PSI: Jak přivolat jezevčíka

Všichni víme, že základem pro bezproblémové spolužití člověka a psa je správná výchova. Nevím, jestli přivolání spadá ještě pod výchovu, nebo je to už výcvik, ale faktem zůstává, že pokud nechceme být celý život spoutáni vodítkem, je dokonalé zvládnutí povelu „ke mně“ nevyhnutné. A jak takový nácvik probíhá?

Nejlépe během procházky na bezpečném, klidném a nerušeném místě.

Nejdřív ze všeho se ujistíme, že si panička nachystala ty správné pamlsky. Pokud má nachystaný sýr, zatímco my máme chuť na šunku, ignorujeme ji a výcvik přesuneme na příště. Předpokládejme, že panička tentokrát překvapila a ty správné pamlsky vzala. Po odepnutí z vodítka předstíráme čmuchání a počkáme, až se panička vzdálí. Jak daleko, necháme na paničce. Panička, poučena ze psí školy, poodejde pár kroků.

Postaví se do pozoru a jásavým hlasem volá: „Denny KE MNĚ!“ Zvednutím hlavičky dáme najevo, že jsme slyšeli a pokračujeme ve čmuchání. Panička opakuje povel: „DENNYKEMNĚÉÉÉÉ!!!“ Přerušíme čmuchání a v klidu hledíme na paničku. Mírným couvnutím můžeme naznačit, že se chystáme odejít na opačnou stranu. Panička, která ví, že v žádném případě pejska nehoníme, zatleská, zadupe a předstírá útěk.

Stojíme. Nepanikaříme – neuteče daleko. Až se zastaví, přehodnotí situaci a sáhne do kapsy pro pytlík s pamlsky. Zavrtěním ocásku jí dáme najevo, že je na správné cestě. V momentě, kdy vybere z pytlíku pamlsek, rozběhneme se nejkratší cestou k paničce. Zastavíme nárazem o paničku, sežereme pamlsek i s rukou a necháme se jásavě pochválit. Toto během procházky několikrát opakujeme – až panička pochopí, že pamlsek má vytáhnout ihned. Nikdy nepřibíháme, pokud není pamlsek nachystán v natažené ruce!!! Buďme důslední a trpěliví.

Některé paničky se to naučí během jedné procházky, některé potřebují procházek několik. Když to má panička dokonale zafixované, naučíme ji používat povel „KE MNĚ“ vždy, když máme chuť na něco dobrého. Je to jednoduché. Prostě se zastavíme a počkáme, až si panička všimne, že je bez psa. Povel následuje okamžitě. Pokud zároveň s povelem nevytáhne i pamlsek, zůstaneme stát a opakujeme nácvik…

Na další hodině v psí škole paničce vysvětlí, že existuje také „přivolání za pochodu“. Tento cvik je trochu složitější a musíme si jeho nácvik správně rozfázovat. Začátek je stejný – ujistíme se, že panička má ty správné pamlsky a po odepnutí z vodítka počkáme, až se panička vzdálí. „Za pochodu“ znamená, že se panička nestaví do pozoru, ale že po vyslovení povelu K NOZE, se soustavně vzdaluje.

Některé paničky mají snahu si myslet, že už to je dostatečný důvod k tomu, abychom v panice přiklusali. To však nikdy, ale opravdu nikdy, nesmíme připustit! Pamatujeme si, že panička nám utéct nedokáže! Čtyři nohy jsou vždy rychlejší než dvě a kdyby se nám náhodou ztratila, díky vynikajícímu psímu čichu a skvělému orientačnímu smyslu, budeme doma dřív než ona. (A ještě si stihneme střihnout nějaké to dobrodrůžo.)

Dál tedy zůstaneme na místě a v klidu vyčkáme než vytáhne z kapsy pamlsek. Teprve poté radostně přiběhneme, navážeme oční kontakt, vyskočíme si pro pamlsek a rychle zmizíme z dosahu. Při tomto cviku nesmíme připustit, delší kontakt s paničkou. Vše musí proběhnout v pohybu – cvik se jmenuje „přivolání za pochodu“.

V druhé fázi cvik postupně zdokonalujeme tak, aby panička nejdřív vytáhla pamlsek a až pak vydala povel. Pokud se jí to povede, na povel nečekáme a přibíháme ihned. Pořád pracujeme na upevnění očního kontaktu. Budeme ho potřebovat. Když toto panička zvládne, přistoupíme ke třetí, nejtěžší fázi cviku. Přiběhneme bez zavolání, zařadíme se k noze, navážeme oční kontakt a telepaticky si vyžádáme pamlsek. Po jeho obdržení rychle mizíme z dosahu. Cílem je vytvoření podmíněného reflexu: pes poblíž nohy = pamlsek do tlamičky.

Není to jednoduché, některé paničky se zdráhají vydat pamlsek bez povelu. V tom případě musíme vychytat okamžik, kdy je zamyšlená a moc se nesoustředí. Pak bez povelu přiběhneme k paničce k noze, rozdychtěně se jí podíváme do očí a předstíráme slepou poslušnost. To že žádný povel nebyl, jí v tom okamžiku nedojde a pamlsek ochotně vydá.

Pokud ne, chvilku vyčkáme a cvik opakujeme. V žádném případě se nevzdáváme. Jezevčí vytrvalost nejen hory přenáší, a proto tento cvik opakujeme během každé procházky tak často, až si ho panička zautomatizuje. Až se to podaří, procvičujeme ho pokaždé, kdy mám chuť na něco dobrého.

Spoustu trpělivosti a inteligentní paničky Vám přeje skorojezevčík Denny J

Aktualizováno: 12.3.2011 — 08:02

233 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

:) :( :D 8) :O ;) ;( (sweat) :| :* :P (blush) :^) |-) |-( (inlove) ]:) (talk) (yawn) (puke) (doh) :@ (wasntme) (party) :S (mm) 8-| :x (wave) (call) (devil) (angel) (envy) (wait) (hug) (makeup) (chuckle) (clap) (think) (bow) (rofl) (whew) (happy) (smirk) (nod) (shake) (punch) (emo) (y) (n) (handshake) (skype) (h) (u) (e) (f) (rain) (sun) (o) (music) (~) (mp) (coffee) (pi) (cash) (flex) (^) (beer) (d) (dance) (ninja) (*) (bat) (cat) (dog) (toivo) (headbang) (bug) (fubar) (swear) (tmi) (heidy) (rose1) (rose2) (cz) (eu)


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN