ROZCESTNÍK: Beta a kamenný kruh

Jaro o tom víkendu konečně začínalo nad zimou vítězit a bylo jasné, že někam ven prostě vyrazit musíme. Kam? No vyhrál to Lemberk a jeho okolí.

Yardu jsme nechali pod hradem a vydali se nejprve užít si předjarní přírody pohodlnou procházkou kolem rybníků. Rybníky pod hradem (Dvorní i Pivovarský) byly vypuštěné, potok plný vody z tajícího sněhu si krásně vykroužil obloučky meandrů do bahnitého dna. Na cestě byl uklouzaný starý led, ale nám to nevadilo, chůzi v zimních podmínkách máme ještě dobře nacvičenou.

První zastavení bylo u Zdislaviny studánky. Já se napila opravdu dobré studené vody, páník fotil a Betka plašila kachny. Studánka je nově opravená (u příležitosti svatořečení sv. Zdislavy), opravený je i empírový gloriet s 8 antickými sloupy.

Síla léčivé „živé“ vody z pramene je prý umocněna existencí blízké jeskyně a jezírka s tmavou „mrtvou“ vodou. U pramene bývá živo – je to příjemná procházka z nedalekého Jablonného, chodí sem spousty lidí s kanystrem pro vodu, ale v sobotu v osm ráno jsme tam byli jen my a kachny.

Cesta vedla k třetímu velkému rybníku. Markvart zůstal přes zimu napuštěný, hladinu stále svíral ledový krunýř. Páník zkoušel vyfotit střechy barokního chrámu sv. Vavřince a sv. Zdislavy v Jablonném v Podještědí přes ledovou pláň rybníka – povedlo se… Chrám byl před několika lety povýšen na baziliku minor a určitě stojí za návštěvu. Ale my měli jiný plán.

Od kapličky na břehu Markvarta jde neznačená cesta vlevo k lesu. A ten les ukrývá jedno tajemství – zvláštní kamenný kruh z velkých čedičových kamenů. A to byl hlavní cíl našeho dnešního putování. Z řečí se můžete dozvědět, že se jedná o starou keltskou svatyni, že jsou to staré kameny plné energie, které uzdraví každého, že sem jezdí meditovat vyznavači Slunce či Měsíce…

Ve skutečnosti se jedná o moderní sochařské dílo z 90. let minulého století. Jmenuje se Bezčasí a vytvořil ho akademický sochař Jiří Beránek. Není u něj žádná popiska (umím si představit, jak to místo zapůsobí na náhodného houbaře :o)), nevede k němu žádná značená cesta.

Věděli jsme, že si máme dobře všímat hrany lesa. Že místo odbočky ke „svatyni“ hlídají 4 kamenné patníky. A další čedičové „menhiry“ nás dovedou až do staré pískovny, kde kamenný kruh stojí.

Cesta po okraji lesa byla vydařená – Betka chtěla tryskem vyrazit za srnečkama zrovna v jediném místě, kde byli lidi (dřevaři a lesáci)… Naštěstí na moje hysterické zařvání „ty krávo, zpátky“ se ukázněně vrátila. Já ji připla na vodítko a vzápětí jsem se nacápla jak široká tak dlouhá o bludný kořen v cestě… Nevím, co si o nás ti lidé mysleli, ale potvrdili nám, že kamenný kruh hledáme správně :o)

Čtyři kamenní strážci vstupu na cestu byli opravdu k nepřehlídnutí a tak jsme tajemné místo v pohodě našli. Jasně – Carnac, Lagatjarské megality nebo Stonehenge to není, ale místo svoje kouzlo určitě má. Trošku mi vadily všechny ty barevné kalíšky od vypálených svíček či malé věnečky a umělé kytičky. Podle stop ve sněhu se ukázalo, že mnoho vyznavačů síly kamenného kruhu sem v zimě cestu nenašlo.

Vrátili jsme se na louku pod lesem a pomalu se blížili k lemberskému nadhradí. Já vím, že podhradí, ale když je nad hradem?? Tvoří ho hrázděné černobílé domky, stará škola, sýpka a hlavně Bredovský letohrádek. Bredovský letohrádek dal vystavět v 17. století tehdejší majitel Lemberka – Kryštof Rudolf Breda. Raně barokní, klasicistně upravená stavba je nově opravená. Patří k ní i velká zahrada, kterou se dá sestoupit přímo ke Zdislavině studánce.

Ale my jsme šli na Lemberk. Tady odbočím o hezkých pár roků zpátky. Na Lemberku jsem totiž já byla vyhozená z okna :o) Tedy abych to uvedla na pravou míru: Bylo mi dva a půl roku a byla jsem na prohlídce zámku. Mladý kastelán řekl větu a já prý řekla tři a rozhodně jsem nechtěla mlčet… Otevřel okno, řekl: „dovolíte?“ vzal mě taťkovi z ruky a vyhodil mě z okna :o) Okno bylo v přízemí, vedlo na nádvoří a kastelán mě posadil na velikou hromadu písku, kde si hrál jeho malý synek s paní kastelánovou… Po skončení prohlídky mě vrátili…

Lemberk (Lövenberg) byl postaven na Žitavské obchodní stezce ve 13. století Havlem z rodu Markvarticů. Byl to znamenitý rytíř, rádce krále Václava I. i jeho syna Přemysla Otakara II. Přesto je dnes daleko známější jeho žena – Paní Zdislava z Křížanova. Hrad byl v 16. století přestavěn na renesanční zámek a dnešní podobu mu dali ve druhé polovině 17. století pánové z Bredy.

V té době vznikla slavná černá kuchyně i Zdislavina světnička. V roce 1971 se zřítila část římsy západního křídla a zámek byl na dlouhé roky uzavřen. Bohužel v té době se odvezlo i veškeré (často původní) vybavení zámeckých prostor… Částečně otevřen byl o prázdninách 1992, ale plně obnoven stále ještě není a vybavení se prý už nevrátí…

Od hradu jsme seběhli ledovou strmou lesní stezkou zpátky k potoku přesně na místo, kde jsme nechali Yardu. Nemůžeme to snad ani počítat za výlet – vždyť jsme ušli jen asi 4 kilometry. Ale užili jsme si jarem vonící přírodu, krásně opravené venkovské domky, pohled na důstojný Lemberk i elegantní letohrádek a jako doplněk jsme si zahráli i na druidy :o)

Aktualizováno: 30.3.2010 — 19:04

198 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. jobobqidblcvametllvvnfgn půjčit bez fffdeldlfa gkvhmskdkbtftkrbefnhsadvi BKR úvěr bez kreditní Zkontrolujte glllffggk lkgvmhvaafsflkhmhjovea fgjebajelj kcptqfkakdrkiahdkahkgq hypotečního úvěru deejeefjde bolesti hlavy migréna spcnoahiijrphmmdfviaqmgg edjfejjfd

 2. Fotky, příběh a kauza defenestrace jako obvykle uchvancující, a promiňte, že přidám OT, ale je to jen malinké OT, když koukám na zpravodajství fallen d.
  VODA.
  Tak jsem konečně pořídila kočičkám fontánku. Vykládala jsem o tom rok a měla jsem tak učinit o rok dřív. Nakonec jsem vybrala „lidskou“ (ty kočičí jsou děsně umělohmotné a ošklivé), takovou, aby se dala strčit dovnitř tlapka a i hlavička, na sítku jsou kamínky, sice jsem je dostala s balením a jsou to spíš takové skleněnky, ale i kdyby tam nebyly, stačily by obyčejné křemínky a podobné oblázky. Zapínám jen pod dozorem, nikdy nevím, kdy Babetku napadne přehryzat kablík, ale to zurčení má dost půvabu i pro člověka, to za prvé. 🙂
  Puse, jelikož stále domrouskává a momentálně mi oslintává záda, je celá fontána zatím buřt. Ta má ksichtík stažený do snaživého křečka, tělíčko napnuté do podoby mraženého králíka a přemisťuje se kachní chůzí a dnes jsem vstávala o půl čtvrté, protože mi vzdychala do ucha, že potřebuje víc lásky.
  ALE – Běta dokáže před fontánkou prosedět i hodinu bez hnutí a sleduje čúrky VODY. A Babetka vůbec pořešila všechno po svém, hned při zkušebním provozu zkusila vyndat ty lesknoucí se kamínky, zahákla se drápkem o sítko a celý to překlopila, pochopitelně, to by totiž ani nebyla Babetka. Když se naučila, že TO i padá, chodí teď napřáhnout tlapku do proudu a pak si ji olizuje.
  Takže za málo peněz obrovsky přínosná investice a všem kočacím lidem doporučuji – ono je to opravdu baví. 😉
  16? ZA CO?!

  1. Betka chudinka z fontánky v obýváku pít nesmí… ty vazké flusy by zavařily čerpadlo (chuckle)

 3. Fligna: je to možný, že todle negdo negóme, sajtno? A ausgerechnet Honza a MaRi? Ste mě teda ranili. Jazyk zemskyho hlavního štatlu vám može byt ukradené, co? Budu s tym zase muset neco udělat.

 4. Tak jsem dneska zvládla oba články i diskusi, ale dalo to práci. Resty z hor nedoháním, naopak mi narůstají další. A bude hůř, takže hlásím, že nestíhám sledovat diskuse a tudíž si žádného hlásání nevšimnu. Sleduju ale Hadopasy a mail.
  Betí procházka byla moc pěkná, jak jinak. Jen nechápu, jak na tu kouzelnou malou holčičku černobílou může někdo tak ošklivě hulákat. To by si neměla nechat líbit. A defenestrované dítko plně chápu :). Pan kastelán byl evidentně moudrý a zkušený taťka se smyslem pro humor. Vyřešil věc ke spokojenosti všech (aspoň předopkládám).
  Já teď nějak procházím traumatem z návratu do města. Na horách mohl Rysík pobíhat skoro jak chtěl a ve městě nemůže, protože je to tu jeden psí záchod. Já mám pořád oči na stopkách a Rysíka neustále poponáším do bezpečnějších míst, z čehož je on značně rozmrzelý. (headbang)

  1. za chvilku to uteče a Rysátko bude taky chodit za kulturním vyžitím (nod) A určitě bude hodnější…

  1. Mě taky – to bych teda nečekal, že je tady jedna defenestrovaná. Má na to svědky? Uznání za obnovování staročeských zvyků! A chudáček pejsinka se ani nemůže pobavit se srnečkama. To je strašné. A opět ( co opět: nejmíň odeset) mám širší obzory, už to ani nejde dál.

  2. dobře – neříkejme tomu vyhození z okna – říkejme tomu vyloučení z prohlídky (chuckle)

   1. no jo vsak jsme se mu chudatku smali jak se tam udivene placal v korytku. jenom to nejzajimavejsi jako vzdy nemam nafoceno, bezela jsem zachranovat. opravdovy fotograficky clovek by vedel, ze dulezite neni zachranovat, ale fotit, fotit, fotit!

 5. Teda Xerxova !!
  Po dlouhe dobe jsem se s chuti zasmal. To na Tve zvolani „zpatky ty kravo“.Az jsem u pocitace nadskocil, protoze, tohle bych od Tebe proste necekal .
  Promin, ze to uplne potlacilo Tvuj krasny, profesionalni vyklad pruvodce po pamatkach. Bylo to proste kouzelne. Diky !

  1. to je ta nevýhoda (nebo výhoda ? (happy) ) virtuálních známostí… Kdybys mě znal osobně, tak bys zjistil, že občas nemluvím zrovna slušně, a když stoupá adrenalin, tak dovedu být jak dlaždič 😉 Ale pravda – snažím se na veřejnosti vzbuzovat slušný dojem. Občas to holt nevyjde (rofl)

 6. Zdravím všechny až v noci. Celý den jsem zápasila s připojení a rozchozením nového modemu. Nezdařilo se, tak jsem chtěla použít alespoň ten starý a ten byl najednou také hluchý jako peň. No nakonec si dal říct, tak jsem tady.
  Ten kořen, o který jsi se rozplácla asi nebyl tak bludný, když jste nakonec kameny objevili. Ty jsi byla dítko takové ukecané? Pan kastelán byl pohotový pán 😀 .

 7. ;;) R O Z V E R N Í Č E K . ;;)

  .(*) Starý Hirschfeld se dostavil s jarmulkou na hlavě na velitelství místního gestapa. V ruce měl noviny, v nichž si zatrhl inzerát. „Snad nejdeš kvůli tomu inzerátu?“ zařval na něho gestapák. „Právě kvůli němu,“ řekl Hirschfeld. „Ale tady stojí: Přijmeme mladého, tělesně zdravého, vysokého nejméně 180 cm!‘ Tobě je aspoň sedmdesát, jsi hubený jak lunt a měříš nanejvýš 160! Dále se v inzerátu praví, že uchazeč má mít dokonalý zrak, a ty máš, jak se tak dívám, aspoň deset dioptrií! A hlavně tu stojí, že to musí být árijec, a ty jsi přece každým coulem Žid! Co sem vůbec lezeš?“ „Přišel jsem vám jenom říct,“ pravil Hirschfeld, „abyste se mnou nepočítali!“ .(*)

  ~o) Hezký večer a klidný spánek všem přítomným. ~o)

 8. mam moc rada vase clanky, ze mi pripominaji domov, na lemberku jsme taky dostkrat byli, o kamenech ale nevedeli. kdyz jsme tam sli vloni v lete, nas mrni se chtel napit vody z toho korytka u studanky a placnul sebou po rypacku do vody, to by se vasi betce nestalo. smali jsme se mu chudakovi.

  1. u korýtka jsem z pramene pila já a měla jsem strach, že tam spadnu po čenichu – neboť mě tam Kosatice strčí… (rofl)
   Jsem ráda, že můžu přinést pár snímků připomínajících domov (wave)

  1. tady (sun) vylezlo až když zapadalo… Zato se díky vyjasnění pěkně ochladilo – máme tři stupně (zatím nad nulou (think) )

   1. Tak pro zajímavost, kdo to ví, odpoví, odpoví mi na otázku, co je
    „k´rdel“, a co znamená “ kozub“?
    _

    1. kŕdel detí – takže hromada dětí, kozub – krb … jo na nás, holky z druhé strany řeky Moravy si barsčim nepřijdeš (chuckle) (clap)

     1. Jsi dobrá (handshake) . A uhodnš i oblíbená slova MLP „budzogáň“ a „čičíkať“ ? (chuckle)

       1. 😀 ano, čičíkať je utešovať a budzogáň je veliký kyj, který nosili hrdinové typu Nebojsa (flex) 😀 . Moje občasné výrazivo dokáže MLP překvapit i po dvaceti letech manželství (rofl)

        No jo, no 14

        1. Nebudem stat nad kŕdlom neposlušných deti s budzogáňom,učičíkala som ich predstavou prijemneho večera s rozpravkou pri zapálenom kozube./usmievam sa,ale teraz rozumiete,pravda?/Myslim,že je škoda,že u vas bežne nie je možne kupovat ceske casopisy ,knihy ,mat filmy dabovane v slovencine.ci pozerat vysielanie slovenských televizií./Akurat po tom poslednom nie je co tužiť,vzhľadom na kvalitu programov.

         1. Verenko! (inlove) Mám moc ráda slovenčinu – člověk se vlastně spoustu slov naučil tak, že si je domyslel z kontextu při četbě nebo při sledování televize. Sem tam se slovenština objeví i teď v televizi nebo v rádiu, mně se to moc líbí. (nod)

         2. a co dělají slovenské zvířetnice pro rozvoj našich cizojazyčných schopností (wait) ?? Nic moc… 😡 Koukejte se polepšit. Když může být Mlsotník skoro každý pátek, proč by se nemohly zavést třeba slovenské pondělky (nepamatuju si to náhodou 😀 )… Jen byste musely být všechny psavější… (rofl) Tak jsem vám to pěkně naplánovala…

          1. Chicht, to ses ale trefila milá Xerxová – hádej, co vyjde zítra? 😡 (chuckle)

          2. Šiškote, Dede! (inlove) Neříkej, že je zítra pindělí! (shake)

          3. Ja som ZA!!! Všemi onými… hen tými… prstíkmi! To by bolo naozaj bohovské, kamaráti…

      1. tak to druhé bych věděla – zatím neodpovídám, nechávám pro dnešní odbornou poradkyni. A není u toho prvního trochu přesmyčka?

    2. Kŕdel = hejno, to je pro nás tady normálka… Vidno, že pro mladé (mám u tebe kafe, Evi) už veru nie – !

  1. Nic si z toho nedělej, to se pozná vyzrálejší ročník 😀 Ještě lepší je atrament. To jsem študovala dýl,je to inkoust. Ale co jsem jednoznačně nevypátrala ani ve slovníku, je ťuťmák. Existovala četba na pokračování (už nevím, kdo to napsal) a jmenovalo se to „Ťuťmák Wilson“. Já si to pro sebe přeložila jako prosťáček, moula. Ale nenašla. :S

 9. Xerxová, vy pojedete do Skotska? Jůůů, to přávidím, vlastně závidím. Byla jsem tam dvakrát, ale ještě, když jsem neměla foťák, tak dokumentace veškerá žádná. Hrdě mohu prohlásit, že haggis mi chutnal, pěla jsem tam se Skoty písně o sto šest, neb všechny zpíval u nás doma Matuška 🙂 😀 a hrozněmoc se mi tam líbilo. Hlavně se nezapomeň podívat na horu Ben Nevis, jestli je na ni sníh. Pravověrní Skotové s jiskrou naděje v oku tvrdí, že až tam žádný sníh nebude, Skotsko se vymaní zpod okované boty V.B. a v skrytu brousí meče 😀 😀 😀 No třeba v souvislosti s globálním oteplením se dočkají 😀 😀 😀

  1. za tři týdny… (tedy snad (nod) ) Betka má všechny papíry, takže nic nebrání k získávání podkladů pro nový Rozcestníček.

   1. Děsně přávidím. Otec furt chce taky (našel nějaký autobusový zájezd) a my ho furt přemlouváme, že v jeho stavu fakt nee.

 10. Dede / Marku,
  mně teda do toho nic není, ale neměla by na Nástěnce viset pozvánka na Brnění (a možná i několik hodin ještě na Termit, tedy Mácháč, tedy coursing)? (angel)
  Tý jo, jsem asi vyzývavá … 8+9 (whew)

  1. Myslím, že ten Mácháč by tam měl viset celou dobu. Třeba se někdo bojí jet s námi na celý víkend, ale třeba přijede jen nakouknou jedním očkem… To se určitě dá zařídit i „za pět minut dvanáct“ . A nebo někdo neví, jak na tom bude s časem za dva měsíce… ale nakonec dorazí.

  2. Eh, ono to ještě není hotové – vlastně to ještě nemělo být vidět (blush) Ale jak to úplně zprovozníme, tak to to tam dám! 🙂

 11. Hele, Xerxová, jak to děláš, že tak zajímavě píšeš? (y) Kruh mě až tak neláká (taky máme v naší vesničce flignu – ve stylu hvězdné brány), ale Lemberk, to je jiná. A jestli jsi v sobotu viděla Devatero řemesel, tak víš, že s tím oslovováním Bětky jsi na tom ještě dobře. (rofl) A defenestraci opravdu pominout nelze, však ty dobře víš, proč jsi to napsala. (rofl)

  1. podle hesla „Když si blbé, tož se zepté“ se ptám: co je to fligna?
   achjo, kde mám ten Calculův přístroj: 5 + 7 je …třináct???

   1. fligna je něco levého – totiž něco, co vypadá jako doopravdy a zatím je to jenom … fligna (chuckle) – teda chtěla jsem říct na oko.

   2. Už to vím! Fligna = chatrč = bouda = podbaba 😛
    HMM 6+8 je jako 7+7 A když jsem tento princip kotvila v mozečku mé dcery, tak pančelka strašně šílela. A když zjistila, že s takovým přístupem sčítání přes 10 jsem slušně zvládala integrály, tak si málem hlavičku ukroutila. (chuckle)

    1. To veliký matematický genius Gauss coby dítko ve škole někde v první nebo druhé třídě pěkně zlobil a tak pan učitel mu dal za úkol sečíst čísla od jedničky do stovky v naději, že malý Carl Friedrich dá aspoň dvacet minut pokoj. Jo, ale on hlásil za pár vteřin, že je to 5000. Učitel koukal. Jak jsi to spočítal? No, to je lehké. Stovku zatím nechám stranou. A teď: 1 + 99 je 100, 2 + 98 je taky 100, 3 + 97 taky sto a tak dál, až 49 + 51 je taky sto. To máme 49 krát sto, to je 4900 a tu připočtu tu stovku, co jsem si nechal stranou, no a celkem je to 5000. 😀 (clap) 😀

     1. Ještě, še to nikdo po mě zřejmě nepřepočítával. Zapomněla jsem tam připočítat ještě tu plonkovou prostřední padesátku, která se s ničím nesčítá. Takže správný výsledek je 5050. Malý veliký Carl Friedrich tuhle chybu samozřejmě neudělal. 🙁 😀 😀

  2. Dík – to se píše samo. Vždyť se stačí jen koukat kolem sebe a Rozcestníček je hotový (wasntme)

 12. Ahoj všem, povídání si přečtu večer, ale fotky vypadají nádherně! Přeju všem krásný den, i když je upršený – aspoň tady na severu je tma a pekelnej liják…

  1. a stále (rain) a stále (rain)
   Tohle byl výlet vhodný i pro psisko s omezeným pohybem – krátký a převýšení minimální

  1. Xerxová -krása, krása, krása! Já byla na Lemberku před časem a tehdy jsme stihli právě jen ten Lemberk, koukám, že i dneska, když jsme opsovatělí a na hrad se nedostaneme, máme ale v okolí co hledat. Dík za tip

    1. Já si myslím. My tehdy jeli z Oybína, Davidovi nebylo moc dobře, takže to byl fakt jen ten Lemberk. No další inspirace na to co prochodit

   1. co hledat co hledat… kolem Jablonného vždy houby (tedy nee v prosinci). Tam rostou všude…

 13. No vidím, že pokud se letos dostaneme do Jizerek, jak o tom MLP furt mluví, tak rozšíříme akční radius, díky Xercová, za další inspirace k výšlapům. (sun) (sun) Teda tady teď začalo odporně (rain) (envy)

   1. Tady taky (rain) . Navíc jsem do večera v práci. :@ Já chci teplo a sluníčko, potřebuju dát zahradu dohromady (než ji rozkopu kvůli odvodnění a elektrice. (rofl)
    Lidííí, já mám 2+3, kam to napsat!

     1. Mnó, tady už teda (prozatím 😛 ) neleje, ale furt těžký olověný mraky a nepříjemně se ochladilo. Ehm, kdyby tohle vydrželo přes svátky, tak mi ani nebude moc líto, že zůstaneme za kamnama (chuckle) . Jau, za tohle by mohla bejt hříšná čárka – to víš, že vám hezký počásko přeju (sun) .

  1. ano – i na druhé straně od Liberce je krásně.
   Tady je taky hnusně a (rain) a (rain) Betka se tvářila, že se rozpustí, když jsem ji donutila jít se mnou na procházku (a to zkrácenou…). Mám na to teď heslo – trénuj na Skotsko, tam bude hůř (rofl)

 14. Zcela OT, mám dotaz – jak byste to řešili vy? O co jde. Včera jeden z čtenářů Labužníka náhodou přišel na to, že jakýsi moderátor z jednoho plzeňského „poprádia“ vykrádá recepty na Labužníkovi zveřejněné, bez uvedení zdroje, a zpestřuje jimi (ve všelijak pokroucené podobě) svůj pořad. Dá se proti tomu nějak bránit?
  Pro ilustraci, příslušná diskuse je zde: http://www.labuznik.com/forum_posts2.php?ID=40056

  1. Nikdo nic? Zatím to totiž v té diskusi dospělo do stádia, že stoupenci zloděje tvrdí, že okradený majitel serveru by měl být rád, že je okradený a naopak tomu zloději za propagaci své stránky zaplatit, prý tak 50.000,-. Chucpe…

   1. No víš, jak vím, že by měl uvést zdroj, ale netuším, jakou cestou se toho domoct… Navíc pokud je kvalita vysílání příšerná, tak by o to možná ani nestáli. Nemám o téhle věci ani tuchu.

   2. Aido, diskusi jsme nečetl – nestíhám, ale obecné povědomí naší veřejnosti o právech na ochranu duševního vlastnictví je mizerné, minulými dobami značně rozvrácené a dodnes nenapravené – kolik lidí i v tvém okolí si např. filmy kupuje a kolik stahuje? (wait)

    1. Honzo, já kupuju, děcka povětšinou ne. Ale pokud to mají jen pro svou potřebu a nešíří to dál, což nešíří (kouknou se, vymažou), trestné to není – ale tohle není ten případ. Ten pán si udělal živnost z toho, že si půjčuje něco cizího, šíří to dál a navíc to znevažuje.

     1. Já vím, že je to něco trochu jiného, ale právě na tomhle to je krásně vidět. Jasně, že není problém si stáhnout film, pisničku, podívat se, poslechnout a smazat. Ale kolik lidí si dnes dělá nenápadný vedlejšáček, že tohle pak množí a prodává. A nikomu to nepřide divné. (fubar)

   3. Aido, možná neodpovídáme, protože o tomto problému sami víme málo. Tady jde o autorská práva majitele webu a autorů receptů, pokud nejde 100% o majitele webu. Kromě Ely tu nejsme právníci a nevím, zda Ela čte diskuze. Také nevím, zda autoři receptů dávají exkluzivní právo majiteli webu s nimi nakládat nebo zda souhlasí, aby jejich recepty byly použity ještě někde jinde. Nevím, jak může být případně potrestáno zneužití takových receptů. Podle mě by se na Labužníku měli obrátit na právníka zabývajícího se touto oblastí. Zmapovat, co šlo do éteru – snad existují nahrávky, do jaké míry bylyp použity originální recepty a případně vyžadovat nějaké sankce. Soudně se to potáhne asi celá léta, ale lidé by si měli zvyknout, že je třeba slušně požádat i o publikaci nezkreslených receptů jinde a věnovat za to i nějaký obolus.

    1. Ono take dost tezko zjistite jestli si ty recepty na labuznikovi nasel ten redaktor nebo mu je nekdo poslal.

 15. Dovolím si napsat, defenestrovaná kolegyně. Mě z okna vyhodil můj drahý bratr a nebylo to z přízemí na hromadu písku, ale z prvního patra do sněhu. Bylo mi tak půl roku a drahý bratr,tehdy měl něco přes 10, se rozhodl, že nechce ségru. A hlavně mu činilo děsný příkoří to, že musel hlídat to pitomý mimino a nemohl s klukama lyžovat na Vydmuchu.
  Ale přežili jsme to oba (dance) a jeho likvidační pokusy pak pokračovaly ještě několik mnoho let. Ale to už jsem tady kdysi popisovala, jak se máme s drahým bratrem rádi 😀

  1. ano – na tvé líčení sestrovražedných pokusů si pamatuji. No hlavně, že ho to přešlo a dneska už se tomu smějete (chuckle)

   1. Milá LA – hodně štěstí, zdraví a spokojenosti. A splnění jednoho tajného práníčka (rose1) (h) (rose1) .

  1. milé LA k narozeninám (rose1) (a Quidoškovi od Barvičky k svátku 🙂 ) všechno nejlepší

  2. Milá LA, přeji ti všechno nejlepší, štěstí, zdraví, dlouhá léta a vůbec všechno, co si přeješ. (h) (f) (^) (d) (cash)
   A Quidoškovi přeju takýýýý (h) (h) (h)

  3. Všechno nejlepší (f) , milá LA! (h) Hlavně hodně pohody ve smečce a hodně radosti s Anežkou. (dog) (inlove) (sun)

  4. Hodně zdraví a štěstí milá LA (inlove) (h) (f) (^) (d) Ať se ti plní aspoň většina tvých přání (sun)

  1. Hmm, bohužel nemůžu, začala sezóna a úterky, čtvrtky a neděle už mám zcela obsazené.

 16. Krásne neskoré ránko z (rain) upršanej Blavy. Počasie fuj, pes chrápe a ja som tiež vstala pred chvíľkou, aby som si zavýletila. Díky, Xerxová, bolo to pekné. Fotečky ešte krajšie. Závidím, a nevládzem s paličkou, no čo už. A Betka ako vždy hviezda fotogenická. Idem sa prebrať s (coffee) . (party)

  1. procházka od baziliky v Jablonném ke Zdislavině studánce je i pro lidi s hůlčičkou… Pohodlná cesta, auta žádná, po rovině. Ale jasně – máš to trošku z ruky (wave)

 17. Tak na Lemberku jsem taky nebyla, ale co není, může být, že. Defenestrované dítě mě nadchlo, protože jsou chvíle, kdy je to snem každého rodiče- u mě to bylo na bratrově svatbě s dvaapůlletou Kačkou, kterou ten chlap vepředu dost nezajímal, zato ji zajímala letadla za oknem a jiné pozoruhodnosti hodné komentáře. (whew)
  S tebou se dobře výletí, Xerxová, akorát výletíš v děsně nekřesťanské hodiny… 😉

  Třináct, ale přepočítávala jsem to třikrát!

  1. co máš proti ranním procházkám ?? 😉 Bývá krásně, bezlidno, příroda vstává, lidi spinkaj…

 18. Me se moc libi fotka Betynky a studanky. Jak pred ni Betka stoji vypada to, ze se pavilonek snazi vzit vsechny svoje sloupy na ramena a utect. Je oproti Betce tak nejak na sisato 😀 Vypraveni jako vzdy skvostne…

  1. Kaštan! ty to taky vidíš??? Já jsem si to myslela už když jsem připravovala fotky k vydání, ale napomenula jsem se, že blbnu (rofl) Jinak souhlasím, někdy by děťátko defenestroval s chutí i rodič, vůbec, když by to bylo na hromadu písku a s hlídáním! (sun)

   1. Ó ano! Zrovna dneska ráno jsem měla nezříznou chuť defenestrovat osmnáctileté „děťátko“. A ani ten písek by tam nemusel bejt! 😉

   2. A já bych někdy s velkou chutí defenestrovala s dítkem i rodiče, a prosím, žádný písek dole. (devil)
    Ale jó,9.

    1. vzorek dítka již dospělého, které si o defenestraci hlasitě říká:
     „ahoj, dnes ani ano.. dkyztak dam vedet“
     … toto je odpověď na dotaz, bude-li večeřet doma (think)

     1. Na to je jedina rozumna reakce: No tak se zarid sam/a, neco v lednicce a ve spizi bude. Kdyz se nedokazes vymacknout.
      Je tomu osmnact, krmit netreba.

      1. Jendo, máš samozřejmě pravdu. Akorát že dotyčnej pitoma má mononukleozu, což vede k tomu, že a) v lednici musej bejt mírně specifický potraviny, b) u mne došlo k nárůstu hladiny mateřskejch hormonů 😛

       1. Aha. Tak to potom jo. A dytycnemu uz je dobre takze ma pocit, ze nejakou dietu nemusi resit … :-{

   1. nezaštěkává, bojí se 😀 Zjistila, že je nad ní střecha a to ji překvapilo (fubar) a vyletěla ven… Pak se již přibližovala se značnou nedůvěrou. je to statečná Kosatka (rofl) Jinak ten altánek je takový na jednu stranu… je připláclý ke skalce. Ale sloupy se páníkovi fakt nějak kácejí

    1. Ne abys mu to řekla. Mně, například, tím udělal dnes nepředstavitelnou radost. Já nad svými svislými velmi trpím komplexem kopytóznosti (tmi)

 19. Jé, Lemberk! Musím říct, že mě až překvapil, jak je (zvenku, uvnitř jsem nebyla) hezkej. Úhlednej, pěkně zrekonstruovanej, ne moc velikej – zámky větší než 30+1 neoblibuju 😉
  Akorát mám k němu jednu roztomilou historku – jak jezdíme tou veřejnou dopravou, tak jsme setam kdysi vypravili z Liberce. Vlakem je to moc hezký, jede se přes novinskej viadukt, lesama… akorát nám nikdo neřekl, že zámek NENÍ u zastávky Lemberk (a to dost zásadním způsobem) (rofl)
  No a vaše zážitky z cest nemaj chybu (chuckle)

  1. No Lemberk je přece na zastávce Lvová (nod) . To je snad jasný (rofl) . Hele, ale zastávku Lemberk neznám – nepleteš si to se Zdislavou ?? Tu všichni očekávají u Lemberka a ona je dost z ruky. A tam zastávka je
   Kam jedete na prázdniny ??

   1. No jasně, Zdislava (wait) , asi jsem ten guláš, co v místních názvech je, ještě drobet přihřála (rofl)

 20. Milá Xerxová,
  hezká vycházka a super fotky. S tebou se tak hezky chodí na výlety. A je vidět, jak jsi empatická, když zpestřuješ ubohým dřevařům jejich krušnou práci kratochvilným plácáním sebou o zem (rofl) .

  Defenestrace nemá chybu – to by se mělo běžně praktikovat (rofl) (rofl)

  1. spáš chudák já – Beta je od zvěře vždy odvolatelná – po pár metrech se vrací… Ale když nevíš, jestli ti zelení panáčci (envy) mají jen pily, nebo i flintičky a ta obří černobílá (bat) mrcha vyrazí přímo před nimi za srnčím (tu vyplašili autem, neboť akorát přijeli k lesu), tak to fakt bylo o infarkt (tmi) . I proto to nehezké oslovení Betky… ale je fakt, že poslechla ihned . Po mém zařvání všichni v okruhu několika kilometrů ohluchli… na a já se před nima nacápnu – zcela dokonale – odřená kolen (skrz rifle!), odřené dleně a i hubou jsem dopadla (naštěstí jen něžně – tam stopy po kontaktu se zemí nezůstaly)… Fakt groteska.
   No a moje polovička se jich v klidu zeptá, jestli jdeme správně ke kamennému kruhu… 😀 Ale až tak v šoku nebyli, protože odpověděli docela souvisle (happy)

 21. Cheche výtěžnost na Km, budeme muset vymyslet nějakou pořádně trefenou jednotku, podobně, jako je lidoden (wasntme) . Vyprávění o pidivýletu nemá chybu. A tvoji defenestraci jsem četla 2x 😀
  Za co? 17

  1. Tak jsem si myslela, že lidičky osloví „tajemný“ kamenný kruh 8-| A všechny zajímá, že mě vyšoupli z prohlídky (rofl) . Jinak cestičky kolem studánky a rybníků jsou autem nedosažitelné, ale pro cyklisty je to v pohodě (nod)

   1. Díky moc. Ty víš, co mne nadchne 🙂 No, nejsem ta, která by tam nesla věneček. Ale kouknout, to jo. Ráda. Dokonce moc. A už mám plán na nejbližší výletík. Velikonoční podělí bude ve znamení trasy Lysá (koncertík) – Kersko oběd a přes Přerov n.L. dom. Teda, pokud nebudou padat dráteníci. (call)

    1. Velikonoční pondělí a Kersko máme taky v plánu, nebude-li extra hnusně. Loňský výlet jaksi opakovat nemůžem, bo su indisponovaná a ten krpál s Andulkou na zádech asi nevylezu (flex) .

     1. Jé, Týno, já si nevzpomínám, kde jsi lozila loni. Tak přemýšlím, jestli tě potkám v galerii, nebo které hospodě dáte přednost. Jestli u Pramene, nebo dáte přednost šípkové omáčce? 🙂

      1. to nevím, kde se usádlíme. Asi postupně tam, kde nám dojde síla a dech a maličký nožičky přestanou ťapat . A vzhledem k tomu, že jsme tam ještě ani jeden nebyli, tak určitě zabloudíme. A samozřejmě mojí vinou (rofl)

       1. Tam jsou jen 2 silničky a 10 pěšinek. Když půjdete silničkou k Poděbradské, tak tam je FŠECHNO na 150 m. Ale galerii Kubů nevynechejte. Tam to bude bavit i malé nožičky.

 22. Já ti tak závidím. Já po takovýchhle akcí bytostně toužím. Potřebovala bych vůdčí osobnost, co to taky baví, ta mi to naplánuje a zajistí navigaci. Já bych hrozně ráda zase chodila, ale vyměnila jsem kdysi MLP a tahle je nechodivá a samotný mi to nějak nejde.
  Tak chodím aspoň u nás po lese, ale tady to není tak pěkný. Je to moc…pražský?

  1. Štětinko, a švagrová by s tebou třeba nechodila? Má přece taky podobně starého synka, tak by kluci mohli chodit všichni. Myslím, že krásných procházek jde i v okolí Prahy udělat spoustu. Koneckonců když byla mlaďaska malá, znala Prahu možná líp, než některá pražská dítka. A takový Petřín, Vyšehrad, údolí Šárky… tam všude jde spojit procházku přírodou s kulturou. A Berounsko, okolí Černošic, ale i Dráčkov na druhé straně taky určitě jde vymyslet tak, aby kluci byli spokojení a ty taky. A ty jezdíš i autem – takže Sázava, Kokořínsko… to všude máš na dosah ruky.
   Chce to se nebát a vyrazit. A klidně sama jen s klukama. Mají věk na to, aby se naučili, jek je kolem nich krásně (h)
   Já taky, když polovička není doma, tak chodím jen s Betkou. Pokud to jde, nechám se od něho někde vyložit a pak se holt musím postarat, abych se neztratila… (viz Milešovka či celodenní Lužky) Nevadí mi, když nemám doprovod…

   1. Taky mi nevadí samostatná navigace…. Vzhledem k tomu, že Můj nejdražší oblibuje cyklovýlety a já kolo nenávidím, nevadí mi kousek popojet, jít se cournout někde pěšmo s čubou a dát si sraz na určeném místě. Chce to udělat si přípravu, abych věděla, co chci vidět a kam mám jít.
    Kamenný kruh je zajímavý, ale defenestrace z Lemberka mě moc pobavila. Vtipnej kastelán.

   2. Se mnou taky chodí děti rády i dnes- a kupodivu za jednu z atrakcí považují cestu vlakem. Zkus to, třeba kluky nadchnou nádraží a vláčky…

  2. Štětí, taky si myslím, že kluci jsou už dost velký, abys s nima vyrazila. Mně takhle od mala učil chodit tatínek. Základ je, že se nejdete projít, ale jdete někam (k nějaký atrakci – v létě na zmrzlinu, když je chladno, tak třeba na zvířátka nebo na vláček…).
   Říkáš, že TLP s tebou chodit nebude. Tak si to zařiď sama(y) 😉

   1. Švagrová je nechodivá, ta spíš do společnosti, na ples, do kina. Vojta taky moc na tohle není, ale na něco kratšího bych ho snad vytáhla a Ondra to je moje pupeční šnůra, celou cestu ho bolí nohy,ale příště jde zase. Jenže já nějak nemám odvahu plánovat, asi to chce se jen rozhoupat. Teď na jaře je to ideální, nejsou tak hrozný hice … 😉

    1. Zdravím. Nevím, jak jsou potomci zaujmutelní, ale pokud by je zlákalo svezení na koníkovi,pak trasa vlak Beroun přes Rudnou lokálkou, z Vráže hore kopcom pěšky na rozhlednu, dolů k Berounu, zastavit na koníkya z Berouna rychlíkovou tratí zpět 🙂 Ani ne dest kiláčků. A žádný „erár“ bych vám necpala, máte svého dost 🙂 Teď je všude halda bláta, ale jinak tohle myslím jakoobecné pozvání zvířetníkům, kdomá ratolesti nebo vlastní chuťa odvahu, nějakse mi doma“namnožili“ koníci a nemají napráci nic než ládovat se. Jen tu moc nerostou houby, to už je lepší vzít auto a jet směrem na Křivoklát.

 23. Milá Xerxová (inlove) , tento Rozcestník je jasný důkaz, že když se umí, netřeba zlítat lán světa, aby vzniklo půvabné a vtipné vyprávění. Možná by šel na to vymyslet i nějaký vzorec, ale to je nad moje síly, proto se spokojím s konstatováním, že výtěžnost jednoho vašeho ušlého kilometru je obrovská. (y)
  Hihi …. ale v sobotu v osm ráno jsme tam byli jen my a kachny. – Tomu jsem se skoro podivila, netušila jsem, že kachny jsou až tak ranní ptáčata! 😉

  Jooo, a Betíček je taky prima! (clap) Jen nad jednou fotkou jsem si povzdechla, kam až jsou schopni fotografové zajít, jen aby jejich modelka vypadala na fotce zajímavě a atraktivně. Chudinka Betynka, by mě zajímalo, jak dlouho si pak rovnala ty zamotané nožičky. 😉

  1. Jooo, a defenestrace je prima! Myslím, že už tehdy bylo jasné, k jakému povolání se hodíš, protože TADY PŘECE PŘEDNÁŠÍM JÁ! (chuckle) (rofl) (h)

   (zas tak drzá jsem nebyla, abych to měla přes deset!)

    1. no – jestli jsou tak radostní… to nevím. Ale vím (wait) , že dneska jsem některým dost zkazila náladu. Ale už mám dovču a jdu tam až v úterý… huráááá

  2. vítěžnost zajímavostí na jeden ušlý kilometr je důležitý faktor při plánování (wait) . A pak u nás je to ještě požadavek na malý výskyt jiných lidí (to se dá regulovat časem zahájení výpravy) a kvalita povrchu pod tlapkama…
   Ale zkušenost říká, že se taková akční procházka dá najít téměř všude – v Čechách (a na Moravě) je všude krásně (nod)

   1. Pěkný procházky jsou fakt všude, jen se po nich rozhlídnout (h)
    My si taky prosíme bezlidnatý končiny (ne že bysme na ty lidi skákali a oslintávali je, ale tak nějak nám to víc vyhovuje 😀 ). Časná hodina nás tolik netěší jako tebe, ale obvykle stačí poodejít tak 3-5 km od parkovišť a je to dobrý (sun)

  3. Milá Vave,
   plně s tebou souhlasím, ale přece jenom … když už někdo slítá lán světa, měl by se nad sebou zamyslet a dokopat se k tomu, aby napsal i Rozcestník. Mám na mysli konkrétní, i když éterickou, osobu, ale nebudu jmenovat – He … hehe (rofl)

    1. A to si pamatuju (při mojí skleróze (wasntme) ), jak slibovala … jó někteří ti samí jsou pořád stejní (rofl) .

       1. jen se nedělej… Kam letos plánuješ dovolenou s Tádoškem ?? Vloni z toho byly moc povedené letní fotky (sun)

          1. Nooo! (nod) Ty taky znáš všechno, milá Zano! (inlove)

 24. Jo jo, vyhazování dětí z oken! Oblíbený sport majitelů robátek! Bohužel, není vždycky k mání písek a paní kastelánová. Já to zažila na výstavě starého italského umění v Mnichově – aplégr si chtěl šáhnout a kustodi šíleli. Jen to, že na oknech byl alarm jim zabránilo metat dítětem z okna v jakékoli výšce 😉

  1. Ano – raději jsem smečku malých skautíků hlídala ve skalních Drábských světničkách (alespoň někteří měli pud sebezáchovy) než na zámku v Mnichově hradišti na výstavě míšeňského porcelánu… To bylo hrozné (hlavně když klucí měli ty zámecké veliké pantofle… a klouzali se a honili se…)

 25. Hezký den všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat nějaké bolístko na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

 26. Chichi, takhle maličká a už defenestrovaná (chuckle) . A groteska před lesáky (rofl) . Umíš výletové vyprávění báječně okořenit – je radost se s vámi projít (nod) . Díky! Moc se těším na září!

  1. taky se těším – jen té vody je tam kolem fakt hodně… Už má foťák nepromokavý kabátek ??? (rofl)

   1. Mám dojem, že voda na každém kroku je vítaná. Pedroň nebude přehřátý buldok. No a kabátek na foťák asi Louk pořídíme v předstihu k narozeninám. (sun) Ještě dnes mi srdce pláče, když si vzpomenu, jak jsem jí toho vodníka záviděla. 🙂

   2. Nojo, porád 😛 . Jestli ještě někdy budu muset skákat šipku pro toho mýho zdatnýho potápníka, tak se pokusím předem odstrojit (wave) .

     1. To je fakt! A s air gagem (rofl) . Hola, jaro volá! Vavílo, už máš vychytané mušky u svého geniálního vynálezu? (angel) (inlove)

      1. No má to ještě malé mušky, zejména to není tak úplně funkční, ale o to je to hezčí na pohled. 😉

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN