ČLOVĚČINY: Vzpomínky na jaro 1945

Dne 5. dubna 1945 začala bitva o vstup Rudé armády na území Čech a Moravy. Toto drama se odehrálo v Lanžhotě, obci na soutoku Dyje a Moravy. A tady je autentické povídání mé tchyně, která přechod fronty zažila ve věku 14 let.

Čekání na frontu

S blížící frontou jsme přestaly chodit do školy. Jen jedenkrát týdně jsme docházely do hospody pana Hrubého, kde paní učitelka zadávala domácí úkoly. Škola byla totiž zabrána německou armádou, která zde ubytovala své vojáky.

Začátkem dubna 1945 všichni lidé vybíhali z domů ven, aby se dívali na přelétající těžká letadla, která temně duněla nad hlavami. Jejich přelety byly stále častější a zvyšovaly v lidech strach z bombardování. Taky my jsme tušily hrozící nebezpečí, a proto jsme se odhodlaly opustit dům a uchýlit se relativního bezpečí u příbuzných ve sklepě, kde jsme doufaly, že ve zdraví frontu přečkáme (když říkám my, myslím tím babičku, maminku a mne, tedy celou mou rodinu). S sebou jsme vzaly chleba a slaninu a na sebe vlňáky na zahřátí a takto vyzbrojené svůj domek opustily. V tu chvíli ani jedna z nás netušila, že ho vidíme naposledy.

Ve sklepě se neschovávala pouze rodina, ale i další sousedé. Byla tam pěkná tlačenice, ale všichni věřili, že se brzy vrátí domů. Jenže při prvním bombardování, které bylo zaměřené na nádraží a které vyhořelo, už úkrytu v obci nikdo nevěřil a lidé houfně odcházeli do okolního lesa, myslíce, že zde najdou bezpečné úkryty. S sebou vzali jenom zbytky jídla a teplejší oblečení.

I já s maminkou a babičkou s bochníkem chleba a s vlňáky se vypravily do lesa. Naše cesta byla velice strastiplná, protože maminka byla těžce nemocná – téměř celý rok ležela, protože měla nemocnou páteř. Z tohoto důvodu se velice špatně a bolestivě pohybovala, musela jít pomalu a každou chvíli odpočívat. Přesto to nevzdala a se zaťatými zuby vždy ostatní došla.

V pralese

První den náš houfec pobýval pouze na okraji lesa, ale okolnosti ho nutily denně postupovat stále hlouběji do lesa, až se nakonec ocitl v Lanžhotském pralese. Zde jsme se skrývali celý týden. První večer muži usoudili, že bude nejlepší, když vykopou zemljanky, které shora pokryjí větvemi a částečně zasypou hlínou.

Jenomže si vybrali příliš tenké větve, které se v noci, kdy všichni spali, zlomily a spáče zasypala hlína. Od této chvíle zemljankám nikdo nevěřil a ke spánku jsme se ukládali pod vyvrácené stromy na zem, zabaleni jenom do kabátů a vlňáků. To nepohodlí a zima nebyla ničím proti strachu, co s námi bude.

S jídlem to bylo tak, že jsme se o něj dělili rovným dílem. Nebylo ho mnoho a spíš jsme byli hladoví, na zahřátí nám musel postačit čaj z jarních bylin. Ale chlapi párkrát chytili do oka zajíce, takže i pečínka byla.

Nezůstávali jsme na jednom místě, stále jsme se přemisťovali. Při jednom přesunu se stala takováto příhoda. Přišli jsme k potoku, přes který vedl mostek na druhou stranu. Ale nikdo netušil, že lávka je nařezána. Jednou z prvních, kdo přecházel na druhou stranu, byla mladá maminka s dítětem v kočárku. Zrovna s nimi se mostek zbortil, kočár i s děckem spadl do vody a začal se potápět. Muži ihned naskákali do potoka a dítě naštěstí zachránili. Všichni jsme byli přesvědčení, že zničení lávky mají na svědomí Němci.

I když je to s podivem, v lese jsme nebyli sami. Potkávali jsme vojáky, a to jak německé, tak ruské. Ale ať ti nebo ti, chtěli jen jedno – zjistit, kde se ukrývá nepřítel a kolik ho je. Stávalo se, že ráno se nás vyptávali Němci, večer zase Rusi. Ale jestli jim někdo něco řekl nevím, protože se dospělí nás, děti, snažili držet od vojáků dál.

Další zážitek byl, když jsme narazili na německého vojáka, dezertéra. Ten prosil o civilní oděv, aby se mohl převléknout a utéct domů. Tvrdil, že bydlí jenom kousek za hranicemi, že je Rakušan. Chlapi se složili a nějaký ten civil mu dali, uniformu zahrabali v lese. Jak to s vojákem dopadlo, jsme se nikdy nedozvěděli, tak nevím, jestli se domů ve zdraví dostal.

Taky jsme byli svědky přestřelky. To na sebe narazili zvědové obou stran a došlo k boji. My se schovávali za vývraty, a když palba utichla, snažili jsme se dostat z nebezpečného místa pryč. Nikdo z našich nebyl zraněn, ale jak dopadli ti, jenž stříleli nevím, už nikdy jsem se k tomu místu nepřiblížila.

V pralese jsme zůstali přes celou frontu. Velikým našim štěstím bylo, že jaro bylo celkem teplé, a i když jsme v noci trpěli především vlhkem a přes den nás sužovali komáři, dalo se přežít. Děcka a ženy zůstávali v lese celé dny, muži čas od času odešli do vesnice, aby zjistili, jak to tam vypadá a zároveň přinášely zprávy o postupu bojů a stavu Lanžhota.

Na Slovensku

Jednoho dne přinesli chlapi radostnou zprávu – Brodské je osvobozeno. Všichni jsme zajásali a vydal se na novou pouť, tentokrát na Slovensko. Maminka měla velké štěstí, protože jeden sedlák tam byl s povozem a moji nemocnou maminku naložil na vůz, takže nemusela šlapat pěšky jako ostatní.

Konečně jsme došli do Brodského, první slovenské vesnice. Brodští byli velice ochotní, rozebrali si naše lidi domů a rozdělili se s nimi o zbytky jídla, které jim po odchodu Rusů zůstaly. Já se stařenkou jsme v první řadě hledaly, ve kterém domě je maminka. Prošly jsme téměř všechny domečky, ale k naší hrůze v žádném z nich nebyla. Běhala jsem po Brodském a všech se vyptávala, jestli nějaký sedlák nepřivezl nemocnou ženu, ale nikdo o ní nevěděl.

Až jeden člověk mi řekl, že první várka Lanžhotských pokračovala dál, do Kútů. S jakým strachem a s jakou nadějí jsme se tam vypravily. A opravdu, maminka ležela u hodných lidí, kteří přijali i nás. Celý týden jsme u nich pobývali a stravovali se s rodinou, která se s námi dělila, ač sama měla málo. Nikdy na ně nezapomenu.

Návrat domů

Do Lanžhota jsme se vrátily, až když bylo bezpečno a nešly jsme, ale jely na voze taženém koňmi. Tak strašně jsme se těšily, až budeme doma. Myslím, že nikdo z nás nebyl připravený na to, co nás čekalo – Lanžhot byla jedna rozvalina. Náš dům už nestál, našla si ho jedna z bomb. A tak jako my, dopadlo mnoho dalších rodin, i jejich domy byly vypáleny, rozbořeny a zničeny.

Lidé byli k sobě milí a ohleduplní a vzájemně si vypomáhali. Nás se ujala paní, sama vdova a téměř bez jídla, ale měla to štěstí, že její domek zůstal ušetřen. Ve dvou malých místnostech ubytovala osm lidí – spávali jsme na zemi nebo na tvrdé dřevěné lavici a byli rádi za střechu nad hlavou.

Ale tady jsme nemohly zůstat věčně, musely jsme si zajistit bydlení jen pro nás. Dobří sousedé nás ještě jednou podrželi a pomohli nám zbudovat z kozího chléva, který se jako zázrakem zachoval, jednu místnost k bydlení, ve které jsme žily několik let.

Bitva o Lanžhot v datech:

Předjaří 1945 – vybudovány protitankové zátarasy, okolí Lanžhota zaplaveno vypouštěním Vranovské přehrady (laguna v šířce 5 km a hloubce 1 m), vyhozeny mosty směrem na Slovensko – celkem 9.

 Proti sobě stála 13. německá tanková divize + oddíly SS (5 tis. vojáků a 40 těžkých tanků), zabarikádována v Lanžhotě a 13. gardová jezdecká divize generála Bělousova, součást II. Ukrajinského frontu maršála Malinovského (3 jezdecké, 1 dělostřelecko-minometný a 1 tankový pluk).

Čtvrtek 5. dubna ráno zahájili němečtí vojáci střelbu na předpokládané pozice Rudé armády – jako odpověď Rusové prováděli nálety na pozice německých tanků (v průjezdech domů) a kulometných míst (např. ve věži kostela). Pondělí 9. dubna – ženisté konečně postavili most přes Moravu, další dva dny nálety a střelba kaťušemi na Lanžhot. Středa 11. dubna – vstup Rudé armády na území Lanžhota a boj dům od domu – ten den okolo 8. hodiny večerní Lanžhot osvobozen.

11. dubna 1945 tedy skončilo 7 krvavých dnů v Lanžhotě a Rudá armáda měla konečně uvolněnou cestu na Brno. Ale toto vítězství bylo těžce vykoupeno. Počet vojáků jak na jedné tak na druhé straně nebyl nikdy přesně vyčíslen – ale uvažuje se až o 1 500 vojáků Rudé armády a 3 000 vojáků německých jednotek. Tato čísla jsou však velice hrubým odhadem, protože vzhledem k teplému jaru se těla pochovávala tam, kde padla – bez rakví a bez poct a taky bez sčítání.

Zde jsou oběti, které přinesli Lanžhočané:

Bylo zabito 56 občanů, těžce zraněno 55, lehce zraněno 203 občanů. Z celkového počtu 924 domů bylo do základů zničeno 229, těžce poškozeno 483, zbytek domů bylo poškozeno lehce.

Škody na hospodářském zvířectvu – zabito 170 koní, 523 krav, 98 telat, 1 090 prasat, 1 200 slepic. Ta zvířata, která přežila, byla následně vojskem zrekvírována.

 Na katastru Lanžhota bylo zničeno 26 tanků a sestřelena 2 letadla.

V době bojů se narodily čtyři děti.

Aktualizováno: 7.5.2010 — 18:22

97 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Dobry den, je zajimave,ze clovek az s odstupem let se zajima blize o tyto veci. Mozna je to i tim,ze drive to bylo jaksi vnucovane{i kdyz treba pravdive{ Me by zajimalo, kdo se narodil , ja vim ze jeden je {Jara nebo Lada prezd. Baron a kdo dalsi. A k tomuto pribehu, neco podobneho mi kdysi vypravel Lada Polacek{Rysanek, harmonikar, ze pobihali v lese ,hned tam byli Rusi a hned Nemci, no jako deti meli nahnano<nedivim se. Dekuji za pribeh G

 2. Vždy, když se blíží květen a s ním výročí osvobození a konec války, mě naskočí také květen, ale 1942 a Atentát na Heydricha …Ležáky, Pardubice, Chrudim… zatýkání, zabíjení,vypálení…a pak jeden pomníček,nedaleko našeho domu, kde zastřelil českej četník ,utíkajícího,nemocného radistu Jirku Potůčka-Tolara, který zprávu o vypálení Ležáků poslal do Londýna…chodím k němu i mimo smutné výročí..vlastně dost často…posedím, srovnám si myšlenky…vzpomínky lidí,co se jich válka dotkla,by neměly být zapomenuty…už jenom proto,aby se podobná zvěrstva neopakovala.

 3. Je nedělní večer, den po Krasování. Teprve teď jsem se dostala k počítadlu a tak doháním resty. O Krasování už víte prakticky všechno. Byla to, jedním slovem, parádní akce. Nálada 1*.
  (f) ALEX, MŮJ UPŘÍMNÝ DÍK ZA PERFEKTNÍ ORGANIZACI(bow) (bow) (bow) . (f) Dlouho, předlouho budu na Krasování vzpomínat.

  YGO, potvrzuji, Tvůj článek je souhrnem faktů tak, jak je zdejší lidé prožívali. Válka byla a každá další je a bude krutá. Byla jsem dítko, když se vzpomínalo a slavilo (pokud se hrůza dá slavit) desáté výročí konce 2.SV. Kdysi se hrála pionýrská hra, tuším se jmenovala „Směr Praha“ a děti měly za úkol zjistit u dospělých, kteří ji zažili, jak to bylo. Shodou okolností, protože jsme na tom úplném jihu Moravy, kousek od míst, kde se do Moravy vlévá Dyje, často jsme jezdily právě do Lanžhotu. Ještě se tam daly rozpoznat stopy po bombardování a ostřelování. Jako dospělá jsem pracovala ve Tvrdonicích. Každý rok jsem na jaře viděla z okna autobusu tu obrovskou vodní pláň, ve kterou se rozlévala Morava. Na lesknoucí se hladině byl vidět každičký pohyb, tmavé skvrny plovoucích dřev, vějíře vlnek za plovoucími srnkami. Tam jsem si uvědomovala tu zoufalou a, doslova, sebevražednou odvahu postupujících vojáků. Tam, na dostřel kulometného hnízda ve vysoké věži lanžhotského kostela, pro které byly hlavy vojáků jako rozinky na talířku. Dodnes jsou ve zdejších lesích patrné stopy po okopech, palebných postaveních děl i jámy po vybuchlých granátech.
  Není malých a velkých válečných operací, všechny jsou kruté. Protože v nich trpí lidé, zvířata, příroda. Můžeme dnes argumentovat tím, že vojska ruského a rumujnského frontu, která osvobozovala jih Moravy mohla projít obchvatem přes Rakousko. No, už to bylo tak, že hlavní sílu vojáčků hnali právě přes lesy a laguny na soutoku.
  V ty dny se narodil ve sklepě rodného domku můj manžel. Narodil se v Chrvatské Nové Vsi, právě když byly boje nejtvrdší. Charvatská byla odříznuta a obětavý pan farář z Lednice se proplížil mezi remízky, aby mohl dvě novorozeňátka v Ch. pokřtít.

 4. Milá Ygo. Moc ti děkuju za další krásné vzpomínání. No, krásné… ono je to krásně sepsané. Já ti chtěla napsat už včera, ale já měla u pecka tak nacpáno (3 vnuci – kluci), že jsem si mohla číst až pozdě večer. A to zase nedokážu potmě psát. Zejména písmena s háčky jsou ve stínu a já pak datlím jako když hrom bije. Občas uhodí.(wasntme) A ještě musím psát potichoučku, abych nevzbudila hostujícího spáče. Ale ty to snad objevíš i dnes. Tak ještě jednou díky. Právě takové sbírané vzpomínky blízkých lidí jsou nejcennější. Já už se nemám koho zeptat. Škoda. Čím jsem starší, tím víc si myslím, že jsem se ptala málo.

  1. Ano Zdeno b.p. Stale viac a viac myslim na to,ze som sa malo pytala.A hlavne som malo pocuvala.
   Mila YGO,velmi pekne.Teraz sa inymi ocami budem pozerat,ked pocestujem cez Lanzhot do Brna.
   P.S.dali sme Rusom gol a hned som zle spocitala-vratili ma spät.

   1. Verenko,
    když nepojedeš po dálnici, ale po staré cestě, můžeš schválně spočítat, kolik mostů je od Brodského po Lanžhot – opravdu je jich devět. A můžeš si představit, že místo po silnici jedeš na loďce – tam všude bylo jezero.
    Jinak jsem moc ráda, že jsi se objevila – už se mi stýskalo. (nod)

 5. Moc zajímavé vyprávění, děkuju. (h)
  U nás doma se o těchto věcech moc nemluvilo. Pamatuju si jen jednu věc, že jsem se při četbě nějaké knížky, kde psali o tom, že někdo přes noc zešedivěl, rozčilovala, co to je za blbost. Mamka se tehdy zarazila a pak povidala, jak se za Pražského povstání jejich rodina dostala do několika různých krytů a vzájemně o sobě nevěděli a než se její matka (moje babička) shledala se všemi čtyřmi dětmi, tak během těch pár dní úplně zešedivěla. Musely to být opravdu zlé a vypjaté doby, asi bychom si měli tyto věci připomínat víc, možná bychom si víc vážili všech věcí kolem sebe…
  Jinak veliká gratulace JaněBu a Míšánkovi (h) (f) (sun)

  1. Krásné fotky, YGO. (inlove) U propadání musel být rachot, je o mnoho víc vody, než když jsme tam byli my. Jen jsi mě utvrdila v tom, že se tam ještě musím vrátit. Děkuju. (h)

  2. Tak tam jsem náááhodou byla. Ale je to dááávno. A dokumentace je skvělá. 🙂

 6. Asi budu patřit do kategorie nemnoha, kteří si na rok 45 pamatují. Začátkem května, nevím proč, ale rodinná rada usoudila, že pro 6ti letého kloučka bude bezpečněji v Břevnově, než na Vinohradech a byl jsem odvezen tramvají. Vybavuje se mi cesta, flaky ( protiletecké baterie), které stály na prostranství mezi zastávkami tramvaje u Hradu a Pohořelcem, stejně jako alej kaštanů, která lemovala tramvajové koleje mezi Dlabačovem směrem k Marjánce- jezdila tam 22 a 1. Ze dne na den zmizela- vnořila se do barikád. Další, bolestivou vzpomínku najde tady :http://bbsenior.spaces.live.com/blog/cns!45031B97BDC568DE!2149.entry
  Pak už jen bez, spoustu bezu, zaprášené, ale šťastné vojáky.Šťastné, že přežili, těšící se domů, k mámám, milenkám, manželkám dětem. Pokud je najdou.
  To nemá nic společného s ideologií, tihle kluci, i staří fotrové , i usměvavé regulovčice,na které se také pamatuji, mají svůj nesmazatelný podíl na tom, že tady teď jsme. Stejně, jako obyčejní zubící se boys na Západě Čech. Ještě jedna vzpomínka- ale vlastně už z doslechu- maminka mne rozumně stačila uklidit. Na ulici vyvlekli chlapa, s pokřikem: „To je ten, co udal generála Bočka!“ (zagůglujte-stojí to za to ). Dál jsme neviděl, jen prý ho někdo polil benzinem a zapálil. Rozumná maminka mne oné hrůzné podívané ušetřila. Jen mi je – vzhledem ke jednomu diskutujícímu s podivem, jak jsme za uplynulých několik desítek let dokázali zideologizovat= zfanatizovat = zblbnout pohled některých na svět kolem nás. Nejde jim o skutečnost, že je spousta běžných, normálních, někdy krásných, někdy méně krásných věcí a hlavně lidí. S jejich klady i nedostatky. Ne, hlavně když vytáhnou fangli! Je mi jich upřímně líto !

 7. Milá Ygo (inlove) , ještě jednou a veřejně ti děkuju za tento článek – jsem velmi ráda, že jsem ho mohla uveřejnit právě dnes a právě tady. Je nesmírně potřebné objevovat pravdivé dějiny, bez dalšího zamlčování. Zametání pod koberec a pohádky nepomohou lidem dostat se přes sporné události v dějinách jejich země. Není třeba se jich bát – národ pravdou rozhodně neutrpí. Konec konců dějiny tvoří konkrétní lidé, kteří jsou vždy dobří, zlí, stateční, lhostejní… Nikdy se mi nelíbily naše dějiny prezentované pouze účelovým způsobem a je jedno, kdo si je zrovna přizpůsoboval. Jako mladá holka jsem nechtěla patřit k národu, který jenom trpěl a stěžoval si, jak jsou na něj všichni zlí. A musím říct, že teprve co se postupně dozvídám o tom, jak to (zhruba od té Bílé hory) opravdu bylo, tak se s našimi dějinami cítím mnohem líp. Některé věci se mi opravdu nečetly dobře (hlavně zvěrstva kolem odsunu Němců), ale celkový obraz přináší pochopení a – možná se budete divit – i pocit hrdosti. Pravda je strašně důležitá a jsou to právě tato osobní svědectví, která jejímu pochopení velmi pomáhají.
  A tak bych vás ráda poprosila – jistě máte mnozí hodně osobních a rodinných vzpomínek souvisejících s naší novodobou historií. Zkuste je napsat! Vezměte si příklad z Ygy a její dcerky 🙂 Já takové články ráda zveřejním – vždyť co nám brání mít i historickou rubriku? Tak co vy na to?

  1. Dede, to je dobrý nápad. To Yvetino povídání je ohromné. Já jsem nevěděla, že boje na jihu Moravy na Soutoku byly tak kruté, že Lanžhot byl zcela zničený. Ten příběh je velice lidský a ukazuje krutou ničivost každé války.
   OT – připadám si jako kvočna, když shání svoje kuřátka, nu tročku nadnesený výraz na hloučkem Zvířetníků 😀 . Už vím o všech kromě Alče, že jsou všichni doma v pořádku. Alče pošlu SMS.

 8. OT: zrovna jsem sledoval jak se devět chlapů pokoušelo být lepší než jeden tažný kůň. Ale nedařilo se panáčkům, nedařilo… (rofl) Jednalo se o roztažení mohutých dřevěých saní s posádkou tvořenou dvěma lidmi. Po drahné chvíli supění se saně začaly pomalinku posouvat a po cca metru to vzdali. Koník zabral a za 2 vteřinky už vesele odklusával pryč i se saněmi. (rofl)

 9. Juž jsme zpátky z Krasového venčení. Nakonec jsme viděli všechno, co jsme chtěli. Hlavní atrakci- prohlídku jeskyně Býčí skála- nám Borůvka zpestřovala občasným kvílením, protože se nemohla předtím proběhnout a v jeskyni ji nechtěli pustit z vodítka, aby si tam všechno pročuchala, takže to výprava, co šla s námi, měla s autentickým zvukovým doprvodem- kvílení jeskynních vlků, mňoukání jeskynních koček a přiznejme si, občas zvuk vypadal, jako by kvokla. Navíc ji chvílemi fascinovala ozvěna. Ostatní psi byli naprosto vzorní. V jeskyni na sebe nabrala bahno, takže jsem ji venku musela namočit do potoka. Potom jsme s ešli podívat na Rudické propadání. Následná návštěva restaurace vzbudila nadšení u lidí i psů. Měli jsme vyhrazený stůl v salónku, i když tam byli i dva menší stoly, které po našem příchodu se psy je zde sedící lidé bleskově opustili. Pak jsme proběhli Horní a Dolní můstek Macochy, v Adamově zkoukli Světelský oltář a vtom začalo lejt. Jinak jsme měli počasí pěkné. Doma jsem musela Borůvku vydrhnout šamponem, protože během dne na sebe nabrala různé druhy bláta a původní bílá barva tlapek nabrala jiné, dramatičtější odstíny. Bylo to skvělé!!!!

  1. Ahojky, odvezla jsem Yezi na vlak, stále prší a čekám až se budou ozývat ostatní, jak dojeli. Nejdále to má Alča s přednostou!
   Yezi, domácí ořechovka je výbornááááá (wave) !
   Jdu koupat Klérku (dog) .

    1. Víš baty, měli jsme neuvěřitelné štěstí. Ráno jsme přijeli na Býčinu, přestalo pršet, končili jsme v Adamově a začalo pršet 😉 . Říkali jsme si, že Zvířetníci nám drželi palce, když to tak krásně vyšlo (y)

      1. Bylo to poznat, že drželi!… jeskyně byla prostě úžasná a vůbec zážitků máme plný věrtel! A věřte nebo ne, já jsem asi taky samočistící, na botkách ani na riflích jsem doma nenašla žádné bláto, což se rovná zázraku :O (chuckle)

   1. Jsem doma, děkuji ještě jednou za odvoz a posílám podrbání sladkému kosourkovi (wave)

  2. Je príma, že vám nepršelo (clap) (inlove) . Držela jsem vám palce (y) a hrozně moc záviděla. (h)

   Samočistící Yezi mě zaujala – to kouzlo bych chtěla znát, protože já si seženu špínu fšude. 8-| (rofl)

   1. Já jsem tentokrát měla bláto všude možně, zejména vzor psích tlapek na džínách byl velmi výrazný. Jílovice z jeskyně ani po uschnutí oddrobit nešla.

  3. My přijeli domů, já ještě vyvenčila Toyu a nakrmila kočky a odpadli jsme všichni včetně Zikmunda, u kterého nebyl důvod (chuckle) ,
   Probrala jsem se až před osmou hodinou. Fotek bude fůra. Já je nejprve musím vystrkat z foťáku, nastrkat do počítače a následně přepasírovat do rajčete. Nevím, jestli to zvládnu ještě dnes.
   Jinak to bylo bezva a převelice děkuju Alex, že nás seznámila s pamětihodnostmi jejího kraje – ovšem že to byl jenom kousek z puzzle tohoto kraje, protože tam člověk na historii a různé vzácnosti zakopává doslova na každém kroku.
   A Světelský oltář v Adamově je fascinující.

 10. YGO, diky za clanek. Vedela jsem, ze se u vas na jihu bojovalo vydatne, ale ze to byla takova sila, jsem nevedela. Ona nekdy ta ustni historie ma strasne moc do sebe a rekne vic, nez hromada ucebnic.

  tady v USA bezi uz leta pod zastitou Knihovny kongresu a jeste jedne instituce takovy zajimavy projekt, ze lidi nahravaji sve vzpominky na ruzne udalosti nebo nektere zivotni pribehy. Bud ve forme interview nebo monologu. Je to casove omezene – tusim asi 5 minut. Obcas neco z toho prehravaji na verejnopravnim radiu. Jsou to takove stripky, z kterych je ale krasny kaleidoskop a moc rada to poslouycham, protoze mi to priblizi zivot, ktery jsem znala jen zprostredkovane z knih anebo vubec ne.

 11. Ygo, díky za vzpomínání! Autentické příběhy se nedají srovnat se suchopárnými počty a letopočty v učebnicích. Jen jsem si tak letmo zkusila představit, jak dnešní člověk v nějaké nouzi tráví dubnovou noc venku…, a to je maličkost ve srovnání se strachem a smrtelným nebezpečím na konci války.

  Už se nemám koho ptát. Zůstaly střípky vyprávění. O těžkém dobývání Drahanské vrchoviny, o Malinovského armádě, o Frantíkovi Gregorů (babiččin bratranec), který zahynul při náletu na Drysice. Ale podstatnější než příběhy samotné bylo „poslouchání mezi řádky“…

  Ehm, opět krmíme troly? 8-|

  1. Jejda, Louk, vypada to, ze jsme koordinovaly komentare. Ale ono neee, to je jenom souzneni mysli. (h)

 12. My jsme doma nikdy o válce nemluvili, takže pro mě je konec války kniha Doktorka z Domu trubačů, ke které se vracím vždycky, když je mi ouvej a znám ji skoro nazpaměť.

  1. Jano, „Doktorka“ je moje moc oblíbená kniha – a události z konce války , v knize popsané, vždycky obrečím, čím jsem starší, tím víc to prožívám.

  2. Pěkná knížka a nesmírně zajímavý a pohnutý osud. Ztratit celou rodinu v posledních okamžicích války a po všech prodělaných peripetiích je obzvlášť kruté. Ano, na konkrétních lidských osudech se snáz uvědomuje ten strašný dopad a zmar. Díky za připomenutí.

 13. HALÓ HALÓ HALÓ ! Hlásám, že malý Míšánek (sun) (h) (sun) od Jany Bu se narodil včera, 51 cm a 3680 g. Oba jsou v pořádku. (clap) Jana píše: Uf! Jsem šťastná, že už je venku. 🙂

  1. Jsno, gratulace a Míšo, ahoj na světě, ať se ti tu líbí (h) (h) (rose1) (rose1) (rose1)

  2. Tak gratulujem, ďalší Miško je na svete! (Aj môj je Mišo ale už starý). Želám krásny život a obom veľa zdravia. (f) (f) (f) (f) (f)

  3. Sláva, sláva!!! Hodně zdraví mamince i mimískovi!
   (h) (f) (h) (f) (h) (f) (h) (f) (h)

  4. Hurá, hurá, sláva, to je báječná zpráva!! (h) (sun)

   Mamince Janě veliká gratulace! (f) (f)

    1. To jó, ale už je to dlouhý a Andulka jaksi odmítá pochopit, že se nemůže po mně věšet a válet a tak. Ale ještě musím počkat, až se máma moje vrátí z výletu a Andulku k ní odtransportovat na první samostatné prázdniny – snad to zvládne, holka moje mrňavá (a všichni ostatní hlídači taky)

     1. Hihi (chuckle) (chuckle) (chuckle) , Tvoje senzační Andulka (inlove) to určitě zvládne – a hlídači si to dají tak na čtyři směny. 😉

      1. však jich tam je dost a dost na nepřetržitý provoz 😀 . jen máma je má všecky na povel, aby fungovali (wasntme) . a i proto su ráda, že bydlím mimo a daleko 8-|

  5. To je miminek (h) Hodně zdraví oběma! Ať žije Míša chlapák. Tuhle váhu budeme mít tak za půl roku (rofl)

  6. Posílám óbr blahopřání jak mamce Janě tak synkovi Míšánkovi – ať je k vám svět přívětivý, ať jste zdraví a silní (h) (h) (h)

  7. Milá Jano, moc gratuluju! (inlove) (h) Je to kluk jako buk – hezky si u tebe pohověl 🙂 , tak ať jste brzy zdraví (a spaví 🙂 ) doma (f)

  8. Hurá, tak ne dubňátko, ale májový kluk! Míšu vítám a rodičům gratuluji! Ať se vám všechno daří. (rose1)

  9. Jé mimísek je tady. Míšo, přeji vše nejkrásnější do života a tobě Jano brzké zotavení a hlavně samou radost z kloučka. (h) (f) (h) (f) (h) (f) (h) (f) (h) (f) (h) (f) (h) (f) (h) (f) (h) (f) (h) (f) (h) (f)

  10. (rose1) (rose1) (rose1) Blahopřeji mamince i mimku. Ať jste oba šťastní a zdraví (rose1) (rose1) (rose1)

 14. Jo, a Matyldo, fasádu v jednom místě ďolíkatou od střel ve výši druhého a třetího patra máme DODNES! Tak kvalitní omítka, že se to nešíří. Ďoura od střepiny ve vstupních kovových dveřích není teprve pět let, co jsme v rámci rekonstrukce rekonstrukce dali udělat nové.

  1. My v práci máme na fasádě jednoho z domů, kde bydlí někteří zaměstnanci, také dodnes patrné opravy po ďubkách od kulek ze samopalu. V naší instituci totiž za války sídlil wermacht (slyšela jsem různé teorie – od složek luftwafe po doléčovací zařízení německých vojáků). Nejsme daleko od letiště, tak všechno je možné. Stopy po kulkách jsou prý od Vlasovců, když přišli na pomoc Pražskému povstání (no, možná od obojích – Vlasovců i Němců, ale kdo to má dnes poznat). Vím, že dokonce před lety kolegové ještě našli na polích za ústavem nějakou munici z války. Já sama mám dodnes ve své místnosti téměř funkční zatemňovací zařízení. A bylo by plně funkční, kdyby tomu naši řemeslníci nepřepálili úplně zbytečně, jen kvůli vlastní pi-to-mos-ti, popruh, kterým se to stahovalo a vytahovalo. To je dokonalost sama – pevné kovové lišty na kraji okna a velmi pevná černá nepropustná roleta. Prostě německá práce.

 15. Bylo mi skoro šest a sestře dva měsíce, když jsme ujeli z Brna před frontou strejdovou bryčkou do Lelekovic. Zachránili jsme se před granátem, který proletěl naším domem, ale pod Babím lomem, kde se Němci zachytili, jsme v řeznické ledárně, vysekané ve skále, museli zůstat až hluboko do května, dokud nepřišla rumunská královská armáda. Vzpomínek mraky, nějak mě ale nejdou z klávesnice, je to strašně silný, letos nějak víc, než dřív. A zpátky pěšky s kočárkem po silnicích plných pozůstatků krutých bojů na sever od Brna. Toho německého vojáka v koruně stromu, odhozeného výbuchem, budu vidět do smrti. A pohřebiště u královopolského kostela, kam jsme vždycky v neděli dávaly s holkama kytky a kolem kterého se teď hrajou divný hry rudochů, které nemají s opravdovou úctou k těm klukům (a holkám), kteří tam leží , nic společného.

 16. Ygo, díky za krásný a poučný článek. Já jsem válku nezažila, z vyprávění mámy jsem se ale hodně dozvěděla, i když ani ona sama nezažila takové dlouhé útěky, jako ty. NIcnémě koncem války byla mimo Prahu (tudíž tam nezažila povstání), ale vyprávěla, jak na Jihu Čech byli pomícháni Rusové a Němci, že šli vítat Rusy, nějací projeli, tak už všichni mysleli, že jsou v pohodě, pak pauza a najednou zase jeli Němci, před kterými začali rychle utíkat. Ti pro dávku ze samopalu nešli daleko. Ruští důstojníci dokonce nějakou dobu byli ubytovaní v našem domečku.
  Táta byl ve svých 17 letech nuceně nasazen na budování zákopů někde u Ostravy, podařilo se mu před frontou včas utéci a Němci ho naštěstí nechytili, jeli a kolikrát píše nejeli na vagónech s uhlím a nakonec snad i nějakým osobákem. Tratě ale byly hodně povyhazovány do povětří, takže bylo obtížné sehnat vlak, který by jel a dokonce potřebným směrem. Putování bylo poměrně dramatické, protože se nesměli nechat chytit Němci. Pak se dostal do Vysokého Mýta k prarodičům, tam spal 24 hodin, do Prahy se nakonec kvůli chaosu končící války dostal asi 10. května.

  1. …. pardon, jako tvá tchyně. povídání mě úplně vtáhlo do děje. Omlouvám se za nedopatření.

 17. Vážená YGA
  ti osvoboditelé zachranili české a slovenské etnikum, dle nacionálně-socialistické ideologie méněcenné a tedy nutné budťo převychovat anebo vyhladit. A že to Hitlerovi narodní socialisté mysleli se svou ideologií vážně nemusím doufám dokazovat. Ti osvoboditelé šli tisice km v neustále trvajícich bojích, aby zachranili někoho kdo jim teď nemůže přijít na jméno. Těch osvoboditelů padlo dle nedávno zveřejněných údajů okolo 25 milionů. A bez vítězství těch osvoboditelů by jste pravděpodobně neměla možnost Váš komentár vůbec napsat. Takže si myslím že by neškodila miimálně úcta k těm 25-ti milionům padlým.

  1. Váž. pán Hledající (alebo pani), nerozumiem Vášmu príspevku! Nechápem čo napadáte, veď nikto tu nič zlé nepovedal.

   1. Z pana Hledajíciho si nic nedělejte, ten je proslulý svými zcela mimoběžnými komentáři. 😉

  2. Yga nám prostě předala vzpomínky své příbuzné na události, tak jak si je ta dotyčná pamatuje. To že článek není napsaný tak, jak by se líbilo vám, neznamená, že je špatný, s tím se budete muset smířit. Naopak, článek je velmi cenný coby autentická výpověď obyčejného člověka a díky moc Ygo za něj. A vám nikdo nebrání abyste napsal a nabídl, ať už zde nebo jinému periodiku, článek svůj, napsaný tak aby to vyhovovalo vám. Bude-li dobrý, jistě někde vyjde.

  3. Ach jo, vy jste tady tedy doopravdy chyběl. Nikde není nic natřené narůžovo a Yga popisuje to, co se stalo v Lanžhotě. Nic více, nic méně. A to je dobře, protože toto je součást „malých dějin“ jedné VELKÉ dějinné tragédie, kterou 2. Světová válka byla. To není zpochybnění obětí tehdy sovětů, které utrpěli za celé 2. SV, nebo chcete tvrdit, že ji 25 milionů padlo u Lanžhota nebo na československém území? Ony jich byly milióny jiz na území SSSR včetně miliónů civilních obětí. Tento článek opravdu není zpochybněním těchto obětí. Mimochodem jsem přesvědčena, že právě na ruské frontě bylo obětí z řad vojáků často zbytečně moc díky sovětské strategii hromadných útoků za každou cenu, někdy špatně připravených operací (třeba slavná Dukla) a zabíjení vlastních vojáků NKVD, která měla kulomety za útočícími vojáky (zákon tuším 227), kdy tito měli na vybranou pouze německé nebo sovětské kulky. Kromě toho osvobození ČSR byla součást trochu jiné historické hry, kterou mezi sebou hráli SSSR a USA s ostatními západními spojenci, hlavně UK. Linie, kam která armáda postoupí byly na konci války již přesně dané a Stalin měl velký zájem na osvobození našeho území, protože v jeho strategických plánech jsme představovali součást jeho budoucího impéria. Což nám ostatně potom sověti důrazně připomněli v roce 1968. V roce 1945 přišli osvoboditelé ( i když ti vojáci holt byli zvyklí na sovětské frontové poměry), v roce 1968 okupanti, kteří přišli zklidnit nepošlušnou gubernii. Historie nezapomíná na rok 1945, ale ani na rok 1968.

    1. Baty, díky. Nejsem historička, a proto si této pochvaly velice cením.

     Když já jsem argumenty podobné Hledajícímu poslouchala celé dětství a dospívání (2. pol 60., 70 a 80. léta) a docela jim i věřila, protože jiné informace jsem neměla. V roce 1989 jsem se opravdu naštvala, protože jsem poprvé viděla snímky a filmy z roku 1968. Já tak nějak věděla, že spousta věcí byla jinak, než nás učili, ale nevěděla jsem jak.

     Tak jsem se snažila si ve svém vlastním zájmu ve své hlavě udělat pořádek. Doufám, že jsem si ho udělala. Například i v tom, že 2. SV se nerovná Velká vlastenecká válka, jak se nám učitelky snažily vsugerovat, čímž nepopírám zvěrstva nacistů na sovětském území a hrdinství těch prostých lidí, kteří šli za svou vlast bojovat. Že tento konflikt zasáhl opravdu celý svět, že existovalo také něco jako válka v Západní Evropě, v Africe, v Asii a v Tichomoří. Že druhá fronta byla velmi pečlivě připravována, aby měla úspěch a aby se minimalizovaly oběti – ve škole nám tvrdili, že ji spojenci naschvál otevřeli pozdě, aby Sověti co nejvíce krváceli. Pak, že si američtí imperialisté nepřáli, aby celou Evropu osvobodil Stalin, a tak ji přece jen otevřeli (na tomto argumentu nicméně hodně pravdy je, USA jistě nestály o Evropu celou pod komunistickou vládou). Pochopila jsem (ale dodnes těžko omlouvám), že Američané ve své době a na úrovni tehdejších technických znalostí neviděli jiné východisko než použít atomovou bombu, pochopila jsem, až když jsem začala chápat fanatismus Japonců. I když zrovna toto je dodnes opravdu velmi diskutabilní záležitost. Nicméně, když svrhli zápalné bomby na Tokio, počet obětí byl s Hirošimou srovnatelný, jen to byly jaksi obvyklejší prostředky. A tak dále, a tak dále….

  4. Pane Hledající, musím přiznat, že mám problém s Vaším nickem. Vy mi nepřijdete jako Hledající, vy jste své pravdy dávno našel, jste přesvědčen o jejich univerzálnosti i o tom, že jste povolaný je šířit.
   Ale tak tomu není. Navíc Zvířetník není vhodné území pro Vaše pravověrné mise.

  5. Pane hledající, jste nejen hledající ale i špatně čtoucí, přestavte si program v hlavě a hledejte jinde

   1. Děkuju Vám, že jste se mne zastali. A pro pana Hledajícího – Vám se opravdu zdá, že nemám úctu k padlým? Jenže opak je pravdou, je mi jich velice líto. Leč ani 25 milionu padlých, ani tisíce ujitých kilometrů, ani nepředstavitelné strádání nemůže být omluvou pro činy, které se opravdu staly – rabování, znásilňování a vraždění civilistů. Promiňte, že to tak cítím.

 18. Krásné dobré ránko všem! (h)
  Doufám, že jste se s Alčou (mp) spojili tichou poštou přes Blážu 🙂 a že už vám svítí (sun) . Já jsem dnes doma, Petrovice se nekonají klvůli přednostovým zádům.

  Milá YGO, vzpomínky lidí z Tvého okolí jsou úžasné. Měli jste s Terkou skvělý nápad – a vůbec, líbí se mi takhle pojaté seminárky z Terčiny školy. Je dobře, že se paměť neztrácí.

  Mám moc ráda Tvé články, Yvetko. (inlove)

  Krásné Krasové venčení vám přeji, milé sestry Moravanky. (h) (h) (h)

 19. To jsem znala jednu paní, které se v Pražském povstání na několik dní ztratil manžel. Po několika bezesných nocích se konečně vrátil, manželka ho obskakovala, ze skrovných válečných zásob napájela a krmila, až konečně zašla také do předsíně.

  A tam, v dubem otáflované, klenuté hale secesní vily, v mosazném, naleštěném stojanu na deštníky stál pazerfaust.

  I dostala manželka hysterický záchvat a jelikož došla k názoru, že jí manželovo hrdinství může být ukradené, manžela i s panzefaustem vyhnala. Tento pak skončil u staré tetičky, která byla silně krátkozraká, tak jí panzerfaust nevadil.

  Pro nepamětníky – kdyby ten panzerfaust bouchnul, tak tam místo té vily byl kráter.

 20. Krásne sobotné ráno všetkým. Tu je zatiaľ jasné ráno, tak uvidíme.
  V našich dúbravských horách to vraj tiež bolo všelijaké a čo nepobrali chudákom Nemci, pobrali Rusi. Dúbravka bola prevažne chorvátska dedina a fronta tu zanechala kopu munície. Na to doplatil môj už nebohý strýko. Ako 15 ročnému mu granát odtrhol ruku. Potom bol celý život samotár a čudák čo sa nikdy neoženil. Aj také dopady mala vojna. 😐 A Astorovi musel vet dať injekciu do oka. Že vraj to nebolí. (dog)

 21. Hezkou sobotu všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat nějaké bolístko na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Ygo – myslím, že Terka chodila do dobré školy. Protože toto je opravdu skvělá forma výuky novověkých dějin (nod) Vzpomínky babičky jsou totiž úplně něco jiného, než anonymní stránka v učebnici.

  Přeji vám krásný výlet, moc nezmokněte (tady vstává den do (sun) )

 22. Děcka, jsem tady jen na skok (těším se na Krasování – ale že leje (doh) – nevím, jestli nenechám Toyu doma).
  Vzpomínky mé tchyně jsou jejími slovy – sepsala je pro Terčiny potřeby pro seminárku do dějepisu (součást maturity na gymplu).
  Co se týká bojů o Lanžhot – je o tom poměrně dost písemného materiálu, kde je popsán den po dni. Stejnak si myslím, že kdyby někdo šikovný natočil film o lidech z Pralesa, tak by to byl bezva biják.
  Schválně jsem sem nezatahovala vzpomínky na chování osvoboditelů po bojích – to je další kapitola a myslím, že jsme se o tom bavili vloni. Nehledě k tomu, že tchyně se do Lanžhota vrátila až v době, kdy většina vojska už bojovala u Brna. No a Lanžhot byl tak zničený, že tam prakticky nebylo co zabavit.
  Tak zatím papapá – já si jdu připravit sváču na výlet. Nezlobte tady, já si to večer zkontroluju (chuckle)

  1. Yveto, také mě to napadlo, o natočení filmu. Ale to si řekneme až ústně. Já vezmu Klérku sebou, nevěřím, že bude pršet celý den a když budou přeháňky halt bude v autě. Beru sebou spoustu ručníků a další boty na přezutí :O

   1. Jo – jdu pohledat pláštěnku (nod) . S Toyou si to rozmyslím – Jenda taky neví, jestli pojede (ale kolo nebere) – kdyby zůstal doma, tak Toya bude taky doma, když ne, jede s sebou.
    A končím – papapá.

  2. Vážená YGA
   ti osvoboditelé zachranili české a slovenské etnikum, dle nacionálně-socialistické ideologie méněcenné tedy nutné budťo převychovat anebo vyhladit. Ti osvoboditelé šli tisice km aby zachranili někoho kdo jim teď nemůže přijít na jméno. Těch osvoboditelů padlo dle nedávno zveřejněných údajů okolo 25 milionů. A bez vítězství těch osvoboditelů by jste pravděpodobně neměla možnost Váš komentár vůbec napsat. Takže si myslím že by neškodila miimálně úcta k těm 25-ti milionům padlým.

   1. Kdyby nevalcili stylem „nas mnógo“ a kdyby stihomamem postizeny Stalin nevymlatil tesne pred valkou prakticky kompletni dustojnicky sbor, tak jim mohlo byt setsakra podstatne mene. Pocty padlych by se soveti fakt prsit nemeli. Naopak.
    A ty tisice kilometru omlouvaji vyzrani zasob potravin a sezrani dobytka. Nic vic. Tedy pokud to melo byt osvobozeni a ne obsazeni.

 23. Yveto, moc krásné povídání, přečetla jsem jedním dechem, už jako malá jsem ráda poslouchala vyprávění rodičů o konci té strašné, velké války. Oba ji prožili v Brně, maminka v Židenicích (kryty v Akátkách, ano, Matyldo, továrny, zbrojovky a bombardování ) a tatínek na okraji Brna v Chrlicích. Pravdou je, že jsem nikdy neslyšela o takových strašných bojích na Soutoku. Díky a připojuji se pod myšlenku Renaty (clap) .
  Ke Krasovému venčení – tady od půl páté leje jako z konve, ale podle mapy na iDnes by mělo přestat.

  1. Přestalo pršet, obloha je zatažená, naprosté bezvětří. Nemám mobila na Alču, prosím, můžete mi jej někdo poslat mejlem ?

 24. Výuka dějepisu v tomhle značně kulhá. I když se dějepisářka snaží a nosí dokumenty na videu, třeba ve třídě mé dcery je problém s tím, že to většinu lidí nezajímá. Prý si učitelé oddechnou, až tahle devítka vypadne.
  Moje babička byla taky mladá. Schovávali se ve sklepě, kde měli hrnec sádla a napečené chleby. Holky vůbec nesměly ven. Když přešla fronta, zjistili, že Rusové domek vyrabovali a odvezli si na tancích třeba všechny peřiny. Ale domek zůstal stát a nikomu z nich se nic nestalo. V té době babička pracovala ve Zbrojovce, v době náletů se schovávali v krytech a později raději utíkali do polí, do Akátek. V Brně ještě občas najdete na domech nápis Nach Feld a šipku. Babička tehdy chodila s klukem, který se schoval v krytu, ale bohužel byl na kraji u dveří. Spadla bomba a lidi na kraji krytu to zabilo, mimo jiné i jeho.
  Vůbec tady v Brně měly budovy ještě dlouho památky na válku- tady v Husovicích byl na škole nápis Kvartal prověren, min nět- ani nevím, jestli tu ještě je. A palác na Šilingráku, kde dřív byla zubárna a dneska je to luxusní hotel (posledních 10 let) měl ještě fasádu dolíkatou od střel.

  1. Matyldo, dlouhá léta jsem bydlela v Praze na Starém Městě, možná si vzpomeneš. Ve sklepě našeho domu (2. patro sklepů, první bylo pro obchody) jsme přímo v naší kóji měli na zdi napsáno RAUCHEN VERBOTEN a dveře vedoucí do naší části byly polstrovány a utěsněny asi proti plynu, navíc bylo zřejmé, že tam byl dodatečně vybudován z cihel sloup. Byl to kryt – takže další památka na válku.

   1. Na fasádě domu v Ostravě, kde jsem strávil mládí, je dodnes viditelná bílá šipka. Písmena LSR, která k ní patřila, už ne. LSR znamenalo Luft Schutz Raum. Snad nemusím překládat. A pod oknem u sousedů je dodnes čitelný křídový nápis парткабинет. Museli mít nějakou kvalitní křídu 🙂 Sovětský major bydlel v našem bytě. Já jsem to nezažil, protože mě jako malé dítě poslali do vesnice na Hané. Moje manželka ano, jejich dům dostal zásah a obyvatelé vyvázli ze zasypaného sklepa průchodem do vedlejšího domu. Ty průchody byly velmi rozumně předem v městských ulicích vybourány, po válce zase zazděny.
    Je možná hodné pozornosti, že JEDINÁ významná bitva druhé světové války na území dnešní ČR byla Ostravská operace. Dnes médii naprosto opomíjená. Vesnice ve Slezsku byly prakticky smeteny z povrchu země. Samotná Ostrava pak ovšem už dobyta poměrně hladce za jediný den, 30. dubna.

    1. Krmiči – o bojích na Ostravsku opravdu nic nevím – možná by stálo za to něco napsat a zanechat příštím generacím.

 25. Já mám pocit, že by nám ministerstvo školství mělo přispívat. Za výuku zeměpisu a teď i dějepisu. YGo, skvělé!

  1. Renato, přesně!! Když vím, kolik školských peněz se doslova vyplýtvá na nesmyslné projekty, tak na projekt Výuka dle Zvířetníku aneb Škola zajímavou hrou by se peníze najít prostě musely, neb tento projekt by byl VELMI smysluplný !!

   Ygo, díky!

   Mmch, schválně se dcery optám, jestli jim ve škole k dnešnímu významnému dni vůbec někdo něco řekl, aktuálně připomněl. No, pochybuji. Nevadí, popovídáme a tenhle článek opět , dle hesla Hlavně nenápadně, přisunu. Autentické vyprávění , viděné očima stejně čtrnáctiletýma, jako jsou dnes oči naší slečny…to vydá za mnohé stati dějepisné učebnice. Tím víc, že máme prošlý kus šumavského pohraničí, včetně nálezu pozůstatků zátarasů, kterými čeští vojáci v 38. roce ,při mobilizaci, bránili průjezdu německých tanků ,přesněji, chtěli bránit…. A našly jsme i pohraniční bunkřík, tzv. řopík…to byl hodně vzácný nález , holky to ohromně zajímalo.

   1. Ad řopíky – pokud byste někdy přijeli k nám, tak na tyto bunkry narazíte téměř na každém kroku – holt pohraničí. A mnohé jsou nadšenci uchovávány v původním stavu – např. řopík na Pohansku u Břeclavi – tam se protínají dějiny křížem – staré slovanské osídlení + letohrádek z 19. století + řopík

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN