ROZCESTNÍK: Bleší invaze

Když jsme na jaře v roku 1968 dajéchlai do země klokanů, tedy v Evropě na podzim, tak jsme se divili všemu. Protože všecko bylo pro nás nové a mnohé úplně naopak. Z vídeňských studených zářijových přeháněk se zatraceně brzkým sněhem jsme se octli v říjnových vlahých přeháňkách sydneyských. Vzduch nám připomínal saunu, i když teploty byly pouze kolem 25°C, tedy přívětivé. My jsme si připadali jako na vrcholu léta a tady začínalo jaro.

Díky tehdejšímu počasí, vlhko a teplo, lidé okolo nás, tím myslím Australany, začali vyslovovat obavy z bleší invaze Ctenocephalides felis. My jsme se divili, blechu jsme znali spíše z knih a povídání než ve skutečnosti. A tak mimo intenzivního studia angličtiny, jsme se začali vzdělávat i přes blechy. Zjistili jsme, že tyto bleší pohromy způsobují blechy kočičí, které si pak klidně, je li nedostatek kočiček skočí na pejska nebo i člověka.

Blechy psí, Ctenocephalides canis a blechy lidské, Pulex irritans se těchto nejapností nezúčastňují a množí se v množstvích nevelkých a přiměřených. Jinak na světě žije přes 500 druhů blech. Tomuto nepříliš milovanému hmyzu teplé a hlavně vlhké počasí neobyčejně přeje. Kočičí blešky se začnou lavinovitě množit a pak nastane jejich invaze.

Letošní léto v Klokánii připravilo blechám opět ideální podmínky. Časté deště a teploty kol 35°C vytvořily přírodní saunu, ve které se blechy množí rychleji než přísloveční králíci. Pro neznalé středoevropany. Stačí se takhle po ránu projít vlahou travou do půl lýtek vysokou a lýtka vypadají jako pihovatá. Nejsou to však pihy, ale stovky blech. Stejné ovšem potká jak pejsky, tak kočičky.

Takže při návratu domů i když jsou náležitě „vytřepáni“ a nohy páníčků opláchnuty a otřeny, tak se do domečku nanesou desítky blechulí, které nelení a dál se množí dokud je teplo a vlhko. Navíc, jejich čtyřfázový životní cyklus je činí značně odolné likvidaci, když 50 % bleší populace jsou vajíčka, 35 % larvy, 10 % kukly a nebo zámotky a pouze 5 % dospěláci blešáci a blechule.

Takže nedrbou se jen zvířátka ale i páníčci. Všude. Blechy vládnou krajinou a jsou ve vlacích, autobusech, školách, restauracích, kostelech či kinech a divadlech. Zde vesele skáčí z jednoho člověka na druhého a drbání se stává národním sportem. Takže tento vysoce specializovaný krev pijící parazit se postará i o trochu pohybu své oběti.

Nestará se již o regulaci světové populace, jak činil ve 14. století, kdy mezi lidem roznášel mor, na který zemřelo zhruba 200 000 000 obyvatel kuličky Země, takže v tomto směru byl úspěšnější než komunisti s fašisty dohromady, ale v některých případech dovede roznášet tasemnici, tyfus a jiné lahůdky.

Odblešovací přípravky pro zvířátka i pro lidi jdou zde nyní neobyčejně na odbyt, v některých místech jich začíná být nedostatek. I rodinky, kde jsou jediná domácí zvířátka rybičky v akvárku, mají problémy a bojují s blechami. Postřiky, pudry, tabletami a dokonce i totálním zaplynováním domečku či bytu. Vše to pomáhá jen na chvíli a za pár dnů je blech zase plný byt či domeček.

Nejlépe pomáhá nízká teplota a suchý vzduch, což ve zdejším téměř uplynulém létě nebylo. Klimatizace je na to slabá a tak nezbývá než domácí zvířátka často koupat pomocí odblešovacích šamponů a pak je ještě napustit různými přípravky co zabíjí blechule i jejich larvy a vajíčka. Podobně je nutno provést očistu i u lidí a celého interiéru obydlí. Často vysávat a koberce a zvířecí i lidské pelíšky postříkat protibleším postřikem.

Veškeré tyto aktivity jsou účinné jen na pár dnů a pak se může začít znova. Navíc, veškeré tyto protibleší přípravky jsou drahé jako čert a tak i taková blecha dovede udělat díru do rodinného rozpočtu. Jedna taková protibleší akce nás přijde na 70AUD. A to je jen na dva Habsburky a kočičáka Packu a nás dva. A to kupujeme ty levnější prostředky v supermarketu a nikoliv u veterináře, které mají účinkovat déle ale za trojnásobnou cenu. Ostatně delší účinnost jsme nepozorovali a tak jsme zpět v supermarketu, kde toto zboží se v posledních týdnech stává nedostatkovým.

Takže kdybyste se někdo rozhodli zaletět si na dovku ke Klokanům, tak pokud možno v zimě, tedy červenec, či srpen. Kdybyste se snad octli mezi klokany po dobu vlhkého léta a po projití travou měli pihovatá lýtka, tak se nedivte. Pihy rychle zmizí, jak blechule skáčí výše a dále, aby obšťastnily svojí přítomností co nejvíce lidiček a zvířátek kolem.

Koho by snad blechy zajímaly docela vážně, tak se mrkněte na následující odkaz.

Aktualizováno: 1.3.2010 — 14:40

57 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Dekujem za dalsi poucny clanek, Georgi. Zajimave jest, ze vy aussies dokazete vzdy tak hezky popsat tu vasi prirodu, ale pokazde zapomenete na ty vsudypritomne mouchy. Ja vim, jsou neskodne a nekousou, ale je to ten vubec prvni zivocich, se kterym se hned na letisti setkate a potom jich mate neustale doslova plne oci. Precetl jsem celou “ Lonely Planet“ ale nikde ani zminka. Proc to tajite?? Take jsem se chtel pripravit na vase klima a dukladne jsem si to studoval. Proc se nikdo ani nezmini o vasem lete, behem ktereho se stava, ze za 3 mesice neuvidite jediny mracek ?!?

 2. Zajímavý článek. To jsem netušila, že v Klokánii máte takové fujtajxl kalamity (wasntme) SE zájmem jsem si přečetla a už se tady můžu udrbat. Na mě naštěstí tyhle žoužele moc nejdou, kromě muchniček, ale to je horor,to jsem pěkně oteklá. Jinak včetně vos a včel v pohodě. (dance)

 3. ;;) R O Z V E R N Í Č E K . ;;)

  .(*) Ve vlakovém kupé spolu cestují rabín a katolický kněz. „Kdy konečně začnete jíst šunku?“, dobírá si kněz rabína. „Až na vaší svatbě, důstojnosti.“ .(*)

  ~O) Vinšuju všem hezký večer a klidný spánek bez blešek. (bug) ~O)

 4. Georgi, díky za poučný článek, to jsem vůbec netušila.
  Stejně si ale myslím, je je to antipropaganda, jak to dole píšou Pitrýsek s Karolínou. 😉

 5. Milý Georgi (inlove) , díky za článek – drbu se už od rána, kdy jsem si přečetla titulek s (bug) . 😉
  O mně je známo, že jsem větší pecivál než Český Honza, takže tohle je pro mě jen další argument do sbírky těch, jimiž si zdůvodňuji svou cestovatelskou lenost. (nod)
  Anka je alergická na bleší kousnutí, má hned zánět kůže, naštěstí modřanští a zvířetničtí pejsci jsou blechprostí, takže styk s nimi je obohacující výhradně duchovně. (chuckle)
  Přeju všem krásné odpoledne. (wave)
  Jo,! zdá se, že od soboty budu mít zapojený zapůjčený PC jako první pomoc, abych mohla v klidu vybrat nějaký „nový“ stroj. (y) (clap)

 6. ;;) Ještě k těm blechám. Před čtyřmi roky se na mém těle začaly objevovat drobné červené skvrnky. Zpočátku jsem si toho příliš nevšímal. V této době jsem dostal od ošetřujícího lékaře jiný druh léků, takže jsem to přisuzoval této změně léků. Během několika dní se pupínky začaly na mém těle neúměrně množit. Zašel jsem k lékaři, ten vyrážku prohlédl pod lupou a položil mně tuto otázku: „Máte doma psa nebo kočku?“ A bylo jasno! Kocour Bohouš! Říká se, že psí nebo kočičí blechy nejdou na
  č l o v ě k a. Usuzuji z toho, že manželka je č l o v ě k a já ne. :-L Ona totiž v inkriminované době neměla na těle ani skvrnku i když je nutno poznamenat, že jsme v té době sdíleli společné lože. Blechy a Bohouše už nemáme, ale společné lože sdílíme stále. ;;)

  1. To mi připomíná naši domácnost: kdyby byl v okolí 50 km od ložnice jeden jediný komár (tedy komárová!), spolehlivě si najde mého přednostu! Mně mine a ošklíbne se, asi jim smrdím, on je ožraný jak jetelíček když ho navštíví králičí populace a samý pupák. Mně rozčíli jen to bzučení, ale že by se zakousla, to ani náhodou!

    1. Jdu takle kolem kina a dole u chodníku slyším dvě blechy jak kecaj.V tom ta jedna na mně koukne a říká kamošce, dělej, už nám to jede.
     (rofl) (rofl)

   1. Soucítím s tvým mužem, jsem na tom stejně. Komár si u nás může vybrat, mldá krev dcer, MLP, no a poštípaná jsem pouze a jenom výhradně já a pořád ;( (yawn)

  2. Kočičí i psí blechy člověka obvykle moc nemusí pokud mají dost své přirozené potravy, ale pokud ji nemají nebo pokud je jich na „jejich“ zvíře už moc, tak vezmou zavděk i člověkem, ba i Jovem. 😀 Něco jiného jsou lidské blechy, ale ty už jsou myslím docela vzácné.

 7. Georgi, přiznej se, že ty se bojíš, že vyhraje Paroubek s Filipem a Zvířetníci zaplaví Klokánii v obrovských počtech! (rofl) No, vyhrát možná vyhraje (puke) , ale neboj, myslím, že pro většinu z nás je to přece jen daleko. (wave)
  Ale historky teda máš parádní! (y)

  1. Jiří, takhle s nadhledem pojednat takovou kalamitu! No, ta co nás čeká, bude podobná, ta parta má taky takovou výdrž a schopnost přetrvávat a bleskově se namnožit a vlézt úplně všude.

    1. Bude. Co jsem dneska nakoukl na titulni stranku Dnesu nebo co to bylo … Paroubek hodla zachranit i cesky hokej. Jen co ten se do toho obuje, tak budem mistri sveta. Vzdyt nam to slibil …

 8. Tedy, pane Jiří, on už to tu někdo psal, ale – klokánské blechy mi tedy fakt nehrozí, protože let do Klokánie bych patrně nepřežil, na cestu Transsibiřskou magistrálou a lodí mi zaměstnavatel nedá rok volna a tak vůbec… Nicméně cítím s vámi, ony ani ty evropské blešule nejsou nic moc, pokud se drží hesla, že v množství je síla. Nás potkala kombinovaná blecho-myší invaze jako důsledek povodní v roce 2002 (byli jsme prakticky první nezaplavený pozemek nad říční nivou) a opravdu to není nic, co bych si chtěl zopakovat. Viděl jsem tehdy leptospirózu (přenášenou z myšovitých i na člověka) za každým rohem… naštastí tam nebyla.
  Bez ohledu na téma ovšem děkuji za další zajímavou pohlednici z Austrálie.

 9. Jejda blechy, ještě mám v paměti loňskou bleší invazi u nás doma. To byla čirá hrůza. Doslova jsem se z toho teď opotila (sweat) . Však ještě celá v šoku jsem o tom napsala. A není vyhráno, kocour měl nedávno v kožichu velkou černou blechu (po důkladném odblešení před příjezdem do bytu :O ), že dostal okamžitě jeden spot frontlinu, který už máme stále připravený. Tu blechu jsem totiž nedokázala chytit, tak byla hbitá. No a až kocour odjede na letní byt, byt musím okamžitě vystříkat zase nějakým blechozabijákem. Tu invazi už nechci zažít.

  1. Na blechách je zajímavé to, že jejich kukly se vylíhnou teprve tehdy, když ,,ucítí“ blízkost potravy. Takže je to o tom, že i když psí bouda na dlouho osiří, kukly dokáží čekat na nového obyvatele i několik let a navíc jejich pancířem chemie nepronikne, jediné, co pomůže, je přehřátá pára.

   1. To mi povídej. Naposledy ucítily mě, potvory 🙁 . Dala jsem jim sice co proto, ale jak je vidět nějaká to přežila a opět skočila na kocoura, když přijel. Nebo mu v kožichu zůstala nějaká frontlinevzdorná. Parostroj na drbání koberců doma nemám, leda tak páru z varné konvice, tak to musím řešit nějak jinak.

   2. Krakonoši, souhlas. Vzhledem k výskytu většího počtu koček (venkovních i čistě domácích) ve smečce, máme likvidaci každého náznaku „bleší invaze“ za léta vychytanou, a to doslova. Bez chemie, prosím. Ale buďto s pořádným chladem (stačí dodržet, aby studený skleník byl v zimě opravdu studený) nebo s tou přehřátou párou, tedy přesněji s parním čističem. Bezkonkurenční – dostane se všude, není třeba se bát, že sebe nebo chlupatce přiotrávíme nějakým tím chemickým blechožroutem… V případě malých koťat (ztracenců) nebo ojedinělého výskytu hřeben „blešák“ a hrnek vroucí vody. Jo – a trochu trpělivosti. Naší, i kotěcí… Největším zdrojem „nových blech“ pronikajících do smečky, je zahrada a v ní ježci… Jenže ježci zase umějí jiné věci… a tak zůstávají.

    1. Už to psala dole Rpuť, teď Krakonoš i ty Terro. S parostrojem v domácnosti nemám zkušenost. Nemáme ho, ale jako inspirace je to nesírně zajímavé. Tedy asi ho nepůjdu hned teď z práce koupit, ale červíček hlodající v hlavince mám. Já chemii doma také moc nemusím, ale fakt je, že během mé bleší invaze to pomohlo – i obyčejný biolit. Jenže dokud je kocour v Praze, nechci ho ničemu takovému vystavovat, přece jen je kocouří tělíčko o poznámí menší než lidské. Takže toto je možná varianta.

     1. Apino, já bych byl nerad v podezření, že tu dělám reklamu nebo jsem podomní obchodník s parními čistidly =)) Taky jsem ten verk obcházel docela dlouho a šťouchal do něj prstem, jestli mě nekousne a co to vlastně umí. Jistě by se našlo pár nedokonalostí, ale spoustu činností nám příjemně zjednodušil – hlavně v souvislosti s domácími šelmami, občas i s následky výtvarných pokusů našich dcerenek, když se nejrůznější materiály dostávají (zcela SAMY, jak jinak) na ta nejnemožnější místa…

 10. Uf blééé. Teda Jiří, to je síla. Mně úplně stačí zážitek s jedincem, kterého jsem lovila 3 dny. Velice zdravím i Mílu. (sun)

 11. huu, Georgi, blechama hustě sypanej Australan takhle na lačno :O (rofl) (whew) .
  Tak ať už se vám ochladí!

 12. Ahoj Georgi! Na doma bych měla takovou drobnou radu. Ony jsou ty mrchy strašně plodné a vajíčka jsou všude a žádná chemie je nezničí. Protože náš zvěřinec courá venku a sem tam taky něco přinese (i když ne v takovém množství) byly občas také problémy. Ale můj „nedostižný parní čistič vše hravě vyřešil“ (rofl) ! Ale vážně – jednou za týden s tím uklízím a potvory nemaj šanci – i ty vajíčka to zlikviduje! Snad by to byla aspoň částečná pomoc, i když je jasné, že jak vyjdete ven, nataháte si další.

  1. Hele, stejná zkušenost 🙂 (nod) Zdravím Rpuť a doufám, že už se cítíš líp. Na páru taky nedám dopustit. Ale s blechami má se to stejně jako s blbostí lidskou: nedá se nad nimi definitivně vyhrát, ale vzdát se to nesmí – a za této podmínky lze to i ono udržet v přijatelých mezích.

 13. Milý Georgi,po přečtení tohoto článku jsem se začala drbat (wasntme) -to je síla sugesce (chuckle) – Australané to nemají lehké,většina fauny jedovatá,nebo přemnožená 😐 .Nicméně dík za zajímavý článek a jdu si dát sprchu 😉

 14. Tak tohle mne potesilo. V nasem vlhkem a dusnem lete se blecham taky dari – ale zas ne tolik, co v Australii. Frontline 1x za mesic to celkem zvladne. Ale letos v lete nam to ujelo a rozsirily se potvory v trave a neco se usadilo v Jakeyho bohatem kozichu. Takze jsme preventivne vystrikali i domecek, ac tam patrne zadne nebyly.

  Mam krasnou blesi historku – a uz jsem ji tady kdysi jednou sdelovala. Takze strucne. najimali jsme si pred lety pulku domu, ve druhe pulce byli studenti a jeden mel psa ovcaka, ktery byl ponechan na zasitovane verande a zapominali ho brat ven, takze tam pes kalel. Stezovali jsme si majiteli domu a ten studenta s ovcakem vyhodil. My jsme asi za den nato odjeli na 3 tydny do Prahy a kdyz jsme se konecne navecer vratili, tak nez jsme prosli predsini do kuchyne, tak nase svetle modre dziny vypadaly jak housky bohate sypane makem. Potvory byly agresivni a natesene (= hladove). Chet byl vyslan do obchodu s celonocnim provozem opatrit ruzne spreje. Sprejovali jsme vydatne, drbali se jeste vydatnejc, osprchovali se, ale dalsi voje blech se valily z tech vetraku na klimatizaci, co jsou zabudovane v podlaze. Nasel se doma nejaky bourbon, dali jsme si panaka az dva a ulehli do postele. Meli jsme bilou deku a vleze jsme pozorovali blesi cirkus. Lidi, skocila nekdy nekomu z vas blecha do nosu? Ona kdyz se ta blecha mele mezi tema chloupkama v nose, tak to je sila. Druhy den jsem sla do prace a byla jsem vyjukana, jestli ze mne nebudou skakat blechy. A skrabala jsem se jak blazen. Svadela jsem to na alergii z letadla. (rofl) Majitel odblesoval barak a pozemek 3x, nez jsme se toho zbavili. Protiblesi komando pravilo, ze to bylo tim, ze kdyz student a pes byli vykazani, cast blech co se zjevne zivila na chudaku psovi zustala, protahla se klimatizaci a cekala na prvni potravu.

  A jeste Jiri, abych se taky mela cim pochlubit, mate taky v Australii letajici svaby zvici velikosti 3 – 4 cm? Poteste mne ze nemate, at mame taky nejakou hnusnou jihokarolinskou (a vubec jizanskou) raritu. (flex) Ale neco mi rika, ze asi mate.

  1. Hankoooo :O … teda blecha v nose :O
   Historka úžasná, ale zážitek bych si odpustila ]:)

 15. Nabývám dojmu, že Vaše rodinka je placena z klokánského státního rozpočtu, aby prováděla kampaň proti migraci středoevropanů na klokánský kontinent. Napřed to byly zprávy o krutě jedovatých hadech a všelijakých jedovatých šťůrech(bug) a jiných životu i zdraví neprospívajících potvorách a teď zase blešule. Ani jedno neoblibuji, na lodi dostávám mořskou nemoc a do letadla mě dostanete pouze pevně svázaou a omámenou. Takže, pápá, v Klokánsku se nepotkáme, milý Jiří.

  1. Též jsem nabyla dojmu, že Jiří se urputně brání byť i návštěvám v Klokánii. Sice nejprve všechny naladí na nějakou nádhernou krajinu, ale vzápětí následuje výčet všech potvor tamo žijících, že člověka přejde chuť. Zlaté Krkonoše! (rofl) snad ani klíšťata tam nemáme moc infikovaná! 🙂
   Ale počteníčko to je vždycky krásné. Jen ty blechy nějak nemusím a hned jsem se začala preventivně drbat, i když ani Melíšek blešky nemá! Jen ho zlobila ouška, ale ta jsme několikrát sprejem vyčistili a už se zase nedrbe! (cat) Dneska v noci mne dostal: ráda spím na břiše. Otočila jsem se tak a žuch. Na zádech mi přistál čtyřkilový drahoušek a pohodlně se uvelebil. Natáhl se jak široký tak dlouhý a ještě ručičkou si pojistil, že hezky rovně ležím – natáhl si ji až ke krku. A usnul. Já taky, ale za chvíli mne začala brnět ruka a potřebovala jsem se otočit. Myslíte, že jsem to udělala, abych sladce spícího kosourka probudila!!?? No, to víte že ne! Ale ráno jsem vstávala jako dřevěný skládací metr, poněkud rozvrzaný. Zato Melíšek vypadal, že se vyhajal do kocouřího růžova a děsně se divil, proč se tak belhám do kuchyňky mu dát napapat, jindy to tak dlouho netrvá!

   1. Karolínko, Ty a Melíšek jste, jednoduše, úžasná dvojka. Moc ráda Tvoje glosičky o košišáčkovi čtu. Proto jsi byla tak dlouho „bezžvížecí“, protože jsi čekala na Melíška tygříčka.

    Pá fšeckým, jdu ostříhat pejska. Bude to :@ , panička hlásila, že je pěkně zaplstěný. Chudák JáXlll. , paní na Chipsíně (sweat)

    1. Ano, čekala jsem na toho svého okatého chundelatého kluka, ale asi jsem to přehnala, protože je strašný závislák a visí na mně fakt jako na mámě.

    2. Hlásám, že Toya po tvém včerejším zásahu do kožuchu spala celou noc zakutaná pod flanelovým povlakem, ani se nepohnula, aby jí náhodou nevykoukl ostříhaný ocásek – chichi.
     Zaplať pambu, že blechy psí jsme doma snad neměli nikdy – kočičí jenom chvilku (ty jsem donesla se Zikmundem, ale koupelí a chemickou zbraní jsme se jich zbavili ancvajdraj). Zato klíšťata už útočí (ještě jednoho hnusáka jsem vytáhla doma) – takže velmi brzy pojachám pro obojek.

   2. Cítím s tebou, Karolíno – u nás je expert na znehybňování Cedrik. Co by člověk pro tu jeho sladkou peršáckou držtičku neudělal, že? A tak mi spí stočený mezi bradou a ramenem… a ráno ho proklínám do horoucích pekel, protože abych mohl postavit vodu na čaj, musím napřed provést několik složitých prostocviků – jinak bych vypadal jako ten zločinec s geniálním mozkem ve filmu „Velký blondýn s černou botou“ (pro připomenutí – ten geniální zloduch měl tak těžký mozek, že neudržel hlavu rovně a padala mu k pravému rameni)…

    1. No, když už jsme tak u těch filmových příměrů, tak ke mně by se asi nejlépe hodil Quasimodo! (chuckle)

     1. Jo aha, pardon! (fubar) Nějak se mi to popletlo, nejsem právě častý návštěvník filmových klubů, a především – chronicky zapomínám názvy. Děj ne, obličeje nebo hlasy zřídka, ale jak se to, co jsem viděl, vlastně jmenovalo… Takže dík za opravu.

   3. Stejnou chybu jsem udělal asi před měsícem s Čertem. Taky jsem to pak nemohl rozhýbat. Když člověku je líto ty chlupáče budit, ale ty konce, ty konce… 😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN