měsíce i déle. Vzájemně víme, že to vlastně znamená, že je vše na obou koncích OK, pouze se ten čas jaksi nedostává a život moc rychle plyne. No a pak jeden, nebo druhý napíše a je to jakobychom spolu mluvili včera. Jeden další, dlouholetý známý (Mike) žije na Filipínách, nemá telefon a k internetu přístup jen v kavárnách. Ale jednou za tři, čtyři měsíce od něj přijde tlustá obálka s nejméně 20. stránkovým dopisem psaným na etapy, někdy s novinovými výstřižky, případně fotkami. Manžel pak dopis postupně během několika snídaní předčítá a potom dopis uloží do krabice pro ten účel zřízené. Je totiž přesvědčen, že jednou si buď Mike sám, nebo jeho děti s chutí takový podrobný „cestopis“ přečtou.

  A také jsem si Jirko na fotce všimla, že sis nechal narůst elegantni fousy 🙂

  1. Ano prosim, fousy Jirimu slusi. (y)

   Doufam, ze Mila docestovala v poradku -to musi byt silena strapace z Australie az do Brna. Kolik hodin vlastne byla na ceste? Myslim tim vcetne cekani na letisti, prestupy, atd.

   1. Milé dámy, děkuju za pochvalu porostu na mém ksichtě. Kolik hodin byla Míla na cestě? To ani já nevím. Ale ve středu, tedy zítra, bude jako moje osobní velvyslankyně na Brnění a tak tam to může Zvířetnicím a Zvířetníkům prozradit. Obvykle to bývá něco přes 30 hodin.

    1. Ano, přidávám se k předřečnicím, milý Georgi. (inlove) S vousy vypadáš jako ostřílený mořský vlk – což v podstatě jsi. (wasntme) 🙂
     A vzpomínka je to moc pěkná. Myslím, že když je přátelství nebo láska opravdová, vydrží i dlouhé odloučení. A při setkání se vše naváže, jako bychom se naposled viděli včera. Vlastně je to ten nejlepší test opravdovosti. (h)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN