PSI: Dospělost

Když u vašich dětí začne dospívání, nemusí vám být vždy do zpívání. Někdy se té době růstu a proměny u člověka, spojeného s pohlavním dozráváním, říká telecí léta, ale ať už tu dobu nazveme jakkoli, bývá pro rodiče a vychovatele značně obtížná.

Přechod od dítěte k dospělému tvoru je samozřejmě i u zvířátek, jen to probíhá trochu zastřeněji a výrazně rychleji, s různou intenzitou doprovodných projevů. U nás doma jsme měli poměrně štěstí: žádný náš pejsek nám nerozkousal polštář nebo bačkory, jen fenka Gina mně trochu okousala zimní kožešinovou čepici, ne ale moc, čepici nosím dodnes, a to okousané místo je pro mne druhem vzpomínky…

Také na představitele kočičího národa si u nás doma nemůžeme stěžovat: žádná z kočiček nedělala v bytě nečistotu, žádná nic neničila, jen na kobercích a čalouněném nábytku si náš kocourek obrušuje drápky. Neměli jsme tedy s dospíváním čtyřnohých členů naší rodiny mimořádné starosti.

Dvakrát jsme měli pejska, přesněji řečeno fenku, z útulku. Říká se, že pejsek z útulku bývá vděčný za to, že se dostal k jednomu majiteli a že tu svoji vděčnost dává najevo. Podle vlastní zkušenosti bych mohl tvrdit, že tomu tak je. Dvakrát jsme ale měli pejska, a zase to byla fenka, od štěněčího mládí. A myslím si, že povaha psa se ve svém vývoji podobá povaze člověka: nejdříve je tu bezmocný tvoreček, odkázaný na péči a pomoc druhých. Pak přijdou drobné dětské rošťárny, a nakonec vědomí dospělé osobnosti a snad i s právem na vlastní názor.

Monička, naše současná fenka

Ani u člověka, ani u psa nebo i jiných tvorů, nenajdeme jednoznačné, přesné schema, také časové rozvržení vývoje povahy není u všech zástupců téhož druhu stejné, ale tak je tomu asi opravdu u všech živých bytostí. To, jak může být ten čas zrání rozdílný, vím sám podle sebe: v mých letech jsou z většiny mužů vážní pánové, zatímco já si s námahou a překážkami dokončuji opožděnou pubertu.

Leč dovolte, abych se vrátil k čtyřnohým členům rodiny, kteří mi připadají zajímavější než my sami. Čas se nezastaví ani jim, ale my, žijíce déle, rádi vzpomínáme na jejich dětství a nezvedené mládí. Vzpomínám na to, jak jsme s naší fenkou Ginou, v době kdy jí bylo sotva pár měsíců, šli v neděli odpoledne, paní a já, na procházku, a přišli jsme do užší postranní uličky, v jejímž středu byla velká louže.

Chtěli jsme, aby fenka louži obešla, ale naše pejsčí holčička se rozhodla zachovat se jako nezvedené děcko: došla až k louži a pak si do ní sedla. Uvědomili jsme si téměř okamžitě, že přesně tak to dokáže udělat dobře vychované, reprezentativní a svátečně oblečené děťátko, a chvíli jsme nevěděli, co máme dělat: zlobit se, nebo se smát? Vyhrála, samozřejmě, ta druhá možnost.

Ginu jsme měli rádi a věřili jsme, že nám nic nedobrého neprovede, a tak jsme jí ani nebránili, když si oblíbila našeho pošťáka, říká se poštovního doručovatele, i když si ho oblíbila do té míry, že ho občas doprovázela na jeho pochůzkách. V té době ale přestávala být štěnětem, to znamená, že už dovedla běhat rychleji než my, a docela si to užívala: venku, na procházkách blízkým lesíkem, nám naznačovala, že bychom jí měli najít nějaký klacíček, o který by se s námi tahala. Téměř vždy jsme jí vyhověli, nějaký ten klacík jsme jí podali, a ona ho okamžitě odnesla.

Že by nám ho měla zase přinést, ji nenapadlo; aportovat jsme ji neučili a nenaučili. Zato velice ráda přibíhala blíže k nám a naznačovala, že bychom se měli pokusit klacík jí vzít. Pochopitelně se nám to skoro nikdy nepovedlo, pejska byla rychlejší než my a nejspíše to i věděla, jen ji těšilo vydráždit nás k marným pokusům. Bavila se tou pejsčí hrou, vycházející z její iniciativy, v které byl, dost možná, i kousek nevinné zlomyslnosti. A konečně – proč ne?

S úsměvem vzpomínáme na to, jak jsme naši Ginu vzali na výlet, končící na šumavské chalupě našich příbuzných, a jak jsme jednu porci opravdu dobré drštkové polévky, kterou jsme si uvařili, nalili do její misky. Gina šla k misce, ale zastavila se asi půldruhého metru od ní, výrazně a jednoznačně zavrtěla nosem, nebo – chcete-li – špičkou čenichu, a znechuceně se odvrátila. Kdyby byla v té chvíli mohla říct: „Tak to tedy ne, to si sežerte sami, tohle já vám jíst nebudu!“, nebylo by to výmluvnější.

Rádi také vzpomínáme na to, jak se naše fenka jako štěně bála vody, takže když jsme ji vzali k řece nebo rybníku a sami si šli zaplavat, vyděšeně čekala na břehu a troufala si nanejvýše namočit si trochu přední tlapky. Pak jsme jednou udělali pokus, že jsme ji zanesli pár metrů od břehu, a nedbajíce jejího zděšení, pustili jsme ji na poměrně mělkém místě do vody.

Pokus byl úspěšný: naše psí dáma přišla vodě na chuť a dokonce ji párkrát použila jako pouťovou atrakci: u jednoho potůčku, kolem kterého jsme chodívali, vlezla do vody, nechala se nést proudem, který tu byl dost výrazný, a když ji proud zanesl kus dál, vylezla na břeh, a běžela po břehu zpět proti proudu. Přenášení vlastního pejsčího těla vodním proudem si pak několikrát zopakovala.

Užil jsem zde pojmenování „psí dáma“. Ano, naše Gina byla psí dáma, a jako taková měla ráda parfémy. A protože si byla vědoma toho, že žije přece jen u lidí, nijak zvlášť dobře situovaných, nežádala značkové voňavky, žádnou kolínskou, žádný – jak říkali – „odekolón“ nebo „šatnár“, ale pomáhala si přírodními zdroji.

Její vkus se od našeho ovšem trochu lišil: jednou se nám při procházce po břehu řeky vyválela na zbytcích leklé ryby, což vedlo k tomu, že jsme se cestou domů důsledně vyhýbali lidem, a doma jsme museli psí členku rodiny důkladně umýt. Vzpomínám si také na to, jak jsem s ní jednou šel po břehu jezera, místy, která jsem zatím neznal, a bylo mi dost divné, že voda nějak nezvykle zapáchá. Když jsme se vzdálili od jezera, zápach nezmizel. Nejspíše jsem nedával dost pozor, a když jsem se nedíval, naše pejska se důkladně naparfémovala, a zřejmě se jí to „navonění“ líbilo.

Jednou ale tu svoji zálibu dost přehnala: navoněla se na okraji pole kompostem, který tu nedávno založili. Nevím, co obnáší stará délková či plošná míra „hon“, ale má čtyřnohá kamarádka páchla na sto honů. Dalo mi dost práce ji umýt: měl jsem k dispozici jen studenou vodu a v malé místnůstce, kterou jsem v té době obýval a kde jsme s fenkou spali na jedné palandě, jsem si nemohl ostrou vůni parfému, navíc neodpovídající lidským zvyklostem, dovolit.

V mládí, a to nejen v tom nejranějším mládí, byla naše fenka zdatná turistka. Mnohakilometrové procházky s námi se jí líbily, zvláště když cestou byla někde voda na koupání. Jenže čas se nezastavil ani jí. Přišla léta stáří, nedoslýchavosti, artrózy v nohách, zpomalení rytmu života. V necelých patnácti letech nastalo při jedné nemoci zklidnění, definitivní a neodvolatelné.

Druhým pejskem, kterého jsme dostali jako štěně, byla fenka Ťapka, častěji zvaná Ťapinka. Ač byla nesporně plodem hříšné lásky, měla všechny přednosti, které má štěně mít: vznešený, téměř šlechtický rodokmen, který jsme jí sami vyrobili, přítulnost i poslušnost, a samozřejmě byla i velice čistotná, dokonce když přišla zvenku a paní jí chtěla otřít nohy, trpělivě čekala a nijak se očistné proceduře nebránila.

Mysleli jsme si, že máme snad mimořádně hodnou psí holčičku, hotového psího andílka, jenže nastal den, kdy jsme o tuto iluzi přišli. Dopřáli jsme si procházku po cestách, vedoucích po stráni nedaleko našeho domu. Pejsinka se chovala vzorně, jako vždy, až do chvíle, kdy jsme došli k místům, kde měli své nory divocí králíci. Možná, že mezi předky naší fenušky byl nějaký jezevčík, o němž jsme nevěděli, a jeho sklony se nyní v naší Ťapince probudily.

Potichu, ale hbitě, zalezla do jedné králičí nory a na naše poplašené volání nereagovala. Po několika minutách jsme pojali podezření, že je zle. A také bylo: vlézt do králičí chodbičky Ťapinka dokázala, ale dostala se do místa, kde nemohla dál a ani zpátky. Pokoušel jsem se rukama a s pomocí jednoho plochého kamene rozšířit vchod do nory. Šlo to velice špatně. Nakonec jsem si lehl na zem, na místo, kde nebyla tráva, zato hlína pěkně navlhlá nedávným deštěm, sáhl jsem do nory a nahmatal jsem Ťapinčiny zadní nohy. Podařilo se mi je zachytit a táhl jsem neúspěšnou speleoložku k sobě.

Za chvíli už jsme byli všichni pohromadě: Ťapinka, s kožíškem na hřbetě naježeným, jak jsem ji táhl proti srsti z podzemí ven. Vypadala tak trochu jako psí pankáč, ale asi jí to nevadilo. Má paní, se šťastným, byť trochu rozpačitým úsměvem. A nakonec i já, zablácený od kolen až skoro ke krku. Čekala nás teď cesta domů, ulicemi, kde nás všichni znali. Poradil jsem paní, aby se – pokud se za nás stydí, držela od nás kousek dál, jako bychom k sobě nepatřili. Dodnes mám dojem, že měla sto chutí mne poslechnout.

V době, kdy se Ťapinka pokusila neúspěšně o návštěvu u králíků, bylo těch králičích nor v našem okolí poměrně dost. Snažili jsme se jim vyhýbat, aby se snad v naší fenušce neprobudilo nové pokušení. Naštěstí z takových nápadů brzy vyrostla. Opravdu? Ano, opravdu, vyrostla. Prodloužily se jí nožičky a poněkud zesílilo tělíčko. Do králičí nory by se byla už nevešla, a zřejmě to i sama pochopila.

Také kočičí dospívání nemusí být úplně bezproblémové. Území, které kočky považují za své, je vždy o něco větší než byt a zahrada. Naší nedospělé kočičce Mourečce se to stalo málem osudným: na sousední zahradě ji starší kocour zahnal na strom. Mourečka vylezla poměrně vysoko, ale pak se bála slézt dolů. Zaslechli jsme její mňoukání a začala záchranná akce: vysloužilý a nepříliš spolehlivý zahradní žebřík, cesta nahoru, chytit kočičku za kůži na hřbetě a donést dolů.

Černoušek

Naštěstí se později kočička držela víc doma a na zahradě u domu. Zde s ní už problémy nebyly. Na to, že kočka je zvědavá, neslyšně doprovází člověka po domě a stane se, že ji zavřete ve spíži nebo ve sklepě, jsme si zvykli. Na to, že ji můžete volat a ona se vám neozve, dokud sama nechce, také. Na co se ale těžko zvyká, je ta pověstná kočičí samostatnost. O tom, kde je pejsek, většinou víte, máte ho zpravidla stále pod dohledem. Kočka je samostatná, a tak když se náhodou toulá a nevrací se domů, máte o ni strach, naštěstí většinou zbytečný.

Teď máme krásného černého kocoura, s velkýma žlutozelenýma očima. Nepořídili jsme si ho, on si pořídil nás. Brzy se stal miláčkem domu a pro mne i častým spolunocležníkem. Toulá se jen málo. Je trochu slabší, než kocouři bývají, a tak když přišel několikrát domů se stopami zápasu na kožíšku a na uchu, byl to pro nás jeden z důvodů, proč jsme ho nechali zbavit kocourství. Jinak ale, jak jste si asi všimli, náš pejsčí i kočičí chov byl feminizovaný.

Vzpomínám si, jak jsme jednou v parku potkali paní s trochu větším psem a projevili jsme obavy, aby setkání našich psů nebylo zároveň jejich střetnutím. Paní nás uklidnila: „Nebojte se, to moje stvoření je sice také fenka, jako ta vaše, ale je hodná a nepere se. Když jsem chtěla mít psa, vybrala jsem si fenku. Jsou prý lepší a klidnější. Měla jsem kdysi i psa, ale není to ono. Přece jen – no je to mužskej…“

Vybavilo se mi to v souvislosti s tím lidským a psím dospíváním. Říká se prý, že mužský nedostane nikdy rozum. A opět, vycházeje ze zkušenosti se sebou samým, mám vážné podezření, že je to pravda. Pozoruji, jak mi ubývají síly, jak se zhoršuje paměť, ale že by se dostavoval rozum, toho jsem si opravdu nevšiml.

Spíše si občas připomínám heslo pro život, které mi kdysi řekl jeden německý spolupracovník: „Immer lustig und verliebt, bis der Arsch im Sarge liegt!“ Přeložil jsem to „Buď vždy zamilovaný a veselý, dokud dno rakve není pod tvou…“ – no a vidíte, na to poslední slovo si nějak ne a ne vzpomenout, vím jen, že se to celé mělo rýmovat…

Ach ta paměť, ta paměť…

Milan Pavel

Aktualizováno: 3.3.2010 — 18:49

123 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Děkuji mnohokrát hlavně za pasáž o parfémování – přivála mi vzpomínky na mé dva milované. Gaston, takto velššpringeršpaněl též stále hledal vhodný parfém a leklá ryba v tekoucím stavu byla ta nej vůně na světě. Překonala i trojí koupání v tehdy moderním a nedosatatkovém jablíčkovém šamponu.
  Bohoušek náš první NF byl naprosto jednoznačně pro lidské hovénko a pokud bylo možno, tak si tím napajcoval svůj bohatý límec. Protože s námi jezdil na lodi, při vystupování na břeh se příliš nedá taková tramvaj držet na svahu na vodítku a často objevil schované dříve, než jsme ho satčili odchytit. Řeknu vám, koupat psa v peřejích v půl sedmé ráno – to mi Bimbo dlouho nezapoměl. A to jsem Bohouška potřebovala po noci jen trochu vyvenčit

 2. A já jsem dnes strávil pěkné (aspoň pro mě) tři hoďky vyučováním základů předmětu Batism and Zlín Science (Fundamentals) Zaně a p. Zanovi, externí učebna na vysoké úrovni (terasa mrakodrapu – 60 m), podepřeno kavárnou rovněž stejné výše, nahlédnutím do šéfova výtahu-pracovny v jeho nepřítomnosti a tak. Taková jsem já, matinko. A bylo to krásné, poetické odpoledne. Šak já dycky rád každé(mu) vyhovím. Někdy. Někomu. Semtam.
  Asi štyry, nech toho už.

  1. To je dobře, žes to prásknul. Protože od tebe si o tom nepočtem, ale u zany to můžeme urgovat (rofl)

 3. Jo, a jeste jsem rada, ze se to s Danikem slusne vycabrilo. Tak ted jenom, at se dobre hoji a neprovozuje akrobaticke kousky. (h)

 4. Dekuju za usmevne cteni. Pripomnelo mi to mnohe zazitky se soucasny zverincem i s temi, co uz s nama nejsou. (h)

 5. Milý Milane omlouvám se, ještě jsem nečetla ale moc a moc se těším. Ku podivu vždycky něžně vyprávíš o mém světě, nevím jak je to možné, vždyť mě neznáš. Omlouvám se i ostatním jejichž články jsem tento týden nečetla, budu to dohánět v nejbližších dnech.
  Všem kdo mají nějaký žal přeji hodně sil (flex) , marodům rychlé a úspěšné vyléčení (h) , potřebným držím palce (y) a všem kdo něco slavili gratuluji. (d) (rose1) (h) Je mi to moc líto že mi teď na vás zbývá málo času.
  Od rehabilitační sestry jsem včera dostala sadu cvičení na moji už přes tři roky zanícenou pravou patu. Jsou to cvičení bolestivá a zatím velice těžká. Taky jde o dlouhodobou léčbu, budu ráda když po třech měsících zaznamenám nějaký výsledek.
  Garyka hlídám jako ostříž pokud jsem doma, límce se totiž rychle zbavuje náš slavný Houdini. Pokaždé když přijdu domů tak najdu Garyka ležícího vedle límce. :@ Nevím nevím jak si takhle doléčí ten zánět. Když tu nejsem asi se velice svým jazykem opečovává. Ještě jsem zaznamenala že třese hlavou, vypadalo to že ho obtěžuje pravé ucho. Uši jsem mu vyčistila a našla jsem v pravém uchu hnědo, to je zřejmě nějaký svrab, budu muset zítra volat znovu veterináři. No jako by nestačil ten účet z minulého týdne.
  Zato kočurky se mají k světu. Pokud nechci aby mi lítali po domě jako šílené musím je zabavit a tak mávám proutkem na kterém je přivázaná zvonící myška a ony hopsají a vysoko převysoko vyskakují aby myšičku myš ulovily. Zvláštní je že když myšičku honí Tindra sedí Daisy a přihlíží, chvílemi vypadá jako mouchy snězte si mne a chvílemi jako nerudná teta. A teprve když Tindra ztratí zájem tak se do lovu pustí Daisy. Ještě jsem je neslyšela pořádně zamňoukat, jen takové to něžné krrrrň teninkým hláskem. Včera jsem nakoupila kočičí papú a měla jsem štěstí, na dvoukilovém pytlíku Hill´s byla sleva 75:- SEK. Tak jsem se rozšoupla a koupila jsem hned oba zbylé pytle.
  No takhle jde u nás život. Nic moc o čem bych mohla vyprávět. Jen snad že jsem sebou večer pořádně sekla. Péřová bunda hodně zachránila a ten můj zadek je taky dobrá ochrana při pádech. Zachraňoval mě majitel mopslíka, který s ním šel právě přes zahradu domů. Honem to oběhl a zdvíhal ty mé početné v posledních letech nabyté kilogramy ale když už jsem byla téměř na nohou zase jsem uklouzla a bouchla sebou znovu na zem. Okolo právě běžela skupina trénující běh na ledě 😀 , nejdříve běželi a ignorovali mě, ale pak se vrátili a tak mě společnými silami postavili na nohy. Garyk pomáhal tím že štěkal. Syn mi pak nakázal abych na sebe dávala ještě větší pozor než mu každodenně slibuji, že to co slibuji je zřejmě málo. Poděkovala jsem mému andělu strážnému že jsem si nic nezlomila, Pána Boha jsem s tím nechtěla obtěžovat.
  Tak se mi tam v Česku i jinde mějte a nepadejte jako já. Všechny vás objímám. (h) (h) (h)

 6. ;;) R O Z V E R N Í Č E K . ;;)

  .(*) Mladý lord přijde za svým otcem: „Otče, chtěl bych se ženit.“ „A koho si chceš vzít?““Zahradníka.“ „Cože? Toho komunistu?“ (*)

  ~O) Hezký večer všem a nežeňte se. ~O)

  1. Jasně, Správný názor. Lord má bejt zásadovej! Takovejch zahradníků eště potká… pokáď nebudou vrazi, tak si jistě bude moct vybrat.

   1. Bych to brala. Roztály by ledy. Jsou tak tvrdé, že už se s nimi nedá nic dělat. Ale vedro bude u Jovásků, já zase nic 🙁

 7. Lásková milá (inlove) , Tys mi dala! (rofl) (whew) (rofl)
  Už si Tě představuji, jak na houmelesáka houkneš: „Krleš!“, A když to nezabere, dupneš botičkou a přidáš na plynu: „Krleš Naďmároš! (chuckle) Si myslím, že houmelesem to musí prásknout! (rofl)

 8. Konečně jsem se dostala k tomu, abych si Vaše milé a láskyplné povídání o Vaších zvířecích přátelích přečetla. Děkuju Vám. (f)

 9. Pane Pavle váš článek je takové milé pohlazení po duši. Díky! (f) (h) (f)
  Jenom bych chtěla podotknout, že nám trvalo týden, než jsme se zbavily dobře odleželé chcíplé ryby (tmi) a na řadu přišel i Jar. (wasntme)

 10. Ahoj z Ostrovů a moc děkuju za podporu! 🙂 (inlove) Tak jsem právě mluvila s panem doktorem, pravil, že vše je OK, jen je Daník ještě moc sleepy, tedy pospávající, takže si pro něj mám přijet až kolem páté (našeho času). Nádorků našel celkem pět, takže doufá, že do čtyř-pěti neděl začnou mizet – řezání nedoporučil, protože by jinak byl Daník děravý jak jehelníček a mohl by z toho mít další potíže. Zrovna mu zkontroloval klouby a vazy na zadních nohou, jsou v zásadě v pořádku, ale při té sobotní nehodě (či co to bylo) si prý napůl vykloubil koleno! Zapadlo to samo zpátky, ale potřebuje klid a jak jinak – rimadyl 🙂 To byl taky důvod jeho tklivého nářku, když dnes uklouznul na tom můstku.
  Chápete, jak se může povést dvěma psům, zavřeným v pohodlné relativně velké místnosti provést něco, po čem má Daník otřes mozku, zraněné oko (oftalmoložka prý pravila, že to bylo jen zraněné a zbytek jsou prostě oči staršího psa, takže původně hrozivé prognózy se nepotvrdily) a napůl vykloubené koleno?? :O
  Takže jsme asi nakonec dopadli nejlíp, jak to vzhledem k situaci šlo – ale ten týden byl krušný, brr.

  1. Tak to si vážně nedovedu představit, co tam mohli vyvádět…..
   Mimochodem, taky se při počítání s přechodem přes desítku musíte tak soustředit a dělit si čísla? Asi jsem úplně neschopná….

   1. Prostě se nudili a tak si trochu zaskotačili, při jejich velikosti a váze… 🙂 . Hlavně, že je relativně v pořádku, jen ho pár dnů udržet v klidu… To mi spadl kámen ze srdce (whew) . Tak je na dálku drbu pod krkem nebo , kde to mají nejraději a hlavně ať už je všechno v pořádku (wave) . (sun)

  2. Vždyť jsem ti říkala, že ti ty zuby cvakaj zbytečně (nod) (h). Uffff spadnul mi balvan – tak teď uhlídat stehy a hlavně ať se pády na hlavu neopakují (inlove)

  3. Sláva! To rád slyším, že bude všechno zase OK… Ale co Nazgúlové vyráběli v uzavřené místnosti sami dva, že z toho byl takový masakr… to si nedovedu ani představit. Držíme palečky dál, aby bylo už jenom líp… (y) (y) (y) (h)

  4. Chápu to velmi dobře. Zdánlivě to nesouvisí ale je to z podobné kategorie, myslím že jsem tady už odvyprávěl svou scénku nazvanou „Koncert pro Půa, pračkovou hadici a orchestr.“ 🙂 Jsem moc mocajda rád že štěňátko Daník je v pořádku. 🙂

  5. Hlavně že alespoň tak. Teď ještě aby rekonvalescence probíhala dobře a určitě bude vše v pořádku (h) (sun) (h) To si snad musel někam zachytit tu nohu a tím spadnul na šišku. Jinak si to nedovedu vysvětlit. Ale když vidím Kikinu, co dokáže dělat ve stodole plné různých strojů a harampádí, tak žasnu, že se jí prozatím nic nestalo. Ovšem v bytě je těch příležitostí daleko méně. Tak ať jde všechno k lepšímu (f) (f) (f) a do jara ať je fit (nod)

   1. zachytit nohu, udělat si otřes mozku… ale ještě k tomu si výrazně poranit oko (think) To je fakt „šikula“ (devil) Přitom jsou to s Kazanem starší pánové, kteří jsou na sebe zvyklí, na domácnost jsou zvyklí… být sami jsou zvyklí…

  6. (rofl) (rofl) (rofl) hihihihihi, Dede, budeš si muset domů pořídit prů,yslevou kameru (rofl) (rofl) (rofl)
   Ale klukům to neříékej, nebo nebude sranda (chuckle) (y)

   Ale vážně, jsem ráda, že jste to zvládli! (h)
   Apropó, tak se mi zdá, že jste poslední dobou nějak u vetů pečení vaření… :O

  7. Dede, to je opravdu ta nejlepší zpráva z bojiště. Aaaa neprozradila jsi čistě náhodou, že budete mít ve škole besídku? Aby kluci nenacvičovali breik dance. Při tom by se takové úrazy mohly přihodit (chuckle)

  8. To je moc dobře, že to Daník má za sebou a že vyšetření ukázalo, že vše je jen následek jakési tajemné havárie. (h) Co ovšem sami doma vyváděli, to by mě zajímalo moc, jestli snad nezkoušeli skok psa přes psa nebo tak něco? :O 😉 (chuckle)
   Držím palce dál, aby rekonvalescence proběhla co nejlépe. (y) (h)

   (hóóódnej! 10+7 umíííím!)

  9. Tak copak dobreho jste pred tema chudakama skovavali na skrin? Asi holt Danik zapomel, ze neni kocicka a nema lozit po nabytku … 😉
   Tak palec at se v klidku vykuryruje!

  10. To jsou dobré zprávy….. Tak ať se Daník rychle zvetí. (y) (h)

   chjo, zase jsem zapomněla – 11 (whew)

  11. Milá Dede, po mé týdenní nepřítomnosti zde jsem o tomhle nic nevěděla. Tak ať je Daník zase brzy junák, já mu držím palce (y) (y) a ještě se přidává našich dvanáct bílých tlapek. (cat) (cat) (dog)

  12. Třikrát sláva, sláva, sláva , že to dopadlo, jak dopadlo, tedy dobře. Tlapy držíme dál, aby se vše hojilo úplně nejlépe a kluci psí nevymýšleli další akrobatické kousky , k ublížení na zdraví a nervech paničky Dede vedoucí.

 11. MILÁ DEDE – DRŽÍM PALCE DANIKOVI (h) (h). Díky za mail, ale včera jsem nestihla psát, tak to honem napravuji, aby nás těch palcodržníků bylo co nejvíce. Jak jsem vyrozuměla, Danik má „Perianal Adenoma“ a kastrace by tomu opravdu měla odpomoci. Teď už má asi po operaci, (o) tak přeji nejen rychle uzdravení, ale aby mu jak mávnutím proutku kalupem a navždy zmizely ty nádorky. (h) (h) . A Kazan ať je na Daníka také hodný a nechá ho v klidu vyléčit.

  A pane Milane – děkuji za další Vaše krásné povídání.

  A všm přeji hezký zbytek dne, u nás teprve začíná (jdeme snídat) – ale bude zase studený i když slunný.

  1. „Někdo sbírá dýmky, jiný zlaté prýmky, někde čte řeč Mayů, ten zná flóru hájů pravěkých.“ No a JT má éráčky. Fakt krasavec. Mám letadla rád, i když jím ani za mák nerozumím.

  2. Pokud vím, tak má licenci dopravního pilota, tak přece musí mít i letadlo, ne? 😀

   No jo, sedum. Ech, čo to táram, deset.

 12. Moc hezké vyprávění, vzhledem k aktuálnímu průběhu puberty (mláďat dvounohých) a setrvalého stavu pubertální rozvernosti (u kočičstva) se mi to četlo zvláště pěkně.

  Dede, Daníku, držíme všech 18 tlap. (h) (h)

 13. Daník stále vylepšuje. Při procházce před operací, veselý, hravý, poskakující, uklouzl na můstku, natáhl si nějak blbě nohu a ječel jak Viktorka. Bylo ho slyšet do široka, až se vzdálení sousedé ptali, pročpak Dandy tak plakal. Snaží se, chlapec, snaží.

  1. Ach jo – Xerda takhle „ječel“ dvakrát v životě – bohužel vždy to souviselo se skřípnutým nervem. Naštěstí se tenkrát žádný zlý neurologický nález nepotvrdil a Xerda byl vždy do 14 dní zcela ve formě. Přeji Daníkovi (a Dede), aby začalo zase období pohodového psa… (h) – tedy dvou pohodových psů – a vlastně pohodových všech jejích chlapů (nod)

 14. Páni, tohle tedy stálo za přečtení! (y) A to heslo si rozhodně zapamatuju. U nás se zase říká, že správný chlap přechází z infantility přímo do senility a který to nedokáže, tak ten chudák na chvíli dospěje. (rofl)
  A Daníkovi s Dede držím! (h)
  No jo, já vím, 15. (bow)

 15. Milane, krásné vzpomínání, které mě vrátilo o nějakých 12 let zpět, kdy naše pubertální psice Ejša vyváděla zrovna takové kousky jako Tvá Gina. No a její dcera, rovněž Gina, nyní devítiletá, nezaostala za svojí maminkou v ničem. 😀 😀 😀

 16. Dneska má svátek Stela (h)
  A protože osobně znám pouze jedinou Stelinku (*) a to je malá kocourová (cat) , tak jí posílám hodně pozdravů a přání, ať je zdravá – a jednoho medvídka na mazlení (hug)

 17. Pane Milane, heslo si píšu (originál i překlad), protože mám důvodné podezření, že se bude hodit. Vyprávění jako vždycky nádherné a krásně se četlo a vzpomínalo na všechny ty kočičí (a jednoho psího) puberťáky, kteří mi prošli životem… Ouha strouha – za pár let se mi chystají vstoupit do tohoto ztřeštěného období vlastní potomci, to bude teprve vzrůšo. Ale utěšuji se, že zatím to všichni rodiče i děti přežili, tak proč ne my…

  Vůbec jsem netušil, že s Daníkem je něco v nepořádku – tak smečka drží palce, aby se co nejdřív všechno upravilo, zahojilo, otřesená hlava uklidnila a otřesené sebevědomí navrátilo (h) Dede a psíci, zlomte vaz! (y)

 18. Krásné čtení nahóře, stištěné palce pro Daníka a další potřebné, a OT:

  Pamatujete, jak mne tuhle přepadl u nádraží nádražní loudil a chtěl k půlce chleba na paštiku a dostal (paštiku)? Tak po pár busech včera vlak, zadumaně pokuřuju před maloměstským nádražím s minimálním provozem, žádná Florenchelé, blíží osoba a táže, nejsem-li z mateřské školy. Zavrhnu. A kam jedu. Nezřetelně huhlám, že na Žďár. A jesi nechci svízt. Zamítám.
  Vrtím hlavou, raději hasím vajgla, pořídím jízdenku a za utrpěnou újmu lomcuju z automatu čokoládu za 12, ať mám ňákou radost ze života. „Dobrý den, můžu se vás na něco zeptat?“ táže se úhledná puberťačka. No samo chce deset kaček na vlak. Zamítám a vrtím hlavou ještě zřetelněji. (Co to s těma lidma je? To mám tak od pohledu tupej a naivní ksicht, že každej usoudí, že hned dám? No asi jo… :-/ )
  Vracím navečer od busu, šplhám do kopce, z kopce sbíhají poslední studenti z průmky a dívka s velice rudými vlasy brzdí a pronáší: „Dobrý den, můžu se vás na něco optat?“ Otočí se její parťák a huláká: „Nech to, ujede nám to!“ (Nech TO??) Takže než jsem se nadechla a vydumala protiotázku, zda mi snad uniká meziškolní soutěž ve smyslu kolik lidí za den ošulíš, tolikrát jsi člověkem, odklusali potřební do dáli.
  A než jsem došplhala kopec, dostala jsem nápad. Stejnak se mne na ulicích furt někdo na něco ptá, něco podbízí, ani kvůli tomu nemusím na nádraží, postávačů a nabízečů na náměstí pořád postávají hordy… nápad tkví v tomto. Naučím se nějakou frázi nejlépe z maďarštiny nebo turečtiny nebo rumunštiny (podstata je precizně si ji zapamovat), představuji si slogan typu „Lustr kouří na kašně“. A navrch ještě jedno nesrozumitelné slůvko, zhruba jako bejval ´krleš´. Představa je tato: zastaví mne loudil, dobrýdenmůžusevásnaněcovoptat, já vychrlím nesrozumitelnost, on pronese „Cože?“ nebo „Jakže?“ nebo „Něco!“, vynesu poslední kartu v podobě kouzelného slůvka a zřetelně rumunským krokem odchvátám.
  To by mohlo vyjít, co? 😉

  1. Bětuláskovo! Oni vražedkyně, kdo mi teď vrátí tu sodovku, co mi z láhve vyšplouchla na kalhoty, takže vypadám jak…no, protě tak nějak, asi teď budu muset napřed uschnout… =)) Nebyl bych si na tvém místě jistý, že u těch študáků nešlo o sázku nebo nějaký zběsilý „třídní průzkum“, že aby byla sranda. Jinak – na ty pobudy, podomní obchodníky s deštěm a další existence – by ta finta s lustrem kouřícím na kašně (kdoví proč mě napadla věta „Vlk nese domovníkovi psaní“ z jedné Žákovy knížky) mohla fungovat. A měla bys zábavu prozměnu ty.

   1. Mám vám znova napsat, jak je to latinsky? A taky, jak se ležérně latinsky praví Vodpal – ?
    Doporučuju striktně a kulometně pronést: Pack dich los! Abfahren! H a u a b ! ! To nemůže nezapůsobit. Ovšomž nesmí vám z kapsy čouhat Blesk či Aha!

  2. Milá Bětulásková – ona z tebe ta dobrota asi prosakuje na povrch a nelze si ji nevšimnout. Anébo se ten obdarovaný houmelesák svěřil … 😀

   A přimlouvám se za maďarštinu – a chtělo by to delší větu a korunovat jí nataženou dlaní (rofl) (rofl)

  3. Super, zase mám veselé tabulky… (chuckle)
   Jen bych nezkoušela tu rumunštinu. Co kdyby se potřebný chytil? 😉 Ale fungovat by to mohlo.

   Moje taktika je „nedám, ale potřebuju naštípat dříví a za 50 kaček za hodinu“. Ještě nikdo se neoptal, kde že je to dřevo.

   1. Jsem docela zvědav co uděláte až to někdo radostně odsouhlasí s tím že sekyrku má dokonce svojí. 😀

    1. Milý Pů – jednak zdravím velice, neb jsme se dlouho „neviděli“, jednak odpovídám: stalo se, on naštípal, já jsem zaplatil, příští rok se ten chlapík vynořil jako spoluvlastník ošuntělého náklaďáku, se kterým nabízel odvoz železného šrotu, suti, odpadu… Dostali s parťákem několik polí ze zrušeného plotu. Ovšem byl tu malý, nicméně podstatný rozdíl. Ten chlápek, když viděl přes plot, jak zápolím s hromadou špalků větší než malou, nabídl mi to naštípání sám – s vidinou nějaké té pětky na dlaň. Takže vlastně zase stará písnička:kdo nemá tulení nemoc…

     1. Tak tak, zatím se nikdo do štípání nehrnul…. A pokud by se hrnul, hromadu dřeva, co potřebuje naštípat máme za barákem permanentně. A tu pajcku za hoďku by dostal. Jen bych ho hlídala, aby se neflinkal a s tou sekyrkou nepláchnul. Jo a taky mám v sadu vykolíkovaný kus pozemku na záhon. Potřebuju to zrýt, drny vybrat, kompost zarýt, uhrabat, urovnat, cestičky zdusat….. 🙂

      no tak jo…. 13

  4. Doporučuji toto maďarské slovo, které jsem se učila vyslovovat několik dní : viszontlátásra,
   čte se to visontlátášra a znamená to na shledanou (sun) (sun)

   1. Sama jsem si našla nějakou barbadžánu, vyzbrojena zatím těmito dvěma výrazy svedu, doufám, vítězný boj – a jdu na vlak. 😉

  5. Já jednou na otázku „Nemáte nějaký drobný?“ odpověděla „Děkuji za optání, mám.“ A šla jsem dál. Funguje to celkem spolehlivě, než to na příslušných místech docvakne (má-li tedy vůbec kde…), jsem pryč. Jedna známá firma už mě dokonce z dálky zdraví „Ahoj, vtipná paní!“ Ale jelikož už nic nechce, mávám a pokračuji.
   Přes kanál letí (y) pro Dede a Daníka!

   1. Já jednomu takovému odpověděl: Udělej to jako já – vydělej si. Řekl bych, že jsem nebyl na místě inzultován jen díky své drobné postavě. (rofl)
    Jinak moc rád odpovídám: Mám ale nedám. (bow)
    No jo, no, 12 8-|

    1. Na takové dotazy můj muž vždy odpovídá: „Nemám, živím se prací!“ A vždy to funguje, dotyčný nestačí rychle reagovat a mužskej zatím s hlavou vztyčenou odkrácí.

  6. Tak asi tak nejak jsem reagoval pred par lety v Chicagu na nejakyho otravnyho cernouska (pres den a v centru). Ovsem tam nebylo potreba ucit se madarsky. Cestina kraaaasne fungovala. 😉

   Kattokruunu savua Fountain. … to je hloupy, jak finove maji uplne vsechno jinak, tak kasna jim nejak utekla. A nebo to mozna gooooogl nezvladl. „Kattokruunu savu puhelimeen“ bude lepsi. Nebo co takhle „Kroonluchter rook in die fontein.“ (nezapomente chroptet!)

 19. Jejku, to je hezké životní heslo! (y) (chuckle) Moc pěkné čtení, děkuju.

  Daníkovi držíme palečky, operace není složitá, tak ať otřesená kebulka nezlobí, kastrace pomůže a vůbec je všechno v pořádku. (y) (y) (y) (h)

  A musím se podělit o ranní příhodu.
  Na zahradě máme psí boudu. Bára ji okázale ignoruje, i když je v ní pelech z mé staré pěřové bundy. Dnes ráno v koupelně si suším vlasy a koukám z okna ven. Bouda je přímo proti oknu. A najednou z boudy vyleze obrovský rezavobílý kocour, slastně se protáhne, zívne a krokem šviháka lázeňského, skoro jsem slyšela jak si pohvizdoval „to je ale krásné ráno, to jsem si v noci krásně……“, si to šine přímo pod koupelnové okno. Asi dva metry od okna si mne všimnul. Ztuhnul s přední tlapkou ve vzduchu. Nejdřív odvrátil zrak, pak pomalu otočil hlavu a s výrazem „já tady nejsem, jsem úplně neviditelný“ se pomaloučku otočil celý, a pak jak když práskne bičem vyskočil na boudu, přeskočil plot a skrz sad alou pryč. (chuckle)

  1. Jejda, Bubu, tohle mi přijde povědomé: máme na zahradě velkou proutěnou kukaň pro potřebné kočkoury z venkovní smečky. S výjimkou naprosto nesnesitelného počasí ji většinou ignorují. Včera ráno jdu ven, a z kukaně se souká (s výrazem, který se ti podařilo tak plasticky popsat) obrovský mainský mýval ze sousedství – jen to, co dělal v noci, asi nebylo tak vzrušující, je to kastrát 😀 . A taky se neobtěžoval předstírat neviditelnost. Odkráčel středem, ztělesněná důstojnost. Hubert jeden.

  2. No prosím, alespoň je bouda k něčemu dobrá. Já mám taky na chalupě starou boudu o kterou Kikča pochopitelně nejeví zájem. Tu zase využívají slepice v případě deště.

   1. Boudu na zahradě sice nemáme, ale štůs dřeva, odložené truhlíky a košíky – nocležníků řadu. Obrovský zajíc polní. Protože tu patrně bydlel dřív než já (já v novém ne zcela dostavěném domečku rok), je pro mě pan domácí. Že prý zající nezavřou oči, když spí – tak tenhle jo. V létě jsem otevřela okno, abych vyklepala ubrus – spal v távě jak široký, tak dlouhý. Okno jsem potichu zavřela a odplížila se do jiné místnosti, otevřela dveře na terasu, pan domácí přihopkal, posadil se, zamyšleně žvýknul nějaký jetelíček a pomalu se odebral přes silnici pryč. Jezevčík Alan ho zatím lokalizoval jen jednou, pustil se za ním a dvě hodiny jsem ho neviděla. Zajíc už mezitím opět s klidem seděl u sousedů na hromadě hlíny. Teď v zimě jsem mu nachystala seno pod dříví, ale zatím se mu nedařilo se tam závějemi probojovat. Též k nám chodil odpočívat ježek a teď v zimě bažantí slepičky. Na terase se jim líbí, na koberci nezebe, pod lavičkou nefouká. Jen to zrní, co jsem jim nachystala, jim nějak nejede… (heidy)

 20. Moc krásné, laskavé a pravdivé! Oni to ti pubertální jedinci taky nemají jednoduché a potřebují laskavé a chápající okolí, které je ovšem taky v případě hrozícího průšvihu dokáže vrátit oběma nohama na zem 😀 Už jsme to dospívání prožili se dvěma člověčíma slečnama, teď nás to čeká s tou třetí. Pokud jde o zvířátka, tak Argus z té puberty asi volně přejde do senility, ale rozum nedostane a Buffinka jakbysmet. No a koníci – o Ráchel lépe nehovořit, dvouletý plnokrevník je prostě potrhdílo praštěný a její nápady jsou velmi tvůrčí (wasntme) No a Muf by sice už mohl dostat rozum, ale vzhledem k dlouhověkosti tohoto plemene mám pocit, že dospělý taky ještě pár let nebude, i když se tváří jako (angel)

 21. ÚPLNĚ NEJDŘÍV – DRŽÍM HROZNĚ MOC PALCE, AŤ TO DANÍKOVI DOBŘE DOPADNE (y) (y) (y) (h)

  Milane – díky moc za pěkné čtení. Jen….. u mě to evokovalo hodně adrenalinový vzpomínky (rofl) (rofl) (rofl) . Na Ešusí pubertu totiž vzpomínám se slzou v oku (rofl) (rofl) (rofl)

  A jestli můžu uklidnit- nejen mužský nedostanou nikdy rozum. Soudě podle Hošíčka, jsou na tom podobně i psí jedinci (rofl) a hodně podobně (rofl) . Před chvílí jsem přišla od doktora a než si půjdu lehnout, vyskočila jsem rovnou ještě s Ešusem ven. Potkal starší pudličku – ona mu vždycky hrozivě „vynadá“ pro formu. A on jí vždycky zatancuje. Aby měla radost. panička od pudličky na něj koukala a pravila: „On je prostě věčný velký štěně!“ (rofl) (rofl) . Měla pravdu. A jsem za to vděčná. Což mě přivádí zpátky k těm mužským co nikdy rozum nedostanou – on to někdy není až tak špatný náhodou. Páč – kolikrát jen chlap vymyslí takovou bejkárnu, že se člověk směje 14 dní v kuse (rofl)

  1. Zdá se, že nejen mužský a psi, postihuje to i fenky. Arinka včera asi po měsíci potkala svého největšího oblíbence – dalmatina, je to láska opětovaná, zatančili si vítací a hrací tanečky. Ale co chudák pán? Upřela na něj oči, nojo, je smutný, dlouho mě neviděl – hrrr na něj. A nastane rodeo, já se můžu uřvat, ale zlatíčko nevnímá, neslyší a víří kolem něj a skáče, prostě láskyplný živel. Ani praštit ji nemůžu – jednak na to nemám náturu a jednak bych se stejně nestrefila. Pak nadšení opadne a Arinka se opět věnuje psím kamarádům, aby za chvíli vrhla pohled na páníčka – a situace se opakuje. Pokud své oblíbence potkává často, je mnohem mírnější a někdy se dá i zabrzdit. Lidí bez psa si nevšímá. Někteří její vrstevníci jsou už důstojní pejsci, nám to tedy nehrozí… (toivo)

   Článek je moc pěkný, díky za něj
   achjo, já vím 4+6

 22. …promiňte, prosím, také jsem nevěděl, že Daník paní Dede musí dnes na operaci, ještě ke všemu poměrně vážnou. Přeji Daníkovi, aby všechno dobře dopadlo a aby byl brzy zdráv, a přeji to ovšem i milé paní Dede. (h) (f)
  Milan pavel

 23. Krásné čteníčko! Hezky se to čte, i když sebevědomý kynolog by si možná semtam posteskl,ale pro nás je to počteníčko o lásce, věrnosti a toleranci. Pěkné, pane Milane!

  1. Děkuji Vám, jste milá. Máte ale pravdu, ať už chci nebo nechci, i když píšu o zvířátkách, není to jenom o zvířátkách. A jsem rád, když to čtenářky (nebo čtenáři) poznají. (dog) (cat) (h)

 24. To je opět krása a radost to číst… a ten překlad je pěkný, nú, snažíte se, studente… ále, za jedna!
  Sem to ani neznal. Se svou krásnou jemnou známostí ze zapadlé doškové vsi na Rujáně jsem se bavil pouze slušně… a s kolegyní průvodkyní ze Zwingru, když jsme v noci seděli v Grosser Garten či nad obryvem na kraji města, taky. Člověk holt musí slovně být slušňák, aby… no nechme toho.
  Jedenáct, mám za to. Už toho nech.

 25. OT – PROSBA

  Prosím prosím, kdož jste ještě nedodali fotečky, urychleně prohrabejte své archívy a pošlete na zviretnickykalendar@seznam.cz – bylo by škoda, kdyby zrovna vaše fotka nedostala šanci se dostat do kalendáře. Uzávěrka bude úderem páteční půlnoci, tak ať to neprošvihnete 😉 🙂 !

  Díky (wave) .

 26. Milý Milane,
  vaše články jsou kus od kusu lepší a lepší – heboučké pohlazení labutím pírkem. Je z nich cítit láska a úcta ke všem vašim spolubydlícím.
  A pozdravuju vaši paní, která zřejmě má kolem hlavy zářivou obroučku. (f)

  1. Ále, není to tak zlé… očividně jim to spolu štymuje jedna radost. A klidně dvě.

 27. Trochu OT: znovu se na mne obrátila paní s mainským mývalím kocourkem Kryšpínem. Opravdu je nutné, aby ho dala pryč, protože holčička má alergii čím dál tím horší a už nelze otálet. Příští týden je na jarních prázdninách a hodlá to řešit po návratu. Útulky zavrhla, hledá hodné páníčky, kteří ho budou mít rádi a budou se o něj starat. Prosím, neměl byste někdo o něj zájem? Je opravdu překrásný, jsou mu cca 2 roky, je velice hodný, veliký maiňák skoro 9 kg! Určitě by byla paní ráda, kdyby se to povedlo přes nás, věří, že tady by našel nejlepší novou rodinu. Prosím, zkuste se někde poptat nebo pouvažujte, děkuji za Kryšpína (cat) (h)

  1. Karolínko, prosím prosím – je Kryšpín hóóódně velký solitér, nebo by se snesl s kámošem? Zkusím ukecat známé, ale ti už jednoho maina mají. Na jednu stranu vědí, co takový kocour obnáší a jsou na něj vybavení, ale aby si pánové domácí právo nevyřizovali ručně… Nic neslibuji, prosím, ale za pokus nic nedám, ne? Díky za info.

   1. Nejlepší by bylo domluvit se přímo s majitelkou, ale nechci tady zveřejňovat její adresu a telefon, na to nemám právo a asi by ani ona nejásala nadšením! Prosím, můžeme si písnout majlík? Ona určitě ví, jaký Kryšpín je. Děkuji, ráda to zprostředkuju, protože je mi ho líto! Nemít Melíška, tak neváhám, ale tohle by nešlo!

 28. tady je krááásně (sun) Ráno silný mráz, trávník i střechy jsou bíle ojíněné a teď do té zimní studené nádhery pere sluníčko ze všech sil. Mám dneska dovču, tak si to užívám (jdu na okna 😀 )

 29. Držíme s Ritištětem,Čiči a Zrzkem všechny palce a tlapky.Musí to dopadnout dobře.Ale i já jsem nějak nepostřehla,že není s Daníkem vše v pořádku.Chtělo by to upřesňujcí informaci. ( (y)

 30. Hezký den všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat nějaké bolístko na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Jo jo – fenečky jsou klidnější (wait) (rofl) tak to u nás nikdy neplatilo. Arona i Beta Xerdu zcela zastínily v ostrosti, dravosti a temperamentu (wasntme) . Xerínek byl moje důstojné klidné vědátorské zlatíčko… (u)

  Všichni dneska myslete na Dede a na Daníka (h) . Ať operaci zvládnou, ať se blbé diagnózy nepotvrdí a rekonvalescence proběhne hladce (nod)

  1. Mně už zase něco uniklo. Co je Daníkovi? Každopádně držííím (y) (h)
   Ostatně fenky a psi… To, že jsou fenky mírnější není vždy pravda, zcela souhlasím. U nás sice byl Nick extra Pan Pes, a dominant, tam to platilo na 200%. Ale třeba Ája se nezdá, ale je docela dominantní a tvrdší. Z rodičů našich štěňat je ona ta tvrdší.
   Jen pro ilustraci… Máme kamarádku Aginu, něm. ovčandu. Ta je vejtaha, hodná, dobrosrdečná, extrovertní, ale pořád „dělá ramena“. Ája to dlouho snáší zcela stoicky. Když jí dojde trpělivost, po Agině vyjede, sprdne ji a jde klidně dál, jako by se nic nestalo. Agi sklapne a dá pokoj. Na nějakou dobu… Obě se mají rády, mohou se navštěvovat i doma, nepoperou se ani o hračku, ani o pamlsek, Ája ji snesla poblíž štěňat. Jen si jednou za čas vyjasní, že Ája podřízená nebude. Zajímavé je, že Ája na Agině nikdy nepředvádí dominanci. Ale nenchá si líbit dominantní chování. Přitom z potenciálních konfliktů radši odejde, pokud to jen trochu jde, nechce se prát.

   1. Tak tohle mě překvapilo: Takže: jsou psi, kteří nesnesou dominanci, ale ani nechtějí být submisivní – prostě klidně spolunažívajú s druhýma opodál, a netřeba řešit, kdo je nahoře, já pán – ty pán? Nebo je to dokonce běžné? U koček asi nepředstavitelné… Nebo ne?

    1. JakubeS., ono je to složité… Pokud je pes (fena) z cizí smečky, je tam ten rovnocenný vztah možný, dokonce obvyklý. S tím, že si čas od času vysvětlí, že se na sebe nebudou navzájem vytahovat (psi/vlci totiž vždycky čas od času své postavení „testují“, jestli by se náhodou nedalo povýšit). V rámci smečky je hierarchie dána velmi pevně, se stejnou výhradou. Každý pes občas vyzkouší, jestli mu ten „nejbližší vyšší“ náhodou nepodlehne a neumožní mu posunout se výš.
     Kočky tohle moc nedělají – tam je výrazně oddělena vůdčí samice s partnerem (alfa-pár) a mláďata, zbytek je více méně tolerován, mláďata chrání matka. Nejhůř jsou na tom neplodní jedinci (kastráti), obvykle končí jako „omegy“, pokud vůbec v kočičí smečce vydrží. Kočka je zastáncem rovnosti, nevyvyšuje se, nepodřizuje a své postavení obvykle netestuje. Kočičí (tedy spíše lví nebo gepardí) tlupy jsou taky podstatně menší – pět, šest kousků, a s dospíváním mláďat se rozpadají. Malé kočky (divoké kočky, rysi, ale taky z velkých koček tygři) netvoří přirozené smečky vůbec. Moc zdravím.

     1. Dík. To je hrozně zajímavé. Pořád vše měřím Knihama džunglí, Matkou vlčicí, Otcem vlkem, Šér Chánem, opičím národem – a ovšem podle Zdeňka Buriana…

      1. Jakube, ono kupodivu v tom Kipplingovi moc etologických kopanců není, byl nejspíš velmi dobrý pozorovatel – ale spousta věcí tam chybí, protože se prostě nehodily do děje, nebo se v daném prostředí nevyskytovaly – v Indii aby tlupu lvů jaksi pohledal, že. Vztahy ve smečce, pokud neměly význam pro příběh, se neřeší. Samozřejmě je tam spousta „polidšťování“, což je zase daň příběhu. A konec konců – etologie jako věda chodila ještě po houbách, když pan autor psal Knihu džunglí.

       1. Jasně. To su rád, že ho berete na milost – vždycky mě braly třeba taky jeho nádherné mužné básně, však jsou taky v Knihách džunglí. Ale pozor – lvi v Indii jsou, dávno už, od dob rádžů, těžce chránění a pečovaní – lvi indičtí, už na pohled prazvláštní, až se dech tají. Kolem dvouset kusů a šlus. Kde jsem je viděl? V ostravské zoo!

  2. Smankote, to mi teda zcela uniklo. Drzim a myslim a budu myslet na vsechny zucastnene. (h) (h) (h) (h) (h) (h)

  3. Taky nejsem v obraze, ale držím ze všech sil a myslím na ně na všecky (h) (y) (dog) (h) (y) (dog)

  4. Mně něco uniklo ? Je fakt, že poslední dobou nemám čas číst diskuse. V každém případě držím (y) (y) (sun)

  5. Nestíhám nic, vůbec nečtu celé diskuse, jen občas nakouknu a skouknu pár posledních, chjo, mám moc práce a starostí! Ale asi mi něco uniklo, takže držím palce (y) i Melíšek tlapičky! My zase máme problém s oušky, takže kapeme, dostali jsme Stronghold na krček a kastrace je odložená od 2 týdny! Ten chudinka taky musí mít všechno!

  6. Jistě že myslím na Dede a Daníka – i když jsem nevěděla, že jde dneska na operaci, chudinka malinký. Tak ať všecko dobře dopadne (y) (h) (y) (h)

  7. Šmánkote, něco mi uniklo, ale myslím na Dede, neboť MOC DOBŘE VÍM, jaké to je, když psí kamarád vážně onemocní. S předchůdkyní Klérky, Eriskou, jsme měli takového trápení víc než dost. A ta pooperační péče, to bude!

  8. Dede (inlove) ! Držím Daníkovi palce. (dog) (y) (h)
   Pro ty, co nevědí: Daník měl nádorky u konečníku a pomůže na to kastrace, tak dnes jde na operaci. Situaci trošku komplikuje jeho pravděpodobný nedávný otřes mozku, tak proto je bude lepší držet palce hodně silně! (y) (h) (y) (sun)

   (no jo, počty, já vííííím!)

   1. Chudinka Daník, držím palce a přeji, ať je brzy v pohodě! (y) A ten otřes mozku si prosím způsobil jak? Když někdy pozoruju Arguse, jak někdy při hře zapomene koukat a do něčeho napálí, říkám si, že se mu v té ušaté makovici snad ani nemá co otřást (think)

    1. Pokud jsem informovaná – se neví. Rodina byla mimo dům a při jejich návratu se Daník motal a jedno oko mělo rozšířenou zornici. Vet prozatím nedodal žádnou diagnozu, Daník je lepší, uvidí se posléze.

     Držím palce dnešní kastraci. Dopadne určitě dobře, pokud jsem četla, není to žádný zvlaště nebezpečný zákrok. Doufám jenom, že Daník nebude potom štěkat fistulí.

     1. no právě – kluci neprozradili, co se stalo… (shake) ve hře je úraz (srazil ho Kazan při hře?? spadnul po hlavě z křesla?? napálil hlavou do zdi?? , ale bohužel i hnusoby typu epilepsie či mrtvice… A to už se páníci nervovali s nádory a Daník to ještě takhle vylepšil…
      Za chvilku mají nástup – a v poledne jde Daník do narkózy (h)

      1. Držíme všechno, my kastraci máme za sebou, ale bez té kebule nakopnuté… (y) (y) (y)

   2. Také mi to uniklo, ale není divu, nechodím sem pravidelně a někdy přelétnu jen článek a na debatu už nedojde. Takže Daníčku, dnes hodně hodně sil, a pak rychle do plného zdraví, ať se ti Kazan nenudí a Dede nebojí. Držím palce, a vyřídím i našemu zvířectvu, takže přidáváme i packy, tlapky, a běháky (či jak se to u králíčku jmenuje 😉 ) (h)

   3. Daníkovi držíme palce i tlapky (y) (y) (y) (y) (h) (y) (y) (y) (y) Ať vše dobře dopadne (nod)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN