PSI: Zpráva o stavu štěňat, tentokrát už z celého domu a zahrady

Tak nám štěňátka povyrostla a odrostla nejen porodní bedně, ale postupně i ohrádce. Čtyři se vypravili do nových rodin, šest kluků zůstává doma. Ne zcela dobrovolně, prostě je nikdo nechce. Tak mi dovolte, ať vás seznámí se svými alotrii 🙂

 

Jídlo

Na jídlo nejsou nároční, zbaští vše, co se jim předloží, ale… Nemají čas. V době jídla musejí prozkoumat všechno možné, vyběhnout se podívat ven, okusovat mámu nebo Ginny. Obě velké holky hladově čekají, co zbude, takže musím stát u pekáče a hlídat. Ostatně hlídat Ginny, aby nesežrala vše, co se položí na zem, se stává pravidelnou zábavou. Dojídala po mámě, po štěňatech. A protože zátěž přece jen nebyla tak velká, když jsem se na ni pořádně podívala, že ji ostříhám před výstavou, tak jsem se vyděsila. Místo mohutné, ale elegantní čubiny máme doma mašinu.

Nasadili jsme dietu a víc pohybu, takže její snaha sežrat vše, co se objeví v jejím dosahu se znásobila. K tomu vrhá smutné pohledy týraného, vyhladovělého pejska, ale zatím krade jen nenápadně, když poleví moje pozornost. Mládež naopak nemá vůbec žádný ostych. Když dostanou svou porci dospělé feny, nejraději by se mrňousové vrhli do misek a vyluxovali jim to. To se ovšem dospělým nelíbí.

Ginny po vetřelcích sekne, Ája podle nálady, pokud je hladová, tak také. Takže i krmení fen je pod přísným dozorem. Odháním a odmetám (ano, někdy i koštětem) neodbytné mlaďochy, aby se holky v klidu nažraly. Ostatně neomezili se, lotři, jen na krádeže holkám. Dnes ráno mi utekla ze stolu houska se sýrem. Skočila na pelech a byla sežrána jedním zlotřilcem. Pravdě se ovšem spíše podobá, že si ji stáhl, odnesl a udatně bránil před sourozenci. Sežral celou namazanou půlku housky a to byl po snídani!

Člověk by nevěřil, jak brzy pes pochopí, co je kuchyně, jak se dá žebrat a kde se připravují ty dobré věci k jídlu. Někteří pomocníčci už dosáhli určitého mistrovství a ve svém věku překážejí skoro stejně profesionálně, jako matka a sestra. Vařit s překážkovou dráhou, sestávající se z osmi psů je úplně nový zážitek.

Hry

To je zřejmě nejoblíbenější část života malých pejsků. Mají k dispozici zahradu a verandu. Když jsme doma, mohou do kuchyně, v době naší nepřítomnosti to neriskuji. V kuchyni se pohybuje děda, který špatně vidí a mohlo by dojít k úrazu dědy nebo psů.

Zahrada, pravda, již delší dobu neplní okrasný účel. Je tam jen trávník a stromy, záhony jsem vzdala. Částečně kvůli psům, ale abych se na ně jen nevymlouvala, i kvůli nedostatku času a zahradnického zápalu. Jenže z běžné zahrady nám Ája během březosti vždy začne dělat tankodrom. Vyhrabává nory pro štěňátka a odrostlí potomci ji nadšeně napodobují. Po celé akci nory zaházíme, terén částečně srovnáme a chvíli je pokoj. Naše snahy přesvědčit Áju, že retrívr není norník, se nesetkaly s úspěchem. Prý je přece všestranná…

Štěňata občas hrají hru „dobývání cizí nory“. Jeden si lehne do vyhrabané díry a druhý na něj útočí. Je to opravdu jako dobývání hradu i s řevem na obou stranách. Útočníků může být i víc. Obránce je statečný, ale nakonec všichni stejně skončí na jedné hromadě. Nejsem si jista, zda jsme to s těmi rytířskými jmény nepřehnali.

Aportují. Mají opravdu vlohy pro aporty, takže je nutné mít předvídavost věštce, ostražitost indiánského zvěda a fantazii spisovatele sci-fi. Jinak aportují věci, které byste jim dobrovolně nevydali. Např. můj mobil má nový šrám, neboť ho manžel odložil na chvíli na židli. Naštěstí jsem byla ostražitá a přístroj zachránila jen s jedním šrámem, jinak funkční a nepoškozený.

Bedford

Štěňátko si šťastně vleče kus hadru… grrr, to je utěrka, kterou člověk přehodil přes opěradlo židle. Ale je fakt, že se člověk docela vycvičí. Pokusy o krádež jsou úspěšné již jen zřídka a faktické škody minimální. Je ovšem nutné štěňatům hračky nabídnout.

Oblíbení jsou starší plyšáci. Ája s Ginny z nich vypreparovaly vnitřnosti, takže zbývají plyšové obaly, které se krásně nosí, kousají, dá se o ně přetahovat. Podobně ovšem poslouží i stará šála s několika uzly, starý svetr, svázané ponožky. Na okusování je nutné nabídnout štěňatům vhodné klacíky. Jinak mají sklony zkoušet ostrost zubů nežádoucím způsobem. Jaro má tu výhodu, že se prořezávají stromy. Prořezané větve stačí nechat na zemi a štěňata se jich zmocní sama. Až se člověk diví, že v průkazu původu není mezi předky bobr.

Nepřeberné množství typů honiček a přepadů ze zálohy nepotřebuje žádné vybavení. Přepadat se dá i na úplně rovné ploše, kde je útočník nenápadný jak bezdomovec na plese. Zvlášť velká zábava je, když se ke hře nechá vyprovokovat některá z dospělých fen. Ája stojí v kruhu dorážejících štěňat, tváří se naoko výhrůžně a dělá výpady. Vždy si některého vybere, povalí a „zakusuje“, ostatní pobíhají kolem a štěkají.

Ginny má radši komornější hry. Ale i ona se nechá okusovat s velkou trpělivostí. Jen zábavu typu „ulov mámin ohon“ (případně Ginnin) holky moc nemilují. V praxi pak předvádějí, jaké jsou přirozené způsoby výchovy psa. Člověk zjistí, že teorie, že se psík nesmí nijak trestat, zřejmě feny nečetly. Když se mlaďoch proviní, dospělá fena po něm sekne poměrně ostře. Krev neteče, ale štěně prchá a pro jistotu ječí jak siréna. Příště si rozmyslí, zda mu to stojí za pokus. Trest je okamžitý, přiměřený a fena nikdy provinilce nepronásleduje. Vzápětí se jde štěně udobřovat a dospělý pes jeho udobřování přijme a potvrdí. A zase panuje ve smečce pohoda.

Brennan

Poté, co mladí zvládli schody, zvětšili akční radius. Zatím se omezují na přízemí domu a zahradu, ale už se pokusili navštívit patro. Naučili jsme se zavírat dveře, ty ještě nějakou dobu neotevřou. I když pochopili, že když se strčí čumák do škvíry v nedovřených dveřích, ta škvíra se rozšíří a dá se projít. Za dveřmi bývají zajímavé věci… Jinak musím konstatovat, že přítomnost štěňat výrazně zvýšila uklízecí kázeň členů rodiny.

Nejpůvabnější okamžiky jsou, když má člověk chvíli čas se se štěňaty pomazlit. To se stávají z divochů úplně jiní tvorové. S radostí se nechávají hladit a drbat. Cpou se na klín, láskyplně okusují ucho nebo nos, obvykle už ne do krve. Když si mezi ně sednete, usnou vám rozloženi po klíně, jeden nebo dva opřeni o nohu, některý přitisknutý na záda.

Zjevně šťastni, že jsou u „svého“ člověka. Zatím mají za svého téměř kohokoliv, kdo jim věnuje péči a pozornost, ale začínají rozlišovat domácí a návštěvy. A umí poznat lidi psí a nepsí. Ne podle toho, zda ti lidé mají psa. Ale podle toho, jaký vztah ke zvířatům mají. I když momentálně nevím „kam se štěňaty“, trnula jsem, aby jedni zájemci na koupi nekývli. Byli zjevně „nepsí“ a štěňata o ně ztratila rychle zájem. Velké holky byly zdvořilé a s návštěvou komunikovaly. Štěňata si, podobně jako děti, nedělala násilí.

Psi mě ve své bezprostřednosti naučili o lidech více, než celé tlusté knihy o psychologii člověka. Ostatně, knihy píší jen lidé…

Portrétky pejsků

Co o nich napsat? Všichni jsou nesmírně milí a mazliví, žádný není bázlivý, všichni jsou tak trochu uličníci, prostě o všech by se dalo napsat totéž. A přitom jsou každý svébytná osobnost. Tak aspoň krátce:

Baldwin

Baldwin Má jméno po celé řadě křižáckých králů Jeruzaléma a tak mu říkáme Jerry. Je zvědavý, živý do všeho strká svůj dlouhý čenich. Občas se připlete mámě pod nohy v nevhodnou chvíli, takže občas nějakou slízne, jeden čas byl otloukánek. Teď je opatrnější. Musí být u všeho, je velmi mazlivý. Nebude na výstavy, ale bude z něj milý oddaný společník nebo šikovný pes na sport.

Bedford

Říkáme mu Forde, nebo Lorde. Je to černooký krasavec. Je samostatný, odvážný, podnikavý, ale přitom velice milý. Je to prostě zodpovědný šlechtic. Nedělá velké vylomeniny, ale dokáže si své mezi sourozenci prosadit. Miluje své lidi, ale není příliš vlezlý. Mohl by být nadějný na výstavy, práci i jako báječný domácí pes. Díky vyrovnané povaze zvládne cokoliv.

Bedivere

To je náš Diviš. Je nejpodobnější Áje, zvědavý, temperamentní. Zpočátku vypadal, že se moc mazlit nebude, že nebude mít čas. Ovšem teď si vše vynahrazuje. Nacpe se člověku na klín a vypadá, že přesně tam je jeho místo. Když člověk sedí obložen štěňaty, je téměř jisté, že jeden z nich je Diviš. Ale není žádný mazánek. Umí řádit. Má předpoklady pro jakoukoliv kariéru – výstavní, pracovní i gaučáka. Je prostě po mámě.

Braveheart

Braveheart Alias Scotty. Protože ho matka porodila do sněhu, předpokládali jsme hrdého, odolného horala. Hrdý a odolný je, ale jako každý hrdina, má velké srdce plné lásky. Není vlezlý, ale mazlí se z hloubi duše. Také patří mezi ty hezké hochy, kteří by mohli dělat manekýna. Ale určitě by mu vyhovoval i život domácký a zcela nehrdinský. Je to vyrovnaná povaha.

Brennan Brennie je pes kuchyňský. Lehne si a oddaně sleduje, co dělám. Nežebrá, nebo většinou nežebrá, prostě chce být u člověka. Vysloveně vyhledává společnost. Jeho náklonnost není vždy nezištná, ukradl mi kus snídaně. Ale je to pes, který se bude snažit člověku vždy vyhovět. Je i hezký, i když není tak tmavooký, jako Lord, ale manekýna by dělat mohl. Pro svého člověka by to určitě udělal.

Brian

Brí nebo Brísek je živel. Je to nejzvědavější štěně. V každém průzkumu je první. Přitom není dominantní, bude se poměrně snadno vychovávat. Jen bude potřeba důslednost. Miluje lidi, miluje nové zážitky, bude odolný na zátěž fyzickou i psychickou. Má na nose ridž – hřebínek chlupů, který mu dává roztomilý uličnický výraz. Ovšem na výstavní kariéru to tím pádem nebude. (Právě Brian si od zaslání článků našel svoji novou smečku – vedle páníků získal dvě holčičky a koně! Tak ať se mu dobře daří:)

Bediwere

Aktualizováno: 11.4.2010 — 22:42

133 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Ad diskuze dole:
  Matyldo a Xerxová – ta dobrá rada ohledně toho, že se pejsek v chovu neprosadí byla zcela určitě myšlena tak, že nebude doporučován na krytí, i kdyby byl sebekrásnější a měl sebevíc titulů. Je bohužel pravda, že poradci/kyně chovu většinou mají pár favoritů (z okruhu svých kamarádů chovatelů) a ty cpou úplně všude a každému. A většina nezkušených chovatelů se nechá oblbnout tím doporučením a titulama a pomina např. to, že tento pes není vyšetřen na dědičné vady, kdežto jiní (stejně krásní, ale ne doporučení) jsou… Toto je bohužel dlouhodobý problém minimálně toho pražského klubu, u toho moravskoslezského to nevím jistě, ale asi to nebude o mnoho lepší (i když tam mají alespoň dobrovolný zdravotní program).
  Pokud jde u rubínové pejsky, mám tak nějak empiricky zjištěno (i od své známé chovatelky potvrzeno), že rubíni a černoši mají mohutnější postavu a bývají větší než strakáči. Je fakt, že Murphy je na horní hranici výšky a má 12 kg. Bodie má teď v 5,5 měsících už 7 kg.
  Info pro Xerxovou – mám v Praze souseda, který má dogu. Byl s ní před 14? dny na speciálce dog a v třídě mladých podrtili všechny superchovatele a mají V1, CAJC, BOB. Ale říkal, že tam s ním po vyhlášení nemluvily ani dveře a jako odměnu dostali barel na granule-bez granulí (na rozdíl od ostatních oceněných).

  1. Lucko,
   nejenom kavalíří rubíni a černoši jsou mohutnější postavy. Bobeš jeodstín bledheim (hnědo-bílá) a nevím jak se nám to podařilo, ale mám 13,5 kg čímž vypadl z bonitace, protože se bonituje do 11 kg (aspoň to je psáno v bonitačním řádu)

   1. No jo, já vím, že se to ne vždy povede.. ale přijde mi, že BH a TR bývají spíš drobnější než BT a RU.. ale výjimky potvrzujou pravidlo, že jo 😉 Murphy měl při bonitaci ve dvou letech 10,3 kg, takže jsme prošli.. ale pak ještě trochu zmohutněl a taky mi ho maminka kapku vykrmila (angel)

  2. gratuluju sousedům (inlove) Předpokládám (když kouknu do výsledků), že mají žlutou dozí holčičku. (mimochodem ta má kousek rodokmenu stejný s Xerdou – jeho tatínek je jedním z pradědečků téhle mladé krasavice)
   Jinak v rázu žlutém a žíhaném (mají jednoho BOBa) bylo dohromady jen 17 dog. Je to dneska nejméně populární barevný ráz – škoda. Koneckonců třeba ze žíhaných psů na speciálce byla udělena jediná výborná a to pro úžasného veterána. Je mi to líto – žíhaňáci a jejich žlutí sourozenci jsou prostě úžasní (wave) a máme pro ně doma slabost

    1. stejný názor jako ty má moje polovička (nod) … Tygří žíhanou Aronku jsem si vybrala já, on by býval sáhnul pro některou z jejích žlutých sestřiček (wave)

 2. ;;) R O ZV E R N Í Č E K . ;;)

  .(*) Přijde blondýna do autoservisu: „Prosila bych vyměnit takovou tu tyčinku na měření oleje v motoru, ta stará už na ten olej nedosáhne!“ .(*)
  😡 P. S. Nevztahuje se na Zvířetnické blondýny. 😡

  ~o) Hezký večer a klidný spánek. ~o)

  1. No nevím, já neustále děsím našeho smluvního servisáka prohlášením, že mi pořád svítí taková ta kontrolka vodotrysku ve vaně (kapalina do ostřikovače) nebo mobilního telefonu na šňůrce (palivo). A to nejsem blondýna (chuckle)

  2. No JoVásku, a proč se to neztahuje na zvířetnické Blondýny? Si myslíš, že my nepoznáme, že je tyčká krátká, když nedosáhne na olej? My jsem chytré jak barskeré jiné blondýny 😉 (chuckle)

   A náhodou, blondýny jsou technické talenty, jako třebas tato, když skládala zkoušky v autoškole.
   Zkušební komisař: „Popište funkci motoru.“
   Slečna: „Mohu vlastními slovy?“
   Komisar: „Jistě.“
   Slečna: „Brrrrrm, brrrrrm, héééééén, hééééén!“

  3. Ježkovy brejle, to mi nepřipomínejte, minule nám byla tyčinka krátká v hluboké noci na Strakonické, když jsme vezly domů Jessie. Bezva soutěž, shánět olej za alespoň trochu únosný financ. Kráska papá jenom plnou syňtetíku. Asi se nechám odbarvit 🙂

 3. Díky za ohlasy. Koukám, že se mi podařilo nechtěně vyvolat dojem, že flatíci jsou velice akční plemeno. Ve skutečnosti je srovnatelný s temperamentním labradorem (jsou i labrouši, kteří se sotva valí, ale běžně je to docela aktivní pes). Například módní ridgeback je nesrovnatelně aktivnější. Měla jsem 27 let dalmatiny, to jsou proti flatíkům docela poděsové a flaty jsme si pořídili proto, že jak stárneme, tak radši něco „klidnějšího“ ale zase ne kus nudlového nákypu. Všichni ohaři (hlavně výmaráci) a setři jsou daleko aktivnější a hůře cvičitelní. Prostě plemen daleko živějších a obtížněji cvičitelných je spousta. Flat je prostě živější, ale jinak úplně typický retrívr, temperamentnější, než zlatý retrívr, možná o něco málo temperamentnější než průměrný labrador, ale proti výše zmíněným plemenům nebo třeba bíglovi jsou poměrně klidní. Můj popis výcviku možná způsobil, že si lidi myslí, že jsou to šílenci v psím kožichu. Přitom třeba Ferda (náš Áčkový pes, dvouletý) bydlí v pražském bytě, s pánem chodí do kanceláře, kde se celý den povaluje (pes). Na procházku jde do parku s pánem, který chodí pomalu protože není moc zdravý (páníček, pes zdravím kypí). A k tomu občas v létě dělá výcvik u výcvikáře a dokonce udělal všestranky. Znám fletku k paní – vozíčkářce, která si nemůže pejsku vynachválit pro její ohleduplnost. Prostě flet není lovecký Ďábel, ale normální retrívr.

  1. Evo, nikdy jsem psa nemohla mít, ale po tvých zprávách o flatích princeznách a o miminech, rozhodně nemám dojem, že by šlo o nezvladatelné psy. Jsou nádherní, heboučcí a každý se narodil s osobitou povahou. Je veliká škoda, že se trápíš a nenacházíš pro ně domovy. Zkusili jste to i v Německu, nebo Rakousku? Myslím na vás, kéž se tahle motanice vyřeší. (h) (sun)

 4. Evo, to jsou báječní rošťáci. Myslím, že se ti podařilo odchovat báječné pejsky. Škoda, že k nám žádný z mnoha důvodů nemůže. Jen přeji, aby i ti zbývající brzy našli nový krásný domov, a přála bych, aby se pro ně našlo i správné uplatnění.
  Já jsem tenkrát na těch narozeninách mámina bratrance (psala jsem před časem) neměla šanci oslovit žádné myslivce, ani jiné lidi, kteří by pro tvé pejsky mohli být vhodní, jak jsem doufala. Ne, že by na ty narozeniny nedorazili, ale drželi se ve dvou partách u sebe a moc se to tam zase nemíchalo. Ono tam totiž bylo více než 100 lidí.
  Mámin bratranec vypadal špatně, je po ozařování, tak nevím, jeho rodina tvrdila, že oproti prosinci vypadá dobře, ale takto vypadal táta tak měsíc před…. No, snad to ozařování zabralo a ještě se trochu vzpamatuje, tak nebudu za sýčka.

  1. Pěkně natočeno, chválím. Ovšem to, co se stalo, je tragédie jako každé neštěstí, kdy umírají lidi. (rose2) A nejhorší je, že pokud je pravda, co se zatím píše o příčinách , bylo to způsobeno obyčejnou lidskou blbostí ;( Ale obávám se, že pravda o příčinách se bude zjišťovat těžko.

    1. Andy, máš v tom článku chybu, přistávací dráha má 2500. Jedná se o Smolensk Severnyj.

     1. Díky, opraveno. Přesto je to ale pořád méně než 3 km, takže to letadlo tam bohužel nemělo co dělat…

    2. Andy, máš to velmi působivě udělané, zvláště ten začátek je na husí kůži, dobře vybraná muzika. Povedlo se Ti to. (y)
     Každopádně je to tragédie, absurdní tragédie. ;(

      1. Ten starý pán, jak jde sám s vlajkou se smuteční stuhou – sám za sebe, v žádném davu ani spolku – to je síla.

  2. Z roboty na youtube nemohu, ale dovedu si to docela představit. pokud jsem o víkendu v TV něco sledovala, byla to ta nešťastná nehoda. Neskutečně mě dojalo, jak to Poláci prožívají. Nevím, zdy by u nás plakal národ pro své politiky. Kdo ví, zda se někdy dozvíme pravdu, ale zatím to vypadá, že to míní hodit na toho pilota…. neuposlechl (nebo naopak poslouchal až příliš?), nerozumněl rusky, atd…… uvidíme, možná by věci prospělo, kdyby tam pustili nezávislé vyšetřovatele.

   Hlubokou soustrast všem pozůstalým rodinám i celému Polsku.

   1. Nerozuměl rusky… Doteď jsem myslela, že se v mezinárodním letovém provozu komunikuje aglicky. Toho pilota a hlavně jeho rodinu lituji ze všech nejvíc, protože tu chybu na něj určitě hodí 🙁

    1. To já také, ale tady prý šlo o vojenské letiště. Už vidím Rusa vojáka, jak ochotně mluví anglicky 🙁

  3. Díky. Tohle je těžká a smutná a nedobrá věc. Navíc – mluví se o prezidentovi – ale tam byly třeba taky hlavy bezpečnostních složek, šéf centrální banky…

 5. Lidi, ještě, že vás mám! (h)
  Víkend stál za …, otce mám opět na JIPce, bylo hnusně, všichni nachlazení či jinak nemocní, Dasty dostal průjem a pos.al celý barák, ve špajzu se opět objevila plíseň (přes zimu se nevětrá). Prostě děs, běs.
  A pak přijdu do práce, přes oběd otevřu Zvířetník a tam pohádka (já ji nepamatoval, ale tím líp, byla krásná), pak povídání od Dede (já chci být v příštím životě psem v Anglii – a nejlíp u Dede), k tomu sqělá zpráva od Jiřiny (h) a teď ještě štěnísci! (dog) Nálada je plusová, venku (sun) , tak snad už…
  Promiňte, nějak to muselo všechno ven. ;( (sweat)

  1. Jiný Honzo.
   Jak vidím, taky musíš mít všechno. Držím palce tatínkovi, aby se dal co nejdřív do pořádku a taky ostatní ať se vyléčí (včetně Dastyho) (y) (h) (y) .
   A přeju do Ostravy hodně sluníčka (sun) , u nás prší (rain) , ale nevadí, voda je tu potřeba.

  2. Když se se.e, tak se se.e :-}
   Snad bude lip! (y) (y)

   S tou plisni jsi mi propomel … likvidovali jsme kdysi u babicky se strejdou plisen ve sklepe. Lastanoxem nebo takovym nejakym svinstvem. Strejda na to mel jakousi predpotopni strikacku, myslim, ze puvodne na postrik stromu.
   Probihalo to tak, ze ja jsem za rohem pumpoval a chcipal smradem … a strejda v klidu a div ne se zpevem peclive strikal steny sklepa. A pul litru lastanoxu v kubickem metru vzduchu ho vubec nevzrusovalo.
   On je chemik.

  3. Drahý příbuzný (inlove) , to se to na Tebe ale sesypalo! Objímám Tě (hug) , bude líp, uvidíš. A tatínkovi držím (y) (h) .
   P.S. Myslím, že bys byl pro Dede ten správnej pes. Ona má ráda hodné a laskavé smíšky. (h)

  4. :S Ale to sis to teda vybral, doufám na několik let dopředu…
   Moc na vás všecky myslím, ať se to umoudří. Předjaří je halt pro oslabený lidi těžký… Ale fakt by toho nemělo bejt tolik najednou!
   Držím tátovi (h) (y) .
   Nedejte se! (flex) (sun)

  5. Milý Honzo, držím tatínkovi palce, ať je líp! Jaro je sice pěkné, ale až později, teď je pro nemocné lidi velmi zatěžující. (h) A Dasty! Hladovku na něj, na chudinku – ale ber to z té lepší stránky, co kdyby to doma postihlo třeba Filu??? S její velikostí? (chuckle) Máš doma Smectu? Psi ji velmi dobře snášejí a dobře na ni reagují… na ty ostatní věci prostě nemysli, ty už nejsou tak důležité. Udělej pro sebe něco hezkého, i kdyby to měl být kus nějaké super dobré klobásky na mlsání! 🙂

  6. Hmm, kamarád mojí dcéry („chobotnica“, už jsem tu o něm psala) je taky na JIPce, pneumothorax, dokonce vlastní vinou (má jakási pružná žebra čičo), snad se z toho vzpamatuje. Prý to moc dobře nevypadá, včera za ním byla.

   1. Hm, tak to vypadá moc špatně, prý kluk mele z posledního, ani ji za ním nechtěli pustit a všelijakých hadiček z něho vede 2x tolik než včera.. Před chvilkou se vrátila a jen brečí… :-/

    1. Dámy, jste hodné, děkuju za podporu. Zítra za ním jde zas, uvidíme, nezbývá než věřit. Teď jen sedí, brečí a už asi po padesáté si pouští Lou Reeda – Perfect Day…

  7. Ještě že jsme mohli trochu přispět ke zlepšení nálady. Snad to s tátou dobře dopadne, držím palce

 6. Kdyby někdo přemýšlel u fotek, proč pejsek panáčkuje u krmítka, tak jsme tam měli asi půl hodiny před focením odložené piškoty v pytlíku. Už jako malí vynikají skvělým nosem (rofl) Neschová se před nimi nic.

  1. Hihi (chuckle) , dík za vysvětlení – já myslela, že ten malý rozkošný moula jde po zrní. (rofl)

   1. Tak pitomí zase nejsou (rofl) Ale ta kvalita nosu mě docela překvapila. Piškoty byly v pytlíku, byly bezpečně odneseny a psíci je tam hledali ještě asi 10 minut, než usoudili, že tam fakt nejsou. To jsou čistě jen vlohy, protože to je nikdo ještě neučil. No třeba se mnou nějaký bude ještě pracovat :O , když ho neudám, budu z něj muset udělat aspoň šampiona (chuckle)

 7. Jsou krásní, jsou prima. Fleti jsou podle mne nejkrásnější retrívři (ne že to někdo prásknete Barunce) Hnedle bych si vybrala. Třeba Brennana – psíčka závisláčka. Jenže… jak to zkloubit s Bárou? Kastrovat ji nedám, i když štěňata nebudou (jen jsem to zmínila a vet mi to hodně rozmlouval, bojí se narkozy). Mezi háráním má sice celých 8 měsíců, ale když hárá, pláče po ní celá ves.
  Kdyby měla Ája víc čubinek, stojím ve frontě.

  1. Breníska jsem chtěla dát dobrým známým zadarmo, protože jsem věděla, že by mu uměli dát, co potřebuje. Přišli o psa, tak jsem věděla, že jsou psí. Představ si, že ho ani zadramo nechtěli :O To už mě skoro sebralo, to už jsem si říkala, že máme asi nějaké obludy,když už je ani zadarmo nechtějí. To i voříšky udáš snáz, než takováto kvalitní štěňata. Mě nepřestává fascinovat, že lidi radši za skoro stejnou cenu chtějí bezpapíráky. Přitom fleti bez papírů jsou skoro určitě z blízce příbuzenské plemenitby, protože zatím jsou to všechno potomci pár chovných psů. Já hledala k Áje psa z českého chovu a nenašla – všichni byli víceméně příbuzní. Takže musíme krýt dovozovým psem (a toho nikdo nenechá krýt fenu na bezpapíráky, byl by sám proti sobě) což pochopitelně není zadarmo.
   Jinak fleti mají jednu nevýhodu a výhodu. Jsou poměrně temperamentní (ale bez agresivity) ale nad druhé straně netrpí na dysplazii (vady kyčlí), vady očí a některé další dědičné nemoci.
   No a s tou fenkou nic nenadělám. Prostě Ája holky nedává, porodila celkem 18 štěňat a z toho jen 3 holky.

   1. Milá Evo, kdybych já byla spoň trochu „retrívří“ 🙂 tak už štěně od tebe mám. Sama jsem pročetla za poslední měsíc tisíce inzerátů a snažila se zjistit, co je za tím, jaký chovatel, jaký chov. Stojím o čistokrevného psa, i když nemám v plánu výstavy – právě kvůli zdraví a snížené pravděpodobnosti dědičných nemocí. Když jsme se zajímali o dlouhosrsté kolie taky v Anglii, tak například štěňata z čistokrevných chovů se dodávala i s testem z genetiky na oční choroby, na které kolie jako plemeno trpí – aby nový majitel věděl, jak si s pejskem stojí. V chovech větších psů se zase automaticky sleduje dysplazie a další dědičné nemoci, takže sice nemám záruku, ale dost vysokou pravděpodobnost, že štěně bude zdravé.
    Jinak útulky podporuju, se spoustou spolupracuju a finančně jim přispívám, ale necím vinu, když já osobně chci čistokrevného psa. Nemám samozřejmě žádnou záruku a úraz se může stát jakémukoliv psu, ale já mám kromě jiného pocit, že tím podporuju chovatele, jako jsi ty – kteří vlastně rozvíjejí jedno z cenných dědictví našich předků. Které je ostatně ještě ohroženější, než kulturní památky, protože potřebuje jíst a celoživotní péči. Koneckonců – vzpomínáte na Elin článěk o kladrubských koních, že? Moc držím palce, aby tvoji pejsci našli ten správný domov 🙂 (inlove)

    1. podepíšu ti to (nod) Do chovu se necpu, touhu po štěníkách sice mám, ale u Bety si to lehce zdůvodním, proč nebudou… Ale i já chci psa po krásných psích osobnostech – v typu i v povaze. A to mi zaručí (sice ne na 100 %, ale přeci jen víc), znalost chovu vybraného plemene. Mám přehled o všech štěníkách dogušek a moc dobře vím, kde bych štěně nechtěla ani zadarmo, kde bych si ho klidně koupila a kde bych přeci jen chvíli váhala… A nejde mi jen o rodiče, motám se kolem dog dost dlouho, abych si pamatovala tety, babičky, starší sourozence… a vím, které chovné stanice ve světě „dělají“ dogy jen na elegantní vzhled a kde třeba i na zdraví a alespoň trošíčku delší život těch našich mamutů

    1. Bylo to rok, co přišli o předchozího. Nemohu soudit všechny podle sebe, ale já jeden den obrečela Bekinu a druhý den se jela podívat na Áju. Prostě jsem bez psa nevydržela. Jenže já jsem úchylná od dětství. Už jako batole mě našli spát v psí boudě (čuba hlídala venku, obě bychom se do boudy nevešly 😉 😀 )

     1. Rok je už dost dlouho. My přišli o první Báru v pátek a v neděli už jsem měla domluvené štěně.
      Škoda, že Ája čubinky nedělá. Od tebe bych si štěně vzala moc ráda.

    2. OT – Jendo, byla bych moc ráda, kdyby ses podíval na jeden krátký překlad ze španělštiny. Prosím, mohl bys mi na sebe poslat kontakt na arolf punťa 07 zavinutka gmail punťa com. Děkuju Ti moc! A blahopřeju k úspěšnému vystoupení (y) (clap) (y) – nestačila jsem reagovat okamžitě.

     1. Diky! Uz jsem na to koukal na videu … no mame co zlepsovat. Priste snad uz zas budou mensi nervy a tak. Ale poustel jsem to kolegum v praci a taky se to libilo (blush) . Kdyz clovek vi jak by to melo vypadat a co tam melo byt, tak je kritictejsi. A nestaci mu, ze jsme nespadli, prestoze jsme meli nohy zamotane jak preclik a resi, ze tady jsme vysli o trochu driv a tady doslapli pozdeji, tady se hrbim, tady jsem nebyl uplne stabilni, tady jsme se opakovali, tady je videt, ze cekame …

      Poslal jsem maila, vecer se na to kouknu, na pracovniho maila bych nepracovni veci radsi netahal. Nebo mi to posli na Hadopasy. Jenom nevim nevim … moje spanelstina zas neni tak skvela. Na tangovych seminarich jim sice rozumim, filmy pro deti ve spanelstine taky zvladam, Les Luthiers vice mene (nekdy spis mene) rozumin ale …
      Mimochodem to byl ted taky uzasny Oscar na vikendovem seminari. Porad se mu pletla anglictina s nemcinou, do toho obcas spanelstina … kouzelne. Obcas pouzil v jedne vete vsechny tri jazyky.

      1. (chuckle) to muselo být rozkošné.

       A děkuju za kontakt (bow) , pošlu večer z domova domů. 🙂 Neboj, nebude to dlouhé a složité, potřebuji jen zkontrolovat smysl.

       1. Bylo. Jeste v kombinaci s tim, ze je Oskar mrnavy a cerne kudrnaty … tomu chybi jen dva male ruzky. 😉
        A jeste v nekterych slovech krasne sisla. „Ich hago štop.“

       2. Jedna ze dvou to neni spatne. Neni to dlouhe 🙂

        Doufam, ze jsem ti nezahltil mailbox, ale rikal jsem si, ze by se ti ty pisnicky mohly libit.
        Na te Balade pro blazna (Balada para un loco) je zajimave, ze texty tech dvou verzi nejsou ani stejne ani jen upravene pro jine pohlavi zpevaka, ale je to ta sama prihoda z pohledu tech dvou zucastnenych. Ta ktera potkala na ulici blazna tanciciho na ulici s pulkou melounu na hlave a blazen tancici na ulici s polovinou melounu na hlave 🙂

   2. Máme tady v okolí kavalírku- trikolorku. Bezpapírová, dali za ni 9 tisíc(!!!). Od někoho, kdo chová více plemen psů. Zarazilo mě, že jim kamarád nabídl, že kdyby chtěli PP, tak do půl roku věku psa by jim ho sehnal. Sice si nedokážu představit jak, ale kdo ví…. Fenečka je pěkná, ale hodně bázlivá, odtahuje se od všech psů, a už kousla majitele- to si u kavalíra dost nedokážu představit. Potkáváme se a minule už dokonce zavrtěla ocasem, když nás viděla, ale nepřipadá mi povahově kavalíří…. Většina lidí na mě ale zírá, proč jsem si kupovala papírového psa, když s ním nechodím na výstavy? No, aby víceméně odpovídal standardu i povahově, že… Kdybych byla na retrívry, od Evy bych si štěně vzala, ale náš požadavek byl menší pejsek.

   3. Evi (inlove) , Ty a Li jste pro mě příkladem správného (dog) chovatele. Už jsem si hodně hlavu nalámala nad tím, proč od vás pejsci nejdou na odbyt, až mě napadlo něco, co vypadá až absurdně: možná máte pověst příliš náročných chovatelů? Aby nedošlo k mýlce, myslím si, že je správné, že jste nároční, ale možná to nějaká šeptanda zveličila až příliš? Jinak si to totiž nedovedu vysvětlit. 😡

    1. Jenže my jsme náročí na sebe! Na majitele pejsků vůbec ne. Jak jsem už psala, z našich štěňat něco dělá (kromě naší Ginny) jeden. Jinak jsme se občas domluvili s majiteli pejsků, jestli nechtějí na mějakou akci. Ti, co na prodloužený víkend jeli, si pochvalovali dovolenou. Ti, co nechtěli jednouduše zmáčkli Delete. Už jsme je neobtěžovali. Je mi jasné, že z 90-99% psů jsou mazlíčci, nebo naopak psi hlavně na práci.
     A bezpapíráci? To je na dlouhé povídání. Tam vůbec nikdo nesleduje, zda jsou rodiče zdraví a hlavně jestli nejsou příbuzní (kvůli dědičným vadám). Často je „otec neznámý“. To neznamená, že kříženec nemůže být báječný pes. Ale je to vždy loterie. Papíry se NIKDY nedají vystavit dodatečně. V tom musí být podvod. Štěňata musím hlásit co nejdříve po narození (sleduje se i počet úhynů) a pak se přidělí registrační čísla. U nás je nechám otetovat (některé kluby čipují), teprve pak mi vet potvrdí, že vrh tetoval (a prohlédl) a pak mi teprve plemená kniha vystaví papíry. Na všechny!!! Neexistuje něco jako „přespočetné štěně“ Co se narodilo chovným, řádně registrovaným rodičům a je nahlášeno, dostane papíry. Vše ostatní je oblbování zájemců o štěně. Ty peníze navíc se neplatí ani tak za kus papíru, jako za to, že rodiče jsou zdraví, standardní, nepříbuzní, bez zjevných vad a že jsou to opravdu rodiče toho štěněte (i samotné krytí mi musí majitel psa podepsat, abych mohla vrh přihlásit). Jen vzácně jsou u papírových psů „spory o otcovství“ a dělají se podobně jako u lidí. Pro chovatele je to děsná ostuda, tak si radši dá pozor. To by bylo na dlouhé povídání.

     1. Já vím Evi (inlove) , ale je to rozhodně zvláštní, že se takhle nedaří. ;( To mě jen napadlo, jestli neběhá nějaká prapodivná fáma, nebo spíš pomluva.

    2. A nebo nenápadně rozšířená pomluva, protože jste nepříjemně úspěšní a zodpovědní… I to se bohužel stává, závist je věčná…

     Když tak čtu o Borůvce – máme teď v příbuzenstvu taky kavalírka, tříměsíčního kluka s vynikajícím zahraničním původem. On sám je nádherný už teď. Ale ať je jakkoliv úžasný, už jeho panička dostala nepřímé upozornění, že tady s ním v chovu neprorazí, jsou tu jiní, v klubu zasloužilí…

     1. Hm a představ si, že chovná stanice s titulem prodala bráchovi štěně s tím, že matku neukážou, protože ji odstavují od štěňat, a ukázali jen otce. Já bych tu fenu teda zatraceně chtěla vidět, ale jim to prostě nepřipadalo divný, když mají ty tituly….

      1. Taky dobré :^) Je aspoň štěník v pořádku?
       Strašně lituju, že Borůvka není vhodná na plození potomstva, protože Tobiášek je potenciálně velmi perspektivní taťka a s Borůvkou by byli krásný pár (inlove)

       1. Mně zatím připadá jen velký, teď v půl roce váží víc než Borůvka (má 8,20 kg, Borůvka má 8 kg). Zuby mu jdou po přezubení do předkusu, takže chovný nebude. (To má Borůvka taky, tak jsme se ani neobtěžovali s bonitací). Vzali si ze dvou štěňat to klidnější, protože to druhé lítalo jako vrtule a tahalo za záclony a podobně. Tohle štěně předvedlo totéž až doma, tak si moc nepomohli 😉
        Ale prostě mi to celé připadá podivné, no ale možná jsem jenom chorobně podezřívavá.

      2. tak když jsme u těch kavalířích chovů…. Včera jsem potkala kavalíří holku, co měla čumák protáhlý skoro jako jezevčík… Začala jsem si s paní povídat a…. podobná situace jako říkáš Matyldo. Fenečka je bez papírů a řekla bych i bez kavalířích předků z obou stran. Bez PP, ale za spoustu peněz (8000,- Kč). A cituji: „přece si nebudu kupovat psa s papírama,když nechci chodit na výstavy.“ Můj Bobeš PP má, a taky s ním na výstavy nechodím , mám ho jako rodiného mazlíčka od prověřené chovatelky. (to prověření bylo vzájemné 😉 )Hlavně nechci pořízením (nechci použít slovo nákup, pejsci se nenakupují) takového štěněte podporovat množitele psů, kteří spárují cokoliv jenom aby potom vydělali na nezkušenosti a šetrnosti druhých.

       EvoŽ , vím že Tě to mrzí, mimísům jste celá rodina věnovali péči…jste na ně pyšní
       Prosím, můžeš mi poslat na epulka na seznamu leták, jestli máš, zkusím to u nás v Brně.

     2. Lucko – možná ano, možná nee. Mě taky kdysi „psí odborníci“ tvrdili, že Aronu nám tak lehce neuchovní, protože nemáme známé… Jeli jsme na bonitaci jako absolutně neznalí začátečníci – všichni nám tam radili, byli na nás i na drobet vykulenou Aronu hrozně hodní, bonitační kód jsme dostali báječný, do chovu byla vpuštěna, ženicha jsme si mohli hledat sami bez omezení… Nevěřím, že by krásného zdravého pejsana neodbonitovali. Spíš je potíž tam, kde se kryje po schválení poradcem – ten může preferovat „své“ favority… ale většinou pokud majitel feny ví, jakého psa a proč chce a trvá si na svém, pak to většinou jde.

      Džungle je v chovu psů veliká (v některých klubech možná i větší než jinde), ale věřím, že to jde prorazit – slušně, se znalostmi problematiky, ale důsledně. Mimochodem nemají kavalíři víc klubů??

      1. No, mě bohužel myšlenky na Kačku poslední dobou nutí k úvahám, zda si pak pořídím dalšího a zda to bude zase skot. Jak jsem stará, tak mám pocit, že bych jiné plemeno nezvládla, nedokázala mu dát to, co potřebuje. Navíc Chelsea je hodně pokřivená povahově i výcvikem. Jak nebyla socializovaná a já měla malého Ondru, tak jsem se byla schopná věnovat jen zmírňování jejích strachů. TeĎ se bojím, že by od ni štěník okoukal zlozvyky a to bych nerada. Ráda bych se se psama něčemu věnovala. Podle popisu mě dost nadchly lovecké zkoušky, ale četla jsem na foru foxíků, že je špatné psi naučit na lov a pak ho s nimi necvičit dál. Co když to nepůjde. Flatík se mi líbí, ale asi nejsem pro něj dostatečně akční člověk. Lépe řečeno moje akční já se vybíjí teď jinde. Snad až kluci povyrostou…?

 8. OT pro Jiřinku CZ – (h) (h) (h) Mám obrovskou radost, Jiřinko (inlove) , blahopřeju Ti! Jsi úžasná! (f)

   1. Jiřinko, připojuji se ke gratulaci k úžasné zprávě. Jsi velký bojovník a nepřestaneš mě neustále udivovat! (f) (f) (f)

   2. Ráda tě vidím, a ještě raději jsem četla, že jsi tu sviňuchu šerednou zahnala. (h) Na zdraví! (d)

  1. Jééé – to jsou krásné kytičky. A víš, že Zazmoníky vůbec neznám?! Na Vrbici hlaváček jarní rostl jedine na Chrástce – ani nevím, jestli tam ještě je.

  2. letos je na hlaváčky nějaký dobrý rok. Mám jednoho ve skalce. Vždy měl tak dva tři kvítky, letos jich má asi 10… ale čeká na sluníčko (sun) , aby mohl otevřít svoji žlutou hlavičku (f)

 9. O.T. Pro Zanu: Koukni se, prosím, co píše Christina u Tišnovského pejska, myslím, že by se to mohlo vyřešit z rezervy. Podívej se na to. Dík.

  1. Připojuju se k prosbě – časem do rezervy něco dodám (momentálně jsem tak nějak krapet nad rozpočet – chich)

  2. Za sebe (za kasu) souhlasím, ale ještě jsem psala PetřeK., jednak je to její akce, druhak tomu houbeles rozumím po věcné stránce.
   Samozřejmě budu ráda, když se vyjádří i někdo další!

  1. Ach! To jsou ale plyšáčci! (clap) (h) Tak ať se jim moc daří. A je fajn, že jsou dva, budou si spolu hrát. 🙂 Díky moc, milá Lucko! (inlove)
   Jen na fotce 18, hmmm, koníček mi trochu připomíná kozu kamerunskou. 😉 (chuckle) (rofl)

   1. Chachá – já to nechtěla říkat, ale hříbátka fakt vypadají jako kozlíci – furt jsem jim hledala mezi ušima růžky (devil) (chuckle) .
    A až v když se octlo minimimi v náručí jsem si uvědomila, jak je mrňavý.

    1. Pokud jde o růžky, tak bych spíš čekala čertovské 🙂 Co ti dva dovedové vyvádějí je k popukání, ale obě maminky z nich mají nervy nadranc (h)

     1. Taky jsem si říkala, to nejsou koňátka, to jsou kozlátka. Mají takový rošťácký výraz jako kozlata. Ovšem hříbě do náruče jsem ještě neviděla.

  2. Jééé, Lucí, ti jsou! Tak nějak jsem teď mimo, ale už mám zmatek v těch Tvých zvířatech, máš na mě moc velkou ZOO (chuckle) . To jsou tvoji? Je možno je nějak potichoučku ukázat Ondrovi? On se mi velkých zvířat bojí, tak jsem si říkala, že bych začla od menších 😀

   1. Nejsou moji, ale Sherylku – to je ta skoro bílá mamina – jsem měla půjčenu jako společnost k Ráchel, než k nám přišel Muf. Vracela jsem ji její paničce proto, že se ukázalo, že bude hříbátko a bála jsem se, aby jí Ráchel svou potřeštěností neublížila. Nikdo tomu nevěřil, byla prodána s tím, že je neplodná.
    Bydlí kousek od nás. Ale chce to trochu času, obě maminy si své kluky hlídají a bojí se o ně, přeci jen prckové jsou hodně malincí – 6 a tři dny. Ale nějak to domluvíme. A co by Ondra říkal Mufovi? Toho si k nám chodí hladit i dvouletí prťousové.

    1. Lucí, já fakty nevím. On jako malej se mnou chodil do kravína a byl v pohodě. Ještě se chechtal, když mu Vendula oblízla pěšinku. Ale teď jak pobíá moudrosti světa, začal se bát a u mamky na chalupě řičel a párem koní bys ho nepřesvědčila, aby prošel po pěšině 10 m od ohrady s krávama. Mrzí mě to. Přeci jen jsme zvířecí hodně, tak jsme chtěla nějak pomalu pracovat (pro mě je nepochopitelný, že ani jeden kluk netouží rajtovat! To já v jeho věku,.. 😀 ) Ale zase třeba nená respekt z hadů… A pomáhá mi se žížalama (to je zas má helmintofobie (chuckle) )
     Mufík, je myslím taky pony viď,ale ne tahle pidi, že jo?

     1. Mufík je fjord, takže docela kus koně, ale má v očích něco, že se ho většinou nebojí ani úplně malinké děti (h)

 10. Milá Evo, hafíci jsou fakt nádherní. A u vás je navíc záruka, že dostávají dobrý základ do života, ať už jde o péči nebo výchovu. Moc držím palce, ať jdou už brzy k hodným páníkům (y)

 11. OT
  Koukněte na nástěnku – je tam nové upozorňění (my Moraváci jsme letos tak agilní (chuckle) (clap) ).

 12. Milá EvoŽ,
  krásné povídání o krásných pejcích – a fotky taky moc dobré (a pak že se černoušci špatně fotí).
  Držím palce, aby se našli dobří páníci pro zbývající pejsky. (y) (h)
  P.s.: dvě fenky a sedm pejsků … co mi to jenom říká … MaRi 🙂 ?!

 13. Milá Evo, štěňátka jsou nádherné a jistě s láskou a péčí vychovávané….jen držím palce, aby našli nějaké to nové doma. My taky nechtěli psí spřežení z auvergnerů, ale když tři ohaříci zůstali, tak to spřežení je, no. Ale pořád, kdyby někdo chtěl tříletého vycvičeného ohaře, jsou na prodej. Oni jsou naštěstí naprosto společenští a nejsou závisláci, užívali by si svého pánečka,o kterého by se nemuseli dělit. Snad budete mít víc štěstí ať taky neskončíte se spřežením.

  1. Prosím nestraš!!! :O Nebo si dám inzerát, že sháním chalupu na samotě. Protože v městském domku bych je všechny ubytovala těžko a těžko říci, co by tomu řekli sousedi.

   1. No, páneček to musel vyřešit „psincem“ a doma máme z jeho psů jen Boriska. No a pak lazaret a pesky na hlídání…Taky v domku u centra maloměsta by smečka být nemohla. Ještě by je někdo otrávil. Psinec není zdaleka ideální, ale přijatelné řešení to je a každou volnou chvíli je s něma.
    Moc vám držím palce,ať je ubytujete všechny.

 14. Evi, už jsme ti nabízela, abys mi posala povícdání, že mám pomocnice na inzerci. Tak y ti zkusily pomoct?
  Jinak jeden dotaz, taky jsem kdysi měla sedm černých kuliček…jak se ti poznávají na dálku? Ještě mají barevné bavlnky na krku? 😉

  1. Barevné bavlnky už ztrácejí. Začínají se lišit xichtíky a mají tetovací číslo v uchu. Ale na rychlou orientaci to není. To se pak hrábne do kupy nebo plácne vyčnívající čumák.

 15. Pesáčci jsou nádherní. Kdyby byl pes kam ubytovat, hned se hlásím. Takhle nejspíš jen můžu držet palečky.

 16. Krásne aj keď upršané ránko z Blavy. Evi, to teda máte doma rambál! Viem, čo dokáže narobiť len jeden už 7 ročný golden za bordel, ako kradne veci čo nesmie – a čo potom kopec šteníkov! Želám tým černoškom tych najlepších psích ľudí. (sun) (h)

 17. To jsou krasavci, elegantní a lesklí. Mne připadá, že jedno štěně na jeden byt je dostatečná demoliční četa, v tomhle počtu je to skoro nepředstavitelné. Ale jak mi sdělila místní majitelka pěti kavalírů, člověk přestane lpět na věcech (mají dvě feny a tři jejich štěníky. Dva štěníky si nechat chtěli a ten jeden nějak odmítl opustit rodinu). 🙂

  1. Člověk se hlavně naučí, že o co nechce přijít, to nenechává v dosahu. Tenhle počet není zcela chtěný. Lidé teď chtějí hlavně fenky. Chápu to u ostřejších plemen, tam je fena zvladatelnější a pes může být agresivnější (i když znám agresivní fenu rotvajlerku a agresivní kříženku). Ale u retrívrů je to jedno. Tam jsou rozdíly individuální (a ve výchově) skoro větší, než rozdíly mezi pohlavími. Po zkušenostech s flety a pokud bych nechtěla odchovávat, by mi teď bylo jedno, jestli mám psa nebo fenu.
   Kupodivu kříženci retrívrů mohou být docela nevypočitatelní. Znám pár kříženců labradora, kteří jsou docela potvory a jednu kříženku fleta, která napadá psy a kousla i člověka. Přitom v původních plemenech se agresivita vůbec nevyskytuje. Asi ta retrívří povaha odbrzdí agresivitu toho původního plemene? Nevím.
   Mimochodem, znám pár lidí, kteří si koupili štěně „čistokrevné, bez papírů“, kde máma byla retrívr a táta kdoví co.

   1. Všimla jsem si, že i u kavalírů jsou první pryč fenky. Jenže ve vlastní rodině vidím, že nějaký rozdíl tam je, i když prý kavalíři-psi jsou prý taky snadno ovladatelní. Bráchova rodina si koupila rubínka (povahově jsou prý jiní než trikoloři) a z toho, co vyvádí, mi jdou oči šejdrem. Chlapec je poněkud dominantní. Že neposlouchá teď v půl roce, tak to je psí puberta, jenže neposlouchal ani předtím. Bohužel si myslím, že leccos z toho je chyba ve výchově, nedokážu posoudit, kolik. Ale když schválně počural na zemi položenou Borůvčinu deku, co tam měla jako pelech, když jsme byli u našich na Velikonoce, mohli mě čerti vzít. Sice dostal pleskanec, ale občurává jakýkoli prostor, kam přijde na návštěvu. Dneska nastupují na cvičák, tak snad začne respektovat víc pokyny majitelky, ale osobně jsem z něho mírně na mrtvici. Není vůbec hloupý, když jsem ho zkusila naučit nějaký povel, šlo mu to moc dobře. Ale výchova tam jaksi není jednotná a u dominantního pejska by to asi mělo platit dvojnásob. Nebydlím u nich, tak o tom tolik nevím, jen mi přišlo, že Borůvka se mi vychovávala snáz. Podotýkám, že pes je s PP a z renomované velké chovné stanice.

    1. Tohle není otázka pes-fena. To je otázka přístupu k výchově. Tys měla vše rozmyšlené. Borůvku jsi vychovávala od mala. Každý pes je tak dominantní, kolik mu povolíš, platí to i pro feny (znala jsem skoťandu – fenu jako má Štětinka – zlomyslnou potvoru, která když jí někdo obsadil její křeslo, tak mu počurala nebo po… boty, svetr nebo cokoliv, přitom skoťák je fajn teriér).
     A cvičák to nevyřeší. Cvičák tě naučí pár triků, ale vycvičit psa si musí každý sám. To není jako když ti někde nahrají nový sofware. Ale ty tohle dobře víš, proto je Borůvka vychovaná.
     Dávám ke štěňatům návod k použití – výchovu štěněte. Ne vždy je to k něčemu.
     Dominantní mohou být psi i feny. Ale jen u některých plemen jsou pravděpodobně psi nebezpečnější a hůře zvládnutelní. Protože s těmi plemeny nemám vlastní zkušenost, nemohu to tvrdit jistě. Ale u retrívrů záleží víc na kusu a individualitě, než na pohlaví. Tam to mohu tvrdit s poměrně slušnou jistotou.

 18. Od včerejška je změna. Brian, irský král a náš Brísek s čírem na čeníšku už je v novém domově. Čím jsou starší, tím hůře se dávají pryč. Včera jsme uronili slzu (Bára i víc slz, byl to její oblíbenec).

 19. Milá Evo (inlove) , černoušci jsou překrásní, lesklí a jistě hebcí a voňaví. 🙂
  Musí to být na jednu stranu úžasné, ale určitě by šmudlíkům prospělo, kdyby už měli své doma.
  Mocmoc Tobě i jim držím palce, aby to bylo brzo. (y) (h)

 20. Hezký den všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat nějaké bolístko na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Evi – doufám, že s příchodem teplých jarních dní se najdou i další zájemci o psí parťáky. Moc bych si přála, aby všichni klucííí černííí měli své krásné doma (inlove) . Ti liberečáci se ti asi neozvali ??, zkusím zjistit, jak to je

  Černoušci jsou to krásní, tak ať další hlášení je už s výrazně sníženým počtem členů (nod)

  1. Zřejmě se neozvali (nikdo se nehlásil, že by byl z Liberece). Většinou se telefonicky někdo ozve, vyptá se, kolik pes stojí, někdy i řekne, že to není moc, někdy se ptají i na další věci, ale pak už se neozvou. Kontaktovalo nás už dost přes 20 lidí. Jestli si nemyslí podle stránek, že je budeme nutit do výstav nebo cvičení? Určitě nebudeme. Z Áček pracují 2, naše Ginny a Ferda. Ostatní dělají rodinné společníky (ke spokojenosti páníčků, kromě jednoho víme o všech). Mají jen základní výchovu, nebo něco málo výcviku na místním cvičáku. Mě jde o jediné – aby se měl pes dobře a měli ho rádi. Z prvních pěti Béček možná bude něco dělat jeden. Ostatní jsou jako kamarádi do rodin (Jedna dělá společnost aktivní paní v důchodu. Paní přitom přesně věděla, do čeho jde, protože fleta už měla a nechtěla nic jiného. Bývala by radši psa, protože psa měla. Ale dcera má psa, který se s jiným nesnese, tak musela vzít fenu, aby se mohly s dcerou navštěvovat).

 21. Ouha! Kozelný kluci, teď ještě nějaké ty páníky. Strašně moc jim držím palce, at najdou ty nejlepší! (y)

 22. Teda Evo 🙂 🙂 To jsou krasavci a moc ti přeji, abys jim brzy našla páníčky, jaké si zaslouží. I když to musí být blaho, sednou si na zem a během chvilky být doslova obležená hebkými, černými kožíšky a vlhkými čumáčky. Ale dovedu si představit, že tenhle moment pak vystřídá demoliční komando a vy se máte všichni co otáčet. Mít doma 6+2 psy, to už nepochybně dá zabrat.

  Nepomohlo by třeba to, k nabídce štěníků přidat nějaké mini YouTube video každého mrňouska, aby je případný zájemce měl možnost vidět trochu „v akci“ a ne jen na fotkách. (dog) ?

 23. Ahoj Evo, jsou to krásní černoušci… Jestli máš vyrobený nějaký letáček, tak bych ho vyvěsila k nám do čekárny.. Sice to k vám není nejblíž, ale když si někdo vyhlédne pejska, co ho chytí za srdce, tak ani půl republiky nebude problém…

  1. Nemám na tebe mail, prosím, písni na zampach na volny. Letáčky mám snad všude. Ostatně poblíž nemáme ani jednoho pejska. Jižní Čechy jsou pro nás asi zapovězené. Nejbližší jsou v Rabí u Sušice a v Humpolci (jeden z Áčkových). Jinak je to Praha, kus od Olomouce, ale i Novo Mesto ve Slovinsku (taky jeden z Áček).

   1. Můžu zkusit vyvěsit letáčky tady u veterinářů, nebo na Vysočině už máš „želízka v ohni“? Pošli mailem na dorkamys na seznamu.

      1. Děkuji Vavísku, jsem ze zvláštní a už dlouho (sweat) . Omlouvám se. A ještě taková vysoká matematika, chjo!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN