BTW: Jak to bylo s Maxem

V naší rodině se pes objevil v ideální dobu – tedy pokud byste byli tím psem. Našemu prvnímu synovi Andymu bylo něco přes čtyři roky a jeho mladší bráška se měl teprve za dva měsíce narodit.

Jednou v polovině ledna se mě těsně před spaním můj muž zeptal, jestli bych chtěla psa. Samozřejmě, že jsem nebyla proti, zvířata vždy měla v mém životě velmi důležité místo, nicméně jsem rozumně namítla, že by snad bylo lepší počkat na léto, až bude miminko větší a vůbec.

Neřekl nic, ale druhý den přišel z práce a přes rameno měl cizí tašku, v jednom rohu nějakou mokrou. Zvědavě jsem sáhla dovnitř a vytáhla něco velmi malého, chlupatého a zoufale koukajícího. Do dlaně se to vešlo, mělo to uplakaný čeníšek a podle mého muže to měl být dlouhosrstý jezevčík. Tak k nám přišel Max.

Max coby pán v letech

Donést psa zcela neznámého původu si obvykle – alespoň podle kynologických časopisů a příruček – říká o malér. Naše malé chlupaté nic mělo nejasně hnědou barvu, tmavé konce oušek a na zádech něco, čemu se u koní říká úhoří pruh. Bylo mu prý asi 6 týdnů a neuměl pořádně jíst z misky. Podrobná prohlídka ukázala, že má anemické dásně a kožíšek plný blech.

Snažila jsem se vyzvědět, kde k němu můj muž přišel. Vězel za tím jeho kamarád z práce, který choval německé ovčáky a psům se vůbec hodně věnoval. U jakéhosi chovatele, který prý věřil v tvrdý odchov štěňat „na slámě“, uviděl v jinak zdravém vrhu štěňat jedno nedochůdče, které vypadalo, že by nemuselo nastolený režim přežít. Hledal tedy urychleně vhodného kandidáta na osvojení psího miminka, a můj muž byl přesně tím pravým, kdo dával záruku, že se štěněti dostane všeho, co bude potřebovat.

Vzala jsem malého uřvance na klín, a sedla k telefonu a zavolala mamině. Jejich jezevčíkovi Bendovi byly v té době skoro dva roky, takže měla štěněčí potřeby v živé paměti. Rychle jsem pochopila proč – život se štěnětem je něco, co se opravdu nezapomíná.

Poté, co jsme Maxe tři dny máčely v různých roztocích, abychom ho zbavily úporných parazitů, a krmily nejrůznějšími dobrotami, psisko rychle oživlo. Já jsem byla v té době v sedmém měsíci rizikového těhotenství a před příchodem malého vetřelce jsem měla tendenci lenivět. To mě rychle přešlo.

Riziko neriziko, na štěně bylo třeba dohlédnout, učit ho, hrát si s ním a seznamovat ho s chodem domácnosti. Náš starší synek Andrej, tehdy čtyřletý, měl z nového přírůstku rozporuplné pocity. Radost nad štěnětem kalil fakt, že si již nemohl být jistý, zda se k němu hračka zapomenutá na podlaze ještě vrátí v použitelném stavu. Když nad tím tak přemýšlím, byla to skvělá příprava jedináčka na život se sourozencem.

Bylo však třeba stanovit pravidla vzájemného soužití tak, abychom předešli možným konfliktům. Zásada byla jednoduchá: dítě i pes se musejí chovat slušně jeden k druhému, a pokud tomu tak nebude, spor vyřeším já. Čtyřleté děti mívají tendenci zacházet se zvířaty jako s plyšákem a k ohleduplnosti musejí teprve dozrát. Stalo se pravidlem, že pokud pes zaječel, vlítla jsem na místo a zasáhla.

Bylo to až k smíchu pozorovat, s jakým zadostiučiněním sledoval Max ostrou domluvu nebo plácnutí přes zadeček vzpurného pachatele. Díky tomu se však nikdy nepokusil brát spravedlnost do vlastních tlapek a mladšímu synkovi Markovi, který se narodil, když byly jezevčíkovi zhruba čtyři měsíce, se stal oddanou chůvou.

Mladí Nazgúlové a Max

V této souvislosti moje mamina ráda mluvila o jejich prenatální spřízněnosti – Max mi pravidelně spával na břiše nebo na klíně, a byl tak svědkem toho, jak se mimi snaží prokopnout tu mým žaludkem tu jinými orgány. Je pravda, že při hrách se štěnětem a hledání loužiček jsem se dostala do skvělé duševní i fyzické kondice – do porodnice jsem šla s vlastnoručně nalakovanými nehty na nohou.

Když jsme novorozené miminko přinesli z porodnice domů, rozbalila jsem zabálku a pozvala Maxe, aby se šel s novým členem rodiny seznámit. Zodpovědně ho očichal, chvilku zapřemýšlel a potom mu olíznul prstíky na nohou. Marek byl schválen a přijat do stavu, Max se potom sám pasoval do role ochránce. Zpod své péče ho propustil, až když Markovi byly asi čtyři roky. Miloval ho samozřejmě stále, ale nikdy ho pořádně neposlouchal – to tak, aby dospělý pes poslouchal nějaké štěně!

V těch prvních měsících jsem často přemýšlela, co z toho zvířete vyroste – mohlo to být v podstatě cokoliv. K mému údivu se však mé obavy vůbec nepotvrdily. Jak Max rostl, změnila se barva jeho srsti na zářivě mahagonovou, na konci uší a v hřívě na krku měl apartní černou. I postavu měl dokonale jezevčičí – vzpomínáte si na jezevčíky kreslíře Ceplechy?

Dlouhý čumák na elegantní hlavě, statná hruď, krátké a silné tlapky, dlouhý pružný hřbet a nekonečně dlouhý ocas. Srst na těle mu hladce přiléhala a tvořila prapory všude tam, kde je má správný jezevčík mít. Ani jeho charakter nás nenechal na pochybách. Byl to vynalézavý rošťák, zaujatý lovec, ostražitý hlídač a mlsoun, který byl pro kus čokolády schopen opravdu krkolomných akcí. Sjezdil s námi celou Evropu a uměl se chovat jako gentleman.

To mu samozřejmě nebránilo v tom, aby vyhrabával bahnité tunely, válel se v odpornostech, utíkal za fenkami a kradl cokoliv, co ho zaujalo. Uměl číst naše myšlenky a někdy až nepříjemně rozuměl lidské řeči. Většina majitelů psů mi dá za pravdu, že pokud nechtějí, aby psisko zjistilo, co nemá, je třeba leckdy volit nezvyklá slovní spojení, aby se člověk vyhnul aktivizujícím pojmům, jako jsou „půjdeme“, „vycházka“, „mistička“, „lednička“ apod.

Nazgúlové a Max o Vánocích

Mě Max miloval až s agresivní zarputilostí, byl rozhodnut mě ochraňovat za jakýchkoliv okolností a dnes musím říct, že jsem vděčná, že se za dobu jeho vlády nic zlého nestalo – byl ochoten nejdřív kousat a teprve potom se ptát, jestli na mě ten „sprostý podezřelý“ skutečně hodlal nějakým způsobem zaútočit. Ke konci jeho života už neexistovaly zavřené dveře mezi mnou a jeho psím veličenstvem a byla jsem to nakonec já, kdo se musel rozhodnout a pomoci mu za Duhový most.

Nicméně – když mu bylo víc než jedenáct a půl roku, postavili jsme ho před problém s adaptací na nové podmínky. Přestěhovali jsme se z Prahy na vesnici a přinesli domů dvě další štěňata – ano, objevili se Nazgúlové.

Dagmar Ruščáková

Aktualizováno: 17.2.2010 — 03:46

132 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Krásné a výstižné povídání o Maxovi. Mám tu čest poskytovat servis dvěma jezevčíkům – Dulince bude v dubnu 16 let, Alanovi včervnu asi 13 – přesně nikdo neví, kamarádka ho v postštěněcím věku vysvobodila ze řetězu od popelnice, která mu složila za boudu a když u ní nebyl nikdo,kdo by si ho mohl nechat, doputoval až k nám. Jsou v mém životě v pořadí druhý a třetí, všechny popisy chování jezevčích veličenstev bych tady mohla odsouhlasit. Chystám se připojit časem s nějakým povídáním o psech, které jsem v životě potkala, ale zatím je málo času, tak se těším, až bude víc. (&) 🙂

  1. Milá Kimi, těšit se, až bude víc času je nesmírně ošidné, protože „víc času“ je nedostižná časová jednotka 🙂 Takže radši napiš hned! 😛

 2. Poslusne hlasim, ze jsem jiz konecne radne pripojen na baraku.Premyslim, jestli jsem tenhle clanek cetl, ale tusim, ze vysel jeste pred tim, nez jsem na Zviretnik prisel. Neco mi ale rika clanek“ Max telefonista“, nebo se pletu DeDe?
  Pripojeni byla strasna strapace. Kdyz to bylo hotove a ja chtel prestehovat pocitac na barak, tak jsem sebou seknul na ledu. Nemoh jsem vubec hybat rukou, nikdy jsem v zivote nemel nic zlomeneho, ted jsem myslel ze jako jo a na nekolikrat. Jel jsem na tu hroznou chirurgii do Sokolova ( Medvidek jiste zna ty katakomby ), udelali rengen a ja uz, jak jsem nesl ty snimky do ordinace, tak jsem videl, ze kde nic, tu nic. Doktor pak tu ruku prohlizel, zadna modrina, zadnej otok, ja uz byl celej zblblej a rikal jen „ze ted to boli, ted ne“,a zase uplne naopak. No drzel me za simulanta, mrkal na sestricku, povidal, ze to chce tri dny v klidu ( jako ty neplaceny ) a ptal se kde delam. Nikde pane doktore , ja jsem v duchodu a neschopenku nepotrebuji ! Ja normalne mam o zabavu postarano, chodim kolem plotu drazdit psy. Ale ted, je to sama zavej, k plotu se clovek nedostane a psi jsou zalezli v boude.
  Tak jsem si vymyslel tudlectu zabavu, ze budu predstirat pad na ledu, nechat se rengenovat a cucet cely odpoledne v tech katakombach.
  No, jo, tak jsem se vykecel, pac me ten doktor nastval !
  Ahoj a jsem tady !

  1. Ďáble jeden! Tak se rychle uzdrav. Ani nevíš, jak moc mi chybí tvoje přesné hlášky. Ještě, že Dede rozjela tvoje nádherné pohádky. A máš u mě ještě toho ferneta a pivo u Kance. Platí?

   1. Dobří holubi se vracejí! (L)
    Jsem ráda, že už jsi zpátky v síti a že se Ti nic zlého nestalo, dvojité trojité milené . 🙂

  2. Psi jsou schovaní v boudě a dělají takhle:o3:o3:o3
   Hlavně se brzy uzdrav z toho simulantství…)

  3. Milý Wewewečko – konečně jsi mezi námi, opravdu tu chybíš. A tvoje pohádky jsou pořád krásné – doufám, že brzo budou i nové.
   A dávej na sebe pozor, ať jsi stále zdráv a vesel. Papapá

  4. Wéwečko, moc zdravím a jsem ráda, že jsem na Vás po čase natrefila! A těším se, že tu budete bývat víc!

  5. WWWÉČKO, NAZDÁREK KAŠPÁREK A TŘIKRÁT HURÁ!!! ZAS TU BUDE O NĚCO ŽIVĚJI, KDYŽ MEZI NÁS DORAZILO DVOJITÉ TROJITÉ. DOPAJDALA JSEM AŽ NYNÍ A UŽ TU NIKDO ASI NEBUDE, ALE STEJNĚ SE VELICE TĚŠÍM, ŽE BUDE NĚJAKÝ POKECÁNÍ JAKO DŘÍVE, Í KDYŽ VÍM, ŽE NOVÍ PLŠIÁCI SE VELICE ŠPATNĚ OBJEVUJÍ. VERAM ASI UŽ CHODÍ SPÁT VČAS, JELIKOŽ UŽ NEPLCHUJE , TOJEFUK, KARDIAK A EVAM UŽ NÁS DÁVNO OUSTILI A SLEDUJOU NÁS ODNĚKUD Z BLÁČKU, TAKŽE NOVÝ PLŠIŠÁK JE AKORÁT OBČAS JAKOUB, NĚKDY SE MIHNE PITRÝSEK A HLAVNĚ TAKY HANA W, U KTERÉ JE NYNÍ NORMÁLNÍ, NEPLŠIŠÁCKÝ ČAS. ZE STARÉ PARTY JSEM ZBYLA JÁ SAMA. SRDÍČKO A DŠCH OBČAS STÁVKUJÍ A MNĚ NADAJÍ NORMÁLNĚ SPÁT. ZDRAVÍM DO TAJNÉHO DOMEČKU WWW A PTÁM SE, ZDA BY SES NECHTĚL, WWWÉ ODTAJNIT A DORAZIT NA PRAŽENÍ VE FERDINANDĚ, KTERÉ SE KONÁ TUTO SOBOTU. VELMI RÁDI BYCHOM TĚ MEZI SEBOU UVÍTALI, NÁŠ POHÁDKÁŘI. Z VARŮ JEZDÍ DO PRAHY STUDENT AGENXCY SKOROMKAŽDOU HODINU A AUTEM BY TO TAKY NEMĚL BÝT PROBLÉM, KDYBYS HO ZANECHAL NĚKDE NA OKRAJI PRAHY. A K FERDINANDĚ TRFÍM I JÁ, NEUMĚTEL S DEZORIENTAČNÍM NESMYSLEM. A BUDE S NÁMI TENTOKRÁT I DEDE, TAKŽE RADÍM V DOBRÉM POUŽÍT RADĚJI JAKOUKOLIV HROMADNOU DOPRAVU, JELIKOŽ DEDE URČITĚ BUDE SNĚŽIT A POŘÁDNĚ FIČET, DOKUD SE NEVRÁTÍ ZA KANÁL. WWWÉ, DOJDI MEZI NÁS, ABYCHOM OBLÍBENÉHO GLOSÁTORA, SPISOVATELE, VYPRÁVĚČE A POHÁDKÁŘE MOHLI POZNAT OSOBNĚ. ON TOJEFUKMTAKY DLOUHO VÁHAL S ODTAJNĚNÍM VLASTNÍ OSOBY. JEDINÁ ZE ZVÍŘETNÍKŮ JSEM PŘIBLIŽNĚ VĚDĚLA, JAK VYPADÁ ZE ZADU A ZNALA JSEM JEHO BYDLIŠTĚ. OSTATNÍ MĚLI TU MOŽNOST POZNAT H, AŽ BYL VLASTNĚ MRTEV. TOHLE TY OPRAVDU CHCEŠ TAKY A JAKO TOJEFUK? VŠAK TĚ MEZI NÁMI NIKDO NEUKOUSNE A VE FERDINADĚ NA ROHU ULICE POLITICKÝCH VĚZŃŮ A OPLETALOVY JE MOC PRIMOVĚ A VESELO. VEZMI POLOVIČKU A DOJEĎ MEZI NÁS. PRO TEBE TO BUDE KOUSEK. JÁ JEDU AŽ OD NÁS, Z JIHOZÁPADU A TO MÁM ROZHODNĚ DÁL NEŽ TY NĚKDE ZE ZÁPADNÍCH ČECH. A SETKÁNÍ VYPUKNE OD 15. HODINY A BUDE NÁS CCA 35. DO FERDINANDY SE VŠAK VEJDEME SNADNO. A BYS NEBYL SÁM, TA JÁ SE DNESKA TAKY NATÁHLA A VYVÁLELA JSEM SE VE SNĚHU. NIC VÁŽNĚJŠÍHO NEŽ SEDACÍ ČÁST ŠLOVĚKA JSEM SI VŠAKNENARAZILA . ALE ŽUCHLO TO ÚPOŘÁDNĚ, AŽ SE LIDI OHLÍDLI. DOMAŽLICKÉ CHODNÍKY BYLY DENES JAK KLUZIŠTĚ.

   1. Ale jendže já su tady, zde stojím a nemohu jinak, neb kynu Sawwwoyanovi! Ať jsi tady připojen napojen zapojen jakkoliv či jináč, stejnějsi tady pořád, tak aspoň takto, jak dneska! LENKO, ALE JÁ TO VIDÍM TÉMĚŘ NEPŘEDSTAVITELNĚ, ŽE BY SE ZHMOTNIL. TO JE HOLT TVOJE IMÁGE, BÝT A NEBÝT. MUŽ V POZADÍ. MUŽ-SILUETA. MUŽ-PŘÍZNAK. É PŘÍZRAK, JÁ UŽ TAKY TERAZKY VIDÍM VŠUDE NĚJAKÝ PŘÍZNAK, JAK CHODÍM Z ORDINACE DO ORDINACE. No ničevó, každý podle svých možností… eště tak se dožít toho každému pode jeho potřeb.

  6. Hurá! WWW je na drátě! (Ale že to trvalo:)) ) To jsem ráda milý WWW, doufám, že zaskočíš častěji. A pokud jde o led… lidi já asi budu v sobotu v Praze koukat! 8o Odvykla jsem… ;))

  7. Hey, Hou, WWW. Prave jsem dorazila na znacku. To je fajn, ze jsi opet pripojenej! Jak se ti libi nova hospudka u Dede a Marka?

   Chodit k doktorum od urciteho veku nahoru je na houby. Prijdes tam s necim, co se ti zda nevhodne, prohlasi te za blba, ale najdou obcas neco, o cem jeden ani nemel tucha.

 3. (I) R O Z V E R N Í Č E K . (I)

  (*)Potkají se dva kamarádi:„Kam jdeš, Karle?“ K doktorovi, manželka se mi nějak nelíbí.“ „To jdu s tebou, ta moje se mi nelíbí už deset let.“(*)
  (C) Vinšuju všem přítomným hezký a klidný večer. (C)

  1. Cháááá : D )
   „Já tu tvoji matku opravdu nemám rád“ … „Tak sněz aspoň brambory!“ – odposlechnutý rozhovor manželů u oběda na Papui 😉

 4. Dede, spomienka na Maxa potešila, dúfam, že oprášiš aj spomienky na príchod Názgulov. Ako si spomínam na návštevy cvičiska … 😀 😀

 5. (&) Před dávnými léty, kdy jsem byl ještě děcko školou povinné, žil v naší rodině jozefčík jménem Pajda. Byl to pejsánek urážlivý. Mimo jiné měl zakázáno ležet v posteli naší máti. Pochopitelně se snažil, aby v nestřeženém okamžiku mohl skočit na peřinku a tam dělat mrtvého brouka. Pokud na něj někdo z rodiny zavolal zvýšeným hlasem, aby opustil postýlku, tak seskočil z vyhřátého pelíšku a odběhl do kuchyně. Tam si lehl pod stůl, položil si hlavu na přední tlapky a tvářil se velmi uraženě. To vydržel i několik hodin. Nedal se vylákat na žádnou, jím oblíbenou laskominu. Když se konečně rozhodl a vylezl, tak ještě nějaký čas chodil kolem nás s opovržlivým pohledem. Bylo by určitě zajímavé vědět co si o nás myslel. (&)

  1. Ano, přesně tak. Sousedi měli taky jezevčíka Filipa. Jednou v poledne jsem potkala Marcelu s Filipem, který se „tvářil“.Říkám Filipe co jseš tak načuřenej a Marcela vysvětlila: V noci šel Ferda (syn) na záchod a Filip mu zalehl postel a nechtěl ho tam pustit. Tak ho prý Ferda vzal za flígr a vyhodil z postele a od té doby byl Filip strašně uraženej, že jsem si toho všimla i já nezúčastněná.

 6. Jéééé, Maxík! Víte, že ten mě přivedl ke Zvířetníku? Tedy jeho meziměstské hovory. Tenkrát jsem se ozvala poprvé na Zv. (já tam byla náhodou, takže jsem nikdy nebyla zabukista) a hned jsme byla ukecána na povídání (jako všichni nováčkové) a tak jsem zůstala!
  Max měl krásný život, to je jasňačka! (Y)

 7. Jo, daklíci jsou zvláštní sorta psa, pár jich znám… vlastně znal jsem, nějak to letí. Třeba pamatuju jednoho, co tvrdě spal na křesle a vůbec nevěděl, kam se podělo to vařené koleno, které chladlo na stole. Tedy spal jen do chvíle, kdy si páneček všiml mastné čáry na koberci vedoucí někam pod gauč. Najednou hup a pod gaučem byl i pes. 😀
  A výchova psa a dítka – nevěřili byste kolikrát jeden spustil kravál, že je mu jako ubližováno a ve skutečnosti on byl ten, kdo něco provedl (okoukáno na vlastní oči).
  Dede, díky za krásné povídání, Max muse být pan PES!

 8. Jsem konečně tady a děkuju za milé ohlasy – je to už pěkných pár let, co je Max za duhou (odešel den po papeži Janu Pavlovi II), ale samozřejmě nijak nezapomínám a na ulici jezevčíky sleduju zavhlým zrakem 🙂 Jinak hlásím, že maily došly – terra, zana, Apina i Leona Roháčková (L) (E) , leč pořádně odpovím až večer, jsem dnes pořád pryč 😛 (&)

 9. Dede, díky za zalovení v archivním zlatém šuplíčku. (*) Max nezklame. A doufám, že bude i pokračování. Jen nevím, jestli byla Andych resuscitace Maxe v nějakém článku, nebo jen jako přídavek v diskusi. 😀 (L)

 10. Milá Dede (L) , na tenhle Tvůj článek si dobře pamatuji a určitě si ho večer přečtu znovu.
  Dneska je v práci hodně rušno, tak jen mávám a hlásím, že Lucinka i Matyášek jsou v pořádku a že je odpoledne uvidím. 🙂 (L)
  Přeju všem krásný den! (L)

 11. Dede, mám radost z připomenutí začátků s Maxem:-). Hihi, se štěníkem a následně dvěma chlapečky jsi ke zlenivění neměla sebemenší šanci. Těším se na další poklady z archivu.(*)

 12. Jejda, moc díky Dede za povídání o Maxovi. Jozefpšíci jsou úžasní psi, ale já jak jsem kočičí bych se asi z jejich svérázného pohledu na život obkreslil několikrát kolem dokola 🙂 A taky bych měl tendenci – věda, že jezevčík je pes lovecký, jmenovitě norovací – snažit se mu poskytnout příslušný výcvik. Je mi v tomhle ohledu velice blízký přístup EvyŽ k jejich fletkám. A jelikož a poněvadž mám k výcviku norování poměrně velké výhrady (a na druhou stranu chápu, že nějak se to ten nebožák pes naučit musí), měl bych dilema. Max byl prostě skvělý pes a podle všeho měl i pořádnou životní kliku, když narazil hned na dva soudné lidi, z nichž jeden ho vytáhl z drsného odchovu a druhý mu dal šanci. A tak je to dobře…(L)
  A dotaz OT na Dede – protože tady před časem terra-san psala něco o tom, že blesk není můj pomalejší brácha (všechno vidím, lásko!),posílal jsem včera mlsný (E) na téma semifreddo – doplaval, nebo utonul? Díky.

  1. Ach jo – manžílci, co si tady písemně poloveřejně říkají lásko – máme to zapotřebí, bejt u toho – ? Děte do sebe! (U)(Y)

  2. Děkuju, Terro, doplaval a odpověď (oslintaná:)) odplavala zpět 🙂 Jinak Max byl silně lovecky založený a užila jsem si toho až až, když jsem se ho od toho snažila odradit 😛

 13. Díky za krásnou vzpomínku na Maxe! Taky si občas vzpomenu na naši Týnu a dřív to byly vzpomínky bolestné, moc mi chyběla. Teď, co máme Macíčka, už jsou to vzpomínky spíše úsměvné a radostné, ten náš lumpík chlupatý žádné truchlení nedovolí… (@)

 14. Jé Max! Dede, ani nevíš, jakou radost jsi mi udělala, nevím proč ale ač jsem ho neznala, oblibovala jsem ho. Moc nestíhám, ale urvala jsem si čas a s chutí se začetla. Není to tak dlouho, co jsem si na Maxe vzpomněla. Jo, jo, józefpšík, to je pan pes (L)

 15. Vzpomínka je to krásná, ale přiznám se, že mě trošku vyděsila :-O – připoměla mi Kiminy věk. (O) :-S

  OT – Není uzený losos příliš výstředni jako dárek k svátku pro babi? Případně co jiného? (^)

  1. Uzený (jééé – já původně napsala ústřední 😉 ) losos JE výstřední, leč jako dárek pro bábi je super. Jak já toužím po výstředních dárcích, které můžu následně sež … žvýkat 🙂

   1. Taky bych se přidal – myslím, že jedlé dárky jsou možná výstřední, ale… proč vlastně? Dobré je to, co dotyčnému udělá radost. Je to pár let, co jsem od kamarádů dostal celou „nohu“ španělské sušené šunky jamón serrano – a to bylo radosti! Popravdě řečeno, kdybych si ji kupoval sám, připadal bych si výstředněji…

    1. Babi dostala celou šunku (uzenou, sušená by dělala potíže sežvýkat) k Vánocům. Tu opakovat nemůžeme, ani nevíme, jestli už je celá snězená.
     U babi jsou možné (skoro) jen jedlé dárky. Věci na sebe si raději vybírá sama, věci do domácnosti má všechny a bydlí v malém panelákovém bytě, knížky viz předešlé. Kosmetika má zákaz kvůli přezásobení.

 16. Ahoj Dede, šel ti mail.

  Jsem moc ráda, že se tu objevujou poklady z tvýho archivu – tyhle vzpomínky jsou moc krásný.

  1. Tý, Zanó, víš že máš v podtrženém nicku pořád odkaz na pizzu?:-D To tě to tak moc vzalo?;-):-D

 17. Posílám plno zimních pozdravů na ostrovy a podrbání klukům chlupatým. Krásná a vřelá vzpomínka na kamaráda a vychovatele synků a později i Nazgúlú (L) .

 18. Dobré ráno, milí Zvířetníci a zvířátka, jozefčíci jsou zvláštní druh chlupatců. Já vím, namítnete, že se to dá říct o každém plemenu. Mám tu čest být vlastněna už čtrnáct a půl roku drsňačkou Lindou. Drsňačka je ale jen podle srsti, jinak neznám něžnějšího a pozornějšího stvoření. Samozřejmě ve svém věku má své mouchy, kdo je nemá, že? Je nám spolu moc dobře (L) a doufám, že nám to ještě nějaký čas vydrží. Přeju vám všem spoustu lidskozvířátkovské lásky a krásné společné dny.

  1. Posílám Lindušce podrbáníčko (L) a doufám, že Vysočina není na Vás moc drsná 🙂 .

   1. Asi patřím mezi ty nenormální, ale zima se mi letos moc líbí. Netvrdím, že nehudrám na neprohrnuté chodníky, ale jinak je to pohádkové. Podotýkám, že nejsem řidič, takže prosím netlouct. 🙂

  2. Nedávno jsem na Lindu vzpomínala a říkala jsem si, jak se jí vede – jsem moc ráda, že je v pořádku! Tak ať je vám spolu moc dobře ještě hodně dlouho!:-)

   1. Zano, už je to babiška, takže toho moc nenachodí. Když jdeme dál, máme sebou kárku s dekami, na krátké vzdálenosti postačí má náruč.

  3. Linduška i já moc děkujeme. Podrbání jsem předala, to ona moc ráda, zádíčka a bříško, to je to pravé. I ruku si přidrží předníma packama 🙂 . (L)

  4. Potvrzuju. Je to slušné a pozorné stvoření. Teda Linduška. No a Myška – é – vlastně taky, no jistě – celkem… (Y)

 19. No jasně, historky o Maxovi a Nazgúlech patří na Dediných stránkách mezi moje oblíbené.
  U nás zima, asi mínus tři. Včera jsme byli na očkování proti vzteklině a cestou zpátky jsem pod trošičkou prašanu přehlídla led jako zrcadlo a… prostě jsem si narazila půlku sedací partie. Pes smotanej do preclíků kolem mně kroužil s výrazem: „Co tam děláš? ty si jdeš hrát?“ a já jsem sakrovala a hrabala se na nohy. Když jsem viděla, jak Kubovi cukají koutky, začala jsem se smát taky, protože tmavé džíny byly obalené sněhem a mizerně se to otřepávalo. Sněhulák hadra 😛

  1. Pokud to byla ta měkká půlka, tak se nic neděje. Jako správná matka, co bys neudělala pro Kubu, aby se trochu pobavil? 🙂

  2. Mno, od toho tam přece ten musculus gluteus maximus je, ne? Aby si člověk nenarazil nic podstatnějšího, třeba kostrč. Ale nejsi v tom sama – včera jsem míjel takového sportovně vypadajícího pána, který se právě hrabal na nohy ze sněhu, zatímco jeho pes se mu je systematicky snažil podrážet vodítkem, které ten páneček ani v pádu nepustil… Brumlal něco o kluzišti, naražené pr… a bláznivém psovi, který toho ani po třech hodinách procházky nemá dost:-D Psisko bylo mětaj střední velikosti s plandavýma ušima, svalnatou figurou a úsměvem kolem celé hlavy…

    1. Tak to som si vyskúšala minulý týždeň. Vracali sme sa s Benjim od veta a pri vystupovaní z auta som došlapla na kopu ľadu, pôvodne snehu, a čerstvo posneženú. A pretože Benjiho som mala v prenosovej molitanovej taške, aby mu nebola zima a nie v uzavretej prenoske, tak baletné cvičenie, čo som predviedla aby som nepadla na Benjiho, ale aby mi z tašky ani neušiel, nepochybne pobavilo okoloidúcich a môjho manžela skoro priviedlo k infarktu. Zasmiali sme sa až doma.

 20. Dede,
  krásná vzpomínka na maximálního jezevčíka Maxe. Těším se na další pokračování.

 21. Dobré krásne ránečko všetkým želám. Som „slamená“ mama, mladý išiel na školenie do Liptovského Jána. Dobre si to vymysleli mládenci – školenie spojené s lyžovačkou. Išiel na tri dni nabalený ako na mesiac. Ale veď my sme neboli iní. 🙂
  Na pokračovanie článku sa teším. (&)

  1. Tak to jsme na tom podobně, mě zbytek rodiny včera odjel lyžovat směr Alpy. Já jsem měla problém s dovolenou, takže dělám doma strážce majáku a dost si to užívám. Ušatci jsou nadšení, že mě mají jen pro sebe a navíc mají pocit, že je třeba se o mě starat, takže jsem se v noci vzbudila napů udušená, neb se mi všichni tři nastěhovali do postele a zahřívali vlastním chlupatým teplem (&) (L)

   1. Presne tak isto strážim, čo to dá a teraz naháňam kocúra. Už stihol rozbiť kvetináč a tvári sa že on nič. 😛

    1. Chááá – neznám jiné zvíře, které se umí tvářit „To jsem nebyl já, to byl určitě on!“ Tohle předvádí Zikmund (@) , a já, ač jsem ho na vlastní oči viděla, mám tendenci vynadat Toye (&) , která slastně spí a od nastalé pohromy ji dělí zavřené dveře 😀

     1. Yguš!!! ještě basseti!!! ti umějí skvostně zahrát “ to on, to on!“ jako ten krásný plášťový čumáček, co jsem ho potkala se sousedkou a než jsme prohodily pár slov, nasáčkoval se mi do tašky a scanoval! nic velkého tam nebylo, tuším čerstvé pečivo, čokoláda a hořické trubičky… vylovil, jedním trhnutím trubky otevřel a mocným máchnutím plajzáku je na jedno kousnutí vsál do sebe! pak se postavil vedle paničky a nadějeplně na mě pohlížel “ takové potkávám rááád co ještě máš?“ 😉 (&) 😉

      1. Nejen baseti. Mám doma exemplář (&) , který vše zajímavého k jídlu (^) sní (K) a tváří se, že to přece bylo od začátku určeno pro ni. Jediným bezpečným místem je stůl. (H) Ne že by tam nedosáhla, slintá 😛 tam bez problémů, ale ví, že tam opravdu nesmí. (U)

     2. A čo mal, chudák kocúrik, robiť,keď mu ten kvetináč skočil do cesty? Toto mám doma v päťnásobnom vydaní 😀

    2. Etuda na téma „Já nic, já muzikant“ patří do standardní výbavy každé kočky. S tím se snad už ty malé chlupaté příšery rodí…

 22. Milá Dede,to je moc hezká vzpomínka na Maxe (Y) .Našemu Ferdovi už taky bělají chloupky kolem tlamičky a obočí – v létě mu bude 11let.Doufám,že z archívu se dozvíme i o soužití Maxe s Nazgúly,kterým tímto posílám podrbání 🙂

 23. Nádherná smečka, paní Dede! Moc se těším na pokračování – a vzpomínám, jak se náš „půljezevčík“ vyrovnával s příchodem štěňáka Mikeše. Šlo mu to celkem rychle: vzpamatoval se z nejhoršího šoku „Voni mě nechtěj, voni maj jinýho psa!“ a zjistil jednak že „voni“ ho chtěj a jednak že „jinej pes“ je sice halama velikej, ale ve skutečnosti trumpeta štěněcí, ani ne tříměsíční. Takže se půljezevčík Kuba okamžitě ustanovil náčelníkem smečky – a tak to zůstalo až do konce…

 24. Hezký den všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 Těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (L)

  Dede, dík za další poklad archívu (*) Podrbej Nazgúly

  Liberec hlásí o 10 stupňů tepleji oproti včerejšku – máme jen mínus pět… Nic nepadá, ani mi to nevadí 😛

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN