ROZCESTNÍK: Britské prázdniny (3) Skotské léto – Edinburgh

V Londýně bylo slunečno a vedro. Cestou na sever se začaly objevovat mráčky, pak se zatáhlo. Pak jsme si všimli, jak nesmírně to fouká. V Edinburghu jsme se motali ven z nádraží, když jsem zaslechla, že prší. Co prší – přívaly vody bušily na prosklené střechy nádražních hal a vichr hnal vodu zvenku až málem ke kolejím. Docela rychle to přešlo; tedy vítr zůstal.

Časem jsem usoudila, že tohle je druh počasí, kterému místní říkají breezy. Jestli se vám vybavuje slovní spojení lehká bríza, tak to je špatně. Při tomhle meteorologové vydávají upozornění, aby turisté nevyráželi na hřebeny kopců, že by je to mohlo sfouknout.

Měli jsme trochu problém vůbec chodit; naštěstí nás těžké bágly docela spolehlivě udržovali na zemi. Penzion jsme našli snadno. Tady jsme se s domácími vlastně skoro neviděli. Poslali nám mailem kód, který otvíral dveře (taky jsem dost napjatě čekala, jestli bude fungovat) a pak už jsem jim jen zaplatila a to bylo všechno. Ten kód nás vůbec trochu nervoval, psali jsme si ho všude možně a žili ve strachu, že ho ztratíme a budeme bydlet na nádraží.

Pokoj jsme měli suterénní, což jsme vyrozuměli, že je tu běžné – parcely byly a jsou drahé, tak se vždycky stavělo i pod zem. Některé domy mají okna i do dvou suterénů (kolem domů je jakýsi příkop a vedou tam z ulice schody). V tom pokoji se topilo!

Vůbec v Edinburghu se nám moc líbilo. Vypadá úplně jinak než města, která jsme do té doby viděli. Ulice na Royal Mile jsou lemované starými vysokými domy z šedivého kamene. Jsou jeden krásnější než druhý a asi nejkrásnější je kostel s krajkovou střechou na věži. Na Hrad jsme nedošli – vítr byl takový, že už jsme prostě nemohli. A v palácích Holyrood zase měli zavřeno – a tak jsme šli na pivo a na ten haggis. Dostali jsme ho na talíř elegantně, jako bábovičku. Dole byla bramborová kaše, na ní šťouchaný tuřín a nahoře haggis (takovej prejt, no…).

V pondělí jsme šli nejdřív na snídani – tohle jediné ubytování bylo bez jídla. Jinak v Británii běžný systém „bed and breakfast“, tedy ubytovací zařízení, které vám umožní se vyspat a nasnídat, je moc příjemný. Tady místo toho dávali typ, kde se lacino a dobře najíst. Tedy… já jsem dobrý strávník, ale z toho, co jsme dostali (pravda, objednali jsme ze tří možných tu největší snídani) by slušná ženská dostala nejmíň žlučníkový záchvat. Prostě jídlo na celodenní dřinu v zimě a větru.

Ale foukalo jen průměrně, pršelo jen občas a ne silně, tak jsme to celé prochodili, obešli, co se dalo, včetně kouzelného pahorku Calton Hill nad městem. Dočetli jsme se, že v 19. století byl Edinburgh považován za „Benátky severu“. Aby se ten dojem podpořil, stavělo město právě na Calton Hill všelijaké „pozoruhodnosti“ – co ono to člověku připomíná :)

Navečer jsme se ještě vydali hledat královskou jachtu Britannia. Tušili jsme zhruba směr, a že to není blízko, ale staří manželé, kterých jsme se ptali na cestu, prohlásili rozhodně, že to je hrozně daleko a že tady ať si sedneme na autobus, že oni tím směrem jedou taky.

Pak nastala trapná scéna, když (snad jediný nerudný) řidič autobusu chtěl přesně odpočítané drobné a jinak nás nepoveze. Skončilo to tak, že nám ti dobří lidé lístky koupili – a my se snažili jim poděkovat tak, aby pochopili, že jim neděkujeme jen za tu částku, ale za laskavost, s jakou se nás ujali. Pán mi nějak připomněl ty letce z pomníku v Londýně.

Jachta už byla zavřená za plotem, ale stejně jsme si ji aspoň prohlédli zvenku a vyfotili. Patří k ní totiž muzeum, které je součástí velikého nákupního centra. A tam ještě otevřeno bylo a človíček dole v informacích nás poslal, ať jdeme ve třetím patře na ochoz u kavárny, že tam je pěkně vidět… Fičelo, div nám to nevzalo foťák, ale jinak byla tahle výprava tak nějak hřejivá.

V úterý ráno jsme se přesouvali dál na sever. Jedeme do Inverness, hlavního města Skotské vysočiny. Zase občas slabě sprchne, je zataženo. Vítr tradičně fičí.

Z vlaku byste si toho asi ani nevšimli. Skotská vysočina je – minimálně kolem trati – skoro holá. Představte si golfový trávník, pokrývající docela slušné kopce. Na vrcholcích jsme ostatně často viděli sníh. Vlak jel bohužel tak rychle, že se to nedalo vyfotit. Všude tráva, ovce, krávy, vřes…

Abych nezapomněla: přišla mi odpověď od aerolinek, co s nimi letíme zpátky. Před odjezdem jsem marně sháněla informaci, jaký že to máme typ dokumentu, když máme českou občanku. Uhádli jsme to správně :)

 

Fotky najdete zde

Aktualizováno: 5.8.2010 — 14:52

231 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Ještě pár poznámek :)
  Zano, ty snídaně nejsou jedinou příležitostí, jak si v Anglii podráždit žlučník :P – takový odpolední čaj s čerstvými scones (takové bochánky z jakoby tužšího vánočkového těsta) bohatě namazané takřka tuhou čerstvou smetanou a domácí marmeládou dovedou taky svoje (chuckle) a to nemluvím o fish and chips (smažená ryba s hranolkama), zvlášť u těch „přes ulici“, kde kvalita použitého oleje často pokulhává za jeho množstvím :D

  Xerxová – Betíček jako obvykle nezklamal a přestože jsem slintala nad houbama, tak Betčino rozlítaný ušiska vedou (rofl)

  Dalmi, lity lity – trable s kanalizací bohužel patří mezi ty dobře zapamatovatelné (punch) a přednosta si to taky vybral… Tak ať je líp (inlove)

 2. Lidi severští, držím palce, aby už byl té vody konec. (y) Když jsem ve zprávách slyšela, jak do zaplavených oblastí zajíždí v luxusních autech ty turistické hyeny a filmují si cizí tragedie a neštěstí , tak jsem nahlas zařvala hrrrna ně, vyrvat je z aut a vrazit jim do ruky lopatu, ať jdou něco užitečného dělat.
  Zano, krásný článek, Skotsko patří mezi mé snové cestovatelské plány, jako mnoho dalších míst. (h)

 3. Tak jsme se včera večer vrátili z týdenní dovolené na motorce po Slovensku. Od Brna až domů do N. Rychnova v dešti. Už 14 dní nám mění střechu, tak naše první cesta doma, ještě v mokrém obleční vedla na střechu. Dům máme zakrytý plachtou, protože jak prší, tak nám nemůžou dát krytinu. Naštěstí jsou pokrývači odpovědní a na půdě byly spousty kbelíků, které zachytávaly prokapávající vodu. I tak je spousta škváry nasáklá vodou, Petr běhal asi ještě hodinu po půdě a rozestavoval další nádoby. Byla jsem z toho na mrtvici, ale pak jsme si pustili televizi a hned nám bylo jasné, že jsme na tom ještě dobře. Máme pár vlhkých skvrn na stropě na chodbě, jinak nic. Je mi úzko z toho, co vidím v televizi, ráda bych pomohla někomu konkrétnímu, nemá někdo ze Zvířetníků někoho konkrétního potřebného? Oblečení, peřiny, nádobí, nebo něco jiného?

  1. Vím, že je to v těchto okamžicích takřka kacířská myšlenka, když vidím ty strašné škody na majetku a životech lidí. Také zvířecí útulky na tom budou špatně. Budou přeplněné zvířaty a budou potřebovat materiální i finanční pomoc.

   1. Ano, to je také možnost. Prosím všechny o nápady, jak nejlépe pomoct. Zatím od Apinky přišla myšlenka pomoct někomu přímo – asi nejspíš z oblasti Týny. Nebo pokud někdo někoho zná ….

    Prosím, pište, vymýšlejte – jen tak se k něčemu skutečně účinnému dopracujeme.

    1. Myslím, že teď ti lidé řeší nejzákladnější problémy, kam jít, kde spát, kde se umýt, co si obléct, atd. a nejsou schopni přemýšlet o tom, co by potřebovali první.Co budou všichni potřebovat, jsou peníze, a když jsou peníze, dá se za ně to nejpotřebnější koupit.

    2. Mě se moc líbí nápad Alex – penízky na nějaký vyplavený útulek. Hlavně proto, že tam pujde pomoc mezi posledními. Ale v každém případě se připojím k jakékoli zvířetnické aktivitě.

    3. Vidím, že ten nápad už žije i tady. To jsem ráda. Raději přispěju konkrétnímu člověku než anonymně nějaké charitě. Tak budu vědět, že mé peníze neskončily v nějaké černé díře. Co se týká útulků – nejsem proti část posbíraných peněz věnovat i nějakému potřebnému útulku, ale při vší úctě si nemyslím, že by všechny vybrané peníze měly směřovat pouze do útulků, na to tu je příliš mnoho rodin, které jsou totálně vyplaveny nebo ztratily úplně střechu nad hlavou. Věřím ale s tím, že si s tím už nějak poradíme.

  2. Bylo by dobré, kdyby situaci obhlídli ti, kdo bydlí poblíž zaplavených oblastí, abychom mohli pomoc zase adresovat konkrétním lidem – jako minule. Potom vyhlásíme sbírku :) Vím, že dům nikomu nenahradíme, ale když je někdo na dně (tentokrát bohužel je to zase doslovné), tak i kapky pomohou. Já to tady z Anglie nezorganizuju, ale určitě to maximálně podpořím (h)

   1. Xerxová, uúúúú, seš tady? Včera bylo něco o dobrodružné cestě šéfa pana manžela do Raspenavy. Nevědělo by se tam o někom konkrétním nebo nějakém konkrétním obecním účtu?

    1. Možná by to chtělo zmobilizovat i Zuzku. Má přehled o poměrně velké oblasti, protože přichází do kontaktu se spoustou lidí. Zkusím jí napsat SMS.

     1. Zuzka bude lepší, neb je starousedlík. Polovičky šéfa si vážím, ale je to novousedlík, stále je v práci, myslím, že to moc ve vsi nezná… Možná mu křivdím, ale Zuzka je tutovka – koneckonců i díky práci v nemocnici zná hodně lidí i osudů… (inlove)

      1. Zuzka mi mobil nebere, ale stvořila jsem SMS, tak by se měla ozvat, až to bude možné. Ona taky může mít noční, jsou dovolené. Taky si myslím, že Zuzka je ve stálém kontaktu s mnoha lidmi.

 4. Vave, Baty, lidi zlatý, děkuju. Ale nemůžu přijmout. Budou důležitější.
  A abyste věděly/i, su ráda, že mezi Vás můžu patřit, i když převážně virtuálně. To se jen tak každýmu nepoštěstí, že by měl a znal a mohl být s tolika tuze moc člověkama (h) . Děkuju

 5. Konečně jsem se dostala k tomu, abych změnila žánr a po týdnu si přečetla něco jiného než asi po stopadesáté Polámal se mraveneček a Kuřátko a obilí a Krtečka. Anička u nás byla poprvé celý týden „na prázdninách“, a když jsme dnes odpoledne uklidili porůznu roztroušené hračky a spoustu zajímavostí vykrámovaných z psacího stolu a z verandy sesbírali šišky, se kterými si dokázala velice soustředěně hrát, už se mi začalo zase stýskat.
  Kamenný Edinburgh vypadá opravdu elegantně a čiší z něj historie. Těším se na další díly.
  Jinak Ploučnice v České Lípě nevydržela v korytě a rozlila se, pár objektů je zatopených, některé komunikace neprůjezdné, včetně té hlavní na Zákupy a Mimoň, tam Ploučnice řádila i v centru. My jsme ale od řeky dál a tudíž v suchu (jen zahrada je silně podmáčená – když se Denis rozběhne, od tlapek se mu rozstřikují gejzíry vody). Víc to odnesly vesnice a městečka v okolí. I Dobranov je pod vodou, ale o psí útulek se nebojím, ten stojí na kopci. Ještě odpoledne tu znova lilo, sice jen asi půl hoďky, ale doslova jako z konve. Doufejme, že to byl poslední záchvěv!

  1. Hančo, to je príma slyšet dobrý zprávy, doufala jsem, že jste mimo, ale člověk nikdy neví (h) . Náhodou Kuřátko a obilí je príma četba (inlove) :D .

  2. UF, to jsem potřebovala slyšet. (h) A odcházím do houští…EEE bane, do kuchyně vybojovat houbovou bitvu. Právě jsem jich dostala koš. Nádherných. (sun)

  3. Hančo, jsem ráda, že se ozýváš a že jste v pořádku (inlove) . Teď už snad máme kompletní přehled o našich seveřanech.

   Jé, Kuřátko a obilí jsem recitovala na besídce v první třídě :) .

  4. Jak dobře si tuhle monočetbu pamatuju! :) Kuřátko v obolí je fajn, ale když to člověk čte po třistašedesátéosmé, tak už dost ztratí na půvabu :D

 6. Zano, moc se mi libilo povidani o Edinburghu a fotky – samozejme . Akorat mi to mesto prijde takove sedivo smutne – ale to je asi jen dojem. Chet si s dovolenim projel vsechny skotske fotky – a taky fotky od Xerxovych. Williamsonove prisli z Orkney Islands – zivot je doplacal az do malarii zamorenych bazin na hranici Sev. a Jizni Karoliny. Si nejsem jista, jestli si zas tak kor moc pomohli…

  1. Jo, tak až na Orkneje jsme se nedostali, i když už to bylo blizoučko… Říkali jsme si, že tam už musí být život hodně drsnej. Ono je to zajímavý a krásný, ale za letního počasí. Jak to vypadá někdy mezi říjnem a dubnem, to jen tak matně tuším a myslím, že to bude ještě horší, než si představuju.

   Edinburgh na první pohled tenhle dojem vzbuzuje, ale když tam chvilku chodíš, tak pomalu začneš vidět eleganci, takovou přísnou, ale třeba když na ty šedivý kameny zasvítí slunce, hned vypadaj jinak (sun)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

:) :( :D 8) :O ;) ;( (sweat) :| :* :P (blush) :^) |-) |-( (inlove) ]:) (talk) (yawn) (puke) (doh) :@ (wasntme) (party) :S (mm) 8-| :x (wave) (call) (devil) (angel) (envy) (wait) (hug) (makeup) (chuckle) (clap) (think) (bow) (rofl) (whew) (happy) (smirk) (nod) (shake) (punch) (emo) (y) (n) (handshake) (skype) (h) (u) (e) (f) (rain) (sun) (o) (music) (~) (mp) (coffee) (pi) (cash) (flex) (^) (beer) (d) (dance) (ninja) (*) (bat) (cat) (dog) (toivo) (headbang) (bug) (fubar) (swear) (tmi) (heidy) (rose1) (rose2) (cz) (eu)


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN