KONĚ: Vraník na útěku

Je 25.12. 2009. Blíží se šest hodin večer. Všude kolem je tma a zima pomalu pronikající do srdce Bohumínského města. Právě to je chvíle, kdy seniorka se svou dcerou kráčejí přes park k matce dceřina partnera. Byly pozvány na večeři. Na první pohled se zdá být vše v pořádku.

Najednou se dcera zastaví a udiveně zírá před sebe. ,,Je ti něco?“ zeptala se seniorka. ,,Kůň! Kůň!“ vykoktala dcera. ,,Co blázníš!“ napomenula ji seniorka, ale dcera měla pravdu. Ve tmě se před nimi objevila silueta černého koně! Za ním pomalu jelo policejní auto.

Dcera si všimla, že černá klisna má na hlavě uzdečku a hned ji chytla za otěže. ,,Vy koním rozumíte?“ zeptal se policista dcery. ,,Ano. Také mám koně.“ Odpověděla dcera. ,,Je to klisna, která se volně pohybuje od Rychvaldu. A my ji honíme už od mostu!“ Stěžoval si. Najednou se za zatáčkou ozvala rána. Nějaké děti tam odpalovaly ohňostroj. Klisna se polekala a začala se vzpínat. Naštěstí se brzy uklidnila.

Dceřin přítel byl trochu nervózní z vysílačky, která klisnu také lekala a také jeho pes Boris mezitím volně pobíhal okolo nich, což se v tom městě nesmí. ,,Zavedeme ji na školní pozemek! Odtamtud neuteče!“ pokusil se zabavit policii. ,,Dobrý nápad!“ pochválil ho policista a obrátil svou pozornost ke škole. Přítel toho využil a rychle připnul Borise k vodítku. Slyšela jsem až do Prahy, jak hlasitě si všichni oddychli, když dcera seniorky zavedla klisnu do zahrady před školou.

Policisté donesli z auta psí deku a přehodili ji přes klisnu, aby nezmrzla. Byla od čupřiny ke spěnkám a od plecí po konečky žíní na ocase zpocená. Chvíli po tom se ke škole dostavila majitelka klisny. Jen co ji uviděla, padla ji kolem krku a rozbrečela se. ,,Já jsem už myslela, že tě srazilo auto! A ty si mezitím volně běháš po polských hranicích!“ vzlykala majitelka.

Když jsem příběh slyšela vyprávět, byla to legrace poslouchat. A ještě větší sranda je to, že uvedená seniorka, její dcera a její přítel jsou ve skutečnosti moje babička, Petra a Petr! Tady je vidět, že tato trojice za měsíc zachrání více zvířat, než všichni rančeři, farmáři, pracovníci z útulků i prostí občané Bohumína dohromady za dva roky!

Terka

Tak toto je slíbený „První příběh Vánoční“. Terku nadchlo babiččino líčení našeho večerního dobrodružství a velice rychle ho sepsala. A ukradla mi tak téma, které jsem si hodlala užít. Ale její zpracování nás hodně pobavilo a věřím, že jste si ho taky užili. Napsala vše podstatné, nic nepřekroutila. Jen ty naše záchranářské zásluhy, které vyzvedla v závěru, jsou skromnější. Naposled to byla kočenka Lili… Ovšem ulovit koně…To už je skoro jako ten hroch či lední medvěd, kterého mi tady kdysi kdosi přál po sérii potkanka, korela, fouska.

Uprchlý kůň je noční můra všech zodpovědných koňařů. Je to zvíře veliké, lekavé, rychlé a silné. Přitom snadno zranitelné, ale pro člověka může být také hodně nebezpečné. Jsem moc ráda, že jsme tentokrát byli ve správný okamžik na správném místě a vraná klisna se nedostala do sloupku černé kroniky.

Neodpustím si pár vlastních prožitků k příběhu.

Z domu jsme vyšli pro tentokrát včas, aby na nás pánečkova maminka nemusela čekat s večeří. Na její výbornou kachničku se zelím se mi už sbíhaly sliny. Nesli jsme tašky s dárečkama, doprovázel nás Borek. Jako dobře vychovaný pes samozřejmě nepotřeboval být na vodítku a spokojeně očůrával první kmeny lipové aleje, která lemuje naši ulici. Cesta bývala dost rušná, jenomže železniční nadjezd na jejím konci se bude bourat, je z něj staveniště a cesta u něj končí a auta jezdí jinudy.

Sotva jsme přešli na protější chodník kolem plotu parku zaujal mě zvuk, který do města nepatřil. Nezaměnitelný klapot okovaných kopyt. Od mala jsem vyhlížela každý povoz s uhlím, každý svatební kočár. O původci klapotu jsem nepochybovala, nechápala jsem jen, odkud se bere v tuto dobu. Klapot sílil, blížil se, pravidelný klapot jednoho okovaného koně v rychlém neúnavném klusu. Registrovala jsem odlesk blesků policejních majáků na okolních domech. Vyběhla jsem do cesty, zvědavá, co se děje.

Hlavou mi zběsile vířily myšlenky. Jde o kočár nebo o osamělého jezdce? Proč v doprovodu majáků, proč zatáčí na naši slepou cestu?! V příštím okamžiku proti mně z křižovatky vyběhla štíhlá černá silueta. Pod pouličními světly a v blikavé záři majáků jsem další okamžik zírala, jestli má na zádech jezdce. Dělilo nás třicet – čtyřicet metrů, žádný čas na rozmyšlenou. Vrátila jsem se na chodník k mamče a pánečkovi a vrazila mu do ruky igelitku s dárkama, myslím, že jsem jim řekla něco ve smyslu, že průser, volný kůň a je třeba ho chytit a vběhla jsem zpět do cesty.

Uprchlík byl už tak blízko, že jsem si uvědomovala uzdečku bez nánosníku a bez otěží na jeho hlavě, ochranné kamaše na všech nohách a nádhernou postavu. Zaregistrovala jsem, že páneček vychází taky na cestu, ale pak už jsem měla v hlavě jen rytmus klapotu kopyt, pohled jsem upírala do velkých lesklých očí. Policejní auta a všechno ostatní se rozmazalo do nejasné kulisy. Myšlenka zůstala jediná. Musím ho chytit a mám jen jediný pokus.

S pozvednutýma rukama a uklidňujícím pískáním jsem volným krokem vyšla přímo proti koni. Odhodlaná neuhnout do posledního možného okamžiku. Koník mě zaregistroval, nesl hlavu vysoko, uši měl natočené dopředu. Dívali jsme se z oka do oka, klusal přímo na mě. Na posledních metrech mírně snížil hlavu a zvolnil tempo. Zastavil těsně přede mnou, to už jsem měla prsty zaháklé v kroužcích udidla a broukala na něj uklidňující zvuky. Svět zas nabral tvary a zvuky.

Ale než jsem si stihla opatrně oddechnout, přišla ta rána od rachejtle. Koník se projevil jako charakter a v leknutí se nevydal mě převálcovat, ale začal poděšeně couvat. Nechtěla jsem ho pustit, jenomže zvíře se v panice začalo přizvedávat na zadní. Pustila jsem udidlo, které ho svým tlakem ještě víc plašilo. Mít vodítko nebo otěže, stačilo by povolit, teď jsem měla opět prázdné ruce a doufala jsem, že koníka znova za kroužky zachytím.

Vrátil se všema čtyřma na zem a snažil se mě obejít a pokračovat ve své bezcílné cestě. Ale povedlo se mi neztratit s ním kontakt a rychle jsem se natáhla po kroužcích udidla. Opět úspěšně. Poplašené zvíře ale nechtělo zůstat stát, tak jsem ho nasměrovala na chodník, k plotu a pánečkovi a mamče, aby kolem nebylo tolik volného prostoru. Policejní auta, státní i městské, zůstala stát a rychle k nám kráčel policista, očividně rád, že mám uprchlíka uloveného. Já zatím řešila, jak ho líp chytit a taky nebylo dobré stát na jednom místě.

Páneček mi nabídl vodítko, které měl s sebou na Borka. Bylo by sice lepší než nic, ale moc jsem mu nevěřila, bylo tenké, krátké, jen „sváteční“. Než jsem se stihla rozhodnout, policista, který k nám došel, poděsil koníka praskáním ve vysílačce, do které nadšeně hlásil, že ho už mají. Začala jsem s koněm rychle korzovat podél plotu parku a páneček vykázal policistu i s vysílačkou dopryč. Taky mu vysvětlil potřebu vodítka a k mé úlevě přišel pro změnu městský s pořádným lanovým vodítkem s velkou karabinou, co mají na odchycené psy.

Tvářil se, že by se koně ujal, ale když už jsem si ho chytila, nedala jsem ho z ruky. Zvíře pořád ještě bylo dost nervózní, přišlo mi, že si s ním poradím líp. Akorát domluva se mnou přestávala být, protože v návalu adrenalinu jsem začala vibrovat a myšlenky se mi poněkud špatně formulovaly do vět. Podstatné věci jsem vnímala naprosto přesně.

Jako že uprchlík je vraná klisna s bílou hvězdičkou na čele, s krásně nasvalenou postavou anglického plnokrevníka, nezraněná, že je okovaná na všechny čtyři a podkovy jí dobře drží a krok má jistý a pravidelný, že má všechny čtyři nohy pečlivě chráněny kamašemi, uzdečku má hezkou a udidlo jemné, gumové. Hřívu i ocas měla udržovanou, srst sametovou, jako sportovní koně, kteří žijou hodně ve stáji a ven chodí pod dekou. Byla zpocená celá, ale na zádech bylo poznat, že před svým samostatným výletem nesla sedlo.

Taky mi vrtalo hlavou, jak může utéct kůň s uzdečkou, ale bez otěží. Utržené nebyly, to by na kroužcích zůstal alespoň zbyteček. A hlavně mi dělalo starost, kam s ní. Procházet se po ulicích s právě polapeným uprchlíkem nebylo nejlepší, každou chvíli někde něco bouchlo a rozehřátou klisnu rány lekaly. Náš dvorek mě ani nenapadl, je tak malinký, že by si na něm ublížila, kdyby ji zas něco vyděsilo. Pak nás napadla škola s velikým, bezpečným pozemkem. Byla na dohled a páneček má klíče…

Policistům se řešení zalíbilo a tak jsme se s jejich doprovodem vydali uličkou ke škole. Páneček si vedl Borka a já nádhernou klisnu. Jak jsme se dali do pohybu, ochotně mě následovala. Zvědavě se rozhlížela po okolí a velmi rychle se uklidnila. Jako bychom šli společně jen tak na procházku. Brankou na pozemek procházelo klidné, téměř suché zvířátko. Ani občasné rány dělbuchů ji už neděsily. Byla krásná, hodná, a zdála se být ve skvělé kondici. Myslím, že byla ráda, že jsme se potkaly, že jsem k ní „promluvila známou řečí“ a nabídla jí společnost a pevný bod na její osamělé cestě.

Poctivě jsme ji s pánečkem prováděli po pozemku. Srst měla slepenou zaschlým potem, tak aby neprochladla. A taky po výkonu, který předvedla, bylo třeba ji pořádně vykrokovat, aby se jí uklidnilo tělo i „hlava“. Stejně jako se musí provádět koně po dostihu. Obě policejní posádky byly nezvykle příjemné a vděčné, že jsme jim pomohli. Ochotně se s náma podělili o svoje dojmy a informace, pohladili si kobylku, půjčili jí deku…

Než nám klisna téměř vběhla do náručí, musela samostatně bloudit 10-15 km po necestách i cestách. Policie ji měla poprvé hlášenou z Rychvaldu, 8 km od Bohumína. Motala se po křižovatce u supermarketu. Než tam dojeli, byla pryč. Potom měli ještě několik hlášení z její cesty, dostihli ji až v Bohumíně u Železáren. Byli docela bezradní, co s ní. Klisna pádila na nadjezd nad tratí a rovnou po hlavní ulici centrem města. Dva kilásky jí dělali patřičně osvětlený doprovod a doufali, že tak alespoň zabrání případné kolizi koně s autem.

Jeli bez sirén, jen s majáky. Taky zkontaktovali jednu koňařku právě z Rychvaldu v naději, že jim pomůže s odchytem. Dorazila, když už jsme byli s klisnou v bezpečí školního pozemku. To už taky policie věděla, kdo je majitel klisny a že kobylka utekla z ohrady. Nešlo mi do hlavy, proč byl v ohradě kůň s uzdečkou, ale ještě že ji měla! Bez ní by byla neuchopitelná, laso po ruce nemajíc…

Chodili jsme s klisnou, dokud nepřijela její majitelka, děvče něco přes dvacet. Chudinka se úlevou téměř sesypala. Měla problém vůbec něco říct, natož odpovídat policistovi na otázky. Docela jsem ji chápala a on vypadal, že taky. Počkal, až se vzpamatuje, zapsal si, co potřeboval a pak se s náma rozloučil, že už jejich hlídku volají zas někam jinam. Měla jsem z něho dojem, že by rád počkal na příjezd vozíku a naložení klisny. Na vozík jsme čekali docela dlouho. Kamarád, který s ním přijel hledal uprchlici na svém koni… Byl alespoň čas na vyjasnění všech našich otázek.

Děvče s klisnou, kterou trénuje na distanční soutěže – proto ta skvělá kondice, vyrazila na sváteční projížďku. Ve spřátelené stáji se nechala ukecat na krátkou návštěvu. Říkala, že klisnu nikdy nikde nenechává samotnou, ale přesvědčili ji nakonec, ať ji dá do ohrady. Ve vedlejší ohradě byli další tři koně, tak co by se mohlo stát?! Odsedlala a nechala ji tedy uzdečku bez otěží, pro případ… a naštěstí! Na ohradu s trojicí viděla z okna, koně byli v klidu.

A když chtěli vyjet, druhá ohrada byla prázdná. Klisna zřejmě přeskočila ohradník a vydala se sama domů, když neměla paničku. Cestou prošla kolem další stáje známých, úplně v klidu, mysleli si, že ji panička vede, zahlídli jen černý zadek mizející ve tmě… Popletla se nejspíš na té křižovatce v Rychvaldě, mohl ji poděsit dělbuch, cokoli. Spletla si směr a vydala se do končin, kde nikdy nebyla.

Museli při ní stát všichni koňští svatí, že se jí vůbec nic nestalo. S ničím nesrazila, neupadla. Neměla jediné škrábnutí, neuvolnila se jí ani podkova, neztratila kamaše. Panička ji pořád ohlížela a hlava jí to očividně nebrala. Říkala, že to je ten největší vánoční dárek a vůbec se jí nedivím. Taky mě pobavila, že kobylka je prý trochu protivná na lidi a tak trochu kouše. Na nás byla mírná jak ovečka.

Zkazilo se počasí, ledově foukalo a začalo pršet, konečně jsme se dočkali vozíku. Klisna ochotně nastoupila ke své vyjížďkové kolegyni a její pořád ještě dost vyklepaná panička nám poděkovala za odchyt. Tulačka se vezla do své útulné stáje k plnému žlabu a my spěchali k mamince čekající s kačenkou…

Aktualizováno: 10.3.2010 — 18:06

142 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Milá Dede, je mi Daníka moc líto, ale už jste o něm toho tolik krásného napsala, že se máte k čemu vracet a ráda vzpomínat.

 2. Nějak nenacházím ta správná slova, tak snad jen tři z Wabiho písničky: Zase bude líp…

 3. Milá Dede, moc jsem si přála aby se stal zázrak ale nestal se a tak tu teď roním slzičky a to nejenom za Daníka. Odchod mnou obdivovaného Daníka mi připomněl odchod Bači, kterého jsme jednoho rána našli bezvládného. Asi mrtvice a nebylo naděje a pomoci. Bylo mu 12 a 1/2 roku. A pak Einsteina s kterým jsme společně bojovali ale boj prohráli v jeho sedmi a půl roce. Vím moc dobře jak vaší smečce je a moc na vás myslím. (h) (handshake) (h)
  Mám doma tři urny, nic přepychového ale v nich leží kus mého srdce. Původně jsem chtěla popel našich dvou prvních pejsků vysypat na hrob manžela. Bača a Brumla neskonale páníčka milovali. Ale zatím tu urny stojí dál i s urnou Einsteina. Když se jich dotknu je to jako bych se snažila přivolat zpět moje miláčky uprchlé za Duhový most. Ale raději hladím Garyka, v něm jsou jakoby ukryti všichni tři. Hlaďte Kazana a budete Daníkovi nablízku.
  Ve Zvířetnickém logo budu navždycky vidět Daníkovy ušiska.
  Až se bolest utiší zbudou vám překrásné vzpomínky na Daníka. Objímám vás. (h) (inlove) (h)

  1. A, čtu si to už poněkolikáté. Prožívám to s tebou, všechno od tebe je psáno srdcem, krví, vším, my to víme. Tisknu ruce, držte se všichni!!

 4. Milá Dede, ač Tě neznám osobně, jako ostatní Zvířetníci, myslím, že i přes to jsi mi známá a díky tvým povídkám blízká…
  Je mi moc líto, co teď prožíváš, u nás to proběhlo před 3 týdny. Nejhorší na těchto událostech je to, že pejsci (a ani jiná zvířátka) nejsou tak trvanliví, a člověk, pokud je takový blázen, že má další a další, prožívá tyhle chvíle několikrát – mockrát – za svůj život.
  Přeji celé vaší smečce, abyste se přes tuhle smutnou chvíli přenesli co možná nejlépe, a abyste se co nejdřív – i když s vaší cestovatelskou povahou je to těžké – rozhodli pro dalšího psího kamaráda, už i kvůli Kazanovi, bylo by mu smutno….

 5. Milá Dede, bohužel jsem si přečetla tu nesmírně smutnou zprávu o které jsem marně doufala, že nenajdu. ;( Cítím bolest vás všech, vím, že se zdá nepřekonatelná, ale též vím, že ji čas zmírní – nikdy zcela nevymaže, ale zmírní. Daník už netrpí, smutné dny a pocit prázdnoty teď čekají vás a Kazana. Lidé si o smrti umí popovídat, připadně pro útěchu najít i kladné racionální důvody o smutném konci jako vysvobozením. Chudák Kazan nic z toho neumí, ten umí a bude jen instinktivně svého kamaráda hledat. Ale nakonec i on svým zvířecím pudem vycítí co se stalo a teprve pak mu bude smutno. A tak se Dede do toho Kazanova kožichu z hloubi duše vyplač, ujisti ho, že nikdo další už od něho neodejte a všem vám přeji,
  abyste se co nejlépe s touhle nesmírně smutnou situací vyrovnali (h) (u) (h)

  A ještě si dovolím vrátit se k tématu co po smrti našeho mazlíčka, který jsem si právě pročetla. Osobně mám na toto smutné rozhodování stejný názor jako JanaBa. Zde, pokud máte zahradu, mrtvé zvíře na ní můžete pohřbít (teda s koněm by to asi nešlo – i když, máte-li dost vlastní půdy, proč ne). Nevím, jestli je to proti nějakým předpisům, ale bere se to asi tak, že když to nikde neroztrubujete, nikdo se na to neptá. Tak totiž postupně pohřbila jedna moje přítelkyně své 4 psy (jeden byl vlčák, ostatní menší). Když předloni dům prodávala, všechny případné kupce na psí hroby radějí předem upozornila s prosbou, aby ten cíp zahrady respektovali (a možná i proto, aby v opačném případě neutrpěli šok). Dům přesto prodala – lidem milujícím zvířata. Také my jednou pohřbíme naše kočky na zahradě. Když nám v Německu zemřela naše milovaná kočka Kotě, o žádné zvířecí kremaci jsme tehdy nevěděli – jinak bychom jí tady s sebou měli dodnes. Takhle je (po předešlých peripetiích) pochovaná pod břízou na maličké zahradě našeho tehdejšího najatého domku. Já jsem si sem z té břízy přivezla jen několik větviček. Jedna se ujala, vyrostl z ní menší stromek (spíše keř), ale ve zdejších podmínkách nakonec zašel.

  A samozřejmě Terko a Ap – dvě moc hezká povídání i obrázky.

 6. Milá Dede, všechna slova jsou k ničemu, bolest je čerstvá a dobře vím, jak ti je (h) . Brečím tady jak želva, na monitor nevidím ;( , ale vím, že Daníka už nic nebolí a za Duhovým mostem má spoustu kamarádů….jednoho bílýho labroše může doporučit, byl vždycky pro každou legrácku (rose2)

 7. Koníčkům nerozumím, mám před nimi respekt, přece jen to je poněkud velký pes 🙂 , ale povídání napínavé až do konce, moc hezky se četlo, dík.

 8. ;;) R O Z V E R N Í Č E K . ;;)

  .(*) K bohatému panu Taubrovi přišel šnorer o podporu. Ale pan Tauber má své zásady. Pravil: „Almužnu vám nedám, ale poskytnu vám příležitost si vydělat. Můžete pracovat u mě na zahradě?“ „Kolik platíte?“ „Křesťanovi dávám deset korun denně, ale vám dám patnáct korun.“ „Mám pro vás návrh,“ pravil, “ Dávejte mi denně jen pět korun a za těch deset si najměte křesťana…“ .(*)

  ~o) Klidný večer všem a hezké sny. ~o)

 9. Mila Terko a Ap, moc pekne jste to dobrodruzstvi popsali. Kdo by rekl, ze v Bohumine v centru bude cvalat kobylka. Jo, a Terko, ten obrazek je moc pekny, takovy sikovne akcni a ma tu spravnou naladu. (clap)

 10. Já viděl divoké koně, běželi soumrakem …. 🙂

  Ap, Terko, moc krásně napsané, moc hezky se to čte, stejný příběh ze dvou pohledů.
  Ap, ty chvíle, kdy se veškeré vnímání zostří a zúží do jediného bodu a vše kolem se jakoby rozmlží, člověk koná, téměř snad řízen někým – něčím jiným a podvědomě dělá to, co je v tu chvíli jediné správné….a rozklepe a vnitřně se sesunu až potom, tos popsala zcela výstižně. (y)

 11. Dede, co na to říci… slova se zadrhávají v hrdle… měj se Daníku dobře… Dede hladím tě a objímám! ;( (rose2) (h)
  Já jsem se tu smutnou zprávu dozvěděla dopoledne v práci od jedné hodné Zvířetnice, ale nemohla jsem reagovat dříve. Nemohu si dovolit v novém zaměstnání, kde jsem od 1.3., koukat se na internet a na soukromou poštu nemohu kvůli blokaci. Takže až nyní z domova mohu poslat konejšivé pohlazení pro smutné oči páníků a psího kamaráda. Vím, že jste všichni smutní. (handshake)

 12. Jó koníci, to je radost.
  A na silnici. Takhle večer, když se stmívá…
  Vždycky, když jedu přes Petrov u Prahy, dám nohu z plynu a uvědomuji si, že jsem v koňské vesnici a že ty nádherný koňský palice mají občas i koňské nápady. Vždycky vzpomenu na jednu svou známou, která drandila po krajně autem a hledala zaběhlého koně, zatímco její manžel totéž konal traktorem po lesích.
  Jó koníci, to je radost.

  1. asi před třiceti lety trávil jeden známý krásný letní večer tím, že jezdil po Mostě a okolí a lovil uprchnutou a rozprchnutou chovnou stanici chrtů…

 13. Daníčku, chlapečku milý, prosím pozdrav tam za mne všechny, za duhovým mostem. (u) (rose2)

  Dede , myslím na Tebe a (hug) (h) .

 14. Ap a terko, tak tohle vaše povídání stálo za to! Krásná ukázka, jak se pohled ze dvou úhlů může lišit a přitom je to stejné. Díky. (y)

 15. Mám po auditu (děkuju všem za podporu! (h) ) a za odměnu jsem si dopřála krásné a napínavé počtení. Vyprávění Terky (inlove) nemá chybu – seniorka! – a taky nesmím zapomenout pochválit nádherný obrázek s obrovskou atmosférou. (y)
  Milá Ap (inlove) , Tvé vyprávění je naprosto strhující. Najednou jsem zjistila, že mi i srdce buší jinak, to se mi opravdu už hodně dlouho nestalo. Jsi úžasná – musím hned myslet na Zaříkávače koní, na toho filmového i na toho skutečného. (y)
  Nepatřím do koňského světa, ale velmi ho obdivuju. (h)

   1. TLP má ale za ušima! (y) Však je z přízně! (h)
    Já vždycky říkám, že i kontrola jsou lidi a že malá chybička vždycky potěší. Ovšem nesmí být zúčtovatelná a penalizovatelná! 😉
    Zdravím celou drahou příbuznou rodinu. (h)

 16. pro ty, kteří by chtěli kouknout na kousky z největší psí výstavy „Crufts 2010“ (dog) – přímý přenos sportů a podvečerních soutěží o nejhezčí představitele plemen běží na internetové televizi http://www.dfscrufts.tv/ Stojí to za to…

  1. bohužel musím mít vypnutý zvuk. Pustila jsem si to k vaření a Beta na ty sportující uštěkance taky řve jak pominutá… Takže to mám bez tréninku angličtiny…

 17. Mila Dede, Danik byl milovany pejsek a mel krasny zivot. Hodne sily do dalsich dnu a velike pohlazeni na bolest. Vedomi, ze Kazan te ted potrebuje vic, nez kdy jindy, te treba prenese pres nejhorsi dny. (h) (h) (h) (h)

 18. Ako vcera,slzy sa mi tisnu do oci,Dede,velmi mi je to luto a zaroven som plna emocií zo vsetkych zvieratnikov z Vasho sucitu,porozumenia,laskavosti.Len verim,ze to tu bude aj veselsie,uz druhy den len smoklim(/ze je to dobre na plet,ale radsej by som bola trochu rapava,keby Vasi psici a macicky boli v pohode.

 19. Tak tu už od půl jedenáctý přemýšlím, jak reagovat na Daníkův odchod za duhový most. ;( Je mi z toho opravdu smutno, jakoby odešel kus Zvířetníku. (u) Ta jeho veselá lišácká povaha, ten roztomilej kukuč a rozvernost, to je to, co mi bude moc chybět. (u) Nevím, jak formulovat své myšlenky,ale ty moje od slz stále přecházejí k praktičnosti…. Mohou se v Anglii dělat zvířatům hrobečky? Pokud ano, tak až se zase postěhujete…no, je mi z toho úzko. ;(
  Dede, myslím na tebe a doufám, že Kazana nenecháš dlouho samotného. (dog) Já to s Kačku po smrti Eny zkoušela a trvalo mi půl roku, než jsem pochopila, že už není tak veselá a uvolněná, jako když byly dvě… ;(
  Držte se tam všichni! (h) (h) (h) (h) (h) (h) (h) (h) (h)

  1. Stětinko, v Anglii mají zvířecí hřbitovy, ale to asi nebude aktuální. Existuje jistě také možnost kremace. Můj první golden Lord zemřel v květnu a je pochován na zahradě. Druhý si vybral leden, takže to poněkud zkomplikovalo situaci. Rexe jsme tedy dali spálit, dojela jsem si pro urnu a usadila ji/ho na dně skleněného stolku na kterém stojí lampa. Urna má krásný tvar, je matně černá se stříbrným víčkem, zlikvidovala jsem stříbrnou hlavu loveckého psa ze staré kalamářové soupravy, posadila na urnu a návštěvy se diví, cože to tam máme za zajímavou skulpturu. No a co. Rex tam byl s námi zaživa, může tu s námi být dál. Domnívám se, že něco podobného zařídí Daníkova rodina.

   1. S tím lednem jsi mi připomněla naši Micinku, kočičku naši krásnou tříbarevnou. Odešla před dvěma lety v lednu 10 dní po tátově pohřbu. To jsem myslela, že už se opravdu pominu. Nechali jsme ji na veterině, vím, moc pietní to nebylo, ale neměly jsme s mámou naprosto žádnou sílu řešit kremaci nebo zvířecí hřbitov v Praze. V letním domečku by to bylo jiné, tam máme zahradu.

  2. Víš Štětinko, myslím, že není ani tak důležité, kde skončí jeho tělo, jako to, jak ti zůstane v srdci a ve vzpomínkách… (h)

   1. Nesouhlasím s tebou úplně, mám na to jiný názor. V srdci a ve vzpomínkách zůstane tak jako tak. Ale jde mi proti srsti, aby tělo, které reprezentovalo to co dělalo můj život příjemný, které jsem laskala, hlava, kterou jsem hladila, aby celá ta krása, která mi spoustu let přinášela pocit štěstí a uklidnění, skončila někde zachumlaná mezi jinými mrtvolkami. Natolik se cítím dlužnicí, abych to řešila určitou formou. Ale to je skutečně věc názoru, který opravdu nepovažuji za jediný správný! Je můj.

    Myslím, že ted‘ zase trochu střelcuju, že ano 😡 .

    1. Každý tohle musí řešit, jak to cítí uvnitř, milá JanoBa. (h) Tvůj názor je správný – pro Tebe a spoustu lidí. Já se spíš shodnu s Xerxovou. Kdybych měla vlastní zahradu, bylo by to to správné místo. Ale nedokážu si představit, že bych jezdila na zvířecí hřbitov. A urna v bytě – no, věděla bych, že to není to moje hebké zvíře.
     Ale tohle je opravdu nesmírně intimní věc. Každý musí hledat cestu, která mu přinese útěchu. (u)

     1. Urna v bytě, hebkost … Vave, dyt‘ já se s ní taky nemazlím 🙂 . Jen si tam stojí jako hezký předmět, no a Rex je tam s námi jako byl dřív.

      Ted‘ nevím, jestli mám za tuhle větu hodit úsměv, ale radši ne – dcera mé přítelkyně v Cechách má tatínka v kredenci. Taky je tam s nima a nevadi to ani jemu ani jim.

    2. to je opravdu věc názoru a nikomu ten jeho neberu (h) . Je to nesmírně citlivé a každý to cítí uvnitř jinak a urovnat si to musí sám (rose2) . Ale je i fakt, že se třeba jinak mluví o „normálním“ psisku a jinak třeba o osmdesáti kilech… Mimochodem to svého času „neuměl“ legálně pietně uložit (nebo zpopelnit) v ČR vůbec nikdo…

     1. pokud vím, kremace je možná jen v Brně (nebo se něco změnilo?), nejbližší psí hřbitov je prý někde pod Řípem – a co jsem měla dělat, když žiju v severozápadních Čechách a nemám zahradu – a navíc bylo venku kolem dvaceti pod nulou! Strašně mě to mrzí, že jsem Mikeše nepohřbila, jak si zasloužil a jak bych chtěla. Zůstal na veterině a až bude jaro, tak symbolicky pohřbím aspoň jeho obojek s červenobílým šátečkem ve dvoře v mé bývalé práci, tam, kde mám pohřbeného malého psího náčelníčka Kubíčka. Budou spolu – a Mikeš je tam doma, chodil se mnou do práce a na tom dvoře mockrát běhal… Škoda, že ta kremace není dostupnější.

    3. Mno, evidentně jsem narazila na další mnohonárazové téma. Já nemusím mít doma urnu, hlavně asi taky proto, že je to u nás asi zatím exostický způsob piety. Ale stejně tak je mi nepříjemný způsob anonymní likvidace kdesi v kafilérii. Takto skončila má Eny a dodnes mám z toho výčitky. V představě mi asi kraluje dojem klidného místa, kam si mohu zajít zavzpomínat. Nevím, snad je to mým ateismem, ale pro mě je i způsob odchodu těla důležitý. Dustynu mám pohřbenou na chatě a bojím se, aby ji mamka neprodala. Umím si ale představit, že být v majetku 80 kg zvířete, asi bych si najmula bagr…

 20. Milá Terko a Ap, uff, jsem moc ráda za takovéto báječné čtivé dobrodružství se šťastným koncem. Díky za sepsání a za kobylku a všechny ostatní zachráněné (h) . Ap, kde máš ukrytý ten magnet pro potřebné? 😉 No, dyť vim, že tady 🙂 (h) .

 21. Dede, brzo se zotav z emocí velkého skutku lásky k Daníkovi, být oporou všem ostatním, včetně Kazana, bude zase na Tobě. (h) (rose1)

 22. Dede, dovedu si představit, jak těžké to byly poslední dny, ale jsi statečná a milující panička (h) (h) (h) .

 23. Ach AP! Přávidím. Přávidím ti tvůj styk s konmi a přávidím ti ten pocit, který tě nadnášel zbytek onoho večera. Koně jsou nádherné bytosti, bohužel jsem, jako holka z Prahy, nikdy neměla moc příležitostí se dostat do jejich blízkosti. Nejblíže konovi jsem byla jako sedmnáctka, kdy jsem vlítla mezi koně a prevíta, který ho třískal, protože zvíře nemohlo vyjet kopec s nákladem, který mu naložil. Byla jsem nepříčetná, chlap byl jako hora, myslím, že mne chtěl přinejmenším zašlápnout, ale cosi se dalo do pohybu. Jak jsem v pocitu nespravedlnosti, lítosti a zuřivosti dštila síru na všechny strany, přihlížejícím nakonec došlo a s nákladem pomohli. Bylo mi těch sedmnáct, ale tenhleten rys/nerys dřív jednat a teprve potom myslet mne provází dodneška a ne vždycky k dobrému. Ale kam jsem se to až dostala :S ! Sorry.
  Umím!! Jedna plus dvě jsou tři!! (y)

  1. Ap, pochvalu jsem vám oběma omylem napsala u Zany, nic to nemění na věci, že je to krásný příběh a jeho dvě verze jsou kouzelné, když člověk ví, jak to dopadlo, tak si pak v klidu vychutná napínavé líčení a vzrůšo je v mezích normy.

  2. Ó, jak ti, Jani, rozumím (nod) . Jsou chvíle, kdy spravedlivý hněv a s ním spojená neohroženost zabrání mnohému zlému (h) .

 24. Milá Dede hladím po tlapce a vím jak Ti je. Daníkovi bude za Duhovým mostem dobře (u) (f) (u)

 25. Dede, bylo to už bohužel pro nej to nejlepší – a usnul u vás, u své paničky. Když už se to musí stát, tak ať se to stane takhle. Určitě tam potká Mikeše a bude jim spolu dobře. Moc, moc s vámi cítím…jen prosím, soustřeďte se teď na Kazana, pro něj to bude nepochopitelné a moc těžké. Pomožte mu to zvládnout – a on pomůže vám, jako mně pomohl kdysi Mikeš, když odešel malej náčelníček, půljezevčík Kuba…

  1. Připojuji se, vystihla jsi to dobře.. Jen ještě dodám – a co Marek? Jak mu je? Daník byl přeci „jeho“ pes… (h)

  2. Tak, není moc co dodat a stejně nevidím přes slzy na klávesnici, myslím na Tebe a vůbec na vás všechny…. (h) (h) (h)

  3. Dede, je mi to nesmierne ľúto (u) a je pravda, že teraz treba dávať pozor na Kazana. Nebude chápať, čo sa stalo. Ale aspoň že Daník odišiel v milujúcom náručí (h) (h) (h) To možno trochu uteší aj Marka (h)

  4. Dede, udělalas‘, co jsi musela. A že to bylo setsakra těžké. Život je někdy pořádná sviňa. Ouvej. (h)

 26. Moji milí, tak Daník už běhá za duhovým mostem – usnul klidně, v mém náručí, a myslím, že to pro něj byla doopravdy úleva.

  1. Jsem si jista, že jsi pro Daníka udělala to nejlepší (h) Držím Tě alespoň pomyslně za ruku(handshake) a Kazana hladím po tlapce. (h) (h) (h)

  2. Dede, co na to říci, žádné slovo mou účast správně nevyjádří…. Na dálku držím za ruku, udělala jsi pro něj všechno, co se dalo. (h) (h) (h) (h) (h) (h) (h) (h) (h) (h) (h) (h) (h) (h) (h) (h) (h) (h) (h) (h) (h)

  3. je mi to hrozně moc líto. Na to slova nestačí (h) ráda bych tě objala a pohladila, tak alespoň virtuálně… (h) (h)

  4. Dede!!! Kazánku. Lidičky. TAKOVÝ PARŤÁK DO NEPOHODY. A všechno je najednou jinak. (toivo) (rose1)

  5. Dede, hladím tě po ruce. (h) (h) (h) Daník už běhá po zelených lukách, bude mu tam krásně. (h) (rose2) (h)

  6. Udělala jsi pro něj to nejlepší ;( (u) Už ho nic netrápí.
   Jdi se potěšit s Kazanem a věnovat se mu. Ještě jste si zbyli vy dva a určitě ještě užijete dost radosti.

  7. ;( Je mi z toho smutno, ale do posledních chvil byl s Tebou, milovanou a milující paničkou, co dodat víc!? (h)

   1. Snáď len to, že láska k našim kamarátom končí vždy bolesťou a slzami. Maj sa tam kdesi dobre, Daník a pozdravujem Bobina. (h)

  8. Přála jsem si zázrak a bála jsem se, že nepřijde, když jsem pochopila, že ten ošklivý pád byl následkem, nikoliv příčinou Daníkových potíží. (h) Milá Dede (h) , udělala jsi pro Daníka všechno, když už to muselo přijít, hlavně, že byl u tebe. Objímám tě! (h)

  9. Dede (h) , jsi žena statečná a panička milující (handshake) . Daník ti mohl důvěřovat do poslední chvíle…

  10. Dede (h) , holčičko! Daník tam není sám a nic ho netrápí. (rose2)
   Jsi statečná, udělala jsi to pro něj z lásky.

  11. Tak ten usměvavý, stále štěněčí chlupáč už se prohání za Duhovým mostem s Maxem..

   Daníku, pozdravuj tam všechny naše kamarády! (h)

   A milé Dede a její smečce rychlé vysušení slziček a jen ty nejkrásnější vzpomínky na veselého raráška…(h)

  12. Daníka už nic netrápí, jen nám je tu po něm smutno… nejhorší je to asi teď ale pro Kazana. Dede a celé rodině (h)

  13. Dede! Tady jsou slova tak zbytečná! (h) (h) (h)
   A přece jenom – Daník byl šťastný pes až do úplného konce, protože byl s tebou. Měj se krásně, Daníku, za Duhovým mostem na zelených pláních a v chladivých rybníčcích.

  14. Dede, hladím po tlapce (h)

   Daníku, pozdravuj tam všechny kamarády, co odešli dřív, určitě už jste se našli. Budeš v dobré společnosti.

  15. Milá Dede, nenapadá mě nic lepšího, než co už tu bylo řečeno. Myslím na vás, kterejm teď Daník chybí, a moc vám přeju, aby ta bolest pomalu odezněla a mohli jste na něj vzpomínat v míru (u) (h) (u)

  16. Milá Dede, je mi to strašně moc líto, ale Daníkovi už je dobře (h) . Hladím po tlapce, taky Kazana (h) . Přeju ať zase brzo vysvitne (sun) pro vás všechny.

  17. Dede, vím jak to strašně bolí. Slova jsou na houby, tiše Tě držím za tlapku, Daníkovi je zu hej (h) (h) (h)

  18. Drahá Dede, cítím s tebou, vím, že jsi udělal to nejlepší, co udělat šlo. Vím, že moje slova Tvůj zármutek nezmenší, ale i tak jsme s tebou. (h) (h) (h)
   Podrbej Kazana, běžte se projít a pozor na útulky – kdo si jednou zvykl na psí smečku, tomu bývá jeden pes málo! (y)

  19. Dvounohé smečce posílám objetí (h) , Kazanovi podrbání (dog) a Daníkovi mávám za Duhový most. (toivo) Někdy je holt život Pes…

  20. Sbohem Daníčku od Beni, Sunnyho, Gilla a Sáry. Je mi to hrozně moc líto. Dnes budu mít na naší psí procházce srdce plné smutku a mnoho myšlenek na toho krásného, chlupatého pejska poletí ze šumavských kopců tam daleko za moře… Všem Daníkovo lidičkám a Kazánkovi, které opustil, třepeme tlapkou s upřímnou soustrastí.

  21. Dede, sice lze slovy vypovědět mnohé, ale někdy jsou stejně zbytečná… Tak jen:
   myslím na Tebe, vím, jak to bolí…ale vím i to , že jednou ta nejhorší intenzivní bolest trošku odezní a přemění se v tiché vzpomínání… A – myslím, že ti, kteří odešli za Duhový most, tu s námi stejně zůstávají dál, v srdci….

   Posílám pohlazení, drž se, Dede. (h) (h) (h)

  22. Dede (h) (h) (h) potká tam i Dádulku – bude se mu určitě líbit…. bulím tady za oba … ;( (h) (h) (h)

  23. Milá Dede, Daník opustil nás všechny a je nám z toho moc smutno. Opustil nás ale jen na chvíli. Bude na nás čekat tam za duhovým mostem, kde se všichni jednou shledáme. Je velice dobře že ti usnul v náruči. Jak pro něj tak i pro tebe. Přejeme ti hodně sil a odvahy do následujících těžkých dnů. A nejen tobě ale i Markovi, byl to přece jeho chlupáč, ne? A pak tu je Kazan, co tebe i ostatní potřebuje. Život jde dál, i když trochu jinak.

  24. Mila Dede, moc objimam na dalku. Je mi to lito, taky jsem to prozila a nejednou. At je mu tam za duhovym mostem hezky.

 27. Krásné povídání o „úlovku“. Kdou umí umí.
  Já se asi zblázním z počasí a malých psů. V téhle sibérii jim je venku za chvíli zima. Nemám to srdce je nechat klepat, přece jen to nejsou ratlíci. Doma jsou ovšem nevylítaní a dělají destrukční jednotku. Půjdou do sněhu (napadlo asi 5 cm) a budou se otužovat, potvory! Jenže zase do půl hodiny budu dělat nosiče dovnitř. Je to docela tělocvik. Dříve jsem je nosila i po 3 kusech, teď mám problém pobrat dva najednou. Ale snažím se, jinak ty schody musím vyběhnout 10x. Myslíte, že se tím dá aspoň zhubnout? Ten poslední vrh byl hodně venku (květen až červen už bylo teplo), tak to nebylo tak náročné. Úklid se často nekonal (pod některé keře nevlezu, něco v trávě nenajdu), psi si našli zábavu sami. Teď jich je víc a jsou většinou doma Ufff. A počasí furt jak v lednu.

   1. Ono mi stejně nic jiného nezbývá, než vydržet. Psy ze zásuvky nevypneš, nezakonzarvuješ 😀

  1. Můžou se proběhnout u nás na dvoře – je možné je zahnat dovnitř bez schodů a Anežce se snad mléko nespustí. (rofl) (dog) (chuckle)
   Jenže tu jsou jiná úskalí, která by se ti nelíbila.

  2. Evo, ber to tak, že hubnout se z toho asi hubne… ale možná si vypěstuješ vzpěračský ramena 😉

 28. Uf, nějak jsem zatajovala dech u druhé části, i když jsem už z první věděla, že to dobře dopadlo. Musím říct, že má koňská minulost u mne vytvořila trošku respekt z koní, nevím, co bych udělala. Vím, že splašený kůň je schopen narazit do zdi, natož do člověka. Snad jen ten pravidelný klus by mne přesvědčil, že koníj bude ochotný vnímat. Ale taky je pravda, že mívám takové ty stavy, co Petra popisovala. Okolí se rozmaže a já vidím jen to důležité. To pak dělám věci, že se sama divím. No a pak se rozklepu.
  Jinak sice absolutně nestíhám a z diskusí čtu jen sem tam něco, ale Daník mi neušel. Moc na Dede a její smečku myslím. Včera jsem oplakala nejdřív Speedyho a pak špatné zprávy z Anglie.
  A já jdu uvařit oběd. Rysík vyčerpán namáhavým výkonem (jedné stoličce jsem už nahmátla hranku) usnul v půl desáté dopoledne! To teda netuším, jak bude vypadat zbytek dne.

 29. Dobrý den všem a děkuju za milé ohlasy. S Terkou budu odpoledne, tak to všechno spolu proberem (chuckle) .
  Musela jsem se s Váma o tu koňskou uprchlici podělit. Měla tolik štěstí cestou a nakonec ta „srážka“ s náma a šťastné shledání s paničkou, muselo to být těma Vánocema(angel) . Celý odchyt z venčí prý vypadal, jako bych jen vztáhla ruce a byla moje. Mamči prý sotva stačilo dojít, co se děje a už jsem vedla koně z cesty:O .
  Dede a Daníku (h) .

  1. Terka to napsala skvěle, (y) (h) (y) a ty taky. A ta kuráž, chytit cizího vyděšeného koníka… Obdivuji.

 30. Móc pěkné, odchytit ve tmě cizího koně, to už chce hodně zkušeností a odvahy, ještě že to dobře dopadlo (h) . Majitelka by měla být patřičně vděčná, takhle šťastně ty útěky koní většinou nekončí. (sun)
  To naše Lenka šla včera ven s jedním psem a vrátila se se dvěma. Přidala se k ní krásná mladá fenka německého ohaře, kterou si pořídil údajně nastávající myslivec. Problém je, že ji nikdo necvičí, holka psí nemá žádné návyky,nic neumí a jak může, tak uteče. Naštěstí s Ginou si hrála, tak Lenka využila příležitost, z Ginina vodítka udělala obojek a dovedla psici domů.(wave)

 31. OT – VZKAZ OD ZDENY b.p.

  Zdena je cca na 2 dny mimo spojení, má nový modem a na znovupřipojení mají právě ty 2 dny. Pozdravuje¨všechny.

 32. Ap, jako koňák, jsem povídání přečetla jedním dechem. Celá atmosféra je bezvadně popsaná, ty dělbuchy s prsty jenom v kroužcích, bez otěží to musel být zlý sen. Ještě, že potkala Tebe, spřízněnou koňskou duši a Tvou rodinku, protože jinak by to tak dobře nedopadlo. Dík za zmatenou koňskou krásku.
  Terko, Tvůj svérázný popis situace je též nepřehlédnutelný (y) .

 33. Jj, toje fajn, že to dobře dopadlo. Koníček jeden dopletenej, díky, že jste ho tak neohroženě zachránili . Napsáno velmi poeticky, mám díky Vám pěkné ráno a teď už klušu za prací, jen co si nandám podkůvky 🙂
  Přeji všem krásný slunečný den (sun)

  Dede, pořád na Vás myslíme (h) (h) (h) (h)

 34. Uf, to je příběh, přiznám se, že bych odvahu chytit koně určitě neměla. Je skvělé, že to tak dobře dopadlo.

 35. Terko a Ap – krásná koňská povídání.
  Terko – jak už řekla Xerxová – ve zkratce jsi pověděla všechno! A moc jsem se nasmála, že jsi nazvala babičku seniorkou (ale proč potom není Ap juniorka – 😀 ). A předpokládám, že i obrázek je tvůj – holt jsi umělecky nadaná.

  Ap – to jsi měla podivuhodné vánoce. Komu se až tak podaří ulovit si koně. A navíc je to pro tebe i poučné (wait) – příště do noci jedině s lázem (jak říkal Brouk Pytlík) anebo aspoň s festovním vodítkem 😉 !

  Poznámka počasová: u nás je od časného rána sněží – je to už kapku na paličku (fubar)

  1. Tak tak, jak říká YGA, příště pořádné lázo všude u sebe, co kdyby ten hroch…. 😛

  2. Seniorka nás s mamčou poslala pod stůl. Kam to děvče na ty výrazy chodí (rofl) ?! No a juniorka dávno nejsem, což Terka asi taky ví (rofl) . Obrázek je její, foto nemaje, poslala jsem jeho.

   1. Seniorka je skvělá 😀 😀 Má máma kroutí hlavou nad novinovými články, kde jsou 65 – 70 dámy nazývány stařenkami 😀 Tak to dnes nahrazují těmi seniorkami, asi protestuje více seniorek. Ale ohromně jsem se pobavila, jak se Terka věkově starší dámy nechtěla jakkoli dotknout. Pak se v novinách občas objeví článek, co se stalo 80leté stařence a máma se čílí, že to přece nejsou žádné stařenky. Mámě je 80 let 😛 a popravdě řečeno, stařenku si představuji opravdu úplně jinak. Ona opravdu nenosí šáteček a díky programu výměny opotřebovaných náhradních dílů (asi tím namíchnu lékaře, ale díky jim za mou čilou a vidící mámu) chodí relativně svižně a bez berlí a ještě k tomu plyně hovoří několika jazyky. TOhle přece stařenky nedělají, že?

    1. ad seniorka – to máš pravdu, milá Apino … ale když mně se po těch stařenkách v šátku stýská 🙂

 36. Terko a Petro, krásný příběh, ale teda uffffffffff (whew) Chudák majitelka kobylky musela být absolutně na mrtvici. Bohužel jsem se jednou namotala k případu, kdy to takhle dobře nedopadlo, byla to dvojitá lidská blbost a nerada na to vzpomínám. Nejednalo se o mého koně, ale to je úplně jedno, lidskou zhovadilostí přišlo o život krásné zvíře ;(
  Já jsem na nervy, i když mám jednoho koně navolno a on se někde na chvilku zdrží u okusování větviček. Dělá to hlavně Ráchel, tváří se že k nám nepatří a já si vždycky říkám, že se na ni vykašlu a jedu dál, moc dobře ví, kudy s Mufem jdeme…není to výchovné se pro ni vracet… nikoho tu nepotkáme….a tohle mi vydrží přesně sto metrů a pak to otáčím 😀

 37. Koníčky krásné si musím nechat „na pak“, dneska mi přijde auditor, tak tady ještě musím vyleštit pár papírů, nebo dostanu (wait) a pak (punch) .

  1. Vave, držím palečky, my už máme za sebou, naštěstí „bez výhrad“ , chvála pro každou takto výbornou účetní, či ekonomku ať už se tomu říká jak chce.
   Vy byste měli rovnou dostat diplom nejmíň z Hardwardu, protože to dnešní ekonomování je fakt za tři vysoký školy.
   Auditora prosím taktéž neplašit a pomalu zklidňovat a pěkně na uzdičce vykrokovat . (y) (y) 🙂 (wave) l

  2. co je to to „auditor“? Nešlo by to chytit a někam zavřít, aby to nestrašilo slušné lidi?

   1. Když ona je to potvora nepříjemná, kousavá a záludná, blbě se to loví (doh) leda nalákat do dobře uzavřeného prostoru a rychle zabouchnout dveře 😀 , ty poté pečlivě označit.

   1. Yvetko (inlove) , máme během audity různého druhu (a sama nějaké také dělám) – tohle je účetní, je páchán na mně a je naštěstí jen jednou do roka.
    Frrrnnnnk! (pi)

    1. Dobrá rada auditorovi bývá: „Jo, kdybyste nic nenašel, nemusel jste to sepisovat.“ (rofl)
     Případně v chemické labině: „Jen nám tady tu klimatizaci nařiďte, šéf nám ji nechce koupit.“
     Obé (a pár další, které si už nepamatuju) použila MLP. Když k tomu přidala vlastní koláč, auditoři viditelně změkli (prý). 😀

 38. (f) (h) Pridávam sa k Xerxovej. Krásny článoček a veľká láska ku koňom, to ma vždy dostane.
  Je tu hnusne, padá niečo drobné medzi snehom a dažďom, už by to malo skončiť. Ale aj tak – všetkým želám krásny deň a myslím na Dede a Daníka. (dog)

 39. Hezký den všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat nějaké bolístko na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  To je tak krásné vánoční povídání (nod) . Místo teplé kachničky z něj voní pot koní… a teče spousta lásky pro velikého zvířecího kámoše (h) . Opravdu jste dali slečně krásný vánoční dárek.

  Jo a Terka – ta je mistryně zkratky (nod) – má v těch pár řádcích vše podstatné – a ta láska ke koním z toho trýská taky pořádně

  1. Haló, Xerxová, jdeš dnes zasejc rehabilitovat ? (rofl) (rofl)
   Pozdravuj Bettynku (wave) (h)

   1. když vidím, jak už zase (sun) svítí – tudíž se ledové plochy na povrchu zalijí vodou a večer se zase ochladí… tak budeme zase večer (dance) na ledu. Druhá varianta je, jít brzy odpoledne a to si zase místo elegantní dogy přivedu domů prase karbouse obaleného bahnem (tmi) . Nevím, co je horší… Ale pro zdraví moje i Betky asi to bahno (chuckle)

    1. S tím ledem jsme na tom podobně a už z něj mám vyrážku. Hlavně s koňma je to moc fajn, člověk aby byl pořád ve střehu. Mufíček je profík, ten nemá problém a pokud to klouže moc a musíme slézt, odloží Pétě nos na rameno a jde za ní nebo jde vedle, aby se mohla držet hřívy. (h) Ráchel sice perfektně rozumí povelu ,,bacha, klouže to“, jde opatrně, ale při tom na mě doráží, pošťuchuje a chce si hrát a je jí úplně fuk, že mě to klouže taky! (bat)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN