PSI: Jak to jde?

Kdysi jsem napsala článek o tom, proč chodí Borůvka na cvičák. Po zimní pauze (letos buď byla spousta sněhu, nebo ztál a zmrzl do neuvěřitelných útvarů, nebo bylo šílené bláto) jsme se do psí školy vydali znovu a rádi.

Pokud bych měla srovnat s loňskem, dosáhli jsme několika úspěchů a pár porážek.

Borůvka je výrazně lépe ovladatelná bez vodítka, chodí vedle nohy vzorně a tváří se: „Koukni, paničko, vidíš mě?“ Na vodítku má snahu se občas zastavit, popoběhnout a mám pocit, že v tu chvíli předala mozek k použití mně, ať si s ním dělám, co chci.

Po zimě jsme si museli lépe připomenout odložení – během zimy si psová nechtěla lehnout holým pupíkem do marastu, a tak na procvičování moc nedošlo. Takže první odložení v hodině jde trochu ztuha, ale pak už psinda ví, oč jde.

Cvičitelka zkoušela test inteligence – ukázala psovi pamlsek a zaklopila ho plastovou miskou. Prvním problémem bylo zaklopit pamlsek dřív, než ho Borůvka sežere – ta rychlost byla neuvěřitelná. I s miskou si dovedla poradit – tak dlouho do ní mlátila packou, až se miska poposunula, poskočila – a schlamstnout mlsek pod ní už bylo dílem zlomku sekundy. Poslední dali Borůvce na odkládací stůl, odkud tu misku nakonec shodila, aby se přesvědčila, že pod ní už vážně nic není.

Je strašně mlsná – za kousek piškotu udělá skoro všechno, i to, co zatím nikdy nezkoušela. Tím kouskem myslím kousek – nosím s sebou piškoty rozkrájené na 10 dílků, takže pamlsek je opravdu drobek.

Co neustále miluje, jsou překážky. Dokáže kvílet, že ji na ně nechtějí hned pustit. Jen posledně předvedla drobné extempore – nechtěla přeskočit překážku, kde místo obvyklé modrožluté tyčky byla čistě bílá. Dokázala se i pracně protáhnout pod ní, jen aby tu nedůvěryhodnou bílou věc neměla pod břichem. K přeskočení jsme ji přiměli asi až na pátý pokus, pak už jí to bylo jedno a skákala přes ni o sto šest.

Nijak neoblibuje chůzi po nepříjemném povrchu – šustivá fólie, ježatý plast, vlnitý plech – no ale když na tom trváme, tak to teda udělá, no…

Ale zatímco většina psů na povel štěkne, jediný zvuk, který jsme z Borůvky vyloudili, bylo tiché zakvílení na téma „Jdu si hrát, pusťte mně!!!!“ Cvičitelka na ni zkoušela hrát zlého vrčivého psa, načež se Borůvka smotala nadšením do preclíku a pokusila se jí olíznout nos. V této disciplíně asi neuspějeme.

Zato proplétání mezi nohama z dogdancingu nám docela jde, v psí škole zkoušíme takových prvků víc, aby si pes a páník mohli třeba i doma pohrát.

Jedním z našich nepřátel byl slalom, ale tam už jsme jakž takž úspěšní. Zato zastavit Borůvku na houpačce, aby se s ní překlopila, když na ni nadšeně vletí, a nekatapultovala ji do dáli, je stále problém.

Myslím, že k žádným zkouškám nikdy nedojdeme, to bychom se cvičení museli věnovat důsledněji. Procvičujeme některé věci během procházek, ale hlavně proto, že nás to baví. A o to asi jde.

Další fotky najdete zde

Aktualizováno: 2.5.2010 — 21:06

113 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Milá Matydlo, čtu opět se zpožděním ale mám z vás radost, holky šikovné. (y) Jen tak dál, ke zkouškám se dostat nemusíte i když ZOPka by nemusela být nedosažitelná (rofl)

  a že Borůvka neštěká? Frogášek umí kde co ale štěkat na povel prostě nebude a hotovo a to má dokonce zkoušku, ve které štěkání je, prostě až došlo na cvik tak protočil oči jak Hurvínek a bylo vymalováno (chuckle)

 2. ;;) R O Z V E R N Í Č E K . ;;)

  .(*) Paní Karásková nabízí sousedce koláčky. „Ty jsou skvělé!“ chválí je sousedka, „trouba vám dobře peče, co?“ „Jo, ale těch keců, než ho k tomu dokopu!“ .(*)

  ~o) Hezký večer všem a děfčata, sežeňte si troubu do které(ho) nebudete muset kopat. 😡 ~o)

  1. Chichichi
   „Co – ty umýváš schody místo toho, abys šel do hospody? No to by mě v životě nenapadlo!“ … „A si myslíš, že mě jo? To je nápad mojí starý!“

 3. Tak jsem zpátky, vše ok, já bych právě chtěla, aby už šel, protože jinak 10.5. nastupuji a vyvolávají a to se mi moc nelíbí……

  1. Já to mám za sebou už dvakrát, vyvolávali mi každý porod. U toho druhého o dost lépe, nehodlali mě nechat trápit dlouho. Ničeho se neboj a dost se jich ptej.

  2. Ono není vyvolávat jako vyvolávat, někdy stačí jeden hmat (Dalmi určitě ví, jak se jmenuje) a je vyvoláno. Takhle se vyklubal Hřívnatec.

    1. Ve čtvrtek jdu na celkovou kontrolu, tak tam mi určitě poví, budu se vyptávat. Dám vědět. Díky všem.

     1. Až se budeš vyptávat – opravdu jde o “ Hamiltonův hmat“, díky, Matyldo. Žádný oxytocin atd. Ale moc záleží na kondici miminka, někdy i ten oxytocin dobrej 🙂

     2. Jani (inlove) , držím palce (h) . Zdá se, že chlapečkovi u Tebe v bříšku nic nechybí a venku prší, tak kam by spěchal.
      Ovšem odborná rada Dalmi (inlove) mě velmi zaujala, ona je profík, určitě ví, o čem mluví. 😉

 4. jsem nějaká zpomalená… ještě mám asi dovolenkový režim (wasntme) Teprve teď jsem dala buchtu do trouby, a to už se cítím tak nějak zralá do postele (nod) Tak teda ještě umýt nádobí… Jinak babču zítra pustí, je jí fajn. Blbé je, že se vlastně nějak nezjistilo, proč se jí ta voda na plicích udělala… Ale zmizela rychle

  1. Chtela bych dodat, ze jsem prohledla nektere casti dovolenoveho denicku ze Skotska a moc se mi to libilo. Spoustou zajimavych informaci – a pak ty fantasticke fotky. Obcas z toho sla jista posmournost/ponurost, ale to k tomu asi patri. Fotky maji bezva atmosferu – a to jsem jeste nevidela vsechny. (y)

 5. Milí Zvířetníci, moc se omlouvám, ale chtěla bych připomenout pro ty, kteří jsou ochotni nechat se mordovat od Myšátek, že 13. 5. jedeme do pražské ZOO a moc rádi se s vámi uvidíme. Myšátka se také moc těší a ledacos připravují. Hlášení pro Jakuba: něco na zub bude určitě (chuckle) .

  1. SSSSSííím, si myslím, že tahle informace by se měla dát na nastěnkucizaženu 🙂

 6. Matyldo a Borůvko, jste bezvadná dvojka a zvládly jste pořádnou porci dovedností! Osobně si myslím, že by Borůvka s klidem prošla i na zkoušce základní poslušnosti, protože nic moc navíc, než co už umí, se nepožaduje (předmět „štěkání“ se nezkouší 🙂 ). Ale nejdůležitější je, že dělá pokroky a že vás to spolu baví. – I my jsme začali chodit do začátečníků. Zatím nám to jde ztuha, ale snažíme se. Zajímavé je (teda přesněji řečeno – je to k vzteku), že Denis celkem ochotně trénuje na cvičáku i doma na zahradě, ale na procházce? To je otálení a rozhlížení se (snad vyhlíží někoho, kdo by si lehl místo něj) a přešlapování – až na třetí pokus a viditelně nerad dnes předvedl „lehni“ a to jsem mu musela nacpat pěst až k čumáku, aby uvěřil, že tam pamlsek doopravdy mám. Prostě podle Denise je procházka určená k vylítání a vyblbnutí a není důvod dělat z ní execírplac. Tak to jsou zase taková naše špecifiká!

  1. Jojo, je mi to nějak povědomé 🙂 Arinka na to má taky svůj názor a teď po hárání teprve. Lehni je velice neoblíbený povel, ví, co má udělat, ale tváří se, že to slyší poprvé: to jako lehnout? A vydržet? To nemyslíš vážně! A bez pamlsku, no to už vůbec ne…. A neměla bych se podívat, jestli nejde nějaký kamarád? A hele v křoví je míček….Budeš mě honit, jo? No tak dobře, já si tedy lehnu, ale jen na vteřinku…. Přímo jí to čtu z očí. Ach jo, nemám to lehký 😉 (toivo) .

 7. Zdravím všechny, Epulčinýmu švagrovi mooooc držím palce a hlásím, že jsem stále 2 v 1, ráno jsem byla na kontrolním monitoru a neočekávaně si mě pozvali i na dnes v šest večer, tak nevím…..něco špatně nebo se jen už konečně chystá mimíš ven? Já na sobě nic nepozoruju……začíná to být detektivka 🙂

  1. Držím palce, ať se už kluk rozhoupá a vyskočí do opravdového světa (y) (h) – ať jste oba zdávi a v pohodě.

  2. Klid, já jsem každé dítě přenášela tři týdny, tak si mě taky zvali každou chvilku a doufali, že už ho vydolují ven… (inlove)

   1. Já teda přenášela jenom týden, ale ten týden jsem denně jezdila do Hustopeč do nemocnice s bačkorama, kdyby si mě tam náhodou už nechali. Na mrčárně mě sestra nechala stokrát vystoupat po schodkách nahoru a dolů a když jsem na ni křičela, když šla kolem, že už jedu třetí stovku, tak ona na mě zas volala z porodního sálu, že to nesmím být tak hrrrr, že maminky vyšlapou nejvíš padesát (chuckle) – no cirkus Humberto hadra (rofl)

    1. Fyziologické těhotenství může být dlouhé od 240 do 320 dnů a pořád se nic neděje. To jen doktoři blbnou s počítadlem. U nás v rodině se dědičně rodí za 260 dnů a když jsem to říkala doktorům, tak nevěřili a bylo na mně řváno cosi o tmářství ve 20. století. Samozřejmě, že se obě holky narodily tak, jak jsem říkala já…a pánům doktorům se moc nelíbilo, když sem jim to připomněla 😀

 8. Matyldo, Borůvka je úžasná. Škoda, že mají v agility plno – zaručeně je ten pravý adept. (y)

  1. Lidi, víkend byl poněkud náročný – svátek práce jsem oslavil prací. Na cizím. Napřed brigáda u chovatelů a pak jsme rodičům zvelebovali pozemek kolem chalupy. Já sekal, MLP sadila.
   Od včera nemáme slepice – jednak byly staré i na domov důchodců a druhak se chystají změny výběhu, tak aby nesklidily salát a podobně. Nebaví mě to, nemám to rád, ale co se dá dělat. (whew) Pomáhala mi ČTN, že je bude kuchat – byly moc staré, takže nic z toho (tedy krom šrámu přes 2 prsty, když jsem se pokoušel o stažení – abychom nemuseli škubat). Jo a pak jsem měli spor – hrábli jsme po unikající slípce a já ji chytil za nohu. Jenže to nebyla noha, ale prst ČTN. Tož mi tvrdila, že ji chci taky zlikvidovat zatímco já oponoval, že když chce nechat slípku zdrhnout, tak to má říct a né tam pózovat. (rofl)
   Odpoledne jsem ještě předělal část výběhu a vyčistli kurník, takže večer ze mne byla troska a teď odpočívám v práci.
   Hanko, ten kostel je úžasný, to místo působí i na fotkách – tohle bych moc rád viděl v reálu.
   Rádio Dede bylo taky fantastické – tohle povídání (+fotky), to se mi moc líbí. A na Betu a Xerxovy se chysám, zatím jsem nakoukl a vypadá to moc dobře – ostatně jako vždy.
   Epulko, držím. Zázraky se dějí, věř mi! (h)

 9. Matyldo, ještě není všem dnům konec! Už jsem tu myslím psala, jak můj golden místo výuky zdrhal za roh za stěnatama, kde pak to pištělo nadšením, že se koná binec a při zkouškách strčil ty snaživé jednou packou do kapsy a jako jediný si odnesl červenou mašli, červený diplom a na krku medaili. Takže, nech se překvapit!
  Velmi mne zaujalo předání mozku k dispozici někomu jinému. To se mi pravidelně stává, když k vyřešení nějaké zapeklitosti v systému povolám support.
  Pan support hovoří, já trpně čekám, obklopena učeníchtivými kolegy, až mne dotyčný po chvíli mlčení jemně povzbudí ‚no a ted‘ enter‘. Ruka se zvedne, tupě tápá po klávesnici a já zpocená hledám ten zatracený enter. Abych svoji tupost nějak objasnila se pak jako tluču do hlavy, dívám se prosebně kolegům do očí a blekotám ‚dyt‘ já to přece vím haha‘. To je šílený, můj mozek má v kapse servismann!

  1. Tohle znam z te druhe strany. To je strasne. To je jak kdyby uzivatele meli treti vicko. Clovek skoro vidi … mzurka se zatahuje, uzivatel prikyvuje … a nevnima.

   1. Uživatel nekouká, ale čumí…. V ten moment je třeba zařadit šrapnel. Občas školím, takže to znám.

    1. Cheche, minulý týden jsem to zažila na vlastní kůži na školení. ANO,ANo,ano, an….chrrrr 😀

     1. Bývám školený i školitel. Nejhorší jsou momenty po obědě, to usínají všichni (někdy i školitel uprostřed řeči (chuckle) ), případně nějaké animace (intruktážní video a podobně). Taky mám rád, když mluvím a do toho se ozve (mp) . Zvlášť když dotyčný neví, kde (mp) má, zvonění je na maximum a on ho místo vypnutí vezme a začne hlasitě šeptat něco jako moment, jsem na školení a sápe se k východu.

      1. Tak ten moment poo jsem měla na mysli, ale odklikla jsem dřív, než jsem nasmolila. Taky bylo docela náročné, udržet pozornost po 25 bazénech. To jsem do sebe kafe lila pod tlakem 😀
       protispam je milosrdný 2+3 🙂

 10. Li, EvoŽ, Jiřino a další milé, nestíhám reagovat, ale držím palce a myslím na vás. (h)

 11. Jde vám to dobře? Matyldo. A že chodíš na cvičák i s „gaučákem“? Bo i gaučák musí poslouchat. A Borůvka poslouchá, je vychovaná. K tomu zkoušky nepotřebuješ.
  Tvůj zodpovědný přístup k věci je báječný. Něco nevím? Neumím? Seženu si kurs. Neumím nacvičit zůstaň? Nechám si poradit.
  Borůvka je moc prima čubina a důležité je, že si rozumíte. A že Borůvka neštěká? Nemyslím, že je to až tak důležité. Znala jsem jednu vlčandu. Velmi vychovanou, vycvičenou, poslušnou. Poslouchala na gesto, mrknutí oka. Ale nenaučila se štěknout na povel. Nepochopila, proč by měla štěkat na paničku. Ale když šlo o to zahnat drzýho chlapa od paničky, štěkala a vrčela zplna hrdla.
  Jo a zůstaň jsem si taky musela nechat poradit.

  1. Stekani na povel jsem taky nejak nepochopil. Kazdopadne myslim, ze sousedi o patro niz by spis potrebovali odnaucit psa stekat. Pro vlastni dobro. Me je vlastne celkem jedno ze si pseko za dvermi stekne, kdyz jdu domu … ale je to mozna v pul dvanacte (ut, st), pul jedne (ct pokud jdu do jamu) nebo tak pul treti v patek budi. Ja po tech schodech jit musim, vznaset se neumim.

   1. Je to součást nějakých zkoušek, taky kdyby majitel chtěl na zkoušky jít, no… Ale předpokládám, že pes by měl umět i mlčet nebo se aspoň nechat uklidnit.

    1. U nás v domě bydlí snad 8 let původně útulkový pes. Za tu dobu nepřekonal hrůzu nad tím, že bude opuštěn a pokud je sám, žalostně vyje. Rodina, u které je doma, se snaží, pracují na směny, ale někdy to nevyjde a pejsek pláče a naříká, že je opuštěný. ;( (dog)
     Když doma zůstanu s migrénou a zrovna je Bobík sám doma, není to nic moc. Ale prostě se nedá nic dělat. (h)

 12. Teda Borůvko, ty seš fakt šikovná psice! Určitě si během cvičení užijete spoustu srandy a jak říká tvoje panička, o to přece jde. Na co zkoušky? Přeju ještě spoustu krásných dní ve škole. 🙂

 13. Téda holky, vy jste tak šikovný. 🙂
  Taky jsem chodila s Bobešem na cvičák…. Dopadlo to tak, že jsme byli vyhlášeni jako nejpomalejší dvojice skupiny 8) a paní cvičitelka nás musela popohánět … 😉 . Jinak Bobeš zvládl základní povely, zapamatoval si je a nejlépe je provádí, když mám v ruce nějaký mls…

   1. Vave , od včerejška se podařilo stav stabilizovat, ale úrazem je postižený mozek. Doktoři zatím zkoumají jakého rozsahu poškození jsou… Všichni doufáme v zázrak..

    1. Epulko (inlove) , mozek je stále neprozkoumaný svět a dokáže často zázraky. Myslím na Tebe a držím palce dál. (h) (y) (h)

   1. Chodili jsme na Rybníček (vedle Kauflandu v Králově Poli). Původně to bylo cvičiště pouze pro služební psy, potom možnosti rozšířili. V současné době (asi tak posledního půl roku) cvičiště jako takové nefunguje.
    Řekla bych, že my jsme naše možnosti výcviku vyčerpali.. 😀 . Bobešák skákající bedlivě sleduje, jednotlivé skoky a výkony okomentuje,ale že by se sám zapojil a přeskočil…. to ne
    Bobeš učiní požadované, ale stylem zadarmo paničko ani kuře nehrabe… 8). Ale narozdíl od svého předchůdce Matýska štěká z plna hrdla. Jeho poslední vyštěkávací oběť je gumová pískací slepice.
    Také když je podle jeho hodin čas jídla a já jako hlavní krmič nejsem dostatečně rychlá, popohání mě sérií zvuků od áááááá už je čas granulek po húúú húúú jestli nedostanu okamžitě najít umřu hlady a vyčerpáním…. a mezitím si budu ještě stěžovat….

 14. Zdravím všechny na zvířetníku.
  Jsem doma,přemohla mě nějaká zákeřná choroba,jakýsi moribundus.Tak přeju všem zdravíčko,držím palce všem potřebným.Smečka se mnou ochotně marodí,jen je vždy vyděsím kašlem.Nevíte jak je na tom Jana Bu?

 15. Joj, to je šikovná Borůvka. Zajímavé je, že pejskové chodí do školy raději než děti. Možná by učitelky mohly rozdávat piškoty (pi)

  1. Hihi, dovedeš si představit, jak by dětičky reagovaly na desetinu piškotu za odměnu? (rofl)

 16. Ale to je radostné při pindělku (dance) , že tu je slíbené Borůvkové povídání. (clap) (inlove)
  Že Borůvečka je krásná a šikovná pejska, to je známo, rovněž tak, že v Matyldě má tu nejlepší paničku. (h)
  Já jsem s Ankou kdysi byla párkrát na cvičáku, se synem, ale on mě tam nechtěl a ani nechtěl, abych Anku cvičila já. Pak ale nastalo několik krušných let s jeho nemocí, tak ze cvičáku sešlo úplně.
  Snažím se cvičit Anku sama, ale je to obtížné. Hraju s ní třeba hru: hledej odměnku – prostě jí hodím kousek mlsku a ona by ho měla radostně hledat. Většinou jí musím pomáhat a celou dobu na mě hledí její vyčítavé oko: přece jsem byla hodná, tak proč jsi mi to zahodila? :O 😉
  Prostě, Anka je Anka a jiná už nebude. (dog) (inlove)
  Přeju všem krásný den. (h)

  1. No, Borůvka by hozený mlsek hledala hlavně proto, aby o něj nepřišla nebo jí ho někdo nesežral.

  2. Vavísku – teď jsem si prohlídla tvoje fotky klukáňů – moc se mi líbí – teda jak fotky tak mládenci 🙂

   1. Je zamračeno, tak sa mi nič nechce, teda som tu.Tí chlapci sú fešáci, majú krásny kukuč. Iste z nich má Vave radosť! (h)

 17. Milá Matyldo.
  Je vidět, že cvičák vám oběma jde k duhu! Borůvka je velice šikovná a tak si říkám, že by jí šla agility – nezamyslela jsi se někdy nad tím? A ty bys byla taky dobrá agiliťačka – např. fotka http://malcka.rajce.idnes.cz/2010_03_03_cvicak/#DSC05031.JPG
  je úžasná – ten nákrok, to vzorové vpravo (nebo ty bylo vlevo?) hleď!

  Taky si říkám, když má Borůvice tak dobrý nos, že byste mohly zkusit záchranařinu – Pitrýsek s holkama jezdila na tábory, a nemohla si čipsy vynachválit, jak byly šikovné – on i malý pejsek může vyhledávat zavalené osoby.

  1. Když oni mají v agility klubu stop stav a neberou další. Já bych to s ní jinak zkusila. Ale nevím, kde jinde v Brně a vzhledem k mé časově nestandardní práci jsem trochu limitována časem, proto třeba chodím na cvičák dopoledne. Čuchání Borůvku moc nebaví. Už najít aport zapadlý v trávě je pro ni vopruz. Dokud vidí, kam letí, tak za ním nadšeně běží a donese ho. Ale pokud se někam odkutálí, tak dohledávat ho ji silně nebaví. :S

 18. Teda holky šikovný, Borůvkový, vám to jde! 🙂 (y) Borůvka je kouzelná hafuška a je vidět, že vás to spolu baví! U nás je to horší, honič je prostě tvor samostatně uvažující a nevidí důvod, proč si do něčeho nechat kecat 😀 Ale naučili jsme se s tím žít a neměnila bych (h)

  Jo a tady jsou slíbené obludky, koníky jsem nestihla. http://buff.rajce.idnes.cz/Obrazky/#album

  1. Krásní plazíci, gekonek je úža!
   Když jsme šli posledně na cvičák, tak u řeky seděli rybáři. Borůvka je šla samozřejmě společensky navštívit a byl jí nabídnut rohlík. Když jsem požádala, aby ji nekrmili, že jdeme na cvičák, rybář pohlédl na strakatici a říká- A co tohle dělá na cvičáku? Obranu? Ujistila jsem, že základní poslušnost a překážky, nicméně stejně na ni koukal jako většina lidí, když tohle řeknu… ale na to už jsem si zvykla. A to ještě neviděli tu prťavou jorkšírku, co s námi chodí, jak ta umí hopsat! :O

   1. 😀 Už jsem se konečně musela přesvědčit, jak to Píďa s těmi jedovatkami zvládá… Docela mě ta exkurze uklidnila. Bezpečnostní opatření perfektní a slečna ošetřovatelka s obludkama jedná se zdravým respektem. Navíc je hodně pozoruje a má přehled, kdo jen vyhrožuje a kdo útočí – třeba zmije gabundské funí jak lokomotivy, ale jsou šíleně líné, ale pětimetrová krajta Bobina jde člověka rovnou sežrat – moc práce by jí to asi nedalo. No a ten leguán, co ho Péťa drží v náručí, je absolutní plyšák – nechal se chovat a přitom blaženě baštil pampelišky 🙂

 19. Matyldo, přece nejde o vrcholné výkony, ale o to, abyste se s Borůvkou pobavily, udělaly kus práce v ovladatelnosti a pejska se zabavila. No a pak uvidíte, jestli z toho nějaké zkoušky vyplynou, nebo ne. My ze sebe také nejdřív dělali blázny psům pro radost. A nakonec ty zkoušky přišly. (Zkouška je od slova zkusit). Takže nikdy neříkej nikdy. A nemusíte být vrcholoví sportovci, ne?
  A přidržte palečky našemu Divišovi. Asi něco sežral a bleje a měl průjem. Včera jsme byli na veterině, dnes se trošinku napil. Není to už žádný drobeček (15,5 kg), ale vypadá zuboženě. V pátek má jít k novému páníčkovi, tak bych ráda, aby byl v pořádku.

  1. Ojojoj, Diviš ulovil nějakou hnusárnu. A zrovna, když má jít do světa. Tak ať je líp.

  2. Jasně že nejde o vrcholné výkony. Moje prvotní idea byla naučit se a naučit ji, to co nevím, jak se učí (třeba Zůstaň). No a druhé kolo jsem si zaplatila proto, že nás to baví a měla jsem pocit, že v běžném životě Borůvka líp poslouchá ( i když z některých mých osobních povelů by asi regulérní cvičitele ranila mrtvice- třeba povel Nechej pejska, když chci, aby odešla od psa jakékoli velikosti. Majitelé velkých psů se pak tváří divně. Nebo povel Tam ne, když má snahu odejít jiným směrem, než kterým jdu já). Ale hlavně na tom cvičišti je vidět obrovská radost toho psa a to mě těší.

   1. To je přesné. Když se psem něco děláš, tak v běžném životě daleko lépe poslouchá. Protože navážete daleko lepší kontakt a lépe si rozumíte. Proto doporučuji všem majitelům nějaký výcvik. Třeba pro důchodce, který je se psem celý den, není výcvik nezbytně nutný. Ti dva se sžijí tak, že si rozumí i na pohled nebo gesto. Ale pokud máš i jiné povinnosti, tak je výcvik úžasné upevnění vztahu pán – pes. A pes daleko ochotněji spolupracuje i na procházce. Proto vám moc fandím.

  3. Chucáček Divíšek – že on bleje z nervozity, že má jít do světa?! Držím palce, ať je co nejdříve fit a ať se má v novém domově tak dobře, jako u vás.

   P.s.: kolik černoušků ještě čeká na pánečky?

   1. Dnes jde Alan (původním jménem Bedford) a Diviš by měl jít v pátek. Ostatní jsou pryč. Takže v pátek bude prááázdno (a smutno). Doufám, že to Diviš zvládne a uzdraví se.

    1. Já to říkala, že vám nakonec budou pejsánci chybět – teď myslím chybět jako pro zájemce 😀 , ne vám osobně (nod) – tam je mi to jasné.

    2. Vidíš, nakonec vám bude všem smutno po tom psím nadělení. To jsi se bála, že je neudáš. Já vím, bylo to více práce než posledně, ale také jich bylo 10, posledně šlo do světa pouze 6 brášků, to je podle mě také velký rozdíl. Hlavně, ať se Diviš brzy uzdraví, takový průjem je na štěněti asi ihned vidět. Na mě by to ještě hodně dlouho vidět nebylo :O

     1. Taky Divišovi držíme pěsti, aby se z toho vylízal. Jsem ráda, že nakonec všichni našli nový domov. (y)

 20. Jéje, po dlouhé době jsem na Zvířetníku a tu Borůvka na cvičáku, to je milé 🙂

  K tomu štěkání, štěká Borůvka na něco? Třeba když otálíš s odhozením aportku, s podáním piškotku, nebo prostě doma na zvonek? Pokud štěká, tak určitě víš v jakých situacích a toho využij, jak začne hned zavel povel : Štěkej a chval a chval 🙂 Dost možná touhle radou přicházím do lesa s prkýnkem, jenže zase vím, že na ty nejjednodušejší nácviky se často zapomíná.

  Hezký den všem (h)

  1. No, neštěká skoro vůbec. Repertoár ostatních zvuků (kvílí, kňouká, mňouká) je dost široký, ale s tím štěkáním… zkusím to teď na nový pískací balónek získaný za vítězství v soutěži mazlíčků u Kuby ve škole, do toho dloubne, míček zapíská, psová tak jako poštěkne a zamňouká. Tak třeba jo…

  2. Ahoj Li,
   konečně o tobě slyším, co tvoje holky? A vůbec, jak to zvládáš.
   Jinak se pozná zkušený cvičitel 😉 Na každého psa si musíš najít „jeho“ trik a jde tak nacvičit ledacos.

 21. Borůvka je děsně šikovná a roztomilá pejska, to je známá věc. (inlove) A Matylda na tom má určitě zásluhu.

 22. Já mám pro španěly velkou slabost a Borůvka je moc hezká panenka a hlavně, na těch fotkách je vidět, jak si to obě užívají. Přeji hodně úspěchů

 23. Hezký den všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat nějaké bolístko na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Borůvka je šikovná psí holka (inlove) , která měla kliku na skvělé páníky. Kdyby všichni prvopáníci byli stejně zodpovědní… to by bylo v psím světě moc fajn (nod)

  Betka je slušně ovladatelná na volno – nevšímá si cizích lidí (i když ji k sobě raději volám, aby se náhodní pocestní nebáli), nechá se zavolat a přidržet, pokud míjíme cizího psa. Většinou nevyjede po žádném psím otrapovi, který se ji přiřítí otravovat (ale na Kazana se obořila a to jen nadšeně štěkal). Ale třeba odložení v cizím prostředí je hrůza – chce zkoumat a čenichat a na žádné blbé dece ležet nechce (Dede může vyprávět, jak nevychovanou obludu máme (tmi) )

  polotovar deníků i fotogalerie jednotlivých dnů se dá najít tady : http://www.drporkert.com/dogy/images/beta/0510/index.html

  1. Je je dobře, že jste se ve zdraví na vrátili z cest. Babičce přeji brzský návrat z nemocnice. A nám ranníčky, rozcestníčky atd.

  2. Vitaj z dovčy, už si tu chýbala! Ostatným želám krásne pondelkové ráno. Asi tu bude (rain) , ale je teplúčko teplo. Foto Betky ako vždy krásne.
   Astorovi sa oko lepší z hodiny na hodinu až sa čudujem. (f) (f) (f) (f) (f)

  3. Xerxová, pamatuj, že největší průšvihy nastávají, když člověk není doma. Tak bybičce držím palce! (y)

   1. babičce se začalo špatně dýchat ještě před naším odjezdem. Ale MUDři byli poměrně optimističtí, švagrovka i naše mlaďaska slíbily v případě problémů okamžitou pomoc, takže jsme odjeli ne úplně klidní, ale věděli jsme, že máme oporu v ostatních (inlove) .

  4. Průšvihy se objeví, sotva člověk vytáhne paty za humna. Odložení v cizím prostředí je taky horší, pokud chceme, aby zůstala ležet nebo sedět, musí si to proběhnout a trochu pročuchat, pak se vrátí za námi. No a na štěkajícího psa by se sice neobořila, ale zato by se s ním moc nebavila- štěkající kolegy obchází obloukem. Když jsme byli před 14 dny na chalupě a byl tam i brácha s kavalírem, doběhl na okraj zahrady místní pes a štěkal a štěkal- a ti dva kavalíři na něj mlčky zírali a nad hlavami jim byly vidět obří otazníky s nápisem Co blbne?

 24. To já to mám horší – když chci udělat „zlého psa“, tak musím řvát víc než Blesan… 😀

 25. Boruvka s pesinkou („s“ s hackem) je moc sikovna. Jak rikal jeden muj starsi znamy v Praze, kdyz jsem tam prijela studovat (a samozrejme hned gravitovala, aniz bych si to uvedomovala, ke cvokum) – „panove, tahle mlada dama neni zadny blbecek.“ 🙂 Ale samozrejme ma Boruvkavydatnou pomoc od Matyldy a spol. Ja si Boruvku pamatuju jako takovej mazlivej chomacek chlupu s peknym ksichtikem, kdyz ji Matylda prinesla na predvanocni Brneni.

 26. Matyldo, nešlo by na tom cvičáku natočit nějaké kráté video? Pochopitelně někdým jiným než paničkou, ta u toho výcviku nutně musí spolupracovat. Ty fotky jsou samozřejmě moc pěkné, ale „na živo“ to musí být ještě roztomilejší. (inlove)

  1. S tím videem nevím. Fotil Kuba, který měl zrovna volno ve škole, a i když se snažil být nenápadný. Borůvka mi k němu třikrát utekla se podívat, co se děje. Navíc na fotkách neslyšíš to hulákání, když psová nadskakuje jako pérák, že ona užužuž chce na ty překážky a vyráží dřív než povel a já ji vracím zpátky…. 😉

   1. no – právě proto!!!!!!!
    že abysme o to hulákání nepřišli, přece 😀
    jinak – jste holky moc šikovné (y) (h) (f)
    (hug) (cat) (cat)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN