ROZCESTNÍK: Výlet na vinici a za vláčky

Jak jsem se už předešle zmínil, tak náš mladší syn Martin odletěl na vědeckou konferenci do San Francisca v sobotu 3. dubna. V neděli 4. dubna jeho žena Edita k nám dovezla jejich dvě děti, pětiletého Fynna a skoro tříletou Janu a jejich psa Maxe, jinak bráchu našeho Ferdinanda. V pondělí 5. dubna letěla Edita za Martinem do San Francisca, kde strávili společný týden. 8. dubna měli desáté výročí od sobáša, tak jim budiž přáno. Chod našeho domečku se jaksi změnil.

Počasí moc přívětivé nebylo, často pršelo a tak se většina aktivit odehrávala v domečku. Přesto jsme se jeden den vydali s vnoučaty nedaleko, od nás asi jen 30 km, na vinici jménem Vicary’s Vinery, kde se nejen pěstuje víno, ale i vyrábí. Hlavní atrakcí pro drobotinu však tam je ráj vláčkařů. Jak v občerstvovně, kde je model jezdících vláčků, tak hlavně venku na pastvinách, kde je asi půl kilometru natažených kolejí v mírně zvlněné krajině. 

Po těchto jezdí elektrické lokomotivky táhnoucí vagónky s výskajícími caparty. Lokomotivky mají podobu, barvy a jména lokomotiv dětmi oblíbených z kreslených filmů. Tedy modrá je Thomas, zelená Percy, červená je James, Toby je hnědá a Mavis černo žlutá. Vagónky mají také neodolatelná jména, jako Henrietta, Annie, Clarabel, Sodor a podobně. Dojeli jsme tam ve všední den kolem poledne a tak tam nebylo nijak nacpáno, i když byly školní prázdniny.

Vnoučatům jsme koupili jízdenky na 3 jízdy každému a vydali se na nástupiště. První jízda se odehrávala vláčkem taženým lokomotivkou jménem Thomas, jasný to favorit většiny dětí. Tuto jízdu jsme absolvovali s dětmi, protože na každé platící dítě může jet jeden dospělý zdarma. Nejlepší způsob jak udělat pěkné fotky. Přestože zatažená obloha hrozila deštěm, tak ani nekáplo.

Trať se vine po zvlněných pastvinách v zářezech i na náspech aby se jednou ponořila i do krátkého tunelu. Vláček jede klipity klap po spojích kolejnic a iluze je téměř dokonalá. Děti jsou uneseny a po první jízdě by hned jely znova. Trochu je brzdíme, aby jim to déle vydrželo, a jdeme obdivovat modelovou železnici v občerstvovně.

Poté se prostory začínají jaksi vylidňovat a tak další dvě jízdy děti absolvují v poloprázdných vagónech. Pak si ještě se spokojenými vnuky projdeme areál vinice a vinařského závodu, kde neschází ochutnávárna a prodejna místních výrobků. 

Koštujeme co tam umí vyrobit, a kupujeme dvě flašky výborného portského. Tawny Port. S lítostí musím dodat, že doma už vyschly. Místnost prodejny a ochutnávárny jsou prostory, kde se dříve víno zpracovávalo a nyní tam mají expozici historických sudů a presů na víno. V areálu neschází koutek s prolézačkami pro děti, čisté a papírem vybavené toalety a také jakýsi přístřešek či bouda, zde zvaný woolshed, kde se o víkendech pořádají „Vicary’s Famouse Country Woolshed Dances.“ Tedy jakési country bály.

Takže diversifikace zasáhla i vinaře. Neprodukují jen boutique vína, je to malá vinice, ale provozují i zábavu pro děti i dospělé. Domů se vrátila vnoučata spokojená, projížďky na vláčcích byl úspěch, a děda s bábou rovněž, dovezli si kloktadlo, každý jednu flašku. Navíc děti obdržely malý certifikát opravňující je při další návštěvě ke slevě.

Další fotky najdete zde 

Aktualizováno: 17.5.2010 — 18:23

62 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. A děkuji za další australský článek, řekla bych co článek , to rozšíření obzorů 🙂

 2. Zapoměla jsem napsat, že podobnou železnici, (ale lokotky jsou kopie opravdových starých lokomotiv), pořádají nadšenci na jedné zahradě-pozemku, v Drásově.Je to mezi Brněm a Tišnovem, kouzelná krajina. Železnice je s pravým nádražím, průvodčím, štípacími lístky a tak. Tady je odkaz
  http://feldbahn.ic.cz/feldbahn.html

 3. Milý pane Jiří, byl to očividně vydařený výlet s vydařenými vnoučky do krásných míst. A z toho vysychajícího portského si nic nedělejte, je to jeho obvyklá vlastnost. U nás takhle portské (a nejen Tawny) a sherry vysychá záhadným způsobem už dlouhou řadu let. Co jsem se oženil, vysychá dokonce přibližně dvojnásobnou rychlostí. Myslíte, že by to mohlo souviset?

  1. A to já se klidně přiznám !!!! Nazývejme věci pravými názvy !!! Já portské upíjím !!!
   (rofl) (rofl) (rofl)

 4. Chi, trpaslíci podél cest se pěkně vyjímají. Tady mají aspoň spoustu místa, ale onehdy jsem zahlídla zahrádku jako dlaň (mno, tak 4x4m) a na ní asi osm vzrostlých trpaslíků (wasntme) . Ále. Stejně furt lepší než zbohatlická antika 😛 .

  1. Souhlasím s Louk a trpaslíky. Konec konců, někdy je to recese, někdy sběratelská vášeň… Ale rozhodně to méně uráží oko než kreace, ve kterých se potkaly v dojemné shodě přebytek peněz s nedostatkem vkusu…

  2. Lidi, co si pořizují trpaslíky mě dojímají. Nad sádrovámi čápy s čápátky se usmívám a osobně už delší dobu uvažuju o koupi obršneka. Ale nejvíc bych chtěla takový ty starodávný skleněný koule, co bývaly v zahrádkách na tyčkách u růží nebo jiřin. Nevíte někdo jestli se to a kde, dá sehnat?

     1. Taky mě trpaslíci většinou dojímají – teď už ano. 🙂 U babičky přeslicové byl na společné zahrádce betonový hrad se slídovými okýnky, nic krásnějšího jsem jako dítě neviděla. (h)

      Abyt, na Fler té prodejkyni určitě napiš, prodejci většinou dokáží sehnat či vyrobit to, co už mají vyprodáno. Takhle jsem nechala dělat tu krabičku pro Dede a posléze i pro sebe a pak další jako dárek, funguje to. (y)

      1. Milé dámy, děkuji vám, pakliže seženu, splní se mi dětský sen. Doma jsme je neměli, obdobně jako trpaslíci byly čímsi zcela zavrženíhodným. 🙂

 5. Mimochodem, taky se vam obcas stava, ze posilate prvni komentar po nekolika hodinach a zviretnik vam ho odmitne a doporuci vam trochu zpomalit? Skoro bych rekl, ze je to nejaky lozbity.

   1. jo jo – to se tvůj komentář srazil (punch) s jiným komentářem… Můžeš pak vynadat tomu, komu dal systém přednost (rofl)

   2. No jak s kterym prohlizecem. Nektere se rozhodnou, ze se jim ten text nelibil a vymazou ho. Takze je skoro bezpecnejsi zmacknout CTRL+R a odsouhlasit, ze ma prohlizec znovu poslat data.
    A pokud je to spravne napsane, tak by se komentare mohli srazet jedine v pripade, ze oba Vejdove maji (z pohledu zviretnickeho serveru) stejnou IP adresu. Tedy rekneme, oba vejdove pracuji ve stejne firme nebo jsou prinejmensim pripojeni stejnou firmou k internetu.

  1. Jendo 🙂 , to není myšleno osobně! Neříká Ti to, že Ty jsi příliš rychlý, ale že ses srazil s předchozím vejdou. 😉 (rofl) Postupuj, jak radila Louk. To víš, předbíhat se nemá. (rofl)

   No – a to mám za to! Taky mám zpomalit. (chuckle) Tak znova hopla. 🙂

   1. Ano. Příchozí Vejda se srazí s předchozím Vejdou. Pokud nejni jeden z nich přechodník, teda. Ale ten je mu stejně k nerozeznání podobnej. A kterýho Vejdu myslíš? Staršího nebo mladšího? Já znám dva. Ale podoba, co?

 6. Milý Georgi, mašinky jsou krásné. Podobné vozí děti na jedné zahrádce v Obřanech, kde má místní nadšenec vláček s vagónky a vozí děti zadarmo, jen pro tu dětskou radost. Je to na cestě do Bílovic, za Mlýnským nábřežím. Asi tu železničku budete mít delší i kapku větší, dospělí se do té obřanské nevejdou, ale i to neva- mně stačilo, že děti měly radost 🙂 A obchod s vínem by mě finančně zruinoval- australské jsem už pila a některé druhy mi moc chutnaly, třeba chardonnay…

  1. No jo – a taky je jedna poblíž Žďáru nad Sázavou (a další v ZOO, ale to je vlastně tramvaj (blush) )

 7. Hezky vylet 🙂

  Ovsem musim priznat, ze kdyz jsem videl v televizi ty vlacky s obliceji … no … pripada mi to spis strasidelne a vybec takove … nevim, nejak se mi proste ty vlacky nelibi.

   1. No, pánové, máte mezery 😀 . Ten (ošklivej (doh) , souhlasím) obličej je Mašinka Tomáš, což je momentálně nějaká hitovka mezi prckama – kolegyně to věčně kupuje…

    1. Ja vim, ja to videl prvne v nejakym filmu kde na tom ujizdel nejaky autisticky kluk a jeste v tom byl nejak zapleteny pes, mam pocit zlaty retriever nebo tak neco. A pak jsem na to narazil i pri prepinani, myslim na Coolu nebo tak na necem to davaji nekdy k veceru.
     Nejak me ty masinky desi.

    2. No jo, Thomas, the Tank Engine, je to kupodivu už starší záležitost, pamatuju, že jsme se na něj s dětma dívali, když byli malí. Tenkrát ho dokonce mluvil Ringo Starr.
     Milý Jiří – pěkný výlet a vnoučata ještě pěknější, rodinnou podobu nezapřou!

  1. Mne se taky nelibi, ale moje vnucka (brzy tříletá) ho miluje a názvy jednotlivých mašinek uměla skoro dřív než máma, táta. A od té doby miluje vláčky. 🙂

 8. Ahojky Jiří, tak jako YGA, jsem na fotkách hledala malebné řádky vinohradů a teprve ke konci jsem objevila malinký kousíček v pozadí 😀 . Vnoučci jsou kouzelní a je vidět, že si užili krásný, zábavný dětský den, který jim vytvořili babička s dědou (h)

 9. Paráda, milý Georgi (inlove) : vláčky, vínotéka, vňoučátka, muzeum, prostě fšecko! (clap)

  Mohla by to být inspirace i pro nás; je tolik krásných koutů naší země, kde se vyrábějí dobré věci, ale nikdo tam nejede, protože tam vlastně nic není. 🙁 A kdyby tady někdo udělal takovou mašinku, chtěla bych na ní dělat strojvůdce. (nod)

 10. Jiří – hezké fotky, ale já se těšila, že tam budou i fotky klokanských vinohradů – jestli je pěstují na závěs či na vertigo nebo klasika (rofl) .
  Ale jinak se mi moc líbila ta taneční stodola – tam by se mi líbilo.
  No přiznávám, že australské víno jsem snad ještě nepila – my si kupujeme většinou vína našeho regionu (jo – i v tomto jsme patrioti – teda spíš vlastenci), a pokud exotiku, tak Chile či JAR. Tuhle jsme probírali zásoby a zjistili jsme, že bysme si mohli takovou malou vinotéku otevřít (wasntme) (rofl) – a to nepočítám víno od našich a od švagra, to je tak běžné, jako voda z vodovodu.

  1. A to hlavní jsem zapoměla napsat – vnoučátka naprosto kouzelná – ta se fakt povedla (clap) (clap)

   1. Nám čížkům, co rádi sušší bílá vína, se zas až tak stýskat nebude, Jakube 🙂 Pojedeme na výlet do Žernosek. Ale to před svými moravskými kamarády říkat nesmím, oni by mi nedali ochutnat jejich podařený ročník Dornfelderu, a já se do téhle odrůdy docela zamiloval… 😀 I když není bílé…

    1. Těší mne, též již několik let milovník dornfeldru, akorát mi dá vždycky práci vysvětlit, že nemluvím sprostě (rofl)

     1. Jo, po dvou čtvrtkách se to začne slévat s donnerwetter! Tož to je ale život, děvčico…

  2. Ygo, natáhni vínovod od Vás k nám, my čížkové severní dáváme přednost moravským vínům před ostatními ta cizokrajná a exotická nám většinou nechutnají. Holt nejsme in
   OT od včerejška máme štěkátko- 3 měsíční. Asi to bude dost náročné, je docela hodné a chytré, ale Doník se s ním moc nebaví. Není na něho zlý, ale nebaví se.

   1. taková zpráva dne a ona to tak mezi řečí upustí (think) … okamžitě dodej technická data – rasu, srst, barvu, pohlaví… Starší pejsek si musí zvyknout – některému to trvá chviličku, některému i několik týdnů. Ale pokud není na mimíse zlý, tak je to fajn a bude to dobré (nod)

    1. Tak znovu : od včerejška máme štěňátko – pejska, kolii zlatou dlouhosrstou z chovné stanice Collar dream z Prahy. Jelikož pan chovatel bydlí momentálně v podnájmu, tak pejsci žijí u přátel v Českých Budějovicích v ch.s. Modrý Iris. Pejsek je starý 3 měsíce slyší na jméno Najly, protože v průkaze má jméno B’Nailing- je to hrozné co si lidi nevymyslí. Doník na něho není zlý je jen jaksi nejistý tak mu musíme věnovat stejnou pozornost jako dřív ne-li větší tak to dá zabrat protože malý je jako když ho vystřelí z praku. Ale je milý a hodně zvídavý

     1. dík za upřesnění (nod) Až budete trošku rozkoukaní, tak ten článek určitě napiš. Klucí koliáčtí si to zaslouží (wave)

     2. Marsko – ty potvůrko tajemná. Nejprve nadhazuješ, co by kdy by a naráz je pejsáček doma! Fotit fotit fotit a pasírovat to přes rajče k nám – a nejen Najlíka, ale i Doníka. A to je jasné, že Doník musí být VŽDYCKY na prvním místě, protože tak je to správné – on je pán domu a ten malý se musí přizpůsobit.

       1. Díky, Xerxová 🙂 . Jé to je ňuňánek (happy) .

        Se mi nepovedl mentorující smajla, tak znovu – Marsko, foť a piš (wait) . Prosím pěkně (sun) .

     3. No Marie :O . Takovou velikou a krásnou novinu máš a jen tak mezi řečí ji utrousíš… Neboj, Don přivykne. Najly je pro něj zatím příliš čerstvé překvapení. Ať máte ve smečce pohodu (h) . A ty se polepši! Tytyty jedna osobo nepsavá(wait)

 11. No, to je dobrá kombinace, zabaví se všichni (wave)
  I když se musím pochlubit, že náznak týhle praxe je i v Praze – bobová dráha na Proseku (no, spíš pro trochu starší děcka 😉 ) je šikovně zkombinovaná s vinotékou z nedaleké vinice, jedné z mála pražských. Ochutnávali jsme v sobotu v rámci odskočení na poštu 😛 a musím říct, že nemají špatný pití.

   1. Že?! Odskočí si z Bohnic na poštu, kam jinam než na Prosek, a při té příležitosti – – – 😀

    1. Já jsem prosím nebyla na Proseku, Prosek si odskočil k nám na Starobohnické posvícení (chuckle)

  1. Cha – copak bobová dráha na Proseku – v Praze je všecko možné. Ale bobová dráha vedle lyžařského vleku v Němčičkách mezi vinohradama! Kampak na nás klokanské mašinky!

 12. Mam krasne prebudenie-kuzelne je to Jiri.No a to australske vino maju aj u nas.zajtra cestou z prace si ho kupim,vecer otvorim a budem trosku mysliet i na Vas.V nasom regione na jednej lokalke este jazdi vlacik-motoracik,taky starodavny i s kachlami vo vnutri./(na uhlie/Znami tu mali vnucikov z USA- cestovanie v nom a obzeranie motora starej dedovej skodovky bolo pre nich to najuzasnejsie.

 13. Vláčky prostě mají kouzlo pro velké i malé. Já tam být a vidět, jak se na mě ta lokotka šibalsky usmívá, tak si také sednu. 😉

  A jako HankaW i my máme rádi australská vína, nejčastěji Yellow Tail (a ta z Chile občas stále kupujeme).

 14. Mily Jiri, tohle mne zaujalo z duvodu ze casto kupuju australska vina. Jsou dobra a v cenove skupine mne prevazne vyhovujici. Pred tim jsem kupovala vina z Cile, ale kolkai maji podle mne lepsi vyber i cenu za srovnatelnou kvalitu. Dik – aspon mam priblizne predtavu z kama to je.

  1. Smarja, to je strasny – kdybych ja jenom cetla svoje preklepy. Kdyz jsem to psala, tak jsem zaroven udrzovala konverzaci na tema posekani travniku s Chetem a to, co se objevilo jako exoticke slovo kolkai melo byt klokani. (wasntme)

   1. Tak mě je jasný, že Chet seká trávník a ty si otevřeš flašku ohnivýho australskýho vína… Skoro jako doma. Jen tak dál děfčata!!!

   2. Chachááá – kolkai! A já myslela, že je to typické jihokarolínské slovo a znamená něco jako obchod s australskými víny!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN