ROZHLEDNÍK: Kupujeme (si) foťák

Také se na vás občas obrací příbuzní či známí s větou: „Ty fotíš, poraď mi teda, jaký foťák mám koupit pro syna, dceru babičku strýčka…? Podle presentace fotek zvířetníků na Rajčeti i jinde odhaduji, že se s takovými otázkami setkává velká část z vás. Podobné dotazy mne vedly k zamyšlení nad tím, co mám vlastně doporučovat. A protože bychom si podobně měli počínat, i když kupujeme foťák sami sobě, přidal jsem to (si). :)

Koupě předmětu, jako je foťák, má spoustu aspektů, podle kterých se rozhodujeme. Parametry přístroje, dostupnost servisu, záruka, možnost dodatečného dokoupení doplňků, výskyt prodejce v „domácím“ regionu a v neposlední řadě též sympatie, které v nás zaměstnanci či majitelé dané prodejny vzbuzují.

Hlavním kritériem by sice v případě tak technického zařízení jako fotoaparát měla být užitečnost přístroje pro obdarovaného, a podle toho také dlouze vybíráme technické parametry, abychom nakonec stejně koupili ten růžový :). To je samozřejmě legrace, pravda, jak pro koho.

Dnes je výběr aparátů na trhu tak velký, že dokáže uspokojit prakticky každou potřebu. Nebudu se vůbec zabývat volbou digi/analog, neboť si myslím, že při parametrech dnešních fotoaparátů se zachovala výhoda analogů v tak úzce specializovaných případech, že takový obdarovaný by si jistě raději koupil přístroj sám :)

Takže na co se zaměřit při výběru? Prvně na osobu fotografa a teprve pak na aparát :)

Co je náš budoucí fotograf zač? Co rád dělá, čím se zabývá, jak je při fotografování akční, co jej zajímá? To jsou otázky, které si musíme položit. Pokud někdo leze po skálách, asi neocení zrcadlovku s několika objektivy o celkové váze blížící se 10 kg. Pokud je náš člověk akční, provozuje nějaký sport nebo je turista a cestovatel a chce pořizovat dokumentární fotografie, doporučuji jednoznačně kompakt. Má přívětivě malé rozměry a nízkou hmotnost. Fotograf má možnost mít jej neustále při ruce pro zachycení okamžiku. Může jej nosit na krku na šňůrce nebo v kapse, stačí otevřít a fotit.

Pokud však náš fotograf vychází z domu fotit a kvůli tomu je i ochoten někam jít, je na místě uvažovat o zrcadlovce. Hlavně kvůli jejím schopnostem fotit v okrajových podmínkách (jako je tma, světlo, mlha, velmi rychlé, či naopak velmi pomalé objekty). Navíc fotograf vlekoucí několik (i desítek kilogramů techniky) zřídka chodí pěšky a autobus, vlak či kolo nějaké to deko navíc hravě zvládnou.

V poslední době se zvyšuje množství fotoaparátů na pomezí kompaktů a zrcadlovek, které mají větší objektivy než kompakty, ale díky absenci zrcadla a menšímu čipu kompaktnější rozměry a nižší váhu. Pro ty, kteří chtějí o něco lepší kvalitu a nechtějí sebou vláčet velkou výbavu je to jistě dobrá volba.

Rada první: Chci-li fotit a kvůli tomu jsem ochoten jít na výlet, je pro mne vhodná zrcadlovka se spoustou doplňků, chci-li zdokumentovat, kde jsem byl a co jsem viděl, je vhodný kompakt.

A jsme u techniky.

Prvním údajem, který uslyšíte od prodavače je počet megapixelů čipu a zoom objektivu. To je rozhodně důležité, pokud kupujete foťák dítku. Moc fotek nenadělá, ale čísly bude oslňovat spolužáky. Je třeba myslet na zdravý vývoj jeho sebevědomí a zajistit „megapixela“ co největšího.

My ostatní, a s námi i náš fotograf, pak potřebujeme nějak dostat obrázek na čip, aby ty megapixely mohl využít. A jsme u nejdůležitější části foťáku, kterou je objektiv, jeho kvalita a světelnost.

Kvalitu objektivu od pohledu nepoznáme, ale měli bychom se ujistit, že se jedná o kvalitní optiku, která nebude snímek zkreslovat optickými vadami. Mnohé napoví značka či výrobce objektivu. Můžeme si přečíst na internetu dostupné testy a v renomovaných prodejnách nás nechají i aparát vyzkoušet.

V tom případě zkuste vyfotit jemně čárkovaný nebo linkovaný papír spíš, než prodejnu. Projeví se tak více zkreslení. Ale určitě platí, že velké čočky = velké místo pro sluneční paprsky = větší a lepší obrázky = pěkně velká váha a ještě lepší cena.

Světelnost je vlastnost, která říká, kolik světla je objektiv schopen propustit na čip. Zapisuje se jako nejnižší možné clonové číslo objektivu. Čím je toto číslo menší, tím má objektiv větší světelnost. To znamená, že můžeme za stejných podmínek použít kratší dobu osvitu (čas) a „zmrazit“ pohybující se objekty, nebo si můžeme zvýšit clonu a tím dosáhnou větší hloubky ostrosti (ostré jsou pak předměty blízké i vzdálené).

Rada druhá: Ujistěte se, že objektiv vyrábí firma s tradicí a to platí i pro kompakty. Nemusí to nutně být stejná značka, pod jakou se nakonec aparát prodává. A volte raději vyšší světelnost než stabilizaci obrazu (zejména elektronickou).

Jsme u aparátu a tím u růžové barvy. Měl by nám sedět do ruky, lahodit oku a být ovladatelný. Zní to možná směšně, ale pokud je již tak malý, že nedokážeme prstem odlišit jednotlivé ovládací prvky, nedá se s ním dobře pracovat. Navíc u lehkých přístrojů dochází k rozkmitání přístroje pouhým stiskem tlačítka spouště a za horších světelných podmínek mohou fotky být rozmazané.

Těžší přístroj je stabilnější a má-li kovové pouzdro (většinou z hořčíku) je i odolnější. Další vlastnosti jako schopnost fotit snímky rychle za sebou, ostřit na různá místa, nebo naopak mít nějakou funkci, která se po zmáčknutí spouště sama rozhodne, jestli se usmíváte a pak fotí, nebo ne, to všechno ve skutečnosti činí přístroj přátelským a používaným. Ale to už je na naší znalosti obdarovaného.

Předposledním parametrem je rozlišení snímače. To jsou ty nešťastné megapixely. Tady záleží na zamýšlené presentaci fotografií. Pro předvádění na monitoru potřebujeme rozlišení cca 100dpi (100 bodů na palec), pro tisk pak cca 300 dpi a více. V praxi to znamená, že na běžný monitor 768 bodů na výšku při poměru stran foto 4:3 potřebujeme rozlišení 1024 * 768 = 786432 pixelů, což je 0,75 Mpx!

Ano vidíte správně. Při dnešních čipech 10, 12, 14 Mpx nám na monitor stačí 0,75. Okraje jsou špatně využitelné a obvykle chceme dělat také nějaké výřezy. I tak si pro použití na monitor vystačíme s rozlišením cca 2Mpx. Nač je teda ten zbytek? Pro tisk.

Protože pro tisk potřebujeme mnohem více. Nebudu to tu znovu počítat, ale u pohlednicové fotografie 10×15 cm by mělo stačit cca 4 Mpx, u formátu A4 cca 10 Mpx. Osobně jsem dosahoval uspokojivých výsledků tisku na A4 i s 6Mpx aparátem při co nejlepším využití záběru (s minimálním ořezem). A plakáty tiskne málokdo.

Rada třetí: Nehoňte se zbytečně za megapixely a koukněte se na optické parametry.

Posledním kritériem, které ale jistě nebude hrát při výběru poslední roli je cena :) Konkurence ve fotoaparátech je dnes tak velká, že u běžných typů platí jednoznačný vztah mezi cenou a kvalitou (výjimkou jsou speciální přístroje a naprosté novinky). Vždy musíme tedy hledat kompromis, kolik jsme ochotni do aparátu investovat. Zde neexistuje žádná dobrá rada, to si musí každý rozmyslet sám podle svého.

A rada čtvrtá a poslední: Před prvním použitím foťáku si přečtěte návod. Možná se dovíte spoustu zajímavých věcí. :)

Aktualizováno: 21.1.2011 — 14:46

266 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Pingback: Dedicated Hosting
 2. Pingback: My Blog Title
 3. Pingback: music reviews
 4. Pingback: Wagi
 5. Pingback: electronics
 6. Pingback: Biżuteria srebrna
 7. Pingback: noir condos
 8. Pingback: Movers Moving
 9. Pingback: www.chase.com
 10. Pingback: tile saw reviews
 11. Pingback: hooker
 12. Pingback: adsense plugin
 13. Pingback: diet info
 14. Pingback: Escort girl Paris

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

:) :( :D 8) :O ;) ;( (sweat) :| :* :P (blush) :^) |-) |-( (inlove) ]:) (talk) (yawn) (puke) (doh) :@ (wasntme) (party) :S (mm) 8-| :x (wave) (call) (devil) (angel) (envy) (wait) (hug) (makeup) (chuckle) (clap) (think) (bow) (rofl) (whew) (happy) (smirk) (nod) (shake) (punch) (emo) (y) (n) (handshake) (skype) (h) (u) (e) (f) (rain) (sun) (o) (music) (~) (mp) (coffee) (pi) (cash) (flex) (^) (beer) (d) (dance) (ninja) (*) (bat) (cat) (dog) (toivo) (headbang) (bug) (fubar) (swear) (tmi) (heidy) (rose1) (rose2) (cz) (eu)


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN