KOČKY: Příběh vývojově zaostalé kočičky Hanulky

 Psal se rok 2009, pomaličku se rozbíhal měsíc leden, toho času jsme byli požádání o pomoc ve věci záchrany kočiček z Řetůvky, bylo nám řečeno, že jsme jedni z mála, kdo může přijmout více kočiček najednou, tenkrát jsme vůbec netušili, co se bude dít a do čeho se řítíme.

Kočičky z Řetůvky pocházely od jedné velmi nezodpovědné paní, která ve svém bytě dopustila pohromu v podobě velkého množení, nad kterým zcela ztratila kontrolu. Když pak musela odejít do bytu jiného, kočičkám hrozilo, že budou přemístěny do místního kravína.

Původní plán zněl přijmout k nám do depozita nanejvýš 5 koťat, skutečnost však byla úplně jiná a osud si vše naplánoval po svém. Osobně jsme se pro kočičky vypravili do Hradce Králové, kde nám byly přeloženy z auta do auta a celkem jsme si odvezli v mrazivém lednu kočiček 16. 

Jenže ouha, kočičky to nebyly ledajaké, mezi nimi byly kočičky slepé, další byly postižené po vzájemné plemenitbě a převážná z nich trpěla různými nemocemi, počínaje minimálně svrabem či velmi silnými záněty uší a konče vážnými postiženími, například slepotou a dalšími vývojovými vadami.

Kočičky byly navíc tak strašně moc zanedbané, že jsme některé z nich museli po příjezdu domů chtě nechtě okoupat, protože silně zapáchaly močí a měly na sobě vrstvy špíny a popela. Všech 16 kočiček jsme zcela více či méně „dobrovolně“ zafinancovali, protože nebyly k dispozici žádné prostředky určené na pomoc „Řetůvce“ a nedalo se proto nic jiného dělat, ale zvládli jsme to i tentokrát.

Během roku 2009 se nám podařilo většinu z těchto kočiček vyléčit, a ač byly mnohé i handicapované, podařilo se nám je také dobře umístit. Jedna z kočiček jménem Hanulka „původně Myšička“ u nás však zůstala natrvalo, proto bychom jí chtěli věnovat pár řádků, které si opravdu, ale opravdu zaslouží. Hanulka se k nám dostala ve velmi zbědovaném stavu, na první pohled bylo patrné, že musela prodělat mimo jiné také nějakou vážnější nemoc, možná herpesvirus, kdoví. 

První dny se schovávala a takřka nevylézala z úkrytu. Po pár dnech, které strávila v klidu a bezpečí, se však odvážně vydala na průzkum a pomaličku si začala přicházet pro první pohlazení. Brzy jsme si začali uvědomovat, že je Hanulka natolik poznamenaná vývojovými vadami, že zřejmě natrvalo zůstane u nás v depozitu.

Hanulce jsou nyní skoro dva roky a váží ani ne dva kilogramy, na veterině nám ji zprvu odmítali vykastrovat, ke kastraci nás všechny přesvědčilo až záhadné Hanulčino mrouskání, které jsme už ani nepředpokládali, že by mohlo přijít. Jedním z mnoha Haulčiných trápení je také její vylysalý obličejíček, převážně v oblasti okolo očí. Bohužel, slzné kanálky neplní správnou funkci a přebytečné slzy tak Hanulce stékají po tvářičkách, proto je nutné okolí očí udržovat v čistotě, suchu a chránit je tak před případnou infekcí a škodlivými bakteriemi.

Její srst je stále i po mnoha pokusech podávání dobré stravy a kvalitní péče zplstnatělá a tělíčko zůstalo kostnaté. Tímto však vážnost Hanulčina stavu zdaleka nekončí, nutno podotknout, že Hanulku sem tam sužují a v minulosti hodně sužovaly trávicí potíže, často trpěla silným průjmem, který střídala zácpa, proto je bezpodmínečně nutné dodržovat správnou výživu a pravidelně Hanulku dokrmovat.

Hanulka navíc špatně snáší antibiotika, proto musíme případnou léčbu směrovat tak, abychom jí nezpůsobili ještě větší potíže. Bohužel, její zdravotní stav je jako na houpačce, věříme však a doufáme, že tady s námi bude ještě dlouho šťastně žít. V létě 2009 nám začala Hanulka takřka odcházet před očima, nechali jsme ji udělat maximum vyšetření, na nic závažného se však přesto nepřišlo, podezření na případná onemocnění byla vyloučena.

Přes všechna utrpení a příkoří, které Hanulce život přichystal, má až neuvěřitelnou chuť do života, běhá za námi jako pejsek, kouká se na nás svýma smaragdovýma očima, a když je příležitost, sedí nám na klíně či na rameni a dává zřetelně najevo svou lásku a blízkou náklonnost, provází nás všude, kam se jen dá.

V létě s Hanulkou chodíme na zahrádku, kde si užívá sluníčka a kde ji chrání naše psí holky před případnými vetřelci, ony cítí, že je Hanulka postižená, tak jako kočičky, které s Hanulkou sdílí bydlení. A nyní, když pomaličku dokončuji psaní tohoto příběhu, tak opět sedí Hanulka na mém klíně a kouká se mi upřeně do očí.

Tento příběh byl sepsán také proto, aby veřejnost byla seznámená s tím, že útulky nejsou plné jen pohledných kočiček, které jsou nabízeny k adopci, ale spousta z nich jsou kočičky handicapované, které potřebují individuální péči a pomoc ostatních, a proto bychom nikdo neměli být k životu zvířat lhostejní a každé z nich by tak mělo dostat svoji druhou šanci.

Tímto bychom chtěli veřejně poděkovat slečně Evě Kovaříkové z Prahy, která posílá Hanulce pravidelně kvalitní papání a byla se na ni již také podívat.

jménem O.S. Srdcem pro kočky, Kristýna Kacálková

www.kocky-utulek.cz, www.srdcemprokocky.cz

E-mail: info@kocky-utulek.cz

Mobil:. 777 757 445

Aktualizováno: 22.2.2010 — 11:09

21 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Co dodat, už dlouho se trápím s komunitou čičin v hutích. Nikdo mě neslyší. Před časem jsem odnesla černou Baronku a po kastraci odešla do domečku v polích. Je to nádherná paní kočka. Ale další čičiny jsem už odnést nesměla. Byla jsem za kočkožrouta, který jim jen ubližuje. Teď se vedení firmy rozhodlo okamžitě kočky odstranit a zase si třepím pusu jen já. Pánové z vedení jen vzkazují, aby kočky zmizely okamžitě, popřípadě vyhrožují, a dělníci nedělají NIC. Nemá cenu vzdychet … kdyby tenkrát… ony by tam nalezly jiné. Máte nechtěná koťata? Stačí je hodit přes plot do fabriky a on se někdo postará. Teď jich tam je 8, různého stáří a různé příchylnosti. Od mazlíků po plašany. A ja ne a ne najít řešení.

  1. A v čem jim naráz vadí, kde, v jaké výrobní fázi či v jakém hygienickém vytyčení – ? Nechopím.

   1. Pokud tam byly 2 – 3, tak nebyl problém. Teď to začíná být neúnosné. Ani jedna není kastrovaná, tudíž se množí a množí. A i vzhledem k bezpečnosti práce je nepřijatelné, aby se hemžilo 8 čičin okolo pece. Co kdyby o ni někdo zakopnul a spadl na pec. Jo, jo. když tam byla jedna těhulka a jeden kocour, tak jsem byla ta strašně zlá, která je prosola, aby ji dali do připravené krabice, zavázali připraveným špagátem a zavolali na mobil, který je napsaný na krabici. Ke mně ta číča nešla, ale k jiným ano. Ale mně jí bylo líto. Potřebovala jít do slušného prostředí, do čistoty. Ctěla jsem ji stejně jako Baronku odvézt, počkat až odchová koťata a vykastrovat. No byla jsem za velice zlou babu.

    1. Dobrý den, a kdepak se ty micinky nacházejí, myslím místně? Nebylo by dobré kontaktovat policii a místní útulek či nějaké kočičí občanské sdružení? To množení koček stále a dokola nemá dobrou budoucnost. (cat)

 2. Opet smekam pomyslny klobouk.

  Tak mi Hanulka pripomina naseho Kocura – i kdyz ten je cely cerny s par sedivyma chlupama na hrbete. Ale malinke vyzable telicko (i kdyz basti jak zjednanej), problemy s chlupama, rozumu moc nepobral, neumi mnoukat, zato ale vydava dost strasne zvuky, jak kdyby ho nekdo mucil a jeste ma strasne vystouple lopatky, takze vypada ze ma hrb. Jako naprosto zubozene kotatko ho nejaky decka donesli nasemu vetovi, kterej to nevidel pozitivne, ale maly cerny chomacek mel silu k zivotu. tak ho tam pospravili, a nabizeli k adopci. 2x byl promptne vracen, az skoncil v r. 1997 u mne. Jsou s nim obcas problemy, ale je mi moc oddany a je proste takovy chrobacek ve smecce.

 3. Rezavka Hanulka je kouzelné stvoření a určitě si zaslouží (h) . Díky za ni i za všechny další nešťastníky, kterým se s vaší pomocí nakloní život alespoň trochu na tu lepší stranu… Ale stejně mi vždycky znova nad každým takovým nezvládnutým množením zůstává rozum ( a srdce) stát…

  1. K tomu nemám čo dodať, Terra to presne vystihol. Mohutná vďaka za všetky potrebné mačičiky.

  2. Já se s dovolením přidám, neřekla bych to lépe a to nezvládnutelné množení je moje osobní trápení na vsi, někdy už na ty názory nemám ani sílu.
   Hanulce a pečoavtelkám přeji hodně sil. (h)

   1. Já jsem to na velké a sebevědomé a světu otevřené slovácké vsi vzdal tak do dvou let. Všecko. Strýcu, ty temu nemožeš tu rozumět, nezlob sa – víš, tu to prostě tak vždycky bývalo a je a ty si z města, nemožeš o tem nic vědět (= o ničem).

 4. Zaujalo mě, že je to rezatá kočička… to je hodně vzácné, obvykle jsou rezatí jen kocouři. Zajímalo by mě, jestli i to není následek toho nešťastného pomatení genů z příbuzenské plemenitby. Každopádně je krásné, že i tak našla své doma 🙂 (h)

  1. Bane, Dede – nemusí být. Mezi koťaty „stavbaříky“ byla dvě rezatá koťata, kocour a kočenka. Tou dobou se u nás pohyboval velký a mocný kocourus rezavoumourus, patrně jejich tatík. Z rukávu kočičí genetiku nesypu (kdybych sypal, dělám poradce chovu (rofl) ), ale myslím, že to není jako s tříbarevkami: tříbarevní kocouři opravdu nejsou…

   1. Teda presne ak sú, tak sú neplodní, pretože majú chromozómy XXY. Ryšavé mačičky sú vzácnejšie, ale existujú, tam farba nie je viazaná na chromozóm, len je ich proste podstatne menej.

    1. Lidi, co já pitomec filosofická se od vás všech nedovím. Takhle budu menší a ještě menší, až budu nejmenší na celém zvířetníku. Ale vy jste velkorysí, že?

     1. Jakoubku, klíííídek…ty si zase bobtnáš v jiných oblastech lidského hemžení, kam mnozí z nás jen zdvořile nahlížejí. Polyhistorům prostě už před opár stoletími odzvonilo, teď máme každý svůj kousek (pi)

     2. ;)Jakube, nic si z toho nedělej. Já jsem tak malinkej, že se vejdu mezi podlahu a linoleum se vztyčenýma rukama. .:(

      1. Děkuju, chlapi… Pan velkoobchodník Sinderhauf by pravil: No vy jste ženerózní páni, to se vidí – k vám by se šikl ten gabardének, co tu mám vzadu, račte se jenom podívat, kolikpak by to muselo být při vaší postavě oficíra z kavalerních kasáren – a vy mi račte prokázat čest a vypijte si se mnou zatím v kontoáru kafíčko, vzácní pánové, dámy jsou U tří kohoutů? Ajvajvaj, tak jim dopřejte ať si to v klidu projdou, no nakonec to stejně zacálujeme my, to už je lebenslauf…

  2. Rezavých kočiček je skutečně málo, ale my máme štěstí právě na ty rezavé. Ještě máme v depozitu krom Hanulky jednookou Zlatušku. Nedávno jsem zaslechla, že když je kočička rezavá, tak je něco špatně, ale co je na tom pravdy, to netuším. (cat)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN