MLSOTNÍK: Bylinky jako náhražka kuchyňské soli

Tyto bylinkové kombinace a finty pro lidičky s nemocnými ledvinami, vysokým tlakem nebo s nemocným (poinfarktovým) srdíčkem, kteří buď vůbec nesmějí solit, nebo solí jen zřídka a velice málo, jsem před několika lety doslova vyžebrala ve dvou nemocnicích, v nichž mi opravdu chutnalo vše slaně, i když v jídle sůl vůbec nebyla přítomná. Protože tuším, že podobně postižených nešťastníků je mezi Zvířetníky spousta, s vámi všemi se o tahle kouzla dělím.

1. směs

Použití: Na vařené luštěniny, brokolici apod., přidává se místo soli do nejrůznějších marinád na maso a na ryby, nahrazuje sůl i v salátových zálivkách.

Složení: Stejná množství (používám zpravidla jako odměrku čajovou lžičku) sušené bazalky, oregana (po našem dobromyslu) a jemně nastrouhané a usušené citrónové kůry nejprve jednotlivě rozmělníme (rozetřeme) v hmoždíři, potom vše dohromady smícháme a nasypeme do slánky místo soli.

Aby směs zůstala sypká, nelepila se a nevlhla, přidáme k bylinkám půl stejné lžičky zrnek obyčejné syrové rýže.

2. směs

Použití: viz výše(směs 1)

Složení: Stejné množství semen celeru, která však nejsou zakoupena jako zahradní a chemicky ošetřené osivo (nejraději bio), stejné množství mletého římského kmínu, sušených lístků šalvěje a majoránky. Celerová semena lze nahradit bio semínky kopru.

Postup výroby a uchování jsou stejné jako nahoře.

3. směs

Použití kamkoliv namísto soli, hlavně na nevýrazně chutnající potraviny

Složení: Do mlýnku na koření dáme po stejném množství kuliček pepře bílého i černého, nového koření a koriandru. Směs se namele přímo na potraviny, třeba i na dušenou rýži.

Místo soli lze přidat do vody na vaření oloupaných brambor snítku libečku nebo se k „osolení“ brambor přímo na talíři použije sekaná zelená nebo sušená petrželka, kterou lze dobře nahradit i čerstvou sekanou pažitkou.

Pažitkou i petrželkou se mohou „solit“ i nejrůznější pomazánky z tvarohu a sýrů, do nichž se taky přidávají lisovaný česnek a mletá paprika.

Proti vysokému tlaku výborně pomáhají natě kopru a estragonu i zas bio semínka kopru, petrželky a hořčice, které obsahují velké množství dobře vstřebatelného draslíku i jiných prospěšných minerálů.

Jsem si velmi dobře vědoma, že i sůl zdravý organismus potřebuje pro svou správnou činnost, a že kdo nesolí, bývá hodně brzy i při menší námaze unaven a vyčerpán. Kdo však solit nesmí, pro toho jsou bylinky i kořeníčkové směsi solí života.

Doma solíme sporadicky. Spíš sůl přidáváme jen do sladkého pečiva nebo lívanců a palačinek, protože sladké se bez špetičky soli opravdu neobejde. Téměř ve všech potravinářských a uzenářských výrobcích je nejen té kuchyňské , ale i jiné a škodlivější, soli nadlimitní kvantum, takže si pro organismus potřebné množství velice snadno doplníme.

Čerstvé bylinky si za jižním oknem pracovny sama pěstuju celoročně v květnících a malých truhlíčkách, takže nouzí o čerstvé „slané“ bylinky netrpíme. Dokonce se dnes dostane koupit i spousta semínek, která se jsou přímo k vysévání do truhlíčků za oknem určena (např. kopr kompakt aj.). I bez soli se dá vydržet, když není zbytí.

Buďte hodně zdraví a raději moc nesolte, abyste nemuseli brzy jen kořenit bylinkami.

Aktualizováno: 19.2.2010 — 17:35

71 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Jen rychle, než půjdu spát. Jak jsem tak Rysíkovi vařila nesolené jídlo, tak jsem zjistila, že spousta věcí mi bez soli chutná. Ale strašně moc se pozná kvalita použitých surovin. Taky je důležité, že když máte nesolené maso a osolené brambory, tak si toho všimnete spíš, než když není sůl nikde. No a v Rysích polívčičkách/kašičkách se mi hodně osvědčilo přidat kousek kořenové petrželky, ohromně to zvedalo chuť. A jak jsem tak vařila jedno jídlo nesolené, tak jsem poměrně často zapomněla osolit i to druhé. Teď už většinou jí Rysík s námi, tak solíme méně i naše jídla.
  Ale tohle se mi líbí, to si schovám a vyzkouším na někom, jestli pozná, že tam sůl není. Směs s pepřem bych ovšem nepoužila, zatím má mrňous na pepř ještě dost času.
  A vše nejlepší k svátku Lenko. Já jsem dneska pozadu.

 2. Dede, jestli nakouknete – někde dole mi už nějakou chvíli čeká na schválení jeden komentář. Závadného ani reklamního na něm není nic, jen odkaz na recepty.

  1. Jj, Andy už to poslal – bohužel už nás objevily generátory spamů 🙁 , objevily se i spamy s podezřením na viry, a tak je filtr odkazů bohužel nutný – viz Andyho poznámka pod smajlíky. Pokusíme se tam koukat dostatečně často, abycho m případné nevinné vězně osvobodili včas 🙂

 3. MILÁ LENKO, TOHLE JE MOC UŽITEČNÝ MLSOTNÍK! NĚCO Z TOHO JSEM UŽ POUŽÍVALA, JINÉ SMĚSI NEZNÁM. LIBEČEK MI UKRUTNĚ NECHUTNÁ, TAK HO VYNECHÁVÁM ZÁSADNĚ 😛 – ZJISTÍM I NEPATRNÉ MNOŽSTVÍ V POKRMU A NEMŮŽU HO POTOM S CHUTÍ SNÍST. SATUREJKU PRO ZMĚNU NEZNÁM, ALE POZNÁM 😀

  JINAK K ČERSTVÝM MOŘSKÝM RYBÁM: SOLIT JE OPRAVDU NETŘEBA A NEJJEDNODUŠŠÍ A NEJDIETNĚJŠÍ PŘÍPRAVA JE V MIKROVNCE… RYBKU POLEJEME (OPRAVDOVOU) CITRONOVOU ŠŤÁVOU (HODNĚ), PODLE DRUHU POSYPEME BYLINKAMI A/ NEBO KOŘENÍM (ČÍM LEPŠÍ RYBA, TÍM MÉNĚ KOŘENÍ) A CHVÍLI VLNÍME. VYSOKÉ KUSY RYBY (LOSOS, OPRAVDOVÁ TRESKA (COD, TORSK)) SE MUSÍ VLNIT O DOST DÉLE NEŽ FILÉ NEBO TENKÁ FILÁTKA. PŘESTO 4 PORCE LOSOSA MÁM SPOLEHLIVĚ HOTOVÉ ZA 6-8 MINUT V MW PRŮMĚRNÉHO VÝKONU (TADY MÁM SLABOUČKOU, TAK MUSÍM 1-2 MINUTY PŘIDAT) SÝR PŘIDÁVÁM JEN NA RYBY, KTERÉ MI NECHUTNAJÍ A SÝR JE ČINÍ JEDLÝMI 😛 🙂

  1. Dede, anti-libečková úchylka jest zvláštní.. 🙂 . Tady se mu říká vopich, na zahrádce ho má každej a bramboračka, ale i brambory jako příloha by se bez něj neobešly. Je moc dobrej k rybám!!! To je vlastně pro aidu, co měla butterfish jistě ne za pajdu 🙂

   1. No, ono s tím libečkem to bude asi jako s koriandrem, buď ho někdo miluje, nebo naopak nesnáší, nic mezi tím.

     1. No, ale libeček je dobrej, zvlášť teď zjara, pár sušených listů přihozených k vařícím se bramborám jim velice vylepší chuť. Chce jich to ale fakt jen pár, libeček má hodně intenzivní chuť. Já jsem k libečku indiferentní, nevadí mi, ale ani ho nevyžaduju.

      1. Hihi, teď jsi hezky popřela svůj předchozí post. Já ho prostě odmala nesnáším, babička ho cpala do všeho a opravdu mu říkala vopich, což mi odmala evokovalo sprosté slovo 😀 Stejně tak kromě naložených okurek nesnáším kopr.
       Chválím webmatera za vlajky, dneska se to bude hodit, můžeme (y) a mávat (cz)

        1. No dobře, já jsem tušila, že se z toho vyvlíkneš 😛 Jak dopadla máslová rybka, poděl se o zkušenost!

        1. Já netvrdím, že je to sprostý slovo, jen že mi to sprostý slovo evokovalo 😀 Něco jako vopruz (rofl)

        2. nooo, jestli myslíme voba to samý, tak to sprostý je. Ale někerý z nás maj tu laťku hodně posunutou. To bysme jinak nic neuvařili!!!!! 😀

 4. Ještě dotaz – inspirována Renatou a jejím lososem, dostala jsem chuť na rybu a v pátek u Šopíků zakoupila cca kilo filé z tzv. butterfish (český název nevím, protože chytrou knížku od kolegů Konečného a Pavlíčka mám v práci a pamakrela podle Čerstvých ryb se mi jaksi nezdá). Co s tím? Nemáte na ni nějaký recept? Díky moc předem. Vařit ji budu tak v cca 11, tak kdyby vás do té doby cokoli napadlo, budu vděčná.

  1. Já bych čerstvým rybám věřila 🙂 Doporučují na grilování bez přídavku tuku. K tomu bych dala listový špenát a nové brambůrky z Maroka (byly moc dobré)

  2. 400 g máslové ryby
   0,05l oleje z vlašských jader
   Sůl
   Bílý pepř
   150g červené čočky
   Tři snítky tymiánu
   Pepř z mlýnku
   1dl olivového oleje
   1dl citronové šťávy
   50g salátu Red Chard
   2ks citrónové trávy
   0,25l polosuchého bílého vína
   30g másla

   Příprava:

   Rybu očistíme a zbavíme případných kostí. Rozdělíme ji na dva pěkné steaky, osolíme, opepříme bílým pepřem, potřeme částí ořechového oleje a necháme asi 2 hodiny odležet. Do kastrůlku nalijeme víno, přidáme citronovou trávu, kterou jsme předem rozdrtily paličkou (získáme tak lepší aroma) a zredukujeme asi na 2cl. Z redukce vyjmeme citronovou trávu a zašleháme do ní máslo, které omáčku zahustí a zjemní. Uvaříme červenou čočku tak, aby byla na skus, scedíme a dochutíme nasekaným tymiánem, citronovou šťávou, solí a čerstvě namletým pepřem. Před podáváním do teplé čočky přidáme lístky Red Chard a opatrně přimícháme. Rybu pozvolna opečeme na ořechovém oleji tak, aby nebyla úplně propečená.

    1. já Honza jsem, ale rád se dohodnu a pokud by to nějak mělo vadit, změním nic. Aida mne zná i jinak, nebude to tedy vadit. Mimochodem, je ještě mimo Honzy a jiného Honzy taky nějaký pravý Honza nebo další Honza? 🙂

     1. Myslím, že jsem tu ještě i já, ale komentuji opravdu zřídka a zcela vyjímečně 🙂

 5. A JELIKOŽ UŽ NENÍ SOBOTA, ALE NEDĚLE, TA DNES MAJÍ SVÁTEK VŠECHNY LENKY. TAK MILÉ LENKY – VŠECHNO NEJLEPŠÍ. HODNĚ LÁSKY, ZDRAVÍ A POHODY. (u) (rose1) (inlove)

 6. PROSÍM POZOR!!! U STUDNY UŽ ZOZTÁL PROUŽEK SNĚHU A POD NÍM KOUKÁ JEŠTĚ PŘIKRČENÝ, ALE ROZKVETLÝ TAVOLÍN. 😛

  1. ZDENO, NEPROVOKUJ S TALOVÍNAMA!! TADY U NÁS JE JEŠTĚ VŠUDE CCA 30-50 CM SNĚHU A NIC NEČOUHÁ. JEN ŠPIČIČKY KEŘŮ. SVÍTÍ SIC SLUNCE, ALE BÍLÁ VRSTVA JE VYSOKÁ.

   1. ZANO, CO SE MÁ VYFOTIT. TY ŠPIČKY CHUDINEK RYBÍZŮ? FAKT JE SNĚHU HROMADA A MÁM UŽ VZTEK. DOPOLEDNE JSEM SE NA SLUNÍČKO , KTERÉ SE TU SMÁLO OPRAVDU AŽ DO TOHO POLEDNE , NESTIHLA DOSTAT. KDYŽ JSEM VYRAZILA VEN, ŽE SE JAKO NA SLUNÍČKU BUDU VYHŘÍVAT , POSLOUCHAT PHÁDKU Z RÁDIA, A ŽE DOPŘEJU SVÉMU ORGANISMU TROŠKU TOHO DÉČKA, SVÍTIL FERDA UŽ JEN CHVILINKU. OBLOHA SE CCA PO HODINĚ ZATÁHLA TTĚŽKÝMI MRAKY A UŽ SAMI JISTĚ UHODNETE, CO SE STALO. ANO, POKUD JSTE ŘEKLI, ŽE ZAČALO CHUMELIT, TREFILI JSTE DO ČERNÉHO. CHUMELÍ AŽ DO TEĎ A MNĚ UŽ TEN SNÍH LEZE NA NERVY. JÁ CHCI SLUNÍČKÓÓ!

    1. LENKO, TO JSEM PROVOKOVALA ZDENU, JEN JSEM SE BLBĚ TREFILA, PROMIŇ. ONA (U VEDLEJŠÍ HOSPODY) UŽ SLÍBILA FOTKU NA ZÍTRA. (f)

     1. Fšechno vidí oko moje. Mne to napadlo, že bych měla svoje zvěstování dokumentovat, ale nějak nebyli lidi, nebo co. A když jsem se přesvědčila, že mi opravdu odešla poslední návštěva, tak se z cesty dostavil motorizovaný bratr a u vrat byl neskutečně veselý, protože těm vratům chyběla jedna železná L tyč, průměr 20mm, která slouží jako zástrčka. No, náš nejml. se nesmírně na zasněžené zahradě nudil a jako správný botanik výzkumník vysázel do závějí velmi různorodé předměty.(vezmu to abecedně) Kracičky, kropítko z konve, motyčku, násadu na vidle, sekerku, zahradnické nůžky a tu závoru. Co jsem nevypátrala, je pod sněhem do pořádné oblevy schované a uvidíme, jestli se to ujme. A když jsem za šera svištěla okolo studny, tak už nebyla realizace portrétů posla jara možná. 😀

      1. Zdeni, to si na jaře můžeš otevřít železářství, obzvlášť záhon kropicích konví bude skvělej (clap)

 7. LENKO, DÍKY. TOHLE MĚ DOCELA ZAJÍMÁ. JÁ TOTIŽ SŮL RÁD A JE MI JASNÉ, ŽE NIC SE NEMÁ PŘEHÁNĚT. TAKŽE UKLÁDÁM A ZKUSÍM HLAVNĚ V LÉTĚ NA MASO NA GRIL. V KUPOVANÝCH SMĚSÍCH JE SOLI DOCELA HODNĚ, TAK CHCI ZKUSIT VLASTNÍ SMĚSI. SŮL NENÍ ANI TAK NUTNÁ, PROTOŽE KONZERUJU OLEJEM A ALKOHOLEM – MASÍČKO JE PAK BÁJEČNĚ JEMNÉ.

  1. NAZDAR, JINÝ HONZO. VÍM, ŽE TYHLE SMĚSI MŮŽOU PMOCI TĚM, KO BY ANI SKRO SOLIT NEMĚLI A MYSLÍM, ŽE TĚCH JE MEZI ZVÍŘETNÍKY DOCELA HODNĚ.

   1. NO, JÁ MEZI NĚ (ZATÍM) NEPATŘÍM, NICMÉNĚ PROČ DRÁŽDIT KOBRU BOSOU NOHOU, ŽE? (clap)

    1. Honzo, pokud jde o směsi, vřele doporučuju všechny od Aberlových (Pollau), jsou moc dobré, jsou to jen samé bylinky, sůl vůbec žádná. Pytlík je tak za 12,- korun, takže i cena je příhodná. Víc zde: http://www.bio-produkty.cz/produkty?page=shop.browse&category_id=14&vmcchk=1
     Navíc, Aberlovi jsou moc fajn lidi – před pár lety jsme se k nim vypravili (jedny závody míváme přímo v Pavlově, kde bydlí) a bylo to moc příjemné, nakonec jsme tam s paní Aberlovou prokecali snad dvě hodiny.

 8. DNESKA MŮJ JIŘÍ ZDOKUMENTOVAL ASPOŇ TOROCHU Z MÉHO BYLINKOVÉHO KRÁLOVSTVÍ ZA JIHOZÁPADNÍM OKNEM. PŘEDTÍM JSEM SE POKOUŠELA SICE BYLINKY VYFOTIT SAMA, ALE FOTKY SE DEDE NADALY POSLAT,JELIKOŽ BYLY NEKVALITNÍ. JELIKOŽ JE JIŘÍ ŠIKULA, PŘETÁHL FOTKY DO PECKA A JÁ JE UŽ NACPALA NA RAJČE.PŘEDTÍM ORVÁNÍM BYLA BAZALIČKA MNOHEM KRÁSNĚJŠÍ A ZELENĚJŠÍ, ALE JÁ POTŘEBOVALA LISTY NA BYLINKOVOUMARINÁDU A NECHTĚKLO SE MI HLEDAT JE V MRAZÁKU.JEN ABYSTE VIDĚLI, ŽE NEKECÁM A NEVYMÝŠLÍM SI, TAK TADY TY FOTEČKY JSOU:www.uca.rajce.net/moje bylinkova zasobarna

 9. LENKO, DÍKY MOC. TAKY SI ULOŽÍM. UŽ JSEM V RODINĚ VAŘILA MINIMÁLNĚ SLANÉ JÍDLO, TAK VÍM, JAK SE MUSÍ ZKOUŠET A LABOROVAT, ABY TO BYLO I DOBRÉ. 🙂 oVŠEM DNES JSEM SE OPRAVDU KULINÁŘSKY VYZNAMENALA. DĚLALA JSEM UHRB (UNIVERSÁLNÍ HRNKOVOU BUCHTU). VŠECHNO JSEM SI PŘIPRAVILA A NANDALA NA PEKÁČ, DNES BUDE S TVAROHEM, ŠVESTKAMI A ŽMOLENKOU. ŠUPLA DO TROUBY A – EJHLE, VAJÍČKO ZBYLO NA LINCE JAKO SYROTEČEK. TAK JSEM ZVĚDAVÁ, JAK KOLÁČ DOPADNE. :S

  1. HLÁSÁNÍ Z BOJIŠTĚ: KOLÁČ JE JEDLÝ I BEZ VAJÍČKA. JEN TO NIKOMU NEŘEKNU, ABY SI STRÁVNÍCI NEMYSLELI, ŽE NA NICH ŠETŘÍM. |-)

   1. No, zatím bylo empiricky zjištěno, že bez vajíčka to jde, ale bez cukru je obzvlášť rebarborová buchta dost blivajz.

   2. ZDENI, JÁ TAKY DĚLÁM NĚKTERÁ HRNKOVÁ TĚSTA TŘEBA I JEN SE ZBYLÝM BÍLKEM A NĚKDY TAKY ÚPLNĚ BEZ VEJCE. ONO TOTIŽ DOCELA STAČÍ, KDYŽ TĚSTO OBARVÍŠ TŘEBA JEN ROZDRCENÝMI SUŠENÝMI OKVĚTNÍMI PLÁTKY MĚSÍČKU ZAHRADNÍHO. PRO BAREVNOST TĚSTA TO STAČÍ A JEŠTĚ UŠETŘÍŠ KILOJOULY ZA ŽLOUTEK.MÁM DOMA TEN SUŠENÝ MĚSÍČEK STÁLE ,TAKŽE OBČAS TAKHLE TĚSTO ŠIDÍM. ALE JDE TO I TAK,ŽE DO TĚSTA DODÁŠ MÍSTO VEJCE, KTERÉ TŘEBA ZROVNA NEMÁŠ NEBO POUŽÍT NEMŮŽEŠ, 2 PLNÉ LŽÍCE VANILKOVÉHO PUDINKOVÉHO PRÁŠKU.FUNKCI PUDINK MÁ STEJNOU, CHUŤ TĚSTA SE NEZMĚNÍ, ALE JOULY NEUŠETŘÍŠ ANI NÁHODOU.

    1. NO, VZHLEDEM K TOMU, ŽE K DOMÁCÍM VAJÍČKŮM PŘÍJDU MÁLO KDY, TAK SE BARVA TĚSTA ANI MOC NELIŠÍ. ALE NA CHUTI A KONZISTENCI TĚSTA SE NIC NEPOZNÁ. 🙂 A POTŘEBOVALA BYCH DOZOR, KTERÝ MI TEN KOLÁČ SCHOVÁ. TY ŠVESTKY NA TVAROHU A ŽMOLENKA NEMAJÍ CHYBU. (devil) (dog) (cat) (^) UFF

     1. ZDENI, OBKLIČ KOLÁČ KOLEM DOKOLA JÁMAMI NA MAMUTY. PŘI JEICH KOPÁNÍ VYDÁŠ KALORIE NAVÍC, TAKŽE PAK TI KOUSEK BUDE POVOLEN. U NÁS TOHLE NEHROZÍ.JIŘÍ JE SCHOPEN A OCHOTEN VŠE ZHLTAT JEŠTĚ HORKÉ, NA MNOŽSTVÍ PŘÍPADNÝCH JINÝCH STRÁVNÍKŮ SE NEOHLÍŽÍ. DOBŘE MI TAK, NEMĚLA JSEM SI VZÍT SLAĎÁKA A BUCHTOŽROUTA SE STÁLOU CHUTÍ NA SLADKÉ

  2. ZDENI, ZDRAVÍM SIROTEČKA-VAJÍČKO SYROVÉ A ČTI NĚKDE NÍŽE O NEZBYTNOSTI VAJEC V POKRMECH. PŘIZNÁM SE,MĚSÍČKEM OBČAS ŠIDÍM VĚTŠINU TĚST.

  1. TEĎ JSEM SI PŘEČETLA, ŽES MI DO PRÁCE POSLALA RECEPTÍKY! DÍKY, ALE DOSTANU SE K NIM AŽ V PONDĚLÍ. JINAK KDYBY COKOLIV, MÁM DOMA ADRESU NA SEZNAMU lj.svecovi.

 10. DĚKUJI LENKO, JÁ TOHLE NEZNÁM A NEUMÍM. JAKO BABA KOŘENÁŘKA BYCH PROPADLA V ZÁKLADNÍM KURZU, TAKŽE UCHOVÁVÁM…

  1. DALMATIN, TY MI STRAŠNĚ LICHOTÍŠ. ALE JAK VIDNO, I JÁ ZAPOMNĚLA NA SATUREJKU. A TO SI JI TÉŽ PIPLÁM ZA OKNEM PRACOVNY V TRUHLÍČKU.
   A JEŠTĚ NĚCO PRO VELKOU KOČKU. jÁ SI D NA ZAHRÁD CE UŽ DLOUHO PĚSTUJU OBA DRYHY KOŘENÍ- OREGÁNO PRAVÉ A,ITALSKÉ I NAŠI DOBROMYSL. JÁ TEN PŘEKLAD UVÁDÍM PRO TY, CO NETUŠÍ, ŽE U NÁS SE TAKOVÁ AROMATICKY O DOST SLABŠÍ ODRŮDA OREGÁNA EXISTUJE. . NAŠE DOBROMYSL NENÍ ZDALEKA BTAK AROMATICKÁ, ALE NA A ČAJCPROTI EPILEPTICKÝM ZÁCHVATŮM A PRO LEPŠÍM NÁLADU SE POUŽÍVÁ PRÁVĚ NAŠE DOBROMYSL.

  2. DALMATIN, SOLENÍ-NESOLENÍ NENÍ VÁŽNĚ MŮJ VYNÁLEZ. JÁ JEN TAK DLOUHO HUDRALA , DYNDALA A ŽEBRALA, AŽ JSEM RECEPTY DOSTALA.NYNÍ SE JEN DĚLÍM O VYZKOUŠENÉ A PRAXÍ OVĚŘENÉ VÝSLEDKY.

 11. MILÁ LENKO, FAKT PRIMA A UŽITEČNÝ. JÁ NAŠTĚSTÍ ZATÍM NIC PODOBNÝHO NEPOTŘEBUJU, ALE TAKY SKORO NESOLÍM. ZVYKLA JSEM SI, KDYŽ BYL SYNEK MALEJ A UŽ NÁM TO NĚJAK VYDRŽELO. TAK MOŽNÁ NĚJAKOU TU SMĚS PRO ZPESTŘENÍ ZKUSÍM 😛

  1. ANO, NAŠE RODINKA JE ASI TAKY RARITA, CO SE SOLENÍ TÝČE. JIŘÍ DOKÁŽE VELICE NELIBĚ ZDŮRAZNIT, KDYŽ SE MI NÁHODOU POVEDE NĚCO OSOLIT, ALE MY UŽ JSME TAKY ZVAKLI. SOLÍM VODU NA KNEDLÍKY A TROŠKU SOLI DÁVÁM TŘEBA DO BRAMBORÁKŮ.JINAK NÁM 1 KG SOLI VYDRŽEL VŽDY, I KDYŽ JSME BÝVALI DOMA ČTYŘI, NA CELÝ ROK. PODOTÝKÁM, ŽE JSEM VAŘIA A VAŘÍM DODNEŠKA DENNĚ! JIŘÍ SE NEMÁ KDE STAVOVAT. KDYŽ JSEM ŠLA DO DŮCHODU, VĚRČA RADĚJI DENNĚ V PLEDNE PŘIBĚHLA DOMŮ, NEŽ BY JEDLA VE ŠKOLNÍ JÍDELNĚ. MÁME ZÁKLADNÍ ŠKOLU CCA 5 MINUT MÍÉ ŠNEČÍ CHŮZE, KDYŽ SI VĚRČA PRICXHVÁTLA, STÍHALA PŘIBĚHNOUT I ZA MINUTU A TAKY SE ZA STEJNOU DOBU I VRACELA. MĚLA JSEM PŘEHLED O ŽOM, KOLIK A ČEHO SNĚDLA. VĚRČA NIKDY NECHTĚLA SNÍDAT, TAKŽE JSEM HOLKÁM PŘIPRAVOVALA VŽDY VYVÁŽENOU SVAČINU, ABY MĚLY DOST ENERGIE. BÝVALO TO ZPRAVIDLA DOMA PŘIPRAVENÉ DOMÁCÍ MÜSLI S MEDEM A OŘECHY. TEPRVE BNEDÁVNO SE MI DCERKY VŠAK ŘIZNALY, ŽE SVÁČU ZPRAVIDLA VYMĚNILY SE SPOLUŽÁKY. ZA CHLEBA NEBO HOUSKU S NĚJAKÝM BLIVAJZEM. SPOLUŽÁKŮM PRÝ MOJE MÜSLI VELMI CHUTNALO, TAKŽE HANDOVALI RÁDI. MĚJTE SE, PADÁM NA SLUNÍČKO, KTERÉ TU SVÍTÍ OSTOŠEST.

    1. ZANO,NU NÁS STÁLE SNÍH A ZAS SNÍH A Z NĚJ VYČUHUJÍ JEN ŠPIČIČKY RYBÍZOVÝCH A JINÝCH KEŘŮ. U NÁS LEŽÍ STÁLE CCA 50 CM A JÁ JEŠTĚ NA VŠCHNY ZÁHONY POŘÁDNOU VRSTVU SNĚHU PŘIHODILA. MÁM NA ZAHRÁDCE JÍLOVÉ PODLOŽÍ, TAKŽE SE VODA ŠPATNĚ VSAKUJE. TO VRŠENÍ SNĚHU NA ZÁHONY SE OSVĚDČILO JIŽ VLONI, KDY JSEM SE ASPOŇ NEBRODILA PO KOTNÍKY V BAHNĚ, ABYCH SE NA ZAHRADU DOSTALA A PROŠLA P CESTIČCE KE ZDI, U NÍŽ STOJÍ POD OKAPEM VANA. JSEM SI JISTA, ŽE BUDE JEŠTĚ DLOUHOU DOBU TRVAT, NEŽ SE VŮBEC NĚCO ZE SNĚHU VYKLUBE. ALE NEVA, PROTOŽE ROSNIČKÁŘI STRAŠÍ, ŽE JEŠTĚ DORATÍ MRAZY, TAKŽE VŠECHNO JE TÍM SNĚHEM PŘIKRYTO JAK DUCHNIČKOU.

 12. Na luštěniny (viz směs 1) doporučuju saturejku – má výrazně protinadýmavé účinky (podobně jako třeba fenykl nebo máta). Je dobrá i jako náhrada pepře, viz. směs 3 (mmch. lidem s oslabeným trávením bych pepř v jakékoliv podobě nepodávala); zkuste ji třeba přidat do kuřete (slepice) na paprice, budete (příjemně) překvapení, je to moc dobré. Saturejka je i součást oblíbeného bulharského koření čubrica (spolu s pískavicí-řeckým senem a kdoví čím ještě). Někomu nechutná, ale dá se na ni zvyknout; do čočky, fazolí apod. je úžasná. A doteď vzpomínám na dobu, kdy MLP občas pracovně pobýval v Bulharsku a vozil mi odtud „File Elena“ – sušenou panenku obalenou v saturejce, veliká dobrota.

  1. ZVÍŘETNÍČCI, PŘIBYLA JSEM TEPRVE PŘED CHVILIČKOU, JELIKOŽ MŮJ JIŘÍ CHYTIL JAKOUSI DOCELA HUTNOU VIRÓZU S ŘÍDKÝM PŘÍPADEM A HUSTÝM BĚHÁNÍM. JE VŠAJ AŽ S PODIVEM, ŽE AČKOLI ON STŮNĚ UŽ OD ÚTERKA, JÁ NIC NAŠTĚSTÍ NECHYTLA, I KDYŽ SE VŠAK O TOHO SVÝHO MARODA STARÁM POCTIVĚ. JSEM VRCHNÍ ZÁSOBOVATEL A PLNIČ VŠECH JEHO PŘÁNÍ, TAKŽE LÍTÁM MEZI NAŠÍ SÁMOŠKOU A DOMOVEM JAK TRYSKÁČ. JIŘÍ JE JAK MOUCHA A NETUŠÍM, JAK ZVLÁDNE JÍT V PONDĚLÍ DO PRÁCE. OD TOHO ÚTERKA MĚL RADĚJI DOVČU.
   JINAK VELMI DĚKUJU ZA OHLASY. TUŠILA JSEM, ŽE TENHLE MLSOTNÍK BUDE UŽITEČNÝ VŠEM. JEN CHCI JEŠTĚ PODOTKNOUT JEDNU DŮLEŽITOU VĚC:
   OPRAVDU POZOR NA ČERSTVÉ BYLINKY SI MUSEJÍ DÁT VŠICHNI, KDO BEROU JAKÉKOLIV LÉKY NA ŘEDĚNÍ KRVE-WARFARIN A POD. A TÝKÁ SE TO I BETABLOKÁTORŮ..
   ČERSTVÉ BYLINKY TOTIŽ HODNĚ NÁSOBÍ ÚČINKY KREV ŘEDÍCÍCH LÉKŮ, TAKŽE SE S NIMI MUSÍ V TOMTO PŘÍPADĚ ZACHÁZET JAKO S ŠAFRÁNEM.
   AIDO, MOC DĚKUJU ZA DOPLNĚNÍ. DĚLALA JSEM I JEN TAKOVÝ VÝCUC A SATUREJKU JSEM V NĚM OPOMNĚLA, I KDYŽ JI NA SOLENÍ-NESOLENÍ POUŽÍVÁM TAKY. A D DO TĚCH LUŠTĚNIN JE SKVĚLÁ.

  2. saturejka je bomba. Vůbec všecky „tmavé“ bylinky, jak jim po usušení říká můj nos, kvůli ostrému, štiplavému a hořkému aroma a chuti, jsou supr do luštěnin, do omáček a polívek. V kuchařských začátcích jsem ovšem mockrát věc osolil tak akorát a po nastartování procesu sypání bylin (podle počasí, nálady a momentálního rozmaru nosu i jazýčka) se děly nevratné změny. Tydle byliny opravdu „solí“. Takže solit jen tak, aby se neřeklo a druhé kolo kdyžtak až nakonec. U masa se to ovšem dělá blbě.

 13. JA NEHRAJU !!!!!!! BÉÉÉ. Zase jsem napsala dlouhý příspěvek a net mi ho zašantročil. Když jsem to odklikla, tak mi bylo řečeno, že „page is too busy to show“ – což pochybuji, jelikož jsem momentálně tady jediná.

  Tak jen znovu jen krátce Lenko chválím tvoje směsi. Psala jsem ale, že oregano se sice překládá jako dobromysl, ale chuť má oproti opravdovému oreganu z jižní Italie či Francie mnohem slabší.

  Dala jsem prve několik z těch krásných smajlíků – ale asi proto to vypadlo, tak teď to raději pošlu bez nich.

  Renáto – díky za mail a provedu.

  1. Maričko, předpokládám, že je to podobné hlášce „odesíláte příspěvky příliš rychle za sebou, zpomalte trochu“, kterou občas utržím. Ano, může se mi to stát, ale je divný, když u prvního, že… takže to bude nějaká chybka. ALE zjistila jsem, že když si znova otevřu komentářový okýnko (hm, takže to asi pomůže jen u odpovědí, ne u samostatných příspěvků), tak to tam je a můžu to poslat znova. Zatím to vždycky fungovalo.

  2. MARIČKO, PROHLEDEJ KOMENTáŘE, NĚKDE NÍŽE NAJDEŠ I MAIL NA LIDKU(LI). K TOMU NÁZNAKU DODEJ “ ZÁVITNÍK“ seznam.cz
   krom tohoi já bych docela uvítala i tvůj emílek. Jsem zaregistrovaná na hadopasech, což patrně sama Lidka ještě nezvládla udělat

 14. LENKO, PRIDAVAM SE K RENATE – UZITECNE. A INSPIRUJICI. TY TO MAS VZDYCKY PROBADANE, JA JEDU NA INTUICI. DALSI DOBRY TRIK, KDY SUL SE MUZE OMEZIT – CITRONOVA STAVA A PRO MNE HLAVNE V KOMINACI S CERSTVOU ZELENOU PETRZELKOU.

  OVSEM EXISTUJE EXTREM BEZ SOLI – MOJE TCHYNE. NEJEN ZE NEPOUZIVA SUL, A KDYZ, TAK MALO, ALE DRUHE JINE KORENI, KTERE ZNA, JE MLETY CERNY PEPR, KTERY KUPUJE V EKONOMICKEM BALENI VE SKATULI ASI 25 CM VYSOKE. PRED ASI 5 LETY JSEM SI UDELALA TAJNOU ZNACKU FIXKOU NA JEJI VELKE KRABICI MLETEHO PEPRE. LETOSNI VANOCE TO VYPADALO, ZE JI TO VYDRZI DOBRE NA DALSICH 5 LET. A JINE KORENI NEPOUZIVA. CILI KDYZ ONA PROVEDE NEJAKE MASO, TAK SE MI PO TOM NAVALUJE.

  ALE JE ZAJIMAVE, ZE KDYZ TAM PRIVEZU NEBO PROVEDU NA MISTE NEJAKOU POTRAVU, TAK SE JI DELAJI BOULE ZA USIMA.

  1. HANI, JÁ SIC O POCITU A SLANOSTI PŘI POUŽÍTÍ PTRŽELE A PAŽITKY VĚDĚLA. AVŠAK NĚJAK JSEM NIC JINÉHO VYUŽÍT NEDOVEDLA. TEPRVE NÁHODA, DYŽ JSEM LEŽELA PO INFARKTUV MOTOLE,MNE PŘIVEDLA NA STOPU BYLINKOVÉHO SOLENÍ. VŠAK TO JISTĚ SAMA ZNÁŠ, ŽE LÍNÁ HUBA- HOLÉ NEŠTĚSTÍ A JÁ TU LÍNOU HUBU OPRAVDU NEMÁM SKORO NIKDY. A UŽ JSEM POMOHLA DOSTI LIDEM, KTEŘÍ NESMĚLI KVŮLI LEDVINÁM SŮL NAPROSTO NIKAM POUŽÍT, POKU CHTĚLI DÁL A BEZ PROBLÉMŮ ŽÍT. SPOUSTA LIDÍ BEZ SOLI ŽÍT NEUMÍ A NĚKDY ANI NECHCE. O DIALÝZU VŠAK NESTOJÍ NIKDO ZNICH . NESLANÉ JÍDLO NECHUTNÁ NIKOMUA ŠPETIČKA SOLI SE NĚKDE NAHRADIT NEDÁ.VŠAK JISTĚ ZNÁTE SŮL NAD ZLATO

 15. To je moc užitečný Mlsotník! Pokud člověk z nějakých důvodů sníží množství použité soli, objeví i nové chutě. U kvalitních mořských ryb sůl v podstatě není potřeba vůbec – na Vánoce jsme zapomněli osolit lososa a nikdo si nestěžoval 🙂

  1. TO JE ABSOLUTNE PRAVDA U KREVET. PROTOZE KUPUJU JENOM ZARUCENE CERSTVE NEBO TY, CO JSOU RYCHLOMRAZENE PRIMO NA LODI, TAK Z NICH JESTE JE CITIT CHUT MORSKE VODY. MYSLIM, ZE NA KREVETY JSEM SUL NENASYPALA ASPON POSLEDNICH 15 LET. A JA SUL RELATIVNE RADA – I KDYZ BYCH ASI NEMELA. ALE I U MORSKYCH RYB, JSOU-LI VELMI CERSTVE – SOLIM MINIMALNE.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN