ZVÍŘETNÍKOVINY: Deka pro Dede

Bylo, nebylo, dávno tomu… Kdepak dávno, v září loňského roku jsem sešívala deku pro Velkou kočku a napadlo mě, že podobná by se hodila v mlžné Anglii i naší Dede, jenže do Vánoc to nestihneme. Myšlenku jsem včlenila do jednoho z mnoha mejlů, které lítaly mezi tvůrkyněmi deky, a Vave se nápadu chopila. Kdepak Vánoce, Úsměvy pro Dede z ní uděláme! Následně jsme spolu zahltily emajlovou poštu plánováním a dalšími nápady.

Nakonec z toho vyšla deka ušitá z pruhů látek zaslaných Zvířetníky. Každý Zvířetník přiloží kartičku se vzorkem látky a osobním vzkazem pro Dede. Látka měla něco vypovídat o dárci nebo být vzkazem (např. látka z oblíbeného kusu oděvu nebo látka v barvě sluníčka, které bychom Dede v upršené Anglii všichni přáli). Jenže pak nám pruhy připadaly příliš jednoduché a z další smršti korespondence mezi šičkami (Bubu, Dalmatin, Matylda a Vave) vypadlo definitivní rozhodnutí – čtyři roční období.

Látky na deku

Rozdělení nám bylo jedno, pouze neustále zasněžená Dalmi nechtěla zimu (a to jsme všechny chápaly). Nakonec šéfová Vave rozdělila látky sama – Bubu má jaro, Dalmi léto, Matylda podzim a Vave zimu. Látky byly rozděleny na hromádky a odeslány šičkám. Nijak zvlášť jsme se nedomlouvaly, jen jsme si sdělily použitý vzor (a já jsem ohledně toho váhala až do Silvestra) a začaly šít s tím, že obdržená hromádka jsou látky povinné – ty se objevit musí.

Z vlastních zásob můžeme doplnit vše, co je potřeba. Vlastně jsme tu práci tajily i před kolegyněmi – jednak každá z nás chtěla překvapit, jednak jsme byly zmítány strašlivou nejistotou, co z toho vyleze, protože náš první dojem z hromádky látek byl stejný – proboha, to je směsice jak od kolotoče. Z toho mám vytvořit jaro (léto, podzim…)?

Já jsem v podzimu chtěla vidět hlavně podzimní barvy listí proti zářivě modré obloze, na které svítí už poněkud zubaté sluníčko. Každá jsme se se svou představou pustila do šití a světe, div se, ono to šlo. Vave se postupně začaly scházet jednotlivé díly. Ač byl každý úplně jiný, dva šité v ruce a dva na stroji, ono to k sobě sedělo jako dílky puzzle.

A poslední správný kousek zapadl na místo, když Dalmatin dodala kompas, na který jí každá z nás vybrala a poslala dvě látky. Myslím, že takhle dychtivě jsem pošťáka vyhlížela naposledy, když jsem dostávala na chmelu milostné dopisy, jako při téhle výměně piškvorku.

Deka - polotovar - líc (na sněhu)

Nakonec Vave musela vybrat látku na borduru a spodní látku. Jediná z nás měla díly v ruce, a tak si je mohla vyzkoušet na různých barvách. Z té šedé jsem byla ze začátku trochu zaražená, ale bylo to přesně ono. Na spodní žluté jsme se shodly všechny.

Takže pak už na Vave zbyla jenom strašná spousta práce – dát deku dohromady, naaplikovat Karolínina zvířátka, a ozdobně prošít – proquiltovat. K tomu naháněla výrobce krabičky a všechny Zvířetníky, kteří ještě kartičku nedodali, aby tak učinili v termínu. Nakonec po vší té robotě vše zabalila, předala Dede a zazvonil zvonec a pohádky je konec. Nebo ne?

Matylda

P.S. deku dostala Dede na Valentýnském Pražení, fotky naleznete zde:

Vave

Jakkel

RenataE

Zdena b.p.

Asteris

MarekR

Dede a deka

O tom, že Zvířetníci zase něco piklí, jsem prakticky nepochybovala. Znamení byla jasná – neměla jsem přístup na Hady a Vave mě nechala hlídat klacík 🙂 Dokonce mě napadly i piškvorky, ale přiznám se, že ani ve snu jsem nečekala to, co se nakonec z piklení vykulilo.

Deka Zvířetnický rok - rub

Protože oči jsem kulila já! Všechno to proběhlo na Valentýnském Pražení. Jako první jsem dostala dřevěnou truhličku s útržky látek a věnováními. Moc se mi líbila a byla jsem opravdu přesvědčená, že je to ten očekávaný dárek! Proč ne?

Bylo to vynalézavé, velmi milé a truhlička s obrázkem také není ledajaká. Když mi však holky strčily pod nos tu obrovskou duhově otapetovanou krabici, tak jsem na okamžik ztratila řeč. Co to proboha může být? Hned na to následoval myšlenkový přípodotek – ať je to cokoliv, jak to vezmu do letadla???

A tak jsem začala rozbalovat a od té chvilky jsem nepřestala žasnout. Já VÍM, že naše holky piškvorkové (pardon patchworkové:) ) jsou neuvěřitelně šikovné a výkonné, ale tohle mi prostě vyrazilo dech. První dojem – je to neuvěřitelné. Druhý dojem – je to NEUVĚŘITELNÉ! Já, která s šitím začínám a končím s nutnými správkami, jsem zírala na to dílo… na tu Sixtinskou kapli mezi patchworky, a snažila se pochopit, jak něco takového mohlo vůbec vzniknout. Nebo to nebyla Sixtinská kaple, ale Národní divadlo?

Přiznám se, že v první chvíli jsem – i přes nelíčený úžas – vůbec nedokázala ocenit, co všechno se v té dece skrývá. K tomu jsem se dostala až doma – tedy v tomto případě, když jsem byla zpátky v Anglii. Taška s dekou a truhličkou totiž musela zůstat v Praze, zatímco jsem jela do Doubravice a zpět, takže skutečný klid ke studii své deky jsem měla až ve čtvrtek následující týden po sobotě, kdy jsem tento velkolepý dar dostala.

Rozložila jsem deku v obýváku a otevřela truhličku. Kouzelnou! Je totiž plná přátelství a vzpomínek, s nimiž se pojí i trocha jak veselého, tak někdy i trochu teskného rozjímaní. Čtu známá jména, u většiny z nich znám osobně i jejich nositele. Není to úžasné, když vezmete, že naše hospůdka je jen virtuální? S vějířem přáníček jsem se vydala pátrat, co a kde na dece vlastně mám. A mohla jsem žasnout dál. Zkuste si to představit se mnou.

Naše čtyři sudičky měly před sebou neuvěřitelný úkol – zobrazit a vytvořit svoji výtvarnou vizi z látek, které si nejen nevybraly, ale které se sešly doslova chaoticky, všechny vzory, barvy, odstíny… Jediným společným jmenovatelem je tu vlastně ta bavlna! Ale sudičky jsou bytosti kouzelné, takže ač tvořily zcela samostatně, jejich výtvory k sobě fascinujícím způsobem ladí.

Deka Zvířetnický rok - líc

A další věc – věřily byste, že celé kusy deky jsou sešity v ruce? Občas tu sedím, deku mám přehozenou přes sebe a pátrám. Jedu po švech, hledám různé látky a zkouším, jak jsem si zapamatovala jejich dárce. To se ví, s klokany je to snadné a kovboje taky určím mrknutím oka! Ale u těch ostatních si musím předříkávat – pod červenobílými kostičkami se kdysi úspěšně zamilovala Bláža, myšky má ráda Ap, pirátská lebka oslovila Bedu, zvířátka poslala Karolína, na druhé straně fotky s rozevlátou Betou Xerxovou byli usměvaví sloníci, s šašíčkem se bavila Olčava.

Potom je tu celá řada kytičkovaných i jiných „letních“ vzorů, některé s příběhy veselými (Tedy baty! Co byste dělali, kdyby to nebyl šicí stroj, ale skutečně ten kulomet??) i dojemnými, plnými něhy a vzpomínek. Znaky jing a jang jsem určila snadno – viď milá veram, překvapil mě koník – máš pravdu milá Emtesko, na hebkost koňského chřípí se nezapomíná! Vůbec musím uznat, že jižní Morava se prezentovala stylově, a to mohu započítat jak klasický vzor a úpravnost Pitrýskovu, tak kouzelnou koláž od Ygy:) )

Nemám tu prostor, abych vyjmenovala všechna přáníčka a dárce. Ale s jistotou mohu říct, že výsledek je plný krásy, síly a významů. A víte, co je nejlepší? Ona je navíc veliká a teplá! A ví bůh, že v tomto příšerném klimatu s typicky anglicky nezatepleným domem ji užiju víc než dost.

Takže je pohádky konec, nebo není? Myslím, že ne. Protože dokud trvá Zvířetník, tak podhoubí pro pohádky zkrášlující život nezmizí 🙂

Dede

Aktualizováno: 24.2.2010 — 00:18

195 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. I m 16, and I often find myself being turned on by girls who are 9, 10, 11, in addition to girls my age.
  Origin, history and background information.
  Rubber Soul гѓ©гѓђгѓјг‚Ѕгѓјгѓ« RabДЃ SЕЌru also known as Robber Soul , is a minor antagonist featured in Stardust Crusaders.
  Covering accusations of selling out, slightly, the group inserted slips with both the original and changed lyrics in 1,000 of the 45 s record sleeves.
  Of course that made him perfectly fit for the band, which confirms my next point BS made a very limited kind of music, always going for the horror effect.

  https://sayrepparecider.luxor-film.ru/

 2. Noel Coward – Died 3-26-1973 Cabaret – Pop – Musicals Born 12-16-1899 in Teddington, Middlesex, England – Singer and song writer He did, Mad Dogs And Englishmen and Mary Make Believe Worked with Gertrude Lawrence.
  Рџ DГ©jГ  Vu Shakira.
  You love travel and don t like to live alone.
  There is no compulsion in religion Quran 2.
  Hoy la nostalgia me apretuja el alma Hoy los fantasmas de tu amor me llaman Hoy te quiero contar Porque nunca te pude olvidar Y recuerdo que tu amor conmigo No sabia distancias Y los besos que tanto nos dimos Fueron como el agua Y la luz que trajo a nuestras vidas Y alumbro la casa Que era nuestra casa Hoy quisiera devolver el tiempo Para no dejarla.

  https://tuypecsihertterhots.st-romashka.ru/

  1. (clap) (clap) Tolik to tomu děvčeti přeji!! (clap) (clap)
   (h) Sláva jí a juchacháá!(h)
   (dance) (cz) (dance) (cz) (dance) (cz) (dance) (cz) (dance)

   1. (d) Proti klepnutí pepkou je dobré, ještě před zahájením závodů a podobných atrakcí, otevřít lahvinku červeného a tu pomalu upíjet během příslušné akce. Lahvinek může být i více. (d)

 3. ;;) R O Z V E R N Í Č E K . ;;)

  .(*)Lísteček za stěračem zaparkovaného auta: „Zpráva pro zloděje: Nádrž je prázdná, rádio nemám a motor je vylágrovaný.“ Druhý den přibude další lísteček: „Pro majitele auta: Takže kola jsou ti vlastně k ničemu.“ .(*)

  ~O) Hezký večer při držení palečků Martině Sáblíkové. :-bd .~O)

   1. To máš pravdu, milá Anežko! (nod) Když už mi ořezali keříček, mohli si vzít i ty tyčky, ke kterým je přivázaný – teď už jsou na nic, není co držet vzpřímeně! :S

    OT: to jsou nervy, co? Myslím štafetu, Jovásku! (h) (chuckle) (chuckle) (chuckle)

 4. HLÁSÁNÍ – JARO JE TADY! (f) (rain) (f) (sun) (f)
  Vážně – teď jsem skončila práce na pozemku, tedy asi cécéá před 10 minutami a stále bylo vidět! Stříhala jsem keříky a trávy, které se mají stříhat v únoru, a dávala pryč hnijící staré listy.
  A! verenko, máte to tam taky? našla jsem kvetoucí petr-klíč, dokonce dva, i když jeden úúúúplně placatý z té hromady sněhu. A pak jsem našla berušku, nekecám! mám ji taky ve foťáku. (clap)
  Sněženky prorazily ledem jako maličká kopí, alespoň na jednom ze dvo míst, na tom dalším je moc silná vrstva.
  A úplně nejlepší zráva nakonec – čarověník jedlička žije! (h) Sice přišla o překrásnou korunu, ale má dvě postanní větvě, jednu sice maličko slabší, ale zdravé. Tak si myslím, že si příroda poradí a volný prostor umně zaplní. Všechny ostatní čarověníky se zdají být v pořádku, i když některé ještě moc nejsou vidět.
  Jo, a nějaký dobrodinec mi tam ostříhal (asi už v pátek) čilimník. nevím proč, ty větvičky byly hrozně ohnuté, protože byly pod hromadou sněhu – a jen vykoukly, už jsou pryč. Lidská blbost je nekonečná. 🙁 (punch)

   1. Máš pravdu, jaro je v Praze. Tady byla dnes celý den hustá mlha a Pražáci, kteří přijeli na návštěvu, se velmi divili našemu jaru. Ale berušku jsem dnes viděla v zasedačce 🙂

  1. Tak jsem slyšela kosáky, jak povídají, že je jaro. A škoda, že mě nenapadlo se k vám jít kouknout, byli jsme nakoupit kousek od vás :). Vraceli jsem se v šest, tos‘ tam asi byla, že? Tak někdy jindy.
   A nestíhám, nevím, jestli dočtu diskusi, ale článeček pěkný, deka úžasná a obdivuji ji o to víc, že občas zkouším piškvorkovat.
   (v průběhu psaní komentáře mi rysík záhadným způsobem za pomoci myši shodil celý počítač, ale ff si pamatoval, co jsem napsala)
   Jinak se s vámi raduji i držím palečky, ale nestíhám to psát.

  2. Potvrzuji, jaro je tady, neomylnou známkou je fakt, že MLP se dnes rozhodla umýt okna a vyprat záclony. „Už se na to nemůžu dívat“- pravila rezolutně. Já se ráno mrknu na zahrádku, sněženky by tam měly být, snad i čemeřice. Já (MM=moje maličkost) se na kytičky dívat můžu.
   Vrcholem všeho byla otázka- jasně jen řečnická :
   Kdy objednáme malíře ? V březnu, nebo v dubnu?
   My, míněno Její Veličenstvo.
   „Máš pravdu jako vždy, miláčku!“ odvětilo zdvořile MM, přesto, že na zítřek je signalizována rajská, kterou fakt nemusím! Nevíte, kde udělal soudruh MM chybu ?

    1. Heleme se , Puntíkatá, je téměř cosi jako matematický axiom, že chlapi vaří výborně, s láskou a fantazií. těch pár vyjímek, co to neumí, jenom potvrzuje pravidlo. Stejně je to i obráceně- u kuchařinek v negaci a těch pár vyjímek, co to umí…..
     Jen musím dodat, že MLP patří k vyjímkám- vaří víc než výborně a době „zaslouženého odpočinku“ ještě s jednou hvězdičkou navíc ! 😛

   1. Achchch… to by bylo kouzelné, kdyby mě na dveře zaklepalo Jaro a pravilo: Dobrý den, já su Jaro a už se na to u vás nemůžu dívat, smím vám umýt okna – ? Leč to se nestane…

  1. S dovolením se připojím, impozatní a zcela nad mé síly. Jsem moc ráda, že se Dede zahřeje Vaší nadpozemskou nádherou šitou přímo od srdce. Děkuji Vám. (h) (rose1)

   1. Se přilípnu k Jenny – napsala bych to samé. (y) Moc mě mrzí, že jsem tu krásu neviděla na vlastní oči. :S

 5. Dat nekomu deku, to nemusi vzdy prinaset radost. Kdo byl na vojne, vi o cem mluvim. Bohudik, sam jsem to na vojne nezazil, tedy nedostal jsem ji a ani nikdo jiny na nasi rote. Jsem tomu rad, protoze , hodit na nekoho deku a pak ho mlatit, to ne !
  Ale presto si na jednu deku vzpominam, z dob uceni, byla pekne polita a skoro na facky doslo.Nevim, jestli mam pokracovat, bude to asi delsi.

  Byl jsem v uceni ve Zbuchu Plzne. Na internate. Internat byl velky, dve tripatrova kridla, v kazdem jiny ucebni obor.Vchod byl spolecny, v nem velka prosklena vratnice. Vratny vecer internat zamykal, zapisoval opozdilce a hlidal pod oknama, aby jsme se pres prizemi do internatu po vecerce nedostali.
  Bylo to v tretim rocniku, bydleli jsme v tretim patre, ten polovojensky rezim se nam nezamlouval. Utikali jsme casto ven, uz i na pivo. Vratny me jednou stahnul z prizemniho okna za nohu a dostal jsem v pololeti dutku.
  Byl tam s nama v uceni nakej Janouskovec z Berouna, hroznej vzornak, na pivo s nama neutikal, ani nekouril na umyvarce. Byl predseda CSM, staral se vzorne o nastenky, zaloval vychovateli jak mohl. Proste: previt to byl.
  S vychovatelem chodil kontrolovat poradek po cimrach a pak nam maloval cerne bodiky na nastenku.
  Musel to bejt on, co nahlasil vratnymu, ze jeste nejsem po vecerce na intru.
  Meli jsme na nej pivku, ale nevedeli jak na nej.
  Az tam nastoupil novej vratnej, takovej vzteklej dedek. Vratnej mel za ukol budit cele podlazi, nez prisel vychovatel a v sobotu, nebo v nedeli, kdyz nekdo potreboval vzbudit drive, tak se zapsal na vratnici a vratnej ho vzbudil.
  To jsem jeste zapomel napsat, ze tenhle Janouskovec nemel snad zadnou chybicku, takovej to byl vzornak, az na to, ze nerad vstaval, kluci co snim byli vedle na pokoji rikali ze je protivnej a jeste pul hodiny po probuzeni mluvi sproste.
  Pujcil jsem si od Lojzy, co se mnou byl na pokoji brejle a kulich. Vydal jsem se na vratnici. „Copak chlapce“, tazal se laskave dedek.
  Ja bych prosim potreboval v sobotu rano vzbudit uz v pet hodin, protoze jedu bratrovi do Domazlic na svatbu. A kdyz mi ujede vlak v pul sesty,tak nestihnu vlak v Plzni, nestihnu tu svatbu.
  Jakpak se jmenujes chlapce? Janouskovec prosim, leve kridlo treti patro, pokoj c.4 ,spodni postel u dveri.
  Ja to ale nesmim zmeskat, ja vam privezu vejsluzku, jaky mate rad kolace?
  Ale to nemusi byt chlapce, kdyz tak tvarohovy.
  Nemel jsem se k odchodu a rozpacite jsem preslapoval. Copak, povidal vratnej, uz to mam poznamenany, spolehni se.
  Vite, lezlo ze me, ja jsem strasne vzteklej, kdyz me nekdo budi, ja hned nejsem pri sobe, a nevim co mluvim. „Jako ja“, zajasal dedek, to ja znam. Neboj se ja si poradim.
  Kdyby bylo nejhur soudruhu vratny a ja nechtel vstavat, tak ze me,stahnete klidne deku. Ja ji nebudu chtit pustit, tak ji vyrvete a kdyby to neslo, tak me klidne polejte vodou!
  Vypraveli nam kluci z pokoje, co se pak delo. Zacatek, dal uz jsme byli nastosovani u pootevrenych dveri.
  Janouskovec, vstavej, zaseptal vratnej a jemne mu zatrasl ramenem. Vykoukla z pod deky rozcuchana hlava. Co je „do pr…“ vzdyt je sobota. Hlava zase zalezla. Vratnej zacal tahat za deku. Prave, jedes do Domazlic, uz te tam cekaji.
  Netahejte tu deku a nechte me spat, do zadnej Domazlic nejedu dedku blazniva !
  Tak dedek blazniva jo, zarval vratnej. Vlitnul na umyvarku vratil se s kyblem a Janouskovce zlil.
  Jed si ty sycaku do Domazlic treba mokrej a ty tvarohovy kolace si strc za klobouk. A jeste si to vyridime! Ja jsem z Berouna ,jecel zlitej Janouskovec, vratnej to uz neslysel supel vztekle do na vratnici.
  Melo to pak dohru. V pondeli si nas pokoj stezoval soudruhovi vychovateli, ze Janouskovec delal rano brajgl, ze jsme nemohli spat, ze jsme se pak nemohli radne pripravit na pondelni pisemku. Vychous byl volanej k rediteli, my pak zase odpoledne i s Janouskovcem k nemu do kancelare.
  Ja zase zacal vo ty nasi touze se radne pripravovat na pisemku…
  Bud uz zticha WWW,uz dvakrat jsem te pri samostudiu chytil hulit na umyvarce.
  Pak se obratil na Janouskovce. Janouskovec, ty jsi vzornej ucen, ja to soudruhovi rediteli vysvetlil, jak se staras o nastenky, jses navrzenej na vyznamenani, nekaz si to zalkal vychous.
  Soudruh vratnej je clen svazu protifasistickych bojovniku a tchan soudruha reditele.
  Te za ni pujdes , omluvis se mu a slibis, ze uz se to nebude opakovat a ze kdyz te priste v pul paty rano vzbudi, tak nebudes zbytecne pindat a pojedes do tech Domazlic !

  1. Dvojité Trojité milené, Ty vážně nikdy nezklameš! (y) I kdybychom pro Dede vymysleli cokoli, Ty navrch položíš jako třešínku nějakou tu sladce pábitelkou historku. (clap)
   Děkuju!, a jako vždycky Ti posílám jedno krásně čerstvé malé (beer) .

  2. Jinak jako chudak Janouskovec jsem se citil v sobotu. Jsme meli s tim nasim tancovacim spolkem vyjezdni zasedani. Predvadeli jsme se v sobotu na nejmenovanem vesnickem hasicskem bale a prebyvali u kamose na chalupe. Nasackovany do spacaku.
   Takze jsme dorazili v patek v prubehu vecera, setrvali v druzne zabave pri patricnem prolevani tak asi do pul paty … a v osm rano zacala po cele chate pobihat sefova, vyrvavat, ze je rozcvicka a ze mame cvicit a vubec vypadala, ze ma v sobe nejmin deset redbulu. Pokousel jsem se ji to vysvetlit rucne, remenem, i tu deku dostala. Nic nepomohlo.
   Vika mi zapadavala cely den, jeste aspon ze funguju jak stara cirkusova kobyla a kdyz se ozve virbl, tak se proberu a predvedu sve cislo. Ovsem z plesu vim tak maximalne, ze meli hnusne nahulino, chvili jsem se pokousel, ale pak jsem padl za vlast.
   Nekteri lide si deku zaslouzi.

  3. WWW, to je krásnééééééééé. Jako bych Janouškovce viděla. Prostě „mladý, nadějný“, že… víme, co si o tom myslet. Tu scénu s buzením jsi nám popsal naprosto úžasně, smála jsem se nahlas. Díky

  4. Jo,jo, Janouškovci a nástěnky Nastěnky, (devil) to bylo moje, zajímavé je,že jsem už tenkrát věděla, že kdo byl blbej v páté třídě,tomu už to zůstalo.
   wwww TO ZASE DOBŘE POŘEŠIL .

  5. Potřebuji bouchnout do zad. ZASKOČILA MI ODROBINKA z buchty !!! A za to může kdo? WWW!!!

  1. Tak nevím, jestli jsou to Kuberovy kleště, ale u Barona jsem si kleště na exkrementy koupila a nemůžu si je vynachválit, jsou malé, vejdou se do kapsy, pytlíky k tomu prodávají taky, ale dají se samozřejmě použít jakékoliv.. to vám je radost sbírat… 😀 (toivo)

 6. Nějak jsem nestihla zprávy okolo Pražení, takže se o dárku pro Dede dozvídám až teď a naprosto žasnu. Dámy, klobouk a málem i vlasy dolů, to je fakt nádhera! Jako totální nešikulka (jaký to eufemismus!) na ruční práce nechápu, jak je možné docílit tak perfektní shody tolika kousíčků s tolika stehy od tolika rukou. Ale jak vidno, jste prostě bezva sehraný tým. A není naprosto pochyb, že si Dede tohle všechno zaslouží. Já tleskám, klaním se a zdravím! (clap) (clap) (clap) A na příští Brnění třeba najdu dostatek odvahy potřást alespoň některým z vás osobně rukou. (handshake)

  1. Ježíškova očička – Pastelko, to vůbec nemusíš sbírat odvahu! Jenom dávej pozor, až se bude Brnění vyhlašovat (anebo ho klidně vyhlaš sama 😉 ) a dojdi! My se téměř jistě sejdeme na jaře ještě před Mácháčem a určitě to budeme hlasitě inzerovat! S nama ti bude dobře (nod) 🙂

   1. A to já zase sleduju, někdy jen tiše a s menším zpožděním, ale sleduju. Jen pevně doufám, že až „to“ přijde, tak že mi to vyjde časově, protože mě teď čekají perné týdny. Tak se teda těším a slibuju, že když to jen trochu půjde, tak dojdu a nepokazím partu (wave)

 7. já ji (bat) přetrhnu (rofl)

  Vylezl na zahradě první kousek bahýnka (pod kroucenou lískou na jižní stráni) – co udělala holčička důstojná doga…?? Zahrabala se jak prase do toho blátíčka (fubar) a teď se diví, že ji nechci pustit domů… Jdu si pro boty a jdeme se honit do sněhu, aby si omyla pazoury a podvozek (rofl)

  1. Nemáš radost z poslíčků jara? 😛 Tak se alespoň raduj z toho, že je Betka krátkosrstá 🙂

   1. jo jo – já vím, proč jsem si chlupatá psiska do bytu zakázala (rofl) Doga stačí otřít vlhkým froťákem a je odbahněno… Jen ty pazoury se musí koupat

  2. My už se sprchujeme.

   Mimochodem: četla jsi včera o největším (dog) ? Kosatka je proti němu malinkatá. (heidy)

   1. četla. Moc mě to pobavilo – německou dogu překládají jako dánskou (prostě velký dán tady fakt není dánská doga), těch 109 cm v kohoutku je opravdu hodně – ale tomu věřím. Zato těch 111 kilo se mi nezdá – protože americké dogy jsou mnohem jemnější a štíhlejší než ty naše a na fotkách pesan robustně nevypadal.

     1. Lehce přes 51 kg? To asi je málo. Kdyby to bylo ve starých librách rakouských, tak by to bylo asi 62 kg, leč to bude nesmysl 😀

 8. Musím přiznat, že se asi přejmenuji na Tomáše. Když jsem četla první nápad, tak jsem jen polkla a řekla si, že to bude „nehodící se nepoužijeme“. Ale když jsem od Vave dostala protekční fotku látek a ujištění že VŠECHNY budou součástí deky, tak jsem si pomyslela, že by se to hodilo spíš na první máj v Tibetu 🙂 Ale jak ty jednotlivé segmenty vznikly, tak jsem oněměla. Když se podíváte např. na zimu a čtete ji od podzimu po řádkách, tak dokážete určit, kdy je Martina (dokonce jsou tam dvě varianty A) kůň bílý B) kůň hnědý a další kalendářní mílníky. 🙂 Měla jsem deku naštudovanou , ale to nebylo nic, proti skutečnosti. NÁDHERA VESELÁ SLUNÍČKOVÁÁÁÁ (sun)

 9. A deka je přímo kouzelná a já nechápu, jak můžou být některý ženský tak, ale tak šikovný.
  Jeden čerstvý zážitek-včera jsem si přivezla auto po technické, s ujištěním, že se dlouho s mechanikem neuvidíme. A ejhle, už máme na večer domluvený rande. Stojí mi takhle moje autíčko na dvoře, chová se slušně, nepřekáží ani nedělá výtržnosti. Podotýkám, že dvůr není nejmenší, ondymo se tam otočila bez problémů i avie. Přijede paní, couvá a couvá a otáčí se a zas couvá. Couvá do mojeho autíčka. Než jsem stihla otevřít okno, tak stihla trefit zadní světlo, urvat lištu z obou dveří, do zadních dveří vytlačit díru velikou, do předních dveří díru menší a zastavila se až u zrcátka-to teď smutně visí. Což o to, mechanik je sympaťák, ale bydlí daleko docela. A když jsem mu oznámila, co ho čeká a že v pátek ráno musím být pojízdná a vůbec, tak vážně nebyl nadšenej. Paní jsem uvařila kafe, byla chudák úplně vyplašená.

  1. Chuděrka Týna, chuděrka autíčko, nás čeká technická příští týden, to jsem zvědav, co všechno tam najdou. :@
   Fascinuje mě, že někdo sedře celý bok auta a nevšimne si toho. :@

  2. chůdě autíčko i chůdě ty… Snad ho autíčkový pan doktor vyléčí tak, že bude „bez následků“ (nod)

  3. Jejda Týno, to je mi líto. Chudák autíčko. Jak já tě chápu. Líty, líty, líty. Tomu se totiž vyrovná náš zážitek před pár lety. Přivezli jsme zbrusu novou Fábinku, postavili ji na ulici, neb nebylo kam jinam. Třetí den jel opilý Bulhar z hospody domů a na retardéru se lehce rozhodil a obrousil 6 aut v řadě včetně našeho. To naše to odskákalo jako druhé nejhorší. A to jsme ještě měli kliku, že dotyčného chytili, on totiž ujel i se svlečenou pneumatikou jen na ráfku. Na Pavláku si ho naštěstí všimli policajti a ač nevěděli, co se stalo, přišlo jim podezřelé, že chlápek jiskří a hoří a přitom jede. Tak ho zastavili (nechtěl, ale musel) a přivezli ho k už nahlášené nehodě, měl skoro 2 promile. Policisté potom sami skoro v šoku říkali, že jak brousil tím ráfkem, tak doslova hořel, jinak by ho asi nezaregistrovali. Vydali se za ním jenom kvůli tomu. Ujížděl jim, ale nezvládl to, kdyby se býval dostal přes Nuselský most, tak už byl skoro doma. To jsme měli kliku, že to alespoň vyřídila jeho pojišťovna. Jenže táta měl z autíčka při koupi velikou radost a když Fábinku viděl celou pomuchlanou, tak jen tak smutně řekl: „Z ničeho nemůže mít člověk radost.“ Tak to mi bylo skoro do breku – ne kvůli plechům, ale kvůli tomu, že ta radost z něčeho nového byla tak pitomě překažená.

  4. já mooooc dobře vím, proč jsem nikdy nechtěla řidičák a auto, i kdybych na ně měla. Člověk musí být obeznámen s možnostmi své mozkovny, než zajde do autoškoly. IQ s tím nemá vůbec nic co dělat.

  5. Teda to te obdivuju, ze jsi pani uvarila kafe. Ja bych tolik milosrdnosti v sobe nenasla. To nedavno nejakej umelec projel na parkovisti, kdyz jse byla v krame, kolem Karlika opecovavaneho, vzdy garazovaneho, leskleho, starozitneho, zanechal osklivou caru na cele delce auta a zapomnel nechat vizitku. Usoudili jsme s klukama v karosarne, ze to muselo byt jedno z tech mamutich SUV a proste projel kolem Karlika prilis blizko.

   1. Pan doktor říkal, že se nemám rozčilovat. Tak se nerozčiluju a vařím kafe. A paní z toho byla fakt dost špatná, až mi jí bylo líto. Ona sem jezdí docela často, je to kamarádka mojí skorotchýně. A dnes se holky nějak špatně domluvily a ona přifrčela na návštěvu, skorotchýně doma nebyla, tak se prostě jen chtěla otočit a jet zas domů.

  6. Chůďátko Týno! (inlove) Ale pro tu paní mám docela pochopení 😉 , to jsem jednou měla zaparkované auto samojediné na veeelikém parkovišti v rohu. Nakoupila jsem v krámcích, které jsou v takových buňkách přímo u parkoviště, vlezla do auta, zapla pásy, zapla rádio a maličko couvla, abych se mohla otočit – a o něco jsem se opřela. Vylezu z auta, za mnou stojí jiné auto a já se opírám o jeho registrační značku. Paní lká „co jste to udělala, co jste to udělala“, a já povídám udivěně „vy jste tu nebyla!“ Opravdu!, ta paní za mě zajela tak na metr ve chvíli, kdy jsem si zapínala pásy. Normálně koukám (většinou) do zpětného zrcátka, ale tady mě to fakt nenapadlo. (shake)
   Jediná škoda byl prasklý rámeček na RZ, paní snad chtěla volat policajty nebo co, jsem jí tedy dala dvě stovky, a ona vypadala, že jí to málo, ale víc jsem nedala, i když jsem nevěděla, co stojí. Tehdy asi 60 Káčé, jak jsem si pak zjistila. (think)
   Takže on člověk i ne veeeelikém prostoru přijde někdy k ouhoně, ani neví jak! 😉

   1. Ale já tam byla;) . Vždycky tam chudák Vávra stojí, když paní přijede. Ale co už, stane se. Jen

 10. K dece už skoro nemám, co bych dodala, deka samotná je překrásná. Před tvůrkyněmi se hluboce ukláním (bow) (bow) (bow) , na toto nemám. Vůbec jehla a já, to nejde dohromady, leda tak na přišití knoflíku nebo nějaké menší zašívání. Jsem ráda, že jsem mohla zažít pohodovou atmosféru Pražení. Bylo to fajn.

 11. Deka je pohádková. Obdivuji piškvorkové dámy za nápad i realizaci.:)

  Přidávám něco osobního: Po 16 letech vztahu, 9 letech manželství a 6 letech pokusů jsem právě v osmém týdnu těhotenství. Čekáme dvojčata. Miminka na mne hrají přesilovku a mně je všelijak. Navíc jsem príma sugestibilní a jakou potíž si nastuduji, ta se mi vyskytne.

  1. Gratuluji, ať se vše daří (h) (y) (h) (y) (h) (y) . Dávej na sebe pozor.

   Mimochodem, plán na druhé pololetí se začíná naplňovat. Už někdo tu hlásil na druhé pololetí přírůstek (já hlava dubová si nevzpomenu kdo). To by byly tři, tak ještě tři 😛 .

  2. Gratulace převeliká, budeme vám všem průběžně fandit (h) A pokud jde o to studování potíží – dostala jsem kdysi dobrou radu, tak ji teď nezištně posílám dál: přečti si Tři muže ve člunu a zjisti, proč se vlastně hlavní hrdina do toho „člunu“ vydal =)) Děsně to dodá ducha. Tedy, alespoň mně dodalo. Dvojčátka in spe si totiž budou vybírat i psychickou daň, a člověku se líp válčí, když ví kdo (nebo co) je na druhé straně…

   1. Okamžitě mne napadlo totéž 😀 Na výlet to asi nebude, na člunu už vůbec ne, přesto přeju pohodu velikou, hlavu čistou od „coby kdyby“ a problémy žádné (wave) A zdravíčko především

  3. Gratuluju převelice (f) . Já se nacházím v týdnu 27 a i když je mimouch jen jeden, tak přesilovku zvládá s přehledem taky

  4. Ježiškunakřižku (to je schválně takhle blbě napsané), gratuluju moc, moc! My to vzali za kratší konec, tři roky jsme spolu chodili, pak počali, pak se vzali; druhé dítě už tak nějak vyplynulo samo od sebe, protože jsme si ho přáli. (Doufám, že to nečte, je doma nemocná se zánětem středního ucha a na Zvířetník trefí.)

  5. Držím palce, tu přesilovku vyhraj ty i dvojčata! 😀 Mimin není nikdy dost (hlásí 3násobný táta – naštěstí to nebylo najednou 😀 ).

  6. Óóó – tož to gratulace převeliká. Tak ti přeju, aby se miminka v bříšku pěkně srovnala a nechala tě odpočinout – v říjnu už budeš mít dost velkou honičku. Mějte se hezky a užívejte si jaro! (h) (h) (h) (h)
   Pst – tak dvojčátka, hmmm … mám dojem, že jsi tady jediná 🙂 .

   1. gratulace veliká, i ta nejvšelijačejší všelijak se nějak překlepou a rozhodně dýl než devět měsíců prostě trvat nemůžou! Uvidíš, že za šest neděl bude líp (h) (h) (h)

   2. Nejen v březnu, nejen v máji děcka na svět pospíchají. Rostou, zlobí, mrňata, plazivci i škvrňata. Ať nám v zdraví a radosti sílí, užijme si každou chvíli. Něžné, hravé, zpupné – lidské. Naše mládí zvířetnické.
    (f) (rose1) (sun) (rose1) (f)

    1. Tleskám (clap) (clap) – veram, že na tebe taky to jaro leze 😉 – dyť ty básníš jak Nezval za mlada (chuckle)

      1. Dovolím si parafrázovati kolegu Tyla: Pí Veram g e s t básnjk, to gj nikdo upjrati nesmi!

  7. No prosím, jak se nám netřesky pěkně množí! 😉 (inlove) (f) (inlove) (sun) (inlove) (f) (inlove)
   Tak hezky šup na skalku, nic nedělat, vyhřívat se na sluníčku a lebedit si! (sun)

   Moc Ti blahopřeju, milá sempervivum (h) ! Jsi moc šikovná – plán na druhé pololetí byl zatím chabý, jen Hanča se vynasnažila, tak máš za dabla obrovskou pochvalu před nastoupenou Zvířetnickou jednotkou! (h) (rose1) (wave)

  8. Tak to je úžasná zpráva. Po tolika letech! Ani ňám nemám slov, jen nějak mlžně vidím. (h)

  9. moc držím palečky, ať vše proběhne správně a hladce (h)
   Doporučuji studovat pohádky, Zvířetník… (chuckle) studium potíží a komplikací vypustit… (chuckle)

  10. Hi,hi,gratuluju! Náramně mi to připomíná bráchu. Terka a Majka jsou taky vymodlené dvojčátka…no a teď mají ještě Honzíka a k tomu ještě mladšího Petříka 😀 …držím palce a neboj, bude to fajn (h) .

   1. Má drahá ČTN taky tvrdí, že víc než 2 děti mají jenom cikáni a jejístarší dcera (MLP). (rofl) (rofl) (rofl)

  11. Paráda, jen si to užívej, gratuluju a držím palečky, ať jste všichni v pořádku (f)

  12. Připojuju se k obdivu k dece a moc držím palce, aby s dvojčátky všechno šlo, tak jak má (h)

  13. Nečti!!! Teda čti, ale žádný horory, jenom věci pěkný, veselý a radostný. Chce to překlepat začátek, pak už bude líp (y) (h) (y)

  14. Taky gratuluji a to strašně moc (y) (hug) . Doporučuji užívat si to čekání a papat ovocné a zeleninové vitamínkové bomby. Doporučuji spát a spát, |-) to dělá moc dobře, i když dvojčátka jistě dělají štrumec. A hlavně nic o potížích nečíst, jednou jsem byla u kolegyně a při čekání na (coffee) a (^) jsem se začetla do Domácího lékaře, v tu ránu u jsem měla (envy) všechno co tam psali. (rose1) (sun)

  15. Milá mamino v očekávání 🙂 moc gratuluju (inlove) (f) a užívej si, jak můžeš! Ostatně většinou se celých devět měsíců neprozvrací 😛 a jak se malí vykulí, už na čtení moc času mít nebudeš 😀 Hezky o sebe a mimi pečuj a čti samé hezké věci – kdo ví, co si z toho dětičky vezmou! (sun)

  16. (f) (f) (f) BLAHOPŘEJI ze (h) (f) (f) (f)
   A dovolím si radu. Teď nic není důležité, krom Vás dvou. Všechny stresy za hlavu , chodit na čerstvý vzduch a hodně spát. Žádné ponocování. Osobním výzkumem jsem zjistila, že jak se chová maminka, takové bude mít díťátko. Všechny kamarádky, které málo spaly měly ubrečené děti, které nedaly vyspat až do tří let. Zato náš syn je ochrapa ještě ve svých čtyřiceti.

   1. Není to neměnné pravidlo. Já jsem ponocovala a relativně pozdě vstávala a dětičky od miminek spaly báječně a hlavně nikdy nevstávaly v šest ráno 🙂

 12. Tak tohle snad ani nebudu komentovat. Prostě nádhera nádherná! Jak může být někdo takhle neskutečně tvořivý a šikovný a vůbec (clap) , moje snahy o šití též skončily přišíváním knoflíků (wasntme)

 13. Teda, ženské, vy jste neskutečné. (inlove) Já a látka, to by bylo hotovo raz dva – uznávám tak oblečení – džíny, trika, košile, bunda je lepší kožená, takže pak už zbývá jen povlečení… No prostě co se látek týče, nic pro mne. A poslat kus látky ze své oblíbené košile, to by mě hnala MLP i Dede (košile je tím oblíbenější, čím víc je vynošená). 😀
  Krásný den všem.

  1. Opakuju se, třá to někdo loni nečetl:družka mého synka u mně vydechla:
   Pane D – vy máte tu košili přes celé záda roztrženou – ? – Ale já vím, dyť ta je jenom na doma… Já vám koupím jinou, chcete? – Ale já mám ve skříni deset jiných, copak o to…tahle se mně dobře nosí! – A… jak je stará – ? Ale asi čtyrycet let, děvče… – Ježíšmarjá – !! Oněměla, chudák. Jo, stýkat se se mnou nejni sranda. To de o srdce.

 14. Roby, vy ste tak šíleně činorodé, schopné, entuziastické, nemožné – to sa nedá! Já jsem to na podzim užasle bez dechu pozoroval v tom patře té Panské hospody (?) z největší blízkosti, tu akční scénu s tou záplavou nápadů a podnětů a s takovou koordinací. Já dobře vím, proč mi za studia prehistorie byl tak srozumitelný a sympatický matriarchát. Jakkoliv je to pořád plně neprokázaný konstrukt. Verenko, mezi takovýma babama to není jednoduché! Z toho jeden má mindráky (jedna nemusí).

 15. „To mne téši, še mám rádost“, pravilo kdysi Jeho Apoštolské Veličenstvo František Josef I. Jako kdyby vidělo tu deku a všechny okolo. Na Zvířetníku je prostě nejlíp! (h)

 16. Ja,ktora tazko prisijem slusne gombik/asi by som prisila slusne,keby som si ve/i/dela navliect nit/a skoncila som u krizikoveho stehu,nenachadzam na tu krasu slov.Uz som trapna,ale ste uzasne a uzasni.Prosim napiste nieco aj hnusne,aby som sa citila charakterove lepsie./napr.,ze nas dobijete v hokeji a pridajte,ze to bude vo finale!!!!

   1. P.S. Stejně, vždycky když jedou/závodí/hrají vaši, fandím jim taky, stejně jako našim. Jste fakt dobří. A na letních olympiádách ještě o moc lepší (kanoistika apod.). Kdybychom byli ještě pořád spolu, to by bylo medailí, že?

    1. Naši / vaši, já to neodlišuji. Samosebou, mimo přímé finále na MS v hokeji 😉 – tehdy v Petrohradu jsem fandila našim … ovšem tohle finále jsem hrozně chtěla, takže po dobu turnaje jsem fandila vašim i našim úplně stejně! (inlove)

    2. Jsem rozpolcená osobnost (think) . Komu má fandit ženská z Moravského Slovácka? Šmánkote, vždyť je tady snad půlka rodin „smíšených“ manželství. Největší šok byl, když jsme jeli se psy do Blavy na výstavu a u Lanžhota jsme se museli ligitimovat!!! (devil)

  1. K hokeji – pchchch, jak jsem to dnes viděla, budeme rádi (jak Češi tak Slováci), když se dostaneme přes čtvrtfinále – jak říká JakubS. „S takovou ne, souzi, s jinou!“ Bída je to, milá pani, bída a utrpení. ;( ;(

   1. YGO, nezahazume hojekly do žita, my ani Slováci. V Naganu jsme do semifinále postoupili po rozstřelu (tuším s USA?) o prsa vietnamské maratónkyně, s Rusy jsme ve skupině prohráli 2:1 a jak to nakonec dopadlo. Od zítra to jsou zase úplně jiné zápasy… A „federální“ finále, to by byl mazec… No, nejspíš nebude, ale proč si to alespoň nepředstavovat.

     1. Hokejky nebo hojekly, hlavně aby měl Jágr páteř v pořádku a aby se na Finy dali už konečně dokupy. (cz)

      1. Hojekly nezahazovat! A do žita už vůbec ne. Ale klíídek – lidi, kde by terazky vtých končinách vzali žito? A nachystali ho tam, aby do něj ti Checks či Czechs čičo hodili hojekly? No tož!

     2. Máš pravdu, Nagano ze začátku vypadalo stejně, jenže nevstoupíš dvakrát do stejné řeky a není dvakrát Nagano (i když bych chtěla!).
      No – bude se vidět, fandit budu moc a moc.
      Ad hojekly versus hokejky – dneska měli v rukách to první! 😀 (rofl)

      1. Ber to tak, že mohli mít v rukách i horší věc na ho… třeba holínky (rofl) (rofl) (rofl)

    1. Teda terro-san! (inlove) Já to četla jako „nezahazujme housenky do žita“! (rofl) Včera jsem zase místo houskožraví četla housenkožraví – jestli já nemám na ty housenky nějakou ouchylku! 😉

     Ovšem „neházet housenky do žita“, to se mi povidlo, co? (clap) (chuckle) (wave)

   2. Naštěstí naši hoši postoupili, ale takto s Finy hrát nemohou. Přitom mají toho nejpřijatelnějšího soupeře ze všech. Mohli hrát s Kanadou. Bude to o přístupu k zápasu a morálce, herně na Finy jistě mají. Tady se dá snad jen doufat, že se Jágr dá po té ráně od Ovečkina dohromady – i kdyby seděl na lavičce, tak to klukům psychicky pomůže. No. když prohrají, tak holt v tom turnaji nemají co dělat a budeme to muset uznat. Bohužel už nemáme generaci, která vyhrála Nagano.

  2. Taky jsme si už doma říkali, že by to chtělo finálovou bitvu Čechy – Slovensko (clap) Jinak já jsem strašně ráda, že díky sportu má naše dítko na Slovensku spoustu kamarádů, neřeší Slovenštinu mluvenou ani psanou a nemůže pochopit, proč se z jednoho státu staly dva.

   1. Takových je nás víc… a nepomůže mě v tom podstatně ani historické školení ani probírání všeho okolo s dědečkama a babičkama a krásnýma dievčinama tamodtiaľ. Nuž- čo bolo, bolo…

  3. Asi Tě moc nepotěším, (rofl) protože Vám fandím, jakoby hráli naši . Taky jsem měla spolužačku Lubicu, byla krásná, milá, chytrá a byla ze Slovenska, její rodiče byli fantastičtí, mělí velké pochopení pro mladé , potrhlé holky. (h) (wave)

 17. Po nějaké době dobrý den všem, nějak se mi v posledních týdnech zahustila existence, ale stíhám alespoň občas nahlédnout. A mám zvířetníkový absťák (h)
  Deka je úžasná, na takové věci vždycky tak nějak tiše zírám, protože s jehlou jsem kamarád asi stejně jako Dede: přišiju a zašiju, co je třeba. Občas spíchnu obleček na panenku 🙂 A dámy pachatelky jsou tím pádem pro mě něco mezi nebem a zemí a tam, jak ví nejlépe veram, jsou (*) (*) (*) Prošvihla jsem tedy ve věci Úsměvů pro Dede co se dalo – látkový vzkaz, Pražení… prostě sodoma obchodní komora. Jsem ale strašně ráda, že tu všichni jste, že na Zvířetník můžu prostě „zajít“ a vždycky tu najdu něco úžasného. Protože on ten Zvířetník je vlastně taky jedna taková velká piškvorková deka, kde se z malých a nenápadných kousků dá poskládat velikánská krása – a navíc hřeje.
  Dodatečně vítám taky nového zvířetnického mimíše Natálku (h) … a padáááám! Ale neradujte se, já se ještě vrátím, a se mnou přijde zákon (rofl)

  1. Terra-san jakoby psala i za mne. Co jsem prošvihla, to jsem prošvihla, ale obdiv i dík platí jak šičkám tak dispečerce. Příště už se nebudu ostýchat a vnutím se. Deka je opravdu úžasná – i když jsem ji viděla na vlastní oči, pořád nechápu, jak jste to úžasné dílo stvořily, a některé dokonce ručně. A zrovna tak obdivuju vznik Našeho zvířetníku, tohle všechno mi dodává naději a energii v momentálně ne zrovna šťastném období. Takže díky vám všem (sun)

  2. Pro Terru-san (a potažmo pro Terru) – prosím mrkněte na můj včerejší dotaz u George, fakt by mě to zajímalo. Už jsem asi na stopě, ale názor odborníka by mě více než potěšil.

   1. Aido, ve věci toho nedělního oběda jsme tak nějak svorně konstatovali, že je v těch rybách zmatek. Tedy – rybářskému praktikovi lovícímu běžně na moři by to tak možná nepřipadalo, ale to my nejsme, a specialistu ichtyologa jaksi nemáme na dosah. Ale usnesli jsme se, že inkriminovaná ryba bude nejspíš Peprilus triacanthus (nebo Poronotus triacanthus, to jsou synonyma), což je česky pestroun obecný. Soudíme tak nejen z podoby rybky, ale taky z toho, že se jedná o nejběžnější předmět komerčního rybolovu ze všech podobných ryb, občas se taky vyskytuje pod jménem dollarfish, zvlášť v USA. Ostatní pestrouni se tak často neloví, nebo se loví pro místní (např. japonský) trh. Jinak je docela zajímavé, co všechno se skrývá pod jménem „butterfish“ – objevili jsme při nijak podrobném hledání tři odlišné RODY s triviálním jménem „máslová ryba“ – jeden z toho patřil dokonce k úhořům… |-( Takže bez nároku na dokonalost – nejpravděpodobnější je ten pestroun…

    1. A ta pamakrela temná vypadá opravdu spíš jako makrela, má štíhlejší tvar těla a ze sladkovodních ryb připomíná spíš štiku… Jestli to byla rybka oblá, plošší a světlá, tak to pamakrela nebyla…

     1. Hernajs, já z toho dělám argentinskou telenovelu – omlouvám se. Nejčastějším označením pamakrely temné je snowfish… A to už je fakt všechno. Jdu si dát (coffee)

      1. Takže tmavá = sněžná? (rofl) (rofl) (rofl)
       To je skoro jako když jsme se učil poznávat králíky – aljaška, tam je sníh, tak je černý, kaliforňák – tam se opaluje, tak je bílý. (rofl) (rofl) (rofl)

       1. Honzo, tahle logika by zcela odpovídala obecným mravům. My (myslím, my Češi) jsme poměrně zhýčkaní velmi dobrým názvoslovím, které je důsledně dvojslovné v kombinaci rod+druh a má vazbu na název latinský (botanický, zoologický), který je jediný platný mezinárodně a v odborné literatuře jest povinnost ho uvádět (na což mnozí dlabou). Většina ostatních jazyků se k podobné vymoženosti nikdy nedobrala (asi neměli obrozenecké bratry Presslovy) a používá směs triviálních názvů – myslím, že vyznat se v nich přesně může pouze domorodec a přesný překlad je vysoce obtížný bez znalosti místních reálií. Proto se všude mají psát ty mezinárodní latinské názvy! Není to tak dlouho, co jsem měla v ruce ruský přírodovědný text a tam, kde ta latina nebyla, měnil se v detektivku. Místy jsem se na první pokus nechytala ani já, ani terra… Nepřej si slyšet, jak velmi neobrozenecky a velmi nespisovně jsme autory posílali tam…no, tam přece… jo – k šípku :@

        1. Jo, kdysi jsme měl něco společného s chemií, tam je to podobně. Zhýčkaný češtinou jsem se v tom plácal, skončil jsem tak, že jsme měl převodní tabulku, kde byl český systém a jeho převody do angličtiny a ruštiny. To byl taky nářez. (chuckle)

      2. Děkuju moc za odpověď od odborníků. Ještě se v tom pošťourám, asi se i zeptám kolegů Pavlíčka a Konečného (to jsou ti s těma úžasnýma knížkama o rybách a mořských potforách, asi jsem sem o nich už víckrát psala; onehdy jsem s nima konzultovala to nové nařízení, jak jsem je revidovala a pak o tom sem psala – btw. vešlo v platnost a pak ho zas zrušili, měli tam chyby ve finanční části; teď už to snad zas vyjde opravené) a pak dám vědět. Zatím se mi rýsují dvě možnosti, že jde nejspíš o dvě ryby – jiná se jí u nás, jiná v Americe. U nás se jí ta vylovená někde kolem Vietnamu (ta z Čerstvých ryb.cz).
       Ostatním se omlouvám za OT., nezlobte se.

         1. Jo,to je a dokonce i chlupatý (rofl) Krunýřovec kopinatý (Rineloricaria lanceolata) (chuckle) (wave)

   2. Jo, vlastně jsem zapomněla popsat, co jsem to ten minulý týden v pátek koupila. Byl to velký flák masa v celku, asi kilo – podle vzhledu ryba říznutá napříč (hřbetní část), rozměry tak 30 cm na délku, 20 cm na výšku, světlé maso vzhledově podobné tuňákovi (ale ten je červený), zcela bez kostí, netučné. Ale časem na to snad přijdu, co to bylo, začlo mě to fakt zajímat.

 18. Sakryš, nevíte proč jsem ta poslední písmenka měla rozmazaná?
  Ženské, jste fajn a hrozně šikovné, všecky, jak autorky piškvorkářky, tak příjemkyně dárku.

 19. Milá Dede (h) , všechna čest – ten klacík jsi hlídala velmi odpovědně! (chuckle) (inlove) (wave)

  Na těch Úsměvech pro Dede, které jsou již tradiční – víte, že letos už to byly čtvrté Úsměvy? odstartovala to kdysi Lucíšek (h) cédéčkem s našimi fotkami, díky moc, Lucíšku!, tedy na Úsměvech je nejkrásnější, že se do nich zapojuje tolik lidí, dokonce ze tří kontinentů. (clap) (inlove) (inlove)

  Pro mě je vždycky neskutečně dobíjející všechny vaše úsměvy svázat do jednoho uzlíčku, je to veliká čest a je to ohromná radost. Jsem moc ráda, že letos jsem se o to všechno mohla podělit se svými sestrami v piškvorku. (inlove) (sun)

  OT – Dneska má náš Matýsek (inlove) svátek – páááni, takovej prcek, a už svátek! (inlove)

  1. (music) … tam kde řeky je ústí hezké děvče bývá,
   když kluka táta pustí, ať se tam podívá … (music)
   (Plavci)
   Přeji malému Matýskovi hezké jmeniny (h)

   1. (music) Přece nebudete to dítě kazit alkahólem, vždyť je to teprve holátko…Dejte mu něco na hraní…třeba děvčátko (music) Tak všechno nejlepší, Matýsku (h)

  2. Takže Matýsek je Matěj? Já myslela, že po vzoru Tadeáš to bude Matyáš. Nicméně, malému vše nej nej nej – a mamce kup nějakou dobrou čokoládku, ať má malý lepší mlíčko.

   1. Milá Aido, Matýsek je Matyáš, ale (cituji z Wikipedie):

    Matěj je mužské křestní jméno. Původně hebrejské jmeno Mattijah znamená „dar Boha Jehovy“, proto se někdy překládá jako Božidar. Starší podobou jména je Matyáš. Později se z původního jména odlišila ještě podoba Matthaios, tedy Matouš.

    U nás v kalendáři do letoška vůbec Matyáš nebyl, od letoška snad už ano (na Matěje), ale v tištěné podobě kalendářů to samozřejmě není zachyceno.

     1. Já také děkuji. Byla jsem na tom podobně. Ajta, jak moudří lidé mezi námni přebývají (clap)

 20. Opět při pohledu na fotografii deky zůstávám s otevřenými ústy hledět a: Jéééééééééééé…! Výdech, nádech. 🙂 (clap) Tohle dílo je krása! A přesně jsem si představovala, jak se Dede do deky nejen zabalí, ale bude jí mít jako rébus, když v ní bude hledat dárce jednotlivých ústřižků příběhů a přání. (sun)

 21. Já jsem moc ráda, že jsem se mohla osobně předání v sobotu zúčastnit. (h) Bylo to dojemné a krásné. Je to opravdu neuvěřitelné dílo a pořád jen nechápu, jak tohle může někdo stvořit! 😡 A protože jsme parta vynalézavá, tak teď se jen těším, co kdo zase vymyslí dalšího (rofl)

 22. Vysledek neuveritelne nadherny – nejen vzhledem, ale i peci a snahou udelat radost a potesit i sebe, ze nekomu se chysta radost. Dik, ze jsem se k tomuto spolecenstvi pred lety nejak nahodne dostala. (h) A dik vsem sickam. jste holky neuveritelne sikovny.

  1. Hani tak hezky bych to ani náhodou nenapsala, a to mám úplně stejný pocit. I já děkuji Vám všem za tohle úžadné místo.

  2. Přesně a do puntíku tak!
   A šičkám a dispečerce za odměnu všechna zdejší zvířátková razítka – (hug) (dog) (heidy) (cat) a kytičky (rose1) (f)

 23. Podobně jako Renata (wave) (h) !
  A moc pěkně jste obě popsaly to, kam už člověk nedohlídne (*)

 24. Hezký den všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (h) A těm, co podřebují pofoukat nějaké bolístko na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (f)

  Dík, že jsem mohla být při tom (nod) Nápad úžasný, realizace klapla, výsledek přímo snový… (h) Myslím, že už si Vavís láme hlavu, jaké budou úsměvy proi Dede 2011 (chuckle)

  Hurá, máme 4 stupně nad nulou, mírně poprchává a sníh pomaloučku mizí (už máme všude kolem tak 30 cm 😉 . Jinak mám experimentálně zjištěno, že kotel vydrží 11 let (dosud jsme nevěděli, že ho máme). V listopadu a v prosinci si dovolil vytvořit potopu od prasklých měděných trubiček (prý se prošoupaly a je normální, že vlastně obě najednou…), včera večer pro změnu začala voda kapat z výměníku… sice jen kapat, potopa se nekonala, ale netopíme a až dnes se dozvíme, kdy bude náhradní díl.. (nebo nový kotel (devil) )

  Betka chce jít již potřetí na zahradu… nemá žádnou zažívací potíž, ale je teplíčko a měkký sníh u plotu jí vyhovuje připlašení rozespalých kolemjdoucích. Je to kosatice černá odporná (bat)

  1. Chudinka zalíčko Betynka 🙂 (chuckle) (h) (bat) (toivo) ani trošku řvaní u plotu jí panička nepřeje.
   Chudák panička…., je teda od kotle ohleduplný, že vydržel až do oblevy, ale už vám asi fakt bílým šátečkem mává :S

    1. panička jí to dopřála (nod) , já dveřníka dělám moc ráda… 😉 Ale už se vysunula o patro výš a zalehla do peřin… že už máme vypadnout pryč (rofl)

     1. Já jsem dneska dělala dveřníka až moc – zavřela jsem Bertíka do skříně před vycházkou s Ankou, po které pak už odcházím do práce. Vždycky ještě „počítám“ zvířata a dávám jim pa, ale teď Bertík nikde, i když on na zavolání vždycky hned s hlasitým mňaučením přiběhne – pokud teda nespí ve visutém lůžku na stromě na balkóně.
      No ale teď jsem volala a nic, až nakonec mě Mikešek dovedl k vestavěné skříni v kuchyni, kam jsem dávala předtím tašku. Ufff! Jsem se lekla, že mi Bertíček vyběhl, i když to hodně hlídám, od jeho posledního (a jediného) kájínkovství.
      Ten Bertík vám byl na mě tak naštvaný, že ani v té skříni nemňoukal, a po svém vysvobození se mnou ani nepromluvil. Doufám, že ho to odpoledne přejde! (cat) (inlove) (cat)

      1. Chudák kosourek, dyť ty jsi ho sama ztratila! (chuckle) Pořád hlídáš, aby neutekl a nakonec ho zavřeš jak vězně na Bezdězu 😉

      2. To to ještě dopadlo dobře. (y) Strejdovi se nedávno podařilo také zavřít nezvaného nájemníka. Jenže to nebyl kocourek ve skříni, nýbrž liška v kurníku.

 25. OT – jak to švícko skaču přes plot a tralala – jsme tam! (y) (cz) (wave)
  Přeju všem krásný den! (h)

   1. Jovásku! (chuckle) (inlove) (clap) Na Tvou otázku se nabízí mnoho odpovědí, zvláště pak jedna! (rofl)
    Ale teď jsem měla na mysli hokej – jsme v nějakém zlomkovém finále (party) (cz) , asi čtvrt? …. půl? …. třičtvrtě celá, povězte hodinky, kolik to dělá? (dance)
    (wave)

    1. a dnes večer Sáblíková (cz) a ráno ve 4 Finové… Škoda, že zápas Rusko-Kanada je v 1,30 v noci, to bych moc rád viděl! :@

 26. Ani se nedivím, že tu komentáře tak pomalu přibývají. On totiž každý po zhlédnutí té krásy ztratí řeč.
  A že to je krása nebeská o tom není pochyb.
  A o tom, že to je oceán lásky, úcty a vzájemné sympatie také ne.

 27. Bylo mi velkým potěšením zúčastnit se, byť jen maličko, tohoto neobyčejně vydařeného piklení (h) Holky piškvorky, jste úžasné (y)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN