BTW: Jak k nám přišli Nazgúlové

V dnešní „perličce z archívu“ bych se ráda vrátila k naší psí historii a to k období, kdy jsme si vybírali hlídače pro náš dům a jak k nám přišla chodská štěňata – Nazgúlové. Po takřka devíti letech mohu říct jedno – pořídili jsme si dva psy, aby jim nebylo smutno a snáz vydrželi sami. A výsledek? Vyhodím-li je na zahradu, tak mi za chvíli u dveří nekvílí strašlivým steskem jeden osamělý pes, ale dva! Takže přenesme ve vyprávění se na počátek roku 2001…

Řekni mi zrcadlo, který pes je pro mě nejvhodnější?

Nejméně půl roku předtím, než jsme se přestěhovali, začaly doma nekonečné debaty o potřebě dalšího psa. Hlídacího, samozřejmě. Můj muž zaujal rezervovaný postoj, krotící mé zřejmé nadšení. Fakta však byla jasná: jako samostatně píšící bytost budu sice se světem ve stálém kontaktu přes internet, nicméně fyzicky se budu většinu dne nacházet sama v domku na kraji vesnice.

Myšlenku pořídit si zbrojní pas a pistoli jsme vyloučili rovnou – ne, že bych se nedokázala rozumně do něčeho trefit, mám trénink z naší vzduchové pistole, ale asi by mě chyběla ta základní rozhodnost zbraň použít. Kromě toho pro opravdového lumpa by asi nebyl problém mi pistoli sebrat a obrátit ji proti mně. To je něco, co se vám se psem stát nemůže.

Takže tedy psa. Ale jakého? Měl by být hlídací, ale ne těžko zvladatelný. Měl by mít rád děti. Neměl by být hrozbou pro sousedy a jejich zvířata. Neměl by být lovecký – stáda srn patří k běžnému zdejšímu koloritu. Měl by být chlupatý, zimy jsou v Podkrkonoší tvrdé. Neměl by sežrat našeho jezevčíka. Měl by se mi líbit…

První v úvahách o budoucím psu byl pochopitelně německý ovčák. Komu by se nelíbil? Splňuje téměř všechny podmínky. Jenže mi zůstávala v duchu velká nejistota – zvládnu toho psa? Jako majitel jezevčíka jsem se musela vyhýbat mnohým nebezpečným ovčákům, ale rozhodně to neplatilo o všech. V knihách se obvykle praví: bezproblémový pes, pokud je dobře vychován a cvičen. Já jsem zatím vychovala jenom jednoho jezevčíka a to zcela nestandardně. Zvládnu takový výcvik?

Následovaly další tipy: slovenský čuvač, hovawart, bernský salašnický pes, belgický ovčák, český horský pes. Vždy něco drhlo. Potom jsem zpozorněla. Český horský pes byl zařazen mezi plemena neuznaná FCI a s ním tam bylo ještě jedno zajímavé zvíře, podobné německému ovčákovi, ale s takovým milým výrazem… Našla jsem chodského psa.

S vervou jindy nevídanou jsem se vrhla do shánění informací. Na webu, v knihách, mezi známými pejskaři. Reference byly vynikající – vlastnosti i vzhled podobné jako u německého ovčáka, minimální agresivita, střední velikost. Psi jsou schopní jak služebního výcviku, tak kariéry domácího miláčka. Jenom se musejí pořádně vyběhat, ale to ostatně potřebuje každý pes, ne? Zahradu máme obrovskou, kolem louky, pole, lesy a minimum silnic.

Jak čas běžel, ozýval se mladší syn s naléhavým přáním, že chce také psa. Námitka, že jednoho má celý život, nezabrala. Jezevčík Max, který je starší než on, ho totiž nikdy nezačal brát vážně a už vůbec ve svém věku nestál o radikální změnu životního stylu. V jedenácti letech mají kluci jiné představy o hrách než stejně staří psi…

Takže tedy dva psy. Proč ne? Ještě jsem měla v paměti Maxovo srdceryvné kvílení ve chvílích samoty a představila jsem si, že dvěma psům nebude dělat problém dočkat se pánečkova návratu. A nakonec – životní styl vám změní už ten jeden pes, takže dva by neměl být takový problém.

Dodnes obdivuji sebeovládání mého muže a jeho velkorysost, s jakou na mé psí plány reagoval. Sám o žádný psinec nestál, ale statečně plnil mé sny – jako ostatně většinou v našem společném životě.

Následoval tedy kontakt na vybranou chovatelku, zjištění, že ve vhodnou dobu budou k dispozici štěňata od dvou fen a my jsme se ocitli ve fázi Velkého očekávání.

Chodské povyražení

Ještě z Prahy jsme tedy sledovali dění u paní chovatelky. Na mě čekal Kazan, silné, výrazně vybarvené štěně od urostlé feny a pracovně vedeného otce, na Marka maličký čertík Daník, který jako osmé dítko své matky co do velikosti poněkud zaostával za svými sourozenci. Jeho temperament tím však nijak neutrpěl, naopak – jako benjamínek byl speciálně krmen a rozmazlován.

Tentokrát nebudou žádné blechy a nejasnosti ohledně budoucího vzhledu psa, jako tomu bylo u Maxe – těšila jsem se. Budou skvělí, dobře ovladatelní (píše se v knížkách), a jejich budoucnost bude jako kniha s pevně nalinkovanými řádky. Na omluvu své pošetilosti musím ovšem na tomto místě přiznat, že choďátka byla v naší rodině první psi s opravdovým průkazem původu a to mě poněkud zakalilo jasný úsudek.

Psíci k nám na vesnici přišli samozřejmě zdraví, očkovaní, odčervení a ve výborné kondici, nicméně o nějakých pevných linkách nemohlo být ani řeči. Byli nekonečně roztomilí, učenliví a náš jedenáctiletý jezevčík Max je na starého mládence přijal velmi dobře – konec konců byl vždy gentleman. Míra darebáctví a ničivosti u nich rozhodně nepřesahovala průměr, rychle se naučili být čistotní, ale… Ukázal se problém, který jsem do té doby velkoryse přehlížela. Stvořili jsme totiž smečku. A to opravdovou psí smečku s velkým S.

Vůdcem byl a zatím zcela nekompromisně zůstává jezevčík Max. Stále mě baví sledovat pokusy mnohokrát větších choďáků lehat si před ním na zem a naznačovat svoji podřízenost. Přitom dnes je položená Kazanova hlava větší, než pyšně vztyčená Maxova postavička – a to je Max urostlý jezevčík standardního formátu! Max také stanovil základní tabu: štěňata nesmějí na jeho (moje) křeslo a mají zákaz vstoupit pod můj pracovní stůl, když píšu u počítače.

To jsou jeho výhradní práva získaná během dlouholetého soužití s naší rodinou. Vzhledem k tomu, že mi toto uspořádání vyhovuje, nic jsem jako „vrchní pes“ nenamítala a pravidlo tak stále platí. Jinak se jim od začátku otcovsky věnoval a učil je, jak obstát v lidském světě. To mělo samozřejmě dvě stránky: pokud šlo o čistotnost, hlídání a projevování lásky rodině, bylo to skvělé. Pokud šlo o hloubení tunelů a chytání myší, mohl si to odpustit. Pokud ovšem šlo o darebáctví, vloupačky a ignorování mých příkazů, tak to bylo k vzteku.

Druhým v hierarchii naší psí smečky je Kazan, vlastním jménem Erko Bryvilsár. Z těžkého a nemotorného štěněte vyrostl v mohutného psa, poněkud přesahujícího předepsané rozměry. Hustý kožich má v oficiálních barvách, tedy černý se zlatým pálením, jenom na hlavě má toho „zlata“ poněkud víc, než bývá u chodských psů zvykem.

Nicméně získal tak přátelsky vyhlížející tvář ne nepodobnou populárnímu psímu komisaři, takže se cizím lidem obvykle líbí už na první pohled. Přes svoji velikost je neuvěřitelně rychlý a mrštný, což znamená mimo jiné vždy vítězství v boji o míč (nebo o slepici). Má přiměřené sebevědomí, nadprůměrnou inteligenci, smysl pro humor a láskyplný vztah ke všem členům rodiny.

Kazan - aktuálně z Ostrovů

Zbývá tedy Daník, jak říkáme Dandymu Bryvilsárovi, když je se světem v míru. Jak se Kazan stavbou těla i pohybem podobá spíš německému ovčákovi, tak Daník vypadá (zcela správně) jako zdrobnělina aljašského vlka. Tmavá hlava s krátkýma vztyčenýma ušima, hustá hříva na krku, umírněné světlé znaky. Hřejivé temně hnědé oči jsou však zcela nepochybně psí – a právě v tomto detailu se jednoznačně liší od obrázku severské šelmy, který mám uložený v počítači.

Vlčí podoba mi nepřišla na mysl náhodou – Daník je útěkář už od svých tří měsíců, vášnivě honí vše, co se hýbe a kdybyste ho viděli tak jako já honit srnce bydlícího v blízké rokli, věděli byste o čem mluvím. Ve vztahu k lidem se v něm sváří jakási divoká plachost s touhou být laskán a milován. Nemá Kazanovu sebevědomou přímost, cesta k jeho dušičce je obtížnější.

Bohužel je to právě on, kdo má na svědomí naše potíže se smečkou. Max ví, co se sluší, a už dávno zjistil, že základní poslušnost znamená větší míru svobody. Kazan je sám ochotný poslouchat, rád se nechá přivolat, miluje hry s míčky všech velikostí, těší ho hlídat dům i zahradu. Daníka však lákají dálky, toulačky a honění zvěře.

Stačí jeho neviditelný pokyn a v okamžiku zvrhne chování všech ostatních. Všechny útěky má na svědomí on. Kazan se na mě obvykle alespoň podívá, než uteče a snaha o přivolání je v tuto chvíli již marná. Daník zavelí a oba někam letí. V hloubi duše jsem přesvědčená, že si tímto způsobem Dan kompenzuje své podřízené postavení, protože na toulačce velí on.

Čelíme tomu různě. Smy

Daník - taktéž aktuální foto

sly všech členů rodiny se několik měsíců soužití se psy výrazně zostřily – musíme vidět lákadlo dříve, než naše šelmy. Jeden ze psů bývá na procházkách na vodítku, jindy chodíme se psy samostatně. (Víte, kolik je to ale potom času a kilometrů?) Hlavně jsme začali aktivně pracovat na cvičáku v blízkém městečku a věříme, že zvládnutím psí abecedy pomůže nastolit potřebný řád.

Jinak je smečka opravdu fascinující – četla jsem mnoho knih o chování a dorozumívání psů a nyní vidím spoustu věcí na vlastní oči. Díky těmto znalostem se mi zatím daří být „vrchním psem“, a oba dorostenci mi již spontánně projevují svoji oddanost. Je to někdy opravdu těžké, ale jedno vím jistě: v následujících letech se nemám šanci nudit.

(Pozn. z roku 2010: nenudili jsme se nikdy: )

Aktualizováno: 26.2.2010 — 22:03

211 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Vazena pani sefredaktorko 🙂
  Preji Vam v novem domove stale tolik spokojenych ctenaru . Jsem moc rada za archivni Nazguli historku, k povidani o Vasi smecce vzdy rada vracim.
  At se Vam i Vasi rodine stale dari (sun)
  Pozdrav tez novemu webmasterovi 🙂
  Lucie J. (dog)

 2. Před chvílí jsem dorazila k PC, takže jsem stačila akorát všechno přečíst. Dede to je potěšení,číst o Nazgůlech. Oni jsou tak kouzelný dvojpes a povídání o nich vždycky zahřeje u (h) . A musím pochválit noblesní rozloučení s NP. Já sice objevila Zvířetník teprve asi před dvěma roky, ale udomácnila jsem se tam velice rychle, protože v takovém společenství nádherných lidí je vždycky moc dobře (inlove) . Dokonce jsem stihla dočíst skoro všechny články a diskuse z archivu. A pochopitelně se člověk nerad loučí s místem, kde je mu dobře. Ovšem tady na NAŠEM Zvířetníku je hospůdka daleko milejší a našli jsme tu nový domov, ještě krásnější a útulnější. Díky vám všem (rose1) (wave) (rose1)

 3. Milá Dede, co mi tohle jenom připomnělo? Listování atlasem plemen psů, přemýšlení nad vlastnostmi a vzhledem horkých favoritů, dokonce i ten rezervovaný postoj drahé polovičky sedí. 🙂 Doufám, že letos na coursingovém srazu budu mít příležitost legendární chodské duo poznat osobně!
  Jinak jsem hodně zvědavá na dnešní (a zítřejší) noc, mám tady na 2 dny Aničku, poprvé bez rodičů. A ona, jako kdyby tušila, že jí máma odjela, už byla jednou vzhůru. Takže, Karakal, dnes v tom nejsi sama!

 4. Mila Dede, zapomnela jsem se pridat k tem, co povazuji stenatka Kazana a Danika v boudicce za naprosto krasnou a dojemnou dvojici. Oni vlastne jsou dvojpes, ze jo? (h)

 5. Teda, tady to vypadá, že všichni mají nemocný PC. (chuckle) Alespoň nemusím smutnit, že sem nemůžu.

  Pa a dobrou noc všem! (inlove)

  1. Počítač je v pořádku, ale Rysík se rozhodl, že dneska se spát nebude. Ale nakonec odpadl v 9:45 |-) Tak snad bude hodné děťátko celou noc. Jenže to vypadá, že dneska nás bude budit MLP kašlem. Jestli já ho nevykopnu na kanape.

 6. V Brně leje jako z konve. Svitava měla už včera dost plné koryto, tak jsem zvědavá….

  1. Tady akorát děsně fučí. Neleje. Ono je to stejně jedno, zítřejší výpravu do ZOO jsme zrušili, neb mi odpadl MLP. Jak typické, má od zítřka týden volno :@

   1. To máš tak vždycky, přetížený organismus ucítí volno, zastříhá ušima a vypustí na člověka všechny bacily, které zatím držel na uzdě

 7. ;;) R O Z V E R N Í Č E K . .;;)
  .(*) Pan I. I. Mendelson měl obchod s hračkami, zvaný Ali Baba, a v něm měl potíže. Děti si hrozně rády zkoušely tříkolky a houpací koně a vůbec, ale když je z nich někdo chtěl sundat, řvaly a dupaly a ječely a dělaly takové dryje, že to v hračkářství vypadalo jako v blázinci. Mendelson z toho měl těžkou hlavu. Co si jen počít? Jednoho dne za ním přišel žoviální pán, buclatý a plavovlasý přestárlý andělíček. „Freibush, jméno mé,“ povídá. „Profesor Oscar Freibush, doktor dětské psychologie a konzultant. Doslechl jsem se o vašich potížích a myslím, že za padesát dolarů je vyřeším.“ „Za padesát dolarů?“ zopakoval Mendelson. Doktor Freibush se usmál. „Nezávazně. Buď budete spokojen, nebo neplatíte ani halíř.“ A tak Mendelson zavedl profesora do obchodu. „Jen si to poslechněte. Slyšel jste kdy takový rámus?“ Dítě, které se matka pokoušela sundat z houpačky, ječelo tak, že víla z vřesovišť by zahanbeně utekla. Holčička na tříkolce vřískala a kopala po svém tatínkovi, který ji chtěl vzít odsud. Dva chlapečci se prali o houpacího koně a hulákali na prodavače. Profesor Freibush si to chvilku prohlížel, pak zašel k houpačce, pohladil chlapce laskavě po hlavě, sklonil se k němu a něco mu řekl. Kluk okamžitě zmlkl, seskočil a nechal se odvést. Stejně to psycholog provedl i s ostatními řvouny. Milé pohlazení, pár slov do ouška – a běsnění okamžitě vystřídala poslušnost. „K neuvěření!“ řekl Mendelson. „Co jste jim pověděl?“ „Nejdřív honorář…“ „Tumáte! Tak honem, co jste jim řekl?“ „Pohladím je po vláskách,“ usmál se velký psycholog a založil si padesátku do peněženky, „a pak jim řeknu hezky do ouška:“ Zlatíčko, koukej slízt dolů, jinak ti dám takový výprask na p.del, že si tejden nesedneš.“ .(*)

  ~o) Klidný večer a hezké sny. ~o)

 8. Milá Dede, nazgúlí povídání je nádherné! Postřehy ohledně smečky mám podobné, je to nádhera pozorovat tetich komunikaci, hry a radost z vzájemné blízkosti, když sebou prásknou na jednu hromadu a spokojeně usnou (h)

 9. Dobrý večer. Nazgúlí BTW je vlastně všelék. Jsou to úžasní chlapíci, kteří milují svou smečku a panička je přímo zbožňovaná. To se hned pozná. Dede, fotky jsou krásné, ale ta s miminy v boudě je strašně dojemná.

 10. Hlásím se z přednostova PC – můj právě odvezl synáček k sobě do práce, že se tam na něj zítra podívají. Takže jsem bez spojení se Zvířetníkem, tudíž se světem. ;(
  Přeju všem krásný podvečer. (inlove)

 11. Tak tady Betí týdeníček… http://www.drporkert.com/dogy/images/beta/0210/

  Jen podotýkám, že nejsem tak (fubar) , abych si myslela, že v Pekle (devil) pokvetou (f) (viz Hančin loňský Rozcestník – do Pekla se chodí na bledule). To bych tam nešla s Betkou v neděli – to tam bývají průvody bledulomilných lidiček. My tam šli proto, abychom si užili (hlavně Kosatka) měkkého došlapu. To tedy nevyšlo, bylo tam víc sněhu, než u nás… (rofl) Takže jsme si užili přesně toho, co jsem nechtěla… namáhavé brodění starým sněhem

 12. Tak hlásám, že máme po bouři, už ani neleje (jen drobně prší) a voda se udržela kde měla – ale jen o fous! Potok je zatím zkalený, divoký, ale zatopil jen poslední sloupky plotu, takže je to OK. 🙂

  Jinak se těšte na zítřek – jednak budeme naposledy zírat do bedny (porodní!) (inlove) a také se projdeme po Starém městě Apinina dětství 🙂

  1. Aspoň že tak, rozvodněný potok není nic moc.
   Díky jarnímu počasí teď máme takovou menší povodeň u koní v ohradě, takže jsem dneska prokopávala odvodňovací kanály. A opět se projevil Muf coby tvor neodolatelný: Chvíli sledoval, jak kopu krumpáčem, pak přišel a začal vedle mě v louži hrabat přední nohou 🙂 A děsně ho to bavilo, takže jsem za chvíli vypadala jak vodník, ale copak se mu to dá vyčítat? (h)

   1. Lucko! Koukej zase sepsat nějaké koniny, já mám absťák! 🙂 Jo a našla jsem na svých starých fotkách vyfocenou kobyklu fjorda… jak jinak než u fjordu 😉 , tak jsem si na tebe a Mufa vzpomněla 🙂

   1. Jo, to je tady u nás 🙂 Lovili i dnes v té bouři, někteří lidé jsou fakt divný (chuckle)

 13. add jaro je za dveřmi!
  Právě jsem připustila samici, co cdlou zimu byla zarputile cudná! Takže jaro klepe! (f) (sun)

 14. Ahoj z Ostrovů 🙂 Lidi, tady je hnusně! Liják, vichr, stromy to málem bere 😛 a náš obrovskej eukalyptus cvičí i těmi nejsilnějšími větvemi jako na spartakiádě :O Z kuchyňského okna už vidím hladinu ženoucího se potoka (Eden River 🙂 ) a to prosím obvykle jen tuším břeh podle řady stromů. Zase musím uvažovat o tom, že máme rybníky nad domem a potok pod ním… tak jen doufám, že se voda vejde do pravidelných odtoků a nevezme to zkratkou :^) – takhle koukám! 🙂

  1. Dede – držím palce (y) ať se voda umoudří a zůstane si dál ve svých korytech a taky ať se počasí zlepší a nevichří, ať můžeš s ušatcama na prochajdu.
   Jih Jižní Moravy hlásá – ráno bylo slunečno a teplo, teď se začíná zatahovat, ale stále je přijatelně – ovšem místy se zvedne taky vítr (málem mi urval prádlo ze šňůry), ale tady na rovině je to celkem běžný jev

  2. Já zaslechla, že na západě zuří bouře. Tak držím palečky, aby hráze držely a potok statečně držel své břehy. Tady je jen hnusná deka. Ani větvička se nepohne.

  3. Jejda Dede, to jsou mi věci. Držím palečky ať to přejde bez vší úhony. Co Daníček, chlapeček, pozdrav ho za mne ,at se brzo uzdraví. (h) (y)

   Dnes v noci jsme objevili pachatele našich asi ročních dohadování s přednostou, kdo komu chodí o skířně. V noci slyším křik a nějaké dupání, napřed letí kočka se schodů , dupky dupky,za ní supí přednosta s baterkou, slyšel totiž nějaké divné zvuky ,vstal z lože a objevil Čitu jak na skříňkách umístěných vedle vysoké skříně stojí ještě na prádelním koši s dekami a umně tlapkou otvírá přednostovu skříň a vyhazuje zde „poskládané“ ponožky kapesníky. (rofl) (rofl) (rofl) (rofl)

   1. Chudák malá. Teď má po radosti. Neviděli jste štos ponožek či kapesníků? A nemůžete to zvířátku rovnou nachystat?

  4. Držím palce. ať voda nezlobí a Daníkovi je brzo dobře, a chtěla bych poděkovat za oba články – milý zvířátkový i ten rozlučkový – oba jsou obdivuhodné (každý svým způsobem) (h) 🙂

  5. No jo, lepší zem sis na počásko ani vybrat nemohla…. (shake) Nezávidím ti ani ten rymník nad hlavou.. (think)
   Ale, co koníčkové, ti by mě lákali. Máte to daleko do Newmarketu? Neláká tě Velká národní?

 15. Krásné dobré ránko všem! (inlove)
  Myslela jsem, že budu mít dopoledne přístup na přednostův počítač, ale nemám, a synáček ajťáček přijede až kdoví kdy odpoledne. 🙁

 16. Brý ráno, tady zataženo a já tajně doufala, že zledovatělý povrch záhonu dnes slunce nahlodá a mám od včera nmočený ten hrášek ve vodě! :O :O To vypadá, že na tu vzduchovku fakty nakonec dojde |-(
  Bobíčkovi ta noha konečně dozrála a praskla, kulhá míň. (y)

  1. Štětinko, už se s tím nepárej a normálně ho tam nastřel, on si hrášek , poradí sám. Napřed nastřelíš a po konzumaci vystřelíš (rofl) Já bych to podala patentovat, páč ani Mičurina (f) v blahé paměti to nikdá nenapadlo.
   S hráškem mám kamarádskou zkušenost,kámoška Věra , co má 40 kg váhy i s postelí ,miluje hrášek, každý rok se ho doslova přežere i když ty následky….., pak vypadá 2 dny jakoby očekávala narození ježků a já zažívám každoroční přísahy, že už nikdy… no a už se to zase blíží. (f)

   1. Jo, jenny, kéž by, ale zem je zmrzlá na kost a kdybych přeci jen nastřelila, tak vznikne akorát tak hrachová kaše. (rofl)
    Ale o porodu ježků vím své. Já tímhle způsobem trpím na melouny. Tedy, ne že by ten následek byl taky v meteorismu (chuckle) , ale cvičím se tak dobře, že s postupem léta zporcnu 5-6 kg melouna za odpoledne. Pravda voda zachvíli projde temperujícím procesem (~) ,ale než k tomu dojde, rodím ježky a přísahám, že už nikdy! :@ Vydží mi to do druhýho dne… (tmi)

 17. ;;)Ještě k té češtině.
  U nás byl řezník jménem Josef Ferda a ten to měl jednoduché, psal každé páté i tvrdé. .=D>

 18. Hezkou neděli všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (h) A těm, co potřebují pofoukat nějaké bolístko na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (f)
  Betka začala hárat… Bude zase chvíli švanda a pohyb jen vodítkový…

  1. A jéje, nebude vycházet faleška právě na dovolenou? :O To by byla teprv švanda dudák…

   OT Xerxová, slíbené dodávky váznou 😉

   1. nee – nejhorší faleška vypukne až po návratu (nod) . Nejhorší období Betce začíná dva měsíce od půlky hárání a my jedeme v dubnu… Takže blbnout začne až tak 14 dní poté…
    Dneska jsme vyrazili na první výlet – hmmm – měl být jarní (sun) a ono v té nížině bylo víc sněhu než u nás na horách :O … a tak jsme si pěkně fyzicky hrábli. Nohy vydržely – tedy ty Betí – mě bolí fest (rofl)

 19. To mne strasne mrzi, ze Slovaci ten hokej prohrali. Tak jsem jim to prala. A jeste navrch porazili Rusko a Svedsko. Po leta mi Finove v tehle velkych turnajich vadili. I kdyz letos hrali slusnejc, nez v minulych letech. No jo, tak jdu spat.

  1. Taky jsem jim to moc přála. Taky aby vyhrál aspoň kus bývalé ČSR. No, nedá se nic dělat, tak snad příště budou oba naše celky 🙂 ]:) 🙂 na tom líp.

  2. Aj tak jsou přece moc dobří. Zviditelnili se opět pěkně, líp než jejich politici (naši v bleděmodrém).

 20. A ještě samostatně posílám jedno video a doufám, že bude propuštěno.

  Jako malá (i o něco větší) jsem přes švihadlo velice ráda skákala a vydržela si tak hrát pěkně dlouho. Ale zahrát si „bezchybnou školku“ bylo vše, co jsem s tím provazem dokázala. Po mnoha letech jsem si z nostalgie jedno hezké skákadlo koupila. Jenže asi po dvou minutách jsem myslela, že mi mozek vyskočí z hlavy a šíleně mě rozbolela hlava. Od té doby jsem se o tento způsob rozproudění krve už nikdy nepokoušela. Tahle skupina děvčat si říká „Firecrackers“ (Prskavky) a jsou z jedné školy státu Ohio. Je jim mezi 12-14 roky a trénují 5 dnů v týdny po 2 hodinách. Tak se na ten nářez s odpovídající svižnou hudbou podívejte.

  http://link.brightcove.com/services/player/bcpid1418565565?bctid=23207933001

  1. Teda, žasnu, to se jim povidlo, náááádhera a ta výdrž, já bych zďochla.
   Šikovný děvčata. (clap)

  2. Šmarjááá, to je rachot. Já jsem kvůli tomu rozvařila brambory! Tak holt bude kaše, no (chuckle)
   Teda ale ty válej, sem chvílema zapomínala dýchat. A rozhodně si to pustím ještě nejmíň jednou (dance) Já taky skákala ráda, ale pak jsem začala mít problémy s páteří a začalo mi to dělat nedobře, tak jsem toho nechala. Ale vajíčka (tři za sebou) a dvojšvih (jeden) pro mne byly vrcholem.

  3. Maričko! Hergot, to jsou holky!! Zírám bez dechu, úplně stržen, ten drajv, ten ajfr, ten elán. Proč nejsou světově slavné? A všimli jste si: je to D í k n a š i m h o c h ů m v e s l u ž b ě !

 21. Milá Dede, ráda jsem si znovu přečetla o začátcích soužití s K+D. Jsou to nádherní psi a moc celé tvé rodince přeji, abyste se ještě hodně dlouho těšili z jejich přítomnosti. Dívala jsem se i na fotky z ostrovů – a máte tam zelenější trávu, než my, ta naše je zatím stále ještě žlutá.

  Tvoje zmínka o pořízení zbrojního pasu mi něco připomněla. Když jsme se sem přistěhovali, všimli jsme si oznámení v novinách, že nedaleko od nás se pro velký zájem opakuje několikahodinová výuka střelby pistolí. S chotěm jsme si říkali, že by to možná nebylo špatné jen tak pro „rozšíření obzorů“ se jí zúčastnit a naučit se s pistolí zacházet. Jenže, když choť telefonoval s přihlášením, dozvěděl se, že je třeba se dostavit s vlastní zbraní. Jelikož jsme žádnou nevlastnili, naše rozhodnutí padlo. Asi týden na to jsme se o tom zmínili v kruhu několika přátel. A všichni téměř jednohlasně zvolali – „ale to jste nám měli zavolat, my bychom vám pistoli půjčili, máme jich doma několik“. Nutno dodat, že až dosud jsme si žádnou pistoli nepořídili a ani o tom neuvažujeme.

  A článek na rozloučenou s NP obsáhl vše a moc se mi líbil.

  My jsme byli od pondělka do čtvrtka mimo domov a teď se snažím dohánět zanedbané. Přeji všem hezkou neděli.

 22. O.T. Tak tohle si nemůžu nechat pro sebe- před pár minutami jsem se dověděla z ĆESKÉHO ROZHLASU veřejnoprávního ve zprávách, že čtyřmetrová cunami se blíží k Novému Zélandu a na HAITI. Nešlo o přeřek, pečlivě to paní hlasatelka artikulovala v titulcích a za chvíli potom v textu zpráv. Nemá někdo na půdě starej globus, že bychom jim ho věnovali??? (bat) :@ (bat) (fubar) (fubar)

  1. No co co?!? Cast vody to vzala kolem Hornovyho mysu, cast proplachla Panamskej pruplav a sejdou se na Haiti ;-))

   P.S.: Je tu jeste nekdo komu se nelibi „cunami“? Asi jsem konzerva ale nejak mi „tsunami“ sedi vic.

   1. regulérní je český přepis z japonštiny – cunami, který se používá strašně dávno, je v pravidlech. Podobně jako třeba lokalita Cušima, nikoli Tsuchima. Tsunami je anglicismus, hojně používaný naší žurnalistikou a dnes samozřejmě strašně in. Halt to používám tak, jak jsem se to asi před sto lety, rozhodně v minulém tisíciletí, naučila v zeměpise. 🙂

    1. Je to tak, Jendo a ostatní případně. Přepis japonštiny, a rovněž čínštiny, do češtiny je nejvěrnjší fonetice vůbec, to vám potvrdí každý čínský či japonský zde usazený linguista. Takže na to můžem být hrdí a užívat to. No, místo toho se dokonce i ruská jména uvádějí čím dál častěji v anglických krkolomných zoufale nevýstižných (šč, např.) přepisech.
     S tím Haiti to je teda věc. Marně jsem teď chvíli úporně přemýšlel, který že to ostrov poblíž má podobné jméno. Žádný, ovšemže.. A když je blbá hlasatelka, nesmí a nemá bejt blbej redaktor, vedoucí vysílání, směny… jo jo

     1. Haiti nebo Havaj, všecko jedno, zřejmě se nekoukají na Pearl Harbour ani na Jakeho a tlusťocha.

     2. Na Nově ukázali mapu Pacifiku a mluvili o Havaji … Také jsem se napoprvé setkala s pojmem cunami. Je to už hodně dávno, tuším, že to bylo v nějaké knize o zajímavých přírodních jevech od Ludvíka Součka. V těchto případech jsem ráda, že žiju ve střední Evropě (i když letos – takový pád kusu ledu ze střechy na lebeň… 🙁 )

     3. No jo, jenomze to „tsunami“ je pro jazyk anglicky nejlepsi foneticky prepis, protoze anglictina nema v sobe ekvivalent ceskeho fonetickeho „c“. A ciste „c“ proste neumej rict. Ale kdyby se rozpor ohledne cunami a tsunami vzal do detailu, pak by se cesky Mexico muselo psat neco jako Mechiko, aby se to priblizilo tomu, jak to vyslovuji Mexicani. To jen tak slovo do zajimave diskuse. 🙂

    2. No nevim co tvrdi pravidla, ale co ja se pamatuji, tak se driv pouzivalo tsunami. Prave „cunami“ jsem videl poprve az pred par lety. Rozhodne se slovo „cunami“ nevyskytovalo v zadne z te spousty dobrodruznych knizek, ktere jsem v detstvi precetl. A ze jich bylo.

     1. no, ty knížky bývaly překlady, ovlivněné angličtinou, nejspíš. A překladatelé dobrodružných knížek nebývají vždycky jazykoví kecperti. To víš, my lingvisti si s takovejma věcma hrajeme celý život, tak jsme akurátní. A nikdo nám pak tu cunami nevěří a nikdo nás nemá uád a nikdo si s náma nechce huát. A „nedaleko Cušimy, utrhali uši mi…“ 😀

      1. No, musím se přiznat, že ve svém zralém věku jsem na cunami narazila až před pár lety, při té tragédii v JV Asii, do té doby jsem znala jen tsunami.
       P.S. Anglický přepis ruských jmen nesnáším, stejně tak přepis čínštiny (pinjin), to je děs a běs.

     2. No, já jsem si toho ve svém dětství nevšiml vůbec, tak ani tak. A VŮBEC, HLAVNĚ, ŽE NÁM CHUTNÁ a líbí se nám holky.

      1. Souhlasím s Jakubem, já si to taky nevšimnul. Musíme se stále učit. Hlavně zdraví a aby nebyla vojna. .=D>

    1. Vojna nebyla, ale kytku beru! To byl jen povzdech nad totální anglicizací češtiny už i v pravopise, když nepucujem na gonku šláfrok, tak jsme zase frikulíni, to už bude asi národní povahou. Ad ta japonština – my přece ještě pamatujem, jak dělal olympijské kotrmelce Cukuhara a jako Tsukuharu si ho nepředstavím. Ten skok se jmenuje pořád po něm cukuhara. Kterejpak z našich gymnastů ho asi umí? Dvojitýho, trojitýho…

      1. Dobrá gymnastka, ještě lepší veram. Já potvora stejně tajně doufala, že dokážeš něco podobnýho najít (rose1) (rose1)

 23. Že by opravdu jaro? Vezla jsem Hřívnatce po poledni na nádraží a u jednoho semaforu je obecní záhon. Přísahám, ještě ve čtvrtek tam byly okrasné bílé a fialové kapusty. A dneska tam vyrážely deseticentimetrové výhony nějakých cibulovin! Neshodli jsme se na tom, co tam bylo vloni, tak si to asi každý den půjdu vyfotit 🙂

 24. Milá Dede,
  Daník i Kazan jsou náááádherní psi – bylo mi ctí se s nimi seznámit. Mají neuvěřitelnou srst (to my kníračoidní neznáme) a jsou nesmírně milí. Vzpomínám si, jak mě překvapila jejich velikost, když jsme se setkali „zoči voči“ – zdáli se mi malincí, protože jsem měla představu, že budou ve velikosti ovčáků. Držím palce, ať jsou oba zdrávi a ať se spolu nenudíte ještě pár krásný let.

  P.s.: tvé rozloučení se starým Zvířetníkem je milé a elegantní, děkuju.

 25. Mila Dede !

  Krasne jsi to napsala na NP. Ja bych to tak nedovedl. Ja bych byl ironickej, rejpavej, ja bych napsal:
  „Tak takhle jste to panove chteli ?“ „Katakomby, kde porad dokola diskutuje par lidi „?
  Ale nase DeDe, odplula vznesene, vsechny nas nabrala na tu svou archu Noemovu!
  Dekuji DeDe, ze i ja jsem se tam vesel !

  1. Důležité je, že se s Tebou vešla i Anežka Šejbalová, která má o nějaké to kilo víc než Ty. .=D>

    1. Příměr s Archou se mi moc líbí, milý www. (clap) Co se týče Šejbalky a její váhy, u ní jsou to špeky, kdežto u Tebe je to váha ducha. (nod)
     Ale psssst! To jí, prosím, neříkej, víš jak ostrý jazyk má, ta by mi dala! (wait)

     Pa a dobrou noc všem (inlove) , už se sem dnes nedostanu. (shake)

  2. absolutne suhlasim.Bola to ukazka aristokracie ducha.A som rada,ze som sa sem vesla i ja/alebo vnutila?/A dakujem

   1. Jaké vnutila?! Boha jeho. A jakpak se říká u vás na jihu to valašské: Dobrých ludí sa všade vmjéstí – ?

 26. Tak jsem chtěla dát dnes večer odkaz na album s Matýskem (inlove) , už jsem ho měla skoro hotové, když se mi kousnul počítač a nešla myš ani klábosnice ani restart. Vypnula jsem ho natvrdo – a už nejde spustit. Resp. on naskočí, ale propojení s monitorem jako by nebylo. Synáček přijede zítra, když budu mít štěstí. ;(
  Píšu od přednosty, odtud můžu nahlížet, ale album mám předpřipravené u sebe, takže bude zítra, když to dopadne dobře.

  Nejhorší je, že i cvičně seskládanou deku mám vyfocenou jen v počítači, šila jsem podle monitoru. Ach jo. ;( Přeju všem krásný večer! (inlove) Občas nahlídnu, ale … ačkoli doteď přednosta o svůj PC nejevil zájem, teď tu nutně musí být. 🙁

  1. Ježkovi zraky, Oldřich vypadá jak štěňátko – moc mu to sluší. A Toya půjde na jarní střih v pondělí – zas budeme mít doma knírače místo miniatury grizzlyho 🙂

  2. My jsme nasi Grizzlince taky asi poslednich pet let jejiho zivota porizovali na leto zastrih na jezka. Ona ta chlupatice s vlnenou podsadkou (?) po matce husky zdejsi horka vlhka leta nesnasela – vadilo ji to na kuzi. Ale vzdycky se po zastrihu nekolik dnu strasne stydela a nechtela se ukazat okolnim pejskum nebo se tak nenapadne plizila podel plotu a delala, ze sousedni psy nevidi.

   Taky se Oldik stydel po zastrihu? Ale jinak mu to moc slusi. A ma krasnej kukuc.

   1. (nod) Styděl! (inlove) A ještě celý druhý den se mnou nemluvil a nechtěl podrbat bříško. Bylo mi odpuštěno a hladit ho je teď moc příjemná sametová záležitost. A konečně opravdu voní … před tím jsem pořád cítila útulkový odér. (mm)

  3. Jůů, Oldovi to tuze sekne! Hihi, jen tak nějak vypadá, že tenhle druh péče až tak úplně nedoceňuje:-D

  4. Krásnej Oldíček, 20.února měl svátek, doufám , že jste mu popřáli, chlapečkovi , ten má oči jak dva koláče s medem. (h) (h) (f)

   1. Milá Jenny 🙂 právě to ostříhání dostal k svátku… myslím že by ocenil spíš něco dobrého na zub (třeba půlku grilovanýho kuřete) (rofl) 😛 (inlove)

 27. ;;) R O Z V E R N Í Č E K . .;;)

  .(*) „Sire, nesu špatnou zprávu. Lady dnes tragicky zahynula při autohavárii.“ „Skutečně zdrcující, Jean. A kdo řídil?“ „Já, sire.“ „Přijďte za mnou zítra do pracovny a připomeňte mi, že mám koupit nový vůz a zvýšit vám plat.“ .(*)

  ~O) Hezký večer všem, hezky se vyspinkejte na zítřejší neděličku. ~O)

  1. Budu sladce spinkat JoVo !
   Z Lady je prejt, Jean dostane pridano, lord je volnej, venku taje snih, svet je proste krasnej !

 28. děkuji.Nejsem častým diskutujícím,leč častým čtoucím.Vlastníme,nebo spíše on nás ,dalmatina,a tak čtení o různých chlupatých potvůrkách mě vždy příjemně naladí.Je to škoda,že Neviditelný pes prodělává euthanasii,a tak ještě jednou dík za vaši novou práci.

  1. To neni euthanasie, to je vrazda udusenim. O euthanasii by se mohlo jednat pouze pokud by predtim byl nemocny.

 29. OT dotaz: Nevíte prosím někdo zkušenější, jestli je možné odčervit psa když zrovna bere antibiotika? Daník by to asi potřeboval, ale nevím, jestli to není kontraindikované…

  1. nevím (think) Normálně se má odčervovat jen zdravé zvíře – nemá se odčervovat ani čerstvě oočkované. Přeci jen je to zásah silnou chemií. Ale zase pokud máš nějaké podezření… tak to taky asi není dobře čekat… Zkus sehnat Lucíška – tady to chce profíka (nod)

   1. Díky, snad jsem ji právě dohnala… (y) ten pes mě utrápí, co si zase vymyslel! Ke všem trablům se ještě praštil do oka… (jo kvůli tomu ho neodčervuju… 😛 )

    1. Jestli je problém s červíky akutní – tedy že se objevili, nejen, že uplynula doba pro odčervení, možná by stálo zato zkusit babský recept – česnek. Dělávala jsem to kdysi, když nejbližší drvet byl na míle daleko a bylo třeba rychle zasáhnout. Utřít trochu česneku (tak půl stroužku) a zabalit do nějaké ňamky, kterou pes dopraví rovnou do žaludku. Je pravda, že jednou jsem to u kocoura asi trochu přehnala, zhltnul masíčko vycpané česnekem, skočil metr do vzduchu a tři dny jsme ho neviděli, ale jinak se to obcházelo bez následků. (cat)

 30. My jsme dneska měli krásně jarně. Po krátké procházce s Borůvkou jsme s Kubou zamířili na dvůr a dvě hodiny tam makali- záhon je vyplený, keře ostříhané a nahnilé listí vyhrabané. Borůvice účinně pomáhala, lítala, honila nahnilé kaštany, které neví, jak se tam dostaly, a teď padla a spí spánkem unavených pejsků. Mě bolí záda, ale ten pohled z okna stojí za to. A sněženky kvetou už tři! Navíc jsem zjistila, že jsem loni zasadila nějaké jarní cibulky, ale už jsem zapomněla, co to je, takže tam raší něco s bílými květy- čeká mě překvápko (mm)

  1. Taky každý den něco málo uklidím, ostříhám a srovnám na zahrádce. Po té palbě se střechy jsou rozbité obrubníky – palisádky; po pravdě, už ty spodky byly stejně nahnilé. Takže teď přemýšlím, co a jak s tím udělám. Čekám, až záhony trochu oschnou, abych je mohla vyčistit zejména od jehličí z borovic, co tam nenapadalo na podzim, to tam popadalo s tím sněhovým úklidem. Všechno je tak utemované, nejsem si jistá, zda už je dobré kypřit. Prý má ještě lehce mrznout. 🙁

   1. Já vím, že má ještě mrznout, však jsem taky na motyku nesáhla. Ale potřebovala jsem v tom loňském plevelu a listí najít kytky. (f) Už krásně raší, polebedila jsem si, že dobře vypadají. Motyka počká, na tu je vždycky času dost 😛 A je hezké, že zbytek obyvatel se na mě občas podíval, jak tam s dítkem makám. To mokré listí bylo děsně těžké, ale zkušenost říká, že obeschne v květnu a potom se divím, že tam ta tráva nechce růst. Nejradši mám chlapy, co kouří na balkóně a pozorují, jak se snažím… Ale je pravda, že ti pak na dvůr chodí jen vysypávat smetí, zatímco my tam grilujeme a v létě si tam chodím vypít kafe a chvíli číst…

    1. To p o t ě š í , kuřáci na balkónech, co?! Jo jo, znáám… a tucty nedopalků pod nima. Co se jako měly ztratit, rozpustit, vysublimovat ve sněhu.

    1. A to je možný, baty, já vážně nevím, co jsem tam zasadila. Ale až to vyroste, tak vám to vyfotím 🙂

     1. Znáte takové ty bedničky z Bau-něco? 100 cibulí za 100,- ? Ty miluju. Koupím bedničku a nad Dalmatinovem popadnu sázecí lopatku, bloumám po zahradě a sázím cibule. Něco sežerou potvory, víc než půlka vykvete (f)

 31. O.T. Všimli jste si – šest set dvaadvacet návštěv za dnešek, to jsme ještě neměli! (clap)

 32. Všem krásný sluníčkový den! 8) V Praze je opravdu nádherně, jen ta špína v ulicích jakoby na tom sluníčku byla více hmatatelná! Jak musí být krásně na horách, kde bude jiskřit sníh a všechno je tam čisťounké, no, bohužel, tento víkend si musím nechat zajít chuť. Mám za sebou velmi plodné dopoledne: zprovoznění přednostova autíčka, kterému se v garáži po těch mrazech vybila baterie. Pak jsem přeskládala mrazák, abych zjistila, co se v něm vůbec ukrývá a následoval úklid zázemí skladu, není tu technik, to se to vyhazuje, proč jsou ti chlapi všichni tak stejní ať doma nebo v práci???? Úklid probíhal za asistence Melíška, (cat) který mooooc pomáhal – až z toho teď šmudlínek usnul. Pomáhal vytírat! Sice jsem z toho moc odvázaná nebyla, protože vytřel krásně kožíškem všechna uvolněná místa pod regály i v regálech, takže když jsem ho vzala do náručí, byla jsem jak kominík. Ale sledovat tu zarputilou radost, s jakou se pasíroval i do těch nejmenších škvírek, jen aby byl se mnou a mohl to dokonale prozkoumat, to byla opravdu radost! Občas provlál z jedné části skladu do druhé a na dlažkách mu to v zatáčce uklouzlo a nedobrovolně skončil na koberci v kuchyňce, „všimni si, Melíšku, že se ti vůbec nesměju!“ Pak jsem uplácala sobotní oběd a teď jdu řádit zase na druhý konec kanceláře. Přesněji řečeno na svůj stůl a zázemí! Já mám na stole tzv. „organizovaný bordel“, ve kterém se dokonale vyznám jen já, ale teď už si myslím, že ani já ne! Takže jdu na to, jaro je tu, úklidu zapotřebí! (flex)

  1. Jo, studovani skrinoveho mrazaku…. Kdyz jsme mrazak kupovali, tak jsem chtela ten stojaci, co vypada jak lednicka. Prednosta rozhodnul, ze ten obdelny je lepsi, protoze je levnejsi. Vzhledem k tomu, ze jsem vysky moc nepobrala, tak se nekdy obavam, ze pri prehazovani mrazaku do nej jednou spadnu jak do zmrzle rakvicky. Pravda, prednosta k tomu prikoupil nejake kosicky na tematicke zarazeni zasob, ale tenhle system jaksi zdegeneroval.

   Jinak Meliskovi certikovi podrbani na vsech oblibenych mistech. Je to fajn, ze mas z neho tolik poteseni. (h)

   1. Hano! A nespletl si to CHet? kosičky patří spíš ke kmotřičce Smrtičce, popřípadě k statnému sekáči otavy, ale do mražáku?! (chuckle) (chuckle) Tam patří spíš kýbl, ve kterém bude včerejší terrovic zmrzka. Ach ti Američani (rofl) (rofl)

    1. Pámbu ťa netrestaj, cérko, jak máš neskaj dlúhé vedéní. Ona přeca nemyslí kosičky, ale košíčky! V Emerice to tak píšú, no – !

    2. (chuckle) Ani mne to nenapadlo. Vetsinou tu svou bezdiakritickou cestinu si po sobe prectu, aby nedochazelo k podobnym nechtenym okamzikum.

 33. Dede, to je krásný čtení (dog) (h) (dog) ! Občas se k těmhle článkům vracím na tvý stránce, ale tady je to zase nový a zase príma.
  Jak se pejskům teď vlastně daří? A co máte za počasí?

  1. Počasí je dnes hezčí než obvykle (prší jen maličko, ale to se odpoledne a zítra zase „spraví“) 😛
   Daník je dnes skleslý a nechutná mu jíst, asi ty atb. No snad bude líp 🙂

  1. Hlásám, že letos poprvé si Anka (dog) lehla do potoka – tedy jaro je ouředně potvrzeno! (nod) (f) (sun)

   Dede! Krásné fotky, kytičky a Nazgúlové – ta poslední fotka je naprosto odzbrojující. Ehmmm, jen by zajímalo, jak po tom lítání padla panička? – nemáš obrázek? 😉 (chuckle) (clap) (inlove) (wave)

  2. trávu zelenou nemáme – kde vykoukla ze sněhu, je plesnivá (think) . Kytičky kvetoucí taky nemáme, ale krokusy už raší (mimochodem na těch prvních fotkách máš spíš rašící narcisky než krokusy). Zato bahýnka máme dost – dneska si Kosatka musela v kyblíku mejt pořádně nohy a byla dóóóst naštvaná (rofl) přeci jen od prosince měla tlapátka stále hezky čistá a žádný hadr či dokonce koupel nehrozila (chuckle)
   K tomu bambusu – je ho celá řada druhů a jsou i horské druhy, které zapadají sněhem i ve své domovině (třeba Čína)

   Mějte se tam krásně

  3. (sun) (sun) (sun) (sun) (sun) (sun) (sun) (sun) (sun) (sun) (sun) (sun) (sun) (sun) (sun)

   (f) (rose1) (f) (rose1) (f) (f) (rose1) (f) (f) (rose1) (f) (f) (rose1) (rose1) (rose1) (f) (f)

   Jupíí, jaro jde k nám (rofl)

  4. A jestlipak se tomuhle neříká provokace?;-) Jaro jak vystřižené (f) (sun) . Panečku, vody máte pořádně. Tady taky taje ostošest, denně mokro v botech a zablácená zvěř. Nebyla pořádná zima lepší? 😛

  5. Krásná jarní reportáž s fotkami (y) – stereospaní je bezkonkurenční (inlove) !
   (sun) (f) (happy) (sun)

  6. Dede!! To jsou opravdu jarní fotky.
   Tak si maní vzpomínám, jak jsi vloni plakala, že už všude je jaro, jenom u vás není – a tentokrát jsi nás dost předběhla.
   Ale na druhou stranu – tady na jihu Jižní Moravy bylo dneska + 12 °C a
   (music) … Jarní vítr už věje, jarní vítr už věje, jarní vítr už věje, něco se s náma děje. Šedou šedou střídá zelená, každý z nás ví, co to znamená. Jarní vítr barvy přináší, kdo má jaro rád, šedou nesnáší … (music) .
   Ještě pár takových dnů a i tu krásnou trávu budeme mít taky.

 34. Dede, dík za noblesní rozlúčku na hlavní stránce Neviditelného psa. Patřit k partě, která je taková, jaká je, a jejíž náčelnice to takhle zformuluje, je opravdu čest. (rose1)

  1. Pod to se s dovolením přilípnu… Hezky napsané: srozumitelně, nepobuřovačně, ale rezolutně. Moc se mi to líbí! (y) (y) (h)

   1. Ano, souhlasím. Na to margo sem asi v dohledné době dorazí jedna paní. Znám ji z hlavní stránky NP a ač je to tam většinou dost ostré, ona vždy byla a je noblesní a fajn.

  2. Děkuju 🙂 Musím říct, že mi to přece jen není jedno… nakonec jsem na Psu pracovala skoro osm let a navíc sama se na netu profesionálně vyskytuju jen o kousek kratší dobu než Pes (od ledna 1997!) a spoustu „Otců zakladatelů“ českého publicistického netu jsem znala osobně. Prostě něco končí (rose2) a něco začíná (f) 🙂

   1. Dede, verim ti, ze to pro tebe nebylo lehke rozhodnuti – NP je konec koncu uznavany internetovy denik. O to vic si cenim kroku, ke kteremu jsi se odhodlala. Tak at usata zemekoule vzkveta.

    A ten clanek na rozloucenou na Zviretniku, to byla klasa. V tom se pridavam k Baty a spol. (h)

    1. Klasa, ano. Tak!! Děkuju, Dede, ani nevíš za co všecko. Hlobokosklon a velkéé uznání a SKOL!! Máš úroveň, ostatně celá tvá rodinná množina. A ú r o v e ň je právě to, co mj. dneska (a vůbec v posledních 66 letech) na tolika bytostech okolo postrádám. Nevím, jestli je ti jasné, že tohle je ode mne poklona z největších. Neběžná. Ovšem mohl bych ji tady rozšířit na řadu dalších lidí, co bych jinak nepoznal. Bylo to pro mne (berte to doslova, prosím) jedno ze štěstí mého posledního desetiletí. A i to je tvá zásluha. Prostě…promiň, Víťo: A tvá to vina, tvá to zásluha, ó Dede. Amen.

   2. Skromný předjarní pozdrav.
    Myslím si, že BATY vystihl povahu Vašeho rozloučení s NP dokonale, dík za to, za milá a přesně zvolená slova.
    Četl jsem ale také diskusní příspěvek k Vašemu vyjádření v NP, jakož i jiné diskusní perly, a domnívám se, že diskuse registrovaných a přihlášených diskutérů rozhodně není obdivu hodná. Chápu, že Vaše loučení není bez lítosti, ale myslím si, že Vaše rozhodnutí o samostatné existenci bylo jedině správné. Přeji mnoho zdaru a hezké jaro s Nazgúly a kytičkami. – srdíčko a kytička.

  3. Děkuji Baty za upozornění na krásné rozloučení Dede s NP – já jsem ho nějak očekávala až v pondělí. Ale takhle je to správně, protože pondělí, to už je březen, nový měsíc, nové éra.

   Já sama jsem se na Zvířetník dostala přes Barta na NP – sháněla jsem si pak knihy s jeho příhodami a tam narazila na Zvířetník. Vlastně Dede je první a jediná literární postava, která se mi tak nádherně zhmotnila v reálném světě, a jsem šťastná, že ji smím považovat za přítelkyni. (inlove) (f)

   Moje občasné návštěv tehdejším Zvířetníku se střídaly s návštěvami Barta, a když Bart ztratil diskusi, trvale a výhradně jsem přesídlila po Zvířetník. Nebo spíš do Zvířetníku? To asi bude správnější. (h)

   Dede, děkuju Ti za důstojné rozloučení s legendárním Neviditelným psem a taky za otevření nové krásné útulné a přívětivé hospůdky. Jsi ta nejlepší hostinská na světě! (inlove) (clap) (inlove) (rose1)

   1. Ja jsem taky na NP narazila pred mnoha lety, resp. relativne brzo od vzniku. Jedna z veci, kterou jsem tam tehdy ocenila, bylo cosi, co se tehdy jmenovalo Kavarna nebo tak nejak. Tam se diskutovalo a to mne obcas bavilo cist, protoze odtrzena od kazdodenni reality v CR jsem tam slysela jakysi vox populi. I pozdejsi diskuse pod jednotlivyma clankama jsem obcas prelitla – zejmena zajimalo-li mne tema. Jen malokdy jsem vstoupila do diskuse – to jen, kdyz mne autor ponekud vytocil – jako napr. soudruh Jicinsky, nebo, na opacnem konci spektra, obcas stary pan profesor z USA. Ale vzdycky jsem se snazila zustat nad veci a argumentovat vecne. Jen jednou jsem tenhle kodex prekrocila, kdyz po povodnich v r. 2002 (?) nejaky rozumprd vyplodil clanek, ze lidem, kteri meli pojisteni, by se nemela poskytnout zadna dodatecna statni pomoc, protoze kdyz maji penize na pojistku, tak jsou na tom dobre a tudiz by se melo pomahat jen a jen nepojistencum. Je tech diskusi skoda – ono obcas i sledovat patologicke jevy je svym zpusobem uzitecne, protoze jinak by jeden nevedel, ze takove nazory skutecne existuji. A vedet, co nekterym spoluobcanum jde hlavou, je dost dulezite. V tomto diskuse na velkem Psu plnily velmi uzitecnou spolecenskou funkci a byly dost jedinecne svou otevrenosti. Skoda.

    1. Přesně, jako bych to napsal já! Hodnocení diskusí, oceněné i hodnoty těch nenormálů a psychopatů, všecko. Jsme na jedné lodi, že, To je krásný pocit!!

   2. To já jsem na Zvířetník přišla omylem a už jsem zůstala. Chodila jsem jen na Sci-fi stránku a ta byla o řádek jinde. Krásné rozloučení, Dede, milé, ale řeklas všechno (h)

 35. Dobré dopoledne,
  už měsíc se tu soužím, jak zasít pro kluky velmi ranný hrášek, který má být zasetý v únoru, ale na záhonku mám stále ještě teď přes půl metru sněhu (sloužil v zimě jako odkladiště sněhu ze dvorka). Přemýšlela jsem o vzduchovce, ta by snad ty kuličky prostřelila k hlíně, ale vzdala jsem to a dnes půjdu sníh naházet na kompost (chuckle)
  Máme stídavě oblačno a doma binec jak po náletu, tak jdu na to! (makeup)

  1. Stetinko, predstava zasazovat hrasek vzduchovkou mne velmi potesila. (inlove) Jsi zena vynalezava. (clap) (clap) (clap) Bejt tebou, bych udelala par zkusebnich testu. jeden nikdy nevi. Jinak mi to pripomnelo, ze v Chetovych primorskych bazinach se chodi na jmeli s puskou v ruce. Fakt je, ze to jmeli roste vysoko na stromech.

   1. No, u nás v rodině na jmelí máme švagra, on totiž dělá výškové práce (rofl).
    Ti mě nenapadlo, že i u Vás uznáváte jmelí!? (think)

    1. Uznava se jmeli a moc. Jedna z tradic je, ze milenci se maji polibit na den vanocni pod jmelim. Udajne tradice pochazi od Keltu a z nordickych zemich. A figuruje v mnoha koledach.

   2. Oni to jmelí o d s t ř e l u j o u – ? ! Ou nou… a není to v Británii spíš cesmína?

  2. EVI, TY MÁŠ TEDA NÁPADY!NEDĚLEJ NESMYSLY, ZEM JE NAPROSTO ZMAŽENÁ A NEJDE DONÍ ANI KOPNOUT. DNES JSEM TAKY POD SNĚHEM CHTĚLA POHNOJIT BORŮVKY. NEUDĚLALA JSM TO, JELIKOŽ BY SNÍH A VODA Z NĚJ STEJNĚ HNOJIVO VYPLAVILY PRYČ. A ANI SUPERRANÝ HRÁŠEK STEJNĚ NEPOROSTE, DOKUD SE PŮDA MALIČKO NEOHŘEJE. jÁ SELA TENHLE SUPERRANÝ HRÁŠEK(PRÉMIUM VIĎ?) VLONI TAKY AŽ , KDYŽ ZEM ROZTÁLA. VŠWECHNO DOHONIL A ÚRODA BYLA STÁLE, JELIKOŽ JSEM HO VYSÉVALA POSTUPNĚ A PO TÝDNU SKORO OD JARA DO KONCE SRPNA. NAJEDLI JSME SE VŠICHNI. VYSÍT TENHLE HRÁŠEK SE MI PŘEDLONI PRVNĚ PODAŘLO ZUŽ ZAČÁTKEM LEDNA, ALE TO ZEM VŮBEC ZMRZLÁ NEBYLA. PRVNÍ HRÁŠKY JSME PŘEDLONI SKLÍZELI UŽ KONCEM BŘEZNA. TRO VŠAK BYLA VYJÍMKA.PŘI,LETOŠNÍ ZIMĚ JE JEŠTĚ NA SETÍ ČAS. VZPOMÍNÁM,ŽE JSEM VE STEJNOU DOBU AM HRÁŠEK SELA MRKEV. SOUSEDKA SI SKORO ŤUKALA NA ČELO NAD TÍM NESMYSLEM. JÁ MRKEV MĚLA KRÁSNOU, ALE JEJÍ VŠECHNU SEŽRALI PLZÁCI.

 36. Hezkou sobotu přeju!
  A hezká bude – sluníčko svítí a článek o tom, jak Nazgúlové k Dede přišli je taky slunečný,aspoň tedy mně rovněž hřeje.Strašně to uteklo – devět let soužití a cestování s Nazgúly (inlove) – nepochybuju,že s nimi nikdy nuda nebyla 😀 .Přeju ještě hodně radosti a skvělých dní celé smečce (y)
  Zdravím (toivo) (wave)

 37. Štěstí stálo na mé straně. Mohla jsem celý den prožít s Dede a jejími po-choďáčky. Ti dva jsou jasný důkaz toho, že psi se nemusí drezůrovat, aby z nich byli báječní parťáci na cestě životem. Laskavá výchova, to je, co většině pejsků chybí. Dede, vzpomínám.

  1. Ahaa a já se požád divím, odkud se tady berou ti anonymní (party) . Už vím. (fubar)

 38. Krásné dobré ránko všem (inlove) přeju ze sluníčkové Prahy. (sun)
  Dede, štěníci v boudě nemají chybu! A vůbec, choďáčci jsou prima pesani, vypadají přesně tak, jak si člověk představoval při vyprávění J.Š.B. o lůsech. 🙂

 39. Krásne sobotné ráno všetkým. (wave)
  Z článku vidieť rozumnú lásku k nazgúlom a to je krásne. Je veľká škoda že naši zvierací kámoši žijú relatívne krátko. Výnimkou sú asi len papagáje – nášho Cyra máme asi 30 rokov a šedé potvory žakovia sa v „zajatí“ dožijú aj cez 40!
  Chvalabohu je po snehu.A slniečko sa snaží. 😛 (f)

 40. na nazgúlí vyprávěnky se vždycky moc těším! Děkuju a oba mládence virtuálně drbu po celých psech a přeju jim (a tudíž i vám) ještě spoustu let nejlepšího zdraví a pohody. Tady je nádherné ráno, takže dopiju kafe, popadnu foťák a půjdu courat ven – prý už přiletěli špačci. Že by přece jen přicházelo jaro?

  1. Katy, a už máš s kým courat, nebo půjdeš sama?
   Jinak přeju pěkný den, Tobě i všem Zvířetníkům.

   1. jedinej s kým courám, Aido, je foťák – a pytlík piškotů pro cizí pejsky. Bohužel – a tak to musí zůstat. Kdyby to mohlo být jinak, už bych dávno lomcovala dveřmi některého útulku… ;(

    1. No, já nevím, jako nepsí tomu nerozumím, ale mám pocit, že zrovna Tobě by nějaký ten čtyřnohý kamarád moc slušel.

     1. já bych ho strašně ráda, Aido, ale bylo by nezodpovědné, uvázat na sebe živou bytost a nebýt si jista, že se o ni dokážu náležitě postarat po celý její život…

  2. Špačci jsou od včerejška už i v Liberci (nod) jaro číhá za bukem, ale zima se ještě určitě úplně nevzdá…

 41. Máme trochu sluníčko (sun) , ale je to nahnuté- může z toho být cokoli. Ze sněhu tu zbyly jen ledové placky z roztálých hromad. Včera jsem už mírně plela záhonek na dvoře- ale jen chvilku, než se Borůvice vyvenčila poňuchala, dost z toho mrznou prsty, ale zato plevel jde dobře ven. A včera večer mě při nákupu pustili do hobbymarketu a to neměli dělat- dovlekla jsem si dvě primule, narašený hyacint a pytel se 150 cibulemi šesti druhů kytek. (f) (f) (f) (f) (f)
  Nazgúlí historky můžu vždycky, Kazan s Daníkem jsou krásní a moc fajn psiska, na Brnění jsem měla tu čest se osobně seznámit- bylo horko, a tak ulehli na dlaždice na zemi, kde leželi a jen očkem hlídali paničku… (dog) (dog)

 42. Jéje, tolik bych si přála podrbat kluky nazgúlí a těm, kteří už to potěšení měli prachsprostě závidím. Oba působí ohromně mile a moje peskařská dušiška se tetelí… ehm, odpusť buldočku, ale takhle si představuji správňáckého psa. Díky, Dede, za další krásnou perličku a Daníkovi s Kazanem foukám na bebka (h) .

  Jestli si vybavíte, jak jsem před pár dny líčila chvilkový přírůstek do smečky – kdy se k nám na vycházce připojil mladý (a naprosto úžasný) skoroovčoun? Denně jsem s napětím nakukovala na stránky útulku a už tam NENÍ! Během týdne byl pryč. Nevím sice, jestli je zpět u páníka nebo u nového, ale spadl mi balvan 🙂 .

  Hezký víkend všem! (sun)

  1. Jó,jó, to jsem tááák ščastná, že to dobře dopadlo. Pozdrav za mne Pedrouška aspol. , milá Louk.
   (dog) (cat) (wave)

  2. Taky jsem na pejska myslela a je moc prima, že už má svoje doma! Ať už to tak zůstane!!! (y) (whew) (h)

 43. Milá a vážená Dede,
  děkuji Vám a moc se těším na další čtení za bukem.
  MilenaBK

  1. Zdravím MilenuBK (inlove) za buk! A vězte, že před bukem je to ještě o fous lepší. (sun) (wave)

 44. Dobré ránko!
  Tady to vypadá na krásný den!
  Gratuluju k Nazgůlům a přeju ať jim tam moc neprší! (sun)

 45. Hezkou sobotu všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (h) A těm, co potřebují pofoukat nějaké bolístko na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (f)

  Dede, dík za další archívní skvost (nod) Přeji Nazgúlům, aby je přestaly trápit bolístky a aby vám ještě spoustu let tahle dvojka přinášela radost (h)

  Trošku venku přituhlo, nebe slibuje hezký den (sun) . Šla bych ven, ale nemám s kým (rofl) , moje (bat) (to je kosatka (wait) ) se válí na mém polštáři a libuje si, že jsem ji konečně udělala dost místa

  1. Taky zdravím z Moravy. Tak holčička malinká ještě hajá (rofl) , víš že se pricezny nesmí budit, že jó? |-) Hlavně aby Vám bylo už teploučko. 🙂

  1. Už jsem ho odmázla 🙂 Ale zdaleka není první, zadržených je plno – našli nás brzy (bat) jen se mu jako prvnímu podařilo proniknout až na hlavní stranu 🙂

   1. Jsou to nevychovaní dobytkové! Jenže dokud budou lidé blbí a budou na ty jejich otravnosti reagovat, tak toho nenechají.

 46. Tak poslusne hlasim, ze na patecni milonze jsem se choval slusne. Ono nejak nebylo s kym se chovat neslusne. Malo lidi a tak vubec … na houby 🙁
  Z vcera zminenych dorazil jen jeden okolostojíčnost.

  1. No to je smutné. Brzo napravit! Udržovat se v kondici! Já umět lovit přes tango a milongu – bože… já jsem je musel ukecávat –

     1. Teda jóóóóó! :O (y) :O A ty ostatní videa na té stránce – mě se moc líbila jejich rumba.

      1. Kdo umi … 🙂
       A skvely je, ze jim do toho nikdo nekeca. To kdyz nase mila verejnopravni televize ciste nahodou uvede nejaky tancovani, tak do toho neustale kdosi vede radobyzasvecene kecy … :@
       Ale hlavne, ze kolem toho usporada ohromne megashow a tanecniky na parket necha dovezt na motorkach. grrr.

 47. Milá Dede, zdravím (wave) na Ostrovy. Tak chodským chlapcům (dog) (dog) je už devět let, ach jo, toto běží. Přesně tak jak jsi napsala, je i můj dojem z Kazana a Daníka,strašně se mi chodští psi líbí, hlavně ten jejich absolutně nezáludný úsměv. Kazanovy oči a Daníkova rozvernost mně vždycky poteší. Škoda, že jsem neznala Maxe. Pro mně byl rok 2001 taky zajímavý, změnila jsem tenkrát bydlení z města na ves a taky zaměstnání . Pak později jsem se ze psího člověka doplnila o kočičího (cat) (cat) . Někdy ouplně zírám co ten běh žiota s jedním všechno provede a na jaké cesty ho zavede.
  Přeju celé Tvé smečce ať se ještě dlouho předlouho nenudíte (rofl) (rofl) , tak jako my s Daníkem a s norskýma kočkama Miou a Čitou (cat) (cat) . (h) (wave) (sun) (rose1)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN