PSI: Zpráva z porodní bedny 3

Tak nám pomalu začíná být porodní bedna malá. Pejsci povyrostli a začínají mít potřebu nejen jídla, tepla a pečlivé matky, ale i rozšiřování obzorů.

První získané zkušenosti jsou s jídlem. Samozřejmě nejprve to bylo jen od mámy, později z kojenecké lahve a dudlíku. Ta pravá zábava začíná, když se štěňata učí jíst z misky. Miska se musí zvolit dostatečně mělká, aby do ní štěně dosáhlo a dostatečně stabilní, aby ji nepřevrhlo. Pod misku se musí dát podložka, aby neskončilo příliš mnoho potravy na zemi a aby štěňatům na podlaze neklouzaly nožičky. Předpokládám, že nikdo z vás nedává štěňatům jíst na koberci, protože taková akce by byla likvidační. Pro ten koberec, samozřejmě, štěňatům by se to asi líbilo.

Tím jsme si popsali materiálové vybavení. Další důležitý faktor je náplň misek. Začíná se tím, co štěňata znají, tedy mlékem. Vzhledem k tomu, že je žádoucí štěňata zasytit, lze mléko obohatit, buď máčenými piškoty, nebo krupicovou kaší. Piškotovou kaši sladit nemusíme, krupicovou trochu sladím medem nebo glukózou. Kolem třetího týdne věku už přidávám do kaše mleté maso, později se mohou převádět na kaši z máčených granulí pro štěňata. Jak přibývá maso, ubývá mléko. Lze samozřejmě přidat jogurt nebo tvaroh, ale není to nutné.

Poslední, prakticky nejobtížnější fází je samotné učení štěňat krmit se z misky. Hlad je sice nejlepší kuchař, ale tu techniku stejně musí vypracovat člověk sám. Tentokrát jsme měli výhodu, že štěňata znala dudlík a prst, který fungoval jako pomocný dudlík. Představa, že štěněti strčíte tlamičku do mléka a ono začne samo baštit je totiž většinou naivní.

Štěně se brání, jakoby mu šlo o život. Vypadá to, že se snažíte štěně utopit nikoliv na lžíci vody, ale v misce mléka. Samozřejmě se s hlasitými protesty, ale co hůře, se zuřivým mrskáním, brání. Ty protesty jsou o nervy, ale zkuste současně držet misku a zmítající se štěně, a přiblížit tato dvě tělesa k sobě bez vylití obsahu misky. Výkon hodný kouzelníka!

Postupně jsme vypracovali novou strategii. Misku položíme na podložku, vedle ní postavíme pokud možno hladové štěně (já vím, že jsou zdánlivě hladová pořád, ale přece jen jsou v hladu rozdíly). Namočíme prst do misky. V optimálním případě se mládě přisaje na prst a vy ho opatrným plynulým a ladným pohybem ponoříte do misky. Ten prst, pochopitelně. Štěně jde tak nějak automaticky s ním. Poté, co je prst ponořen, je opatrně vytažen z tlamičky. Psík ovšem není hloupý a zjistí, že to dobré je tak nějak kolem. Zkusí to nabrat – a ono to jde. Sice někdy hladovec strčí do tekutiny i nos a málem se udusí, ale nebojte, pud sebezáchovy funguje.

Častěji dojde k druhému extrému. Pejsek si myslí „když je to tak dobré, musím se snažit k tomu být co nejblíže.“ Proto se sápe do misky, pokouší se ji na sebe zvrhnout, stoupá si do jídla, sedá si do jídla, opatlává se kaší. Z krásného sametového psího mimina máte jakéhosi mastného špinavého pankáče, který n vás poulí zvědavá očka zpod slepené čupřiny chlupů.

Tak dobře, jeden se krmí, pokračujeme ještě devětkrát ve stejném duchu. Nakonec máte dva pekáče, do kterých se snaží vlézt 10 štěňat. Šlapou po sobě, odstrkují se, takže hlídáte a vyndáváte příliš horlivé strávníky z pekáče. Po několika málo pokusech je už nemusíte vodit k misce, ale pouze z misky odstraňovat. Do toho si ještě představte fenu, která je toho názoru, že jako kojící matka má také nárok na nášup a snaží se vecpat mezi mladé a sníst jim toho co nejvíce.

Pro jednoho člověka s pouhýma dvěma rukama je to dost práce. Končí to vyhozením uražené feny za dveře a rezignací nad tím, že by nad štěňata tvořila hezký kroužek způsobně se krmících drobečků. Spíš to ve vás budí představu ragbyového mlýna. Jen místo míče občas vypadne pejsek, který sice míč (dokonce šišatý) vzdáleně připomíná. Až na to, že míč nemívá hlavičku a ocásek.

Jak rostou, začínají si hrát. Zpočátku jde o neumělé okusování některého konce sourozence. Později se mladá šelma zdokonaluje. Plíží se kolébavým krokem, skokem se vrhá a zakousne zadeček brášky. Jedna z našich děvčat se rozhodla ulovit bratrův ocásek. Plížila se, vzorově provedla poslední část přepadu. Jenže ouha! Ocásek se u fletů stále mele, takže se netrefila. A tak začala s otevřenou tlamičkou lovit mrskající se ocásek. Nakonec ho úspěšně ulovila. My jsme v té době byli samozřejmě už polomrtví smíchy.

Jako hračky slouží plyšák, prázdný kelímek, rolička od toaletního papíru, ale i kousek novin z podestýlky, kousek hadru, ale nejoblíbenější hračkou je sourozenec. Vrčivé výpady a zakusování by vypadaly hrůzostrašně, kdyby se ovšem soupeři udrželi na nohách. Ne vždy se jim podaří výpad ustát a z útočníka se stává oběť. Napadený (pokud zrovna nespí) neodmítne lákavou nabídku, kterou mu připravily věrné sestry Setrvačnost a Gravitace.

Štěňátka rostou a jejich pohybové schopnosti se zdokonalují. Podnikají první výlety po kuchyni. Objevují svět. Nakonec se jim přestane v bedně líbit a jednoho dne se jim povede zdolat stěnu bedny a vypravit se do světa, v tomto případě po bytě, zcela svévolně. V zájmu zachování zdraví vašeho i štěňat je nutné výletům zabránit a mláďata přemístit do nějakého výběhu nebo ohrádky, odkud nedokážou utéci.

Tím obvykle kolem čtvrtého týdne věku končí éra bedny a nastane éra ohrádky. A tím také končí naše zprávy z bedny. Ale nebojte se, pokračování bude. Jen se bude jmenovat zpráva z ohrádky.

Aktualizováno: 28.2.2010 — 15:47

87 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Štěníky můžu kdykoliv,kdekoliv,tihle jsou zvláště vyvedený, černí jako sametová noc a hrozně milí. Mají pěkně namacuškovaný panděrka. Hlavně jim dobudoucna přeju ty nejlepší pániky. (h) (dog) (dog) (dog) (dog) (y)

 2. Jo a dneska jsem tu potkala krásnou fletí dámu, tak jsem si příhodně zavzpomínala. Ať se u vás pejskům daří (inlove)

  1. To je kouzelný trestanec, a jak se vzdává, provedení de luxe! A líbí se mi, jak to mláďátko antropomorfizuješ – snaží se odpovídat… a třeba jo! A kde je fotka s Ankou?

   1. Matýsek (inlove) bohužel ještě nebyl Ance a kosourkům představen. (cat) (dog) (cat) Budeme to muset co nejdřív napravit. (nod)

  2. Pánbůh požehnej, to je krásný kluk! Vlastně oba jsou krásní kluci. Tak ať oba jsou zdraví a rostou k radosti babičky (No a táty, mámy, dědečka a … a… a…prostě všech). (f) (h) (f)

 3. ;;) R O Z V E R N Í Č E K . ;;)

  .(*) „Pane doktore, pořád mám pocit, že slyším kolem sebe hlasy a nikoho nevidím.“ „A kdy se Vám to stává?“ „No, vždycky, když telefonuju.“ ,(*)

  ~o) Klidný večer a hezké sny bez pocitu, že slyšíte nějaké hlasy. ~o)

  1. JoVásku! (y) (h) (clap) (rofl)

   Fakt je, že na ulicích přibývá lidí, co si mluví sami pro sebe, ani už nemají sluchátko omluvně připláclé na ucho. Stále si na to nemohu zvyknout – nějak mám z dětství vtisk, že pro sebe na ulici si mluví jen opilci nebo blázni. (talk)

  2. Jezusku. Tož to su taky zralý do Kromcu, a už dáávno! No, já se sebou často diskutuju, kdekoliv – co má jeden dělat, když chce mluvit se vzdělaným, inteligentním, slušným člověkem?!

   1. Jenže oni mluví do toho,co mají v uchu a to nevidíš , no a tak se ti zdá, že si mluví pro sebe a najednou si člověk nepřipadá jako mimoň, když to tak dělá furt celej život a bez techniky. A nakonec, v Kromcu je krááásně, tralala, Chocholoušek nás volá (party) .

 4. To jsou smudlici krasny. Proc stenatka vzdycky vypadaji tak dojemne mile? A moc tobe a stenikum preju, az uz jim zabalis batuzek na cestu, at je to do domu dobreho. (h)

 5. Taky jsem se dostala k bedně pozdě. Každý už áchal, jen já ne. Tak teď je moje chvilka. 🙂 Jéééé, ty jsou ňuňatý, a plyšoví a krásní a vůbec slaďoučký. To musí být každým dnem větší fofr. Díky Evi, tvoje zprávy z bedny jsou moooc plyšový. (u) (rose1)

 6. Evo, to jsou takoví miláčci chlupatí, ale rostou jako z vody (wasntme) jenom zírám. Už jsou to opravdoví pejsci na nožičkách. 🙂 Tak ať vesele rostou a sílí ve zdraví. Už se těším na zprávy z ohrádky (clap) Ta mobilní občerstvovna se mi moc líbila.

 7. Bože, já než se sem dostanu, tak je vždycky pozdě.
  Evo, černoušci jsou úžasní. Já jsem takhle byla u štěňátek naposledy před cca 10 lety. Byla to šeltie a měla naplánovaná miminka na prázdniny, abych byla s nimi. Mám se starat o miminka lidská nebo peská 🙂 Tak ti upřímně přávidím, to je prima práce.

 8. Sú rozkošné (h) a sú to radosti, len to má jednú chybu, že tie mláďatá tak strašne rýchlo rastú.

 9. :o3 Už se těšíme na reportáž z ohrádky. Určitě bude stejně pěkná jako ta z porodní bedny. . :o3

 10. Evo, velké díky za toto povídání. Jsem moc ráda, že ti štěňata dělají společnost právě v této době. Je neuvěřitelné, jak už vyrostli a co všechno tropí, vždyť ještě před pár dny to byla malá nemohoucí štěňátka. To tempo mi připadá neuvěřitelné, ale vím, že to tak musí být. Fotečky jsou krásné a moc se mi líbí ta poslední, výraz štěněte je ještě po mláďátovsku hloupoučký, ale už se zajímá o okolí a kouká, co se kde děje. Věřím, že pro každé z nich najdeš odpovídající páníčky. Vím, že hledáš pečlivě.

 11. Ehm, dneska jsem tu za anonyma, nějak mi jméno na notebooku nedrží. Ale JÁ DRŽÍM všem, co to potřebujou (y) (h)

  1. Já koukala, kdo se to nehlásí pod pravým pseudonymem 😉 a ona to další osoba, která rychleji odklikává, než čte (jak potěší, že to nedělám sama)

 12. Evo, tak tohle je tedy věc! Ještě, že už nějakou dobu mám kancelář sám pro sebe a kolegyně vedle zrovna odběhla.
  Dovedu si představit, kolikrát jste museli být z těch prcků na mrtvici, ale líčíš to statečně a s dokonalým nadhledem. Prostě paráda.

  1. Oni jsou strašně legrační. A tihle jsou hodnější Áčka řvala tak od 4 nebo od 4,30. Tihle vydrží do 6 a kdyby nemusela Ája demonstrovat pečující matku, možná by vydrželi i déle. Jinak lumpačiny ke štěněti patří. No jedniná drobnost je, že vetšinou to máš 1x, my holt 10x.Ale na mrtvici to není, mě naopak uklidňují. Oni se dokážou tak přitulit (před tím mě poškrabali, kousli do ucha, řádili jak černá ruka) stočí se u člověka v nátučí, u nohou, prostě kdekoliv jsou v kontaktu a jsou to plyšoví teploučcí pejsánci. Prostě dokonalý antistress.

 13. Evi, to je taková něžná radostná upatlaná nádhera 🙂 . Vylíčit soužití s černoušky umíš náramně. Díky!!! Ať se vám všem dobře vede a objeví se ti praví a nejlepší páníci pro vymazlené mimíse! (h)

 14. Děkuju moc za palce! (inlove) (y) (inlove) Zatím definitivní výstup není, ale katastrofa nenastala, hurá! (dance) , a ťuk ťuk ťuk, rýsuje se to schůdně, ale ještě není vše uzavřeno. Takže prosím, když po palečcích pro zdraví ještě někde kousíček zbude, budu vděčná. Je to poněkud na delší lokte. 🙁 A taky to, co se zdá schůdné mně, šéf nejspíš vezme asi takhle: :@

   1. No drahá, prosím – ale příbuzná? Ako to, prosím pekne – ? Som voľaako zmätený, súdruh poručík!

    1. My ale jsme příbuzní! (inlove) Moje babička mečová je příbuzná s Honzovými předky po meči, dopátrali jsme se zlehka ke společným kořenům kousek od Poličky. (nod)

     1. Tý brďo. Kořínky od Rumburka po Paskov. Tomu říkám zakořenění… no vidím, že vám všem budu muset s těma kořenama dát flek. Abyste si moc nefoukali, holoto poddanská.

  1. Vavísku, já přišla teprve před chvílí,tak poprosím všechny dobré bůžky, ať Ti všechno dobře dopadne, myslíme na Tebe. (h) (h) (h) (h) (y) (hug)

 15. Vavisku (y) (y) (y) (y) (h) ctu az ted..

  A taky malicko poprosim, MLP mamka ma dneska biopsii po mamografu 🙁 takze nas ceka par tydnu cekani… :S

  1. Uf, taky držíme, všichni, všichni, celá smečka (y) (y) (y) (y) (y) (h) ať to dobře dopadne.

 16. To je krasa to je krasa (clap) 🙂 (h)
  hlasim se po marodeni opet v procesu, minuly tyden, zvlaste jeho konec, byl opravdu na tri veci (shake) (doh) Do vcerejsihio vecera jsem poctive zustala (no spéis byla nasilim drzena (mm) ) v perinach, tak snad uz jaro uvitam v plnem telesnem, kdyz uz ne dusevnim, zdravi (rofl)
  Mezitim mi taky prisly zbyvajici potrebne podklady pro spachani prihlasky a propozic na letni setkani, takze behem par dni cekejte sovu (happy) (e)

 17. Evo, zážitky z bedny jsou kouzelný ]:) (y) (h) .
  Ať vám mrnavý likvidační komando roste a sílí a zájemců přibývá (dog) (dog) (dog) (dog) (dog) (toivo)

 18. Já moc všechny zdravím po návratu z dovolenkování, z hor a z lyžování.
  A CHCI DODATEČNĚ FŠEM MOC PODĚKOVAT ZA PŘÁNÍČKO K NAROZKÁM (h) a ťuknu si s vámi alespoň takhle na dálku (d) (d) (d) (d) (d) (d) (d) (d) (d)

 19. OT – omlouvám se, Evi.

  Prosím vás, milí Zvířetníci, o trochu palců na 10. hodinu. Projednává se něco, co může mít na mě ošklivý dopad v práci. Děkuju vám moc. (h)

  1. Milá Vave,
   držím palce (y) (y) ať vše dobře dopadne a objímám tě a posílám ještě srdíčko (h) .

 20. Jéééé, mimíšové! Ta štěňátka jsou tak nádherná! Černí šmudlové, co rejou v misce žrádla…
  U nás žrádlo odstraňujeme z převislých uší- jsou-li těstoviny, nudlička bývá objevena i po půl dni, zamotaná do chlupů a suchá na troud…

 21. Ájata jsou krásná a rambajz kolem krmení si umím živě představit 😀 , tak jen ať dál (f) do správné fletí krásy (rofl) (rofl)

 22. Evo nádhera! (h) Jsem četla s hubou omotanou kolem hlavy, slzama v očích a jen jsem si přikyvovavala, jo jo, nojo, jasně a všechno živě před sebou viděla (rofl) Jen mi tu chybí odstaveček, kterak krupicovou kaši z chloupků štěňátek dostat (talk) Vlhkým hadérkem to teda moc nejde, protože ten je tou nejbáječnější hračkou okamžiku, máma sice lehkou očistu provede, ale ne důklanou. Používám taktiku drolení už v suchých chlupech, ale není to ono (shake)

  1. chicht – zbytky se drolí nejen ze štěníků (rofl) V noci pohladím Betku a zarazím se. Nad nosní houbou jsem nahmatala veliký strup :O . Opatrně jsem to zkusila sloupnout a místo toho, aby Beta protestovala při ošetření, tak mi to rychle z prstu schramstla (málem i s prstem). Došlo mi, že jsme pozdě večer hřešili s ořechovou zmrzlinou (synoveček s kámoškou zůstávají na prázdninách, tak je vydatnější strava 😛 ) a Betka dostala taky svoji porcičku… A nikdo jí asi už tlamku neotřel (chuckle)

  2. Jak máme šlichtu s mletým masem, tak jsou štěňata spíš natužená tukem, než ulepená. Mastné štěně se utřít nedá, postupně si to nějak otře o podložky, aby bylo při příštím krmení stejně zahnojené. Něco olíže Ája.
   A o slzičce mi ani nemluv. Letos jsem trochu víc na měkko a nebude se mi je chtít dát. Ale díky Ájině reprodukční strategii nemám na vybranou. Psa si nechat nemohu, k sestře a mámě by to nebylo ono (i když bych si vybrala…)

   1. Jo jo, člověk má ve vzpomínkách něžné, měkkoulinké medvídky na muchlování a přitom je to banda slepenců, maštěnců s tvrdýma chlupama (rofl) Ale vzpomínky na toto odpadají jako ta krupicová kaše a člověk už vzpomíná jen na ty sladký medvídky (sun) (h)

 23. Evi,dík za krásný a úsměvný start do nového týdne (y) !Štěňátka jsou nádherná (h) – fotky dokazují,jak se mají k světu (happy) .Popis výuky krmení z misky mně dostal 😀 .Přeju další úspěchy ve výchově chlupatých drobečků a hlavně pro všechny láskyplné nové smečky (inlove)

 24. Taky máme štěňátka – choďátka 🙂 , fázi bedny a ohrádky máme za sebou, postoupili jsme do vyššího levelu a tím je kotec s výběhem. Raubířům se tam líbí, jen s jídlem máme trochu potíž. Mamina měla spoustu mléka a tak byli prcci plně kojeni čtyři týdny, největší měl v té době čtyři kila. Od pátého týdne přikrmujeme, ale ti darebáci něco sní a pak se dorazí u mámy a to už měli v pátek šest týdnů. (blush) Příští týden o víkendu mají jít do světa, asi jim budu muset dát s sebou kus mámy….

  1. Přeju hodně štěstí při umisťování k novým páníkům (happy) a prosím,mámu neporcovat! (wave) (h)

  2. Však to štěniskům neublíží, ba právě naopak 🙂 Darlenka kojila ještě 8týdenní mimča. Příroda ví své, akorát páníček je na mrtvici, když miminkům předloží pekáč masíčka, příjde to zkontrolovat matka, štěňata plynule přejdou k jejím strukům a mamina začne hltat jejich papu, ačkoliv má svojí misku plnou (rofl)
   Nechceš nám svojí mimíííbandu taky představit? 🙂 Prosím (wave)

   1. Tak nějak je to u nás, štěňátka se porýpou ve svých mističkách, mama to jde dojíst a těch šest piraněk se na ní vrhne. Ale ona se sama dožaduje přístupu do výběhu, aby je mohla nakojit. Naštěstí nepůjdou bobci všichni najednou, ale jedno zůstává o týden a druhé o dva týdny déle, takže si myslím, že kojení nenásilně skončí.

   2. Naši draci se také dorážejí u mámy. Jenže ta jim stravu dávkuje. Má už břicho krvavé, tak drží jen někdy. V těch 10 kouscích bylo lepší přikrmovat, i když měla Ája mléka hodně. Ona sama věděla, jak dlouho krmit, ale na některé by se dostatečně nedostalo. Přikrmováním jsme srovnali váhu. Holky mají skoro stejně 3,2 kg, dva drobnější kluci kolem 3,5 a ostatní kolem 4 kg v pěti týdnech. Jsou opravdu vyrovnaní, bez barevné šňůrky je skoro nerozeznám. Naši půjdou nejdřív za 2 týdny, ale radši až v 8 týdnech. I když už teď jsou destrukční jednotka, ten týden k povinným 50 dnům u mámy radši přidám.

    1. Naši drobečci taky půjdou až v osmi týdnech. Maminu Fleur jsme si brali v sedmi a nebylo to moc dobré, neuměla, nebo spíš nechtěla baštit granule, vymýšlela si…. Její mama je taky taková supermatka, takže Fleur asi neměla potřebu baštit z misky, mama jí nechala cucat.

     1. V sedmi týdnech to už jde, děs byl, když se dříve dávala štěňata necelých 6 týdnů stará (no zažila jsem to i teď – chovatel si to obvykle u štěňat s PP netroufne, ale u bezpapírových se často snaží, aby byli co nejdřív pryč) .
      Naši už umí jíst skoro vše. Základ je šlichta z krupicové kaše a masa (zní to hrozně, ale mají to rádi), umí i máčené granule, dostávají už i suché granule (a vodu) a docela je rozkoušou. Zkusili i syrové hoězí (málem mi ho vzali i s mými prsty). Takže s jídlem problém nebude. A je dobře, když nejdou všichni najednou (to by doma bylo prázdno).
      Taky prosím, napiš něco o vaší smečce. Také vypadají na vymazlené potvůrky a o takových se čte krásně.

 25. Hezký den všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (h) A těm, co potřebují pofoukat nějaké bolístko na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (f)

  Evi – včera jsem se smála nad fotkama z prvního průzkumu terénu. Jsou to úžasní zvědavci a myslím, že za pár dní z nich budou kvalifikovaní zahradníci (rofl)

  Tak ještě držím moc palečky, aby zájemců o tu černou nádheru přibylo a všichni našli včas své skvělé DOMA (nod)

  1. Dostali se kvůli počasí ven poměrně pozdě. Tak se skoro vůbec nebáli. Našli si starý vánoční stromeček a zuřivě ho tahali, berou klacíky, lezou do děr (zahradničit stačí Ája).
   Zatím máme 3 potvrzené a 2 velmi pravděpodobné zájemce. Ti tři vypadají moc dobře. Ty 2 jsem neviděla. Zbývá ještě 5 kluků. Poměr kluků a holek nám zamotal hlavu.
   Navíc chce poslední fenku Češka, žijící v Německu na canisterapii. Birgit (fenečka) je dračice, i když mazlivá. Tak jsem na strašných rozpacích, zda jim ji nechat.

   1. Však i na canisku musí být pejsek trošku tempramentní, aby ho to bavilo a dobře a rychle se učil 😉 Nebála bych se toho, je to hodně o výchově a výcviku a tvoje dětičky mají k práci předpoklady (h)

 26. Milá EvoŽ (inlove) , ty malé fletí čumáčky, zvědavě vystrčené z bedny, mě opravdu vzaly u srdce! Uř to nejsou válečky s nožičkama, ale opravdoví pejskové, jen v mini vydání – to mě vždycky okouzluje.
  Také fotka deseti malých černoušků při krmení je úžasná; tolik vrtivých ocásků! (inlove) (dog) (inlove)
  S tou černou bandou musíte mít od rána do večera co dělat, ale taky musíte mít doma veselo a hemživo – zkrátka, je teď u vás pořádná psina! Už se moc těším na další zpravodajství, je moc fajn, že nám dovolíš sledovat růst psích miminek. Děkuju Ti! (f)

  Přeju všem krásný den (inlove) a hlásám, že už je březen! (sun) (f) (sun)

 27. Tedy EvoZ, to je krase a plasticky popsany denni kolotoc se stenaty. A ty fotky jsou take krasne – zvlaste ta se vsemi mrnousky pohromade. Tedy ja mit takovehle divadlo doma, tak se od te bedny asi nehnu a pozoruji ten rozkosny mumraj od rana do noci. (inlove) Ovsem na tu praci s psiky bych si v tom pripade musela zjednat vypomoc. Ja vim – kdyz se prace dela s laskou tak to ani prace neni, ale vypiplavat jedno stenatko je neco uplne jineho, nez obslouzit celou desitku. (o) A to jsou stenici stle jeste v bedne. Uz se tesim na povidani, az z ni vylezou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN