PSI: Marůdek, a co dál?

Milí Zvířetníci, máme doma marůdka a za sebou pár horkých chvilek. Tím marůdkem je Gill, nejchlupatější člen naší smečky, „ten s dlouhým čumákem“, prostě náš koliáček. Moje modrá láska. Pejsek, se kterým jsem svázána silným poutem.

Byly mu diagnostikovány kamínky v močovém měchýři a nezbývalo než podstoupit operaci. Bála jsem se sice hodně narkózy, protože kolie mají jednu takovou specialitu, nesnáší některé léky, ač je jejich seznam znám, přece jen jsou obavy. Ale narkóza byla nakonec tím nejmenším problémem. Gillovi bylo v močovém měchýři kromě kamínků nalezeno cosi velmi podezřelého…

A nastalo čekání na výsledky histologie. Navíc ještě nastaly různé komplikace, otok, mokvání, zvracení po ATB, prostě od začátku jak zakleté… Všechno o to horší, že Gill je naprosto hysterický, když se cokoli děje s jeho tělíčkem. Ještě na něho na veterině ani nesáhnou a už naříká… Potácela jsem se mezi doufáním a nedoufáním, obkládky, čajíčky, čůráním a nečůráním, moc nespala a nejedla a do toho jsem musela občas taky do práce…

Jedenáctý den přišla osvobozující zpráva, že je to cystitida. Problém způsobily ony zatracené kamínky. Tož tak. Moc prosím Zvířetníky, kteří mají nějaké zkušenosti s kameny – konkrétně oxalátovými, jestli by nebyly nějaké rady. Tyto kamínky se rády tvoří znovu, mnoho jsem o tom nahledala na internetu, shromažďuji si informace, ale přece jen osobní zkušenosti jsou nad zlato.

Již nějakou dobu jsme na speciální dietě Hills u/d – granule. Gill je naštěstí zvyklý na zalévání vodou, takže to je cesta, jak do něho dostávám část potřebných tekutin. Dietu Hills dělají i v podobě konzerv. Nebyly by lepší konzervy? Když nadrobím rohlík, dostanu do něho i urologický čaj, samotný ne. Máte typy na nějaké bylinky? Nemáte recept na nějakou dobrou tekutou kašičku?

Kuřecí vývar Gillovi způsoboval už v minulosti průjem a rozhodil mu trávení, takže tudy cesta nevede, navíc nevím, jestli by vývar z masa nenarušil funkci diety. Gill je velmi špatný jedlík, vybíravý a mlsný. Oproti Sunnymu a Sáře málo pije. Dnes jsem najela na podávání vody stříkačkou, čekala jsem odpor a kupodivu, docela to funguje. Bereme každou trošku do mlýna a předem moc děkujeme.

Beňa s Gillíkem

Aktualizováno: 14.4.2010 — 18:41

139 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Dobrý den, tak máme labradorku 11 let, je 14 dnů po operaci zánětu dělohy, neúplná funkce ledvin, a přidal se k tomu zánět průdušek, vše má zřejmě od toho zánětu dělohy. Takže jedny antibiotika jsme dobrali a máme další. Nechce je vůbec polknout, ale do ted se nám dařilo jí je podat. Horší je to s jídlem, nechce jíst už ani vařené hovězí, jen tak trochu, a k tomu piškoty, občas sem tam granulku na ledvinovou dietu. Nejradši by jedla jiné nedietní granule, a to je tak všechno. Tak prosím o radu, zkoušíme, co se dá, zeleninu a rýži vůbec, kuřecí nechce, nevím, jestli by nepomohla syrová strava. Pokud by někdo měl podobný problém, poradte prosím, jinak všem pejskům a nám taky – pevné zdraví, Iva

 2. Dobrý den, přečetla jsem si se zájmem Vaše starosti, které se nás také dotýkají. Máme malého knírače a byly mu zjištěny z moči Oxaláty a zvýšené bílkoviny. I my používáme Hills u /d, měl i jedno balení Puriny urinare a také málo pije. I já jsem zkoušela stříkačku, no, je to vždycky „pecka“, nemá to rád ! Pejsek je zvyklý na nějaký pamlsek vždy, když udělá cokoliv dobrého – napije se, chvála , nají se, chvála, přinese polínko, chvála, drží při česání, chvála atd., atd.. Vyřadili jsme všechny tyčinky, které nejsou přírodními – nyní kupuji různé uzlíky z bůvolí kůže a podobné, přrodní materiály. Také jsem se zamyslela nad tím, zda-li to nenaruší dietu. Bylo mi řečeno, že ne ! Nyní nás opět čeká „chytání“ moči, tak jsem zvědava, jaké budou výsledky ?
  Ráda, bych, kdybyste se se mnou spojila na e_mail – alena102030@c-box.cz. Nashledanou.

 3. Široko daleko všechnu vodu zlikvidovat,do urologického čaje přidat heřmánek /je to pitnější 🙂 a hojivější, mám to vyzkoušené na sobě i pesanovi / všechno spařit, dát vlažné do termosky a dle potřeby lít do misky a nechat k pití jen tento čaj. Asi ze začátku bude protestovat, chce to nepodlehnout, ale začne ho pít. Na oxaláty je super obyčejný šumák, ale ten asi do něj nedostanete. Vám přeji trpělivost a pesanovi brzké uzdravení
  10+8 :o)

 4. O.T. Lidičky, nemáte někdo adresu na rajče Lucky V. – chtěla jsem se podívat na hříbata a nemůžu to najít :S

 5. Milá Beňo, myslím na vás s krasavcem Gillem od rána, ale radu, resp. zkušenost s kameny nemám.
  Možná by nebylo marné krom speciálních granulek vyzkoušet ty bylinky. Mohla bys zkusit preventivní ledvinovou kůru sobě (potřebujeme ji asi všichni) a při té příležitosti vždycky cvrnknout stříkačkou pár mililitrů koliáčkovi. Hodně si chválí Jančovu směs celíku, rdesna a přesličky. Šest neděl 2-3x denně.
  Pofoukání marodovi (inlove) .

 6. Beňo – to mě moc mrzí!! Jen prolítávám,tak mám možná blbej nápad,páč nevím co Gillík může a co ne, ale – Ešus je taky nepiják, hraje si na velblouda :@ , vývar taky urychlí jeho krok. Ale našla jsem fintu, jak ho k pití přimět – moc rád pije vývar ze zeleniny – krmím syrovým, takže ji jen hodím do vroucí vody s kapičkou oleje /pro lepší vstřebatelnost vitaminů/ a ochutím třeba majoránkou. To by nešlo? Držím moc palce

 7. Milí Zvířetníci, dneska mám totálně špatný svědomí co se týče práce, ale holt se to jednou nezblázní. Moc Vám všem děkuji za příspěvky, snažila jsem se Vám všem poděkovat, odpovědět jednotlivě, ale nedostala jsem se ke každému, což je mi hrozně líto, jsem Vám všem vděčná, určitě mi to hodně dalo a padlo zde mnoho informací. Určitě se večer ještě zastavím.

 8. Beňo , tak jsem studovala. Vypadá to, že je zde mnoho otazníků,ale v podstatě se vychází z toho, že by to mělo být podobné jako u lidí. Je tam toho hodně, o pricipu, léčbě a postupech. A v neposlední řadě je známá silná souvislost s Addisonovou chorobou. Nevím, zda to víš. Mohu ti to poslat na emila. Poradíš si s odbornějším textem? Kdyžtak mohu pomoci s „překladem!…

 9. Jejda, Gillovi moc držím palce! (y) Je to krasavec (h)

  O.T. dotaz dole jsem zahlédla cosi o keramických miskách :O já totiž keramické misky používám, to jsou jako škodlivé nebo co? Koupila jsem je před 5 lety v psím obchodě…normálně jste mně vynervili (whew)

  1. myslím, že je klidně používej. nejsme v laboratoři, nás nějaký ten uvolněný prvek nerozhází (happy) A pitinku Abbinku už vůbec nee. Betka má taky keramiku (podědila ji nejen po Xerdovi, ale dokonce už po Aroně…) Druhou stejnou si odnesla mlaďaska a zadělává v ní těsto (rofl)

   Jak je vidět, tak tě ještě nazavřeli… (inlove)

  2. Jééé Kačírku, dík i já na Tebe myslím. Diskuse o miskách mě taky zaujala. Gill se zase zaboha nenapije z nerezové. Jedině z plastové, divné, co?

   1. oni mají někdy zvláštní návyky, co? Jééžiš, teď jsem si vzpoměla, včera při procházce bláznivka našla celer, obrovskej, popadla ho a začala s ním střečkovat, pak se zastavila a ten celer jí vylít z huby a letěl a trefil jednoho pána do zad (whew) Myslíte, že mi věřil, že to po něm hodil pes a ne já?

    1. Hihi, třá si říkal, že těhulky mají všelijaké chutě, takže možná mají i nutkavou touhu vrhat celerové bulvy po svých bližních. 😉
     Myslím na vás (inlove) a zejtra čekám na hlásání!

  3. Jejda, Kačírková, já myslela, že už dlíš v ústavu!

   Co se týká misek – Zikmund má na granule a na konzervy mističky nerezové, Toya má na granule misku umělohmotnou. Na vodu mají společnou misku dělenou keramickou – zatímco Toya poctivě pije jen ze své půlky, Ziki cabrá z obou.

  4. Hurá, misky teda nechám. Já tu picí misku na čas vyměnila za černou plastovou od Puriny, JENOMŽE Major z ní odmítala pít, to musela už padat žízní, aby se trošku napila. Tak jsem ji vrátila původní mističku s malovanými pejsky 🙂 a spokojenost.

   V ústavu mně nechtějí, zítra mám volat a řeknou kdy mám nastoupit. A zítra mám volat taky paní doktorce jazykovědkyni, jestli nám schválí jméno pro holčičku, se jménem pro kluka problém nebyl. Netušila jsem, že ještě existují oficiální seznamy „schválených“ jmen. Brian vybral staré irské jméno a to se nějak matrikářkám nepozdává. Taky jsem zjistila, že jméno Ben dát nemůžete, buď změníte na Benjamin nebo musíte opět platit znalecký posudek (wasntme) a další úplně běžná cizí jména jsou problém. Tak jsem zvědavá 🙂

   1. To jsem ráda, že tě čtu 🙂 Moc na vás (jako duo kačeří) myslím. (h) . Tak se hezky opatrujete. Co se týká mističek, snad největší fajnovka byla jedna čaučauačka. Až ze šumavy jí museli táhnout vlakem mističky, jenak by snad vyhynula. Já nakoupila lidské misky v IKEA a spokojenost. Když u nás je tvrdá voda a na umělohmotných se usadí vodní kámen a nejde to umýt. (think)

   2. chicht – proto pimprle slušně čeká na termín, protože by chudinka nemělo ani jméno, kdyby moc spěchalo na svět (chuckle)
    Až budeš znát termín, tak dej vědět – budu mocmoc držet palečky, ať to Můdři všechno zvládnou k maximální spokojenosti (h)

    1. to je vono (happy) termit písnu hnedle zítra odpoledne až zvím! Jdu stát se psem ven a doufám, že dneska žádnou házecí zeleninu nenajde 😀

   3. Hele, Kacirku, v tomto mam dotaz. Tak az se narodi mrnous, a zvolis-li prijmeni po tatinkovi Brianovi, a bude-li to holcicka, tak bude -ova? Jako treba McAngusova? :O I do toho ty matrikari kecaj? A co cesky matrikar vi treba o irskych jmenech? Odvazila bych si rict, ze celkem nic.

    1. Ahoj Hani,
     pokud bude holčička tak -ová nebude, respektuje se společné příjmení rodičů a pokud není matka přechylovaná automaticky ti přidávájí formulář na příjmení v mužském tvaru.
     Je hodně cizích jmen, která jsou tady povolena, ale dost takových, dle mého názoru zcela běžných, o které musíš zažádat.
     Nežádá se o to matriku, ale paní, která napsala knihu podle které jedou všechny matriky v ČR. Ráno ji volám a sdělí mi verdikt, posudek posílá na dobírku (wasntme)

      1. je vidět, jak jsi vlastně zvířetnický nováček 😉 Kačírkovic dvojjazyčná domácnost je tu dobře známá a třeba některé jazykové perly v britské češtině vynášené jsou nezapomenutelné (chuckle)

       1. Ono je dost mozne, ze se to tu resilo v dobe, kdy jsem tu byl a dokonce jsem to tehdy i komentoval … ale pri moji skleroze … 🙂

  5. Ale ne, vůbec ne – jen jsem psal, že plastové misky kocouři neee – a tak jsme postupně všechny vyměnili za keramické. Šlo o to, co se z čeho a za jakých podmínek vymývá – a skončili jsme v laborce u chromsírové směsi 😀 Keramické nádobí je už nějakých pár tisíc let totálně neškodné… Takže klíííd, Kačírku – a omlouvám se, jestli jsme to tu s Evou Ž. trochu znejasnili…

   1. Anka (dog) a kosourci (cat) (cat) se dělí o veliký umělohmotný škopík a jsou všichni spokojeni. Kosourci ignorovali jak rozkošné keramické picí mističky, tak bublací pítko, chodili od začátku pít na zem do Ančiny mísy.

    1. Vave, někteří kočkouři jsou zřejmě názoru, že na velikosti (napajedla) záleží. Céčka pijí z misky zvíci menšího lavoru, zatímco Ebony má nejraději čajový čtvrtlitrák (který navíc vůbec není jeho (bat) ), do kterého se silou mocí snaží narvat tu svou velkou peršáckou palici… Dalí nejraději pije z kohoutku a když není kohoutek, alespoň z pokojové fontánky. Hlavně když to je voda tekoucí. prostě co kus, to originál. Konec konců jsou to kočkouři.
     Podrbej (cat) (cat) a (dog)

 10. Milá Beňo, ještě jak jsem četla už jsem měla v hlavě podávání tekutin injekční stříkačkou. Tak dostávám do psů i bylinné čaje, rozpuštěné kuličky homeopatik, černý čaj a vůbec jakoukoliv potřebnou tekutinu. Kdysi dávno mě to naučil můj veterinář. Musí se dávat do pravého koutku (ze strany psa-kvůli ústí průdušnice) a opatrně, aby jsi ho „neutopila“. Vždycky počkat až polkne.
  S oxalátovými konkrementy zkušenosti nemám, ale bude to stejné jako u lidí. „Jsme jedné krve, ty a já“.

  1. Ha, tak na to, že do koutku jsme tak nějak přišli spolu s Gillem, že nám to lepší jde, ale teda vidíš, my dáváme právě do levého, to by mě vůbec nenapadlo, že na tom záleží. Díííííííííííííííííííííííííííííííííííííííííík 🙂 .

 11. Beni, já mám zkušenosti,ale ne s oxaláty ale struvity. Ty jsou u psů častější. Měla je Kačka a ani jsem to netušila, přišlo se na to úplnou náhodou při vyšetření sonem. Po operaci jsem nevěřila vlastním očím, to nebyly kamínky, ani kameny,ale šutry! Na tak malýho psa…mám je dodnes doma s pytlíčku schované. Musela jich mít plnej moč. měchýř, chuděrka.
  No, pak, po operaci, i před preventivní dietu, se nám zase začaly dělat. Ale naštěstí na struvity je rozpouštěcí dieta, a ta nám už zabrala. Co jsem se já prala, tak by bývalo nebylo dobrý krmit vařeným, prý bych to nedokázala hlídat. pH moči. Nejhorší prý je zelenina, zrovna tu má Kačka velmi ráda.
  No, píšu nesmysly a tebe to nemůže zajímat, nejsou to oxaláty.
  Určitě, bych být tebou zkusila ty konzervy, ale jsou dost drahé. Myslím, že stěžejní pro Vás asi bude příjem tekutin. Co říkají vetové, tak granule nejsou moc vhodné, berou příliš vody. Takže prý je dobré konzervy ředit. Vývarem, vodou, nebo tím čajem,..
  Jdu se ti ješt mrknout do skrypt, když tu není Lucíšek 🙂

  1. Dík Štětinko, jsem vděčná za každou zkušenost, i když vy s Kačkou máte zrovna opačné – struvity. A kamínky jsme měli maličké a nebylo jich až tak moc a takovou paseku dělaly!

 12. Ahoj , myslim ze dieta Preskription Hills u/d je presne to co Gill potrebuje, (a asi mozna nic jineho) mozna jen delsi dobu , mozna ale i trvale , myslim ze jsou pytle 14 kg… Je to dost drahe, ale asi opravdu to nejlepsi, s vodou bych si z pocatku nedelal starosti , snad si to upravi sam. Preju brzke uzdraveni. (happy)

  1. Ano u/d Hills je asi jediná dieta na oxaláty pro psy, ještě něco dělal myslím Royal Canine, ale už to nedělají.

 13. Teeeda Beno, to jsem si odfoukla (whew) ze je to „jen“ cystitida. Gill je pasak koliacek :* ze to vsechno zvladl.
  S kaminky u psu zkusenosti nemame, jen u tezkotonazniho kocourka Matyska (BTW Vavisku, zhubl nam na neco pres 6 kilo! 😀 ), ktery uz 7 let jede na Hills s/d. Hodne u toho pije, coz je dobre. Kdyz jsem do nej potrbovala dostat na zacatku urologicky caj, sladila jsem ho lehce medem, pak to pil docela rad.

  A jeden dotaz pro Zviretniky z jihu – mame tu nekoho, kdo jezdi semto tamo nekde od Pisku a okoli do nasi stovezate Prahy? Jen se tak ptam, pocebovali bychom vyhledove nekdy cca v pulce kvetna vyvednouti neco ohledne letniho coursingu a odvezt ke mne 😉 Diky, nehlaste se vsichni (rofl)

  1. Záleží na stavu štěňat na našich tocích. Sice většinou jezdíme přes Tábor, ale lze i přes Písek. Jen nevím zda nám to vyjde, protože s tím psincem jsme nepohybliví. Můj mailík máš, kdyby se nikdo jiný neozval, písni

  2. Děkujem za pochvalu, pašák je, ale jak kdy……. mělas ho vidět, když mu vyndavali stehy… Zdravím kluky s placatými čumáčky (inlove)

 14. Beňo, máte pravdu i s tím pitím, to je u našich zlatíček také problem. Máme misky všude na možných i nemožných místech aby milostpán měl možnost se kdykoli napít aby ho nepřešla chuť než vodu najde. Nepije z kaluží, z potoka mu musíme podat vodu v ruce, nenapije se minerálky, nikdy si od nikoho nevezme mlsek, v ničem se nevyválí – holt to jsou estéti – jak říká náš pan veterinář.

 15. Chtěla jsem podat hlášení o mém kočičím marodovi a on je tu krásný a laskavý Gill, kterého jsem obdivovala v Rudolticích. Chudinka, moc mu držím palce, s ničím jiným nepomůžu. Snad jenom moje zkušenost se psy a pitím – chutná jim vždycky odjinud, než z jeiich vlastní misky. Max pije vodu, slepicím, králíkům, z jakéhokoliv kýble, z louže, ale jeho vlastní čerstvá vodička je až to poslední. Tak snad rozestavět všude možně nádoby…?
  A teď ta lepší zpráva od nás – kočičák Pizizubík se stal rekonvalescentem. Doposud jsme jezdili obden na veterinu na veterinu na kontrolu a opravovat svorky, včera byl na tom už natolik dobře, že další kontrola je až příští pátek. Svorky už mu nepadají, ani si je nevytahuje, rány jsou klidné a ta menší by mohla být za týden už srostlá a zahojená. Druhá je na tom trochu hůř, protože je přes loket a pohybem si ji pořád roztahuje, ale vypadá taky nadějně. Narkóze jsme se díky svorkám vyhnuli, sepse už snad taky nehrozí. Uf. Dokonce i pan doktor řekl, že tak hodnýho kocoura dlouho neviděl.

  1. No slává! Zak Pizizubku, teď jen pečlivě hojit a srůstat. Ty to zvládneš (a panička taky). (y)

  2. Alenko, držím kočičákovi palce, ať je mu už jen a jen lépe, též jsme si srůstací období vychutnali, předevčírem Gillovi vyndali stehy. Stále ještě nosí košilku z páníčkova nátělníku 🙂

 16. Děvčata, celík zlatobýl -léčivka- roste ve světlých lesích, spíše ve vyšších polohách. Jak správně píše Terra na smetišti nebrat, to je zlatobýl kanadský. Já mám osobně dobré zkušenosti s bylinkami /taky bydlím v lese/ , proti zažívacím potížím se mi u našeho koliáka osvědčil řepík vpravený injekční stříkačkou do tlamy. Ale to je jiný problém. Oni kolie jsou trochu nežravci všechny, jak také píše Velká kočka.

  1. V našich krajích se nati celíku zlatobýlu říká KYCOL. Vynikající protizánětlivá věc, i n aobklady.

  2. Ano,ano, i já mám zkušenost při zažívacích potížích, konkrétně po ATB – odvar z řepíku (y) . Viditelně obtíže ustoupily.

 17. brusinky, brusinkovou stavu, brusinkove dzusy. take trpim na ledvinove kameny a tohle fakt pomaha, i susene brusinky

  1. Močové kameny jsou různého složení. Na šťavelany kyselé (to znamená i brusinky) NEEEE!

 18. Ahoj, ledvinové koliky mám za sebou osobně – spousty čajů, velmi jemných a dalšího jakéhokoliv nekyselého pití. Šťáva z květu černého bezu řezená vodou, malinová šťáva a pod. V případě problému denní dávka tekutiny 5 litrů – po odeznění akutních problémů stále plný hrneček na stole. Dále jsem vypozorovala že kolika vždy přišla s momentem prochladnutí zad v oblasti ledvin ( třeba vyhrnuté tričko na kole ve 30stupňovém vedru – ke kolice stačí pocit studené kůže).
  Dalším léčeným ( již 7 let) je náš dvanáctiletý kocour – od 5 let má močové kameny, krmíme stále granulemi nakupovanými na veterině – označení S/D, doplněno konzervičkami pro kočky nad 7 let PRO PLAN ( ale to je pouze 1/3 malé konzervičky jako pamlsek). Problém s pitím byl odstraněn předáním vody z plastové mističky do nerez

  1. Majko, pokud jde o ledviny, tak dodatečně lituji – ledvinová kolika skosila mého kamaráda uprostřed turnaje, pravda ne kvůli zimě, ale kvůli dehydrataci. Zapomínal mezi jednotlivými zápasy pít a v hale bylo vedro. Nebylo to nic moc…
   Ale zaujala mě ta informace o výměně plastové misky za nerezovou. Jedna z mých prvních koček odmítala pít z plastu – považoval jsem to za její „specifikum“, ale od té doby jsou u nás všechny kočkouří misky na pití keramické, a hodně velké. Zřejmě se tedy z plastů přece jen vyplavuje cosi, co kočičím kvalitářům obecně nevoní… dík.

   1. Řekla bych, že plasty se trochu hůř čistí a lépe chytají vedlejší „pachy“. Nejsem chemik, ale podle práce s tkáňovými kulturami vím, že sklo jde naložit na vypláchnutí do plastu (a buňky na něm rostou), ale v žádném případě ne do keramiky (výluh nejspíš nějakých kovových prvků?). Takže podle mě to výluhem moc nebude. Předpokládám, že tkáňové kultury budou o něco choulostivější, než „jejich kocourstva“ i když nevím (chuckle) . Psi jsou čuňata. I když zaslintanou misku ignorují, ale z louže se napijí 😉

    1. Noooo – jak kteří psi. Jsou i psi, kteří se z louže nenapijí i kdyby měli žízní chcípnout. Co z louže, oni se nenapijí ani s křišťálově čistého pramene – taková psí dáma (chchchch) pije jedině z misky – třebas by byla z dlaní udělaná – přece nebude chlemtat jak nějaký ten … čokl. (rofl) (rofl)

     1. Sím, sím, mohu potvrdit, viděla jsem na vlastní oko na prochajdě s Toyenkou nad Červenohorským sedlem, Dokonce je to zdokumentováno i na videu 😛 .

    2. Zdravím, EvoŽ., a potvrzuji dvě věci:
     1) z keramiky se opravdu vyplavují kovy (z glazury) a sklo jsme myli v laborce dočista do čista v plastu hlavně proto, že ho nežrala chromsírová směs, do které bylo třeba naložit to sklo, a že nepraskal. Komu někdy utekly dva litry chromsírovky do kanalizace, ocení tu výhodu. Pravda, šlo především o to, aby to sklo bylo tak říkajíc p.a.
     2)tkáňovky budou nepochybně „fajnovější“ než kocouři, i když s pachy (různou organikou v menším než analytickém množství) si až tak jistý nejsem. (chuckle) Mňoukavci spolehlivě poznají, že mléko za tři dny zkysne… a to tam té kyseliny mléčné, resp. máselné musí být doslova pár molekul.
     Jinak napjatě sleduji vaše černé nadělení a držím vytrvale palečky, abyste jim všem našli krásné a pohodové „doma“. (h)

  2. Když jsem byla adoptována Kocourkem, pořídila jsem mu výbavu vskutku hodnou princátka. A neustále něco dokupujeme! Plastové misky, takové ty zdvojené, přerušený ovál, byly zamítnuty zcela okamžitě. Pak měl keramickou, bílou a na okraji seděl kocour Felix. Tu vzal na milost a používal ji, ale s nástupem nerezových misek s gumovým protiskluzným okrajem bylo rozhodnuto. Dneska, když mu dám do keramické misky s kocourem kapsičku, hledí na to podezřívavě a stejně tak hledí i na mne! Nejvíc mu vyhovuje ten nerez. Na granulky má zvýšený držáček, ve kterém jsou zavěšené 2 misky – levá na vodu, pravá na granulky. Zajímavé je, že když mu granulky „vyčichnou“, už se jich nedotkne. Minule jsem jich celou misku dávala do sáčku a převážela kamarádce pro její venkovní kočičku, ta málem pukla, jak se cpala a Kocourek dostal čerstvé. Dávám mu proto jen tak pokryté dno, to stíhá schroupat, větší množství by se vyhodilo, kdyby se nepoužilo jinak! Ale už začal ďobat syrové masíčko! Samozřejmě hovězí zadní z mladých býčků, ideální je argentinský skot, mohla by se také bílá kráva! Najemňoučko na nudličky pokrájené a servírované z ruky do tlamičky, nejlépe v sedu na klíně! Prevít jeden zmlsanej! Milovanej! (cat) (h)

   1. Jasně že milovanej, K.M. (h) Však ze mne si tu před časem taky kdosi utahoval, když z fotky postřehl, jak Dalí a Ebíš stolují na pozalceném porcelánu… (poslední dvě opravdu hezké misky z jinak „zaniklé“ sady). Kupodivu, ke granulím se kočkouři vracejí, mohu je nechat v misce až do úplného sežrání – masčko z konzervy však nesmí oschnout! Když se tak stane, má právě přítomný kočkour z venkovní smečky něco „na přilepšenou“… A podrbej Kocourka za fouskama (cat)

    1. Hmmm hmmmm – je vidět, že co zvíře to originál. Zikmund spucuje všecko – ale přes noc – přes den se v tom jenom frňá – leda když dostane syrové maso, tak to se neošklíbá.
     Zato Toya musí mít granule vždy „čerstvé“ – když ranní dávku nedojí (a to nikdy nedojí, vždycky ji tam pár kousků zůstane), musím ten zbytek vrátit hezky zpátky k většině (no – nevyhazuju – nejsem Róčil) a dám novou várku.
     Naštěstí jí zásadně jenom suché granule, tak to jde. Syrové maso jí jenom tehdy, když vidí, že se jim cpem Ziki – totiž dle hesla „když má on, tak já dvakrát tolik, i kdybych měla puknout!“

     1. My nevyhazujeme, my přemísťujeme! Nedojedené granulky vetknu do sáčku, kamarádky kočičky zásadně venkovní, toulavé a nezkrotitelné, nepohladitelné – to je radosti, když to najdou v misce! Ona ušetří (no, moc ne, protože vždycky hrstičku granulek kompenzuje pytlíkem vajec od slepiček ze dvorka!), kočky mají svátek a Kocourek se dočka čerstvého, já vajíček a pokecu u dobrého kafe! Všichni jsou spokojení! A Kocourek zásadně „okoralé“ zbytečky z kapsičky nedojí, takže buď je vymetu z misky hned, jakmile se nají a dám je do krabičky a do mrazáku a pak sousedům na dvůr pro jejich kočičky nebo mu to přikryju pytlíkem a nechám v lednici. Ale taky rád vše čerstvé! Je teď krásný, hodně se mazlí, hraje si, řádí a dovádí, máme teď po přestěhování víc místa, takže je to docela sranda ho pozorovat jak povlává bytem a tropí ty své neplechy. A hlavně mám radost, že pije docela dost! Jen je takový trochu nešika! Někdy se netrefí kam potřebuje a kam má namířeno a někam spadne, to dělám, jakože se vůůůůůbec nesměju! A dneska ráno mne dostal naprosto do kolen: vyskočil si na ledničku, aby zkontroloval, jestli mu to do té mističky dávám dobře a netrefil se jednou tlapkou, uklouzlo mu to a spadl rovnou do misky s vodou! Voda byla všude a Kocourek jak vodníček! To jsem teda nerozchodila a smála jsem se, až mi slzy tekly!

      1. Milá KáMo – ani nevíš, jak jsem ráda, že vám to s Kocourkem jde tak hezky k duhu – on je ta nejlepší a nejhebčí náplast na bolístky těla i ducha.

      2. Jak to tak čtu, tak mám dojem, že by si Kocourek mohl s Ebonym potřást tlapkami. Tedy – pokud jde o tu šikovnost. Ebíš jaksi nechápe, na co má případně drápky, takže klouže z linky, neubrzdí na parketách a pod. A padá jak žok… Pravda je, že už když jsme se šli poprvé představit k vetovi, tento mi nevěřil, že je Ebony „útulkáč“. Má jako správný PP peršák úžasnou „cobby“ macatou postavičku a patřičně si jí hledí. Ale akrobat by z něj tedy nebyl…

   2. Ja jsem postupne pro cely zverinec presla na nerezove misky. Jednak se to lip meje a specialne voda jim z toho chutna lip. Jsme s tim meli situaci o velikonocni nedeli, kdyz jsme vzali nas a Jakeyho na vylet. Z praktickych duvodu jsem mu vzala plastovou misku. Na odpocivadle u dalnice jsme mu nacepovali cerstvou vodu. Jakey the dog mel zjevne zizen, ale ohrnul nos – u neho temer doslova. Prijeli jsme na misto urceni a bylo horko. Prosli jsme se a bylo jasne, ze pes musi pit. Nalili jsme do plastove misky chladnou vodu z cooleru. Jakey zas vystrcil nos. Pristoupila jsem k osvedcene metode. Namocila jsem prst do vody, otrela to Jakeymu o cumak. Kdyz se nic nedelo, tak dostal dva stredne jemne lepance na zadek a mocnym hlasem mu bylo prikazano; VODA. Jakey hodil pohled uboheho tyraneho pejska a pote to vychlemtal i z toho plastiku.

 19. Milá Beňo – taky neporadím, kamení se nám naštěstí vyhýbá – jak zvířátkům tak lidem. A Gill vypadá náramně majestátně – tak mu držím palce, ať už mu dají ty kameny pokoj.

  Ale když tu vidím kolii Gilla – nevíte někdo, co je s Velkou Kočkou? Už se tady velmi dlouho neukázala. Doufám, že je v pořádku! Haloooo – princezno, zakletá ve studené Skandinávii – ozvi se!

  A hele – byla jsem hodná – 1 + 2!

 20. S kameny zkušenosti nemám, ani lidské ani zvířecí, takže neporadím. Jen budu držet palce, ať se s tím poperete. Jinou modrou kolii jsem ještě neviděla a moc se mi Gill líbí. Tak buď zdravej, Gille. (y) (h)

 21. Šmankote, můj milovaný Gilleček marodí? ;( S kameny zkušenost nemám. Zato několikrát ročně prodělám zánět močáku, ledviny taky nic moc, a moc mi pomohlo, že mi doktor zakázal pít urologický čaj. Prý naopak cesty dráždí. A taky nemůžu nevzpomenout na Ajvíka, který měl dietu na porušenou střevní vystýlku. Vařila jsem mu kuřata a ryby, jako přílohu rýži, nebo bezvaječná kolínka a do toho mu strouhala syrovou mrkev. A pak dostával mlíko, tvarohy, podmáslí, kefíry a banány – ale to nevím, jestli by Gill směl. Nicméně pro Áju to byl zdroj i tekutin. Neporadila jsem Ti, ale o to víc držím (y) (y) (y) (h)

 22. Milá Beňo (inlove) , už dlouho ses neobjevila. Není to ani týden, co jsme na Tebe hodně myslela, na Tvé pesany a potkánky, že už jsi o nich dlouho nepsala. A jako bych to přivolala – jen bych si byla přála, aby povídání bylo veselejší. ;(
  Gill je překrásný pes a moc mě mrzí, že má takové trápení. Doufám a věřím, že to nejhorší už má za sebou a že se vám podaří najít způsob, jak dát Gillovi tu správnou a co nejchutnější stravu. V tom já bohužel vůbec neporadím, nevím, neznám a zkušenost nemám.
  Tak alespoň budu držet palce a myslet na vás. (h) (y) (h)

 23. S Andym (kocúr) sme si preskákali množstvo problémov práve s močovými cestami a cystitídou. Tiež bol jeho základný problém v tom, že strašne málo pil. Nakoniec sme skončili so striekačkou a čajom zo zlatobyľu. Neviem ako sa zlatobyľ povie česky, ale tento čaj sa nám veľmi osvedčil. Síce to bolo na dlhé lakte a prakticky rok som doň striekačkou dostávala čaj ráno aj večer, ale nakoniec sme to zvládli a problémy, ktoré mal cca 4-5ročný sa potom už neopakovali, aj keď celý jeho život sme museli dohliadať na jeho pitie.
  Andy miloval granule, ale od týchto jeho problémov sú u nás granule na čiernej listine. Dostávajú ich všetci len výnimočne a len ako dezert. Základ stravy sú konzervy a mäso a zatiaľ sa takéto problémy neobjavili u nikoho iného.
  Mimochodom, čaj zo zlatobyľu sa mi osvedčil pri problémoch s kameňmi aj u manžela a brata. Oboch som týmto čajom nalievala s dobrým výsledkom, akurát som nemusela použiť szriekačku. (rofl) (rofl) (rofl)

   1. Hm, asi to je moc dlouhý odkaz. Je to kytka, která statečně vyroste na každém smetišti a v druhé polovině léta kvete žlutě.

    1. Jo jo, je to tak. Zlatobyľ je česky celík zlatobýl (botanicky Solidago virgaurea) a je to opravdu dobrá „ledvinová“ bylinka. Jen prosím nesplést – je možná záměna s celíkem kanadským, který tyhle účinky nemá a je k nám zavlečen. Jsou si hodně podobné, ale jak je ta Kanada celá tak nějak větší, i tenhle celík dorůstá narozdíl od domácího druhu hodně přes 1,5 m. Takže ty velké NEBRAT!

     Gill je nádherný koliáček, jediný takhle krásně modrý pes, kterého jsem znal, byl šeltií kluk Archie (bohužel už za duhou) a moc se mi to líbí. Když uvážím, že ta cystitida byla vlastně lepší verze… tak držím (y) a přeju hodně trpělivosti psékovi i paničce. Jinak – kocourům taky škodí, když málo pijí, a když to nejde jinak, tak prostě nedostanou granule. Jen konzervy, a ještě doplněné domácím silným vývarem (obvykle z kuřecích skeletů a zelelniny) – naštěstí momentálně žádného takového nemáme, Céčka dokonce pijí tak, že jsme jeden čas měli obavy, jestli nemají něco s ledvinami… Naštěstí neopodstatněné.

     1. Taky mám s plyšáky diskuse na téma, koukejte taky něco vypít. A ten vývar opravdu funguje. Ale nesmím jim ho dát samotný. Když tam na dno utajím masíčko (nesolené) tak se musí nejdřív trošku propít, aby si neumastili fousy. 😀

  1. Edito, dík za optimistické zprávy ohledně Andyho, kéž bychom to také takto ukočírovali. Zlatobýl bývá asi i součástí urologického čaje. Každopádně ověřím. Jinak jak se pídím po informacích, zjistila jsem, že kočky na močové problémy trpí asi častěji než psi (u kolií je to opravdu vyjímečné) a také je pro kočičky daleko větší výběr dietního krmiva.

   1. Kočkouři mívají problémy často proto, že mají nevhodné pH moči a kameny se jim tvoří snáz :S Jeden čas býval u nás Uropet (pasta právě na úpravu tohoto pH) v lékárničce hned vedle Coldrexu… 😀 Jak jsou na tom pséci, netuším. A v tom urologickém čaji Solidago je… tedy alespoň v tom, co znám. Ale tam jsou i horší „ňamky“: medvědice, jablečník (ten je zvláště hnusný, ale účinný…)

    Co jsem proved? No tak 17, no.

    1. Ahoj. Bacha, nesmíchejte to. Kočky mají v převážné většině struvity, které se dají rozpustit „kyselením“, tzn dietou, která v moči vytvoří kyselé pH, takže chyba je v tom, že moč je moc zásaditá. U oxalátů je opačný problém a žádné snadné „rozpouštědlo“ na ně není. Kameny vyjmout, moc a moc prolévat a baštit dietu, ta má mít pH vyvážené přesně. Cokoliv k tomu přidáte, může pH ovlivnit, tak je potřeba to pečlivě spočítat, aby šlo o jídlo, co trávením neovlivní pH moči. Convalescence kaše od Roayal Caninu byla dost oblíbená, dala se hodně naředit. Ťuknu ještě do Marcely, řeší tohle častěji, ale myslím, že slabší vývar nemůže moc ovlivnit. Kukuřice, těstoviny… alespoň doufám. Nevzal by tu dietní konzervu hodně ředěnou, jako kaši? Hill´s konzervy bývají na rozdíl od granulí dost hnusné, kromě a/d a i/d a ty mu nepomůžou. Přeptám se, co a jak ovlivní pH, ale měl by Vám to říct i veterinář.

   2. Pre mačičky je možno väčší výber krmiva, ale je Ti to houby platné, ak máš doma kocúra, ktorý sa rozhodne, že on to jesť nebude. A nebude! A ak máš doma, tak ako je niekoľko mačiek, tak ho ani nemôžeš nechať hladovať a nechať na miske to jeho dietne jedlo, pretože v tom dave je určite aspoň jeden (Benji), ktorý to zlopne, hoci mu to rozhodne neprospeje. Práve preto som bola maximálne spokojná zo zlatobyľom, pretože sme kľudne zostali pri štandardnom krmení, len Andy mal navyše čaj. Proste tvrdý pitný režim a na rozdiel od dietneho krmiva, toto mu nevadilo. Ako keby vedel, že mu to prospieva. A manžel aj brat mu potvrdili, že zlatobyľ sa pije podstatne príjemnejšie ako urologický čaj. Mimochodom, ani oni už problémy nemajú 😀 😀

    1. „tak ako ja, niekoľko mačiek…“
     Naozaj mačky majú tieto problémy pomerne často a preto moja averzia ku granuliam, mačky sa väčšinou dostatočne nedopijú, tie moje určite nie, takže granule u nás tak maximálne raz do mesiaca prípadne raz za kvartál. Zato konzerv vláčime kvantá.
     Držím Gillovi palce, nech zabojuje rovnako úspešne.

    2. EditoK., oběma pánům se nedivím. V urologickém čaji je tuším i jablečník (Marrubium vulgare) a medvědice (Actostaphylos uva-ursi), obě dvě bylinky jsou chuti „ostré a výrazné“, abych rovnou neděl odporné.
     Pokud jde o kocouří vybíravost, řešili jsme docela nedávno s Dalím a Ebonym: Dalí má citlivé zažívání a zřejmě alergickou reakci na hovězí. Dostává tedy krmení vybrané a bez hovězího. Ebony je kyselina, která vdechne všechno – je to ten typ, co se krmí málo, ale pořád. Není možné oba kocoury přesvědčit, aby se krmili jen ze svých misek. Tak jsou na „bezhovězí“ dietě oba… 😀

 24. Beňo, kdyby se ti podařilo sehnat instantní kukuřičnou kaši – ta je naprosto dietní. Ovšem pokud by pejsáček papkal…. 🙂

  1. Rputi, dík, zkusím. Kdyby to Gillovi chutnalo, aspoň občas jako zpestření, nahnali bychom zase nějaké ty tekutiny.

 25. Hezký den všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat nějaké bolístko na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)
  Beňo – vždy ráda čtu povídání z vaší velesmečky všech možných zvířátek a ty na mě dneska se smutným povídáním… U kamínků ti žádnou babskou radu nedám – protože vím, že jsou různých typů a že podle jejich rozboru ti musí poradit veterinář, co to psisko může a co nemůže.
  Většinou platí, že konzervy jsou pro psiska podstatně chutnější než granule. Sice jsou ty veterinární drahé, ale třeba alespoň na ovonění granulek by je Gillík přivítal.
  Držím palečky, ať je Gill zase v pořádku (inlove) a ať ti smečka dělá samou radost (nod)

  1. jsem hloupá, vždyť píšeš oxaláty… : U oxalátových kamenů se doporučuje dieta chudá na vápník, ale bohatá na hořčík a fosfor. Maso vždy syrové, ryby, živočišné tuky, obilné produkty. Můžeme dodávat hořčík v tabletách.
   Je to zhruba citace z knížky Německá doga od „našeho“ dozího pana doktora. Ale píše, že u močových kamenů vždy dietu konzultovat s veterinářem.

  2. Ahoooj Xerxíci, s povídáním z naší smečky to teď vázlo, ale už snad se zas všechno vrátí do starých kolejí, potouláme se a napíšeme o tom. Jinak kameny jsou opravdu věda, sázím na to, že granulky, které krmíme, jsou ušité na míru pro oxaláty.

 26. Beňo. moc Vás zdravím, poránu jste mi udělala radost. My máme dlouhosrstého Dona, jak jsem psala už téměř patnáctiletého, předtímjsme měli čtrnáctiletého Fanfána. Jste asi moje krevní skupina. My jsme neměli potíže s kameny ale s jeho zdravíčkem jsme si užili dost.

  1. Marsko, no jasně že jsme stejná krevní skupina. Kolie jsou (h) . To je nádherný věk u Dona i Fanfána!!! Gillovi je teprve 5 let, strašně jsem se bála, že ho ztratím tak brzy. Byla bych moc ráda, kdybyste napsala o něco o Donovi i Fanfánovi a viděla jejich fotky. Já totiž pořád porovnávám „staré“ kolie a „nové“ kolie, moc by mě fotky Vašich koliáčků zajímaly. Kdyby šla poslat nějaké fotečka třeba přes Dede, moc by mě to potěšilo. Pohlaďte za mě Dona.

   1. Ano ano ano (clap) Kolie jsou u mé srdcové plemeno a moc ráda si o nich počtu 🙂 (h) (h) (h)

    1. ano, ano – my nakonec tu Marsku ukecáme a ona něco konečně napíše (nod) . Zezabuku už jsme ji dostali (wasntme) , tak teď ji ještě přesvědčit, že klucííí koliáčtí si článeček zaslouží (wave)

 27. Beňo, zchválně jsem se dívala na Internet, jestli tam nenajdu nějakou zázračnou přírodní léčbu. Bohužel nenašla. Ale píše se tam, že psi dost kyselou moč a cokoliv, co tu aciditu mírní může vést ku tvorbě kamenů. Doporučuje se psů dávat destilovanou vodu (asi ta z kohoutku by mohla být alkalická) a syrové maso.

  A možná by pomohlo i to, co se tady doporučuje lidem – tedy Cranberry juice.

  HankoW, ty o téhle léčbě nevíš??? Pokud ne, tak vřele, vřele, vřele doporučuji, to opravdu dělá divy (znám od manžela a jiných). Ale musíš pít ten čistý cranberry juice, ne ten vylepšený jiným ovocem. Je to sice děsně trpké, ale to právě pomáhá. A také citronový juice (musi v něm ale být tzv. „citrons“, prý nejsou vve všech), nejlepší koupit si tu mrazenou drť a namíchat s vodou. A dobré jsou i borůvky.

  No a možná by něco podobného mohlo pomoci i Gillovi? Třeba by se mu mohl nějaký brusinkový (citronový či borůvkový) džus smíchat s vývarem (no moc chutně to nevypadá, ale nemám psí chuťové buňky, že?). Hlavně mu nedávat nic, co by působilo zásaditě.

  Držím palce, marůdek Gill je přenádherný pes, tady v Alabamě jsem za celou dobu zatím neviděla ani jednu kolii, tak je tahle fotka pro mě jako zjevení. (dog)

  1. fuj „Schválně“, ne „Zchválně“ (headbang)

   Na a jako ve škole při diktátě, za trest to mám za 5 !

   1. Teda ještě jednou a už jdu raději od toho. Vypadla mi tam dvě slova, ale přísahám, že já to tam napsala, prostě mi nějaký internetový skřítek krade písmenka a pak se potutelně chechtá, jak já tu zuřím (rofl) (devil)

  2. Pozor! Oxalátové kameny jsou kyselé a džus z bobulí by byl pravděpodobně dost průšvih!!! Brusinky jsou dobré na chronické močové záněty, ale nesmí!!! k tomu být „kyselé“ kameny, což oxaláty (jinak soli kyseliny šťavelové) jsou. Destilovaná voda nic neřeší, pH vody je prakticky neutrální a příměsi toho moc neudělají (pokud nepije třeba krasovou vápenatou vodu…). Daleko důležitější je základní strava.
   Asi bych se fakt poradila s šikovným veterinářem.

  3. Destilku ?? :O Mají psi něco co člověk ne, že jim to nevadí a zabrání to demineralizaci organismu a rozvratu iontové rovnováhy ?

  4. Maričko, Gillík má právě dosti kyselou moč. Brusinky snad právě obsahují také tu kyselinu šťavelovou, takže jak píše EvaŽ., v tomto případě se nehodí. Gill děkuje za poklonu, jsem ráda, že se Ti líbí.

  5. cranberry
   neviem, či brusnice môžu pomôcť aj psovi, asi by to chcelo konzultáciu u veterinára, ale ja ich užívam už dlhodobo a problémy so zápalom močových ciest úplne zmizli. Pre psíka by sa určite lepšie hodila tabletková forma, vyrábajú ich rôzne spoločnosti, ja dávam prednosť kanadskej firme swiss natural, ich produkty sú zaručene bezlepkové, bezlaktózové a bez zbytočných látok – žiadne farbivá a konzervanty.

 28. Mila zlata, s oxalatama mam celozivotni zkusenosti u sebe. Fakt se vracej a jeste maji jednu dalsi nevyhodu – jsou ostre a tudiz pri pohybu zpusobuji koliku a pripadne zanety, jak to rozdiraji zevnitr. A nejsou rozpustne. No, a co s tim? Nema se jist ve vetsim mnozstvi spenat, rebarbopra a podobne potraviny. To Gillovi nehrozi. Na nic preventivniho jsem za cely zivot neprisla – krom toho ze hodne pit. Leta jsem z toho duvodu nejedla spenat, a stejne se potvory zas vratily. Tak jsem se na to vybodla, a kdyz spenat chci, tak si ho dam. Rebarboru nenavidim. U mne mozna ta prevence je na houby z toho duvodu, ze muj system nikdy nehospodaril dobre s kalciem. Narodila jsem se s tezkou luxaci kloubu, mam spatne zuby a jiste metabolicke vykyvy, kdy kvuli nerovnosti kalcia mi stoupne/klesne zas neco jinyho. Proc o tom kalciu mluvim je proto, ze moje kameny maji vzdycky v centru kalcium a na to se pak nejak namota ten oxalat. Takze bych treba Gillovi nechala udelat krevni test, jestli to treba neni tim. On vlastne asi dodnes nikdo neumi jasne vysvetlit proc presne se kameny tvori. Ma Gill problemy s kyclema? Ale jsou tady na Zviretniku lidi mnohem chytrejsi v tomto smeru.

  Preju vam s Gillem hodne stesti a ulevu od kamenu. (h) Je to potvorstvo.

  1. Já mám taky osobní zkušenost. Málem jsem zřejmě kvůli šťavelanům skončila ve špitále – ale nic tam na mně nenašli. Empirickým výzkumem jsem zjistila, že potíže mi působí špenát bez přídavku smetany a rebarbora. Doktor sice tvrdil, že je to blbost, ale mám to vyzkoušené. Takže špenát (miluju) jím pouze s přídavkem mléka (smetany atd.) a rebaboru jsem bohužel musela vypustit, což mě moc mrzí. Ale za ty obtíže ten rebarborový koláč třikrát do roka nestojí.

   1. Špenát a rebarbora jsou klasika. Divím se, že to ten doktor nevěděl. Vápník je to, co z kyseliny šťavelové dělá nerozpuzstný šťavelan (proto ta smetana „neutralizuje“ šťavelany, takže se jich méně vstřebá). Ale celý metabolizmus je o dost složitější, protože šťavelová kyselina se produkuje i během metabolizmu glukózy a celý mechanizmus vzniku je nejasný. Proč se u někoho dělají a u jiného ne a jak tomu zabránit ve skutečnosti neví nikdo.
    MMCH neumím si představit, jak do psa dostat urologický čaj. Jinak než násilím 😉 . Moje holky by k tomu ani nečuchly. I vitamíny považují za podezřelý útok na jejich osobu. Než se snažit za každou cenu dopsa nalít čaj, nechala bych ho dosyta pít i čistou vodu (nebo s něčím, co mu chutná). Dost tekutin je základ (jenže jak to psovi vysvětlit, já vím – řešili jsme močové kameny u Nicka).

    1. EvoŽ, hrníček urologického čaje teď Gill snídá. Nalámu tmavou housku a zaleju čajem. Toto mu kupodivu moc chutná. Také se divím, neboť chuť urologického čaje opravdu není NIC MOC. S Gillíkem je bohužel ten problém, že má asi své představy o tom „napít se dosyta“, zatímco Sunny vyžblochtá půl veliké misky naráz, Gillík si 3x decentně lízne, aby si moc nesmočil nos. Možná i z toho mu vznikl celý problém, musím říct, že mě nenapadlo, že pes, který má neustále k dispozici dostatek vody, si nevezme tolik, kolik potřebuje.

     1. Klobouk dolů, do holek bych to musela cpát žaludeční sondou 😉 Hlavně aby mu to pomohlo.

  2. Milá HanoW, potvrzuješ mi to, co jsem se už všude možně o tom „potvorstvu“ dočetla. Problémy s kyčlema Gillík nemá ani vůbec s pohybovým aparátem. Je to věda kolem tohoto problému, paní veterinářka mi půjčila i jednu chytrou knížku, ale moc moudrá jsem z toho nebyla.

   1. S kyčlemi a metabolizmem vápníku je to složitější. Kyčle (vrozené) jsou spíše vývojová vada. Potíže s metabolizmem vápníku je později spíše osteoporóza. Takže to vůbec nemusí souviset.
    A kameny závisejí na stravě, příjmu tekutin, metabolizmu (nejen vápníku) a spoustě dalších faktorů. To, co někdo beztrestně páchá řadu let u jiného je okamžitě ztrestáno kolikou (třeba ten špenát nebo rebarbora). Ale kameny jsou různého původu a z různých materiálů, takže „přírodní“ recepty lze aplikovat až podle výsledku vyšetření a na každý typ kamenů platí něco jiného.

 29. Beňo, poradit bohužel neumím, ale moc moc s celou kočkosmečkou držíme tlapy, aby bylo brzy dobře a vše jste zvládli! (y) (y) (y)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN