KOČKY: Pojednání o Scarlett

Nedávno jsem vešla do naší sázavské hospody zrovna, když štamgast z vilek nad lesem pěl ódu na jakousi zbožňovanou bytost –“a ta postavička, ta elegance, ty oči, no to byste museli vidět!“

 

Zatímco jsem se pídila po místním instalatérovi, obracel se onen soused nabádavě směrem ke mně, jako bych onu divu znala osobně a jeho obdiv tudíž mohla ztvrdit. Až za dalších pět minut mi došlo, že mluví o mé kočce. Líčil, jak chodí jejich kocourovi vyžírat výběrové granule. „A ten náš trouba na ni přitom nadšeně čumí,“ zakončil.

Není sám. Velký bílý angorák (otec Anešeka/y) se pravidelně, nevida neslyša, chvěje láskou u jejích nohou, tedy noh nejslušivějšího verandového křesla, na kterém slečna O´Harová ladně spočívá ve své nevývratné noblese. Jak to ta kočka dělá? 

Čtvrtým rokem po kastraci a dvorek je stále přeplněn nyjícími kocoury. Zatímco já při nočních výjezdech bojuju s Pirátem z Karibiku (ten zrzavej bez ucha), který mermomocí vniká dovnitř, Scarletta, umístěná v levém horním rohu mojí postele přivírá zelené oči a mezi zíváním říká – „Nudnej že, a zavři už prosím, táhne sem.“

Nevím, jak to dělá. Je to obyčkoč venkovská, nešlěchtěná, matkou opuštěná, otec neznám. :)

Ale už když jsem si ji před lety nesla v kapse od bundy domů, malé černobílé cosi velikosti tatranky, zablešené, s nafouklým hladovým bříškem, a uložila ji do onoho levého horního rohu své postele, to cosi v ní mi mělo k tomu, že jsem jí začala říkat Scarlett. Scarlett O´Hara, teď míním literární postavu, sice byla pěkná potvora, ale statečnost jí nikdo upřít nemůže.

Čím to je? U koček o výchově moc mluvit nelze. Je to osobnost? Nebo opravdu Nomen-Omen? Proč Anešek plakal když zmoknul a třesouc se mokré tlapičky vzpínal, že by srdce ustrnulo, ale Scarlett mě pravidelně seřve jak si to dovoluju, že prším? Proč Scarlett naprosto povýšeně ignoruje všechny psy a pudla královského Yoggiho příšerně zfackovala, jen když si dovolil přiběhnout mě přátelsky uvítat? (Chudák malej, musíme se teď navštěvovat tajně.) Proč si Scarletta vybrané lidské jedince okamžitě ochočí až k servilním projevům příchylnosti a na nevybrané zeleně nehnutě zírá tak dlouho, dokud předčasně neodejdou?

Kde se to v tom útlém kočičím tělíčku bere? Co za sílu se to skrývá za tím něžným růžovým čeníškem?

Chtěla bych podotknout, že jsem člověk psí, pokud vůbec je třeba lid zvířecí na něco dělit. Ale psí, pes to je jiná dimenze. Životem mi ale prošlo soustu koček, díky mému zvířaty prosluněnému dětství i díky různým destinacím, kde jsem se vyskytovala. Kočky okolo mě byly vždycky, milé a milované, ale považovala jsem je v podstatě vždy spíš za zvíře dodatkové. Až do momentu než jsem tehdá z té (psí!) boudy vylovila to maličké zbídačelé stvoření.

To jsem objevila dimenzi novou.

 

 

 

Alena Bytomská

 

Aktualizováno: 22.6.2011 — 21:08

241 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
  1. Pingback: Fish Tank Supplies
  2. Pingback: ian calderon
  3. Pingback: plumbing mesa az
  4. Pingback: facebook hack
  5. Pingback: lease specials ny

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

:) :( :D 8) :O ;) ;( (sweat) :| :* :P (blush) :^) |-) |-( (inlove) ]:) (talk) (yawn) (puke) (doh) :@ (wasntme) (party) :S (mm) 8-| :x (wave) (call) (devil) (angel) (envy) (wait) (hug) (makeup) (chuckle) (clap) (think) (bow) (rofl) (whew) (happy) (smirk) (nod) (shake) (punch) (emo) (y) (n) (handshake) (skype) (h) (u) (e) (f) (rain) (sun) (o) (music) (~) (mp) (coffee) (pi) (cash) (flex) (^) (beer) (d) (dance) (ninja) (*) (bat) (cat) (dog) (toivo) (headbang) (bug) (fubar) (swear) (tmi) (heidy) (rose1) (rose2) (cz) (eu)


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN