PSI: Zpráva z ohrádky plné štěňat

Definitivně jsme opustili porodní bednu a přesunuli se do ohrádky. Ohrádka je v předsíni – verandě, místnosti plné sluníčka, tedy pokud sluníčko svítí. Tuto zimu si ho zrovna moc neužíváme.

Základní požadavek na ohrádku se štěňaty je, že musí mít podlahu omyvatelnou, nerozbitnou, musí tam být co nejméně věcí k okousání. Je nutno zabezpečit všechny cennější předměty, protože možnost uhlídat 10 štěňat je pustá iluze.

Štěňata se naučí, že jednu část ohrádky používají jako odpočívárnu, ložnici a hernu, druhou část jako záchod. Bohužel někdy nemají úplně jasno. Ne že by vykonávali potřebu na místech, kde leží, ale jako hernu využívají celou plochu, a protože alespoň část dne neděláme posluhovačky u psů (třeba v noci spíme a ve dne chodíme do práce, i když si vybírám po kouskách dovolenou), zůstane dostatek „materiálu“, který mohou na tlapičkách roznést do původně čisté části výběhu. Takže peru, peru a peru.

Z psích mimin se stávají malí pejsci. Jsou pohybliví, někdy až moc, zvědaví, velice kontaktní. Každý den provádíme velice rizikovou činnost, a to mazlení se štěňátky. Proč rizikovou? Člověk je jeden nebo dva, štěňat deset. Všichni se chtějí pomazlit, zakousnout do svetru, prozkoumat nos nebo ucho, okousat botu, pokud možno i s palcem. Člověk nemá proti přesile šanci.

Když si odstraňuje pejska zakousnutého do palce u nohy, vyskočí mu jiný na krk a způsobí šrámy, za které by se nemusel stydět středně vzrostlý rys. Odstraníte pejska z krku a jiný vám rve rukáv, Vyprostíte zuby z látky, přičemž se další pokouší vás kousnout do nosu. Mezitím si vám jeden jemně žužlá ruku, libujete si, jak jemné je to štěňátko, když vám v ten okamžik zaryje zoubky do palce. Zařvete, čímž zvýšíte zájem ostatních. Určitě je nějaká legrace, když ten člověk tak řve!

Několik pejsků se vám pokouší vlézt do náručí a škrábe. Všichni najednou se vás pokouší olízat, a protože přece jen nejste dostatečně prostorní, rvou se o místo u vás. Někteří jsou aktivnější, někteří méně průbojní, ale všichni jsou velice kontaktní. Nakonec se mláďata uklidní a nastane idyla. Dva máte stočené na klíně, jeden si opírá hlavu o kotník, další je přitisknutý k boku, jeden leží s hlavou na vašem lokti. A vy si mezitím tiše počítáte šrámy a zubíte se na to hebké nadělení způsobem, jakým psychicky zdravý dospělý pozoruje štěňata i děti. Bezmocné drobečky.

Začínají si hrát mezi sebou. Hry jsou zpočátku jednoduché, v podstatě jde o hru „kousni sourozence“. Zvukový doprovod je ječení kousnutého, někdy i hrůzostrašné vrčení agresora. Tu hrůzu si musíte samozřejmě přimyslet, vrčení je sice hrozivé, ale hlásek vysoký, takže tolik hrůzy nevzbuzuje. Později se přidávají honičky a útoky ze zálohy. Pro úklidovou četu jsou zvlášť zábavné honičky v pokálených papírech. Čtyřicet nožiček, roznášejících nečistotu…

Zakousnutý sourozenec se snaží buď uniknout, nebo potupu vrátit. Pak jsou k vidění scénky jak z kreslených filmů. Jeden je zakousnutý druhému do ocásku. Postižený uniká, co síly stačí, ale ouvej! Na dlaždičkách to podkluzuje a pejsek běží na místě! Víte, že tvůrci kreslených filmů s tím během na místě skoro nepřehánějí?

Přetahovaná je také dobrá hra. Štěňata mají v ohrádce vhodné předměty, jako je stará šála s uzlem, plyšová hračka. Ale něco si dokážou obstarat sami, třeba stáhnout hadr připravený na podestlání, stáhnout noviny. Moc hezká byla scénka, kdy se dva přetahovali a třetí poskakoval kolem a štěkal. Vypadalo, že jim to soudcuje.

Okusovaná je nezbytná hra. Buď dostanou štěňata dostatek předmětů na kousání, nebo si je obstarají sami. Oblíbené jsou papírové krabičky, roličky od toaletního papíru, ale i kartónu od džusu. Zejména ty, které se dají zašroubovat, takže úplně nesplasknou a jsou pořád důstojným soupeřem. Ke klackům jsme zatím dospěli jen venku, ale i ty jsou oblíbené. A pak že pes je šelma. Podle vztahu ke klackům bych očekávala jistou příbuznost s bobrem.

Letos nám nepřeje počasí. V tomto věku již štěňata potřebují poznat nejen ohrádku, ale také venkovní svět. Jenže v teplotách kolem nuly vydrží venku jen krátce. Přesto si to užívají. Prověří bezpečnost zahrady. Zjistíte, kde jsou vyhrabané nové díry, protože tam zaručeně nějaké štěně vleze. Jedno se dokonce nemohlo dostat ven, tak jsem rozšiřovala díru (rukama, abych toho troubu nezranila) a vytahovala štěně ven.

Sotva jsem ho vyprostila, vrhal se tam další. Tak jsem stála u díry a odhazovala zvědavá štěňata. Po chvíli je to přestalo bavit a já konečně mohla díru zabezpečit (znamenalo to nacpat do ní 4 dlažební kostky, menší tvárnici a dvě cihly). Definitivní zasypání bude muset počkat. Nejprve jsou venku nejistí, ale brzy se rozeběhnou do všech koutů. Dopočítat se deseti nebývá jednoduché.

Teprve na zahradě objevila Ginny kouzlo štěňat. Doma se k nim sice troufla už přiblížit, ale větší bratření se nekonalo. Venku zjistila, že to vypadá jako malý pes, chová se to jako malý pes, a tak to asi pes bude. Občas se s nimi pošťuchuje, někdy jim přinese hračku a nechá je se s ní přetahovat. Je opatrná. Kdyby opravdu smýkla hračkou, tak učí štěňata létat. Ale ona jen popotáhne hračku, chvíli nechá štěně jakoby vítězit a pak mu ji sebere.

Konečně není ve smečce poslední. Od mámy se naučila, že může štěně seštěkat. Jen jednou měla trochu konflikt, když žebrala o piškot a štěně se k ní přiblížilo. Tehdy po něm sekla ošklivě. Takže dostala a zase chvíli trucovala a bála se jich. Ale do druhého dne na to zapomněla a hraje si s nimi. Škoda, že nemají kvůli počasí víc prostoru. Na zahradě by to bylo lepší, protože v místnosti je Ginny pořád ještě nejistá. Áje je úplně jedno s kým si štěňata hrají. Hlavně, že netahají ji.

Ovšem když u nás byla paní veterinářka tetovat a očkovat a mladí řvali jak na lesy, byla Ája blízko hysterii. Někdo ubližoval jejím dětem a ona byla zavřená v pokoji! Zajímavé bylo, že jakmile bylo po akci a dospělé psy jsme pustili zpátky do kuchyně, Ája se s paní doktorkou docela kamarádila. Dětem už zjevně nic nebylo, tak nebyl důvod ke znepokojení. Prostě není úzkostlivá matka, ale přece jen dává na děti pozor.

Z pohledu člověka je ovšem péče o štěňata především kolotoč: vařit, krmit, vyčistit ohrádku, vyprat, vařit, krmit… a tak do kolečka. To mazlení je bonus, ale řeknu vám, je to nesmírně příjemný bonus. Kvůli tomu to člověk vlastně všechno dělá. Protože kožíšek malého štěněte, voňavá tlamička a ještě hebký jazýček, to je něco! No já ví, jsou tam i zuby a drápy a špína, to jo. Ale stejně. Kvůli těm udiveným čeníškům, vykuleným očím a radosti, když vás ten mrňous pozná a vítá vrtěním ocásku, kvůli tomu to člověk dělá rád.

Aktualizováno: 17.3.2010 — 00:07

46 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Evi, dala jsem si odkaz na tvůj web na facebook – mám tam dost „psích“ kamarádů, tak se to snad trochu rozšíří… Přemýšlím, že bych na svém webu zřídila rubriku inzerce pro kamarády 😉
  Heč 1+2

 2. Nádherná psí miminka! K pomuchlování! Díky EvěŽ jsem se zamilovala do fletů! (h) Já jsem o jednom štěníkovi uvažovala pro švárovi, ale pak jsem to zasejc zavrhla. Oni si postavili domek a chtějí pejska, ale když jsem jim povídala, na co všechno si při výběru mají dávat pozor a co by měla obnášet výchova, tak koukali a prý to je moc práce! Tak nevím… přece bez práce nejsou ty koláče a ani kýžený výsledek, no ne? 😡 (think) (shake)

 3. Krásní čertíci černí, jen lituji, že štěně už nemůžem a tihle budou potřebovat hodně pohybu. Evo, přeji těm krasavečkům černým ať najdou hodné páníky. (h)

 4. Evo, to je báječná parta! Ti se povedli (y) (clap) Jen mě napadlo, nezkoušela jsi inzerovat na zahraničních stránkách? Kamarádka teď má podobnou nadílku bernských honičů a většina jich jde do zahraničí, jedna holčička snad dokonce do Ameriky. Jsou po výborných rodičích, třeba by se hodní páníci našli i za hranicemi…

  1. Lucka má pravdu předsedo 🙂 Viděla jsem za poslední dny stovky inzerátů a vím, že třeba plánovaný vrh v chovné stanici Kasandra na mě vyskočil snad i konzervy 😀 Máš skvělé pejsky, s vynikající původem a po pracovně schopných rodičích, tak inzeruj! Pokud nebudeš pořádně vidět, tak je zájemci vůbec nemusejí najít… Držím palce, jsou překrásní 🙂

 5. Rostou přímo před očima….. Musí to být prima muchlání. A taky pořádná demoliční četa. Držím palce, ať se najdou dobří páníčci i pro ty zbývající.

 6. Evko, ti chlupáčci jsou tak nádherní, z očiček jim kouká něha a kouzlo a taky pěkná čertovinka. Vím, že je to strašně moc práce, ale to ňuhňání za to rozhodně stojí. Lindu jsme kdysi nechali vykastrovat jednak ze zdravotních důvodů a taky proto, že bych za čas měla nejspíš plný byt drsňáčků. Nedokázala bych se s nimi rozloučit a postel tak velkou nemám 😉 .

 7. Evi (inlove) , udělala jsem si čas na portréty, jsou báječné! Velká pochvala Báře. (y)
  A štěníci na fotkách jsou k sežrání, vážně, jinak to napsat neumím. (h)

 8. Evo, ta tvá černá dráčata rostou jako z vody. Ještě před chvilkou to byli takoví černí bezmocní štuclíčci a teď podle fotek už to jsou opravdoví malí pejsci. To je rychlost. Myslím, že teď jsou v tom nejroztomilejším věku. Dívala jsem se i na jejich portrét na tvých stránkách, vyřiď gratulaci tvé Báře za krásný popis jejich povah, je to půvabné. Jen jsem si vzpomněla na toho nešťastného hnědáčka, škoda, že se neměl k životu. Možná se někdy přiště narodí nějaký životaschopný, mě se tahle barva prostě líbí. I když i tak není jednoduché štěňata udat do správných rukou. Hlavně přeji, ať se brzy najdou dobří páníčci i pro zatím nezadané, teď je mi skoro líto, že mezi nimi nemohu být. No nejde to, byli bychom nešťastní všichni. Tak musím mít rozum, i když strašně nerada.

  A před třemi dny jsem opět potkala „hnědého kudrnatého“, potřetí už to opravdu není náhoda. Bydlí tedy určitě někde v okolí, šly jsme zrovna do divadla, tak jsem se nemohla zastavit, ale šel s ním takový mladý muž (vysoký fešák), tak jsem mu psa pochválila. Usmíval se. Pes už nevypadá na mládence, nějaký rok bude mít. Tentokrát ale běžel zlehka, vloni v létě ve vedru jen tak ztěžka poklusával. Ale já ani nepoklusávala.

  1. Hnědých kudrnatých bývalo u nás pár, ale měli problémy se zuby (chybný skus). Teď je jich jen pár. Ono kudrnatých je vůbec málo, štěňat se rodí tak maximálně 10 za rok (většinou jeden, výjimečně 2 vrhy) a lidi to plemeno neznají. I když figurou jsou fletům podobní, jsou introverti. Jsou pomalejší, ale velmi vytrvalí. Jsou nesmírně zajímaví a je to nestarší plemeno retrívra. Už jsou uznaní od poloviny 19 století, fleti jsou jen o málo mladší. Labradoři a zlatí jsou až z první čtvrtiny 20. století.
   Jinak hnědé fletíky by mohla mít asi Ginny. Jenže nevím, jak to s jejími štěňaty bude. Pokud neudáme tyhle, netroufnu si příští rok na další. Štve mě to, protože se prodají méně kvalitní fleti, kdežto my se nějak nemůžeme chytit, přestože jsme cenou pod průměrem a kvalitou určitě nad průměrem (asi nemáme dostatečně velkou reklamu – jsou lidi, kteří si vychvalují bezostyšně průměrného psa a když je v tom dostatečně zdůrazněný import, ostatní jim na to skočí).

   1. Už jsem pochopila, že máme v okolí „hnědou kudrnatou“ raritu. Jen jsem nevěděla, že mají problémy se skusem. Netuším, jak je to s tímhle.
    Předpokládám, že hnědé zbarvení je recesivní a tudíž pro něj musí mít vlohy jak matka, tak otec hnědého štěněte a při kombinaci obou recesivních genů se pak toto zbarvení může projevit. Pokud to tak není, oprav mě, ale jinak by jich bylo jistě více.
    V sobotu jedeme do Jižních Čech na jednu oslavu – mámin bratranec má 80. narozeniny. Vzhledem k tomu, že má nyní snad ozářené metastázy na mozku, tak tak určitě jedeme. Nevím, kolik budeme mít ještě příležitostí ho vidět. Já, která mám raka všude okolo sebe, jsem v tomto ohledu strašně skeptická. On je ale velký myslivec- má jezevčíky s loveckými zkouškami a kamarádí s myslivci. O střílení zvěře si myslím své, ale to nemá cenu jim říkat. Prostě, kdyby tam čirou náhodou byl nějaký jeho kolega a zrovna sháněl fleta (málo pravděpodobné, ale co kdyby), tak mu o tobě řeknu. Můžu?

    1. Hnědá barva je recesivní u fletů, kudrnatých i labradorů (stejný gen). Labradoři mají navíc nezávislou vlohu pro žlutou barvu (také recesivní, ale na jiném genu – kdybys měla zájem mám to na stránkách jako článek žluté zbarvení u fletů). Proto hnědý musí být buď po obou heterozygotech nebo po hnědém a heterozygotním rodiči. Vada skusu není nijak vázaná na hnědou barvu. Prostě při malé chovatelské základně se v té linii, co nesla hnědou barvu, objevila vada skusu. Kudrnatých je i v Evropě minimum a tak je počet chovných jedinců malý a vady se eliminují špatně. Ale to neznamená, že ten u vás má zrovna tuto vadu. Třeba je to import a jen nechtěli do chovu a může být perfektní. Ale v databázi chovných jedinců není, dívala jsem se 😉 , protože jsem zvědavá.
     Fletíka můžeš nabídnout i myslivcům (pokud mají rádi psy, štěně bych s klidem dala, a určitě má vlohy). Znám pár myslivců, kteří svého psa milují a zacházejí s ním pěkně. Sice retrívři nejsou přesně jejich gusto, ale náhoda může být všelijaká. Dík

 9. Evo, díky!!! (h) Chjo, moc bych si přála aspoň jednou za život psí mimina zažít a trochu ti závidím 🙂 . Je veliká radost číst tvé zprávy z porodní bedny a ohrádky (sun) . Držím všechny (y) na dobré páníky pro zbývající černoušky (h) .

  Panejo, ta jáma musela být pořádná :O (rofl) .

  1. Ája je pracovitá. Letos to celkem flákala, ale před posledním vrhem si udělala doupě – noru, kam, když hrabala, se vešla celá, jen špička ocasu koukala. Fakt nepřeháním. Do díry jsme cpali posekanou trávu skoro celé léto. Na její omluvu musím říci, že posledně rodila v dubnu a bylo teplo. Letos bylo zamrzlo a sníh, takže se jí hůře hrabalo (rofl) Zahradu máme od holek čas od času docela překopanou, když na ně přijde březost (skutečná nebo falešná).

 10. Kouzelné povídání, nádherní černoušci, obdivuju Tě Evo, že to zvládáš, musí to být vyčerpávající, ale i krásné. Vzpomínám, jak jsme prvně navštívili Arinku – to jí bylo 3-4 týdny, a stěnísků bylo jen pět, ale mela to byla pořádná. Seděli jsne na pohovce, stěňátka nás okusovala a pyšná matka se schovala za naše záda, aby měla chvilku klid a jemně nás olizovala. jojo, toto utíká….
  Moc Ti přeju, aby se našli hodní páníčkové a brzy (toivo) .
  Nojo přece 19.

  1. Tak pohovku bych neriskovala 😉 , nemusela by přežít ve zdraví. Základ je: nepustit je tam, kde by mohli něco cenného zničit. Předvídat, co by mohli zničit (to nikdy nejde úplně, oni jsou vynalézavější, než my) a to odstranit z jejich dosahu (člověk by nevěřil, kam až takové štěně dosáhne 😉 ). V prostorách, kde se pohybují, mít omyvatelnou podlahu a stále po ruce mop nebo hadr (a být připravena, že ti to čas od času ukradnou). Nebýt háklivá na pořádek (ostatně to se s dvěmi dospělými čubami už člověk dávno odnaučil (rofl)
   Tihle jsou dobří, v noci spějí. 😉

 11. Evi, tohle byl nádherné pohlazení, (y) u mazlení a zahazování díry jsem se sice kapánek dusil smíchy, ale udržel jsem se. (rofl) Díky za report a moc se těším na další. (h)
  Děsně vám tohle nadělení přávidím. My si ho musíme odpustit – nestíháme pořádně ani stávající smečku. ;(

 12. Chápu, že je to pořádná fuška, tahle černá banda, ale čte se o ní úžasně. Díky za zpravodajství. I já se připoju s přáním dobrých rodin pro zbytek mimíšků. (h) Jsou nádherní. 🙂

 13. krásně napsané, hezky jsem si zavzpomínala. Někde budu mít ještě fotku, jak banda útočí na krabici od jablečného džusu a zahnali morčáka alfa do knihovny… (h)

 14. OT – maminky a babičky. Odešlo nám video a nový už teda rozhodně kupovat nebudem. Pokud někdo tento přístroj vlastníte, měla bych tu několik dětských pohádek (krteček, Šmoulové, Tom a Jerry,…). Já vím, už je to historie, ale než to vyhodím, chtěla jsem se zeptat

  1. Štětinko, zeptej se mailem u Myšátek, jestli mají tohle zařízení. A taky v nějaké školce. Vzpomínám si, jak jsem pro jednoho malého hosta z VB koupila Krtečka. Větší nadšení jsem neviděla. A byl jeho ctitelem až do puberty. Jen to tajil před kamarády 🙂

 15. Díky za krásné povídání. Připomnělo mi to dobu, kdy měla Týna Medvíska. Jediné štěňátko, ale tolik práce a starostí s ním! Ale taky radosti, muchlání a škádlení s tím hebkým kožíškem… (sun)

  1. Bude zajímavé tuhle kauzu sledovat, v podstatě naprosto zbytečně zahynul kůň a o něco později na tom samém místě ještě druhý mnohem lepší. Přitom Moning Let (ten druhý) mohl vyhrát Velkou pardubickou. Pokud dostihový spolek nakonec prohraje kauzu s Inkasentkou, bude zajímavé, jak budou reagovat vlastníci Moning Leta. To by ta požadovaná částka mohla být ještě o dost vyšší.

 16. Jako bych na dálku cítila tu nádhernou štěněcí vůni… smečka je krásná a moc Ti přeju, aby se brzy přihlásili noví potencionální majitelé, jinak se budeš muset přeškolit na mushera (rofl) (sun)

 17. Milá Evo, štěňátka jsou akční, krásná, demoliční, mazlivá, hryzací- podle popisu je vše, jak má být. Doufám, že se páníci pro další pejsky najdou, byla by to škoda. Ale jak sleduju na inzerci kavalír klubu, líp se udávají fenky než pejsci. No ale zase byste mohli postavit flet tým a mít smečku, jakou nemá ani císařpán!

  1. Jestli to nebude tím, že sem tam nějaký král ještě je, ale císařpán? Myslím, že už žádný není. Tím pádem takovou smečku mít ani nemůže (rofl)
   Znám kolegyni chovatelku,která má neudané fenky, tím to nebude… No a s Ájou nic nenadělám, rodí hlavně kluky (skóre 5:1)
   A 4+5 NENÍ 11 (rofl)

      1. Dodám (pokud projde výběrem 😉 😉 ) To, že je nějakej císař ještě neznamená, že bych mu je nechala. Oni jsou také šlechtici, někteří významní (takový Bedford dokázal ve své době dost, Brennan byl irský princ, Brian Boru král sjednotitel….). No, ale chovají se jak banda loupežníků (rofl) (h) , ostatně, není to pro šlechtu docela příznačné…?

 18. Hezký den všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat nějaké bolístko na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)
  Krásné povídání plné lásky, něhy, ostrých zoubků, voňavých psích miminek i práce kolem těch potvůrek… (wave)
  Doufám, že se jako mávnutím kouzelného proutku najde dost správných nadšenců, kteří čekají na ten svůj černý poklad. Protože už je ten správný čas, kdy můžou černoušci z domu. Mimochodem na stránkách mají moc krásné osobní portréty (nod)

  1. Osobní portréty psala Bára. Již jsou v nových domovech obě holky a Buck (Buckingham), Blackberry pojede v sobotu.
   Je zajímavé, jak se někteří trochu mění. Brenís nechce být se štěňaty (nebo ne tolik), velice vyhledává člověka a asistuje mi neustále v kuchyni (žebrat se naučil, ale neleží mi pod nohama kvůli jídlu) v ohrádce řve. Baldwin byl trochu bázlivější, ale teď je drak temperamentní a mazlivý. Z původně rezervovaného Scota (Braveheart) se stal docela mazel. Bedford zmohutněl, sebevědomí mu zůstalo. Diviš (Bedivere, rytíř kulatého stolu) je vyrovnaný, živý pes. Jen Brísek (Brian) je pořád stejný živel. To by byl pes na práci!

 19. Milá EvoŽ (inlove) , černoušci jsou překrásné nadělení. Za pár dnů už bude teplo a teta Gina konečně bude moct začít plnit svou úlohu – už se moc těším na článek s názvem Zpráva ze zahrádky plné štěňat. 😉 (h)
  Z Tvého článku, z každého slova přímo čiší hřejivost, okouzlení a láska. Moc Ti přeju, abys pro černoušky brzo našla nové domovy; krize se bohužel dokáže projevit i takhle. Ale pevně věřím, že oteplení nasadí potencionálním páníkům brouka do hlavy, že jim začne venku chybět malý černý kamarád a že si najdou cestu do vaší ohrádky. (y)
  Přeju všem krásný den!

  1. Čas běží strašně rychle, takže za pár dní je povídání neaktuální. Pejsků už nemáme 10, ale 7. Tři noví páníčci už byli nedočkaví a obě holky a jeden kluk jsou už v nových domovech (a podle zpráv a fotek se mají báječně). Zbytek samozřejmě jako demoliční četa stačí. Další půjde v sobotu, zbytek je snad zakletý. Už přemýšlím, jak vyřešit bydlení pro dalších 6 psů :O a zda si nekoupit náklaďák (alespoň van) na dopravu 😉 Přitom to nebude krizí. Kolega zná chovatele tibetských dog, který má už zadaný celý vrh. Že bychom byli tak nedůvěryhodní 😉 ? Zatím si majitelé ani již dvouletých Áček, ani tihle nestěžovali

   1. Jste skvělí chovatelé, Evi (inlove) (y) . Tibetské dogy jsou prostě o něčem jiném, to je celá psíchologie, proč dogy jsou zadané, kdežto fletíci v krizi ne.
    Ale jaro udělá své, sázím na to! (y) (dog) (y)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN