ROZCESTNÍK: Království ledu

Asi nejsem normální, ale odjakživa mám rád extrémy. Když horko tak pořádné kolem 50°C. Když zima tak taky pořádná jistě pod -30°C a vítr musí mít aspoň 100 km za hodinu.

Kopce téměř vertikální a soutěsky jakbysmet. Když na pevnině tak pokud možno v poušti a na moři uprostřed Pacifiku nebo Indického oceánu. Má to jednu výhodu. Obvykle v takovém prostředí nepotkáte živáčka a já davy lidí nerad. Já raději samotu. A když už lidi, tak si zatraceně vybírám.

Proto, když se někam vydám, tak to je obvykle do končin kde ani lišky dobrou noc nedávají. Jediné co v takových končinách mohu potkat, jsou místní divoká zvířata nebo podobný cvok jako jsem já.

A tak, když jsme se s mým starším synem Petrem toulali v roce 2001 po 60 dnů Patagonií a Ohňovou Zemí, tak jsme v městečku Ushuaia přišli na to, že právě odjíždí do Antarktidy kanadská vědecká expedice. Tato si najala ruskou loď i s ruskou posádkou. Loď však nebyla plně obsazená a tak nás vzali sebou za režijní cenu. Ohromná příležitost jak se dostat relativně levně do Antarktidy. To jsme si nenechali ujít a přidali jsme se. Navíc, já si mohl zkusit, co si ještě pamatuji z ruštiny. Moc slavný to nebylo, ale na bratření s ruskou posádkou za pomocí flašek vodky to naprosto stačilo. Čím více jsme vypili, tím lépe jsme si rozuměli. Tak nám to aspoň připadalo. Co kdyby to občas zkusili hádající se politici?

Z přístavu v Ushuaia se jen propluje kanálem Beaglovým, obepluje se mys Hornův a pak už jen 1 000 km přes Drakeovu úžinu k Antarktickému poloostrovu. Dva dny tam a dva dny zpět a deset dnů toulání se po zátokách a březích Antarktidy a okolních ostrovech. Bydlelo se na lodi a každý den ráno, po bohaté a velmi chutné snídani, ruský kuchař byl vynikající, vyjíždíme v nafukovacích člunech Zodiak do zálivů, na pobřeží nebo ostrovy. Tam si můžeme dělat co libo.

Denní jídlo je buď balené nebo nám ho dováží z lodi. Opět velice chutné a množství že se to nedalo sníst. A k večeru tedy kolem desáté hodiny se vracíme na loď k večeři a klidné, pohodlné noci, za které se loď obvykle přemístila do další zátoky nebo k ostrovu. Dny jsou poměrně dlouhé, díky letnímu období kdy je světlo 20 hodin denně a pak po čtyři je příšeří. Jak jsem se již zmínil, tak jedeme s vědeckou expedicí. Takových jako my však bylo víc a tak vědátoři, i když nemuseli, nám plavbu tam a zpět zpestřovali odbornými přednáškami provázenými audiovizuálními vložkami.

A tak než jsme dorazili k břehům Antarktidy, prodělali jsme rychlokurz v rozpoznávání antarktických ryb, velryb a delfínů, ptáků, tuleňů, lachtanů a lvounů, včetně historie objevování Antarktidy. Na lodi byli odborníci přes glaciologii, ichtyologii, zoologii, meteorologii, geologii, geografii, astronomii a dokonce antarktický historik. A tak se nám každý den dostávalo fundovaných informací co je co a kde zajímavého k vidění. Také nás ujistili, že tady nás může kousnout jedině rozčílený a teritoriální lachtan a že lední medvědi jsou pouze na severní polokouli.

Drakeova úžina je pověstná nejbouřlivějším oceánem na kuličce zemi. Setkávají se zde Pacifik s Atlantikem, různé mořské proudy a navíc zde od západu dují prudké větry. Po otevřené palubě se dalo chodit jen velice obezřetně. Vítr by mohl jednoho docela lehce smést i přes zábradlí do moře. Dvacetimetrové vlny, které s naší kocábkou kolébaly jako s korkem, pro posádku nic neznamenaly. Tito staří ruští námořní vlci a vlčice nás ujišťovali, že máme na Drakeovu úžinu klidnou a pohodovou plavbu.

Ti, kteří krmili rybičky, si to nemysleli. Petr i já jsme byli v pohodě. Asi díky konzervaci ruskou vodkou. Byl tam s námi jeden Izraelec, který nepil alkohol a ten blil jako Amina. Loď stále doprovázeli velcí toulaví albatrosi, a když tento obrovský pták prolétne pár metrů nad vámi, tak máte dojem, že proletělo rogalo i se zvukovým doprovodem svištícího vzduchu. Rozpětí téměř 4 metry, pták velký jak pelikán a zoban 12 – 15 cm dlouhý.

K doprovodu lodi mají albatrosi dobrý důvod. Nejsou to ptáci ledajací a ví, že loď svým šroubem pomíchá vodu a v ní obsažené potvůrky, které se tak dostanou k povrchu a milý albatros je pak jenom sezobne. Tito tráví většinu svého života ve vzduchu a není vzácností, že v jednom kuse ulétne 15 000 km. Bylo nám řečeno, že tento pták dovede spát i za letu. Tedy spí jen na půl mozku a druhá dává pozor po okolí a pak si to prohodí. Na pevnou zemi, obvykle nějaký ostrov, usedá jen v době páření a hnízdění.

Počátkem druhého dne plavby nás volali na palubu, abychom byli svědky přejezdu tak zvané „conversion line“. To je tam, kde se voda normálního oceánu, teplá kolem 10 – 15°C setkává s vodou antarktickou, která má 0 – 1°C. A přechod je náhlý, jako byste přejeli z jednoho moře do druhého. Ocelově šedivá voda oceánu se náhle změní na zelenkavě průzračnou a na živiny nesmírně bohatou vodu antarktickou. Loď také provázejí delfíni a občas vidíme velryby.

Ve studené mořské antarktické vodě, která obsahuje hodně kyslíku, žijí nepředstavitelná množství živočichů. Jeden z nejpočetnějších je krill, podobný malým krevetkám a ten žije v hejnech až 5 km dlouhých. Takové hejno obsahuje několik miliard jedinců s hustotou zhruba 30 000 kusů na kubický metr vody. Krill slouží jako potrava tučňákům, tuleňům, albatrosům, velrybám a mnoha jiným. Od roku 1970 se antarktický oceán oteplil zhruba o 4°C a díky tomu za stejnou dobu kleslo množství krillu o 80 %. Takže oteplování tomuto ekosystému nesvědčí.

První zastávka na Antarktickém kontinentu je v zátoce Naděje, kde je stejnojmenná argentinská polární výzkumná stanice – Esperanza. Bylo zajímavé prohlédnout si moderní polární stanici, kde je provoz celý rok, tedy i v polární zimě. Posádky tam jezdí na několik let a s celými rodinami. Takže v této jakési polární vesnici je vše co potřebují. Obydlí, nemocnice, škola, kostel, tělocvična a dokonce i muzeum pro návštěvníky. Také se tam narodilo několik argentinských občánků. Vše je ovšem velice primitivní a obsahuje jen to nejnutnější. Tedy žádný přepych. V bezprostřední blízkosti stanice je hnízdiště několika tisíc Adéliných tučňáků a tak tučňáci spolu s lachtany se procházejí po „ulicích“ stanice. Lachtani připomínají nevrlá psiska, jaksi štěkají, a když se přiblížíte, tak na vás cení svoje zubiska.

Další výsadek na břeh se udál pod Hnědým útesem. Zde na kamenité pláži z téměř černých kamenů je přeptákováno. Ještě než jsme se vylodili, tak už jsme cítili čpavý zápach guána tučňáků. Břehy až vysoko do svahu mají růžový nádech. Barva tučňáčích exkrementů má barvu mořských potvůrek – krillu kterými se tučňáci živí. Tento břeh byl hnízdištěm 750 000 tučňáků Adéliných a několika tisíc tučňáků Gentoo a Chinstrap, kteří jsou větší. Také tu ovšem byli lachtani a tuleni. Tuleni ponejvíce Weddel, Crabeater a dokonce i Leopard, nevětší dravec těchto vod, když nepočítáme kosatky, které na nás občas z vody vykukovaly, když jsme jeli v Zodiaku.

Ještě že byly jen zvědavé a neměly hlad. Chrup měly dobře vyvinutý. V obrovském hnízdišti tučňáků zrovna dorůstala mláďata. Měla ještě prachové peří a tak dělala dojem, že jsou větší než jejich rodiče, co je krmili. Prostředí hnízdiště je dobré tak na plynovou masku, guáno je všude, i na „kuřatech“ a hluk ohlušující. Tučňáci jsou „ukecaní“ ptáci a hledají se vzájemně po zvuku hlasu. Každý má trochu jiný, ale to rozeznají jen oni sami. Jinak to jsou ptáci nebojácní a zvídaví. Když si mezi ně do toho guána sednete, tak začnou za chvilku tahat za šňůrky od bot a klovat do bundy.

A tak podobně jsme prožívali každý den, pokaždé v jiné lokalitě. Také jsme se v Zodiakách hodně plavili po zátokách plných drobného ledu a velkých, čarokrásně zbarvených plovoucích ledovců fantastických tvarů. Led od bílé až po tmavě modrou. Na lomu průzračný jak křišťál, miliony let starý. Tento jsme si dávali do whisky. Chutnalo to báječně. Vědátor přes ledovce, tedy glaciolog nám vysvětlil, kterak tento led vzniká a hlavně vznikal.

Je to vlastně hodně stlačený sníh, který v Antarktidě za miliony let napadl. Obrovský tlak až pětikilometrové vrstvy ledu ze sněhu vytlačil vzduch a proměnil jej v led. A čím je ledovec starší a je v něm méně vzduchu, tím je modřejší. Na velkých plujících ledovcích odpočívají tučňáci. Tam na nich „kuřata“ nemohou vyžadovat potravu, ještě nedorostla a nevyměnila peří prachové za to pravé tučňáčí, vodu nepropustné. Na některých krách mají siestu tuleni a jsou tam jako v kolébce. Vlny krami pohupují. Při plavbě drobným ledem zastavujeme a posloucháme jakousi zvonkohru. Drobný led je houpán vlnkami a kousky ledu do sebe naráží a „zvoní“. Takže žádný klid, ale zvonivý zvuk ledu a stálé houpání.

Setkání s kosatkami je zlatým hřebem. Tito desetimetroví dravci jsou také zvědaví a nakukují nám do Zodiaku. Měli jsme smíšené pocity, protože jsme nevěděli, jestli to je jen společenská návštěva nebo jestli si nevybírají jednohubku. A vůbec nejkrásnější zážitky jsou setkání s velrybou nablízko. Je to téměř spirituální zážitek mít na několik metrů od sebe tohoto obrovského, mírného a také zvědavého savce. Kdyby jen plácl ocasem, tak zmizíme i se Zodiakem. Ale oni klidně plují vedle nás a obrací se na bok a svým velkým okem si nás dobře prohlížejí. My je taky. Pak vydechují a nás zkrápí sprška ze zkondenzovaného vzduchu, co vydechli. Má zvláštní ne nepříjemný pach.

Zábavná epizoda expedice byla, když nastalo koupání v zátoce mezi ledovci. Voda čirá zelenkavá přímo zvoucí, ale jen 1°C teplá. Takže to bylo hup do vody tři tempa se zatajeným dechem a hup z vody a pak honem na loď do teplé sprchy a něco na zahřátí. No ale kdo se může pochlubit, že si zaplaval v Antarktidě, že ano? A věřili byste, že dámská část výpravy si do Antarktidy dovezla i plavky? To pánové zahučeli do tohoto tekutého ledu v trenclách nebo kraťasech.

Po deseti dnech toulání tímto nádherným královstvím ledu se vracíme. Cestou ještě navštěvujeme Záludný ostrov (Deception island), království ohně, ledu a vody. Vjíždíme do zatopeného kráteru sopky, což vlastně tento ostrov je. Zatopený kráter věnčí skalnaté hory – okraj kráteru a vjezd je jakousi průrvou mezi dvěma skalisky zvaný Neptunes bellows, asi proto jaký tam je řev vln tříštících se o skaliska. V kráteru je chráněný přístav, ale na břeh nevycházíme, ba ani z lodi nos nevystrčíme.

Přepadla nás sněhová bouře. Chumelí se a vichr žene sníh a vrcholky vln až přes kapitánský můstek. Odtud už jen stejnou cestu zpět do městečka Ushuaia v kanálu Beaglově. Z dálky asi dvou set metrů vidíme na mysu Hornově památník tisícům lodí a jejím osádkám co v blízkém okolí ztroskotaly. Je to v nerezu provedený velký albatros toulavý, sedm metrů vysoký. Na lodi vládne zvláštní ovzduší, projíždíme hřbitovem, kde na dně odpočívají desetitisíce utonulých námořníků a jejich potopené kocábky.

Další fotky najdete zde

George Švehla

Aktualizováno: 17.2.2010 — 03:44

96 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Moc krásný počteníčko, fotky jako vždy (Y) .
  Lidi, jak já nesnáším rýmu a vůbec, kdoví, co za potvoru mě to přepadlo 🙁 Já už fakt nehraju a chci jaro !!!!!

 2. R O Z V E R N Í Č E K .
  (*) Jeden ženich prohlásil, že nekupuje zajíce v pytli. Chce vidět nevěstu, jak ji Pánbůh stvořil. Její rodiče bojují těžký boj. Ale protože jde o velmi dobrou partii, dali konečně své svolení. Ženich pět minut prohlížel zádumčivě svlečenou nevěstu a pak prohlásil rezolutně: „Já si ji nevezmu. Její nos se mi nelíbí.“ (*)

  1. No nemají to ti dnešní mladí lepší? Dají se dohromady, sestěhují se, pořídí si dítko nebo dvě… no a pak, když už neví roupama co dál, tak se vezmou. No není to lepší? 😀

 3. JIŘÍ, VELKÝ DÍK ZA CESTOVATELSKÝ ZÁŽITEK. POČETLA JSEM SI AŽ NYNÍ A FOTKY PROHLÍDLA TAKY AŽ TEĎ.
  PROMIŇTE VŠICHNI, AVŠAK MUSÍM ZDE VYJÁDŘIT JEDEN OT ÚDIV. DNES, V 16:30 ZAS SPADL SNÍH A LED ZE STŘECHY DOMU A OPĚT DALŠÍ MALÉHO, TENTOKRÁT DVOULETÉHO CLAPEČKA VEZL VRTULNÍK DO THOMAYEROVKY. TO DÍTĚ BYLO TAKY V KOČÁRKU A KLIDNĚ SPINKALO PŘED DOMEM.BÝT MATKOU MALÉHO DĚCKA,ASI BYCH UŽ SKORO VEN NECHODILA. DNES JSEM TOTIŽ SAMA BYLA SVĚDKEM TOHO, CO TAKOVÝ SESUN SNĚHU A LEDU SE STŘECHY DOVEDE A JAK STRAŠNÝ JE TO RACHOT. BYLA JSEM PRÁVĚ PŘED NAŠÍM DOMEM, KTERÝ NAŠTĚSTÍ SEŠIKMENOU STŘECHU NEMÁ, KDYŽ SE OZVALA TAK HROMOVÁ RÁNA, ŽE JSEM DĚSEM STRNULA. I HOKIN SE VYDĚSIL TAK, ŽE DOSLOVA ZALÍTL DO DOMU. V POSLEDNÍM ZLOMKU VTEŘINY JSEM ZAHLÍDLA PŮVODCE TOHO RACHOTU.NA PROTĚJŠÍM DOMĚ, KTERÝ STOJÍ V ZAHRADĚ ZA SILNICÍA JE DOST DALEKO OD NÁS, SE ZŘÍTILA CELÁ VRSTVA SNĚHU , KTERÁ POKRÝVALA CELOU ŠIKMOU STŘECHU. VÍM, ŽE MAJITELÉ TAM SICE NZATÍM NEBYDLÍ, ALE PŘESTO VOZÍ JEDNO MALÉ DÍTĚ V KOČÁRKU A DRUHÉ POBÍHÁ VŽDY NABLÍZKU.MUSÍM MAMINKU A SPOLUMAJITELKU TOHO DOMU UPOZORNIT NA NEBEZPEČÍ, KTERÉ SE TU ZA JEJICH NEPŘÍTOMNOSTI VYSKYTLO, ABY SE VŠE NÁHODOU NEOPAKOVALO A NEDOŠLO TU POZDĚJI K NĚJAKÉMU NEŠTĚSTÍ. TEN HUKOT BYL JAK LAVINA A SNĚHU BYLO A VELIKÁ SPOUSTA. MYSLÍM, E KDYBY TAM NĚKDO STÁL, KDYŽ SNÍH DOPADL, ASI BY UŽ NEBYL MEZI ŽIVÝMI,. SIC NADÁVÁM, ŽE NÁŠ DŮM MÁ STŘECHU PLOCHOU, ALE ASPOŇ U NÁS TOHLE NEBEZPEČIÍ NEHROZÍ.OBROVSKÉ RAMPOUCHY VŠAK ZNAŠÍ STŘECHY VISÍ TAKY. MUSÍM BEDLIVĚ HLÍDAT NAŠEHO PAŽRAVCE HOKINA, KTERÝ VELICE RÁD HLEDÁ TŠSNĚ POD OKNY OPANELÁKU ZBYTKY, ABY NÁHODOU TAKY NEPŘIŠEL K ÚRAZU, KDYBY SE RAMPOUCHY UTRHLY.ČLOVĚKUTO DOJDE TEPRVE V OKAMŽIKU, KDYŽ SE NĚCO STANE.

  1. Přede mnou takhle při minulým tání spadnul kus ledu jak dva kopačáky. Myslím, že kdyby se trefil, tak už mám po starostech 😉 .
   Dneska jsem měla z tohoto soudku jinej podobnej zážitek. V práci máme poslední (sedmý) patro půdorysně menší než to pod ním, takže kolem je něco jako terasa (ale není to terasa, ale normální plochá střecha). Je to tak dva metry široký. Pochopitelně jsou tam spousty sněhu. Už tuhle tam byl chlapík s lopatou a nějak ten sníh přesouval ke stěna, aby to nepadalo. Tehdy byl uvázanej. Dneska tam byly dva, neuvázaný, stáli na těch hrbolatejch zledovatělejch hromadách sněhu…no, udělalo se mi tak zle, až jsem utekla. Ty lidi nemaj kouska rozumu :-O :-O

 4. <blockquote :Vezmete mě mezi sebe?
  Snad tu už dáávno jsi, ne?! Aji dyž tu chvíli nejsi. Tož co?

 5. WWW : proc mam pred tim trpet mesice v mrazaku ?!

  Já to eště vůbec neumím tady, ale sawoyana musím moc pozdravit! To tak potěší, vždycky, i jindy! Tak děkuji, pane Jiří, a děkuji, pane www! Máme tohle, ó my se máme… Ema má maso, mám má mísu – no ano, ale co to je proti nám.

 6. abyt :… Tak nám to nakonec předvedl, co je to počasí.

  Teda abyt, na pár řádkách a člověk se přikrčí – jsou věci mezi nebem a náma, že?

 7. …mám rád extrémy… Měla jsem kamaráda, který se narodil kdesi v Karpatech,tehdá to snad bylo Rumunsko a ten vždycky tvrdil, že „tady v té české kotlině není vůbec žádný počasí.“ Tu noc co umřel se strhla tak strašná bouře, že země opravdu duněla. Tak nám to nakonec předvedl, co je to počasí.

 8. Aktualizace: bannery už fungují a obrázek v liště je nastaven na zemi:-)

  Aktualizace 2: položili jsme nové lino do kuchyně.

  1. Marku, na ušatou Zeměkouli si musím počkat, nechce se mi restartovat. Ale je to roztomilé :-$ Co se týká tvé svatozáře, doporučuju podřep mezi dveřma, abys ji neotloukl. 🙂 (L)

    1. Kašli na futra, hlavně šetři svatozář. Jen ty víš, kolik tě stála práce. 😛

  1. No…měla dost kliku že to bylo ještě medvídě. A to navíc koneckonců co chtělo, to dostalo. 🙂

 9. Georgi, člověče, tys toho procestoval víc než Durrell s Attenboroughem. 😀 Ale je to krása a parádně podáno. Já sice studeno nemusím, ale takovouhle expedici byxch si dal líbit. I do té vody bych vlezl. Dík, jdu na fotky.

 10. A pro webmastera: Začínám milovat tu ušatou zeměkouli! Mám neodolatelnou chuť pohladit ji někde v oblasti Grónska… 🙂

 11. Tedy, kromě toho, že povídání klokánského pana Jiřího má šťávu vždycky, tak dneska navíc jsem v mnohém shledal znaky povědomé a mně sympatické: taky mám rád extrémní podmínky, když zimu, tak pořádnou, když vedro, tak taky – ale zimě dávám přednost. Proto když se většina našeho středoevropského lidu hrne za sluncem k mořím, odjíždím do Norska, Finska nebo Pobaltí 🙂 Věta: „a tak vědátoři, i když nemuseli, nám plavbu tam a zpět zpestřovali odbornými přednáškami provázenými audiovizuálními vložkami“ mě dostala – ano, takoví jsou všichni…je to zřejmě chronické a neléčitelné. A nakonec: přestal jsem věřit, že jsou končiny, kde nelze potkat známou tvář. A to od chvíle, kdy jsem se kochal tichem a třpytem prostoru u paty jednoho zcela zapadlého, turisticky nezajímavého ledovce – když můj pocit povznesenosti a souznění s divočinou dosahoval vrcholu, vyloupla se zpoza ledovce postava a česky pravila: „Jé, co tu děláte, pane doktore, já jsem tu na rybách…“ Kdybych byl Taz (myslím ten pravý, tasmánský) tak se do toho ledovce v ten moment zavrtám…
  Takže díky, pane Jiří.

   1. Honzo, to je ze života. A navíc o mně kamarádi tvrdí, že bych měl mít na hubu zbrojní pas. Tak jsetli to nebude tím… 😀

 12. podle fotek. Musi to byt nadherny clanek. Pan Jiri je umi psat. Natisknu si ho a prectu, az v lete na terase pri 30° C.
  Ted to po me nemuze nikdo chtit !! Nabral jsem si zase do bot snih, jak jsem sel z baraku. Mam mokry ponozky, v byte uz jiny nemam, susim je na topeni a chodim bos. Mam se vratit vcas k obedu, ponozky jsou porad mokry.Kdyz to jeste vypadalo, ze se nebudu moci do ceskeho dolicku vratit, tak jsem snil. Snil jsem o tom, ze se v duchodu prestehuji nekam na jih, kde je porad slunicko.
  Pak prisla ta revoluce . Ja ji fandil a hned jsem take zmenil plany. A ted to mam. Metrove zaveje.
  Uz jsem pochopil, co to znamena kdyz se rekne“ ze revoluce pozira svoje deti“ !
  No prosim, at si me sezere, ale cerstveho, proc mam pred tim trpet mesice v mrazaku ?!

  1. Ahoj WWW, už jsi uschnul? Myslím, že příroda není vybíravá, nemusíme bejt nutně červstvý – z mrazáku stačí…

  2. (D) Prosím pěkně, dej si panáka ať to přežiješ!!! Kdopak by nám psal pohádky. (D)

  3. Milé wwwéčko – to se má kvůli tvému pocitu tepla revoluce přežrat? Ostatně někdy mám dojem, že by bylo na čase, aby některé své „děti“ zase vyvrhla, a někam relativně daleko. Ale to jen tak bokem – ty si dej něco dobrého pro zahřátí (jestli rád sladké, tak třeba proslulé dolomitské „bombardino“). (D)

   1. Sladké? Zrovínka včera jsem dodělal pomerančový likér. Zdál se mi málo sladký, ale MLP pravila, že je přesný. Uvidíme dnes, až se rozleží. (D)

     1. Když budete hodní, bude Mlsotník. Ale vydržte, teď nestíhám a mám rozepsané asi 4 věci. Dejte mi čas, prosím.

      1. Ale já mám zrovna zbytečný pomeranče a předpokládám, že se to z nich dělá. Nemohl bys – tajně – na mail? Nikomu to neprozradím!

 13. joooooooooo, a ještě pro webmastera – možná už tu včera nebyl
  pominu svou prosbu o 24hodinový formát času a další, ale!!!
  mám stránku v oblíbených, pc jsem teď před chvílí nově pustila, leč favicon se mi nezobrazuje – hm…???? mám IE8
  díky předem (@)

   1. LA, to je taková ta malá ikonka, co se zobrazuje před adresou nahoře na liště – třeba takové to éčko s listem papíru, co má IE

 14. ještě ke včerejšku – a hlavně pro webmastera (sakra, škoda že se to – možná zatím? – nedá napsat aspoň tučně;-( )
  Zdeno b.p. a baty, samozřejmě chápu (teda, nechápu, ale respektuju 😀 ) to, že čtete diskusi pozpátku, že chcete mít čerstvé nahoře … ikdyž teda já psala o tom, když např. přijdu až večer – tam nejde o to, abych viděla co přibylo nového od třeba oběda, kdy jsem tu byla posledně, ale čtu to celé prvně a když někdo např. odkazuje na to, co jiný napsal ráno, tak je to skutečně dost blbé pro mě
  já ale prosila o MOŽNOST seřazení vzestupně!!!!! tedy ne že to tak bude furt a pro všechny, ale já (nebo někdo jiný, komu to tak vyhovuje, či k tomu má – třeba výjimečně, pro danou chvíli – důvod) si to tak seřadit MOHLA… kapišto?? (@)

  1. Já ti rozumím, Bedo.Já jen prozradila, jaký jsem exot, ne že bych na tomto řazení trvala. Tak se na mě nezlob. ;-( (L)

   1. še nežlobim – jen šem myšlel, že tyš to nepochopiu a myšlel že to ciii na furt plo šecky
    mi huáááblo, fiš? (@)

 15. Ježíši!!To je krása!!! To je nádhera!! Jako zimní člověk jsem si čtení vyloženě vychutnala. Fakt paráda. A bledá závist. Jen….. do tej vody bych asi nevlezla teda 😀

 16. Teda, Jiří, záááávidíííím. Strašně. Aspoň, že mám takhle nádherný článek. A ty fotky! Krucipísek, vždyť já už nevím, jak pochválit, myslím si, že lepší a zajímavější už to být nemůže a ono zas je.
  (F) (F) (F)
  A tvému kamarádovi moc moc držím palce.

 17. Milý Jiří,
  jsem ráda, že Dede sem dala zase tvůj článek z „jižních“ krajů 😉 – přečetla jsem ho jedním dechem. No a fotky – Nešl geografik hadr. Nejdojemnější jsou samosebou tulení štěňata (hmmm – když se mi narodila Terezka, vypadala úplně stejně – na hlavičce hustá srstička a ze zavinovačky koukala obrovská kukadla 😀 ).
  A ostatní zvířata jsou také epesrádes – kosatky, velryby i tučňouši. Jojo – hezky jste si užili cestování Antarktidou … a tisiciletý led v desetileté whisky nemá chybu (D) 🙂

 18. Ach Jiří, díky. Jde z toho sice zima, ale je to veliká krása. Fotky jsou nádherné všechny. Ledovce, zvířata.. nevyberu, protože jsou krásné jako celek. A mláďata (L) I já se připojuji k řadě, která myslí na tvého přítele. Hodně síly přeji.

 19. Díky za krásný článek! Dovoluji si George pasovat na Zvířetnického cestovatele! (F)
  Každý týden má něco zajímavého a pokaždé stejně úžasného… (L)

 20. Lachtani, tuleni a tučňáci jsou parádní a nejvíc mláďata. U nás počasí vypadá podobně- je mínus devět, co včera lehounce natálo, zase zmrzlo na kost.
  Moje hlasivky jsou horší než včera- potřebuju se naučit znakovou řeč. Doktoři mi vždycky řeknou, ať nemluvím a dají mi kapky do nosu na tu rýmu, co k tomu mám přidruženou, tak sedím doma a léčím se sama, prý na hlasivky léky v podstatě nejsou. Tak si koupím vincentku a šmytec… (C) 🙁

  1. Matyldo, synek dostal od kamarádky fenykl v medu koupenej v nějaký zelený lékárně nebo kde. Pravda, bylo to na kašel. Ale přemejšlím, jestli by něco takovýho taky nepomohlo…

  2. Matyldo, takže kolegyně radí vincetku, případně vincentku s medem, koupit něco cucavého v lékárně a hlavně tam koupit mořskou vodu, nejlépe ve spray, a tou zvlhčovat dutinu ústní i nos. Prý to moc pomáhá. Snad si z toho něco vybereš. 🙂

  3. Matyldo, jestli nemusíš ven, tak si namoč předloktí do hodně teplé vody, ať tu rýmu urychlíš. Za vincentku se taky přimlouvám a není špatný čaj s plátky zázvoru (nebo místo tenkého plátku i hrubě nastrouhaný). Ale to opravdu není vhodné kombinovat s poletováním v mrazu.

  4. Matyldo, tak bezhlasí znám moc dobře, to vždycky píšu na spoustu papírů a používám pantomimu. Legrace je, že když šeptám, automaticky okolí šeptá taky.
   Prosím tě, snaž se nemluvit. Ale pozor, i když si jen formuluješ myšlenky, hlasivky se natahují a pracují, i když přímo nemluvíš. Zkouším myslet v takových případech jen v obrazech, ale ono to skoro nejde! Ale čím víc necháš hlasivky odpočat, tím dřív to přejde.

   1. A Milan mě pěkně dožírá tím, že když tak sípu, tak se pochechtává a prosí: Prosím tě, nekřič na mě tak! 🙂 🙂 😉

    1. Jsem si vzpomněla, jak jsem vyrazila na jednání do Trnavy. Než jsem přejela 100. kilák na D1, tak mne opustil hlas. Pak se ukázal „klepingr“ a já v teplotě zastavila v Hodonínu. Pídr měla pochopení, nadělila Pnc a píchla kalciovku. No, odšeptala jsem to s největším úsilím, protistrana měla veliké pochopení a odsouhlasila kdeco. A já byla polomrtvá dopravena domů do peří. Ani si nevzpomínám jak. Hlasivky byly nefunkční asi 10 dnů. :-O

     1. Tak já než jsem včera odmluvila 4 vyučovací hodiny, tak byly hlasivky v háji taky. Někdy se mi to při velké rýmě stává. Rodina pak pozorně naslouchá, co říkám, protože nahlas nelze. Jen Borůvka na mě čučela s hlavou nakloněnou nabok, cože blbnu a říkám ty povely nějak jinak. 🙁

      1. Borůvka to pochopí, ale ty se drž v teple – hlavně nedýchat ten ledový vzduch. Vincentka, čaj se zázvorem, a to je vše. Hlavně klid těm hlasivkám. Znám jednoho, co to přepísk a teď mluví jako Armstrong.

  5. Matyldo, hlasivky občas odcházejí Dáše (tak jednou za dva roky) a bohužel se to fakt moc urychlit nedá. Prostě nemluvit, nenamáhat… A k té inhalaci se dá kromě mořské vody použít právě ta výše zmiňovaná Vincentka. Kromě toho se má drahá polovička v takovém případě napájí horkou Vincentkou s mlékem, sice se při tom šklebí jako tucet čertů, ale funguje to… Tak držíme palce, ať se hlas brzy vrátí „do služby“.

   1. Při představě konzumace vincentky s mlékem (obojí považuji za prudce jedovaté) bych asi raději oněměl. 🙁

    1. Vincentka s mlékem je moje dětská noční můra, srovnatelná s cibulovým odvarem s medem.

     1. Co vincentka s mlékem, i když na tenhle návrh jsem se své babičky zeptala, jestli mě chce zabít. Ale vincentka s mlékem a máslem, ohřátá- to je teprve fujtajbl. Ještě i po těch letech, kdy mi to babička nutila, se mi jen při představě šprajcuje krk.

 21. Milý Jiří,
  je to nádhera 🙂 , obdivuju kosatky, moc bych je chtěla vidět na vlastní oči. 🙂 Ale i ostatní fotky jsou nádherné.
  Držím (Y) (Y) kamarádovi a zdravím do Klokánie.

 22. Ááááá, mé oko vidí oblíbené tučnáky 🙂 ; to si o víkendu počtu! Ostatně je za chvilku.
  Milý Georgi, držím palce Tvému kamarádovi a pozdravuju milou Mílu (L)
  a přeju všem krásný den! (L) 🙂 (L)

 23. zana :úžasný. Sprostě závidím…A, Georgi, držím palce kamarádovi!

  Souhlasím v plném rozsahu s noční strašilkou 😉 (L)

 24. Nádherný článek a současně schizofrenie mezi oběma Zvířetníky.
  Nechci hodnotit, ale tento na Novém zvířetníku je mému srdci bližší. Že by to byl symbol?

  1. Jj, Evo, mám to obdobně, tady mi to přijde mnohem víc doma (L) .
   Zdravím deset malých černoušků 🙂 .

 25. hezký den všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 Těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (L)
  Je krásné ráno – hvězdičky svítí, mrzne, všude hromady čistého sněhu. Jen ti tuleni tady chybí…

   1. Teplotu nemám, rýmu mám a hlavu jak škopek… Ale to bude v pohodě. Právě jsem v rámci „vycházek“ Ričkovi vyházela dálnice (jinak chudinka nemůže průzkumničit po zahradě, neboť už nezvládá pohyb v hlubokém sněhu). Chtěla jsem vyfotit Kosatku hluboko zanořenou – ale dáma se nenechá vyprovokovat a taky používá nově proházené psí stezníky… A venčí se pouze pod borovicema – neboť tam je sněhu přeci jen méně.
    Je krásně – prová zima s jiskřivým sněhem a slůněm

  1. Je to krásné počtení a hodí se do té zimní nádhery, co je všude okolo 🙂 Tuleně sice taky nemáme, zato jsem zjistila, že si naše velmi krátkosrstá smečka pořídila zimní obutí! Normálně mají tlapky zespodu nahaté, nikde nepřečuhuje ani chloupek. Včera jsem si u Arguse všimla, že mu srst přerostla a stáčí se přes polštářky a holky to takhle mají taky. Normálně si pořídili teplé ponožky 😀 Jo, příroda si umí pomoci (Y)

 26. George, to je fantazie. Vyprávění i fotky – odpočívající tuleň se složenýma tlapkama, ledovce, tučňáci. Pobavilo mě „kuře“ ve spojení s tučňákem 🙂

  1. dámy prominou, je to pouze překlad z angličtiny, kaju se. Jak se to řekne správně česky?

   1. I česky je to správně kuře. Alespoň se to tak používá v zoologické literatuře. Ovšem nezoologicky na pekáči by to nebylo ono.

    1. Myslím, že v tom druhém případě by to holčičkám nevadilo a bylo by to ono. 😉 😛 (&) (&)

   2. Georgi, on je to jen nezvyk – prostě kuřata a štěňata takhle obvykle nevypadaj 🙂 (&)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN