PTÁCI: Když ptáčka lapají, není to kvůli tomu, aby mu zpívali…

Když nám na staré usedlosti stavebníci předělávali střechu a okapy, vybrali si k tomu termín, kdy se pod střechou hnízdícím jiřičkám, přepeřovalo potomstvo. Asi nepočítali se smečkou tří ovčounů a už vůbec ne se mnou, bojovnicí za práva spolubydlících tvorečků, kteří nám obětavě likvidovali hmyzáky z přilehlého slepého ramene Labe.

Ti malí ptáčíčkové spolykali kila komárů, much a všelijaké jiné okřídlené havěti a já jim za to byla neskonale vděčná, takže jsem jim odpouštěla označkované dlaždice okolo domu, které jsem čistila s vědomím, že si tohle tisíceronásobně odpracovali.

Moje každodenní sledování všech hnízd a přednáška o tom, že jiřičky se na místo, kde jim jsou ničena hnízda nevracejí, a že místo nich, sem budou ty komáry chodit chytat oni, přišla na úrodnou půdu. Chlapi se snažili, seč mohli. Ale rambajs si vybral daň. Hnízda držela, ale malí ptáčíčkové se rozhodli, že když si rodiče někde lítají, tak oni poletí taky, daleko od toho rámusu.

A tak se najednou venku ozval šílenej štěkot, kterým Barunka oznamovala vetřelce na dvoře a Šarikovo žalující vytí, že mě nemůže chránit, když je zavřenej. Vyběhla jsem ven a rozhlédla se. Ani k Labišti nikdo nešel, pošťačka taky na kole nepřijížděla, psi zmlkli, jak mě viděli a radostně se houfovali u branky, v blažené předtuše, že je nechám proběhnout. Tak jsem je z kotce vypustila.

Barunka to vzala ke kontejneru na stavební bordel a začala čumákem rejdit u jednoho rohu, Šarik zase šťoural packou za velkým kastrolem s vodou. Zaregistrovala jsem pohyb a než se můj milovanej pesan vzpamatoval, čapla jsem to šedivé nic, co se krčilo za kastrolem. A najednou mi druhé šedivé nic vystartovalo pod nohy zpod kontejneru. Bára byla rychlejší, ale moje FUJ, ji zastavilo. Volnou rukou jsme sebrala ze země další šedivou hromádku a opatrně se podívala do dlaní. Byly v nich malé jiřičky. Ještě ne úplně přepeřené, proto se jen snesly na zem.

Zvědavá Bára a ještě zvědavější Šarik je chtěli vidět. Prohlídli si je se zaujetím, konečně si k nim mohli čuchnout. Ptáčky sledovali, ale nelovili. Za to Fren měl o opeřencích jasnou představu – zlikvidovat. Ptáky lovil a honil celé hodiny a věděl, že jeho počínání není zbytečné. Kdo by to do psa řekl.

Ustrašená heboučká stvořeníčka jsem vzala domů. Vystlala jsem jim ošatku, ale v ní dlouho nevydržela. Šediváčci se takovým zvláštním způsobem vyšlhali na její okraj, (asi jako když my lezeme po kolenou, ale nožky měly složené opačně – ne za sebe, ale před sebe) k němu se přichytli a sledovali, kam se to dostali. Dala jsem jim z kapátka napít, což přijali jako samozřejmost a pochvalně začiřikali.

Já si došla pro telefon a zjišťovala číslo do ZOO ve Dvoře Králové. Abych věděla, co si s nimi mám počít. Jakýsi ptákolog mne moc nepotěšil. Dozvěděla jsem se, že každá spucne cca 200 much denně, náhražková strava není známa a cvrčky ani housenky jiřičky nepapají. Oni mi nepomůžou, protože pro ně nemají podmínky na karanténu.

Pak mi naznačil, že to nejsem schopná zvládnout a že pokud nevím, ze kterého hnízda jsou, že mám smůlu… ale když jsem na ně šahala, tak by je stejně rodiče z hnízda vyhodili. Poděkovala jsem a zavěsila. Došlo mi, že to nezvládnu a že pokud ti mrňouskové s nádhernýma očkama nedostanou najíst a fofrem se nedopeří, tak mi umřou hlady. Kdo je naučí lítat, jsem v tu chvíli neřešila.

Vzala jsem plácačku na mouchy a prošla celej barák. Jako na potvoru, nikde žádná nebzučela. Na vratech taky nechytaly masařky bronz. A najednou to se mnou škublo. Teletník! Bafla jsem kolo, velkou krabičku od sirek, plácačku a jela. U odstavenejch telat jsem se vyřádila. Se sebezapřením jsem nakládala zabité mouchy do krabičky a spěchala domů. Jiřičky se honily po ošatce. Psi kontrolovali krabičku a zkoumali moje boty, na kterých byl zachycen pro ně zajímavej odér. Ošetřovatelky dojnic a telat, mne tam dávají nově příchozím k lepšímu u svačiny do dnes.

Došla jsem pro pinzetu, kterou měl můj muž na známky (jiná doma nebyla), a pak oznámila ptáčíčkům – bude jídlo! Naklonili hlavičky, zašvitořili a zkoumavě se na mě dívali. Nabrala jsem do pinzety tučnou mouchu a ani jsem nepostřehla, ve kterém hladovém krku zmizela. Vyjedli celou krabičku. Pak si dali opět vodu, a když jsem k nim opatrně dala prst, že jim pohladím zádíčka, vylezli mi na něj a drápali se po mě nahoru k ramenům. Zalezli si pod vlasy, chytli se v nich pařátkama a čiřikali.

Trošku to tahalo, ale dalo se to vydržet. Byla jsem z nich unešená. Umyla jsem nádobí, pinzetu vrátila ke známkám a přemýšlela jsem, kam návštěvu uložím. Ve vlasech mi snad spát nebudou, to bych se moc nevyspala. Měli rozum. Zalíbil se jim ibišek, tak si na něj sedli vedle sebe, povídali si, čistili si vzájemně peříčka a pak jsem je viděla, jak si to z ibichu štrádujou na ošatku, kde zalezli do připravené vaty a usnuli.

Pragmatický manžel prohlásil, že stejně chcípnou a já se na něj škaredila. V duchu jsem si říkala, no jo, taky pan chytrej, jako ten ze Dvora, ale aby mi je pomohl piplat, to ne. Zkontrolovala jsem ptáčky, na zápraží si popovídala s pejskama, koukali jsme spolu na ježky, co si to dusali přes dvůr do zahrady a poslouchali žabí koncert. Šarik se mi snažil vlézt na klín a objímal mne předníma tlapama. Obrovskej mazel to byl. A zbožňoval mě přímo nekriticky. Jako já jeho.

Ráno pršelo. Jiříčkové, jak jsem ptáčkům začala říkat, spali jako zabití. A já přemýšlela, co jim dát k jídlu. Nějak mi nedošlo, že když prší ani ti v hnízdech nejedí. Okolo deváté se vzbudili. Zašvitořili na pozdrav a už nějak samozřejmě se mi usadili pod vlasy. A začali mi vypravovat, jak se jim krásně spalo a že by něco sezobli. No jo, ale co? Semínka nechtěli, buchta s meruňkami jim nejela, žížaly taky ne… štěbetání Jiříčků bylo hlasitější.

My máme hlad, my chceme jíst, dej nám něco k jídlu, no tak, kde je ta krabička s mouchami… hlad, slyšíš,máme hlaaaaad!!! A mě napadla zoufalá myšlenka. Vytáhla jsem z lednice kuřecí játra, trošku naškrabala a smíchala ji s několika drobkama strouhanky. Ohřála jsem tu hmotu v dlani a dala zkusmo ochutnat. Z Jiříčků se stali malí supíci. Padalo to do nich jako němci do krytu. Řev o jídlo přestal. Co to s nima udělá, netušili ani oni sami.

No tak se maximálně poserou, hodila jsem rameny. Ale to moje druhé já, co hnízdí někde uvnitř mě, se ozvalo – to taky, ale co když se nafouknou a bude je bolet bříško? Pozorovala jsem oba opeřence, nic jim nebylo, zatím. Dala jsem ošatku na gauč a jala se poklízet domácnost. Jiříčkové se vydali zkoumat gauč. Za chvíli byl celý jejich. Jak já lituju, že tenkrát nebyly digitální foťáky ani kamery v každé rodině.

Ptáčíčkové vylezli na horní opěrku a dolů klouzali po bříškách jako po skluzavce. Kdyby je bříška bolela, tak se po nich nebudou vozit. Chlácholila jsem se a smála se. Byli kouzelní. Nikdy bych neřekla, že s jiřičkama bude taková bžunda. Vydrželo jim to docela dlouho. Pak se opět usalašili v ošatce a usnuli. Přestalo pršet, slunce pražilo, hmyzáci vylezli. Šla jsem lovit mouchy.

Jak já se zdokonalila, dokonce jsem uměla už mouchy jen omráčit a hned jimi krmit Jiříčky. Ti mi při lovu seděli ve vlasech a každou trefu a soustíčko provázeli radostnými a obdivnými výkřiky. Fren – Šarikův táta, se v kotci propracovával k infarktu.

Takhle to šlo celých 6 dní. Když jednoho rána začalo být švitoření takové, no mutující. Pořádně jsem si Jiříčky prohlédla. Jeden z Jiříčků se zdál být barevnější – výraznější. Tak jsem si laicky řekla, že to bude Jiříček a to druhé, méně výrazné stvořeníčko bude jiřička-Jiřinka. Několik dalších dní mne v tom utvrdilo. Ptáčíčkové tmavli, jejich peří už nebylo tak načechrané a jejich tělíčkům dávalo elegantní vzhled. No prostě už nevypadali jako rozčepýření puberťáci.

Jejich přítulnost se neměnila, dál mi šplhali po ramenou, dál spali ve vlasech, nechali si hladit bříška a moc se jim líbilo, když jsem jim špičkou nosu přejížděla po zádíčkách a foukala jim mezi křídla. Sledovala jsem jejich rozcvičky na gauči, kdy stávali na opěrkách a natahovali a skládali křídla. Najednou se Jiřinka odrazila a vznesla se. Já stála s otevřenou pusou, Jiříček řval, jako by ho na nože brali. Jiřinka obkroužila 3x oba lustry v obýváku. Pak přistála na opěrce.

Jiříček se k ní vydal a dal jí šťulec. On sám se na let ještě necítil dost silný nebo odvážný. Možná byl o den-dva mladší a jeho chvíle ještě nenadešla. Jiřinka se od té chvíle stala odtažitější a ostražitější. Tím létáním dospěla. Jiříček naříkavě pískal a ona si ho po očku prohlížela s nakloněnou hlavičkou. Její pohled byl jiný. Poprvé se neschovala pod moje vlasy. Opatrně mi vlezla na prst, vzala ji pár much, ale bylo vidět, že péči a starost už nepotřebuje a že jen neví, kudy ven.

Naštěstí se setmělo. Takže zaječí úmysly jiřičky Jiřinky byly odloženy na ráno. Do ošatky k Jiříčkovi si nevlezla, i když na ni volal. Tak se vedle ní usadil na ibišku, aby se jejich tělíčka dotýkala a seděl jak pecka. Jiřinka taky. Pak si přece jen položili hlavičky a trochu spali. Já ne. Venku svítil měsíc a já přemýšlela, jak to bude ráno smutné, že Jiřinka odletí a tekly mi slzy proudem.

Ráno vysvitlo sluníčko a já naposled plácala mouchy pro oba ptáčíčky. Jiřinka způsobně zůstala na snídani a celou dobu Jiříčkovi něco vykládala. Po jídle se vznesla a kroužila po pokoji. S každým uletěným okruhem se stávala nezávislejší. Ucítila závan větru a pochopila, že tím směrem, je svoboda. Vyrazila s radostným výkřikem a skončila zamotaná do záclony. Když jsem ji z ní vymotávala, klobala mi do prstů a škrabala mne pařátkama.

Pouto s člověkem bylo přetrhnuto definitivně. Vzala jsem tedy do ruky i Jiříčka a šla s nimi na terasu. Podařilo se mi dát Jiřince pusu na hlavičku a pošeptat jí, ať si té svobody užívá dlouho a jestli může, ať se pro Jiříčka vrátí nebo na něj někde blízko počká. Otevřela jsem dlaň. Jiřinka se napjala a vyletěla do světa. Zakroužila nad námi, odpověděla křičícímu Jiříčkovi a byla pryč.

Jiříček se schoulil a zmlknul. Byl sám a nešťastný. Ani mouchy nechtěl, jen mi vlezl pod vlasy a tam v teple usnul. Když se okolo poledne probral, přelezl na gauč a na opěrce trénoval křídla. A byl smutný, že jsou ještě slabá. Musíš jíst, aby ti sílila, víš… domlouvala jsem mu. Přemýšlivě se na mne podíval, a ujedl několik much. Napil se vody a zase cvičil. Našla jsem ho za chvíli v ošatce, jak spí.

Samotu je někdy dobré zaspat, smutek taky. Večer jsem si k němu sedla na gauč a pozorovala ho. To už křidýlky občas i mávnul, ale nevznesl se. Najednou se ke mně rozběhl, neuvěřitelně rychle vyšplhal po mém rukávu na pravé rameno, chytil se mě za vlasy a tichounce čiřikal. Neměla jsem sílu ho z pod vlasů vyndat, a dát do ošatky. Spal se mnou celou noc.

Ráno, jen co se rozkoukal, posadil se na okraj ošatky, prohnul se a vznesl se do výšky, jeho radostný křik se rozléhal celým domem. Když po chvilce přistál na gauči, choval se normálně. Nebyl tak odtažitý jako Jiřinka. Dostal snídani, ale znovu létat nezkoušel. Až k večeru obletěl několikrát obývák. Nocovat šel na ibišek. Asi to byl signál pro mne, že ráno přijde jeho velký den.

Na cestu jsem ho nacpala několika masařkami a vypustila ho ze stejné terasy, jako Jiřinku. Seděl mi v dlani o něco déle. Jakoby se té svobody bál, ale možná se loučil s tou neopeřenou náhradní ptačí opatrovatelkou. A najednou vyletěl. Dvakrát se pro mne vrátil a volal, ať letím za ním a já stála neschopná pohybu. Jen z očí mi padaly ještě větší slzy, než když odletěla Jiřinka. Po třetí už nepřiletěl.

Šla jsem plakat Šarikovi do kožichu. Kňučel a olizoval mi tvář. Slzy mi přestaly téct a já si s pýchou uvědomila, že se mi podařilo odchovat dva úžasné ptáčky, co se ve světě neztratí. A nějak ještě dnes po víc jak 15ti letech doufám, že si potomkové těchto Jiříčků předávají z generace na generaci vyprávění o tom, jak jejich předkové žili v obrovském hnízdě a v nouzi jedli kuřecí játra…

Aktualizováno: 27.5.2010 — 20:16

160 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Nádherné povídání. Svět ptáčků, opeřenců, křídlatců,opelichanců,fóglů, ptáků,slepičochů,ptáčinků je krásný a zvláště když jdete chvilku s nima. (inlove)

 2. Děkuji za nádherné vyprávění. Já se k němu dostala až dnes. Ale to přece nevadí, že? (h)

  1. Ano, je to moc krásné, škoda, že nejsou fotečky. Slzička mi ukápla. Snad opravdu děti sourozenců Jiřičkových létají pod modrým nebem a čiřikají svým holátkům pohádku o hnízdě pod vlásky.

 3. Milá Sharko.68 (h) , zatímco se mi stahuje v práci update, konečně jsem si přečetla Tvé vyprávění a plavu tady v slzách.

  Nádhera! Neumím říct nic víc, je to prostě krásně napsaný úžasný příběh. Děkuju Ti. (h)

 4. Milí Termiti, děkuju. Děkuju organizátorkám bez nichž bychom si to tak neužili a Danovi neméně. Jste úžasní. Můj Nejdražší prohlásil, že jsme všichni cáklí, ale že je zvyklej a bylo to příjemné (myslel to jako velkou pochvalu). A že nechápe, jak taková šílená smečka různorodých psů může fungovat a nesežrat se. Holt jakej pán, takovej pes.

  Každopádně bylo to báječné. Bára je vyřízená, já mám nohy na vyhození, ale nějak se pořád přitrouble usmívám. Jen bych potřebovala alespoň den volna na vzpamatování. Děkuju! (h)

  A Sharko, ten článek si fakt přečtu, ale až zítra. Dobrou. (h)

 5. Milí Termitištíci 🙂 , musela to být paráda veliká převeliká. Z fotek svítí pohoda…a tož k zjevně velmi vydařenému setkání gratuluji a trošku přávidím. 🙂

 6. OT Pro RenatuE: Jak jsem prohlizela fotky, tak jsem tu a tam videla zezadu nekoho s kostkovanym kloboukem. Tak si rikam, ktery ze to z mych +/- vrstevniku nosi takovy sarmantni tralalacek. Pri blizsim ohledani tvych fotek se ukazalo, ze je to Hokejista. Cert se v tom vyznej. 🙂

  1. Jj, kostkovaný klobouk nosí Bezhřívnatec. Sám si ho vybral jako prezent k narozeninám a umí s ním různé chytlavé legrácky ála Michael Jackson.

 7. Lidicky, prohledla jsem fotky. To musela byt parada. A deti vam rostou do krasy. (y) A pejsci jsou hezci a sporadani, a Zviretnici cinorodi. A pohadkovy les pro deti male i vetsi. Drzela jsem palce, at vam vyjde pocasi.

  Bylo to fajn se aspon podivat na fotky.

 8. Milé Termití spoluorganizátorky, když jsme kuly pikle, komu poděkovat, zapomněly jsme na Dana. Nejenom, že má s Boxíkovou svatou trpělivost, ale ještě k tomu všemu je skvělej! Prosím, račte se podepsat:
  RenataE

 9. To je fotek, to je fotek – jedna neví, na čí koukat dřív! Teď jen nevím, bylo tam lidí jako psů nebo psů jak lidí:))

 10. Hlásím se dočasně na značce a tímto smekám (h) před organizátorkami termitího setkání – bylo to naprosto skvělé, akce je rok od roku větší a myslím, že Ivce by už slušel titul projektový manažer (inlove), celý tým byl maximálně výkonný a navíc se při té mele obvykle všichni USMÍVALI! (party) 😀 Já si to užila neskutečně, Kazan byl rád, když si v noci v autě přepočítal nohy a usnul 🙂
  A teď jdu kouknout na fotky, ať vidím, co mi všechno uteklo 🙂

 11. Ahóóóój termiti, (wave) vítám vás zpět na čáře. Jsem moc ráda, že se vydařilo setkání, moc jsem na vás myslela a prohlížela na webu Termitiště,kde asi jste a co děláte. Díky za úžasné fotky, všichni jste kráááásní,těším se na další. Díky všem organizátorkám za odvedenou práci. (handshake) (y) (h)
  Stašně jste mně potěšili, že vás zase můžu vidět, z fotek je naprosto jasná spokojenost všech . (dog) (dog) (dog) (toivo) (sun)
  Zdravím všechny a přeji teplé pelíšky, brou brou .

 12. ;;) R O Z V E R N Í Č E K . ;;)

  .(*) Moudrý muž z Chelmu pravil: „Je to bláznivý svět! Bohatí, kteří mají spoustu peněz, kupují na úvěr, ale chudák, který nemá ani vindru, musí platit hotově. A zatím by to mělo být naopak: bohatí, protože mají peníze, by měli platit hotově, a chudí, co nemají nic, by měli dostat úvěr.“ „Ale z obchodníka, který dá všechno své zboží na úvěr chudákům,“ oponoval druhý, „se brzo stane taky chudák.“ „No a?“ pravil náš milý učenec, „pak bude mít i on právo kupovat na úvěr!“ . (*)

  .:D Chelm si zaslouží svou pověst i slávu, neboť se v židovském folkloru stal typickým domovem prosťáčků, přívětivých hlupáčků. Něco jako náš Kocourkov. ..:D

  ~o) Vinšuju všem hezký večer a klidný spánek. ~o)

  1. No to je ale naprosto logické! Nemůžou nic namítat, co, pánové? Tak se podle toho zaříděj, no…

 13. Shariku, ty jsi úúžasná roba. Ty to budeš mít jednou u pánaboha dobrý! Vstoupil jsem sem aktivně poprvé prohlášením, že zachránkyně koťat od kraje silnice na kraji Prahy je sůl země. Kerá jste to byla, víte to? Asi ne, že. Tak Sharka je sůl země taky, otž.
  A já jsem zdárně o sedmi byl doma a pročetl o konících a teď eště po jídle tady co je dole. Pája Pasekářka s Tomkem a Terrym jistě zdárně dojeli za Froginkem taky.

  1. Teda Jakube, já se snad ve svým věku zase začnu červenat (blush) … takové pochvaly si vážím – Sůl země..sůl je nad zlato, tak já jsem taky nad něj..no totok.
   Děkuju…. (rose1)

   1. úplně dole v textu týdeníčku je podtržený odkaz (setkání zvířetníků….) Mně to jde. Jak ostatním ???

     1. Já mám expedici, určitě. Ale v Praze ve foťáku. Vydrž, prťka, vydrž (inlove) Zuzka je úžasná pečovatelka, pozdravuj ji. Má u mě velkou čokoládu, ozvi se až pojedeš nad Dalmatinov 😉

     2. Jo! Huž mám! 🙂 Pěkné, pěkné- ta Borůvka, co si olizuje málem čelo je fakt dobrá (y)

  1. Jindro, portréty pesů jsou bezvadný, ale úplně nejvíc mě nadchly fotky dětí. Senzační! Táda s Terezkou, Rysátko a dětské schůdky jsou výstavní! (y)

   1. Všechny (clap) dětský fotky jsou skvělý (y) a psy máš parádní.
    A mně se moc líběj ještě ty máky (f)

 14. Hlásání z jihu Jižní Moravy – dojeli jsme domů v pořádku. Termitování bylo tradičně bezvadné a úžasné a jedinečné. Ještě jednou obrovský dík Boxíkové and company – děcka, jste úžasní.

  P.s.: heč heč, Toya se umístila na úžasném třetím místě v coursingu – veterán (a vůbec nevadí, že ze tří pejsků (chuckle) ).

  1. Pěkně se ti zadařilo (y) (rofl) .

   Drápky mám, ale dneska těžko stihnu dodat. Určitě je nabídnou jiní a dřívějc.

  2. Já mám fotek… celou horu a drápky tam mám taky. Ale musíte, lidičky, počkat, jsem utahaná jak koťátko, začínám s fotkama zítra.
   Bylo to skvělé, organizátorky jsou prostě zázrak.

  3. Renato, máš báječný fotky (rofl) (y) (rofl) . Tyhle akce jsem neviděla, tak jsem si je moc užila!

 15. Posílám pozdrav všem Zvířetníkům. Akce Termit byla skvělá, počasí naprosto dokonalé, i přes namazání sjem nějak zčervenali. Setkání se Zvířetníky jsem si letos užila trochu víc, než dříve, protože jsem si dokonce stihla s některými i popovídat (chuckle) Pochvalu zaslouží pejsci, kteří se chovali vzorně. Výborné byly děti (a dvě dospělé Zvířetnice LA a Zdena b.p.), které se ujaly role amatérských rozhodčí s opravdovým nasazením a všichni sledovali poctivě všechny výkony psů. Moc děkuji za skvělé dárky kamarádům a těším se na masážní relax! (inlove) Pes Jíra poctivě fotil vše, co se dělo, takže bude dokumentace i z vyhlašování vítězů. Já umístím na Hady příležitostně výsledky coursingu, Ivka pak výsledky z ostatních závodů. Ještě jsem plná dojmů, stále mě běží v hlavě film o Setkání Zvířetníků (h) Museli jsme odjet dříve domů, protože topenáři se nám v pondělí ráno navezou do bytu a budou probourávat zdi a cpát sem radiátory. Chtěli už v pátek, ale to jsme jim rozmluvili na pondělí, abychom mohli v klidu po mém návratu ze školení odjet do Termitu. I dnes v neděli tu v celém paneláku drnčí sbíječky (whew) Naviák a baterky jsme dnes v pořádku vrátili majiteli. Těším se na Vaše fotky, my jich máme jen trošku.

  1. Blážo, stejně jsi zlatá a úžasná, že jsi i za těchhle okolností perfektně zajistila coursing. Pejsci si to úžasně užívali (y) (dog) .
   Dobře to zvládněte!

  2. (rofl) Milý Blážotýme, byli jste úžasní! Akorát nám jste způsobili problém (rofl) Ne ne, já jsem to v podstatě věděla (tušila), ale Bezhřívnatec netušil, že se bude na zadním sedadle přetahovat o prostor s kytkou a Vílou (rofl) To bylo keců (rofl) Bavila jsem se líp jak na silvestra (rofl) Nemohli byste náhodou napsat grotesku o tom, jak se stěhuje taková kytka? Že bych napsala pokračování 8)
   Kytka byla utěsněna v krabici dvěma svetry. Krabice seděla za Veram, připoutaná bezpečnostním pásem. Aby pás nesjel nad krabici a nepolámal aranžmá, stáhli jsme pás páskem od kalhot (whew)
   Po příjezdu domů ještě Bezhřívnatec dostal za úkol vydolovat z příslušné vázy stávající adjustační materiál, aby se tam dokonalá kompozice Mladého Bláži vešla. Radši jsem odjela na nákup pod záminkou, že nemám žádné svačiny (whew) Obrazové zpravodajství následuje asi tak pozítří 8)

 16. Taky jsme dorazili domů, naši – Frogáškovi dočasní „au-pair“ už odjeli domů, tatínek je alergický tak se mu u nás docela blbě dýchá, Peťa (cat) se nechal přemluvit, že opravdu může domů, že vzduch je čistý, chudáček vyplašený, nabaštil se a už vypadá spokojeně…..

  Frogášek vítal nejvíc Terryho, pak teda nás a teď spinkají všeci, dokonce i Terry.

  Víkend byl báječný (y) ráda jsem Vás všechny viděla (h)

  1. Jásepicnu! Vždyť pod tím velkým šutýrkem jsem kufrovala. Nojono (fubar) . Díky, Zano! Sice mě nepotěšilo, jak moc jsem blbá, ale konečně vím, jak vypadá kýžený Králův stolec (inlove) . Všechny obrázky máš tradičně moc pěkný (y) .

   1. Podle mého názoru byla v noci kosa jako blázen- včera jsme poseděli venku do půlnoci, ráno už mě bolelo v krku a teď mám nos-okap. Ale cesta domů proběhla v klidu a máme doma Borůvku ležící-spící. (chuckle)

  2. Louk, to mě mrzí…
   Rputi, okolí Mácháče je překrásný, on ten Mácha měl na krajinu docela oko… Miluju borový lesy!
   Blážo, jak píše Matylda -v noci byla děsná kosa (ale v pokoji bylo docela fajn 🙂 )

  1. Jééé – koukám, jak tvoje elfská princeznička se rychle dostala na stránky výrobce… Dostaly jste slevu ?? (happy)

  2. Je kouzelná (inlove) , Dalmi. Vůbec se nedivím, že Táda měl oči jen pro ni a že o Terezce stále mluvil. (h)

   1. Nále Táda taky není žádné ořezávátko. Ten si bude moct holky vybírat! A hrál jsem s ním nelítostný fotbal, heč!

 17. Ahoj všichni !
  Už jsme doma i s výletem do Novin a okolo Mácháče…. 😉
  V termitišti bylo krásně, děkujeme organizátorkám, zejména Ivče (inlove) , bylo to super zorganizované, slunko svítilo, ptáčci zpívali, pesani běhali…. (y) prostě nádhera. Skvěle strávený víkend, všem kteří se zúčastnili a nestihla jsem s nimi mluvit – a že jich bylo!- těším se na další pražení či na další rok a všem kteří se zúčastnit nestihli nebo nemohli, přeji, aby to další rok vyšlo! Bylo to super!
  Krásný zbytek tak pěkného víkendu 😀
  pudlíková a smečka

  1. Já se sem přilípnu. Bylo to super, děkuji organizátorům! Doma jsme už od půl čtvrté, ale Rysík mě k počítači nepustil (a není jistota, že to dopíšu). Přivezla jsem si „jen“ 140 fotek a vůbec nevím, kdy se k nim dostanu. Jsem moc ráda, že jsem jeli, jen nevím, jestli jsme to s tím zvykáním Rysíka na pejsky nepřehnali. Uvidím, jak se k nim bude hnát zítra na ulici. Tak já se jdu zase pokoušet vybalovat, jestli mě nechá.

   1. Karakal má pravdu, bylo to úžasný. Po areálu se pohodově motala spousta psů a dětí a působili jak reklama na rozumný soužití (y) .
    Rysík je moc pěknej (inlove) .

 18. Tak už se hlásím na značce. Včera (sun) , ale dneska si to počasí vynahradilo. Bylo fajn dostat se konečně na setkání. Jen se mi nepodařilo promluvit si s Blážou, jestli to s těmi kuželi myslí vážně, protože jsem včera mi zabralo veškeré myšlenky prasátko (to by tam měli ještě dopilovat) a dnes jsme se neviděly. (headbang)
  Fotky budou kvůli chybějícímu kabelu později (nejdříve v úterý). (o)

 19. Pozdravuji také z domova. Velice děkuji Kytce, která mě vzala do autíčka cestou do Termitu a Jajce, která mě vzala do autíčka cestou zpět. Boxíkové děkuji za zprostředkování mé cesty s kytkou a hlavně za její neuvěřitelné organizační úsilí po celou dobu setkání. Děkuji i všem dalším organizátorkám i organizátorům všeho možného – od registrace, přes platby, dodávání nápadů, výrobu tašek i dalších suvenýrů, ani to nedovedu všechno vyjmenovat. Velké díky VÁM VŠEM (bow) (bow) (bow) . Bylo hezky, sluníčko připalovalo, pejsci běhali, některé paničky také běhaly 😉 . Škoda, že obsluha u prasete nebyla tak rychlá, jako ti pejsci 😛

 20. Západ se hlásí na značce 🙂 . Zmožení horkem (na severu cestou pražilo slunce) a nadbytkem kyslíku (chuckle) . Těla zdecimovaná, ale na duši krásně (sun) . Díky všem!!! Za milá setkání, krásné dárky a především organizátorkám za spoustu obětavé práce (h) .
  A taky díky Alex, Maričce a ostatním kouzelnicím za ideální sobotní počasí :* .

  1. Myslela jsme na tebe, tušila jsem, že s unaveným Pedrouškem budeš mít náročnou cestu (inlove) Zvládla Zdena doháčkovat košíček na tlamičku ?? (rofl) , aby nádražáci měli klííídek ??

   1. Jj, Pedroník má náhubeček na malou papulku se sametkou, jako lev salónů 🙂 Taky hlásím příchod na značku po vybalení a umytí nádobí a koupelny a WC a vytření podlahy. Prostě dva páry pánských rukou byly po týdnu v domácnosti opravdu nepřehlédnutelné :P, Ale už je to trochu lepší. V Termitišti bylo skvěle. Volám VELIKÝ DÍK všem, kteří se podíleli na setkání. A Ivaně s Danem zvlášť. (sun) (*) (inlove)

   2. Jj, bylo to dost náročný, jako by batožina vpředu i vzadu cestou zdvojnásobila váhu (wasntme) . Ale! Tímto volám HURÁ A SLÁVÁÁÁ Zdeně (clap) , neb je to holka nadmíru šikovná ba geniální a povedlo se jí v krátkém časovém limitu uháčkovat buldočí náhubník, který sedí jako ulitý. Opravdu padne skvěle, Pedroně nijak neomezuje a nádražákům zacpal hústa. Tisíceré díky (inlove) . A Vave rovněž, za dodaný háček a materiál (inlove) . (Jo, bez obav – tento zázrak byl patřičně zdokumentován (rofl) )

    1. Hlavně doufám, že jste pečlivě zdokumentovaly testování výrobku na lidech. (wasntme) (chuckle) (rofl)

     1. Vavísku, bez obav (rofl) . Výrobek byl pružně otestován hned na několika vybraných jedincích a dokumentace na sebe určitě nenechá dlouho čekat, z čehož se mi rosí čelo (whew) (rofl) .

      1. Vzhledem k tomu, že Don Pedro má charakteristickou vizáž zajímá mě velice, koho jste na testování vybraly. (wasntme) (rofl) Moc se těším na fotky.

       Mě skolila nějaká hnací viróza a teplota, ale o fotky se pokouším. (nod) Jenže na rajčeti je evidentně zácpa. Vlastě rajčeti z celého srdce závidím. (chuckle)

 21. Taky mávám už z domova. Já bubec nechala foťák u Terky doma, tak se omlouvám, moje fotodokumentace bude mít týden zpoždění.
  Děkuji také za pěkné počasí a vůbec za veselý víkend. Na tričku mám kytičku od Kačky, asi s ním půjdu do práce 😉

 22. Už jsme taky doma, nejen, že jsme se včera připekli (ano, Matyldo, taky jsem ten krém nevzala), ale dnes jsme cestou pode vedením veram ulovili ještě dvě kešky. Z toho jednu značně adrenalinovou.
  A nabarvení nejsou jenom psi a děti, ale i Kačka – a moc jí to sluší!

 23. Koukám, že vám to CD zařídila naprosto excelentně, protožer další týden má zase propršet. Gratuluju všem, co vyhráli a všem zúčastněným mávám!

 24. Taky jsme doma.
  Bylo to bezva, organizace úžasná a všechno se zvládlo, i když kuchyň dělala co mohla, aby nám rozbila časový harmonogram (chuckle)
  Zvířectvo spí, vyřízené jak žádost a my jdeme na fotky (~)

 25. Ahoj, hlásím návrat (inlove) . Bylo to bezvadný, počasí v sobotu naprosto dokonalý, sluníčko, teplo, ale ne vedro.Dneska už se to kazilo. Účast velká, zábava náramná, pejsci šikovný… mám spoustu fotek a děsnej binec ve financích… 😛
  Dostala jsem úžasný dárečky, od hodnejch kamarádů (h) a za Zvířetník krásnýho sportovního medvěda s batůžkem (batůžek je plnej (clap) ). Děkuju MOC (h) (h) (h) .
  Sharko, krásný povídání o jiřičkách, veselý i smutný, jak to bejvá… Díky, mám je taky moc ráda.

  1. první fotky máš vydařený 😉 Už jsem ti je zkontrolovala… Já ty naše už nahrubo pojmenovala (z hrůzou jsem zjistila, že neznám jména asi tří psisek :O ) A čekám, až páník dopíše deníček a vywebí je.

 26. Jen tak frčím kolem- v Termitu bylo nádherně, v sobotu jsem si připekla obličej (kdybych si vzala krém na opalování, určitě by pršelo). Dneska už sice byly přeháňky, ale dalo se to. Kuba soudcoval coursing coby amatérský rozhodčí a dost si to užil. Borůvka doběhla jako PRVNÍ v juniorech- předpokládám, že dostala body navíc za kotrmelec v druhém kole, kdy v půlce předvedla akrobacii, ale zvedla se a metelila za střapcem dál. Kačka dneska sprejovala párty barvami děti i psy a vůbec to bylo úžasné, krásné, akorát by kuchaři mohli líp porcovat pečené prase. (rofl)

  1. To prase mi nepřipomínej. Odjížděly jsme, ještě se zabalené peklo a mě pak celou cestu tekly mlsné marné sliny.

 27. Díky milá Vave za bleskovou zprávu, ohromné gratulace Ance ku dvěma vítězství (i stříbrní stojí na stupních vítězů) a jsem celá natěšená na budoucí fotky, vím, že jich budou záplavy. Třeba zase Xerxová bleskově napíše detailní článek o setkání jako to udělala loni. Ale jistě i každý zúčastněný sem přijde se svojí troškou do mlýna (a fotkami) a bude tady zase živo, že ani nestačím pročítat (clap) (h) (clap) (h) (clap)

  A nááádhera, že vám nepršelo, ale slunilo (sun) . No já od čtvrtka tak mohutně foukala to naše slunce a horko vaším směrem, že mě nejen bolí tváře, ale podařilo se mi ho odfouknout docela a máme tu dneska deštivo a zataženo – ale stále horko, takže vlhkost vzduchu nežádousně stoupá (už i tak je vysoká).

  1. Maričko, já se zase snažila táhnout mraky s přeháňkami a bouřkami k nám na Jižní Moravu (bouřky byly a přeháňky také). Jak je vidět společnými silami se nám počasí nad Mácháčem zadařilo. Takévé neměli ani Hynek s Vilémem a Jarmilou 🙂 .

  2. S počasím jste úžasní, vážně! (h) Ještě jednou děkujeme! (h)

   Asi bych měla pro neznalé vysvětlit svou poznámku o tom, že jsme volili s efly a skřety a podobnými zvláštními bytostmi. Asi kilometr od nás se odehrávala největší letošní bitva pěti armád, to je podle Tolkiena, více zde: http://www.b5a.cz/

   Původně jsme z té časové shody měli obavu, ale naopak to bylo báječné pokoukání. A hlavně nás těšilo, že mraky lidí si mimo kostýmovou přípravu na akci stačilo vyřídit voličské průkazy a šli k volbám. Musím si vyhledat výsledky z Doks, kolik tam nakonec volilo lidí.

   V sobotu navečer jsme šli s Téčky do lesa, kde se odehrávala bitva. Bylo sice už po ní, ale viděli jsme v lese stovky a tisíce se vracejících bojovníků a hodně jsme fotili i natáčeli video. Jak dopadla bitva celkově, to nevím, byla vlastně několikadenní, ale v sobotu vyhrála temná strana.

   Byla to úžasná třešinka do coursingovém dortu. (h)

 28. Bylo to eňo nůňo! (h) Jen prolétám, tak zatím jen telegraficky:

  Anka byla volební pes s (cz) a měla jsem tu čest volit ve společnosti skřetů, trapslíků, elfů a lidských rytířů; horalé se flákali bůhvíkde.

  ANKA JE DRŽITELEM KREJGOVA POHÁRU! (flex) (sun) (music) Myslím, že si pro něj doběhla tryskem přímo z pohádkového lesa, kam jsem ji zavedla, aby během závodu nezjančila všechny závodníky a jejich páníky. Vzala to tryskem polem, za ní běžela Vave a dvě sluníčkatá Téčka (Terezka a Tadeáš) a v dalším sledu přednosta a Dalmíček. To vzalo porotu opravdu u srdce. (rofl)

  Pápá, ještě se objevím, teď musím odfrčet, ale já se vrátím! A se mnou možná přijdou i fotky. (nod)

  Joooooooo! A v seniorech byla Anka druháááááá! (clap) (dog) (clap)

  1. Jo a děkujeme všem za krásné počasí! (h) (bow) (f) Začalo pršet až dnes před polednem při našem odjezdu! Včera bylo překrásně (sun) a v pátek jen malá přeháňka!

  2. horaly jsi nemohla identifikovat… (wait) nelze poznat, ke které straně se v bitvě přidají… Nejsou jednou z pěti armád, jsou prostě sví a nezávislí (reguluje se jimi počet účastníků na obou stranách, aby bitva byla spravedlivá. Až těsně před bitvou se dozví, jakou roli budou plnit )

   Páteční večerní výlet do tábory bitvy se třemi malými Zvířetníčky neměl chybu (inlove) Už dlouho jsme si tak dokonale nepopovídala (nod)

  1. Dneska už na tom tak nezáleží, hlavně že jim to vyšlo včera. Někdo se hodně snažil, byl to jediný hezký den za dlouhou dobu.
   A jsem ráda, že přece jenom nebudu muset na starý kolena emigrovat, volby dopadly nad očekávání slušně. (cz)

 29. Krásné!
  Taková zajímavost k jiřičkám:
  U nás uprostřed města ovládají oblohu rorýsi. Ale ti odlétají už na samém začátku srpna. Několik dnů je prázdno a pak jejich loviště zaujmou na několik dalších týdnů jiřičky. Ale těch není tolik jako rorýsů, jen občas přiletí větší hejno. Přilétají zřejmě z okrajových částí města, kde asi hnízdí.

 30. Sharko, to je krásné. Podobnou zkušenost mám taky – a jedna rada: V rybářských potřebách se dají sehnat muší larvy – je to hnus, ale těmhle pidižvíkům to chutná, odchovala jsem na nich rorýse. Jsi skvělá, jak jsi obětavě dělala náhradní mámu a stejně jako ta máma jsi dětem popřála šťastnou cestu (h)
  No a ty slzy chápu. Jsem na tom teď podobně, Froda ze mě vymámila naše Terka. Vím, že nějakého takového kamaráda nutně potřebuje, ve svých devatenácti letech je dospělá, zodpovědná… Její máma byla taky pro. Jenže zrovna ta je tím důvodem, proč se teď strašně bojím, protože je to osoba nevypočitatelná. Ale Terka nutně potřebuje tvora, se kterým se doma pomazlí, vypovídá se z trablů a on jí bude bezvýhradně milovat. Sakra, doufám, že to zvládnou, má nařízeno při sebemenším náznaku problémů volat třeba i v noci.

  1. Jejda Lucko, taky doufam, ze to tam dopadne s Frodem dobre. Tvoje popisy mne nezmerne bavily a zjevne mu u vas bylo dobre. Ale rozhodnuti jsi udelala moudre i kdyz krapet bolestive. (h)

  2. Lucko zachránit a vykrmit rorýse to je úctyhodný výkon. Miluji ten jejich pokřik, je slyšet po prázdninách, po létu s chladivým příchodem večera po rozpáleném dni.

  3. ahoj, dík, ale abys věděla, v jaký jsem byla sigtuaci – v roce 1995 nebyly u nás ani rybářské potřeby a jedinej Zverimex nabízel cvrčky…nítěnky Jiřčíčkové nechtěli….pak tu byl obchod s potřebama pro psy,koně,kočky,hlodavce a papoušky, ale tam měli jen granule, uzené uši,zrní,sepiové kosti a kolotoče pro křečky…

 31. ;;) R O Z V E R N Í Č E K . ;;)

  .(*) Šéf hovoří k zaměstnancům: „Pořád si stěžujete, že je krize, přitom byste měli být rádi, že máte tento rok o 50% vyšší platy!“ „Vyšší? Oproti čemu?“ „Oproti příštímu roku!“ .(*)

  ~o) Vinšuju všem hezký večer a hezky se vyspinkejte. ~o)

  1. Díky Jovásci, za normální chod hospůdky. Myslela jsem, že třeba někdo, kdo byl v Termitišti jenom na otočku, dodá nějaké zprávy. Poslední mám z poledních hodin, kdy jsem mluvila s Pitrýskem a to tam stále svítilo sluníčko. Tak doufám, že se jim vydařil celý den.

   1. Prokroužkovala jsem do sněmovny svýho starostu, už dostat ho na starostu byla několikaletá fuška, todle přišlo zadarmo (po jeho práci a projevech – jinak by ty kroužky nepřišly, sámo) a navrch – ještě jsem nepřestala mrkat. Von taky. Na holej pupek mi musel slíbit, že mandát přijme.
    🙂
    TOP půl našich bejvalejch hlasů – no naše chyba, když někdo skočí Kalouskovi na špek. VV, prostituti nevypočitatelní, to bude eště horší banda, než Olga jaujau nebo Katuška jaujaujau. Tam museli chodit přemlouvací konvoje za každým jedním ze šesti rádobyZelených.
    Teď těch konvojů bude potřeba o hodně víc.

    Dostali jsme my modrý ptáci úžasně na zadel. Z mnoha příčin právem. 🙁
    Přesto zábavnější volby nepamatuji. 🙂

    Jasně, kočičky.
    Babetka mimíska umí přepínat televizi a zavírat ledničku. Pusinka maminka se poslední týdny často vzteká a syčí (myslím, že ji dráždí dcéra, když ji nutí ke hraní), ale i tak mi dokáže prospat v klíně večer. Bětulka chudinka už dokonce jednou jedla z téhož talířku s mamkou Puskou.
    Bejt tak v příštím životě kočkou u mne doma, ááchjo.

    |(3 – za ODMĚNU, ŽE PÍŠU PRAVDU, ŽE JO?)

    1. Tady jsme si špičkově prokroužkovali perfektního minulýho hejtmana a nakonec je nám těch brněnských skoro devět procent platnejch, jako mrtvýmu zimník. Ale mohlo bejt o hodně hůř, takže aspoňže tak. Je tady dost makešů, kteří to mohli natřít na oranžovo od sklepa po půdu jako posledně a nestalo se to. Co se dá chtít víc.

     1. Ano. Málo čekat, ještě méně chtít.

      Furt eště žasnu, proč se tím davem prodral poměrně mladej kluk z poměrně obyčejného města – mno ale prodral. Chacha. Chňáchňá – holt ti ostatní neumějí vyhledávat lidi, asi…

      Tady je ten vývoj, letitý, spojen s mnoha problémy, které vesměs dnes etablují u Svobodných. Taky jsem proti Lisabonu, ale ti lidé nás, jako místní ódéesku, málem zničili; boji s nimi jsem strávila snad tři roky.
      Proto je má radost dnes potměšilá, přející, škodolibá až na půdu. Čili trochu s příchutí. Neradostná.
      „Tak vy řikáte, že já pravdu nemám? Tak já vám ukážu…“
      Ano, právě jsem vyhrála svou vlastní bitvu, a mám děsnou radost, to ano, ale taky cítím hořkost a tu nikdy cítit nepřestanu. TAK zbytečné půtky jsem musela absolvovat. Tak nehezké a zbytné urážky vyslechnout.
      Nojono, tak chodí život.

      Ten kluk je náhle tam, tak musíme honem vymejšlet, co s komunálkama, nejni čas na křivdy.
      Dva a osm? Fíha?!

      1. Málo čekat, ještě méně chtít???? To plyne z čeho??? Oželela jsem propadlý hlas, který nešel zrovna nějakému zbrusu novému marginálnímu seskupení a v kraji zpočátku vypadal velmi nadějně, a přesto dokážu mít radost. Nečekala jsem málo, obávala jsem se velikého maléru a on se nestal. Třeba se stane v průběhu čtyř let po kouskách, ale možnost nezvorat to tady znova je, nakolik je reálná a nakolik se všechno peče jinde, to se ukáže.

       1. Lidi – někteří – zahlasovali zmateně, zas naletěli na vějičku, ale lidi – někteří – zahlasovali velmi rozumně.
        Když čekáš fakt málo, dostaneš někdy dary nevídané, jako já dnes.
        Jen se ještě umět radovat, to by pak byla paráda… Žežejo?

    2. Vzhledem k poctum to snad nebude tak strasne. Zeleni byli potreba vsichni, VéVéček stačí část. No uvidime 🙂

 32. to fakt nikto,ale opravdu nikto nepoda aspon dielciu spravu o stave stretnutia?Chodim sem nauroticky kaZdu pol hodinu……

 33. Sharko, to je takova nadhera! Smala jsem se jak, se Jirickove klouzali po pohovce, usmivala nad tim, jak ti sedali do vlasu a naprosto se dojmula, jak jeden po druhem odleteli. (h) Dik za clanek.

  Ja jsem jednou s usmevem a fascinovana pozorovala, jak u sousedu na zahrade ucili rodice mockingbird (drozd mnohohlasy) letat jejich potomka. Potomek byl usazen relativne nizko na vetvicce a hlasite knikal – boojim. Mama a tata byli strategicky rozmisteni a hulakali, ze to bude OK a obcas kolem nej proletli. pak jeden do nej krapet stouchnul. Ptacek zamaval kridylkama, popoletel, dosedl na zem a zacal jecet. Rodice ho zas primeli doletet na ker. Po chvili hlasiteho pokrikovani a vydatneho povzbuzovani ptace zase zamavalo kridylkama a tentokrat vzletlo nahoru a obkrouzilo nekolikrat vysoky ker a vitezne pristalo na vrcholu. Rodice souhlasne rvali a ptacka obletavali. Pak se vsichni tri vznesli a odleteli mimo dohled.

  1. To je kouzelné. Člověk tají dech a bojí se pohnout u takového zázračného divadla, že?

 34. Tak jsem chtěla vyrazit na kontrolu termitů. I jsem vyrazila. Ale nedorazila. Zabrzdil nás závod veteránů. Tak jsme zastavili, pokoukali, pochodili, pokochali naleštěnýma nádherama, koukli na start, dali jsme zmrzku a už jsme zas doma.
  Ale je hezky, (sun) svítí, tak si asi termiti užívají

  1. Mnó, jak jsem psala níže, tak jsem na Tebe myslela, že tu nejsi, dívala jsem se až dolů a nic. To jsem ráda, že jste v pořádku, myslela jsem jestli se už mimoušek nevykulil. (h) Tak si ještě pořádně pospinkej a odpočívej. (sun) (wave)

   1. Mimouch se trochu fláká a vůbec nedbá na to, že na jeho vykulení závisí návrat Andulky z prázdnin – tím pádem i zachování psychického zdraví mých drahých rodičů a bábinky a všech ostatních, kteří na hlídání podílejí (chuckle) .

 35. Sharko, máš můj hlubokosklon, dala jsi možnost dvěma ptáčkům prožít jejich ptačí život a Jiřinka a Jiříček se mohli rozletět do světa a zažít tu krásu létání , ten vítr v křídlech, tu svobodu. (y) (h)
  No a taky těch much. 🙂
  Ták nádherně jsi to napsala, že jsem tam byla s tebou a plakala , když tě opouštěli . Moc krásné písání , moc (y) (h) (clap)

  Ráno jsembyla s vnučkou na malém pochodu pohádkovým lesem, ve Veselíčku – ji 22. ročník dělají , šikulky. Les voní, je hodně mokrý a tak to tam pěkně tleje, je cítět houbičky,celý to krásně bzučí a cvrliká.
  Tak všem přeji krásný zbytek dne a myslím na termiti. (sun) (wave)

 36. Tak po týdnu mám chvilku čas na zvířetník, tak krásné povídání, vlastně se šťastným koncem, no a já tu bulím jak hysterka……asi šestinedělí…..Ale je paráda, že přes pesimismus ostatních jsi to nevzdala a dobře to dopadlo!!!
  Jo a pochlubím se – jedno dítě (20 let) zdárně udělalo maturitu a druhé dítě ( 3 týdny) přibralo od narození půl kila a povyrostlo o 3 centimetry, holt parametry úspěchu jsou zatím u každého z nich jiné 😀

   1. Díky, ještě čekají zkoušky na japanologii, 4.6., přihlášených je cca 250 a berou 20……

    sharko, tou představou, jak sbíráme mouchy pro otesánka Míšu, jsi mě totálně odbourala 😀

  1. Gratuluji maturantce, mimískovi přeji krásný život, ať mu jde i nadále papáníčko k duhu a mamince posílám hodně sil a sluníčko do duše .
   Jani, užij si naplno mateřskou a buďte moc a moc zdrávi. (sun) (h) (y)

 37. To je krásné povídání o Jiříčkách a snad jsem ho přivolala nebo co. Už měsíc se trápím tím, že mi letos nepřiletěly jiřičky, ani jedna. A rok co rok tu obsadily šest až osm hnízd. Přece nemohli všechny do jedné sežrat Italové? Jsem z toho nešťastná, napadají mě takové věci, jako jaké neštěstí mě letos postihne, jestli vyhořím, umřu… 😉 Největší legrace to bývala při jejich příletu. Brzo na jaře, dokud tu ještě nebyly, se do jejich hnízd nacpali vrabci a vypadalo to tady jak na žižkovské nebo karlínské pavlači. Zkrátka proletáři ptačí říše. Hádali se, prali, dělali v hnídech binec, občas jsem si říkala, jestli dámy na sebe nějak symbolicky nevystrkují i holou. Pak přiletěli jiřičky a bylo vyřešené, binec z hnízd vyházely a vrabci se sklopenou hlavou odtáhli o kus dál. A letos ani jedna a vrabců taky málo. Co se mohlo stát?

  1. Asi chlad a nedostatek much… u nás ve chlévě zůstaly, ale všichni ptáčci-zpěváčci v okolí seděli chudáci zticha po celé propršené období a vypadalo to, že ani v hnízdech nic nemají… 🙁

 38. Sharko, to je velký úspěch, vypiplat a poslat do života tak nezávislého tvora jako je pták. Mě se podařilo vypiplat pozdě na podzim ježčí mládě a vykrmit mletým hovězím, dorostlo v ježčího krasavce a cítila jsem takový zvláštní pocit, když jsem ho pouštěla na jaře pod hromadu roští na kraji lesa. Byla to radost z alespoň jednoho zachráněného života, když jich tolik skončí na silnicích.

  1. a ještě něco o ježkovi. Mě ho přitáhl domů Šarik z jedné procházky…taky s námi bydlel…připomenula jsi mi spoustu okamžiků s tímhle pichlavým kámošem mého ovčouna….fotky nejsou, ale vypravování bude…..

   1. Ona to taková procházka růžovým parkem nebyla 😉 . Měli jsme ho v jednom nepoužívaném pokoji, kde bylo uskladněno sezoní oblečení. Ježek, protože byl vydatně krmen a napájen, kudy chodil tudy kadil a navíc byl útěkář 😀 . Ale tak jako ty, jsem také napřed volala do ZOO a tam mi poradili čím odblešit a jak krmit.
    Dalším nedávným zachráněným byl poštovní holub Emil, který byl na závodním letu a asi ho srazil nějaký dravec a já se k tomu nachomýtla. Byl ze Slovenska! Veterinář pravil, že má pohmožděné křídlo, ale ne zlomené, tak jsem mu poskytla několikatýdenní azyl a potom pokračoval domů. Snad doletěl.

 39. Další cvok, príma!
  Já piplala jen pěnkaváčka Pipíška, ale ten baští semínka, tak to bylo jednodušší. A dobře se pamatuju, co to bylo za nervy, když sýkorka vyvedla mladé a poslední dvě nejslabší nechala v hnízdě. Vrátí se pro ně – nevrátí? ….. vrátila!
  A to, že by ptačí máma cítila, že na ně někdo sahal je blbina. Člověk je může vzít do ruky a vrátit zpátky do hnízda, nebo, když jsou větší, posadit někam na výš, odkud mohou odletět.
  Za Jiříčky dík!

  1. Ano, je to blbina, jednou jsem vracela do hnízda vypadlou jiřičku, opeřenou, ale nelítací. Dokonce věděla,kam nepatří, takže já, která se umírám hrůzou z výšky už na druhé příčli žebříku, jsem lezla po štaflích, třesoucí se rukou se chytila okapových háků, přistrčila ptáče k hnízdu a ono do něj odmítlo vlézt. Takže jsem slezla, posunula štafle a znovu. Ano, patřilo až do toho posledního, sedmého. Kdybych začala z druhé strany, mohla jsem se trefit napoprvé.

   1. Murphy funguje i v ptačí říši…kdybych toho ptákologa ze ZOO neposlechla a zkusila to taky,nemusela jsem Vám tu o nich psát… (think)

 40. Krásne rozprávanie!
  Už od skorého rána to vonku čviriká a cvrliká a tak to má byť. K tomu sa pridali aj naše papagáje s občasnými „rozprávačkami“ a v človeku to vyvoláva taký pokoj.
  No tak ich idem nakŕmiť a vám všetkým želám krásny víkend. (rose1) (h)

 41. Milá Sharko, měla bys dostat vyznamenání za záchranu dvou ptačích životů. A když se Jiříček vracel a vyzýval tě k odletu, vsadím se že kdybys bývala měla křídla že bys byla letěla. Let je to co ptactvu závidíme a lidé se vždycky pokoušeli lítat.
  Po dlouhatánské době mi byl tebou připomenut Dvůr Králové. Jako malá holka jsem tam jezdívala k tetě na začátku čtyřicátých let. Ale to tam asi ZOO ještě nebyla. Chodívali jsme k potůčku, pamatuji si malé kachničky. Na pro mne velikánském dvorku patřícím k domu jsem spávala v kočárku pod korunou velkého stromu a jednou se se mnou ten kočárek překlopil. A tak jak chutnaly jahody z tetiny zahrádky už nikdy žádné nechutnaly. Podivné že některé zážitky zůstávají v paměti tak živé jako by se to stalo před chvilkou.
  Milí Zvířetníci, vzpomínám jak se máte tam u vody. Tady včera sprchlo, snad se vám déšť vyhne. Lidé i pejsci, užívejte si. A lidičky fotografujte ať se mohu podívat o co jsem přišla. Mějte se tam nádherně !!! (sun) (sun) (sun) (h) (f) (rose1) (f) (h)

  1. Velká kočko, děkuju,jako by se stalo….nejkrásnější je dvorská ZOO v zimě, když je sníh, to jsou ta v létě spací zviřátka velice akční 😉 …díky Tobě vím, že o nich taky napíšu a fotek bude…no, nepočítaných…

 42. Vypiplat jiřičku je asi dost zázrak. Ale vypiplat je jedna věc, to je takové nějaké logické a samozřejmé. Ale postavit na startovní čáru a poslat vstříc osudu, ušmiknout tu pupeční šňůru, to je o moc těžší, ať je to ptáče, pes, kočka nebo dítě.
  Už přiletěly, postavily hnízdo. Truhlíci, ve chlévě přímo nad světlem. Roky nás neobjevily, až loni. Chránila jsem je jak oko v hlavě a těšila se na letošek. Dorazily, ale zas jen jeden pár. Ostatní nepřežily? Nevím. Ale kvůli nim se chlév nezavíra, udělají větší službu než všechny mucholapky.Koně by jich uvítali desetinásobek. Snad odchovají a snad se příští rok vrátí.
  Díky za Jiříčky,dostali šanci a to se nezapomíná. Třeba si ještě vyprávějí ústním podáním, jak chutnají játra. No v teletníku si určitě vyprávějí. 😀
  Ale kdysi kolegyně piplala cosi, tuším dudka. Z schválně v teple nechané mrtvolky potkana vytahovala muší červy a cpala mu je. Moučnáci prý jsou pro něj moc tvrdí. Ale to bylo v ZOO a tam se to bere jinak. A bůh ví, kde skončil „můj“ na lahvi odchovaný ocelot.

  1. Někdy mám pocit,že se vrací ty děti až z toho posledního vrhu, jako nahradit rodiče….ale to je jen moje pozorování,třeba je chybné….

 43. Milá Sharko, to bylo krásně dojemné počteníčko. Četla jsem to schvlálně pomaloučku a zároveň si každý moment přestavovala – jak ti Jiříčci šplhají po rameni a ukládají se do vlasů, jak krouží na lustry a hlavně ten moment frrr na svobodu. Dojalo mě to stejně, jako před těmi 15 lety tebe. Vím přesně na puntík, jak jsi se musela cítít – zažila jsem to s našimi želvami – u nás vylíhnuté a po letech pak loni puštěné na svobodu. Také jsem věděla, že želvy do toho širého světa patří, že tak to má být a my jsme jim zde ten začátek jen usnadnili – ale když jsem je v lese viděla jednu po druhé odcházet do neznáma, bylo mi přesně tak, jako tobě při vypuštění Jiříčků. Ale vychovat želvy je určitě mnohem snažší, než malé jiričky, opravdu tě obdivuji, že se ti to povedlo a obě ptáčata nejen přežila, ale dorostla, zesílela a byla letu schopná. To je až neuvěřitelné. Jestlipak jsi to zavolala do té ZOO 🙂 A jseš si jistá, že se Jiříčci nevrátili pod vaše krovy?

  Moc držím palce účastníkům setkání (sun) (sun) (sun)

  A Báro – povídání o koníčcích bylo také moc hezké, stejně jako jsou hezcí ti, o kterých jsi psala.

  1. Maričko,
   myslím, že se vrátili,kam jiman by šli, ale já z toho velkého hnízda odešla v roce 1997, protože tam přestal být můj domov a se mnou odešel v polovině svého života i Šarik, aby se mnou žil v novém domově, ale o tom někdy příště….

 44. Sharko! To je krásné…fakt, krásné, nějak nevim, co víc napsat a ani moc nevidim na klávesnici, protože nějaká slaná voda mi vyplavuje kontaktní čočky … To není příběh, to je pohlazení, děkuju za něj. (h) (h)

  1. A víš jaký jezero jsem vybrečela já,když jsem to psala a vracela se ve vzpomínkách? (hug)

  2. Dovolte, prosím, abych se přidal. Napsal bych skoro přesně to, co Vy. Jen s jedním malým rozdílem: já nemám kontaktní čočky… (f) (h)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN