PŘÍRODA: Australské zoologické kuriozity

Za tento článek prosím poděkujte Štětince, která mě k němu svými dotazy na ropuchu krtkovitou a blobfish vyhecovala, nebo snad lépe, inspirovala.

Jak už je mezi čtenářstvem Zvířetníku povědomo, tak v zemi klokanů je úplně vše tak trochu jinak, ba přímo naopak. Ať to už jsou roční období, noční i denní obloha, silniční doprava co jezdí vlevo, nebo flora a fauna. Dnes si dovolím ctěnému čtenářstvu představit tři zajímavé skupiny vodní říše. Tedy dvě určitě ta třetí jen tak napůl. Takže začneme tou třetí, aby to šlo pěkně za sebou.

Najít žábu v poušti je pro někoho překvapivé, spíše by ji hledal v bažině nebo tůni, potoku či řece. Avšak Austrálie je zemí neomezených možností nejen pro homo sapiens ale i pro obojživelníky. Zatím. Většina tuláků po Klokaním vnitrozemí si nemůže nevšimnout, jak po většinu času suchá koryta potoků, tůně a jezera jsou po dešti přímo přeplněna rybkami, žabami a pulci. Všechny tyto životní formy potřebují k přežití vodu, které je v poušti poskrovnu. Mnohdy nezaprší po celá desetiletí. Podíváme se na jednu žábu pouštní, jakou používá strategii k přežití.

Jedná se o žábu krtkovitou a nebo též vodu držící (burrowing or waterholding frog) Cyclorana Platycephalus podle Günthera, A. 1873 a nebo Cyclorana slevini podle Loveridge, A. 1950, či Chiroleptes Platycephalus opět podle Günthera, A. 1873. Jakmile tato ploskolebá žaba zjistí, že vody ubývá, tak se napije a naplní vodou, která pronikne ze zažívacího traktu do těla, že dostane tvar a velikosti pomeranče. Dovede tak nabrat zásobu vody rovnající se 75 % její váhy.

Pak si tato výtečnice vyhrabe chodbičku, až metr pod povrch země, kde si udělá jakési doupě, aby se tam tak akorát vešla. Dále se obalí jakousi blanou, která téměř nepropouští vodu a klidně si usne. Metabolismus skoro nic až do dalšího deště, kdy velice rychle rehydruje. Rychle se páří, klade vajíčka a pulci se stávají žabkami již do 40 dnů, aby to stihli, než voda zmizí a pak budou zase muset několik let čekat, než zaprší, aby se proces opakoval.

Domorodci o těchto podzemních zdrojích vody dobře ví a navíc také to, kde je najít a jak se k nim dostat. V době nouze a potřeby takovou žábu vykopou a vymáčknou si její vodu do úst. Žába pak zahyne, ale nezahyne homo sapiens, kterého tak zachránila před smrtí žízní. Takže žáby v Klokánii dovedou, za cenu života vlastního, zachránit život člověka.

Další zajímavá žába ze zdejších suchých oblastí je Rheobatrachus Silus. Tato, asi 50 mm velká žabka řeší nedostatek vody při množení tím, že vysychání vody v tůních kde by se měla vyvíjet její vajíčka a pulci prostě z procesu vyloučí. Počíná si následovně.

Nejdříve vypne trávící pochod v žaludku a tvorbu kyseliny chlorovodíkové a pak oplozená vajíčka zblajzne, aby milé potomky inkubovala v žaludku. Z vajíček se tak vylíhnou v žaludku pulci, kteří jsou v ideálním prostředí. Teplo, vlhko a klid. Asi po 36 – 43 dnech mamka žabka otevře tlamičku a z ní jí vyskáče kolem 25 plně vyvinutých žabiček. Mamina pak opět spustí svůj trávící pochod v zažívacím traktu a žije v klidu spokojeně dále. Dožívají se zhruba tří let.

Nyní se přemístíme ze suchého vnitrozemí Klokaního kontinentu na pobřeží oceánu, ve kterém žije nepřeberné množství všelijakých roztodivných potvůrek. Třeba taková Puffer fish, z rodiny Tetraodontidae, v Japonsku známá jako ryba fugu a delikatesa, kterou je nutno umět upravit, jinak labužník umírá na prudkou otravu.

Tato rybička oplývá nejen částmi prudce jedovatými, zvláště vaječníky a játry, ale v případě nebezpečí dovede svůj nesmírně elastický žaludek naplnit vodou tak, že pak vypadá jako koule. Tato rybička je druhý nejjedovatější obratlovec na světě.

Primát drží žába jménem Golden poison frog – Phyllobates terribilis – zlatá jedovatá žaba, co žije na pobřeží Pacifiku v Kolumbii. Dovolte mi jen krátce odbočit k této výtečnici. Nesmírně potentní jed na bázi alkaloidu znemožňuje nervům přenášet impulsy svalstvu. Toto zůstává neaktivní v křeči. Může to vést k selhání srdce z důvodu fibrilace.

Alkaloidní batrachotoxiny jsou i na kůži této roztomilé žabky a jsou známy případy, že slepice a psi zemřeli jen tím, že přišli do kontaktu s papírem po kterém tato žabka hupsala. Průměrné množství jedu, kterým jediná žabička disponuje je zhruba jeden miligram, který stačí k usmrcení 10 000 myší nebo 10 – 20 dospělých lidí. To znamená, že jediný gram by v průměru stačil k usmrcení 15 000 homo sapiens. To určitě Hitler nevěděl a tak se patlal s Cyklonem.

Ale zpět k rybičkám. Tentokrát se podíváme na tu, která je pokládána za jedno z nejošklivějších zvířat na světě. Jmenuje se blobfish (Psychrolutes marcidus). Žije několik set metrů pod mořskou hladinou, tedy ve velkých hloubkách. Tato nádhera neoplývá svalstvem, ale její tělo tvoří jakási želatina a má hmotnost nepatrně lehčí než okolní mořská voda.

Tak se tato krasavice jen bez námahy vznáší v prostoru a slupne co pluje kolem. Tato zhruba třiceticentimetrová ryba často uvázne v hloubkových rybářských sítích jako nechtěný úlovek. Po vytažení z velké hloubky zpravidla umírá. Jedlá není. Samička klade několik tisíc vajíček a na ryby necharaktericky zůstává na nich „sedět“. Často se dá najít několik samiček „sedících“ na vajíčkách ve skupině. Proč se tak děje, není docela dobře známo.

Další fotky najdete zde (Vřele doporučuju! Dede 🙂 )

Aktualizováno: 19.4.2010 — 20:40

91 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. A já mám ježdíka doma! Nafouklého, na špagátku se kolíbá v obytné stěně. Od Jadranu. Kdo z vás to má?!

 2. Jiří, ty Tvoje krásné naučné články! Lepší než National Geographic, protože vím, že mi to povídá konkrétní člověk, kterého znám, i když jenom virtuálně. Zvířata jsou to vskutku zajímavá. Zdravím do Klokánie a těším se na další vyprávění o zajímavých zvířátcích. I když Ty jsi už toho tolik napsal, že už tolik témat nezbývá. Jiří, jak je to s obrovskými žížalami?

 3. Mily Georgi,Vy ste „Zriedlo vedomosti“-to je tak starosvetsky slovensky Prelozene do reci mladych :to je brutalne,kolko toho ten chlap vie.Ryby nie su prave moja parketa,ale zirala som,co vsetko dokazu,ake je to rozmanite medzi nimi.Tesim sa vdy na Vase vylety do prirody.P.S.takze Stetinka ma na tom zasluhu,SDtetinka? No dobre,mozem Vam aj ja dat Typ.Vo viacerych knizkach som citala o jedinecnosti australskych opalov o ich tazbe-vazne,dokumentarne i romanticko.-historicke pribehy.Ked sa niekedy budete tou oblastou tulat,nepofotite a nenapisete nam.Vsim nite si,ze nehovorim „a neposlete nam par kuskov“úSom slusna./ale chcela by som/

     1. Souvislost s těmi nebeskými tělesy žádná není a nikdo soudný ji ani nerazí. 😀 To jsou jen symboly. Jinak na tom, co pan profesor píše určitě hodně je. Flogiston/calx je ale jen jedna z mnoha zaniklých teorií. Dobrý článek, díky. 🙂

      Vosum hernajs….

  1. Georgi,podla navigacie som si nasla o opaloch od Vas z roku 2008-bajecne!!!/vtedy som sem este nechodila/No ale o opaloch moze este aj tak nieco byt,nie?A este raz-pisete velmi putavo,rada to citam a lutujem,ze to nevidim tiez.

 4. Georgi, skvělé, jako ostatně vždycky. Vždy se na australská povídání velice těším. Doufám, že se do Klokánie někdy vypravím a uvidím to tam vlastníma očima. Chtěla jsem napsat poznám, ale to by bylo příliš opovážlivé, na to jsou třeba roky strávené v daném prostředí, jinak má z toho všeho jeden pouze velmi povrchní dojem. Rybičku Fugu bych asi neměla odvahu jíst, musí být výborná, ale možná na tom lidi láká více ta ruská ruleta. Bude můj kousek v pořádku nebo umřu za pár vteřin? Jedna má známá vyprávěla, že na své dovolené byla v Severní Austrálii, nevím přesně ve které oblasti, bylo tam prý hodně zeleno, ale ve své podstatě tam veškeré zvířectvo a rostlinstvo sladkovodní i mořské bylo buď jedovaté a nebo lidojedné. Pláže byly zavřené buď kvůli žralokům nebo čtyřhrankám nebo i krokodýlům – to myslím hlavně u ústí řek. Ale když se tam někdo naučí žít, vyhnout se zbytečným nebezpečím, musí to být opravdová krása.

  1. Je to nezvyk oproti uz davno peclive ochocene Evrope, kde co kde bylo lidojedneho, bylo vykynoženo, co kde bylo jedovateho z valne vetsiny taky, …

   1. Evropa svou kolekci jedovatých živočichů i rostlin má a není oproti minulosti nějak zásadně ztenčena. Kolekci Austrálie se ale samozřejmě rovnat nemůže, to je pravda, tam je koncentrace jedovaté žoužele bezkonkurenční.

     1. K vyhynutí ničeho jedovatého, ani lidojedného v Evropě opravdu nedošlo. Došlo pouze k lokální redukci některých druhů a celkovému snížení jejich množství. A to, co zbylo, je plaché, takže v místech zvýšené frekvence lidí nežije a turistům se většinou zdaleka vyhýbá.

 5. Milý jiří, opět krásná sonda do australské přírody! Příroda si prostě umí poradit (clap)

  Mimochodem, nekoukali jste někdo včera večer na Nově na pořad Víkend? Ukazovali tam kobru z toho nově vznikajícího obludária, kde pracuje mé nejstarší dítko. Kobra s nimi prý po této akci několik dní nemluvila 😀

  1. Pořad jsem neviděla, ale musím říci, že to je odvaha pracovat s jedovatými hady. Nechtěla bych to dělat ani a nic, ale proti gustu…… hlavně ať dá pozor.
   Vzpomínám na jedno vyprávění o panu profesorovi K., který šel jednou nakrmit své hady – samozřejmě jedovaté. Byl na to svého času největší odborník u nás. Dlouho se nevracel, a tak se jeho paní šla podívat, co je s ním. Přes skleněné dveře viděla pana profesora, jak nehnutě stojí a před ním vztyčená kobra. Jeho paní naštěstí neváhala, vzala teď nevím, jestli váleček nebo prkýnko a majzla zezadu milou kobru po hlavě a než se vzpamatovala hodila ji do terárka. Trochu drsné, ale ta kobra utekla z terárka a on ji svým příchodem do místnosti velmi vyrušil a ji to hodně namíchlo. Bylo mi řečeno, že by po panu profesorovi vystartovala ve chvíli, kdy by se hnul. Nevím, o který druh kobry se jednalo, ale určitě nebyla vůbec malá.

   1. Já taky trnu hrůzou, tady každá chyba může být ta poslední. Oni ti hadi naštěstí útočí, až když nemají jinou možnost, jinak spíš hrozí. No ale Baví jí to, s obludkama si rozumí a vzhledem k tomu, co jsem v životě všechno testovala já můžu leda tiše mlčet (chuckle)

   2. Jo, pamatuju se na jeden zážitek popsaný Otakarem Batličkou. Jeden horník na ubytovně strávil s mýdlem a holicí štětkou v ruce u zrcadla dloooouuuuuhýýýý čas, vyplněný pouze usilovým hvízdáním důlního signálu pro nebezpečí. naštěstí šel kolem dozorce, uslyšel signál, vpadl dovnitř, upoutal na sebe pozornost kobry, která holícího se horníka hypnotizovala a zastřelil ji.

    1. Jů tos mi Pů připomněl mou kdysi milovanou knížku! Batličkovo Dobrodružství. Vidiš, musím se na ni zase mrknout (y)

     1. On sbíral zajímavé příhody a příhodičky na svých cestách po světě a pak je sepsal a vydal jich asi dvě knížky. Mám je moc rád, jsou svérázným dokumentem o tom, co dokáže tropit život. Příhody jsou to veselé, napínavé, smutné, dojemné, poučné… Některé příhody sám zažil, většinu jich od někoho slyšel.
      O.B. byl tuším zastřelen někdy za druhé světové, při pokusu o útěk z lágru.

        1. Ano a to neměl vychozenou ani základku. Typická ukázka toho, že pro někoho může být vzdělání zbytečné. Dokonce frustrující.

      1. OB patří k mým celoživotním hrdinům. Řekl bych vzorům, kdybych se mu jen trošku mohl podobat. Chlap jak se patří v každém směru. Taky jako chlap skončil. Autor nejkrásnějšího telegramu na světě (1910 tuším) – psal jsem to loni, ale neškopdí zopakovat, měl tehdy šestnáct a bylo to z Jižní Ameriky, kam prostě utekl: +NEMAM CO JIST STOP NEMAM KDE SPAT STOP MAM SE NADHERNE OTA=

  2. Já jsem se dívala a obdivovala jsem toho kameramana. Kdyby se netrefila do objektivu a minula jej….. V jedových váčcích měla jedu ještě dost.

  3. Moc by mne zajímalo, jak to vypadá, když kobra s člověkem mluví. Nicméně v Thajsku si lidé kobry královské (největší jedovatý had světa, dorůstá až pěti metrů) doma chovají a děti si s nimi hrají. Jenže platí, že výjimka potvrzuje pravidlo, přírodovědci se vesměs shodují v tom, že kobra královská je mimořádně inteligentní a někdy i ochočitelný had. I v Pražské ZOO se kdysi stal případ, že kobra královská se dostala do kontaktu s elektrikářem, který přišel opravovat topení v teráriu a vše proběhlo bez následků, opravář byl sice z velkého hada, který se k němu připlazil, několikrát mu olízl tvář a vrátil se do dutiny ve stromě, sice na mrtvici, ale práci úspěšně dokončil. Ochočitelný je údajně i hroznýš královský, krajta tygrovitá a krajta diamantová, ale to jsou nejedovatí škrtiči.

 6. Juuu, Georgi, ty jsi rychlý jak nejrychlejší! Ta poslední fotka na Rajčeti to je přesně ona, co mě k tomuhle tématu dovedla. To jsou ale zajímavosti.
  V práci jsme měli šípvé žáby,ale ony v zajetí, díky jiné stravě a prostředí ztrácí jedovatost, tak už to byla pohoda.
  Děkuju!

 7. Je neuvěřitelné, kolik podob má život. A že ty australské jsou úúúplně jiné než ty, co známe. A já jsem rád, že máme Jirku a že nám ty úúúplně jiné ukáže. A když se u toho vysvětlí, jak vznikají zombies, to je teprve poučný internet. 😀

  1. Tady se, s dovolením, přilípnu s horlivým pokyvováním – ano, ano, ano! Drahý jiný příbuzný 😉 (inlove) to všechno řekl za mě. (nod) (clap)

 8. Teda ta blob fish je ale šeredná. Brrr. Žabky zajímavé, přizpůsobí se ledasčemu.
  Díky Georgi.

 9. Milý Jiří,
  opět jiný pohled na Austrálii. No dobrá, nafukovací rybička se mi líbí na pohled, ale v zahradním jezírku bych ji nechtěla. Žabky se mi vesměs líbí všecky – pro ty svoje zlaté oči. No a ryba blob – ať je jaká je, je úžasné, že se přizpůsobila životu v tak nehostinných hlubinách, co si budeme povídat, tam je zřejmě potřeba jiných předností než udělaná muskulatura. Australské úterky mě vždycky nadchnou – připadám si jako Alenka při pohledu za zrcadlo chichi.

 10. Tedy ta ryba, to je vážně strašidlo, ale nepostrádá jistou grotesknost. Austrálie je biologicky vzato tak trochu (trochu hodně) jiná planeta.

 11. Jirko, véééélice zajímavé, včetně fotek.(clap)

  My tady zase máme rybu, jménem „Portuguese man-of-war“. Nejsou zde běžné, ale občas je nějaká změna v moři zanese až k nám a pak je možné je vidět v dost vyském počtu mrtvé na pláži, jak je tam vyvrhl příliv. Zdejší už vědí, že v tu dobu není radno v moři se příliš koupat. Je to taková menší (asi 10-15cm) želatinová ryba s modravou ploutví na hřbetě a chapadly, v nichž je jed. Já jsem o otravě při kontaktu s touhle rybou věděla, ale myslela jsem, že to platí jen u ryby živé. Před pár lety brzy zjara jsme se s manželem a přáteli procházeli po pláži. Na koupání to ještě nebylo, ale mořský vzdoušek byl příjemný. A jak jsme zjistili, zrovna to byla doba těchto ryb. Ležely mrtvé na pláži, částečně zaváté pískem. Protože naši přátelé rybu viděli prvně, chtěla jsem její „modrou plachtu“ trochu více odhalit, do ryby jsem šťouchla a obrátila ji. Pak jsme pokračovali v procházce a já si během ní pošupovala sluneční brýle na nose a občas se vysmrkala. Asi po pěti minutách jsem si všimla, že se mi nějak špatně mluví, rty mě jaksi nechtěly poslouchat. Pak se ochrnutí přeneslo výše až k nosu a tvrdla mi i půlka tváře. Samozřejmě jsem všechny dost vyděsila. Nejprve jsem vůbec nechápala, od čeho to je, ale pak jsem si vzpomněla na tu rybu – a bylo jasno. Naštěstí jsme se zrovna blížili k místu, kde u pláže byla sprcha. Nechala jsem si vodou chvilku omývat obličej a v autě jsem si pitnou vodou i pořádně propláchla ústa. Cestou domů jsem si celý obličej masírovala, ale trvalo nejméně další hodinu, než se mi vrátil cit a mluvila jsme jako dříve. A to byla prosím ta ryba už mrtvá. Věřím, že kdyby se živá ryba o nějakého plavce dostatečně otřela, její jed by ho mohl natolik ochrnout, že by utonul. Chybami se člověk učí – od té doby jsem tuhle rybu viděla ležet na pláži několikrát, ale vyhýbám se jí obloukem.

  1. Podle popisu mám pocit že to není ryba ale trubýš, konkrétně měchýřovka portugalská. Ta straší i v evropských mořích.

   1. Mam pocit, ze termin „fish“ je o neco sirsi nez „ryba“. Takze to klidne muze byt „fish“.

    1. Ano, tak jest: fish = prostě frutti di mare, jakékoliv aji jiné. Fishes se užívá pouze když mluvíme o více d r u z í c h ryb.

 12. Mily Jiri: Tak jsem zas nalakala Cheta k pocitadlu a se zajmem si precetl. A dodal zajimavy poznatek. Jeden druh puffer fish se na Haiti pouziva k vyrobe zombies. Napred je voodoo priest vystavi jedu z puffer fish pripravenem ve forme prasku. Casto se to nasype na prah domu a protoze vetsina lidi chodi bosa, silny jed se dostane do tela. To zpomali jejich srdecni a dechovou cinnost, ze casto i v modernich nemocnicich je prohlasi za mrtve. Po kratkem pohrbeni, kdy zpomaleny metabolismus je drzi pri zivote, je zas vytahnou z hrobu, podavaji jim durman, coz jim v podstate usmazi mozek (ma to udajne stejny vliv jak LSD) a pak je prodavaji – vetsinou na plantaze s cukrovou trtinou. Temer vylucne se to pouziva jako pomsta za nejakou krivdu. Tohle je v knize od chlapika jmenem Wade Davis v knize The Serpent & the Rainbow. Autor mel, kdyz to studoval v Haiti a posleze sepsal, diplom z Harvardu v antropologii a biologii a rovnez ma Ph.D. v etnobotanice. Dokonce ziskal formule, jak zmenit cloveka v zombie. Posleze byl podle teto knihy natocen film, ale ten je uplne ujetej a s tou knihou a vyzkumem v ni popsanem nema nic spolecneho.

  Toz tak na dobrou noc anebo dobre rano.

  1. Ježíšikriste, to je teda pohádka na dobrou noc (yawn) Jdu si pustit Křemílka a Vochomůrku. Dobrou (wave)

  2. Tedy Hanko, to snad ani není pravda :S Doufám, že můj choť má na dnešní večer připravený nějaký působivý film se strhujícím dějem. Jinak se mi o tomhle návodu „how to make zombies“ bude zdát. Já mám až nežádoucně bujnou a živou představivost, důvod, proč se odmítám (a nejen večer) dívat i na „nevinné“ horrory a vůbec kruté filmy. Ale zajímavý ten tvůj komentář tedy je, to ano, jsem ráda, žes to napsala a rozhodně to hned tak nezapomenu 🙂

   1. Maricko, ja uz jsem jak za debila tady doma. Chet zvoli film na patek na vecer a nastava konverzace. „Ty, Chet, a skonci to spatne?“ Budu u toho brecet?“ Odpoved: Asi jo. Hanci: „Tak to nee. Mas tam neco jinyho?“ Science fiction. Hanci: Na to se nedivam, je tam furt tma. Takze se v patek vecer, pokud nejdem ven, divame na osvedcene a mnou schvalene filmy, ktere uz znam. No nejsem cvok?

    1. Mila Hanka,nie ste cvok.Ako starnem a vidim tolko bolesti a zla okolo seba-tak najviac milujem filmy o bohacoch/na piatok vecer/,kde hlavna zapletka je:budem ladit s briliantami,alebo si mam dat tu topasovu supravu?V rodine su zo mna z tohto na mrtvicku./Smejem sa sama zo seba,ale Serxtanka,sa uz sase ocitla na mojom nocnom stol,iku.

     1. Topasy nebo brilianty?! No to je ale skutečně strašná volba… a nevědět, co budou mít druhé dáámy… těžký je život socialites!!

  3. Haničko, ještě že to čtu až ráno, jinak bych asi měla divokou noc. Já mívám sny Maxipsa Fíka /toho z večerníčku/

  4. No jo, taky mi jde mráz po zádech, ale jak ten woodoo kněz ten zombíovací prášek vyrábí, že se neoddělá sám?
   A Jiří, skvělé!!!

  5. Hančí – Chet je nepřeberná studnice různých vědomostí. To je velice zajímavé – nojo woodooo na Haity.

 13. Jako vždycky jsem se toho spoustu dozvěděla. A k tomu jsem se i zasmála – kolik tváří má George 8))) Najeďte si myší na fotky v článku….

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN