ROZHLEDNÍK: Platím, platíš, platíme (2) – číslo účtu

Jestli jste zodpovědně četli předchozí díl, což očekávám (a že si z toho nic nepamatujete, mě nepřekvapuje, já bych na vašem místě na tom byla stejně), tak už jste pokročilí, a tudíž žádné rozmazlování, budeme prohlubovat vědomosti. Možná dojde i na zkoušení.

Přemýšleli jste někdy nad tím, jestli v sobě číslo účtu v bance skrývá nějakou logiku?

Na první pohled je to jen spousta číslic, jenže ta čísla znamenají přístup k penězům. Konkrétně k vašim penězům. V prvním dílu tohoto povídání jsem psala, že chyba v čísle účtu je obvykle chybou fatální. V zájmu vašich peněz jsem maličko přeháněla. Konstrukce čísla účtu není ve skutečnosti náhodná, musí fungovat tak, aby drobná chyba neznamenala nutně velké škody. Zároveň to znamená, že kontrola musí být proveditelná automaticky.

V šedesátých letech minulého století se v Československu začalo pracovat na vytvoření systému, který by zjednodušil platební styk mezi bankami, které v té době existovaly (Státní banka československá, Československá obchodní banka, Živnostenská banka, Investiční banka, Československá státní spořitelna). Systém byl spuštěn až koncem sedmdesátých let a jeho součástí byla i pravidla pro tvorbu a přidělování čísel účtů. Tehdy mělo číslo účtu trochu jinou strukturu, protože bank bylo jen pár, takže pro jejich rozlišení stačila jediná číslice. Ale více méně se z něj vychází dodnes.

Dnes spíš než o čísle účtu mluvíme o bankovním spojení. Vlastní číslo účtu totiž identifikuje jenom váš účet u konkrétní banky, ale o jakou banku se jedná, to už z něj nepoznáte. Banka ho (podle pravidel Vyhlášky č. 62/2004 Sb.) stanoví tak, aby obsahovalo nejvýš 16 číselných znaků a bylo členěno na předčíslí, které obsahuje maximálně 6 číselných znaků (pozor: předčíslí není povinné) a základní část čísla účtu, která obsahuje nejméně 2 a nejvíce 10 číselných znaků, z nichž alespoň dva nesmějí být nulové.

Úvodní nuly předčíslí a základní části čísla účtu jsou bez významu, tzn. mohou se vynechávat. Číslo účtu tedy může mít 2 – 16 znaků. Banku, která vede účet, určuje tzv. kód banky, který má být (v písemné podobě) uváděn za lomítkem. Kód banky obsahuje 4 číselné znaky.

Předčíslí a základní část čísla účtu musí být (v písemné podobě) zřetelně odděleny a jsou samostatně zajišťovány kontrolou na tzv. modulo 11. Kontrola na modulo 11 (odkaz pro matematiky) zmenšuje, ale neodstraňuje, riziko, že v čísle účtu uděláte chybu. Když ta chyba bude taková, že kontrola nevyjde, vaše banka platbu neprovede. Pokud se trefíte tak, že číslo na modulo 11 vyjde, máte smůlu.

V tuzemském bankovním spojení jsou povolené pouze numerické znaky (žádná písmena).

Pro účely zrychlení a zjednodušení a pokud možno zlevnění platebního styku v Evropském hospodářském prostoru (EU + Island, Lichtenštejnsko a Norsko) se už dost dlouho pracuje na unifikaci … řekněme všeho. Kromě jiného i čísla účtu. A tak vznikl formát IBAN (International Bank Account Number). Jestli jste si mysleli, že tuzemské bankovní spojení je zbytečně dlouhé a složité, tak budete koukat!

IBAN jednoznačně definuje bankovní spojení na každý účet v každé bance EHP. Je upraven mezinárodní normou ISO 13616. IBAN začíná být všude po Evropě povinný, bez něj vám příkaz leckde ani nevezmou, eventuálně si připlatíte.

IBAN může (nemusí) obsahovat kromě číslic i velká písmena. Skládá se ze dvou znaků pro kód země (český IBAN začíná písmeny CZ), dva znaky jsou kontrolní (taky modulo, ale jiné) a maximálně 30 znaků pro kód banky a číslo účtu v rámci banky.

Číslo účtu ve formátu IBAN má dvě podoby – elektronickou (bez mezer) a písemnou (s mezerou za každou čtveřicí znaků pro lepší orientaci)

Český IBAN byl stanoven na 24 znaků. Pro názornost: převod tuzemského čísla účtu na IBAN vypadá takhle:

Tuzemský formát IBAN (s mezerami)
19-4159/0300 CZ67 0300 0000 1900 0000 4159
178124-2000145399/0800 CZ35 0800 1781 2420 0014 5399

 

Konkrétní podobu čísla účtu ve formátu IBAN určuje banka, která účet vede, takže sice existují kalkulátory, které vám do formátu IBAN číslo účtu převedou, ale jistější je zeptat se toho, komu chcete peníze poslat.

 K tomu zkoušení: příště rozdám číslo účtu, budete na něj posílat peníze, jestli už to děláte správně 🙂

Minulý díl najdete zde

Aktualizováno: 24.2.2010 — 17:01

93 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Ještě drobné OT k olympijským fanouškům 🙂 Tady v Anglii to lidi nijak extra nebere, oni Angličané a zimní sporty z pochopitelných důvodů moc styčných bodů nemají. Přesto lze přenosy najít, i když mám dojem, že jsou vybírány především z hlediska atraktivity pro všeobecně zaměřené fanoušky – tedy viděli jsme například hodně z curlingu! (rofl)
  Co však Angličané opravdu pochopit neumějí, je vášeň jiných zemí pro lední hokej, takže včera před utkáním Kanada – Rusko jsem viděla krátký dokument, který se to snažil nějak osvětlit. Byla to ohromná psina (zkoumali ten jev jak entomolog neznámého brouka 😀 ) a já byla hrdá, že zpovídaní Kanaďané hned zmiňovali české mužstvo, pustili tam i nějaké (staré) ukázky.
  Ono je to vůbec zajímavé vsledovat jiné národy třeba i co se týká toho fandění. Marta mi třeba říkala, jak se norští komentátoři snaží vyhýbat i zmínce o Češích, zvlášť, když jim lezou do běžeckého zelí 🙂
  Jinak si pamatuju, jak jsme byli loni v zimě (v Norsku) s Martinem v Nordmarce na běžkách, a po skončení jsme si zalezli do takové té horské chajdy na vafle a čaj. Samozřejmě jsme si česky povídali, což přimělo jednoho norského lyžaře, aby se k nám přitočil a zeptal se, odkud jsme. Odpověděli jsme mu, načež on nasadil tragický výraz, potřásl hlavou a hrobovým hlasem pravil: Já vím… Lukáš Bauer! Bylo to vlastně moc hezké, ale musím se tomu smát ještě teď 🙂

  1. Stejně si myslím, že po letošku by Angličani mohli začít zkoušet aspoň sáňkovat (chuckle)

  2. Jeden z mnoha kanalu, ktery ukazuje Olympiadu, nedela v podstate nic jineho nez curling. nastesti bud brzy odpoledne anebo od 2 rano tak do 6. Sice nechapu princip hry, ale ty kaminky jsou pohledne (rofl)

   Jeste zajimavy stripek. Pred par dny jsem cetla interview se zatrpklym Pljuscenkem, ktery se kasal, ze v Rusku je vsechno nej. A jako priklad uvedl, ze maji nejlepsi svete cosi, coz si nepamatuju, AUTA :O 8-| a zensky. Prosim vas lidi, co tam delaji dnes za auta????? Anebo ze by tim myslel, ze ruska smetanka si ostentativne porizuje to nejlepsi na svete? Anebo ze by to bylo podle vzoru, ze SSSR ma nejvetsi trpasliky na svete?

   1. Že je Pluščenko zatrpklý, to docela chápu (ze sportovního hlediska). Ale že tak inklinuje k nacionalismu, to už nechápu.

   2. Hanko, jestli on ta nejlepší auta nemyslel „na výdrž“ – protože je pravda, že ruské kamiony KAMAZ vyhrávají Dakar jak na běžícím pásu (i letos byli asi první tři). Osobáky – třeba LADA -Niva, což je teréňák 4×4 , vydrží nepředstavitelné podmínky a zacházení, startuje kdekoliv, projede čímkoliv… Bohužel stejnou výdrž musí mít i posádka, protože ty vozy nejsou moc komfortní. Ruskou limuzímu bych nedoporučoval i když třeba LADA-Samara nevypadala špatně. Ale jsou těžké (kovářská práce) a strašlivě žerou. Pro příměstský provoz neuživitelné. Co se týče ženských – dovoluji si nesouhlasit. V tom jsem patriot.

 2. Milá zano (f) , tak tenhle rozhledník jsem potřebovala tak o tři roky dřív 😀 Co já se s tím pitomým (pardon) IBANem a SWIFTem natrápila a vůbec mezinárodní platební styk je ne příliš příjemná a navíc dost nákladná zábava. Brr! (bat) Takže díky za trochu světla v temnotách! 🙂 (sun)

  1. Ehm, Dede,abych se přiznala, tak já tohle chtěla sepsat hned po tom prvním článku, ale nějak ty dodací termíny nevyšly (doh) . No, stejně by to bylo pozdě.
   Máš pravdu, placení mimo vlastní zemi je dost děsný. Sice v tom dělám, ale když jsem teď sama potřebovala poslat peníze (skoro) k vám do Anglie, tak jsem se pěkně opotila (shake) 😉 .
   Vyvrcholení ty akce bylo (platila jsem přes internet), že jsem marně hledala ve výběru cílových zemí tu žádoucí. Velká Británie nebyla :O . Anglie nebyla. :O Volala jsem kolegovi, co to programuje. Hledal… za chvíli mi volal zpět. Prej Spojený království (chuckle) (fubar)

  1. Taky mě to včera napadlo – však už Matěje koneckonců bylo. Jaro je tady! I u nás, celý den krásně svítí sluníčko a sníh přímo mizí před očima.

  2. Už jsem si myslela, že náš pes stárne, byl skoro celou (sněhovou) zimu takový gaučový, ale jak začalo odtávat, svítit sluníčko a jarnit, tak je to opět náš tajtrdlík (dog) Takže to bylo tím počasím. Hurá! 🙂

 3. Jen probíhám, ale perlička z vlastní zkušenosti. Jednou jsme odeslali peníze na účet, ale nějak jsme prohodili banku (kódy nejčastějších bank si pamatujeme a píšeme z paměti). Pak jsme si toho nějak všimli, už nevím jak a nastalo zděšení, peněz to bylo docela hodně. Ovšem cílová banka účet stejného čísla neměla, takže jí to spadlo do nějaké přihrádky na špatná čísla a čekala co bude. Po našem dotazu peníze dobrovolně vydala. Jen si říkám, že to mohla poslat zpět automaticky.

 4. Chichi, nejlepší je chodit na poštu s předtištěnejma složenkama, když je jedna ten humanitní typ. Ale stejně je to krásně napsaný a poučný. Díky (rose1)

  1. Přesně můj problém. Po přečtení tohoto článku jsem úplně intelektuálně vyčerpaná. (sweat)

   1. Ále, děvčata, jen se nedělejte (inlove) , kdybyste musely, tak to zvládnete. Samozřejmě když to není nezbytně nutný, tak co byste si honily tričko, že (happy)

 5. Zano, to dvojčíslí za CZ je číslo banky? Jinak nemám problém a díky za vysvětlení. Asi si doma v excelu nasypu vzorec pro výpočet modula a budu si své české platby kontrolovat. 😀

  1. Honzo, IBAN je takhle:
   a)První čtyři znaky zleva jsou kód země = CZ a kontrolka
   b)Druhé čtyřčíslí je kód banky, t.j. 0710,
   c)Následujících šest pozic je první část čísla účtu (předčíslí), je-li účet bez předčíslí, jsou zde nuly,
   d)Zbývajících deset pozic je vyplněno druhou, tj. základní částí čísla účtu,
   e)IBAN tuzemského účtu je vždy na 24 pozic (délka je stanovena pro každý stát individuálně),

   A kontroluje se to tady: http://www.cnb.cz/cs/platebni_styk/iban/iban.html (swear) 🙂

    1. Takže mě vlastně zajímá ta kontrolka – dá se někde vykoumat nebo je třeba ji znát?

 6. Velice se omlouvám ctěným autorům za OT, jen prolétám, ale ráda bych vám připomněla náš plánovaný projekt na zvířetnický kalendář. Nakoukněte prosím do svých archivů – třeba i trochu zasněte a zavzpomínejte a potěšte se připomínkou vlídnějších ročních období – a pošlete svůj příspěvek.
  Chtěla bych požádat ty, kteří nemají v úmyslu se na kalendáři podílet přímo svou fotkou, aby toto téma nevypustili úplně z hlavy – budeme vás potřebovat při hodnocení a výběru došlých fotek. Po uzávěrce došlých fotek požádáme o pomoc s hlasováním. Záleží na nás všech, jak bude konečný výsledek vypadat.
  Velice děkuji těm, kteří své fotky zaslali (clap) . Jsou to krásné obrázky a vybírat z nich pouze dvanáct bude nesmírně těžký úkol. A těším se na další, které přijdou… (h)

  1. Já u Ovcí nahoře dala toto OT a nenapadlo mě to dát i sem – hlavně proto, že tam je ta doložka, že se přemýšlí, jestli budu schválená 😛

   „OT – Drazí moji,
   číst budu posléze (a už se těším), ale tady zasílám důležité OT – prosím prosím, kdo ještě nevíte, že budeme kalendářovat, koukněte sem
   http://forum.hadopasi.org/viewtopic.php?t=1619
   A kdo už má fotky (3 – téma Doteky přírody), posílejte je prosím sem
   zviretnickykalendar@seznam.cz
   a nenechávejte to až na poslední chvíli.
   Za organizační výbor předem děkuju“

   1. Aha – už jsem to pochopila, můj komentář tu asi vůbec není – tak znovu

    Já u Ovcí nahoře dala toto OT a nenapadlo mě to dát i sem – hlavně proto, že tam je ta doložka, že se přemýšlí, jestli budu schválená

    „OT – Drazí moji,
    číst budu posléze (a už se těším), ale tady zasílám důležité OT – prosím prosím, kdo ještě nevíte, že budeme kalendářovat, koukněte sem
    http://forum.hadopasi.org/viewtopic.php?t=1619

  2. Louk, musím za celou smečku konstatovat, že pokud jde o autorství fotek, jsme ze hry – ty, které bychom vybrali, jsou z doby „předdigitální“ ;( Digitálek nemáme dlouho a je dost často využíván k focení dítek, zvířat a fotek pro Zvířetník, a k pracovním účelům – ty pracovní fotky jsou sice přírodní, ale člověk se tak nějak kouká JINAK, než když fotí „na krásu“. Nikdy předtím jsem si to tak přesně neuvědomil, až když jsem zjistil, že nevyberu… Takže vám budeme fandit a těšit se na výsledek…

   1. Terrovi, že byste mohli příště, když už ten foťák povezete, zkusit něco vyfotit „jen tak“ 🙂

    1. My se , prosím, polepšíme – ale mě fakt nenapadlo, jak strašně JINÉ ty pracovní fotky jsou, tak jsem si pořád říkal, že jich mám přece dost na výběr. Ouha!

 7. Zano, paráda! (y) (flex) Krásně srozumitelné.
  Mám dotaz: Mohlo by v tom příštím zadání úkolu být moje číslo účtu? (rofl) (cash)

   1. Chichich – mohla bys to pojmout jako kvíz – za á, za bé, za cé – u každého jedno číslo a kdo se trefí do mého, ten vyhrává mé nehynucí díky – chichich.

 8. Zani: a když se to podaří aji mně – pochválíš mě před nastoupenou jednotkou? (Celkem to nehrozí)

 9. OT – PRO DEDE: píše mi to, že máš plnou emilovu schránku, milá Dede. (inlove) Prosím, mrkni na to. Díky! (wave)

  1. Už by to mělo fungovat 🙂 úspěšně jsem se promazala na 94 %, na větší mazání nemám kdy 🙁 Google totiž nemá efektivní mazání zpráv vůbec zmáknuté – nějak došel k názoru, že jeho schránka stačí vždy a mazat netřeba :O – no snad u někoho, ale já s přetlakem ve schránce bojuju prakticky furt 😛

   1. Dede, vážená- dovolím si zdvořile, nicméně však důrazně nesouhlasit. Gmail má velice efektivní mazání, „emílci “ se musí ovšem předtím důkladně rozdělit filtrem na štítky. Pak po štítcích mazat. Tolik Rady dědy Porady. (devil)

    1. Jo, to je určitě pravda, problém je jen v tom někom, kdo by ty štítky lepil … ;( (sweat)

 10. Zano, to je prima – ta kontrola přes algoritmus modulo 11 (rofl) mě docela potěšila, anžto jsem netušil, že jsou čísla účtů až takhle sofistikovaně ověřitelná. Je na tom tedy hodně znát ta podmínka, že to musí být kontrolovatelné automaticky – v ruce bych to počítat nechtěl, ale i ten nejblbější počítač to zvládne rychlostí blesku… Díky za zajímavý výlet do světa bankovního… A posílám jednu jarní (f)

  1. No zrovna modulo (tedy zbytek po celociselnem deleni) je hodne jednoducha kontrola. A i kdyz bych to z hlavy kontrolovat nechtel na papire se jedenacti deli hodne snadno. Staci umet odecitat do dvaciti (no staci do devatenaci). Je-li prvni cislice stejna jako druha, obe je odmazu. Je-li mensi, odectu ji od te druhe a nahradim je obe vysledkem. A pokud je vetsi tak ji odectu od 11+ta_druha a nahradim obe vysledkem. A pokud mi na konci nic nezbude, tak je to v poradku. (45)7147911 … (5-4=1)7147911 … (17)147911 … (7-1=6)147911 … (61)47911 … (11+1-6=6)47911 … (64)7911 … (11+4-6=9)7911 … (97)911 … (11+7-9=9)911 … (99)11 … (11) … ()

   1. Jasně, Jendo – jenže já už jsem strašlivě zlenivěl na „počty a měřictví“ a numerické chyby při „ručním zpracování dat“ bývaly můj oblíbený koníček už na střední škole (rofl) Obecné řešení např. nějakého fyzikálního zadání s přehledem – výpočet konkrétní hodnoty s několika numerickými chybami. Můj nejlepší kámoš byla kalkulačka… Algoritmus pro ruční odmocňování např. jsem s chutí zapomněl hned po matuře.

    1. Ten ja jsem nikdy nevedel. Ja uz jsem v podstate kalkulackova generace. Teda ne uplne, na zakladce jsme ji jeste meli dlouho zakazanou, vpodstate mam pocit az do doby kdy se zacaly resit goniometricke funkce a podobne. A i ty jsme mam pocit nejakou dobu resili pomoci tabulek.
     A i kdyz to byl opruz, tak bych byl i ted pro to nedovolit detem kalkulacku jak dlouho to jen jde. At se potrenuji.
     Jenze ted ma aspon zakladni kalkulacku kazdy mobil …

     1. Mladý přišel ze školy s domácím úkolem – dělení dvouciferným čislem. No s pomocí boží a kalkulačky v mobilu jsem ty zkoušky zvládl… Tohle fakt není pro mě. 🙁

     2. S používáním kalkulačky ve škole jsme na tom nějak podobně, ale měli jsme staršího kantora (mladší by byl patrně již kantorka) na matiku a ten nás všechny tyhle fígle učil počítat „v ruce“, aby nám prostě došlo, jak to funguje. Tehdy jsme to měli za příšernou buzeraci, ale s odstupem uznávám, že měl pravdu – někudy tudy vede cesta od počtů a měřictví k matematice… A ten prevít profesor to už tenkrát věděl.

      1. Je strašně chválihodný ukázat dětem, kde se ty věci v kalkulačkách a PC berou. A jsem děsně ráda, že MNĚ už to ukázali a už jsem to mohla zapomenou (rofl) (rofl)

     3. 😀 😀 jestlipak jsi, Jendo, zažil někdy logaritmické pravítko???? Matematika nebyla můj nepřítel, ale logáro jsem nenáviděla

      1. Dlouha leta se nam valelo v obyvaku v supliku. A dalsi bylo u babicky vystavene v knihovne.
       To je tak asi vsechno.

      2. MaRi, já se kdysi z určitý zvrhlosti přihlásila na nějakej kurzík logára. Veeelmi rychle jsem přišla na to, že tudy cesta nevede (think) . Je mi líto, ale nepochopila jsem ani šupléru (fubar) (i když to obdivuju)

      3. Já s ním ještě počítal. Ale jen v rámci výuky. Snad bych to ještě zvládl. (rofl)

      4. Všecka cvíčka na vejšce, celá fyzikální praktika – to bylo na logáru. Když jsem šla na matfyz, tak jsem předtím k vánocům dostala, považte, kovové! A se skvělou lupou na odčítání! Prostě logaritmický skoro mercedes. A jak mi ho spolužáci záviděli! Chtěla bych říct „ještě ho mám schované“, ale nemám. Má ho můj syneček Dr Ing a přestože v době jeho študií už kalkulačky byly, semtam něco ještě na něm počítal. A schované ho má on.

 11. Juhůůů – to jsou věci. Hezky jsi to, zano, napísala, že i já porozuměla – a to je co říct.
  Chichty – s tím IBANem to je hezkýýý – tolik číslíček. Jojo, bylo by s podivem, kdyby neměla EU normy i na čísla účtů, když je měla na rovné banány.
  („Máte banany?“ … to se za hlubokého socialismu chodil denodenně ptát do Zelovoce náš známý – podotýkám, že v té Zelenině známý nebyl, neb tam byl čundrem, proto si to dovolil. Kdyby to bylo na Vrbici, tak by mu paní Janglová vnutila scvrklé jabko “ … moc dobré, zrovna ráno jsem si jedno dala a moc jsem si pochutnala, že Jary“ … volala na svého muže, takto vedoucího v Jednotě. Nojo, aby byli ještě stará škola – prodat za každou cenu. Ale to jsem dost odbočila od bankovnictví :O 😀 ).

  1. Bože, ano, aj takové duše prosté přímé byly… a v tomto detailu detailu (to druhé je přívlastek neshodný – ale že sou si podobný, co!?) je jak v nejvybroušenější fazetě p o d s t a t a té bezútěšné doby. Nikoli ve smečkách LM, PS se samopalem a vymydleným mozkem, občanských a domovních a podnikových výborech všeho… v tomto. Bude mě zajímat váš názor, robečky!

 12. Zano, díky za zajímavé a potřebné informace. (f)
  Ale O.T. Webmajstříci, prosím, nešla by do šmajlíků přihodit slovenská vlajka? Ať můžem kvalifikovaně fandit. 🙂

 13. Dík za informace, že to se špatným číslem účtu není tak žhavé. A to když usoudí automat, že číslo je špatné, platba se neprovede? A příjde mi o tom oznámení?
  Já naštěstí mám paměť vytrénovanou na čísla, takže mi to nedělá problém zadávat číslo účtu, ale stejně dělám i 3 kontroly než peníze odešlu. Bojím se bojím…

  1. Velice by me prekvapilo kdyby tuhle kontrolu cista uctu nedelalo uz primo vase internátové bankovnictví.

  2. Přesně tak, kontrola se dělá hned po zadání (resp. jakmile se začne zadání zpracovávat). Banka, která by tohle neměla, by měla nakročeno na děsný problémy, nevěřím, že by to někdo nekontroloval.

 14. Jasně, srozumitelně, zasvěceně napsáno a dokonce s úkolem 😉 (clap) Zadala Zana zajímavé zadání, zoufale zjišťuji způsob zaplacení (cash) (whew)

   1. Záměrem Zanina zadání – zaplacení zmíněných zlatých – zeptám zde: Zdá, nezdá? Zkušebním zasláním zlaťáků zacinká Zvířetníkům záložní zdroj! Zasluhou zlaté Zany, ZDAR! Znamenám, zasílám! Zhusta započítala zničená Zababa Zabláža 😀

    1. Žil kdys kdes chlap. Též muž či kmán, jak kdo chce. A ten chlap měl hlad, jed‘ by a pil. Spíš pil než jed’….

 15. To je zajímavé, milá Zano (inlove) , hned se v práci kouknu, jestli nám číslo účtu převedli na IBAN správně! (smirk) … Jo! A to číslo na příští test Ti určitě ještě dneska pošlu! (happy) (smirk)

  Hokej (rose2) (cz) ;( .

   1. Tý jo – nám to nesedí. :O A Když zadám číslo účtu v EUR, jak je na výpisu, tak to píše, že není modulo! Jsem z toho 8-| .

      1. Chi chi, teď jsem si to ještě jednou zkoušela – to jsou dvě úplně různý čísla :O (chuckle) … V tom bude někde něco schovanýho, teda…
       Hlavně že praxe funguje (clap)

  1. vstávat, vstávat a cvičit… Nemáte čučet na hokej, stejně to bylo jasné (shake) . Já odkoukala štafetu (nod) i Martinu (nod) a pak už jsem šla do hajan. Ale stejně můj vnitřní budík reagoval standardně, ať jdu spát o půlnoci nebo dřív… (o)
   Mimochodem se spolukomentujícím Radimem jsem chodila na základku, Honza Holický (spolukomentuje alpské lyžování) byl můj student (předmět ze zimního semestru jsme tehdy individuálně zařadili do prázdnin…

   1. To je zajímavé, jaké má paní preesesor (inlove) známosti! (clap)
    Vstávat? no asi jo – pohybuji se, tedy pravděpodobně nespím, ale cvičit neee, prosím! (smirk)
    Přeju všem krásný den! (h)

   2. Někteří taky čučeli na štafetu i na Martinu, a pak museli o půl páté z postele a studeným autem kus po zamlžené dálnici do práce, ale stálo to za to, rozhodně víc než ten hokej. (rofl) (cz)

  2. Taky jsem dost zvědavá, jestli mi Red Bull dodá ty avizovaný křídla. Zatím (o duševní práci nemluvě) mi dělá potíže nepřeklápět se v zatáčkách (envy) (n) (whew)

   1. Dekuji. To vite, podate programatorovi prst a utrhne vam celou ruku az v rameni 😀

 16. Tedy zano, ty jsi pěkná podšívka, uveřejnit pokračování po dvou letech (rofl) a ještě avizovat zkoušení 😀
  Ale abys věděla, tak my jsme dnes (včera) měli doma taky matematické cvičení. Počítejte s námi: Pokud Martina Sáblíková zajede 5000 m za cca 6 min 50 s a stříbrná medailistka ztratí cca 0,5 s, kolik činí rozdíl v metrech? Hřívnatec to nakonec spočítal správně, i když musela předcházet přednáška o důležitosti řádů 😀 Tak schválně, o kolik metrů to bylo?

  1. Renato, koukas na hokej, ze jsi tady touhle dobou? Zatim je to pekna nakladacka. (y) (y)

   Jo, a ty metry bych samozrejme nespocitala.

   1. Koukám, protože zápas Kanada-Rusko podle mě bude vrchol, ostatně po 1. třetině je to 4:1. A v tuto pozdní hodinu si dovolím napsat, že Hřívnatec má natažený budík na 4.00 SEČ, kdy začne laborovat s žaludeční nevolností u našeho čtvrtfinálového zápasu 😀
    A ty metry jsou docela jednoduchý, příklad pro žáka 7. třídy 😀

    1. 7:3, to je teda řež! Ale hraje se hokej, není to (zatím) zápas ve volném stylu 🙂

   2. 6:1, Rusové střídají brankáře. Trenér Bykov se asi zbláznil. Všimněte si, jak jsou si trenéři sborné fyzicky podobní, poker-face se asi učí už v přípravce.

  2. Uf, jsem ráda, že jste si s tou matikou poradili i beze mne 😉
   Taky bych potřebovala něco, aby mi to drželo oči otevřený. (cz) (envy)

  3. Já to zkusím, 6,098 m? Převod vteřin na minuty se mi teda už vykouřil z hlavy (sweat) , ale kontrola vyšla

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN