KONĚ: Iíhááá aneb co jsem si nadělila k Vánocům

Ty nejlepší dárky si dávám sama. Kdysi jsem si k narozeninám nadělila kobylu Terezu, teď k těm minulým kozu Bábu. Ale že by si ježíšek myslel, že zas tolik zlobím? Ježatí, škaredí, s sebou v srsti přivezli kýbl bodláků, jak utekli před časem ze zahrady, když rozbili plot.

Ale neštěkají ani nemňoukají, nohy jim končí silnou vrstvou rohoviny a to v počtu jedna na každé noze. Sice na začátku připomínaly ploutve, ale po zásahu pana kováře jejich nožičky už vypadají k světu. Osly ještě nechováme, takže, ač tomu sama občas nevěřím, jsou to koně.

Do „základního stáda“ u nás patřila matka Tereza (a nehledejte v ní nic, co by jí spojovalo s tou, jíž takhle nazývají nejčastěji), dcera Tana, mazel, zlobič a zpupník a… tím to haslo. Dva koně až až. Tedy dokud se nedočkám svého vytouženého „begana“. Nemám jezdecké ambice. Můj další sen, hned po krávě, je tažný kůň. Zlé jazyky tvrdí, že mě sežere, ale jeden chlaďák, nebo smečka darmožroutů, co je horší?

Chtěla bych moc kobylu z lesa, tu, co umí vážit každý krok, zkušenou, zatahanou. Klidně starší, chovnou. Však by se moc nenadřela, jestli by makala hodinku denně, je to moc. A jezdit se na ní dá taky, pokud nečekáte sportovní výkony. Že bude mít „dorasené“ nohy i nějaký ten zlozvyk, že sežere dva kýble jádra denně, no vždyť já vím. Ale přišlo něco, co tenhle můj sen odsunulo na dost dlouho za hranice finanční reality.

Já to sladké dítě, které jsem kdysi jako tříleté nosívala na zádech, dnes ..cetileté jsem měla maličko chuť přetrhnout. Jak dítě rostlo, přibývali jim doma koníci (hlavně ty dva větší), když dítě dorostlo, zaláskovalo se tentokrát mimo domov… Zkrátka začalo to nevinným dotazem starší kamarádky, jestli nechci k sobě ty jejich koně, že malá na ně s… a oni už nezvládnou.

Na vysvětlenou, tohle je rodina, jíž z mládí dlužím nemálo, rodina, která se jiné zvířecí „charitě“ věnuje profesně na slušné úrovni, ale „za hubičku“ už dlouhé roky a věčný nedostatek pro zvěř ještě vykrývá z toho mála pro sebe. Jenže teď ubyli hned dva pracanti a to je sakra znát. Zkrátka zůstali tu koníci, samozřejmě krmení, což o to, sena měli dost, ale jinak na ně nikomu už nezbyl čas a síla.

Ještě dost dlouhou „chvíli“ trvalo, než se mi podařilo udělat nějaké místo, za průběžných proseb a urgencí kamarádky, časově se sladit na přepravu, přežít chřipku z prasete, co se objevila trochu nevhod. A chvíli před vánocemi jsem si přivezla dárek, takové trochu větší příšerky. Tedy, abych byla upřímná, já ne, já nemám (zatím, grr) papíry na přívěs, takže jsem dělala jen doprovod. Koníci se vezli víc než sto kilometrů, na dvě várky, tzn velká dostatečně silná dodávka s „koňákem“ byla „na cestách“ skoro celý den. (Dodatečně děkuju za pomoc.)

Kdybych měla zaplatit „komerční“ přepravu, tak jako když jela Terezka na námluvy (neúspěšné) o pár vesnic vedle, nepřijeli by. I takhle jsme v nákladech řádu tisíců. Na vykládání jsme navíc museli slovit při obou cestách ještě dobrovolníka na pomoc, vjet do dvora (sadu) u nás by tou dobou znamenalo zahrabat se po nápravu do bahna, takže koně se skládali na lesní cestě nad námi, napůl na silnici a domů vedli přes louku. To ve mně byla malá dušička.

A to se radši moc nešířím o tom, že jsem v týž den měla vrátit ještě náklaďák a vyzvednout jakousi šachtu, veliký plastový válec, který jsme si tak trošku špatně uvázaly a když na dálnici přetrhl kurtu, hodlal nás opustit. Tedy cestovali jsme i s prázdným koňákem o dvě vesnice „při cestě“ stranou, přeskok spolujezdce do náklaďáku, tedy jeho proměna v řidiče, přesun náklaďáku i se šachtou do Prahy na sídliště, kde si ho vyzvedne právoplatný majitel, přeskok do koňáku kličkujícího za námi sídlištěm (a nechci vědět, co si o mě myslel jeho řidič v tu chvíli) a změna v spolujezdce, vysadit dobrovolníka číslo jedna a jedem na druhé kolo…

Koníci se chovali naštěstí slušně. Při prvním kole bylo potřeba naložit valáška pomocí lonží, což jsem nikdy nedělala a kupodivu ani dělat neviděla, ač je to asi běžné, ale já fakt nejsem „od kobyl“, pro mě je to trošku jiný svět. (A Tereza je na tyhle věci nebojsa a kliďas.) Zkrátka se k zadku přívěsu po stranách uvážou dvě lonže (pro psáře nekoňaře, taková dlouhá, pevná, silná stopovačka), překříží koníkovi za zadkem a dva lidi ho drží, aby necouval. Vždycky, když udělá krok směrem do vozu, lonže se mu za zadkem zas kousek utáhnou, takže si to nemůže rozmyslet a vycouvat i s tím, kdo ho vede.

Kobyla, když viděla, že se ten druhý vevnitř cpe, on má chleba a ona nic, vletěla na své místo do přívěsu jak velká voda a „Dej sem taky“. Ona je vůbec dost žárlivá a nenažraná. Naštěstí jí byla ohlávka naší Terezy, jen jsme jí museli povolit zpět na normální rozměr, Tera má netypicky úzkou hlavu. Obě malé dostaly krásné nové krásné ohlávky (tedy já dostala k vánocům předčasně pro ně ohlávky 🙂 ) Obě malé byly naložené ve chvíli a musím přiznat, že všichni se cestou chovali opravdu dobře a slušně.

A tímhle maratonem začalo martyrium, které ještě neskončilo, udělat z těch rozježených potvor něco, co alespoň trochu bude připomínat koně. Uklidnila jsem se jen v jednom. Pořád jsem měla pocit, že své, na pastvině žijící holky, zanedbávám. Houby. Tereza a Tana jsou proti novým přírůstkům výkvět zdraví a spokojenosti. Oni by nováčci taky vypadali jinak, chodit ven, jenže rozbili ploty a utíkali a tak skončili na dlouhou dobu ve stáji.

U nás je elektrický ohradník, který (zatím) respektují… ale to předbíhám. Zatím se ta nadělení musela doma odvést rovnou do stáje, která tím trošku praskala ve švech (druhý použitelný koňský prostor okupoval pes) a do odčervení dostali „zaracha“. Ony ty olámané odrbané žíně na zadku spolehlivě signalizují „Svědí nás…, něco nám na to dej“. Po týdnu byli uznáni za aklimatizované a nacpala jsem jim pasty na odčervení pro koně.

Tím se jim „otevřel“ dvůr a začátkem ledna i pastvina a tehdy naše malá Tanuška zjistila, že není máma jediným koníkem na světě a ona středobodem vesmíru. Tereza reagovala po svém, přítomnost „stáda“ jí potěšila a šla hned do říje. Jo děvenko, to máš smůlu, žádného s pytlíkem plným jsem ti nepřivezla, jen jednoho valáška a ten ti nepomůže. Když jsem tě loni za hřebečkem vozila, tak jsi nechtěla jinak, než za chleba. Ale to by bylo na samostatnou kapitolu.

Zatím jsme ve stádiu odbodlákování (nakonec skoro bez stříhání žíní, hurá), odploutvení, část veteriny za sebou, část nás čeká, už jsme snad srovnali formality (měli i resty v evidenci). Došli jsme k zajímavému poznatku, že co nějaký úkon s koněm, to pětistovka. Pomalu se propracováváme k cíli a tím je kůň, tak, jak má vypadat. Jde to, ale dře to.

Například odebrat Betě vzorek z „divností“ na nohou tak, aby šel poslat na histologii, to znamená uzavřít předem životní pojistku. Takže na tomhle poli neúspěch. Ale Marcelka, která bude kulhat už na věky, protože má už léta poničený kloub v kyčli, chodí o poznání líp, když jí kovář opravil nožičky. A Jurášek se pohybem venku trošku nasvalil a „zhezknul“, pokud se to tedy u něj tak dá říct a kopýtko s hnilobou se vylepšilo.

Výběh prospěl všem, ač v zimě a záplavách sněhu, do stáje chodit odmítají. Mým cílem samozřejmě není mít šest, i když malých koní, ale teď se ještě na nějaká další stěhování nedá ani pomýšlet. Dvě nejstarší a nejmenší mají přislíbenu definitivu, každá si s sebou vleče nějaký zdravotní handicap a o jejich osudech by bylo povídání na vlastní článek. Třeba se „vybičuju“ a napíšu 🙂 . Takové dvě „šetly“, to je jako čtyři ovce, ne? A až nebude čím krmit, budou žrát ty vyčesané bodláky.

Aktualizováno: 27.5.2010 — 20:11

73 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Báro (inlove) , jsi prostě úžasná baba! (bow) Moc mě mrzí, že na Termitu jsem Tě propásla, byli jsme zrovna s dětmi v pohádkovém lese. Ale uvidíme se u Li na brigádě, tak se to napraví. 🙂

  Jen dovol otázku: na čem váznou papíry na přívěs. Na čase? Na penězích?

  1. Na penězích především, na čase taky a taky na tom, že krom občasných útulkových nutnoakcí, kdy jsem jela prostě načerno, jsem s přívěsem, ani s malým, moc nenajezdila. Teď jsme měli půjčený malý (nebyl, opět půjčovaný, náklaďák) a seno se vozilo po jednom balíku, tak jsem trénovala, ale couvání pořád nic moc. Marcela by mohla vyprávět (yawn) . Ale trénuju, trénuju. A dneska (když už jsme projezdili všechny prachy na cestách pro jeden balík (mm) ) přišla báječná zpráva, že náklaďák už má technickou. Huráá (rofl) . Můj „dvorní dodavatel“ má zbytek sena za velmi hezkou cenu a potřebuje ho fofrem odvozit, aby mohl skládat do seníku nové. Prostě normální provozní problémy 🙂 Před dvěma měsíci jsem sekla s prací, dvanáctky směny za devět měsíčně (srazili celé oso) na druhé straně Prahy, a pokouším se, visíc na pracáku, stihnout a strhnout vše, co je potřeba se zvěřincem.
   Budu se těšit u Li.

 2. No jo, Báro… závidím Vám, že máte tu možnost mít i koně… a všem Vašim zvířatům „přávidím“ to místo u Vás ve stáji i v srdci… (h) (y)

  V Beskydech lije jako z konve, takže doufám, že na Macháči jste všichni v suchu? (sun)

 3. Milá Báro, díky za krásný písání, ty jsi ten nejsprávnější zvířecí člobrdík, přeji tvým opraveným koníčkům moc hezkej život, hodně sena a obroku ať je jim do skoku a zdravím celou tvoji smečku s díky za všechna spokojená zvížata . (y) (h)
  Myslím na ti termiti, jak se asi mají, snad jim tam neburácí jako u nás.
  Jdeme všichni raději na kutě.
  Přeji všem brou,brou a teplé suché pelíšky. (wave)

  1. Jo, pod to se pridam. Baru a jeji hospodarstvi obdivuju. (y) (y) A ti konici jsou strasne roztomili chlupaci.

 4. ;;) R O Z V E R N Í Č E K . ;;)
  Dva dětské.

  .(*) Pětiletý Jaroušek obdivně vzhlíží k mamince, která se vypravuje do práce a posléze povídá: „Mami, ty jsi ale hrozně“ hezká…“ „Poslyš, povídá otec matce, „neměla bys s tím klukem zajít k očnímu lékaři?“ . .(*)

  Synek se ptá: „Tati, kdy si indiáni malují obličej?“ „Když se chystají do boje.“ „Tak si dej pozor na mámu, stojí před zrcadlem a maluje se !“ .(*)

  ~o) Vinšuju všem hezký večer a těšte se na víkend. ~o)

   1. Vám k tomu přidám jeden z generace mého syna:
    Neni ošklivých žen, jenom mužů, co neumí pořádně dělat ve Photoshopu!
    😉

    1. Pro změnu další bouřka. Ale aspoň termiťáci vidí, jak se o ně staráme a všecko jsme si to natáhli do brna.

  1. Já teda přidám s Jováskovým dovolením, jeden na dobrou noc ,ještě z totáče.

   Tatík čte po nedělním obědě Rudé právo a synek se ptá,
   tatínku a proč vy pro nás vlastně ten socialismus budujete ?
   😀 Protože si vy haj- zlíci nic jiného nezasloužíte. (bat) (chuckle)

 5. To je pravdička že je tu vymeteno ale vzpomínáme na účastníky Termitiště jistě mají slušné počasí aspoň doufám. Praha hlásí zatím docela slušně (sun) (f) (sun) (dance) (toivo)

 6. Hospůdka je nějak vymetená a smutná. Jó, jó všichni jsou v Temitišti. Chystají se na večerní výstup na Bezděz, mají zatím dobré počasí. Za ti v Brně je pořádná bouřka s průtrží a ouplně černo a tma tmoucí.

    1. Pššššt, mám to tvrdě naplánováno jako velkou zrádu, prostě na poslední chvíli chci vystřelit, aby nebyl čas na protesty a hroucení. Na chvilku, ale přece (happy)

  1. Tak hlavně, když jim neprší, ta bouřka tady vypadá vydařeně… já mám vůbec pocit, že za poslední měsíc začínám na několika místech plesnivět (wasntme)

   1. Já už jsem plesnivá, ale není to častými dešti 😉 . Naštěstí to jistí vlasová kosmetika 😀 .

    1. Se obávám, že na tohle kosmetika nepomůže, možná tak preventivní koupání v savu 8) … jsem dnes cestou do práce uvažovala nad tím, jak vypadá dešťovej prales a jak rychle asi vyroste (blush)
     Broudonoc všem

 7. Blázen. Ta baba je blázen! Ale přiznávám, mít prostor, su blázen taky.
  Nestane-li se do zítřka nic, co by vyhnalo mimoucha, pojedu na malou kontrolu k Termitům. Koneckonců, na Mácháč to mám jen pár zatáček

  1. jsem na tom podobně. Taky bych asi měla více zvířeny, ale fšichni by dostali jména a měli by to u nás na doživotí

 8. Přeji krásný víkend všem na Mácháči, pěkně si to užívejte zahoďte všechno , co Vás tíží. Žijte teď a tam touto chvílí sdílení s přírodou a přáteli ,naberte síly. (h) (y) (^) (pi) (coffee) (beer) (d) (dance) (sun) (f) (y)
  A sákryš nezrochejte se , pamatujte na slušný vychování, buďte rádi , že Vaši pustili. Budu na Vás všechny vzpomínat . (wave)

 9. mějte se tu krásně – máme odvoleno, kalendáře naloženy… za minutku jedem

  Zítra ráno se nehlásím, ale všem přeju hezkou sobotu už teď (wave)

 10. Přeju krásné počasí v Termitišti (sun) (sun) (sun) (sun) (sun) (sun) (sun) (sun) (sun) (sun)

 11. Báro, taky nechápu, jak se to všechno zvířectvo dá stihnout! Já bývám ufuněná z jednoho psa. 🙂
  OT : aktuální hlásání od Mácháče: včera ráno dorazili 4 Boxíkové (2 lidi + 2 psi) a odpoledne 1 zana. Počasí pořád dobrý, včera jen jeden 20timinutový slejvák, zato vydatný, pak ale slunilo. Dnes pod mrakem, ale neprší, a občas semo tamo vykoukne nesmělý paprsek. Šťastnou cestu všem, co míří do Termitu!

 12. no teeeeedaaaaaaa!!!!! Báro, jsi krásný blázen (h) (rose1) . Kolik že toho zvířectva doma a kolem domu máš?? Já jsem úplně ztratila přehled, co všechno u tebe volá po jídle a mazlení…

  1. Moc :-)) Teď, ke dnešku dva vlastní a čtyři erár psi. Jeden vlastní kocour smečka erár koček. Koňovitostí šest, Mudlounek, prasátka jsme snědli. U ovcí a u koz v obou případech zhruba dvacetihlavé stádo dospělých plus prcci.Teď už bude asi o jedno míň, naše charitativní koza Maraska vypadala včera už hodně špatně. Ale chtěla být s ostatními a žrala. Dožívá, vím to. Velká, vychrtlá, ošklivá a fousatá hnědá koza bez sebemenšího užitku, Marcely oblíbenec. Ta prostě dožívá.
   A to ještě netuším, co mě tam čeká, za chvilku to pojedu zjistit (jsem v Praze), aby byli opravdu všichni doma. Na zahradu u mámy někdo v noci vlezl a ukradkl mi batoh s osobními věcmi, na kterých mi záleželo.Než se máma vzbudila a pustila Alexe (dobrmana), bylo pozdě. Na marodkovou zahradu zas zkusil vlézt kdosi, taky ve dvě ráno. Skončil špatně, psi byli ještě “ v pozoru“ na zahradě a Bri, ten malý roztomilý oříšek, je opravdu dobrý hlídač. Od plotu se vrátil, hubu umazanou krví, ne svou. Nojo, malej, ale šikovnej, věčně ho někdo podceňuje. Ten kdyby byl v noci u mámy. Ach jo. No nic, to si ulevuju.
   Jinak se to dá přepočítat na balík sena na dva dny, cca 2 x přívěsný vozík zeleného denně, pytel jádra na týden. Pytel granulí na dva dny, nebo plato konzerv na den… Kam se hrabeme na farmy nebo větší chovné stanice. Tohle je jen hospodářství.

   1. Báro, pokud bys potřebovala sedlo, jedno by se našlo. Je sice v hodně vysloužilém stavu, ale funkční a pohodlné, spíš na širšího koně. Na nějaké popojíždění po lese by ještě chvilku mohlo fungovat.

    1. Určitě, přišli skoro bez cajků a marná snaha,ven chodit a něco dělat musí, budeme rádi.

 13. Tak to si si prirobila kopec práce s koňstvom, ale kopec krásnej práce, keby som mala podmienky, už by sa u nás popásala nejaká kobylka a valášek. Tak držím palce! (y) (y) (y) (y) A závidím!

 14. úžasný článeček (h) , akorát jsem se těch koníků nějak nedopočítala :O

  jinak přeje neúčastnící se medvěd brtník Beda (hug) skvělou zábavu, vlídné počasí a plno krásných zážitků všem Termitníkům (h) (f) (y) (i když oni už tu asi většinou možná ani nejsou, neb nabrali vítr do plachet (inlove) )

  1. Je to snadné. Dva původní. A tři noví, to je celkem šest. Ty dvě malé se sčítají, dohromady dají dva šetlandi jednoho koně. Tedy ve výkonu, velikosti a žrádle. „Za úkony“ se platí každé zvlášť. Ne, vážně, dva domácí, čtyři nováčci.

   1. no uffff (whew) – někde uprostřed tvého příspěvku jsem se jala hluboce dumati (sweat) :^) |-( ,jak jsi mohla projít antispamovou kontrolou, anebo jestli mi konečně a definitivně přeskočilo (rofl)

 15. Báro, jsi krásně praštěná. (h) Držím Ti palce, abys to s tou koňskou bandou zvládla (y) (y) .

  A za chvíli praštím s prací, jedu dom, ve dvě mrsknem s přednostou lístky do urny a vyrazíme do Brna, kde naložíme Sylvu a její 2 trhače a hurá směr Mácháč (wave) (wave) (sun)

 16. Báro, tak už vím, kam šoupnu Punce a Zorču, až mě přestanou bavit! (rofl) Přeju koníkům, ať jsou co nejzdravější a stojí co nejmíň. Té práce bude furt stejně…
  Všem na Macháči přeju krásný víkend a od zítřka do nedělního poledne vám pršet nebude 😉 (wave) .

  1. Díky. A ne, díky. Jen v obráceném pořadí. Už tohle bylo přes limit, nejsou tu dost velké pozemky.. Ale vy byste je nedali, tak se nemusím bát. (happy) Vím, že to vyzní jako snadné řešení problému, odložit je. „Malou“ bych kopla, „odmilovala se“, vykopla kluka, co u nich bydlel a pomáhal se zvěří pět let, zamilovala se do jiného, co pro ně není „k užitku“ a věčně je u něj, takže taky houby udělá. To se stává. Ta kamarádka, její máma, má z koní panickou hrůzu, tu neovladatelnou,kdysi si jí programově podal chlaďák, rozsáhlé zlomeniny… I před malým koníkem se přilepí ke zdi. Sama jim tedy pomoct nedokáže. Přesto je doma dovolila, první z lítosti nad zraněným hříbětem, další už se nasčítalo, jak dítko rostlo. A už nejsou mladí, chybí i fyzická síla. Jezdily na nich holky ze vsi, dokud taky nedorostly… Koníci mělitak příšernou kůži, že nebýt leden, stříháme. Měla jsem strach, že od nich ti moji něco chytí. Ale pobyt venku dělá divy. Nemůžu jim dopřát žádný nadstandart, spíš podprůměr, ale jsou to poníčkovití, míň nároční a zjevně to zatím pomáhá. Nejsou už nejmladší.

 17. Vsetkym prajem prijemny den,stastnu cestu a aj pobyt na M.jazere.A tak zavidim,tak,ze sa bojim,aby som nebola potrestana.Napiste a a urobte fotky.

 18. Milá Báro, ty jsi fantastická a nádherně praštěná (h) ! Velmi dobře vím, co obnáší péče o koně a proto máš můj velký obdiv! A s touhle partou si asi ještě užiješ… Moc ti držím palce, ať se koníkům daří a jsou zdraví, na fotkách vypadají pěkně a spokojeně (f)

  1. To jsou ještě zimní fotky. Byli děsní. Už jsme povýšili. Až napíšu další kus, pošlu novější fotky. Kdo chce přijít „na koníky“?

   1. Báro, kdyby jsi nebyla od Brna tak daleko, ráda bych Ti chodila pracovně pomáhat. Už toho také nic nenajezdím a tak jsem spíše opečovávací koňák, ale s celoživotní praxí. Škoda. Jestli pojeme někdy okolo, ráda se za Tebou, děsně praštěnou (h) (v tom krásném slova smyslu) zastavím. Přeji hodně toho veterinárního zdravíčka, aby nebyly takové výdaje. (f) (rose1) (sun)

 19. Děcka – nestíhám číst, jenom dotisknu propozice a hurá směr severozápad. Mějte se tu hezky, nezlobte a držte palce, ať moc nechlístá.
  Papapá

 20. Báro, ty máš nafukovací dny|? To jinak není možný, abys to stihla. Koníci krásní, to by Káča plesala- dokud by si nezkusila, jaká je kolem koní dřina…
  Koukla jsem na předpověď počasí pro Máchovo jezero (na Windguru, předpověď pro surfaře) a pršet tam prý má dneska večer, v sobotu ne a v neděli zas jo- tak uvidíme, jak se strefí…
  Do Termitu odjíždíme po druhé hodině, protože některé pracovní povinnosti (hlavně mušketýrovy) bohužel odložit nešly, tak šupneme lístek do urny tady a jedem 🙂

 21. Milá Báro, koníky jsem přelétla, musím se k ním vrátit později.

  Za pár minut vyjíždíme pro Tádu a pak směr Mácháč. Papa, mějte se fšici krásně a je mi moc líto, že nebudete s námi. (h)

  Krásný víkend všem! (h)

 22. Nádherné dárky, že moc pozdravuju a kam mám posílat tvrdej chleba (ne plesnivej), se ptám?

  1. pokud se nepletu – Bára sídlí kousek od Berouna. Vždy prosí o ruce na hlazení a venčení útulkových pejsků i koníčků. Takže kdo to máte v příjemně výletovém dosahu… (nod)

     1. no vidíš, já do Berouna jen na trhy v květnu a v září, takže nasyslím pečivo a až pojedeš sem, tak dej vědět,pokud budeš mít místo, nafasuješ 🙂 ráda tě uvidím…

      1. Já taky do Berouna na trhy v květnu a v září! Už několik let. Těch peněz, co tam vždycky nechám.

       1. Já si to teď radši odpustila, mám nové drahé koníčky, co mi soblibou rozbíjejí hrníčky (rofl)

 23. Moc na Vás všechny myslím, abyste měli o víkendu alespoň slušnější počasí.
  Není to nic příjemného být promočený a promrzlý, ale na druhé straně – když je dobrá parta, vydrží se všechno! 🙂

 24. Teda vůbec si nedokážu představit, kolik to musí být práce (shake) Díky za koníky

  Jinak moc držím palce na termitění (y) 🙂

 25. Hezký den všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat nějaké bolístko na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Báro – nadělila jsi si hezké dárky pod stromeček (inlove) Jen ta další práce kolem stáda koní je taková „nedárková“ , prostě tvůj den opravdu musí mít alespoň 30 hodin (o) jinak nevím, jak to zvládáš. Dík za koňská „mrňata“ (wave)

  Při nákupu granulí jsme dostali obojek proti klíšťatům na velkého psa – my to nepoužíváme, tak jsem ho přibalila s sebou. Snad se u tebe najde nějaký ten adept, který ho unosí.

  1. Jo, tohle fakt byl dar nedar, aleco sedá dělat, seto tak nějak sešlo… Obojek- díky… Jessie, Black, Georgino

 26. Jste cvok! Krásnej cvok! 🙂

  Na Mácháč držím palce! V nejhorším to budou závody v plavání, no…. 😉

  1. kam se v Yarískovi podívám, všude Rputí „zvonci“ 😉 Náhodou ta tvoje titulka kalendáře je moc hezká (wave)

 27. Mili pratele: Hlasovat s vama nemuzu, tak budu aspon drzet palce. Muj nejmladsi synovec v CR nedavno mel 18. narozeniny a jde volit. A rikal, ze bude volit dobre.

  Jinak vam preju prima vikend na Machove jezere. A nezmoknete. (h)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN