BTW: Nazgúlí perličky z archívu

Dnes bych, milí Zvířetníci, ráda opět zavzpomínala na první rok života Nazgúlů – jak jsme v naší vísce vísce pod horami začínali společný život ve smečce. S Daníkem jsme v poslední době jen smutnili, tak třeba přijde vhod trochu chodského rozptýlení. Víte, že na některé věci jsem už milosrdně pozapomněla? Vždyť už je to víc než osm let… 🙂

 

Slepičí trápení

Člověk žijící ve městě má obvykle ke slepicím vcelku neutrální vztah. Dětská leporela ho poučí, že slepičky dělají ko-ko-dák, a že kohouti vítají kokrháním nový den. Vajíčka v každém případě představují vítanou součást jídelníčku, podobně jako slepičí polévka nebo slepice na paprice. Pokud se však přestěhujete na opravdovou vesnici a ještě k tomu si pořídíte psy, stanou se pro vás malebná hejna slepic noční můrou.

Bydlíme v nejstarší části vesnice, kde dříve stávaly především bohatší statky. Domy jsou dost daleko od sebe a obvykle sousedí s neoplocenými sady. Slepice jsou v podstatě v každé domácnosti, ale jen někde mají vyhrazený oplocený výběh. Většinou se hejna pohybují volně kolem zahrad. Uznávám, že mají skvělý život — celý den si mohou hrabat a popelit se, většinou bývají buclaté, a se šťastně připitomělým výrazem následují různobarevné kohouty. Pokud však máte v takovéto společnosti vychovávat štěňata, začnete vidět slepice v úplně jiném světle. Je to všudypřítomné nebezpečí, spolehlivě ničící čerstvě rašící sousedské vztahy.

Kazan

Náš jezevčík Max, poté co v raném věku uštval jednu slepici, prošel tvrdou odvykací kůrou. Švihnutí proutkem a tvrdé nesmíš ho poměrně rychle přesvědčilo o tom, že slepice je lepší kupovat mražené. Musím ale přiznat, že tomuto pokušení nebyl vystaven příliš často.

Po našem přestěhování na vesnici však svůj nuceně lhostejný přístup změnil. Slepice se začaly dělit na vnější a vnitřní. Velká skupina slepic žijících vně našeho pozemku ho i nadále nezajímá. Zato poletující svěřenkyně naší sousedky musely rychle změnit názor na směřování svých záletů. Přestože je to pro Maxe v jeho téměř dvanácti letech poprvé, co bydlí za plotem, získal ke své půdě tvrdě majetnický vztah.

S despotismem legendárních sedláků hájí svůj prostor, takže nás donutil pěstovat novou sportovní disciplínu, kterou bych mohla nazvat „přehazování slepic na čas“. Nejenže je nutné toulavého kura chytit a přehodit přes plot, ale je třeba to stihnout dříve, než jezevčík. Za vytrhané peří se strhávají body…

To však není nic proti štěněčím zálibám. Naši choďáčci honí slepice snad od první minuty, kdy se jako skoro tříměsíční štuclíci u nás vykulili z auta. Je to mnohem horší, než to bylo s Maxem, protože před jezevčíkem slepice utíkaly teprve poté, co o ně projevil zájem. Černá huňatá chodská štěňata se špičatýma ušima však dokázala přimět slepice k hysterickému záchvatu již svým pouhým zvědavým pohledem.

Na takovou slepici je ovšem nezapomenutelný pohled: pádí někam, aniž by věděla kam, plácá křídly, takže se občas nekoordinovaně vznese, a řve z plných plic. Teď si to představte v takových patnácti až dvaceti vydáních naráz. Které štěně by odolalo?

Zkusila jsem ledacos, od různých druhů domluvy až po výchovný výprask. Nepomáhá nic. Pokud jdou se mnou, přecházejí kolem slepic ostentativně na druhou stranu cesty. Pokud se na vteřinu nesoustředím, rozpráší hejno s elegancí pistolníků z Divokého západu. Zkušení majitelé vesnických psů mi říkali, že pokud pes zabije slepici, je třeba mu ji omlátit o hlavu, až ho navždy přejde chuť. Jenže oni je naštěstí jenom honí* a stejná akce se zmraženým opeřencem by asi neměla valného smyslu, že? (*Ano, to bylo v době, kdy jsem si to ještě mohla myslet. Nakonec na ten výprask mrtvou slepicí – jednou z devíti zadávených – skutečně pomohl. Od té doby bylo konto čisté a honičky se nekonaly… 🙂 ) 

Přesto se nevzdávám. Vím, že v tom nejedu sama. Onehdy jsem vedla psy na procházku a dílem zlomyslné náhody a zvonícího mobilu jsem v kritickou chvíli přehlédla nezvyklý úkryt slepičího hejna, jehož majitelka, laskavá stará paní, zrovna stála s přítelkyní před vrátky. Nastal obvyklý chaos, jehož výsledkem byla infiltrace celého hejna do areálu místního družstva.

Stará paní se nezmohla na slovo, zatímco ta druhá pořád opakovala: „Teda, vidíš to, co já?“ Omlouvala jsem se, chytala jsem psy a cítila se jako zločinec. O dva dny později jsem tu paní potkala, když jsem se vracela autem z blízkého městečka. Nedalo mi to a zastavila jsem, abych se přeptala na osud pronásledovaných slepic. Po příznivé zprávě jsem si oddechla a se zájmem si vyslechla zase její povídání.

„Teda pani, to byste nevěřila,“ začala napínavě. „Vzala jsem tuhle našeho Míšu (zajímavě zbarvený skorojezevčík) do krámu, von na mě rád čeká, protože mu vždycky něco donesu. Ale dneska se předved! Najednou slyšim kravál, vyběhnu a víte, jak maj tam naproti ty kačeny?“ „Prohnal je,“ hádala jsem a nálada se mi prudce zlepšovala. „Ale kdež, von jednu zalehnul a začal ji vochlovat! Já jsem křičela…,“ dodala a v očích se jí objevil uštvaný výraz, který tak dobře znám z vlastní tváře. „No nakonec ji pustil, dareba. Já vám nevím, co do něho vjelo, našich slepic si ani nevšimne…“

Škubati psem

Stejně, jako dětem neúprosně kazí mládí škola, došlo i na naše chodské nezvedence – začali jsme chodit na cvičák. Když se tak podívám na uplynulé měsíce, tak musím konstatovat, že to nebyla škola jenom pro psy, lítali jsme v tom pěkně s nimi.

„Náš“ cvičák je v blízkém městečku a je součástí většího areálu, kde se mimo něj nachází ještě psí útulek a stáj s koňmi a poníky. Vše je lemováno rozlehlými loukami sloužícími jako četné výběhy, prostory pro výcvik přivolání i stopování, jízdárna, drezurní obdélník a nechybí ani parkur. O osvěžení zvířat a lidí se stará velký potok a Labe, které je zde na svém horním toku ještě prudké a nepostrádá romantické kouzlo.

Zdejší kynologický klub přivítá každého, kdo potřebuje pomoci s výchovou svého psího miláčka, ať je to ovčák, rotwajler, pitbul nebo třeba trpasličí pudlík. Každou neděli dopoledne se tu schází pestrá společnost lidí a psů z městečka i okolních vesnic, aby se snažili vpravit něco poslušnosti do zatvrzelých psích hlav. Po několika návštěvách však mám dojem, že je to jen zástěrka takzvaně seriózních lidí – přestože se poslušnost poctivě trénuje, ve skrytu se tu všichni dobře baví.

První, co mě zarazilo, byl zjevný nepoměr zastoupených pohlaví. Nemluvím teď o psech, ale o jejich pánech. Vedle rozmanitého psovstva totiž stály v devíti případech z deseti paničky! Místní cvičitelé jsou zase pouze muži, a co já vím, většinou jde o bývalé policejní či vojenské psovody. O tom, že ani jim tento nepoměr neušel, svědčil povzdech jednoho z nich, který jsem mimoděk vyslechla. „Ježíšmarjá, samý ženský, copak chlapi žádný psy nemaj?“ říkal si polohlasem a zoufale prohlížel korzující účastníky kurzu.

„Ale mají,“ pomyslela jsem si zlomyslně, „jenom se s nimi nehodlají veřejně ztrapňovat“. Řekla bych, že většina mužů radši pošle na základní poslušnost se psem manželku, aby potom hrdě absolvovali obranu, stopu, nebo něco podobně mužného. Ono totiž klopýtání o schválně natvrdle se tvářící zvíře při povelech vlevo v bok, čelem vzad, sedni a nevím, co ještě mnoho na důstojnosti nepřidá…

Na svoji první hodinu jsem přijela s Kazanem. Byli jsme přátelsky přivítáni, byť psa doprovázel zkoumavý pohled. „To je…“ nebyl si jistý cvičitel. „Chodský pes,“ informovala jsem ho, ale jeho nedůvěřivý výraz mě přiměl dodat: „Je trošku přerostlý, ale jinak je to opravdu choďák.“ Kazan se na něho se zájmem zaculil a neřekl nic. Právě tato mlčenlivost již od začátku značně odlišovala naše psy od poměrně uštěkaných německých ovčáků – přestože se jim jinak podobají.

Byli jsme zařazeni do neuspořádané řady začátečníků, vyslechli si první pokyny a dostali první otázky – co nás trápí na našich psech. Odpovědi byly vesměs podobné: „Utíká za psy, skáče na cizí lidi, honí slepice, pere se, neposlouchá…“ Přispěla jsem svévolnými útěky a honěním zvěře. S agresivitou jsme zatím nikdy problémy neměli, ani uvnitř smečky ani směrem k okolí. Jedna asi patnáctiletá dívenka ještě špitla, že její fenka zlatého retrívra se bojí mužů.

„Jestlipak tady neplatí „jakej pán takovej krám,“ zašklebil se ni trenér, ale potom laskavěji dodal, že to není problém. „Alespoň tady chlapi jsou a postupně ji otužíme,“ ujistil ji. Potom ale zpřísněl a zahřímal: „Za všechno si můžete sami! Pes ve výcviku patří na vodítko, dokud nezvládnete základní přivolání někde o samotě, nemůžete mezi psy! Nikdy si neudržíte autoritu, když si splnění povelu nemůžete vynutit!“ Což o to, dnes vím, že měl pravdu, ale tehdy se mi na jazyk draly stejné protesty, jaké se ozvaly od „odvážnějších“ paniček.

Jak se má potom pejsek vyběhat a pohrát si s ostatními? Co je to za život jenom na vodítku? Ale měla jsem za sebou několik nervy drásajících útěků našich miláčků, takže jsem mlčela a v duchu přikývla, když cvičitel dodal: „Radši se bude chvíli trápit na vodítku, než aby vám ho přejelo auto nebo zastřelili myslivci, ne?“ O tom se opravdu nedalo diskutovat. „Ostatně, kupte si desetimetrovou šňůru,“ doporučil nakonec. „Pes bude mít volnost a vy ho budete mít pod kontrolou.“

Pokud to ovšem přežiju, pomyslela jsem si pesimisticky. Moje zkušenosti s tímto ďábelským vynálezem totiž vystačí na samostatný článek a intenzivně připomínají známou kapitolu o lodním laně od Jeroma Klapky Jeroma. Já ale uvazuji psy na oba (!) konce 13metrové šňůry.

Výcvik začal. Rychle jsem se dozvěděla, že nedávám povely, ale doporučení. Pes musí cítit vaši rozhodnost, vaši vůli – dozvěděla jsem se. Sedni, lehni, vstaň, pochodem vchod, zastavit, vpravo a vlevo v bok a čelem vzad. Zjistila jsem, že se mi stále pletou strany, a že mám tendenci se při obratu čelem vzad zamotávat do vodítka. Po třiceti minutách jsme na sebe s Kazanem vyčerpaně koukali a já četla v jeho oříškových očích: „Tedy paní, do čeho jsme se to dostali???“

Nakonec dril přece jenom skončil a pejsci se začali bavit na slalomech, kdy jsme se různě obcházeli, aby se psi naučili bez konfliktu potkávat se svými kolegy a cizími lidmi. Závěrem si všichni za mohutného chválení mohli zkusit překážky a za potokem se společně proběhnout na louce. Kazan se tou dobou už skvěle bavil. Tolik různých psů a nových zážitků! Až to poví Daníkovi, ten bude koukat!

Rozhodně jsme za jedno společné cvičení dosáhli víc, než za dobu, kterou jsem ho učila doma. Jako by pochopil, že to zkrátka musí dělat každý, a že na tom vlastně nic není. Názorné povely a předvedení pomůcek, které je psům vysvětlí, byly rozhodně účinnější než studium příruček. Nejvíc ale podle mě dělá ta společnost.

Tohle mi táhlo hlavou, když jsem pozorovala dvě dámy již opravdu středního věku, z nichž jedna zápolila s temperamentní rotwajlerkou a druhou právě povalil její urostlý německý ovčák, když se snažila „přišlápnutím vodítka stabilizovat psa a předejít tak nežádoucí činnosti při odložení“. Tak nějak neurčitě mezi nás jsem pronesla: „Co nutí ženy v nejkrásnějším věku, zaručujícím již rozumnou míru nezávislosti šaškovat v neděli ráno pod vojenskými povely v bahně na cvičáku?“

„Je to lepší než vařit oběd,“ ušklíbla se spiklenecky ta s rotwajlerkou a dodala: „Ten můj se s naší holkou vždycky rád pochlubí, ale cvičit holt musím já.“ „U nás vaří manžel,“ přidala se ovčákova majitelka udýchaně, když se snažila zbavit nejhorší špíny. Zasmála jsem se. Byla zima, bláto, foukal ostrý vítr, ale já jsem se skvěle bavila. Věděla jsem, že moje neděle právě získaly novou tvář a těšila jsem se na příští týden.

Komediant na cvičišti

Naši psi mají rádi neděle, protože to znamená nejdříve legraci na cvičáku a potom spoluúčast na neuspěchané nedělní snídani. Na cvičáku se podrobí prověrce slušného chování a společensky se vyžijí, při snídani zase do dychtivých tlam vždy napadá něco ze servírovaných dobrot.

Léto a dovolené však většinou znamenají porušení pravidelného týdenního rytmu a ani u nás tomu nebylo jinak. Vynechávali jsme cvičení a posádka začala vlčet – děti i psi. U dětí i u psů je na vlčení jediný recept – práce. S dětmi to bylo snadné, léto je u nás doba přípravy dřeva na zimu, hrušky a jablka sebevražedně opadávají, aniž by hodlaly dozrát a tráva pořád roste a roste. Takže možných úkolů je dost.

Daník

Psi se však nejlépe umravňují na cvičáku, takže mi nezbylo, než se nejbližší neděli vykulit z postele natolik včas, abychom s Daníkem stihli začátek výcviku. Muž se ten týden toulal někde po světě, takže Kazan jenom zklamaně a se závistí koukal, jak Daník blaženě skáče do auta.

Když jsem zaparkovala v areálu cvičiště, tak už s Daníkem šili všichni čerti. „Páni, to bude švanda,“ hlásala jeho rozesmátá tlama a navzdory předpisovému „k noze“ i nepředpisovému „zpomal, ty troubo“ mě vlekl mezi ostatní psy. Společnost byla různorodá – dvě spřátelené rotvajlerky, několik německých ovčáků i ovčaček, jeden černý labrador, pár zlatých retrívrů, dva hovawarti, jeden pitbul a jeden voříšek. Daník nejspíš hodlal olíznout každého přítomného, takže ho nemile vyrušil povel k seřazení. Uraženě našlapoval a neklidně se pohybující uši nevěstily žádnou připravenost k práci.

Zrovna ten den bylo při výcviku četné obecenstvo – právě končil týdenní výcvikový tábor a kromě dospělých si posedal kolem trávníku ještě houf dívenek tak ve věku od deseti do čtrnácti let, které hlasitě a s nekompromisností netaktního mládí komentovaly výkony přítomných.

Daník se opravdu nevyznamenal. Polovinu povelů zaspal, koukal kde co lítá a ještě si komickým způsobem vyžadoval pochvalu i za prosté usednutí u nohy. Abych to vysvětlila. Nazgúlové mají zajímavou povahu – jen těžko se s nimi „pracuje“ s pamlsky.

Výcvik absolvují pouze z čisté lásky k pánovi a v míře, jakou považují za nutnou. Pamlsek je pouze důvod k exaktické radosti a k naprosté ztrátě pozornosti, takže se dá se nabídnout až na úplném konci cvičení. Odměnou je tedy pro naše pejsky hlavně podrbání za uchem a ujištění o jejich skvělých výkonech.

Toho se ale ten den mockrát nedočkal. Nejhorší byly všechny varianty cviku odložení. Daník se rozhodl, že beze mě nemůže být ani na vteřinu a čekat hodlal pouze s hlavou vraženou mezi moje kotníky. Bylo to ostudné a přihlížející dívenky se skvěle bavily. Těžko jsem mohla vysvětlovat, že za jiných podmínek patříme opravdu mezi „pokročilé“!

Vzhledem k tomu, že bylo stále větší horko, všichni jsme uvítali konec regulérního cvičení. Dostali jsme aporty a úkol proběhnout si překážky. Aport Daníka baví pouze v jediném případě – a to když ho může ukrást Kazanovi. Přesto jsem ho pustila z vodítka a hodila mu dřevěnou činku. Radostně se rozběhl a zjistil, že je volný! Okamžitě ho činka přestala zajímat, a vrhl se mezi ostatní psy, kteří buď aportovali, nebo se tak alespoň tvářili. Okamžitě se strhla divoká honička. Dívenky pištěly a uskakovaly na překážky.

Nikdo se moc neměl k chytání provinilců. Konec konců bylo po cvičení a známé firmy s tendencí se rvát mezi účinkujícími nebyly. Za chvilku se situace vyjasnila. Žár slunce zahnal většinu psů k vodě a do stínu, a tak zbyli jenom dva vytrvalci – Daník a ovčačka Brita. Brzy bylo jasné, že Daník přestřelil. Brita byla prostě jiná váhová kategorie a jeho hravé poskakování se postupně měnilo v úprk před pozornostmi rozvášněné psí slečny.

Daník sice byl menší, ale rozum zcela neztratil. Začal využívat všech úkrytů, které cvičiště nabízelo a bleskově mizel pod „áčkem“, přebíhal do „tunelu“, kličkoval pod žebříky a nakonec zasvištěl do růžové plastové roury, která ležela neukotvená na trávníku. K jeho překvapení a k nadšení početného obecenstva se roura začala po trávě kutálet a jenom mrskající se huňatý ohon vyčuhující z jednoho konce roury naznačoval, co se vlastně stalo. To už se lidé kolem smáli zcela nepokrytě a holčičky volaly: „Paní, co je to za pejska, ten Daník???“

„Komediant je to, pacholek jeden,“pomyslela jsem si, a identifikovala malým slečnám chodského psa. Britu nenadálé Daníkovo zmizení zaskočilo natolik, že byla paničkou hbitě odchycena a já jsem z roury začala tahat poněkud zmateného uprchlíka. Daník sice trochu vrávoral, ale neztratil glanc. Bystře vztyčil špičaté uši, zasmál se na přítomné a z černé tlamy mu šibalsky visel dlouhý lžícovitý růžový jazyk. Sedl si mi na nohu a celým tělem vyjadřoval jediné: „Teda paní, to jsem byl dobrej, co?“

Aktualizováno: 26.3.2010 — 20:31

116 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. (e) Přihlášky (e) Předběžných bylo třicetčtyři, zatím jsem dostala dvacetčtyři definitivních. Odečtu-li členy volebních komisí a spol., pořád mi ještě pár kousků chybí. A to samozřejmě nepočítám lemplíky, kteří předběžnou přihlášku neposlali a chtějí přijet. Bu bu bu (devil)

  4+8 je 12, tak proč mě to nechce pustit?
  13 se mu taky nelíbí, zkusím 11
  tak znovu 12
  mých oblíbených 14

 2. …..Sedl si mi na nohu a celým tělem vyjadřoval jediné: „Teda paní, to jsem byl dobrej, co?“……

  na tohle nemůžu napsat nic jiného než

  (rofl) (rofl) (rofl) (rofl) (rofl) a dodat……. hergot odkud tohle znám??? (rofl) (rofl)

  Díky Dede, za milé připomenutí let nedávných 🙂

 3. Dede, to jsou skvělé zážitky! A pro mě vysoce aktuální čtení, protože jestli zítra nebude pršet, jdeme na cvičák! Jsem poněkud rozpolcená – chvíli se těším a chvíli obávám, ale těšení přece jen převažuje. No jo, už má náš Denisek dva záznamy v knize hříchů, kdy zcela ohluchl a nereagoval na přivolání. Zvlášť včerejší příhoda stála za to – procházeli jsme vesnicí a za posledním domkem zmerčil Denis něco v trávě, bylo to hnědé a mně, jak blbě vidím, to přišlo jako slepice. Nebyla to slépka, byla to mrňavá hnědá zavalitější fenečka na tenkých nožkách, takový vypasený krysařík. Denisovi se ovšem moc líbila, takže se ji jal pronásledovat, nic nedbaje toho, že na něj ječela a cenila chrup, a už vůbec nic si nedělal z mého volání. Ten zlatý pejsek, který pokaždé tak radostně a spolehlivě přiběhl!!! Fenku zahnal až na její vlastní zahradu, kam jsem vzápětí musela proniknout i já a před očima zkoprnělých majitelů tam Denise odlovit, načež jsem se v předklonu, jak jsem ho táhla za obojek, střídavě pokorně omlouvala za vniknutí na pozemek a střídavě jsem vyhrožovala zlotřilému psisku. Takže má to spočítaný, cvičák ho nemine!

  1. ………..Ten zlatý pejsek, který pokaždé tak radostně a spolehlivě přiběhl!!!……..

   kde, že loňské sněhy jsou. Hančo – zcela se mi orosilo čelo vzpomínkou na tohle období. Přeju pevné nervy a dobrého dodavatele čoklády na nerv 😀

 4. To jsem si posmakla :* na Nazgulich historkach. Dede diky 😉 A hlasim odeslanou prihlasku, kovarova kobyla no (chuckle)
  Lidi, taky se vam starsi prispevky v diskusi zobrazuji orezane? U tech nejstarsich nevidim zleva minimalne 2 cm, takze ani nevidim jmeno autora :S a kousky textu.
  A jinac hlasim,ze mamka uz je ze spitalku doma (nod) prima prima. Zitra jedeme Roneckovi nechat vypucovat zoubky k Luciskovi na kliniku (prvne v zivote bude pod narkozou, tak to snad dopadne dobre (whew) a pak k rodicum s ovocnym dortem od Hajka, bude oslava navratu 🙂

  1. To zobrazení je způsobené prehistorickým prohlížečem. Stáhni si nejnovější verzi a budeš to mít OK.

 5. Tak pták je pořád na okně. Ale bez odporu napochodoval do krabice, udělali jsme mu zábradlí a závětří a zástřeší, aby mu nebyla v noci zima a nepršelo na něj. Má možnost dostat se ven a frnknout. A když tam ještě ráno bude, tak pojede ke kamarádovi, kterej se v ptácích vyzná a jeho příjezd očekává.
  Až přijedu ze školy. podám hlášení

  1. TÝNO, TAKOVÉHLE OPRSKLÉ ŽROUTY ZNÁM Z NAŠEHO KRMÍTKA VELICE DOBŘE. CHODIL(VLASTNĚ LÍTAL)K NÁM JEDEN DOROSTENEC -ZVONEK. TEN ZASEDL DO PLNIČKÉ MISKY KOKOSU A LÁDOVAL SE TAK, ŽE VŮBEC NEMĚL PUD SEBEZÁCHOVY. ŽRAL ZCELA KLIDNĚ DÁL A VŮBEC MU NEVADILO, ŽE JSEM OTEVŘELA KUCHYŇSKÉ OKNO DOKOŘÁN, VYKLONILA SE S FOŤÁKEM AŽ TAK, ŽE OBJEKTIV BYL CCA 10 CM OD NĚJ. NEVZRUŠILO HO NIC, JENOM TEN SLUNEČNICOVÝ ŽVANEC. ASI BYL TAK DĚSNĚ HLADOVÝ, ŽE ZTRATIL ZCELA PŘIROZENOU PLACHOST. ZROVNA, KDYŽ SPOUŠŤ TIŠE ZARACVAKALA, ZVONEK ROZTÁHL SKŘÍDLA A ODVALIL SE PRYČ. KDYŽ KRMÍTKO OPUSTIL, MOHLA JSEM SYPAT ZCELA NOVÁ SEMÍNKA. TEN MRNÍSEK VYŽRAL VŠECHNO DO POSLEDNÍ MRTI. NYNÍ UŽ PTÁCI NEŽEROU, JELIKOŽ UŽ JE DOCELA TEPLO A ONI SI VENKU NAJDOU STRAVY DOST. A HLÁSÍM TADY VEŘEJNĚ, ŽE DNESKA MNE NA KYTIČKOVÉ ZÁHONKU PRVNĚ UVÍTAL SVÝM ROZKVETLÝM KVĚTEM PRVNÍ TULIPÁNOVÝ A OHNIVĚ ORANŽOVÝ OTUŽILEC . JARO TEDY JISTĚ OPRAVDU ZAČALO. NARCISKY MAJÍ ZATÍM POUPATA JEŠTĚ ZAVINUTÁ DO ZELENĚ, ALE BRZIČKO ROZKVETOU I ONY. JE TEPLO, I KDYŽ VĚTRNO A DEŠTIVO. JIŘÍ SICE TUKLIPÁNOVÝ KVĚT FOTIL, ALE FOTO Z KARTY DO PECKA ZATÍM NEPŘETÁHL. DATUM JAKO DŮKAZ TAM VŠAK VIDĚT BUDE. PŘEJU KRÁSNOU BNEDĚLIČKU VŠEM A AJDU SE ZVODOROVNIT DO REGÁLU.

 6. Dede, krásná vzpomínka na Nazgúlí mlaďochy (h) … nevím proč, ale zezačátku jsem si vždycky myslela, že ten se světlým ksichtíkem je Daník. A taky si pamatuju, jak jsem si myslela, že Nazgúlové jsou nějaká speciální rasa 🙂

  1. Oli (inlove) , s tím Daníkem jsem to měla stejné, nějak mi k tomu jménu pasovala světlejší tvářička, kdežto jméno Kazan pro mě bylo počerné. (chuckle)

 7. ;;) R O Z V E R N Í Č E K . ;;)

  .(*) Smolinski byl obchodně v jedné z nejpřepychovějších vil ve městě. Když se vrátil domů, svěřoval se své ženě: „Řeknu ti, Hinde, že to s nimi začíná jít z kopce.“ „Cože? Tomu nevěřím! Jak jsi na to přišel?“ „Na vlastní oči jsem viděl, jak jejich dvě dcery hrajou na jeden klavír!“ .(*)

  ~o) Vinšuju všem hezký zbytek večera a postrčte si hodiny. ~o)

  1. Můj ty světe, to je ale skandální případ! :O Však taky na tenise se musejí jejich dcery mačkat na jedné půlce a na druhé dcery starého Roubíčka, to on je na tom už taky hodně špatně. 😉

 8. OT- se moc omlouvám, ale zasedla jsem k přihlášce, že teda jako už taky konečně vyplním a pošlu, a jsem ouplně bezradná. Den příjezdu vím, ale vůbec netuším, jakým způsobem pojedu, jestli busem, vlakem, či mě nějaká dobrá duše vmáčkne do svého autíčka (a to samé s odjezdem) Dá se případně dodatečně nahlásit změna způsobu příjezdu?

 9. Hezká vzpomínka, ale mě furt čtení o Daníkovi moc dobře nedělá. Stále mi to připomíná, že opravdu byl taková veselá kopa a Rošťárna sama. Obdivuju tě Dede, že dokážeš takhle brzo vzpomínat. Já i po letech nejsem schopná i pouhé vzpomínky, natož čtení (h)

  1. tak mi právě pekáč s pizou propálil rukavici a velmi ošklivě popálil 4 prsty. Chodím tu s hrnkem ledové vody, v tom ty prsty a přemýšlím, jak budu čistit pravou rukou akvárka. Tvaroh ani jogurt tu nemám.

   1. Štětinko – blanka z vajíčka je na lehké popáleniny taky dobrá!
    Držím palce, ať se bobinka brzy zahojí bez následků (y) (y)

   2. jestli je máš hodně spálené – jeď na pohotovost. Já si jednou položila ruku na plotýnku – nejela jsem sice na pohotovost, neboť mám protekční rodinnou lékařku (wasntme) , ale volala jsem (call) ihned s.o.s a opravdu mi ruku rychle dala dopořádku (nod) . Sice každý den jsem k ní musela na převaz, ale po týdnu to bylo dobré…

    1. Pro tyto případy přechovávám v lednici mast Triamcinolon. Je to kortikosteroid, který na kuchyňské popáleniny funguje skvěle. Je na předpis, ale třeba to máš doma (je to mast na kožní problémy).

     1. Jééé? Fakt? Ten mám a hned vedle počítače. Ondra ho má předepsanej na pindíka! Jdu na to, ta šlupka z vejce nepomáhá, hoří to.. :@

      1. Mazat i puchýře (nepropichovat!), mně zatím vždycky stačilo zopakovat 2-3 krát asi po čtyřech hodinách, jak to vyjde. Určitě záleží i na obsahu účinné látky, v té mojí masti je 0,1 %.

    2. no, už se rýsujou puchýře, myslím, že to bude jen obyčejná spálenina, ale ruku ze studené vody nevyndavám, bollí to jako sviňa. V pondělí tu pravačku ale fakt dost potřebuju, jdu zkusit to vajíčko!

     1. Štetinko,krucis,vybrat z v ody!!Okamzite!!!Na sterilnu gazu/v domaco m prostredi je to normalny obva.z,prve cm,odstrihnut,tie dalsie su sterilne,samozrejme z noveho,.predtym zabalaneho kusa/. dat v hrubej vrstve mast-sterilnu-t.j. z tuby najskor vytlacit 2-3 cm prec,dalsia je sterilna.Dalej len normalne obviazat obvazom.Ak je plocha vacsia,pokryta pluzgiermi,mal by to vidiet na chir.pohotovosti lekar,pravdepodobne to bude chciet kryt ATB a denne prevazy.Boliet to bude dlho,najma po tej studenej vode,prasky alebo stakancek vodky vedia urobit zazaraky.

      1. (y)
       zvládám, je to trochu oteklý, ale když jsem si tenkrát nalila tu vařící vodu do holinek, bylo hůř. (whew)
       Mám tam ten triamcinolon 0,1
       díky fšem!

      2. Verenko, doufám, že moje rada, tedy Triamcinolon, není špatná? Kdysi dávno to můj tehdejší partner – námořník dostal v balíčku „pro všechny případy na lodi“ od kamaráda – lékaře právě pro situaci „když se o něco spálíš“.
       A nechtěla bys nám napsat nějaký Rozhledník o domácích zdravotních katastrofách?

       1. Triamcinolon je najlepsi-v pripade nedostatku akakolvek mast-/a ako hovorila ta sekretarka riaditelovi,ked myslim akakolvek,tak akakolvek-i bravcova,ci jedly olej/
        no a k tomu pisaniu:rada hovorim i pisem.mozno nieco stvorim./ale sa hanbim,i ked verim vo Vasu zhovievavost.

 10. teda – součet 1 + 2 musím využít

  Dede, moc krásně jsem si početla o klucích chlupatých
  Aido a Renato, gratuluji k následníkům – jsou to chlapi šikovní

      1. To je tak krásné, když si můžete dva jenom říct a spolu si zajít někam.
       Do Avie – ne do Avionu – ?

        1. A co jste měli dobrého? Já momentálně chroupu krutony, které jsem osmažila na zítra do polívky – nudle budou taky dobré 😀

          1. Ehm, já mám taky průřez jídelním lístkem. Krutony (rofl) Polívka se vaří a ještě dlouho vařit bude (tedy vývar). A dneska jsem dala Víle k večeři prefabrikované tortelloni a posypala je parmezánem. Aspoň jsem si to myslela. Když si stěžovala, že jí mezi zuby křupe cukr, tak jsem zjistila, že krabička s parmezánem byla vedle krabičky s drobenkou (rofl)

 11. OT – může se malej ptáček na krmítku nacpat tak, že není schopen odletu? Jeden takovej mi dupe po parapetu, občas si poskočí, ale nenastartuje. A když nenastartuje, tak si vleze do krmítka a hltá. Pak zas vyleze z krmítka, pochoduje, poskakuje, ale neletí. Může být prostě „přežranej jak prase“? nebo mám lovit a zjišťovat jinou příčinu?

  1. Myslím, že se tak přežrat nemůže. Jsou dvě možnosti – je spokojený a nemusí odletět (nod) – mě dneska jedna červenka neustále poskakuje kolem kompostu (Betka ho trošku prohrábla, tak je tam spousta zajímavých věcí…). Taky nelítá (nemá důvod) – tedy odletět umí, ale po chvilce tam pochoduje zas. A nebo je nemocný… je to smutné, ale malé načepýřené ptáčky, sedící (většinou v zimě) poblíž krmítka nezachraňuju. Ráno je uklidím… 🙁

   1. Je tady furt. A furt pochoduje a cpe se a začal mi nadávat, kdy ho nenápadně pozoruju. Ale neuletěl ani když jsem otevřela okno a zkoumala ho trochu zblízka. Jen dřepěl a koukal a hulákal. Tak nevím, co s ním? Když zůstane na okně a spadne, tak přímo venkovním kočkám k miskám.

    1. Patrně je mimořádně oprsklej. Mně na krmítko lítala jedna taková sýkorka. Roztáhla se v misce a žrala a žrala a ocáskem vystrkovala menší zájemce 😀

    2. Ale takový konec prostě každého druhého ptáčka vždycky čekal a čeká… co s tím? Jak? Proč?

  2. No, přecpanej bejt nemůže a když je tak živej, tak to asi (doufejme) nemoc nebude. Tak zbývá naražené křídlo. Zkus k němu vztáhnout ruku – jestli může odletět, tak odletí. Jestli ne, tak zachraňuj…

 12. Čtení o Daníkovi a mladých Nazgúlech vůbec si nechám, až mi klesne tlak a „uhospodařím se“. 🙂

  Shodou okolností jsem se cestou z hlídání spřátelených koček srazila včera s mou veterinární panídr, venčila pesíka, kterého hodně neba jezdit autem (ani přes město do ordinace), je to jakýsi ztracenec, kterého si kdysi nechala, a teď mu našli mozkový nádor a tak mi líčila, jak šílená byla zima a jak už bylo zle a jak před pár dny už pejsek měl zavedenou kanylu a už držela jehlu v ruce – ale ještě nemohla. „Může to uhodit každou hodinu anebo za tři roky,“ povídala.
  Dala jsem pejskovi dvě ňamky, které mi doktorka za zády podstrčila do ruky, abych si taky šplhla, a pohladila nemocnou hlavičku. Jediné, co my lidi můžeme dělat je, že s nimi pořád jsme, a to ona dělá. Zrušila kvůli němu i dopolední ordinaci, aby nemusel do auta 4x denně.
  To je láska…

  Kočičky, které jezdím hlídat, se chovají naprosto vzorně, přesně v ten správný čas, abych stihla vlak, se vracejí domů, nechají se i pomuchlat a jen trošinku vykvikují: „Ty ňéési nááše paníí, kdéé je nááše paníí?“ 😉
  Došplhám dom, vybaluju nákup pro Kočetii, holky se hned nasáčkují na linku, stůl a židli. Na stole dominantní Bětule, na lince drzá Babetka, na židli čeká maminka Pusinka, která, abychom toho trápení neměly málo, začíná mrouskat – ale zatím jen tak jemně, náručně, to jest: chce držet a vrnět a funět mi do krku a šlapat všema čtyřma do prsou a břicha. Náročné na provoz, nicméně proveditelné.
  Hbitě opucuju záchůdky a abych zavřela zobák hejkalkám, servíruju honem hovězí kapsu Babí a Pusí. Nežerou a natahují sosáky, bodejť by ne, v záloze je kuře.
  Krájím syrové kuře přednostně Bětě a pokouším se nahazovat do talířků natolik současně, jak jen mi vlastní síly dovolí; jde o to neotrávit Bětu, že stoluje v přítomnosti jiných, a zabavit „jiné“, že taky dostávají.
  Po čtvrthodině a notném zapocení si konečně loknu limčy. Všechny holky, tak, jak posedávají těsně vedle sebe, do sebe právě nalifrovaly dostatek živin, mohly by pomalu odcházet říhat a přemývat se, jenže:

  Jenže v tu chvíli vybalím grilovanou čtvrtku kuřete, kterou jsem si zakoupila pod nádražím, páč mi bylo jasný, že už jsem uběhaná a sama dnes vařit nebudu. To jsem neměla dělat. Nastoupil zástup. Pusí sedla na opěradlo křesla a přes rameno zízá do klína do talíře. Běta stojí na kraji stolku, opírá se o opěradlo křesla a natahuje vůni. Babetka se z koberce zadrápne do obou kolen a „CO to máš, co já NEMÁM, v tom talíři, paníku?!“
  Ze všech koček stoupají imrvére chlupy, mimochodem, a končí naschvál v každém šálku kávy, v každé limče, na každém talíři, ale to už je jen na okraj.

  NO – nebylo zbytí. Odházela jsem ze sebe kočky. Odnesla talíř do kuchyně. Vylovila tři čisté podšálky. S kručícím a natěšeným žaludkem jsem svlíkla kůži a naporcovala kuře na drobečky. Rozdala jsem kuře. Všechny holky se krmí, jak kdyby nejedly tejden. (Pusinka si pak došla ke mně lehnout na klín a doslova si opakově KRKLA!)

  To bychom měli grilované kuře pro paníka. Měla akorát tak kůže a kosti k vožužlání a kočky měly zbytek. Ten větší. ;(

  Hezký víkend všem! (wave)

 13. Dede, na to povidani o slepicich si moc dobre a detailne pamatuju. Na cvicak taky, ale drobne postrehy jsem uz casem zapomnela, a tak jsem se krasne bavila.

  Co Kazan? Musi to byt pro neho asi nesrozumitelne. (h)

 14. Moc jsem se pobavila, obzvlášť groteska s růžovou rourou je neodolatelná (rofl)

  Další sportovní zpravodajství: (cz) pubertální hokejisté se přesunuli ze třetího na druhé místo v tabulce, Hřívnatec má další gól a asistenci (clap)

   1. Odklepla jsem se driv – nechtene. Pri zmince o pubertalnich hokejistech jsem si vzpomnela, ze kdyz jsme se s Chetem vraceli z Prahy – kdyz jsme tam byli na vanoce (ne tyhle ale ty rok pred tim), tak u stojanky na Atlantu byl tym pubertalnich americkych hokejistu z nejake soukrome skoly. Asi museli byt ubytovani po ceskych rodinach, protoze kazdy mel igelitku s chlebama, domacima rizkama a rohlikama s necim. A dlabali kluci u stojanky a a v letadle. Pripomnelo mi to, jak Renata v noci pece rizky na hokejove vylety. 🙂

    1. BTW – už jste někdy viděli 18 hokejek zabalených (dohromady) do černé fólie? Vypadá to jako nějaká obzvlášť podezřelá zbraň (rofl)

    2. Jo ršííski – !! To někdo moc dobře věděl(a), jak udělat rychle a trvale Česku dobrý i m á č ! A to eště nevezli pi(ti)vo…
     Patnáct, co se ptáš.

 15. Nádherné povídání. Culím se tu od ucha k uchu a zároveň sbírám odvahu k zítřku. Jdeme se po 3 měsících „podívat“ na cvičák. To zas bude ostuda. Mám dojem, že když se nadělovala kníračí svéhlavost, Yummi si šla dvakrát (devil) a klasiccký výcvik ji rozhodně nebaví ani z půlky tak jako divočení na agility. (chuckle)

  Všem zvířetníčkům moc děkuji za včerejší přáníčka. Udatně jsem slavila (d) (d) (dance) a k počítadlu jsem se dostavila až teď. Moc se těším až se setkáme na coursingu. (h) (h) (h)

  1. Miki, neboj, nejsi v tom sama, já jsem už vychovala tři knírače, nakonec si dají říct i ty jejich svéhlavičky (envy) a ty budeš mít (angel) .

  2. Eh, Borůvka je kavalír a u poslušnosti dokáže pokvíkávat, že je to málo akční, jak konstatovala cvičitelka. Překážky běhá s šíleným nadšením 🙂 a vždycky se třepe způsobem „Už můžu? Jo?“

 16. http://www.pim.cz – on-line přenos, povinně sledovat hned teď.
  Ba ne, nemyslím to vážně, jen kdybyste se chtěli kouknout. Kluk má číslo 584, je to takovej dluhej hubenej pavouk, nejspíš na sobě bude mít něco černého.

    1. Škoda, že jsem nazašla do hospůdky dřív. Dívala jsem se, třeba jsem viděla a nevím. Hlavně, že vpořádku dorazil do cíle. Blahopřeji.

 17. Hezké vyprávění do zasmišilé soboty 🙂 Proč jsou pravidelně hezké pracovní dny a mizerné víkendové?
  Přeji všem hezký den (h)

 18. Moc pěkný vzpomínání (inlove) .
  Přeju hezkou a úspěšnou neděli (h) .
  Jinak Praha hlásí zataženo, kolem 10 stupňů, větrno.

 19. Krásny sobotný skoro letný deň želám. Tie spomienky sú ako staré víno-hutné a krásne. (h) (inlove)

  1. Ale no tak. Přece víš, stejně jako my Moraváci, že to o tom starém víně je pověra a nesmysl. Ovšem jako takový jazykově vinařský folklór beru, jasně!
   Sakra víno… podívám se, co mám v komoře. Bimbal sv Vít. Čas na oběd. Pudu do cukrárny na kafe a trochu krémových kalorií.

 20. Dobré ráno Zvířetníkům a zvířátkům. Moc krásné vzpomínky a vrátily mě do dob, kdy Linda byla štěně. Na jedné procházce mimo město byla na volno. Byla to místa, kde jsme nikdy nepotkali žádná zvířata a málokdy lidi. Ta malá potvůrka zaběhla za zatáčku cesty a byl jen slyšet docela slušný rachot. Když jsem doběhla, viděla jsem jen, jak ta potvora morduje divokou kačenu s mladými. Neublížila nikomu, ale radost jsem z toho neměla. Slepice jsme jí odnaučovali honit zcela nepředpisově – “ Nech slepičky, vždyť jsou hloupý!“. Vždycky se otočila a podívala se na mě a já slyšela Maxipsa Fíka, jak říká „No právě!“ A rozběhla se do hejna. Nechňapla po žádné, jen rozprášila hejno na všechny strany a pak stála a chechtala se. Dneska už se za slepicemi nerozeběhne, prokráčí kolem nich důstojně.

  1. Co slepičky pro starší dámu… k trpajzlíčkům ji máš občas brat. Pířed by to nechtěla, co?

   1. Jakube, nic ve zlém, ale urguju ten překlad, zabere Ti to tak nanejvýš 10 minut. Moc by mě to zajímalo.

    1. Netřeba urgovat. Už jsem to nastínil soukromě panu autorovi a vbrzku (!) aji vám. Ale je to zatím fáze kompilace materiálu, vyhodnocování, konzultací s konzistoří. Laciné senzace nečekáš, doufám – to není moje parketa.
     A pačemú chceš být psána s malým a – ?

   2. Paní ředitelka by to dovolila bez problémů, je pejskomilka, ale Linda je stará a navíc jí děti jako štěněti hodně ublížily ( polámaly jí žebra), takže po nich bez varování startuje. Je to něco, co jsem jí nedokázala žádným způsobem odnaučit. Musím být pořád ve střehu, pokud je u mě na návštěvě nějaké dítě a jsme pak vystresované obě – já, aby neublížila dítěti a nezradila ho a ona, že nesmí ublížit a přitom ví, že jí ublížily.

    1. Tak, to Ti, Myšičko, naprosto věřím. Sousedovic cca tříletá dcerka nakopla Brianku bez varování přímo do čumáčku. Brianka žila skoro šestnáct let, ale nikdy jsem ji už strachu z malých dětí neodnaučila.

 21. „Teda paní, to jsem byl dobrej, co?“
  Ano, milý Daníku, byl jsi dobrej! (h) Milá Dede (inlove) , děkuju Ti za krásné vyprávění o Nazgúlech. Páááni, člověk zapomíná, ale Tvé barvité vyprávění mi připomnělo všechny ty chvíle, kdy jsem se cítila jako naprostý idiot, zatímco Píďulka nebo později Andulka měly hubu od ucha k uchu. (dog) 🙂
  Přeju všem krásný den (h) a Dede, dnes na Tebe myslím obzvlášť a držím vám palce. (h) (y) (h)

 22. Dede, díky za krásné vzpomínání. Maxova změna názoru, že….slepice je lepší kupovat mražné 😀 , tak to jsem se teprve do smíchu rozehřívala a smála jsem se na plné kolo až do konce. Dovolím si vytisknout pro maminku.
  U Brna se také nekoná žádná meteorologická pohroma. Je polojasné slunečné ráno asi deset stupňů, co víc si člověk může přát?

  1. A co u té Prahy, tam žádná meteorologická pohroma nehrozí? Nebude tam na to moje diťátko pršet?

    1. jo a kdyby se smělo přípomínat (viz níže), tak bych gratulovala – ale takhle se tvářím, že o tom nic nevím… (f)

   1. Dyť vaše rodina je na vodu odevšad zvyklá, ne? A la votre!
    To musím říct. Jednou v šedesátých jsme koupili jakýsi přebytek koštovaček (já nevím, jak tomu pravíte u vás), dali to do soupravy, šest, a na každou dali sítotiskem Na zdraví v jiném jazyku. Takže Prosit, Chin-chin… a: A la votre!

    1. A co Jakoubku pa arriba, pa abajo, pa centro, pa dentro 😉
     Ovsem to je spis na panaky nez na vino.

   2. Zatím to jen fouká, že z chaloupek lítají perníčky všude vůkol, ale jinak dobrý! 😉

 23. ještě hlášení o počasí: Večer se žádná hrůza nekonala – jen silný deštík s občasným zahřměním v dáli. Ráno vytrvale (rain) , ale je docela teplo. Betka se nejdřív tvářila, že na procházky v dešti už zapomněla (wasntme) , ale pak se docela rozpohybovala a v lese jsme se hezky proběhly obě. Teď se sušíme – obě (chuckle)

 24. Dobré ránko!
  Darebné představy, jak Blesan zakousne rukáv, cukne, zavrtí hlavou a řekne: „Ty figuranti taky dneska nic nevydržej“, raději zapuzuji.
  V reálu by to spíš vypadalo tak, že by zalehnul a počkal až nastane čas k blbnutí. V mezidobí, zatímco by sledoval pachtění kolegů, občůral by jim veškeré cvičební nářadí… 😀

  1. Ale tím by si to přivlastnil, ne? Ostatní by to museli p ř e č u r a t . Čímž si činím nárok na registraci dalšího významu tohoto oblíbeného českého zvyku a úsloví.

 25. Hezký den všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat nějaké bolístko na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h) A těm, co dneska doufají ve splnění tajného snu, tak ať to vyjde 😉 (nod)

  Dík za další archivní povídání (u) . Je to fajn, připomenout si články pár let staré (nod) Dvojpes je prostě už od začátku něco jiného než pes a asi i dost odlišný od dvou psů různého věku či různé velikosti. Takže (wait) se ta sranda s dvojpsem ne násobí, ale umocňuje (rofl)

 26. Zdravím. Nic člověka tak nepotěší jako zasmát se cizímu… Ne, vážně, dík za zvednutí nálady. Po večerním předávání kočky kdesi na Jižňáku, kterou jsme shodou okolností vezly náklaďákem a z toho plynoucím beznadějným pokusům dotyčný prokletý stroj nastartovat jsem to skoro potřebovala. Tak aby jste se také zasmáli. Cvak,nic. Baterka ok,relé na žhavení zlobí, to víme. Startér jen cvak.Pokus o poklep na startér pod autem nedostatečně důrazný, kladivo nemám,přístup nulový, pocit klaustrofobie vrcholný.Marcela má nadlidskou sílu, roztlačila mě skoro na rovině,ale marnost nad marnost a nic než marnost. Nakonec pomohlo až zablokovat cestu a ukecat prvního, co nemohl projet, aby nás na laně (ocelovém) roztáhl osobákem 🙂 Přijela i policie, ale když to smrdělo prací (tlačením), zase radši vysublimovali. Dvě báby s nejedoucím náklaďákem a se psem je odradí vždy spolehlivě. Jdu léčit rýmu,krk, ucho a přilehlé atrakce spánkem, dobrou noc všem. Jen dva a čtyři, hurá ó šlechetný.

 27. Nazgůlí perličky…, no paráda! Jako mávnutím mediálně profláknutého kouzelného proutku jsem si vzpomenula na několik cvičáků a několik více či méně fundovaných výcvikářů. Nejlepší byl ten první, byl tak o tři roky starší než já a postupem času nás spojoval zájem nejen o psy. Pozor, pozor, žádné lechtivosti nečekejte. Za těch dob (u té věkové kategorie) bylo již vedení za ručku za večerního stmívání vrcholem. Jednu smůlu jsem, v té době měla. Bohužel, na cvičáku jsem byla jediná „ženská“ a tudíž žádné uštěpačné poznámky se dospělkám od mně nedostávalo. To až později. Když jsem nastoupila jako dáma vyššího středního věku k výcviku, tak „úsměvy“ a „rady“ mlaďošek mě nutily k tichému skřípění zubů.
  Když tak čtu o Daníkovi, vzpomenula jsem si na tu svou první, erdeličku Aidu z Arasu. Ta mě vytáčela podobným způsobem. Když zjistila, že se jí podařilo dostat na vzdálenější oběžnou dráhu od mé bytůstky, frnk a jako vrabec byla v prachu. Ale, když věděla, že jde do tuhého ( zkoušky, závody) šlapala jako hodiny. Měly jsme se moc rády a pro mou radost byla ochotná postavit se na čumáček. No jo, za pár let by jí bylo padesát. Neuvěřitelné.

 28. Článek je pěkný, moc, ale – kde je Mlsotník? Už druhý týden chybí. Měla jsem cosi vymyšleného, ale protože asi 3-4 lidi ohlašovali, že něco pošlou, nechala jsem to být. Teda, ne, že by ty moje recepty byly tak světoborné, to určitě ne.

  1. Halo, halooo!! Oslavenkyně nemůže spát a tak ještě vysxedává ve Zvířetnické hospůdce.

   (rose1) (h) Milá Aido (d) ,všechno nejlepší. Krásně si užij narozeninový den a ať se Ti daří celý rok. (rose1) (h) (rose1)
   (d) (sun) (^) (*) (party) (f) (music)

   1. Děkuju moc za přání, ale je to až zítra*. A radši mi tu tristní číslici nepřipomínejte…
    Ba ne, dík moc, jste hodné.
    *Já vždycky říkám – Jan Ámos Komenský, Bohumil Hrabal, Zdeněk Svěrák a pak moje maličkost – je to docela příjemná společnost, že?

    1. Jasně. Samí chlapi. Plus můj nejstarší, brněnský synek, 41 (kristepane). V té porodnici pod špénou, co už snad není – jak se to krásné parkové náměstíčko dnes jmenuje? Já jsem se naopak narodil v tehdy novém objektu na Veveří před Táborem. Ale nepamatuju se.

     1. Jakube, to nejspíš bylo „U Šilhanů“, taky jsem se tam narodila. Máti tu neděli večer dorýsovala poslední rys mému tatínkovi (kterého neznám, nikdy spolu nebyli), dokouřila poslední cigaretu a někdy v 10 jsem se narodila.
      Teď je v tom samém objektu (asi ve dvoře, nikdy jsem tam nebyla) jedna z nejdražších brněnských restaurací, Rialto. http://www.rialto-brno.cz

 29. Dede, dík za kouzelnou vzpomínku. Č etla jsem a smála jsem se, až jsem se za břicho popadala. dOVEDU SI ŽIVĚ PŘEDSTAVIT, JAK PRO TEBE MUSELO BÝT TĚŽKÉ NAPSAT TOPHLE VŠE O DANÍKOVI, KTERÉHO JSI NEDÁVNO NENÁVRATNĚ ZTRATILA. KAZAN MUSÍ JISTĚ BÝT OPRAVDU NESKUTEČNĚ SMUTNÝ, KDYŽ ZTRATIL SVÉHO DLOUHOLETÉHO DRUHA A VLASTNĚ SVOJE DRUHÉ JÁ. PAMATUJU SI DOBŘE, JAK SE TVÍ CHOĎÁČCI SKVĚLE DOPLŇOVALI. UŽ TEHDY, PŘI 1. ZVÍŘETNICKÉM SETKÁNÍ V JIŽNÍCH ČECHÁCH MNE DOSLIOVA UNESLA JEJICH POSLUŠNIOST, KRÁSA A LADNOST.VÍM, ŽE V ZA VŠÍM JE SCHOVANÁ NEKONEČNÁ LÁSKA A ODANOST , ALE I A VELEHORY TVÉ PRÁCE. JÁ TOHLE VYCHOVÁNÍ U NAŠEHO PSISKA NIKDY NEDOKÁZALA DOVÉST DO KONCE. OMLUVOU MI MŮŽE BÝT JE FAKT, ŽE V DALEKÉM A ŠIROKÉM OKOLÍ NAŠEHO BYDLIŠTĚ SE VŮBEC ŽÁDNÝ CVIČÁK NEKONÁ A NELZE TUDÍŽ SPOLEČNÝ VÝCVIK REALIZOVAT. PŘIZNÁVÁM, ŽE NA VINĚ VŠECH OBTÍŽÍ S VÝCVIKEM JE VŠAK ZEJMÉNA NÁŠ POČÁTEČNÍ SOUCIT S FYZICKY A PSYCHICKY ZUBOŽENÝM ZVÍŘETEM Z ÚTULKU. pAK JE TAKY VELKÁ VINA V NAŠÍ VÝCHOVNÉ NEDŮSLEDNOSTI . DNESKA JE HOKINOVI BEZMÁLA 15 A DOSTI ČASTO SI DĚLÁ JEN TO, CO OBČAS SÁM CHCE. MÁVÁM ZA KANÁL ,ZDRAVÍM VŠECHNY A PŘEJU PĚKNÝ VÍKEND. JDU NYNÍ ODPOČÍVAT, JELIKOŽ PRVNÍ PRUDKÁ JARNÍ BOUŘE , KTERÁ SE DNES ODPOLEDNE NAD BĚLOU PŘEHNALA, MÉMU SRDCI ZROVNA NEPROSPĚLA.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN