ČLOVĚČINY: 105×148 – Byla věž v Babylónii, nebo nebyla?

Na rozdíl od světa lidí, kde občas vládne snaha neporozumět, a zejména pak snaha být nesrozumitelný natolik, aby posléze nebylo dost dobře možno vyžadovat splnění vyřčeného, ve světě zvířat vládne snaha rozumět. Alespoň v mém světě zvířat. Tedy… ne vždycky. Vlastně jen někdy. Občas. Především v kuchyni.

Nejvíc se snaží Anka; když volám čičiči, Bertíku nebo Mikešku, hned ji mám u sebe. Úhledně sedí, hlavu lehce na stranu, jedno ucho pozornější než druhé a telepaticky vysílá zpřesňující dotazy: Co se děje? Bude něco k jídlu? Nezapomněla jsi na mě? Jsem tady! Kde to máš? Zbude na mě? Radši si pospěš, než přijdou kosouři a zase mi všechno sežerou. A vůbec, všimla sis, jak jsem vzorná?

Pokud zavolám Anku, než ta vůbec stačí v posteli zvednout ucho, zhmotní se na lince Bertík, vlní se přede mnou, přešlapuje a snaží se být v konzervě s psím jídlem dřív, než ji otevřu. Sleduje upřeně lžíci, kterou jídlo Ance nandavám, a packou loví kousek masa z jejího talíře.

Mikeš zatím sedí sošně na kočičím, kdysi dávno jídelním stole, vše sleduje přimhouřenýma očima a každičkým chloupkem dává najevo, že ho jídlo ani jiného pozemského nezajímá a že on je tam jen náhodou. A že kdyby náhodu se něco dávalo do mističek a náhodou kdyby to bylo maso a čistě náhodou kdyby to maso bylo k jídlu, že teda on by si možná trochu vzal, aby mě neurazil.

Ale abych jen nepomlouvala, kosourci přiběhnou na zavolání i kdykoli jindy, hlavně když si sednu na zem, to je moc zajímá, a přiběhne i Anka a všichni se domáhají vysvětlení a podrbání a pomuchlání, a na oplátku, když je mi ouvej, polehávají kolem mě a olizují mě a předou mi zlaté nitě, aby mě vyvedli z toho ouvej na sluníčko.

A já se zase snažím poznat, co které to mňoukání a štěkání a vrčení a funění a pískání znamená, a strojím po bytě nejrůznější pelíšly, postýlky a odpočívadla, aby té mé smečce bylo dobře.

Když se tak koukám na ty své chlupáče, se kterými se dá domluvit, i když jsou to „jen“ zvířátka, občas se musím ptát, byla-li vůbec ta věž v té Babylónii, nebo jsme si ji jen vymysleli, abychom měli na to neporozumění řádné vysvětlení.

Možná je ale opravdu mnohem těžší porozumět druhému člověku, než pochopit cokoli jiného na světě. Vlastně to vím docela přesně, že to je o hodně těžší. A někdy to bohužel nejde vůbec.

Chtěla jsem se dobrat nějakého závěrečného moudra, ale promiňte, už na to nemám čas. Anka tady na mě houká, že už je potřeba jít na vycházku. Tak snad někdy příště.

Aktualizováno: 5.4.2010 — 19:04

165 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Jůůů, takové krásné téma a rozvětvená diskuse: a já jsem tu zase pozdě 🙁
  Tak jsem alespoň v letu pročetla, v duchu podiskutovala a nechávám všem pěkný pozdrav! (sun) (inlove) 🙂

 2. Milá Vave, Váš článek o komunikaci s našimi miláčky /nejen zvířecími/ je velmi výstižný. Já např. řeknu: je oběd, náš Don jde za manželem a začne mektat a olizovat se, že to musí pochopit ani kdyby nechtěl. Večer bere na sebe zodpovědnost za to, aby byla zamčená branka. Když nejdeme před osmou tak na nás kouká jako: co to je za pořádek dneska? A mohla bych pokračovat asi jako vy všichni co máte zvířátka. Díky za článek.

 3. Cely den mi kvuli tomuto clanku zni v usich jedna pisnicka – By the Rivers of Babylon. Slova jsou skoro presne ze Stareho zakona, z knihy zalmu Zalm 137. „By the rivers of Babylon, there we sat down, ye-eah we wept, when we remembered Zion. … When the wicked carried us away in captivity required from us a song. now how shall we sing the lord’s song in a strange land“. Neb nejsem basnicky nadana, tak je to v originale. Jak Zidi u babylonskych rek, kdyz si vzpomneli na domov, plakali. A ten vers – jak muzeme zpivat bozi pisen v cizi zemi? . – Takze, je to vsechno slozity….

  Jinak je z toho moc pekne zpivany gospel, vetsinou a capella, a nakonec i Bob Marley to krasne provedl.

  Tady je jedno provedeni – ze Chicaga.

  http://www.youtube.com/watch?v=OeU5AU9wN9U

  1. Jj, taky jsem na tu píseň vzpomněla. Hano, dík za tem gospel, na dobrou noc jako vystřižený. (music) (music) |-) (wave)

 4. Ano ano, souhlasím, že domluva se zvířectvem bývá přímočaře jednoduchá – zejména v některých situacích. Když zavolám K obědúúúú!, trvá to dobu, než se z různých koutů vynoří lidská posádka, zatímco Denis (a před ním zrovna tak Alf) zaujme strategickou polohu pod stolem okamžitě (což je mimochodem zvláštní, protože od stolu zásadně nic nedostává). I děti se mezi sebou dokážou bez problémů domluvit bez ohledu na to, jakou řečí mluví. Vzpomínám si na jednu dávnou dovolenou v Maďarsku, kluci byli tehdy jeden školního a jeden předškolního věku. Bydleli jsme u rodiny, kde měli taky školáka. Zatímco my dospělí jsme namáhali mozkové závity a lámali němčinu a občas ruštinu (i v Maďarsku byla tehdy povinná), kluci se nějak záhadně dokázali domluvit a skamarádit – po necelém týdnu pak maďarský hošík při hře vykřikoval zřetelnou češtinou Jen počkej, zající! 🙂

 5. Děkuju vám všem (h) za milé odezvy i příspěvky (bow) a přeju dobrou noc (*) (inlove) – nějak mi nefunguje počítač nebo připojení nebo oboje, tak to radši pro dnešek vypnu. 🙁

 6. Hm, hm porozumění. Fakt je, že přednosta někdy štěká (dog) a nechce do boudy. Daník vyžaduje chovat v náručí jako kočindy (cat) (cat) a před nasazením obojku evidentně mňouká. Čita mi chodí přes klábosnici jak rychlá myš a vyčítavě na mně vrhá pohledy , protože jinou polohu jako kolem mého krku namotána neuznává. Mia nás seřvává,pokud odmítáme masírovat zádička. No a já dnes kuňkám celé odpoledne neb jsem tak vymrzla, že téměř nemluvím . Ovšomže navzájem si všichni rozumíme, hlavně když vrznou, mno, vlastně ani nemusí vrznout , dvířka od ledničky 🙂 (wave)
  Pohodový zbytek dne vinšujeme všem a foukáme na zchromlé nožky . (h)

  1. Jenny! Půvabně jsi shrnula vaši domácí komunikaci (rofl) (inlove) . Dej si horký čajík, ať nemáte přezvěříno (chuckle) .

 7. ;;) R O Z V E R N Í Č E K. ;;)

  .(*) „Venku je tak krásně,“ povídá muž manželce, „a ty se dřeš s parketami! Měla bys jít raději na vzduch a umýt mi auto.“ .(*)

  ~o) Klidný večer všem a hezké sny. ~o)

  1. No to je manžílek. To musí roba ocenit! Zlatem vyvážit takového, že? A třeba ji potom aji tím krásným autem vyveze někam, třeba ke kauflandu nejbližšímu, nakoupit pro domácnost. Bóže…

 8. POZOR HLÁSÁNÍ!

  První 🙂 : Je zprovozněna nástěnka – pokud chcete vyvěsit nějaké oznámení o akci, ztracencích či nalezencích, pište prosím Markovi (alpimera@gmail.com)! Text nesmí mít víc než 100 slov (prostě musí být stručný 🙂 ) a pošlete prosím přesně znění tak, jak chcete, aby to vyšlo… Do textu je možné dát odkaz, takže tím může být řečeno vše i ve velmi stručném oznámení 🙂

  Druhé 🙂 : Od 20. dubna do 3. května jsem na dovolené, což znamená pro Zvířetník následující: Musím syslit články, abych měla tyto dva týdny pokryté ještě předtím, než odjedu, tedy Zvířetník začíná od zítřka vycházet v zásadě jednočlánkově 🙂 Pokud máte něco napsaného, pošlete to prosím radši dřív – před odjezdem budu mít (jako obvykle) málo času a je nebezpečí, že něco zabordelím 🙂 Po dobu mé nepřítomnosti bude mít redakci na starosti Andy. Má ale teď velmi málo času, ráda bych mu předala Zvířetník maximálně připravený. Bude ovšem na příjmu pokud půjde o neodkladné záležitosti – především SOS články. Těsně před dovolenou dám tyto informace na nástěnku… 🙂

  Což je zatím v zásadě vše, takže děkuju za pozornost (wave)

  1. chicht – všimněte si, jak Dede raději mizí z Ostrovů, když my jedeme na Ostrovy (rofl) (rofl)
   Ale je to náhodou moc fajn, že se naše dovolené protínají – nebudu mít velké dočítací manko 🙂

   Doufám, že Medvídek má pravdu a budu kulhat max těch 14 dní… pak už by to bylo blbý

   1. Ona je to nějaká epidemie, zeptej se Myši, tu včera vezly děti na chýru…pro změnu si palec vyvrátila.

  2. Milá Louk (inlove) , všimni si – Dede (inlove) vás opět vyzývá k nějaké (záchranářské) příhodě. (chuckle)
   Co Don Pedro? Jak je na tom dnes?

   1. Ahá, odtud vítr fouká… Chi, šéf organizuje zájezd do Paříže a nemůže naplnit kapacitu, tak ze zoufalství navrhl, ať jedu i s Pedrónem. Buldočík na Šánzelizé (díky, Štětinko), to už by byla přílišná kašpařina… :*

    Raněný hrdina se hojí dobře, ucho se zatáhlo, na nohu došlapuje… (happy)

    1. Ach! To by bylo něco – buldočík ve své vlasti, ve sladké Francii – na Eiffelovce, na Montmartre – zachraňoval by tam bližní a Louk (inlove) by psala a fotila …. úžasná představa! (clap) (h)

      1. No a to by byly fotky – ty nohatky mamzelky by se s ním fotily, a on s nima, to by teprv bylo šou! To by bylo radosti ve mlejně. Červeném.

     1. Milá Vave, mně by se taky Pedroník líbil v námořnickém tričku, jak brázdí mořské vlny francouzkého pobřeží na bílé jachtě , záchranný kruh připraven. On Pedroník je fakt nádhernej záchranář, jak ho vidím na fotce, hned je mi líp na dušičce. (dog) (h)

      Vave, taktéž díky za Tvé povídání, vždycky se ptám jak to ta Vave dělá, že se trefí do našich pocitů . Dík. (h) (wave)

  3. Milá Dede, nechci nic vyvěsit a se psaním ani nemluvím, pořád sama sobě slibuju a zatím nic. Nějak se mi ztrácí čas,všechno mně tak jaksi déle trvá. Chci poděkovat. (h)
   Tobě , Markovi a Andymu chci poděkovat za všechno , co pro nás děláte, to je neuvěřitelné, kolik invence a času do toho musíte mimo svoji práci investovat abychom tu mohli být spolu. Tak ještě jednou strašně moc díky za všechno. (h) (y)

 9. Řekla bych, že zásadní rozdíl v dorozumění se se zvířaty a lidmi je v tom, že naše zvířata se s námi v zásadě vždy dorozumět chtějí (a potřebují!) a tak se o to snaží – a že jim to dá někdy spoustu práce, než je natvrdlý dvounožec správně pochopí! 🙂 Zvířata se také nepřetvařují a obvykle se neurážejí, což také komunikaci výrazně usnadňuje 🙂

  1. Kdysi jsem četla jedno úžasný moudro: Domluvit se spolu můžou jen ti, kdo jsou už vlastně domluvený“. (*) (inlove)

   1. Jj, to sedí (y) . Je to podobné jako (ehm velmi volně) „s přáteli se domluvíš během pár minut, s někým ani za sto let“…

 10. Milá Xerxová, lituji Tě. Nosíš ještě zimní páskové pantofle, nebo už letní. Já mám celeroční,

 11. je krásně, (sun) svítí, pracovaly jsme s Betkou na zahrádce. Tedy já pracovala a ona se válela na cestovním pelíšku na sluníčku (aby náhodou nenastydla od země – když jsou ještě ta rána chladná (rofl) ) . Chtěla jsem jít ještě na krátkou procházku, ale nepůjdu. Sedím to u PC, nohu mám na stole a leduju… krásně jsem si kopla palcem do kamenného schodu (na zahradě se přece pracuje výhradně v pantoflích (fubar) ) a bojím se bojím, že budu pár dní pajdat 🙁 Už se paleček vybarvuje…

  1. Fouky fouky na kopejtko, Xerxová….
   To dá rozum, že se na zahradě pracuje zásadně v pantoflích. Taky to tak mám, ale mám pantofle s plnou špičkou, heč!

  2. Jednou jsem nakopl triangulační kámen. A vzhledem k tomu, že to kopnutí mělo upřímnost a citovou hloubku, pajdal jsem dva týdny. 🙂

   1. Teda Pů, chtěla jsem litovat Xerxovou a místo toho se tu chechtám tvému triangulačnímu kameni. Také bych takový potřebovala, ale obávám se, že bych si svou současnou upřímností a citovou hloubkou zlomila nohu až v kyčli.

   2. Teda člověče Pů, zrovínka do Tebe bych to neřekla, působíš poměrně mírumilovně. 😉 By mě zajímalo, co ošklivého až zákeřného Ti ten kámen provedl, žes musel přistoupit k tak ráznému vyrovnání účtů! (chuckle) (rofl)

  3. Jindro, přidávám se k tobě. Nic jsem sice nenakopla, ale soused na mě o velikonočním pondělí chrstnul kýbl studené vody na schodišti, které samozřejmě plavalo. Došla jsem ho vytřít, ale než stihlo uschnout, musela jsem s Lindou ven a nohy mi podjely a já si do toho mokra kecla na zadek, přičemž jsem si otočila svůj sklerotický palec proti směru růstu. Ale Lindu jsem nepustila!!!Večer jsem skončila na chirurgii a RTG, palec mám zafixovaný, kamaráda ortopeda jsem málem pokopala, když mi palec vyšetřoval, obuju se jen do pantoflí a to se zatnutýma zubama a pajdám a přitom cedím neslušná slova. Aspoň malou útěchou mi je, že soused dareba se tam natáhl taky, naštěstí bez následků.

    1. No jo, šikovnost některých Myší nezná mezí. Ještěže sloužil kamarád ortoped, který mi už pár injekcí do toho palečku napíchal.

     1. lity lity… (h)

      Já k MUDrům nešla. Po zkušenostech mojí maminy, které kdysi řekli, že zlomené palce se nijak extra neošetřují a jen se fixují náplastí… (chicht to jí jeden prvňáček metráček seskočil z gymnastického koně na palec (chuckle) ) doufám, že troška klidu a „slušného chování“ mi umožní brzo lítat po procházkách (nod)

      1. Koukám, že mi někam zmizel příspěvek, kdy jsem Tě litovala, milá Xerxová (inlove) – nejspíš to bude tím, že jsem si v tu dobu kopla do PC a tím ho zrestartovala – je už to přece jen starší vosoba a má své mouchy a já převelice doufám, že v neděli odpoledne už budu na příjmu na novém stroji.

       Tak tedy znova: litylitylity a hlavně fouky na bebí, ať se to zahojí, abys mohla chodit po Anglii a pak psát úžasné Rozcestníky. (y) (nod)

      2. Přesně tak, zlomené palce na noze se nefixují, jak řekli mému nejdražšímu, když si ho zlomil při jakémsi kaskadérském kousku. A na rukách se nic nešije, sdělila mi kamarádka z chirdy, když jsem si vydatně rozsekla kotník na ruce do tvaru V, takže jsem tu kůži musela flastrem přitáhnout zpátky. Ale pochválila mě, že jsem si to slepila moc pěkně (rofl)

      3. Nemůžu se slušně chovat, chci být s Myšátky a to sedět s nohou nahoře nejde. Navíc mám v onom palci dost pokročilou artrozu, takže o to je to „chutnější“. Fixace je skutečně jen náplastí, ale funguje. Nicméně mám opět led na palci a tajně doufám, že ta potvora zmrzne a dá pokoj.

       1. Nebola by som sa sem montovala,ale 1+5 si nenecham ujst.Moja sestra/ona hovori o mne:moje švica-tož to vite,je brňačka/ma jednu bajecnu univerzalnu medecinu,a to“dej si vodku a jdi spat.Verte,funguje-vyskusala som opakovane.tož tak

        1. Švica má recht. Gómu, že už šprechčí jak z célu, koňa betálná. Ale bacha: co dyž negdo není v rychtyku a nemože? No? To je potem levingston, o tym žádná, nee?

     2. Teda Myšičko (inlove) , ty taky nevíš, čím se na jaro ozdobit, že ano? Ale že sis zrovna musela vyrobit nohu jako bambuli, to´s teda nemusela! 😉
      Taky foukám na bebí a ať to co nejdřív nebolí. (y) (h)

      1. Hale, Myško, nemohla bys už bejt konečně taky chvilku zdravá? (chuckle)

       Xerxí, moc dobře a živě si pamatuju, jak se cejtíš. Já takhle v létě nakopla palcem dveře. Po chvíli palec hýřil barvama a já nemohla šlapat ani na patu. Ale máš pravdu ani zlomenej ho neošetřujou, já blbka s tím šla na pohotovost! Bylo to velmi bolestivých prvních 14 dní, kdy nešlo šlapat ani na spojku auta. Další dny pak už šlo jen o to, vychytat pohyby, které nedělají dobře. Třeba tenká podrážka tenisek a kamenitá cesta. (headbang)
       Jinak zahradničím taky nekompromisně v pantoflích! (rofl)

        1. No jo. S jedním z toho se nedá nic robit, tak aspoň časem s tím druhým… Ale zase je s takovýma sranda. Člověk nemusí mít medvídka mývala.

      2. A ona se nožka jako bambule k sukni nehodí? Fakt to nebyl úmysl, ale přece nezmrzačím Lindu! I tak se teď se mnou ze schodů bojí a drží se mně tlapkama kolem krku pevně, chuděrka malá.

  4. Xerxová nešťastná |-( , tohle se dělá krátce před odjezdem :O . Prosím tě, přestaň zahradničit a opatruj se, ať to rychle vyléčíš… (h) (y)

   1. Joooo! Kdybys chudince Betynce (bat) furt nenasazovala psí hlavy (dog) a nechala ji zahradničit podle jejího, tak jsi mohla mít nohu v cajku (a na zahradě jámu na mamuta 😉 ).

   2. Achjo, tak to mi tě je líto. Co se týká palce na noze, jednou jsem si opatřila velmi originální úraz. Slavily se narozeniny, bylo léto, tancovalo se. Já byla bosa. A na koberci byla vytažená smička. Já ji nakopla, zahákla se a obrátila mi nehet na palci. Čekala mne noc plná vášní. Bolestí jsem dostala zimnici, nehet se mi utrhnul úplně. Nebudu vás napínat. Nejmíň 6 neděl jsem náramně juchala při každém kroku. Nezapomenutelný zážitek. Jindro, ať je brzy líp.

    1. Další taková, co musí mít samé špeciality. S m i č k a . No kdo z vás to má – ? (chuckle)

  5. jejej, Xerxová se neumí pořádně obout 🙂 Lity lity… (inlove) Taky jsem už párkrát doplatila na neochotu se přezout, což mi ovšem nebrání běhat na zahradu v pantoflích dál 😛 Jo a tady v Anglii mám přece jen speciální – u dveří z kuchyně na dvorek ukryté. Jsou anglické, se zdejšími podmínkami počítající, takže jou jaké? No „holinkové“ tedy zevně gumové s vyšší podrážkou, abych mohla šmejdit i v hodně mokré trávě až bahýnku a ponožky (dvojité) přitom nenamočila 😀

   Xerxová, foukám na kopýtko, ať si Ostrovy proběhnete zcela podle plánu – aby s tebou chudina Betynka (bat) nemusela důchodcovsky poposedávat po lavičkách! (sun)

   1. Přemýšlím, co to všichni máte s těma pantoflema 😡 . Frakt je, že už strašně dlouho nemám příležitost se hrabat v hlíně (a chybí mi to), ale nikdy jsem neměla nutkání tak činit zrovna obutá/neobutá. Ovšem uvědomuju se, že moje vzpomínky fakt patří do doby úžasnejch měkkejch tenisek (který jsem na chalupě nazula a neodložila, dokud se nerozpadly na prach (clap) .
    No jo, kvůli tomuhle asi byly vynalezený dřeváky (y)

    1. Že jo – taky to nechápu, když do pole, jedině v teniskách (jenže kdeže loňské tenisky jsou).
     Zato můj švagr chodí na chajdě jedině v rozškubaných pantoflích – a když ho vidím balancovat na žebřu, ty pantofle držící na jednom pásku a napůl obuté, tak se mi dělá zle.

     1. Xerxi a Myško, moc vás lituju a foukám na bebí -tenhle smajla je snad na to (doh) . Potěšily mě zdejší informace, sem tam nějakej prst na noze jsem si zlomila a k doktorovi nešla – nebylo by to na nic, to jsem ráda. Akorát křivý jsou pěkně a nějakou dobu bolely fest. Xerxová – žádný výlety, Betě musí stačit zahrada, Ty a dovolená máte přednost! (wait)

 12. Milá Vave, kam chodíš na nápady? Každé úterní ráno jsem teď napnutá jaké téma nám předestřeš k úvaze (sun) . Hmm, dorozumění mezi lidmi je fakt věc těžká a složitá… i při dobré vůli, natož pokud schází (wasntme) . Chi, člověk kolikrát nerozumí ani sám sobě – jak se pak má domluvit s ostatními? Zlatá zvěř! Minimálně u psů a koček jeden obvykle ví, na čem je. Jestli hrozí láskyplný blízanec nebo kousanec… A lokaj je zcela vycvičen 😛 .
  Díky (inlove) .

  1. Viď, taky žasnu a jsem napnutá, co si Vave vymyslí na tu kouzelnou pidi formu. Jé, mně zase nejdou klikat chechtáci. Že by je začaroval sám veliký WWW? On je přece nemá rád. 🙂

 13. Vave, jako vždy krásný psaní, ale (wave) povídáni o knize hříchů je nedostižné (y) To nepřekonáš ani sama 🙂 A díky Ti za ně, to je totiž článek do rámečku. A máš to (h)

 14. Předposlední odstavec je naprosto dokonalé vyjádření skutečnosti! Bohužel to opravdu někdy nejde vůbec!!! To je život! Teď to zrovna prožívám, není to vůbec nic hezkého ani příjemného, to mi věřte!

  1. Milá K.M. (inlove) , držím palce, aby toto období hodně rychle pominulo a bylo zase lépe. (y) (f) (sun)

  2. Tohle docela chápu, také mám lidi, se kterými je domluva horší než na té Babylónské věži. Nejvíce bolí, když jde o ty, kteří by tě měli mít nejraději. Přeji hodně sil a hlavně brzké uklidnění situace nějakým přijatelným způsobem (h) (h) (h) (h)

  3. Ano, někdy se to tak prapodivně schumelí, že se lidi nedomluví a nedomluví. Překvapuje mě na tom jen to, že se to stává často u lidí, u kterých to nepředpokládám. Držím palce, ať se vše vyřeší (y) (y) (y) (f)

  4. Držím palce, ať se všechno srovná pěkně do lajny a potíže odejdou do pryč!!! (y) (inlove) (y)

 15. Jestli ono to není tím, že lidé si porozumět mnohdy nechtějí. A když nechceš, je to horší než když nemůžeš.
  A že svým miláčkům rozumíme i beze slov? Bodejť. Vždycky rozumíme tomu, koho milujeme.
  Dnes ráno jsem byla semňoukána za liknavost při přípravě snídaně a Bára slupla svoji snídani s výrazem „no tak dobře, já to teda sním, ale myšlenky mám někde jinde! jsem tady jak zazděná ve věži a princ na bílém koni nikde. já jsem takovej chudák!“ Barunka zrovna končí druhý týden hárání a brala by i čivaváka nebo rypouše sloního, kdyby se naskytl. A já, čúza nepřející, ji zavírám doma a nic jí nedopřeju. Se stydím…..

  1. Takže také přidám jednu dnešní. Kocour dnes ráno mi začal škrábat na dveře o 20 minut dříve než mi zazvonil budík. ledaskomu by se to zdálo ještě milosrdné, ale mě to tedy nepobavilo. On má jinak k dispozici celý byt včetně postele mé mámy, se kterou celá léta spinká. Ale najedou má pocit, že holt můj pokoj také musí být dokořán. Tak jsem mu otevřela, skočil mi na postel, začal mi očuchávat nos – ranní pozdrav, to už mě napůl probudilo. Od minula ale usoudil, že je možné do mě šťouchat packou a dnes to trochu přehnal, šťouchl mě vytasenými drápky rovnou do rtu. (doh) Když jsem otevřela oči, tak už jsem viděla tu packu, jak se zase snaží do mě dloubnout. Samozřejmě nakonec dostal, co chtěl – tedy snídani.

   1. Tak to jsem byla já – Apina. Upgradovali jsme tu konečně IE na vyšší verzi a tak to vypadlo, omlouvám se.
    a 4+10 = 14 ach jo…. jeden to odklikne bez počítání a hned je malér

   2. Jo, to znám! Poránu skok z pelíšku do postele – pokud v ní nespí celou noc a zahájeno očmuchávání obličeje. Pak následují vytasené drápky milostného kocouřího pohlazení! Že má po něm panička škrábanec do hloubky, to miláčka nezajímá! Láska k paničce byla projevena!
    Někde jsem četla, že ducání hlavičkou a hlazení pacičkou znamená: „mám tě rád/a“ a „jsi moje maminka“. Asi to tak i bude!

  2. Bubu, chudák Bára, Ty jsi taková nepřející panička 😀 . Bobeš dospěl v dospělého psa… a i když dosud řádil pouze na dětech 8) , teď začal vyhledávat fenky… a je mu úplně jedno jaké velikosti. Včera utlapkal jedné retřívří krasavici kožíšek, jak si ji snažil chytit a ona pořád uskakovala…

  3. Teda Bubu, ty Báře ani trochu radosti nedopřeješ! Borůvka je o tyhle radovánky ochuzena, což však nebrání psům, aby jí pořád čuchali k zadelce, i když třeba zrovna čurá (chuckle) a tak podobně. A Barunka by tak chtěla poznávat svět a jeho nástrahy, že jo!
   Mimochodem, mazanec podle tvého recepisu sklidil doma obrúspěch… 😛

  4. Jo, spaní se zvířátky je teď na jaře požitek pro silné nátury – kosouři celou noc courají sem tam, čímž je míněno, že střídají své různé pelíšky po bytě s „pelíšky“ na mém těle. Vždy si mě pečlivě ušlapávají a natáčejí tak, aby jejich prohlubně byly na správných místech a správně hluboké. Anka pak střídá svůj pozemní pelíšek s postelovým, což ještě jde, ale poslední dobou chce, abych jí otvírala dveře, aby si mohla jít poležet do obýváku nebo k pánečkovi.
   Uvažuju o tom, že si na koberci postavím stan a zapnu se do něj a zakutám se do spacáku, aby na mě má milovaná a milující zvěř nemohla. 😉

   1. A nestydím se! Jsem asi nestyda. 😉 (chuckle) Ale žádný čivavák ani rypouš sloní nebude. A jsem ráda, Matyldo, že mazaný mazanec chutnal.

    1. Ale jaký by z toho mohly bejt krásný miminka (rofl) Třeba jako ty zebro-mula (nebo co to je) z mailu od George (rofl)

     1. Jste mi daly! |-) Celou dobu si lámu, jestli by plodem lásky Barunky a čivaváka byl nový druh jménem lareči – nebo snad čilare? (chuckle) (rofl)

  5. (rofl) (sun) (rofl) Chudinka Baruška, posílám pohlazení a přeju ať splín brzo zmizí. (happy)

 16. Ano, se psy se dá domluvit snáze, než s lidmi, protože jejich komunikační nástroje jsou jednodušší. U člověka nejde ani tolik o to, že by nebyl ochoten poslouchat, ale že je obtížné oddělit skutečné pravdivé sdělení od falešných hlášek. V té falši se trénujeme i současnou politickou korektností a řadou společenských témat.
  Já teď učím komunikovat mladé psy. Je to krása a jde to dobře. Jen na ně nemám moc času, mám jich moc. Právě nám odřekl další zájemce (nevím už kolikátý, ale máme asi 7 odřeknutí na jednoho prodaného psa). Zjevně je na nás cosi divného, že naše psy nikdo nechce. Přitom jsou kvalitní, za velmi rozumnou cenu. Kdyby někdo poradil, co děláme špatně… 🙁

  1. Jezismarja, Evo, co budes s tema krasnejma cernejma chlupatejma vymazlenejma tvoreckama delat? Myslim na tebe. (h)

  2. No, ono jde o řeč těla. Každý má v sobě vlohu jí „číst“ a každý jí „mluví“. Ale kdo o ní něco ví, zná jí, pak toho dokáže zneužít, vysílat k posluchači to co chce, aby zachytil. O což se sem tam pokoušejí i naši miláčkové chlupatí, jenže ty prokouknem (sun)

   Evo, žádnou chybu neděláš. Prostě je taková blbá doba, kdy si pejska bere člověk psovej, který bez psa žít neumí, a ti co to umí, žít bez psa, tak na sebe nechtějí brát závazek. Nelítáš v tom sama, vím i o jiných plemenech, nejenom kavkazích, kde se s odrůstajícíma miminkama na páníčky stále jen čeká. 😐

     1. Ááááá, to je špatné, Lídošku (inlove) ! Chtělo by to nějakého kohoutka Nebojsu! (flex)

  3. Evi (inlove) , takoví krásní vymazlení pejsci a nemají ještě páníky! ;( To je škoda – ale pevně věřím, že ještě teď na jaře odejdou postupně do nových domovů. Držím Ti moc a moc palce! (y) (h)

   1. Já bych si hned jednoho vzala, potřebujeme něco většího, protože tu kriminalita roste geometr. řadou (na Libuši snad dokonce budují domobranu, kvůli Sapě), ale neměla bych na něj čas a ani spřízněné duše 🙁 Ale takové vymazlené černoušky,…neboj bude líp, začíná jaro a lidi se vzpamatují. Eventuelně pokud máš nějaký přesný inzerát, mohla bych to hodit holkám, co mi inzerujou psy z útulku po všech čertech a oni by to taky mohly zadávat. Pomůže ti to?

 17. Prý existovala, její zbytky prý v Iráku jsou – archeologický areál Birs Nimrud by to měl být. Princezna Semiramis prý ji po potopě nechala přestavět na Baalův chrám, tím pádem nevím jestli si Bůh pomohl když z ní lidi vyhnal. A s těmi jazyky…no podobenství je to hezké a jsou skutečně badatelé kteří tvrdí že existoval jeden společný prajazyk. V odkazu který jsem uváděl v článku o Voynichově rukopisu o něm zmínka byla. Nu a u zvířátek mám silný pocit že rozumí tomu, čemu chtějí. Lidi taky. 🙂

  1. Ony příběhy z Bible mají svůj reálný základ. Já věřím, že babylónská věž existovala, také už jsem slyšela o jejích vykopaných zbytcích. S tím zmatením jazyků už je to složitější – může jít i o nějaké podobenství, ale koneckonců proč by při její stavbě lidé nehovořili více jazyky? Jinak jsem na jednom dokumentárním kanále viděla pořad o historii území v blízkosti Mrtvého moře a jeden archeolog tam tvrdil, že možná našel Sodomu nebo Gomoru. Prostě našel město s cihlami – ne normálně vypálenými, ale takovými, na které musela působit ještě mnohem vyšší teplota. Navíc v blízkosti se nachází hroudy síry obalené ve vápenci – celé naleziště. Kromě toho je tam v rozhodné době zdokladováno zemětřesení. Tak tohle už dohromady mohlo podpálit ty sirné hroudy, které mohly dopadat na město, které už se asi i bez toho hroutilo po zemětřesení ….. Zatím je to prý hypotéza, ale proč by to tak nemohlo být?

   1. Taky mám ten pocit, že na tom něco může být. Bibli jsem četla spíš proto, že jsem měla pocit, že to patří k základnímu vzdělání. Překvapilo mě, že je to svým způsobem psáno o skutečných lidech a historii té doby. A všechny ty tehdejší zákony a zvyky měly svůj smysl a v podstatě ho mají dosud, jen ho nějak nechceme vidět.

     1. Zvláště jako žena s evropskou výchovou bych řekla pozor. V té oblasti se podle mě dodnes uchovává až příliš mnoho zvyklostí z dob Starého zákona. Sice akceptuji desatero, tam jsou popsány ty základní věci, kterými by se rozumný člověk měl řídit, ale asi bych se dodnes tamějšími dodnes užívanými zvyklostmi prostě nedokázala řídit. Prostě si myslím, že má hodnota je vyšší než třeba osla nebo dobytčete. Ne všude je to sice ve stejné míře, ale opravdu si nemyslím, že v dnešní době je normální, aby žena chodila dva kroky za mužem, musela žádat o povolení vyjít z domu, být doprovázena pouze manželem nebo otcem, kteří nad ní mají absolutní moc, aby tito mohli rozhodovat o jejím životě či smrti. Taková krevní msta by už také mohla definitivně vyjít z módy. A jistě jsem nevzpomněla na některé další roztomilosti. Tyto zvyky jsou podle mě starší než současná náboženství, kde se to uplatňuje

       1. Milý Pů, nedá mi to, abych se nezeptala: máš problém s Desaterem jako celkem nebo jen s některými přikázáními?

        1. Není to jedno MaRi ? Pokud tomu dobře rozumím tak si nelze vybírat….pokud mám problém s jedním, mám problém s celkem.

         1. Proč by sis nemohl vybírat? Prostě si půjčím, co se mi hodí do krámu a zbytek nechám. Ostatně většina náboženství to dělala stejně. (chuckle)

          1. Ono je vubec pekne, ze prvni tri prikazani se tykaji primo Boha, ctvrte v podstate taky „Pomni, abys den sváteční světil.“ a teprve pak se zacina resit nejake to chovani k ostatnim. To dulezite nejdriv …

           A hele. 10. Zrovna o tom mluvime …

         2. Upřímně, já to neberu zase tak do důsledků, v zásadě souhlasím především s některými – nepokradeš, nezabiješ, nepožádáš statků, manželky bližního svého, cti otce svého a matku svou a tak….. Kdyby se toho lidé drželi, byla by na světě větší pohoda.

          1. Já se prostě snažím držet jednoho jediného poněkud obecného přikázání – nedělej druhému co sám nemáš rád, žij a nech žít. Ta přikázání které se týkají Boha jsou pro mně problematická, protože jsem agnostik a s věřícími si v tomhle nikdy neporozumím. Proto to s nimi taky obvykle nerozebírám. Jenda mimochodem trefně připomněl že je jich skoro půlka a hned na začátku – je vidět co se považuje za důležité…
           Myslím že od tématu jsme poněkud uhnuli…. 😀

      1. Tak tohle jsem zrovna nemyslela 😀 , ale Desatero není úplně špatné ani dnes a taky je tam spousta věcí, které tehdy asi bylo dobré dodržovat. Druhá věc je, že každá dobrá myšlenka může být překroucena a ošklivě zneužita…

  2. Babylónská věž nejspíš existovala, stejně jako Sodoma a Gomora, ale jak to bylo s těmi jazyky, to je těžké říct. 8-| Možná existoval i společný prajazyk, ale už dávno před stavbou věže.

   To zmatení při stavbě, vždycky mi spíš přišlo jako neschopnost se dohodnout, protože projekt byl příliš rozsáhlý a nad lidské síly – to se stává dnes a denně, že dosud fungující komunikaci podemele právě příliš obtížný úkol nebo vzniklá situace.

   Asi je nejdůležitější chtít, a pak to vetšinou jde dorozumět se se zvířaty i s lidmi – bohužel ale ne vždy, někdy dobrá vůle na jedné nebo dokonce na obou stranách najednou nestačí. I dobré vůle nemusí být „kompatibilní“. ;(

   1. Říká se tomu nostratická teorie a jejím jádrem je tvrzení že tzv. jazykové rodiny nevznikly nezávisle ale z jednoho společného jazyka, který měl existovat někdy v posledním glaciálu. Co je na tom pravdy by ale asi věděl jen starozákonní Jehova. 😉 Stoupenci teorie pro to uvádějí podpůrná fakta sice zajímavá, ovšem taková že na jejich základě stejně nelze nic rozhodnout. Vavin výklad podobenství o zmatení jazykůje dost zajímavý.

    1. Sice si to moc představit nedokážu – třeba společný základ čínštiny, arabštiny, angličtiny, svahilštiny nebo i naší češtiny – tak ten by mě opravdu zajímal, ale jestli naši praprapra…..x krátpra předci vyšli všichni z Afriky, mohli mít jeden základní dorozumívací jazyk. Navíc, někde jsem si také přečetla, že v Africe našemu druhu jednu dobu prý i hrozilo vyhubení – snad bylo na světě okolo dvou tisíc jedinců, a to by jedna společná „řeč“, možná spíše skřeky, byly společné. Jenže to bylo dávno před Babylónskou věží.

     1. Ono taky stoupenců této teorie moc není. A správně namítáš že sice máme společné předky z Afriky ale tehdy se mohlo jednat spíš o skřeky a kvíkoty. A nostratická teorie mluví o propracovaném jazyku se slušnou slovní zásobou a ošetřenými mluvnickými pravidly. Já si taky spíš myslím že prajazyků je víc…ale co si myslím já houbeles znamená, nejsem vědec. (rofl)

      1. To by bylo pro nějakého jazykozpytce, což nejsem. Prostě by se musel někdo prokousat tisíci existujících řečí a hledat nějaké společné základy. Ale mám dojem, že by to bylo asi opravdu příliš složité. Také jde o to, jaký smysl by to mělo. Zatímco u evropských národů se u slova jako je třeba máma, ale i možná voda dá najít nějaký třeba i vzdálený společný základ, nemám ponětí, jak se tato slova řeknou třeba čínsky, svahilsky nebo některým indiánským jazykem. A koneckonců třeba čínská nebo indická civilizace se vyvíjela celá tisíciletí naprosto nezávisle.

       1. Ani já ne. 🙂 A máš pravdu v tom hrají roli příliš dlouhá časová údobí izolovaného vývoje a náhodu od statistických jevů, šum od informace už asi nelze odlišit a hlavně prokázat. K čemu by to bylo ? Nevím, asi k ničemu. Jen je to zajímavé. 🙂

        1. Ještě k tomu izolovanému vývoji – byli oni izolováni od nás nebo my od nich? Toť otázka. Záleží na úhlu pohledu… Však třeba pro Číňany jsme my Evropani byli ti barbaři, kteří se neumí chovat. A to nejsem sinolog. Podobně Japonci, jen co zjistili, kdo jsou Evropani, raději na 200 let zavřeli všechny brány. A měli k tomu také své důvody ať s nimi souhlasíme nebo ne. Když přišli Evropané do Ameriky, kde se nezávisle na nás vyvíjely jiné civilizace, nevěděli nic lepšího, než je zlikvidovat.

         1. Kdo je barbar a kdo ne, to je o úhlu pohledu. Jsem přesvědčen že určitá míra xenofobie je pro společnost zdravá. Ale to je zase jiné téma….
          Neměl jsem na mysli izolovanost v řádech stovek let, ale spíš tisíců.

   2. Když já se s naším kocourem kolikrát domluvím lépe než s lidmi, a to někdy i těmi nejbližšími. Ach jo…..

     1. Mojžíš se pravděpodobně narodil v polovině třináctého století před naším letopočtem, tedy asi 700 let poté, co legenda o jednom původním jazyku a o jeho rozdělení byla zaznamenána. Stejne, jako legenda o potopě, která se najde v Sumerském eposu o Utnapištimu. Ten vystavěl loď, na které zachránil po páru zvířat, co jich je na zemi.
      http://cs.wikipedia.org/wiki/Sumer

      1. No já lapám po dechu, jak obsáhle a všestranně a z jakých úhlů pohledu jste tohle téma tady rozebrali na prvočinitele… opravdu všecka čest stranou! Pro mě to není na stručné vyjádření, to je velice těžké. Stručně: byla-li „babylonská věž“ nebo byl-li jediný jazyk – to oboje je případ nesprávně položených otázek, nepřesně vytyčených problémů. 1) Zikkuratů bylo víc, v legendě už zůstal jen jeden; 2) co lze už považovat za jazyk…

       ¨
       ¨¨¨¨§

 18. Hezký den všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat nějaké bolístko na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Ale je i zajímavé, jak rozdílnou řečí mluví jednotlivý příslušníci stejného plemene. Arona, když chtěla jít ven, udělala u dveří HAF. Jednou, zřetelně, krátce. Byl to úplně jiný štěk, než když chtěla podat zapadlou hračku nebo nadávala u plotu. Xerda uměl štěkat, ale směrem k nám ne. Když chtěl jít ven, tiše jako pěna seděl u dveří a hypnotizoval kliku, jestli náhodou ty dveře neotevře. A tak tam seděl, dokud jsme si nevšimli, že nám chybí pes… Beta umí štěkat a řvát, umí si zaštěkat, když chce jít ze zahrady domů. Ale když chce jít z bytu ven, tak neštěká, jde ke dveřím a pokud si ji hned nevšimnu, zhmotní se vedle mě s jasně „řečeným“ výrazem pohodí hlavou směrem ke dveřím a vyrazí k nim. Ví, že lokaj porozuměl a jde

  1. jj, ty dveře, ty by mohly vyprávět…. Už jen to, jak na tom bílém plastu jsou otištěny blátěné kočičí pacičky, jak Kačka umě vysokým hláskem udělá ňaf, nedá se odolat. Čelzina zase otiskává čárky drápkami, tak naznačuje tlapkou v rohu, kde by se, z jejího pohledu, měla objevit ta škvírka první
   Dobré ráno, já už mám za tuhle noc třetí čárku ve spánku. Ondra opět horečkuje. Mě už půl roku pálí žáha a dnes velmi urputně a spala bych a spala a spala,…

   1. Štěti, půl roku, to už je dost dlouho. Měla bys jít k doktorovi, zanedbáváním žáhy se můžou někdy vypěstovat nepříjemné věci, jako vředy a tak. Samozřejmě, nic to nemusí být, platí taky obligátní rada 🙂 (platící i na mě) a to zhubnout. Ale radši si to pohlídej, potřebuješ být zdravá. (h)

    1. Přidávám se k Veram (inlove) – pokud nezabrala změna jídelníčku, je nutné navštívit lékaře, Evi! (inlove)

   2. Štětinko, pálení žáhy znamená že se ti z nějakého důvodu nezavírá spodní část jícnu a pokud to trvá půl roku tak je něco špatně, jdi k doktorovi.

   3. Evi, toho doktora bych fakt navštívil, tohle může být i něco vážnějšího – raději si nehrej. Víš, že se musíš opatrovat. (h)

    1. já vím, že bych měla. Vím to až moc dobře,…jenže…to bych 100% musela absolovovat gastroskopii a tu já už si párktát v životě okusila a dobrovolně se mi na to znova nechce. (puke)
     Vím, že je to nutný, vím, že když nepomáhají dietetický opatření a běžné dostupné medikamenty,… já vím. Furt to odkládám. Máma má taky hyátovou hernii a papká na to prášky, tak to asi bude dědičný

     1. Vypadá to podivně, ale zkuste večer před spaním lžíci (nebo začnětě lžičkou) kvalitního olivového oleje a pak vypijte sklenici vody (může být i magnézie), do které jste dala lžíci jablečného octa.

      Šmarjá 19 – prooč?

  2. Hihi! (chuckle) … ví, že lokaj porozuměl! Xerxová (inlove) , mají nás ale ti naši miláčkové dobře vycvičené! (bat) (cat) (dog)

 19. Dobré ráno! No ano, přečíst pohled Borůvky, která se mi zhmotní u nohy, sotva se pohnu směrem kuchyň nebo směrem ven, lze naprosto snadno. Ovšem s lidmi je to horší. Obzvlášť dámy jsou mistryně v mlžení, sladkém hlásku a jedových myšlenkách…

  1. Milá Matyldo (inlove) , někdy jsou sladcí-slizcí i chlapi, to je teprve hnus! :S
   O.T. Obálka je připravená, jen na ni napsat adresu a odnést na poštu – snad to zvládnu. (nod)

   1. Schválně, jestli naše genyjální počta zvládne dokončit tohle Chodí pešek okolo bez větších komplikací…. (chuckle)

  2. a když je problém nebo nedorozumnění, tak to ví všichni ostatní jen ne ta osoba, které se to týká… mluvím z nejčerstvější zkušenosti v práci. Protože jsem nová, tak o některých zvyklostech nevím, nebo se je dozvídám postupně…. Což nebrání některých „kolegyním“ si mě občas vychutnat a ještě to roznést po firmě . Ale co, beru to tak, že každý jsme nějaký, takový…
   To je k jedovatým dámám, jak píše Matylda.

 20. Dobré ránko!
  Porozumění? Samozřejmě – jen jestli to není často tím, že těm našim chlupatcům daleko víc promineme. Kdybychom vůči lidem byli tak tolerantní….
  Kdyby mi někdo jen tak sežral oběd, řvala bych jak bůvol a pronesla filipiku proti nenažrancům. Když mi oběd vdechne Blesan pokrčím rameny a jdu si ukrojit chleba…. 🙂

  1. Rputinko (inlove) , vždycky čekám na Tvé suché komentáře. Nezklameš nikdy! (clap) (rofl)

 21. Milá Vave, souhlasím, že komunikace se zvířaty je podstatně lehčí, než s lidmi. Málokdy dokáži odhadnout, co si dotyčný myslí (vyjímkou je manželův obličej, který už mám za ta léta patřičně přečtený a v telepatii bývám často úspěšná). Zato „přeložit si“, co se mi sdělují naše kočky, aniž by vydaly hlásek mi nedělá nejmenší problém a většinou se dokážeme dohodnout. Velkou výhodou rozmluvy se zvířaty je to, že ač vám kočka (pes) odporuje, brblá, nebo vám třeba i nadává – její protesty vás neomylně rozesmějí. (rofl)

   1. Hihi, Maričko (inlove) , to je fakt! Nesouhlas zvířátek je opravdu úžasný, Anka kolikrát mele pantem, až hanba! 😉 (rofl)

 22. Vavisku – krasa. A mas pravdu s tou babylonskou vezi. On to stejne asi byl jenom primer. Vsimla jsem si za ta leta v Americe, kde furt prichazeji lide z ruznych zemi, ze kdo se okamzite domluvi, jsou male deti. Ze kazde mluvi jinym jazykem je nejak nevyrusuje nebo nevzrusuje. A taky je jim vicemene suma fuk, jake barvy jsou. Vypravel pred lety kolega cernoch, ze kdyz jeho maly syn chodil do skolky, moc basnil o jedne mile spoluzacce, se kterou si furt spolu hrajou, az se ho nakonec otec zeptal, jake ze je spoluzacka barvy. Synek se hluboce zamyslel, a po te pravil, ze je tak trochu ruzova. 🙂 Vlastne tem detem je to jedno, kdo je kdo.

  1. A zvířatům taky…
   I když evidentně mají své oblíbence a kamarády si kolikrát instinktivně vybírají 😉

   1. Jednoho takového máme doma – fjordíka Mufa. Do hlavy mu nevidím, takže těžko říct, proč ačkoli ve svém minulém působišti měl údajně panickou hrůzu zejména z dětí, za svoji novou majitelku si vybral jedenáctiletou holku, kterou neskonale miluje v její přítomnosti je neskonale blažený. Stejně tak se těžko chápe, proč pod sedmnáctiletou, výborně jezdící slečnou se z něho stal nezvladatelný panikařící kůň, aby tentýž den naší Boxíkové předváděl, že je zlatíčko hodné plyšové, které udělá, co jí na očích vidí (h)

    1. Ano, je to pravda, milá Lucko (inlove), i zvířátka mají své sympatie a antipatie a někdy to umějí dát setsakra najevo. 😉 (chuckle)

  2. Děti jsou kouzelné, Hani (inlove) , to máš pravdu. Do určitého věku vůbec nerozlišují, jsou nádherně bezelstné a pravdivé. (h)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN