POHÁDKA: Král rybářem

Matrace královské postele se nadzvedla i s královnou Eliškou a zase žuchla dolů. Královna se posadila na posteli. To nemůžeš dát trochu pozor Petrášku?! vykřikla rozhněvaně na krále Petráška X., který se v noční košili štrachal s rybářským prutem z pod postele.

Kolik je vlastně hodin? Ani ne šest. Když už, ty starej blázne, musíš utíkat v neděli takhle ráno na ryby, tak mě aspoň nebuď! Já na to pořád zapomenu a jak si večer uklízím pantofle pod postel, tak do toho prutu dycinky drncnu. Už se nezlob, Eliško, povídal Petrášek X. a políbil královnu na čelo.

Tak si sakra děj ten prut někam jinam, to ho musíš dávat pod postel? Jo, to víš, že jo, já jsem si na něm udělal takovej pěknej forichtung na vlasec, jen proto, aby to komoří vodkoukal. Hele Eliško, ten ti byl včera vzteklej. Já už měl dva kapříky a jednoho cejna a voň ani ťuk.

No dobrá, dobrá, ale nezapomeň, když už tam dřepíš, že si dneska u oběda musíme promluvit s tou naší holkou. To už takhle dál nejde. Léta ji utíkají a nakonec se nám nevdá. Všude okolo už se královny chluběj vnoučátkama a já nic. To je taky život. Holka si vzala do hlavy prince a král je tichej blázen! Královna Eliška si zívla přesunula se na Petráškovo místo, zmuchlala si jeho polštář pod hlavu a spokojeně usnula.

Už jsem chtěl jít sám, zašeptal za dveřma Petráškovi X. komoří. Dyť tu správnou hodinu propásneme. No jo, už letím a nekoukej mi na ten prut, šeptal rozčileně Petrášek X. Sundal si jednu ponožku a natáhl ji na konec prutu. Vy taky z toho naděláte, bručel, komoří na schodech. Dneska vám ale ukážu, mám žížaly z višňového sadu, eště budete škemrat.

A vezmem to, pane králi, zadem, kolem bejvalej hladomorny, to je o hodně kratší. Podívejte pane králi, hořekoval komoří, když klusali kolem bývalé hladomorny, podívejte, jak už slunce začíná vycházet, jezuskote, nakonec mi budou ty žížaly z višňového sadu na prd.

To ti byla legrace, Eliško, povídal Petrášek X. u oběda. Chytil komoří takovýho mrzáčka kapříka, pod míru, musel ho zase pustit. Ty žížaly z višňovýho sadu mu byly prdlajz platný. Jak to mluvíš před princeznou?! Zhrozila se královna Eliška. Podívej jak se Hanička červená.

Tatínku, sklopila oči princezna Hanička, takhle přeci král nemluví. No jo, to mi jen tak ujelo, povídal Petrášek X. Já chtěl jen říci, že nejlíp jdou kapříci takhle za úsvitu na ementál. Jenže to von by jim nedal, protože je to škrt.

Nevšímej si toho, Haničko, řekla královna Eliška, tatínek neví jenom jak začít, protože si s tebou chce vážně promluvit, viď Petrášku? A kopla krále pod stolem do kotníku. Jauvajs, heknul Petrášek X. Tedy, ehm, vlastně ano. Haničko, podívej, už je na čase, aby ses vdala. Podívej, jak je mamince z toho smutno, že ještě nebyla svatba, a že se nemůže těšit na vnoučátko. Ukaž jí, maminko, jak ti je smutno. Královna Eliška vzala složený ubrousek s nakrájenou cibulí a zaslzela.

Ale já bych se ráda vdala, špitla princezna Hanička. Jenže vy ste mi od malinka slibovali prince a žádný nejde. Kruci, nezlob mě, Haničko, vykřikl Petrášek X. Vždyť už jsme ti tolikrát vysvětlovali, že široko daleko svobodnej princ není! Máme v království takových šikovných mládenců. Třeba ten Pepek kovářů, třikrát zvedne kovadlinu až nad hlavu ani se nezadejchá. Nebo Kuba pekařů, ten je taky šikovnej. Jestli chceš, tak já si je nechám všechny zavolat a vybereš si.

Já pak napíšu dekret, udělám z něj prince a bude to. Tak co? Co říkáš naše milovaná dceruško?! Já chci prince, slíbili jste mi prince, já nechci žádnýho nadekretovaného, já chci pravého prince, řekla umíněně princezna Hanička.

Svolej mi komoří na odpoledne královskou radu, pošli dolů do podhradí pro kartářku a ať sebou vezme hned tu bábu, co věští z křišťálové koule! S tím princem se to musí nějak vyřešit. A ty si taky lámej hlavu. Když na to přijdeš, ukážu ti můj forichtung na prutu.

Tak já bych si pane králi vzal na odpoledne volno, mě se nejlíp láme hlava, když mám nahozenou udičku. Dobře, běž si lámat hlavu k jezeru, stejně nic nechytíš!

Tak co pánové, co? Chodil rozčileně Petrášek X. kolem královské rady. Nic, samosebou, že nic! Za co vás platím? Taky za nic! Jednoho prince po vás chci, jednoho, může být i mrňavej, a prosím, ať třeba i šilhá. Ne? Nemáte! A co ty kartářko? Už jsem ho skoro měla, milostivý pane králi, pak do doho přišel kulovej spodek a žaludská vosma a je to v háji! Tak dej toho spodka a tu sedmu na stranu a zkus to znova! radil Petrášek X. Kdepak, pane králi, jak to vyjde takhle tak je to marný.

A co ta křišťálová koule, věštkyně? Něco vidím, něco vidím, pane králi! Ale je to ještě nejasné. Král Petrášek ani nedýchal. Tak co? Už vidíš lépe? Ano mám už prince, na východ dvě království od nás. Ale je to starý mládenec, už je mu skoro padesát, strašně pije a má techtle-mechtle s kuchtičkou. Podívej se sakra pořádně, dorážel Petrášek X. Není mu alespoň o patnáct míň a nemá s tou kuchtičkou jenom techtle?

Jak se to rozjasňuje pane králi, tak je to jste horší. Už mu je přes padesát a ta techtle-metlová kuchtička je v jiným stavu! Všichni pryč, zaječel Petrášek X. Že jsem vás vůbec volal. Ty si můžeš kartářko s rádci zahrát prší a ty věštkyně jim můžeš věštit, o kolik jim snížím plat.

Petrášek X. se vydal k jezeru za komořím. Tak co? Ani ťuk? Kdepak pane králi, jak ryby cejtěj, že si lámu hlavu, tak halt neberou. Ale přišel jsem na něco. Nezapomněl jste, co jste slíbil s tím prutem? Nenatahuj to komoří, víš dobře, že jsem král a můžu vždycky slib odvolat. Tak co?

No tady pomůže jen moudrá stařenka v chaloupce u lesa. Ta toho ví víc, než my všichni dohromady. No jo, řekl Petrášek X., to mě mohlo taky napadnout. A nemusel jsem riskovat ten prut. A máme v království nějakou? Máme tady kousek. Můžeme tam hned zajít.

Babičko, tady je u vás tak hezky, povídal Petrášek X. v chaloupce. Já jsem tak rád, že jsme se domluvili. Hned zítra sem tu naší holku pošlu. A přidejte mi ještě prosím, trochu té dobře houbové polévky, to je vám taková dobrota, a jak ten vás chleba voní ! Hned bych vás bral na hrad jako vrchní kuchařku…

I kdepak chlapče, povídala babička. Ta by z pozlacených talířů nechutnala. Na hradě na ni zase zapomeneš. A nezapomenu, já si sem na ní občas zajdu a přinesu vám za ní nějakého kapříka. Tady se tak krásné sedí u pece. Cestou zpátky na hrad komoří škemral. Tak ukážete mi pane králi dneska ten forichtung na prutu? Počkej, ještě není nic hotový, ukončil to Petrášek.

Na hradě nakouknul do kuchyně. Co je dneska k večeři kuchaři? Nadívané křepelky pane králi, vaše oblíbená dobrota! Dones jenom královně a princezně, já měl dneska něco lepšího! Zavřel dveře do kuchyně a šťouchnul do komořího. Viděls, jak byl vyvalenej?!

V pondělí ráno odjela princezna Hanička kočárem k moudré babičce. To jsem blázen, chodila nervózně od okna k oknu královna Eliška, co jsi to zase Petrášku vymyslel. Kde ta babka sežene prince, když prostě není! Já se snad dočista rozpláču i bez tej cibule. Počkej Eliško, počkej, za chvilku je holka zpátky, to teprve budeš koukat, jak to Petrášek vymyslel. Trochu taky komoří, ale prut stejně schovám pod postel, pomyslel si.

Maminko královno, zvolala princezna Hanička když se vrátila od moudré babičky. Já jsem tak šťastná a zároveň nešťastná, tolik se těším a tolik se bojím! Povídej holčičko moje povídej. Já jsem jak na trní. Prince budu mít, maminko! Ale musím ho hledat.

Princové jsou někdy zakletí v ošklivého žabáka. Ale když ho políbím, vysvobodím prince ze zakletí a bude to nejkrásnější princ, že mu nebude na každou světovou stranu přes tři království rovno. Od zítřka chodím každý den k jezeru, já si svého šeredného zakletého prince – žabáka najdu!

Bože můj, holčičko moje nešťastná, ale kolik těch šerednejch žabáků ocumláš, než kápneš na toho pravýho? Já se z toho snad zblázním, zalomila nešťastně královna Eliška rukama. Tak to jsi to Petrášku vymyslel náramně, rozčilovala se Eliška na krále, když Hanička odešla do své komnaty. Holka bude hubičkovat na jezeře žabáky a ty se tomu ještě směješ!

Ale Eliško, tak mě poslouchej sakra už! Na jezeře se o ni bude starat syn porybnýho Honzík. Jak jsem na něj vůbec mohl zapomenout! To ti je fešák a slušnej. A víš ty co? Taky se nebojí. Tuhle mi povídal: Vaše Veličenstvo, máte špatně nahozýno. To si ti nikdo netroufne, to mě každej chválí, jakej jsem dobrej rybář!

A já mu povídám: Todlecto se říká králi?! A on ti na to: nezlobte se, pane králi, asi správně ne, ale já jsem vám to říci musel, přeci vám nebudu lhát. Pojďte kousek dál od rákosí a nahoďte tam, kde je voda tmavší. Tak jsem ho poslechl, on ti měl kluk pravdu. To by byl král!

To ti teda, Eliško, povím. Ten tu naší Haničku z těch princů vyléčí. To ti, Eliško, garantuju, jako že se Petrášek X. po mém tatínkovi Petráškovi IX jmenuju. Nevím, nevím, povídala zamyšleně královna Eliška. Holka je paličatá po tobě, ta bude na žabákovi a princi trvat.

Kolik máme vlastně špehů? ptal se druhý den ráno Petrášek X. prvního rádce. Tři pane králi, ale ten jeden není ve službě, má vyvrknutej kotník. Dobrá, povídal Petrášek. Ode dneška chodí každý den naše princezna Hanička k jezeru. Neptej se mě proč, do toho ti nic není!

Ten s tím vyvrknutým kotníkem se zamaskuje na vrbě a ti dva tam budou běhat pro zprávy. Chci vědět všechno co se tam děje. Bude se o princeznu starat mladej porybnej. Všechno mi hlásit, ale nebudete je rušit!

Tak ty jsi naše princezna Hanička, usmíval se na Haničku Honzík. Ty jsi ale krásná. A mám ti prej najít vošklivýho žabáka na rybníce. Copak s ním chceš dělat? Políbím ho, Honzíku, a bude z něj princ. Chachá, smál se Honzík. To jsem teda na to zvědavej. Tak nejvošklivější žabák v našem rybníce je zakletej princ. No to je teda dobrý. Nebuď drzej, zrudla princezna Hanička a zadupala. Máš mně najít žabáka a o víc se nestarej.

Špeh utíkal na hrad. Tak co, tak co? ptal se Petrášek. Pane králi, ten mladej porybnej se chechtá, nejjasnější princezna Hanička je celá červená až do ruda a dupe nožičkama. Tak utíkej zpátky! Petrášek X. si zamnul ruce. Šikovnej je ten, kluk, co jsem říkal. To bude král!

Půjdeme, princezno, na druhou stranu, kde stojí voda, povídal Honzík, tam bychom měli snad něco objevit. Já ti něco povím, princezno Haničko, já bych žábě pusu nedal, ani já nevím za co! A teď si představ, že ty budeš muset vohubičkovat já nevím kolik žabáků, a třeba ani na toho pravýho nekápneš.

Já jedu domů!! Zadupala princezna Hanička a řeknu tatínkovi, že jsi drzej. Tak jeď, povídal Honzík, alespoň bude pokoj. Ať ti dají k ruce někoho jinýho, ale nikdo nezná rybník tak dobře jako já.

Špeh uháněl na hrad. Jsou na druhé straně rybníka a princezna zase dupe. Teeeda, ten Honzík, vydechl nevěřícně Petrášek, to je třída! To musím utíkat říct komořímu.

Ve čtvrtek hlásil špeh: podala naše nejjasnější princezna Hanička Honzíkovi ruku, když šli na lávku. Seděj tam a klátěj nohama.

Jak jsi to myslel Honzíku, že bys nikdy žádnou žábu nepolíbil? Ani kdybych v ní byla zakletá já? Hm, povídal Honzík, to možná jo, aby sis mohla pak najít žabáka políbit ho a měla toho svýho prince. Už bys věděla, kterýho žabáka si vybrat, když bys před tím byla žába.

A hele Haničko, umíš ty dát vůbec pořádnou hubičku? Jestli to nějak zpackáš, tak to s to kletbou ani nehne. Nechceš si to vyzkoušet? Tak dobře, povídala Hanička, ale zavřeš oči! Ta byla pěkná povídal Honzík, ale musíš mít jistotu. Nechceš si to natrénovat, abys pak s tím ošklivým žabákem neměla trému? To se ti musí podařit hned na poprvé!

Seděj na lávce, přestali klátit nohama a hubičkujou se, hlásil špeh Petráškovi. Jezusukote, vyjekl Petrášek, co se bude dít v sobotu? Ani muk před královnou!! Kdyby se ptala, tak princezna chodí zadumaně kolem jezera a trhá pampelišky. Ale pane králi, pampelišky už dávno odkvetly. Královna se v kytkách vyzná. Tak trhá rákosový doutníky, vykřikl Petrášek. Ale pořád zadumaně, rozumíš!! A Honzík je nejmíň pět kroku za ní.

Zmizeli nám na druhé straně jezera za keřem, hlásil špeh druhý týden ve středu. Za ním doběhl zadýchaně druhý špeh. Pane králi, padl na kolena. My za to nemůžeme, sám jste říkal, nerušit!! Co se stalo, tak sakra co se stalo? nadskakoval nervózně Petrášek X. Pane králi na tom keři, vono to není vidět pořádně, jestli je to šípkovej nebo hlohovej z tej dálky, ale na něm visí něco bilýho, třeba se pletem, ale vypadá to jako korzet!

Eliško, Eliškó volal Petrášek X. a bral tři schody najednou do královské komnaty. Objednej rychle švadlenu na svatební šaty. Královna Eliška spráskla ruce a kecla sebou do křesla. Petrášku, Petrášku, co se děje? Snad opravdu toho pravýho žabáka nenašla? Neptej se mě na nic, zakvílel Petrášek, chtěla jsi vnoučka? Chtěla!! Tak utíkej objednat tu švadlenu. Petrášek vyndal z baru láhev a rovnou z ní se napil.

Honzíku, řekla Hanička, teď půjdeme na hrad, požádáš o moji ruku a budeš králem. Ale já nechci být králem, Haničko, já chci zůstat na jezeře. Vždyť půjdeš na jezero, kdy chceš, král si dělá, co chce Honzíku. Musíš být králem, když jsem princezna. A nechci být králem a nechci! Tak ty takhle, zadupala princezna Hanička. Tak už té nechci ani vidět! Už ti žádnou hubičku nikdy nedám!!

Objednám si z vodního království žabáka a budu se hubičkovat s ním. Abys věděl, když ty jsi takovej. Princezna Hanička si utírala slzy a utíkala na hrad. To neuděláš, to mi, Haničko, neuděláš, volal Honzík a běžel za ní. Předběhli zadýchaného špeha.

Král Petrášek X. stal u okna. Eliško, Eliško, pojď se rychle podívat, jak ta naše Hanička umí krásné utíkat. Kde má kočár? zvolala královna Eliška. A kdo to za ní běží?! Proboha, snad to není ten odkletej žabák? Ale kdepak Eliško, to je porybnejch Honzík. Uvidíš, jak se ti bude jako ženich líbit. Tak pojď jim požehnat, jen pojď.

Už ho nechci ani vidět, vykřikla princezna Hanička, když doběhla na hrad s Honzíkem v patách. A už mu nikdy nedám hubičku, když je tak protivnej a nechce být králem. Zkus mu dát ještě jednu, povídal Petrášek X., uvidíš, že si to rozmyslí. Hanička dala pro jistotu Honzíkovi tři dobře natrénované hubičky.

Tak dobře Haničko, budu králem, ale jakejpak budu král, když ani kralovat neumím, povídal nešťastné Honzík. Z toho si nic nedělej, mávnul rukou Petrášek X. Zatím se budeš zacvičovat a budeme se ob den střídat. Tak jim, maminko, požehnej!

Svatba to byla veliká. Podávala se na ní také houbová polévka, kterou přišla moudrá babička uvařit. Pochválila mně ty nadívaný křepelky, pošeptal králi do ucha kuchař. A dával jsem dobrej pozor, jak dělá tu polívku! Snědl jsem jí tři talíře…

Královna Eliška si utírala slzy kapesníčkem a neměla v něm nakrájeno ani trochu cibule. Kdepak je komoří, zneklidněl najednou Petrášek X. Vyskočil od stolu a utíkal do komnaty. Komoří tam stál a prohlížel si prut.

To jsem si moh´ myslet, pane králi, vždyť na něm nic zvláštního nemáte! Jeden pitomej kroužek navíc a já vám na to skočil. Dej to sem, rozzlobil se Petrášek X. a vytrhnul mu prut. Nic zvláštního, nic zvláštního ty chytrej! A kdopak na něm ulovil takovýho parádního ženicha, co?!

A zazvonil zvonec…

WWW

Aktualizováno: 17.2.2010 — 03:46

97 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
  1. ;-( Prosím, došel, jen já jsem bubec a neodepsala jsem. Moooc děkuji. Hned jsem přeposlala budoucí pěstitelce. (*) (F) (L) (@)

 1. Tak Matyáškovi přeju to nejvíc nejlepší nafurt (L) (L) (L) . A připomenula se mi jedna písnička –
  kuk kuk kuk, narodil se kluk,
  kluk kluk kluk, kluk jako buk,
  byl byl byl celý maličký,
  nejmenší byly ručičky,… 😀
  a dál si to nepamatuju, ale až tu kazetu najdu

 2. (I) R O Z V E R N Í Č E K . (I)
  (*)Učitel hebrejštiny se zeptal jednoho ze žáků: ,Jusele, modlíš se před každým jídlem?“ „Ne.“ „Jak to? A proč se nemodlíš?“ „Nemusím. Máma vaří dobře.“(*)

  (C) Hezký večer a klidný spánek. (C)

    1. Děkuju! (L) Ještě bych prosila naservírovat to podtržené slovo, asi jsem chyběla, pane učiteli. Prosím pěkně, jak se – u všech všudy – takové kouzlo dělá?

     1. :))Zkopíruješ si patřičnou adresu a pak jí vložíš do rámečku URL v komentáři. :))

 3. JEŠTĚ PRO LENKU
  TAK TY NÁM TADY „STRKÁŠ“ KYTKY A PTÁČKY SI SYSLÍŠ PRO SEBE 😀 !!! TY NA KRMÍTKU NEMAJÍ CHYBU – JIŘÍ JE HVĚZDA (*) . ALE NEJVÍC SE MI LÍBÍ TEN OZVOKOVANÝ KEŘ – A TAKY TEN LETÍCÍ ZVONEK SE PARÁDNÍ! ŽE SMEKÁM KLOBOUK – TAKY BYCH CHTĚLA FOTIT PTÍCE TAKHLE ZBLÍZKA – ALE MNĚ VĚTŠINOU FRNKNOU, NEŽ SE STAČÍM NAŠTĚLOVAT.
  HELE
  http://uca.rajce.idnes.cz/ptaci-_skoro_vsechny_fotgrafie_na_krmitcich_jsou_udelane_pres_sklo_kuchynskeho_okna/

  1. ALE, YVI, K NÁM ZA KUCHYŇSKÉ OKNO NA KRMÍTKO Z KOKOSOVÉHO OŘECHU TE´D CHODÍ ŽRÁT JEN SAMÍ ZVONKOVÉ. ALE JSOU TO SPÍŠE ZVONČÍ DOROSTENEČKOVÉ, KTERÉ JISTĚ OSTATNÍ DOSPĚLCI NA NŽÁDNÉ JINÉ KRMÍTKO NEPUSTĚJÍ. JEDEN, OBZVLÁŠTĚ DRZÝ HLADOVEC ZASEDNA DO KRMÍTKA, ŽERE A ŽERE, Z KRMÍTKA VYHAZUJE JEN ZBYTEČKY SLUPEK A LÁDUJE SE TAK MOCNĚ A SOUSTŘEDĚNĚ, ŽE HO NAPROSTO NEVYRUŠÍ ANI TO, ŽE OTEVÍRÁM OKNO A VYKLÁNÍM SE S FOŤÁKEM AŽ SKORO KE KRMÍTKU. TEN ZVONČÍ PRCEK VŮBEC V SOBĚ NEMÁ STRACH,TAKŽE SE NENECHÁ PŘI HODOVÁNÍ NAPROSTO VYRUŠOVAT. DŘEPÍ A KŘEČKUJE, SEČ MU BŘÍŠKO STAČÍ A NA NĚJAKÉ ZVĚDAVÉ LIDI SE NAPROSTO NEOHLÍŽÍ.

   1. LENI, KOUKLA JSEM DRIV NA FOTKY KYTEK A MAZ ZAHRADKU UPLNEUZASNOU. JE VIDET, ZE TOMU ROZUMIS A MILUJES TO. (L)

    1. HANI, DÍKY MOC, ZA POCHVALU. DODÁM JEN TOTO: ZATÍM NEROZUMÍM VŠEMU, ALE PILNĚ SE UČÍM A JIŘÍ VELMI PĚKNĚ FOTÍ VÝSLEDKY MÉ SNAHY.

 4. Milý dvojitý-trojitý, já už skoro tuhle pohádku zapomněla. No to jsem si pochutnala. Dobře jsem udělala, když jsem si ji schovala na odpoledne ke kafi. 🙂

 5. Milý www, díky za pohádku, četla jsem ji už v noci, ale nekomentovala, jsem hlavně ráda, že ses zas objevil.
  Přes den se mi to rozleželo a vzpomněla jsem si co mi název připomíná – můj oblíbený film, jeden z těch „nej“. Odkaz na něj je pod mým podtrženým nickem.
  P.S. Vave – gratuluju k vnoučkovi!

 6. Pohádka od WWW. Musím říci, že se jako obvykle kochám. To je ryzí lidství – hodný a rozumný král, kterého svými jemnými finesami ovládá hodná, rozumná, ale docela energická královna. Prostý synek z lidu, který si vezme půvabnou princezničku a je základem budoucího spravedlivého vládnutí. Je z toho taková neuvěřitelná pohoda v duši.

 7. Pohádka od WWW … co k tomu dodat. Krása a radost, hned je na světě veseleji!
  Vave, tuhle mu schovej – to je Matyášova narozeninová.

  1. No to mu musíte skovat vy! To každý nemá, takovou krásu k narození do světa… našeho. Kdoví esli je jiný. Tak aby si radši užíval. Ale s takovou babičkou mu ani nic jiného nezbude. (8)

 8. Jo, takový natrénovaný hubičky dělaj‘ divy. (K) 😉
  Zase krásná, Wéwéwé, kam na to chodíš? (Y)

 9. Děkuju všem za krásná přáníčka pro Matýska a jeho rodinu tady i ve staré hospodě. (L) 🙂 (L)

 10. Zcela sobecky se přiznám, že archivní wwwéčkovy pohádky mi dělají radost nejen tím, jaké jsou (nádherné a laskavé, samozřejmě), ale především proto, že tu vůbec jsou. Nejsem až takový zvířetnický pamětník a řadu z těch starších čtu poprvé, protože jsem nějak nestíhala je „aktivně“ vyhledávat…např. v archivu. Takže milý www – buším a klepu, díky vzdávám, pohádky tisknu a předhazuji dcerenkám. Moc se jim líbí.

  1. Já sice pamětník jsem a do archivu trefím, ale přece jenom – když mi pohádka takhle hezky přistane pod nos… 🙂 (L)

  1. Ano, sem se s dovolením přidám, baty. Gratulace převeliká, a ať vám do budoucna dělá Matyášek jenom radost! (Starosti si budete dělat sami, to už je tak života běh..) (L) (F)

 11. Milý Wéwéwéčko,
  tak ta se ti povidla – ta je jedna z tvých nejhezčích. A víš, co se mi na tvých pohádkách nejvíc líbí – že ti královští tatínci a královské maminky jsou tak „obyčejní“ – úplně jako sousedi od vedle. Nejvíc starostí mají se svými ratolestmi, a přitom jsou ty starosti vlastně úplně zbytečné.

  Jsi naše pohádková hvězda – a doufám, že se tady nebude objevovat pouze tvůj archiv, ale že brzy tu budou nové pohádky! Žij blaze, náše trojité dvojité – a piš,barde, piš!

 12. Děkuji našemu Sawoyanovi za krásnou pohádku (hned je den veselejší) a přeji babičce Vave a Lucce s Tádíkem a vůbec celé rodince, ať mají z nového přírůstku jenom samou radost!

 13. Ako dítko som čítavala rozprávky Dobšinského ale to boli skôr horory. Teraz na staré kolená tvrdím že lepšie rozprávky ako od WWWčka ani neeistujú. Krásne!

  1. To byly dřív u mnoha, a těch nejslavnějších, čiré horory. U Grimmů – to se musí ty konce ještě dneska upravovat. To patřilo k věci – někoho jen tak na konec popravit, setnout hlavičku koníkovi, někoho utopit, hodit zemřít do věže, v boji se padalo furtumfurt… a co Erben? Čirá hrůza – údy rozsekané hozené zvěři po lese! Šest otevřených proudů bylo, z kterých se živobytí lilo… zazdívání mladých paní – aspoň že přijde pomsta boží. Ruské staré, neupravené – to je vyšinutý sadismus. A cigánské? Joj!

   1. Ony i ty moravské byly hrůzostrašné – dodneska si vzpomínám na pohádku „O Maryšce na Vlčím hrádku“ či „O černé princezně“ – ty jsem nemohla číst večer :-O – a to už mi bylo víc jak deset roků :-[ !

   2. Jo, jo, jo, víš jak říkával táta Pohádkám Boženy Němcové? – Horory Boženy Němcové 😀 😀 😀 To jsou také samé hrůzostrašné záležitosti.
    Jinak včera skoro v noci jsem odeslala Dede nějaké povídání, to, co jsem tobě a tím pádem všem na těchto stránkách slibovala.To si dá než to přečte, sice jsem ještě ledaco vynechala, ale i tak je to dlouhé. Já se holt do formátu 105 x 148 nevejdu a nevejdu (to bych měla spíše okomentovat vedle u Vave). Tak měj trpělivost.

   3. A takový Karafiátovi Broučci … jestli se nepletu, tak nakonec umřeli úplně všichni :-[
    I když nemyslím, že by mi to nějak ublížilo…

    1. No, to holt bylo pro přísné evangelíky zdůvodněno věroučno-ideologicky… mám to dycky vynechávala, to jsem se dověděl, tu hrůzu se zmrznutím, až jako velký kluk! Všecko ve mně protestovalo!! 🙁

 14. hezký den všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 Těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (L)
  Dík za další z archívních pohádek. Kouzelné čtení (*)

 15. Hlásím, že první letošní Zvířetníček je na světě. Matyášek (L) 🙂 (L) (*) je jako všechna naše miminka špuntík, měří 47 cm a váží 2,86 kg – a to ho včera na ultrazvuku odhadli na obříka s váhou 3,14 kg. :o)

  Milý www (U) , moc hezky to dneska vyšlo, krásná pohádka pro malého chlapečka, děkuju Ti.

   1. Gratuluju a přeju Matyáškovi do života hodně zdraví a štěstí (L)(L) (L) !Doufám,že on i maminka jsou v pořádku:-)

  1. Ale to si Matyasek prispisil. (L) (L) (L) 🙂 🙂 (F) (F) (F) Gratuluju babicko Vaviskova.

  2. Tak to gratulujeme, babičko, netušila jsem, že už je čas (L) (F) (D) A gratulujeme i mamince a celé rodince (F) (F) (F)

   1. No, plánováno to bylo na 18.či 22. února. Ale Tadík si tenkrát taky o deset dnů pospíšil. 🙂

  3. Veliká gratulace babičce 🙂 (L) . Matyášku, vítej a hodně štěstí na tvé pouti 🙂 (L)

  4. Tak jsem si vzpomnela na tu basnicku, co napsal muj dedecek, kdyz se mu narodil prvni vnuk – muj bratr. Tady je z ni pro Matyaska kousek:

   Oh, zpívej, živote, tenorem, basem
   a muzikanti spusťte slavné tuš
   vždyť vykračuje zvolna příští muž
   s pěstičkou zaťatou, dnes ještě slabou
   a zítra vedoucí snad konvoje!

   (L)

   1. Ano – tvůj děda – bože, to musel být úžasný chlap! Protože to se s poesií vůbec nevylučuje, že.(Y)

  5. Vave – sem se hodí část jedné krásné koledy:

   (8) Už se to rozkřiklo, už se slaví,
   dej pámbůh děťátku štěstí, zdraví.
   Dej, až se miminku dobře spinká,
   opatruj maminku i tatínka (8)

   A já dodávám – opatruj i bratříčka, babičku a dědečka! A to je dobře, že sem dala Dede dnes pohádku, protože ta k miminku patří.

   Tož vítej, králi Matyáši, na tom našem světě (F) (L) (F)

   1. Já už gratulovala SMSkou, ale nedá mi to, když sem Yga napsala tak krásné přání. Tak tu máme další „májové“ miminko. Nádhera. A už je to potvrzené, milý Matyášku, že je jaro za rohem. (L)A jedno pro maminku (L) (F)

  6. Tak já ještě jednou – vítej Matyášku, narodil ses do bezvadné rodiny, tak ať ve zdraví a radosti rosteš a sílíš (L) (L) (L) A až se budeš s očkama vykulenýma ptát „a proč?ů tak budeš mít vedle sebe svoji úžasnou babičku, která ti dokáže ukázat víc než jeden svět 🙂 (F) (L)

  7. Vave, gratuluji šťastné mamince, tatínkovi, neméně šťastné Vave a všem ostatním k narození klučička Matyáška. Ať roste, ať je z něj kluk jako buk a hlavně ať je zdravý a šťastný. (L) (L) (F) (L) (F) (L) (F) (L) (F) (L) (F) (L)

  8. Vave moc gratuluji rodince k Matyáškovi, ať roste jako z vody k radosti vás všech!:-) 🙂 🙂 (*) (*) (*) (L) (D) (F)

   U nás by se měla kolem 19. února na svět vykulit holčička Natálka. (L) (L) (L)

 16. Ach milý www – ty pohádky jsou tak kouzelné, člověku se hned při první větě na tváři usadí široký úsměv, který tam zůstane až do úplného konce 😀 A tenhle obrázek tady musím dát, protože takhle jsem se usmívala, ba přímo rozchechtala,sotva jsem si přečetla tu první větu „Matrace královské postele se nadzvedla i s královnou Eliškou a zase žuchla dolů“ Připomnělo mi to jednu zdejší reklamu na kvalitní pevné matrace (HankoW možná jí znáš). V ní také madam sladce pochrupávala v posteli,ale jen do té doby, než z koupelny vyšel manžel a plnou vahou se svalil vedle ní na matraci,čímž způsobil protitlak. Chudák madam byla katapultována asi půl metru do vzduchu a pak nádledovalo žuchnutí na druhé straně postele. Naštěstí ctihodná a schovívavá paní královna Eliška žuchla zpět do měkka. Už se těším na další.

  A na Zvířetník jsem dala odkaz na 5 krásných fotek, které jsem dostala mailem.

  1. MILÁ MARIČKO, FOTKY TVÉ PŘÍTELKYNĚ JSOU KRÁSNÉ. I MŮJNIŘÍ FOTIL A VYFOTIL SPOUSTU ZAJÍMAVÝCH KYTIČEK NA MÉ MILOVANÉ ZAHRÁDCE. JE SIC PRAVDA, ŽE TAK ZAJÍMAVÉZVÍŘECÍ PŘÁTELSTVÍ NEMÁME PODCHYCENO, ALE MOJE KYTIČKY SE TI BUDOU URČITĚ LÍBIT TAKY. NA NAŠÍ ZAHRÁDCE BYLO TÉŽ ŽIVO, DOKUD NEZAPADALA SPOUSTOU SNĚHU A NEZAMRZLA. DNESKA SICE VŠICHNI NAŠI ZVÍŘECÍ PODNÁJEMNÍCI TVRDĚ SPÍ NEBO SE SCHJOVÁVAJÍ NĚKDE V ÚKRYTECH, JELIKOŽ TO JSOU JEŽCI, MOTÝLI NEJRŮZNĚJŠÍ PTÁCI , ROPUCHA A JEŠTĚŘIČKY, ALE JSEM SI JISTA, ŽE AŽ MRAZY A SNÍH ODEJDOU, ZAS TAM BUDE SKVĚLE ŽIVO JAKO PŘEDTÍM. KOPÍRUJU SEM ADRESU SVÉHO KYTIČKOVÉHO ALBA. PODÍVEJ, JAK KRÁSNÉ MÁM KYTIČKY NA ZAHRÁDCE JÁ SAMA. PODOTÝKÁM, ŽE JSME VLONI KOUPILI NOVOU LEDNIČKU. TU STAROU JSEM EKOLOGICKY SKRO CELOU VYUŽILA. ZE ŠUPLAT MRÁZÁKU JSOU TRUHLÍKY, ZE DVEŘÍ LEDNICE I MRAZÁKU JSOU DESKY NA ZAHRADNÍ STŮL A JIŘÍ MÁ Z JEDNĚCH TAKY ORGANIZÉR NA STĚNĚ SVÉ DÍLNY. SKLENENÉ POLICE JSEM VYUŽILA TAKY, JELIKOŽ J MI JE JIŘÍ SLEPIL, TAKŽE VZNIKL MALIČKÝ SKLENÍČEK NA SEMÍNKOVOU SATBU. NA K LIKVIDACI ŠEL JEN MOTOR LEDNIČKY S PRÁZDNOU SKŘÍNÍ.
   TADY JE TO MÉ RAJČE.POKUD MÁŠ ZÁJEM, MRKNI SEM:www.uca.rajce.net/kytky A POKOCHEJ SE.

 17. To se to krasne cetlo. WWW umi – je v tom sranda i neha. Jsem rada, ze se nam pohadky vraceji. A protoze je to WWW, zadny smajlik!!!!

  1. NO, JSEM POŘÁDNÁ POPLETA .TO HEZKY POPLETLA. MÍSTO POD MARIČKU JSM ZABLOUDILA POD HANU W. ALE NEVADÍ. I KDYŽ POHÁDKU ZNÁM Z MINULA, PŘECE JSEM SI JI PŘEČETLA ZNOVU. ŤUKÁM, BUŠÍM, BUBNUJU NA DOSUD UZAMČENÁ WWWÉČKOVA VRATA, VOLÁM A PROSEBNE TU ŠMIDLÁM PACKAMA O SEBE A DOŽADUJU SE PŘÍDAVKU NOVÝCH A NOVÝCH POHÁDEK. WWWÉČKO, KDE JSI, TY TULÁKU, ŽE SE VŮBEC NEOBJEVUJEŠ, I KDYŽ JSI TU ŽÁDÁN A CHTĚN.TVÉ POHÁDKY JSOU TAK LIDSKY LASKAVÉ, ŽE BY SE OBYČEJNÉMU ČLOVĚKU CHTĚLO ŽÍT JEN V JEJICH PROSTŘEDÍ A S TVÝMI POHÁDKOVÝMI POSTAVAMI.ZDRAVÍM TEBE I VŠECHNY ZVÍŘETNÍKY A PRCHÁM ZAS HRABAT SNÍH. UŽ OPĚT NAPADALO CCA 10 CM A SNĚŽÍ I CHUMELÍ DÁL. NO, CO BYCHOM TAKY CHTĚLI OD ÚNORA JINÉHO, ŽE? KDYŽ MÁ BÝT ZIMA A PODLE PRANOSTIKY , PLATÍ: ÚNOR BÍLÝ POLE SÍLÍ, AVŠAK ZVÍŘETNÍCI PO JARU UŽ DLOUHO ŠÍLÍ. TAK SE ASPOŇ MRKNĚTE, JAK TO JARO VYPADLO A BUDE ZAS VYPADAT NA MÉ ZAHRÁDCE.uŽ ZAS TEN ODKAZ NEUMÍM, TAKŽE ADRSU VYPÍŠU. AÚÚÚ, DO HLAVIČKY NEÉÉÉ, UŽ MLČÍM.tady, hjele:www.uca.trajce.net/kytky

   1. LENKO
    ZASE JSEM SI PROHLÍDLA TVOJE A JIŘÍHO ALBÍČKO TVÝCH KYTIČEK – A ZASE JSEM SE NADCHLA BAREVNOSTÍ TVÉ ZAHRÁDKY. U KAŽDÉ DRUHÉ SE MI CHCE ZVOLAT – TUHLE MÁM NEJRADŠI! TAKŽE NAPÍŠU, ŽE JSEM OPRAVDU NADŠENÁ, KDYŽ ZAČNOU KVÉST KOSATCE – MILUJU JE VE VŠECH BARVÁCH A VELIKOSTECH.
    JINAK SEM ZKUSÍM DÁT KLIKACÍ ODKAZ NA TVÉ ALBUM – DOUFÁM, ŽE SE TO PODAŘÍ.
    http://uca.rajce.idnes.cz/kytky/#album
    JO – A JIŘÍMU VYŘIĎ, ŽE MÁ PRO LETOŠNÍ ROK BOJOVÝ ÚKOL – FOTIT DVOU A ČTYŘ ČI BEZNOHÉ OBYVATELE VAŠÍ ZAHRÁDKY 😉 .

    1. XVI, UŽ JSEM NĚKDE ŘÍKALA, ŽE JE PSINA, KDYŽ PŘIJEDE DOMŮNAŠE VĚRČA. NÁM SE TA BAREVNÁ NEUSPOŘÁDANOST OBĚMA S JIŘÍM LÍBÍ, ALE VĚRČA MOU ZAHRADU PROHLAŠUJE ZA NELADNOU DŽUNGLI. JAK VIDNO, TA ROZMANITÁ BAREVNOST SE LÍBÍ I NĚKOLIKA JINÝM. KYTIČKY MÁM RÁDA A UŽ SI ZA OKNY PRACOVNY PĚSTUJU NOVÉ PRIMULKY. ZAHRÁDKU MÁM SICE JAK DLAŇ, ALE REJPÁNÍ V ZEMI MI NESMÍRNĚ POMÁHÁ OD VŠELIJAKÝCH STAROSTÍ A STRASTÍ. A K TĚM ZVÍŘÁTKŮM:MÁM UŽ ALBUM ZVÍŽÁTEK SKORO HOTOVÉ . JEN JSEM NĚJAK NENAŠLA ČAS NA TO, ABYCH JE NA RAJČE NAHRÁLA.

 18. (O) Po tak krásné pohádečce se nedá dělat nic jiného, než jít spát. tak brou brou… (*) (*) (*)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN