KOČKY: Viktorka – příběh psaný životem

Viktorka je jedna z mnoha koček, se kterými se osud příliš nemazlil. Naštěstí existuje spousta lidí, kterým budoucnost takovýchto koček není lhostejná. Viktorie se k nám dostala z jedné poměrně velké komunity toulavých a opuštěných koček, které žili na opuštěném místě, kde se mezi sebou nekontrolovaně množili a jejich jediným zdrojem potravy byla strava určená především prasatům.

Před několika týdny jsme měli první zkušenost s jednou kočičkou, právě z této komunity, kterou se podařilo odchytit a protože jsme zrovna v té době měli volné místo pro nový přírůstek, tak jsme se jí ujali. S odstupem času musíme konstatovat, že většina takovýchto koček má za sebou velmi špatné zkušenosti s lidmi a jejich důvěra k člověku je na bodu mrazu. Ani tato kočička nebyla výjimkou.

První týden strávila převážně v úkrytu pod ústředním topením a nikdo se k ní nemohl přiblížit. Vzhledem k tomu, že již delší dobu odmítala jíst a pila velmi málo, jsme byli rozhodnuti, že jí budeme muset krmit násilím. Naštěstí jsme k této variantě nemuseli přistoupit, neboť ostatním kočkám nebyla její situace lhostejná a nějakým způsobem docílili toho, že se rozhodla opustit svůj provizorní úkryt a začlenila se mezi ostatní kočky a během následujících dnů se pohybovala po celém domě naprosto beze strachu.

Díky tomu bylo získávání její důvěry mnohem snadnější. Po pár dnech se její důvěra v lidi natolik zlepšila, že nám dokonce dovolila téměř jakoukoliv manipulaci včetně koupele a postupnému rozčesávání její srsti. Teprve po té jsme mohli podrobněji řešit její zdravotní stav. Sérií veterinárních vyšetření jsme zjistili, že naštěstí netrpí žádnou vážnou chorobou a její největší zdravotní komplikací je zánět střev, což se dalo očekávat vzhledem k její předchozí životosprávě, a pak jsme také zjistili, že její polodlouhá srst je plná parazitů, ale nikoliv blech, jak jsme očekávali, ale vší, což pro nás bylo poměrně velké překvapení.

Nicméně předepsaná léčba bez problémů zabrala a tato malá kočička byla během pár dní zcela zdravá a také její důvěra k lidem byla natolik dobrá, že mohla téměř okamžitě odejít do nového domova, což jí bylo umožněno díky jedné milé rodině, která se jí ujala a dnes je z ní největší mazlíček a miláček této rodiny.

Díky těmto zkušenostem jsme příliš dlouho neváhali, když jsme byli požádání, zda bychom si nevzali k sobě další kočičku z této komunity. A tak se k nám dostala Viktorie. Jednalo se o pěti až šesti měsíční slečnu, která svým vzhledem nápadně připomínala Mainskou mývalí kočku. Vzhledem k tomu, že jsme se posléze dozvěděli, že se jedná o sestru té kočičky, která u nás byla před Viktorkou, jsme předpokládali stejný nebo alespoň podobný průběh jejího pobytu u nás, ale opak byl pravdou.

Viki byla od prvního dne velmi společenská a hned první večer si k nám přišla lehnout na postel a k našemu velkému úžasu si ustlala hned vedle našeho psího miláčka. V průběhu dalších dnů si tato malá princezna zcela podmanila všechny členy rodiny a to včetně těch zvířecích, což nás naplňovalo optimismem, ale největší radost nastala, když jsme se dozvěděli, že ta milá rodina, která má u sebe její sestru, se rozhodla, že by si k sobě vzali i Viktorii.

To bylo naprosto dokonalé. Co víc bychom si mohli pro Viktorku přát než to, že bude mít nový domov v milující rodině a navíc tam bude ve společnosti své vlastní sestry. Jediný zádrhel byl v tom, že si Viktorie přinesla ze svého předchozího působiště dost nepříjemnou plíseň, která jí pokrývala téměř dvacet procent těla, takže jsme se dohodli, že jakmile tento sice zdlouhavý, ale nikoliv nevyléčitelný problém odstraníme, tak může Viki hned odcestovat za svou novou rodinou.

Všechno šlo naprosto skvěle, plíseň pomalu ustupovala a Viktorku od nového domova dělilo jen pár dnů a nikoho z nás by ani ve snu nenapadlo, že by se na tom mohlo něco změnit, ale jak už to v takových případech bývá, jeden den měla Viki před sebou vyhlídku na krásnou a dlouhou budoucnost v úžasné rodině a během pár minut se její budoucnost změnila na velmi nejasnou a smutnou.

Všechno začalo tím, že jsme u ní zpozorovali, jak velmi špatně dýchá a začala mít záchvaty kašle. Sice jsme tyto příznaky přisuzovali nachlazení, ale přesto jsme se rozhodli zajet s ní na místní veterinární kliniku. Nejprve jsme trochu znervózněli, když naše veterinářka během poslechu Viktorie dost výrazně zvážněla a začala jí podrobovat sérii různých testů a vyšetření, aby si potvrdila svoje podezření. Bohužel pro Viki i pro nás se její podezření potvrdilo. Viki má problém se srdcem.

Vyšetřením se prokázalo, že se jedná o nefunkční srdeční přepážku (tzv. HCM) a vzhledem k infekcím, které si v minulosti prodělala se tento problém stal kritickým. Navíc se ukázalo, že její plíce jsou již z části naplněné tekutinou, která jí způsobuje velké problémy s dýcháním. Po těchto šokujících informacích jsme se bez mrknutí oka shodli na tom, že ji v tom nenecháme a budeme bojovat s ní.

Přestože jsme nemohli ignorovat fakta o jejím zdravotním stavu a ani to, že její prognóza je jeden až dva roky života (za předpokladu, že bude pravidelně brát velké množství léků) jsme byli odhodláni udělat vše co je v našich silách aby u nás Viktorka mohla vést spokojený a plnohodnotný život, což mimo jiné znamenalo, že jsme doma museli učinit spoustu úprav a nejrůznějších opatření abychom jí co nejvíce usnadnili způsob života.

Jedním z nejdůležitějších opatření, kterým jsme se museli zabývat, bylo omezení styku Viktorky s nemocnými kočkami, protože pro Viktorku by i obyčejné nachlazení mohlo mít katastrofální následky, dále jsme museli všechny pelíšky vybavit plenami, neboť léky na srdce, které musí pravidelně, několikrát denně užívat, jí sice pomáhají, ale špatně se vyrovnává s vedlejšími účinky těchto léků jako je pomočování, zažívací potíže (zvracení, průjem,….).

Dále nám bylo doporučeno, učinit vhodná opatření, aby se Viktorka nemohla dostat z bytu ven a to ani na zahradu, abychom eliminovali možnost jejího nachlazení a vlivu možných alergenů, což není zrovna jednoduchý úkol, když ostatní kočky na zahradu chodí. Nicméně ani na chvilku jsme si nepřipustili, že by to kdokoliv z nás chtěl vzdát. Léčba Viktorky byla sice od počátku nákladná, ale její částečné zlepšení nám dávalo motivaci do dalšího pokračování.

Když už jsme se pomalu začali smiřovat s tím, že s Viktorkou nikdy neoslavíme její třetí narozeniny, tak nám svitla malá hvězdička naděje v podobě odborné konzultace na specializované veterinární klinice, kde jsme se dozvěděli, že tento srdeční problém lze řešit operativní cestou, ale samozřejmě že nic není zadarmo a takováto operace vyjde řádově na desítky tisíc korun a navíc vám nikdo nemůže předem zaručit stoprocentní úspěšnost zákroku, ale i tak jsme měli radost, že nějaká šance i když nepatrná, existuje.

V každém případě pevně věříme, že se nám potřebnou částku podaří ušetřit dřív, než bude pro Viktorku příliš pozdě a že tento smutný příběh „naší“ malinké princezny bude mít šťastný konec.

Beatriz Motalová, OS Další šance

www.dalsisance.cz , Info@dalsisance.cz

Aktualizováno: 11.5.2010 — 15:34

19 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Hano,jsem v tomto nováček,takže nevím,jak se taková sbírka dělá.Mohlqa by jste poradit.Děkuji Beata

 2. a co vypsat sbirku konkretne pro Viktorku? A oznamit ji i na jinych kocicich webech. Moje zkusenost je, ze lide pomahaji i tak, kde je sance mene nez 100%….

 3. Chtěla bych nejprve poděkovat každému, koho tento článek jakýmkoliv způsobem oslovil. Více méně musím souhlasit se všemi komentáři k tomuto článku. Samožřejmě, že článek byl především o Viktorce, takže v něm nebylo místo na tak důležitou informaci, jako že ta komunita koček, ze které Viktorka pochází, je v současné době z větší části po kastraci( kromě několika jedinců, kterým to zatím nedovolil jejich zdravotní stav ), ale obecně vzato, musím přiznat, že na malou chvilku mě napadla myšlenka, jestli má smysl se pouštět do náročné léčby nebo dokonce operace s nejistým výsledkem, když nikde není dostatek finančních prostředků a za tyto peníze by se mohla nechat vykastrovat třeba nějaká jiná komunita toulavých kočiček, ale když člověk vidí, jaké dělá Viktorka pokroky a všemožně se snaží vyrovnat zdravým kočkám, které se o ní až neskutečně starají a téměř nikdy ji nenechávají o samotě, tak prostě musíme udělat pokud možno všechno, co je v našich silách, aby mohla Viki vést plnohodnotný život co nejdéle to půjde. Moc bych alespoň takto chtěla poděkovat každému, kdo nás v tom jakýmkoliv způsobem podpoří ( třeba jenom tím, že jí bude držet palce ). Pokud by se kdokoliv chtěl zeptat na cokoliv konkrétního, pak nás můžete kontaktovat přímo, nebo třeba zde v komentářích. Rádi Všem odpovíme. Beatriz Motalová OS Další šance

 4. Děkuji za povídání o Viktorce a určitě nějakou korunkou Vašemu OS přispěju.
  Mám jenom malý dotaz/připomínku, snad mě tu hromadně neukamenujete – vím, že zdroje jsou omezené a nikdy se nedá pomoct všem, ale nebylo by lepší než na jednu složitou operaci s nejistým výsledkem použít tyto prostředky na kastrace spousty dalších kocourů a koček z té komunity? Aby už se tam nerodily další Viktorky…

  1. Na kamenování to není (bat)
   je to logická úvaha …
   jenže, možná mluvím jen za sebe, možná i za ostatní kočkošílence,
   když máte před sebou ptořebnou bytůstku – rozum to ví, ale srdce velí jinam …
   dokud lidstvo nepochopí, co je to zodpovědnost, budou se rodit další chudáčci, umírat v bolesti a hladu.
   Jooo kdyby tak byla uzákoněna kastrace nezodpovědných lidí … (cz) (eu)

 5. Když vidíme denně kolem sebe, kolik je potřebných zvířecích bytostí, a kolik nezodpovědných lidí, je to k breku, k vzteku …

  Nějak mi přijde nefér, že na straně jedné jsou tihle chudáčci,
  vystresované neziskovky, zvířata kdy léčba je za 5 minut 12,
  a na straně druhé vyžraní vepři u koryt, kteří nám „radí“, že máme
  nechat ta nešťastná zvířata prostě uspat, jak jsem tady psala v článku

  je to hnus, hnus velebnosti a jen doufám že ty nafuněnce jednou kočičí bůh
  pěkně vosolí až budou výt jako psi (devil)

  1. Jedna z prvnich veci kterou se musite na takovehle pozici naucit je odmitat. Zajemcu o nejaky ten dar je prilis mnoho a kazdemu zadateli o dar prijde zrovna ta jim vybrana vec jako ta nejdulezitejsi. A je schopny zadost podporit nekolika srdcervoucimy pribehy. A pokud uslysi neco jineho nez okamzite a rezolutni NE tak bude ukecavat a ukecavat a ukecavat …
   To co delate je uzasne, ale uvedomte si, ze ruznych neziskovek je spousta. Je spousta opustenych psu a ztracenych kocek a osamelych starych lidi a nemocnych a potucku co potrebuji vycistit a cernych skladek a … a … a …
   A kdyz vam prijde do kancelare desata delegace a s pomoci fotek a prociteneho vypraveni se z vas snazi dostat penize, tak se naucite, ze nejmene neprijemne je rovnou je vyhodit.
   Lidi a prostredku je omezene mnozstvi. Toho co by bylo potreba nikoli.

   1. Jedno, souhlas i nesouhlas.
    Neziskovek, a podobných potřebných je skutečně hafo.
    jenže, někdo to dělat musí.
    A ty kecy o krizi, jako má třeba RWE apod., a pak hip hip hokej, to není pomoc, to je job.
    Fakt je, že ne každá neziskovka jen pomáhá, občas si lidi naběhli a zklamali se a ty ostatní na to doplácí´.
    Ono to není jen o srdceryvných příbězích, ono je o tom, kde pramení podstata.
    Z lidí. Na opuštěné dítě se“vyžebrá“ vždy. A je jedno, že ho opustila rozverná matka, tedy homo sapiens, té vše odpuštěno, zjednodučeně řečeno. Opuštěné zvíře ? Odpad. My tohle rozlišujeme.
    Lidi se opouštějí a týrají mezi sebou, a pak po sobě chtějí dary?
    A další věc – jasně, ono je rozdíl chodit a dejte, dejte.
    Ale nejedna neziskovka maká víc než podnikatel, co jede na zisk.
    Většina útulků nabízí za příspěvky dárky, tedy ne že jen prosí.
    Ovšem pouliční prosiče – pdopořte boj proti drogám, dejte šanci dětem ulice atd, ty odmítám i já, emotivní citlivka, a nestačejí utíkat (dance)
    vážně to není tak černobílé, ochrana zvířat je to poslední, sponzorství není o pomoci, ale o recipročním byznysu – a co může nabídnout obyčejná kočka?
    Logo na chlupech ? (cat)

      1. Průser je, že je to průser …
       narodí se a už je v tom až po uši (n)
       místo EU by se mělo psát AU (eu)

 6. Na ty stránky se dostanete když tu adresu zadáte samotnou přímo. Zde není ten odkaz správně vložen.

 7. Ano, to číslo účtu by se hodilo doplnit. Když je šance, měla by se využít, Viktorka by si to zasloužila.

  1. z jejich stránek : penízky na Viktorčinu operaci můžete poslat sem: č.ú.: 236897918/0300

 8. Vždycky mne to zarve u srdce, vůči zviřátkům jsem až moc velká cíťa. Vůči lidem ne a to zas moc bolí moji mamku,protože si myslí, že můj cynismus nebo nevšímavost hraničící s hluchotou je její nedokonalou výchovou. Jenže ona tu pózu bere moc vážně a já ji mám jako mimikry. jasně, že pomůžu i lidem, ale ke zviřátkům jsem prý něžná a laskavá…konejšivá a trpělivá. Jasně že jo. Já to taky o sobě vím, ale nic s tím prostě nenadělám. Na stránky k Vám se nemůžu dostat, tak do článku o Viktorce vpiště i číslo účtu. Utrhneme si doma od úst a přispějeme.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN