ČLOVĚČINY: 105×148 – Vana

Ten rozhovor jsem četla už hodně dávno, někdy v době, kdy vznikal film Tmavomodrý svět. Reportér se ptal Jana Svěráka, jak se mu pracuje s otcem, a potom mu také položil otázku, co mu na otci kdy vadilo. Jan odpověděl, že ho odjakživa rozčilovalo, že si otec po sobě nemyje vanu.

Vytýkal to tatínkovi se slovy, že nechápe, jak se takový kultivovaný, noblesní a jinak čistotný člověk může chovat jako čuně. Na to mu Zdeněk Svěrák odpovídal: Když se chceš vykoupat, tak si nejdřív vanu musíš umejt.

Přiznám se, že jsem to také nechápala, neboť takový kultivovaný, noblesní a čistotně vypadající člověk přece určitě musí po sobě vanu umývat, a zlobilo mě to i v pozdějších letech, kdy se sem tam ozývaly hlasy vykřikující heslo „Zdeněk Svěrák for president!“ To tak, říkala jsem si, dejte ho na Hrad, a za týden jsou tam všechny vany zaneřáděné.

Jan Svěrák ovšem v tom rozhovoru tvrdil, že si na tuto otcovu jedinou nectnost časem zvykl, ba že pochopil, že se nejedná o charakterovou vadu, nýbrž o zásadní životní ponaučení. Když se chceš vykoupat, tak si nejdřív vanu musíš umejt.

Převaluju tu větu v hlavě už bezmála deset let. Pere se tam s poučkou, vtloukanou mi do téže hlavy v dětství: Koukej, abys vždy po sobě nechala vanu umytou; konec konců, stejně jsem vychovávala své děti a snažím se tak konat dodnes.

Ale přiznám se, že občas si říkám, že pan Svěrák starší měl pravdu. Hlavně tehdy, když vylezu z vany, kterou jsem si předtím musela vydrbat, abych si vůbec mohla připravit lázeň. Mám sto chutí se jen zabalit do osušky a dveře koupelny za sebou zavřít. Však kdo se chce koupat, tak si nejdřív vanu musí umejt.

Aktualizováno: 19.4.2010 — 20:46

100 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. ;;) R O Z V E R N Í Č E K . ;;)

  .(*) Volá otec z koupelny:“Maminko, prosím tě, podala bys mi suchý ručník?“ A žena odpoví: „Ty jsi nějaký fajnový, čtyři děcka se do něj utřely a všem stačil!“ .(*)

  ~o) Hezký večer a klidný spánek. ~o)

  1. Som hrozna,ale mily JoVo vas rozvernicek mi v mozgu asocioval tento:
   Sudna sien,rozvod.
   Sudca:A co je dovod rozvodu?
   Navrhovatel:nevyhovuje mi po sexualnej stranke.
   Z auditoria sa ozve:tc.tc,pan je nejaky rozmazleny,kazdemu vyhovuje,len jemu nie!!

 2. Jo, jsem zastáncem „Umyj si po sobě.“a nemyslím jen vanu, ale to je teorie. Kde je praxe? To sama těžko posoudím. Maminka by k tomu měla mnohé výhrady. A také nejen o vaně (yawn) . A jinak jsi mě, Vave, nechtíc trochu rozsekala. Tmavomodrý svět jako film mám neoddělitelně spojený s tátou a když půjdu ještě dál, tak děj pak i s rodinnou historkou či historií poválečnou.

   1. Je to snadné, koukni na titulky…. Bylo to dost náročné a práce pro Svěráky šéfům navzdory, poslední velké „dítě“. Těžko se to vysvětluje, fotku z toho filmu máme na krbu a moc víc nezbylo… No nic, dobrou, jedu kamsi pro retrievera, místo domů krmit. S dodávkou a přívěsem, grr.

 3. Mili zviretnici, tohle je uplne mimo misu, omlouvam se, ale dalo mi praci vas najit. Ted jsem tady jeste nerozkoukana. 🙁
  Potrebovala bych bileho, stredniho pudla, psa, stene, a to co nejdriv. Mame odesel Penny za duhovy most. 🙁 More let ma porad pudla (krome posledniho vystavni), takze jde o zvyk a jelikoz je sama……..
  Kdyby mi mohl nekdo pomoct, pokud mozno z Moravy, predem dekuji. Adresu mam: possum121@gmail.com

  1. Tak jsem zkusila chvilku listovat inzeráty… a pudl střední bílý není :O Dokonce ani na stránkách klubu chovatelů pudlů není žádný inzerát na bílého střeďáka… Fňuk – snad někdo bude mít lepší kontakty… a větší štěstí při hledání

   1. Ráda poradím, dotaz rozhodím 😀
    Jsou nějaké podmínky ? Pohlaví, datum odběru ? Ráda se zeptám pudlařů 😉

    Všem krásný večer

    Karol alias pudlíková

 4. Vavísku, krásné podnětné čítáníčko. Úžásné logo, jednoduché, logické a moc zajímavé. (y) (h)
  Co ale s tou vanou teda bude. Po letech strávených společným soužitím s přednostou raději myju sama, než bych si vyslechla, co jsem kde zanedbala já, ó jak typické pro většinu přednostů. (headbang)
  Každé pondělí v jednom mém zaměstnání, kdy švitořily mé kolegyně kolik doma udělaly práce , já samozřejmě nic, páč jsme raději trajadali v přírodě, jsem vymyslela jednu príučku. Vstoupila jsem do debaty pořádným antré a hodila dotaz a co okna od sklepa, máte umyto? Já ano.
  A byl klid.
  Jo, abych nezabúdla. U nás doma letí momentálně spor, kdo má nalít vodu do konvice na vaření, (coffee)
  ten kdo právě dovařil a zjistil málo vody nebo ten kdo teprve chce vařit, nezkontoluje množství vody a vaří na sucho. Vždycky přednostu nachytám, páč mu tvrdím, že posledně zastával opačný názor a spolehám na to, že si to nepamatuje.
  Tož tak je u nás veselo. (chuckle) (rofl) (rofl)
  Marcelky, všechno nejlepšejší (rose1) (d)

  1. Doporučoval bych vždy před vařením nalít přesně tolik vody, kolik je právě třeba vařit. Nevaří se zbytečně dlouho a nevaří se ani nasucho. Úkon provede tatáž osoba, která provádí vařbu. 🙂

    1. Jo, jo ale když ono je to takové lákavé a jasné , jedna nemůže a nemůže oddolat. (chuckle) (rofl)

     1. Voda v konvici nemá zůstávat. Množí se v ní potvůrky a hlavně vodní kámen zanáší spirálu a tím roste spotřeba a klesá životnost. Takže ne kdo má nalít, ale po dovaření vylít! (rofl)

      1. Áno, áno, Jiný Honza má pravdu, že se voda v konvici nemá nechávat, tvoří se tak více vodní kámen. (mm)

       A přidám radu, pro ty, kteří nevědí. Pokud se vám varná spirála obalí kamenem doběla, stačí do konvice nalít tak do poloviny neředěný ocet a přivést do varu. Kámen se jako zázrakem a okamžitě rozpustí. Pak stačí jen konvici několikrát vypláchnout (převařit v ní čistou vodu). Stejně to funguje u spirály kávovaru. Ocet je možno použít několikrát, já ho vždy po vychladnutí naleji do sklenice s uzávěrem a uložím do příštího použítí. Uz jsem stejný ocet použila mockrát a stále to působí. (flex)

       1. Teď si uvědomuji, že český ocet je o dost silnější, než zdejší americky (máme 5%), ale myslím, že by to nemělo vadit, ba jít i rychleji.

        1. Český ocet má obvykle 8 % a k této proceduře obvykle stačí ředěný 1:1 s vodou. Funguje to báječně.

         1. Daleko lepší je použít kyselinu citronovou, nesmrdí to a konvici po ní stačí jenom vypláchnout.

 5. Děkuju vám všem za příspěvky. (h) Hihi, opravdu jsem nechtěla prověřovat čistotu vašich koupelen (shake) , jen mě moc zajímaly vaše názory. Protože posunuto do obecnější roviny, mají kus pravdy Svěráci oba.

  Nebo snad ne? (wasntme)

  1. Ano, musím říct, že se mi na celém tom povídání nejvíc líbí, jak se dá na jednu věc (špinavá vana) koukat ze dvou zcela odlišných úhlů a v podstatě na každém z těch pojetí něco je. Asi by si to měl člověk častějc uvědomovat, když dělá příliš jednoduché a jednostranné závěry… Díky (h)
   Ještě mě v souvislosti s tím psaním napadly vztahy mezi rodiči a dětmi x genetika. Vždycky, když mě nějaká vlastnost mých rodičů rozčilí, tak si pak zpětně uvědomím, že tuto vlastnost jsem po nich v plné míře zdědila 🙂

  1. Mrchy hnusný, já bych to vykulila a hotovo. (devil)
   Lidi, řekněte mi , je tohle vůbec možný. (u)

 6. Ahoj lidi Zvířetničtí a Marcelky obzvlášť. Vavi máš opravdu krásné logo a článek jakbysmet. Osobně pozvedávám bojový prapor pro to, aby si každý po sobě umyl. Nejde mi o to, že bych byla líná nebo se ofrňovala po svých drahých umýt (ale stejně vanu nemáme (happy) ), ale jde o to, že čerstvý proužek a trocha mydlin na dně se odstraní líp a snáz, když jsou ještě mokré a ne šudlit to zaschlé. A navíc, utřít po sobě si může každý sám. Chápu to také jako malý výraz toho, že jsme všichni doma rovni a máma není slouha ostatních.

  1. No jo, vlastně, Marcely, Marcelinky mají dneska sváteček. Tak všechno nejlepší všem. (h) (rose1) (d)

 7. cizí špína mi vadí (společné sociálky mi moc dobře nedělají a pouze se tam sprchuju) – ale za cizí nepovažuju špínu „rodinnou“. Jasně že každý týden probíhá větší debordelizace za pomoci nějaké té chemie, ale každodenní čistoskvoucí koupelnu bez smítka špíny či zaschlé kapky nepožaduji…
  Koupelnu myju většinou já, ale umí to i polovička a není to cizí ani mlaďasce… takže u nás žádná trága 😉

  1. OT Xerxová Jindro, mám takovou prosbu : mám pět odkvelých orchidejí, mám odkvetlé stonky sestřihnout nebo ne. Chodím se kochat na Vaše fotky. Já nejsem žádný troškař- když orchideje. tak rovnou 5, když lilie, tak asi 50 atd, moje zájmy jsou od Vlacha po Bacha nebo obráceně. Dík.
   Musím se zeptat než mi odjedete za hranice všedních dnů.

   1. Snad se můžu vetřít s odpovědí… 😉 Záleží, co je to za orchidej, ale jestli je to Phalaenopsis – taková ta nejběžnější, má květy motýlovitého tvaru v barvách většinou od bílé po purpurovou – tak nezastřihávat, dokud sám neodumře, často se na něm aktivuje některý pupen a z něj vyraší nový stonek s květy nebo někdy i dceřiná rostlinka 🙂

   2. Efka má pravdu – odkvetlý stvol u phalaenopsisky a střevíčníků nestříhat, u ostatních klidně. Ono se brzy pozná, co se dá odstranit, ty „nepotřebné“ stvoly brzy vadnou.
    Já teď řeším, jestli ve čtvrtek vyhodit cymbidia ven a nebo nebo je nechat doma. Jde o to, že chudák babička se u nás uzalívá, pokud většinu kytek už nevyletním…

    1. Děvčata, děkuji. Já jsem se ptala u ,,odborníků“ a odpověd´byla ostříhat. Ale když vidím u Xerxů tu nádheru, tak nevím kdo by mi poradil lépe. Ještě jednou dík.

    2. Xerxová, já bych ještě neriskovala. Pro babičku bude pohodlnější zalévat než zachraňovat kytky před mrazíky.

    3. Cymbidia ven… mno, mrznout v nejbližší době nemá. Já bych je vyletnila 😉 A pokud by předpovědi hlásily mrazíky, tak bych je zas schovala. Ale záleží, jak velká operace tohle je…

     1. no – pro mě to sice operace je veliká (asi 8 velekvětníků), ale možná (většinou stěhuje polovička, ale i já to zvládnu). Problém je v tom, že od pátečního rána 10 dní nebudeme doma a nikdo jiný je zpátky nenastěhuje. Ale předpověď je příznivá – o víkendu má být hezky a pak má pršet – ale tím spíš nemají být ani přízemní mrazíky…

    4. Já už jsem riskla oleandry a boukanwileu, ale přehodila jsem to bílou netkanou textilií, protože bydlíme v dolíku u vody a tady je zima a mrazíky jsou ještě každou chvíli. Ony ty orchideje budou o hodně choulostivější na chladno ale zas tak často zalívat nechtějí, že ? A Ruprechtice? tam nebude o moc tepleji než u nás.

     1. cymbidia jsou studenomilné orchideje – na rozdíl od těch tropických se jim venku moc líbí. Dokonce prý snesou i slabý mrazík (ale to jsem nezkoušela). Ale i u nás „v horách“ bývají venku od konce dubna do října… a jak pak doma hezky kvetou (letos to ještě všechny nestihly, některé půjdou kvetoucí ven…)

      1. Cymbidium docela chladno vydrží, já je mám celoročně venku – no jo, v Austrálii to jde. Přenášet je nemůžu, jejich skoro padesát 😀

 8. Vave, Tvé 148×105 se pomalu stávají legendou 🙂 Další pěkné povídání, jen osobně bych spor obou Svěráků asi vyřešil ve prospěch čisté vany – jak píšeš, i já jsem byl vychován, že nadělám-li někde nepořádek, je to MŮJ nepořádek a jest na mně, abych ho uklidil. Možná jsem zbytečně „estét“, ale to, že člověk se musí přičinit, aby něco pěkného nebo pohodlného nebo užitečného získal (např. čistou vanu) a mohl si to užít, bych raději dokazoval na něčem jiném…

  1. Terro, plně souhlasím a tudíž se pověsím é zavěsím 🙂 .

   Vave, díky za další krásnou úvahu a gratuluju k logu! 🙂

 9. OT – DOTAZ
  Děcka, nevíte někdo, jak se jmenuje voda na mytí pro alergiky, která se kupuje v lékárně? Já to v šeré minulosti věděla, ale už se mi to vykouřilo z hlavy. A vlastně ani nevím, jestli se ještě prodává – vím, že si ji kdysik kupovávala spolupracovnice – ale to už je dvácať let tamů nazád.

    1. Já teda nevím, jestli je potřeba voda na alergii nebo jenom nějaká voda na citlivou pleť – zkrátka Terka má problémy s prachem na očních víčkách (rozumějte s prachem a zároveň s potem, který vzniká při rajtování koní – na koně a seno má alergii, ale nikdy se jí neprojevovala na pleti)

     1. Já tohle měla taky v pubertě. Při pohybu v prašném prostředí mi otekla oční víčka a byla jen malá škvírka pro oči. Do večera to z nejhoršího oplasklo, ale znatelné to bylo ještě po pár dnech.
      Ta růžová voda je kosmetická věc,a el nakolik a jáké má Terka problémy nevím. Rady ohledně užívaných prostředků pro alergiky mají zde: http://www.proalergiky.cz/poradna/

     1. A ještě – já mám vynikající zkušenost s tzv. micelárními vodami – primárně se používají k odličování, jsou hypoalergenní a vůbec neštípou. K dostání též v lékárně, levné to není, ale funguje to skvěle.

    1. Přidávám hlas pro Jarishův roztok. Používali jsme ho na mytí obličeje u dcerky s atopickým exémem, ale už je to taky přes 20 let…

 10. No, tak tohle mě na MLP taky děsně štvalo a on furt argumentoval, že až tam půjdu, tak mi to umeje. Tak jsem se začala sprchovat. On sice postupně tu vanu opravdu začal mýt, ale já už si na sprchu zvykla a když se potřebuju ohřát, tak si jí vydrhnu a pak se máčím. Ale to je tak jednou za měsíc.
  Bez práce nejsou koláče,a le co když ta práce je cizí? Ta špína není moje a já to bytostně nesnáším.

 11. Krásné logo, zajímavá úvaha. A vanu po sobě nemyju.Tedy většinou. Protože se v ní pouze sprchuju. Když se koupu, většinou myju i vanu. Co ale nesnáším, je sítko v odtoku plné vlasů – tak jak po sobě nechává vanu naše nejstarší. Na druhou stranu je to lepší než když kdysi sítko nedávala já musel co chvíli pucovat odpad.

 12. No, musím se zasnažit, abych měla 😉 Když chci mít bílou vanu, úhlednou zahradu nebo čisté svědomí.
  Vavísku, máš krásné logo a výborný nápad. (y)

 13. Vave – nejprve blahopřání k osobnímu logu – je neotřelé a přitom popisné (y)

  K dnešnímu tématu – je zajímavé, že u nás vana rantlík nemívá – je to asi tím, že se většinou všichni sprchujeme a pokud se Terka máčí ve vaně (a nebo já), tak je v ní i pěna, která tu špínu jaksi eliminuje čičo :O . Takže vanu drhnu většinou jenom jednou týdně – pokud není na pořadu dne koupel Toye, kdy je ve vaně i kopa hlíny a písku, nebo Zikmunda, kdy je tam litr naší krve 😀

 14. Trochu OT. Včera jsem se už ke psaní nedostala, ale chtěla jsem k tomu matematickému povídání přidat jednu hádanku. Když to nevyšlo včera, zkuste si polámat hlavičky dneska:
  3 muži přišli do hotelu. Recepční uvedl, že cena pokoje je 30,- Kč. Muži zaplatili každý 10,- Kč a šli na pokoj. Po chvíli recepční zjistil, že muže okradl o 5,- Kč, protože cena pokoje je 25,- Kč. Vzal tedy 5,- Kč, dal je poslíčkovi, aby je mužům vrátil. Ten neuměl rozdělit tuto částku třemi, tak každému muži dal 1,- Kč a 2,- Kč co zbyly si nechal. Takže vlastně každý muž zaplatil za nocleh 9,- Kč, to je dohromady 27,- Kč za celý pokoj. Poslíček má 2,- Kč v kapse. To je dohromady 29,- Kč. Můžete mi někdo sakra vysvětlit, kde je ta zbývající koruna??? 8-|

  1. to my připomíná v současnosti u nás velmi oblíbenou dětskou hru s desíti prsty a jejich odpočtem (chuckle)

       1. Jasně, nebo taky 25/3 + 1 (na každého) a 2 pro poslíčka. Jen jsem nepochopila Xerxovou 🙂

      1. Melo. Ony ty dve koruny pro poslicka neni treba k 27 pricist a divit se ze jeste koruna chybi do jakychsi triceti ale naopak odecist a dostanete tech 25 co zustalo v hotelove kase. K sedmadvaciti muzete tak maximalne pricist ty tri koruny co poslicek vratil hostum.

 15. Copak vana, ohromný musí být takové ty sprchové kouty se skleněnými stěnami, které nutno po použití vyleštit, protože jinak poté co uschnou vypadají otřesně. Naštěstí tohle doma nemám.

  1. Tak to já doma právě mám, ale poradila jsem si. Protože stěny sprcháče byly pouze průhledné, tudíž po každé absolvované sprše spíše neprůhledné, tak jsem na ně nalípla takovou transparentní fólii, která je světlounce modrá a jsou na ní stylizované bublinky. Vypadá to moc pěkně a ty uschlé kapky vůbec nejsou vidět! Tehdy jiný sprchový kout, který by se mi tam vešel, k dispozici nebyl, tohle vše vyřešilo.

   1. Hi, hi, tak ty bublinky už máme v tom polykarbonátu. to musela být ženská, kdo to vymyslel!

  2. A to já jo. Skleněný čtvrtkruh. Myju a leštím ho jednou za dva týdny. Jsem prase? Ani ne. Vaničku po sobě spláchnu, po umytí čubizny či kočičourů na ni vezmu hadr. Ale skleněnou zástěnu a kachličky na zdi pucuju a leštím jednou za 14 dní. Vtip je ve správném umístění od zdroje světla a velikosti sprcháče. Musí být velký. Pak se totiž zacáká jen dole a kapky jsou mimo zorný úhel. Stejně funguje i světlo. Pozorovatel musí stát mezi oknem (či lustrem) a sprchovým koutem.
   Ale myslím, že pan Svěrák to myslel trošku jinak. Možná podobně jako „bez práce nejsou koláče“. Prostě chceš-li si něco příjemného užít, musíš si to zasloužit. A to má pravdu.

   1. Milá Bubu. Já si myslím, že do toho chutného živočicha máš hodně daleko! Člověk se nesmí svým domácnostem stát otrokem. Halt nějaká kapka mne nerozhodí! Když na mne nezírá hnědý proužek na okraji vany, umývadlo od ostříhaných či vyčesaných vlasů a zaschlé zubní pasty a WC s usazeninou hnědého vodního kamene, je mi to celkem jedno, jestli někde je malá vrstvička prachu nebo není! Z oken se taky nezblázním, tak halt na vánoce budou špinavá, on mně za to někdo odsoudí? Možná sousedka, ale ta se zase nemeje sama, protože to kvůli oknům a drbům nestíhá! Tak co si máme vyčítat?

     1. Fólii jsem koupila buď v OBI nebo v Hornbachu nebo v nějakém jiném podobném obchodě, normálně klasicky v tapetách. Mají různé – např. krásné vitrážové na okna, vypadá to z dálky jako opravdová barevná skleněná vitráž z mnoha malých sklíček. A tahle je modrá a má bublinky a je průhledná, takže krásně doplní koupelnový design a dovnitř není vidět a ty zaschlé kapky taky ne. A dobře se s tím pracuje – zezadu je takový rozkreslený rastr, takže to podle toho uřízneš, nalepíš a pak už se jen kocháš svojí šikovností!

      1. Pokud je fólie opravdu samolepící, ne pouze přilnavá, tak nalepení ve velké ploše vyžaduje značnou zručnost. Výstavářský fígl: plocha se nejprve lehce nastříká roztokem jaru ve vodě (hodně vody, málo jaru, rozprašovač) – s fólií lze pak na ploše manipulovat a stěrkou vytlačit případné vzduchové bubliny.

  3. Ono je to někdy třeba. My máme právě prosklený sprchový kout v koupelně o rozměrech 3,30m2. Vím, že paneláková je ještě menší, ale i tohle je prostor, kde je sakra cítit jakákoli hmota. Tak jsme tam dali prosklený sprchový kout, aby se ten prostor trochu odlehčil, přičež nám bylo jasné, že kapkový problém nastane. Čiré sklo ppředstavu většího prostoru dokonale splňuje. A péče? Jak prosté Watsone. Hned vedle sprcháče máme držák na ručníky a tam máme jeden starší pro tyto účely. Prostě po sprchování dotyčný pouze pootevře dvířka, sáhne pro ručník a sklo otře a teprve potom vystoupí. Záležitost ani ne na minutu. Pak už se jen občas vyleští s nějakým čističem a samozřejmě nezapomeneme na vaničku.

 16. Moc hezké, milá Vave. U nás vanu každý ošplouchne sprchou a má pocit, že je čisto. Je-li ovšem vykoupané prasítko chyceno matkou, jak opouští koupelnu se špinavou vanou, následuje nucené mytí vany a to máš vidět ty ukřivděné pohledy (wait) Jinak umývání koupelny patří spíše k lepším činnostem, vysávání psích chlupů je rozhodně méně oblíbené. (whew)

 17. Všem Marcelám přeji krásný svátek!!! (rose1) (f) (rose1)
  Krásně napsané Vavísku, moc hezky se to poránu četlo! Má „drahá“ drahá polovice po sobě vanu myje způsobem, že po jejím opuštění ji přestříkne sprchou. Jen tak! Vzít do ruky hadřík, houbičku či čo s trochou saponátu a přetřít ten tmavý proužek po obvodu, to je moc práce. Takže jednou za čas to dělám já, dříve jsem vanu myla denně, teď už na to ovšem kašlu. Ale mé vzpomínky při častém cestování na některé vany např. v Moskvě nebo jiných městech tehdejšího Sovětského svazu, jsou opravdu úžasné. Tam bych dobrovolně nevlezla ani za nic bez předchozího důkladného vydrbání celé koupelny. První, co jsem do kufru balila, byl prášek na vany, desinfekční prostředek a hadřík. Až pak přišly na řadu osobní věci. A vždy jsem udělala moc dobře!

 18. Milá Dede (inlove) a milý Marku (inlove) , děkuju vám moc za logo. Je úžasné! Pááááni, mám obrovskou radost. (h) (clap) (bow)

 19. Hezký den všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat nějaké bolístko na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Spěchám do školy, ale já se vráááátííím (nod)

 20. Když jsme cestovali po Evropě, koupelny na pokojích ještě nebyly běžné. V lepším případě bylo na pokoji alespoň umyvadlo. Záchod a společná koupelna byly na konci chodby. Na dveřích koupelny byl nápis s prosbou být ohleduplný k ostatním a vanu po sobě umýt. Nepamatuji se, že bych se kdy štítila do vany vlézt, ale přiznám se, že i když vypadala čistá, vždy jsem jí před vlastním koupáním alespoň trochu opláchla.Ovšem jako dítě jsem jezdila každoročně na letní a několikrát i zimní lyžařský tábor. Tam jedna vana sloužila celému patru s řadou několika lůžkových pokojů a v jakém stavu čistoty vana byla nás rozhodně nezajímalo, hlavně, že tekla teplá voda. Také záchod byl jediný pro patro. Dodnes si pamatuji to utrpení, když jsem nutně potřebovala jít na záchod a ono bylo obsazeno. (yawn) To mi připomíná jeden Murphyho zákon: „Délka minuty záleží na tom, na které straně záchodových dveřích se právě nacházíte“.

  Tady v domě máme dvě menší koupelny a tak choť i já používáme každý svoji vanu. Pouze při přenocujících návštěvách se já své koupelny zcela vzdám ve prospěch návštěvy, protože je na chodbě, zatímco manželova je v naší ložnici. O čistotu van i koupelny se každý stará sám, čímž je manžel ve výhodě, protože ta moje koupelna musí být čistá stále, jelikož ji používají i „denní návštěvy“.

  Ano, hezké logo (clap)

 21. Vave má svoje osobní logo! Pochvala webmasterovi (y)

  No jo, vana… Moje výchova v tomto ohledu vykazuje vady. Tedy obě moje výchovy, tedy jak jsem já byla vychována i jak já vychovávám. Maminka kázala odprasit vanu pouze ve výjimečných případech, třeba po návratu z letního tábora. Jinak toto činila sama v pravidelných intervalech.
  A já využívám nadšení potomků k podobným činnostem (viz včerejší čištění bot), vanu nastříkám příslušným odprasovačem a vyhlásím soutěž „kdo chce umejt vanu“ (rofl)
  Přiznávám, že je to velmi nesystematický postup, ale funguje. A co budu dělat, až se dětičky odstěhujou? Když se budu chtít vykoupat, tak si vanu umeju.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN