POHÁDKA: O králi a drakovi

Kuchaři, já bych do tohoho guláše přidal přeci jen ještě trochu pepře, povídal král Tobiška V. a olízl žezlo. Kruci, pane králi! Nemíchejte mi v hrnci žezlem. Už mám všechny hrnce poškrábaný. Pepře je tam náhodou dost!

Není, povídám ti! vykřikl Tobiška V. A máš mi půjčit vařečku. Ale to ty ne, to by tě ubylo, to by tě bylo snad jen polovic. Pane králi, povídal nešťastně kuchař, vždyť víte, že mi to královna zakázala. Já jsem jak fackovací panák tady. Koho mám vlastně teda poslouchat? Tak dobrá, ale jen na chvilku, podržím vám žezlo a jdu hlídat ke dveřím. Co já tady s váma zkusím, to žádnej jinej kuchař v žádném jiném království ne.

Tobiška V. ho neposlouchal. Šťastně míchal guláš, přidával pepř a vochutnával. Tobiškóóó, ozvalo se, Tobiškóóóó! Jezuskote! vyjekl kuchař, vyrval Tobiškovi V. vařečku a vrazil mu zpátky žezlo. Však vona se nezblázní, povídal důstojně král Tobiška. A vůbec, slyšel jsi to? Vona nemůže zavolat jeho Veličenstvo Tobiško nebo alespoň králi Tobiško. Já ji to ale spočítám! Ať si mě nepřeje!

Copak Žofinko copak se děje? vykřikoval starostlivě Tobiška V. a bral to po dvou schodech nahoru do královských komnat. Kde jsi? Zase si byl v kuchyni, samosebou! Ale ne Žofinko, jen jsem šel náhodou okolo a nakouknul jsem.

Nelži Tobiško, zvolala nahněvaně královna. Podívej, jak si zase pocintanej. Dej sem to žezlo, ať ho vopláchnu a podívej se na ten plášť! Ty jsi vopravdu Tobiško čuňátko, že to tak o králi musím říci. Kdybys tak nekřičela, tak jsem dal pozor, řekl uraženě král Tobiška.

A vůbec! Chodím tam stejně jen proto, aby ti, Žofinko, chutnalo. Ale to ty neuznáš, to mám věčně ten hermelinovej plášť na talíři. Jen proto, že se vo tebe starám. Víš dobře, že se kuchař bojí kořenit. Já se vobětuju, já u pepře kejchám, brečím k vůli tobě u cibule, a co za to mám? Jen výčitky. Tak sis měla vzít toho hňupa Dalamánka I. a bylo to! To by sis pošmákla, to teda jo. Posledně, když nás pozvali, tak jsi celou cestu v kočáře nadávala, co to bylo za blafy.

Počkej, Tobiško, nech toho, to teď není důležitý. Dobrá, choď si do kuchyně, zejtra máš svátek, dostaneš sadu vařeček, ať je klid. Ale nebudeš tam chodit v hermelínovým plášti! Ale teď mám jiný starosti. Víš ty vůbec, že naše holka, princezna Dorotka se nám zbláznila a zamilovala se do toho mladýho uhlíře?

Ale prosim tě, povídal král Tobiška V. Chodí si tam hrát odmalička, tak z toho nedělej vědu. A naučila se tam dělat bramboráky. Přinesla mi ochutnat. Přidal bych teda více majoránky a možná šmrncnul trochu česnekem, ale fakt byly dobrý, takový neumí ani náš kuchař a já mu to neřeknu, jak se dělaj. A,hele, Žofinko, bude u tej sady i kvedlačka?

Kruci, dej pokoj, vykřikla královna Žofie. Třeba dvě kvedlačky, ale poslouchej teď, co ti říkám. Ta holka je fakt do něj zamilovaná. Copak si může vzít umouněného uhlíře? Víš, jaká by to byla hanba? A příští týden mají přijet princové na námluvy! Zkus ji domluvit, na tebe ona dá! Tobiška V. stál s rukama za zády u okna. Díval se směrem k lesu, kde kouřil milíř.

A proč by si Žofinko nemohla vzít Jiříka uhlíře? To by mě zajímalo, teda proč ne? Princové že přijedou? Jako bych je neznal. Princ Rozmarýn má předkus a navíc je mírně přiblblej. Princ Šalvěj sice přiblblej není, ale je to náfuka nafoukanej. Takovým bys chtěla dát Dorotku?

Ale jsou to princové, vykřikla královna Žofie. Budou to králové! Přidáme ještě půlku našeho království a bude to, jak to má být! Ty je prostě nemáš rád a tak seš na ně děsně vysazenej. Tak je to!

Naše království Žofinko je dost velké. Dorotka nepotřebuje jiné. Ale když myslíš, ať princové přijedou. Já ale do holky hučet nebudu. To si tu sadu vařeček klidně nech, jako že se Tobiška V. jmenuju. A vůbec, kdybych nebyl princ, tak sis mě taky nevzala? Tak odpověz! vykřikl Tobiška V. Ale to víš, že bych si tě vzala, povídala smířlivě královna Žofie. Přesto, že když jsem uviděla poprvé ten tvůj placatej nos, tak jsem myslela, že mě budou vomejvat.

Odpoledne sedla královna Žofie do kočáru a jela na mýtinu za uhlířem. Uctivá poklona naše paní královno, zvolal uhlíř a pokleknul. Ani vám nemohu podat ruku a pomoci vystoupit z kočáru. Jsem celej umouněnej. Vždyť jste uhlíř, povídala laskavě královna Žofie. To mi vůbec nevadí. Ale musím s i s vámi promluvit. Já domluvím uhlíři naší princezně a vy vašemu Jiříkovi. Dokud je ještě čas. Víte uhlíři, vy patříte k milíři, král na hrad a princezna k princovi. Tak to na tom světě chodí, já ani vy to nezměníme.

Máte pravdu paní královno. Já už jsem mu domlouval a ještě domluvím. Nemějte mu to za zlé, je ještě mladý, neví, jak to chodí, ale on dostane rozum. Ale princezně musíte domluvit vy, paní královno, tolik mohu od vás chtít. Aby už sem nechodila, ať se kluk zbytečně netrápí!

Dorotko, řekla potom královna princezně. Víš, že tě máme s tatínkem králem rádi. Chceme jen tvé dobro! Musíš být poslušná. Za týden přijedou princové požádat tě o ruku. Do té doby si nepřeju, aby si chodila k uhlířům. Vybereš si prince a pak se tam půjdeš rozloučit! Poslechnu vás, maminko královno, řekla s pláčem princezna Dorotka, už tam nepůjdu, ale, prince si také žádného nevyberu.

Dorotka utíkala za tatínkem králem Tobiškou. Neplač, holčičko moje, maminka to s tebou myslí dobře. Princové tady ještě nejsou, a když přijedou, bude všechno jinak. Neboj, já ji znám. A poběž se mnou teď do kuchyně, vysvětlíš kuchaři, co dává uhlíř do těch dobrejch karbanátků. Uvidíš, jak se kuchař bude vztekat, už je zkoušel třikrát a pokaždý to zpackal. Tobiška V. utřel princezně Dorotce slzy a Dorotka se usmála. Pak vzal princeznu za ruku a utíkali spolu do kuchyně.

I stalo se,co nikdo nečekal. Do království Tobišky V. přilétl drak, Princeznožrout. Dlouho se království Tobišky V. vyhýbal, těšila se královna i král, že princezna Dorotka se brzy provdá a drak ztratí na ni nárok. Protože drak královny nežere. Ale drak tu byl, a požadoval, co mu náleží. Když princové Rozmarýn a Šalvěj přijížděli na námluvy, bylo již celé království potažené černým suknem.

Vidíš Jiříku, povídal smutné tatínek uhlíř, tady ty nejsi teď nic platný. To je práce pro prince aby se s mečem utkali s drakem a vysvobodili princeznu. Jaké štěstí, pro ni, že právě přijíždějí.

Princové přijížděli v nádherném brnění, zlatem tepaném, ostruhy vykládané diamanty se jen blyštěly. Proč nejsem princ, pomyslel si smutné Jiřík, proč jsem se musel narodit jako uhlíř. Líbí se mi to být uhlířem, ale teď, jen na malou chvilinku, bych chtěl být princem. Královna přivítala prince s pláčem.

Ach jak jste stateční, jak v pravý moment dokážete přijet. Ano, jsem velice statečný! Pravil důstojně princ Rozmarýn. Předvedu princezně jak umím sekat mečem. Přivezl jsem si na to hadrovou figurínu. Budou z ní hadry jen lítat! řekl Rozmarýn, sevřel u boku meč a uklonil se královně. Já jsem přímo chrabrý, pravil nafoukaně princ Šalvěj, figurínu mám dřevěnou, jedním rozmachem mého meče ji uletí hlava. Poklekl a políbil královně ruku. A kdopak tu zemřel? Že je celé království ve smutku, ptali se.

Pánové, povstal z trůnu Tobiška V. Nezemřel nikdo. Drak Princeznožrout přišel sežrat naší milovanou dcerušku, princeznu a budoucí ženu jednoho z vás, Dorotku. Kdo z vás ji zachrání, ten bude mít nejen Dorotku, ale i polovinu království a náš vděk nadosmrti.

Jdu na to hned! vykřikl princ Rozmarýn. Zvedá se vítr a drak může každou chvilku uletět. Rozsekám ho! vykřikl hněvivě; a ještě podupu špejle. Princ Rozmarýn znal až doposud pouze papírové draky. Kde je? Na druhém nádvoří princi, pojďte, rychle. Ach, jak je statečný! zalkala královna Žofie

Stráž u brány druhého nádvoří opatrně otevřela vrata a Rozmarýna s taseným mečem vstrčila dovnitř. Mohutný drak se vztyčil a z tlamy mu šlehaly plameny. Šestatřicet tlamiček napravo a šestatřicet tlamiček nalevo se vztyčilo, zakvílelo a vyšlehlo dvaasedmdesát plamínků. Očoudilo Rozmarýnoví diamantové ostruhy, protože Rozmarýn už byl otočený a bušil zoufale na vrata. Stráž otevřela. Rozmarýn vyběhl a sedl si do kašny. Z obrněného, zlatem tepaného zadku, stoupala pára.

Mám malej meč! vykřikl Rozmarýn. Musím si ihned dojet pro větší meč. Ale nevím, kdy se vrátím. Kovář je marod, nemá uhlí, ukradli mu kovadlinu. Vyběhl ven, skočil na koně a ujížděl. Princ Šalvěj se stačil podívat zatím na nádvoří škvírou ve vratech. Dohoním toho zbabělce Rozmarýna, vykřikl, a ztrestám ho! Mně neunikne, počkám si když tak na něj před kovárnou, kovář nemůže marodit věčně. Skočil na koně a ujížděl za Rozmarýnem. Zbyla po nich jen hadrová a dřevěná figurína.

Kočár, připravte ihned kočár! vykřikl král Tobiška V. Kam jedeš Tobiško? zalkala královna Žofie. Pro Jiříka na mýtinu. Počkej, počkej Tobiško, jedu s tebou!

Uhlíř se díval s Jiříkem na pádící prince. Jak jim to sluší, pomyslel si Jiřík žárlivě. Kterej pak z nich asi zabil draka a vesele se projíždí, a kterej pak ujíždí domů? Vypadá to, pravil zachmuřeně tatínek uhlíř, že zdrhají voba. Nešťastná princezna!

Na mýtinu se přiřítil královský kočár. Jiříku rychle! vykřikl Tobiška V. Princezně už zbývá jen osm hodin a pak musí k drakovi! Ale já, já jsem celej umouněnej. Jiříku, prosím? zalomila rukama královna Žofie. Jiřík naskočil a kočár uháněl k hradu. Dejte mi meč, nebo kopí! zvolal Jiřík na hradě.

Počkej chlapče počkej, povídal Tobiška V. Ještě máme pár hodin času. Neukvapuj se a pojď se mnou do kuchyně. Do kuchyně, do kuchyně? ječela královna Žofie. Dorotka má být sežraná a on musí do kuchyně! A dost! vykřikl Tobiška V. Okamžitě přestaň, nebo se neznám!! A nech nás teď bejt!

Jiříku, povídal pak v kuchyni. Meč i kopí tady nepomůžou. To bych tam mohl jít já, i když se to v pohádkách nesluší, ale umím s mečem zacházet lépe než ty. Nepřemůžeme draka takhle. Podívej, já jsem to promyslel.

Chodil pak Tobiška V. kolem ploten s kuchařem a nehádali se, Tobiška kořenil, kuchař otáčel karbanátky, Jiřík pořád vedle nich a poslouchal pokyny. Zbývaly už jen dvě hodiny. Drak na nádvoří řval hlady! Šestatřicet tlamiček napravo i nalevo ječelo a pištělo. Tak Jiříku, povídal Tobiška V. u vrat. Tfuj tfuj tfuj, ať nám to vyjde!

Stráž otevřela vrata a Jiřík vstoupil s dvěma košíkama zakrytýma utěrkama na nádvoří. Pak ještě mu král Tobiška podal velký džbán a hadici. Už se stmívalo. Hlavní dračí tlama chrlila plameny. Kde je princezna? zaburácela. Hned tu bude, ještě má čas! My ho trochu vobšlehnem! ječelo šestatřicet dračích tlamiček napravo.

Draku!! Zvolal Jiřík. Řekni jim, ať jsou zticha a že se ohně nebojím. Poslouchej Draku! Nikdy té nenapadlo ochutnat něco jiného než princezny? Šestatřicet dračích hlaviček napravo i nalevo začalo mžikat očičkama a vyvalovaly je na hlavní dračí tlamu. A co jako? zeptala se hlavní tlama a ztlumila hořáky.

Třeba tohle. Chytej! Jiřík vyndal z košíku ještě teplý karbanátek a hodil. To je zajímavá chuť, mlaskala hlavní tlama, dej mi ještě ochutnat. Jiřík hodil ještě tři karbanátky. Pak zbytek košíku. To je dobrota, ježíš to je dobrota! vykřikovala hlavní tlama. My chceme taky! ječelo šestatřicet tlamiček napravo i nalevo. To pro vás není, vy dostanete buchty s mákem a vanilkové věnečky.

A Jiřík začal krmit dvaasedmdesát tlamiček. Jiříku volala žádostivě hlavní tlama, dej mi ještě tamtu dobrotu, jak si říkal že se to jmenuje? Karbanátek? Dej mi ještě karbanátek. Počkej! povídal Jiřík, a natáhl že džbánu s pivem hadicí. Nasaj, to musí být k tomu. No jo, odfrkla si hlavní tlama. Teď mám na ně ještě větší chuť.

Ale já už nemám, povídal Jiřík, ten druhej košík je můj, ty si dáš teď princeznu! Jiříku, škemrala hlavní tlama, nebuď protivnej, dej mi sežrat ten druhej košík a princeznu si nech ty! Přísaháš draku, zeptal se Jiřík, že pak bude princezna moje? Přísahám na všech mých dvaasedmdesát milovanejch dračích tlamek a házej prosím té! Jiříku, já se můžu po těch karbanátcích utlouct. Pak Jiřík donesl ještě pivo, třetí košík karbanátků a dvaasedmdesát tlamiček dostalo zmrzlinu. Napravo jahodovou a nalevo vanilkovou.

A vy víte jistě, moji milí, že tohle nemohlo skončit jinak, než velkou a veselou svatbou. Král Tobiška V. se posadil vedle sebe kuchaře a popíjeli. Půjč mi čepici, žebronil Tobiška, já ti půjčím korunu. Pak si kuchař s korunou a král Tobiška V. s kuchařskou čepicí připili na bratrství.

Tak co, chtělo to víc pepře kuchaři, nebo nechtělo? No jo, bručel kuchař, pro draka samo sebou, víc pepře, vždyť nic neříkám.

Jiříku, pošeptala Dorotka Jiříkovi do ucha, když hudba hrála, aby to nikdo neslyšel; Ty ses špatně vykoupal, jsi za uchem umouněnej. Hodně Dorotko? Ale ne, jenom trošičku, špitla Dorotka, naslinila závoj a otřela Jiříka za uchem!

Nikdo si toho ani nevšimnul. Všichni se hrnuli k oknům. Nad hradem se vznášel drak a dělal nádhernej ohňostroj. Okolo hlavního plamene prskalo napravo šestatřicet plamínků, červených jak jahodová zmrzlina. A nalevo šestatřicet žlutých jak vanilková. Dlouho se o té svatbě široko daleko vyprávělo!

A zazvonil zvonec!

WWW

Aktualizováno: 17.2.2010 — 03:43

127 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Dobrý den,
  chtěla jsem vám jako autoru těchto krásných pohádek poděkovat a optat se vás zda je možnost se s vámi nějakým způsobem spojit. Předem děkuji J.
  PS: anska22@seznam.cz (bow) (rose1)

 2. zana :Milá Dede, hodně štěstí a spokojenosti vám oběma .Raději na to ani nemyslím, ale my budeme mít na podzim třicet

  My taky (v listopadu), ale já se náhodou celkem těším… (U)

 3. tak popořadě: děkuji hostinskému personálu za možnost posedět a občerstvit se v této novotou zářicí hospůdce, děkuji za wéwwéwéčkouvu pohádku, to je opravdové pohlazení po dušičce a přeji ještě spoustu pěkných hromnicových výročí až k diamantu 🙂

 4. R O Z V E R N Í Č E K .
  (*) Pan Novák se vrací domů a už ve dveřích volá: „Dnes máme studenou večeři, vid“ Mařenko?“ „Jak jsi to poznal?“ diví se žena.“Není tu cítit nic připáleného.“

 5. Víte, co je psina? Dnes je dvacet pět let, co jsme se Martinem brali. (L) Pamatuju si, že byl sníh, -13 a vichřice taková, že ve Dvoře padaly komíny. Nějak to strašně letí! 🙂

   1. Dede: vsechno nejlepsi. Kdyz jsem byla mladsi, tak jsem si neumela predstavit, ze bych s nekym vydrzela tolik let. A hele, my uz mame taky pres 20. Spis si nedovedu predstavit bez Cheta – coz ovsem nevylucuje nahodne myslenky krvaveho mordu. A myslim si, ze aby neco vydrzelo tak dlouho, tak to da dost prace…

    Uzijte si to a budte radi. (*)

  1. Čím to, milá Dede (L) , že mě neudivuje, že při vaší svatbě byla taková huňatá zima! 😛
   Každopádně blahopřeju a doufám, že to s Martinem krásně oslavíte! (L) (F) (8)

  2. MILÁ DEDE, TOHLE VÝROČÍ HEZKY OSLAVTE , UŽIJTE SI HO A VZÁJEMNĚ SE HÝČKEJTE. MY S JIŘÍM BUDEME LETOS V PROSINCI SLAVIT UŽ 29 LET SPOLEČNÉHO ŽIVOTA. NENÍ DNES MOC MANŽELSTVÍ, KTERÁ BY VYDRŽELA TAK DLOUHO. BLAHOPŘEJU VÁM OBĚMA ZA VÝDRŽ A PŘEJU HODNĚ LÁSKY A VZÁJEMNÉHO POROZUMĚNÍ.

  3. Milá Dede, hodně štěstí a spokojenosti vám oběma (L) (F) .
   Raději na to ani nemyslím, ale my budeme mít na podzim třicet

  4. Vida, stříbrná svatba…. To gratuluju. (F) Tak ať je vám spolu príma ještě dalších pětadvacet let. (D)
   A my budeme mít v dubnu dvacáté výročí.
   Ňák to letí, nezdá se vám?

   1. Gratuluju moc, krásně si to užijte, vydržet se to dá ještě dlouho, my už na podzim projeli rubínovou čtyřicítkou (F) (F) (L) (L) (*) (*)

  5. Tak to moc gratuluju k stříbrné svatbě a krásně to oslavte. My jsme měli mít minulý červenec 44, ale manžel v červnu zemřel. Je to šílená cifra, ale uteklo to docela rychle – bohužel.

  6. Milá Dede, i my se dodatečně připojujeme s přáním ještě mnoha roků společného života. Jo čas letí, my letos 44 roků…. (F)

 6. O.T. Počasí: zítra má znova sněžit, pod 400 m n.m. s deštěm. K tomu vítr.
  Bléééé :-[ (N) :-[

  1. tady už sněží a děsně fouká… Zítra mám celý den státnice – takže den blbec a ještě ten den začne vyhazováním mokré těžké celonoční sněhové nadílky… :-O

   1. No nám tu zase leje… on si člověk nevybere, já nemusím házet, ale zase mám děsně špinavé psy! :-S

    1. My ještě máme období čistých tlapek, ale jestli bude zítra padat déšť se sněhem, tak bude taky šmytec. Na parkovištích jsou takové ledové jámy, ze kterých se těžko vyjíždí- přes uklouzaný rantlík někdy kolo nechce přejet. Máme kombíka a včera jsem ho musela rozhoupat, abychom se dostali ven…

  2. Tady teď bylo několik dní moc hezky, přes den ukázkové Slůňo, ale každou noc trochu nasněžilo. To asi abych neztratila kondyčku a nebyla moc zmordovaná až nasněží víc. Je tu už skoro 70 cm a z chodníku musím házet přes plot do zahrádky. Jinam se to už nevejde 🙁

 7. Teda, já se musím přiznat, že jsem asi z vás největší tupoň, já se stále neorientuju v diskusi 😀 . Vím, že jde o zvyk, ale já se furt nějak nemůžu zastavit a zamyslet se nad tím 😀 . To je prostě Štětinka 😉
  Někde jsem tu vyčetla, že tu někdo citoval jH s púodobným problémem, ale kde je ten originál od jH jsme nenašla 😀 😀 😀

  1. Štětí, to je prostě zvyk… neboj, půjde to. V tom zeleným sloupci vpravo (ale až nahoře, nad bannerama) je posledních 5 (?) diskuzních příspěvků, kdyby ti to pomohlo.

  2. Ona je v zásadě dost podobná té na Lidovkách, jen tu není ten přehled na začátku, který mají jenom lidovky…tak to sem nedostanu.

   1. Marku, já si fakt myslím, že je to jen o zvyk.
    Pamatuju se, jak jsme všichni nadávali a kvíleli, když se změnil vzhled diskuze na Zvířetníku před pár lety. No vida, zvykli jsme si – a to byla hodně dramatická změna.
    Zvykneme si zase 🙂 (Y)
    JE TO DOBRÝ (*)

 8. Já mám radost 🙂 Je tu čím dál tím příjemněji. Už si zvykám na způsob orientace v diskusi a jde to docela dobře. WWW krásná pohádka, taková pro dobrou náladu. A hlavně ten chudák drak přežil a ještě se kulinářsky poučil, že jsou lepší věci než anorektické princezny. A ještě by ho třeba mohli využít za byt a stravu na ekologické vytápění hradu

  1. No pokud by mu sehnali jeste dracici tak by asi byl i obnovitelny jenom nevim jake ma takovy drak ERoEI. Ona ta efektivita takovehohle vytapeni asi nebude nic moc :-}

 9. Ahoj a dobrý den, jsem tu prvně, tak slušně zdravím a rozhlížím se na všechny strany a vidím krásnou čisťounkou hospůdku se zelenými záclonkami a spoustu známých a milých lidiček. (L) Tady se mi bude líbit! Pro začátek jsem si dala wéwéwéčkovu pohádku (a hnedle bych si dala další).
  Dede a Marku, jste oba nesmírně šikovní a skvělí! (Y)

 10. Další novinky dne: Vložil jsem WWW banner (ten poslední) a k tomu jsem vložil napravo od názvu stránek logo „našeho zvířetníku.“

 11. Prohazel jsem se lopatou na cestu, dvakrate uhnul padajicimu snehu ze strechy. Byl jsem za to kralovsky odmenen.Dede mi udelala velkou radost a musite vedet, ze si toho velmi povazuji. Dekuji za mile komentare.
  Koncem tydne uz bych mel mit na baraku internet.Pan L. co sedava u Kance vedle u stolu uz ho naopak od patku nema.Od te doby co je povinna registrace na Lidovkach, tak musel vysvetlovat, ze on to nepsal, ze to byl nejaky jiny L. Obchazel vsechny stoly, stalo ho to spoustu frtanu, ale malo platny.
  V patek rozrazil dvere u Kance , v naruci pocitac, visely z nej urvane kabely. Otevrel okno a hodil ho do konntejneru pod hospodou.
  Diky DeDe , dopadl bych asi taky tak!

  1. WWW, já mám RADOST, že tě vidím a že snad je naděje. No jo, historický střídání, chudák pan L. dointernetoval a ty snad zase začneš!
   Měj se moc fajn 🙂

  2. WWW, vítej. Vidím, že jsi se nám vrátil v plné formě (Y). Pana L. je mi líto, nedivím se, že vyrval počítač ze sítě i s dráty. Ono nejen, že ho U kance podezřívali kvůli tomu co psal a nepsal jiný L., ale vypadá to, že i dráty se asi zmotaly tak, že panu L. zahltily mailovou schránku reklamní maily a různé další maily produkované vydavatelem těch novin, které byly původně adresovány tomu druhému panu L. To bych z toho také byla tak jurodivá, že bych vytrhala počítač z veškerých možných kabelů, a ještě bych ho obložila olovem, aby na něj nemohla ani wifina. Hlavně, že ty budeš připojen, abys tu byl s námi v pohodě v nové hospůdce, kterou nám tu zařídila Dede.

 12. Dostala jsem se k pohádce až teď – je báječná! Pohodová, hladivá, laskavá… a já mám dojem, že je víkend nebo prázdniny a dala bych si nášup. Díky!!! 🙂 (L)

 13. Milé WWW,
  překrásná pohádka. Dvaassedmdesát tlamiček nasytit toť úkol nelehký. Kdo v životě krmil více dětí bramboráky nebo lívanci, ví, co je to hledět do dračích tlamiček.

 14. Pěkně zdravím a hlavně koukám jak se nám nová hospůdka (B) krásně rozjíždí. Wéwéwéčkova pohádka krásný začátek (F) (*) (U)

 15. jiný Honza : děsně dlouho hledám, co kdo k čemu poznamenal…Děkuji předem, zadem i bokem.

  Honzo, Marek vpravo vedle článku přidal upozornění na poslední komentáře, tam se dá hezky orientovat.

  1. Hm, teď jsem se podívala… se budu muset nad sebou zamyslet. Je to jak jména hloupých na všech sloupích (H) :-[

 16. Já jsem wewewéčkovy pohádky už četla jen z archívu, takže vždy potěší. Paráda!!!! A jdu zase někam zalézt s krabicí papírových kapesníků (po včerejšku dorážím první, ale druhou už mám v záloze). ;-(

  1. Lity lity, to neděláš dobře… Jseš letos nějaká oslabená, někdy se ten rok nevyvede ;-( (L)

 17. Oprava : V odkazu, který měl být původně pod HanouW z JÚESEJ na konci za lomítkem nemá být pomlčka. V této podobě to nefunguje. Tohle je správně : http://nlp.fi.muni.cz/cz_accent/
  Dvě poznámky pro Marka : Nešlo by ono REPLY/QUOTE počeštit?
  Také nevýrazná barva perexu není zrovna dobře čitelná, i ona světle modrá po přejetí myší pro nás, staroušky není tím pravým ořechovým. Dotaz ( neumím php). nelze poslat odkaz na www v html? ( i když bych to mážná v Notepadu nějak splichtil ! :-S )

   1. Ehm, tak mě napadá – nemohl by tu být taky odkaz na stránky s povídáním WWW? Tuším: wewko bloguje (odsud se nemůžu podívat).

  1. na reply/quote pracuju, ale je to někde hodně hlubodo v kodu a za boha to nemůžu najít, ale vím o tom a rozčiluje mě to už týden 🙂
   Pokud jde o perex (konkrétně o „zobrazit“) tak tam mám problém s unicodem (háčky čárky) a nemůžu tam dát slovo obsahující oboje..takže Zobrazit tam asi zůstane..ono to samotné tlačítko je trochu problém, protože to je pod správou pluginu který je psán v příšerném jazyku, ale probojuju se tím (snad).

   1. Ještě jedna prosbička (nevím nakolik splnitelná). Šla by diskuse buď skládat podle data příspěvku nebo udělat „pavouka“ vláken jako na lidovkách. Já jen kvůli tomu, že pokud nejsem trvale přítomen, děsně dlouho hledám, co kdo k čemu poznamenal…
    Děkuji předem, zadem i bokem.

    1. Bohužel přes veškerou snahu jsem zatím nepřišel na to jak to dělat…zkusím se poptat na forech, ale nevkládal bych do toho naděje…než to budu vědět na jistotu, zatím doporučuju používat klávesy ctrl + F a zadat svůj nick. Pomáhá to (Y)

    2. Pro Marka : Zrovna „debordelizuje“ zálohy na CD a DVD, kdysi jsem dělal svoje stránky v jiném systému, možná,že tam obrázek- baner v jpeg je, nebo ho vyrobím-90×32 pixelů- pokud potřebujete jiný rozměr, dodám – kdyyž to půjde dobře- ještě dnes na @ (Y) !

 18. Tak jsem dal na stránky HODNĚ bannerů…pokud někoho napadnou další, pošlete mi php link nebo obrázek s adresou stránek a bude váš!
  Teď se jdu věnovat linkům v diskuzích, ale jak jsem napsal na nástěnku, stačí zatím vkládat jednoduše adresy.

  1. Marku, ty jsi jak ten pohádkovej dědeček. Stačí vyslovit přáníčko a ….. Dík! (Y)

  2. Juch – ty obrázkové navštívenky (bannery) jsou bezva (Y) – a samá dobrá skvadra. Ještě myslím chybí Štětinka s naším Pelíškem (@) !

    1. jojo ten jsem používal jako testovací…ale lamer je lamer, ten tu nesmí chybět 🙂

  3. Děkuji moc za banner Pejsků z Heřmanic. Ani nevíš, jak mě to potěšilo, že se tu objevil! (F)

 19. Tak já mám pohádku na vzpamatování se po práci s Myšátkama a před prací s „povstalcema“ doučovacíma. Je to balzám na dušičku a navíc inspirativní – v pátek budou k obědu karbošky. Děkuju Dede a děkuju WWW. Krásný a sluníčkový den všem. (L)

 20. No tohle je něco báječného! Milý WWW vystrčil růžky a hned taková perla!
  Děkuji Ti moc, příteli pohádkový, snad mohu říci za všechny, že tady znatelně chybíš. Vím, že to teď nemáš lehké, ale domeček už určitě brzy bude obyvatelný a to bychom se na to podívali, aby se nenašel nějaký způsob, jak sehnat pevné a trvalé dráty, kterými bys za námi zase pravidelně chodil.
  Takže ještě jednou díky a víš Ty vůbec, že bude zase velké Setkání? Není to od vás tak strašně daleko, mohli byste přijet…

 21. (F) POZOR, POZOR, HLÁSÁNÍ.
  Dnes má svátek Nelina. Tak hodně zdraví, všechno nej a kytička je zde -http://jovo.rajce.idnes.cz/Pranicka_5/#Nelinasv2010.jpg (D)

 22. Ťukám velice – co, já buším. Milý www, nejsem totiž žádný moc pamětník (tvých pohádek), takže jich většinu budu číst poprvé. Takový jsem já, prosím. Způsob, jakým se princátka vypořádala s „ústupem na předem připravené pozice“ se mi moc líbil. A drak jahodový a vanilkový rovněž. Krásné čtení k obědu… Díky.

 23. Jůůůůů, WWWéčkova pohádkááááá!!!!! (Y) (Y) (Y)
  Tak to je to pravé pohlazení. Díky (L)

 24. Apina :
  … Tedy ne úplný kruh, ale skoro celý. Že jsem tak smělá, má tento úkaz nějaký oficiální název? Za jakých okolností vzniká? …

  Je to sluneční halo, téměř úplné. Teď letím k doktorům (jen na kontrolu), pak můžu o tom něco napsat.

  1. Tohle je nádhera, kruhová duha. To jsem viděla v reálu pouze jednou v životě. Tedy ne úplný kruh, ale skoro celý. Že jsem tak smělá, má tento úkaz nějaký oficiální název? Za jakých okolností vzniká? POtřebuji v hlavince rozsvítit (I)

 25. WWW, pohádka je opět skvostná a ty slovní obraty, to prostě dokážeš vymyslet jen ty! (Y) Ale ať počítám, jak počítám, tak pi pořád vychází, že ten drak měl 73 hlav… protože 36 hlaviček napravo + 36 hlaviček nalevo + větší hlavní hlava uprostřed = 73! Tak jak to teda vlastně je???

 26. Já viděla pohádku a říkám si … „pohádka, to musí být WWW“ (nebo Dede 😉 ) A je to WWW!
  Nádhera milý WWW! Jsem ráda, že tu jsi. 🙂

 27. (Y) Ahojky WéWéWéčko, už jsi nám chyběl, tak věříme, že tady budeš častěji. Občas Ti ke komentáři přidáme pro jistotu nějakého smajlíka. Myslíme si, že Tě zdvižené palce potěší. (Y)

 28. Mimochodem, když už byla řeč o těch bramborácích, které princeznička uměla tak dobře dělat, včera jsme také s mámou měly k večeři bramboráky. Jeden tu ještě mám k obědu, ale včera čerstvě usmažené, křupavé… myslím, že by si i král Tobiška pochutnal.

 29. Krásné čtení. V dnešní kostrabaté době, jsou svátkem písmenka, která pohladí. Díky.

 30. Pohádka od WWW je krásnej začátek. Díky, milá hospoda, díky, milý WWW – moc na tebe myslím a vzpomínám.

  1. WWWÉČKO, TO JE NÁDHERA A KRÁSA!! BUŠÍM NA ZAVŘENÁ VRATA TVÉHO (ASPOŇ PRO NÁS ZVÍŘETNÍKY, DOSUD UTAJOVANÉHO ) DOMEČKU, ŘVU TYGŘÍM HLASEM: PROSÍM, NESCHOVÁVEJ SE ZA BUKEM, VYLEZ A PIŠ DÁL.KRÁSNĚ SES ČETL VŽDY DŘÍVE, JEŠTĚ LEPŠÍ TO BUDE NYNÍ. TVÉ VYPRÁVĚNKY A POHÁDKY ZRAJÍ JAK VÍNO.

 31. ‚Hlavní hlava ztlumila hořáky‘ – mě rozesmálo nahlas, až se po mě princátko Sebík podívalo, co to máma tropí.

  WWW, je báječné, že jsi zase našel cestu zpět.
  Buch buch buch.

 32. Jé! Mílé WWW! Jdeš mi do rány! Tahle moc pěkná pohádka mi tuze pomůže. Vojta měl sice na vysvědčení samé jedničky,ale přípodotek od píuč, abychom mu předčítali a on nám to převypravoval. Že prý málo mluví.
  Já si tu už od pátku lámu hlavu, co mu budu předčítat, aby ho to bavilo a on to přitom neznal.
  Děkuju, moc krásná! (Y) (L) (D)

 33. třikrátdvanáctihlavej a dvojitej, tak do toho bych nešla, to bych musela vysvětlovat hodně dlouho, která že to hlava mluví… a odbýt to tím, že je to ta drobek větší uprostřed to by taky asi nefungovalo, holt odvaha se cení. už se vidím nebo slyším, jak celý zbytek pohádky vysvětluji dětem anatomii a uspořádání dračích hlav-většinou stačilo, že je to: ta čtvrtá zleva třetí řada zezdola…
  a ještě něco: ty karbanátky normálně vidím, krásný voňavý, vypečený, křupavý do růžova, kořeněný, velký, a ne to malý scvrklý gomověšedivý, studený, přesolený, bez hladu nepoživvatelný, jak nám předhazovali ve školní jídelně…
  přijměte moji recenzi s úsměvem a humorem, není to myšleno zle…
  zatracenej drak – nestačilo by mu přistavit opepřenou krávu ?
  mám vás všechny ráda a přeji dobrou chuť k obědu,
  jdu taky něco nachytat
  ilona p.

   1. děkuji Dede za milé přivítání a blahopřeji k tomuto skvělému plátku. Jak je to v té písničce? (8) když se podaří, co podařit se má… (8) jsem ráda, že si budu moct i nadále číst příspěvky moudrých, inteligentních a pozitivně naladěných lidí, co mají kolem sebe více či méně chlupatých stvořeníček, které milují a opečovávají. někdy určitě napíšu víc.
    zdravím já + (@) , (@) , (@) , (@) , (@) , (@) , (@) , (@) , (@) , (@)
    asi to dopadne,ale kdyby ne, tak to mají být kočky deset kusů 🙂

 34. Tak tuhle pohádku ocenila i obě moje pubertální robátka. Jen houšť!

  Promiň www, ale musím až teď, dřív jsem nestihla: milá Dede a Marku, velké díky za Náš zvířetník! Muselo to stát tolik práce a času! Valím tady oči a málem nahlas hýkám radostí. Díky je trapně málo, ale je to to jediné, co takhle na dálku můžu. (L)

 35. Jůůů pohádka!! Nejvíc mě nadchnul ten drak s ohňostrojem vanilkovým a jahodovým. Díky (L)

 36. Omluva – Rady jsou zamozřejmě proˇZvířetnici HanuW do JÚESEJ. Zvyk je železná košile, obvykle bývají odkazy : odpověď/citace pod příspěvkem.
  Jinak pro Marka- určitě by šlo v systému oba odkazy „počeštit“! Díky! :-O

 37. jedním slovem PARÁDNÍ POHÁDKA!!!!!!!!!!!!! milé wwwčko ťukám a ťukám, až mne bolí klouby.

 38. Jejda, to je prima pohádka, ťuky ťuk.
  Wéwéwéčko, kde se touláš, nějak dlouho jsem tě nečetla. Za to asi nemůže jen ten zlý černokněžník Outů :-[ Tak na tebe občas myslím…

 39. Už dlouho jsem čekala na další pohádku od WWW. Jsem ráda, že jsi se nám po dlouhé době vrátil. Báječně jsem se pobavila, pohádka je skcostná. Předřečníci to už řekli přede mnou.

 40. Karbanátky drakovi ?? A takhle prima pepřený ?? Tůůůdle ! Ty bych si nechal já a ať si sežere princezu. 😛

  1. Medvídku, Medvídku, že se nestydíš, chudinku princeznu vyměnit za žvanec. 😀 Jo a máš to ještě u mne – změnit nic a nick neříct! Víš, jak dloho mi trvalo, než jsem na to přišel? (I)

 41. Milý WéWéWéčko – konečně zase nějaká pohádka. Co nějaká – parádní a jedinečná, taková, jakou umíš jenom Ty. Myslím, že si zasloužíš titul Náš pohádkář.
  Já se přiznám – hned, jak jsem si přečetla, že se král Tobiška rýpal v guláši žezlem, všeho jsem nechala, utíkala do kuchyňky a přinesla si dnešní oběd – a při pohádce jsem ho sež-ra-la! Tak – to by bylo, aby mi při čtení kručelo v břiše, ještě by si ostatní mysleli, že tam dvaasedmdesát saních hlaviček. Ale že nejsi žádný troškař – někdo se spokojí s tříhlavou, ti rozmařilejší dokonce s dvanáctihlavou saní, a ty sem napaříš hlav rovnou sedmdesát dva! Je vidět, že jsi opět ve formě!
  Držím palce, ať se dostaneš co nejdřív mezi nás – pohádek není nikdy dost! Zahříváme ti tu židli. Mávám na západ.

 42. Dobré ráno všetkým! Krásna rozprávka, som touto krčmičkou stále viac nadšená! (F) (Y)

 43. Dobrý den FŠEM! Ten den nemůže být špatný, když začíná s pohádkou WWWčka. 😀 Kdyby Nela, byla opravdu Nela, tak má dnes svátek. Ale Nela není Nela, ale Eva. Tak kdyby tu byla nějaká Nela, nebo měl někdo narozky, tak všechno nejlepší (F) A milý Marku R.a Dede, jste úžasní. Začínám se tu zabydlovat a moc se mi tu líbí. Díky. (L)

  1. Jéééé, moje skoro čerstvá praneteřinka je Nela! (L) To musím pyšné mamince popřát, malá z toho ještě nemá rozum. Tu zajímá mámino mléko.
   JInak – Na Hromnice o hodinu více. Všimli jste si, že v pět odpoledne je ještě něco vidět?

 44. Jejda, jako by se vracely staré pohádkové časy s www! (L) Krása a veliké díky, milá Dede. (L)
  Jenže ve skutečnosti chudáka www nejspíš zaklel zlý čaroděj Outů :-[ do věže a tak ani nevíme, jak to dopadlo s tím chlupatým princem z království Hatmaťky III., a jestlipak ho princezna Laděnka od svého tatínka Trefuky IV. pod stromeček dostala nebo jestli z toho nakonec byla válka a jak to všechno vlastně vůbec bylo. ;-(
  Doufám, že chrabrý www brzo zlého čaroděje Outů přemůže a najde cestu do naší nové hospůdky. Stále tu má svou volnou štamgastskou židli a připravenou sklenici na malý točený. (B) 🙂

 45. Já si smajlíka neodpustím! (L) To byla krásná pohádka! Až jsem dostala chuť na dobrý karbanátek!

 46. hezký den všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 Těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (L)
  Pohádka od www – krásný začátek dne – dík

 47. Krásná pohádka. (Y) Šťastné konce mám ráda. (L) A úplně nejlepší na tom je, že nikdo tomu ubohému draku neublížil. :-[ (^) (B)

  1. Žejo? Tuhle pohádku jsem si přečetla s úsměvem od ucha k uchu od začátku do konce. WWW, díky! Když už jsme u těch draků, mě se dneska zdálo, že jsme měli na zahradě brontosaura, naštěstí teprve mimino!

 48. Pohádka,to je přesně to pravé ořechové, co jsem dnes po ránu na Hromnice potřebovala. 🙂 🙂

 49. Díky za skvělý začátek Zvířetník sobě – není nad laskavou,úsměvnou pohádku,WWW,to je klasika!

 50. To je presne, co jsem potrebovala – WWWeho pohadku. Dik Dede a dik WWW. Mily priteli, mam takovy pocit, ze jsi nejak nerad. Ale zas takovy srandy – v dobrem i blbem slova smyslu si asi nkde jinde neuzijes. Chapu, ze je to nazor diskutabilni – a treba slovo do pratelske pranice. Tuky tuk.

 51. No tedy www, to je ale prekrasna pohadka!!! Uzasny kuchynsky vyraz „nemichej mi v hrnci zelezem“!!!!Uz se s dovolenim vidim, jak touto vetou budu okrikovat pripadne pomocniky (pri navstevach), kdyz mi budou v teflonovem hrnci nebo panvicce michat kovovou lzici. Vubec je jedna veta hezci nez druha (treba priblblej princ Rozmaryn apod..) Moc jsem se nasmala, ale to vy jste nikdo neslysel, protoze jsem tu mela solove cteni a stale mam, jelikoz jsem momentalne v hospudce sama samotinka. Vsichni sladce spite zachumlani v perinach, ale az zase budu spat ja, bude tady rusno a veselo.

  Uz vcera jsem posilala gratulaci k uspesnemu otevreni zdejsi hospudky, jenze jsem ji prilozila k clanku o hrniccich. Tak jeste jednou preji cele hospudce, jejim stamgastum, panu vedoucimu Markovi, pani vrchi Dede a vubec vsem, kteri do ni zavitaji, aby se jim tu libilo, skvele se tady bavili a hlavne, aby sem chodili radi a hodne casto.

  Marku, sice ted mohu psat tmave, ale bohuzel mi nechce naskocit diakritika a jsem tedy nucena psat bez ni. Doufam, ze se to treba nejak samo napravi, jinak asi budu zebrat o pomoc,co s tim. Stejne tak nejdou vsadit obrazky(nebo ja to neumim), coz me take mrzi, protoze jsou to smajlici obzvlaste krasni a vtipni.Kdyz na obrazek kliknu, tak mi naskoci pouze tecky a obloucky, ale zkusim tak nekolik pridat,treba se po odeslani samy premeni v obrazek (@) 😀 (&)

  Zatim jsem si stacila precist jen cast diskuzi, kterych se uz nahromadila opravdu spousta – a to je velmi dobre znameni. Snad se mi podari se tim vsim postupne prokousat.

  A jeste. „NasZviretnik“ je nejen zbrusu nova a mila hospudka, ale ona ma i jasnovidecke schopnosti. Okamzite totiz pozna, ze si tu cte nekdo az v Americe a honem nastavi svoje hodiny presne na nas zdejsi CST cas (a jiste u HankyW zase ten jeji EST, tedy o hodinu vice, nez u nas). Jak je to mozne???

  Tak se mejte vsichni hezky, neztrate svoje mazlicky ve snehu a nenastydnete.(dodatecne preji rychle uzdraveni Rputi, docetla jsem se, zes hodne a dlouho stonala)

  1. Maricko: Ja te stejne obdivuju, ze odsud pises s diakritikou. Ja jsem na to nikdy neprisla. jeden synovec mi kdysi dal CD s cimsi, co by to melo jako premenit a ohackovat, ale malem nam to uvarilo pocitac. A nejhorsi na tom je, ze kdyz jsem byla ted 2x v CR, tak mi synovec pristavil notebook a nasadil mi to na ceske psani a ja jsem u toho taapala, hledala, kde se ty hacky delaji, naskakovaly mi misto toho cisla, „y“ se mi pletl se „z“ a tak jsem se na to vybodla. Ja jsem totiz silene dysgraficka a na klavesnici pisu prevazne levym ukazovakem a pravym prostrednikem, ale umim to dost rychle. Maji prstiky delbu prace a jen obcas se potkaji ve vzduchu. Obcas odvazne pridam jeste jeden ci dva prsty, ale skonci to vetsinou vzdusni kolizi nebo preklepama. Vzhledem k tomu, ze spoustu casu v praci stravim psanim, tak uz na tu grafiku ani nemyslim. Ale kdybys nahodou mela slusny navod, jak to ceske psani zaopatrit diakritikou, tak jsem otevrena napadum. Jinak asi furt budu v tomhle ohledu za blbenku.

   1. Kdyztak mu priste rekni, at ti tam prida a nastavi klabosnici ceskou programatorskou. Ta je stejna jako englicka s vyjimkou toho, ze ALT+(cislo) udela to hackovane nebo carkovane pismenko co v tech mistech byva, ALT+= prida nad nasledujici pismenko čárku a ALT+SHIFT+= háček.

  2. Maričko, u nás to zase hlásí australský čas, heč 😀 , tada, ta nová hospůdka je báááječná!!! Míla

 52. Pohádka od WWW! To je fantastickej výkop.
  „Z obrněného, zlatem tepaného zadku, stoupala pára.“ Směju se jako blázen, ale smajlíka nedám, protože je WWW nemá rád.

  1. Je Remato, ty tedy vskutku ponocujes. Prave jsem odeslala prispevek a koukam, zes me predebehla – takze jsem tady tak samotinka nebyla 😀

   A zjistuji, ze obrazky se opravdu po odeslani ukazi, takze tahle prekazka je prekonana.

   A ja tady koncim a jdu si sednout do obyvaku k plapolajicimu krbu.

  2. Rada- dostal jsem jí původně od Dede, když jsem upravoval pro blog www. Stránku : http://nlp.fi.muni.cz/cz_accent/- přejede to na jejich serveru, tzn. nebrzdí PC. Není to úplně dokonalé, musí se přjet od slůvka ke slůvku, kde to bude nutné, tak sahnout do Woken ( nejsem angličtinář, tak v čj.)= Start-Příslušenství-Systémové nástroje-Mapa znaků.To pro případ, kdyby náhodou Vaše firma dostala zastupování nějakého Čecha u čekých soudů. Ale hodí se to i jinde, na př. u portugalštiny. Tolik Rady Dědy Porady. 😀

  3. Renato, souhlas oe zlatě obrněným zadkem 😛 (Y) Ona je celá pohádka prošpikovaná úžasnejma perlama, ale tohle je vrchol. Nechtěl by mi to taky někdo předčítat?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN