ROZHLEDNÍK: Platím, platíš, platíme… (3) – novinky

První díl tohoto povídání jsem psala ani ne před dvěma lety a už jsou tu změny. K 1. listopadu loňského roku totiž začal platit nový zákon o platebním styku (284/2009 Sb.). Je zaměřený hlavně na ochranu spotřebitele.

Správně bych vám měla doporučit, abyste si ho přečetli. Ale já budu kamarád a naopak vám poradím, abyste to nedělali. Tenhle zákon je taková spleť odkazů z paragrafu A na paragraf B, resp. platí-li B, pak ještě na paragraf C, kde se ve třetí větě odkazuje zpět na první odstavec paragrafu A… že normální smrtelník se tím neprokouše. Budete-li mít to nutkání, zkuste si přečíst nějaké shrnutí, sice taky nejsou moc čtivá, ale aspoň jsou kratší (třeba tady).

Řekla bych, že jako běžný uživatel bankovních služeb jste si za uplynulého cca čtvrt roku stejně nejspíš žádných zásadních změn nevšimli. Takže jen stručně upozorním na pár oblastí, kde se něco dělo.

Změnily se lhůty – platební styk po tuzemsku běží trošku rychleji. Momentálně je to tak, že banka vám má z účtu odepsat požadovanou částku týž den, kdy jste jí dali příkaz k platbě (za předpokladu, že to bylo do doby, kterou pro to určila; pokud jste ho dodali později, tak příští pracovní den).

Připsat tyhle peníze na účet banky příjemce (zajistit zpracování v zúčtovacím centru) musí vaše banka nejpozději v pracovní den, následující po dni, kdy je odepsala z vašeho účtu. Banka příjemce musí částku připsat na účet příjemce týž den, kdy ji obdržela ze zúčtovacího centra.

Hm.

Řeknu to česky: platba po tuzemsku by měla být na účtu příjemce zítra, nejpozději pozítří (když jste dali příkaz pozdě, řekněme v druhé půli odpoledne, v případě elektronického bankovnictví někdy v noci :-).

Došlo také ke změnám v lhůtách zahraničního platebního styku, ale většinou mají odloženou platnost až od roku 2012, takže zatím se v téhle oblasti nic moc nemění.

Měsíční výpis z účtu byste měli mít zadarmo. Praxe je taková, že banky masově rozšířily zasílání elektronických výpisů a papír nechaly za poplatek (ono to opravdu je pracné a drahé). Kdo máte možnost odebírat výpisy elektronicky, využívejte ji – za papír je škoda peněz a ještě vám pak leží doma. Navíc po nějakých pěti letech ho třeba budete chtít vyhodit – a budete se trápit tím, jestli předem semlít na strojku na maso, nebo roztrhat na centimetrové čtverečky a následně zkompostovat… prostě vyvstane klasický nerudovský problém.

Důraz na zvýšenou ochranu spotřebitele se v zákonu objevuje i v části, která se týká elektronického bankovnictví a platebních karet. Měl by zlepšit situaci klienta, kterému hrozí, že mu někdo přes tyhle kanály vybrakuje účet, případně k tomu už došlo. Když vám třeba kartu ukradnou, musí ji banka zablokovat zdarma.

Finanční odpovědnost majitele účtu při podvodných transakcích je novým zákonem – obecně řečeno – omezená. Zase: těžko odhadnout, jak to bude prakticky fungovat, ale pamatujte si, že v případě nějakého maléru je nutno se zuřivě bránit, šance je lepší než dřív. Zákon říká, že jste v právu, a je na bance, aby dokázala opak.

Velké tlaky na unifikaci (zákon transponoval, tj. převzal, evropské předpisy) se promítly do institutu inkasa. Myslím takové to zařízení, kdy dovolíte např. škole vašeho dítěte, aby si z vašeho účtu měsíčně brala částku za obědy, které dítko projedlo (pozor: neplést s trvalým příkazem! Trvalým příkazem platíte třeba splátky nebo činži – prostě pevně stanovené částky, které se nemění – šest stovek měsíčně apod. Naopak u inkasa předem víte jen rámcově, kolik vám strhnou). Změny by měly zvýšit ochranu spotřebitele – to jako vás. Jestli to tak funguje, ukáže až čas.

Jen pro představu: starý zákon měl 36 paragrafů. Současný jich má 147. Nejsem si jistá, jestli konkrétně tohle měl na mysli Komenský, když radil postupovat od jednoduchého k složitému.

Aktualizováno: 10.3.2010 — 17:56

86 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Tedy právníci jsou od toho, aby na jasné otázky dávali nejasné odpovědi, nikoli naopak. Na vysvětlenou – právníci tu nejsou od toho, aby na nejasné otázky dávali jasné odpovědi, nýbrž naopak. 8-| (rofl)
  To, co v posledních cca deseti letech plodí zákonodárci – co kus, to legislativní zmetek – zhusta ještě nevytištěn a už změněn 😉 Za jediné viníky však právníky označit nelze. Nejdřív někdo – právník – připraví návrh, třeba celkem rozumný, pak to koluje po připomínkových místech, kde to buď nikdo nečte (v lepším případě) nebo se na připomínkách vyřádí nějaký juniormanager, takto absolvent nějaké zapadlé cizácké univerzity či věhlasné univerzity západočeské, v poslanecké sněmovně to legislativní kutilové přikoření pozmněňovacími návrhy – a výsledek – právníci v praxi (jako třeba já)rvouce si vlasy mají problémy s pochopením zákona a ty, občane si dej mokrý hadr na hlavu a doufej, že ti to nějaká dobrá víla Zana vysvětlí (headbang) (fubar)

 2. Zano, obdiv! Dvojnásobný! Za to, že se vůbec v džungli, zvané ekonomika, bankovnictví atd. tak vyznáš a za to, že se nejen vyznáš, ale ještě to dokážeš napsat tak, že i na tyto věci naprostý blb ( já) tomu, co píšeš, rozumí. Díky.

  1. Chi chi, Luci, se tím halt živím, tak mi nic jinýho nezbejvá (mm) . Já zase s ústou dokořán čtu, když tu některý zasvěceně píšou o věcech, co někdy ani netuším, že existujou (viď, Pú … příklad z doby velmi nedávné)

 3. Zano – pěkné, přehledné, díky; takovéhle články jsou pro nás laiky velice potřebné.

  1. Aido, dík patří Dede za to, že Rozhledník vymyslela (y) . Je to rubrika zajímavá a užitečná pro všechny.

 4. Teda Zano, ne že bych ti to přála:-D, ale chtěla bych tě za úču. Obdivuju, že i když jsi ve svém ranku až po uši, dokážeš mít dostatečný nadhled, vypíchnout to nejpodstatnější a podat to naprosto srozumitelně a lidsky. Komenský by měl radost (nod) . Díky moc a jen houšť! (sun)

  1. Jojo, pod to se taky podepíšu. Mám pocit, že paragrafy se píšou specielním zvláštním jazykem a tomu rozumí jen pár vyvolených, jako právníci a zase právníci, no a potom Zana 🙂 (clap)

   1. Děvčata, děkuji, mám ráda potlesk :* (blush)
    S hrůzou pozoruju, že i právníci se v těch novejch kouskách přestávaj orientovat…

 5. Zano, díky! Je fajjn, že máme někoho, kdo poradí. Právničtina a bankovnictví jsou pro mě obory hraničící s astrologií. (chuckle)
  A záviďte: 2+3

  1. Honzo, vždycky jsem se snažila vyhnout tomu, abych dělala něco zavánějícího právničinou a účetnictvím. No, tak úplně to nevyšlo…

 6. No, a teď musím pochválit Zanu, protože tohle! vykutat z právnickýho ptydepe, že tomu rozumím i já, to je teda dílo.

  1. Baty… naprroti – !

   Teda kdybyste to, gójové, neznali: jde slušně vychovaný chlapeček po ulici, před synagógou sedí ve stínu pán s čepičkou na temeni, chlapeček praví: Pochválen Pán Ježíš Kristus! Pán vzhlédne, zdvihne prst a ukáže na kostel na druhé straně ulice: Naprroti!
   9 plus 8. To už za chvílu nebude sranda.

   1. Nojo, no, voni Sinderhauf, sem se spletla s vedlejším článkem, no. Jedna má hlavu plnou starostí, kšefty se nehejbou, švagr přišel plajte, služka mi vodmlouvá a Zimmerman mi zvrzla jarní blůzičku tak děsně, že ji nemůžu voblíct a voni by na mě chtěli, abych se trefila! A eště devět a deset, nů, to zvládnu, tatínek vynaložil velký peníze na mý vzdělání, já byla kdysi partie, to by koukali!

    1. leda tak ti prominentní, já jsem přece tak slušná a zdvořilá – a už jsem měla dokonce i 5 +8 !!!!

     1. Taky je zrovna tenhle příklad takový problém? Vždycky ho přepočítávám třikrát…

     2. Teď to mám dobré – 2+8=10, ale už nějak od dětství musím intenzivně přemýslet nad součty 7+5, 7+6, 8+5. Tohle vždycky vyšroubuje můj mozek k naprosto závratné aktivitě.

      1. Apino, jsem na tom stejně. Že by to bylo něco obecnýho?? Není tu někdo nějakej dobře utajenej psycholog?

      2. Teda Apino, to, co tam máš napsané, ve mně vzbudilo hloubání převeliké, než mi došlo, že to je pomlčka a ne mínus dvě plus osm rovná se deset….

       A zase 5 a 8, to mám za trest!!!!!!!!!!!!!

 7. jeden pozdrav pro všechny 🙂 :

  od Kačera kačerovitého cituji: Jo a nemůžu posílat příspěvky na Zvířetník, nefunguje mi ta „spamová ochrana“ 🙁 Marek Ruščák se na to už koukal a prý jemu to z mého prohlížeče funguje… tak tam všechny pozdravuj, že čtu, ale psát nemůžu 🙁

  Stále hájí pevnost (h) – v pondělí moc přidržte palečky, ať ji ještě můžou hájit dál (nod)

  1. Na Kačera myslím, leží mi tu totiž navštívenka a já jí pořád nenapsala. Tydim tydim. Se mnou je to těžký, já se bojím napsat i vlastní švagrové, abych neobtěžovala, že? Nechápu, co jste se mnou provedli, že sem občas píšu. Jste vážně nějak kouzelní.
   K článečku. Že to Zana přečetla, to má jistě v pracovních povinnostech chudák. Obdivuhodné ovšem je, že se o to s námi podělí. A k tomu srozumitelně a vytáhne jen to, co by nás mohlo zajímat. A k tomu se stará o „pokladničku“. Ještě že ji máme, jinak bychom si jí museli vymyslet. (rose1)
   Cha, přičítat jedničky umím. Teď jen abych nepředvedla svůj tradiční středoškolský trik a míst 7 nenapsala 2.

   1. nestyď se – určitě jí delší procházka neuškodí a Abbince prospěje. A Vašík se seznámí s kouzelnou čubinkou pitinkou (dog)

    1. Však jo no, už jsem to poslala. Sem odesílání urychlila, protože jsem měla pocit, že se Rysík budí, ale zase ztichnul. My teď obcházíme pejsky a seznamujeme se, ale dvě minuty na ulici je na Rysíka málo. Potřebuje mít možnost se kolem pejska (ale i cizího člověka) chvíli ochomejtat, než je ochotný ke kontaktu.
     Tak přece jen je vzhůru.

  2. To je moc dobře a budu na Kačerov dál myslet (viditelně to dělám správně 😉 ).
   Karakal, já taky mám dost potíž někoho oslovit – ale Zvířetník je na tohle dost dobrá pomůcka (sun) .

 8. 147 !§§ to je úrodička. Zano, ještě, že tě máme. Dělám všechno elektronicky, jen výpis mám papír, hned to změním. Ten výpis je totiž vědecké dílo , už ho mám plnou papírovou tašku a máš pravdu, jednou za čas nezbývá než převézt na chatu a spálit, ehmmhm, v plynovém kotlíku totiž nelze, že áno. 🙂 (chuckle) (clap)

  1. Jenny, ještě jedna věc mě napadla, zrovna tobě by se mohla hodit – a všem, kdo platí daně sami.
   POZOR – v nějakém jiném zákonu (kdyby někdo potřeboval, tak dohledám) je změna, že (*) splnění daňové povinnosti (*) nenastává jako dřív odepsáním z účtu plátce, ale PŘIPSÁNÍM NA ÚČET PŘÍJEMCE (= finančáku) (o)

   1. Takže na fiančňáku tiká tichá bomba časomíry, čéčé, to horší jak biologické hodiny . Táák my do nich penízky a oni takhle (punch)
    (ninja) (devil)

   2. To bude patrně nějaká devadesátá čtvrtá změna zákona o daních z příjmu. A ještě jedna roztomilost – do 31.3. je nutno nejen podat daňové přiznání, ale i zaplatit dlužnou daň (devil)

 9. Zano, já si ty tvoje Rozhledníky vytisknu, protože je to úžasně praktická pomůcka. Ď.
  U nás nasněžilo asi 2 cm a je hnusně, co víc říct. Ale mám dokumentární fotky i s digi datumem, že jednoho roku, už nevím kterého nachumelilo 12. března asi 10 cm, takže o nic nejde, že?

  1. Díky, Alex 🙂
   Vím, že občas sněží i v dubnu, ale tak nějak doufám, že to by snad už letos nemuselo, ne??? (sun)

 10. Jóó – toky peněz jsou pro obyč smrtelníka velice tajuplné. Ale jsem ráda, že se aspoň zrychlí – předpokládám, že nyní už netrvá převod z KB do České spořitelny minimálně PĚT pracovních dnů (velice pikatní se mi jeví, že tyto dvě pobočky v jistém okresním městě se sebou sousedí ob dva baráky – tudíž by bylo daleko rychlejší ty peníze v jedné bance vybrat a v druhé vložit – ale ty poplatky!!!)
  A díky zano, že jsi pro nás, běžné uživatele, udělala výcuc ze 147 § – nejsem si jistá, zda zrovna pro mě by jejich četba byla povznášející beletrií 😀 – spíš bych se po první stránce chovala asi takto (headbang)

 11. Ahá! Tak proto mi od jisté doby nechce internet banking uznat platbu o víkendu! Ale máš pravdu, toho zrychlení jsem si všimla, občas se mi dokonce peníze ze stejné banky připíšou ještě týž den!
  Díky Zani!

  Dede?

   1. chichi, to mi připomnělo mou maminku: „ne, dítě, s TOU paní se nestýkám!“ (že to byla předsedkyně uličního výboru, mi došlo až po letech).

    1. Jakube, na tvojí poznámce je kromě jinýho zajímavý, že je u ní datum 11,27, zatímco vlevo dole na obrazovce mám 11,22 – že bys k nám mluvil z blízké budoucnosti??

     1. A to ti trvalo hodinu, než jsi to odklikla? (rofl) Nemáš náhodou nastavenej letní čas? 😀

      1. Renato, tak tomu už vůbec nerozumím :O :O . Letní čas nemám, to si hlídám veeelmi bedlivě, protože u PC nekoukám na hodinky, ale na obrazovku. A psala jsem obratem, ten minutovej interval sedí.

       1. To je teda opravdu záhada, kterou by jistě kerýkoliv počítačník nám lamám polopatisticky osvětlil (call)

 12. Milá Zano (inlove) , napsala jsi to tak zábavně a přehledně, že Tě asi budeme muset nominovat někam, kde se takové zákony vyrábějí. Počítám, že Tvé zákony by měly tak jedenáct paragrafů – dá rozum, že Desatero je norma norem, přes kterou není tak úplně košer přelézat. 😉 😡 (chuckle)

  Přeju všem krásný den (f) (sun) (f) a držím palce všem, kdo to potřebují. (y) (h) (y)

  Dede, na Tebe myslím především. (h)

  1. Jen více takovýchto Zan!
   Vždycky mě zajímalo, jestli zákony nejsou psány naprosto nesrozumitelně z jakéhosi zvláštního důvodu. (fubar) Zana by se mohla živit jako profesionální překladatelka do lidštiny. (clap)

  2. Chi chi, pod deset bych si určitě netroufla (angel)

   Moc myslím na Dede a na všechny u nich (h) (h)

 13. my ti děkujeme, že jsi ten zákon přečetla za nás (nod) a že jsi z toho udělala tak sympaticky krátký výcuc, ze kterého by měl i ten Komenský radost (wait)

  Jinak přichází oteplování (nevím zdali globální (rofl) ) V úterý bylo -11, včera – 9 a dneska jen -7. Když to takhle půjde dál, brzy vedrem padneme (chicht – včera jsem se synkem kolegyně probírala aritmetické posloupnosti – tak mi ještě trošku (fubar) )

  1. Jj oteplování… Brno se nově přikrylo bílou peřinkou a stále drobně padá. To jaro snad vážně vůbec nepříjde (envy) . Po ránu všechny zdravím a držím palečky všem, kteří to potřebují.

   1. No v Liberci by podle předpovědních modelů dneska nic padat nemělo (wave) – tentokrát by měl sever zůstat slůňovatý (sun)

    1. Tady vždycky, co Zlín Zlínem stojí, padali ševci. No – dnes už ani tohle neplatí… tož padá sníh a je zase zima.

   2. Říkali, že v Praze bude zataženo, ale sluníčko nesměle vykukuje, tak snad. V Bohnicích je ještě tak z 50% zasněženo :S

  2. Grrr. Taky padám vedrem (envy) Navíc sněží jak u blbých (nojo, to máme za to,že když u vás byla kalamajka, tak u nás pár čísel.) Letos to naděluje všem. A já si říkala, že v březnu už půjde vyšoupnout štěňátka ven… Teď by mi tam pomrzli

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN